پرس شیعه - Sat Sep 09 11:07:08 IRDT 2017 نمایش خبر

غدیر متعلق به تمام امت اسلام است/ چشمه همیشه جوشان تاریخ

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _ مهدی مستقیمی: به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر و روز آغاز امامت […]

حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: برخی می پندارند واقعه غدیر مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد.
پرس شیعه، گروه دین و اندیشه _مهدی مستقیمی:به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خُم، عیدالله الاکبر وروز آغاز امامت و ولایت حضرت امیر(ع) و بررسی موقعیت و شاخصه های این واقعه سترگ در باور اسلامی و شیعی، گفتگویی با حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر مروجی طبسی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه و محقق و مؤلف سیره و سیرت اهل بیت(ع)، انجام داده ایمکه ماحصل آن در ادامه از نظرتان می گذرد؛
*غدیر و وقوع این حادثه عظیم در باور اسلامی و شیعی چگونه تبیین شده است؟ نقاط مهم و قابل دفاع این رویداد در منابع روایی، چگونه تشریح شده اند؟
واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد
در باب واقعه غدیر، خداوند در قرآن کریم و خطاب به نبی مکرم اسلام(ص) می فرماید:«یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّـهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ»؛ یکی از وقایع بسیار مهم و عظیم تاریخ اسلام و تاریخ نبوت، واقعه غدیر است. حادثه ای که حقیقتاً جهان اسلام، مشابه آن را سراغ ندارد. واقعه غدیر ریشه در کلام خداوند و وحی الهی دارد؛ در بررسی واقعه غدیر می باید دقت داشت که این واقعه، یک حادثه تاریخی صرف نیست، بلکه واقعه غدیر، آینده امت اسلامی را در بَر می گیرد.
یکی از اشتباهات رایج در برخورد با حادثه غدیر، این مطلب است که، مردم و محققین می پندارند این واقعه مربوط به عالم تشیع است، در صورتی که این واقعه، مربوط به تمام امت اسلامی است و تمام اعصار و قرون را در بَر می گیرد. این غفلتی است که نمی بایست از آن به آسانی عبور کرد؛ غدیر؛ متعلق به شیعه نیست، بلکه بحث امامت و سقایت امت، بعد از نبی مکرم(ص)، تمام امت اسلامی را در بَر می گیرد و تمام مسلمین می بایست در برابر این واقعه سرنوشت ساز از خود واکنش نشان دهند.
دلیل این ادعا، راویان و ناقلان حدیث و حادثه، واقعه غدیر در تاریخ هستند که عمدتاً شیعه و محبت اهل بیت(ع) هم نیستند. اشخاصی مانند؛ انس ابن مالک، ابوهریره، جریر بن عبدالله بجلی، جابر بن سمره، سعد بن ابی وقاص، طلحه بن عبید و صدها نفر دیگر، افرادی هستند که در واقعه غدیر و اعلام عمومی امامت و ولایت حضرت امیر(ع) توسط پیامبر اکرم(ص) حضور داشتند و این واقعه را روایت کرده اند.
این افراد تعلق خاطری به عالم تشیع و اهل بیت(ع) ندارند؛ ما متأسفانه بعد از گذشت قریب چهارده قرن، از واقعه غدیر، هنوز نتوانسته ایم، رویداد غدیر را آنچنان که می بایست، برای مردم تبیین و تشریح نماییم. مطلب دیگر در بررسی واقعه غدیر این است که در این رویداد، پیامبر اکرم(ص) در اعلام ولایت و جانشینی حضرت امیر(ع)، به چه کسانی بیشتر و اساسی تر توجه و اهمیت می فرمودند. از اَصح کُتب روایی اهل سنت، کتاب صحیح مسلم است؛ مسلم در جلد چهارم کتاب صحیح، صفحه 1879 خطبه غدیر را روایت کرده است.
پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند»
مسلم در این روایت بیان می دارد در واقعه غدیر، دو مسئله مهم، ذهن پیامبر اکرم(ص) را به خود مشغول کرده بود، اولین مسئله، قرآن کریم بوده است و دیگری عترت و اهل بیت(ع) ایشان می بوده؛ پیامبر اکرم(ص) به نقل از مسلم و به روایت از زید بن ارقم، صحابی مشهور پیامبر(ص)، در واقعه غدیر فرمودند:«أُذَکِّرُکُمُ اللهَ فی أهلِ بَیْتی!» و این جمله را سه مرتبه تکرار فرموده اند؛ سؤال مهم این جا این است که، پیامبر اکرم(ص) چرا این جمله را سه مرتبه تکرار کرده اند؛ پاسخ این سؤال به اهمیت این موضوع نزد رسول خدا(ص) باز می گردد.
نکته مهم سخن رسول الله(ص) در این رویداد این مطلب است که، قرار دادن اهل بیت پاک ایشان در کنار قرآن کریم، معرف و تبیین کننده عصمت و طهارت این خاندان جلیله و عظیم الشأن است. پیامبر(ص) در روز غدیر و خطاب به خیل عظیم مسلمین که گرداگرد ایشان جمع شده بودند فرمودند:«ای مسلمین، هر قدر که به قرآن و فرامین آن اهمیت می دهید، بدانید که اهل بیت(ع) من نیز همان جایگاه و مرتبه را دارند و همانگونه که قرآن از تحریف و دست درازی، مصون است، خانواده و اهل بیت(ع) من نیز، از خطا و تحریف مصون و مبرا هستند».
*منابع روایی اهل سنت در باب واقعه غدیر، چگونه نقل روایت کرده اند؟
طبق نقل حافظ ابن عساکر دمشقی، شافعی مذهب متوفی 571 در کتاب ارزشمند «تاریخ دمشق» جلد چهلم، پیامبر اکرم(ص) در روز غدیر دست مبارک حضرت امیر(ع) را به سوی مردم و آسمان بلند فرمودند و اعلام نمودند:« وَهُوَ أَخِی عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ وَهُوَ فِیکُمْ بِمَنْزِلَتِی فِیکُمْ فَقَلِّدُوهُ دِینَکُمْ وَأَطِیعُوهُ فِی جمیع امورکم»؛
یعنی؛ ای مردم، آگاه باشید؛ خداوند منزلت و مقام علی بن ابیطالب(ع) را همانند؛ منزلت و جایگاه من، نزد خود قرار داده است، بنابراین خداوند از او راضی باشد همانگونه که من از او راضی هستم. این فرمایش نورانی حضرت رسول(ص) این معنا را می رساند که هر مقامی را که خداوند برای من پیامبر(ص) در نظر دارد، همانند آن جایگاه را نیز برای علی بن ابیطالب(ع) در نظر دارد. در شرح مقامات حضرت رسول اکرم(ص) از لسان قرآن کریم همین نکته کافی است که، قرآن در باب وجود ایشان می فرماید:« یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا وَدَاعِیًا إِلَی اللَّـهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِیرًا»؛ پروردگار عالمیان در این آیه شریفه، پنج شاخصه و خصوصیت مهم را به نبی مکرم اسلام(ص) نسبت داده اند که اوج مقامات و کرامات حضرت رسول(ص) هستند؛ بنابراین می بایست بیان کرد که راه شناخت حضرت امیر(ع)، شناخت پیامبر اکرم(ص) است و راه و مسیر شناخت پیامبر اکرم(ص) نیز قرآن کریم است و در نتیجه، راه و روش شناخت حضرت امیر(ع)، رجوع به قرآن کریم است.
راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم
می بایست بیان کرد: راه و مسیر اثبات حقانیت غدیر، قرآن کریم و نشانها و آیات شریف آن هستند؛ ما در ایام عید سعید غدیر، می بایست هر چه بیشتر در تفهیم این حقانیت از منظر قرآن کریم کوشا باشیم و بکوشیم این صراحت و حجیت قرآن کریم را نسبت به واقعه غدیر به جهانیان ارائه نماییم.
*چگونه می توان در مسیر اعتلا و اثبات حقانیت واقعه غدیر گام برداشت و هر چه بیشتر در عمق بخشی به معارف اهل بیت(ع) حرکت کرد؟ به نظر شما مؤلفه های اساسی در این رویکرد، چه گزینه هایی هستند؟
در این باب می بایست بیان کرد که اگر واقعه غدیر، به قرآن کریم گره زده شود، این رویداد دارای ارزش خواهد شد. نبی مکرم اسلام(ص) بدون شک و تردید، اشرف مخلوقات و سرور کائنات هستند و در زیر آسمان کبود، شخصی به مرتبه و درجه حضرت رسول(ص) نخواهد رسید؛ بنابراین زمانی که رسول خدا(ص) می فرماید:«درجه و مرتبه علی(ع) نزد خداوند، همانند درجه و مرتبه من است»، این معنا این نکته را می رساند که، اعلمیت و دانش و آگاهی و اطلاع از اسرار الهی، نزد حضرت امیر(ع) وجود دارد و اوست که می تواند بعد از پیامبر(ص)، طریق و مسیر سعادت را به مردمان نشان دهد.
متأسفانه شبکه ها و رسانه های معاند و وابسته به جریانات تکفیری و وهابی، با القای این نکته که شیعیان معتقد هستند، در زمین، هیچ کسی به مرتبه و جایگاه علی بن ابیطالب(ع) نمی رسد، می خواهند القا نمایند که در عالم هستی، کسی بالاتر و والاتر از وجود مقدس حضرت امیر(ع) وجود ندارد؛ این برداشت و گفته معاندین و تکفیری ها، به حق غلط و نادرست است. ما وجود حضرت امیر(ع) را بالاتر از نبی مکرم اسلام(ص) نمی دانیم؛ بلکه ما معتقد هستیم، بعد از رسول اکرم(ص)، شخصی به درجه و مرتبه عِلمی و بینشی حضرت امیر(ع) نمی رسد و شاهد این ادعا نیز، روایت صریح پیامبر(ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) است.
حاکم نیشابوری متوفی 405 در کتاب «المستدرک علی الصحیحین» جلد سوم، از همسر باوفای پیامبر(ص)، حضرت ام سلمه(س) روایت می نماید که پیامبر (ص) در باب وجود مقدس حضرت امیر(ع) فرموده اند:« عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ، وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِیٍّ لَنْ یَتَفَرَّقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ»، یعنی، پیامبر اکرم(ص) در این حدیث شریف بیان فرموده اند:«علی(ع) با قرآن مأنوس است و قرآن نیز با علی(ع) مأنوس است؛ این دو از یکدیگر جدا نخواهند شد تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند»؛
اهل فن و حدیث و دانش روایی آگاه هستند که حاکم نیشابوری، چه جایگاهی در منابع اهل سنت دارد؛ حاکم نیشابوری و جناب حافظ زهدی، نقّاد حدیث هستند و اعتقاد دارند که این حدیث همسر پیامبر(ص)، حدیثی صحیح و قابل قبول است، بنابراین سؤالی که در این مقام پیش می آید این است که، آیا نقل روایت و حدیث، افضل تر است یا فهم روایت؟ اگر فهم روایت از نقل روایت، افضل تر و اساسی تر است، چرا جناب حاکم و جناب حافظ، به این نکته توجه نمی نمایند که طبق فرمایش حضرت رسول(ص)، حضرت امیر(ع) لحظه ای از قرآن کریم جدا نخواهند بود؟ جناب حاکم نیشابوری و حافظ زهدی، راهی ندارند جز اینکه بگویند: بله، علی بن ابیطالب(ع) از قرآن جدا نمی شود.
طبق این فرمایش نبوی(ص)، هیچ مسئله و نکته ای در قرآن کریم وجود نخواهد داشت که آن مسئله، بر حضرت امیر(ع) پوشیده باشد، حال سؤال اینجاست که، آیا چنین شخصیتی و چنین مقامی، امکان دارد که خداوند را، (نعوذ بالله)معصیت نماید؟ قطعاً چنین امری محقق نخواهد بود و این روایت، دلالت تام دارد بر شخصیت بی بدیل حضرت امیرالمؤمنین(ع) وهمچنین دلالت تام دارد بر عصمت ایشان. در خاتمه می بایست از خداوند سبحان تشکر و سپاس کرد که نور ایمان و معرفت را با چراغ علوی، همچنان پاینده و برقرار فرمودند و می بایست گفت:«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِب وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ» و سلام علیکم و رحمه الله.
پرس شیعه بنت‌الهدی صدر؛ مبتکر حضور روحانی زن در کاروان‌های حج Mon Aug 28 09:41:42 IRDT 2017
پرس شیعه آمریکا موافقت با «عدم مداخله متقابل» در بیانیه هلسینکی را پس گرفت Thu Aug 09 10:11:07 IRDT 2018
پرس شیعه ناآرامی های جهان 100 هزار گمشده بر جای گذاشته است Tue Aug 28 10:55:11 IRDT 2018
پرس شیعه کشته شدن 15 تروریست در الجزایر طی ماه گذشته میلادی Sun Feb 04 08:46:19 IRST 2018
پرس شیعه تل آویو: افسران اسرائیلی از رزمندگان حزب الله لبنان می‌ترسند Sun Oct 07 16:06:09 IRST 2018
پرس شیعه بازداشت 12 تروریست داعش در مرکز موصل Wed May 30 05:12:58 IRDT 2018
پرس شیعه ایلدریم: نفوذ ترکیه به 30 کیلومتری خاک عراق/پیشتر هم می رویم Fri Jun 08 18:37:36 IRDT 2018
پرس شیعه بسته‌بندی ارزان مواد غذایی با نشاسته تقویت‌شده Mon Sep 17 11:15:54 IRDT 2018
پرس شیعه النجیفی: کمکهای ایران را ارج می‌نهیم Mon Feb 05 15:32:39 IRST 2018
پرس شیعه چگونه تقدیر را تغییر دهیم؟ Sat May 20 18:16:48 IRDT 2017
پرس شیعه نامزدهای انتخابات وحدت ملی و معنویت جامعه را حفظ کنند Fri May 05 16:30:01 IRDT 2017
پرس شیعه برترین کمپانی‌های دفاعی آمریکا Thu Feb 01 08:17:44 IRST 2018
پرس شیعه سوریه محور عمده مذاکرات وزیران خارجه مصر و فرانسه Sun Apr 29 20:20:00 IRDT 2018
پرس شیعه بازداشت شماری از فلسطینیان در کرانه باختری توسط نظامیان صهیونیست Tue Jul 03 10:02:18 IRDT 2018
پرس شیعه بروز اختلال در ارتباط تلفنی مشترکان 5 مرکز مخابراتی Wed Dec 06 12:57:46 IRST 2017
پرس شیعه انتقاد بی سابقه برادر پادشاه اردن از برنامه های اقتصادی این کشور Tue Sep 25 12:02:07 IRST 2018
پرس شیعه مشوق های مناطق ویژه علم و فناوری اعلام شد Thu Apr 20 00:14:15 IRDT 2017
پرس شیعه پنجره ها با «دود منجمد» عایق می شوند! Tue Aug 14 10:33:58 IRDT 2018
پرس شیعه مهاجران غیر قانونی متحدان اروپایی را به جان هم انداخت Wed Jun 13 11:22:07 IRDT 2018
پرس شیعه نیازمند مهندسی معکوس برای رسیدن به مباحث حقوق اسلامی هستیم Tue Jul 25 14:23:09 IRDT 2017
پرس شیعه یک تیم تروریستی ضد انقلاب در استان کرمانشاه منهدم شد Sat Jul 14 20:33:12 IRDT 2018
پرس شیعه انور عشقی: ریاض اهداف استراتژیکی را در سوریه دنبال نمی‌کند Sat Nov 25 16:24:27 IRST 2017
پرس شیعه اجازه دخالت در امور داخلی کشورمان را نمی‌دهیم Thu Feb 22 18:01:42 IRST 2018
پرس شیعه واقعیت مجازی حواس بیماران سرطانی را پرت می کند Wed Mar 08 13:00:26 IRST 2017
پرس شیعه همکاری محقق ایرانی با برنده نوبل فیزیک/ شناسایی رفتار مولکول Tue Jul 03 13:43:18 IRDT 2018
پرس شیعه خشم رئیس جمهور آمریکا از آزمایش موشکی ایران Sun Sep 24 03:17:51 IRST 2017
پرس شیعه «آستانه 6» و بحران سوریه/ فتیله جنگ در «ادلب» پایین کشیده می‌شود Sun Sep 17 00:08:33 IRDT 2017
پرس شیعه فارابی بنیان‌گذار تفکر و فلسفه اسلامی است Tue Mar 07 13:16:02 IRST 2017
پرس شیعه اهدای قرآن از سوی رییس جمهور به مسجد تازه‌ تأسیس ترکمنستان Sun Oct 07 08:19:45 IRST 2018
پرس شیعه آغاز رقابت نهایی نخبگان قرآنی کشوردرآخرین روز مسابقات سراسری قرآن Fri Sep 08 12:45:24 IRDT 2017
پرس شیعه استرالیا کشتی‎های کره شمالی را رصد می‎کند Sat Apr 28 10:42:49 IRDT 2018
پرس شیعه امنیت ایران با اتحاد میان نیروهای مسلح پایدار و مثال زدنی است Mon Oct 08 09:05:19 IRST 2018
پرس شیعه ترامپ سفر وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی را لغو کرد Fri Aug 24 23:19:05 IRDT 2018
پرس شیعه حماس: قدس پایتخت ابدی فلسطین است Tue Dec 19 01:06:55 IRST 2017
پرس شیعه نشست «تبیین نظام اخلاقی مولوی» برگزار می شود Sat May 20 14:56:11 IRDT 2017
پرس شیعه نگرانی از ظهور وهابیت و افراط‌ گرایی در کشور مالدیو Tue May 23 14:11:37 IRDT 2017
پرس شیعه احیاء اقتصاد سوریه 400 میلیارد دلار هزینه دارد Mon Apr 16 15:23:35 IRDT 2018
پرس شیعه پذیرش قدس به عنوان پایتخت صهیونیستها خلاف قوانین بین‌المللی است Wed Dec 13 12:27:29 IRST 2017
پرس شیعه رفتار ترامپ ناشی از امر و نهی های اطرافیان است Mon Jan 15 21:17:57 IRST 2018
پرس شیعه بسیج باید به کارهای اثربخش رو بیاورد/اجرای برنامه‌های اعتلای بسیج Mon Apr 16 11:12:30 IRDT 2018
پرس شیعه پلاسکو و آوار شبهات فقهی/ لزوم پاسخ به فروع فقهی محتمل بر حوادث Mon Jan 23 15:49:51 IRST 2017
پرس شیعه سومین گاف برجسته نتانیاهو در خصوص ایران؛ مسیحیان زندانی می شوند Fri Dec 29 18:41:23 IRST 2017
پرس شیعه هدف ترامپ از انتقال سفارت به قدس محو جریان مقاومت فلسطین است Mon Feb 26 17:47:49 IRST 2018
پرس شیعه از برنامه واقعیت مجازی «در قدس قدم بزنیم» رونمائی شد Mon Aug 21 16:58:26 IRDT 2017
پرس شیعه وقف در برنامه ششم به‌خوبی دیده شده است Wed Jan 25 12:28:01 IRST 2017
پرس شیعه حزب حاکم زیمبابوه خواستار کناره گیری «موگابه» شد Sat Nov 18 00:14:42 IRST 2017
پرس شیعه منزلت حضرت زهرا (س) در فقه اسلامی Sat Feb 11 10:17:46 IRST 2017
پرس شیعه ابراز امیدواری مسکو برای مشارکت سازمان ملل در مذاکرات «سوچی» Wed Jan 10 09:48:43 IRST 2018
پرس شیعه یک سرباز در افغانستان همقطارانش را به گلوله بست Sun Jan 14 13:27:20 IRST 2018
پرس شیعه نگاه ویژه ارتش پاکستان به ایران؛ پایداری روابط دوجانبه Tue Nov 07 14:07:54 IRST 2017
پرس شیعه تاریخ مختصر فلسفه جدید منتشر شد Sat Dec 31 14:37:32 IRST 2016
پرس شیعه حضور وزیر دفاع ایران در باکو باعث لغو سفر «لیبرمن» شد Wed Jun 20 17:51:11 IRDT 2018
پرس شیعه یورش صهیونیستها به کرانه باختری/بازداشت مبلّغ فلسطینی نابینا Mon Sep 11 11:38:55 IRDT 2017
پرس شیعه عرضه لپ تاپ های جدید سرفیس با عمر باتری 16 ساعت Sat Feb 03 11:29:14 IRST 2018
پرس شیعه تروریسم نمی‌تواند و نباید به هیچ دین، ملیت یا قومیتی منتسب شود Wed Sep 26 17:46:51 IRST 2018
پرس شیعه آمریکا در حال تأسیس 2 پایگاه در منبج واقع در سوریه است Tue Apr 03 17:56:59 IRDT 2018
پرس شیعه نشست میان ادیانی اسلام‌ شناسی در ویسکانسین آمریکا برگزار شد Tue May 23 01:51:38 IRDT 2017
پرس شیعه مهمترین پیام عاشورا تبعیت از ولی خداست Thu Sep 20 10:24:41 IRDT 2018
پرس شیعه دادگاه عالی نیجریه خواستار آزادی فوری شیخ زکزاکی شد Wed Feb 01 14:31:47 IRST 2017
پرس شیعه ابراز خرسندی بشار الجعفری از نتایج نشست آستانه 9 Tue May 15 16:24:27 IRDT 2018
پرس شیعه پاکستان با چین در زمینه پهپادهای پیشرفته همکاری می‌کند Mon Aug 06 21:14:51 IRDT 2018
پرس شیعه ماتیس: گزینه های نظامی زیادی برای مقابله با کره شمالی داریم Mon Sep 04 02:48:35 IRDT 2017
پرس شیعه آمریکا 19هزار محموله تسلیحاتی بدست تروریست‌ها در سوریه رسانده است Fri Oct 05 13:09:50 IRST 2018
پرس شیعه با امریکای خطرناکی مواجه هستیم Tue Aug 28 12:33:17 IRDT 2018
پرس شیعه اوشاکوف: ماکرون به روسیه سفر خواهد کرد Mon Oct 09 19:32:20 IRST 2017
پرس شیعه ارتش سوریه فردا وارد عفرین می شود Sun Feb 18 18:09:06 IRST 2018
پرس شیعه نیکلاس برنز: ترامپ به شدت نامتعادل است Thu Apr 12 00:50:07 IRDT 2018
پرس شیعه خصوصی سازی آموزش به سپهر اخلاقی آن آسیب می‌ زند/ فرصت برابر آموزش Sun Aug 05 09:36:36 IRDT 2018
پرس شیعه تحقق بانکداری اسلامی در گرو حل مسئله دیرکرد وام ها است Sun May 14 16:35:52 IRDT 2017
پرس شیعه برگزاری نخستین دور گفت‌وگوهای بینادینی در آفریقای جنوبی Sun Aug 27 11:34:34 IRDT 2017
پرس شیعه ترامپ دلیل قانع کننده برای بازرسی سایتهای نظامی ایران ندارد Tue Sep 19 13:40:25 IRDT 2017
پرس شیعه الگوپذیری از انقلاب اسلامی دلیل برتری مقاومت بر صهیونیستها بود Sat Sep 16 17:15:09 IRDT 2017
پرس شیعه دومین نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 آغاز شد Thu Sep 21 03:34:29 IRDT 2017
پرس شیعه موشک جدید اسپیس ایکس دوباره به فضا رفت Wed Aug 08 09:42:23 IRDT 2018
پرس شیعه افزایش صادرات سلاح فرانسه به عربستان و تشدید نیاز پاریس به ریاض Tue Sep 18 11:27:27 IRDT 2018
پرس شیعه حمایت دولت مستعفی یمن از خروج آمریکا از برجام Wed May 09 09:04:56 IRDT 2018
پرس شیعه طراحی کیت چند کاربردی تست سلامت آب توسط یک استارتاپ ایرانی Tue Jun 05 10:08:06 IRDT 2018
پرس شیعه حمایت وزیر خارجه ترکیه از توافق آمریکا و قطر Thu Jul 13 14:33:16 IRDT 2017
پرس شیعه دارایی همسر و ایوانکا ترامپ اعلام شد Sun Apr 02 01:33:47 IRDT 2017
پرس شیعه مسجد اهدایی کارکنان وزارت دفاع در کرمانشاه به بهره برداری رسید Wed Sep 12 15:52:22 IRDT 2018
پرس شیعه فراخوان مقاله با موضوع «چالش های حقوق زنان در فقه» Mon Jul 30 11:54:23 IRDT 2018
پرس شیعه «رکس تیلرسون» هفته آینده راهی هند می شود Sun Oct 15 10:15:21 IRST 2017
پرس شیعه ریابکوف: بریکس می تواند به برتری مالی آمریکا در جهان پایان دهد Tue Aug 28 04:41:34 IRDT 2018
پرس شیعه گروه‌های برتر مدیحه‌سرا و دعاخوان معرفی شدند Sun Sep 03 11:44:16 IRDT 2017
پرس شیعه غفلت از بُعد ایدئولوژیک اسلام مانع از فهم سبک زندگی اسلامی می‌شود Mon Dec 18 11:07:59 IRST 2017
پرس شیعه انتقاد از فعالیت دانش آموزان در فضای مجازی/پرکردن وقت باپیام رسانها Tue Feb 14 17:00:30 IRST 2017
پرس شیعه مشروعه خواهی و استبداد، در مقابل مشروطه‌خواهی و انکار حاکمیت خدا Sun Aug 06 12:25:21 IRDT 2017
پرس شیعه رونمایی هواوی از گوشی هایی با دوربین سلفی 20 مگاپیکسلی Sun May 28 11:43:34 IRDT 2017
پرس شیعه آیفون های جدید با باتری ظرفیت بیشتر عرضه می شوند Tue Apr 10 11:48:03 IRDT 2018
پرس شیعه ادامه یافتن بد عهدی آمریکا Fri Jan 27 14:05:50 IRST 2017
پرس شیعه مجهز کردن هوانیروز به جدیدترین تجهیزات/ارتقای توان بالگردها Mon May 28 09:21:52 IRDT 2018
پرس شیعه رایزنی رؤسای کنونی و سابق پارلمان عراق درباره تشکیل دولت آتی Sun Sep 16 14:31:50 IRDT 2018
پرس شیعه لزوم تدوین سناریویی دقیق برای مقابله با تهدیدات Sun Jul 15 13:02:53 IRDT 2018
پرس شیعه مسکو: افزایش شمار تکاوران دریایی آمریکا در نروژ بی‌پاسخ نمی ماند Fri Jun 15 01:06:03 IRDT 2018
پرس شیعه سائرون از تشکیل فراکسیون بزرگ پارلمانی عراق خبر داد Sun Aug 19 19:39:03 IRDT 2018
پرس شیعه بزرگ بودن سختی وهزینه دارد/نفوذ ایران درسایه مقاومت مردم بدست آمد Mon Feb 26 23:55:38 IRST 2018
پرس شیعه کشور در شکستن انحصار تلگرام به اجماع رسید/شرط رونق پیام رسان بومی Sun Apr 15 09:47:53 IRDT 2018
پرس شیعه طرح نوآفرین در مسیر تصویب دولت/ رفع موانع مالیاتی استارتاپها Wed Aug 01 14:12:46 IRDT 2018
پرس شیعه کتاب «نماد و اسطوره» منتشر شد Sat Jun 09 11:00:46 IRDT 2018
پرس شیعه رئیس جمهور ایتالیا پارلمان این کشور را منحل کرد Thu Dec 28 21:21:43 IRST 2017
اقتصاد آنلاین چرا مردم کاهش تورم را احساس نمی‌کنند؟ Sun May 21 11:23:18 IRDT 2017
جماران مراسم تجلیل از کارمندان نمونه لاهیجان برگزار شد Tue Aug 29 23:49:39 IRDT 2017
جماران آیت‌الله غرویان: آنهایی که موضوع سوال از رئیس‌جمهور را دنبال می‌کردند، قبل از هر پاسخ و بحثی تصمیم گرفتند تا قانع نشوند Tue Aug 28 13:51:31 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران «مغزهای کوچک زنگ زده» و «جشن دلتنگی» جلوه های ویژه خلق کردنی دارند Tue Jan 09 15:19:46 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم برگزاری مراسم رونمایی از کتاب «محمد؛ مسیح کردستان»/ تجلیل از خانواده شهید بروجردی Sat Mar 11 17:29:55 IRST 2017
دولت بهار احتمال تحریم نفتی دوباره ایران Mon Feb 13 10:20:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ثبت اطلاعات صاحبان سلاح در ایالت هاوایی Tue Jun 28 11:31:37 IRDT 2016
خبرگزاری مهر دو هزار دانش آموز قشمی مکلف شدن خود را جشن می گیرند Sun Jan 01 13:57:31 IRST 2017
اعتبار نیوز میزان افزایش حقوق فرهنگیان پس از اجرای طرح‌ رتبه‌بندی معلمان Fri Dec 14 10:49:00 IRST 2018
مشرق نیوز پرس خواهان بازگشت آقای خاص به مادرید شد Wed Oct 31 12:42:00 IRST 2018
جام نیوز وکیل، قربانی کینه قدیمی Fri Aug 25 18:30:00 IRDT 2017
آفتاب پاکستان از چین ناو می‌خرد Sun Jun 03 02:33:01 IRDT 2018
جماران قرارداد هافبک پرسپولیس فسخ شد Tue Jan 01 17:27:20 IRST 2019
صبا ایران قرارداد کریمی 3 میلیارد نیست Sat Jan 06 16:20:42 IRST 2018
مشرق نیوز دانشگاه آزاد ماهواره می سازد Sun Jun 17 13:52:44 IRDT 2018
پایگاه خبری الف آیت‌الله نوری‌همدانی: ملت از نظر معیشتی در مضیقه‌اند؛ در سفره مردم گرانی است نه فراوانی Mon Dec 24 12:56:00 IRST 2018
تیک چگونه یک زن به صفوف اول نمازجمعه تهران راه پیدا کرد؟ Sat Jul 15 22:34:01 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران دوره‌های توانمندسازی آموز‌شیاران ضما‌نتی برای استخدام نیست/دوره‌های مهارت‌آموزی؛ از تأمین هزینه‌ها تا تغییر شیوه آموزش Fri Apr 14 09:15:01 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر پرواز دوباره چکاوک ها بر فراز آسمان Sun Jun 03 21:18:08 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران راهنمای خرید محافظ صفحه نمایش Mon Apr 16 10:15:02 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: انسان همانند معدن غنی است Tue Mar 14 16:49:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران هجمه‌ها علیه دستگاه قضا به دلیل ایستادگی در برابر جریان‌های ضدانقلاب و فتنه است Fri Oct 06 13:10:08 IRST 2017
جماران قند مصنوعی شما را لاغر نمی‌کند Sun Jul 30 10:42:38 IRDT 2017
آریا ویوو X20 Plus UD رسما رونمایی شد؛ نخستین موبایل مجهز به حسگر اثرانگشت در زیر نمایشگر Wed Jan 24 17:52:13 IRST 2018
ایلنا 60 قایق و جت موتوری ایام نوروز درسواحل مستقر شدند Sun Mar 19 12:08:05 IRST 2017
شیعه نیوز آخرین دستاوردهای عملیات آزادسازی غرب موصل Mon Feb 20 08:35:41 IRST 2017
تدبیر و امید تزریق هورمون اسب‌های مسابقه به بدنسازان! Thu May 18 20:40:43 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان آیین نامه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید اصلاح شود Sat Dec 29 16:14:00 IRST 2018
روزنو کامنت علی کریمی برای هانی؛ دنیا همیشه این‌طور نمی‌مونه! Fri Apr 21 13:20:01 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اینفو گرافیک/ هم‌سنگر دوران مبارزات نهضت اسلامی Wed Jan 09 11:56:55 IRST 2019
خرداد نیوز کره جنوبی درخواست ژاپن برای مانور نظامی با آمریکا را رد کرد Sat Feb 10 11:43:56 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین اخذ سند تفکیکی اعیان بعد از گرفتن پایانکار از سوی شهرداری، صادر می شود Sat Oct 27 10:24:06 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: بخش قابل توجه رشد اقتصادی در صنایع خلاق است Fri Aug 03 13:33:28 IRDT 2018
تدبیر و امید تلگرام و واتس آپ فیلتر می‌شود! Mon May 22 08:54:20 IRDT 2017
پارس فوتبال کاپیتان یوونتوس : رونالدو بازیکنی خارق‌العاده است Wed Apr 04 17:39:52 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران دیدار مدال‌آوران بازی‌های پاراآسیایی با رهبر انقلاب + فیلم Wed Nov 14 22:43:17 IRST 2018
خبرگزاری حوزه درس ایستادگی در برابر ظالم را از مکتب امام کاظم(ع) فرا بگیریم Sun Apr 23 15:53:00 IRDT 2017
آفتاب ایران عکس: مدل محجبه شامپو لورال کیست؟ Mon Jan 22 14:42:51 IRST 2018
ایسکانیوز ساعت دو بازی از هفته بیست و سوم لیگ برتر تغییر کرد Mon Feb 05 15:36:31 IRST 2018
آفتاب ایران توافق پوتین و ترامپ درباره آتش‌بس سوریه به توافق رسیدند Sat Jul 08 06:38:05 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پایان کار نمایندگان تنیس روی میز ایران در اسلوونی با یک مدال برنز مشترک Sun Apr 30 08:32:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر اسامی داوران دیدار سپاهان با صنعت نفت آبادان Tue Jul 24 15:02:24 IRDT 2018
روزنامه کیهان قدرت٬ حال و هوای همه را تغییر می‌دهد، به‌جز...(چراغ راه) Fri Apr 21 18:51:55 IRDT 2017
افکارخبر سردار عبداللهی: برای بازسازی سوریه آمادگی داریم Wed Dec 13 13:41:19 IRST 2017
واحد مرکزی خبر زمان بندی رقابت های قهرمانی جهان در روز سوم Thu Sep 13 12:32:48 IRDT 2018
بنکر تشریح عملکرد بانک رفاه در حمایت از تولید Tue Jan 30 12:07:11 IRST 2018
آفتاب ایران برخورد باهرگونه فساد در فضای مجازی در چارچوب قانون ادامه می یابد Sun Oct 14 10:01:54 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران تاخیر 6ساعته پرواز زاهدان-مشهد Sat Feb 18 11:49:12 IRST 2017
تدبیر قطعی برق داد اهوازی‌ها را درآورد/ گرد و خاک مقصر است Sat Jan 28 13:00:04 IRST 2017
واحد مرکزی خبر رفع تصرف از 8 واحد مسکونی شهرکت اخگر سعداباد Mon Dec 04 13:20:34 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین جابری انصاری با وزیر امور خارجه سوریه دیدار کرد Wed Aug 30 17:47:00 IRDT 2017
فردا عکس: شباهت دیدار پوتین و ترامپ با صحنه یک فیلم! Sat Jul 08 11:44:23 IRDT 2017
شفقنا مدیرکل راه آهن قم خبر داد: رشد 36 درصدی ورود مسافر به ایستگاه راه آهن قم در سه ماهه نخست سال جاری Mon Jul 02 13:25:29 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر علت اصلی احتکار جدایی از خدا و سیره معصومین است Fri Jan 04 15:04:14 IRST 2019
واحد مرکزی خبر نمایشگاه آثار خوشنویسان دوره قاجار Sun Nov 04 18:30:01 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلاش اموزش نقاشی کودک Sun Jul 29 09:35:08 IRDT 2018
ساعت24 جدایی‌ام از پیکان تفاهمی بود اما کسی هم از من حمایت نمی‌کرد Wed Dec 19 11:34:43 IRST 2018
انصاف مهدی طارمی از بازی الهلال محروم است Thu Feb 16 22:35:27 IRST 2017
جمهوریت واکنش گواردیولا به حذف اینتر از لیگ قهرمانان Sat Dec 15 23:39:28 IRST 2018
واحد مرکزی خبر انتقال 51 زندانی ایرانی به کشور در سه ماه اخیر Tue Jun 20 09:45:14 IRDT 2017
نامه نیوز تلگرام روی شرکت‌های بزرگ اینترنت خانگی هم فیلتر شد Fri May 04 16:42:03 IRDT 2018
اتاق خبر دلار 4650 تومان شد Sun Jan 21 13:06:57 IRST 2018
خبرگزاری نسیم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و وزارت آموزش و پرورش Sun Feb 25 16:03:01 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران پیدا شدن جسد پدر غرق شده دررودخانه هراز/ جستجو برای یافتن دختر ادامه دارد Wed Jul 04 12:40:30 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم حجت‌الاسلام حاجی صادقی: انقلاب در 40 سال گذشته هیچ‌گاه متوقف نشده است Sun May 06 13:15:32 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم گیلان| روستاهای شهرستان رودسر با بحران جدی آب شرب مواجه هستند Fri Aug 10 10:20:51 IRDT 2018
ایلنا منتخبان شوراها با رانت و فساد مبارزه کنند Tue Jul 04 10:13:08 IRDT 2017
آنا عضو هیأت علمی واحد تبریز رئیس سازمان بسیج اساتید استان آذربایجان شرقی شد Sun Jul 09 08:57:14 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی امام جمعه سیرجان: ایام فاطمیه یادآور درس نبوت و ولایت است Fri Mar 03 16:43:00 IRST 2017
فردا آوازخوانی اکبر عبدی برای «تورنادو» Tue Oct 23 08:34:13 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا جشن بزرگ دانشجویان در دانشگاه آزاد بابل Mon Dec 04 23:55:18 IRST 2017
خبرگزاری فارس کشت نشائی 3 هزار مترمربع چغندر قند برای نخستین بار در شیروان Mon Jul 17 16:48:00 IRDT 2017
آنا پرسپولیسی‌ها به هتل هم نمی‌روند Fri Apr 28 18:55:48 IRDT 2017
روزنامه آفتاب یزد روزگار خاکستری ‌روزنامه‌چی‌ها Tue Aug 08 02:01:00 IRDT 2017
تی نیوز دسایی: کونته باید در چلسی بماند ؛ همه در افت چلسی مقصرند Fri Apr 13 05:14:19 IRDT 2018
جوان آنلاین آمادگی مردم تهران در برابر زلزله به 10 درصد هم نمی‌رسد Sun Dec 31 21:50:03 IRST 2017
تابناک واکنش عربستان به حمله تروریستی اهواز Tue Sep 25 19:55:16 IRST 2018
آریا عملیات تامین آب 10 روستا از مجتمع آبرسانی زاو کلاله آغاز شد Wed Jul 11 18:47:43 IRDT 2018
پارس نیوز فهرست کالاهای یارانه‌ای اعلام شد+جدول Mon Jan 30 09:57:30 IRST 2017
میزان کسب 2 طلا و یک نقره توسط شناگران ایران در روز سوم Mon Apr 09 19:13:44 IRDT 2018
میزان انجام بازرسی از دفاتر اسناد رسمی از مهمترین وظایف کانون سردفتران و دفتریاران است Sat May 13 10:16:31 IRDT 2017
جماران رئیس‌جمهور روحانی سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد Sat Jul 07 19:36:47 IRDT 2018
پارس نیوز 12 بسته برای خنثی سازی تحریم‌های آمریکا Sun Oct 14 02:55:09 IRST 2018
خبرگزاری فارس زیدوند: اگر برای جام جهانی انتخاب شوم از جانم مایه می‌گذارم/باید جام قهرمانی را در ایران نگه داریم Wed Mar 08 00:16:00 IRST 2017
ایلنا تاکید بشار جعفری بر لزوم نابودی تروریسم در سراسر سوریه Thu Sep 28 11:03:10 IRST 2017
تی نیوز روزهای امیدوارانه ی بازیگر هالیوودی بعد از جدایی Sat Apr 14 04:11:50 IRDT 2018
دولت بهار آرزو دارم دشمن سرم را در فکه از تنم جدا کند! Sun Jul 23 13:38:00 IRDT 2017
ایران آنلاین ساخت «رقص شیشه ای» با محوریت موسیقی آذربایجان Sat Apr 15 11:16:12 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره کسب علم Thu Dec 28 07:42:54 IRST 2017
دولت بهار اولین تمرین چپاروف با استقلالی‌ها Wed Jul 12 00:57:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی هورالعظیم، دریاچه ارومیه و زاینده‌رود در این دولت احیا شدند Mon May 15 13:50:00 IRDT 2017
افکارخبر اتسمفر گرم تمرین حریف ازبکستانی پرسپولیس در تهران Mon Feb 12 13:23:24 IRST 2018
سلامت نیوز تغییرات آب و هوا موجب تشدید علائم آلرژی می شود Thu May 04 12:03:00 IRDT 2017
افکارخبر حمله موشکی یمنی ها به متجاوزان سعودی Mon Jan 14 11:51:37 IRST 2019
واحد مرکزی خبر طوفان مایکل 3 میلیارد دلار به صنعت چوب آمریکا خسارت وارد کرد Fri Oct 19 22:55:35 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران کوچکانه 2 در قائم شهر Sun Nov 05 15:54:59 IRST 2017
دیپلماسی ایرانی سنایی: تنشی با روس‌ها سر همدان نداریم Wed Mar 15 13:28:15 IRST 2017
روزنو این ویتامین ها دشمن آلزایمر است Mon Aug 20 10:36:32 IRDT 2018
پرشین خودرو افت قیمت گروه‌های خودرویی در تالار شیشه ای Mon Nov 20 14:04:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر پرداخت 800 میلیارد ریال تسهیلات خوداشتغالی در همدان Sun Apr 30 21:31:35 IRDT 2017