پرس شیعه - Fri Oct 27 11:45:32 IRST 2017 نمایش خبر

کسانی که در صلح امام حسن تردید کردند/ صلح حسنی زمینه قیام حسینی

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط سخت و پیچیده تاریخی است وتحلیل و استنباط عملکردهای آن حضرت بسیار سخت بوده است تا به حدی که بسیاری از شیعیان خالص و وفادار هم در آن زمان بر ایشان ایراد گرفته و تصمیم های ایشان را به نادرست تعبیر می کردند.
به مناسبت روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) که در واقع مظلومیت ایشان کم از امام علی(ع) و امام حسین(ع) نیست در گفتگو باسیدمحمد اصغری، استاد دانشگاه تهران و نویسنده کتاب «عاشورا؛ انقلابی در جانها و وجدانها» و حجت الاسلاممحمدجواد مروجی طبسی، محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام و نویسنده کتاب «سبط اکبر؛روایتی تحلیلی از زندگانی الهی – سیاسی امام حسن مجتبی(ع)» به بررسی علل صلح آن حضرت با معاویه پرداختیم که اکنون پیش روی شماست؛
پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد
سیدمحمد اصغری گفت: پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد. جز شیعیان فهیم و مخلص اهل بیت(ع) که تعداد آنها نسبت به لشکر عراق اندک می نمود، گروه های پرشماری به ورطه تردید افتادند و گروه های دیگری پیشنهاد صلح را پذیرفتند.
وی ادامه داد: نیرنگی که همانند نقشه شوم قرآن بر فراز نیزه ها در روان ساده لوحان خسته از جنگ نقش مؤثری داشت و روشن است که حیرانی و تردید، در جبهه نبرد به سان سم مهلکی پیکره مجاهدان را متلاشی و اراده مبارزه و جنگیدن را از بن ویران می کند.
وی افزود: معاویه پس از تسلط بر عراق و کوفه، جمعی از شیعیان اهل بیت(ع) را از شهر کوفه تبعید کرد و در برابر گروه هایی یاران خود را از شهرهای شام و بصره به کوفه آورد. هر چند این جایگزینی در کوتاه مدت به نفع تبار اموی بود اما در درازمدت موجب گردید که شیعیان وفادار علی(ع) در اقصای امپراتوری اسلامی منتشر گردیده و حقانیت آل علی(ع) را به کرانه ای دور برسانند و اهالی شهرهای دیگر را از حقیقت امر آگاه سازند و … .
این استاد دانشگاه گفت: شهادت حسن بن علی(ع) در عصر حیات معاویه در بیعت ستاندن از مردم برای یزید، هرگونه مانع را از میان برداشت و معاویه همه شروط صلح نامه را نادیده انگاشت و با بیعتی که به هر وسیله و با هر ترفندی برای فرزند خود گرفت، رژیم خلافت را برای نخستین بار در نظام اسلامی به سلطنت و وراثت تبدیل کرد. جز از چند تن انگشت شمار و در پیشاپیش همه امام حسین بن علی(ع) مخالفتی دیده نشد و شمشیر تیز استبداد و استحمار از یک سو و دنیادوستی و مال اندوزی زهد دامن خود را از جمع و جامعه برچیده بودند، صحنه را برای انحراف بزرگ آماده کرده و تردید و دودلی گروه های پرشماری از مردم در زمانامام حسن(ع) به گونه ای از بی ارادگی و حیرت بدیل گردید که جز با عاشورا و جان بازی های بی نظیر امام حسین(ع) و یارانش آن بیماری مهلک و انحراف عظیم درمان شدنی نبود.
سیدمحمد اصغری اظهار داشت:شیعه در عصر امام حسن(ع) با وجود سرکوب و خفقان شدید به رشد خود ادامه داد و همان طور که مرحوم علامه طباطبایی خاطر نشان می کنند با همه تاریکی ها و تردیدها، جنایات معاویه و دست و پا بریدنهای زیاد بن ابیه، شیعه در گفتار و عقاید و رفتار خود راسخ تر کرد و به همان نسبت که ستم و درنده خویی های بنی امیه خشن تر و گسترده تر می شد خشم و نفرت شیعیان و توده های مردم نیز با وجود همه فشارها و کشتارها افزایش می یافت، هر چند شکستن آن همه رعب و وحشت و تردید و ظلمت به جرقه های ایثار و فداکاری و از جان گذشتگی، نیاز سخت داشت و هزینه های سنگینی را می طلبید.
باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است
حجت الاسلام مروجی طبسی نیز در مورد صلح امام حسن گفت:باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است. باطن کار حضرت مجتبی(ع) این چنین بود. به هر حال امام(ع) در برابر بهانه جویانی که می آمدند امام را مورد نکوهش قرار دهند و می گفتند چرا چنین چیزی را قبول کردید؟جوابهایی داشتند ازجمله اینکه فرمودند کار من برای حفظ شیعیان بوده است یا اینکه می فرمودند به اهل کوفه اصلاً اطمینانی نبوده است یا اگر یارانی داشتم شب و روز با معاویه می جنگیدمیا فرمود: یاران ذلت را برگزیدند،یا فرمود: امت مرا رها کرده بودند،یا فرمود: مردم طالب صلح بودند.
وی افزود: خلاصه اینکه امام در برابر اینها چنین فرمود: اینها نمی فهمیدند معنای اینکه امام صلح کرد، یعنی چه؟ یعنی چقدر در حق شیعیان خدمت کرد. همان طوری که در بیان بسیاری از امامان داریم که کار امام حسن(ع) کار بسیار عجیبی برای حفظ شیعیان بود. در صلح نامه آمده بود که معاویه متعرض شیعیان نشود، وقتی دشمن جایی را فتح کند مسلماً غیر از قتل و غارت و کشتار و هتک نوامیس مردم کار دیگری انجام نمی دهد. اگر معاویه می آمد با همان حالت پیروزی وارد کوفه می شد چیزی برای شیعیان باقی نمی گذاشت وهویتی برای شیعه باقی نمی ماند. امام حسن (ع) بود که این مسأله را به اینجا رساند که دشمن خودش پیشنهاد صلح را داد.
اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت
وی ادامه داد: اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت. برخی از مورخین اذعان کرده اند که درست است که معاویه پیشنهاد صلح داد و به ظاهر پیروز شد اما در واقع شکست با معاویه بود. صلح هیچ وقت به نفع او نبود، چون شروطی را امام حسن(ع) برای صلح گذاشته بود که در تاریخ ثبت شد که اگر معاویه پا را به خطا می گذاشت تاریخ او را محکوم می کرد لذا گفتند در این میان، معاویه بود که شکست خورد نه امام حسن مجتبی(ع).
این کارشناس دینی گفت: معاویه، امام حسن مجتبی(ع) را می شناخت، امام حسن(ع) در زمان پدر فرمانده گروه 10 هزار نفری برای جنگ با معاویه بود. تلاش معاویه بعد از امیرمؤمنان این بود که از جنگ جلوگیری کند چون از جنگ و ادامه آن به شدت وحشت داشت. نمی خواست جنگی اتفاق بیفتد، در صورت جنگ معاویه ادعاهایی را کردهبود اما اصلا آمادگی جنگ نداشت. نیروهایش را از دست داده بود می ترسید در این میان شکست بخورد، لذا سعی و تلاش معاویه بر این بود که با فریب، خدعه ودو به هم زنی،ترس و ارعابرا در میان مردم و نیروها پخش کندو توانست به این وسیله آرام آرام خود را به حوزه اسلام برساند. معاویه چون از جنگ وحشت داشت خودش پیشنهاد صلح داد و برای صلح داوطلب شد.
وی در پاسخ به این سوال کهچرا برخی از خواص مانند حجر بن عدی، سلیمان بن صرد خزاعی و دیگران از صلح امام حسن(ع) انتقاد داشتند، گفت: من فکر می کنم بعضی از یاران امام حسن(ع) به اصطلاح بیش از اندازه داغ بودند بعضی از آنها چندان اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند و نمی دانستند چه خبر است. بعضی از آنها چندان مردم کوفه را نشناخته بودند. بعضی از آنها اصلاً در جنگ حضور نداشتند، در آن ایامی که امام حسن مجتبی(ع) آماده جنگ می شد اصلاً نبودند مثل ابن عباس. آنهایی که حضور نداشتند و اوضاع جاریه را اطلاع نداشتند مردم کوفه را نمی شناختند، دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
وی ادامه داد: امامدر برابر یکی از اینها کهگفته بودما را ذلیل کردی،فرمود: چگونه؟ گفت: چون همه ما را زیر بار طاغوت بردی؟ حضرت فرمود: من هیچ چیزی را تحویل ندادم جز اینکه یاران نگذاشتند. اگر من یارانی داشتم شبانه روز با معاویه می جنگیدم. هدف و سیاستم این بود که با معاویه بجنگم،سیاست پدرم هم همین بوده است و آنها را آزمایش کردم و فهمیدم اهل کوفه اهل جنگ نیستند، اگر بودند در زمان امیرمؤمنان(ع) آنچه که حضرت می‌فرمود را انجام می دادند.
وی افزود: یا اینکه سفیان بن ولید که خارجی هم بود به امام گفت: ای سیاه کننده روی مؤمنان!حضرت در پاسخ به او فرمود: وای بر تو ای خارجی!این شما بودید که پدرم را کشتید. این شما بودید که به پای من آسیب رساندید. امام هر کسی را به فراخور حال خودش جواب می داد. این شما بودید که وسایل مرا غارت و به من اهانت کردید. شما وقتی به صفین رفتید که دین جلوی دنیای شما بود یعنی دین مانع دنیای شما بود اما امروز عکس آن حالت است و دنیا، جلوی چشم دین شما را گرفته است. کسی که دینش را به دنیا بفروشد معلوم است که اهل جهاد و جنگ نیست.
حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند
حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: حضرت در پاسخ به ابوسعید فرمود: پس از پدرم، من امام هستم یا نیستم؟! ابوسعید جواب داد: چرا؟ حضرت فرمود: من همان نیستم که پیامبر درباره من فرمود: الحسن و الحسین اماما قاما او قعدا؟گفت: چرا؟! حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند. پیامبر(ص) در یک سالی که از دشمن زمان گرفت به خاطر این بود که مسلمانان زیاد شوند و همین گونه هم شد. پس بنابراین حضرت فرمود: شما به این مسائلی که از ما صادر می شود چندان توجه ندارید.شما با دید محدود خود نگاه می کنید اما من آینده را نگاه می کنیم. بعضی از افراد یاران امام بودند اما جاهل و ناآگاه بودند. هر کس که رئیس قبیله شد یا فرمانده زمان حضرت امیر(ع) بود همه چیز را که اطلاع نداشت.
وی ادامه داد:اگر پذیرش صلح از طرف امام حسن(ع) نبود زمینه ای برای قیام امام حسین(ع) اصلاً به وجود نمی آمد، به جهت اینکه در مواد صلح نامه چیزهایی آمده بود که معاویه اینها را نوشت اما نفهمید که چه کاری انجام داده است و اینها چه عواقب و نتایجی دارد. یکی از مواد صلح نامه این بود که بعد از مرگ، معاویه حق ندارد کسی را به عنوان خلیفه و جانشین تعیین کند واز فرزندان معاویه هیچ کس حق و صلاحیت این کار را ندارد، لذا بعد از شهادت امام حسن مجتبی(ع) امام حسین(ع) هم چندسالی به احترام صلح نامه دست به کاری نزدند چون هنوز نصب یزید توسط معاویه انجام نشده بود لذا وقتی معاویه از دنیا رفت، امام حسین(ع) را دعوت کردند که با یزید بیعت کند. در این زمان حضرت ضربه کاری خود را وارد کرد.
وی در پایان اظهار داشت: پس صلح امام حسن(ع) زمینه ای برای قیام امام حسین شد، چون که یزید هیچ حقی در خلافت نداشت. هیچ کس او را تعیین نکرده بود و همچنین برخلاف صلح نامه بود. با اینکه معاویه امضاء کرده بود چنین کاری را انجام ندهد برخلاف صلح نامه این کار را کرد. یزید نه خلیفه و نه رهبر بود. بنابراین با یزید نمی شد بیعت کرد وهمین کار زمینه ساز قیام امام حسین(ع) شد.
پرس شیعه تولید سنگ آهن دو بعدی با خواص غیرعادی Mon Jul 30 13:54:16 IRDT 2018
پرس شیعه 71مقاله از استان سمنان به دبیرخانه همایش بین‌المللی قرآن ارسال شد Mon Apr 09 13:47:16 IRDT 2018
پرس شیعه رحیمی مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی کشور شد Mon Sep 03 17:42:09 IRDT 2018
پرس شیعه سهم مشاغل مهندسی و مدیریتی در آزمون استخدامی شرکتهای فناور Tue Sep 11 16:05:34 IRDT 2018
پرس شیعه ترامپ دموکرات‌ها را به نشت اطلاعات محرمانه متهم کرد Mon Feb 05 17:30:42 IRST 2018
پرس شیعه پیام آیت‌الله‎ علوی گرگانی به کنگره ملّی شیخ صدوق(ره) Sat Feb 18 18:40:13 IRST 2017
پرس شیعه اعلام نقاط پر خطر جاده‌ها برای نوروز Fri Mar 10 13:45:15 IRST 2017
پرس شیعه دست انگلیس باید از بحرین قطع شود Mon Mar 06 12:16:11 IRST 2017
پرس شیعه مهلت ارسال چکیده مقالات همایش ملی تمدن نوین اسلامی تمدید شد Mon Nov 13 14:28:39 IRST 2017
پرس شیعه 20 نظامی افغانستانی در «زابل» کشته شدند Sat May 12 14:50:02 IRDT 2018
پرس شیعه مصوبه هیئت علمی مؤسسه مهد قرآن برای حافظان کل آزمون ترنم وحی Wed Jul 19 09:54:44 IRDT 2017
پرس شیعه مسکو اشغال هیچ بخش از خاک سوریه را نمی‌پذیرد Tue Jan 03 16:15:30 IRST 2017
پرس شیعه جزئیات حضور تیم‌های ارتش جمهوری اسلامی به مسابقات روسیه Fri Jul 27 13:18:06 IRDT 2018
پرس شیعه برچسبی که اشیای عادی را هوشمند می کند Mon Aug 20 09:31:36 IRDT 2018
پرس شیعه غیرمنتظره های نوبل 2017/ دریچه های تازه به روی تاریکی های دنیا Thu Oct 05 07:38:56 IRST 2017
پرس شیعه «عمر الصاطم» سرکرده داعشی های «وادی خالد» در الرقه به هلاکت رسید Sat Sep 02 17:19:21 IRDT 2017
پرس شیعه منطقه استراتژیک «سنجار» به کنترل ارتش سوریه درآمد Sun Jan 07 13:54:51 IRST 2018
پرس شیعه اوباما: خروج از برجام اشتباهی بزرگ است Wed May 09 00:46:43 IRDT 2018
پرس شیعه آمریکا قصد ایجاد پایگاه نظامی در افغانستان را ندارد Wed Sep 13 10:41:33 IRDT 2017
پرس شیعه تلاش آمریکا برای برقراری آتش‌بس طولانی‌مدت میان حماس و صهیونیستها Wed Aug 15 10:31:37 IRDT 2018
پرس شیعه اصلاح قانون اساسی کوبا در پارلمان کلید خورد Mon Aug 13 12:39:33 IRDT 2018
پرس شیعه درخواست 6 کشور آمریکایی برای بررسی پرونده ونزوئلا در دادگاه کیفری Wed Sep 26 21:22:51 IRST 2018
پرس شیعه حمله بدافزار تریتون به کارخانه ای صنعتی در خاورمیانه Mon Dec 18 12:15:29 IRST 2017
پرس شیعه آغاز سرمایه گذاری گسترده بین ایران و فیلیپین Wed Sep 27 09:55:51 IRST 2017
پرس شیعه فعالیت های فرهنگی با محوریت بقاع متبرکه انجام شود Thu Feb 02 15:02:08 IRST 2017
پرس شیعه ترامپ: قیمت نفت بیش از حد بالاست Wed Jun 13 16:51:36 IRDT 2018
پرس شیعه توجه صنایع داخلی به تولید فناوری‌ های دریایی Wed Aug 02 17:32:33 IRDT 2017
پرس شیعه تاثیر نماز بر احساس امنیت روانى Sun Apr 29 19:44:44 IRDT 2018
پرس شیعه هم‌افزایی راهبردی نیروی دریایی ارتش و سپاه ضامن اقتدار ایران است Tue Nov 28 01:37:31 IRST 2017
پرس شیعه افزایش صادرات سلاح فرانسه به عربستان و تشدید نیاز پاریس به ریاض Tue Sep 18 11:27:27 IRDT 2018
پرس شیعه استقبال حکیم از انتخاب استان بصره به عنوان پایتخت اقتصادی عراق Fri Apr 28 20:11:58 IRDT 2017
پرس شیعه ظهور همانند قیامت، ناگهانی و غیرمنتظره فرا می‌رسد Fri Jul 27 09:54:42 IRDT 2018
پرس شیعه احتمالاً سفارت آمریکا به زودی به بیت المقدس منتقل می‌شود Sat Oct 14 21:19:20 IRST 2017
پرس شیعه مقررات ایجاد دیتاسنترهای بومی در طراز جهانی تدوین می شود Sun Dec 17 11:59:34 IRST 2017
پرس شیعه معترضان به ساختمان استانداری بصره حمله ور شدند/اعزام نیروهای ویژه Wed Sep 05 21:35:11 IRDT 2018
پرس شیعه ثامن الحجج؛ محور گسترش ولایت اهل بیت در ایران/مأموریت امام رضا(ع) Sun Nov 19 12:21:19 IRST 2017
پرس شیعه انتقال سفارت آمریکا به قدس در منطقه هرج و مرج ایجاد می‌کند Wed Dec 06 13:15:12 IRST 2017
پرس شیعه واکنش لندن به جنایت علیه مسلمانان در میانمار Mon Aug 27 17:15:37 IRDT 2018
پرس شیعه دندان مرده با سلول بنیادی زنده می شود Wed Sep 12 09:13:21 IRDT 2018
پرس شیعه توافق اخیر اروپا مطابق با موازین حقوقی اتحادیه است Wed Jul 04 09:41:46 IRDT 2018
پرس شیعه هماهنگ کننده کمپین سامی عنان توسط امارات تهدید به مرگ شد Wed Jan 24 08:38:00 IRST 2018
پرس شیعه هوشمندسازی مدارس کلید خورد/ تولید محتوا توسط دانش آموز و معلم Mon May 29 09:26:20 IRDT 2017
پرس شیعه شهادت 2 فلسطینی در غزه/ شهدای راهپیمایی‌های بازگشت 20 نفر شدند Thu Apr 05 15:11:05 IRDT 2018
پرس شیعه قدرت نظامی آمریکا را بی اعتبار کردیم Tue Aug 21 11:19:15 IRDT 2018
پرس شیعه سران کفر چگونه یک جامعه را در مقابل نبی و ولی خداوند بسیج کردند؟ Fri Sep 14 11:55:26 IRDT 2018
پرس شیعه تیلرسون: کره شمالی بزرگترین تهدید امنیت ملی آمریکا است Fri Dec 15 19:25:31 IRST 2017
پرس شیعه فیس بوک درآمد کاربرانش را تخمین می زند Sat Feb 03 09:37:18 IRST 2018
پرس شیعه جنگ یرموک 5 رجب Mon Apr 03 00:30:50 IRDT 2017
پرس شیعه منظور از اقتصاد اسلامی چیست؟/ تفسیر علمی رویدادهای زندگی اقتصادی Wed Dec 20 09:10:43 IRST 2017
پرس شیعه انگلیس آماده اعزام نیروهای ویژه به افغانستان می‌شود Sun Aug 27 11:50:05 IRDT 2017
پرس شیعه ترامپ به کاهش نفوذ جهانی آمریکا سرعت بخشیده است Sat Dec 30 11:16:20 IRST 2017
پرس شیعه آمریکا: طرف های درگیر یمن خویشتندار باشند Wed Dec 20 08:23:07 IRST 2017
پرس شیعه مجمع جهانی اهل بیت‌(ع) از ظرفیت مساجد جهان استفاده می‌کند Sat Apr 29 16:15:19 IRDT 2017
پرس شیعه وزیر خارجه نیوزیلند: باید منافع اقتصادی ایران را تضمین کنیم Tue Aug 07 13:03:59 IRDT 2018
پرس شیعه سناتور روس: ارتباط بین پارلمانی روسیه و آمریکا باید ایجاد شود Tue Jun 19 18:05:08 IRDT 2018
پرس شیعه وزرای خارجه روسیه و آمریکا احتمالا در سنگاپور دیدار می کنند Thu Jun 07 14:12:51 IRDT 2018
پرس شیعه یک فروند هواپیمای F-27 و یک بالگرد به هوادریای نداجا الحاق شدند Mon Dec 11 12:49:22 IRST 2017
پرس شیعه سفیر جدید روسیه در آمریکا با ترامپ دیدار کرد Fri Sep 08 21:44:01 IRDT 2017
پرس شیعه امیدواری آمریکا به توافق با کشورهای اروپایی درباره برجام Thu Apr 19 16:52:27 IRDT 2018
پرس شیعه همایشی برای ندیدن تاریخ سیاسی مردم!/ اکتفا به ذکر متفکران غرب زده Mon Apr 24 11:36:42 IRDT 2017
پرس شیعه عون: حوادث روزهای قبل نباید تکرار شود Wed Jan 31 16:54:33 IRST 2018
پرس شیعه پیشنهاد تشکیل سلسله جلسات علمی با حضور متفکرین برجسته شیعه و سنی Tue Jul 25 11:29:52 IRDT 2017
پرس شیعه عضویت مونته نگرو در ناتو به تعویق افتاد Fri Jan 27 15:26:52 IRST 2017
پرس شیعه مسکو: از توافق مناطق کاهش تنش در جنوب غرب سوریه عقب نشینی نکردیم Thu Jun 28 19:49:34 IRDT 2018
پرس شیعه قایق تمام الکتریکی جاگوار رکورد زد Mon Jun 18 11:20:16 IRDT 2018
پرس شیعه دو حزب عمده آمریکا در آستانه توافق بر سر وضع تحریم‌ های جدید علیه ایران قرار دارند Fri Mar 10 16:00:36 IRST 2017
پرس شیعه نیروهای مسلح ایران انسجام و همبستگی مثال زدنی دارند Fri Sep 22 11:24:54 IRST 2017
پرس شیعه اتومبیل بتمن در «شوالیه تاریکی» طراحی شد Sat May 05 09:01:15 IRDT 2018
پرس شیعه دوترته: جامعه جهانی قادر به حل مشکل روهینگیا نیست Fri Apr 06 10:08:12 IRDT 2018
پرس شیعه رئیس جمهور آمریکا «کمیسیون رسیدگی به تقلب انتخاباتی» را منحل کرد Thu Jan 04 06:09:16 IRST 2018
پرس شیعه شباهت ­های وهابیت و یهود Mon May 14 23:31:45 IRDT 2018
پرس شیعه انتقاد الازهر به ممانعت تل آویو از سفر خطیب مسجدالاقصی به قاهره Wed Jan 17 04:34:28 IRST 2018
پرس شیعه تندترین برخورد با همسر! Fri Oct 27 18:38:50 IRST 2017
پرس شیعه چین اتهام مداخله در انتخابات میان دوره ای آمریکا را رد کرد Thu Sep 27 01:35:29 IRST 2018
پرس شیعه نشست صاحبنظران صنعت و دانشگاه برگزار می شود Wed Dec 06 10:29:34 IRST 2017
پرس شیعه هند یک موشک بالستیک قاره پیما را با موفقیت آزمایش کرد Tue Feb 06 13:10:46 IRST 2018
پرس شیعه رونمایی از ال جی V30 با صفحه نمایش 6 اینچی Fri Sep 01 13:23:36 IRDT 2017
پرس شیعه فواید و اثرات یاد مرگ در زندگی انسان ها Fri Oct 06 15:06:43 IRST 2017
پرس شیعه همه تلاش انسان باید برای کسب رضایت و خشنودی خدا باشد Thu Mar 29 11:41:37 IRDT 2018
پرس شیعه 9 عنصر «پ‌ک‌ک» در حملات هوائی ترکیه کشته شدند Sun Aug 26 21:02:37 IRDT 2018
پرس شیعه اهتزاز پرچم سوریه بر فراز آسمان شهرک «عقرب» در حومه حماه Fri May 18 14:22:08 IRDT 2018
پرس شیعه هیلی خواستار قطع 225 میلیون دلار از کمکهای آمریکا به پاکستان شد Wed Jan 03 08:25:52 IRST 2018
پرس شیعه اظهار تأسف معاون رئیس جمهور از منع ورود پژوهشگر ایرانی به آمریکا Thu Jul 13 11:51:36 IRDT 2017
پرس شیعه تصمیم دولت قبلی کلمبیا در شناسایی فلسطین برگشت ناپذیر است Tue Sep 04 12:33:58 IRDT 2018
پرس شیعه دیدار «بن سلمان» با «بوش» پدر و پسر Sun Apr 08 07:56:36 IRDT 2018
پرس شیعه پروژه‌های مشترک تحقیقاتی بین ایران و چین حمایت می‌شود Sun Jul 22 13:56:57 IRDT 2018
پرس شیعه سفر محرمانه رئیس سیا به عمان و هشدار درباره روابط مسقط با تهران Tue Jun 20 20:07:07 IRDT 2017
پرس شیعه پوست خرچنگ قاتل پشه مالاریا Sun May 14 14:06:44 IRDT 2017
پرس شیعه انقلاب سیاسی امام(ره) به وسیله ارتقا کارکرد مساجد به سرانجام رسید Sat Feb 24 09:11:25 IRST 2018
پرس شیعه نگاه ویژه خداوند به بیماران Mon May 15 18:42:38 IRDT 2017
پرس شیعه کار تفحص شهدای ایران بدون مشکل در حال پیشرفت است Fri Oct 06 12:04:41 IRST 2017
پرس شیعه مبعث؛ تجلی اعظم الهی است/ تأثیر بعثت نبوی بر تمدن بشری Tue Apr 25 06:05:08 IRDT 2017
پرس شیعه ششمین دوره مسابقات قرآن اروپایی در آلمان برگزار می شود Sun Feb 25 11:33:04 IRST 2018
پرس شیعه جنگنده های اسرائیلی رفح را بمباران کردند Sun Jan 14 00:52:27 IRST 2018
پرس شیعه نشست بررسی روابط ترکیه و کشورهای عربی Wed Apr 18 09:05:11 IRDT 2018
پرس شیعه اقتصاد مقاومتی برگرفته از مکتب اقتصادی اسلام است Sat Feb 18 14:06:35 IRST 2017
پرس شیعه حمایت دادستان تگزاس از وضع قانون محدودیت مهاجرتی ترامپ Thu Feb 16 05:30:04 IRST 2017
پرس شیعه سرپرست معاونت اطلاعات علم و فناوری ایران منصوب شد Sun Sep 03 11:02:17 IRDT 2017
پرس شیعه خردسالترین شرکت کننده رقابت های قرآنی شوق تلاوت معرفی شد Fri Jan 26 13:56:43 IRST 2018
پرس شیعه ترکیه سفیر آلمان در آنکارا را احضار کرد Sun Sep 17 14:58:01 IRDT 2017
اطلاعات پرنده بازنگشت… Sun Feb 18 19:12:50 IRST 2018
تابناک آخر هفته برفی و بارانی 17 استان کشور Tue Dec 05 11:56:09 IRST 2017
تدبیر 24 انتخابات ایران همچنان صدرنشین رسانه های منطقه خاورمیانه Fri May 19 11:58:17 IRDT 2017
وطن امروز شکایت ایران از آمریکا در دستور کار لاهه قرار گرفت Sun Jun 24 00:00:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم فعالیت کشیک‌های راهدارخانه‌های زنجان در ایام نوروز 24 ساعته می‌شود Thu Mar 09 13:13:03 IRST 2017
ایران آنلاین خبر استعفای وزیر تکذیب شد Tue May 01 10:33:39 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین برگزاری تمرین ریکاوری تیم ملی فوتبال با حضور کی روش Fri Jan 26 18:35:10 IRST 2018
خبرگزاری مهر بهبودی؛ از روزنامه‌نگاری تا نویسندگی/ بهترین گزارش‌نویس جنگ بود Mon Jan 23 12:07:04 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اختصاص 2 میلیارد دلار صندوق توسعه ملی برای گسترش حمل و نقل ریلی در کلانشهرها Fri Oct 27 15:15:44 IRST 2017
انتخاب تخریب بنرهای تبلیغاتی حسن روحانی/عکس Sat May 06 19:17:54 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم رضا رویگری: عراقی‌ها شمشیری به نام علی(ع) را به من هدیه دادند Sun Oct 07 10:23:38 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نیویورک تایمز:ترامپ فرصت گفت و گو با کره شمالی را از دست می دهد Tue Apr 18 16:49:00 IRDT 2017
دولت بهار شکست ایرانِ سرسخت با نیروهای کارآزموده‌اش دشوار است Mon Feb 20 09:55:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر مسابقه رسانه ای «طبیعت مهربان» در گیلان برگزار می‌شود Sat Jul 01 14:32:49 IRDT 2017
نود تی وی تولیسو: پاوار به بایرن مونیخ؟ چیزی در این باره نمی دانم Sat Aug 18 10:35:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر بارزانی خواستار تجدید نظر پارلمان عراق درباره همه پرسی شد Wed Sep 13 19:02:09 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا قاتل مادر جوان ریگانی دستگیر شد Tue Feb 06 14:55:30 IRST 2018
واحد مرکزی خبر جمع بندی سفر وزیر بهداشت به افغانستان Wed Jul 19 20:14:32 IRDT 2017
پارس فوتبال بازیکن سایپا: تمام تلاشم را می‌کنم که بازهم به تیم ملی دعوت شوم Sun Oct 08 22:04:05 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران کاشان میزبان مسابقات فوتسال و بسکتبال دانشجویان علوم پزشکی کشور Tue Jul 18 15:30:49 IRDT 2017
شبکه خبر آسیب های ناشی از نور تلفن همراه بر چشم Thu Sep 06 12:50:51 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران مسابقات قرآنی مدارس استعداد‌های درخشان فارس Thu Aug 02 14:44:08 IRDT 2018
انتخاب نایب رئیس کمیسیون انرژی: شاید بنزین کارتی شود Tue Jan 23 09:00:01 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران دوستان ناباب در کمین فرزندان طلاق Sun Nov 06 17:21:34 IRST 2016
بی باک نیوز واکنش فرانسه به همه پرسی ترکیه Mon Apr 17 18:48:01 IRDT 2017
گجت نیوز اولین تجربه واقعی همگرایی خدمات ثابت و سیار با شاتل موبایل محقق می‌شود Sat Sep 02 19:09:58 IRDT 2017
تهران پرس برای صعود به لیگ برتر فوتسال بانوان راه بسیار دشواری داریم Sat Apr 21 15:58:00 IRDT 2018
جماران مرمت بازار تاریخی اراک 225 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد Tue Oct 10 11:00:33 IRST 2017
آریا آلمان خواهان گفت وگو با آمریکا درباره برجام است Mon Jan 15 18:32:12 IRST 2018
خبر خودرو چرا سریال «پدر» اینقدر تلخ شد؟ Wed Aug 08 10:49:30 IRDT 2018
خبرگزاری مهر آئین ضیافت علوی در اهواز Sat Sep 09 14:14:11 IRDT 2017
افکارخبر استقبال از رهبر انقلاب با گُل/ عکس Tue Nov 21 06:25:00 IRST 2017
نسیم بهاری هشدار درباره نفوذ داعش در پاکستان Mon Jan 08 12:47:58 IRST 2018
صراط سناریوی محرمانه اسرائیل برای انفجار بمب اتم Mon Jun 05 18:31:06 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر صادرات 3هزارو 880 تن رب گوجه فرنگی از زنجان Sun Nov 12 11:01:32 IRST 2017
نامه نیوز لیبرمن: هیچ منفعتی در جنگ با ایران نداریم / هرکاری می‌کنیم تا جنگ رخ ندهد Sun May 06 09:45:19 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تقویت 519 واحدی شاخص کل بورس/ بازگشت دوباره خریداران به بازار سهام Sat Oct 14 13:14:00 IRST 2017
تابناک نوسانات بازار آزاد ارز یک روز قبل از انتخابات / گرانی سه گانه دلار، یورو و درهم Thu May 18 18:38:19 IRDT 2017
میزان دیدار روحانی با گروهی از مدیران، مهندسان و متخصصین وزارت نفت Mon Jul 03 20:04:58 IRDT 2017
فردا 3 نکته برای کسانی که به تازگی پدر و مادر شده‌اند Wed Jun 28 12:46:01 IRDT 2017
بی باک نیوز کتاب سال سینمای ایران برندگانش را شناخت/ تجلیل از ناشر برتر Fri Feb 24 16:15:16 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران شروع مقتدرانه تیم روبوکاپ دانشگاه آزاد قزوین در رقابتهای جهانی Thu Jul 27 10:59:46 IRDT 2017
میزان رونمایی از محصول جدید ولوو Wed May 30 15:05:38 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران بزرگترین سفره هفت سین جهان در استان کرمانشاه Mon Mar 20 19:25:42 IRST 2017
اقتصاد آنلاین برخی از عناصر و اغتشاشگران ناآرامی‌های اخیر دستگیر شدند Mon Jan 01 20:12:16 IRST 2018
واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی ایران قدرتی بالنده است Sat Jan 28 17:45:33 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی وال استریت ژورنال:ترامپ قصد دارد طرح 'مالیات دو جانبه' را برای برخی از شرکای تجاری آمریکا اجرا کند Tue Feb 13 12:27:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم روابط روسیه-ناتو نه راهبردی است نه مانند دوران جنگ سرد Sat Jul 09 17:11:05 IRDT 2016
نامه نیوز ماجرای جالب عروسک های زشت دانمارکی Mon Aug 21 02:08:34 IRDT 2017
جوان آنلاین برگزاری جشن عاطفه ها در 990 پایگاه کمیته امداد زنجان Wed Sep 13 15:39:20 IRDT 2017
خبرگزاری مهر جوانان معاصر دارای فهم بالا و بینش سیاسی هستند Sat Feb 03 15:40:45 IRST 2018
ایران آنلاین عامل جنایت سیاه در پای چوبه دار رهایی یافت Tue Jul 04 09:55:43 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران مصرف روانگردان‌ها در کشور نگران‌کننده است Thu Jan 18 13:34:51 IRST 2018
جام نیوز ملت‌های مسلمان علیه جنایات حکومت میانمار به پا خیزند Fri Sep 08 14:48:36 IRDT 2017
خبرگزاری مهر بازچاپ رمانی از ادبیات عراق/خوش‌نشینی«فرانکشتاین در بغداد» Mon Aug 07 10:21:05 IRDT 2017
مشرق نیوز آخرین وضعیت سامانه‌ای که می‌خواست قراردادهای کار را شفاف کند Sat Jun 16 11:32:54 IRDT 2018
خبرگزاری مهر جوی آرام در اغلب جاده های کشور/6محور مسدود است Sun Feb 11 10:15:51 IRST 2018
واحد مرکزی خبر اجرای طرح بررسی وضعیت ساختار قامت و اصلاح ناهنجاری های اسکلتی در بافق Mon Nov 20 17:28:30 IRST 2017
خبرگزاری نسیم درخواست گروه‌های مقاومت برای برگزاری اعتصاب در نابلس Wed Feb 07 09:58:02 IRST 2018
ورزش 3 کاپیتان‌های سابق استقلال در وضعیت وارونه! Sun Sep 03 08:55:37 IRDT 2017
آنا درخواست استانی‌شدن اعتبارات تجهیز و تملک دارایی جهاددانشگاهی Thu Nov 23 10:00:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی امکانات گردشگری مازندران در 54 نقطه شهری و روستائی متمرکز می شود Fri Feb 09 16:12:00 IRST 2018
انتخاب نظر واعظی درباره قول متفاوت سردار سلیمانی / آقای حقانیان گفت قصد توهین نداشته Mon Nov 20 18:10:01 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ارتباط مستقیم مسئولان قم با مردم در دهه فجر انجام می شود Thu Feb 02 15:09:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران حک شدن قیمت بر روی تخم مرغ همچنان لاینحل Fri Aug 04 11:00:04 IRDT 2017
جام نیوز عکس/ کسی دعوای این دو پرسپولیسی را یادش هست؟ Sat Dec 30 01:00:00 IRST 2017
ایسکانیوز تاکید هیئت نظام سوریه و دی‌میستورا برضرورت فراهم شدن فضای مناسب پیش از آغاز نشست آستانه Mon Jan 23 11:51:12 IRST 2017
یک ورزش 30 فرنگی‌کار به اردوی تیم ملی کشتی دعوت شدند Sun Jan 07 13:02:38 IRST 2018
تابناک جلدایران ورزشی/شنبه28مرداد96 Sat Aug 19 00:16:09 IRDT 2017
رجا نیوز قیمت مسکن بر مدار گرانی/ اجاره بها 9.6 درصد بالا رفت + جدول Tue Dec 27 17:13:17 IRST 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی امسال 2 میلیارد ریال صرف بازسازی یادمان های بانه شده است Mon Aug 13 18:54:00 IRDT 2018
ایسکانیوز بازدید سرزده وزیر فرهنگ از هیئت انصار الحسین دانشگاه آزاد نجف آباد/عکس Sun Oct 01 01:30:00 IRST 2017
پارس نیوز این دلایل باعث مرگ در خواب می شوند Sat Sep 22 14:30:00 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران محبی: ابهامات پیشنهاد «توزیع موادمخدر دولتی» باید رفع شود Wed Jul 26 11:19:51 IRDT 2017
تابناک سرگردانی ایرانی‌ها برای ورود به آمریکا Sat Jan 28 15:55:05 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا آمریکا به ابهام در میزان اثربخشی تحریم‌های نفتی علیه ایران اذعان کرد Thu Aug 09 10:16:11 IRDT 2018
آفتاب اطلاعیه سپاه درباره حمله موشکی به جلسه حزب دمکرات کردستان در اقلیم: دهها تن کشته و زخمی شدند Sun Sep 09 13:56:30 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا جهاد فرهنگی مهمترین وظیفه نیروهای انقلابی و ارزشی است / لزوم بصیرت نخبگان جوان در میدان جنگ نرم با دشمنان Sat May 06 21:24:22 IRDT 2017
ورزش 3 نشانه های پایان همکاری کریمی و سپیدرود / دستورالعمل هشت بندی علیه جادوگر Sat May 05 06:06:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ربودن دختربچه 10 ساله بازهم در جنوب تهران Mon Sep 18 11:35:41 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد نرخ دلار در بازار دوم 650 تومان پایین آمد Wed Aug 08 18:13:23 IRDT 2018
ایلنا تارتار:دولت می‌تواند برای استقلال و پرسپولیس هزینه کند، برای ما نه! Tue Dec 05 18:41:06 IRST 2017
اقتصاد آنلاین رای اولیه برای قالیباف پیش از انتخابات صادر شده بود Sat Jun 24 08:52:03 IRDT 2017
انتخاب اولاند:مارین لوپن خطر بزرگی برای فرانسه است Mon Apr 24 19:57:12 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن نوشهر و بابلسر برترین‌های جشنواره تئاتر مازندران/ تجلیل از خانواده‌ شهید نیاکی Tue Sep 19 12:56:05 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر قطع آب شرب خیابان‌های شهرک عارف Sat Aug 05 14:20:19 IRDT 2017
اتاق خبر24 سرمربی جدید تیم ملی فوتبال جوانان انتخاب شد Sat Aug 26 18:34:00 IRDT 2017
تدبیر و امید روایتی از زندگی دانشجویان خارجی در ایران Sat Dec 09 08:53:26 IRST 2017
نامه نیوز محسن رضایی از آیت‌الله مظاهری عیادت کرد Sat Jun 24 15:28:50 IRDT 2017
پول نیوز تلاش AT&T برای برقراری نسل پنجم اینترنت Sun Jan 07 21:12:01 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن شکایت بین‌المللی از قطر به دلیل «نقض آزادی عبادت» Sun Aug 19 10:05:26 IRDT 2018
فرارو ترامپ: ایران به «روح» برجام پایبند نیست Fri Apr 21 08:59:13 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین بیمارستان تخصصی دامپزشکی دانشگاه لرستان به بهره برداری رسید Sat Mar 04 13:37:13 IRST 2017
خبرگزاری مهر حفظ و حراست از انقلاب اسلامی ادامه دادن راه شهدا است Sat Feb 03 13:44:40 IRST 2018
برنا هنوز به هیچ یک از کاندیداها صلاحیت یا عدم صلاحیت آنها ابلاغ نشده است Wed Apr 19 09:42:34 IRDT 2017
خرداد نیوز شمس: کفاشیان به خون من تشنه است/ فوتسالیست‌ها سکه‌ اهدایی فدراسیون را قاب کنند! Mon Sep 11 21:42:34 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران عیادت رهبر معظم انقلاب از آیت‌الله مظاهری Sat Jun 24 13:06:02 IRDT 2017
انتخاب قانون جدید در آلمان: جریمه 60 میلیون دلاری اینستاگرام و فیس بوک در صورت عدم حذف «اخبار جعلی» و پست های «نژادپرستانه» و «ضداسلام» / براساس قانون NetzDG، شبکه های اجتماعی باید ظرف 24 ساعت این پست ها را پاک کنند Wed Jan 03 15:08:59 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران کیفیت «شهرزاد» از برخی فیلم‌‌های سینمایی بالاتر است Sun Jul 23 11:38:08 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران آغاز مراحل اعطای 100 بورس تحصیلی دانشگاهی به ایرانیان از سوی مجارستان Mon Feb 13 20:45:37 IRST 2017