پرس شیعه - Sat Sep 09 11:07:08 IRDT 2017 نمایش خبر

غدیر متعلق به تمام امت اسلام است/ چشمه همیشه جوشان تاریخ

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _ مهدی مستقیمی: به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر و روز آغاز امامت […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _مهدی مستقیمی:به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر وروز آغاز امامت و ولایت حضرت امیر(ع) و بررسی موقعیت و شاخصه های این واقعه سترگ در باور اسلامی و شیعی، گفتگویی با حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر مروجی طبسی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه و محقق و مؤلف سیره و سیرت اهل بیت(ع)، انجام داده ایمکه ماحصل آن در ادامه از نظرتان می گذرد؛
*غدیر و وقوع این حادثه عظیم در باور اسلامی و شیعی چگونه تبیین شده است؟ نقاط مهم و قابل دفاع این رویداد در منابع روایی، چگونه تشریح شده اند؟
واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد
در باب واقعه غدیر، خداوند در قرآن کریم و خطاب به نبی مکرم اسلام(ص) می فرماید:«یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّـهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ»؛ یکی از وقایع بسیار مهم و عظیم تاریخ اسلام و تاریخ نبوت، واقعه غدیر است. حادثه ای که حقیقتاً جهان اسلام، مشابه آن را سراغ ندارد. واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد.
یکی از اشتباهات رایج در برخورد با حادثه غدیر، این مطلب است که، مردم و محققین می پندارند این واقعه مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. این غفلتی است که نمی بایست از آن به آسانی عبور کرد؛ غدیر؛ متعلق به شیعه نیست، بلکه بحث امامت و سقایت امت، بعد از نبی مکرم(ص)، تمام امت اسلامی را در بَر می گیرد و تمام مسلمین می بایست در برابر این واقعه سرنوشت ساز از خود واکنش نشان دهند.
دلیل این ادعا، راویان و ناقلان حدیث و حادثه، واقعه غدیر در تاریخ هستند که عمدتاً شیعه و محبت اهل بیت(ع) هم نیستند. اشخاصی مانند؛ انس ابن مالک، ابوهریره، جریر بن عبدالله بجلی، جابر بن سمره، سعد بن ابی وقاص، طلحه بن عبید و صدها نفر دیگر، افرادی هستند که در واقعه غدیر و اعلام عمومی امامت و ولایت حضرت امیر(ع) توسط پیامبر اکرم(ص) حضور داشتند و این واقعه را روایت کرده اند.
این افراد تعلق خاطری به عالم تشیع و اهل بیت(ع) ندارند؛ ما متأسفانه بعد از گذشت قریب چهارده قرن، از واقعه غدیر، هنوز نتوانسته ایم، رویداد غدیر را آنچنان که می بایست، برای مردم تبیین و تشریح نماییم. مطلب دیگر در بررسی واقعه غدیر این است که در این رویداد، پیامبر اکرم(ص) در اعلام ولایت و جانشینی حضرت امیر(ع)، به چه کسانی بیشتر و اساسی تر توجه و اهمیت می فرمودند. از اَصح کُتب روایی اهل سنت، کتاب صحیح مسلم است؛ مسلم در جلد چهارم کتاب صحیح، صفحه 1879 خطبه غدیر را روایت کرده است.
پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند»
مسلم در این روایت بیان می دارد در واقعه غدیر، دو مسئله مهم، ذهن پیامبر اکرم(ص) را به خود مشغول کرده بود، اولین مسئله، قرآن کریم بوده است و دیگری عترت و اهل بیت(ع) ایشان می بوده؛ پیامبر اکرم(ص) به نقل از مسلم و به روایت از زید بن ارقم، صحابی مشهور پیامبر(ص)، در واقعه غدیر فرمودند:«أُذَکِّرُکُمُ اللهَ فی أهلِ بَیْتی!» و این جمله را سه مرتبه تکرار فرموده اند؛ سؤال مهم این جا این است که، پیامبر اکرم(ص) چرا این جمله را سه مرتبه تکرار کرده اند؛ پاسخ این سؤال به اهمیت این موضوع نزد رسول خدا(ص) باز می گردد.
نکته مهم سخن رسول الله(ص) در این رویداد این مطلب است که، قرار دادن اهل بیت پاک ایشان در کنار قرآن کریم، معرف و تبیین کننده عصمت و طهارت این خاندان جلیله و عظیم الشأن است. پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند».
*منابع روایی اهل سنت در باب واقعه غدیر، چگونه نقل روایت کرده اند؟
طبق نقل حافظ ابن عساکر دمشقی، شافعی مذهب متوفی 571 در کتاب ارزشمند «تاریخ دمشق» جلد چهلم، پیامبر اکرم(ص) در روز غدیر دست مبارک حضرت امیر(ع) را به سوی مردم و آسمان بلند فرمودند و اعلام نمودند:« وَهُوَ أَخِی عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ وَهُوَ فِیکُمْ بِمَنْزِلَتِی فِیکُمْ فَقَلِّدُوهُ دِینَکُمْ وَأَطِیعُوهُ فِی جمیع امورکم»؛
یعنی؛ ای مردم، آگاه باشید؛ خداوند منزلت و مقام علی بن ابیطالب(ع) را همانند؛ منزلت و جایگاه من، نزد خود قرار داده است، بنابراین خداوند از او راضی باشد همانگونه که من از او راضی هستم. این فرمایش نورانی حضرت رسول(ص) این معنا را می رساند که هر مقامی را که خداوند برای من پیامبر(ص) در نظر دارد، همانند آن جایگاه را نیز برای علی بن ابیطالب(ع) در نظر دارد. در شرح مقامات حضرت رسول اکرم(ص) از لسان قرآن کریم همین نکته کافی است که، قرآن در باب وجود ایشان می فرماید:« یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا وَدَاعِیًا إِلَی اللَّـهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِیرًا»؛ پروردگار عالمیان در این آیه شریفه، پنج شاخصه و خصوصیت مهم را به نبی مکرم اسلام(ص) نسبت داده اند که اوج مقامات و کرامات حضرت رسول(ص) هستند؛ بنابراین می بایست بیان کرد که راه شناخت حضرت امیر(ع)، شناخت پیامبر اکرم(ص) است و راه و مسیر شناخت پیامبر اکرم(ص) نیز قرآن کریم است و در نتیجه، راه و روش شناخت حضرت امیر(ع)، رجوع به قرآن کریم است.
راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم
می بایست بیان کرد: راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم.
*چگونه می توان در مسیر اعتلا و اثبات حقانیت واقعه غدیر گام برداشت و هر چه بیشتر در عمق بخشی به معارف اهل بیت(ع) حرکت کرد؟ به نظر شما مؤلفه های اساسی در این رویکرد، چه گزینه هایی هستند؟
در این باب می بایست بیان کرد که اگر واقعه غدیر، به قرآن کریم گره زده شود، این رویداد دارای ارزش خواهد شد. نبی مکرم اسلام(ص) بدون شک و تردید، اشرف مخلوقات و سرور کائنات هستند و در زیر آسمان کبود، شخصی به مرتبه و درجه حضرت رسول(ص) نخواهد رسید؛ بنابراین زمانی که رسول خدا(ص) می فرماید:«درجه و مرتبه علی(ع) نزد خداوند، همانند درجه و مرتبه من است»، این معنا این نکته را می رساند که، اعلمیت و دانش و آگاهی و اطلاع از اسرار الهی، نزد حضرت امیر(ع) وجود دارد و اوست که می تواند بعد از پیامبر(ص)، طریق و مسیر سعادت را به مردمان نشان دهد.
متأسفانه شبکه ها و رسانه های معاند و وابسته به جریانات تکفیری و وهابی، با القای این نکته که شیعیان معتقد هستند، در زمین، هیچ کسی به مرتبه و جایگاه علی بن ابیطالب(ع) نمی رسد، می خواهند القا نمایند که در عالم هستی، کسی بالاتر و والاتر از وجود مقدس حضرت امیر(ع) وجود ندارد؛ این برداشت و گفته معاندین و تکفیری ها، به حق غلط و نادرست است. ما وجود حضرت امیر(ع) را بالاتر از نبی مکرم اسلام(ص) نمی دانیم؛ بلکه ما معتقد هستیم، بعد از رسول اکرم(ص)، شخصی به درجه و مرتبه عِلمی و بینشی حضرت امیر(ع) نمی رسد و شاهد این ادعا نیز، روایت صریح پیامبر(ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) است.
حاکم نیشابوری متوفی 405 در کتاب «المستدرک علی الصحیحین» جلد سوم، از همسر باوفای پیامبر(ص)، حضرت ام سلمه(س) روایت می نماید که پیامبر (ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) فرموده اند:« عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ، وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِیٍّ لَنْ یَتَفَرَّقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ»، یعنی، پیامبر اکرم(ص) در این حدیث شریف بیان فرموده اند:«علی(ع) با قرآن مأنوس است و قرآن نیز با علی(ع) مأنوس است؛ این دو از یکدیگر جدا نخواهند شد تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند»؛
اهل فن و حدیث و دانش روایی آگاه هستند که حاکم نیشابوری، چه جایگاهی در منابع اهل سنت دارد؛ حاکم نیشابوری و جناب حافظ زهدی، نقّاد حدیث هستند و اعتقاد دارند که این حدیث همسر پیامبر(ص)، حدیثی صحیح و قابل قبول است، بنابراین سؤالی که در این مقام پیش می آید این است که، آیا نقل روایت و حدیث، افضل تر است یا فهم روایت؟ اگر فهم روایت از نقل روایت، افضل تر و اساسی تر است، چرا جناب حاکم و جناب حافظ، به این نکته توجه نمی نمایند که طبق فرمایش حضرت رسول(ص)، حضرت امیر(ع) لحظه ای از قرآن کریم جدا نخواهند بود؟ جناب حاکم نیشابوری و حافظ زهدی، راهی ندارند جز اینکه بگویند: بله، علی بن ابیطالب(ع) از قرآن جدا نمی شود.
طبق این فرمایش نبوی(ص)، هیچ مسئله و نکته ای در قرآن کریم وجود نخواهد داشت که آن مسئله، بر حضرت امیر(ع) پوشیده باشد، حال سؤال اینجاست که، آیا چنین شخصیتی و چنین مقامی، امکان دارد که خداوند را، (نعوذ بالله)معصیت نماید؟ قطعاً چنین امری محقق نخواهد بود و این روایت، دلالت تام دارد بر شخصیت بی بدیل حضرت امیرالمؤمنین(ع) وهمچنین دلالت تام دارد بر عصمت ایشان. در خاتمه می بایست از خداوند سبحان تشکر و سپاس کرد که نور ایمان و معرفت را با چراغ علوی، همچنان پاینده و برقرار فرمودند و می بایست گفت:«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِب وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ» و سلام علیکم و رحمه الله.
پرس شیعه کتاب «تحلیلی داستانی از سوره یوسف(ع)» به چاپ دوم رسید Tue Jan 31 14:24:34 IRST 2017
پرس شیعه بازی تل آویو با کارت اروپا برای به زانو درآوردن ایران Sat Jan 27 12:45:33 IRST 2018
پرس شیعه کالین: همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق اشتباه است Fri Mar 31 19:33:18 IRDT 2017
پرس شیعه «رغد صدام» در امارات است/دولت عراق مدارک کافی علیه وی دارد Tue Feb 06 14:33:32 IRST 2018
پرس شیعه کارگاه علمی آموزشی «فیزیک کوانتمی و ملاحظات توحیدی» برگزار می شود Sat Feb 17 15:33:09 IRST 2018
پرس شیعه برگزاری اجلاسی در حمایت از مسلمانان فلسطین در لبنان Wed Oct 11 15:38:56 IRST 2017
پرس شیعه مرزبانان افغانستان و پاکستان در منطقه «سپین بولدک» درگیر شدند Fri May 05 19:37:00 IRDT 2017
پرس شیعه مسکو ادعای استفاده از گاز سارین در ادلب توسط دمشق رابی‌اساس خواند Thu Nov 09 14:53:53 IRST 2017
پرس شیعه گذر ایستگاه فضایی بین المللی از جلوی ماه ثبت شد Fri Feb 02 12:11:36 IRST 2018
پرس شیعه دولت سوریه و معارضین «رو در رو» مذاکره می کنند Mon Jan 23 15:04:10 IRST 2017
پرس شیعه «پنس» آمریکای لاتین را به منزوی سازی ونزوئلا ترغیب می کند Thu Jun 28 23:19:16 IRDT 2018
پرس شیعه آمریکایی ها برای ارتش سوریه ایجاد مزاحمت می کنند Tue Sep 19 19:58:34 IRDT 2017
پرس شیعه کره شمالی موضع خود را با تحریم تغییر نخواهد داد Tue Sep 12 19:25:37 IRDT 2017
پرس شیعه دیدار مشاور امنیت ملی پاکستان با کمیسر عالی هند Wed Apr 04 08:31:16 IRDT 2018
پرس شیعه کادر پرواز هم از فرمان ترامپ مستثنی نیست Sun Jan 29 13:52:27 IRST 2017
پرس شیعه وزیر خارجه بحرین: عربستان سعودی ستون امت اسلامی است! Wed Jan 10 08:50:03 IRST 2018
پرس شیعه تلاش فلسفه برای جدا کردن قلمرو وجودی علوم انسانی با علوم طبیعی Wed Mar 01 13:30:55 IRST 2017
پرس شیعه گوگل برای شما شغل پیدا می کند Wed Jun 21 10:37:40 IRDT 2017
پرس شیعه سپاه پاسداران از وداع عاشورایی ملت با شهید «محسن حججی» تقدیر کرد Fri Sep 29 14:25:28 IRST 2017
پرس شیعه کشته شدن یک نظامی اماراتی دیگر در حمله موشکی نیروهای یمنی Fri May 18 11:32:28 IRDT 2018
پرس شیعه صهیونیستها 35 فلسطینی را در کرانه باختری بازداشت کردند Wed Dec 13 08:41:34 IRST 2017
پرس شیعه ژاپن مشارکت در خلع‎سلاح هسته‏‌ای پیونگ‏‌یانگ را مشروط کرد Wed Jun 13 08:44:17 IRDT 2018
پرس شیعه دوره تخصصی «سلفی شناسی» برگزار می شود Sun Feb 26 15:50:46 IRST 2017
پرس شیعه فرهنگستان علوم پزشکی از پژوهشگران برتر تقدیر می کند Thu Feb 16 11:55:52 IRST 2017
پرس شیعه دست ترامپ در برابر ایران بسته است Thu Feb 09 17:00:52 IRST 2017
پرس شیعه ترکیه بدون توافق با افغانستان مهاجران را اخراج می کند Sat Apr 21 10:06:15 IRDT 2018
پرس شیعه دومین مظنون انفجار متروی لندن بازداشت شد Sun Sep 17 13:10:06 IRDT 2017
پرس شیعه نقش فیلسوف در این هنگامه چیست؟/ نسبت فلسفه و علوم انسانی Wed Mar 22 16:51:39 IRDT 2017
پرس شیعه باز خوانی اندیشه های استاد شهید مطهری در حوزه زنان Sun Apr 30 13:01:35 IRDT 2017
پرس شیعه اعلام حمایت وزارت خارجه روسیه از مذاکرات دو کره Wed Jan 10 16:35:39 IRST 2018
پرس شیعه کتاب «خدمات بهداری نیروی زمینی ارتش» رونمایی شد Sun Oct 29 14:34:34 IRST 2017
پرس شیعه حل بحران در صورت وجود حسن نیت ممکن است Mon Dec 04 20:28:53 IRST 2017
پرس شیعه مشارکت 7 هزار نفری در طرح ملی ارزیابی و مدرک تخصصی به حفاظ Sat Jun 23 15:41:01 IRDT 2018
پرس شیعه قرآن تنزّل علم الهی است/ تحصیل علم و ترک گناه؛ دو توصیه به طلاب Wed Sep 06 12:21:07 IRDT 2017
پرس شیعه عراق شنبه آینده رسما پیروزی نهایی بر داعش را اعلام می کند Sun Dec 03 23:29:48 IRST 2017
پرس شیعه ممکن است ترامپ بعد از ریاست جمهوری حاضر به ترک کاخ سفید نشود Mon Aug 28 11:14:40 IRDT 2017
پرس شیعه تشرف یک مسیحی استرالیایی به دین اسلام Wed Mar 22 12:32:09 IRDT 2017
پرس شیعه گزینه ترامپ برای مدیریت سازمان بین‌المللی مهاجرت رأی نیاورد Sat Jun 30 20:57:01 IRDT 2018
پرس شیعه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشجوی پسادکتری می پذیرد Wed Dec 13 14:47:25 IRST 2017
پرس شیعه شهادت نوجوانی فلسطینی به دست نظامیان صهیونیست Wed Feb 21 09:49:39 IRST 2018
پرس شیعه بسته پیشنهادی کتاب به مناسبت روز شهادت بنت‌الهدی صدر Wed Apr 05 12:33:29 IRDT 2017
پرس شیعه گوترش خواستار بازگشت مسلمانان روهینگیا به میانمار شد Tue Nov 14 07:55:34 IRST 2017
پرس شیعه موقوفات در تولید و اشتغال ملی نقش آفرین هستند Wed Mar 22 10:28:45 IRDT 2017
پرس شیعه تهدید اخیر ترامپ چیز جدیدی نبود Sat Jan 13 23:38:31 IRST 2018
پرس شیعه «روانشناسی ناسیونالیسم، تفکرات جهانی، تصورات ایرانی» منتشر شد Tue Jan 16 11:50:35 IRST 2018
پرس شیعه سروزیر ایالت «بلوچستان» پاکستان از سمت خود استعفا کرد Tue Jan 09 15:33:27 IRST 2018
پرس شیعه زنده ای که مرده است! Thu Apr 27 17:06:31 IRDT 2017
پرس شیعه آمریکا یک ایرانی را به سرقت سریال «بازی تاج و تخت» متهم کرد Tue Nov 21 19:41:42 IRST 2017
پرس شیعه باید نظام آموزشی خود را پرورش مآل کنیم Tue Dec 12 15:31:54 IRST 2017
پرس شیعه پانزدهمین دوره رزم مقدماتی دانشجویان افسری ارتش آغاز شد Sat Jul 08 17:51:51 IRDT 2017
پرس شیعه هر ساعت 350 برنامه اندرویدی آلوده شناسایی می شود Sat May 06 09:45:52 IRDT 2017
پرس شیعه آمریکا قطعنامه پیشنهادی کویت در حمایت از فلسطین را وتو کرد Sat Jun 02 00:59:07 IRDT 2018
پرس شیعه ترامپ خواستار توافقی جدید و جامع در مورد ایران شد Tue Jun 05 01:15:52 IRDT 2018
پرس شیعه تکرار گزافه گویی عادل الجبیر ضد ایران Sat Sep 23 19:40:36 IRST 2017
پرس شیعه همایش «انقلاب اسلامی ایران؛ چیستی، مسائل و بایسته‌ها» Mon Feb 05 15:00:11 IRST 2018
پرس شیعه شدت‌گرفتن اعتراضات علیه تخریب مساجد در باکو Fri Apr 14 21:28:38 IRDT 2017
پرس شیعه توکل کرمان: رهبران حزب الاصلاح یمن بردگان ریاض و ابوظبی هستند Sun Feb 04 08:58:49 IRST 2018
پرس شیعه مقاومت می‌تواند هر هدفی داخل رژیم صهیونیستی را هدف قرار دهد Sat Apr 21 19:01:17 IRDT 2018
پرس شیعه ولایت فقیه سد محکمی در برابر نفوذ دشمنان است Mon Jan 02 19:17:26 IRST 2017
پرس شیعه تخریب قبور ائمه در بقیع فراموش نمی شود/ 8 شوال کربلایی دیگر Mon Jul 03 10:16:21 IRDT 2017
پرس شیعه بعثی ها یک روز با انبردست پوست سه قسمت صورتم را کندند Sun Aug 20 19:37:13 IRDT 2017
پرس شیعه استفاده از روش جدید برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی یک اتم Sun Mar 12 10:47:39 IRST 2017
پرس شیعه حرکت نظام سلطه به سمت جنگ نرم در جبهه مقاومت Sat Feb 10 10:34:19 IRST 2018
پرس شیعه حوزه‌های اولویت‌دار پژوهش های علوم پزشکی تعیین شد Sat Dec 09 13:19:28 IRST 2017
پرس شیعه اساتید مراقب ورود حوزه به مکاتب انحرافی باشند Thu May 04 18:16:12 IRDT 2017
پرس شیعه فاکس نیوز مدعی افزایش آزمایشهای موشکی ایران در دوران پسابرجام شد! Fri Jan 26 00:51:44 IRST 2018
پرس شیعه وحدت و تبعیت از رهبری عامل پیروزی انقلاب بود Thu Feb 02 20:47:13 IRST 2017
پرس شیعه تمجید دارالفتای مصر از موضع رئیس‌جمهور اتریش درباره حجاب Tue May 02 14:09:30 IRDT 2017
پرس شیعه مبتنی بر آیات و روایات نظریه پردازی کنیم/بازگشت روان شناسی به دین Wed Aug 30 13:22:02 IRDT 2017
پرس شیعه مطالعه‌ نانوساختارهای متخلخل طلا با نرم‌افزار آنالیز مقالات Wed May 30 12:47:00 IRDT 2018
پرس شیعه معاون ترامپ: بدترین‌های دنیا عضو شورای حقوق بشر هستند! Wed Sep 20 23:57:24 IRDT 2017
پرس شیعه اعلام آمادگی 94 مسجد برای برگزاری اعتکاف دانش‌آموزی Sat Mar 18 17:06:37 IRST 2017
پرس شیعه حشد شعبی عراق مواضع داعش در مرز با سوریه را درهم کوبید Tue Jun 19 18:52:23 IRDT 2018
پرس شیعه فروپاشی سریع تروریستها/مناطق زیادی تحت کنترل ارتش سوریه درآمد Tue Oct 17 14:55:50 IRST 2017
پرس شیعه نشست «چیستی و شاخص‌های فرهنگ دانشگاهی» برگزار می‌شود Wed Feb 01 13:01:38 IRST 2017
پرس شیعه سیاست رضوی، تهدید عباسی را به فرصت امام شناسی تبدیل کرد Wed Feb 22 14:31:27 IRST 2017
پرس شیعه تظاهرات ضد آمریکایی فلسطینیان در قدس اشغالی Mon Dec 11 17:21:47 IRST 2017
پرس شیعه هیچ یک از سران افغانستان در اجلاس «اکو» شرکت نمی‌کنند Tue Feb 28 10:08:48 IRST 2017
پرس شیعه انتشار شماره 127 فصلنامه «الثقافه‌الاسلامیه» در دمشق Tue Apr 17 11:12:28 IRDT 2018
پرس شیعه پایان‌نامه‌ها و رساله‌های حوزه اقتصاد اسلامی حمایت می‌شوند Mon Jul 10 11:02:07 IRDT 2017
پرس شیعه ثبت‌نام در  چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم آغاز شد Sat Feb 10 14:32:59 IRST 2018
پرس شیعه برقراری تماس میان اعضای «سائرون» و دولتمردان آمریکایی تکذیب شد Wed May 23 10:10:22 IRDT 2018
پرس شیعه عملیات انتحاری داعش در جنوب «سامراء» Tue Apr 17 08:47:15 IRDT 2018
پرس شیعه چرا همسران پیامبر(ص) از مصادیق آیه تطهیر نیستند؟ Sun Feb 26 15:49:29 IRST 2017
پرس شیعه کشته و زخمی شدن 17 تروریست در درگیری ارتش سوریه و جبهه النصره Mon Dec 11 17:42:03 IRST 2017
پرس شیعه مبانی وجودی فرهنگ و تمدن غرب بررسی می شود Mon Dec 25 11:51:44 IRST 2017
پرس شیعه آیت الله مدرسی نسبت به آغاز جنگ جهانی سوم هشدار داد Sat Apr 14 15:28:34 IRDT 2018
پرس شیعه رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش از مصدومان زلزله عیادت کرد Sun Nov 19 14:14:22 IRST 2017
پرس شیعه کتاب خواندن را با شاهنامه آغاز کردم/کار بی نتیجه هدر دادن عمر است Sun Jun 10 06:06:49 IRDT 2018
پرس شیعه تار عنکبوت تازه ترین ابزار نبرد با سرطان ! Sun Jun 17 09:43:59 IRDT 2018
پرس شیعه ورود 21 قلم محصول فناوری اطلاعات ممنوع شد Sat Jul 08 11:49:12 IRDT 2017
پرس شیعه یورش صهیونیستها به قدس و کرانه باختری/37 فلسطینی بازداشت شدند Tue Jan 30 10:31:05 IRST 2018
پرس شیعه یک مسئول حوثی دیدار با مسئول سازمان ملل را نپذیرفت Mon Jan 08 08:56:11 IRST 2018
پرس شیعه کره شمالی مسئول حمله واناکری اعلام شد Tue Dec 19 18:02:38 IRST 2017
پرس شیعه مجتهد: بن سلمان به دنبال برداشتن آخرین مانع نظامی بود Sun Nov 05 18:15:18 IRST 2017
پرس شیعه بازداشت 30 فلسطینی در کرانه باختری و قدس اشغالی Tue Jun 26 11:27:52 IRDT 2018
پرس شیعه جدیدترین موضع کویت در قبال همه پرسی اقلیم کردستان عراق Thu Sep 28 14:56:06 IRST 2017
پرس شیعه کشور در شکستن انحصار تلگرام به اجماع رسید/شرط رونق پیام رسان بومی Sun Apr 15 09:47:53 IRDT 2018
پرس شیعه همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی از اهداف نشست 3 جانبه بود Thu Nov 02 11:50:28 IRST 2017
پرس شیعه واکنش بغداد به خروج ترامپ از برجام Wed May 09 17:56:36 IRDT 2018
پولی مالی افزایش قیمت انواع سکه در بازار + جدول Sat May 26 14:01:00 IRDT 2018
آفتاب ایران پکن دستور تعطیلی شرکت های کره شمالی در چین را صادر کرد Thu Sep 28 13:54:06 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران بیش از 22 هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی مشرف شدند/ مشکلی در انتقال زائران به شهرهای مکه و مدینه نداشتیم Thu Aug 10 12:22:13 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر اشتغالزایی 560نفر در تعاونی های اصفهان Wed Jun 28 14:38:00 IRDT 2017
فردا دولت به فکر خسارات سرمازدگی کشاورزان باشد Sun May 28 10:15:19 IRDT 2017
ایران آنلاین اقدامات موثری در زمینه برخورد با مفاسد و پرونده‌های اصحاب ثروت و قدرت به انجام رسیده Thu Apr 19 13:56:19 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی معاون رئیس جمهوری: در توزیع مقاصد گردشگری باید زیرساخت ها را تقویت کنیم Thu Feb 09 07:56:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر سخنگوی گردانهای عزالدین قسام: رژیم صهیونیستی به ضربه ای سنگین روبرو شد Mon Feb 12 15:32:19 IRST 2018
ایسکانیوز نتایج اولیه سرشماری فردا اعلام می شود Mon Feb 27 12:00:59 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران زلزله را دستاویز تخریب دولت قرار دادند/ دولت و مجلس پیگیر وضعیت زلزله‌زدگان خراسان شمالی Tue May 16 15:11:13 IRDT 2017
خبرگزاری مهر افزایش همکارهای بازرگانی ایران و چک Wed Jan 04 11:12:14 IRST 2017
پارسینه بیماری ششم در کمین کودکان 6ماهه تا 3ساله / روزئلا درمان دارد؟ Sat Jun 09 14:06:30 IRDT 2018
نامه نیوز انجام عمل موفقیت‌آمیز سرطان تیروئید/عکس Sat Sep 16 16:01:38 IRDT 2017
جوان آنلاین سفر وزیر بهداشت به استان سمنان و افتتاح و کلنگ‌زنی 90پروژه Mon Feb 20 10:50:44 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن رئیس جدید کمیته امداد سردشت منصوب شد Wed Jul 11 11:07:37 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا فینالیست‌ها Thu May 18 11:01:43 IRDT 2017
افکارخبر بازدید معاون اول رییس جمهور از نمایشگاه سرمایه گذاری در سواحل مکران Mon Jan 23 23:01:02 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران دستیار ترامپ: برجام توافق بدی است Fri Jul 21 00:59:20 IRDT 2017
آنا فردا نتایج نهایی تکمیل‌ظرفیت دکتری اعلام می‌شود Mon Jan 08 12:22:33 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری زمینه توسعه کامیاران را فراهم می‌کند Thu Oct 12 09:48:29 IRST 2017
پارس فوتبال خاطره بازی با انتقال بزرگ یک فوق ستاره به رئال مادرید! Tue Jul 17 16:34:11 IRDT 2018
ورزش 3 خلاصه بازی استقلال اهواز 1-1 نساجی مازندران + حواشی Fri Mar 03 12:48:46 IRST 2017
تدبیر ادعای ضد ایرانی نماینده هیئت مصری در مذاکرات ژنو Sun Jul 16 08:40:00 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان برگزاری باشکوه برنامه های دهه کرامت/حقایق اهل بیت (ع) را در عمل، گفتار و کردار بشناسیم Mon Jul 16 13:53:00 IRDT 2018
ساعت24 شیرها شکارچیان غیرقانونی را خوردند Sat Jul 07 10:09:53 IRDT 2018
نامه نیوز آغاز بیست و پنجمین جشنواره تئاتر سوره از 15 مرداد ماه Tue Aug 01 17:20:44 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین تأثیر اقدامات ترامپ بر اقتصاد ایران و جهان چیست؟ Thu Feb 02 07:43:44 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ارائه خدمات درمان سرپایی امدادگران به حدود 14 هزار مسافر نوروزی Tue Mar 28 13:59:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران اعلام ترکیب پرسپولیس برای دیدار با گسترش فولاد Mon Jan 23 14:25:22 IRST 2017
فرارو (ویدئو) خلاصه بازی سیاه جامگان 0 - استقلال تهران 0 Mon Nov 20 21:16:28 IRST 2017
آریا این کارها را قبل از فروختن گوشی انجام دهید Sat Jul 22 07:43:53 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم معارض بحرینی: جان آیت الله قاسم در خطر است Tue May 23 14:39:47 IRDT 2017
جماران عکس/ کفش هایی روی میز شام نتانیاهو! Tue May 08 12:35:35 IRDT 2018
ورزش 3 پاسخ ندیم امیری به توییت گری لینه کر/ شب بزرگ ستاره افغان تبار آلمان   Wed Jun 28 07:46:00 IRDT 2017
آریا 528 هزار تن محصولات بهاره در اردبیل تولید شد Wed Jun 27 19:27:33 IRDT 2018
تابناک پاسخ گمرک به ادعای یکی از کاندیداها Fri May 12 18:04:10 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران درج اخباری در ارتباط با واگذاری معدن اکتشاف در موته جفایی در حق زعیم حوزه علمیه اصفهان بود. Sun Jul 08 12:06:01 IRDT 2018
اطلاعات جامعه مدرسین، درگذشت آیت الله دوزدوزانی را تسلیت گفت Fri Jul 13 15:09:56 IRDT 2018
وطن امروز اخبار Tue Jan 09 00:00:00 IRST 2018
آفتاب موضع معاون سیما درباره صدای شجریان و احساسات فردوسی‌پور Wed Mar 08 09:49:08 IRST 2017
واحد مرکزی خبر واشنگتن و پکن به طرف جنگی تجاری پیش می روند Tue Jun 19 05:31:15 IRDT 2018
برنا برگزاری ریکاوری آبی‌پوشان در کمپ مرحوم حجازی Wed Apr 12 11:47:02 IRDT 2017
روزنامه کیهان کمرنگ شدن اصل پاسخگویی در ورزش Mon Jun 05 21:04:43 IRDT 2017
بی باک نیوز آغاز دور جدید اجراهای تماشاخانه ایرانشهر Tue May 16 06:32:01 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا انتقاد جلیلی از تحلیل‌های فلج کننده برخی مسئولین Sat May 05 22:53:36 IRDT 2018
تین تشریح موانع تخصیص اعتبارات مترو از زبان هاشمی Fri Feb 16 11:37:39 IRST 2018
بولتن نیوز حقیقت عبودیت چیست؟ Wed Jun 21 22:59:01 IRDT 2017
آرا نیوز مکان استقرار سرورها، ظرفیت IXP داخلی و اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی رایگان شد Sat Apr 21 11:53:41 IRDT 2018
وطن امروز حذف آزمون سراسری در دستور کار است Thu Dec 14 00:00:00 IRST 2017
آفتاب مرد 300 کیلویی با نردبان آتش‌نشانی از آپارتمانش خارج شد Wed Feb 08 16:19:20 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران برگزاری 5 ویژه برنامة فرهنگی «به‎نشر» در نمایشگاه کتاب تهران Thu May 04 12:28:09 IRDT 2017
ایران آنلاین 3 کشته دردو سانحه رانندگی پارس آباد Tue Sep 12 18:13:02 IRDT 2017
تابناک مه‌گرفتگی و باران در جاده‌های شمالی Wed Jul 18 09:26:20 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر صعود تیم بانوان نفت و گازگچساران به یک چهارم نهایی Tue Jan 31 17:54:03 IRST 2017
خبرگزاری نسیم پرمخاطب‌ترین کانال تلویزیونی، یونیورسیاد را پوشش می‌دهد Sun Aug 20 09:59:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی امام جمعه شاهرود: کتابداران به حاشیه نشینان توجه کنند Sat Aug 06 15:42:00 IRDT 2016
جماران 46 میلیارد ریال وام رونق تولید به واحدهای صنعتی بندرگز پرداخت شد Thu Nov 16 11:08:45 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران خرید بخش قابل توجهی از سهام روزنامه ایندیپندنت از سوی یک سرمایه‌گذار سعودی Sat Jul 29 14:30:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران تکمیل بیمارستان دولتی آبیک با مشارکت یک خیر Sun Dec 10 17:08:46 IRST 2017
خبرگزاری حوزه تصاویر/ همایش طلیعه حضور ویژه طلاب خواهر جدیدالورود تهران Sun Feb 12 18:05:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم آخرین وضعیت تیم فوتبال امید از زبان دبیرکل کمیته ملی المپیک Sun Apr 15 17:30:54 IRDT 2018
نامه نیوز شرط مهم تهران برای ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه Tue Jul 17 08:18:17 IRDT 2018
تدبیر و امید واکنش کلینتون به سخنان نژادپرستانه ترامپ Sun Jan 14 05:00:02 IRST 2018
بولتن نیوز رقم اولین دریافتى شفر از استقلال مشخص شد Tue Oct 03 23:04:39 IRST 2017
ایانا کاهش 4 برابری مصرف نان در روسیه Wed Jun 21 10:21:30 IRDT 2017
تی نیوز در شادی اهل بیت(ع) شاد باشیم، شعار دهه کرامت Tue Jul 11 18:20:03 IRDT 2017
افکارخبر آقای مجری مهمان امشب دورهمی/ عکس Sat May 13 16:12:44 IRDT 2017
افکارخبر عقب نشینی ازحقوق ملت برای کسی که هزینه انقلاب را نداده آسان است Sat Mar 11 14:09:10 IRST 2017
واحد مرکزی خبر کار داعش تمام شده، برای همین آمریکا باید سوریه را ترک کند Sun Apr 08 14:31:21 IRDT 2018
پارس نیوز سرمربی پرتغالی استقلال وارد ایران شد Fri Aug 18 13:54:51 IRDT 2017
تدبیر و امید عباس جدیدی: خادم سیاه‌نمایی می‌کند Tue Feb 27 14:25:06 IRST 2018
خبرگزاری فارس مفهوم‌شناسی اصول اجرای احکام مدنی Mon Aug 07 03:04:00 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین تعرفه؛ چالش تازه برای دفن زباله های بیمارستانی Sat Feb 17 09:17:52 IRST 2018
پایگاه خبری الف سریعترین ضدحمله های تاریخ فوتبال Fri Apr 07 10:30:34 IRDT 2017
خبرگزاری مهر پولادگر با برتری مقابل نماینده عربستان نایب رئیس آسیا ماند Fri Jun 23 15:15:35 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا آدرس غلط درباره افزایش حقوق معلمان به رئیس جمهور Wed Aug 30 14:38:41 IRDT 2017
خبرگزاری مهر سریال «زنان کوچک» ساخته می‌شود/ همکاری بریتانیا و آمریکا Sat Jul 08 13:17:18 IRDT 2017
جماران کمبود قابل توجه پرستار در مراکز درمانی شمال آذربایجان غربی تعداد پرستار به تخت یک سوم استاندارد کشوری Sat Jan 27 08:49:03 IRST 2018
اقتصاد ایران آنلاین پیدا و پنهان تاثیر حمله آمریکا به سوریه بر قیمت طلای سیاه Sat Apr 08 12:35:30 IRDT 2017
روزنامه کیهان دولتِ سیاست خارجی و... دیگر هیچ!؟ (خبر ویژه) Fri Aug 18 22:24:37 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر راهیابی نوجوان شهربابکی به اردوی تیم ملی ووشو Wed Feb 22 17:35:19 IRST 2017
ساعت24 مقام ارشد وزارت دفاع: بهترین سلاح‌ها را جایگزین «ژ 3» می‌کنیم / مشکلی برای ساخت بهترین سلاح‌ها نداریم Tue Aug 22 15:02:02 IRDT 2017
خبرگزاری قدس رئیس یک مرکز تحقیقاتی صهیونیستی: استراتژی های تل آویو برای غزه قابل انجام نیست/اسرائیل در برابر جوانان فلسطینی مستاصل شده است Thu Jun 28 11:21:37 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم مهمان‌نوازی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز از شهدای گمنام‌ Sun Nov 26 19:49:35 IRST 2017
نامه نیوز کرملین: ایران متحد روسیه است Tue Mar 28 19:00:04 IRDT 2017
خبرگزاری مهر پانزدهمین دوره لیگ برتر شطرنج کشور Thu Aug 04 10:42:51 IRDT 2016
جوان آنلاین مدیریت پیک بار مصرف برق اجرا می شود Sun Oct 29 13:37:54 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران واکنش امانی به تذکر سالاری: نطق شما سیاسی بود نه کارشناسانه Tue May 30 12:12:53 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران مدال برنز تیم ملی ژیمناستیک ایران در باکو Sun May 14 12:55:07 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی جشن پیروزی انتخابات در بندرعباس Sun May 21 03:34:00 IRDT 2017
پارسینه نشست شورای امنیت ملی آمریکا بی‌نتیجه ماند Fri Apr 13 10:37:17 IRDT 2018
اکو ویژن افزایش منابع بانک شهر در شمال‌غرب کشور Sat Jul 01 15:00:05 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر استان بوشهر در عزای عاشورای حسینی + فیلم Sun Oct 01 12:43:09 IRST 2017
واحد مرکزی خبر اعطای 2500 بسته کمک تحصیلی به دانش آموزان نیازمند Mon Sep 11 16:22:36 IRDT 2017
بولتن نیوز تلویزیون بحرین ، وحشت ایجاد می کند Thu Jul 13 14:01:58 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران زیرنویس شوم، تحریف کردن بلدی؟! Wed Jul 05 11:07:01 IRDT 2017
نامه نیوز پسر روستایی انتشار دهنده تصاویر و شماره تلفن‌های زنان جوان Mon Oct 30 07:00:01 IRST 2017
آفتاب ایران استقبال رسمی معاون اول رئیس جمهور از نخست وزیر عراق Thu Oct 26 09:40:06 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران برگزاری نخستین جشنواره ملی بناهای تاریخی «احیاء» Wed Dec 27 13:34:30 IRST 2017
فردا اهمیت «عید قربان» در قرآن و روایات Thu Aug 31 18:51:50 IRDT 2017