پرس شیعه - Fri Oct 27 11:45:32 IRST 2017 نمایش خبر

کسانی که در صلح امام حسن تردید کردند/ صلح حسنی زمینه قیام حسینی

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه: دوران امامت خصوصا دوران خلافت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از شرایط سخت و پیچیده تاریخی است وتحلیل و استنباط عملکردهای آن حضرت بسیار سخت بوده است تا به حدی که بسیاری از شیعیان خالص و وفادار هم در آن زمان بر ایشان ایراد گرفته و تصمیم های ایشان را به نادرست تعبیر می کردند.
به مناسبت روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) که در واقع مظلومیت ایشان کم از امام علی(ع) و امام حسین(ع) نیست در گفتگو باسیدمحمد اصغری، استاد دانشگاه تهران و نویسنده کتاب «عاشورا؛ انقلابی در جانها و وجدانها» و حجت الاسلاممحمدجواد مروجی طبسی، محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام و نویسنده کتاب «سبط اکبر؛روایتی تحلیلی از زندگانی الهی – سیاسی امام حسن مجتبی(ع)» به بررسی علل صلح آن حضرت با معاویه پرداختیم که اکنون پیش روی شماست؛
پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد
سیدمحمد اصغری گفت: پیشنهاد صلح از سوی معاویه نیرنگ بسیار پیچیده و مزورانه ای بود. پیشنهادی که گاه عناصر خالص و آگاه را بر دو راهی خطرناک تردید و حیرت کشاند و افکار عمومی را پس از جنگها به شدت تحت تأثیر قرار داد. جز شیعیان فهیم و مخلص اهل بیت(ع) که تعداد آنها نسبت به لشکر عراق اندک می نمود، گروه های پرشماری به ورطه تردید افتادند و گروه های دیگری پیشنهاد صلح را پذیرفتند.
وی ادامه داد: نیرنگی که همانند نقشه شوم قرآن بر فراز نیزه ها در روان ساده لوحان خسته از جنگ نقش مؤثری داشت و روشن است که حیرانی و تردید، در جبهه نبرد به سان سم مهلکی پیکره مجاهدان را متلاشی و اراده مبارزه و جنگیدن را از بن ویران می کند.
وی افزود: معاویه پس از تسلط بر عراق و کوفه، جمعی از شیعیان اهل بیت(ع) را از شهر کوفه تبعید کرد و در برابر گروه هایی یاران خود را از شهرهای شام و بصره به کوفه آورد. هر چند این جایگزینی در کوتاه مدت به نفع تبار اموی بود اما در درازمدت موجب گردید که شیعیان وفادار علی(ع) در اقصای امپراتوری اسلامی منتشر گردیده و حقانیت آل علی(ع) را به کرانه ای دور برسانند و اهالی شهرهای دیگر را از حقیقت امر آگاه سازند و … .
این استاد دانشگاه گفت: شهادت حسن بن علی(ع) در عصر حیات معاویه در بیعت ستاندن از مردم برای یزید، هرگونه مانع را از میان برداشت و معاویه همه شروط صلح نامه را نادیده انگاشت و با بیعتی که به هر وسیله و با هر ترفندی برای فرزند خود گرفت، رژیم خلافت را برای نخستین بار در نظام اسلامی به سلطنت و وراثت تبدیل کرد. جز از چند تن انگشت شمار و در پیشاپیش همه امام حسین بن علی(ع) مخالفتی دیده نشد و شمشیر تیز استبداد و استحمار از یک سو و دنیادوستی و مال اندوزی زهد دامن خود را از جمع و جامعه برچیده بودند، صحنه را برای انحراف بزرگ آماده کرده و تردید و دودلی گروه های پرشماری از مردم در زمانامام حسن(ع) به گونه ای از بی ارادگی و حیرت بدیل گردید که جز با عاشورا و جان بازی های بی نظیر امام حسین(ع) و یارانش آن بیماری مهلک و انحراف عظیم درمان شدنی نبود.
سیدمحمد اصغری اظهار داشت:شیعه در عصر امام حسن(ع) با وجود سرکوب و خفقان شدید به رشد خود ادامه داد و همان طور که مرحوم علامه طباطبایی خاطر نشان می کنند با همه تاریکی ها و تردیدها، جنایات معاویه و دست و پا بریدنهای زیاد بن ابیه، شیعه در گفتار و عقاید و رفتار خود راسخ تر کرد و به همان نسبت که ستم و درنده خویی های بنی امیه خشن تر و گسترده تر می شد خشم و نفرت شیعیان و توده های مردم نیز با وجود همه فشارها و کشتارها افزایش می یافت، هر چند شکستن آن همه رعب و وحشت و تردید و ظلمت به جرقه های ایثار و فداکاری و از جان گذشتگی، نیاز سخت داشت و هزینه های سنگینی را می طلبید.
باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است
حجت الاسلام مروجی طبسی نیز در مورد صلح امام حسن گفت:باید نام این صلح را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع). این صلح یک پیروزی بود برای امام حسن مجتبی(ع) و نتیجه آن صیانت و حفاظت از یاران امیرمؤمنان و مردم کوفه و شیعیان بوده است. باطن کار حضرت مجتبی(ع) این چنین بود. به هر حال امام(ع) در برابر بهانه جویانی که می آمدند امام را مورد نکوهش قرار دهند و می گفتند چرا چنین چیزی را قبول کردید؟جوابهایی داشتند ازجمله اینکه فرمودند کار من برای حفظ شیعیان بوده است یا اینکه می فرمودند به اهل کوفه اصلاً اطمینانی نبوده است یا اگر یارانی داشتم شب و روز با معاویه می جنگیدمیا فرمود: یاران ذلت را برگزیدند،یا فرمود: امت مرا رها کرده بودند،یا فرمود: مردم طالب صلح بودند.
وی افزود: خلاصه اینکه امام در برابر اینها چنین فرمود: اینها نمی فهمیدند معنای اینکه امام صلح کرد، یعنی چه؟ یعنی چقدر در حق شیعیان خدمت کرد. همان طوری که در بیان بسیاری از امامان داریم که کار امام حسن(ع) کار بسیار عجیبی برای حفظ شیعیان بود. در صلح نامه آمده بود که معاویه متعرض شیعیان نشود، وقتی دشمن جایی را فتح کند مسلماً غیر از قتل و غارت و کشتار و هتک نوامیس مردم کار دیگری انجام نمی دهد. اگر معاویه می آمد با همان حالت پیروزی وارد کوفه می شد چیزی برای شیعیان باقی نمی گذاشت وهویتی برای شیعه باقی نمی ماند. امام حسن (ع) بود که این مسأله را به اینجا رساند که دشمن خودش پیشنهاد صلح را داد.
اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت
وی ادامه داد: اینکه گفته می شود صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها آن صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت. برخی از مورخین اذعان کرده اند که درست است که معاویه پیشنهاد صلح داد و به ظاهر پیروز شد اما در واقع شکست با معاویه بود. صلح هیچ وقت به نفع او نبود، چون شروطی را امام حسن(ع) برای صلح گذاشته بود که در تاریخ ثبت شد که اگر معاویه پا را به خطا می گذاشت تاریخ او را محکوم می کرد لذا گفتند در این میان، معاویه بود که شکست خورد نه امام حسن مجتبی(ع).
این کارشناس دینی گفت: معاویه، امام حسن مجتبی(ع) را می شناخت، امام حسن(ع) در زمان پدر فرمانده گروه 10 هزار نفری برای جنگ با معاویه بود. تلاش معاویه بعد از امیرمؤمنان این بود که از جنگ جلوگیری کند چون از جنگ و ادامه آن به شدت وحشت داشت. نمی خواست جنگی اتفاق بیفتد، در صورت جنگ معاویه ادعاهایی را کردهبود اما اصلا آمادگی جنگ نداشت. نیروهایش را از دست داده بود می ترسید در این میان شکست بخورد، لذا سعی و تلاش معاویه بر این بود که با فریب، خدعه ودو به هم زنی،ترس و ارعابرا در میان مردم و نیروها پخش کندو توانست به این وسیله آرام آرام خود را به حوزه اسلام برساند. معاویه چون از جنگ وحشت داشت خودش پیشنهاد صلح داد و برای صلح داوطلب شد.
وی در پاسخ به این سوال کهچرا برخی از خواص مانند حجر بن عدی، سلیمان بن صرد خزاعی و دیگران از صلح امام حسن(ع) انتقاد داشتند، گفت: من فکر می کنم بعضی از یاران امام حسن(ع) به اصطلاح بیش از اندازه داغ بودند بعضی از آنها چندان اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند و نمی دانستند چه خبر است. بعضی از آنها چندان مردم کوفه را نشناخته بودند. بعضی از آنها اصلاً در جنگ حضور نداشتند، در آن ایامی که امام حسن مجتبی(ع) آماده جنگ می شد اصلاً نبودند مثل ابن عباس. آنهایی که حضور نداشتند و اوضاع جاریه را اطلاع نداشتند مردم کوفه را نمی شناختند، دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.
وی ادامه داد: امامدر برابر یکی از اینها کهگفته بودما را ذلیل کردی،فرمود: چگونه؟ گفت: چون همه ما را زیر بار طاغوت بردی؟ حضرت فرمود: من هیچ چیزی را تحویل ندادم جز اینکه یاران نگذاشتند. اگر من یارانی داشتم شبانه روز با معاویه می جنگیدم. هدف و سیاستم این بود که با معاویه بجنگم،سیاست پدرم هم همین بوده است و آنها را آزمایش کردم و فهمیدم اهل کوفه اهل جنگ نیستند، اگر بودند در زمان امیرمؤمنان(ع) آنچه که حضرت می‌فرمود را انجام می دادند.
وی افزود: یا اینکه سفیان بن ولید که خارجی هم بود به امام گفت: ای سیاه کننده روی مؤمنان!حضرت در پاسخ به او فرمود: وای بر تو ای خارجی!این شما بودید که پدرم را کشتید. این شما بودید که به پای من آسیب رساندید. امام هر کسی را به فراخور حال خودش جواب می داد. این شما بودید که وسایل مرا غارت و به من اهانت کردید. شما وقتی به صفین رفتید که دین جلوی دنیای شما بود یعنی دین مانع دنیای شما بود اما امروز عکس آن حالت است و دنیا، جلوی چشم دین شما را گرفته است. کسی که دینش را به دنیا بفروشد معلوم است که اهل جهاد و جنگ نیست.
حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند
حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: حضرت در پاسخ به ابوسعید فرمود: پس از پدرم، من امام هستم یا نیستم؟! ابوسعید جواب داد: چرا؟ حضرت فرمود: من همان نیستم که پیامبر درباره من فرمود: الحسن و الحسین اماما قاما او قعدا؟گفت: چرا؟! حضرت فرمود: علت صلح من با معاویه همان علت صلح پیامبر با مشرکین است. چرا پیامبر با دشمن کنار آمد؟ اولاً عِده و عُده نداشت، اگر جنگ می کردند همین تعداد مسلمان هم قتل عام می شدند. پیامبر(ص) در یک سالی که از دشمن زمان گرفت به خاطر این بود که مسلمانان زیاد شوند و همین گونه هم شد. پس بنابراین حضرت فرمود: شما به این مسائلی که از ما صادر می شود چندان توجه ندارید.شما با دید محدود خود نگاه می کنید اما من آینده را نگاه می کنیم. بعضی از افراد یاران امام بودند اما جاهل و ناآگاه بودند. هر کس که رئیس قبیله شد یا فرمانده زمان حضرت امیر(ع) بود همه چیز را که اطلاع نداشت.
وی ادامه داد:اگر پذیرش صلح از طرف امام حسن(ع) نبود زمینه ای برای قیام امام حسین(ع) اصلاً به وجود نمی آمد، به جهت اینکه در مواد صلح نامه چیزهایی آمده بود که معاویه اینها را نوشت اما نفهمید که چه کاری انجام داده است و اینها چه عواقب و نتایجی دارد. یکی از مواد صلح نامه این بود که بعد از مرگ، معاویه حق ندارد کسی را به عنوان خلیفه و جانشین تعیین کند واز فرزندان معاویه هیچ کس حق و صلاحیت این کار را ندارد، لذا بعد از شهادت امام حسن مجتبی(ع) امام حسین(ع) هم چندسالی به احترام صلح نامه دست به کاری نزدند چون هنوز نصب یزید توسط معاویه انجام نشده بود لذا وقتی معاویه از دنیا رفت، امام حسین(ع) را دعوت کردند که با یزید بیعت کند. در این زمان حضرت ضربه کاری خود را وارد کرد.
وی در پایان اظهار داشت: پس صلح امام حسن(ع) زمینه ای برای قیام امام حسین شد، چون که یزید هیچ حقی در خلافت نداشت. هیچ کس او را تعیین نکرده بود و همچنین برخلاف صلح نامه بود. با اینکه معاویه امضاء کرده بود چنین کاری را انجام ندهد برخلاف صلح نامه این کار را کرد. یزید نه خلیفه و نه رهبر بود. بنابراین با یزید نمی شد بیعت کرد وهمین کار زمینه ساز قیام امام حسین(ع) شد.
پرس شیعه پیام وزیر ارشاد به «هفتمین جشنواره ملی نماز و نیایش» Sat Dec 31 20:18:17 IRST 2016
پرس شیعه وقوع درگیری شدید میان فلسطینیان و صهیونیستها در کرانه باختری Tue Dec 12 11:32:04 IRST 2017
پرس شیعه حریری: لبنان امانت گرانبهای مردم نزد احزاب و رهبران است Wed Nov 22 15:23:30 IRST 2017
پرس شیعه کشف بیش از 700 قطعه از اجساد مسافرین آنتونوف در روسیه Mon Feb 12 22:27:01 IRST 2018
پرس شیعه کتاب گفتمان انقلاب اسلامی منتشر شد Thu Jun 22 14:06:31 IRDT 2017
پرس شیعه جامعه‌پذیری در جامعه اسلامی، آموختن شیوه‌های تعامل عادلانه است Sun Oct 22 10:07:15 IRST 2017
پرس شیعه همکاری سمت و دانشگاه قائد اعظم پاکستان در زمینه علوم انسانی Thu May 11 11:34:16 IRDT 2017
پرس شیعه ائتلاف عربی عامل اصلی مرگ غیرنظامیان به ویژه کودکان در یمن است Mon Sep 11 13:10:20 IRDT 2017
پرس شیعه نفوذ هکرها به نیروگاه های برق انگلیس هم افشا شد Wed Jul 19 10:16:44 IRDT 2017
پرس شیعه مصوبه هیئت علمی مؤسسه مهد قرآن برای حافظان کل آزمون ترنم وحی Wed Jul 19 09:54:44 IRDT 2017
پرس شیعه عربستان نوکر آمریکا و دشمن اسلام است/ پاسخ به استاد هندی Sat Feb 17 15:33:27 IRST 2018
پرس شیعه سهروردی، شهید تکفیر است/ در زمان رسول اکرم(ص) کسی تکفیر نشد Tue Aug 01 09:47:55 IRDT 2017
پرس شیعه خورشید تفاوتی با ستاره های مشابه ندارد Sun Jul 16 15:21:39 IRDT 2017
پرس شیعه دادخواست پرداخت غرامت علیه «سازمان آزادیبخش فلسطین» رد شد Mon Apr 02 23:22:20 IRDT 2018
پرس شیعه هشدار مجدد سازمان ملل درباره وقوع قحطی در یمن Sun Jan 29 13:42:56 IRST 2017
پرس شیعه هنگامی که «لیبرمن» نظامیان قاتل را لایق مدال می داند Sun Apr 01 13:08:30 IRDT 2018
پرس شیعه نقاط قوت تمدن غربی در آینده به نقاط ضعف آن تبدیل می شود Mon Feb 27 15:30:43 IRST 2017
پرس شیعه هدایتگری امام عصر (عج) در قرآن چگونه عنوان شده است؟ Fri Apr 07 14:41:46 IRDT 2017
پرس شیعه هشدار چین و آلمان درباره اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم‌صهیونیستی Wed Dec 06 13:02:02 IRST 2017
پرس شیعه مجمع عمومی اساتید گفتمان دینی در استان اصفهان برگزار شد Mon Aug 28 15:15:25 IRDT 2017
پرس شیعه «ترزا می» حمله سیناء مصر را محکوم کرد Fri Nov 24 19:28:20 IRST 2017
پرس شیعه آموزه های فاطمی؛ شاخصه بی‌بدیل در ارتقای آئین‎های نوروزی Wed Mar 22 12:51:39 IRDT 2017
پرس شیعه حیات دینی، ایمان به حقایق دینی است/ مفهوم ایمان و حقیقت آن Sat Apr 01 00:22:48 IRDT 2017
پرس شیعه رایزنی تلفنی پوتین با اردوغان درباره همه پرسی کردستان Tue Sep 26 15:25:43 IRST 2017
پرس شیعه توافق میانمار-بنگلادش برای بازگشت آوارگان روهینگیا اجرایی می‌شود Tue Jan 16 15:55:00 IRST 2018
پرس شیعه شورای امنیت قطعنامه تحریمهای جدید علیه کره شمالی را تصویب کرد Fri Dec 22 23:33:29 IRST 2017
پرس شیعه کرسی نظریه «شکاکیت نوین» درباره شخصیت و سیره پیامبر (ص) Mon May 29 12:12:38 IRDT 2017
پرس شیعه کنفرانس ظرفیت شناسی فضای مجازی در ارتقای آموزش های دینی Sat Jul 15 11:32:58 IRDT 2017
پرس شیعه دوره آموزشی تدبر در قرآن در حرم امام حسین (ع)برگزار می شود Sat Feb 17 16:11:32 IRST 2018
پرس شیعه توانمندی های دفاعی سپاه و ارتش به رخ دشمن کشیده می شود Mon Oct 23 11:37:47 IRST 2017
پرس شیعه درخواست «پیگدمون» از مادرید برای بازگشت به اسپانیا Sun Dec 24 10:44:40 IRST 2017
پرس شیعه صهیونیستها تخریب منازل فلسطینیان را شتاب می‌بخشند Tue Mar 14 17:52:52 IRST 2017
پرس شیعه نگاهی به عبارتی درس‌آموز از زیارت اربعین Sat Nov 11 14:55:58 IRST 2017
پرس شیعه شهروندان عراقی از دستور جدید مهاجرتی ترامپ مستثنی می شوند Thu Mar 02 09:18:36 IRST 2017
پرس شیعه عراق خواستار همکاری کشورها با بغداد برای ساخت نیروگاه اتمی شد Sun Sep 24 09:44:32 IRST 2017
پرس شیعه تیراندازی های متعدد در اندونزی 7 کشته و زخمی برجا گذاشت Mon Oct 23 11:55:45 IRST 2017
پرس شیعه نشست «نسبت فلسفه و سخنوری در پرتو تحلیل دیالوگ گرگیاس افلاطون» Mon Feb 13 12:26:23 IRST 2017
پرس شیعه مصر 4 موشک به دریای مدیترانه شلیک کرد Wed Feb 14 15:35:55 IRST 2018
پرس شیعه حمله به مواضع تکفیریها در حومه دمشق Sat Jan 28 12:51:45 IRST 2017
پرس شیعه ناکامی یورش تکفیریها به غرب الأنبار Fri Feb 24 12:06:59 IRST 2017
پرس شیعه تاریخ جدید نشست گفتگوی ملی مردم سوریه هنوز مشخص نیست Mon Nov 13 19:04:06 IRST 2017
پرس شیعه تصمیم شورای نگهبان بر اساس قانون بود Fri Apr 21 16:22:43 IRDT 2017
پرس شیعه اراده بشری با آزادی شکوفا می‌شود/ مُثُل افلاطون امری ماورایی نیست Tue Aug 08 15:09:26 IRDT 2017
پرس شیعه یورش صهیونیستها به اردوگاه«نور شمس» Wed Jan 25 13:50:21 IRST 2017
پرس شیعه حضور اردوغان در پای صندوق رای همه پرسی اصلاحات قانون اساسی Sun Apr 16 13:31:02 IRDT 2017
پرس شیعه سندرز: نقش آفرینی آمریکا در جنگ یمن، مغایر با قانون اساسی است Thu Mar 01 04:33:59 IRST 2018
پرس شیعه بازداشت 10 شهروند فلسطینی در حمله صهیونیستها به کرانه باختری Mon Apr 16 09:11:51 IRDT 2018
پرس شیعه آل سعود حامی تفکر تروریستی در یمن و دنیاست Mon Nov 06 15:00:33 IRST 2017
پرس شیعه عربستان اصابت موشک یمنی به فرودگاه ریاض را تاییدکرد Sat Nov 04 23:35:37 IRST 2017
پرس شیعه بسیج مداحان باید با جریان رسانه ای علیه جامعه مداحی مقابله کند Tue Feb 27 15:11:53 IRST 2018
پرس شیعه وزرای خارجه ایران و افغانستان دیدار و رایزنی کردند Fri Sep 22 18:45:27 IRST 2017
پرس شیعه یک میلیون و 150 هزارنفر عوامل اجرایی انتخابات Sat Apr 15 11:20:49 IRDT 2017
پرس شیعه حامی پدر Wed Oct 11 18:26:00 IRST 2017
پرس شیعه مسکو: بسته های کوکائین کشف شده در آرژانتین مربوط به سفارت ما نیست Sat Feb 24 19:30:28 IRST 2018
پرس شیعه سردار سیروس صابری جانشین فرمانده سپاه تهران شد Tue Dec 12 14:03:24 IRST 2017
پرس شیعه شهادت 2 تن از نیروهای امنیت پرواز سپاه در سقوط هواپیمای ATR Sun Feb 18 17:42:26 IRST 2018
پرس شیعه دوره شیعه شناسی با مشارکت پژوهشگرانی از 13 کشور جهان Sat Aug 19 17:32:17 IRDT 2017
پرس شیعه عملیات نابلس سرآغازی برای بازگشت فلسطینی‌ها به مبارزه مسلحانه است Wed Jan 10 20:29:21 IRST 2018
پرس شیعه 1873 کُرد یگان‌های مدافع خلق در عملیات «شاخه زیتون» کشته شده‌اند Fri Feb 23 14:32:22 IRST 2018
پرس شیعه عربستان هرگاه در جنگ شکست می‌خورد مردم بی‌دفاع را بمباران می‌کند Wed Dec 27 00:25:20 IRST 2017
پرس شیعه «موگرینی» بر کارآمدی برجام تاکید کرد Tue Sep 19 22:49:43 IRDT 2017
پرس شیعه ترکیه از آمریکا موشکهای هوا به هوای پیشرفته خریداری می کند Sat Dec 30 00:31:27 IRST 2017
پرس شیعه رعایت اخلاق ضامن همزیستی مسالمت آمیز است Mon Dec 11 00:45:02 IRST 2017
پرس شیعه روزه داری بدون صدقه دادن به فقرا بی معنی است Tue Jun 06 13:22:32 IRDT 2017
پرس شیعه دامن زدن به تعصبات قومی زهری کشنده برای ثبات افغانستان است Mon Dec 11 14:36:01 IRST 2017
پرس شیعه هلاکت تروریستی که قصد حمله به یک حسینیه در کرکوک را داشت Thu Mar 29 19:37:26 IRDT 2018
پرس شیعه انتقاد کمیسیون ICT اتاق بازرگانی از جهرمی/تشریح مشکلات حوزه فاوا Tue Apr 17 13:38:53 IRDT 2018
پرس شیعه تاکید ترامپ و السبسی بر همکاری استراتژیک در ابعاد مختلف Sat Feb 18 10:25:57 IRST 2017
پرس شیعه بیست و دومین مسابقات «نادکاپ» برگزار می‌شود Tue Feb 06 14:31:58 IRST 2018
پرس شیعه محدودیت 140 کاراکتری توئیتر برطرف شد Wed Sep 27 09:51:17 IRST 2017
پرس شیعه شماره جدید فصلنامه علمی پژوهشی «خردنامه صدرا» منتشر شد Mon Apr 24 15:42:07 IRDT 2017
پرس شیعه آیت‌الله نجفی تهرانی ارتحال آیت‌الله راستی‌کاشانی را تسلیت گفت Wed Sep 27 13:45:38 IRST 2017
پرس شیعه فعالیت‌های قرآنی به برکت انقلاب گسترش یافته است Sat Feb 17 13:13:06 IRST 2018
پرس شیعه تردید جدی ناتو نسبت به توانمندی نظامی ترکیه Sun Apr 02 01:37:21 IRDT 2017
پرس شیعه چرا پیامبران معصوم از گناه و اشتباه هستند؟ Thu Jun 01 17:39:20 IRDT 2017
پرس شیعه آبروی همدیگر باشید Wed Feb 08 20:48:45 IRST 2017
پرس شیعه دو کشته در سقوط هواپیما در نروژ Mon Feb 12 09:57:57 IRST 2018
پرس شیعه نهادهای علمی درایران توانایی لازم برای مدیریت علمی را ندارند Sat May 06 15:26:13 IRDT 2017
پرس شیعه سنا درباره طرح ضد ایرانی «کورکر-کاتن» اختلاف نظر دارد Sat Oct 14 14:07:53 IRST 2017
پرس شیعه داعش جوخه های اعدام تشکیل می دهد Fri Feb 24 18:48:40 IRST 2017
پرس شیعه 40 سوال اعضای شورای حقوق بشر از آل خلیفه Tue May 02 14:14:14 IRDT 2017
پرس شیعه اعزام نیروهای کمکی پیشمرگه به 4 منطقه در کرکوک Mon Oct 16 09:55:29 IRST 2017
پرس شیعه انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» شهید مطهری به زبان ایتالیایی Sun Jul 23 13:15:15 IRDT 2017
پرس شیعه پادگانها باید جذابترین مکان شهر باشند Mon Sep 04 11:48:58 IRDT 2017
پرس شیعه 480 وب سایت جهان اطلاعات کاربران را جمع می کنند Tue Nov 21 15:16:31 IRST 2017
پرس شیعه داعش مسئولیت انفجارهای انتحاری دمشق را برعهده گرفت Tue Oct 03 12:46:28 IRST 2017
پرس شیعه هیچ کس نمی تواند مقاومت را خلع سلاح کند Tue Apr 25 14:59:04 IRDT 2017
پرس شیعه هدف مطالعات مقارن ایجاد گفتمان بین همه مذاهب است Mon Oct 30 16:12:01 IRST 2017
پرس شیعه پسکوف: کشورهای حامی تروریسم مسئول اوضاع غوطه‌شرقی سوریه هستند Thu Feb 22 15:15:36 IRST 2018
پرس شیعه سرلشکر باقری با رئیس ستاد کل ارتش روسیه دیدار کرد Tue Nov 21 11:11:07 IRST 2017
پرس شیعه خشم پ ک ک به خاطر حوادث کرکوک و عقب‌نشینی نیروهای بارزانی Wed Oct 18 10:10:37 IRST 2017
پرس شیعه یازدهمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی برگزار می­ شود Sat Nov 04 12:14:03 IRST 2017
پرس شیعه ظریف فردا عازم ارمنستان می‌شود Mon Nov 27 14:02:54 IRST 2017
پرس شیعه اجتماع بزرگ نوگلان حسینی برگزار می شود Tue Jul 18 11:34:08 IRDT 2017
پرس شیعه نشستهای محرمانه در اردن با هدف تجزیه عراق Sun Jun 25 18:32:56 IRDT 2017
پرس شیعه نشست «نقد و بررسی نگاش های علوم قرآنی در ایران معاصر» Sun Apr 23 16:45:34 IRDT 2017
پرس شیعه تمامی معاملات دولتی الکترونیکی می شود Tue May 23 09:53:24 IRDT 2017
پرس شیعه خداحافظی مردم کوبا با «کاسترو»/ میگوئل وارد می شود Tue Apr 17 11:31:53 IRDT 2018
پرس شیعه بازتاب توصیه‌ های مهم امام خامنه ای به «علی‌اف» در رسانه‌ های جمهوری آذربایجان Tue Mar 07 16:00:32 IRST 2017
پرس شیعه تأیید حمله جنگنده‌ های ائتلاف آمریکایی به یک پایگاه ارتش سوریه Fri May 19 16:17:34 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن 28 جلد کتاب در کنفرانس قرآن‌پژوهی رونمایی می‌شود Tue Apr 18 10:27:57 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران بحران هویت جوانان با سودای زیبایی Mon Apr 17 10:35:26 IRDT 2017
عصر ایران کردستان عراق: تکذیب روابط رسمی با اسرائیل Wed Sep 27 19:30:04 IRST 2017
تی نیوز منتظری فقط یک مدافع نیست(عکس) Tue Jul 11 02:59:28 IRDT 2017
تی نیوز ارائه بیمه نامه تضمین کیفیت قطعات آسانسور Wed Jul 12 18:22:19 IRDT 2017
جوان آنلاین اظهارات ترامپ ماهیت پلید آمریکا را به دست خودشان نمایان کرد Wed Feb 08 16:54:18 IRST 2017
آفتاب ایران صالحی: آمریکا در صورت خروج از برجام بازنده خواهد بود Tue Aug 08 14:18:06 IRDT 2017
جوان آنلاین خسروی وفا: مدال آوری ملاک اعزام کاروان به بازی های پاراآسیایی است Sat Oct 28 15:53:55 IRST 2017
بهار نیوز حمایت ادامه دار از اصغر فرهادی در آمریکا Fri Feb 03 17:38:53 IRST 2017
اقتصاد ایران آنلاین تولیدی‌های صنفی از تهران به شهرستان‌ها منتقل شود Fri Jan 27 11:05:54 IRST 2017
صبحانه با خبر تغییر جنسیت ماهی‌های نر به‌دلیل آلودگی رودخانه‌ها Tue Jul 04 13:05:40 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ریزش آوار در یک ساختمان 4 طبقه مسکونی در جنوب تهران Sat Apr 29 03:18:00 IRDT 2017
بورس نیوز باز هم معاملات بلوکی شاخص ساز شد! Sun Jan 15 11:00:37 IRST 2017
روزنامه شرق برنامه Mon Feb 26 03:30:00 IRST 2018
تی نیوز آیا پیشنهاد خاتمی مذاکره با داعش است؟!/ سکوت اصلاح طلبان نشانه رضایت است؟/ چگونه چنین فردی نایب رییس مجلس بود؟ Sun Jul 09 15:43:27 IRDT 2017
خانه ملت فراکسیون حج مجلس به موضوع اضافه دریافتی از زائران اربعین ورود خواهد کرد/ مسئولان باید پاسخگو باشند Mon Oct 23 11:55:20 IRST 2017
آنا جلسه معارفه اسپانسر جدید صبا در استانداری قم برگزار شد Sat Aug 26 17:06:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ادامه رشد شاخص بورس در کانال 80 هزار واحدی Wed May 17 13:18:41 IRDT 2017
جام نیوز مذاکرات بوئینگ با ایران با همکاری دولت آمریکا Tue May 02 10:17:40 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا تمرینات ویژه برای حل مشکلات استقلال Wed Oct 11 20:07:19 IRST 2017
خبرگزاری مهر ظریف با وزیر امور خارجه اوگاندا دیدار کرد Wed Oct 25 12:15:52 IRST 2017
صبحانه با خبر این کار‌ها را قبل از فروختن گوشی انجام دهید Sun Jul 23 16:40:02 IRDT 2017
سراج 24 سپرده‌های 2 تعاونی اعتباری تعیین تکلیف شدند Sat Feb 10 08:30:00 IRST 2018
فرادید قصه یک معجزه دیگر Mon Nov 20 11:21:23 IRST 2017
حیات برگزاری یادواره شهید «محمد منتظرقائم» Sun Feb 19 10:43:07 IRST 2017
ایران آنلاین طرح «نسخه الکترونیکی» این گونه کلید خورد Fri Jul 21 09:49:06 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تاثیر فراگیری مهارت های کنترل خشم بر کاهش عصبانیت، امنیت روانی Thu Feb 08 05:10:00 IRST 2018
دولت بهار تازه ترین جنایت سعودی ها در یمن + عکس Tue Jul 25 10:32:00 IRDT 2017
روزنو ضرب و شتم مدیر دبیرستان توسط دانش‌آموز Thu Sep 28 10:33:32 IRST 2017
آفتاب پوستر فیلم جدید «مجید مجیدی» در برلین Sun Feb 12 20:19:14 IRST 2017
خبرگزاری مهر همراهی اروپا با سیاست ضدبرجام امریکا، خفت‌بار است Sun Apr 08 16:42:52 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ‌دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با کمبود نقدینگی روبه‌رو شده است Tue Jan 02 02:56:00 IRST 2018
نامه نیوز کنترل قیمت‌های نفت به دست چین می‌افتد؟ Fri Aug 25 09:08:56 IRDT 2017
خبرگزاری مهر الاعلام الحربی: اخباری از حضور البغدادی در البوکمال وجود دارد Fri Nov 10 13:01:01 IRST 2017
تدبیر و امید اردوغان، غرب را تهدید کرد Tue May 30 19:25:30 IRDT 2017
تهران پرس از حضور مخالف سرسخت برجام تا گراز در وزارت کشور! +عکس Thu Apr 13 05:29:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران «اتاق تاریک»؛ فیلمی مناسب برای خانواده‌ها Sat Feb 10 10:00:01 IRST 2018
ایسکانیوز افزایش سرمایه در بورس با یادگیری و آموزش Wed Apr 11 21:52:42 IRDT 2018
تهران پرس کشف بیش از 15 هزار کالای مواد محترقه در جنوب غرب تهران Sat Feb 24 20:01:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران نفت ایران حتی در صورت تشدید تحریم‌ها همچنان خریدار خواهد داشت Tue Mar 27 11:48:15 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین عدالت حاصل شدنی است/ موفقیت راهپیمایی 25 روزه Mon Jul 10 22:22:00 IRDT 2017
افکارخبر رونمایی از موتور دریایی «توس» با حضور وزیر دفاع Sun Feb 12 13:25:25 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران رییس جمهور به جمع راهپیمایان 22 بهمن پیوست Fri Feb 10 10:26:08 IRST 2017
واحد مرکزی خبر استقبال از یار مهربان در قزوین/ فروش پنج میلیارد ریالی نمایشگاه کتاب Mon Feb 27 16:22:42 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا تفکر امام خمینی(ره)، ایدئولوژی های کمونیستی و لیبرال شرق و غرب را در هم شکست Thu Jun 01 14:50:07 IRDT 2017
میزان حکم خون باقی مانده در بدن حیوان ذبح شده Sun Nov 05 12:30:04 IRST 2017
خبرگزاری مهر کتاب «مسائل اجتماعی» نقد و بررسی می‌شود Mon May 22 12:06:28 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم مجلس نمایندگان آمریکا طرح جامع تحریم‌های ایران را تصویب کرد Wed Jul 26 06:43:03 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان آمادگی شرکت گاز استان بوشهر جهت استقرار استاندارد ISO 10002 Mon Jul 31 14:39:00 IRDT 2017
جام نیوز عکس/ طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا‎ Wed Aug 23 23:43:24 IRDT 2017
آفتاب زیباترین گردنبند الماس جهان به قیمت 33/5 میلیون دلار فروخته شد+عکس Thu Nov 16 18:02:49 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا جدال راهبردی در عراق و سوریه Sun May 28 22:55:20 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی قدرت ملی برای صلح است/مشروعیت نرم‌افزار اصلی برای دفاع و جنگ در برابر متجاوز است Sun Feb 04 13:53:00 IRST 2018
پارس فوتبال جدی ترین مطالبه هواداران استقلال: قلعه نویی یا مظلومی؟؟ Mon Sep 18 18:26:18 IRDT 2017
خرداد نیوز ترافیک در جاده کرج - چالوس/ فردا چالوس یک طرفه است Thu Jul 20 12:05:42 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن امام خمینی(ره) حقیقت دین و اسلام را از انزوا خارج کردند Wed Feb 08 08:23:38 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا دیدار کارکنان دانشگاه آزاد ماکو با امام جمعه این شهر/ تصاویر Tue Dec 19 09:58:52 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 12 شورشی کمونیست فیلیپین و نیروی دولتی در یک درگیری کشته شدند Fri Mar 31 19:07:00 IRDT 2017
اعتبار نیوز دوره سوم جشنواره باشگاه پذیرندگان پایانه‌های فروش با طرح تشویقی آفتاب تمدید شد Mon Aug 28 16:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آثار اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بر شاخص هزینه زندگی خانوار زن‌ سرپرست Mon Jul 24 02:29:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فشار تمریناتم را بیشتر کرده‌ام، در مسابقات جهانی فقط به مدال طلا فکر می‌کنم/تا زمانی که توان در بدن دارم برای مردم کشورم وزنه می‌زنم Sun Jul 02 15:05:00 IRDT 2017
ورزش 3 مسابقه را با استرس شروع کردیم/ تهیدست: هنوز از بحران خارج نشده‌ایم Sat Feb 24 09:47:00 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ثبت‌نام دوره‌های آموزش قرآن مرکز بیان دانشگاه پیام‌نور Fri Jun 02 17:18:01 IRDT 2017
عصر ایران فروردین‌ 96 زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری/ نتایج نهایی شهریور اعلام می‌شود Fri Feb 24 10:53:09 IRST 2017
روزنامه آرمان روابط عمومی علی نصیریان پیام روز ملی تئاتر را می‌نویسد Sat Mar 18 03:30:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم حضور 24 میلیونی خانواده اصناف در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب Sat Feb 10 13:55:00 IRST 2018
برنا ریزگردها در استان ایلام امان مردم را بریده است Mon Feb 20 13:50:33 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران "موج انفجار" عامل پرخطر چهارشنبه‌سوری/ مراقب عفونت‌های چشمی باشید Mon Mar 13 17:12:20 IRST 2017
تابناک بازیکنی که منچستر،چلسی، رئال،بارساوسیتی دنبالش هستند! Sat Apr 08 10:39:52 IRDT 2017
افکارخبر پیشنهادی جالب برای بازی دوستانه پرسپولیس و استقلال Tue Jul 04 13:04:33 IRDT 2017
صراط چپ کردن آمبولانس حامل بیمار/تصادف زنجیره‌ای در همدان Tue Mar 14 08:13:20 IRST 2017
خبرگزاری مهر نمایشگاه عکس و چیدمان «ویرانی» برپا می شود Tue Jul 04 11:07:23 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران همشهری ورزشی - 11 بهمن Wed Jan 31 01:25:36 IRST 2018
بنکر بخشودگی 100درصدی جرایم در بانک آینده Tue Jan 16 09:56:27 IRST 2018
عصر ایران سی ان ان: اطلاعات موثقی در مورد کشته شدن سرکرده داعش وجود ندارد Sat Jul 15 18:10:06 IRDT 2017
فردا توافق صلح جدید و سیاست چندبرداری «روسیه» در «سوریه» Mon Jan 02 10:32:59 IRST 2017
افکارخبر متخصصان قلب هرگز این غذاها را نمی خورند! Sat Feb 10 04:30:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ویژه برنامه‌های شبکه آموزش در ماه رمضان/ از «قندپهلو» تا «مشاعره» Mon May 22 13:54:00 IRDT 2017
خرداد نیوز ارژنگ امیرفضلی در بیمارستان بستری شد Wed Mar 01 20:54:39 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم جمعی از کارگران سراسر کشور با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند Sun Apr 30 09:53:14 IRDT 2017
خبرگزاری فارس «واشنگتن» درصدد تقویت نفوذ و جایگاه خود در افغانستان است Wed Apr 26 10:32:00 IRDT 2017
ایلنا استقبال فدراسیون از دیدار دوستانه با استرالیا Mon Dec 18 19:05:45 IRST 2017
اتاق خبر24 معمای روزبه چشمی در تیم‌ملی Sat Nov 11 09:47:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران 7 مصدوم در واژگونی خودرویی در کرمان Thu Nov 09 00:02:09 IRST 2017
خبرگزاری مهر تعداد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اصفهان باید بیشتر شود Sat Dec 16 16:11:57 IRST 2017
خرداد نیوز صالحی به وین می‌رود Sat Sep 16 08:29:16 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران زیباترین مطلع غزل‌های عاشقی + فیلم Tue Jul 25 17:02:43 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ارتباط بین «زعفران» و سقط جنین/ منع مصرف گل‌گاوزبان و چای نعنا در دوران بارداری Wed Jan 04 10:41:00 IRST 2017
پارسینه کشف شی مشکوک در نزدیکی پارلمان انگلیس Thu May 25 23:06:46 IRDT 2017
افکارخبر تشکیل ستاد انتخاباتی و تبلیغات زودهنگام تخلف است Mon Feb 13 19:59:51 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 2 داعشی در روسیه کشته شدند Sat Apr 22 22:08:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران برپایی نمایشگاه کتاب هفته دفاع مقدس در اصفهان Sun Sep 24 12:55:34 IRST 2017
جام نیوز اقامت در این کشور هم گرین کارتی شد Sat May 06 07:10:00 IRDT 2017
شیعه نیوز هشدار سفارت ایران در ترکیه به ایرانیان در آستانه سال نو میلادی Thu Dec 28 14:57:54 IRST 2017
ورزش 3 امید به تکمیل ورزشگاه آزادی؛/ تماشای ایران - چین رایگان شد Mon Mar 27 10:52:00 IRDT 2017
آریا وزیر راه و شهرسازی زنگ آغاز سال تحصیلی جدید هنرستان فنی قدس را به صدا درآورد Sat Sep 23 12:19:59 IRST 2017
واحد مرکزی خبر بازداشت 39 نفر در تظاهرات نئو نازی ها در برلین Sun Aug 20 17:46:28 IRDT 2017
تیتر نیوز جمهوری اسلامی:علیرغم تلاش عده ای برای حضورکمرنگ پای صندوق رای،باید کار را در مرحله اول تمام کرد Sat May 13 09:32:40 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر دو ملی پوش والیبال استان در مسابقات آسیایی Thu Jul 20 16:38:53 IRDT 2017
ایستا نیوز دوره بانکداری سنتی تمام شد Mon May 22 11:21:27 IRDT 2017