روزنامه شرق - Thu Jul 27 04:30:00 IRDT 2017 نمایش خبر

نامه به نازی‌‌آبادی‌ها

مرجان توحیدی:این‌گونه خطابشان می‌کند: «دوستان عزیز، بچه‌محل‌های گرامی!» و این خطابه انگار بوی بازگشت می‌دهد؛ به کوچه‌پس‌کوچه‌های کودکی و نوجوانی. به جنوب شهر، نازی‌آباد. همان محله‌ای که سعید حجاریان از آن برخاست، حاج داوود کریمی، عباس عبدی، اکبر گنجی و محمد پروازی و در همان حول و حوش هم عماد‌الدین باقی.
 حالا که حزب «اتحاد ملت» دفتری را در نازی‌آباد افتتاح می‌کند، سعید حجاریان فرصت را مغتنم می‌داند تا در توصیف نازی‌آباد و قدرت این محل و بچه‌محل‌های خودش چند کلمه‌ای بنویسد و البته از حزب اتحاد بخواهد در کنار سازمان‌های مردم‌نهاد برای رفع مشکلات این منطقه اقدام کند. این توصیه را می‌توان به‌مثابه نقطه‌عطفی در نگرش و کنش فعالیت‌های تشکیلاتی جریان اصلاحات قلمداد کرد؛ بازگشت به انگاره‌های عدالت‌خواهانه.
 حجاریان در این متن به سوابق نازی‌آبادی‌ها در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرده و می‌نویسد: «نازی‌آباد سابقه سازماندهی قوی دارد و پیش از انقلاب مرکزیتی بود برای محله‌هایی مانند جوادیه، آبان، علی‌آباد، جوانمرد قصاب، خزانه، یاخچی‌‌آباد، یافت‌آباد، خانی‌آباد نو و... نازی‌آبای‌ها با ارتباطات و قدرت سازماندهی که داشتند، در راستای پیروزی انقلاب گام‌های بزرگی برداشتند و پس از پیروزی نیز ضمن توزیع ارزاق و نفت و... به کمیته‌ها سازمان دادند و در دوره جنگ شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کردند». حجاریان در ادامه این متن که شبیه بیانیه است، اضافه کرده: «بافت‌ نازی‌آباد بالقوه این استعداد را دارد که سازمان‌دهی قوی در آن صورت بگیرد چراکه در میان مناطق جنوب شهر، همواره جزء مناطق اصلاح‌طلب بوده و هست و اصلاح‌طلبان همواره در آن دست بالا را داشته‌اند». او سپس در نقطه کلیدی این بیانیه می‌گوید: «این دفتر تازه‌تأسیس وظایف حزبی- سیاسی برعهده دارد که طبعا از مرکز ابلاغ می‌شود اما ناگفته نماند که نازی‌آباد از زمان انقلاب به این سو با رشد جمعیتی پدیدآمده دچار آسیب‌های زیادی به‌خصوص در زمینه اشتغال، اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی شده است که هم‌اکنون انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در این محل متکفل رفع آنها هستند و دفتر حزب اتحاد نیز می‌تواند با ارتباط‌گیری با آنها در حد وسع به مرتفع‌کردن این مسائل کمک کند».
 بعد هم به ضرورت کادرسازی و جریان‌سازی در جنوب شهر اشاره کرده و ادامه می‌دهد: «نازی‌آباد محله‌ای است کارگری و رهبران محلی نقش مهمی در هدایت و سازماندهی اقشار کارگری به عهده دارند که اگر حزب نازی‌آباد بتواند از این رهبران محلی تبعیت کند بار سنگینی را برداشته است. در پایان یادآور می‌شوم که تشکیل جلسات کتاب‌خوانی و سخنرانی و آموزش دانش سیاسی و انتقال تجربیات سینه به سینه که دورکردن ما از فضای مجازی را به دنبال دارد از جمله ضرورت‌هایی است که به مرور اعضای پایه را به کادرهای حرفه‌ای حزبی تبدیل می‌کند و به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرید».
 نازی‌آباد کجاست
 نازی‌آباد، محله‌ای است که قبل از انقلاب نقطه سیاست‌ورزی از نوع چریکی و مبارزات مسلحانه بود و در نخستین روزها بعد از پیروزی انقلاب هم محل جوشش و پیدایش نهادهای تازه‌تأسیسی بود که آبشخور فکری آنها از بچه‌های همین محل بود. از تأسیس کمیته‌های انقلاب گرفته تا تأسیس سپاه پاسداران. انقلابی‌های جوانی که بعضی از آنها دبیرستان را عمدتا در دبیرستان الهی نازی‌آباد گذراندند، کتاب‌های شریعتی و مطهری خواندند، پای تفسیرهای موسوی‌خوئینی‌ها در مسجد جوزستان نشستند، آموزش‌های چریکی دیدند و دانشگاه تهرانی شدند و بعد هم انقلابی.
 ایدئولوژی چپ اسلامی داشتند و درصدد برقراری عدالت و مبارزه با استعمار و استکبار و امپریالیسم بودند. پرچم عدالت به دست گرفتند و بعدا اگرچه به خط‌امامی‌ها شهره شدند، اما در جریان‌شناسی به واسطه تعلق پایگاه فکری به چپ مشهور شده بودند. تا پایان دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی هم همچنان به این پایگاه فکری پایبند بودند. سیاست‌های اقتصادی راست‌گرایانه دولت هاشمی را مورد شدیدترین انتقادات قرار می‌دادند و از فقر و تورم بارها در روزنامه‌هایشان مقاله می‌نوشتند. پرچم‌دار عدالت بودند با این حال رفته‌رفته با طرح‌شدن مباحث فکری جدید در حوزه اندیشه، در دهه 70، پرچم آزادی به دست گرفتند. «چپ‌های خط‌امامی» به «دوم‌خردادی‌ها» تبدیل شدند و با همین شعار پیروزی بر رقیبی پرقدرت را به دست آوردند و در طول هشت سال فعالیت و دولت‌داری تلاش کردند اندیشه‌های آزادی‌خواهانه و دموکراسی‌طلبانه را رشد و بسط دهند. اگرچه در کنارش توسعه اقتصادی هم داشتند. اما از آن اقتصاد دولتی فاصله گرفته و بر خصوصی‌سازی تأکید می‌کردند. این تغییر فاز تا جایی پیش رفت که سال 84 در جریان تفرقه‌ای که چپ و راست قدیم در آن غوطه‌ور بودند، گزینه‌ای از دل جریان راست پدید آمد و پرچم به‌زمین‌افتاده عدالت را به دست گرفت. در بهت و حیرت همگانی احمدی‌نژاد در نقش یک منجی برای طبقات آسیب‌پذیر تجلی پیدا کرد؛ ظهور پوپولیسم.
 نگران حاشیه‌ها
 سعید حجاریان از سال 80 نشانه‌های چنین وضعیتی را پیش‌بینی کرده و در مقاله «اسیر جنبش فرومایگان» از خطر مرجع‌شدن لمپن‌ها در غیاب نخبگان سخن گفته بود. بعدا آن‌گونه که خود توضیح داده در مقاله‌های «خطر پوپولیسم» و «حاشیه علیه متن» درباره سال 84 درباره ظهور پوپولیسم و خطرات آن گفته بود. او در مصاحبه با روزنامه ایران به سال 94، گفته بود: «سال 84 مقاله‌ای با عنوان «خطر پوپولیسم» نوشتم و هشدار دادم ممکن است کسی بیاید و ادعاهای پوپولیستی مطرح کند. آن موقع ادعا کرده بودند که پول نفت را سر سفره مردم می‌آوریم و 40 هزار تومان هم یارانه می‌دهیم. در مقاله «حاشیه علیه متن» نیز به این خطر اشاره کردم؛ خطری که هنوز هم وجود دارد؛ در خیلی از شهرها٬ مرکز شهر به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهند؛ اما در حاشیه٬ آرا نصیب اصولگرایان می‌شود. یکی از هدف‌های ما در انتخابات سال ٬92 حذف دولت سودایی بود. آقای روحانی هم دیدگاه مشابهی داشت». یک سال قبل از آن یعنی سال 93 هم به «شرق» گفته بود: «ما همیشه مشکل حاشیه و متن داریم. مسئله حاشیه که حل نمی‌شود؛ اما بعضی وقت‌ها شدید و بعضی مواقع ضعیف می‌شود. آقای روحانی الان تلاش می‌کند با بیمه همگانی یا حتی بیمه کودکان کار و خیابانی، مشکل حاشیه‌نشین‌ها را حل کند. من می‌بینم آقای روحانی همواره در سرای سالمندان یا مراکز بهزیستی است. در بیشتر تصاویر ایشان، دکتر ربیعی و دکتر هاشمی در کنار او هستند. دلیل اینکه این دو وزیر همواره در کنار آقای روحانی دیده می‌شوند، این است که ایشان نگاه به حاشیه دارد. او دنبال این است که فاصله موجود بین حاشیه و متن را کاهش دهد. شما ببینید در تهران ماشین‌های پورشه و مازراتی جولان می‌دهند؛ درحالی‌که در کوره‌پزخانه‌ها و حاشیه شهرهای بزرگ، عده زیادی از مردم با مشکلات جدی روزمره دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بنابراین روحانی تلاش می‌کند برخلاف احمدی‌نژاد که می‌خواست با تزریق پول نقد، مشکلات حاشیه‌نشین‌ها را حل کند، با تدبیر و سیاست‌های اصولی خود دنبال رفع تبعیض باشد. اینجا بگویم که حاشیه برای احمدی‌نژاد اصل بود. حاشیه پایگاه رأی احمدی‌نژاد بود و او به جنگ حاشیه علیه متن دامن می‌زد. کم مانده بود که به حاشیه فرمان حمله به متن بدهد. اگر می‌توانست این کار را می‌کرد مانند چاوز و مورالس؛ فرمول آنها نیز همین بود؛ اما روحانی نمی‌خواهد نفرت ایجاد شود و از طرفی هم نمی‌خواهد پوپولیست باشد. سعی می‌کند تا حدودی مشکل را با تدبیر حل کند؛ بدون تهییج و نفرت‌پراکنی».
 محال است راست، چپ شود
 حجاریان در سال 96 در تحلیلی که از انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه داد، دقیقا به همین موضوع عدالت اشاره کرد و نوشت: «رقیب نهایی روحانی، در سفرهای استانی و مناظره اقتصادی- اجتماعی چندین شعار محوری مطرح کرد که شاید مهم‌ترین آنها برپایی عدالت اجتماعی و ازبین‌بردن فاصله طبقاتی بود. این شعارها چنان که می‌دانیم، از ابتدای آن متعلق به جناح چپ بوده است و به همین دلیل این پرسش در اذهان به وجود آمده که جناح راست را چه شده است، آیا آنها هم مانند چپ‌ها شده‌اند؟ در پاسخ باید گفت محال است راست، چپ شود؛ چراکه چپ‌بودن ملزومات تئوریکی دارد که اصولگرایان از آن بی‌بهره بوده‌اند. اهالی این جناح درواقع چپ‌نما هستند و تنها تعریفشان از مفهوم عدالت، صدقه‌دادن است؛ چنان که شاهد بودیم کاندیدای اصلی این جریان در بُعد ایجابی تنها از پرداخت پول سخن گفتند. البته باید توجه داشت که اصلاح‌طلبان نیز آن‌گونه که باید به بحث عدالت نپرداخته‌اند. جریان اصلاحات در مقاطعی عدالت را برابر تعادل دانسته و مسئولیت رسیدن به رهیافت‌های عدالت‌خواهانه را بر دوش احزاب محافظه‌کار اردوگاه خود گذاشته است. در جریان اصلاحات، برخلاف جریان مقابل، پایه علمی وجود داشته و دارد چنان که دیدیم در دولت‌های هفتم و هشتم وضعیت اقتصاد بهبود یافت؛ اما پایان فعالیت دولت اصلاح‌طلبان و تأثیرگذاری موضوع «جهانی‌شدن»، باعث شد ما هم تقریبا نتوانیم مسائل تئوریک خود را به عرصه عمل بکشانیم».
 حالا چند ماه از انتخابات گذشته و به نظر می‌رسد نازی‌آبادی قدیمی که مدت‌هاست از محل سکونت دوره نوجوانی‌اش فاصله گرفته و در خیابان‌های بالای شهر زندگی می‌کند، همچنان به جنوب شهر تعلق خاطر دارد؛ از قدرت کادرسازی در این محله‌ها سخن گفته و تأکید دارد در کنار فعالیت سیاسی، باید وارد فاز فعالیت‌های اجتماعی هم شد و احتمالا آن عدالت ازدست‌رفته که مرهون نگاه‌های جریان چپ دهه 60 و اوایل دهه 70 بود، به اواخر دهه 90 تزریق شود تا به قول حجاریان بتوان از پوپولیسم و اقتصاد صدقه‌ای فاصله گرفت.
روزنامه شرق هیچ‌گاه از مذاکره رویگردان نبوده‌ایم Thu Oct 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق مردن به رهایی Wed Jul 26 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نماد جوانمردی Sun Jan 07 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق طاعون در خاورمیانه Mon Jul 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رقه؛ مردم گوش به زنگ شایعه داعشی‌ها Mon Apr 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق پنج قاره Sat Aug 19 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تقلای پوچ Sun Oct 08 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق سخنگویی دولت در معاونت اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری ادغام می‌شود؟ Mon Aug 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق وساطت آیت الله جنتی Tue Apr 18 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Thu Nov 17 03:30:00 IRST 2016
روزنامه شرق دشواری زندگی در خطر Thu May 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دست‌کاری آمارها در سال‌های 1384 تا1392 Wed May 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کاش روزی بگویند موسیقی نیازی به مجوز ندارد Wed Aug 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق چاره مقابله با تحریم‌ها‌ «اقتصاد مقاومتی» است Tue Feb 21 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق نکته Mon Sep 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق در کنار اصلاح‌طلبان نیستیم؛ اصلاح‌طلبیم Wed May 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق 6 ساعت نفس‌گیر در دادگاه نظامی Sun Sep 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق می‌خواهیم زنگنه بماند Sun Jul 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Wed Dec 20 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تاخوردگی تشخیص Tue Oct 31 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دولت سعودی هرچه سریع‌تر صیادان دستگیرشده را آزاد کند Thu Jun 22 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق جایگاه فرد واقعی در شبکه‌های اجتماعی مجازی Thu Jun 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق یک کسب‌وکار خصوصی و مسئولیت اجتماعی Wed Nov 15 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بریده اخبار Thu Oct 12 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دوپینگ با معاملات بلوکی Wed Jun 21 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق در رثای برادرم حسین Mon Apr 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق عقب‌گرد 101 واحدی شاخص کل Mon Aug 14 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق اشباح بیرون‌آمده از محاق Tue Dec 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق انتصابات دردسرساز Mon Nov 06 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق «گلادیاتور» اشک ریخت و رفت Tue May 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق حق کارگران زحمتکش ضرب‌وشتم و بازداشت نیست Wed Sep 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق پایان دوران زوما Wed Dec 20 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رویداد Wed Jun 21 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق جوان متهم: می‌خواستم گوشی تلفن خواهرم را از سارقان بگیرم Mon May 15 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بازگشت زنان به «خانه خورشید» Sun Sep 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق محاکمه سارقانی‌که از 119 خانه سرقت‌ کردند Tue Aug 01 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ایران، راه‌آهن حجاز و توافق نهایی Wed Dec 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق روحانی از هیچ شخصی شکایت نکرده ‌است Sat Jul 15 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دولت زیرکانه همه‌چیز را تحت نظر دارد Wed Jan 03 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق دولت برای بازسازی کمک بلاعوض می‌کند Wed Nov 15 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ Sun Jan 21 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق سرنوشت گروه شهناز بعد از شجریان Wed Aug 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نقش سردار سلیمانی در سوریه و عراق Thu Aug 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شهریار شهر Sun Aug 13 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نظر هگل درباره «طنز عینی» ترامپ Tue Jan 30 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق معدن؛ از آمریکای خریدار تا روسیه فروشنده Sat Sep 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی در شبکه یک Wed Feb 07 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق عدول از فراخوان به‌نفع تنوع تئاتری‌ها Sun Jan 14 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق آشتی در قاهره، خوشحالی در ریاض Sat Oct 14 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق زن در نگاه هاشمی Sun Mar 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Sat May 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق می‌خواهند با رادیکالیسم اصلاحات را تضعیف کنند؟ Thu Mar 01 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق خبر Thu Oct 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق جلوه عملی «به عقب باز نمی‌گردیم» Sat May 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ژنرال عون: لبنان می‌تواند پل تفاهم عربی- ایرانی باشد Mon Feb 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Wed Dec 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دریچه Mon Jul 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بحران روح برجام Mon Feb 20 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بازنگری به جای بهانه‌جویی Wed May 24 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کلاه‌های بدون سر، سر‌های بدون کلاه Thu Feb 08 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق عملکرد ضعیف دوومیدانی ایران در مسابقات قهرمانی جهان 2017 Mon Aug 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق اولین مدال ایران در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان Mon Apr 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق اشکال اصلی در بستن «فهرست امید» بود Sat Aug 26 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بازآفرینی شهر برای درمان فرسودگی اجتماعی Mon May 15 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آیا اسب‌های آزمون دوپینگی‌اند؟ Sun Sep 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Sat May 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تشکر در تهران، تذکر در افغانستان Tue Nov 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دیدار یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با کروبی Sat Oct 21 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Wed Dec 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق مستی 400‌هزار‌تومانی Thu Feb 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق عاقبت انقلاب مسجدسازی Thu Feb 02 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دوشنبه سبز Tue Jan 31 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق فرصت رایزنی در حاشیه اجلاس سران Mon Sep 11 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق توصیه‌های حساس جنتی Sat Jul 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق روزنه Sun Aug 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق انقلابیون؛ دهه نخستین Sat May 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق جهان‌گستری بی‌جهان Sun Aug 27 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق حسادت‌های پساانتخاباتی در آستانه مراسم تحلیف Thu Aug 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رویداد Mon Apr 17 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق هیچ تعرفه‌ای افزایش نمی‌یابد Tue Jul 18 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آژیر قرمز در بورس Mon Jul 17 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آینه Thu Jan 11 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق خواب دختربچه‌ به‌قتل‌رسیده‌ Sat May 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق افزایش بودجه صداوسیما؛ 300‌ میلیارد تومان Mon Jan 01 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق تماس تلفنی روحانی با پوتین و بشار اسد Mon Apr 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خبر Wed Jul 05 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق روزی که «عاقل‌ها» جای «جاهل‌ها» نشستند Thu Jun 22 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق زندگی در قعر حیات اطلاعاتی Wed Nov 22 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق نجیب‌ترین منتقدان دنیا Sun Mar 12 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق سنگ محک کنراد Wed Jun 28 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دست دوستی دولت و شهرداری Tue Aug 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شارلوتزویل روی لبه پرتگاه Wed Aug 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کلاهبرداری‌های زن شیاد در پوشش مرد خواستگار Sun Jan 14 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق تجربه ناممکن شدن Tue Nov 14 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق چرا مردم آمریکا چشم بر وجوه ناخوشایند ترامپ بستند؟ Tue Apr 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی Thu Oct 12 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق زن مسن؛ قربانی وسوسه پرستار سارق Tue Feb 06 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق بزرگ‌ترین مرکز مالی آسیای مرکزی در آستانه قزاقستان Tue Jun 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آمریکا نمی‌تواند شرط بگذارد Sun Feb 25 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق شأن سینمای ایران این نیست Sat Jul 29 04:30:00 IRDT 2017
تهران پرس نجات «می» از گرداب Sun Jul 08 08:38:00 IRDT 2018
پرشین خودرو ناگفته های «برد پیت» پس از طلاق Thu May 04 18:20:00 IRDT 2017
اعتدال افزایش دوباره قیمت سکه و دلار/ جدول Wed Sep 27 12:23:26 IRST 2017
فرارو قاتل ملیکا بازداشت شد Sat Sep 30 10:15:53 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران دستگیری سه نفر توزیع کننده مواد مخدر در بافق Mon Aug 14 13:35:04 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی روحانی درگذشت پدر شهیدان خالقی پور را تسلیت گفت Tue Jul 05 20:08:00 IRDT 2016
باشگاه خبرنگاران کلاری، عادل و کیانی داوران بخش عکس جشنواره صنعتی Sun Feb 19 09:35:01 IRST 2017
خبرگزاری مهر ابتکار مهمان مجلس می شود/ طرح نیازمندیهای قانونی محیط زیست کشور Thu Jun 30 08:45:11 IRDT 2016
دولت بهار وزیر دفاع قطر: روابط ما با آمریکا قدیمی است Mon Jul 24 23:57:00 IRDT 2017
نامه نیوز حجت‌الاسلام‌ محمدیان:دولت از موضع آتش‌زدن برجام به سراغ التماس‌کردن اروپا رفت! Wed Jul 18 11:32:24 IRDT 2018
عصر خبر رئیس تامین اجتماعی: درمان؛ اولویتمان است Thu Oct 26 13:32:41 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا 95 نفر برای انتخابات شوراها در شهرستان بروجن نام نویسی کردند Thu Mar 23 10:47:38 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر 200 فروند هواپیما ، ایران را به هاب پستی منطقه تبدیل می کند Tue Jan 24 17:19:33 IRST 2017
بنکر دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن Mon Jun 11 08:28:17 IRDT 2018
تین ◄ باید از فعالیت خودروهای مسافربر شخصی جلوگیری شود Mon Feb 27 13:14:50 IRST 2017
میزان اجرای طرح کنترل معتادان خیابانی از اردیبهشت ماه 96/ حذف معتادان متجاهر از سطح شهرها Sat Mar 04 08:00:02 IRST 2017
پرس شیعه انگلیس در دو کودتای 1299 و 28 مرداد نقشی مهم داشته است Sun Sep 10 12:22:03 IRDT 2017
ساعت24 صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ24 دی Sun Jan 14 00:04:04 IRST 2018
بی باک نیوز آمریکا رکورد صدور مجوز فروش سلاح را شکست Fri Sep 15 04:53:01 IRDT 2017
بی باک نیوز اینتل، هوش مصنوعی می‌سازد Mon Mar 27 07:34:02 IRDT 2017
دنیای معدن صدور ورق فولادی طبق ضوابط اتحادیه اروپا بوده است Tue Feb 21 10:04:00 IRST 2017
ایسکانیوز حریف پرسپولیس دیر به آزادی رسید/ پخش بازی ذوب‌آهن در ورزشگاه! Mon Feb 12 18:38:28 IRST 2018
پرشین خودرو حمله مسلحانه به زمین فوتبال+عکس Thu Dec 28 11:41:00 IRST 2017
عصر ایران مدیران رفتنی ، فیلمسازن ماندنی! Sat Feb 17 20:02:37 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران غار‌های مکشوفه بجستان به نقشه جهانی اضافه شدند Tue Aug 01 10:55:38 IRDT 2017
افکارخبر دفاع محکم ظریف از توان موشکی کشور+ فیلم Sun Dec 03 16:08:18 IRST 2017
خرداد نیوز من شفر 67 ساله هستم، در آلمان به من «شیر» می‌گویند Tue Oct 03 09:45:02 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران واکنش سرمربی تیم ملی به زلزله کرمانشاه Mon Nov 13 15:12:22 IRST 2017
وطن امروز موفقیت سازمانی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد با همراهی کارکنان Sun Sep 10 00:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس حمله هکرها به سیستم رزرو هتل‌های ترامپ Wed Jul 12 11:34:00 IRDT 2017
فردا آیا ترامپ با نتانیاهو کاملا همراه است؟ Tue Feb 14 17:20:08 IRST 2017
خبرگزاری مهر محدودیتی برای جذب سرمایه گذاری در نکا نداریم Mon Jul 25 15:16:02 IRDT 2016
واحد مرکزی خبر ضرورت بازنگری ضوابط نظارت بر ساختمان‌های‌ مدارس غیردولتی Sun Apr 22 09:56:21 IRDT 2018
نامه نیوز بخاطر این اتفاق برای خودمان متاسف باشیم/تصاویر Tue Feb 28 10:01:31 IRST 2017
تی نیوز کمیته اخلاق پزشکی برای بررسی تخلفات جراحی زیبایی راه اندازی می شود Wed Jul 12 22:02:47 IRDT 2017
رجا نیوز ابطحی : 4 فرزندم در خمینی شهر زندگی می کنند Sun May 13 12:13:45 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم ابراز نگرانی السیسی از تشدید تنش در سوریه بعد از تجاوز کشورهای غربی Sun Apr 22 19:50:03 IRDT 2018
خانه ملت ظریف در جلسه مشورتی با اتحادیه اروپا بر خطوط قرمز ایران تاکید می‌کند/ جریان قدرت در جهان تغییر کرده Tue Jan 09 08:36:35 IRST 2018
جماران عکس پرسنلی سید حسن خمینی در روزهای دبیرستان+عکس Sat Jul 08 16:09:10 IRDT 2017
انتخاب فیلم/ مهارت زنان ارتش هند در باز و بسته کردن اسلحه Mon May 22 15:09:43 IRDT 2017
بی باک نیوز گل نقی زاده؛ گسترش فولاد - استقلال Fri Apr 07 06:29:01 IRDT 2017
تدبیر و امید کابینه ترزا می رای اعتماد گرفت Fri Jun 30 08:00:02 IRDT 2017
جماران حضور فرش فراهان کارپت در بیست و ششمین دوره از نمایشگاه فرش دستبافت تهران Tue Aug 29 11:34:19 IRDT 2017
روزنامه شهروند تریبون Thu Feb 01 03:30:00 IRST 2018
پارس فوتبال عکس ؛ خوش خدمتی داور عمانی زخمی عمیق بر پیکر پرسپولیس زد Wed Oct 18 21:26:07 IRST 2017
خبرگزاری مهر وقوع حریق در 69 نقطه گیلان/ آتش مهار شد Sun Mar 25 15:30:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم آرامگاه حافظ با 357 هزار بازدید کننده در صدر اماکن تاریخی فارس قرار دارد Thu Mar 30 12:41:51 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا رفع دغدغه اشتغال در البرز محقق نشد/آب؛ اصلی‌ ترین بحران صنایع و کشاورزی البرز است Fri Jan 27 14:27:22 IRST 2017
اطلاعات بهره‌گیری از تجارب و دانش پلیس ایران درچین Wed Jul 04 17:18:46 IRDT 2018
آنا خبر خوب در روز پزشک؛ اخذ مجوز و پذیرش دانشجو در رشته پرستاری واحد گلپایگان Wed Aug 23 16:59:54 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران حقوق 190 میلیون تومانی همین حالا! Sat Dec 31 12:26:23 IRST 2016
خبرگزاری بین المللی قرآن چند ذکر برای زایمان راحت و بدون ترس Tue Jan 24 11:42:06 IRST 2017
خبرگزاری حوزه یک آسمان کرم/ مرام‌نامه حضرت ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام Sun Apr 30 10:42:00 IRDT 2017
تابناک Putin Calls in Hamburg to Form a Common Front against Terrorism Sat Jul 08 10:42:47 IRDT 2017
خبرگزاری فارس شهرداری تبریز؛ قهرمان لیگ برتر بسکتبال Tue Feb 13 21:54:59 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین آمادگی روسیه برای مذاکره با وزارت امور خارجه آمریکا Wed Feb 01 20:15:00 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن همدلی مسلمانان «بولتون» انگلیس با کودکان نیازمند Thu Jun 22 18:03:21 IRDT 2017
برنا ایران با چین، آمریکا و قطر دیدار می‌کند Tue Jul 25 12:32:42 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران کشف ذغال قاچاق 120 میلیونی در ساری Tue Jun 12 15:15:18 IRDT 2018
تهران پرس سعودی هیزم آتش آمریکا در منطقه شده است/ امام خمینی(ره) بار دیگر اسلام را به دنیا ارائه کرد Fri Jun 02 09:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر یورش بی سابقه نظامیان سعودی به العوامیه Wed Jul 26 09:09:16 IRDT 2017
دولت بهار پوتین شکسته شدن محاصره دیرالزور را به اسد تبریک گفت Tue Sep 05 21:31:00 IRDT 2017
تی نیوز طرح جریمه سربازی تمدید نمی شود Sat Jul 08 16:20:04 IRDT 2017
آنا اگر امروز توانستیم در برابر استکبار جهانی ایستادگی کنیم با تکیه توان دفاعی و موشکی است Sat Oct 07 19:55:00 IRST 2017
برنا فعالیت شرکت‌های اینترنتی حمل‌ونقل درون شهری غیر قانونی است Wed Apr 05 14:27:09 IRDT 2017
گویا آی تی تفاوت میان Android One و Android Go چیست؟ Wed Jan 24 09:09:50 IRST 2018
خبرگزاری مهر درخشش طبسی ها در جشنواره مسابقات فرهنگی و هنری دانش آموزان Wed Aug 02 16:20:51 IRDT 2017
فردا تمرین فردای استقلال پشت‌درهای بسته Sun Aug 06 21:38:18 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر با معرفی برترینها در کاشان Thu Mar 01 17:28:33 IRST 2018
خرداد نیوز استاد ایرانی نایب رئیس آکادمی جهانی ریاضی - شیمی شد Fri Jul 07 11:14:14 IRDT 2017
برنا پیام تبریک وزارت ورزش و جوانان درپی قهرمانی تیم ملی هاکی و صعود به جام جهانی 2018 آلمان Sat Apr 29 11:56:39 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ربات ایرانی «سورنا مینی» رونمایی می شود Sun Apr 23 16:13:38 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر رقابت های باشگاهی برگزار می شود Tue Feb 28 15:41:10 IRST 2017
آنا موضع تراکتورسازی در میزبانی از رقیب عربستانی Sat Feb 03 10:11:36 IRST 2018
آریا ترکیه، تخریب منازل فلسطینیان توسط صهیونیست‌ها را محکوم کرد Fri Jul 06 10:58:37 IRDT 2018
پرس شیعه امنیت اروپا را هم درنظر داریم/آمریکا با عقل‌سلیم تصمیم بگیرد Mon Feb 12 16:13:44 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نفت همچنان نزدیک بالاترین رکورد قیمت در سه سال گذشته معامله می شود Wed Jan 24 17:10:00 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا لزوم اجرای طرح امنیت اجتماعی در تمام شهرها / اجرای طرح باید بنا به ضرورت باشد نه بر اساس برنامه ابلاغی دستگاه ها Sun Dec 17 08:56:53 IRST 2017
خبرگزاری مهر گسترش ساخت و ساز غیرمجاز در ورامین نتیجه عدم نظارت شهرداری است Wed Apr 18 10:54:01 IRDT 2018
خبرگزاری مهر درآمدهای ارزی حاصل از نفت نباید در بودجه جاری استفاده شود Mon Feb 05 10:47:47 IRST 2018
خبرگزاری مهر خلق آثار اربعینی توسط هنرمندان ایرانی در جوار مسجد کوفه Sun Nov 05 15:56:29 IRST 2017
ایلنا دومین جلسه هیات اجرایی مرکزی انتخابات برگزار شد Mon Apr 24 10:02:59 IRDT 2017
خبرگزاری مهر نقض روح برجام با تحریم های جدید/ منشاء تروریسم جای دیگری است Wed Jul 19 10:29:03 IRDT 2017
ایران آنلاین محاکمه ناظم متخلف دبیرستان پسرانه تهران پشت درهای بسته Sun Jul 01 20:38:31 IRDT 2018
پارسینه آمار طلایی ذخیره برانکو Sat Oct 21 22:41:49 IRST 2017
تابناک احتمال ماندن کرمی درپرسپولیس/احمدبرنمی گردد؟ Fri Jun 23 20:15:01 IRDT 2017
صبحانه با خبر عکس/روشن‌ترین و تیره‌ترین رنگ پوست دنیا در کنار هم! Thu Mar 01 10:44:07 IRST 2018
تی نیوز بیش از 30 هزار فقره بازرسی از صنوف تهران در خرداد ماه Sun Jul 09 18:50:16 IRDT 2017
فرهنگ نیوز هیئت «گزارش ملی» پلاسکو با اهداف انتخاباتی تشکیل شده است Mon Jan 30 19:53:00 IRST 2017
خبر گزاری دانا برنامه‌های اشتغال‌زایی برای سال97/شناسایی ظرفیت‌های اشتغال31استان Tue Jan 02 07:31:38 IRST 2018
خبرگزاری مهر لیدرهای کاذب باید از بازار خودرو کنار روند Wed Aug 10 14:49:27 IRDT 2016
شبکه اطلاع رسانی دانا پرداخت وام کم بهره برای ایجاد اشتغال به روستاییان Sun Aug 27 17:04:36 IRDT 2017
سراج 24 ثبت نام محسن هاشمی در انتخابات شورای شهر تهران Sat Mar 25 12:09:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر دوره مربیگری رده C فوتبال ایران در آبادان Sat Aug 19 13:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بررسی طرح دوفوریتی تشکیل سه کمیسیون در مجلس خبرگان Tue Sep 19 12:54:04 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن سیدمصطفی موسوی چهارم خرداد تشییع می‌شود Thu May 24 10:58:20 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران برخورد کامیون به جمعیت حضار در نیواورلئان آمریکا/ دهها زخمی تا این لحظه+تصاویر Sun Feb 26 05:34:21 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا سروستان پنج درجه خنک تر می شود Thu Sep 21 15:14:21 IRDT 2017
افکارخبر قول دایی به سایپا برای کسب سهمیه یا قهرمانی Sun May 14 09:15:13 IRDT 2017
افق نیوز ملکی و شادکام به سپیدرود پیوستند+تصاویر Thu Jul 05 11:32:38 IRDT 2018