پرس شیعه - Sat Sep 09 11:07:08 IRDT 2017 نمایش خبر

غدیر متعلق به تمام امت اسلام است/ چشمه همیشه جوشان تاریخ

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _ مهدی مستقیمی: به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر و روز آغاز امامت […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _مهدی مستقیمی:به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر وروز آغاز امامت و ولایت حضرت امیر(ع) و بررسی موقعیت و شاخصه های این واقعه سترگ در باور اسلامی و شیعی، گفتگویی با حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر مروجی طبسی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه و محقق و مؤلف سیره و سیرت اهل بیت(ع)، انجام داده ایمکه ماحصل آن در ادامه از نظرتان می گذرد؛
*غدیر و وقوع این حادثه عظیم در باور اسلامی و شیعی چگونه تبیین شده است؟ نقاط مهم و قابل دفاع این رویداد در منابع روایی، چگونه تشریح شده اند؟
واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد
در باب واقعه غدیر، خداوند در قرآن کریم و خطاب به نبی مکرم اسلام(ص) می فرماید:«یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّـهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ»؛ یکی از وقایع بسیار مهم و عظیم تاریخ اسلام و تاریخ نبوت، واقعه غدیر است. حادثه ای که حقیقتاً جهان اسلام، مشابه آن را سراغ ندارد. واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد.
یکی از اشتباهات رایج در برخورد با حادثه غدیر، این مطلب است که، مردم و محققین می پندارند این واقعه مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. این غفلتی است که نمی بایست از آن به آسانی عبور کرد؛ غدیر؛ متعلق به شیعه نیست، بلکه بحث امامت و سقایت امت، بعد از نبی مکرم(ص)، تمام امت اسلامی را در بَر می گیرد و تمام مسلمین می بایست در برابر این واقعه سرنوشت ساز از خود واکنش نشان دهند.
دلیل این ادعا، راویان و ناقلان حدیث و حادثه، واقعه غدیر در تاریخ هستند که عمدتاً شیعه و محبت اهل بیت(ع) هم نیستند. اشخاصی مانند؛ انس ابن مالک، ابوهریره، جریر بن عبدالله بجلی، جابر بن سمره، سعد بن ابی وقاص، طلحه بن عبید و صدها نفر دیگر، افرادی هستند که در واقعه غدیر و اعلام عمومی امامت و ولایت حضرت امیر(ع) توسط پیامبر اکرم(ص) حضور داشتند و این واقعه را روایت کرده اند.
این افراد تعلق خاطری به عالم تشیع و اهل بیت(ع) ندارند؛ ما متأسفانه بعد از گذشت قریب چهارده قرن، از واقعه غدیر، هنوز نتوانسته ایم، رویداد غدیر را آنچنان که می بایست، برای مردم تبیین و تشریح نماییم. مطلب دیگر در بررسی واقعه غدیر این است که در این رویداد، پیامبر اکرم(ص) در اعلام ولایت و جانشینی حضرت امیر(ع)، به چه کسانی بیشتر و اساسی تر توجه و اهمیت می فرمودند. از اَصح کُتب روایی اهل سنت، کتاب صحیح مسلم است؛ مسلم در جلد چهارم کتاب صحیح، صفحه 1879 خطبه غدیر را روایت کرده است.
پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند»
مسلم در این روایت بیان می دارد در واقعه غدیر، دو مسئله مهم، ذهن پیامبر اکرم(ص) را به خود مشغول کرده بود، اولین مسئله، قرآن کریم بوده است و دیگری عترت و اهل بیت(ع) ایشان می بوده؛ پیامبر اکرم(ص) به نقل از مسلم و به روایت از زید بن ارقم، صحابی مشهور پیامبر(ص)، در واقعه غدیر فرمودند:«أُذَکِّرُکُمُ اللهَ فی أهلِ بَیْتی!» و این جمله را سه مرتبه تکرار فرموده اند؛ سؤال مهم این جا این است که، پیامبر اکرم(ص) چرا این جمله را سه مرتبه تکرار کرده اند؛ پاسخ این سؤال به اهمیت این موضوع نزد رسول خدا(ص) باز می گردد.
نکته مهم سخن رسول الله(ص) در این رویداد این مطلب است که، قرار دادن اهل بیت پاک ایشان در کنار قرآن کریم، معرف و تبیین کننده عصمت و طهارت این خاندان جلیله و عظیم الشأن است. پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند».
*منابع روایی اهل سنت در باب واقعه غدیر، چگونه نقل روایت کرده اند؟
طبق نقل حافظ ابن عساکر دمشقی، شافعی مذهب متوفی 571 در کتاب ارزشمند «تاریخ دمشق» جلد چهلم، پیامبر اکرم(ص) در روز غدیر دست مبارک حضرت امیر(ع) را به سوی مردم و آسمان بلند فرمودند و اعلام نمودند:« وَهُوَ أَخِی عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ وَهُوَ فِیکُمْ بِمَنْزِلَتِی فِیکُمْ فَقَلِّدُوهُ دِینَکُمْ وَأَطِیعُوهُ فِی جمیع امورکم»؛
یعنی؛ ای مردم، آگاه باشید؛ خداوند منزلت و مقام علی بن ابیطالب(ع) را همانند؛ منزلت و جایگاه من، نزد خود قرار داده است، بنابراین خداوند از او راضی باشد همانگونه که من از او راضی هستم. این فرمایش نورانی حضرت رسول(ص) این معنا را می رساند که هر مقامی را که خداوند برای من پیامبر(ص) در نظر دارد، همانند آن جایگاه را نیز برای علی بن ابیطالب(ع) در نظر دارد. در شرح مقامات حضرت رسول اکرم(ص) از لسان قرآن کریم همین نکته کافی است که، قرآن در باب وجود ایشان می فرماید:« یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا وَدَاعِیًا إِلَی اللَّـهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِیرًا»؛ پروردگار عالمیان در این آیه شریفه، پنج شاخصه و خصوصیت مهم را به نبی مکرم اسلام(ص) نسبت داده اند که اوج مقامات و کرامات حضرت رسول(ص) هستند؛ بنابراین می بایست بیان کرد که راه شناخت حضرت امیر(ع)، شناخت پیامبر اکرم(ص) است و راه و مسیر شناخت پیامبر اکرم(ص) نیز قرآن کریم است و در نتیجه، راه و روش شناخت حضرت امیر(ع)، رجوع به قرآن کریم است.
راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم
می بایست بیان کرد: راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم.
*چگونه می توان در مسیر اعتلا و اثبات حقانیت واقعه غدیر گام برداشت و هر چه بیشتر در عمق بخشی به معارف اهل بیت(ع) حرکت کرد؟ به نظر شما مؤلفه های اساسی در این رویکرد، چه گزینه هایی هستند؟
در این باب می بایست بیان کرد که اگر واقعه غدیر، به قرآن کریم گره زده شود، این رویداد دارای ارزش خواهد شد. نبی مکرم اسلام(ص) بدون شک و تردید، اشرف مخلوقات و سرور کائنات هستند و در زیر آسمان کبود، شخصی به مرتبه و درجه حضرت رسول(ص) نخواهد رسید؛ بنابراین زمانی که رسول خدا(ص) می فرماید:«درجه و مرتبه علی(ع) نزد خداوند، همانند درجه و مرتبه من است»، این معنا این نکته را می رساند که، اعلمیت و دانش و آگاهی و اطلاع از اسرار الهی، نزد حضرت امیر(ع) وجود دارد و اوست که می تواند بعد از پیامبر(ص)، طریق و مسیر سعادت را به مردمان نشان دهد.
متأسفانه شبکه ها و رسانه های معاند و وابسته به جریانات تکفیری و وهابی، با القای این نکته که شیعیان معتقد هستند، در زمین، هیچ کسی به مرتبه و جایگاه علی بن ابیطالب(ع) نمی رسد، می خواهند القا نمایند که در عالم هستی، کسی بالاتر و والاتر از وجود مقدس حضرت امیر(ع) وجود ندارد؛ این برداشت و گفته معاندین و تکفیری ها، به حق غلط و نادرست است. ما وجود حضرت امیر(ع) را بالاتر از نبی مکرم اسلام(ص) نمی دانیم؛ بلکه ما معتقد هستیم، بعد از رسول اکرم(ص)، شخصی به درجه و مرتبه عِلمی و بینشی حضرت امیر(ع) نمی رسد و شاهد این ادعا نیز، روایت صریح پیامبر(ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) است.
حاکم نیشابوری متوفی 405 در کتاب «المستدرک علی الصحیحین» جلد سوم، از همسر باوفای پیامبر(ص)، حضرت ام سلمه(س) روایت می نماید که پیامبر (ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) فرموده اند:« عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ، وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِیٍّ لَنْ یَتَفَرَّقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ»، یعنی، پیامبر اکرم(ص) در این حدیث شریف بیان فرموده اند:«علی(ع) با قرآن مأنوس است و قرآن نیز با علی(ع) مأنوس است؛ این دو از یکدیگر جدا نخواهند شد تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند»؛
اهل فن و حدیث و دانش روایی آگاه هستند که حاکم نیشابوری، چه جایگاهی در منابع اهل سنت دارد؛ حاکم نیشابوری و جناب حافظ زهدی، نقّاد حدیث هستند و اعتقاد دارند که این حدیث همسر پیامبر(ص)، حدیثی صحیح و قابل قبول است، بنابراین سؤالی که در این مقام پیش می آید این است که، آیا نقل روایت و حدیث، افضل تر است یا فهم روایت؟ اگر فهم روایت از نقل روایت، افضل تر و اساسی تر است، چرا جناب حاکم و جناب حافظ، به این نکته توجه نمی نمایند که طبق فرمایش حضرت رسول(ص)، حضرت امیر(ع) لحظه ای از قرآن کریم جدا نخواهند بود؟ جناب حاکم نیشابوری و حافظ زهدی، راهی ندارند جز اینکه بگویند: بله، علی بن ابیطالب(ع) از قرآن جدا نمی شود.
طبق این فرمایش نبوی(ص)، هیچ مسئله و نکته ای در قرآن کریم وجود نخواهد داشت که آن مسئله، بر حضرت امیر(ع) پوشیده باشد، حال سؤال اینجاست که، آیا چنین شخصیتی و چنین مقامی، امکان دارد که خداوند را، (نعوذ بالله)معصیت نماید؟ قطعاً چنین امری محقق نخواهد بود و این روایت، دلالت تام دارد بر شخصیت بی بدیل حضرت امیرالمؤمنین(ع) وهمچنین دلالت تام دارد بر عصمت ایشان. در خاتمه می بایست از خداوند سبحان تشکر و سپاس کرد که نور ایمان و معرفت را با چراغ علوی، همچنان پاینده و برقرار فرمودند و می بایست گفت:«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِب وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ» و سلام علیکم و رحمه الله.
پرس شیعه وزیر دفاع دریافت نشان درجه یک فتح را به «دریادار سیاری» تبریک گفت Tue Sep 18 18:01:23 IRDT 2018
پرس شیعه تقلای کاخ سفید برای مبرا ساختن ترامپ از سقوط بازار بورس آمریکا! Tue Feb 06 04:40:11 IRST 2018
پرس شیعه اتحاد مسلمانان مانع ضربه دشمنان می‌شود Thu Mar 09 14:15:49 IRST 2017
پرس شیعه برخی از کشورها خواستار ایجاد کرسی تدریس اساتید حوزه در دانشگاه های خود هستند Tue May 02 16:52:31 IRDT 2017
پرس شیعه ترامپ: «نفتا» برای آمریکا فاجعه بار بوده است Sun Jun 24 04:53:59 IRDT 2018
پرس شیعه تمدن نوین اسلامی از مرحله جنینی و نوزادی عبور کرده است Tue Jan 16 13:37:48 IRST 2018
پرس شیعه کنفرانس سالانه بین‌المللی مذهب و معنویت در جامعه برگزار می شود Thu Jul 26 08:53:22 IRDT 2018
پرس شیعه شماره جدید دوفصلنامه «پژوهش‌های میان‌رشته ای قرآن کریم» منتشر شد Thu Oct 12 11:35:14 IRST 2017
پرس شیعه تحرکات گروه‌های معاند سال آینده و در آستانه انتخابات تشدید می شود Sat Feb 25 14:38:14 IRST 2017
پرس شیعه آمایش سرزمینی از راهکارهای پیش‌گیری از حاشیه‌نشینی است Wed Aug 01 14:03:09 IRDT 2018
پرس شیعه صدر: به طور کامل از نخست وزیری عبدالمهدی حمایت می کنیم Thu Oct 04 16:32:02 IRST 2018
پرس شیعه ورود اپراتورهای اینترنتی به بازار بورس ممکن شد Thu May 11 10:13:34 IRDT 2017
پرس شیعه سقوط 2 هواپیما در استرالیا Fri Oct 05 10:51:51 IRST 2018
پرس شیعه کاروان دریایی شکست محاصره غزه به راه افتاد Sat Aug 18 19:59:52 IRDT 2018
پرس شیعه 2500 نظامی آمریکایی وارد فلسطین اشغالی شدند Tue Feb 27 18:21:14 IRST 2018
پرس شیعه اتحادیه اروپا خواستار تحقیق درباره جنایات علیه مسلمانان روهینگیا شد Fri Mar 17 17:17:13 IRST 2017
پرس شیعه کشته شدن 136 غیر نظامی یمنی در حملات سعودی‌ها طی 10 روز اخیر Tue Dec 19 14:25:05 IRST 2017
پرس شیعه دوران جوانی از ثروت‎های ارزشمند انسان است Wed Feb 15 20:27:08 IRST 2017
پرس شیعه دعوای «کوربین» و «نتانیاهو» در توئیتر Tue Aug 14 10:22:25 IRDT 2018
پرس شیعه حمایت از پیشنهاد وضع قانون جدید درباره اسلام در آلمان Sun Apr 30 17:44:35 IRDT 2017
پرس شیعه مسلمانان مقصر محو شدن مسیحیت در اروپا نیستند، خودمان مقصریم Tue Jan 03 21:04:21 IRST 2017
پرس شیعه ماجرای لغو مصاحبه برنامه‌ریزی شده «سی‌اِن‌اِن» با جان بولتون Sun Jul 15 20:54:10 IRDT 2018
پرس شیعه سفیر جدید عربستان در عراق استوار نامه خود را تقدیم الجعفری کرد Mon Dec 18 18:56:56 IRST 2017
پرس شیعه حکیم همکاری جهانیان در بازسازی مناطق آزاد شده را خواستار شد Fri May 05 16:34:38 IRDT 2017
پرس شیعه اقتدار امروز ایران در جامعه جهانی، محصول تلاش نیروهای نظامی ماست Sun Nov 05 09:55:18 IRST 2017
پرس شیعه یورش صهیونیستها به کرانه باختری Mon Feb 13 10:32:24 IRST 2017
پرس شیعه انهدام 20 خودروی نظامی مزدوران سعودی در تعز یمن Tue Feb 06 03:24:09 IRST 2018
پرس شیعه تیراندازی به فلسطینیان سرگرمی نظامیان صهیونیستی در مرز غزه Tue Apr 10 09:20:52 IRDT 2018
پرس شیعه دسترسی آزمایشی دانشگاه‌های علوم پزشکی به مجلات کمبریج فراهم شد Mon Nov 13 11:42:01 IRST 2017
پرس شیعه رفتار صهیونیستها در غزه مشابه آل سعود در یمن است Wed Nov 01 15:27:13 IRST 2017
پرس شیعه هم‌اندیشی نقش اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام Wed Oct 04 14:26:58 IRST 2017
پرس شیعه گوترش به داووس نمی‎رود Thu Jan 25 10:14:19 IRST 2018
پرس شیعه برگزاری تظاهرات ضد صهیونیستی در کرانه باختری Fri Apr 06 16:40:03 IRDT 2018
پرس شیعه انجام آزمایش موشک قاره پیما در مراحل پایانی است Sun Jan 01 15:07:25 IRST 2017
پرس شیعه مقام معظم رهبری باغبان درخت عظیم علم و فناوری در کشور هستند Wed Mar 01 14:55:32 IRST 2017
پرس شیعه تشریح آیین‌نامه اجرایی قانون بسیج سازندگی توسط سردار طلایی نیک Tue Jan 03 19:51:56 IRST 2017
پرس شیعه مسجد الاقصی همچون حرمین شریفین برای مسلمانان مقدس است Sun Dec 17 00:45:35 IRST 2017
پرس شیعه دیدار ریابکوف و عراقچی در مورد برجام Mon Sep 10 16:20:06 IRDT 2018
پرس شیعه شمخانی برگزاری انتخابات عراق و لبنان را تبریک گفت Mon May 14 13:32:05 IRDT 2018
پرس شیعه بقاع متبرکه و امامزاده ها میزبان نماز گزاران عید سعید فطر Tue Jun 12 14:47:34 IRDT 2018
پرس شیعه ادعای حمله سایبری روسیه برای انحراف از تلاش های سایبری آمریکاست Mon Oct 08 19:11:48 IRST 2018
پرس شیعه امام(ره)؛ پرچمدار تحول در اخلاق سیاسی/ مدینه فاضله مدنظر امام Mon Jun 04 12:08:14 IRDT 2018
پرس شیعه احتمال تشکیل یک گروه تروریستی جدید با ائتلاف القاعده و داعش Mon Sep 03 20:22:03 IRDT 2018
پرس شیعه یورش نظامیان رژیم صهیونیستی به ساختمان رادیو«منبر الحریه»درالخلیل Thu Aug 31 13:23:50 IRDT 2017
پرس شیعه حدیث ثقلین دلیل بر حقانیت مذهب شیعه Mon Apr 09 18:58:47 IRDT 2018
پرس شیعه سفارت سوئد خواستار توضیح «ترامپ» شد Sun Feb 19 23:09:36 IRST 2017
پرس شیعه اتحادیه اروپاو آژانس انرژی اتمی بر حمایت خود از برجام تأکید کردند Fri Feb 09 02:56:55 IRST 2018
پرس شیعه اجلاسیه نهایی کرسی نظریه پردازی «امنیت متعالیه» برگزار می‌شود Wed May 23 11:23:33 IRDT 2018
پرس شیعه دینداری فارغ از فهمِ درست دین، از نتایج دیانت بی‌نصیب است Tue Jun 27 12:33:18 IRDT 2017
پرس شیعه خطر بزرگ یک سیارک از بیخ گوش زمین گذشت Sat Dec 09 09:17:34 IRST 2017
پرس شیعه احتمال گفتگوی مرکل و ترامپ در خصوص روسیه Fri Jan 27 15:21:47 IRST 2017
پرس شیعه وقوع انفجار انتحاری در مدرسه‌ای در «تکریت» عراق Sat Sep 16 12:01:35 IRDT 2017
پرس شیعه نخست‌وزیر ژاپن به دیدار رئیس‌جمهوری چین می‌رود Wed Sep 12 15:51:31 IRDT 2018
پرس شیعه شناسایی بدافزار حمله کننده به تجهیزات اینترنت اشیاء Tue Jul 03 16:35:52 IRDT 2018
پرس شیعه بارزانی خواهان توقف درگیری در سلیمانیه شد/ پیشتازی النصر Sun May 13 09:40:22 IRDT 2018
پرس شیعه دولت خواهان برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن است Fri Nov 17 11:23:38 IRST 2017
پرس شیعه اتومبیل بتمن در «شوالیه تاریکی» طراحی شد Sat May 05 09:01:15 IRDT 2018
پرس شیعه رئیس کنفدراسیون احزاب آسیایی با ظریف دیدار کرد Sun Feb 04 16:40:08 IRST 2018
پرس شیعه اعلام آمادگی مجدد اقلیم کردستان برای مذاکره با بغداد Thu Oct 12 09:57:55 IRST 2017
پرس شیعه شمار مشترکان اینترنت پهن باند به 67 میلیون نفر رسید Sun Sep 16 17:09:00 IRDT 2018
پرس شیعه وظیفه امام جمعه نقد منصفانه است/ فضای مجازی داخلی ایجاد شود Fri Jan 12 16:24:36 IRST 2018
پرس شیعه نابودی کامل 116 روستا در کرکوک به دست داعش Wed Jan 10 08:16:50 IRST 2018
پرس شیعه وقوع انفجار تروریستی در «الرمادی» عراق Wed Jan 25 14:28:32 IRST 2017
پرس شیعه رویگردانی از پاتریوت به مثابه ضربه قوی به صنایع نظامی آمریکاست Thu Aug 30 10:37:14 IRDT 2018
پرس شیعه مشاور ترامپ:ترامپ برای تنبیه عربستان بسیار جدی است Sun Oct 14 20:27:31 IRST 2018
پرس شیعه درسی که ژاپنی‌ ها از جهنم “کوبه” گرفتند + تصاویر Sun Jan 22 20:02:25 IRST 2017
پرس شیعه ذوق زدگی ترامپ نشانه فلک زدگی اوست/دشمنان صف واحد تشکیل داده اند Wed Jan 03 15:01:45 IRST 2018
پرس شیعه توصیه‌ های آیت‌ الله مکارم شیرازی درباره هویت احسن‌ الحال در سال جدید Mon Mar 20 16:32:46 IRST 2017
پرس شیعه کتاب «صدایی که شنیده نشد» نقد و بررسی می‌شود Sun Feb 12 16:00:43 IRST 2017
پرس شیعه ترامپ و ملک سلمان تلفنی گفتگو کردند Thu Aug 31 02:24:34 IRDT 2017
پرس شیعه ترامپ در مورد حمله ارتش سوریه به ادلب هشدار داد Tue Sep 04 03:21:25 IRDT 2018
پرس شیعه کری:تحریمهای فلج‌کننده ایران سانتریفیوژها را متوقف نکرد Sat Sep 30 12:02:02 IRST 2017
پرس شیعه سردار جلالی: آمادگی بازگرداندن اطلاعات آسیب دیده را داریم Sun May 14 17:12:32 IRDT 2017
پرس شیعه شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن 120 نفر دیگر در راهپیمایی بازگشت Fri Aug 03 21:42:32 IRDT 2018
پرس شیعه درآمدی بر تاریخ فرهنگی عاشورا Sun Sep 23 14:43:30 IRST 2018
پرس شیعه 21 مصری به اتهام فعالیت های تروریستی به اعدام محکوم شدند Thu Feb 22 20:37:07 IRST 2018
پرس شیعه «منوچین» بر تقویت فشار بر ایران و کره شمالی تاکید کرد Wed Sep 20 13:03:23 IRDT 2017
پرس شیعه نشست بررسی موضوع عرفان در آینه قرآن کریم برگزار می شود Tue Feb 21 17:39:50 IRST 2017
پرس شیعه پارلمان انگلیس به «آغاز روند خروج از اتحادیه اروپا» رأی مثبت داد Thu Feb 02 17:11:51 IRST 2017
پرس شیعه تل آویو رسما خبر کشته شدن نظامی خود در مرز غزه را تایید کرد Sat Jul 21 09:12:33 IRDT 2018
پرس شیعه اردوغان با پوتین درباره تحولات سوریه رایزنی کرد Mon Apr 09 16:26:26 IRDT 2018
پرس شیعه تب بالای استیصال و درماندگی، ترامپ را به هذیان گویی دچار کرده است Sat Sep 23 16:11:03 IRST 2017
پرس شیعه تمام فتنه‌ها در جهان اسلام برای به حاشیه راندن فلسطین است Thu Dec 07 20:27:02 IRST 2017
پرس شیعه نمایشگاه «فرهنگی اسلامی» برگزار می شود Thu Aug 09 15:19:39 IRDT 2018
پرس شیعه برجام توافق مطلوبی است/ بحران کره شمالی راه حل نظامی ندارد Tue Sep 26 11:44:15 IRST 2017
پرس شیعه انهدام پهپادهای بدون سرنشین بر فراز پایگاه روسها در لاذقیه سوریه Sun Jul 01 13:39:23 IRDT 2018
پرس شیعه «حمد بن عیسی آل‌خلیفه» رئیس دستگاه امنیت ملی بحرین را تغییر داد Wed Sep 13 08:04:23 IRDT 2017
پرس شیعه محور رایزنی‌های فردای «دی میستورا» در روسیه Wed Nov 22 17:46:13 IRST 2017
پرس شیعه انجیل قدیمی که ظهور پیامبر اسلام را بشارت داده، به موزه آنکارا منتقل شد Thu Apr 27 17:17:54 IRDT 2017
پرس شیعه الزام دریافت گواهینامه« CE » برای ساخت تجهیزات پزشکی Tue Jun 19 15:49:31 IRDT 2018
پرس شیعه حضرت زهرا (س) خط قرمز ملت ما است Fri Mar 03 15:58:52 IRST 2017
پرس شیعه حزب الله خواهان جنگ داخلی نیست/ برخی دنبال ایجاد توطئه هستند Fri Apr 13 19:36:30 IRDT 2018
پرس شیعه سخنگوی نیروهای مسلح یمن: حملات موشکی ادامه می‌یابد Fri Apr 06 12:32:11 IRDT 2018
پرس شیعه 4 گونه ماهی جدید ثبت شد Wed Jun 27 14:05:06 IRDT 2018
پرس شیعه فضای آزادانه، لازمه موفقیت گفتگوی اقتصادی است Sat Aug 04 11:55:54 IRDT 2018
پرس شیعه آمریکا وضعیت اضطراری در روابط با سوریه را یک سال دیگر تمدید کرد Tue May 09 21:47:02 IRDT 2017
پرس شیعه رفع اختلافات تشیع وتسنن با فتاوای امام خمینی وآیت‌ الله خامنه‌ای Mon Feb 20 02:17:34 IRST 2017
پرس شیعه نشست نقد و بررسی حلقه مطالعاتی نواندیشی دینی برگزار می شود Sun Apr 09 13:36:21 IRDT 2017
پرس شیعه روابط دوجانبه و موضوع سوریه؛ محورگفتگوی تلفنی اردوغان و ملک سلمان Wed Feb 14 00:44:42 IRST 2018
پرس شیعه محققان گوگل با هوش مصنوعی پس لرزه را پیش بینی می کنند Fri Aug 31 14:28:49 IRDT 2018
تدبیر و امید اولتیماتوم فدراسیون فوتبال به ترک‌کنندگان تیم ملی امید Tue Jul 18 21:59:40 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی هوداران مس در مقابل اکسین البرز به ورزشگاه بیایند Mon Aug 27 11:52:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس «جنگجویان» در نمایشگاه کتاب/ از کشتی وایکینگ‌ها تا بمب‌افکن‌ها Wed May 10 11:59:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا فقر فرهنگی عامل اصلی وقوع جرائم در خراسان رضوی است Thu Dec 14 21:01:25 IRST 2017
خبرگزاری نسیم سرپرست مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ تغییر کرد Mon Jul 24 16:36:57 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی رحمانی فضلی: پایه اصلی اقتصاد مقاومتی بر مشارکت مردم استوار است Mon Jul 11 21:55:00 IRDT 2016
شبکه اطلاع رسانی دانا طوفان شدید، بجنورد را درنوردید Fri Jun 01 18:36:41 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا بخش آی سی یو و اعصاب و روان بیمارستان ساجدی آماده بهره برداری است/ تقدیر از کمک های بی دریغ خیرین سلامت شهرستان Sun Apr 02 12:03:45 IRDT 2017
آنا ثبت‌نام برای متقاضیان سخنرانی در نمایشگاه بین‌المللی TGC آغاز شد Sat Jan 28 12:21:59 IRST 2017
ایسکانیوز به درخواست پلیس مسافران روز شنبه برگردند/چالوس و هراز تا تخلیه کامل ترافیک یکطرفه می شود Fri Jun 30 14:49:15 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران وزیر ارتباطات به شرق هرمزگان سفر می کند Wed Oct 03 19:24:19 IRST 2018
روزنامه شهروند ماتم در دادگاه بنیتا Tue Sep 12 04:30:00 IRDT 2017
خرداد نیوز اقدامات ستودنی بانک پارسیان در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی Mon Jan 23 17:57:41 IRST 2017
جماران رویدادهایی که روز پانزدهم شهریورماه در استان مرکزی خبری می شوند Sat Sep 09 15:13:39 IRDT 2017
پایگاه خبری الف نانسی پلوسی: ترامپ فردی خیالباف و متوهم است Fri Feb 03 10:29:06 IRST 2017
598 بی‌تدبیری فرودگاه مشهد مشهود است Sun Feb 19 10:31:45 IRST 2017
صراط سلطان خبرهای جعلی درگذشت +عکس Thu Sep 28 17:32:05 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن نماز ظهور عاشورا در قم باشکوه‎تر از هرسال برگزار شود Mon Sep 17 08:46:15 IRDT 2018
مقام معظم رهبری مروری بر خاطرات آیت‌الله خامنه‌ای از زندانهای ستمشاهی Thu Feb 09 16:55:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس «صادقلو» استاندار گلستان می‎ماند/ اگر خبرنگار شوم دنیا و آخرتم را از دست می‎دهم/ مسوولان ناکارآمد با مسئولیت خود خداحافظی می‎کنند Sun Aug 06 19:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اقدام حقوقی شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان علیه دستور مهاجرتی ترامپ Mon Feb 06 14:48:37 IRST 2017
صبحانه با خبر قیمت گوشت تا 30 هزار تومان کاهش می‌یابد Mon Mar 13 11:20:27 IRST 2017
598 فیلم نیکی کریمی از آرای مردمی خارج شد! Wed Feb 01 10:57:42 IRST 2017
فردا این اکسیر خارق العاده شما را 5 سال جوان‌تر می‌کند! Thu Jul 13 02:30:01 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر بازتاب شکست مراکش مقابل ایران در رسانه‌های عربی Sat Jun 16 12:42:01 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران نیمکت نشینی جهانبخش برابر تاتنهام Sat Sep 22 18:38:19 IRST 2018
پارسینه ولایتی: برنامه موشکی ادامه می یابد Thu Feb 09 21:00:58 IRST 2017
خبرگزاری مهر شفر: به 60 درصد خواسته هایم رسیدیم/ بازیکنان هنوز هماهنگ نیستند Fri Oct 13 19:33:24 IRST 2017
جوان آنلاین من و تو مردم ایران را به احتکار دعوت کرد! Fri Sep 28 21:50:03 IRST 2018
اقتصاد آنلاین خداحافظی شرکت پپسی از بورس نیویورک Sat Dec 09 17:11:15 IRST 2017
انتخاب اینفوگرافیک / افزایش اعتبار جهانی گواهینامه ایرانی در دولت روحانی Wed May 10 21:26:28 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم دلایل عدم توسعه استان گیلان نامعلوم است Tue Mar 07 10:19:58 IRST 2017
آریا تداوم حملات خمپاره ای تروریست ها به شهر دمشق Sat Feb 24 18:14:19 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم روسیه از خنثی‌کردن حمله اوکراین به شبه‌جزیره کریمه خبر داد Wed Aug 10 20:46:48 IRDT 2016
آنا نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد/ جنگ ترکیبی آمریکا علیه ملت ایران Fri Feb 23 11:14:48 IRST 2018
پارسینه صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 26 بهمن 95 Tue Feb 14 01:52:04 IRST 2017
فرارو قالیباف: به 25 هزار رفتگر خانه دادیم Sun May 14 17:53:48 IRDT 2017
آنا اجرای 14 اثر نمایشی در قالب فصل تئاتر دماوند Fri Jun 29 08:59:00 IRDT 2018
سلامت نیوز 5 حقیقت شگفت انگیز درباره سرطان پوست Wed Apr 18 10:24:00 IRDT 2018
همشهری آنلاین هیچ استخدامی در شهرداری بدون ضابطه نبود Mon May 29 10:11:21 IRDT 2017
فرادید راستی‌آزمایی در رعایت سود 15 درصدی Sun Sep 03 10:04:02 IRDT 2017
صراط جزییات قانون جدید مهاجرت آمریکا Sun Jan 29 00:09:26 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران افزایش شاخص پایش عوامل شیمیایی آب آشامیدنی Sun Dec 10 15:04:00 IRST 2017
اقتصاد نیوز گزارش بازار خودروی امروز پایتخت+جدول قیمت‌ها Wed Aug 01 18:13:19 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران جبهه النصره پیشنهاد ترکیه را رد کرد Sun Aug 05 11:46:06 IRDT 2018
خبرگزاری مهر زمین خواران 140 هکتاری در شهرستان اراک دستگیر شد Mon Mar 06 14:58:35 IRST 2017
آرا نیوز سریال‌های جایگزین مجموعه‌های نوروزی Fri Apr 06 16:51:05 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا زنگ خطر عربستان برای ایران Fri Jan 12 23:48:32 IRST 2018
فردا سرلشکر موسوی: رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نمی‌بیند Fri Aug 25 00:00:46 IRDT 2017
صنعت بیمه اعلام سه ماه حالت فوق العاده در مصر Mon Apr 10 09:25:30 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر نماینده جمهوری داغستان :کالاهای تولید ایران نسبت به روسیه کیفیت بهتری دارند Tue May 29 17:35:44 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا وقتی نماینده مجلس باید وظایف فرماندار را انجام دهد! Fri May 05 11:40:14 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی لزوم حمایت شهرداران در تامین هزینه های جاری کتابخانه ها Sat May 06 20:30:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر پیام استاندار خوزستان در پی جان باختن تعدادی از هموطنان در غرب کشور Mon Nov 13 14:48:53 IRST 2017
خبرگزاری مهر «آپاندیس» به بخش رقابتی جشنواره وارنا رفت Mon Aug 27 15:49:15 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم کشته‌شدن نوجوان 14ساله به‌ضرب گلوله پلیس آمریکا Thu Aug 11 10:37:07 IRDT 2016
آفتاب حمله ماموران شهرداری اهواز به یک عکاس خبری Tue May 22 19:01:08 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران نشست خبری روز جهانی قدس Sat Jun 02 12:47:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم برخورد با مشاوران املاک اصفهان در صورت ارائه خانه‌های استیجاری به مسافران Sun Jun 25 10:09:30 IRDT 2017
روزنامه شهروند خبرنامه Mon May 14 04:30:00 IRDT 2018
میزان رخصت از فرمانده/ آرزویی که یانکی‌ها به گور خواهند برد/ پایانی بر یک رویه غلط؟/ شهید حججی باز می‌گردد اما... Thu Aug 31 03:03:01 IRDT 2017
برنا نیروی انتظامی نماد و نشان اقتدار است / امنیت و آرامش جدی ترین نیاز ها است Tue Nov 21 09:21:05 IRST 2017
جماران نامه مدیر عامل استقلال به سازمان لیگ درباره حق پخش تلویزیونی/ تصویر نامه Tue Sep 19 16:32:23 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری جشن «مرتضی علی» با حضور خدام حرم امیرالمومنین در یزد Tue Sep 05 18:28:12 IRDT 2017
میزان اختیار دادیاران دادسرا برای تجدیدنظرخواهی از رای متهم Sat Mar 04 09:06:05 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران یک مهاجر افغان، عامل درگیری خونین در منطقه کاله فرانسه Fri Feb 02 16:53:43 IRST 2018
پارس فوتبال واکنش والورده به مصدومیت طولانی مدت سوارز Sat Aug 19 23:23:06 IRDT 2017
خبرگزاری مهر حمایت از 30 طرح آماتوری در سازمان بسیج علمی لرستان Tue Nov 21 22:27:38 IRST 2017
پول نیوز تابش: تأمین اجتماعی کشور به خانه تکانی نیاز دارد Thu Jul 20 14:32:42 IRDT 2017
صبا ایران ایران قربانی تروریسم است/انتقاد از خروج منافقین از لیست تروریسم Mon Jul 10 13:38:11 IRDT 2017
ایران آنلاین رشد قارچ گونه کمپ‌های ترک اعتیاد در کمالشهر Sun Jul 22 00:20:00 IRDT 2018
جهان نیوز «زنده باد مخالف من» تنها یک شعار است! Mon Apr 23 22:53:00 IRDT 2018
آریا وزیرآموزش و پرورش::کلاس های آموزشی در بیمارستان‌ها برای دانش آموزان با بیماری های خاص ایجاد میشود Mon Aug 07 15:19:17 IRDT 2017
خرداد نیوز جزئیات جدید از حمله ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته‌ای ایران Tue Apr 17 15:04:33 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران توسعه راه های خوزستان با ابلاغ اعتبار میلیاردی Wed Feb 21 20:35:34 IRST 2018
آریا میزان سختی آب آبادان به زیرچهارهزار میکروموس کاهش یافت Tue Jul 03 13:14:44 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران مجموعه ای از خودروهای کلاسیک + تصاویر Thu Mar 23 08:30:01 IRDT 2017
ایلنا صحبت‌های خلیل زاده در خصوص اولین چالش دردسرساز در پرسپولیس Wed May 10 15:34:45 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران سقوط قالب 20 تنی بر سر کارگر آرماتوربند + فیلم Wed Aug 16 10:12:34 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران کشتی گیر سیستان و بلوچستان درحال آماده شدن برای رقابتهای جهانی Sun Aug 06 10:34:15 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران سینمای امروز جهان ما را به سمت بصیرت نمی‌برد Wed Oct 25 11:16:10 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم رسانه‎های غربی حمایت اروپا از برجام را ضعیف ارزیابی کردند/بلومبرگ: تحریم نفت ایران عملی می‎شود Sat May 12 00:15:00 IRDT 2018
تدبیر و امید تازه‌ترین آمار فروش فیلم‌های نوروزی Sun Mar 25 17:32:07 IRDT 2018
اتاق خبر24 مدیران استقلال به دنبال منصرف‌کردن‌شفر Sun Jun 24 11:24:00 IRDT 2018
روزنامه آرمان روابط عمومی بانک‌ها درگیر نا ترازی ترازنامه‌ها Sun Sep 02 17:25:58 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله Sun Feb 12 17:20:42 IRST 2017
خبرگزاری حوزه فیلم/ شوق طلاب و روحانیون برای اعزام و امدادرسانی به زلزله زدگان Wed Nov 15 21:01:00 IRST 2017
بولتن نیوز دیاز برای مقابله باتهدید هجومی پرسپولیس برنامه‌ریزی کرده بود Thu Sep 28 11:55:18 IRST 2017
واحد مرکزی خبر لاله های واژگون در گرمه Fri Apr 06 17:18:18 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نیکسون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا درباره انقلاب اسلامی چه نوشت؟ Tue Feb 06 17:19:19 IRST 2018
نامه نیوز "توله‌سگ‌های بغلی"، تازه‌ترین سلاح ارتش روسیه! Tue Jan 02 16:37:29 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا کیفیت تولیدات داخلی عامل ترغیب و تشویق خریدکالای ایرانی/استفاده از کالای ایرانی باید به عنوان یک فرهنگ مطرح شود Mon Mar 26 10:21:51 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا بین رأی "نه و آری" رئیس جمهور نباید ممیزی ایجاد کرد/رویکرد دولت در معرفی کابینه باید تغییر کند Mon May 22 10:53:28 IRDT 2017
تابناک سیگنال مثبت صنعت نفت به جذب افشین Mon Jan 02 15:20:26 IRST 2017
روزنو بازیگر طنز معروفی که در آرزوی رفتن به تیم ملی ماند! Tue Apr 11 21:30:01 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر اجرای 390 برنامه هفته جوان در خراسان رضوی Mon Apr 30 08:36:20 IRDT 2018
اعتدال کل سپرده‌ها و وام‌های بانکی چقدر است؟ Fri Sep 15 12:50:34 IRDT 2017
تابناک مراسم جشن قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفدهم Fri Apr 27 23:02:33 IRDT 2018
پارس نیوز عکسی دیده نشده از مجری و همسر جنجالی اش/عکس Sun May 14 09:58:18 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو هشت جایزه رضوی برای شاعران محب امام هشتم Sat Jun 23 11:03:36 IRDT 2018