پرس شیعه - Sat Sep 09 11:07:08 IRDT 2017 نمایش خبر

غدیر متعلق به تمام امت اسلام است/ چشمه همیشه جوشان تاریخ

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _ مهدی مستقیمی: به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر و روز آغاز امامت […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _مهدی مستقیمی:به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر وروز آغاز امامت و ولایت حضرت امیر(ع) و بررسی موقعیت و شاخصه های این واقعه سترگ در باور اسلامی و شیعی، گفتگویی با حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر مروجی طبسی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه و محقق و مؤلف سیره و سیرت اهل بیت(ع)، انجام داده ایمکه ماحصل آن در ادامه از نظرتان می گذرد؛
*غدیر و وقوع این حادثه عظیم در باور اسلامی و شیعی چگونه تبیین شده است؟ نقاط مهم و قابل دفاع این رویداد در منابع روایی، چگونه تشریح شده اند؟
واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد
در باب واقعه غدیر، خداوند در قرآن کریم و خطاب به نبی مکرم اسلام(ص) می فرماید:«یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّـهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ»؛ یکی از وقایع بسیار مهم و عظیم تاریخ اسلام و تاریخ نبوت، واقعه غدیر است. حادثه ای که حقیقتاً جهان اسلام، مشابه آن را سراغ ندارد. واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد.
یکی از اشتباهات رایج در برخورد با حادثه غدیر، این مطلب است که، مردم و محققین می پندارند این واقعه مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. این غفلتی است که نمی بایست از آن به آسانی عبور کرد؛ غدیر؛ متعلق به شیعه نیست، بلکه بحث امامت و سقایت امت، بعد از نبی مکرم(ص)، تمام امت اسلامی را در بَر می گیرد و تمام مسلمین می بایست در برابر این واقعه سرنوشت ساز از خود واکنش نشان دهند.
دلیل این ادعا، راویان و ناقلان حدیث و حادثه، واقعه غدیر در تاریخ هستند که عمدتاً شیعه و محبت اهل بیت(ع) هم نیستند. اشخاصی مانند؛ انس ابن مالک، ابوهریره، جریر بن عبدالله بجلی، جابر بن سمره، سعد بن ابی وقاص، طلحه بن عبید و صدها نفر دیگر، افرادی هستند که در واقعه غدیر و اعلام عمومی امامت و ولایت حضرت امیر(ع) توسط پیامبر اکرم(ص) حضور داشتند و این واقعه را روایت کرده اند.
این افراد تعلق خاطری به عالم تشیع و اهل بیت(ع) ندارند؛ ما متأسفانه بعد از گذشت قریب چهارده قرن، از واقعه غدیر، هنوز نتوانسته ایم، رویداد غدیر را آنچنان که می بایست، برای مردم تبیین و تشریح نماییم. مطلب دیگر در بررسی واقعه غدیر این است که در این رویداد، پیامبر اکرم(ص) در اعلام ولایت و جانشینی حضرت امیر(ع)، به چه کسانی بیشتر و اساسی تر توجه و اهمیت می فرمودند. از اَصح کُتب روایی اهل سنت، کتاب صحیح مسلم است؛ مسلم در جلد چهارم کتاب صحیح، صفحه 1879 خطبه غدیر را روایت کرده است.
پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند»
مسلم در این روایت بیان می دارد در واقعه غدیر، دو مسئله مهم، ذهن پیامبر اکرم(ص) را به خود مشغول کرده بود، اولین مسئله، قرآن کریم بوده است و دیگری عترت و اهل بیت(ع) ایشان می بوده؛ پیامبر اکرم(ص) به نقل از مسلم و به روایت از زید بن ارقم، صحابی مشهور پیامبر(ص)، در واقعه غدیر فرمودند:«أُذَکِّرُکُمُ اللهَ فی أهلِ بَیْتی!» و این جمله را سه مرتبه تکرار فرموده اند؛ سؤال مهم این جا این است که، پیامبر اکرم(ص) چرا این جمله را سه مرتبه تکرار کرده اند؛ پاسخ این سؤال به اهمیت این موضوع نزد رسول خدا(ص) باز می گردد.
نکته مهم سخن رسول الله(ص) در این رویداد این مطلب است که، قرار دادن اهل بیت پاک ایشان در کنار قرآن کریم، معرف و تبیین کننده عصمت و طهارت این خاندان جلیله و عظیم الشأن است. پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند».
*منابع روایی اهل سنت در باب واقعه غدیر، چگونه نقل روایت کرده اند؟
طبق نقل حافظ ابن عساکر دمشقی، شافعی مذهب متوفی 571 در کتاب ارزشمند «تاریخ دمشق» جلد چهلم، پیامبر اکرم(ص) در روز غدیر دست مبارک حضرت امیر(ع) را به سوی مردم و آسمان بلند فرمودند و اعلام نمودند:« وَهُوَ أَخِی عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ وَهُوَ فِیکُمْ بِمَنْزِلَتِی فِیکُمْ فَقَلِّدُوهُ دِینَکُمْ وَأَطِیعُوهُ فِی جمیع امورکم»؛
یعنی؛ ای مردم، آگاه باشید؛ خداوند منزلت و مقام علی بن ابیطالب(ع) را همانند؛ منزلت و جایگاه من، نزد خود قرار داده است، بنابراین خداوند از او راضی باشد همانگونه که من از او راضی هستم. این فرمایش نورانی حضرت رسول(ص) این معنا را می رساند که هر مقامی را که خداوند برای من پیامبر(ص) در نظر دارد، همانند آن جایگاه را نیز برای علی بن ابیطالب(ع) در نظر دارد. در شرح مقامات حضرت رسول اکرم(ص) از لسان قرآن کریم همین نکته کافی است که، قرآن در باب وجود ایشان می فرماید:« یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا وَدَاعِیًا إِلَی اللَّـهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِیرًا»؛ پروردگار عالمیان در این آیه شریفه، پنج شاخصه و خصوصیت مهم را به نبی مکرم اسلام(ص) نسبت داده اند که اوج مقامات و کرامات حضرت رسول(ص) هستند؛ بنابراین می بایست بیان کرد که راه شناخت حضرت امیر(ع)، شناخت پیامبر اکرم(ص) است و راه و مسیر شناخت پیامبر اکرم(ص) نیز قرآن کریم است و در نتیجه، راه و روش شناخت حضرت امیر(ع)، رجوع به قرآن کریم است.
راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم
می بایست بیان کرد: راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم.
*چگونه می توان در مسیر اعتلا و اثبات حقانیت واقعه غدیر گام برداشت و هر چه بیشتر در عمق بخشی به معارف اهل بیت(ع) حرکت کرد؟ به نظر شما مؤلفه های اساسی در این رویکرد، چه گزینه هایی هستند؟
در این باب می بایست بیان کرد که اگر واقعه غدیر، به قرآن کریم گره زده شود، این رویداد دارای ارزش خواهد شد. نبی مکرم اسلام(ص) بدون شک و تردید، اشرف مخلوقات و سرور کائنات هستند و در زیر آسمان کبود، شخصی به مرتبه و درجه حضرت رسول(ص) نخواهد رسید؛ بنابراین زمانی که رسول خدا(ص) می فرماید:«درجه و مرتبه علی(ع) نزد خداوند، همانند درجه و مرتبه من است»، این معنا این نکته را می رساند که، اعلمیت و دانش و آگاهی و اطلاع از اسرار الهی، نزد حضرت امیر(ع) وجود دارد و اوست که می تواند بعد از پیامبر(ص)، طریق و مسیر سعادت را به مردمان نشان دهد.
متأسفانه شبکه ها و رسانه های معاند و وابسته به جریانات تکفیری و وهابی، با القای این نکته که شیعیان معتقد هستند، در زمین، هیچ کسی به مرتبه و جایگاه علی بن ابیطالب(ع) نمی رسد، می خواهند القا نمایند که در عالم هستی، کسی بالاتر و والاتر از وجود مقدس حضرت امیر(ع) وجود ندارد؛ این برداشت و گفته معاندین و تکفیری ها، به حق غلط و نادرست است. ما وجود حضرت امیر(ع) را بالاتر از نبی مکرم اسلام(ص) نمی دانیم؛ بلکه ما معتقد هستیم، بعد از رسول اکرم(ص)، شخصی به درجه و مرتبه عِلمی و بینشی حضرت امیر(ع) نمی رسد و شاهد این ادعا نیز، روایت صریح پیامبر(ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) است.
حاکم نیشابوری متوفی 405 در کتاب «المستدرک علی الصحیحین» جلد سوم، از همسر باوفای پیامبر(ص)، حضرت ام سلمه(س) روایت می نماید که پیامبر (ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) فرموده اند:« عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ، وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِیٍّ لَنْ یَتَفَرَّقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ»، یعنی، پیامبر اکرم(ص) در این حدیث شریف بیان فرموده اند:«علی(ع) با قرآن مأنوس است و قرآن نیز با علی(ع) مأنوس است؛ این دو از یکدیگر جدا نخواهند شد تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند»؛
اهل فن و حدیث و دانش روایی آگاه هستند که حاکم نیشابوری، چه جایگاهی در منابع اهل سنت دارد؛ حاکم نیشابوری و جناب حافظ زهدی، نقّاد حدیث هستند و اعتقاد دارند که این حدیث همسر پیامبر(ص)، حدیثی صحیح و قابل قبول است، بنابراین سؤالی که در این مقام پیش می آید این است که، آیا نقل روایت و حدیث، افضل تر است یا فهم روایت؟ اگر فهم روایت از نقل روایت، افضل تر و اساسی تر است، چرا جناب حاکم و جناب حافظ، به این نکته توجه نمی نمایند که طبق فرمایش حضرت رسول(ص)، حضرت امیر(ع) لحظه ای از قرآن کریم جدا نخواهند بود؟ جناب حاکم نیشابوری و حافظ زهدی، راهی ندارند جز اینکه بگویند: بله، علی بن ابیطالب(ع) از قرآن جدا نمی شود.
طبق این فرمایش نبوی(ص)، هیچ مسئله و نکته ای در قرآن کریم وجود نخواهد داشت که آن مسئله، بر حضرت امیر(ع) پوشیده باشد، حال سؤال اینجاست که، آیا چنین شخصیتی و چنین مقامی، امکان دارد که خداوند را، (نعوذ بالله)معصیت نماید؟ قطعاً چنین امری محقق نخواهد بود و این روایت، دلالت تام دارد بر شخصیت بی بدیل حضرت امیرالمؤمنین(ع) وهمچنین دلالت تام دارد بر عصمت ایشان. در خاتمه می بایست از خداوند سبحان تشکر و سپاس کرد که نور ایمان و معرفت را با چراغ علوی، همچنان پاینده و برقرار فرمودند و می بایست گفت:«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِب وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ» و سلام علیکم و رحمه الله.
پرس شیعه به باشگاه100هزار نمونه ای بانک خون بندناف می پیوندیم Wed Nov 15 14:05:50 IRST 2017
پرس شیعه اولین شکست ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل Tue Sep 19 09:43:30 IRDT 2017
پرس شیعه لیبرمن: کشورهای عربی در اقدامی علیه ایران با اسراییل صلح کنند Sat Nov 18 23:16:50 IRST 2017
پرس شیعه یک زن سخنگوی وزارت خارجه قطر شد Wed Nov 08 14:07:39 IRST 2017
پرس شیعه موقعیتی که تنها برای فاطمه (س) فراهم می‌شد/ فدک در تاریخ Sat Feb 25 13:12:06 IRST 2017
پرس شیعه انحلال پارلمان ژاپن/ «آبه» انتخابات زودهنگام اعلام کرد Thu Sep 28 11:02:00 IRST 2017
پرس شیعه شکست ایران کاری دشوار است Mon Feb 20 18:50:00 IRST 2017
پرس شیعه مسکو: در چند روز آینده اراضی شرق فرات درسوریه از داعش پاک می‌شود Mon Dec 04 21:10:29 IRST 2017
پرس شیعه ساخت دستگاه تنظیم اتوماتیک اکسیژن برای بیماران تنفسی Sat Jul 08 11:15:57 IRDT 2017
پرس شیعه مثلث خدا، انسان و جهان در دوران جدید جابجا شده است Mon Jul 03 15:47:27 IRDT 2017
پرس شیعه لایحه ضد تروریسم فرانسه ناقض حقوق بشر است Fri Sep 29 02:52:58 IRST 2017
پرس شیعه مخالفان سوری مذاکرات صلح را تعلیق کردند Tue Jan 03 16:18:49 IRST 2017
پرس شیعه توافق «آبه» و «ترامپ» برای اعمال فشار بر کره شمالی Mon Oct 23 08:50:06 IRST 2017
پرس شیعه مرکل حادثه تروریستی استانبول را محکوم کرد Mon Jan 02 19:43:58 IRST 2017
پرس شیعه حمله به مقر حزب اتحادیه میهنی کردستان/4 نفر کشته شدند Tue Dec 19 16:59:42 IRST 2017
پرس شیعه برگزاری مسابقه سیره نبی اکرم در کربلا Fri Apr 28 20:16:48 IRDT 2017
پرس شیعه ظهور داعش در ولایت «ارزگان» افغانستان Wed Dec 06 13:02:46 IRST 2017
پرس شیعه همایش ملی اندیشه‌های فلسفی علامه جعفری برگزار می‌شود Thu Jun 22 14:08:56 IRDT 2017
پرس شیعه «کاوه مدنی» پیشنهاد مسئولیت وزارت نیرو را تکذیب کرد Mon Aug 28 14:20:32 IRDT 2017
پرس شیعه معاون دبیرکل سازمان ملل وارد صنعا شد Mon Aug 28 08:12:57 IRDT 2017
پرس شیعه مواجهه امام کاظم(ع) با دستگاه هارون/ موسس نهاد وکالت در تشیع Mon Sep 11 09:23:47 IRDT 2017
پرس شیعه مقامات آمریکایی، پاسخ خود را در 22 بهمن خواهند گرفت Wed Feb 08 20:39:06 IRST 2017
پرس شیعه آیت الله اراکی عضو هیات رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم شد Sun Apr 09 15:40:08 IRDT 2017
پرس شیعه شیوه های اثبات حدیث غدیر توسط علامه امینی Sun Sep 10 10:56:43 IRDT 2017
پرس شیعه اینترنت پرسرعت بدون کابل و دکل مخابرات در هند Sun Dec 17 09:53:04 IRST 2017
پرس شیعه سنگ تمام مردم دارالعباده در میزبانی از شهدای گمنام Wed Mar 01 14:47:26 IRST 2017
پرس شیعه قرضاوی؛ متجدد یا سلفی؟/ مروری بر مواضع فکری و سیاسی شیخ اخوانی Sun Jun 25 04:08:24 IRDT 2017
پرس شیعه انتشار کتاب استاد دانشگاه تهران توسط انتشارات «الزویر» Mon Oct 16 11:03:06 IRST 2017
پرس شیعه سکوتِ ناشی از رضایت آمریکا نشانگر «تسلیم در برابر نفوذ ایران» بود Wed Nov 08 03:52:07 IRST 2017
پرس شیعه ترامپ: از خط قرمز می‌گذشتیم؛ روسیه و ایران وارد سوریه نمی‌شدند Sat Dec 09 11:53:45 IRST 2017
پرس شیعه «گابریل» خواستار گفتگوی جدی با ایران شد Sun Jan 07 12:41:05 IRST 2018
پرس شیعه نرم افزار مسجد یاب تولید شد Wed Aug 23 14:55:19 IRDT 2017
پرس شیعه سیاست‌های تجاری آزاد در کشورهای اسلامی تعیین شود Thu Dec 07 15:04:42 IRST 2017
پرس شیعه یاوه‌ گویی دبیرکل اتحادیه عرب علیه ایران Sat Mar 04 10:43:56 IRST 2017
پرس شیعه خدعه، اوّل از همه، دامن خودمان را می‌گیرد/ بزرگ‌ترین مکر چیست؟ Sat Mar 11 15:48:18 IRST 2017
پرس شیعه 18میلیارد وسیله به اینترنت متصل می شود/ انتقال 11اگزابایت اطلاعات Sun Jan 01 15:11:56 IRST 2017
پرس شیعه آنکارا: مرزهای شمال عراق باز می ماند Wed Sep 27 13:28:13 IRST 2017
پرس شیعه باید هیأت اندیشه‌ورز را تقویت کنیم Tue Sep 26 10:33:05 IRST 2017
پرس شیعه برجام حاصل 13 سال دیپلماسی دشوار بوده و موجب افزایش امنیت شده است Wed Oct 11 09:44:08 IRST 2017
پرس شیعه واکنش روحانی بحرینی به اظهارات وزیر دادگستری علیه علما و انقلابیان Thu Feb 09 14:00:11 IRST 2017
پرس شیعه شاخص های عرفانی امیرالمومنین(ع) و بازتاب آن در آرای امام خمینی Wed Jul 19 11:42:48 IRDT 2017
پرس شیعه حزب الله، اولین طلیعه بسیج بود/ نابودی داعش شکست ذلت بار آمریکاست Fri Nov 24 16:45:29 IRST 2017
پرس شیعه ارزیابی عملکرد رادیو ترتیل در شبکه رادیویی قرآن Wed Jun 28 14:18:15 IRDT 2017
پرس شیعه گابریل: آلمان از عراق یکپارچه حمایت می‎کند Mon Dec 18 13:46:19 IRST 2017
پرس شیعه آمریکا برای مهار چین و روسیه تروریسم را به جان منطقه انداخته است Mon Dec 18 11:51:04 IRST 2017
پرس شیعه تشیع پیکر «محمد علی زیاره» عضو جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء Tue Dec 19 09:11:52 IRST 2017
پرس شیعه ارتش عراق تشکیل اتاق عملیات مشترک بانیروهای کرد سوری را تکذیب کرد Wed Dec 13 16:11:43 IRST 2017
پرس شیعه نشست «حکومت اسلامی در برابر پرسش های آخوند خراسانی» برگزار می شود Sat Jan 28 15:00:49 IRST 2017
پرس شیعه محاکمه غیرنظامیان بحرینی در دادگاه نظامی برای پنهان کردن حقیقت Sun Dec 24 13:13:03 IRST 2017
پرس شیعه اجتماع بزرگ مدافعان حرم در اصفهان برگزار می‌شود Thu Feb 02 16:00:26 IRST 2017
پرس شیعه تداوم محاصره منزل آیت الله عیسی قاسم درمنطقه الدراز بحرین Sun Jan 14 18:35:00 IRST 2018
پرس شیعه سفر یک هیئت رسمی از اقلیم کردستان به بغداد Sat Jan 13 08:17:05 IRST 2018
پرس شیعه نجات کودک 6 ماهه با عمل بسیار پیچیده اصلاح کامل تترالوژی قلب Thu Jun 29 15:35:17 IRDT 2017
پرس شیعه دوره مجازی روانشناسی اسلامی برگزار می‌شود Wed Jul 05 16:30:38 IRDT 2017
پرس شیعه هنگامه وصل؛ سروده‌های حضرت خدیجه در مدح رسول خدا Tue Jun 06 11:55:19 IRDT 2017
پرس شیعه پیکیر مرزبان شهید توحید ملک زاده وارد خاک ایران شد Tue Dec 05 17:32:20 IRST 2017
پرس شیعه شبکه ارتباطی رزرو ایجاد می شود/ برنامه ریزی برای مدیریت بحران Sat Nov 18 12:17:22 IRST 2017
پرس شیعه جلد چهاردهم مجموعه اخلاق الاهی تجدید چاپ شد Sat Jul 29 12:10:04 IRDT 2017
پرس شیعه پزشکان، بیمار را وسیله تجربه اندوزی نکنند Mon Jan 02 19:24:37 IRST 2017
پرس شیعه ترجمه جدید «جامعه‌شناسی جنسیت» منتشر شد Mon Sep 25 11:42:40 IRST 2017
پرس شیعه افغانستان برای سومین بار سفیر پاکستان را احضارکرد Tue Feb 28 09:06:51 IRST 2017
پرس شیعه عربستان منطقه اقتصادی «نئوم» را در مرز اردن و مصر ایجاد می‎کند Tue Oct 24 14:55:15 IRST 2017
پرس شیعه لامبورگینی گوشی لوکس تولید کرد Wed Aug 23 15:30:44 IRDT 2017
پرس شیعه رای الیوم: تبری عربستان سعودی از کویت پس از مذاکره با تهران Sat Feb 25 18:11:36 IRST 2017
پرس شیعه مسابقه زیباترین عکس از دختران محجبه در قم برگزار می شود Sun Jul 09 16:31:02 IRDT 2017
پرس شیعه نشست معارضان سوری در ریاض پیش از دور هشتم مذاکرات ژنو Mon Nov 13 22:50:01 IRST 2017
پرس شیعه دیدار «سلیم الجبوری» با سفیر عربستان در عراق Sun Dec 17 09:24:52 IRST 2017
پرس شیعه آمریکا ونزوئلا را تحریم کرد Fri Aug 25 20:32:10 IRDT 2017
پرس شیعه شلیک 5 موشک به مواضع مزدوران سعودی در صحرای میدی Wed Dec 06 03:12:15 IRST 2017
پرس شیعه بند ساعتی که اتوماتیک با مچ دست سازگار می شود Wed Oct 11 13:45:52 IRST 2017
پرس شیعه اپلیکیشن «زائر» رونمایی شد Mon Sep 25 12:23:02 IRST 2017
پرس شیعه «تسائی اینگ» در راه آمریکا؛ پکن از برخورد قاطع با تایپه می گوید Sat Dec 31 15:19:56 IRST 2016
پرس شیعه علوم انسانی غربی مشکلی را از جامعه برطرف نمی کند Sun Jan 22 20:08:04 IRST 2017
پرس شیعه اتحادیه اروپا از بازگشت مجازات اعدام به بحرین و کویت ابراز نگرانی کرد Sat Feb 18 15:31:12 IRST 2017
پرس شیعه «عباس کامل» به عنوان رئیس سرویس امنیت و اطلاعات مصر انتخاب شد Thu Jan 18 18:55:04 IRST 2018
پرس شیعه ملت با فتنه گران آشتی نمی کنند Fri Mar 03 13:44:12 IRST 2017
پرس شیعه برجام باید حفظ شود/افزودن 3 محور دیگر به توافق هسته ای Wed Sep 20 21:22:51 IRDT 2017
پرس شیعه دولت اوباما برای ایجاد ابهام در انتخاب ترامپ تلاش کرد Mon Jan 23 15:15:46 IRST 2017
پرس شیعه میانه روها در گرداب رسوایی/«لوپن» خواب الیزه را می بیند Wed Feb 01 14:52:24 IRST 2017
پرس شیعه نوجوان 16 ساله در دادگاه فرانکلین آمریکا به ضرب گلوله کشته شد Thu Jan 18 09:52:20 IRST 2018
پرس شیعه رهبر طالبان خواستار توقف جنگ با داعش شد Sat Oct 07 21:11:50 IRST 2017
پرس شیعه حزب الله لبنان خبر رویترز را تکذیب کرد Sat Feb 18 03:35:10 IRST 2017
پرس شیعه توجّه به برنامه‌های اقتصادی اسلام، راهگشای بسیاری از مشکلات است Fri Feb 03 15:27:37 IRST 2017
پرس شیعه تحقیق علوم انسانی یا تحقیقات استراتژیک؟/تفاوت حزب اللهی و اصولگرا Sun Nov 26 12:27:21 IRST 2017
پرس شیعه زلزله در «حلبچه» تلفات جانی نداشت/فعالیت ستاد بحران اقلیم کردستان Mon Nov 13 00:11:59 IRST 2017
پرس شیعه جریان عاشورا مظهر ذلت ناپذیری مؤمنان حقیقی است Sun Oct 01 13:58:49 IRST 2017
پرس شیعه آمریکا مسئولیت حمله به شمال سوریه را پذیرفت Fri Mar 17 14:10:04 IRST 2017
پرس شیعه 5 نقطه مداری بنام ایران ثبت شد/ هماهنگی برای قرار دادن ماهواره Tue Oct 03 11:56:43 IRST 2017
پرس شیعه اسپانیا: «کارلوس پیگدمون» به بلژیک رفته است Mon Oct 30 16:40:23 IRST 2017
پرس شیعه ترجمه و انتشار دو کتاب از آثار «سمت» در بیروت Wed Mar 15 12:09:27 IRST 2017
پرس شیعه کار آتش‌ نشانان مانند رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس بود Fri Jan 27 15:25:27 IRST 2017
پرس شیعه ارائه آخرین فناوری های شهر هوشمند در نمایشگاه خدمات شهری Sun Dec 24 09:16:21 IRST 2017
پرس شیعه جان بولتون: برجام از ابتدا توافق بدی بود Mon Jan 15 22:38:31 IRST 2018
پرس شیعه فواید و اثرات یاد مرگ در زندگی انسان ها Fri Oct 06 15:06:43 IRST 2017
پرس شیعه انقلاب اسلامی توانست ساخت سیاسی شبه مدرنیته را نابود کند Thu Aug 31 09:09:42 IRDT 2017
پرس شیعه صفحه نمایشگر تلفن همراهی که خود را ترمیم می کند Wed Apr 05 10:07:03 IRDT 2017
پرس شیعه تظاهرات هزاران بحرینی در ششمین سالروز انقلاب Tue Feb 14 17:25:05 IRST 2017
پرس شیعه ترامپ اوایل 2018 در یک سفر کاری به انگلیس می رود Wed Oct 11 14:34:57 IRST 2017
پرس شیعه آمریکا: شاید دولت میانمار را تحریم کنیم! Tue Oct 24 08:59:07 IRST 2017
پرس شیعه کنترل ارتش سوریه بر سلسله کوه های جنوب دیرالزور و مناطق حومه حمص Sun Sep 10 20:07:19 IRDT 2017
همشهری آنلاین آهنگ دنیا در دل هنر Wed Feb 15 06:39:00 IRST 2017
ساعت24 نماینده امریکا در سازمان ملل: ایران برجام را اجرا کرده/ علاقمند به تحریم ایران هستیم اما روسیه وتو می کند Wed Jun 28 09:44:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی معاون وزیر: سال 96 شکوفاترین دوران ورزش کشور است Thu Feb 23 13:48:00 IRST 2017
روزنامه آرمان روابط عمومی تراز تجاری مثبت بعد از 62 سال Thu Apr 13 04:30:00 IRDT 2017
فردا ضرب الاجل 48ساعته دیوان عدالت به شرکت گاز Sun Dec 10 15:17:54 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران انتقال 224میلیون لیتر فرآورده‌ نفتی در 14 روز اول امسال Tue Apr 04 17:46:53 IRDT 2017
بهار نیوز 2 روسی دیگر در سوریه کشته شدند Wed Apr 19 11:08:43 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم برگزاری جشنواره ملی علوم قرآنی در شوش دانیال(ع) Thu Apr 06 12:08:07 IRDT 2017
ایران آنلاین کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی با مصرف کلم قرمز Mon Jan 02 13:14:30 IRST 2017
انصاف دفاعیات رئیس‌جمهور از وزیران پیشنهادی و اظهارات مخالفان و موافقان Tue Aug 15 16:02:14 IRDT 2017
دولت بهار کاهش احتمال ابتلا به سرطان با مصرف دارچین Mon Oct 02 01:49:00 IRST 2017
تابناک یک کشته و 4 مصدوم در واژگونی پژو پارس Sun Mar 19 10:56:36 IRST 2017
ورزش 3 خلاصه بسکتبال گلدن استیت 121-95 یوتا جاز Tue May 09 09:03:09 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ترکیب تیم پرسپولیس مقابل لخویا اعلام شد Tue May 23 18:20:00 IRDT 2017
تهران پرس نصب دستگاه‌های جدید لرزه‌نگاری و GPS در کشور Thu Dec 28 04:30:00 IRST 2017
عصر ایران "جام" جهانی به ایران نمی‌آید Tue Sep 12 13:06:06 IRDT 2017
گرداب راه اندازی مجدد ایمیل ایمن محبوب اسنودن Sun Jan 22 20:20:01 IRST 2017
پرشین خودرو شهردار تهران مطرح کرد؛ چینی ها به ادامه ساخت خط 6 مترو کمک می کنند Thu Dec 14 17:38:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران آسیب های وحشتناکی که هدفون ها به شنوایی می زنند Wed Nov 08 09:04:32 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا جذب 40 نیروی خرید خدمات آموزش در مدارس شهرستان دلگان Sun Oct 22 09:13:04 IRST 2017
ایران آنلاین پیغام احمدی‌نژاد برای ارتباط با اصلاح‌طلبان به چه کسی و چه پاسخی دریافت کرد؟ Mon Apr 03 15:21:40 IRDT 2017
فرارو نامه مطهری به آیت‌الله جنتی درباره حصر خانگی Mon Mar 06 08:52:15 IRST 2017
ساعت24 چین: آمریکا بازی با حاصل جمع صفر را کنار بگذارد Tue Dec 19 10:33:25 IRST 2017
بی باک نیوز تاثیرات منفی بادکنک برای شنوایی Fri Mar 03 09:47:02 IRST 2017
بولتن نیوز فیلم/ ناپولی 2 - منچسترسیتی 4 Thu Nov 02 10:22:47 IRST 2017
آنا راستی‌آزمایی آژانس در ایران بدون مشکل ادامه دارد Thu Oct 19 20:33:51 IRST 2017
میزان نوجوان، حلقه مفقوده فرهنگ ما است Tue Oct 31 12:30:01 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی آغاز مرحله دوم مسابقات ورزشی دانش آموزان دختر و پسر فارس Thu Apr 13 16:52:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ویدئو/ آیا شهروندان روس با حضور نظامی کشورشان در سوریه موافقند؟ Sat Sep 02 14:45:16 IRDT 2017
جماران پلیس عاملان نزاع مسلحانه در کرمانشاه را دستگیر کرد Tue Jul 18 13:25:26 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم آقایان قبل از انتخابات گفتند رسیدگی به پرونده «فریدون» را متوقف کنیم Tue Jul 11 00:04:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا مرگ فرمانده سعودی تبار داعش در موصل Tue Apr 04 23:43:09 IRDT 2017
598 داور آسیایی کاراته ایران شهیدشد Mon Mar 06 14:03:27 IRST 2017
افق نیوز انتصاب سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Tue Aug 22 20:27:31 IRDT 2017
دولت بهار قیمت آپارتمان در منطقه22 و تهرانسر + جدول Fri Jun 23 23:41:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نقشه جدید اکتشاف معادن آماده شد/ حمایت از معادن کوچک در برنامه دولت Mon Sep 25 11:44:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نوسانات بازار ارز در دولت یازدهم به 5 درصد رسیده است Thu Apr 13 10:19:00 IRDT 2017
میزان پرونده پروژه عطر گل یاس تا مهرماه بسته می شود/ مطالبات پلیس ها پرداخت می شود Thu Jul 27 14:24:01 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران اختصاص 3 میلیارد ریال برای مرمت خانه تاریخی ابهری خوانسار Thu Aug 10 22:12:01 IRDT 2017
فردا زیباترین چشمه آب گرم ترکیه Sun Dec 10 14:44:01 IRST 2017
واحد مرکزی خبر مشروح اظهارات نخست وزیر عراق در موسسه صلح آمریکا Tue Mar 21 13:15:40 IRST 2017
ایران آنلاین نتایج آرای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر سنندج اعلام شد Sat May 20 13:34:55 IRDT 2017
بی باک نیوز ضایع شدن های مسی توسط بازیکنان رعال مادرید Thu Oct 19 15:29:01 IRST 2017
بی باک نیوز انتحار یک داعشی در میان همقطاران خود Mon Apr 17 05:24:01 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر جام نقش جهان در اصفهان +فیلم Fri Nov 17 20:04:59 IRST 2017
خانه ملت دیدار هیئت پارلمانی ایران با نماینده مجلس روسیه/تاکید بر بهبود روابط بیش از پیش ایران و روسیه Fri Sep 01 23:15:00 IRDT 2017
خانه ملت بستر اصلی اعتراضات عوامل اقتصادی بود/ روز روشن با نام موسسات مالی مال مردم خوری شد Wed Jan 03 15:29:04 IRST 2018
فردا دلار بانکی گرانی را در پیش گرفت +جدول Wed Jan 25 10:27:06 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین اختصاص 5 میلیون دلار برای افزایش ایمنی هسته ای Mon Apr 24 20:50:39 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین روحانیت به هیچ عنوان مخالف شادی مردم نیست Sun Aug 06 18:13:15 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران سیاوش خیرابی فاتح تندیس بهترین لبخند + عکس Mon Aug 28 10:30:07 IRDT 2017
عصر ایران اعتراض کواکبیان به عدم احراز صلاحیتش: از حق خودمان نمی‎توانیم دفاع کنیم، چطور از حق مردم دفاع کنیم؟ Mon Apr 24 10:59:31 IRDT 2017
برنا امضای تفاهم نامه انجام شش طرح مشترک تحقیقاتی در زمینه مهندسی ژنتیک با آفریقای جنوبی Sun Nov 12 08:11:17 IRST 2017
برنا نیاز حداقل 3 بارنداز در مسیر راه آهن کرمانشاه Sat Aug 19 13:54:16 IRDT 2017
روزنو نیمکت نشینی‌های مداوم روی اعصاب بیت سعید Fri Nov 24 15:40:02 IRST 2017
تی نیوز هشدار نسبت به وقوع «بهار عربی» در کشورهای حوزه خلیج فارس Sat Jul 15 20:03:48 IRDT 2017
دیپلماسی ایرانی رابطه غیرقانونی آمریکا و روسیه Sat Jan 28 23:57:48 IRST 2017
میزان طلای 18 عیار ارزان شد/ اُفت قیمت دلار در صرافی ها+ جدول قیمت Sat Oct 21 13:40:02 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران امدادرسانی به بیش از 900 نفر در مناطق سیل زده Thu Oct 05 10:12:48 IRST 2017
افکارخبر ماموریت جدید رابسون چیست؟ Sat Feb 11 16:44:08 IRST 2017
تی نیوز فروش بلیت نمایش با چهره سینمایی، کلاهبرداری است Sat Jul 08 10:41:46 IRDT 2017
آی تی نا باتری آیفون 8 پلاس منفجر شد Mon Oct 02 11:42:47 IRST 2017
بی باک نیوز جریاناتی تلاش می کنند فساد را در کشور گسترش دهند Sat Oct 21 17:20:01 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران روند برگزاری امتحان کنکور در افغانستان تا هفته دیگر تمام می‌شود Wed Jul 05 10:48:22 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران نفت 2.5 درصد ارزان شد Sat Jul 22 12:10:47 IRDT 2017
بولتن نیوز کسی که به آن سخن گفت راست گفت Wed Nov 01 23:30:50 IRST 2017
تابناک امضای قرارداد خرید 20 هواپیمای ATR Thu Apr 13 12:44:40 IRDT 2017
تدبیر 24 شادترین کودک دنیا +عکس Sun Dec 10 17:00:05 IRST 2017
بی باک نیوز افزایش امید به زندگی با اهدای خون Mon Feb 27 17:08:01 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن فراخوان مقاله اجلاس «محبان اهل بیت(ع) و مسئله تکفیری‌ها» Sun Jul 02 09:35:27 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران دریا بستر بسیار مناسبی جهت تحقیق و توسعه هرمزگان است Mon Feb 20 11:17:12 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اعلام حمایت جامعه جوانان متحد اسلامی اصفهان از حجت‌الاسلام رئیسی Wed May 17 12:32:51 IRDT 2017
انتخاب طارمی به تمرین پرسپولیس نرفت/ آقای گل همچنان به دنبال جدایی است؟ Tue Jul 04 10:37:59 IRDT 2017
آی تی نا مشکلات امنیتی در زیرساخت ابری زامبی Thu Nov 16 22:56:50 IRST 2017
برنا ترکیب زردهای اصفهان مشخص شد Thu Feb 09 14:50:33 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران شرکت در انتخابات کشور را از تهدیدات دشمن مصون می‌کند Wed May 17 13:33:56 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اجرای بسته آموزش روستاهای گردشگری از سال 96 Sun Feb 26 14:10:54 IRST 2017
فردا آخرین آمار تلفات طوفان سهمگین «ایرما» در آمریکا +تصاویر Thu Sep 14 14:40:48 IRDT 2017
فرارو داعش: حکومت آمریکا در دست یک احمق است Wed Apr 05 00:44:56 IRDT 2017
عصر ایران 4 کشته در واژگونی پژو در آزادراه زنجان - قزوین Sat Mar 11 23:15:08 IRST 2017
اتاق خبر24 بیمه درمان معتادان نداریم/ شرکت های خصوصی پیش قدم شوند Sat Dec 09 09:11:00 IRST 2017
میزان تعدد جرم چیست و چه مجازاتی دارد؟ Sun Dec 17 17:23:33 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم هنوز هنگام عبور از آسمان خلیج فارس وحشت می‌کنم Mon Jul 03 10:50:32 IRDT 2017
خانه ملت ثبت‌نام انتخابات شوراها 30 اسفند آغاز می‌شود؟ Sat Feb 18 12:31:00 IRST 2017
آنا مستند «خانه آرام» روایت 30 سال جستجوی خانواده امشب از شبکه یک Mon Dec 25 11:21:51 IRST 2017
افکارخبر بلیت یک میلیونی تئاتر شهاب حسینی در بازار سیاه! + عکس Tue Jul 25 12:20:20 IRDT 2017
تابناک رییسی: رقیب خاصی در انتخابات ندارم Sat May 06 11:36:07 IRDT 2017
ایلنا دیدار و عدم توافق با جلیلی را تکذیب می‌کنم Sun Jul 09 21:31:30 IRDT 2017
ایستا نیوز 13سال انتظار برای اعلام اسامی موسسات مالی غیرمجاز Tue Jul 18 10:17:49 IRDT 2017
روزنو کروبی برای معاینه به بیمارستان قلب رفت Mon Mar 06 00:15:01 IRST 2017
تدبیر 24 ایران روح برجام را نقض کرده Fri Sep 15 15:45:02 IRDT 2017
اتاق خبر24 واردات 8 میلیون دلاری شیرخشک! Wed Oct 18 09:37:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر 4 کشته و 6 مصدوم در واژگونی اتوبوس محور اراک توره Sun Apr 16 08:43:06 IRDT 2017
ایلنا سود هر مشمول سهام عدالت حداقل 69 هزار تومان خواهد بود Mon Sep 11 09:43:26 IRDT 2017
اعتدال فراغت جوان ایرانی چگونه می‌گذرد؟ Sun Jul 30 18:17:44 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دادستان شهرستان: اردکان از ضریب امنیت خوبی برخوردار است Sun Jul 02 15:12:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رویکرد غلط برخی وزرا موجب واردات کالاست Thu Sep 21 12:12:00 IRDT 2017
تدبیر و امید گلایه از واگذاری املاک شهرداری به افراد خاص Tue Sep 12 10:57:38 IRDT 2017
تیک توئیت زاکانی: پایان مأموریت بسیجی شهادت است Sun Apr 23 09:48:27 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد گسل ماهدشت هنوز فعال است/هوشیار باشند Sat Dec 23 14:16:39 IRST 2017