پرس شیعه - Fri Oct 27 11:45:32 IRST 2017 نمایش خبر

کسانی که در صلح امام حسن تردید کردند/ صلح حسنی زمینه قیام حسینی

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط سخت و پیچیده تاریخی است وتحلیل و استنباط عملکردهای آن حضرت بسیار سخت بوده است تا به حدی که بسیاری از شیعیان خالص و وفادار هم در آن زمان بر ایشان ایراد گرفته و تصمیم های ایشان را به نادرست تعبیر می کردند.
به مناسبت روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) که در واقع مظلومیت ایشان کم از امام علی(ع) و امام حسین(ع) نیست در گفتگو باسیدمحمد اصغری، استاد دانشگاه تهران و نویسنده کتاب «عاشورا؛ انقلابی در جانها و وجدانها» و حجت الاسلاممحمدجواد مروجی طبسی، محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام و نویسنده کتاب «سبط اکبر؛روایتی تحلیلی از زندگانی الهی – سیاسی امام حسن مجتبی(ع)» به بررسی علل صلح آن حضرت با معاویه پرداختیم که اکنون پیش روی شماست؛
پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد
سیدمحمد اصغری گفت: پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد. جز شیعیان فهیم و مخلص اهل بیت(ع) که تعداد آنها نسبت به لشکر عراق اندک می نمود، گروه های پرشماری به ورطه تردید افتادند و گروه های دیگری پیشنهاد صلح را پذیرفتند.
وی ادامه داد: نیرنگی که همانند نقشه شوم قرآن بر فراز نیزه ها در روان ساده لوحان خسته از جنگ نقش مؤثری داشت و روشن است که حیرانی و تردید، در جبهه نبرد به سان سم مهلکی پیکره مجاهدان را متلاشی و اراده مبارزه و جنگیدن را از بن ویران می کند.
وی افزود: معاویه پس از تسلط بر عراق و کوفه، جمعی از شیعیان اهل بیت(ع) را از شهر کوفه تبعید کرد و در برابر گروه هایی یاران خود را از شهرهای شام و بصره به کوفه آورد. هر چند این جایگزینی در کوتاه مدت به نفع تبار اموی بود اما در درازمدت موجب گردید که شیعیان وفادار علی(ع) در اقصای امپراتوری اسلامی منتشر گردیده و حقانیت آل علی(ع) را به کرانه ای دور برسانند و اهالی شهرهای دیگر را از حقیقت امر آگاه سازند و … .
این استاد دانشگاه گفت: شهادت حسن بن علی(ع) در عصر حیات معاویه در بیعت ستاندن از مردم برای یزید، هرگونه مانع را از میان برداشت و معاویه همه شروط صلح نامه را نادیده انگاشت و با بیعتی که به هر وسیله و با هر ترفندی برای فرزند خود گرفت، رژیم خلافت را برای نخستین بار در نظام اسلامی به سلطنت و وراثت تبدیل کرد. جز از چند تن انگشت شمار و در پیشاپیش همه امام حسین بن علی(ع) مخالفتی دیده نشد و شمشیر تیز استبداد و استحمار از یک سو و دنیادوستی و مال اندوزی زهد دامن خود را از جمع و جامعه برچیده بودند، صحنه را برای انحراف بزرگ آماده کرده و تردید و دودلی گروه های پرشماری از مردم در زمانامام حسن(ع) به گونه ای از بی ارادگی و حیرت بدیل گردید که جز با عاشورا و جان بازی های بی نظیر امام حسین(ع) و یارانش آن بیماری مهلک و انحراف عظیم درمان شدنی نبود.
سیدمحمد اصغری اظهار داشت:شیعه در عصر امام حسن(ع) با وجود سرکوب و خفقان شدید به رشد خود ادامه داد و همان طور که مرحوم علامه طباطبایی خاطر نشان می کنند با همه تاریکی ها و تردیدها، جنایات معاویه و دست و پا بریدنهای زیاد بن ابیه، شیعه در گفتار و عقاید و رفتار خود راسخ تر کرد و به همان نسبت که ستم و درنده خویی های بنی امیه خشن تر و گسترده تر می شد خشم و نفرت شیعیان و توده های مردم نیز با وجود همه فشارها و کشتارها افزایش می یافت، هر چند شکستن آن همه رعب و وحشت و تردید و ظلمت به جرقه های ایثار و فداکاری و از جان گذشتگی، نیاز سخت داشت و هزینه های سنگینی را می طلبید.
باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است
حجت الاسلام مروجی طبسی نیز در مورد صلح امام حسن گفت:باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است. باطن کار حضرت مجتبی(ع) این چنین بود. به هر حال امام(ع) در برابر بهانه جویانی که می آمدند امام را مورد نکوهش قرار دهند و می گفتند چرا چنین چیزی را قبول کردید؟جوابهایی داشتند ازجمله اینکه فرمودند کار من برای حفظ شیعیان بوده است یا اینکه می فرمودند به اهل کوفه اصلاً اطمینانی نبوده است یا اگر یارانی داشتم شب و روز با معاویه می جنگیدمیا فرمود: یاران ذلت را برگزیدند،یا فرمود: امت مرا رها کرده بودند،یا فرمود: مردم طالب صلح بودند.
وی افزود: خلاصه اینکه امام در برابر اینها چنین فرمود: اینها نمی فهمیدند معنای اینکه امام صلح کرد، یعنی چه؟ یعنی چقدر در حق شیعیان خدمت کرد. همان طوری که در بیان بسیاری از امامان داریم که کار امام حسن(ع) کار بسیار عجیبی برای حفظ شیعیان بود. در صلح نامه آمده بود که معاویه متعرض شیعیان نشود، وقتی دشمن جایی را فتح کند مسلماً غیر از قتل و غارت و کشتار و هتک نوامیس مردم کار دیگری انجام نمی دهد. اگر معاویه می آمد با همان حالت پیروزی وارد کوفه می شد چیزی برای شیعیان باقی نمی گذاشت وهویتی برای شیعه باقی نمی ماند. امام حسن (ع) بود که این مسأله را به اینجا رساند که دشمن خودش پیشنهاد صلح را داد.
اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت
وی ادامه داد: اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت. برخی از مورخین اذعان کرده اند که درست است که معاویه پیشنهاد صلح داد و به ظاهر پیروز شد اما در واقع شکست با معاویه بود. صلح هیچ وقت به نفع او نبود، چون شروطی را امام حسن(ع) برای صلح گذاشته بود که در تاریخ ثبت شد که اگر معاویه پا را به خطا می گذاشت تاریخ او را محکوم می کرد لذا گفتند در این میان، معاویه بود که شکست خورد نه امام حسن مجتبی(ع).
این کارشناس دینی گفت: معاویه، امام حسن مجتبی(ع) را می شناخت، امام حسن(ع) در زمان پدر فرمانده گروه 10 هزار نفری برای جنگ با معاویه بود. تلاش معاویه بعد از امیرمؤمنان این بود که از جنگ جلوگیری کند چون از جنگ و ادامه آن به شدت وحشت داشت. نمی خواست جنگی اتفاق بیفتد، در صورت جنگ معاویه ادعاهایی را کردهبود اما اصلا آمادگی جنگ نداشت. نیروهایش را از دست داده بود می ترسید در این میان شکست بخورد، لذا سعی و تلاش معاویه بر این بود که با فریب، خدعه ودو به هم زنی،ترس و ارعابرا در میان مردم و نیروها پخش کندو توانست به این وسیله آرام آرام خود را به حوزه اسلام برساند. معاویه چون از جنگ وحشت داشت خودش پیشنهاد صلح داد و برای صلح داوطلب شد.
وی در پاسخ به این سوال کهچرا برخی از خواص مانند حجر بن عدی، سلیمان بن صرد خزاعی و دیگران از صلح امام حسن(ع) انتقاد داشتند، گفت: من فکر می کنم بعضی از یاران امام حسن(ع) به اصطلاح بیش از اندازه داغ بودند بعضی از آنها چندان اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند و نمی دانستند چه خبر است. بعضی از آنها چندان مردم کوفه را نشناخته بودند. بعضی از آنها اصلاً در جنگ حضور نداشتند، در آن ایامی که امام حسن مجتبی(ع) آماده جنگ می شد اصلاً نبودند مثل ابن عباس. آنهایی که حضور نداشتند و اوضاع جاریه را اطلاع نداشتند مردم کوفه را نمی شناختند، دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
وی ادامه داد: امامدر برابر یکی از اینها کهگفته بودما را ذلیل کردی،فرمود: چگونه؟ گفت: چون همه ما را زیر بار طاغوت بردی؟ حضرت فرمود: من هیچ چیزی را تحویل ندادم جز اینکه یاران نگذاشتند. اگر من یارانی داشتم شبانه روز با معاویه می جنگیدم. هدف و سیاستم این بود که با معاویه بجنگم،سیاست پدرم هم همین بوده است و آنها را آزمایش کردم و فهمیدم اهل کوفه اهل جنگ نیستند، اگر بودند در زمان امیرمؤمنان(ع) آنچه که حضرت می‌فرمود را انجام می دادند.
وی افزود: یا اینکه سفیان بن ولید که خارجی هم بود به امام گفت: ای سیاه کننده روی مؤمنان!حضرت در پاسخ به او فرمود: وای بر تو ای خارجی!این شما بودید که پدرم را کشتید. این شما بودید که به پای من آسیب رساندید. امام هر کسی را به فراخور حال خودش جواب می داد. این شما بودید که وسایل مرا غارت و به من اهانت کردید. شما وقتی به صفین رفتید که دین جلوی دنیای شما بود یعنی دین مانع دنیای شما بود اما امروز عکس آن حالت است و دنیا، جلوی چشم دین شما را گرفته است. کسی که دینش را به دنیا بفروشد معلوم است که اهل جهاد و جنگ نیست.
حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند
حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: حضرت در پاسخ به ابوسعید فرمود: پس از پدرم، من امام هستم یا نیستم؟! ابوسعید جواب داد: چرا؟ حضرت فرمود: من همان نیستم که پیامبر درباره من فرمود: الحسن و الحسین اماما قاما او قعدا؟گفت: چرا؟! حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند. پیامبر(ص) در یک سالی که از دشمن زمان گرفت به خاطر این بود که مسلمانان زیاد شوند و همین گونه هم شد. پس بنابراین حضرت فرمود: شما به این مسائلی که از ما صادر می شود چندان توجه ندارید.شما با دید محدود خود نگاه می کنید اما من آینده را نگاه می کنیم. بعضی از افراد یاران امام بودند اما جاهل و ناآگاه بودند. هر کس که رئیس قبیله شد یا فرمانده زمان حضرت امیر(ع) بود همه چیز را که اطلاع نداشت.
وی ادامه داد:اگر پذیرش صلح از طرف امام حسن(ع) نبود زمینه ای برای قیام امام حسین(ع) اصلاً به وجود نمی آمد، به جهت اینکه در مواد صلح نامه چیزهایی آمده بود که معاویه اینها را نوشت اما نفهمید که چه کاری انجام داده است و اینها چه عواقب و نتایجی دارد. یکی از مواد صلح نامه این بود که بعد از مرگ، معاویه حق ندارد کسی را به عنوان خلیفه و جانشین تعیین کند واز فرزندان معاویه هیچ کس حق و صلاحیت این کار را ندارد، لذا بعد از شهادت امام حسن مجتبی(ع) امام حسین(ع) هم چندسالی به احترام صلح نامه دست به کاری نزدند چون هنوز نصب یزید توسط معاویه انجام نشده بود لذا وقتی معاویه از دنیا رفت، امام حسین(ع) را دعوت کردند که با یزید بیعت کند. در این زمان حضرت ضربه کاری خود را وارد کرد.
وی در پایان اظهار داشت: پس صلح امام حسن(ع) زمینه ای برای قیام امام حسین شد، چون که یزید هیچ حقی در خلافت نداشت. هیچ کس او را تعیین نکرده بود و همچنین برخلاف صلح نامه بود. با اینکه معاویه امضاء کرده بود چنین کاری را انجام ندهد برخلاف صلح نامه این کار را کرد. یزید نه خلیفه و نه رهبر بود. بنابراین با یزید نمی شد بیعت کرد وهمین کار زمینه ساز قیام امام حسین(ع) شد.
پرس شیعه ردپای 170 میلیون ساله دایناسور کشف شد Wed Apr 04 09:15:10 IRDT 2018
پرس شیعه انتقاد مبلغ کویتی از سکوت رسانه‌های عربی نسبت به جنایت صعده Sun Aug 12 11:29:22 IRDT 2018
پرس شیعه تشکر «پنس» از اقدام ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا Wed Jan 10 10:45:40 IRST 2018
پرس شیعه نشست مراکز رشد خوشه های فناوری دانشگاه علمی کاربردی برگزار می‌شود Tue Jan 03 18:44:05 IRST 2017
پرس شیعه نتانیاهو:به روسیه اعلام کردیم به حملات خود در سوریه ادامه می دهیم Wed Oct 10 08:06:27 IRST 2018
پرس شیعه داعش در افغانستان تهدیدی برای اروپا است Mon Sep 03 12:41:21 IRDT 2018
پرس شیعه اعتراض کارکنان آمازون به سیاستهای ترامپ Mon Jun 25 12:56:58 IRDT 2018
پرس شیعه سخنان ترامپ اعتراف عاجزانه‌ای به ظهور یک قدرت مهارناپذیر است Tue Sep 26 13:30:57 IRST 2017
پرس شیعه کتاب «مسائل اجتماعی» نقد و بررسی می‌شود Mon May 22 12:06:28 IRDT 2017
پرس شیعه دادگاه عالی فدرال عراق خواستار برگزاری انتخابات در موعد مقرر شد Sun Jan 21 14:24:37 IRST 2018
پرس شیعه چین طرفین درگیر در بحران کره را به خویشتنداری دعوت کرد Mon Sep 25 14:31:36 IRST 2017
پرس شیعه کرسی نظریه پردازی رویکرد ژانری درمطالعات تاریخ ادبی برگزار می شود Sat Sep 08 15:16:42 IRDT 2018
پرس شیعه چاپ دوم کتاب «بایسته های فرهنگ عمومی از منظر مقام معظم رهبری» Sat Jul 28 11:30:15 IRDT 2018
پرس شیعه برگزاری دوره «اسرائیل شر مطلق؛ بررسی نقش امام موسی صدر در مقاومت» Sat Nov 25 15:28:17 IRST 2017
پرس شیعه سفیر انگلیس در تهران: امیدواریم ترامپ «برجام» را تایید کند Wed Oct 04 15:31:26 IRST 2017
پرس شیعه برای سفر به عالم بی نهایت زاد و توشه تهیه کنید Fri Feb 09 12:24:11 IRST 2018
پرس شیعه ملک سلمان در پستهای مهم نظامی دست به تغییرات زد Mon Feb 26 22:50:05 IRST 2018
پرس شیعه ترامپ اشغال عراق را فاجعه خواند Mon Jan 02 15:56:26 IRST 2017
پرس شیعه دبیر کل سازمان ملل بر حمایت از عراق تاکید کرد Fri Oct 05 10:43:30 IRST 2018
پرس شیعه انتشار کتاب «زن در اسلام و غرب» به زبان ترکی استانبولی Sun Jun 17 15:28:25 IRDT 2018
پرس شیعه چین: شکست برجام بر همکاری‎های اقتصادی سایه می‎اندازد Mon May 28 11:45:40 IRDT 2018
پرس شیعه ترکیه نیروهای خود را از رزمایش ناتو در نروژ خارج کرد Fri Nov 17 15:12:21 IRST 2017
پرس شیعه ویژگی تبلیغ در برنامه‌های اوقاف ارتباط چهره به چهره است Tue Jun 19 13:56:30 IRDT 2018
پرس شیعه مراسم سومین سالگرد درگذشت صادق آئینه‌وند برگزار می‌شود Sat May 05 15:12:07 IRDT 2018
پرس شیعه تظاهرات مخالفان ترامپ در بروکسل Mon Jul 09 11:37:00 IRDT 2018
پرس شیعه واحد تولیدی دستگاه بازرسی با اشعه ایکس در کرج افتتاح شد Mon Aug 28 09:52:15 IRDT 2017
پرس شیعه انسان این عصر، دچار سوبژکتیویسم وجودی است/ دغدغه انسان معاصر Sun Aug 05 10:44:03 IRDT 2018
پرس شیعه مرمت بقیع مورد اتفاق فقهای مسلمان است Sat Jul 01 10:42:57 IRDT 2017
پرس شیعه دومین کارگاه آموزشی پژوهشی فلسفه علم اصول برگزار می شود Tue Sep 05 10:05:43 IRDT 2017
پرس شیعه نشست «جایگاه انسان در فلسفه کانت» برگزار می شود Tue Feb 06 11:58:33 IRST 2018
پرس شیعه حملات گسترده نیروهای یمنی به مواضع مزدوران سعودی در «مأرب» Sat Sep 09 10:10:00 IRDT 2017
پرس شیعه دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران به جمع دانشمندان برتر دنیا پیوست Sun Feb 04 15:42:06 IRST 2018
پرس شیعه غنی: در جنگ با طالبان متعهد به راه حل سیاسی هستیم Mon Jun 11 09:14:22 IRDT 2018
پرس شیعه آمانو: اجرای همه طرف ها در اجرای برجام حائز اهمیت است Sun Oct 29 15:19:00 IRST 2017
پرس شیعه تظاهرات گسترده ضد استکباری یمنی ها در شمال این کشور Fri Jul 13 16:12:24 IRDT 2018
پرس شیعه تولید قدرتمندترین تراشه جهان برای ساعت های هوشمند Tue Sep 11 09:31:14 IRDT 2018
پرس شیعه نخستین هم اندیشی رشد فعالیت های آموزشی مهد شکوفه های قرآن Mon Jul 31 12:43:27 IRDT 2017
پرس شیعه پخش زنده دروس خارج نجف اشرف آغاز شد Sun Aug 20 21:21:47 IRDT 2017
پرس شیعه کرسی ترویجی «جامعه شناسی متعالیه» برگزار می شود Sun May 21 14:55:21 IRDT 2017
پرس شیعه مسابقات قرآنی بر فعالیت‌های آموزشی مؤسسات قرآنی تأثیرگذار نیست Mon Aug 07 14:06:00 IRDT 2017
پرس شیعه وزیر کار سابق آلمان: اروپا دکان خود را ببندد Sat Jul 14 12:23:05 IRDT 2018
پرس شیعه «قواعد و زبان خصوصی از نظر ویتگنشتاین» به چاپ دوم رسید Thu Aug 16 12:16:17 IRDT 2018
پرس شیعه تشکر میثم مطیعی از مهمان نوازی مردم عراق در اربعین Tue Nov 14 15:23:20 IRST 2017
پرس شیعه ترامپ با امیر قطر گفتگو کرد Mon Jan 15 20:00:42 IRST 2018
پرس شیعه تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران باعنوان جهان علیه خشونت و افراطی‌گری Thu Dec 21 05:01:11 IRST 2017
پرس شیعه کنفرانس بین‌المللی فلسفه وجود، هستی و واقعیت برگزار می شود Tue Jul 17 12:35:26 IRDT 2018
پرس شیعه نشست بررسی راهکارهای حمایت از فلسطین در قاهره Sun Aug 20 21:12:57 IRDT 2017
پرس شیعه تهران بر روابط بهتر با شورای همکاری خلیج فارس تاکید دارد Thu Feb 23 09:17:28 IRST 2017
پرس شیعه پوتین حادثه سقوط هواپیمای ایرانی را تسلیت گفت Sun Feb 18 15:40:27 IRST 2018
پرس شیعه بغداد یک گذرگاه مرزی با سوریه را از «پ.ک.ک» پس گرفت Wed Mar 28 12:38:23 IRDT 2018
پرس شیعه آزمون نیمه نهایی نوگلان حسینی برگزار می شود Sun Oct 14 16:26:17 IRST 2018
پرس شیعه انهدام دهها نفربر و ادوات زرهی متجاوزان در ماه ژوئن گذشته Wed Jul 04 17:06:13 IRDT 2018
پرس شیعه اثری از مواد شیمیایی در آزمایش خاک محل حادثه در سوریه دیده نمیشود Wed Apr 11 19:26:24 IRDT 2018
پرس شیعه رئیس جمهوری خودمختار چچن به بحرین سفر کرد Thu Apr 06 13:40:05 IRDT 2017
پرس شیعه نیروهای یمنی مواضع نظامی سعودی در جیزان و نجران را هدف قرار دادند Wed Feb 01 02:00:58 IRST 2017
پرس شیعه زمان و مکان دیدار سران دو کُره در نشست فردا مشخص می‌شود Sun Aug 12 21:02:32 IRDT 2018
پرس شیعه پوتین به تهران می آید Mon Aug 27 15:42:55 IRDT 2018
پرس شیعه روز به روز توان دفاعی کشور را تقویت می کنیم Mon Aug 13 12:48:54 IRDT 2018
پرس شیعه دمشق کشتار فلسطینیان در نوارغزه را به شدت محکوم کرد Tue May 15 09:14:07 IRDT 2018
پرس شیعه گرم شدن هوا سلامت بانک جهانی بذر را به خطر انداخت Sat May 20 11:27:23 IRDT 2017
پرس شیعه تولید ملی و خصومت های داخلی Tue Mar 27 12:33:52 IRDT 2018
پرس شیعه تبلیغ نامزدهای انتخابات در فضای مجازی قانونمند می شود Sat May 06 17:10:13 IRDT 2017
پرس شیعه رایزنی عراق و روسیه برای لغو گذرنامه میان طرفین Sun May 28 21:21:44 IRDT 2017
پرس شیعه سفیر کره جنوبی به وزارت امور خارجه احضار شد Thu Feb 08 12:20:56 IRST 2018
پرس شیعه «اندیشه مدیریت راهبردی» نشریه‌ای برای نشر معرفت اندیشه مدیریت Fri Jan 19 14:47:26 IRST 2018
پرس شیعه مونته نگرو به افغانستان نظامی اعزام می کند Sat Feb 03 09:35:37 IRST 2018
پرس شیعه بیش از نیمی از رأی دهندگان آمریکا خواهان حفظ برجام هستند Thu May 03 23:43:18 IRDT 2018
پرس شیعه بمباران مناطق مختلف نوار غزه Wed Apr 11 10:24:21 IRDT 2018
پرس شیعه دبیرکل سازمان ملل خواستار پایان دادن به «جنگ بیهوده» در یمن شد Mon Dec 11 05:34:40 IRST 2017
پرس شیعه دیدار لاوروف با پادشاه عربستان Sun Sep 10 15:07:47 IRDT 2017
پرس شیعه ابوریحان در غرب ناشناخته مانده است/ دانشمندی با 150 رساله علمی Wed Sep 05 12:04:16 IRDT 2018
پرس شیعه موگرینی: برای ماندن ایران در برجام باید کارهای لازم را انجام دهیم Fri May 11 19:55:20 IRDT 2018
پرس شیعه «در جست‌وجوی معنا، چگونه زندگی کنیم؟» نقد و بررسی می شود Sat Jul 08 11:35:40 IRDT 2017
پرس شیعه ایستگاه بین المللی فضایی را امشب و فردا شب رصد کنید Sun Dec 17 10:30:01 IRST 2017
پرس شیعه رهبری تنها فردی بودند که از رشد علمی و بودجه پژوهش دفاع کردند Mon Jun 11 14:45:46 IRDT 2018
پرس شیعه کنفرانس هستی‌شناسی، ایدئولوژی و دیدگاه‌های فلسفی برگزار می شود Sun Feb 25 11:43:26 IRST 2018
پرس شیعه انتشار «تحلیل گفتمانی تاریخ» در نشر لوگوس Fri Sep 14 11:39:53 IRDT 2018
پرس شیعه کشته شدن 8 نظامی آمریکایی در سوریه Wed Apr 04 08:18:02 IRDT 2018
پرس شیعه رزمندگان با عزمی راسخ از سد غیرقابل نفوذ دشمن بعثی گذشتند Tue May 22 17:00:30 IRDT 2018
پرس شیعه آمریکا از خاک کویت به سوریه نیرو اعزام می کند Sat Feb 18 15:14:19 IRST 2017
پرس شیعه «ظریف» با ولادیمیر پوتین دیدار و گفتگو کرد Wed Sep 13 18:59:40 IRDT 2017
پرس شیعه سخنرانی حجت الاسلام انصاریان در حرم حضرت معصومه(س) Fri Aug 17 11:56:26 IRDT 2018
پرس شیعه انفجار در یکی از انبارهای سلاح نیروهای پیشمرگه در اربیل Mon Aug 06 11:45:23 IRDT 2018
پرس شیعه مهدی به چه معناست/ راه مستقیم الهی و کمال معنویت و انسانیت Fri Sep 22 11:18:12 IRST 2017
پرس شیعه انتقاد ترامپ از سرسختی مکزیک و کانادا در مذاکرات اصلاح «نفتا» Sun Aug 27 19:34:07 IRDT 2017
پرس شیعه ترامپ باانتقال سفارت آمریکا به قدس علیه مسلمانان اعلام جنگ می‌کند Wed Dec 06 12:09:46 IRST 2017
پرس شیعه رایزنی «العبادی» و «جانسون»/ مبارزه با داعش محور گفتگوها Sat Feb 18 12:41:48 IRST 2017
پرس شیعه تعیین جایزه 200 هزار دلاری ترکیه برای شناسایی اعضای پژاک Sun Aug 19 17:55:07 IRDT 2018
پرس شیعه انتقال پیکر 3 دریانورد سانچی به تهران Mon Feb 12 12:21:17 IRST 2018
پرس شیعه موضع لندن درباره همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق Mon Sep 25 16:15:15 IRST 2017
پرس شیعه آغاز ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری عراق/اسامی نامزدهای احتمالی Tue Sep 18 08:52:40 IRDT 2018
پرس شیعه پنتاگون خواستار ممانعت از وخامت اوضاع در شمال سوریه شد Sun Jan 21 05:13:50 IRST 2018
پرس شیعه در هرگونه جنگ آتی با حماس بهای سنگینی را پرداخت خواهیم کرد Sun Jul 08 08:05:11 IRDT 2018
پرس شیعه شیخ نعیم قاسم: با ایران دشمنی نکنید Tue Sep 12 15:27:41 IRDT 2017
پرس شیعه 2 دستیار ارشد نماینده آمریکا در سازمان ملل استعفا دادند Thu Aug 10 17:58:43 IRDT 2017
پرس شیعه لپ تاپ مجهز به ویندوز 10 با 2 نمایشگر Sat Jun 09 09:50:29 IRDT 2018
پرس شیعه دادگاه های نظامی در بحرین احکامی «سیاسی» علیه مردم صادر می کنند Thu Dec 28 05:54:08 IRST 2017
پرس شیعه سازمان ملل خواستار تحقیق درباره شکنجه و حبس انفرادی در بحرین شد Sun May 14 18:34:23 IRDT 2017
پرس شیعه رفتار «ناتو» قابل‌بخشش نیست/تردید در قابل‌اعتماد بودن این سازمان Sat Nov 18 17:51:55 IRST 2017
پرس شیعه تفاوت «اطاعت» و «عبادت»/ سفارش حاج آقا مجتبی درباره فراعت درعبادت Mon Apr 10 12:28:42 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو درآمد کم نیست؛ تنگنای بودجه نتیجه رشد غیرمسئولانه هزینه‌های دولت است Tue Jan 02 09:45:59 IRST 2018
روزنو قاتل نارنجکی مرد قصاب قصاص می شود Sat Sep 23 10:00:11 IRST 2017
روزنو مدیر استقلال با چه مجوزی از مدعی خرید استقلال پول گرفته؟ Tue Jan 01 13:20:01 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران 78 طرح نوسازی مدارس درلرستان Thu Jan 11 23:28:28 IRST 2018
خرداد نیوز توقف فعالیت خودروساز آلمانی دایلمر در ایران Tue Aug 07 15:15:51 IRDT 2018
اعتبار نیوز تضمین معاملات بازرگانان خرد در مناطق آزاد تجاری توسط سککوک Sat Jul 28 16:01:00 IRDT 2018
ایران آنلاین غول فناوری به جنگ آتش سوزی می رود Sat Aug 11 13:08:00 IRDT 2018
تدبیر 24 زردی دندان نشانه چیست ؟ Sun Jul 16 09:29:56 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین تبریک رییس جمهور برای قهرمانی در جام جهانی کشتی آزاد Fri Feb 17 19:13:57 IRST 2017
تی نیوز نخستین نشاء برنج در سیاهکل Sun Apr 15 04:01:46 IRDT 2018
آفتاب همه چیز درباره اتومبیلی که نیروی آن توسط سوخت هسته‌ای تامین می شود! /عکس Fri Nov 03 20:21:40 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران ارائه اظهارنامه‌ مالیاتی یک تکلیف قانونی از سوی افراد جامعه است Wed Jul 12 09:10:13 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین یادواره سرداران 540 شهید شهرستان صومعه سرابرگزار می شود Sat Mar 04 18:53:54 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ادامه بارش های رگباری در نوار شمالی کشور Sat Oct 06 09:16:00 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و استرالیا Sat Jul 01 03:13:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر تخریب چهره اسلام؛ توطئه آمریکا و اسرائیل است Sun Jul 03 13:16:46 IRDT 2016
برنا رابطه دختر ترامپ با یک میلیاردر نیجریه‌ای Mon Dec 03 07:30:39 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران آغاز عملیات کاوش باستان شناسی مجموعه تاریخی سنگر ماکو Wed Sep 06 14:15:59 IRDT 2017
آفتاب پیش‌بینی تحلیلگر روس از انتخابات ایران/پرونده‌های دردسرساز قالیباف، ریسک بزرگ رئیسی Tue Apr 25 18:41:28 IRDT 2017
خبرگزاری فارس خانواده سرهنگ فراری تاجیک به وی پیوستند Tue Aug 01 14:25:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر توزیع 30 هزار وعده افطاری بین روزه داران وراوری Sat Jun 09 09:40:44 IRDT 2018
عصر ایران فعال سیاسی: عدم مشارکت در انتخابات واگذاری حق شهروندی خود به دیگران است Thu May 11 17:07:31 IRDT 2017
افکارخبر بازیکن زنی که از مهدی طارمی الگو می گیرد Tue Aug 01 07:10:00 IRDT 2017
پارس نیوز لیست محرومان فصل جدید Mon Jul 24 16:30:40 IRDT 2017
تی نیوز دردسر ارتباط پنهانی دریا دختر پولدار با جوان موتورسوار Wed Apr 04 02:45:58 IRDT 2018
تجارت نیوز سخنان جنتی درباره دیدار ترامپ با روحانی بی‌اساس است Wed Sep 05 14:29:36 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی خسروی: فدراسیون فوتبال فکری به حال حقوق داوران کند/10میلیون برای هربازی Fri Jul 14 16:50:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران کاهش 25 درصدی آسیب‌های اجتماعی و طلاق در بین جوانان/وضعیت اقتصادی کشور غیر قابل انکار است Sun Nov 11 12:26:57 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران خشکیدگی50 درصد باغ‌های کهگیلویه را تهدید می کند Mon Sep 03 09:44:14 IRDT 2018
تجارت نیوز تصمیم اوپک پلاس متاثر از ابهامات پیرامون صادرات ایران Sat Dec 01 13:31:28 IRST 2018
رجا نیوز جلوگیری از پرداخت 100 میلیون یورو به آلکاتل Sun Apr 15 14:41:13 IRDT 2018
آریا ناتو «دکترین ویژه» ناتوی سایبری تدوین می کند Tue Nov 07 09:12:40 IRST 2017
نامه نیوز عاشقانه های بازیکن پرسپولیس برای همسرش+عکس Sat Jul 07 06:40:01 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر گورخرها در طبیعت گرمسار رها سازی شدند Wed Oct 24 09:44:23 IRST 2018
صراط 7 گزینه نهایی شهرداری تهران +آرا Wed Jul 19 11:55:18 IRDT 2017
ساعت24 سد ماملو در معرض تهدید Sun Jul 09 14:28:36 IRDT 2017
بولتن نیوز پرسپولیس شنبه به قطر می‌رود Tue May 16 13:31:17 IRDT 2017
انصاف جاده چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود Wed May 31 19:07:37 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم حاشیه دیدار نساجی - سایپا| حضور مالک نساجی در ورزشگاه/ خوش‌وبش دایی و نکونام Fri Sep 28 19:29:13 IRST 2018
ای تی ایران این هدست مربی ورزشی شما می‌شود Mon Jul 10 17:30:02 IRDT 2017
روزنامه شرق شغلی که شغل نیست Tue Jan 31 03:30:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر دولت درآمدهای نفتی را برای سرمایه گذاری هزینه کند Mon Jan 23 16:04:55 IRST 2017
همشهری آنلاین رییس بیمارستان خاتم الانبیاء: آیت الله شاهرودی در کماست Mon Dec 24 11:10:51 IRST 2018
خبرگزاری مهر بازدید میدانی سردار اشتری از مرز مهران Sun Nov 05 09:42:10 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات قرآن «سفیر مهربانی» Sat Jun 24 10:34:19 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی واژگونی خودرو در مسیر سقز دیواندره 2 کشته و 2 زخمی برجاگذاشت Sun Mar 12 00:17:00 IRST 2017
اقتصاد آنلاین مصرف برق کشور از 55هزار مگاوات فراتر رفت Thu Aug 02 18:28:24 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران برنامه سازی برای تحقق شعار سال در صدا و سیما Wed Apr 04 18:51:33 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران استخدام 15 ردیف شغلی در کرج Sun May 14 00:19:01 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سهم 11 هزار جمعیت معلولان ایلامی از فضاهای شهری مساوی صفر Mon Dec 04 10:50:30 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین امید نه چندان زیاد دی‌میستورا و آیرو به مذاکرات آتی ژنو Sat Feb 11 14:06:53 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم "بازاریابی" پیش نیاز ایجاد فضای تازه برای تجارت خوزستان با کشور قطر است Tue Dec 18 13:23:58 IRST 2018
سراج 24 ادامه عملیات پاکسازی حومه فرودگاه تی 4 / ارتفاعات التیاس به کنترل نیروهای سوری در آمد Sun Jan 22 07:32:00 IRST 2017
تهران پرس ابهام درباره موفقیت بسته اصلاحات اقتصادی مادورو Sun Aug 19 12:02:00 IRDT 2018
بی باک نیوز آشنایی با خودرو هیوندای جنسیس G80 اسپرت مدل 2018 Mon Aug 21 09:09:02 IRDT 2017
تدبیر 24 بوی ماه محرم در کوچه های شهر + تصاویر Tue Sep 11 13:23:13 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین حسرت های خانم بازیگر/ چرا الناز شاکردوست حتی کاندیدای نقش اول هم نشد؟ Sat Feb 11 02:00:00 IRST 2017
انتخاب با دستور مرکز ملی فضای مجازی؛ تلگرام کند می‌شود/ لغو مجوز استقرار سرورهای شبکه توزیع محتوای پیام‌رسان تلگرام / تصاویر و فیلم‌ها در تلگرام دانلود نمی‌شود Thu Apr 26 10:11:29 IRDT 2018
ایران آنلاین انتقاد ترامپ از شبکه های اجتماعی Sun Aug 19 12:36:32 IRDT 2018
جام نیوز اتمام حجت عربستان با قطر Wed Jun 28 06:43:06 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم وقتی عطر و بوی شهدا در شهرستان‌های استان تهران موج می‌زند Fri Sep 15 02:00:14 IRDT 2017
تدبیر 24 وحشی ترین قاچاقچی چه بلایی سر دختر جوان آورد؟! + عکس Tue Aug 14 08:31:36 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا جمع‌آوری یک نوع داروی هورمون رشد تقلبی Tue Jan 01 13:42:47 IRST 2019
اخبار بانک کارکنان بانک ها پس انداز خود را به دلار سپرده گذاری می کنند Wed Aug 15 11:15:03 IRDT 2018
میزان منتظر روبوتاکسی؛ محصول مشترک فیات و BNW باشید! +تصاویر Sat Aug 19 20:19:59 IRDT 2017
پارسینه چهار محصول سایپا گران شد / قیمت کارخانه پراید 29 میلیون تومان Thu Dec 27 12:58:01 IRST 2018
فرارو "خاکی‌صدیق" گزینه نهایی وزارت علوم Mon Aug 07 13:31:34 IRDT 2017
خرداد نیوز اعترافات هولناک یک داعشیِ اسیرشده Sun Feb 19 11:05:23 IRST 2017
آفتاب وزیر بهداشت: امشب آقای رییس ‌جمهور خبر خوبی برای مردم دارد Mon Aug 06 17:10:46 IRDT 2018
فردا سردار باقری: سفر ترامپ به عراق خفت‌بار بود Sun Dec 30 10:00:15 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نخستین همایش خیرین ورزش یار خراسان جنوبی در بیرجند برگزار می شود Mon May 01 18:45:00 IRDT 2017
پول نیوز هند به واردات نفت از ایران ادامه داد Sat Oct 06 09:09:57 IRST 2018
خبرگزاری مهر کشف کالای قاچاق به ارزش 250 میلیون ریال در دهلران Sun Dec 17 08:38:49 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن بسته‌های حمایتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران به‌صورت نقدی واریز می‌شود Wed Jan 02 07:53:27 IRST 2019
ایران آنلاین فیفا نمایش خوب ایران برابر یمن را ستود Tue Jan 08 13:09:08 IRST 2019
دولت بهار گروگانگیری در بیمارستانی در «استانبول» Wed Feb 01 15:16:00 IRST 2017
همشهری آنلاین پردل فاتح مسابقات ناین بال انفرادی جشنواره بیلیاردی شد Mon Dec 10 10:57:39 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران کلنگ زنی 37 مدرسه بنیاد برکت در سیستان و بلوچستان توسط وزیر آموزش و پرورش Tue Feb 06 12:16:34 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران آغاز همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه CURTIN استرالیا Sun May 14 14:50:08 IRDT 2017
خانه ملت نظام 6-3-3 با عجله پیاده‌سازی شد/ کاهش 11 ساعته کلاس‌های درس زمینه‌ساز افت کیفیت آموزشی Fri Jul 27 15:00:00 IRDT 2018
تهران پرس این ماهی آب دریا را تصفیه می‌کند!+ عکس Tue May 30 08:26:00 IRDT 2017
سلامت نیوز آغاز برخورد با مراکز عرضه قلیان؛ بزودی Wed Nov 08 09:45:00 IRST 2017
فردا آتشفشان اتنا ایتالیا شب کریسمس فوران کرد Mon Dec 24 23:21:35 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی شب شعر امام حسن(ع) در استهبان برگزار می شود Mon Nov 21 17:36:00 IRST 2016
یک ورزش حق‌شناس: آقای تن‌زاده! با چه رویی می‌گویید مالک سپیدرودم؟! Mon Jun 11 16:08:06 IRDT 2018
جماران زنان عربستان سعودی صاحب حق رانندگی شدند Tue Sep 26 23:26:51 IRST 2017
بهار نیوز نقل و انتقال بزرگ سال 2018 در فوتبال اروپا Fri Nov 23 12:19:45 IRST 2018
نامه نیوز جنجال بر سر برگزاری یک جشن در برج سلمان مشهد! /بازداشت معاون مدیرکل و رئیس اداره ارشاد مشهد Thu Apr 19 14:05:21 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر تولید 98 درصد نفت و گاز غرب کشور در شهرستان دهلران Tue Oct 02 17:08:09 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید از نقش هنرمندان در مسیر انقلاب غافل باشیم Fri Jan 11 02:01:11 IRST 2019
آریا 90میلیون تن به ذخیره مواد معدنی یزد افزوده شد Sat Jun 23 09:49:47 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی اردستان رتبه سوم استان در ارزیابی فعالیت فرهنگی تبلیغی را کسب کرد Tue Jun 20 21:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان با دید سیاسی و امنیتی به استان سیستان و بلوچستان نگاه نکنیم Tue Oct 03 13:50:00 IRST 2017
خبرگزاری نسیم ترامپ به دنبال تجزیه ایران است Thu Jun 28 14:22:01 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران 23 سال چشم انتظاری برای بهره برداری از یک جاده ملی:جاده ایی که قرار است مرکز کشور به استانهای جنوبی را 200 کیلومتر کاهش دهد Fri May 11 10:41:02 IRDT 2018
تیک ستاد انتخابات: قالیباف هنوز کتبا انصراف نداده Mon May 15 22:21:14 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مشارکت ملی برای ادامه راه انقلاب ضروری است Thu May 18 17:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم واکنش علمای اهل‌سنت کردستان به جنایات سران فتنه/فتنه‌گران هیچ جایگاهی در نظام ندارند‌‌ Sun Dec 30 18:48:28 IRST 2018
واحد مرکزی خبر تصادف اتوبوس در جاده باغملک-هفتکل Sun Sep 02 09:09:42 IRDT 2018
خبرگزاری مهر نسبت میان دنیا و آخرت/ ضرورت تفکر درباره آخرت چیست؟ Mon Jun 20 13:07:33 IRDT 2016