پرس شیعه - Fri Oct 27 11:45:32 IRST 2017 نمایش خبر

کسانی که در صلح امام حسن تردید کردند/ صلح حسنی زمینه قیام حسینی

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط سخت و پیچیده تاریخی است وتحلیل و استنباط عملکردهای آن حضرت بسیار سخت بوده است تا به حدی که بسیاری از شیعیان خالص و وفادار هم در آن زمان بر ایشان ایراد گرفته و تصمیم های ایشان را به نادرست تعبیر می کردند.
به مناسبت روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) که در واقع مظلومیت ایشان کم از امام علی(ع) و امام حسین(ع) نیست در گفتگو باسیدمحمد اصغری، استاد دانشگاه تهران و نویسنده کتاب «عاشورا؛ انقلابی در جانها و وجدانها» و حجت الاسلاممحمدجواد مروجی طبسی، محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام و نویسنده کتاب «سبط اکبر؛روایتی تحلیلی از زندگانی الهی – سیاسی امام حسن مجتبی(ع)» به بررسی علل صلح آن حضرت با معاویه پرداختیم که اکنون پیش روی شماست؛
پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد
سیدمحمد اصغری گفت: پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد. جز شیعیان فهیم و مخلص اهل بیت(ع) که تعداد آنها نسبت به لشکر عراق اندک می نمود، گروه های پرشماری به ورطه تردید افتادند و گروه های دیگری پیشنهاد صلح را پذیرفتند.
وی ادامه داد: نیرنگی که همانند نقشه شوم قرآن بر فراز نیزه ها در روان ساده لوحان خسته از جنگ نقش مؤثری داشت و روشن است که حیرانی و تردید، در جبهه نبرد به سان سم مهلکی پیکره مجاهدان را متلاشی و اراده مبارزه و جنگیدن را از بن ویران می کند.
وی افزود: معاویه پس از تسلط بر عراق و کوفه، جمعی از شیعیان اهل بیت(ع) را از شهر کوفه تبعید کرد و در برابر گروه هایی یاران خود را از شهرهای شام و بصره به کوفه آورد. هر چند این جایگزینی در کوتاه مدت به نفع تبار اموی بود اما در درازمدت موجب گردید که شیعیان وفادار علی(ع) در اقصای امپراتوری اسلامی منتشر گردیده و حقانیت آل علی(ع) را به کرانه ای دور برسانند و اهالی شهرهای دیگر را از حقیقت امر آگاه سازند و … .
این استاد دانشگاه گفت: شهادت حسن بن علی(ع) در عصر حیات معاویه در بیعت ستاندن از مردم برای یزید، هرگونه مانع را از میان برداشت و معاویه همه شروط صلح نامه را نادیده انگاشت و با بیعتی که به هر وسیله و با هر ترفندی برای فرزند خود گرفت، رژیم خلافت را برای نخستین بار در نظام اسلامی به سلطنت و وراثت تبدیل کرد. جز از چند تن انگشت شمار و در پیشاپیش همه امام حسین بن علی(ع) مخالفتی دیده نشد و شمشیر تیز استبداد و استحمار از یک سو و دنیادوستی و مال اندوزی زهد دامن خود را از جمع و جامعه برچیده بودند، صحنه را برای انحراف بزرگ آماده کرده و تردید و دودلی گروه های پرشماری از مردم در زمانامام حسن(ع) به گونه ای از بی ارادگی و حیرت بدیل گردید که جز با عاشورا و جان بازی های بی نظیر امام حسین(ع) و یارانش آن بیماری مهلک و انحراف عظیم درمان شدنی نبود.
سیدمحمد اصغری اظهار داشت:شیعه در عصر امام حسن(ع) با وجود سرکوب و خفقان شدید به رشد خود ادامه داد و همان طور که مرحوم علامه طباطبایی خاطر نشان می کنند با همه تاریکی ها و تردیدها، جنایات معاویه و دست و پا بریدنهای زیاد بن ابیه، شیعه در گفتار و عقاید و رفتار خود راسخ تر کرد و به همان نسبت که ستم و درنده خویی های بنی امیه خشن تر و گسترده تر می شد خشم و نفرت شیعیان و توده های مردم نیز با وجود همه فشارها و کشتارها افزایش می یافت، هر چند شکستن آن همه رعب و وحشت و تردید و ظلمت به جرقه های ایثار و فداکاری و از جان گذشتگی، نیاز سخت داشت و هزینه های سنگینی را می طلبید.
باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است
حجت الاسلام مروجی طبسی نیز در مورد صلح امام حسن گفت:باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است. باطن کار حضرت مجتبی(ع) این چنین بود. به هر حال امام(ع) در برابر بهانه جویانی که می آمدند امام را مورد نکوهش قرار دهند و می گفتند چرا چنین چیزی را قبول کردید؟جوابهایی داشتند ازجمله اینکه فرمودند کار من برای حفظ شیعیان بوده است یا اینکه می فرمودند به اهل کوفه اصلاً اطمینانی نبوده است یا اگر یارانی داشتم شب و روز با معاویه می جنگیدمیا فرمود: یاران ذلت را برگزیدند،یا فرمود: امت مرا رها کرده بودند،یا فرمود: مردم طالب صلح بودند.
وی افزود: خلاصه اینکه امام در برابر اینها چنین فرمود: اینها نمی فهمیدند معنای اینکه امام صلح کرد، یعنی چه؟ یعنی چقدر در حق شیعیان خدمت کرد. همان طوری که در بیان بسیاری از امامان داریم که کار امام حسن(ع) کار بسیار عجیبی برای حفظ شیعیان بود. در صلح نامه آمده بود که معاویه متعرض شیعیان نشود، وقتی دشمن جایی را فتح کند مسلماً غیر از قتل و غارت و کشتار و هتک نوامیس مردم کار دیگری انجام نمی دهد. اگر معاویه می آمد با همان حالت پیروزی وارد کوفه می شد چیزی برای شیعیان باقی نمی گذاشت وهویتی برای شیعه باقی نمی ماند. امام حسن (ع) بود که این مسأله را به اینجا رساند که دشمن خودش پیشنهاد صلح را داد.
اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت
وی ادامه داد: اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت. برخی از مورخین اذعان کرده اند که درست است که معاویه پیشنهاد صلح داد و به ظاهر پیروز شد اما در واقع شکست با معاویه بود. صلح هیچ وقت به نفع او نبود، چون شروطی را امام حسن(ع) برای صلح گذاشته بود که در تاریخ ثبت شد که اگر معاویه پا را به خطا می گذاشت تاریخ او را محکوم می کرد لذا گفتند در این میان، معاویه بود که شکست خورد نه امام حسن مجتبی(ع).
این کارشناس دینی گفت: معاویه، امام حسن مجتبی(ع) را می شناخت، امام حسن(ع) در زمان پدر فرمانده گروه 10 هزار نفری برای جنگ با معاویه بود. تلاش معاویه بعد از امیرمؤمنان این بود که از جنگ جلوگیری کند چون از جنگ و ادامه آن به شدت وحشت داشت. نمی خواست جنگی اتفاق بیفتد، در صورت جنگ معاویه ادعاهایی را کردهبود اما اصلا آمادگی جنگ نداشت. نیروهایش را از دست داده بود می ترسید در این میان شکست بخورد، لذا سعی و تلاش معاویه بر این بود که با فریب، خدعه ودو به هم زنی،ترس و ارعابرا در میان مردم و نیروها پخش کندو توانست به این وسیله آرام آرام خود را به حوزه اسلام برساند. معاویه چون از جنگ وحشت داشت خودش پیشنهاد صلح داد و برای صلح داوطلب شد.
وی در پاسخ به این سوال کهچرا برخی از خواص مانند حجر بن عدی، سلیمان بن صرد خزاعی و دیگران از صلح امام حسن(ع) انتقاد داشتند، گفت: من فکر می کنم بعضی از یاران امام حسن(ع) به اصطلاح بیش از اندازه داغ بودند بعضی از آنها چندان اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند و نمی دانستند چه خبر است. بعضی از آنها چندان مردم کوفه را نشناخته بودند. بعضی از آنها اصلاً در جنگ حضور نداشتند، در آن ایامی که امام حسن مجتبی(ع) آماده جنگ می شد اصلاً نبودند مثل ابن عباس. آنهایی که حضور نداشتند و اوضاع جاریه را اطلاع نداشتند مردم کوفه را نمی شناختند، دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
وی ادامه داد: امامدر برابر یکی از اینها کهگفته بودما را ذلیل کردی،فرمود: چگونه؟ گفت: چون همه ما را زیر بار طاغوت بردی؟ حضرت فرمود: من هیچ چیزی را تحویل ندادم جز اینکه یاران نگذاشتند. اگر من یارانی داشتم شبانه روز با معاویه می جنگیدم. هدف و سیاستم این بود که با معاویه بجنگم،سیاست پدرم هم همین بوده است و آنها را آزمایش کردم و فهمیدم اهل کوفه اهل جنگ نیستند، اگر بودند در زمان امیرمؤمنان(ع) آنچه که حضرت می‌فرمود را انجام می دادند.
وی افزود: یا اینکه سفیان بن ولید که خارجی هم بود به امام گفت: ای سیاه کننده روی مؤمنان!حضرت در پاسخ به او فرمود: وای بر تو ای خارجی!این شما بودید که پدرم را کشتید. این شما بودید که به پای من آسیب رساندید. امام هر کسی را به فراخور حال خودش جواب می داد. این شما بودید که وسایل مرا غارت و به من اهانت کردید. شما وقتی به صفین رفتید که دین جلوی دنیای شما بود یعنی دین مانع دنیای شما بود اما امروز عکس آن حالت است و دنیا، جلوی چشم دین شما را گرفته است. کسی که دینش را به دنیا بفروشد معلوم است که اهل جهاد و جنگ نیست.
حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند
حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: حضرت در پاسخ به ابوسعید فرمود: پس از پدرم، من امام هستم یا نیستم؟! ابوسعید جواب داد: چرا؟ حضرت فرمود: من همان نیستم که پیامبر درباره من فرمود: الحسن و الحسین اماما قاما او قعدا؟گفت: چرا؟! حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند. پیامبر(ص) در یک سالی که از دشمن زمان گرفت به خاطر این بود که مسلمانان زیاد شوند و همین گونه هم شد. پس بنابراین حضرت فرمود: شما به این مسائلی که از ما صادر می شود چندان توجه ندارید.شما با دید محدود خود نگاه می کنید اما من آینده را نگاه می کنیم. بعضی از افراد یاران امام بودند اما جاهل و ناآگاه بودند. هر کس که رئیس قبیله شد یا فرمانده زمان حضرت امیر(ع) بود همه چیز را که اطلاع نداشت.
وی ادامه داد:اگر پذیرش صلح از طرف امام حسن(ع) نبود زمینه ای برای قیام امام حسین(ع) اصلاً به وجود نمی آمد، به جهت اینکه در مواد صلح نامه چیزهایی آمده بود که معاویه اینها را نوشت اما نفهمید که چه کاری انجام داده است و اینها چه عواقب و نتایجی دارد. یکی از مواد صلح نامه این بود که بعد از مرگ، معاویه حق ندارد کسی را به عنوان خلیفه و جانشین تعیین کند واز فرزندان معاویه هیچ کس حق و صلاحیت این کار را ندارد، لذا بعد از شهادت امام حسن مجتبی(ع) امام حسین(ع) هم چندسالی به احترام صلح نامه دست به کاری نزدند چون هنوز نصب یزید توسط معاویه انجام نشده بود لذا وقتی معاویه از دنیا رفت، امام حسین(ع) را دعوت کردند که با یزید بیعت کند. در این زمان حضرت ضربه کاری خود را وارد کرد.
وی در پایان اظهار داشت: پس صلح امام حسن(ع) زمینه ای برای قیام امام حسین شد، چون که یزید هیچ حقی در خلافت نداشت. هیچ کس او را تعیین نکرده بود و همچنین برخلاف صلح نامه بود. با اینکه معاویه امضاء کرده بود چنین کاری را انجام ندهد برخلاف صلح نامه این کار را کرد. یزید نه خلیفه و نه رهبر بود. بنابراین با یزید نمی شد بیعت کرد وهمین کار زمینه ساز قیام امام حسین(ع) شد.
پرس شیعه سامسونگ خودروی خودران می سازد Tue May 02 15:02:03 IRDT 2017
پرس شیعه مسکو: جنگنده های نسل پنجم روسی درحال ماموریت در سوریه هستند Thu Mar 01 18:47:29 IRST 2018
پرس شیعه احیای خانه تاریخی اولین وزیر مخابرات کلید خورد Mon Jul 09 19:21:46 IRDT 2018
پرس شیعه عمار الحکیم بر تامین سریع مطالبات مردم عراق تاکید کرد Tue Jul 17 06:02:16 IRDT 2018
پرس شیعه احیای اسلام به احیای قرآن وابسته است/ تأکید بر افزایش حافظان قرآن Fri Mar 10 11:50:10 IRST 2017
پرس شیعه ادامه حملات گروه های مسلح به گذرگاه امن غوطه شرقی Thu Mar 01 13:18:11 IRST 2018
پرس شیعه اشتراکات و تفاوت‌های اخلاق و عرفان بررسی می‌شود Tue Dec 19 12:43:05 IRST 2017
پرس شیعه مشکلات دفاتر پیشخوان خدمات دولت بررسی می شود Sat Dec 16 10:33:28 IRST 2017
پرس شیعه ترس از «آنفلوانزای خوکی» سفر ملک سلمان به مالدیو را لغو کرد Fri Mar 17 14:53:49 IRST 2017
پرس شیعه وقوع انفجار درمحل گردهمایی علمای دینی افغانستان 7 کشته برجا گذاشت Mon Jun 04 12:20:19 IRDT 2018
پرس شیعه بررسی افسردگی در زوج‌های نابارور/ میزان امید مردان بیشتر از زنان Tue Aug 29 09:14:39 IRDT 2017
پرس شیعه حل مشکل حواس پرتی رانندگان با یک فناوری Wed May 03 14:25:33 IRDT 2017
پرس شیعه پکن:آمریکا به استفاده ازچماق عادت کرده اما این رویکردکارایی ندارد Thu Jun 21 10:24:55 IRDT 2018
پرس شیعه متن نامه شهید صدر به جوانان Thu Apr 20 16:23:59 IRDT 2017
پرس شیعه آغاز حضور دائم نیروهای روسیه در 2 پایگاه هوایی سوریه Tue Dec 26 12:12:28 IRST 2017
پرس شیعه واکنش دختر صدام معدوم به قرار گرفتن نامش در لیست افراد تحت تعقیب Mon Feb 05 08:48:45 IRST 2018
پرس شیعه 85 اثر  منتوع  فرهنگی  ویژه دهه کرامت تولید شد Sat Jul 29 11:01:30 IRDT 2017
پرس شیعه نامه 37 دانشمند آمریکایی به «ترامپ» درباره لزوم حفظ برجام Tue Jan 03 19:10:19 IRST 2017
پرس شیعه هیچ کوشش بشری همسنگ جستجوی دو گوهر کمیاب خرد و آزادی نیست Wed May 24 13:20:02 IRDT 2017
پرس شیعه ظریف بر آمادگی کشورمان برای گسترش روابط با سنگال تاکید کرد Mon Jan 15 17:11:49 IRST 2018
پرس شیعه الجبیر: همکاری نظامی روسیه و عربستان توسعه می یابد Mon Oct 09 17:12:51 IRST 2017
پرس شیعه گفتگوهای ملی سوریه در سوچی برگزار می شود Fri Dec 22 15:26:35 IRST 2017
پرس شیعه نخستین ماهواره عملیاتی ایران با نام «سحا» پرتاب می شود Sun May 28 12:43:37 IRDT 2017
پرس شیعه نشست «مقایسه قرائت‌پذیری متن دینی» برگزار می شود Tue Jan 24 19:54:38 IRST 2017
پرس شیعه بزرگداشت دهه فجر باید نسل به نسل انتقال یابد Fri Jan 27 15:51:37 IRST 2017
پرس شیعه تبریک حزب الله لبنان به مقامات و ملت سوریه به خاطر امن شدن دمشق Wed May 23 14:01:22 IRDT 2018
پرس شیعه عفو بین‌الملل انگلیس را از ارتکاب جنایت جنگی در یمن برحذر داشت Fri Mar 10 15:56:05 IRST 2017
پرس شیعه کابینه لندن درباره طرح تجاری پسابرگسیت به توافق رسید Sat Jul 07 09:44:42 IRDT 2018
پرس شیعه سربازان شاکله اصلی نیروهای مسلح هستند/سربازی را سرمایه ملی بدانیم Wed May 09 11:08:29 IRDT 2018
پرس شیعه همکاری استراتژیک سعودی و آمریکا علیه ایران Fri Feb 03 17:10:49 IRST 2017
پرس شیعه یورش صهیونیستها/ شماری از فلسطینی ها زخمی شدند Fri Apr 06 10:50:10 IRDT 2018
پرس شیعه سازمان تبلیغات چندین شبکه دینی مردمی را در کل کشور فعال کرده است Sat Dec 16 13:23:34 IRST 2017
پرس شیعه ترامپ متحدینش را توییتری به رگبار بست! Mon Jun 11 09:28:34 IRDT 2018
پرس شیعه «ی پ گ» از انهدام 4 تانک ترکیه در عفرین خبر داد Mon Feb 12 04:04:22 IRST 2018
پرس شیعه اجرای فاز جدید رجیستری/قطع ارتباط تلفن‌های همراه ثبت نشده ازامروز Thu Jan 04 11:29:30 IRST 2018
پرس شیعه عرصه هنر عرصه بسیار بزرگ و حساسی است Sun May 13 17:46:52 IRDT 2018
پرس شیعه دیدار جابری انصاری با نماینده رییس جمهور روسیه در امور خاورمیانه Tue Nov 14 21:06:06 IRST 2017
پرس شیعه بسیاری از آثار سینمای قدرتمند صهیونیستی غرب سفارشی است Sat Feb 25 13:34:14 IRST 2017
پرس شیعه شورای عالی سیاسی یمن: فرودگاه و بنادر مهم دشمن هدف قرار می گیرد Tue Nov 07 16:36:05 IRST 2017
پرس شیعه مذاکرات آستانه بعد از نشست کشورهای ضامن آتش بس برگزار می‌شود Tue Feb 13 10:20:59 IRST 2018
پرس شیعه اقلیم کردستان بر عدم لغو نتایج همه پرسی اصرار دارد Sun Oct 15 17:17:52 IRST 2017
پرس شیعه مناطق مرگ اقیانوس ها 4 برابر شده است Mon Jan 08 10:45:56 IRST 2018
پرس شیعه تلاش دولت چین برای ممنوعیت تجارت عاج Sat Dec 31 14:15:37 IRST 2016
پرس شیعه شماره جدید فصلنامه «تعلیم و تربیت» منتشر شد Tue May 30 14:41:22 IRDT 2017
پرس شیعه اختراع فولادی با استحکام بیشتر و رسانایی بالاتر Mon Aug 28 12:11:09 IRDT 2017
پرس شیعه یورش صهیونیست‌ها به کرانه باختری/13 فلسطینی بازداشت شدند Tue Feb 27 09:32:25 IRST 2018
پرس شیعه هشدار مقامات دفاعی و امنیتی آمریکا به کاخ سفید درباره «سپاه» Thu Feb 09 12:17:26 IRST 2017
پرس شیعه در شبهات قرآنی سراغ محکمات قرآن بروید/ علما سرمایه کشور هستند Mon Jun 11 10:21:02 IRDT 2018
پرس شیعه واکاوی مفهوم دیالکتیک در نظریه برگر/ واقعیت اعلای زندگی روزمره Wed Feb 15 17:38:38 IRST 2017
پرس شیعه نگرانی آمریکا، فرانسه وانگلیس به دلیل شکست های متعدد تروریست‌هاست Mon Apr 16 21:27:14 IRDT 2018
پرس شیعه بیست‌وسه‌ روایت‌ از روضه‌هایی که زندگی می‌کنیم Fri Sep 15 11:40:00 IRDT 2017
پرس شیعه تاکید جمهوری اسلامی برروی مشترکات است Sun Jul 09 17:14:02 IRDT 2017
پرس شیعه نبرد قریب الوقوع در جنوب سوریه/40 هزار نیرو آماده جنگ هستند Mon Jun 18 14:33:34 IRDT 2018
پرس شیعه مرزهای عراق و سوریه تحت کنترل است Sat Dec 23 23:05:14 IRST 2017
پرس شیعه داعش یک سرکرده خود را در «حویجه» عراق اعدام کرد Tue Sep 05 07:41:48 IRDT 2017
پرس شیعه ایلدریم:صرف‌نظر از اِف-35 آمریکا،به دنبال جایگزین‌های دیگری هستیم Tue Jun 19 18:06:58 IRDT 2018
پرس شیعه ترامپ مدعی شد: ونزوئلا در حال فروپاشی است Tue Sep 19 11:28:03 IRDT 2017
پرس شیعه بررسی نقش ایران در تکوین، رشد و گسترش علوم و معارف اسلامی Thu Jan 11 11:40:22 IRST 2018
پرس شیعه احترام به فرزند Thu Oct 26 22:04:36 IRST 2017
پرس شیعه یک سازمان حقوق بشری از امارات به دلیل جرائم جنگی در یمن شکایت کرد Tue Nov 28 03:35:26 IRST 2017
پرس شیعه همایش آواهای مذهبی استان سمنان برگزار شد/ دامغان مهد آئین سنگ‌زنی Wed Nov 15 13:34:58 IRST 2017
پرس شیعه 17 پلیس کلمبیائی کشته و زخمی شدند Sat Jan 27 21:11:23 IRST 2018
پرس شیعه عبدالوهاب طنطاوی، قاری شهیر مصری درگذشت Thu Jul 27 05:11:47 IRDT 2017
پرس شیعه نشست «انسان شناسی سواد و آموزش و پرورش» برگزار می شود Fri Dec 15 11:35:58 IRST 2017
پرس شیعه واکنش جریان الوفای بحرین به حضور سفیر آمریکا در هیأت عزاداری Tue Oct 03 22:15:27 IRST 2017
پرس شیعه لاوروف: زمان دیدار آتی پوتین و ترامپ مشخص نیست Mon Dec 25 10:31:37 IRST 2017
پرس شیعه یورش پهپادهای آمریکا به «شبوه» یمن Fri Mar 03 09:50:50 IRST 2017
پرس شیعه عربستان سعودی به «دونالد ترامپ» رشوه پرداخت کرده است Sun Feb 12 14:32:26 IRST 2017
پرس شیعه نشست شورای امنیت درباره تمدید تحقیق درباره حملات شیمیایی سوریه Thu Nov 16 10:33:14 IRST 2017
پرس شیعه نویسنده عرب: الازهر وصیّ مسلمانان نیست Wed Aug 23 18:18:45 IRDT 2017
پرس شیعه ایران قاریان شناخته شده ای دارد/قرائت شاکرنژاد را بسیار دوست دارم Sun Apr 23 16:41:49 IRDT 2017
پرس شیعه 3 محله ای در حلب که ارتش سوریه برای اولین بار وارد آن شد Thu Feb 22 12:02:14 IRST 2018
پرس شیعه دفاع از قدس؛ وظیفه جهان اسلام با تأسی به سیره نبوی Sun Dec 10 15:05:46 IRST 2017
پرس شیعه تحریمهای جدید آمریکا اثرگذاری سابق را نخواهد داشت Mon Jul 09 13:37:12 IRDT 2018
پرس شیعه سفر یک مقام بلند پایه سعودی به عراق Sat Aug 05 17:54:30 IRDT 2017
پرس شیعه «دوره مجازی مطالعات زنان(ویژه خواهران)» برگزار می شود Tue Jul 03 16:06:41 IRDT 2018
پرس شیعه عراق تا چند ماه دیگر از لوث داعش پاک می شود Sun Jan 22 18:19:11 IRST 2017
پرس شیعه مجتهد از احتمال کناره گیری «ملک سلمان» در آینده نزدیک خبر داد Sat Nov 18 14:40:00 IRST 2017
پرس شیعه کشورهای عربی و اسلامی به حمایت یکپارچه از فلسطین ادامه دهند Wed Dec 13 21:46:48 IRST 2017
پرس شیعه اسباب بازی هوشمند جایگزین موبایل می شود Mon May 14 09:03:39 IRDT 2018
پرس شیعه دو جوان فلسطینی مورد اصابت گلوله نظامیان اسرائیلی قرار گرفتند Sun Dec 10 20:18:05 IRST 2017
پرس شیعه ایران توانسته آینده منطقه را پیش‌بینی کند Tue Jan 30 16:32:20 IRST 2018
پرس شیعه ضربات مهلک یمنی ها به متجاوزان در جیزان و ساحل غربی یمن Wed Jul 18 17:46:48 IRDT 2018
پرس شیعه شمار شهدای تظاهرات بزرگ بازگشت در فلسطین به 5 نفر رسید Fri Mar 30 16:25:04 IRDT 2018
پرس شیعه اردوغان: فرانسه تروریستها را به ارتکاب جنایت تشویق می کند Sun Apr 08 02:33:05 IRDT 2018
پرس شیعه معرفت به امام با طهارت قلب ممکن است/ برکات شناخت امام زمان(عج) Fri Jun 22 14:35:26 IRDT 2018
پرس شیعه جمهوری اسلامی ایران آمال و آرزوی مسلمانان آزاده دنیاست Tue Feb 06 13:37:08 IRST 2018
پرس شیعه پنتاگون: ماهیت رزمایشهای نظامی آمریکا- کره جنوبی دفاعی است Wed May 16 03:24:57 IRDT 2018
پرس شیعه نفوذ هکرها به نیروگاه های برق انگلیس هم افشا شد Wed Jul 19 10:16:44 IRDT 2017
پرس شیعه درخواست علمای هندوستان برای تأسیس شعبه دانشگاه مذاهب اسلامی Sat Apr 29 10:08:18 IRDT 2017
پرس شیعه نماینده ویژه پوتین در امور سوریه امروز به ایران می‏‌آید Tue Apr 10 16:34:17 IRDT 2018
پرس شیعه میزان رضایت خود را از خدمات تلفن و اینترنت اعلام کنید Thu Dec 14 10:25:03 IRST 2017
پرس شیعه مسیحیان و مسلمانان باید در یک جبهه، با تروریست ها بجنگند Sat Aug 19 17:55:31 IRDT 2017
پرس شیعه فرمانده پلیس و رئیس دستگاه امنیت ملی سومالی برکنار شدند Sun Oct 29 17:01:18 IRST 2017
پرس شیعه حملات خمپاره‌ای تروریستها به مناطق مسکونی در سوریه Tue Jan 02 08:11:42 IRST 2018
پرس شیعه پیام تبریک بشار اسد خطاب به رهبر کره شمالی Tue Feb 06 13:29:03 IRST 2018
پرس شیعه فیلترینگ استارتاپ های مالی 200 هزار کسب و کار را مختل کرد Sun Jul 16 13:38:30 IRDT 2017
پرس شیعه افزایش شمار قربانیان وبا در یمن به 2043 مورد Mon Sep 04 02:27:30 IRDT 2017
پرس شیعه افزایش شمار قربانیان حمله ائتلاف آمریکایی به «دیرالزور» به 30 نفر Wed Feb 28 16:49:40 IRST 2018
پرس شیعه «مایک پمپئو» به عنوان رئیس سازمان سیا انتخاب شد Tue Jan 24 12:41:46 IRST 2017
ایران آنلاین استان البرز در مسیر انتخابات قرارگرفت Thu Mar 16 10:37:44 IRST 2017
تدبیر 24 اشتغال بانوان موجب نشاط اجتماعی بیشتر می‌شود Mon Apr 03 09:58:32 IRDT 2017
امید هسته ای چین: ژاپن دوران فاشیم و نظامی‌گری را کنار بگذارد Wed Apr 19 16:02:01 IRDT 2017
ساعت24 طرح جدید دی میستورا برای آینده سوریه Mon Mar 27 20:47:50 IRDT 2017
العالم جهانگیری: مردم کاهای وارداتی بدون خدمات را تحریم کنند Mon Feb 27 13:29:59 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران طباطبایی: در آتش‌سوزی مجموعه آزادی به درختان آسیب نرسید+عکس Sun Mar 05 16:33:00 IRST 2017
رخداد24 مشکلات بافت‌های فرسوده در ستاد بازآفرینی بررسی می‌شود Sat Jun 23 16:11:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم احمدی: فصل آرامی داشتم و امیدوارم در پیکان بمانم/ می‌توانستیم بهتر هم نتیجه بگیریم Sat May 13 08:57:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دعوت جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی برای همراهی با منتخبان مردم Mon May 22 22:46:00 IRDT 2017
دفاع مقدس وصیت‌نامه دانشجوی شهید مجید صادقی نژاد/ آبرو و عزت ما در گرو همین جنگ است Sat Jun 30 05:00:01 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تغییر موضع عربستان در قبال قیمت نفت Tue Feb 20 11:28:29 IRST 2018
تین دست و دلبازی در پرداخت تسهیلات Wed Apr 12 10:20:22 IRDT 2017
ایستا نیوز آغاز پذیره‌نویسی حق‌تقدم کگل Wed Apr 04 14:25:06 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران تفسیر آیه 108سوره انعام Sat May 05 21:35:01 IRDT 2018
عصر ایران کی‌روش:رونالدو نداریم اما تیم‌ملی‌ایران رونالدوست Tue Feb 27 22:52:06 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم هفته بیست‌وهشتم مسابقات اسب‌دوانی پائیزه کشور در گنبدکاووس برگزار شد Fri Mar 03 20:29:36 IRST 2017
عصر ایران آزادی بیش از 5000 گروگان از چنگال بوکوحرام Thu Mar 16 00:00:07 IRST 2017
تی نیوز هدیه پدر، جان دختر را گرفت/جعبه موسیقی مرموز خانواده را به هم ریخت+عکس Thu Jul 13 02:16:56 IRDT 2017
فرهنگ نیوز «پژوهش» اساسی ترین نیاز تئاتر ایران است Wed Apr 19 15:38:00 IRDT 2017
فرادید مصرف بیش از اندازه قند با بدن چه می‌کند؟ Thu Jun 07 11:23:00 IRDT 2018
انتخاب دعوت علی کریمی از مردم برای شرکت در انتخابات / ایران و ایرانی لایق بهترین ها هستند Thu May 11 18:50:33 IRDT 2017
بی باک نیوز هواپیمایی اترک؛ پرچم‌دار تأخیرهای پروازی/ معراج؛کمترین تأخیر Mon Oct 09 03:04:01 IRST 2017
تابناک دلایل همرانی نکردن نمایندگان در سفر به مشهد/شایعه استعفای سیف قوت گرفت/مراسم آتش زدن برجام در مشهد/انتقاد شدید کاپیتان پیشین تیم‌ملی از ابراهیم حاتمی‌کیا/اظهارات تکان دهنده سخنگوی کمیسیون قضایی در مورد پولشویی Tue May 08 20:23:11 IRDT 2018
افکارخبر کتاب درمانی راهی برای فراموشی رنج‌ها Sun Sep 10 10:17:31 IRDT 2017
نامه نیوز رئیس دولت اصلاحات مخالف محسن هاشمی است؟/فیلم Mon Apr 30 12:24:07 IRDT 2018
خبرگزاری مهر رشد 110 درصدی حجم معاملات هفتگی در بورس کالای ایران Sat Aug 19 22:03:24 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران آغاز سیزدهمین نمایشگاه صنعت آب با حضور 105 شرکت خارجی Mon Oct 16 12:37:07 IRST 2017
تابناک افزایش حجم گردش تجاری ایران و جمهوری آذربایجان Sat Feb 25 22:10:01 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین شهرداری شهر چمران مورد حمله مسلحانه قرار گرفت Sat Aug 05 17:03:57 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن بهره‌برداری از استودیو حرم شاهچراغ(ع)/ شبکه امید برای نوجوانان راه‌اندازی می‌شود Thu Jul 27 14:44:38 IRDT 2017
پول نیوز ریاضت اقتصادی به اردن رسید Sat Jan 27 20:33:01 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تخصیص کارت‌‌خوان‌ها به بنگاه‌ها با هماهنگی سازمان امور مالیاتی Sun Oct 22 18:56:59 IRST 2017
ساعت24 پدری که خود را شبیه هنرمندان مشهور زن جهان گریم می‌کند +عکس/آزار و اذیت دختر 16 ساله در جوی آب ( برگزیده ) Tue Aug 22 08:00:00 IRDT 2017
صبحانه با خبر طلا در بازار جهانی از صعود بازماند Mon Apr 24 12:23:24 IRDT 2017
برنا بیش از دو هزار زائر از مدینه وارد مکه شدند Fri Aug 11 15:33:10 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا گردهمایی‌های ستاد انتخابات ححت‌الاسلام رئیسی در دماوند برگزار می‌شود Tue May 02 17:06:40 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین پارک ساحلی مرجان کیش +عکس Wed Feb 21 09:47:52 IRST 2018
خبرگزاری مهر صفحه اول روزنامه‌های استان قم 15 اسفند 95 Sun Mar 05 09:20:29 IRST 2017
آفتاب تجهیز بیمارستان مرکز طبی کودکان با دستگاه اکمو اهدایی بانک ملی Wed Jun 13 16:23:59 IRDT 2018
پول نیوز شعبه قزوین بیمه سرمد فردا افتتاح می شود Mon Apr 30 14:33:20 IRDT 2018
خبرگزاری مهر سیاست‌های عربستان در قبال عراق تغییر نکرده است Sun Aug 20 09:56:37 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 44 پروانه استاندارد در استان البرز باطل شد Wed Oct 18 12:19:31 IRST 2017
آفتاب ایران ظریف درگذشت علی بابایی را تسلیت گفت Sun Nov 19 15:34:08 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی نگرانی وزیر خارجه پیشین آمریکا از قدرت گرفتن پوپولیسم در اروپا و تاثیرش بر سیاست Mon May 08 16:03:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر آغاز برداشت سپستان در ایرانشهر Sat Jun 30 13:50:00 IRDT 2018
دولت بهار آزادسازی سه روستای دیگر در حمص سوریه Mon Aug 14 23:53:00 IRDT 2017
ورزش 3 ولاریو: تنها دو هفته است که با تیم تمرین می‌کنم/ آماده حضور در ترکیب سپاهان نیستم Sat Aug 12 09:21:00 IRDT 2017
آفتاب ایران ابراز تاسف قاسمی از وقوع سانحه هوایی در روسیه Mon Feb 12 09:40:04 IRST 2018
انتخاب منافع روسیه و اروپا در کمربند اقتصادی راه ابریشم Fri Mar 17 18:18:06 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران 70 تن کالای قاچاق مکشوفه امحاء شد + عکس Tue Apr 24 11:45:35 IRDT 2018
انتخاب عکسی تاریخی از عبدالعزیز آل سعود در صفحه اینستاگرام دختر ترامپ Sat Jun 03 17:57:22 IRDT 2017
برنا عملیات آواربرداری و امداد رسانی به مصدومان حادثه انفجار گاز در قم Thu Sep 21 16:26:02 IRDT 2017
تدبیر و امید واکنش پزشک قانونی به فوت عارف لرستانی Sat Apr 15 15:59:26 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران درخشش ورزشکاران فارس در مسابقات بین‌المللی کاراته Tue Dec 26 14:53:39 IRST 2017
پارسینه راهپیمایی وحدت مردم اسپانیا در مخالفت با تجزیه کاتالونیا Sun Oct 29 23:34:05 IRST 2017
خبرگزاری نسیم حمله نظامیان صهیونیست به مدرسه‌ای در قدس شرقی Sun Feb 04 20:04:02 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن پیشنهاد مطالعاتی نیستان در مناسبت‌های مذهبی فروردین‌ماه Sun Apr 08 15:31:55 IRDT 2018
آفتاب ایران شلیک موشک بالستیک ارتش یمن به مرکز فرماندهی ارتش سعودی در جیزان Tue Oct 10 09:36:06 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین وظیفه روحانیت در موج مادی گرایی امروز دنیا سنگین تر شده است Thu Jan 26 14:28:58 IRST 2017
روزنو تیم ترکیه‌ای امیری و بیرانوند را با هم می‌خواهد! Thu Jun 21 19:00:01 IRDT 2018
اعتدال پاسکاری لیست واردکنندگان خودرو بین وزارت صنعت و بانک مرکزی Mon Jul 02 13:40:31 IRDT 2018
افکارخبر اعدام رهبر جهاد اسلامی در بنگلادش Sat Apr 15 06:30:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر اختصاص 2 بالگرد برای انتقال صندوق های رای در مناطق سخت گذر شهیون دزفول Thu May 18 13:03:53 IRDT 2017
تابناک «شوخی کردم» مهران مدیری سریال نوروزی شد Sat Mar 11 15:36:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران رشد دو برابری فروش تانک‌های روسی در سال 2016 Sun Jan 01 18:17:19 IRST 2017
آفتاب واکنش جالب اسماعیلی به فرود هواپیمای تیم استقلال در عربستان/عکس Thu Apr 12 18:31:26 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران آخرین اخبار از بازداشت آزاده نامداری/ هاشمی و الویری گزینه‌های اصلی ریاست شورای پنجم شهر تهران Mon Aug 14 21:00:05 IRDT 2017
ایلنا پیشنهاد ویژه ایرانسل به مناسبت ماه رمضان Mon May 29 10:52:11 IRDT 2017
ایسکانیوز نیازهای دفاعی خودمان را در همه بخش ها تأمین می کنیم Wed Feb 07 11:43:39 IRST 2018
خبرگزاری حوزه برگزاری دوره های مهارت افزایی تا انتشار دو شماره فصلنامه الحیاة الطیبة Sat Apr 28 10:50:00 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا کم توجهی به قرآن کریم، ضعف برخی مراسمات عزاداری Fri Oct 13 19:33:34 IRST 2017
آفتاب ابراز نگرانی بریتانیا از وضعیت بازداشت‌شدگان 2 تابعیتی در ایران Wed Oct 11 00:15:59 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران تکمیل سهمیه فارس برای اجرای طرح ملی تربیت حافظان قرآن Sat Jan 13 16:46:38 IRST 2018
وطن امروز ثبت 10 هزار شکایت از آموزش‌وپرورش Sun Apr 16 00:00:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران انتقاد شدید نمایندگان مجلس افغانستان از ترافیک‌های طولانی پایتخت Wed Oct 11 17:12:57 IRST 2017
خانه ملت وظیفه مجلس به دولت برای پرداخت مطالبات معوق و بیمه عمر و حوادث خانواده شهدا Sat Jan 14 20:09:00 IRST 2017
نامه نیوز سلفی گرفتن در سال 1920 Wed May 24 19:15:12 IRDT 2017
خبرگزاری مهر نرخ تورم آذرماه 8 درصد شد/ مناطق شهری 7.8 درصد Fri Dec 22 21:57:09 IRST 2017
بنکر رشد چشمگیر درآمد هر سهم بانک گردشگری Tue Aug 29 15:22:46 IRDT 2017
زومیت شارژ بی‌سیم گوشی هوشمند با استفاده از لیزر Fri Mar 02 15:00:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی سمینار 'اصلاحات در انتخابات' پاکستان با شعار انتخابات شفاف و تقویت دمکراسی Tue Jan 03 18:50:00 IRST 2017
دنیای خودرو واحدهای متخلف در یک قدمی پلمپ Sun Feb 25 17:56:26 IRST 2018
افق نیوز خیابانی: من گزارشگر دربی نیستم! Thu Mar 01 07:17:04 IRST 2018
خانه ملت کوتاهی مدیران سرخابی در حل مشکلات مالی کار دستشان داد/ باید تیم‎های ‌ورزشی را وارد فرابورس کرد Wed Nov 01 17:42:26 IRST 2017
افکارخبر سرانجام لایحه حقوق شهروندی چه شد؟ Sat Jan 28 01:25:00 IRST 2017
روزنامه شرق دیوانه‌ها مشغول کارند Mon Feb 05 03:30:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر بررسی ظرفیت های کارآفرینی در تقویت تولید و اشتغال Mon Jul 24 12:00:02 IRDT 2017
آفتاب درمان خانگی برای سرماخوردگی و گلو درد Sun Nov 26 00:11:00 IRST 2017
آفتاب خودسوزی مرد پیمانکار جلوی در اتاق رئیس مالی شهرداری منطقه 16 تهران Wed Aug 16 07:44:33 IRDT 2017
صراط تصاویر/ حرکت زیبای بازیکنان پرسپولیس و گسترش در زمین Mon Jan 23 18:21:04 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم جلوه‌هایی از حضور مردم استان اصفهان در راهپیمایی روز جهانی قدس Fri Jun 23 14:44:59 IRDT 2017
تی نیوز توکلیان: باید تیمی قدرتمند را راهی مسابقات جهانی کنیم/ فرایند انتخابی کاملا شفاف است Mon Jul 10 04:56:18 IRDT 2017
پایگاه خبری الف ایمنی مراکز خرید در پَسا پلاسکو Mon Jan 30 12:44:55 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهای صاحب دانش سلول های بنیادی است Mon Jun 18 14:19:00 IRDT 2018
تابناک اظهارات یک مقام نفتی درباره افزایش قیمت بنزین Tue Dec 12 11:54:19 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران رضایی آمد، جدایی افشین قطعی شد Mon Jan 02 14:27:02 IRST 2017
ایلنا مشروعیت بسیاری از حکومت‌های منطقه به طرز بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است/کیفیت حکمرانی نقش مؤثرتری در بقای حکومت‌ها دارد Sat Dec 16 11:03:40 IRST 2017
خبرگزاری فارس فیلم/ پناه می‌بریم به خدا از بستن دهان منتقدان! Thu Sep 14 21:26:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تئاتر عروسکی «نصفه گوش» از ترکمنستان به روی صحنه می رود Mon Dec 04 13:21:36 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران کشف 3 موتور سیکلت سرقتی در استان مرکزی Sat Aug 05 15:43:07 IRDT 2017