پرس شیعه - Fri Oct 27 11:45:32 IRST 2017 نمایش خبر

کسانی که در صلح امام حسن تردید کردند/ صلح حسنی زمینه قیام حسینی

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط سخت و پیچیده تاریخی است وتحلیل و استنباط عملکردهای آن حضرت بسیار سخت بوده است تا به حدی که بسیاری از شیعیان خالص و وفادار هم در آن زمان بر ایشان ایراد گرفته و تصمیم های ایشان را به نادرست تعبیر می کردند.
به مناسبت روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) که در واقع مظلومیت ایشان کم از امام علی(ع) و امام حسین(ع) نیست در گفتگو باسیدمحمد اصغری، استاد دانشگاه تهران و نویسنده کتاب «عاشورا؛ انقلابی در جانها و وجدانها» و حجت الاسلاممحمدجواد مروجی طبسی، محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام و نویسنده کتاب «سبط اکبر؛روایتی تحلیلی از زندگانی الهی – سیاسی امام حسن مجتبی(ع)» به بررسی علل صلح آن حضرت با معاویه پرداختیم که اکنون پیش روی شماست؛
پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد
سیدمحمد اصغری گفت: پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد. جز شیعیان فهیم و مخلص اهل بیت(ع) که تعداد آنها نسبت به لشکر عراق اندک می نمود، گروه های پرشماری به ورطه تردید افتادند و گروه های دیگری پیشنهاد صلح را پذیرفتند.
وی ادامه داد: نیرنگی که همانند نقشه شوم قرآن بر فراز نیزه ها در روان ساده لوحان خسته از جنگ نقش مؤثری داشت و روشن است که حیرانی و تردید، در جبهه نبرد به سان سم مهلکی پیکره مجاهدان را متلاشی و اراده مبارزه و جنگیدن را از بن ویران می کند.
وی افزود: معاویه پس از تسلط بر عراق و کوفه، جمعی از شیعیان اهل بیت(ع) را از شهر کوفه تبعید کرد و در برابر گروه هایی یاران خود را از شهرهای شام و بصره به کوفه آورد. هر چند این جایگزینی در کوتاه مدت به نفع تبار اموی بود اما در درازمدت موجب گردید که شیعیان وفادار علی(ع) در اقصای امپراتوری اسلامی منتشر گردیده و حقانیت آل علی(ع) را به کرانه ای دور برسانند و اهالی شهرهای دیگر را از حقیقت امر آگاه سازند و … .
این استاد دانشگاه گفت: شهادت حسن بن علی(ع) در عصر حیات معاویه در بیعت ستاندن از مردم برای یزید، هرگونه مانع را از میان برداشت و معاویه همه شروط صلح نامه را نادیده انگاشت و با بیعتی که به هر وسیله و با هر ترفندی برای فرزند خود گرفت، رژیم خلافت را برای نخستین بار در نظام اسلامی به سلطنت و وراثت تبدیل کرد. جز از چند تن انگشت شمار و در پیشاپیش همه امام حسین بن علی(ع) مخالفتی دیده نشد و شمشیر تیز استبداد و استحمار از یک سو و دنیادوستی و مال اندوزی زهد دامن خود را از جمع و جامعه برچیده بودند، صحنه را برای انحراف بزرگ آماده کرده و تردید و دودلی گروه های پرشماری از مردم در زمانامام حسن(ع) به گونه ای از بی ارادگی و حیرت بدیل گردید که جز با عاشورا و جان بازی های بی نظیر امام حسین(ع) و یارانش آن بیماری مهلک و انحراف عظیم درمان شدنی نبود.
سیدمحمد اصغری اظهار داشت:شیعه در عصر امام حسن(ع) با وجود سرکوب و خفقان شدید به رشد خود ادامه داد و همان طور که مرحوم علامه طباطبایی خاطر نشان می کنند با همه تاریکی ها و تردیدها، جنایات معاویه و دست و پا بریدنهای زیاد بن ابیه، شیعه در گفتار و عقاید و رفتار خود راسخ تر کرد و به همان نسبت که ستم و درنده خویی های بنی امیه خشن تر و گسترده تر می شد خشم و نفرت شیعیان و توده های مردم نیز با وجود همه فشارها و کشتارها افزایش می یافت، هر چند شکستن آن همه رعب و وحشت و تردید و ظلمت به جرقه های ایثار و فداکاری و از جان گذشتگی، نیاز سخت داشت و هزینه های سنگینی را می طلبید.
باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است
حجت الاسلام مروجی طبسی نیز در مورد صلح امام حسن گفت:باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است. باطن کار حضرت مجتبی(ع) این چنین بود. به هر حال امام(ع) در برابر بهانه جویانی که می آمدند امام را مورد نکوهش قرار دهند و می گفتند چرا چنین چیزی را قبول کردید؟جوابهایی داشتند ازجمله اینکه فرمودند کار من برای حفظ شیعیان بوده است یا اینکه می فرمودند به اهل کوفه اصلاً اطمینانی نبوده است یا اگر یارانی داشتم شب و روز با معاویه می جنگیدمیا فرمود: یاران ذلت را برگزیدند،یا فرمود: امت مرا رها کرده بودند،یا فرمود: مردم طالب صلح بودند.
وی افزود: خلاصه اینکه امام در برابر اینها چنین فرمود: اینها نمی فهمیدند معنای اینکه امام صلح کرد، یعنی چه؟ یعنی چقدر در حق شیعیان خدمت کرد. همان طوری که در بیان بسیاری از امامان داریم که کار امام حسن(ع) کار بسیار عجیبی برای حفظ شیعیان بود. در صلح نامه آمده بود که معاویه متعرض شیعیان نشود، وقتی دشمن جایی را فتح کند مسلماً غیر از قتل و غارت و کشتار و هتک نوامیس مردم کار دیگری انجام نمی دهد. اگر معاویه می آمد با همان حالت پیروزی وارد کوفه می شد چیزی برای شیعیان باقی نمی گذاشت وهویتی برای شیعه باقی نمی ماند. امام حسن (ع) بود که این مسأله را به اینجا رساند که دشمن خودش پیشنهاد صلح را داد.
اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت
وی ادامه داد: اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت. برخی از مورخین اذعان کرده اند که درست است که معاویه پیشنهاد صلح داد و به ظاهر پیروز شد اما در واقع شکست با معاویه بود. صلح هیچ وقت به نفع او نبود، چون شروطی را امام حسن(ع) برای صلح گذاشته بود که در تاریخ ثبت شد که اگر معاویه پا را به خطا می گذاشت تاریخ او را محکوم می کرد لذا گفتند در این میان، معاویه بود که شکست خورد نه امام حسن مجتبی(ع).
این کارشناس دینی گفت: معاویه، امام حسن مجتبی(ع) را می شناخت، امام حسن(ع) در زمان پدر فرمانده گروه 10 هزار نفری برای جنگ با معاویه بود. تلاش معاویه بعد از امیرمؤمنان این بود که از جنگ جلوگیری کند چون از جنگ و ادامه آن به شدت وحشت داشت. نمی خواست جنگی اتفاق بیفتد، در صورت جنگ معاویه ادعاهایی را کردهبود اما اصلا آمادگی جنگ نداشت. نیروهایش را از دست داده بود می ترسید در این میان شکست بخورد، لذا سعی و تلاش معاویه بر این بود که با فریب، خدعه ودو به هم زنی،ترس و ارعابرا در میان مردم و نیروها پخش کندو توانست به این وسیله آرام آرام خود را به حوزه اسلام برساند. معاویه چون از جنگ وحشت داشت خودش پیشنهاد صلح داد و برای صلح داوطلب شد.
وی در پاسخ به این سوال کهچرا برخی از خواص مانند حجر بن عدی، سلیمان بن صرد خزاعی و دیگران از صلح امام حسن(ع) انتقاد داشتند، گفت: من فکر می کنم بعضی از یاران امام حسن(ع) به اصطلاح بیش از اندازه داغ بودند بعضی از آنها چندان اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند و نمی دانستند چه خبر است. بعضی از آنها چندان مردم کوفه را نشناخته بودند. بعضی از آنها اصلاً در جنگ حضور نداشتند، در آن ایامی که امام حسن مجتبی(ع) آماده جنگ می شد اصلاً نبودند مثل ابن عباس. آنهایی که حضور نداشتند و اوضاع جاریه را اطلاع نداشتند مردم کوفه را نمی شناختند، دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
وی ادامه داد: امامدر برابر یکی از اینها کهگفته بودما را ذلیل کردی،فرمود: چگونه؟ گفت: چون همه ما را زیر بار طاغوت بردی؟ حضرت فرمود: من هیچ چیزی را تحویل ندادم جز اینکه یاران نگذاشتند. اگر من یارانی داشتم شبانه روز با معاویه می جنگیدم. هدف و سیاستم این بود که با معاویه بجنگم،سیاست پدرم هم همین بوده است و آنها را آزمایش کردم و فهمیدم اهل کوفه اهل جنگ نیستند، اگر بودند در زمان امیرمؤمنان(ع) آنچه که حضرت می‌فرمود را انجام می دادند.
وی افزود: یا اینکه سفیان بن ولید که خارجی هم بود به امام گفت: ای سیاه کننده روی مؤمنان!حضرت در پاسخ به او فرمود: وای بر تو ای خارجی!این شما بودید که پدرم را کشتید. این شما بودید که به پای من آسیب رساندید. امام هر کسی را به فراخور حال خودش جواب می داد. این شما بودید که وسایل مرا غارت و به من اهانت کردید. شما وقتی به صفین رفتید که دین جلوی دنیای شما بود یعنی دین مانع دنیای شما بود اما امروز عکس آن حالت است و دنیا، جلوی چشم دین شما را گرفته است. کسی که دینش را به دنیا بفروشد معلوم است که اهل جهاد و جنگ نیست.
حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند
حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: حضرت در پاسخ به ابوسعید فرمود: پس از پدرم، من امام هستم یا نیستم؟! ابوسعید جواب داد: چرا؟ حضرت فرمود: من همان نیستم که پیامبر درباره من فرمود: الحسن و الحسین اماما قاما او قعدا؟گفت: چرا؟! حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند. پیامبر(ص) در یک سالی که از دشمن زمان گرفت به خاطر این بود که مسلمانان زیاد شوند و همین گونه هم شد. پس بنابراین حضرت فرمود: شما به این مسائلی که از ما صادر می شود چندان توجه ندارید.شما با دید محدود خود نگاه می کنید اما من آینده را نگاه می کنیم. بعضی از افراد یاران امام بودند اما جاهل و ناآگاه بودند. هر کس که رئیس قبیله شد یا فرمانده زمان حضرت امیر(ع) بود همه چیز را که اطلاع نداشت.
وی ادامه داد:اگر پذیرش صلح از طرف امام حسن(ع) نبود زمینه ای برای قیام امام حسین(ع) اصلاً به وجود نمی آمد، به جهت اینکه در مواد صلح نامه چیزهایی آمده بود که معاویه اینها را نوشت اما نفهمید که چه کاری انجام داده است و اینها چه عواقب و نتایجی دارد. یکی از مواد صلح نامه این بود که بعد از مرگ، معاویه حق ندارد کسی را به عنوان خلیفه و جانشین تعیین کند واز فرزندان معاویه هیچ کس حق و صلاحیت این کار را ندارد، لذا بعد از شهادت امام حسن مجتبی(ع) امام حسین(ع) هم چندسالی به احترام صلح نامه دست به کاری نزدند چون هنوز نصب یزید توسط معاویه انجام نشده بود لذا وقتی معاویه از دنیا رفت، امام حسین(ع) را دعوت کردند که با یزید بیعت کند. در این زمان حضرت ضربه کاری خود را وارد کرد.
وی در پایان اظهار داشت: پس صلح امام حسن(ع) زمینه ای برای قیام امام حسین شد، چون که یزید هیچ حقی در خلافت نداشت. هیچ کس او را تعیین نکرده بود و همچنین برخلاف صلح نامه بود. با اینکه معاویه امضاء کرده بود چنین کاری را انجام ندهد برخلاف صلح نامه این کار را کرد. یزید نه خلیفه و نه رهبر بود. بنابراین با یزید نمی شد بیعت کرد وهمین کار زمینه ساز قیام امام حسین(ع) شد.
پرس شیعه نداجا را در مسیر تحقق آرمان های انقلاب پیش خواهیم برد Wed Nov 08 12:00:32 IRST 2017
پرس شیعه بلژیک: دادگاه «کارلوس پیگدمون» 26 آبان برگزار می‌شود Mon Nov 06 16:18:58 IRST 2017
پرس شیعه کاندولیزا رایس: راهبرد احتمالی ترامپ حفظ برجام و رفع نواقص است Wed Oct 11 11:39:24 IRST 2017
پرس شیعه برگزاری فرمول 1 در بحرین نشان می دهد در جهانی ظالم زندگی می کنیم Mon Apr 17 14:15:12 IRDT 2017
پرس شیعه درخواست کویت از صلیب سرخ برای یافتن اثری از اتباع خود در عراق Fri Mar 17 12:34:52 IRST 2017
پرس شیعه باید در عرصه تقریب، باورسازی کنیم/ ضرورت تشکیل اتحادیه ها Wed May 10 14:21:23 IRDT 2017
پرس شیعه سری جدید نوت بوک های 7 اسپین با مانیتور چرخشی Sat Jan 06 10:08:21 IRST 2018
پرس شیعه برگزاری طرح آرامش بهاری در 80 بقعه متبرکه استان تهران Sun Mar 19 14:27:33 IRST 2017
پرس شیعه دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از بررسی های لازم بسته می شود Sun Dec 10 10:04:02 IRST 2017
پرس شیعه «جانسون» قدس را پایتخت مشترک فلسطین و رژیم‌صهیونیستی دانست Mon Jan 08 18:28:50 IRST 2018
پرس شیعه مراقب باشیم دچار اسطوره روش در علوم انسانی نشویم Wed Dec 27 12:28:18 IRST 2017
پرس شیعه اگر چهل سال جوانتر بودید، چه مسائلی را در اولویت قرار می دادید؟ Sat Dec 23 10:58:25 IRST 2017
پرس شیعه تحولات العوامیه عربستان فتنه‌ای آمریکایی به شمار می‌آید Fri Aug 04 18:41:50 IRDT 2017
پرس شیعه آیت الله حائری از عملکرد سید مقتدا صدر انتقاد کرد Tue Feb 14 14:28:10 IRST 2017
پرس شیعه ابوبکر البغدادی زنده است Fri Feb 17 17:37:19 IRST 2017
پرس شیعه دعوت مدینسکی از وبلاگ‌نویسان مشهور برای کمک به ترویج مطالعه Mon Apr 03 16:09:06 IRDT 2017
پرس شیعه افتتاح مرکز فرهنگی اسلامی در روسیه Fri Apr 21 11:24:32 IRDT 2017
پرس شیعه تیلرسون: تحریم های بین المللی در حال ضربه زدن به کره شمالی هستند Thu Jan 18 13:42:30 IRST 2018
پرس شیعه استاد و دانشجو باید خودشان را نقد بکنند Wed Mar 08 14:00:36 IRST 2017
پرس شیعه هلاکت 6 مزدور سعودی در تعز Sun Feb 19 21:18:06 IRST 2017
پرس شیعه گفتگوی تلفنی مرکل و یونکر درباره بحران کاتالونیا Sat Oct 07 19:29:04 IRST 2017
پرس شیعه آخرین خبرها از نام نویسی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری Wed Apr 12 10:01:29 IRDT 2017
پرس شیعه حنای تهدید ترامپ دیگر رنگ ندارد/اروپا برجام را ضامن امنیت می‌داند Sat Jan 13 23:38:31 IRST 2018
پرس شیعه عادل الجبیر: برجام به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای می‌دهد! Mon Jan 15 18:19:33 IRST 2018
پرس شیعه خشونت مسلحانه در تایلند 8 قربانی گرفت Tue Jul 11 16:42:40 IRDT 2017
پرس شیعه توزیع 21 تُن کمک‌ های بشر دوستانه در میان ساکنان «دیرالزور» سوریه Thu Apr 13 09:29:17 IRDT 2017
پرس شیعه تکفیری ها به شیعه و سنی رحم نمی کنند Sat Feb 25 15:10:26 IRST 2017
پرس شیعه دستگاه های قدیمی اپل آلوده به بدافزارهای ابدی سیا Fri Mar 24 11:48:53 IRDT 2017
پرس شیعه جلد سوم کتاب نورمجرد منتشر شد Thu Jul 13 11:32:00 IRDT 2017
پرس شیعه سفر به ماه پیش نیاز قدم گذاشتن در مریخ Thu May 11 11:35:12 IRDT 2017
پرس شیعه همان ها که داعش را بوجود آوردند«کردهای مسلح سوری»را حمایت می کنند Fri Nov 17 13:47:10 IRST 2017
پرس شیعه اردوغان: مشکلی از بابت خرید «اس 400 »نیست/مذاکرات درباره اس «500» Fri Oct 13 09:49:21 IRST 2017
پرس شیعه نشست تخصصی «تمدن اسلامی» برگزار می شود Wed Apr 19 09:33:21 IRDT 2017
پرس شیعه تهدیدات نظامی توخالی ترامپ Thu Apr 20 12:53:53 IRDT 2017
پرس شیعه بهترین معیار تشخیص حق از باطل فرمایشات امام و رهبری است Sun Jan 07 11:06:51 IRST 2018
پرس شیعه برجام مطابق با اهداف تعیین شده پیش می رود Mon Nov 06 14:50:26 IRST 2017
پرس شیعه توان ساخت و تولید موشک های کروز بیشتری را داریم Sun Dec 03 17:02:00 IRST 2017
پرس شیعه ظریف نیامی را به مقصد تهران ترک کرد Fri Oct 27 11:20:59 IRST 2017
پرس شیعه خداوند به کدام گروه انسانها وعده جانشینی خود را داده است؟! Fri Feb 10 11:10:10 IRST 2017
پرس شیعه دیدار رییس سازمان تبلیغات اسلامی بانماینده‌ ولی درفقیه درکردستان Sat Apr 15 13:46:28 IRDT 2017
پرس شیعه 2 هزار شهاب سنگ از کنار زمین گذشتند Thu Jan 04 13:21:28 IRST 2018
پرس شیعه همه پرسی در اقلیم کردستان موجب تشدید اختلاف نظرها می شود Tue Sep 12 18:27:04 IRDT 2017
پرس شیعه کنگره آمریکا عراق را به قطع صادرات سلاح تهدید کرد Tue Oct 17 20:52:18 IRST 2017
پرس شیعه حزب کارگر به دنبال تغییر نظام سیاسی استرالیا Sat Jul 29 20:03:21 IRDT 2017
پرس شیعه کتاب بازتاب اعمال در آیات و روایات منتشر شد Sat Jan 28 12:40:18 IRST 2017
پرس شیعه آمریکا فروش سامانه موشکی تاد به عربستان را تایید کرد Fri Oct 06 23:22:59 IRST 2017
پرس شیعه آخرین اقدامات ارتش برای امدادرسانی به مردم زلزله زده کرمانشاه Mon Nov 13 09:23:48 IRST 2017
پرس شیعه دموکراتها خواهان بررسی رابطه مشاور «ترامپ» با دولت روسیه شدند Thu Feb 02 02:30:54 IRST 2017
پرس شیعه امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی برای دنیای اسلام واجب است Mon Jun 26 15:41:37 IRDT 2017
پرس شیعه احتمال گزینه نظامی ترامپ ضد کره شمالی Thu Mar 02 10:21:28 IRST 2017
پرس شیعه انحلال پارلمان ژاپن/ «آبه» انتخابات زودهنگام اعلام کرد Thu Sep 28 11:02:00 IRST 2017
پرس شیعه مخالفت ترکمن های عراق با مشارکت در همه پرسی استقلال اقلیم کردستان Tue Aug 29 19:11:50 IRDT 2017
پرس شیعه معنویت اسلامی خودمان را آنطور که باید ارائه نداده ایم Sat Apr 08 16:48:57 IRDT 2017
پرس شیعه «تمدن اسلامی» با گفت‌وگو بازتولید می شود Tue Jan 24 15:33:18 IRST 2017
پرس شیعه دانشنامه جامع امام حسین(ع)می تواند به بسیاری از سوالات پاسخ دهد Fri May 12 13:02:53 IRDT 2017
پرس شیعه پوتین پنجشنبه با عمر البشیر دیدار می کند Mon Nov 20 11:21:07 IRST 2017
پرس شیعه گفت‎وگوی روحانیان اهل تسنن لبنان درباره تحولات اردوگاه عین الحلوه Thu Mar 02 17:11:48 IRST 2017
پرس شیعه جامعه جهانی نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق را به رسمیت نشناخت Fri Oct 27 14:10:21 IRST 2017
پرس شیعه آغاز نشست مقدماتی وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس Mon Dec 04 16:07:02 IRST 2017
پرس شیعه یورش صهیونیستها به قدس اشغالی/3 روزنامه نگار بازداشت شدند Tue Jan 09 13:37:56 IRST 2018
پرس شیعه جزئیاتی از استعفای حریری/از تهدید به فساد مالی تا دیدار با ولایتی Mon Dec 25 13:20:57 IRST 2017
پرس شیعه حمله به الازهر تنها به گسترش تروریسم منجر می شود Wed May 03 19:46:03 IRDT 2017
پرس شیعه مادر شهیدان حمید، مجید و مجتبی دقیقی درگذشت Thu Dec 28 16:36:23 IRST 2017
پرس شیعه سودان از تشکیل «دولت وفاق ملی» خبر داد Fri May 12 22:31:33 IRDT 2017
پرس شیعه جایگاه دانشگاهها به درستی تبیین نشده/ پژوهش در کشور ما مظلوم است Sat Feb 25 12:35:38 IRST 2017
پرس شیعه ترامپ «بی‌درنگ» دستورهای اوباما را قلع و قمع می‌کند Mon Jan 02 15:33:43 IRST 2017
پرس شیعه واکنش وزیر خارجه انگلیس به حادثه تیراندازی در «لاس وگاس» Mon Oct 02 16:24:41 IRST 2017
پرس شیعه یورش صهیونیستها به اسرای فلسطینی در زندان صحرایی «نفحه» Tue Jan 03 17:25:03 IRST 2017
پرس شیعه بارزانی: اگر خیانت نمی‌شد کرکوک به دست دولت مرکزی بغداد نمی‌افتاد Tue Nov 28 08:05:05 IRST 2017
پرس شیعه همسر وفرزندان سعد الحریری میهمانان کاخ الیزه Sun Nov 26 10:29:56 IRST 2017
پرس شیعه کاخ سفید: ترامپ در مجمع جهانی اقتصاد «داووس» شرکت می‌کند Fri Jan 12 00:47:25 IRST 2018
پرس شیعه معارضان سوری: از ما خواسته اند در برابر ارتش سوریه عقب نشینی کنیم Thu Aug 31 11:05:36 IRDT 2017
پرس شیعه راهیان نور گواهی‌ ما بر مَرد جنگ بودن است Wed Mar 29 13:43:25 IRDT 2017
پرس شیعه پیکر جهان اسلام دچار ویروس افراط گرایی و تروریسم شده است Tue Sep 12 18:35:04 IRDT 2017
پرس شیعه تحویل یک و نیم تُن کمک بشردوستانه روسیه به سوریه Sat Feb 11 16:02:25 IRST 2017
پرس شیعه واکنش وزارت خارجه سوریه به حوادث عراق Tue Oct 17 16:24:26 IRST 2017
پرس شیعه عمر البشیر: ترامپ!چه کسی به توحق داده قدس رابه یهودیان تقدیم کنی؟ Sun Dec 17 16:53:59 IRST 2017
پرس شیعه نهمین جلسه کمیسیون مشترک برجام در نیویورک برگزار شد Wed Sep 20 15:01:20 IRDT 2017
پرس شیعه اعزام نیروهای نظامی اقلیم کردستان به کرکوک/بغداد سریعا برخورد کند Wed Sep 13 13:14:43 IRDT 2017
پرس شیعه سخنرانی تحلیف دونالد ترامپ شفاف نبود Tue Jan 24 16:47:41 IRST 2017
پرس شیعه کتابی با موضوع «امنیت انسانی در دوران خلافت امام حسن» در کربلا منتشر شد Wed Feb 08 20:09:39 IRST 2017
پرس شیعه کتاب «فراز و فرود فکر فلسفی» رونمایی می‌شود Thu May 04 11:22:11 IRDT 2017
پرس شیعه واکنش تهران به خروج آمریکا ازبرجام/منافع سیاسی شکست برجام درایران Fri Sep 08 23:53:18 IRDT 2017
پرس شیعه عربستان و ایران در زمینه مراسم حج توافق کردند Fri Mar 17 12:24:20 IRST 2017
پرس شیعه شماره 45 حلقه‎وصل با موضوع «تربیت» و رویکردهای تازه آن منتشر شد Sun Jan 29 17:43:24 IRST 2017
پرس شیعه انقلاب اسلامی ما انقلابی برگرفته از قرآن و عترت است Mon Apr 17 12:55:26 IRDT 2017
پرس شیعه شدت گرفتن اعتراضات در سودان علیه افزایش قیمتها Mon Jan 08 08:11:10 IRST 2018
پرس شیعه تجاوز به یمن نقشه آمریکا و رژیم صهیونیستی برای نابودی امت اسلامی است Sat Mar 04 18:11:27 IRST 2017
پرس شیعه اورانوس را با چشم غیر مسلح ببینید Wed Oct 04 09:28:50 IRST 2017
پرس شیعه خدمات متنوع تبیان در ماه محرم Mon Sep 18 13:14:51 IRDT 2017
پرس شیعه اصول سکولاریسم مورد تردید جدی است/نفاق روشنفکران درباره سکولاریسم Wed Sep 13 08:21:44 IRDT 2017
پرس شیعه جدیدترین تحرکات داعش در لیبی و تلاش برای نفوذ به مناطق ساحلی Mon Sep 04 17:53:21 IRDT 2017
پرس شیعه پیوند غدیر با مهدی (عج)/ حضرت موعود یاری دهنده‌ دین خداست Fri Sep 08 11:29:13 IRDT 2017
پرس شیعه تداوم عملیات پاکسازی داعش در عراق Fri Jan 05 10:59:05 IRST 2018
پرس شیعه ترامپ: تحریم های کره شمالی تنها یک «گام کوچک» است Tue Sep 12 22:53:14 IRDT 2017
پرس شیعه نمی‌توان با رویکردی بلندمدت به دولت های اروپایی اعتماد داشت Wed Jan 10 09:44:18 IRST 2018
پرس شیعه کشورهای عربی و اسلامی باید سفرای آمریکا را احضار کنند Thu Dec 07 19:32:08 IRST 2017
پرس شیعه نگاهی به کلیساهای آبادان/آثار وحدت ادیان در گوشه گوشه شهر Tue Dec 26 11:59:06 IRST 2017
پرس شیعه ترجمه های خوبی از آثار شهید صدر نداریم/ فقه و اصول باید نافع باشد Mon Apr 24 08:34:17 IRDT 2017
پرس شیعه ایده‌ای برای دست‌یابی به طبقه‌بندی جدید علوم سیاسی Sun Mar 12 16:16:15 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم سه درصد داوطلبان رشته تجربی به شغل دلخواه می‌رسند Mon Jul 31 10:20:42 IRDT 2017
فردا مذاکره برای تعیین پیمانکاران دست دوم راه‌آهن تهران-اصفهان Sat Oct 07 12:27:25 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن نقاشی‌‌خط؛ هنری با جذابیت و توانایی بیشتر در انتقال مفاهیم قرآنی Sat Jun 24 08:19:32 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا مطالبه جریان دانشجویی از دولت Thu Aug 17 14:43:27 IRDT 2017
فردا حمایت پنهانی جمهوری‌خواهان از استیضاح ترامپ Mon Oct 16 13:00:35 IRST 2017
ایلنا برگزاری رویدادهای گردشگری در فصل زمستان اردبیل Sun Jan 07 16:06:27 IRST 2018
فردا حاجی‌‌زاده: امریکا درباره بمب 10تنی خود «قمپز»در می‌کند Thu Apr 27 17:13:07 IRDT 2017
ورزش 3 فتاحی: قرار نیست از سرمربی پرسپولیس اجازه بگیریم/ واکنش قاطع سازمان لیگ به حرف‌های برانکو Tue Jan 02 11:51:18 IRST 2018
جام نیوز آمریکا دو دیپلمات کوبایی را اخراج کرد Thu Aug 10 17:05:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران رشد 5 برابری تعداد دانشجو در سه دهه اخیر/ رتبه چهارم ایران در تحصیلات دانشگاهی/ لزوم استفاده از ظرفیت بالای بین‌المللی شدن دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور Mon Jan 30 11:14:56 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران فردا آسمان تهران صاف است/ پیش‌بینی رگبار و باران برای 4 استان Thu May 25 14:02:22 IRDT 2017
روزنامه کیهان ایجاد بیش از 1000فرصت شغلی در یک شهر کوچک با پرورش شتر Wed Aug 09 21:20:39 IRDT 2017
بی باک نیوز هدف از استخدام بازیکن خارجی در ایران Sun Aug 13 18:09:01 IRDT 2017
اتاق خبر24 ارائه ارز مسافرتی از امروز متوقف شد Mon Sep 11 14:48:00 IRDT 2017
آنا ساماندهی دست‌فروشان و میوه‌فروشان دوره‌گرد Sat Feb 11 15:02:00 IRST 2017
ایسکانیوز دعوت عربستان از وزرای خارجه عرب برای برگزاری نشستی در قاهره علیه ایران Wed Nov 15 15:22:50 IRST 2017
تابناک انتصاب رئیس جدید سازمان تعزیرات حکومتی Mon Sep 18 16:44:34 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران دانه‌پاشی برای پرندگان وحشی توسط محیط‌بانان شهرستان البرز Mon Feb 20 11:13:57 IRST 2017
ایلنا یادداشت محمدعلی نجفی در سالگرد پلاسکو Thu Jan 18 18:36:19 IRST 2018
خرداد نیوز فوت هوادار تیم فوتبال نساجی در پی اعلام حکم کمیته انضباطی Wed Mar 15 15:16:47 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران دعوت کماندار آبیکی به اردوی تیم ملی Tue Jan 16 12:23:48 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین آغاز ثبت نام طرح ترافیک موتورسیکلت‌های شهر تهران Sat Jul 22 15:57:27 IRDT 2017
تی نیوز شگفتی ساز بزرگ سرانجام متوقف شد Thu Jul 13 14:07:55 IRDT 2017
انتخاب آغاز فرصت مجدد انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی Tue Aug 22 12:04:48 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران گزارش هواشناسی استان Mon Apr 17 08:29:47 IRDT 2017
ایلنا ای‌کاش قانون اعلام اموال مسئولان برای شهرداران هم اجرا می‌شد Fri May 05 21:15:53 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران وقتی که دفاع از وطن بر تحصیل در آمریکا، مقدم می شود Tue Sep 26 07:00:01 IRST 2017
واحد مرکزی خبر بازدید دبیر ستاد ملی خدمات مسافرتی از برخی آژانس های مسافرتی Wed Mar 15 22:06:55 IRST 2017
خبرگزاری مهر دهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف در قزوین برگزار می شود Thu Dec 21 09:31:24 IRST 2017
رجا نیوز حساب شخصی مهدی تاج مسدود شد Sun Sep 03 09:34:04 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد انتشار اوراق رهنی بانک مسکن Sat Dec 16 00:00:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر 3 شهرستان جدید به طرح انتقال آب به طبس اضافه شد Thu Jul 13 15:25:07 IRDT 2017
ایلنا اتهام سرمربی لیگ‌برتری: این لیگ اصلا سلامت نیست! Sun Feb 19 21:12:02 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران ساحلی‌بازان اعزامی به انتخابی جام جهانی مشخص شدند Mon Feb 27 14:19:45 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران داورزنی : والیبال را تنها نمی‌گذارم Thu Dec 28 13:01:01 IRST 2017
پارس فوتبال ده خیا می توانست تایتانیک را نجات دهد ؛ آرسنال کاری کرد که طلب مرگ کنم Sun Dec 03 16:47:43 IRST 2017
خبرگزاری مهر 235 نفر شرکت کننده در مسابقات قرآنی استان هرمزگان حضور خواهندداشت Sun Aug 06 14:43:42 IRDT 2017
بصیرت یادداشت روزنامه های16دی1396 Sat Jan 06 11:28:58 IRST 2018
آفتاب چالش مهم روحانی در انتخابات، پوپولیسم است Sat Apr 15 13:36:56 IRDT 2017
تی نیوز جنسیس جی 90 مدل 2018 معرفی شد Tue Jul 11 22:18:30 IRDT 2017
ایران آنلاین تاکسی های پرنده بدون راننده بزودی بر فراز دوبی به پرواز در می آیند+ تصاویر و فیلم Sat Mar 18 00:42:01 IRST 2017
پارسینه ماجرای ربودن 3 کودک به قصد تجاوز به آنها Mon Nov 13 08:25:43 IRST 2017
ایران آنلاین طالبانی بیشترین تلاش را برای گسترش دوستی ایران و عراق کرد Tue Oct 03 20:06:00 IRST 2017
افکارخبر بازتاب صعود پرسپولیس در رسانه‌های عربستانی + عکس Tue Sep 12 23:44:03 IRDT 2017
پارس نیوز تغییر در آیین‌نامه انتخابات فدراسیون‌ها Mon Apr 24 09:42:16 IRDT 2017
ایسکانیوز سردار غیب پرور: روحانی گفت از سال 58 بسیجی‌ام و هنوز کارت بسیجم را دارم Wed Jul 26 12:47:15 IRDT 2017
خبرگزاری فارس عدم وجود سیلندر گاز به معضلی بزرگ در رودان تبدیل شده است Thu Feb 23 23:21:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بنزما محروم نیست و می‌تواند به تیم ملی فرانسه دعوت شود Sun Feb 26 16:35:33 IRST 2017
عصر ایران حذف نفت؛ ذوب آهن آسیایی می‌شود Wed Oct 11 17:11:57 IRST 2017
اعتدال سناتوری که با بیماری اش ترامپ و جمهوری خواهان را نگران کرده است Sat Jul 22 18:11:12 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ‌آلودگی و کاهش کیفیت هوا در شهرهای صنعتی‌/ ورود سامانه بارشی به جنوب و دامنه های زاگرس از فردا Thu Dec 14 14:19:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر راه‌حل سینمایی آرنولد برای مبارزه با انکارکنندگان تغییرات اقلیمی Fri Jun 30 10:56:28 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر آخرین آمار داوطلبان شوراها در استان کرمان Mon Mar 27 12:03:24 IRDT 2017
پول نیوز قلعه‌نویی: یک مهاجم شش دانگ نیاز داریم Thu Jul 20 13:37:19 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تولید 40 درصد خوراک آبزیان سردابی کشور در چهارمحال و بختیاری Mon Jan 02 11:49:52 IRST 2017
آفتاب ماجرای پوستر جنجالی بازیگر زن معروف/عکس Mon Dec 25 08:11:16 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران روضه‌ خوانی محمود کریمی در شب عاشورا در حضور رهبر انقلاب + فیلم Sun Oct 01 11:47:03 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا از فرش دستباف ابریشمی در پارس آباد رونمایی شد + عکس Wed Apr 19 19:11:02 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران کشف 21 کیلو گرم مواد مخدر و دستگیری دو سوداگر مرگ در خراسان‌ شمالی Sun Jul 09 15:33:36 IRDT 2017
آفتاب ایران تراژدی بم در کمین نهاوند/بافت €Ž های فرسوده شهر روی گسل خوابیده اند Sun Jul 30 11:38:23 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا بی توجهی مسئولان به ساخت یادمان شهدای گمنام اشترینان/ ساخت یادمان شهدا فراموش شد Sat Jul 15 22:21:15 IRDT 2017
افکارخبر نخستین سخنرانی سو چی پس از آغاز خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا Tue Sep 19 09:53:07 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران پیروزی پرگل نماینده فارس در لیگ برتر فوتسال بانوان کشور Fri Dec 15 18:19:39 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ترامپ فرمان مهاجرتی جدید خود را اعلام کرد Mon Mar 06 14:35:45 IRST 2017
آفتاب ایران حال ناخوش «سیر » بهار در فصل برداشت/ دست هایی که در جیب کشاورز است Sat Aug 12 12:26:08 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران غافلگیری بازیگر مرد در روز تولدش + عکس Thu Apr 27 12:38:57 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین خط کش جدید برای تعیین خط فقر Sat Dec 30 09:42:34 IRST 2017
تدبیر کیک تولد «نفیسه روشن» در اصفهان +تصویر Thu May 04 13:06:09 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران جلسه علنی شورای شهر تهران Tue Jan 24 13:45:48 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم فعالیت گروه‌های جهادی استان بوشهر در گرمای 50 درجه سانتیگراد+تصاویر Sat Aug 12 12:57:31 IRDT 2017
همشهری آنلاین افزایش 20 میلیون تومانی وام مسکن جوانان Wed May 03 21:55:43 IRDT 2017
بی باک نیوز توتال: با تحریم‌های جدید از ایران می‌رویم Thu Oct 19 04:22:01 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران مشخصات سخت افزاری آیفون X Wed Sep 13 11:53:13 IRDT 2017
پارس فوتبال ستاره لایپزیش همه کار می کند تا به لیورپول برود ! Wed Jul 26 14:34:10 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تمدید مهلت افتتاح حساب‌های قرض‌الحسنه بانک پارسیان Sat Sep 23 12:06:54 IRST 2017
خبرگزاری مهر مسکو ادعای استفاده از گاز سارین در ادلب توسط دمشق رابی‌اساس خواند Thu Nov 09 14:53:53 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران فعالیت 14 پایگاه جمع آوری کمک‌های مردمی در قائم شهر Thu Nov 16 17:03:43 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین افزایش نظارت بهداشتی و شرعی بر موکب های ایلام Wed Nov 01 13:55:52 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران صفحه نخست نشریات هرمزگان 9 دی 96 Sat Dec 30 08:57:21 IRST 2017
ایسکانیوز گنجاندن ردیف اعتباری مصوب رهبری برای کرمانشاه دربرنامه ششم توسعه Wed Nov 22 16:04:30 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو بررسی پیش نویس قطعنامه‌ای پیرامون قدس در شورای امنیت Sun Dec 17 03:08:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران بزرگراه کربلا تاثیر مهمی در ایمنی سفر زوار اربعین دارد Fri Oct 06 18:00:40 IRST 2017
افکارخبر جذاب‌ترین مراکز مالی جهان کدامند؟ Tue Sep 12 07:15:00 IRDT 2017
شفاف 80 هزار کودک روهینگیایی از شدت گرسنگی در حال تلف شدن هستند Mon Jul 17 20:54:01 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا صدور 5700 کارت ملی هوشمند در شهرستان ایوان Tue Dec 26 15:43:10 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا روحانی ساعت 9:30 فردا وارد تبریز می‌شود/ برای مناظره با رؤسای ستاد انتخابات رئیسی و قالبیاف نه وقت دارم و نه حوصله! Sun May 14 19:13:48 IRDT 2017
جام نیوز کدام محله‌ها بیشترین افزایش قیمت را دارند؟ Wed Jul 12 12:30:00 IRDT 2017
تی نیوز شکلات مشمول مقررات اجرای استاندارد اجباری است Sat Jul 08 20:13:42 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی « لوپن» وارد بیروت شد/نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در لبنان چه می خواهند؟ Mon Feb 20 08:22:00 IRST 2017
ساعت24 ادعای تکراری اماراتی‌ها درباره جزایر سه گانه Thu Jul 13 18:26:35 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران حذف پایان نامه از مقطع کارشناسی با هماهنگی وزیر علوم در دست بررسی است Mon Jan 02 12:34:01 IRST 2017
پایگاه خبری الف سردار رحیمی: با مردم باید لطیف ترین، مودبانه ترین و بهترین برخورد را داشته باشیم Sat Aug 12 16:57:56 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آغاز فینال تمام خوزستانی لیگ برتر بسکتبال از فردا Sat May 20 08:58:00 IRDT 2017
دولت بهار فیلم/ تصاویر پرتاب موشک «KN17» کره شمالی Wed Aug 30 14:53:00 IRDT 2017
جماران طرح جمع آوری پوشاک مغایر با فرهنگ اسلامی در اراک آغاز شد Sat Sep 16 13:40:00 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه دبیرخانه دائمی مسابقات بین المللی قرآن طلاب راه اندازی شود Tue Apr 25 21:52:00 IRDT 2017
بصیرت برای پیامبر (ص) کم کار کردیم Tue Dec 05 08:12:42 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در مجلس برگزار شد Wed Mar 01 09:24:54 IRST 2017
صبحانه با خبر دستبـرد 2 برادر به شـرکت‌ها با اسلحه قلابی Thu Oct 26 15:51:45 IRST 2017
رسالت نگاه چپ به ایران با واکنش مدافعان حریم انقلاب و ولایت همراه است Mon Jul 24 00:00:00 IRDT 2017