روزنامه شرق - Thu Jul 27 04:30:00 IRDT 2017 نمایش خبر

نامه به نازی‌‌آبادی‌ها

مرجان توحیدی:این‌گونه خطابشان می‌کند: «دوستان عزیز، بچه‌محل‌های گرامی!» و این خطابه انگار بوی بازگشت می‌دهد؛ به کوچه‌پس‌کوچه‌های کودکی و نوجوانی. به جنوب شهر، نازی‌آباد. همان محله‌ای که سعید حجاریان از آن برخاست، حاج داوود کریمی، عباس عبدی، اکبر گنجی و محمد پروازی و در همان حول و حوش هم عماد‌الدین باقی.
 حالا که حزب «اتحاد ملت» دفتری را در نازی‌آباد افتتاح می‌کند، سعید حجاریان فرصت را مغتنم می‌داند تا در توصیف نازی‌آباد و قدرت این محل و بچه‌محل‌های خودش چند کلمه‌ای بنویسد و البته از حزب اتحاد بخواهد در کنار سازمان‌های مردم‌نهاد برای رفع مشکلات این منطقه اقدام کند. این توصیه را می‌توان به‌مثابه نقطه‌عطفی در نگرش و کنش فعالیت‌های تشکیلاتی جریان اصلاحات قلمداد کرد؛ بازگشت به انگاره‌های عدالت‌خواهانه.
 حجاریان در این متن به سوابق نازی‌آبادی‌ها در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرده و می‌نویسد: «نازی‌آباد سابقه سازماندهی قوی دارد و پیش از انقلاب مرکزیتی بود برای محله‌هایی مانند جوادیه، آبان، علی‌آباد، جوانمرد قصاب، خزانه، یاخچی‌‌آباد، یافت‌آباد، خانی‌آباد نو و... نازی‌آبای‌ها با ارتباطات و قدرت سازماندهی که داشتند، در راستای پیروزی انقلاب گام‌های بزرگی برداشتند و پس از پیروزی نیز ضمن توزیع ارزاق و نفت و... به کمیته‌ها سازمان دادند و در دوره جنگ شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کردند». حجاریان در ادامه این متن که شبیه بیانیه است، اضافه کرده: «بافت‌ نازی‌آباد بالقوه این استعداد را دارد که سازمان‌دهی قوی در آن صورت بگیرد چراکه در میان مناطق جنوب شهر، همواره جزء مناطق اصلاح‌طلب بوده و هست و اصلاح‌طلبان همواره در آن دست بالا را داشته‌اند». او سپس در نقطه کلیدی این بیانیه می‌گوید: «این دفتر تازه‌تأسیس وظایف حزبی- سیاسی برعهده دارد که طبعا از مرکز ابلاغ می‌شود اما ناگفته نماند که نازی‌آباد از زمان انقلاب به این سو با رشد جمعیتی پدیدآمده دچار آسیب‌های زیادی به‌خصوص در زمینه اشتغال، اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی شده است که هم‌اکنون انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در این محل متکفل رفع آنها هستند و دفتر حزب اتحاد نیز می‌تواند با ارتباط‌گیری با آنها در حد وسع به مرتفع‌کردن این مسائل کمک کند».
 بعد هم به ضرورت کادرسازی و جریان‌سازی در جنوب شهر اشاره کرده و ادامه می‌دهد: «نازی‌آباد محله‌ای است کارگری و رهبران محلی نقش مهمی در هدایت و سازماندهی اقشار کارگری به عهده دارند که اگر حزب نازی‌آباد بتواند از این رهبران محلی تبعیت کند بار سنگینی را برداشته است. در پایان یادآور می‌شوم که تشکیل جلسات کتاب‌خوانی و سخنرانی و آموزش دانش سیاسی و انتقال تجربیات سینه به سینه که دورکردن ما از فضای مجازی را به دنبال دارد از جمله ضرورت‌هایی است که به مرور اعضای پایه را به کادرهای حرفه‌ای حزبی تبدیل می‌کند و به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرید».
 نازی‌آباد کجاست
 نازی‌آباد، محله‌ای است که قبل از انقلاب نقطه سیاست‌ورزی از نوع چریکی و مبارزات مسلحانه بود و در نخستین روزها بعد از پیروزی انقلاب هم محل جوشش و پیدایش نهادهای تازه‌تأسیسی بود که آبشخور فکری آنها از بچه‌های همین محل بود. از تأسیس کمیته‌های انقلاب گرفته تا تأسیس سپاه پاسداران. انقلابی‌های جوانی که بعضی از آنها دبیرستان را عمدتا در دبیرستان الهی نازی‌آباد گذراندند، کتاب‌های شریعتی و مطهری خواندند، پای تفسیرهای موسوی‌خوئینی‌ها در مسجد جوزستان نشستند، آموزش‌های چریکی دیدند و دانشگاه تهرانی شدند و بعد هم انقلابی.
 ایدئولوژی چپ اسلامی داشتند و درصدد برقراری عدالت و مبارزه با استعمار و استکبار و امپریالیسم بودند. پرچم عدالت به دست گرفتند و بعدا اگرچه به خط‌امامی‌ها شهره شدند، اما در جریان‌شناسی به واسطه تعلق پایگاه فکری به چپ مشهور شده بودند. تا پایان دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی هم همچنان به این پایگاه فکری پایبند بودند. سیاست‌های اقتصادی راست‌گرایانه دولت هاشمی را مورد شدیدترین انتقادات قرار می‌دادند و از فقر و تورم بارها در روزنامه‌هایشان مقاله می‌نوشتند. پرچم‌دار عدالت بودند با این حال رفته‌رفته با طرح‌شدن مباحث فکری جدید در حوزه اندیشه، در دهه 70، پرچم آزادی به دست گرفتند. «چپ‌های خط‌امامی» به «دوم‌خردادی‌ها» تبدیل شدند و با همین شعار پیروزی بر رقیبی پرقدرت را به دست آوردند و در طول هشت سال فعالیت و دولت‌داری تلاش کردند اندیشه‌های آزادی‌خواهانه و دموکراسی‌طلبانه را رشد و بسط دهند. اگرچه در کنارش توسعه اقتصادی هم داشتند. اما از آن اقتصاد دولتی فاصله گرفته و بر خصوصی‌سازی تأکید می‌کردند. این تغییر فاز تا جایی پیش رفت که سال 84 در جریان تفرقه‌ای که چپ و راست قدیم در آن غوطه‌ور بودند، گزینه‌ای از دل جریان راست پدید آمد و پرچم به‌زمین‌افتاده عدالت را به دست گرفت. در بهت و حیرت همگانی احمدی‌نژاد در نقش یک منجی برای طبقات آسیب‌پذیر تجلی پیدا کرد؛ ظهور پوپولیسم.
 نگران حاشیه‌ها
 سعید حجاریان از سال 80 نشانه‌های چنین وضعیتی را پیش‌بینی کرده و در مقاله «اسیر جنبش فرومایگان» از خطر مرجع‌شدن لمپن‌ها در غیاب نخبگان سخن گفته بود. بعدا آن‌گونه که خود توضیح داده در مقاله‌های «خطر پوپولیسم» و «حاشیه علیه متن» درباره سال 84 درباره ظهور پوپولیسم و خطرات آن گفته بود. او در مصاحبه با روزنامه ایران به سال 94، گفته بود: «سال 84 مقاله‌ای با عنوان «خطر پوپولیسم» نوشتم و هشدار دادم ممکن است کسی بیاید و ادعاهای پوپولیستی مطرح کند. آن موقع ادعا کرده بودند که پول نفت را سر سفره مردم می‌آوریم و 40 هزار تومان هم یارانه می‌دهیم. در مقاله «حاشیه علیه متن» نیز به این خطر اشاره کردم؛ خطری که هنوز هم وجود دارد؛ در خیلی از شهرها٬ مرکز شهر به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهند؛ اما در حاشیه٬ آرا نصیب اصولگرایان می‌شود. یکی از هدف‌های ما در انتخابات سال ٬92 حذف دولت سودایی بود. آقای روحانی هم دیدگاه مشابهی داشت». یک سال قبل از آن یعنی سال 93 هم به «شرق» گفته بود: «ما همیشه مشکل حاشیه و متن داریم. مسئله حاشیه که حل نمی‌شود؛ اما بعضی وقت‌ها شدید و بعضی مواقع ضعیف می‌شود. آقای روحانی الان تلاش می‌کند با بیمه همگانی یا حتی بیمه کودکان کار و خیابانی، مشکل حاشیه‌نشین‌ها را حل کند. من می‌بینم آقای روحانی همواره در سرای سالمندان یا مراکز بهزیستی است. در بیشتر تصاویر ایشان، دکتر ربیعی و دکتر هاشمی در کنار او هستند. دلیل اینکه این دو وزیر همواره در کنار آقای روحانی دیده می‌شوند، این است که ایشان نگاه به حاشیه دارد. او دنبال این است که فاصله موجود بین حاشیه و متن را کاهش دهد. شما ببینید در تهران ماشین‌های پورشه و مازراتی جولان می‌دهند؛ درحالی‌که در کوره‌پزخانه‌ها و حاشیه شهرهای بزرگ، عده زیادی از مردم با مشکلات جدی روزمره دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بنابراین روحانی تلاش می‌کند برخلاف احمدی‌نژاد که می‌خواست با تزریق پول نقد، مشکلات حاشیه‌نشین‌ها را حل کند، با تدبیر و سیاست‌های اصولی خود دنبال رفع تبعیض باشد. اینجا بگویم که حاشیه برای احمدی‌نژاد اصل بود. حاشیه پایگاه رأی احمدی‌نژاد بود و او به جنگ حاشیه علیه متن دامن می‌زد. کم مانده بود که به حاشیه فرمان حمله به متن بدهد. اگر می‌توانست این کار را می‌کرد مانند چاوز و مورالس؛ فرمول آنها نیز همین بود؛ اما روحانی نمی‌خواهد نفرت ایجاد شود و از طرفی هم نمی‌خواهد پوپولیست باشد. سعی می‌کند تا حدودی مشکل را با تدبیر حل کند؛ بدون تهییج و نفرت‌پراکنی».
 محال است راست، چپ شود
 حجاریان در سال 96 در تحلیلی که از انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه داد، دقیقا به همین موضوع عدالت اشاره کرد و نوشت: «رقیب نهایی روحانی، در سفرهای استانی و مناظره اقتصادی- اجتماعی چندین شعار محوری مطرح کرد که شاید مهم‌ترین آنها برپایی عدالت اجتماعی و ازبین‌بردن فاصله طبقاتی بود. این شعارها چنان که می‌دانیم، از ابتدای آن متعلق به جناح چپ بوده است و به همین دلیل این پرسش در اذهان به وجود آمده که جناح راست را چه شده است، آیا آنها هم مانند چپ‌ها شده‌اند؟ در پاسخ باید گفت محال است راست، چپ شود؛ چراکه چپ‌بودن ملزومات تئوریکی دارد که اصولگرایان از آن بی‌بهره بوده‌اند. اهالی این جناح درواقع چپ‌نما هستند و تنها تعریفشان از مفهوم عدالت، صدقه‌دادن است؛ چنان که شاهد بودیم کاندیدای اصلی این جریان در بُعد ایجابی تنها از پرداخت پول سخن گفتند. البته باید توجه داشت که اصلاح‌طلبان نیز آن‌گونه که باید به بحث عدالت نپرداخته‌اند. جریان اصلاحات در مقاطعی عدالت را برابر تعادل دانسته و مسئولیت رسیدن به رهیافت‌های عدالت‌خواهانه را بر دوش احزاب محافظه‌کار اردوگاه خود گذاشته است. در جریان اصلاحات، برخلاف جریان مقابل، پایه علمی وجود داشته و دارد چنان که دیدیم در دولت‌های هفتم و هشتم وضعیت اقتصاد بهبود یافت؛ اما پایان فعالیت دولت اصلاح‌طلبان و تأثیرگذاری موضوع «جهانی‌شدن»، باعث شد ما هم تقریبا نتوانیم مسائل تئوریک خود را به عرصه عمل بکشانیم».
 حالا چند ماه از انتخابات گذشته و به نظر می‌رسد نازی‌آبادی قدیمی که مدت‌هاست از محل سکونت دوره نوجوانی‌اش فاصله گرفته و در خیابان‌های بالای شهر زندگی می‌کند، همچنان به جنوب شهر تعلق خاطر دارد؛ از قدرت کادرسازی در این محله‌ها سخن گفته و تأکید دارد در کنار فعالیت سیاسی، باید وارد فاز فعالیت‌های اجتماعی هم شد و احتمالا آن عدالت ازدست‌رفته که مرهون نگاه‌های جریان چپ دهه 60 و اوایل دهه 70 بود، به اواخر دهه 90 تزریق شود تا به قول حجاریان بتوان از پوپولیسم و اقتصاد صدقه‌ای فاصله گرفت.
روزنامه شرق مسئولان دخیل در قضایای سال 67 آقایان نیری، رئیسی، ری‌شهری، اشراقی و پورمحمدی بودند Mon Jul 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شهبازیان، بهمنی و سراج داوران فینال‌ هزارصدا Sun Apr 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آمریکا نیازمند یک سیاست خارجی جدید Sun Feb 12 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق اطلاعاتی از 256 برج تهران نداریم Thu Feb 09 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دیدار پس از 12 سال Thu Oct 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق پنج قاره Sat Mar 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آخرین دوشنبه تناولی با حضور تناولی Sat Aug 26 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کوتاه دیپلماسی Thu Aug 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق غیب‌شدن 28 میلیاردی Wed Aug 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق جلسه فوق‌العاده بامداد دوشنبه Sun Feb 18 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق خبر Sun Dec 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق یک خمی که می‌رود تبدیل به دوخم شود Wed Aug 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق می‌گویند همه‌چیز تقصیر رئیس شوراست Mon Mar 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق چند خبر موسیقی Wed Apr 19 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق موصل؛ آخرین شلیک Mon Jul 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق محاکمه در غیبت متهمان Wed Nov 22 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق واکنش وکیل مطهری به سخنان وزیر کشور Thu Aug 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق حادثه‌ها Wed Dec 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق پاسخ جمعی در خیابان Wed Oct 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق اردوغان و فرمانده ارتش ترکیه در راه تهران Tue Sep 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آمریکا؛ درگیر هیولای سفید Mon Jan 08 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق پس‌لرزه‌های کودتا Sun Apr 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آینه Tue Oct 03 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تفکری که مردم در انتخابات به آن رأی دادند باید حاکم شود Sat Jul 22 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دستور کار اصلاح‌طلبان، خیزش آرای خاکستری بود Tue May 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق پرسشگری را از دانش‌آموز گرفته‌ایم Sat Jun 24 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق جایی دور از حرفه، جایی دور از مردم Mon Nov 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دولت دوازدهم، مدیون دولت یازدهم Sat Apr 15 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق حتی اگر روحانی فراموش کند ما نباید یادمان برود Tue Dec 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق وضعیت تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس در سال 96 Mon Feb 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بازی دو سر برد بن‌سلمان در زمین روسیه Sun Jul 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق روزنه Tue Feb 21 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق روز سرنوشت‌ساز دریانوردان Sun Jan 14 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق زیر آسمان فیروزه‌ای Mon Aug 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ثبت آلوده‌ترین روز امسال تهران Mon Dec 18 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق الو شرق 88640260 Tue Apr 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تشکر مولوی عبدالحمید از پاسخ مقام معظم رهبری Sun Sep 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق مرور Mon Jan 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق فرد بازداشت‌شده حق دارد... Sat Jan 06 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق سه کتاب از مجموعه نقاب در نشر جهان کتاب Mon Apr 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق گالری جهان Sat Nov 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق اصرار احمدی‌نژاد بر خروج ایستگاه راه‌آهن از تهران و دیگر شهرها Thu May 11 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آرایشت را پاک کن، بعد وارد شو Thu Jan 11 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق پنبه‌زنی مازندرانی‌ها در تهران Sun Apr 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق برنامه‌ای برای دستگیری دراویش نداریم Tue Feb 06 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق پشت پرده طرح تغییر رژیم Sun Jul 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق اختصاص ارز مبادله‌ای به برخی قطعات اجتناب‌ناپذیر خودرو Tue Feb 27 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق به پسرم هم ببازم خوابم نمی‌برد Thu Apr 20 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شیخ‌الاسلامی رئیس ستاد بقایی شد Sun Apr 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رابطه احمدی‌نژاد و بابک زنجانی مستقیم بود Sun Dec 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق سعدی تا هدایت به روایت همایون کاتوزیان Mon Apr 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق معلمان در دولت تدبیر و امید Wed May 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق لج‌بازی یک نماینده سابق با رأی دادگاه Wed Aug 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خبر Thu Jul 27 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق لاشه هواپیمای مرگ چگونه پیدا شد؟ Wed Feb 21 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق چین؛ کابوس پتروشیمی Wed May 31 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق غفلت تاریخی Thu Nov 02 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بن‌بست «ام‌اس» Thu Oct 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رسایی ردصلاحیت شد Thu Mar 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق احتمال لغو مجازات اعدام محکومان مواد مخدر Mon Apr 24 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق زیر آسمان فیروزه‌ای Sun Sep 17 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کشف و حیرت و آفرینش Wed Mar 08 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق عده‌ای فارابی را «عابربانک» فرض کرده‌اند Sat Nov 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تغییر الگوی تأمین مالی کار دشوار شورای پنجم Thu Feb 22 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق محدودیت‌های خاتمی چیز جدیدی نیست Sat Oct 21 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آینه Wed Dec 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آخرین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه ‌زهرا (س) در حسینیه امام خمینی Sat Mar 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق انجمن‌ها و تصورات پزشکی Mon Oct 02 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق حمایت از کسب‌و‌کارهای مجازی در «سینما» Sun Sep 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بعضی اقتصاددانان فکر می‌کنند اینجا آمریکاست Wed Aug 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خبر Mon Dec 11 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بلاتکلیفی 2ماهه فیلم‌های توقیفی Sun Aug 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق 7 روز تا کابینه 24 میلیونی Sat Jul 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شب درازشده‌ها Thu Dec 21 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق اُتیسم خفیف رو به افزایش است Tue Apr 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق پروفسور سمیعی به عیادت آیت‌الله شاهرودی رفت Sun Jan 07 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق خبر Sun Jul 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نیویورک یخ می‌زند Sat Dec 30 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رفتن زیر پوست آدم‌ها Sat Sep 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق گالری جهان Wed Oct 04 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تحصیل مهاجرانی که ناتمام ماند Sat May 13 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آینه دیروز Thu Jun 22 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق اولین نفری بودم که از هواداران تراکتور دفاع کردم Tue Jan 02 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق علی معلم به خانه ابدی بدرقه شد Thu Mar 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق درآمدهای ناپایدار، پاشنه‌آشیل شهر Tue Apr 18 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شرح مصائب تهران Tue Aug 15 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق شخصیتی که از نو باید شناخت Mon Feb 19 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق ابلاغ دلار 3600 تومانی Mon Jan 02 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق می – ترامپ؛ نه آن‌قدرها رؤیایی Mon Jan 30 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تأکید بر نگاه خدمت همراه با استراتژی صحیح سرمایه‌گذاری Wed Dec 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق اهدای جایزه ویژه جشنواره اوراسیا به ایران Sat Jul 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تعلیم و تربیت انتقادی Sun Nov 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق هاشمی حتی برای دشمنانش هم خیرخواهی می‌کرد Sat Jan 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Mon Jul 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق قالیباف در دوزخ مناظره Sat Apr 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق زندگی در حاشیه، قهرمانی در مرکز Sun Sep 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رخداد Thu Oct 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خبر Thu May 18 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نظام مدیریت محلی، قوه پنهان Thu Feb 09 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آینه دیروز Tue Jul 25 04:30:00 IRDT 2017
روزنو سوژه جنجالی استقلال در روزهای آینده/ قربانی‌شدن ناخواسته گزینه‌های کلیدی منصوریان Sun Jul 02 22:22:01 IRDT 2017
انتخاب تصاویر : آتش‌سوزی‌ گسترده در جنگل‌های کالیفرنیا Tue Oct 10 13:52:01 IRST 2017
واحد مرکزی خبر تقدیر استاندار از حضور حماسی مردم هرمزگان Sat May 20 11:31:49 IRDT 2017
پول نیوز پیشنهاد وام ازدواج 20 میلیون تومانی! Thu Jan 11 10:42:24 IRST 2018
ساعت24 اقدام بی شرمانه پسر مست در بازار آبادان با زن جوان Sat Mar 04 14:36:48 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران ایران همچنان سربلند و باصلابت در برابر دشمنان Thu Mar 01 16:56:58 IRST 2018
واحد مرکزی خبر تاکید سیسی بر تلاش مصر برای تقویت روابط با سودان جنوبی Wed Feb 21 09:29:50 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن جای نگرانی برای مراسم حج وجود ندارد/ حضور وزارت خارجه در عربستان برای ارائه خدمات کنسولی Mon Jul 10 13:31:23 IRDT 2017
پارسینه حریری سکوت را شکسته و واقعیت‌ها را بازگو می‌کند Thu Nov 23 14:23:12 IRST 2017
آفتاب موگرینی: اتحادیه اروپا باید به نتایج رفراندوم احترام بگذارد Sat Apr 29 10:05:19 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 20 هزار مگاوات از مصرف تابستان سهم تجهیزات سرمایشی است Wed Apr 11 15:02:10 IRDT 2018
روزنو یک استقلالی گمنام در تمرین پرسپولیس Fri Jun 30 13:24:01 IRDT 2017
ایران آنلاین مرگ تلخ ورزشکار زیر چرخ‌های خودرو Sun Dec 24 00:00:08 IRST 2017
ایسکانیوز ورود ارتش عراق به شمال کرکوک Fri Oct 20 11:21:43 IRST 2017
خبرگزاری فارس ملاصدرای شیرازی و ملاهادی سبزواری و نقد نظریات حکما در مسئله وجود ذهنی Wed Nov 08 06:56:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر مدیر مجموعه ورزشی آزادی تغییر کرد Wed Feb 07 18:33:55 IRST 2018
ایسکانیوز انتخاب مکرون یا لوپن؛ جهان در انتظار موجی تازه Sun May 07 08:45:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی سوت تعیین کننده هفته بیست وپنجم رقابتهای لیگ دسته یک Mon Feb 26 00:22:00 IRST 2018
پرشین خودرو ازدواج ترسناک ترین دختر جهان+عکس Sat Jan 06 23:07:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر مطالبه گری از برکات نظام جمهوری اسلامی Sun Jan 21 10:05:40 IRST 2018
آنا دانشگاه آزاد اسلامی باید از نظر کیفیت، تولید علم و در نوردیدن مرزهای دانش به جایگاه شایسته خود برسد Mon Apr 24 19:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو آخرین اخبار از نتایج انتخابات شورای شهر Sat May 20 00:47:15 IRDT 2017
پارسینه سیدضیاء هاشمی سرپرست احتمالی وزارت علوم Sun Aug 20 13:46:52 IRDT 2017
جماران تکنسین اورژانس هرمزگان بینایی خود را از دست داد Wed Jan 31 22:20:38 IRST 2018
نامه نیوز جزئیات اختلاس 9 ساله کارمند شرکت ملی نفت Sat Jan 13 13:23:03 IRST 2018
پرس شیعه شاهد نسل کشی مسلمانان «روهینگیا» در میانمار هستیم Wed Sep 27 00:02:52 IRST 2017
واحد مرکزی خبر شکست جنگ جهانی تروریسم علیه سوریه در سایه انسجام ملی  Wed Mar 28 21:14:57 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران حضور ورزشکاران گیلانی در کادر فنی تیم های ملی فوتبال بانوان Mon Jan 15 13:34:35 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین نوازنده قدیمی ارکستر سمفونیک تهران درگذشت Sun Dec 03 17:30:03 IRST 2017
تی نیوز غایببان بزرگ رئال برای دیدار دوستانه با بارسلونا Wed Jul 12 03:41:43 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران رویترز: حال جسمی دختر اسکریپال رو به بهبودی است Thu Mar 29 21:22:40 IRDT 2018
خبرگزاری مهر زیرساخت‌های روستایی شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر توسعه می‌یابد Fri Mar 31 15:36:27 IRDT 2017
آنا اتهامات وارد شده به حج را پیگیری قضائی می‌کنیم Tue May 16 16:02:49 IRDT 2017
تی نیوز آخرین تله تئاتر حسن جوهرچی و کاظم افرندنیا روی آنتن می رود Tue Jul 11 17:49:31 IRDT 2017
خبرگزاری مهر نرخ بیکاری فارغ التحصیلان استان البرز 5.17 درصد است Wed Nov 15 18:10:07 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد عرضه آفیس 2019 در سال آینده Wed Sep 27 11:19:42 IRST 2017
آنا افزایش قیمت کالا و خدمات ممنوع شد Mon Feb 05 22:10:00 IRST 2018
بهار نیوز احمدی‌نژاد اینگونه وارد انتخابات می‌شود Sat Mar 11 10:24:33 IRST 2017
افکارخبر واکنش پیشکسوت پرسپولیس به اظهار نظر جنجالی برانکو Sat Feb 03 08:26:17 IRST 2018
انتخاب فیلم/ قایق سواری روی نهنگ Thu Mar 09 16:47:02 IRST 2017
پرس شیعه تکمیل و به روز رسانی اولویت‌های علم و فناوری کشور Sun Jan 21 14:31:22 IRST 2018
فردا «راشد الغنوشی» با اردوغان دیدار کرد Tue Jul 18 20:25:02 IRDT 2017
صراط بیانیه حزب اتحاد ملت درباره انتخابات 96 Mon May 29 21:27:16 IRDT 2017
جماران گنج زاده: داوران تمایل داشتند حریف ژاپنی من را ببرد/ باز هم خدا را شکر مدال نقره گرفتم Thu Jul 27 11:55:36 IRDT 2017
خبرگزاری مهر آزادی موصل مثلث شوم فتنه را ناامید کرد/ دولت نیازمند حمایت عملی Fri Jul 14 15:01:38 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو هشدار العبادی/ اجازه نمی‌دهیم به شهروندان در اقلیم کردستان تعرض شود Wed Dec 20 08:43:42 IRST 2017
جام نیوز بهای اقلام خوراکی در سال 95 بسیار فراتر از نرخ تورم رشد کرد+جدول Sun Mar 26 07:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه کتاب «فطرت» آماده انتشار شد Mon Nov 06 13:08:00 IRST 2017
تدبیر و امید حسرت مهاجمان استقلال 3 ساله شد Sun Feb 11 02:40:02 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران صدور مجوز فعالیت معدنی برای افراد متعهد به حفظ منابع طبیعی Tue Mar 07 09:44:40 IRST 2017
عصر خبر ماشین جدید محمدرضا گلزار(عکس) Sun Jan 07 18:49:07 IRST 2018
خبرگزاری حوزه قیام 19دی دفاع از حریم ولایت، مرجعیت و امام راحل بود/ 19 دی ماه یکی از روزهای ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی است Tue Jan 09 10:17:00 IRST 2018
اتاق خبر ترامپ زیاد حرف می‌زند Sat Nov 25 16:03:03 IRST 2017
ایلنا ریشه‌کن شدن داعش از مهمترین تحولات جهان اسلام است Mon Feb 12 11:51:25 IRST 2018
پرس شیعه سفر محرمانه رئیس سیا به عمان و هشدار درباره روابط مسقط با تهران Tue Jun 20 20:07:07 IRDT 2017
برنا بهاروند و چراغی نقره و برنز گرفتند Fri Aug 04 12:39:49 IRDT 2017
خبرگزاری مهر محققان شاهرودی موفق به ساخت یک محصول دانش‌بنیان شدند Tue Jun 06 09:03:40 IRDT 2017
جماران تشریح جزئیات تیراندازی یک سرباز در پادگان نظامی Mon Jul 17 23:39:50 IRDT 2017
پارس نیوز خبر سفر داماد ترامپ به عراق تکذیب شد Tue Apr 04 04:50:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی سارقان 22 فروشگاه همدان دستگیر شدند Mon Apr 17 16:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم گفتگوی تلفنی اردوغان و حیدر العبادی Tue Sep 19 07:52:01 IRDT 2017
بی باک نیوز نخستین فرش‌های باغی قاجاری در کاخ گلستان به‌نمایش درآمد Mon Sep 25 07:39:02 IRST 2017
اعتبار نیوز اجرای طرح "فجر 95" در شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران Sat Jan 28 16:03:00 IRST 2017
امید هسته ای دی‌میستورا به دنبال برگزاری مذاکرات ژنو 6 Wed Apr 12 15:08:12 IRDT 2017
برنا ترکیب استقلال خوزستان برابر سایپا مشخص شد Sat Apr 15 16:02:53 IRDT 2017
روزنامه شهروند ورزش جهان Mon Feb 05 03:30:00 IRST 2018
پارس نیوز انفجار در جنوب غرب کرکوک Sat Aug 26 18:40:56 IRDT 2017
خانه ملت گزارش تصویری/ دیدار حسین امیرعبداللهیان با سفیر اندونزی در تهران Wed Dec 13 14:40:51 IRST 2017
آریا رضا شایا: آلبومی که نکوست از رونمایی‌اش پیداست! Sat Sep 02 15:23:51 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه حذف هزینه‌های اضافی در مسابقات قرآن قابل تقدیر است/ ایران در تقریب مذاهب پیشگام است/ قرآن؛ عامل اتحاد مسلمانان Mon Apr 24 18:38:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا سوگ سیل؛ لرستان غرق در 700 میلیارد تومان خسارت/ با گذشت یک سال، سیل زدگان چشم انتظار تخصیص اعتبار Sun Apr 16 10:11:58 IRDT 2017
بی باک نیوز بایدها ونبایدهای برنامه‌های اقتصادی دولت دوازدهم Mon May 22 06:14:01 IRDT 2017
ایسکانیوز دست‌نشان: مربی نیستم که با شعار «حیا کن و رها کن» فرار کنم/ هیچ وقت خودم را محتاج بازیکن نمی‌کنم Fri Oct 27 18:21:47 IRST 2017
ساعت24 حضور بازیکن جداشده در تمرین پرسپولیس/ بانوان اجازه ورود پیدا نکردند Tue Jan 31 21:00:00 IRST 2017
جام نیوز به هر تهدید کره شمالی واکنش شایسته نشان خواهد داد Tue Apr 18 10:14:31 IRDT 2017
خبرگزاری مهر وزیر بهداشت از «ترن» دیدن کرد Sat Mar 18 10:43:21 IRST 2017
واحد مرکزی خبر سوم خرداد؛ اختتامیه جشنواره «جوشن» Mon May 22 12:41:50 IRDT 2017
جام نیوز ابراز همدردی کارلوس کی روش با مردم مشهد Thu Apr 06 13:42:57 IRDT 2017
آفتاب ایران شهرزاد 4 در هاله ای از ابهام! | انصراف شهاب حسینی از بازی در شهرزاد4 Wed Dec 13 17:04:57 IRST 2017
عصر خبر می‌خواهید به ‌راحتی وزن‌ تان را کم کنید؟ Thu Feb 15 11:17:55 IRST 2018
نامه نیوز چه کسانی جزو مشمولان غایب سربازی هستند؟ Tue Jan 03 08:47:07 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم راز تب بازار ارز Tue Apr 10 07:25:00 IRDT 2018
پارسینه اتحادیه اروپا حق رای لهستان را لغو می کند Wed Dec 20 21:29:18 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی خاطرات کامران فانی نسخه پژوه ایرانی منتشر شد Tue Jan 03 15:43:00 IRST 2017
روزنو ژست نیوشاضیغمی در یک فیلم تازه /عکس Sun Apr 23 12:33:02 IRDT 2017
تابناک تسلیت‌محسن‌رضایی‌برای‌درگذشت‌مادر‌شهید‌جنگجو Thu Sep 07 18:14:56 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تصاویر شهدای دیار 15 خرداد طراحی و نقاشی شد Tue May 16 12:57:00 IRDT 2017
فردا فیلم: وضعیت این روزهای زلزله زدگان کرمانشاه Sat Nov 18 12:13:27 IRST 2017
برنا سفر هیات سرمایه گذاری تجاری کشور عمان به هرمزگان Thu Aug 03 09:23:30 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران داعش مسئولیت حمله انتحاری به اردوگاه نظامی بنگلادش را بر عهده گرفت Sat Mar 18 20:01:22 IRST 2017
نود تی وی علیرضا منصوریان به اجلاس مربیان برتر آسیا دعوت شد Sun Jul 16 10:53:00 IRDT 2017
میزان اخباری: بازی با ازبکستان اهمیت ویژه‌ای برای‌مان دارد Wed May 24 20:59:37 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران به جای انتشار اخبار منفی، مشکلات را کم کنیم Sun Feb 25 13:53:42 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران شاخص بورس به پله 87 هزار واحدی رسید Wed Nov 08 09:32:59 IRST 2017
صبحانه با خبر کدام سایت‌ها اینترنت نیم‌بها دارند؟ Mon May 29 09:20:59 IRDT 2017
برنا انتخاب هیئت رئیسه مجمع سمن های جوانان لرستان Thu Jun 22 12:30:33 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر رسانه استانی بازوی توانمند دستگاههای اجرایی برای توسعه مازندران Wed Jan 24 16:57:25 IRST 2018
خبرگزاری مهر سازمان بسیج علمی استان زنجان 2 مرکز رشد دایر کرده است Fri Nov 24 09:23:39 IRST 2017
انتخاب پشت‌پرده فیلم کودک بیمار و رفتار غیراخلاقی کارمند اخراجی بهزیستی Sun Oct 22 07:45:01 IRST 2017
واحد مرکزی خبر معرفی داوران بخش «پویانمایی» سومین جشنواره فیلم «سما» Sat Apr 08 10:51:03 IRDT 2017