پرس شیعه - Sat Sep 09 11:07:08 IRDT 2017 نمایش خبر

غدیر متعلق به تمام امت اسلام است/ چشمه همیشه جوشان تاریخ

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _ مهدی مستقیمی: به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر و روز آغاز امامت […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _مهدی مستقیمی:به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر وروز آغاز امامت و ولایت حضرت امیر(ع) و بررسی موقعیت و شاخصه های این واقعه سترگ در باور اسلامی و شیعی، گفتگویی با حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر مروجی طبسی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه و محقق و مؤلف سیره و سیرت اهل بیت(ع)، انجام داده ایمکه ماحصل آن در ادامه از نظرتان می گذرد؛
*غدیر و وقوع این حادثه عظیم در باور اسلامی و شیعی چگونه تبیین شده است؟ نقاط مهم و قابل دفاع این رویداد در منابع روایی، چگونه تشریح شده اند؟
واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد
در باب واقعه غدیر، خداوند در قرآن کریم و خطاب به نبی مکرم اسلام(ص) می فرماید:«یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّـهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ»؛ یکی از وقایع بسیار مهم و عظیم تاریخ اسلام و تاریخ نبوت، واقعه غدیر است. حادثه ای که حقیقتاً جهان اسلام، مشابه آن را سراغ ندارد. واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد.
یکی از اشتباهات رایج در برخورد با حادثه غدیر، این مطلب است که، مردم و محققین می پندارند این واقعه مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. این غفلتی است که نمی بایست از آن به آسانی عبور کرد؛ غدیر؛ متعلق به شیعه نیست، بلکه بحث امامت و سقایت امت، بعد از نبی مکرم(ص)، تمام امت اسلامی را در بَر می گیرد و تمام مسلمین می بایست در برابر این واقعه سرنوشت ساز از خود واکنش نشان دهند.
دلیل این ادعا، راویان و ناقلان حدیث و حادثه، واقعه غدیر در تاریخ هستند که عمدتاً شیعه و محبت اهل بیت(ع) هم نیستند. اشخاصی مانند؛ انس ابن مالک، ابوهریره، جریر بن عبدالله بجلی، جابر بن سمره، سعد بن ابی وقاص، طلحه بن عبید و صدها نفر دیگر، افرادی هستند که در واقعه غدیر و اعلام عمومی امامت و ولایت حضرت امیر(ع) توسط پیامبر اکرم(ص) حضور داشتند و این واقعه را روایت کرده اند.
این افراد تعلق خاطری به عالم تشیع و اهل بیت(ع) ندارند؛ ما متأسفانه بعد از گذشت قریب چهارده قرن، از واقعه غدیر، هنوز نتوانسته ایم، رویداد غدیر را آنچنان که می بایست، برای مردم تبیین و تشریح نماییم. مطلب دیگر در بررسی واقعه غدیر این است که در این رویداد، پیامبر اکرم(ص) در اعلام ولایت و جانشینی حضرت امیر(ع)، به چه کسانی بیشتر و اساسی تر توجه و اهمیت می فرمودند. از اَصح کُتب روایی اهل سنت، کتاب صحیح مسلم است؛ مسلم در جلد چهارم کتاب صحیح، صفحه 1879 خطبه غدیر را روایت کرده است.
پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند»
مسلم در این روایت بیان می دارد در واقعه غدیر، دو مسئله مهم، ذهن پیامبر اکرم(ص) را به خود مشغول کرده بود، اولین مسئله، قرآن کریم بوده است و دیگری عترت و اهل بیت(ع) ایشان می بوده؛ پیامبر اکرم(ص) به نقل از مسلم و به روایت از زید بن ارقم، صحابی مشهور پیامبر(ص)، در واقعه غدیر فرمودند:«أُذَکِّرُکُمُ اللهَ فی أهلِ بَیْتی!» و این جمله را سه مرتبه تکرار فرموده اند؛ سؤال مهم این جا این است که، پیامبر اکرم(ص) چرا این جمله را سه مرتبه تکرار کرده اند؛ پاسخ این سؤال به اهمیت این موضوع نزد رسول خدا(ص) باز می گردد.
نکته مهم سخن رسول الله(ص) در این رویداد این مطلب است که، قرار دادن اهل بیت پاک ایشان در کنار قرآن کریم، معرف و تبیین کننده عصمت و طهارت این خاندان جلیله و عظیم الشأن است. پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند».
*منابع روایی اهل سنت در باب واقعه غدیر، چگونه نقل روایت کرده اند؟
طبق نقل حافظ ابن عساکر دمشقی، شافعی مذهب متوفی 571 در کتاب ارزشمند «تاریخ دمشق» جلد چهلم، پیامبر اکرم(ص) در روز غدیر دست مبارک حضرت امیر(ع) را به سوی مردم و آسمان بلند فرمودند و اعلام نمودند:« وَهُوَ أَخِی عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ وَهُوَ فِیکُمْ بِمَنْزِلَتِی فِیکُمْ فَقَلِّدُوهُ دِینَکُمْ وَأَطِیعُوهُ فِی جمیع امورکم»؛
یعنی؛ ای مردم، آگاه باشید؛ خداوند منزلت و مقام علی بن ابیطالب(ع) را همانند؛ منزلت و جایگاه من، نزد خود قرار داده است، بنابراین خداوند از او راضی باشد همانگونه که من از او راضی هستم. این فرمایش نورانی حضرت رسول(ص) این معنا را می رساند که هر مقامی را که خداوند برای من پیامبر(ص) در نظر دارد، همانند آن جایگاه را نیز برای علی بن ابیطالب(ع) در نظر دارد. در شرح مقامات حضرت رسول اکرم(ص) از لسان قرآن کریم همین نکته کافی است که، قرآن در باب وجود ایشان می فرماید:« یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا وَدَاعِیًا إِلَی اللَّـهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِیرًا»؛ پروردگار عالمیان در این آیه شریفه، پنج شاخصه و خصوصیت مهم را به نبی مکرم اسلام(ص) نسبت داده اند که اوج مقامات و کرامات حضرت رسول(ص) هستند؛ بنابراین می بایست بیان کرد که راه شناخت حضرت امیر(ع)، شناخت پیامبر اکرم(ص) است و راه و مسیر شناخت پیامبر اکرم(ص) نیز قرآن کریم است و در نتیجه، راه و روش شناخت حضرت امیر(ع)، رجوع به قرآن کریم است.
راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم
می بایست بیان کرد: راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم.
*چگونه می توان در مسیر اعتلا و اثبات حقانیت واقعه غدیر گام برداشت و هر چه بیشتر در عمق بخشی به معارف اهل بیت(ع) حرکت کرد؟ به نظر شما مؤلفه های اساسی در این رویکرد، چه گزینه هایی هستند؟
در این باب می بایست بیان کرد که اگر واقعه غدیر، به قرآن کریم گره زده شود، این رویداد دارای ارزش خواهد شد. نبی مکرم اسلام(ص) بدون شک و تردید، اشرف مخلوقات و سرور کائنات هستند و در زیر آسمان کبود، شخصی به مرتبه و درجه حضرت رسول(ص) نخواهد رسید؛ بنابراین زمانی که رسول خدا(ص) می فرماید:«درجه و مرتبه علی(ع) نزد خداوند، همانند درجه و مرتبه من است»، این معنا این نکته را می رساند که، اعلمیت و دانش و آگاهی و اطلاع از اسرار الهی، نزد حضرت امیر(ع) وجود دارد و اوست که می تواند بعد از پیامبر(ص)، طریق و مسیر سعادت را به مردمان نشان دهد.
متأسفانه شبکه ها و رسانه های معاند و وابسته به جریانات تکفیری و وهابی، با القای این نکته که شیعیان معتقد هستند، در زمین، هیچ کسی به مرتبه و جایگاه علی بن ابیطالب(ع) نمی رسد، می خواهند القا نمایند که در عالم هستی، کسی بالاتر و والاتر از وجود مقدس حضرت امیر(ع) وجود ندارد؛ این برداشت و گفته معاندین و تکفیری ها، به حق غلط و نادرست است. ما وجود حضرت امیر(ع) را بالاتر از نبی مکرم اسلام(ص) نمی دانیم؛ بلکه ما معتقد هستیم، بعد از رسول اکرم(ص)، شخصی به درجه و مرتبه عِلمی و بینشی حضرت امیر(ع) نمی رسد و شاهد این ادعا نیز، روایت صریح پیامبر(ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) است.
حاکم نیشابوری متوفی 405 در کتاب «المستدرک علی الصحیحین» جلد سوم، از همسر باوفای پیامبر(ص)، حضرت ام سلمه(س) روایت می نماید که پیامبر (ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) فرموده اند:« عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ، وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِیٍّ لَنْ یَتَفَرَّقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ»، یعنی، پیامبر اکرم(ص) در این حدیث شریف بیان فرموده اند:«علی(ع) با قرآن مأنوس است و قرآن نیز با علی(ع) مأنوس است؛ این دو از یکدیگر جدا نخواهند شد تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند»؛
اهل فن و حدیث و دانش روایی آگاه هستند که حاکم نیشابوری، چه جایگاهی در منابع اهل سنت دارد؛ حاکم نیشابوری و جناب حافظ زهدی، نقّاد حدیث هستند و اعتقاد دارند که این حدیث همسر پیامبر(ص)، حدیثی صحیح و قابل قبول است، بنابراین سؤالی که در این مقام پیش می آید این است که، آیا نقل روایت و حدیث، افضل تر است یا فهم روایت؟ اگر فهم روایت از نقل روایت، افضل تر و اساسی تر است، چرا جناب حاکم و جناب حافظ، به این نکته توجه نمی نمایند که طبق فرمایش حضرت رسول(ص)، حضرت امیر(ع) لحظه ای از قرآن کریم جدا نخواهند بود؟ جناب حاکم نیشابوری و حافظ زهدی، راهی ندارند جز اینکه بگویند: بله، علی بن ابیطالب(ع) از قرآن جدا نمی شود.
طبق این فرمایش نبوی(ص)، هیچ مسئله و نکته ای در قرآن کریم وجود نخواهد داشت که آن مسئله، بر حضرت امیر(ع) پوشیده باشد، حال سؤال اینجاست که، آیا چنین شخصیتی و چنین مقامی، امکان دارد که خداوند را، (نعوذ بالله)معصیت نماید؟ قطعاً چنین امری محقق نخواهد بود و این روایت، دلالت تام دارد بر شخصیت بی بدیل حضرت امیرالمؤمنین(ع) وهمچنین دلالت تام دارد بر عصمت ایشان. در خاتمه می بایست از خداوند سبحان تشکر و سپاس کرد که نور ایمان و معرفت را با چراغ علوی، همچنان پاینده و برقرار فرمودند و می بایست گفت:«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِب وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ» و سلام علیکم و رحمه الله.
پرس شیعه آیت الله اراکی نظریه «فقه نظامات اجتماعی» را تبیین می کند Fri Aug 18 12:46:41 IRDT 2017
پرس شیعه خدمت رسانی به بیش از 80 هزار زائر اربعین در موکب ثقلین اوقاف Wed Nov 01 11:44:12 IRST 2017
پرس شیعه اوج بارش شهابی را فردا در آسمان شب ایران رصد کنید Mon Jan 02 12:26:34 IRST 2017
پرس شیعه آغاز روند خروج داعشی‌ها از القلمون غربی به سوی دیرالزور Mon Aug 28 14:33:43 IRDT 2017
پرس شیعه برداشت، خوانش و تفسیر صحیح از اسلام را به جوانان نشان دهیم Wed Oct 04 13:57:50 IRST 2017
پرس شیعه نتایج جستجوی ایرانیها در گوگل/ اقبال کاربران به محتوای فارسی Mon Dec 18 09:24:20 IRST 2017
پرس شیعه آغاز  دوره های آموزشی مبلغان طرح  آرامش بهاری سال 96 Mon Feb 13 11:20:53 IRST 2017
پرس شیعه محرومیت جامعه از عدالت اجتماعی زیان های معنوی به دنبال دارد Thu May 04 10:45:23 IRDT 2017
پرس شیعه 2017، خونبارترین سال برای افغانستان/ثبت 600 کشته تنها در یک سال Thu Feb 15 15:30:21 IRST 2018
پرس شیعه تبعید هشت شهروند بحرینی به عراق Mon Feb 05 08:43:06 IRST 2018
پرس شیعه دیلتای دنبال جایگاه مشروعی برای علوم انسانی درکنار علوم طبیعی است Wed Dec 13 12:30:59 IRST 2017
پرس شیعه ثبت 15 هزار وقف از سال 89/ 6.5 میلیون متر مربع ساخت و ساز در بقاع Fri Nov 17 11:40:47 IRST 2017
پرس شیعه یورش شهرک نشین‎های صهیونیست به مسجد الاقصی Tue Mar 21 19:48:44 IRST 2017
پرس شیعه برگزاری دوره ارزیابی مسابقات بین المللی قرآن بانوان و دانش آموزان Thu Feb 16 10:06:40 IRST 2017
پرس شیعه پذیرش اولین گروه پناهجویان مسلمان در دانشگاه‌ های آلمان Sun Jul 09 19:09:57 IRDT 2017
پرس شیعه دو قطبی های کاذب به مصلحت نظام نیست Mon Mar 06 12:36:40 IRST 2017
پرس شیعه محدودیت های لندن برای مسافران برخی کشورهای خاورمیانه Tue Mar 21 20:44:14 IRST 2017
پرس شیعه بیت المقدسی‌ها هیات سازشکار بحرینی را به مسجد الاقصی راه ندادند Sun Dec 10 15:02:24 IRST 2017
پرس شیعه حمایت برخی کشورها از تروریسم در راستای برهم زدن امنیت افغانستان Sat Nov 11 10:18:58 IRST 2017
پرس شیعه کرسی«نقش انگیزه و محتوا در حلیت و حرمت هنر»برگزار می شود Sat Dec 16 16:10:59 IRST 2017
پرس شیعه وزیر ارتباطات به کره جنوبی سفر کرد Tue Sep 26 10:29:40 IRST 2017
پرس شیعه ذرات کهکشانی عامل سقوط آزاد هواپیما و خرابی کامپیوترها Sun Feb 19 12:27:23 IRST 2017
پرس شیعه «سید عبدالملک الحوثی» امروز سخنرانی می‌کند Fri Apr 13 15:10:47 IRDT 2018
پرس شیعه کشته شدن 3 نظامی سعودی در عملیات یمنی ها Wed Dec 27 20:42:01 IRST 2017
پرس شیعه ممنوعیت تأسیس حسینیه و توزیع کتب شیعی در مصر Sun Apr 23 18:57:23 IRDT 2017
پرس شیعه رگولاتوری اپراتورها را موظف به رعایت کف قیمت اینترنت کرد Wed Jun 21 15:31:35 IRDT 2017
پرس شیعه برگزاری نشست سه جانبه حریری با میشل عون و نبیه بری Wed Nov 22 13:08:54 IRST 2017
پرس شیعه عکس‌العمل گردان های الاشتر به شکنجه و بازداشت زنان انقلابی بحرین Sun Jul 09 16:22:28 IRDT 2017
پرس شیعه حمله موفقیت آمیز هکرهای فلسطینی به سایتهای صهیونیستی Wed Apr 04 08:40:19 IRDT 2018
پرس شیعه مذاکرات نظامی عربستان و سودان در ریاض Sun Feb 25 12:01:20 IRST 2018
پرس شیعه حوادث میانمار نمونه بارز نسل کشی سازمان یافته علیه مسلمانان است Mon Sep 18 20:22:29 IRDT 2017
پرس شیعه مسئولین قدردان نعمت ولایت و امنیت باشند Tue Jan 24 19:27:00 IRST 2017
پرس شیعه جنگی بین ایران و عربستان روی نخواهد داد Wed Dec 20 11:08:56 IRST 2017
پرس شیعه دستگاه های اجرایی ملزم به استفاده از آنتی ویروس بومی شدند Fri Feb 02 10:12:56 IRST 2018
پرس شیعه خورشید تفاوتی با ستاره های مشابه ندارد Sun Jul 16 15:21:39 IRDT 2017
پرس شیعه وزیر خارجه فرانسه به نیویورک می‎رود Sat Oct 28 13:47:08 IRST 2017
پرس شیعه شناسایی جسد قاضی شیعه حکومتی عربستانی که سال گذشته ناپدید شده بود Mon Dec 25 13:50:23 IRST 2017
پرس شیعه گوترش: حفظ برجام برای صلح و ثبات جهانی بسیار ضروری است Thu Oct 19 00:23:40 IRST 2017
پرس شیعه توسعه دانشگاه مذاهب اسلامی در سراسر کشور ضروری است Wed Apr 26 14:50:15 IRDT 2017
پرس شیعه شبکه ملی اینترنت اشیاء راه اندازی شد Tue Jul 18 15:21:58 IRDT 2017
پرس شیعه لحظه ای از تبیین فتنه های آینده گروه های افراطی غفلت نخواهیم کرد Thu Nov 23 16:09:35 IRST 2017
پرس شیعه یورش عوامل انتحاری به مرکز پلیس دمشق/داعش بر عهده گرفت Wed Oct 11 16:46:46 IRST 2017
پرس شیعه واشنگتن: پیونگ یانگ تمایلی به گفتگو نشان نمی دهد Sun Oct 01 00:20:40 IRST 2017
پرس شیعه هشدار درباره افشای اطلاعات کاربر با انتشار عطر! Sat Sep 02 16:21:55 IRDT 2017
پرس شیعه نامزدهای انتخابات نزاکت اخلاقی و قانون را رعایت کنند Fri Apr 14 15:18:51 IRDT 2017
پرس شیعه متعاقب سفر روحانی به عشق آباد، 283 زندانی به کشور منتقل می شوند Wed Mar 28 16:41:39 IRDT 2018
پرس شیعه مخالفت نیمی از آمریکایی ها با جانبداری آمریکا از اسرائیل Sat Dec 23 14:49:15 IRST 2017
پرس شیعه مکتب حله جزو اولین مکاتبی است که زمینه پذیرش تصوف در آن پیدا شد Tue Dec 19 16:09:54 IRST 2017
پرس شیعه ترامپ: مایک پمپئو وزیر خارجه طراز اول آمریکا خواهد شد! Fri Apr 20 03:05:47 IRDT 2018
پرس شیعه حوزه‎های علمیه باید مشکلات فرهنگی جامعه را حل کنند Fri Mar 31 19:17:17 IRDT 2017
پرس شیعه ابراز نگرانی پوتین نسبت به اوضاع اسپانیا و رفراندوم کاتالونیا Tue Oct 03 18:12:59 IRST 2017
پرس شیعه حسن روحانی: از گسترش روابط با آلمان استقبال می کنیم Sat Dec 31 19:15:39 IRST 2016
پرس شیعه توکل کرمان: رهبران حزب الاصلاح یمن بردگان ریاض و ابوظبی هستند Sun Feb 04 08:58:49 IRST 2018
پرس شیعه تنفیذ، پایانی بر بی سیادتی و آوارگی عقلانیت ابزاری است Sat Aug 05 13:10:20 IRDT 2017
پرس شیعه ترامپ، تاریخ و جغرافیا و ادب و حقوق را یکجا از کف داده است Sat Oct 14 03:36:36 IRST 2017
پرس شیعه کشف گور جمعی در جنوب غرب کرکوک Wed Nov 22 14:51:40 IRST 2017
پرس شیعه اقدامات شدید امنیتی در غزه بر ضد جاسوسان اسرائیل Sun Apr 02 16:40:04 IRDT 2017
پرس شیعه بازگشت اروپا به قرن بیستم/هشدار مرکل در داووس Fri Jan 26 16:39:32 IRST 2018
پرس شیعه قیام امام خمینی وخیزش عظیم مردم ایران موجب تحول بزرگی درجهان شد Sat Aug 12 10:58:40 IRDT 2017
پرس شیعه پوتین: آمریکا نباید بمباران اتمی هیروشیما را تکرار کند Thu Dec 14 12:48:12 IRST 2017
پرس شیعه دولت تونس: اغتشاشات شب گذشته ربطی به افزایش قیمتها ندارد Tue Jan 09 13:27:56 IRST 2018
پرس شیعه اغتشاشات ایران توطئه است و امنیت بین المللی را به خطر می اندازد Tue Jan 02 13:48:31 IRST 2018
پرس شیعه حرفهای وزیر خارجه قطر تکراری و خسته کننده است Mon Sep 11 16:55:34 IRDT 2017
پرس شیعه نگرانی روحانی لبنانی از تهاجم فرهنگی علیه این کشور Fri Mar 03 09:28:22 IRST 2017
پرس شیعه خشم اردن از تلاش «محمد بن سلمان» برای عادی سازی روابط با اسرائیل Thu Nov 16 22:29:55 IRST 2017
پرس شیعه سمینار فلسفه ابتدایی مدرن در کانادا برگزار می‌شود Thu Nov 16 11:30:52 IRST 2017
پرس شیعه واکنش ایران به حرف‍های ترامپ سند شورای امنیت شد/ هشدار به آمریکا Fri Oct 13 23:52:23 IRST 2017
پرس شیعه وزیر خارجه انگلیس به روسیه سفر می کند Tue Nov 21 17:51:49 IRST 2017
پرس شیعه انفجار در یک منزل مسکونی در سن پترزبورگ Thu Apr 06 18:39:14 IRDT 2017
پرس شیعه کردهای عراق یکی از مهمترین متحدان ایران به شمار می‌روند Sat Sep 02 13:36:37 IRDT 2017
پرس شیعه اظهارات بن سلمان بر ادعاهای سابق عربستان خط بطلان کشید Thu Oct 26 21:34:58 IRST 2017
پرس شیعه سلبریتی ها؛ آواتارهای مشهور و صاحبان اندیشه؛ پرده نشینان مهجور Sun Apr 08 08:22:32 IRDT 2018
پرس شیعه دیدار جابری انصاری با مذاکره کننده ارشد ترکیه در روند آستانه Mon Oct 30 15:19:42 IRST 2017
پرس شیعه لاوروف: دوستان غربی خواستار خروج تروریستها از آتش بس نیستند Thu Feb 22 15:56:08 IRST 2018
پرس شیعه مدل تعرفه اینترنت نامحدود نهایی شد/تماشای رایگان 5 ساعت ویدئو Wed Jul 19 09:44:22 IRDT 2017
پرس شیعه مشکلات دفاتر پیشخوان خدمات دولت بررسی می شود Sat Dec 16 10:33:28 IRST 2017
پرس شیعه تسلط ارتش سوریه بر 3 روستای استراتژیک در حومه «حماه» Sun Feb 04 15:55:23 IRST 2018
پرس شیعه زنانی در کنار رسول خدا(ص) Tue Apr 25 13:16:41 IRDT 2017
پرس شیعه یک مامور پلیس آمریکا به ضرب گلوله کشته شد Sat Nov 18 10:21:53 IRST 2017
پرس شیعه بیانیه پایانی بیست و نهمین اجلاس سران اتحادیه عرب Sun Apr 15 22:31:43 IRDT 2018
پرس شیعه اخیرا 423 مسجد در لندن ساخته و 500 کلیسا تعطیل شده است Mon Apr 03 17:35:25 IRDT 2017
پرس شیعه 4 زن با حکم امیر قطر به عضویت مجلس شورا درآمدند Thu Nov 09 15:14:41 IRST 2017
پرس شیعه بهترین تفنگ ها در طول تاریخ (1) Thu Jul 06 07:39:41 IRDT 2017
پرس شیعه گرایش انسان به دین و مذهب فطری است Wed May 31 02:39:09 IRDT 2017
پرس شیعه عزاداری حوزه در ایام فاطمیه علمی باشد/ ضرورت توجه به خطبه فدکیه Tue Jan 30 16:38:39 IRST 2018
پرس شیعه تیلرسون: العبادی را به پذیرش طرح اقلیم کردستان ترغیب کردم Fri Oct 27 10:23:50 IRST 2017
پرس شیعه قوه قضائیه با شجاعت وارد مبارزه با مفاسد اقتصادی شده است Fri Jan 27 13:47:32 IRST 2017
پرس شیعه آمریکا و اتحادیه اروپا مانع بازگشت آوارگان سوری می‌شوند Fri Jul 07 17:54:07 IRDT 2017
پرس شیعه اعتراض اسلام‌ گرایان بنگلادشی به نصب مجسمه مشابه الهه یونانی Tue Feb 14 14:36:40 IRST 2017
پرس شیعه دارایی همسر و ایوانکا ترامپ اعلام شد Sun Apr 02 01:33:47 IRDT 2017
پرس شیعه هرگز ندیدم که یک ایرانی در عراق دست به عملیات تروریستی بزند Sat Dec 09 17:58:07 IRST 2017
پرس شیعه اعلام زمان ثبت نام متقاضیان شرکت در مراسم معنوی اعتکاف Wed Feb 21 12:05:34 IRST 2018
پرس شیعه تاکید قسام بر دور نگه داشتن غیر نظامیان از هرگونه جنگ و اقدام نظامی Fri Mar 10 16:00:40 IRST 2017
پرس شیعه هیأتی از اقلیم کردستان عازم بغداد شد Sat Sep 23 14:24:07 IRST 2017
پرس شیعه اتهام تلاش برای سرنگونی نظام ترفند جدید آل خلیفه علیه انقلابیان Fri Aug 25 19:42:09 IRDT 2017
پرس شیعه واکنش رژیم آل خلیفه به بیانیه جمعیت الوفاق درباره زندانیان سیاسی Fri Oct 20 12:31:00 IRST 2017
پرس شیعه هیأتی از مجلس شورای عربستان اوایل ماه آتی به مسکو سفر می‌کند Tue Feb 27 13:37:17 IRST 2018
پرس شیعه آل سعود موج جدیدی از اعدام و سرکوب شیعیان را تدارک می‌بیند Sat Jul 15 16:31:50 IRDT 2017
پرس شیعه تشدید تدابیر امنیتی در مسجد امام حسین قاهره Sun Jan 22 18:46:52 IRST 2017
پرس شیعه چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان تهران گشایش یافت Mon Aug 07 13:13:44 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو ایران باید بخشی از مذاکرات درباره امنیت در خاورمیانه باشد Sun Feb 25 23:26:34 IRST 2018
ایلنا مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد Mon Mar 06 15:15:52 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران راه اندازی اتحادیه ناشران و کتابفروشان Sat Mar 04 11:20:19 IRST 2017
خبرگزاری مهر توافق دانشگاه هرمزگان بادانشگاههای باری جهت انتقال فناوری و دانش Mon Jul 24 09:03:38 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران کارت زرد داور به توپ جمع کن! + فیلم Tue Mar 28 13:00:01 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر دختر رزمی کار مهدیشهری طلای کاراته ایران را کسب کرد Thu Jan 25 18:24:01 IRST 2018
صراط پشت پرده سخنان مامور سابق سازمان سیا فاش شد! Fri Jan 05 09:28:59 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران با این مواد غذایی از شر سموم بدن خلاص شوید +اینفوگرافی Thu May 18 03:00:01 IRDT 2017
دنیای معدن تصویری که دلیل نیمکت‌نشینی سید جلال در تیم ملی را نشان می دهد Fri Mar 31 19:32:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران اوقات شرعی 10 اردیبهشت ماه آذربایجان شرقی Sun Apr 30 08:00:07 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران امضای 8 تفاهم نامه همکاری بین شهرداری رشت و بخش خصوصی Thu Jan 18 08:00:09 IRST 2018
واحد مرکزی خبر اشغال 85 درصدی ظرفیت سفر با قطار Sat Mar 18 13:42:23 IRST 2017
تیک عکس/ چهره قربانیان انفجار در سالن کنسرت Tue May 23 13:26:29 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر نمایشگاه گل وگیاه درمحل دائمی نمایشگاه های استان Thu Apr 13 09:51:59 IRDT 2017
اتاق خبر شناسایی جاسوس‌افزار جدید در ایران Thu Oct 26 12:10:07 IRST 2017
خبرگزاری فارس شوخی هرتابرلین با بایرن مونیخ در یک شبکه اجتماعی Sun Jul 30 11:37:00 IRDT 2017
پارسینه الگوی بانکداری اسلامی تحت نظارت مشترک علمای شیعه و أهل سنت قابل تعمیم به جهان اسلام است Mon Dec 04 17:20:20 IRST 2017
خبرگزاری مهر صفحه اول روزنامه‌های استان زنجان 26 مرداد 96 Thu Aug 17 13:27:33 IRDT 2017
تدبیر 24 جشن پایان فصل دوم «لیسانسه ها» Tue Jan 23 12:26:31 IRST 2018
افکارخبر وقتی کاپیتان پرسپولیس گزارشگر می شود+عکس Sat Feb 17 12:15:03 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا اعلام آمادگی بسیجیان سروستانی جهت کمک به آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه Tue Nov 14 13:45:44 IRST 2017
نامه نیوز رضاییان حرکت پرسپولیسی ها را تلافی کرد Mon Mar 27 00:40:23 IRDT 2017
جوان آنلاین اعتراض تند باشگاه قطری به میزبانی اماراتی‌ها Mon Feb 12 16:59:40 IRST 2018
اتاق خبر24 بنز 8 میلیاردی پلاک شده در ایران! Wed Aug 30 10:33:00 IRDT 2017
پارسینه رونمایی از 3 دستاورد هسته‌ای، فردا یکشنبه Sat Apr 08 19:58:13 IRDT 2017
برنا بیانیه جبهه پایداری به مناسبت تقارن 17شهریور و کشتار مسلمانان میانمار Sat Sep 09 13:53:36 IRDT 2017
تابناک آغاز عملیات آزادسازی منطقه الرمانه و شهرستان راوه در الانبار Sat Nov 11 11:39:06 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران یک کشته در بر خورد 2 دستگاه خودرو در پلدختر Thu Dec 28 15:49:25 IRST 2017
واحد مرکزی خبر حماس و جهاد اسلامی: مسجدالاقصی خط قرمز ماست Mon Jul 17 17:36:08 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اجلاس سه جانبه سوچی توافقات و فضای تحلیلی Sat Nov 25 08:12:00 IRST 2017
شیعه نیوز شهیدی که ناجی 50 زن از چنگال خونین داعش شد Mon Jan 15 11:39:50 IRST 2018
پایگاه خبری الف از غذاهای ممنوع هنگام اسهال Thu Aug 24 09:59:46 IRDT 2017
میزان سرمربی استقلال و دستیارش تماشاگر ویژه بازی/ استقبال سرد از بازی/ کری‌خوانی هواداران پرسپولیس با شفر Mon Dec 11 16:12:45 IRST 2017
میزان کشته شدن بیش از هفت هزار تروریست طی 22 ماه، طی حملات هوایی جنگنده‌های روسیه در سوریه Mon Jul 31 01:22:20 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران اعزام دانش آموزان سوادکوه به مناطق عملیاتی Thu Jan 26 13:25:53 IRST 2017
واحد مرکزی خبر چهار آلاله شهید، میهمان اصفهان Mon Feb 05 13:17:52 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم این علائم نشان دهنده سرطان روده هستند Thu Apr 13 11:14:37 IRDT 2017
افکارخبر بودجه در پیچ سخت/ پیشخوان Mon Sep 18 08:11:07 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا همایش یاد دوستان در دانشگاه پیام نور کردکوی برگزار شد+تصاویر Mon Dec 11 14:23:06 IRST 2017
خبرگزاری فارس کتابخانه ملی ایران هشتادساله شد Mon Oct 09 14:17:00 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین عدالت سلامت در روستاها/ درمانگاه‌های روستایی آذربایجان شرقی پزشک مقیم دارند Sat Mar 11 13:35:31 IRST 2017
افکارخبر حمایت مربی دروازه بان های پرسپولیس از بیرانوند Wed May 10 09:40:35 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران سرهای سرگردان بدون کلاه و خطر مرگ Sun Aug 20 16:36:26 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم برگزاری نمایشگاه «بعد چهارم» در فرهنگسرای نیاوران Tue Dec 26 05:13:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران اجرای30 کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در یاسوج Sun Jan 21 13:53:07 IRST 2018
واحد مرکزی خبر کویر نشینی و عقرب زدگی Fri Jul 21 13:42:58 IRDT 2017
پارس فوتبال رئیس هیئت مدیره پرسپولیس : طاهری باید در پرسپولیس حفظ شود Fri Oct 27 22:03:13 IRST 2017
ایران آنلاین چرا فعالیت اقتصادی بنیادها و نهادها را به حساب دولت می گذارید Mon May 01 17:06:32 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر جمهور 34 (قسمت پایانی)؛ آزمونی دیگر برای ... Sun May 07 12:06:15 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا کام تلخ تولید کننده ایرانی از واردات شیرین/ واردات بیسکوییت و شکلات به کشور 18 میلیاردی شد! Wed Dec 13 11:57:51 IRST 2017
واحد مرکزی خبر شکسته شدن بند خاکی ریزه در شهرستان تایباد Sat Feb 18 10:58:55 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا شناسایی و دستگیری قاتل بانوی مینودشتی Thu Mar 29 11:48:50 IRDT 2018
آفتاب ایران نقاط ضعف و قوت بودجه 97 / تشریح تبعات بنزین 1500 تومانی Mon Dec 18 08:36:06 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پیشنهاد رابطه با سوئد از سوی امیرکبیر/ ناکامی شاه در ازدواج با زنان سوئدی Wed Feb 15 18:44:58 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی رویدادهای خبری امروز چهارشنبه 11 اسفند در استان کردستان Wed Mar 01 12:14:00 IRST 2017
روزنو مطهری:تلاش کنید دولتی بر سرکار آید که به رفع حصر معتقد باشد/نامزدها بدانندرئیس جمهور نمی‌تواند خارج از برنامه ششم عمل کند Mon May 08 17:16:30 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران انفجار نزدیک کاخ ریاست جمهوری سومالی در موگادیشو Sat Oct 28 18:02:29 IRST 2017
آنا استوارنامه سفرای جدید سوئیس، نیجریه و چک تقدیم رئیس جمهور شد Sat Oct 14 10:55:33 IRST 2017
واحد مرکزی خبر گشایش نمایشگاه فرش ابریشم مراغه Sat Jul 08 11:29:16 IRDT 2017
فردا نمایندگان از پاسخ وزیر کار قانع نشدند Wed Oct 04 11:59:33 IRST 2017
میزان برگ برنده استقلال در فسخ قرارداد جباری Sat Oct 07 08:51:50 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی واعظی: جریان های سیاسی قراردادهای بین المللی کشور را خرج تسویه حساب های خود نکنند Fri Jul 07 20:10:00 IRDT 2017
ایستا نیوز زمان فروش جدیدترین محصول سایپا اعلام شد Mon Nov 20 12:47:37 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو پلیس درمورد ولنتاین مطابق قانون عمل می‌کند Wed Feb 14 10:30:08 IRST 2018
بی باک نیوز خلاصه فوتسال ایران و ازبکستان (فینال مسابقات آسیایی) Wed Sep 27 20:11:01 IRST 2017
پایگاه خبری الف دیدار نمایندگان یونسکو از شهر کفش‌های دست‌دوز ایران Tue Jul 18 17:00:25 IRDT 2017
بی باک نیوز لیگ UTT 2017 هند - تنیس روی میز زنان - چین و هنگ کنگ Fri Jul 21 06:04:02 IRDT 2017
تابناک خرد سیاسی ایجاب می‌کند که اصلاح‌طلبان سناریوهای مختلفی برای انتخابات داشته باشند Sat Feb 18 14:10:01 IRST 2017
اتاق خبر تعطیلی موقت سامانه سهام عدالت از سی ام اسفند Sat Mar 18 18:31:03 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ژاوی: فصل بعد هم در السد بازی می‌کنم/ مربیگری در بارسلونا رویای من است Wed Mar 08 15:19:48 IRST 2017
انتخاب بهمنی: قالیباف از انتخابات کنار خواهد کشید/ بروجردی: تخریب دولت اخلاقی نیست و با آن مخالفیم Wed Apr 19 11:51:11 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین جشنواره علوم و هنرهای قرآنی در گناباد برگزار می شود Mon Jan 23 10:56:33 IRST 2017
جام نیوز ستاره محبوب استقلال در آستانه خلق رکوردی کم نظیر در آسیا Thu Feb 23 19:34:45 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی هوای لرستان ناسالم است Sat Dec 31 12:55:00 IRST 2016
تابناک گزینه‌های مطرح وزارت علوم در دولت دوازدهم Tue Aug 01 11:56:57 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ساماندهی راه آهن تهران-تبریز/ پیش بینی بودجه 38 میلیاردی Wed Feb 14 10:16:16 IRST 2018
ایلنا شیمبا: باخت مقابل گسترش را جبران می کنیم/ نه شانس داشتیم و نه پنالتی مان را گرفتند Sat Nov 11 11:18:36 IRST 2017
اعتدال خدمات پس از فروش ایران‌خودرو باز هم صعود کرد Sat Sep 16 14:07:33 IRDT 2017
میزان ماهینی: بعد از دیدن صحنه اسارت شهید حججی بر خودم بالیدم/ مشکلاتی داریم که هواداران از آنها مطلع هستند/ اهداف زیادی داریم Sat Aug 12 15:27:37 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد می توانستیم قوانین فیفا را تغییر بدهیم؟! Sun Jan 07 19:37:36 IRST 2018
پایگاه خبری الف مطهری: احتمال رأی نیارودن 2 وزیر وجود دارد/ تعصب گروهی و جناحی در چینش کابینه وجود نداشته است Sun Aug 13 17:05:31 IRDT 2017
پولی مالی بانک صنعت و معدن263میلیاردریال تسهیلاتپرداخت کرد Mon Mar 06 12:24:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی کارشناس نظامی سی ان ان: بشار اسد نیازی به استفاده از سلاح شیمایی نداشت Sat Apr 08 16:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر استفاده از ظرفیت دهیاریها در رفع مشکلات مدارس روستایی ضرورت دارد Sun Nov 26 18:10:45 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران نوسازی واحد های قدیمی اسدآباد Mon Dec 25 13:58:18 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران طرح تامین آب شهرک صنعتی استهبان Wed Sep 06 17:00:52 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا یزد؛ مُعین منطقه 14 تهران در زمان بحران/ضرورت آمادگی دستگاه‌های استان برای مقابله با بحران Tue Jan 02 14:32:50 IRST 2018
بی باک نیوز ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه Sun Apr 16 13:10:01 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اقتصاد لیبرال حاکم بر دولت عامل افزایش نرخ ارز در کشور است Tue Apr 10 12:12:00 IRDT 2018
خبرگزاری حوزه مدرسه فاطمیه(س) خرم آباد میزبان عزاداران فاطمی Sat Feb 25 10:32:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو 20 ایراد طرح جدید ترافیک/ پول بده به داخل طرح بیا! Tue Jan 02 10:39:15 IRST 2018
دولت بهار شکست ایرانِ سرسخت با نیروهای کارآزموده‌اش دشوار است Mon Feb 20 09:55:00 IRST 2017
فرهنگ نیوز حمله آمریکا به سوریه زمینه افراطی‌گری در منطقه را فراهم می‌کند Sat Apr 08 20:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس 5 ورزشکار کامرون در جریان مسابقات کشورهای مشترک‌المنافع ناپدید شدند Wed Apr 11 15:52:06 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران مسعود بارزانی: مرحله کنونی موقتی است و کردها آن را پشت سر می‌گذارند Mon Dec 04 09:45:33 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا دولت های قبلی و فعلی مردم سراب را با دروغ فریب داده اند/ دولت در مساله سراب بافت ورود پیدا کند Sat Jan 28 17:48:50 IRST 2017
ایلنا رییس مجمع تشخیص درگذشت پدر قاسم سلیمانی را تسلیت گفت Tue Oct 31 12:54:23 IRST 2017
روزنو درخواست تراکتورسازی از استقلال/ این بازیکن را جذب نکنید! Fri Jun 23 18:00:01 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران آخرین مهلت پرداخت مالیات اعلام شد /مردم منتظر گرانی میوه و لبنیات باشند؟ /مشمولان سهام عدالت سریعتر ثبت‌نام کنند Tue Jun 20 20:31:01 IRDT 2017
آنا ضرب‌الاجل دولت اسپانیا به منطقه کاتالونیا برای شفاف‌سازی درباره جدایی Wed Oct 11 20:34:00 IRST 2017