روزنامه شرق - Thu Jul 27 04:30:00 IRDT 2017 نمایش خبر

نامه به نازی‌‌آبادی‌ها

مرجان توحیدی:این‌گونه خطابشان می‌کند: «دوستان عزیز، بچه‌محل‌های گرامی!» و این خطابه انگار بوی بازگشت می‌دهد؛ به کوچه‌پس‌کوچه‌های کودکی و نوجوانی. به جنوب شهر، نازی‌آباد. همان محله‌ای که سعید حجاریان از آن برخاست، حاج داوود کریمی، عباس عبدی، اکبر گنجی و محمد پروازی و در همان حول و حوش هم عماد‌الدین باقی.
 حالا که حزب «اتحاد ملت» دفتری را در نازی‌آباد افتتاح می‌کند، سعید حجاریان فرصت را مغتنم می‌داند تا در توصیف نازی‌آباد و قدرت این محل و بچه‌محل‌های خودش چند کلمه‌ای بنویسد و البته از حزب اتحاد بخواهد در کنار سازمان‌های مردم‌نهاد برای رفع مشکلات این منطقه اقدام کند. این توصیه را می‌توان به‌مثابه نقطه‌عطفی در نگرش و کنش فعالیت‌های تشکیلاتی جریان اصلاحات قلمداد کرد؛ بازگشت به انگاره‌های عدالت‌خواهانه.
 حجاریان در این متن به سوابق نازی‌آبادی‌ها در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرده و می‌نویسد: «نازی‌آباد سابقه سازماندهی قوی دارد و پیش از انقلاب مرکزیتی بود برای محله‌هایی مانند جوادیه، آبان، علی‌آباد، جوانمرد قصاب، خزانه، یاخچی‌‌آباد، یافت‌آباد، خانی‌آباد نو و... نازی‌آبای‌ها با ارتباطات و قدرت سازماندهی که داشتند، در راستای پیروزی انقلاب گام‌های بزرگی برداشتند و پس از پیروزی نیز ضمن توزیع ارزاق و نفت و... به کمیته‌ها سازمان دادند و در دوره جنگ شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کردند». حجاریان در ادامه این متن که شبیه بیانیه است، اضافه کرده: «بافت‌ نازی‌آباد بالقوه این استعداد را دارد که سازمان‌دهی قوی در آن صورت بگیرد چراکه در میان مناطق جنوب شهر، همواره جزء مناطق اصلاح‌طلب بوده و هست و اصلاح‌طلبان همواره در آن دست بالا را داشته‌اند». او سپس در نقطه کلیدی این بیانیه می‌گوید: «این دفتر تازه‌تأسیس وظایف حزبی- سیاسی برعهده دارد که طبعا از مرکز ابلاغ می‌شود اما ناگفته نماند که نازی‌آباد از زمان انقلاب به این سو با رشد جمعیتی پدیدآمده دچار آسیب‌های زیادی به‌خصوص در زمینه اشتغال، اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی شده است که هم‌اکنون انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در این محل متکفل رفع آنها هستند و دفتر حزب اتحاد نیز می‌تواند با ارتباط‌گیری با آنها در حد وسع به مرتفع‌کردن این مسائل کمک کند».
 بعد هم به ضرورت کادرسازی و جریان‌سازی در جنوب شهر اشاره کرده و ادامه می‌دهد: «نازی‌آباد محله‌ای است کارگری و رهبران محلی نقش مهمی در هدایت و سازماندهی اقشار کارگری به عهده دارند که اگر حزب نازی‌آباد بتواند از این رهبران محلی تبعیت کند بار سنگینی را برداشته است. در پایان یادآور می‌شوم که تشکیل جلسات کتاب‌خوانی و سخنرانی و آموزش دانش سیاسی و انتقال تجربیات سینه به سینه که دورکردن ما از فضای مجازی را به دنبال دارد از جمله ضرورت‌هایی است که به مرور اعضای پایه را به کادرهای حرفه‌ای حزبی تبدیل می‌کند و به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرید».
 نازی‌آباد کجاست
 نازی‌آباد، محله‌ای است که قبل از انقلاب نقطه سیاست‌ورزی از نوع چریکی و مبارزات مسلحانه بود و در نخستین روزها بعد از پیروزی انقلاب هم محل جوشش و پیدایش نهادهای تازه‌تأسیسی بود که آبشخور فکری آنها از بچه‌های همین محل بود. از تأسیس کمیته‌های انقلاب گرفته تا تأسیس سپاه پاسداران. انقلابی‌های جوانی که بعضی از آنها دبیرستان را عمدتا در دبیرستان الهی نازی‌آباد گذراندند، کتاب‌های شریعتی و مطهری خواندند، پای تفسیرهای موسوی‌خوئینی‌ها در مسجد جوزستان نشستند، آموزش‌های چریکی دیدند و دانشگاه تهرانی شدند و بعد هم انقلابی.
 ایدئولوژی چپ اسلامی داشتند و درصدد برقراری عدالت و مبارزه با استعمار و استکبار و امپریالیسم بودند. پرچم عدالت به دست گرفتند و بعدا اگرچه به خط‌امامی‌ها شهره شدند، اما در جریان‌شناسی به واسطه تعلق پایگاه فکری به چپ مشهور شده بودند. تا پایان دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی هم همچنان به این پایگاه فکری پایبند بودند. سیاست‌های اقتصادی راست‌گرایانه دولت هاشمی را مورد شدیدترین انتقادات قرار می‌دادند و از فقر و تورم بارها در روزنامه‌هایشان مقاله می‌نوشتند. پرچم‌دار عدالت بودند با این حال رفته‌رفته با طرح‌شدن مباحث فکری جدید در حوزه اندیشه، در دهه 70، پرچم آزادی به دست گرفتند. «چپ‌های خط‌امامی» به «دوم‌خردادی‌ها» تبدیل شدند و با همین شعار پیروزی بر رقیبی پرقدرت را به دست آوردند و در طول هشت سال فعالیت و دولت‌داری تلاش کردند اندیشه‌های آزادی‌خواهانه و دموکراسی‌طلبانه را رشد و بسط دهند. اگرچه در کنارش توسعه اقتصادی هم داشتند. اما از آن اقتصاد دولتی فاصله گرفته و بر خصوصی‌سازی تأکید می‌کردند. این تغییر فاز تا جایی پیش رفت که سال 84 در جریان تفرقه‌ای که چپ و راست قدیم در آن غوطه‌ور بودند، گزینه‌ای از دل جریان راست پدید آمد و پرچم به‌زمین‌افتاده عدالت را به دست گرفت. در بهت و حیرت همگانی احمدی‌نژاد در نقش یک منجی برای طبقات آسیب‌پذیر تجلی پیدا کرد؛ ظهور پوپولیسم.
 نگران حاشیه‌ها
 سعید حجاریان از سال 80 نشانه‌های چنین وضعیتی را پیش‌بینی کرده و در مقاله «اسیر جنبش فرومایگان» از خطر مرجع‌شدن لمپن‌ها در غیاب نخبگان سخن گفته بود. بعدا آن‌گونه که خود توضیح داده در مقاله‌های «خطر پوپولیسم» و «حاشیه علیه متن» درباره سال 84 درباره ظهور پوپولیسم و خطرات آن گفته بود. او در مصاحبه با روزنامه ایران به سال 94، گفته بود: «سال 84 مقاله‌ای با عنوان «خطر پوپولیسم» نوشتم و هشدار دادم ممکن است کسی بیاید و ادعاهای پوپولیستی مطرح کند. آن موقع ادعا کرده بودند که پول نفت را سر سفره مردم می‌آوریم و 40 هزار تومان هم یارانه می‌دهیم. در مقاله «حاشیه علیه متن» نیز به این خطر اشاره کردم؛ خطری که هنوز هم وجود دارد؛ در خیلی از شهرها٬ مرکز شهر به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهند؛ اما در حاشیه٬ آرا نصیب اصولگرایان می‌شود. یکی از هدف‌های ما در انتخابات سال ٬92 حذف دولت سودایی بود. آقای روحانی هم دیدگاه مشابهی داشت». یک سال قبل از آن یعنی سال 93 هم به «شرق» گفته بود: «ما همیشه مشکل حاشیه و متن داریم. مسئله حاشیه که حل نمی‌شود؛ اما بعضی وقت‌ها شدید و بعضی مواقع ضعیف می‌شود. آقای روحانی الان تلاش می‌کند با بیمه همگانی یا حتی بیمه کودکان کار و خیابانی، مشکل حاشیه‌نشین‌ها را حل کند. من می‌بینم آقای روحانی همواره در سرای سالمندان یا مراکز بهزیستی است. در بیشتر تصاویر ایشان، دکتر ربیعی و دکتر هاشمی در کنار او هستند. دلیل اینکه این دو وزیر همواره در کنار آقای روحانی دیده می‌شوند، این است که ایشان نگاه به حاشیه دارد. او دنبال این است که فاصله موجود بین حاشیه و متن را کاهش دهد. شما ببینید در تهران ماشین‌های پورشه و مازراتی جولان می‌دهند؛ درحالی‌که در کوره‌پزخانه‌ها و حاشیه شهرهای بزرگ، عده زیادی از مردم با مشکلات جدی روزمره دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بنابراین روحانی تلاش می‌کند برخلاف احمدی‌نژاد که می‌خواست با تزریق پول نقد، مشکلات حاشیه‌نشین‌ها را حل کند، با تدبیر و سیاست‌های اصولی خود دنبال رفع تبعیض باشد. اینجا بگویم که حاشیه برای احمدی‌نژاد اصل بود. حاشیه پایگاه رأی احمدی‌نژاد بود و او به جنگ حاشیه علیه متن دامن می‌زد. کم مانده بود که به حاشیه فرمان حمله به متن بدهد. اگر می‌توانست این کار را می‌کرد مانند چاوز و مورالس؛ فرمول آنها نیز همین بود؛ اما روحانی نمی‌خواهد نفرت ایجاد شود و از طرفی هم نمی‌خواهد پوپولیست باشد. سعی می‌کند تا حدودی مشکل را با تدبیر حل کند؛ بدون تهییج و نفرت‌پراکنی».
 محال است راست، چپ شود
 حجاریان در سال 96 در تحلیلی که از انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه داد، دقیقا به همین موضوع عدالت اشاره کرد و نوشت: «رقیب نهایی روحانی، در سفرهای استانی و مناظره اقتصادی- اجتماعی چندین شعار محوری مطرح کرد که شاید مهم‌ترین آنها برپایی عدالت اجتماعی و ازبین‌بردن فاصله طبقاتی بود. این شعارها چنان که می‌دانیم، از ابتدای آن متعلق به جناح چپ بوده است و به همین دلیل این پرسش در اذهان به وجود آمده که جناح راست را چه شده است، آیا آنها هم مانند چپ‌ها شده‌اند؟ در پاسخ باید گفت محال است راست، چپ شود؛ چراکه چپ‌بودن ملزومات تئوریکی دارد که اصولگرایان از آن بی‌بهره بوده‌اند. اهالی این جناح درواقع چپ‌نما هستند و تنها تعریفشان از مفهوم عدالت، صدقه‌دادن است؛ چنان که شاهد بودیم کاندیدای اصلی این جریان در بُعد ایجابی تنها از پرداخت پول سخن گفتند. البته باید توجه داشت که اصلاح‌طلبان نیز آن‌گونه که باید به بحث عدالت نپرداخته‌اند. جریان اصلاحات در مقاطعی عدالت را برابر تعادل دانسته و مسئولیت رسیدن به رهیافت‌های عدالت‌خواهانه را بر دوش احزاب محافظه‌کار اردوگاه خود گذاشته است. در جریان اصلاحات، برخلاف جریان مقابل، پایه علمی وجود داشته و دارد چنان که دیدیم در دولت‌های هفتم و هشتم وضعیت اقتصاد بهبود یافت؛ اما پایان فعالیت دولت اصلاح‌طلبان و تأثیرگذاری موضوع «جهانی‌شدن»، باعث شد ما هم تقریبا نتوانیم مسائل تئوریک خود را به عرصه عمل بکشانیم».
 حالا چند ماه از انتخابات گذشته و به نظر می‌رسد نازی‌آبادی قدیمی که مدت‌هاست از محل سکونت دوره نوجوانی‌اش فاصله گرفته و در خیابان‌های بالای شهر زندگی می‌کند، همچنان به جنوب شهر تعلق خاطر دارد؛ از قدرت کادرسازی در این محله‌ها سخن گفته و تأکید دارد در کنار فعالیت سیاسی، باید وارد فاز فعالیت‌های اجتماعی هم شد و احتمالا آن عدالت ازدست‌رفته که مرهون نگاه‌های جریان چپ دهه 60 و اوایل دهه 70 بود، به اواخر دهه 90 تزریق شود تا به قول حجاریان بتوان از پوپولیسم و اقتصاد صدقه‌ای فاصله گرفت.
روزنامه شرق رقابت بر سر وارد کننده بزرگ Wed Jan 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق کشف تیتانیوم در جو مشتری داغ Thu Sep 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تدوین نقشه‌ای برای آب Mon Nov 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق مصوبه دیرهنگام شورای شهر Tue Jan 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق پاگشای ملک‌سلمان در مسکو Thu Oct 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق 44 درصد خدمات گوگل برای ایرانیان مسدود است Sun Sep 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق وابستگی در تأمین غذا به 60 درصد رسید Thu Dec 07 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دلواپسی دوباره توکلی Wed Nov 22 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق مردم را متقاعد کنید Tue Jan 02 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق پس از حماسه Mon Jul 24 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق گالری جهان Wed Jan 03 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق کالبدشکافی دقیق جامعه لهستان Mon Aug 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق مذاکرات صلح سوریه در ژنو آغاز شد Tue May 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دیدارهای رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با مراجع عظام تقلید Sat Sep 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق برنامه Sat May 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نیروهای مسلح باید در کنار دولت باشند Mon Feb 05 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق دومین برخورد سپاه و ناوهای آمریکا در خلیج فارس Sun Jul 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق اختلافات شخصی؛ انگیزه‌ای برای 2 جنایت Tue Dec 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق ملاقات خانواده هاشمی با مقام معظم رهبری Mon Mar 06 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق یادگاری از گذشته Thu Dec 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق سوداگر دیوانه Mon Feb 20 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق 2 مدال برای جودوکاران نابینا Sun May 28 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دنبال هاشمی‌زدایی نیستیم Tue Jul 25 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بعد از مرگ طالبانی رابطه اقلیم با بغداد متشنج شد Sun Jan 28 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق پاسخ آقای وزیر Tue Dec 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق زنان همچون اقلیت Sat Dec 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق شکست واشنگتن از مسکو و پکن Mon Dec 11 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق عربستان چطور آمریکا را بازی داد Sun May 28 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آداب همسایگی Tue Jun 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق الو شرق 88640260 Thu Aug 24 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ‌کسی پیگیر قانون دسترسی آزاد به اطلاعات نیست Thu Mar 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق راز نیکنامی حکیم فرزانه Mon Dec 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رئیسی کنار می‌رفت نمی‌باختیم Sun Jul 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خبر Wed Mar 15 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق از دیکتاتوری به دیکتاتوری Thu Sep 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بقایی: فرزند خلف پدرتان نیستید اگر مستنداتتان را منتشر نکنید Tue Oct 31 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق «نمایش»، قوه محرکه من در بازیگری Mon Jan 02 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق زنده‌باد رهایی، زنده‌باد دروازه‌بانی Wed Jan 03 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق راز چرخش‌های تازه آنکارا Tue Mar 07 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رئیس مجلس با انتقاد از کاستی‌ها در روند رأی‌گیری: طرحی برای ساماندهی بهتر انتخابات ارائه شود Wed May 24 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق فدراسیون به دعوای کی‌روش و برانکو پایان دهد Tue Feb 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق انفجاری مرگ‌بار با ده‌ها کشته و زخمی کابل را لرزاند Sun Jan 28 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق توسعه روستایی پایدار و اقتصاد سبز Sat Feb 11 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آب؛ اهرم صلح یا عامل تنش؟ Sat Jun 24 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نمی‌شود خشونت را انکار کرد Thu Jan 18 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق مسئله حزب Sun Aug 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق پولی‌شدن آموزش مغایر با قانون ‌اساسی است Wed Mar 08 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بازار فرعی بورس کالا جایگزین مزایده شود Tue Sep 05 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق همکاری خارجی و تعامل ملی راه‌حل بحران افغانستان Sun Aug 27 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خبر Tue Feb 27 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق همه موظف‌اند به دولت کمک کنند Tue Jan 02 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق گالری جهان Mon Feb 20 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق به کسانی که حجاب ندارند احترام بگذاریم Mon Sep 18 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق در ابتدای دولت با 3 نرخ ارز مواجه بودیم Thu Jan 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Wed Jun 28 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کاریکاتور امنیت در هتل «بایریشر هوف» Sun Feb 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دکترین مکرون Sun Jul 09 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق اجرای حکم اعدام به‌جای قصاص در پرونده قاتل ستایش Mon Apr 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آنهایی که شعار بدون حساب می‌دهند باید جواب‌گو باشند Sat Apr 22 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تماشا Wed Nov 22 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق منِ بیمار و شهر من؛ رابطه‌ای مبهم! Thu Aug 17 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق چشم‌انداز جهانی که می‌خواهیم Tue Jul 25 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دریچه Thu Sep 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق زلزله‌های حتمی خانه‌های پوشالی Thu Nov 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق از این کانال به آن کانال پارازیته Mon May 01 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق روایت دیگران از پیامبر Tue Dec 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بازنده‌ها و برنده‌های دوشنبه‌شب داغ Wed Feb 14 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی از دولت و پلیس آلمان تشکر کرد Mon Jan 15 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق ضربه به عراق بیخ گوش ایران Tue Sep 12 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رسانه جمعی، رسانه فردی Mon Feb 19 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق غوطه؛ تا مرگ آخرین نفر نبرد ادامه دارد Mon Feb 26 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق کودک‌کشی در استیج Tue Mar 14 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رأی اقلیتی درخواست اکثریتی Sat Jul 01 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق درعا؛ جست‌وخیز در خیابان Wed Aug 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق 9سال پیش در چنین روزی Wed Jun 28 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق با واشنگتن ‌در‌ یک خط نبرد Wed Feb 22 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق برنامه Tue Oct 31 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خندوانه؛ خنداننده نشد!!! Mon Jul 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Mon Nov 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق حفر معدن و استخراج منابع کره ماه Thu Apr 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق مجادله بر سر «روح برجام» Sun Aug 13 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آینه Mon Jan 29 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق گالری جهان Sat Dec 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بانوان سه‌گانه‌کار می‌خواهند آسیایی شوند Tue Jan 23 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق اقتصاد دانش‌بنیان توطئه نظام سرمایه‌داری نیست!(1) Sat Nov 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق گالری جهان Mon Feb 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق فولاد و پتروشیمی، صنایع مادر بنگاه‌های خارجی! Thu Feb 01 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق کارتون خواب Mon Aug 14 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق با مهر می‌مانیم Tue Sep 05 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق انهدام باند جاعلان 410 میلیاردی Thu Dec 14 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق سیمینوف Wed Apr 05 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق فوتبال Sat Nov 11 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق محبوبیت دموکراسی‌های غیرلیبرال Wed Aug 09 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ما از حضور آقای رئیسی استقبال می‌کنیم Sun Apr 09 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Sat Apr 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خنده‌های کودکان را به شهر بازگردانیم Sun Apr 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق توصیه‌های مشکوک به دولت Sat Jul 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دولت هیچ منتی ندارد که حقوق شهروندی را به مردم بگوید Mon Mar 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق وطنی تکه‌تکه Wed Feb 28 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق زورآزمایی سیاسی با چاشنی اقتصاد Tue Jan 16 03:30:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی قانون انتخابات و همکاری های بیشتر؛ موضوع جلسه هیات رییسه مجلس و شورای نگهبان Mon Aug 15 17:28:00 IRDT 2016
نامه نیوز حضور گسترده مردم نجف آباد در مراسم تشییع پیکر شهید حججی/فیلم Thu Sep 28 11:36:01 IRST 2017
بی باک نیوز جزئیات کامل از مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری 96 Wed Feb 15 09:35:01 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران از Thu Aug 24 08:48:00 IRDT 2017
ایران آنلاین یورو 26 تومان گران شد/دلار ثابت ماند Wed Aug 08 11:05:08 IRDT 2018
فردا بهنام پیشرو دیگر برای نفت هزینه نمی‌کند Sat Sep 02 11:57:20 IRDT 2017
تیک جیمز باند محبوب سینما درگذشت Tue May 23 19:14:54 IRDT 2017
پول نیوز حذف قبوض کاغذی تلفن ثابت تا پایان سال Fri Aug 18 14:30:32 IRDT 2017
ایسکانیوز زباله ها لکه سیاهی بر دامان طبیعت/ گزارشی به مناسبت روز جهانی زمین پاک Sat Apr 22 14:16:10 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی اولویت های رئیسی در حوزه سیاست داخلی Wed May 17 23:57:00 IRDT 2017
فرادید تصاویر/ طوفانی که عابران را با خود برد Tue Aug 01 11:12:43 IRDT 2017
میزان انفجارهای در میان اعضای گروهک احرارالشام/چندین نفر کشته و مجروح شدند Sun May 21 14:29:24 IRDT 2017
تدبیر 24 دست شهردار برای تغییرات باز است Wed May 16 08:58:49 IRDT 2018
اکو ویژن هاشمی رئیس روابط عمومی بانک سپه شد Mon May 22 15:15:03 IRDT 2017
وطن امروز تومانیه Mon Jul 31 00:00:00 IRDT 2017
ایران آنلاین مقام صهیونیستی: ایران روز به روز تهدیدی بزرگتر برای اسرائیل می‌شود Sun Sep 10 11:57:35 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران گوترش اقدام جهانی برای خلاصی از تسلیحات اتمی را خوستار شد Tue Feb 27 10:16:30 IRST 2018
آفتاب هشدار درباره یک بیماری کشنده در فصل گرما Sun May 21 14:24:35 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر تشییع پیشکسوت فوتبال خوزستان Sun Jan 01 15:11:39 IRST 2017
افکارخبر مرکز خدمات درمان مادر و کودک تاسیس می شود Sun Jul 23 08:55:29 IRDT 2017
جماران تعطیلی مدارس تهران در روز 14 فروردین تکذیب شد Sun Apr 01 17:27:48 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم جام جهانی 2018 | کوتینیو، نیمار و تخم‌مرغ در سوچی Wed Jun 13 05:40:03 IRDT 2018
مشرق نیوز بیش از این نمی‌توان با تماشاگران خاطی برخورد کرد!/ اتفاقات بیرون استادیوم به ما مربوط نیست Mon Sep 17 12:23:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس 11 هکتار از مراتع همدان در آتش سوخت Sat Jul 08 08:14:00 IRDT 2017
خرداد نیوز افزایش قیمت نفت در بازار جهانی Mon Jul 17 18:48:49 IRDT 2017
اعتدال ایرج مسجدی با وزیر دفاع عراق دیدار کرد Mon May 01 13:34:09 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تمبرهای کریسمس در موزه آستان قدس رضوی در معرض دید عموم قرار گرفت Sat Dec 31 21:07:00 IRST 2016
خبرگزاری تسنیم فیلتر مشکل فضای مجازی را حل نمی‌کند‌/ در مقابل رسانه‌های بیگانه نباید حالت انفعالی داشت Thu Jan 26 19:00:26 IRST 2017
روزنامه ایران انتقادهای تند از سخنان هاشمی Wed Feb 03 06:00:00 IRST 2016
خبرگزاری دانشجویان ایران انتشار سئوالات و کلید آزمون جامع پیش درمانگاهی دامپزشکی دانشگاه آزاد Sat Feb 11 12:27:04 IRST 2017
تدبیر و امید حمایت تحریک آمیز عربستان از سودان Wed Feb 08 22:52:21 IRST 2017
آنا ناوگان متجاوزان در «باب‌المندب» در تیررس موشک‌های ماست Sun May 06 19:20:00 IRDT 2018
جوان آنلاین فرنگی‌کاران اعزامی به جام تورلیخانوف مشخص شدند Tue Sep 12 12:40:13 IRDT 2017
ایلنا اولویت‌های وزارت‌خارجه در سال جدید Mon Apr 03 22:59:03 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان «مرگ بر آمریکا» شعار مرگ بر خوی استکباری آمریکایی هاست Fri Oct 20 13:28:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران پایداری انقلاب اسلامی در گرو رعایت اصول انقلابی است Fri Feb 10 14:14:29 IRST 2017
میزان بازیگر فیلم اونجرز به انتهای رودخانه باد رسید+عکس Wed Aug 02 13:00:01 IRDT 2017
ایلنا تمام شایعات منتشر شده درباره iPhone 8 Wed Mar 22 10:42:33 IRDT 2017
گجت نیوز موبایل دوجی BL12000 با بزرگ ترین باتری گوشی های هوشمند در جهان، معرفی شد Sat Jan 06 18:35:24 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم روایت چمران از آخرین برنامه‌ها و فعالیت‌های جبهه مردمی Tue Aug 14 09:53:21 IRDT 2018
آفتاب ایران فرصت یادآوری مشکلات جامعه کارگری در هفته تامین اجتماعی Fri Jul 13 15:30:05 IRDT 2018
تهران پرس رکورد ثبت ایده در سومین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها شکسته شد Tue Feb 13 13:24:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آیا طوفان هاروی به کمک اوپک می آید؟ Wed Aug 30 14:43:47 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران شهرداری‌های کشور مجاز به انتشار 55 هزار میلیارد ریال اوراق مالی شدند Sat Feb 03 15:14:40 IRST 2018
آرا نیوز بار کسری بودجه را بر دوش کارگران نگذاریم/ کارگران نیاز به امنیت شغلی هستند Tue Dec 26 11:06:39 IRST 2017
ورزش 3 اشنایدر در راه آمریکا: وسلی قید ایتالیا را زد Wed Jul 05 07:03:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر فلسطین و انزوای آمریکا Wed Dec 20 09:04:38 IRST 2017
اعتدال برای مقابله با افسردگی شیر کم‌چرب مصرف کنید Mon Apr 17 09:04:56 IRDT 2017
دولت بهار تصاویر/ مرگبارترین حمله تروریستی سومالی Tue Oct 17 20:57:00 IRST 2017
آنا دستور کار سومین اجلاس مجلس خبرگان رهبری Tue Sep 19 11:20:43 IRDT 2017
فردا دفترچه سئوالات آزمون ارشد 96 منتشر شد Sun Apr 30 09:29:26 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا افزایش دوربین‌های ترافیکی در تهران Wed Oct 03 10:51:24 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزیدگان مرحله استانی مسابقات قرآن کریم در یزد تجلیل شدند Thu Aug 10 11:04:14 IRDT 2017
نامه نیوز درخشش سنگنورد ایرانی در لهستان Sat Jul 22 20:54:55 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین چالش های پیش روی سیستم بانکی برای کاهش نرخ سود Tue Aug 08 17:18:15 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر افزایش دوبرابری مبادلات اقتصادی با ایران Tue Jan 31 12:07:21 IRST 2017
خبرگزاری نسیم انتشار کتاب «زنان و خانواده در اسناد بالادستی» توسط شورای زنان Sat Sep 23 17:33:01 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران هشدار مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره «رشد فضای تهدید» در جهان Mon Jul 03 15:22:13 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اعطای گواهینامه ریشه‌کنی فلج‌اطفال به ایران/پوشش کامل واکسیناسیون در کشور Wed Mar 01 17:29:38 IRST 2017
آریا مسئولان فکری به حال بیکاری کنند Mon Apr 16 08:19:11 IRDT 2018
آریا امید البرز به زیستگاه طبیعی خود بازگشت Tue Jul 17 12:13:25 IRDT 2018
بی باک نیوز سهم ایران از تجارت جهانی به 24 صدم درصد رسید! Sun Jul 23 17:27:01 IRDT 2017
خبرگزاری فارس طرفداران دولت خواهان تغییرات بیشتری در کابینه هستند/ اصرار به تأیید 3 وزیر پیشنهادی دولت قابل قبول نیست Thu Oct 27 16:50:00 IRST 2016
پارسینه قانون «امنیت اجتماعی زنان» درحال بازنگری Mon Feb 05 17:44:21 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران پدیده از مشکلات مالی بسیار رنج می‌برد Thu Sep 27 20:51:01 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تکرار ادعاهای فرانسه درباره برنامه موشکی ایران Tue Oct 02 15:39:21 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین استفاده از دوربین جلوی نامرئی در آیفون 8 Tue Apr 18 01:10:00 IRDT 2017
آفتاب آیا ترامپ می تواند پوتین را متقاعد به فشار بر ایران برای خروج از سوریه کند؟ Tue Jul 10 16:49:30 IRDT 2018
فرارو تکذیب خودکشی دسته‌جمعی اشرار در لرستان Sun Sep 03 14:22:20 IRDT 2017
فردا تعداد بازنشستگان شاغل در دولت چند نفرند؟ Wed Oct 10 14:49:13 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی حضور دولت درکهگیلویه وبویراحمد فرصتی برای آشنایی با مشکلات استان است Mon Aug 15 14:14:00 IRDT 2016
واحد مرکزی خبر اجباری شدن خدمت سربازی در فرانسه Fri Feb 16 19:42:45 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران مسی از فیفا عذرخواهی می‌کند؟ Thu Apr 06 13:35:25 IRDT 2017
انصاف مکرون خطاب به ترامپ: مانع ماندن دیگران در برجام نشوید Fri Jun 08 09:39:09 IRDT 2018
روزنامه شهروند خارج از گود‌ Sat Jan 27 03:30:00 IRST 2018
اعتبار نیوز تخصیص 12 هزار میلیارد ‌برای ایجاد اشتغال در روستاها Sun Apr 29 19:51:00 IRDT 2018
ایسکانیوز گل قدوس به دروازه بان تیم ملی ایران Sat Sep 09 21:49:29 IRDT 2017
جماران مربی سابق تیم ملی و ملوان، راننده کامیون شد! Wed Jul 05 08:30:40 IRDT 2017
فرهنگ نیوز سومین همکاری بابک حمیدیان با ابراهیم حاتمی‌کیا Sat Apr 15 15:08:00 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن ماجرای مهمانی شیخ حسین حلّی و امتحان منتظران توسط امام زمان(عج) Mon Aug 07 10:32:06 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر اعلام آمادگی 350 نفر از دانشگاه علوم پزشکی مشهد Wed Jan 10 09:01:37 IRST 2018
آریا عرضه به موقع کالا موجب آرامش بازار می شود Mon Sep 10 12:42:20 IRDT 2018
آریا پیام تبریک فرمانده کل ارتش به مناسبت هفته ناجا Tue Oct 10 16:45:48 IRST 2017
برنا تصاویر تلاشی از جنس راز و نیاز پاکبانان شهرداری ارومیه در شبهای رمضان Thu Jun 01 12:27:05 IRDT 2017
انصاف تحلیل وابستگی منابع در محیط کسب و کار Sat Jun 02 16:16:05 IRDT 2018
خبرگزاری شبستان نگاه عدالت محور در حلقه های صالحین مورد توجه قرار گیرد Sun May 27 14:04:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر انهدام کالای قاچاق به ارزش 4.5 میلیارد ریال در زنجان Sat Feb 03 12:50:50 IRST 2018
تدبیر و امید وزیر کشور در آستانه استیضاح Thu Nov 02 15:09:44 IRST 2017
خبرگزاری نسیم ممنوعیت تردد وسایل نقلیه سنگین در محور کرمانشاه – سرپل ذهاب Mon Nov 13 11:01:02 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا ​برگزاری جشن های دهه کرامت در سیستان و بلوچستان Sun Jul 22 14:53:54 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا پاسخی به یک شایعه در مورد محل دفن شهدای گمنام تفت Tue Feb 13 12:03:12 IRST 2018
خبر خودرو کشف دستمال آغشته به مخدرهای قابل استنشاق Sat Feb 03 13:28:58 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران تصادف خونین در محور زابل / 9 نفرمجروح شدند Mon Jul 09 13:53:13 IRDT 2018
بی باک نیوز تغییرات غده تیروئید در سالمندان چگونه است؟ Fri Jul 21 17:12:01 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پارکینگ‌های مهران برای اربعین ساماندهی می‌شوند Sat Aug 13 13:48:43 IRDT 2016
تهران پرس دروازه های صادراتی در مریوان و دیگر شهرستان های مرزی ایجاد شود Thu Apr 19 14:04:00 IRDT 2018
صبحانه با خبر معرفی گلکسی اس 8 قرمز برای بازار هند +عکس Tue Apr 10 14:22:55 IRDT 2018
انتخاب بحران جدی کمبود نیروی کار در ژاپن! Wed May 31 23:25:01 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم خوزستان| برزای: برد حق صنعت نفت بود/ پرسپولیس شانس آورد Thu Aug 23 23:03:54 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران عباسی:داور 2 پنالتی 100 درصد به نفع تیم ما اعلام نکرد/ماموران تبریزی روز سختی را برای ما رقم زدند Sun Apr 30 12:04:05 IRDT 2017