روزنامه شرق - Thu Jul 27 04:30:00 IRDT 2017 نمایش خبر

نامه به نازی‌‌آبادی‌ها

مرجان توحیدی:این‌گونه خطابشان می‌کند: «دوستان عزیز، بچه‌محل‌های گرامی!» و این خطابه انگار بوی بازگشت می‌دهد؛ به کوچه‌پس‌کوچه‌های کودکی و نوجوانی. به جنوب شهر، نازی‌آباد. همان محله‌ای که سعید حجاریان از آن برخاست، حاج داوود کریمی، عباس عبدی، اکبر گنجی و محمد پروازی و در همان حول و حوش هم عماد‌الدین باقی.
 حالا که حزب «اتحاد ملت» دفتری را در نازی‌آباد افتتاح می‌کند، سعید حجاریان فرصت را مغتنم می‌داند تا در توصیف نازی‌آباد و قدرت این محل و بچه‌محل‌های خودش چند کلمه‌ای بنویسد و البته از حزب اتحاد بخواهد در کنار سازمان‌های مردم‌نهاد برای رفع مشکلات این منطقه اقدام کند. این توصیه را می‌توان به‌مثابه نقطه‌عطفی در نگرش و کنش فعالیت‌های تشکیلاتی جریان اصلاحات قلمداد کرد؛ بازگشت به انگاره‌های عدالت‌خواهانه.
 حجاریان در این متن به سوابق نازی‌آبادی‌ها در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرده و می‌نویسد: «نازی‌آباد سابقه سازماندهی قوی دارد و پیش از انقلاب مرکزیتی بود برای محله‌هایی مانند جوادیه، آبان، علی‌آباد، جوانمرد قصاب، خزانه، یاخچی‌‌آباد، یافت‌آباد، خانی‌آباد نو و... نازی‌آبای‌ها با ارتباطات و قدرت سازماندهی که داشتند، در راستای پیروزی انقلاب گام‌های بزرگی برداشتند و پس از پیروزی نیز ضمن توزیع ارزاق و نفت و... به کمیته‌ها سازمان دادند و در دوره جنگ شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کردند». حجاریان در ادامه این متن که شبیه بیانیه است، اضافه کرده: «بافت‌ نازی‌آباد بالقوه این استعداد را دارد که سازمان‌دهی قوی در آن صورت بگیرد چراکه در میان مناطق جنوب شهر، همواره جزء مناطق اصلاح‌طلب بوده و هست و اصلاح‌طلبان همواره در آن دست بالا را داشته‌اند». او سپس در نقطه کلیدی این بیانیه می‌گوید: «این دفتر تازه‌تأسیس وظایف حزبی- سیاسی برعهده دارد که طبعا از مرکز ابلاغ می‌شود اما ناگفته نماند که نازی‌آباد از زمان انقلاب به این سو با رشد جمعیتی پدیدآمده دچار آسیب‌های زیادی به‌خصوص در زمینه اشتغال، اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی شده است که هم‌اکنون انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در این محل متکفل رفع آنها هستند و دفتر حزب اتحاد نیز می‌تواند با ارتباط‌گیری با آنها در حد وسع به مرتفع‌کردن این مسائل کمک کند».
 بعد هم به ضرورت کادرسازی و جریان‌سازی در جنوب شهر اشاره کرده و ادامه می‌دهد: «نازی‌آباد محله‌ای است کارگری و رهبران محلی نقش مهمی در هدایت و سازماندهی اقشار کارگری به عهده دارند که اگر حزب نازی‌آباد بتواند از این رهبران محلی تبعیت کند بار سنگینی را برداشته است. در پایان یادآور می‌شوم که تشکیل جلسات کتاب‌خوانی و سخنرانی و آموزش دانش سیاسی و انتقال تجربیات سینه به سینه که دورکردن ما از فضای مجازی را به دنبال دارد از جمله ضرورت‌هایی است که به مرور اعضای پایه را به کادرهای حرفه‌ای حزبی تبدیل می‌کند و به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرید».
 نازی‌آباد کجاست
 نازی‌آباد، محله‌ای است که قبل از انقلاب نقطه سیاست‌ورزی از نوع چریکی و مبارزات مسلحانه بود و در نخستین روزها بعد از پیروزی انقلاب هم محل جوشش و پیدایش نهادهای تازه‌تأسیسی بود که آبشخور فکری آنها از بچه‌های همین محل بود. از تأسیس کمیته‌های انقلاب گرفته تا تأسیس سپاه پاسداران. انقلابی‌های جوانی که بعضی از آنها دبیرستان را عمدتا در دبیرستان الهی نازی‌آباد گذراندند، کتاب‌های شریعتی و مطهری خواندند، پای تفسیرهای موسوی‌خوئینی‌ها در مسجد جوزستان نشستند، آموزش‌های چریکی دیدند و دانشگاه تهرانی شدند و بعد هم انقلابی.
 ایدئولوژی چپ اسلامی داشتند و درصدد برقراری عدالت و مبارزه با استعمار و استکبار و امپریالیسم بودند. پرچم عدالت به دست گرفتند و بعدا اگرچه به خط‌امامی‌ها شهره شدند، اما در جریان‌شناسی به واسطه تعلق پایگاه فکری به چپ مشهور شده بودند. تا پایان دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی هم همچنان به این پایگاه فکری پایبند بودند. سیاست‌های اقتصادی راست‌گرایانه دولت هاشمی را مورد شدیدترین انتقادات قرار می‌دادند و از فقر و تورم بارها در روزنامه‌هایشان مقاله می‌نوشتند. پرچم‌دار عدالت بودند با این حال رفته‌رفته با طرح‌شدن مباحث فکری جدید در حوزه اندیشه، در دهه 70، پرچم آزادی به دست گرفتند. «چپ‌های خط‌امامی» به «دوم‌خردادی‌ها» تبدیل شدند و با همین شعار پیروزی بر رقیبی پرقدرت را به دست آوردند و در طول هشت سال فعالیت و دولت‌داری تلاش کردند اندیشه‌های آزادی‌خواهانه و دموکراسی‌طلبانه را رشد و بسط دهند. اگرچه در کنارش توسعه اقتصادی هم داشتند. اما از آن اقتصاد دولتی فاصله گرفته و بر خصوصی‌سازی تأکید می‌کردند. این تغییر فاز تا جایی پیش رفت که سال 84 در جریان تفرقه‌ای که چپ و راست قدیم در آن غوطه‌ور بودند، گزینه‌ای از دل جریان راست پدید آمد و پرچم به‌زمین‌افتاده عدالت را به دست گرفت. در بهت و حیرت همگانی احمدی‌نژاد در نقش یک منجی برای طبقات آسیب‌پذیر تجلی پیدا کرد؛ ظهور پوپولیسم.
 نگران حاشیه‌ها
 سعید حجاریان از سال 80 نشانه‌های چنین وضعیتی را پیش‌بینی کرده و در مقاله «اسیر جنبش فرومایگان» از خطر مرجع‌شدن لمپن‌ها در غیاب نخبگان سخن گفته بود. بعدا آن‌گونه که خود توضیح داده در مقاله‌های «خطر پوپولیسم» و «حاشیه علیه متن» درباره سال 84 درباره ظهور پوپولیسم و خطرات آن گفته بود. او در مصاحبه با روزنامه ایران به سال 94، گفته بود: «سال 84 مقاله‌ای با عنوان «خطر پوپولیسم» نوشتم و هشدار دادم ممکن است کسی بیاید و ادعاهای پوپولیستی مطرح کند. آن موقع ادعا کرده بودند که پول نفت را سر سفره مردم می‌آوریم و 40 هزار تومان هم یارانه می‌دهیم. در مقاله «حاشیه علیه متن» نیز به این خطر اشاره کردم؛ خطری که هنوز هم وجود دارد؛ در خیلی از شهرها٬ مرکز شهر به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهند؛ اما در حاشیه٬ آرا نصیب اصولگرایان می‌شود. یکی از هدف‌های ما در انتخابات سال ٬92 حذف دولت سودایی بود. آقای روحانی هم دیدگاه مشابهی داشت». یک سال قبل از آن یعنی سال 93 هم به «شرق» گفته بود: «ما همیشه مشکل حاشیه و متن داریم. مسئله حاشیه که حل نمی‌شود؛ اما بعضی وقت‌ها شدید و بعضی مواقع ضعیف می‌شود. آقای روحانی الان تلاش می‌کند با بیمه همگانی یا حتی بیمه کودکان کار و خیابانی، مشکل حاشیه‌نشین‌ها را حل کند. من می‌بینم آقای روحانی همواره در سرای سالمندان یا مراکز بهزیستی است. در بیشتر تصاویر ایشان، دکتر ربیعی و دکتر هاشمی در کنار او هستند. دلیل اینکه این دو وزیر همواره در کنار آقای روحانی دیده می‌شوند، این است که ایشان نگاه به حاشیه دارد. او دنبال این است که فاصله موجود بین حاشیه و متن را کاهش دهد. شما ببینید در تهران ماشین‌های پورشه و مازراتی جولان می‌دهند؛ درحالی‌که در کوره‌پزخانه‌ها و حاشیه شهرهای بزرگ، عده زیادی از مردم با مشکلات جدی روزمره دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بنابراین روحانی تلاش می‌کند برخلاف احمدی‌نژاد که می‌خواست با تزریق پول نقد، مشکلات حاشیه‌نشین‌ها را حل کند، با تدبیر و سیاست‌های اصولی خود دنبال رفع تبعیض باشد. اینجا بگویم که حاشیه برای احمدی‌نژاد اصل بود. حاشیه پایگاه رأی احمدی‌نژاد بود و او به جنگ حاشیه علیه متن دامن می‌زد. کم مانده بود که به حاشیه فرمان حمله به متن بدهد. اگر می‌توانست این کار را می‌کرد مانند چاوز و مورالس؛ فرمول آنها نیز همین بود؛ اما روحانی نمی‌خواهد نفرت ایجاد شود و از طرفی هم نمی‌خواهد پوپولیست باشد. سعی می‌کند تا حدودی مشکل را با تدبیر حل کند؛ بدون تهییج و نفرت‌پراکنی».
 محال است راست، چپ شود
 حجاریان در سال 96 در تحلیلی که از انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه داد، دقیقا به همین موضوع عدالت اشاره کرد و نوشت: «رقیب نهایی روحانی، در سفرهای استانی و مناظره اقتصادی- اجتماعی چندین شعار محوری مطرح کرد که شاید مهم‌ترین آنها برپایی عدالت اجتماعی و ازبین‌بردن فاصله طبقاتی بود. این شعارها چنان که می‌دانیم، از ابتدای آن متعلق به جناح چپ بوده است و به همین دلیل این پرسش در اذهان به وجود آمده که جناح راست را چه شده است، آیا آنها هم مانند چپ‌ها شده‌اند؟ در پاسخ باید گفت محال است راست، چپ شود؛ چراکه چپ‌بودن ملزومات تئوریکی دارد که اصولگرایان از آن بی‌بهره بوده‌اند. اهالی این جناح درواقع چپ‌نما هستند و تنها تعریفشان از مفهوم عدالت، صدقه‌دادن است؛ چنان که شاهد بودیم کاندیدای اصلی این جریان در بُعد ایجابی تنها از پرداخت پول سخن گفتند. البته باید توجه داشت که اصلاح‌طلبان نیز آن‌گونه که باید به بحث عدالت نپرداخته‌اند. جریان اصلاحات در مقاطعی عدالت را برابر تعادل دانسته و مسئولیت رسیدن به رهیافت‌های عدالت‌خواهانه را بر دوش احزاب محافظه‌کار اردوگاه خود گذاشته است. در جریان اصلاحات، برخلاف جریان مقابل، پایه علمی وجود داشته و دارد چنان که دیدیم در دولت‌های هفتم و هشتم وضعیت اقتصاد بهبود یافت؛ اما پایان فعالیت دولت اصلاح‌طلبان و تأثیرگذاری موضوع «جهانی‌شدن»، باعث شد ما هم تقریبا نتوانیم مسائل تئوریک خود را به عرصه عمل بکشانیم».
 حالا چند ماه از انتخابات گذشته و به نظر می‌رسد نازی‌آبادی قدیمی که مدت‌هاست از محل سکونت دوره نوجوانی‌اش فاصله گرفته و در خیابان‌های بالای شهر زندگی می‌کند، همچنان به جنوب شهر تعلق خاطر دارد؛ از قدرت کادرسازی در این محله‌ها سخن گفته و تأکید دارد در کنار فعالیت سیاسی، باید وارد فاز فعالیت‌های اجتماعی هم شد و احتمالا آن عدالت ازدست‌رفته که مرهون نگاه‌های جریان چپ دهه 60 و اوایل دهه 70 بود، به اواخر دهه 90 تزریق شود تا به قول حجاریان بتوان از پوپولیسم و اقتصاد صدقه‌ای فاصله گرفت.
روزنامه شرق تغییر در مدیریت قرارگاه ثارالله Sun Jul 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق هویت زندانی دوتابعیتی فاش شد Tue Jul 18 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق فلسفه انتقادی یا جنجالی؟ Thu Nov 17 03:30:00 IRST 2016
روزنامه شرق الو شرق 88640260 Mon Nov 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق معرفی محصول هایما اس5 توربو اتوماتیک Thu Oct 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق برنامه Wed Dec 20 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تقدیر آیت‌الله جنتی از گزارش اقتصاد مقاومتی دولت Thu Mar 09 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Tue Jan 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق پیامک تبلیغاتی با شماره شخصی Sun Jan 29 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تلفن بی‌جواب Sun Jul 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کلاه گشاد بر سر دولت قبل Wed Jan 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق وقتی رشد مصرف بنزین هم سیاسی می‌شود Sun Jul 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق گام معلق لحن Tue Feb 06 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق واگذاری آلومینیوم المهدی کاملا قانونی بوده است Wed Feb 15 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق قتل دوست در پی پیشنهاد بی‌شرمانه Wed Jul 19 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شکایت توکلی از مسئولان 15سال گذشته Tue Aug 22 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رویداد Tue May 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بیماری کیمیا علیزاده و درمان 3هفته‌ای Mon Jul 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ایران بر سر قدرت دفاعی خود با کسی مذاکره نخواهد کرد Thu Mar 01 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق ورووژا با حضور «فرمان‌آرا» افتتاح شد Mon Feb 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Sat Nov 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تجربه یک آزادی متفاوت در موسیقی Wed Apr 12 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دست برتر دولت سوریه و متحدان آن Wed Jan 18 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Tue Aug 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق حاج‌احمدآقا گفت این چرا در زندان است Sun Jan 01 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق حکم ویژه به فرمانداران احمدی‌نژاد Sat Aug 26 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق هم‌گرایی با همه منهای عربستان Thu Dec 14 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق برنامه Sun Jan 14 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق مجلس و کابینه روحانی Sat Aug 12 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق سانسور روحانی Sun May 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق جزئیات قتل پدر و پسر تبریزی Sat Aug 05 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق برنامه Mon Feb 26 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق الو شرق 88640260 Mon Jan 02 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق هیچ‌کس غم نان نداشته باشد Mon Jul 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق هوی‌متال در استادیوم لیتل راک Mon Aug 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق منشور حقوق شهروندی در محاق Tue Mar 07 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق سیاست‌های خاورمیانه‌ای دولت جدید آمریکا Sat Feb 11 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق راز چرخش‌های تازه آنکارا Tue Mar 07 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آمریکایی‌ها به‌زودی عذر می‌خواهند Thu Jun 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق قتل یا خودکشی؛پلیس به دنبال کشف راز مرگ زن جوان Wed Aug 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق هاشمی‌رفسنجانی، دولتمردی با نگرشی متفاوت Thu Feb 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دریچه Wed Apr 26 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آیا تو چنان که می‌نمایی، هستی! Tue Feb 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق به کودکانمان خوراک زبان بدهیم! Sat Sep 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق پیش به سوی عفرین Wed Jan 24 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق پنج قاره Tue Jan 16 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق ارزانی مُشک و فراوانی شادی در شهر Sat Feb 03 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق حملات سایبری و چالش امنیت هسته‌ای Tue Jun 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق چرا سیستم نظارتی ضعیف است؟ Wed Oct 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رأی به نجات جنگل‌های هیرکانی Thu Feb 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق مرگ یک شاهد زنده Tue Dec 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق نمایشگاه آثار مهدی معتضدیان Thu Feb 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Mon Jan 08 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق رفتار جناحی با دیپلماسی انرژی Wed Aug 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رویداد Tue Aug 08 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق طرح مسئله «نیکنام» در نشست سران قوا Tue Oct 31 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق انزوای بین‌المللی ترامپ Sun Aug 27 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بخشی‌نگری و سلامت مردم Mon Feb 20 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق پرنده آبی Sat Aug 19 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خبر Thu Aug 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دریچه Sun Feb 12 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق ترامپ، هدیه‌ای به مردم جهان Wed Jan 24 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق پژواک صدای شهروندان Sun Mar 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق ایران یک مجمع‌الجزایر زیستی است Sat Feb 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق فوکو و تبارشناسی سوژه مدرن Tue Jul 18 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تمدید مهلت ثبت‌نام بیمه تکمیلی Tue Aug 01 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شتر، گاو، پلنگ Tue Nov 14 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق وظایف و تکالیف پدر و مادر در آموزش فرزندان Sat Sep 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق به بازنشستگی فکر نمی‌کنم Thu Feb 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق 125 سال حبس مجازات مأموران قلابی که از صراف‌ها اخاذی می‌کردند Thu Sep 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق این بهترین تصمیم است؟! Mon Jul 17 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق اتو کلیک؛ خدمتی جدید و سریع برای ایران‌خودروسواران Wed Jul 26 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق وحشت در قطار سیاتل Sat Dec 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق زیر آسمان فیروزه‌ای Sat Nov 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آینه Wed May 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق امتداد «تدبیر و امید» با مردم Tue Jul 11 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رشد سود صنعت پالایش در اروپا Sat Feb 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق زلزله تهران و فروشنده فرهادی Sat Dec 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق برخی تک‌تیراندازها از لشکر خودی ما را زدند Wed Mar 08 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق به احترام ایران به روحانی رأی می‌دهم Wed May 17 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تظاهرات گسترده علیه نژادپرستی در آمریکا Mon Aug 21 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ریزش آوار در خاش جان یک نفر را گرفت Thu Jan 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آنان‌که دیکته ننوشته‌اند Sun May 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق عباس عبدی: همه قربانی بودیم Thu Mar 09 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق چهارشنبه‌سوری بی‌یاد آتش‌نشان‌ها Wed Mar 15 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Wed Oct 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق کنار روحانی می‌مانیم Wed Apr 26 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تلاش برای کاهش ریسک زلزله‌های ایران Thu Jan 11 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق توصیه‌های آیت‌الله مکارم به مداحان Sun Sep 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق احمدی‌نژاد نامزد بشود، دنبال فتنه است Sat Dec 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رویداد Mon Oct 30 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق هدف کشف واقع و اصلاح امور بود Thu Mar 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آینه Sun Feb 04 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق «توفان دیپلماسی» برای صلح سوری Sat Nov 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق کوتاه دیپلماسی Mon Apr 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق فرجه 2ماهه به ترکمنستان Sat Jan 06 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق بدون توجه به عاملان و قربانیان محکوم می‌کنیم Thu Apr 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق توتال استارت زد Sun Nov 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق زمان محاکمه استانداران و فرمانداران متهم به جرائم انتخاباتی مشخص شد Mon Sep 11 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ایران و جمهوری آذربایجان در دوران نوین Sat Nov 04 03:30:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران گسترش برنامه‌های فرهنگی نیروی انتظامی در بوشهر Wed Dec 13 14:53:52 IRST 2017
تدبیر 24 کدام داروها باعث پوکی استخوان می‌شوند؟ Mon Feb 05 13:09:02 IRST 2018
اقتصاد آنلاین ترامپ: افت شاخص‌ها بی‌اهمیت است Sat Jul 21 14:11:02 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر برنامه مرحله دوم قهرمانی والیبال نوجوانان آسیا Fri Mar 31 12:21:30 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین تولید مرغ افزایش یافت Fri Dec 28 14:05:55 IRST 2018
تی نیوز معیارهای انتخاب شهردار آینده از نگاه مجمع امید تهران Mon Apr 16 16:33:44 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی شکل گیری پنج کارگروه تخصصی توسعه ای در بنیاد نخبگان مازندران Mon Oct 31 16:27:00 IRST 2016
واحد مرکزی خبر برنامه زمستانه حرکت قطارهای مسیر تهران - مشهد Fri Jan 26 09:01:02 IRST 2018
تهران پرس 2010واحد صنعتی در سمنان فعالیت دارد/تولید 85درصد قطعات خودرو کشور Tue Jun 12 14:42:00 IRDT 2018
پارسینه داعش چند نظامی آمریکایی را در منبج سوریه کشت Wed Jan 16 22:57:33 IRST 2019
اتاق خبر واگذاری فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه پایتخت به اتاق تهران Tue Nov 07 13:56:02 IRST 2017
یک ورزش ساغلام: در بیشتر بازی‌ها تیم برتر هستیم Wed Feb 28 15:39:41 IRST 2018
برنا مشکلات بیشتر شده ولی حس برتری جویی را داریم Mon Oct 08 13:41:41 IRST 2018
خرداد نیوز کوچک زاده از احمدی نژاد اعلام برائت کرد Wed Apr 12 12:57:31 IRDT 2017
تابناک Moscow to host session of Foreign Ministers of Caspian states on December 4-5 Tue Nov 21 08:59:14 IRST 2017
ایلنا فرصت من در سازمان میراث فرهنگی کوتاه بود Mon Aug 21 16:47:05 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم جمهوری اسلامی از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای دفاع می‌کند/ سلاح هسته‌ای برای هر کشوری مضر است Sat Aug 05 14:16:01 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا پلیس فرانسه به معترضان شلیک کرد Sat Jan 12 20:13:27 IRST 2019
واحد مرکزی خبر میدل ایست مانیتور: روسیه نیروهای خود را در سوریه تا پایان سال میلادی کاهش می دهد Sat Nov 25 10:17:45 IRST 2017
آریا صابر ابر (بازیگر) ازدواج کرد +متن عاشقانه برای همسرش در اینستاگرام Sat Jul 29 14:18:37 IRDT 2017
خبرگزاری فارس سناتور آمریکایی: نباید وزارت نفت عراق در اختیار فردی نزدیک به ایران قرار گیرد Wed Sep 26 10:23:01 IRST 2018
خبرگزاری مهر انجام بیش از700 تست مالئین در باشگاه‌های پرورش اسب استان کرمانشاه Sun Sep 24 08:27:54 IRST 2017
خبرگزاری نسیم ترکیب تیم ملی تیراندازی در بازی‌های آسیایی اعلام شد Sun Jul 08 12:41:02 IRDT 2018
جهان نیوز رژیم صهیونیستی دو گذرگاه غزه را باز کرد Sun Oct 21 14:18:49 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تبریک دختران بسکتبال ایران برای انتخاب مسعود سلطانی فر Sun Aug 20 19:05:04 IRDT 2017
پارسینه راز بلند شدن سریع مو های زنان ژاپنی چیست؟ Sat Jun 02 13:37:48 IRDT 2018
تیک الجزیره: پنجمین گروه از نظامیان ترکیه وارد قطر شدند Wed Jul 12 10:00:01 IRDT 2017
بهار نیوز ریزش سنگ از کوه در هراز حادثه آفرید Tue Mar 28 10:58:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران شناسایی پیتزا فروشی مدعی فروش پیتزا با روکش طلا Tue Jan 08 12:45:54 IRST 2019
دنیای معدن عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن از طرح های استان هرمزگان بازدید کرد Wed Jan 16 10:41:00 IRST 2019
خبر خودرو تصاویر زیبای بارش باران از ابر اختصاصی Thu Jul 19 13:16:06 IRDT 2018
ایلنا علیپور: می‌خواهیم در فینال پیروز و قهرمان شویم Tue Oct 23 21:40:07 IRST 2018
واحد مرکزی خبر بررسی مشکلات طرح های روستایی در پنجره توسعه اشتغال Mon Sep 24 22:02:01 IRST 2018
آریا در تنظیم بازار نمی توان سلبی رفتار کرد Wed Oct 10 07:49:47 IRST 2018
واحد مرکزی خبر فعالیت بیش از 44 کتابخانه در استان ایلام Thu Nov 15 17:39:38 IRST 2018
دولت بهار خداداد: قبول دارم، حرکتم قاجاری بود Sat Feb 11 19:14:00 IRST 2017
عصر ایران دلار 4500 تومان شد (+جدول) Sat Jan 20 12:52:01 IRST 2018
مثلث داورزنی: 12 رئیس فدراسیون بازنشسته هستند/ کی روش تا پایان جام ملت ها با تیم ملی خواهد بود Sat Sep 22 11:54:56 IRST 2018
واحد مرکزی خبر آغاز بزرگ‌ترین رویداد گردشگری کشور؛ فردا Mon Jan 22 14:48:09 IRST 2018
اعتبار نیوز وب‌سایت بانک سامان برترین وب‌سایت بانکی کشور شد Sat Feb 18 14:58:00 IRST 2017
جام جم آنلاین رمزگشایی از معمای قتل بنیتا +عکس Thu Sep 14 13:27:18 IRDT 2017
برنا تمهیدات شهرداری تبریز در آستانه بازگشایی مدارس/ بسیج سیستم حمل و نقل عمومی برای رفاه دانش‌آموزان Tue Sep 18 13:50:16 IRDT 2018
افکارخبر تاکید شهردار تهران بر ضرورت تغییر زندگی شهروندان تهرانی Wed Jan 02 10:18:14 IRST 2019
تابناک تعیین اعتبار 800 میلیارد ریالی برای وام شهریه Sun Dec 30 10:12:56 IRST 2018
دفاع مقدس اروپا نقش مهمی علیه بی‌قانونی‌های آمریکا دارد Mon Nov 26 20:43:35 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی دولت ، مسئول اول و آخر طرح اوقات فراغت از نگاه مازندرانی ها Wed Jun 22 20:57:00 IRDT 2016
انتخاب کشف قتل خانواده پزشک تبریزی Sun Mar 12 15:04:47 IRST 2017
اقتصاد آنلاین قیمت انواع صندلی ماساژ در بازار تهران؟ +جدول Wed Jul 11 15:31:32 IRDT 2018
آریا کمبود 20 درصدی شاخص های امداد و نجات برای زلزله پایتخت Fri Dec 22 10:12:20 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن بزرگترین نیاز انسان، ایمان و باور به خدا است Sat Apr 08 17:40:10 IRDT 2017
دولت بهار ایران قدرتمندتر از همیشه Sun Sep 24 08:43:00 IRST 2017
وطن امروز فریادهای جهانی ضداسرائیلی در روز نکبت Tue May 16 00:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها برای کنترل ترافیک مهرماه/ پروژه‌های نیمه تمام در سطح معابر متوقف می‌شوند Mon Sep 04 06:41:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رای مثبت شورایی‌ها به کلیات اصلاح طرح ترافیک Sun Feb 25 10:57:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم 3500 نفر اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن خریدند Sun Mar 05 14:13:29 IRST 2017
آفتاب تاثیر خواب کافی پیش از 7 سالگی بر سلامت رفتاری کودکان Sat Mar 18 09:29:59 IRST 2017
پارس نیوز آمار مصدومان پلاسکو به 122 نفر رسید Thu Jan 26 10:39:22 IRST 2017
پرس شیعه 150 دقیقه ورزش در هفته به حفظ حافظه کمک می کند Sat Dec 30 10:39:41 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا ستون‌های سنگی خورهه شانه به شانه تخت جمشید+تصاویر و نقشه Wed Mar 22 16:47:50 IRDT 2017
رجا نیوز تصمیم محمود عباس برای انحلال پارلمان فلسطین Sun Dec 09 11:51:49 IRST 2018
ایلنا توزیع آب معدنی در خوابگاه‌های دانشجویی اهواز/ با قطعی برق، استفاده از آب تانکرها ممکن نبود Mon Feb 13 10:05:00 IRST 2017
خانه ملت کهریزک تنها محل اصولی برای نگهداری از معتادان متجاهر است/معتادان بهبودیافته تنها برای طی دوران بازپروری به کهریزک منتقل می‌شوند Fri Jul 13 17:07:45 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا مسئولان شهر اقبالیه با خانواده شهیدنظری دیدارکردند Thu Feb 09 13:43:26 IRST 2017
خبرگزاری فارس روایت یک عکس: اینجا بعد از هر نماز باران باریده Wed Jan 17 09:30:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس کوهدشت تشنه آب است/ وزیر نیرو از آمدن به کوهدشت امتناع می‌کند/ هیچ دولتی نباید در مقابل انتقاد سازنده موضع بگیرد Wed Aug 09 15:55:00 IRDT 2017
بی باک نیوز طلاب در تبیین ثمرات انقلاب اسلامی برای مردم اهتمام داشته باشند Wed Feb 01 18:38:01 IRST 2017
خبرآنلاین فیلم | مهاجری: برخی مخالفان اف‌ای‌تی‌اف یکبار هم متن آن را نخوانده‌اند! Sat Dec 01 15:53:00 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران دوستی با آمریکا یعنی خروج از انسانیت Wed Jan 17 11:42:57 IRST 2018
ورزش 3 انتقاد ستاره العین از رسانه‌های ژاپنی Thu Dec 20 13:53:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم مونشن‌گلادباخ فاتح نبرد قدیمی‌ها شد Wed Mar 01 23:11:30 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران فرمانده ارتش ارتحال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت Tue Dec 25 10:44:03 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم شفافیت معاملات با الزام خریداران مس کاتد به عرضه مفتول در بورس کالا Sat Aug 11 17:32:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر انفجار در اوکراین/یک نفر کشته چند نفر زخمی شدند Tue Jun 27 11:18:17 IRDT 2017
تیتر نیوز بطحایی: 156 دانش‌آموز در ناآرامی‌ها بازداشت شدند؛ 6 نفرشان به مرحله بازپرسی رسیدند/ اکنون همگی آزاد شده‌اند Sun Feb 04 08:54:10 IRST 2018
شیعه نیوز اقدام موسسات مالی امارات علیه افراد تحت تحریم قطر Thu Jul 27 14:36:27 IRDT 2017
عصر ایران ترامپ ادعای نیویورک‌تایمز را رد کرد Tue Dec 12 10:10:16 IRST 2017
جوان آنلاین 118 درخت کهنسال شهرستان بوانات Wed Jan 09 18:12:18 IRST 2019
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین تک تیراندازان یمنی 3 نظامی سعودی را از پای درآوردند Tue Apr 11 04:07:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ویزیت رایگان روستا‌های استان خراسان جنوبی با همت پزشک بدون مرز Sun May 27 09:51:11 IRDT 2018
طلا آمریکا نمی‌تواند به رشد اقتصادی 3 درصد برسد Wed May 10 12:37:18 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 5400 سفیر سلامت دانش آموز در شادگان آموزش دیدند Tue Jan 08 09:16:43 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران ساخت پهباد 4 باله برای اولین بار در دنیا بوسیله جوانان نخبه ایرانی Wed Dec 13 09:00:01 IRST 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی «بودن یا نبودن » در انجمن سینمای جوان لاهیجان Tue May 29 08:38:56 IRDT 2018
صراط شهادت 4 زائر ایرانی در حادثه واژگونی مینی‏‌بوس Mon Oct 30 21:46:50 IRST 2017
روزنامه کیهان کابینه ترامپ، اشرافی‌ترین و جنگی‌ترین کابینه تاریخ آمریکا لقب گرفت Tue Jan 03 20:24:05 IRST 2017
خبرگزاری فارس حمله موشکی ارتش یمن به پالایشگاه نفتی آرامکو عربستان سعودی Fri Sep 14 21:19:37 IRDT 2018
خبرگزاری شبستان نشست تخصصی بررسی و نقد سرفصل های رشته علوم تربیتی برگزار می شود Wed Nov 08 15:15:00 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد صرفه‌جویی کاغذ به شیوه دانشگاه امیرکبیر Sun Jul 09 12:31:36 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی استاندار: آمار طلاق سه درصد درقم کاهش یافت Thu Feb 01 00:33:00 IRST 2018
پول نیوز یک اتفاق عجیب در تهران: ساخت آپارتمان‌های زیر 60 متر در یک‌سال گذشته به کم‌تر از یک درصد رسید Mon Jun 18 09:59:48 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر برخورداری 5 میلیون نفر از تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح Wed Dec 19 19:09:16 IRST 2018
بولتن نیوز پرواز دی شیلیو به تورین برای پیوستن به یووه Tue Jul 18 22:21:03 IRDT 2017
پول نیوز پرداخت 5760 میلیارد ریال وام به بنگاه های اقتصادی Wed Sep 20 11:34:25 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا پرداخت عیدی بازنشستگان ومستمری بگیران تامین اجتماعی از امروز Tue Mar 07 14:45:41 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی کاروانسرای آوه در فهرست واگذاری صندوق احیا قرار می گیرد Wed Aug 15 10:24:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر تیم ملی واترپلو ایران عازم کره جنوبی شد Wed Dec 12 10:04:47 IRST 2018
نامه نیوز توصیف جالب منصوریان از رقیب آسیایی‌اش! Fri Feb 24 16:35:01 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا اپلیکیشن همسریاب کار دست کاربران داد Tue Aug 07 22:51:38 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا آشتی ملی بازسازی فتنه بود /تطهیر خیانت فتنه گران با آشتی ملی/"آشتی ملی" بحث نابجایی است Fri Feb 17 21:16:57 IRST 2017
اتاق خبر24 ترافیک در آزاد‌راه قزوین- کرج نیمه سنگین است/ مسدود شدن سه محور به دلیل نبود ایمنی کافی Mon Jun 11 08:18:00 IRDT 2018