روزنامه شرق - Thu Jul 27 04:30:00 IRDT 2017 نمایش خبر

نامه به نازی‌‌آبادی‌ها

مرجان توحیدی:این‌گونه خطابشان می‌کند: «دوستان عزیز، بچه‌محل‌های گرامی!» و این خطابه انگار بوی بازگشت می‌دهد؛ به کوچه‌پس‌کوچه‌های کودکی و نوجوانی. به جنوب شهر، نازی‌آباد. همان محله‌ای که سعید حجاریان از آن برخاست، حاج داوود کریمی، عباس عبدی، اکبر گنجی و محمد پروازی و در همان حول و حوش هم عماد‌الدین باقی.
 حالا که حزب «اتحاد ملت» دفتری را در نازی‌آباد افتتاح می‌کند، سعید حجاریان فرصت را مغتنم می‌داند تا در توصیف نازی‌آباد و قدرت این محل و بچه‌محل‌های خودش چند کلمه‌ای بنویسد و البته از حزب اتحاد بخواهد در کنار سازمان‌های مردم‌نهاد برای رفع مشکلات این منطقه اقدام کند. این توصیه را می‌توان به‌مثابه نقطه‌عطفی در نگرش و کنش فعالیت‌های تشکیلاتی جریان اصلاحات قلمداد کرد؛ بازگشت به انگاره‌های عدالت‌خواهانه.
 حجاریان در این متن به سوابق نازی‌آبادی‌ها در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرده و می‌نویسد: «نازی‌آباد سابقه سازماندهی قوی دارد و پیش از انقلاب مرکزیتی بود برای محله‌هایی مانند جوادیه، آبان، علی‌آباد، جوانمرد قصاب، خزانه، یاخچی‌‌آباد، یافت‌آباد، خانی‌آباد نو و... نازی‌آبای‌ها با ارتباطات و قدرت سازماندهی که داشتند، در راستای پیروزی انقلاب گام‌های بزرگی برداشتند و پس از پیروزی نیز ضمن توزیع ارزاق و نفت و... به کمیته‌ها سازمان دادند و در دوره جنگ شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کردند». حجاریان در ادامه این متن که شبیه بیانیه است، اضافه کرده: «بافت‌ نازی‌آباد بالقوه این استعداد را دارد که سازمان‌دهی قوی در آن صورت بگیرد چراکه در میان مناطق جنوب شهر، همواره جزء مناطق اصلاح‌طلب بوده و هست و اصلاح‌طلبان همواره در آن دست بالا را داشته‌اند». او سپس در نقطه کلیدی این بیانیه می‌گوید: «این دفتر تازه‌تأسیس وظایف حزبی- سیاسی برعهده دارد که طبعا از مرکز ابلاغ می‌شود اما ناگفته نماند که نازی‌آباد از زمان انقلاب به این سو با رشد جمعیتی پدیدآمده دچار آسیب‌های زیادی به‌خصوص در زمینه اشتغال، اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی شده است که هم‌اکنون انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در این محل متکفل رفع آنها هستند و دفتر حزب اتحاد نیز می‌تواند با ارتباط‌گیری با آنها در حد وسع به مرتفع‌کردن این مسائل کمک کند».
 بعد هم به ضرورت کادرسازی و جریان‌سازی در جنوب شهر اشاره کرده و ادامه می‌دهد: «نازی‌آباد محله‌ای است کارگری و رهبران محلی نقش مهمی در هدایت و سازماندهی اقشار کارگری به عهده دارند که اگر حزب نازی‌آباد بتواند از این رهبران محلی تبعیت کند بار سنگینی را برداشته است. در پایان یادآور می‌شوم که تشکیل جلسات کتاب‌خوانی و سخنرانی و آموزش دانش سیاسی و انتقال تجربیات سینه به سینه که دورکردن ما از فضای مجازی را به دنبال دارد از جمله ضرورت‌هایی است که به مرور اعضای پایه را به کادرهای حرفه‌ای حزبی تبدیل می‌کند و به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرید».
 نازی‌آباد کجاست
 نازی‌آباد، محله‌ای است که قبل از انقلاب نقطه سیاست‌ورزی از نوع چریکی و مبارزات مسلحانه بود و در نخستین روزها بعد از پیروزی انقلاب هم محل جوشش و پیدایش نهادهای تازه‌تأسیسی بود که آبشخور فکری آنها از بچه‌های همین محل بود. از تأسیس کمیته‌های انقلاب گرفته تا تأسیس سپاه پاسداران. انقلابی‌های جوانی که بعضی از آنها دبیرستان را عمدتا در دبیرستان الهی نازی‌آباد گذراندند، کتاب‌های شریعتی و مطهری خواندند، پای تفسیرهای موسوی‌خوئینی‌ها در مسجد جوزستان نشستند، آموزش‌های چریکی دیدند و دانشگاه تهرانی شدند و بعد هم انقلابی.
 ایدئولوژی چپ اسلامی داشتند و درصدد برقراری عدالت و مبارزه با استعمار و استکبار و امپریالیسم بودند. پرچم عدالت به دست گرفتند و بعدا اگرچه به خط‌امامی‌ها شهره شدند، اما در جریان‌شناسی به واسطه تعلق پایگاه فکری به چپ مشهور شده بودند. تا پایان دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی هم همچنان به این پایگاه فکری پایبند بودند. سیاست‌های اقتصادی راست‌گرایانه دولت هاشمی را مورد شدیدترین انتقادات قرار می‌دادند و از فقر و تورم بارها در روزنامه‌هایشان مقاله می‌نوشتند. پرچم‌دار عدالت بودند با این حال رفته‌رفته با طرح‌شدن مباحث فکری جدید در حوزه اندیشه، در دهه 70، پرچم آزادی به دست گرفتند. «چپ‌های خط‌امامی» به «دوم‌خردادی‌ها» تبدیل شدند و با همین شعار پیروزی بر رقیبی پرقدرت را به دست آوردند و در طول هشت سال فعالیت و دولت‌داری تلاش کردند اندیشه‌های آزادی‌خواهانه و دموکراسی‌طلبانه را رشد و بسط دهند. اگرچه در کنارش توسعه اقتصادی هم داشتند. اما از آن اقتصاد دولتی فاصله گرفته و بر خصوصی‌سازی تأکید می‌کردند. این تغییر فاز تا جایی پیش رفت که سال 84 در جریان تفرقه‌ای که چپ و راست قدیم در آن غوطه‌ور بودند، گزینه‌ای از دل جریان راست پدید آمد و پرچم به‌زمین‌افتاده عدالت را به دست گرفت. در بهت و حیرت همگانی احمدی‌نژاد در نقش یک منجی برای طبقات آسیب‌پذیر تجلی پیدا کرد؛ ظهور پوپولیسم.
 نگران حاشیه‌ها
 سعید حجاریان از سال 80 نشانه‌های چنین وضعیتی را پیش‌بینی کرده و در مقاله «اسیر جنبش فرومایگان» از خطر مرجع‌شدن لمپن‌ها در غیاب نخبگان سخن گفته بود. بعدا آن‌گونه که خود توضیح داده در مقاله‌های «خطر پوپولیسم» و «حاشیه علیه متن» درباره سال 84 درباره ظهور پوپولیسم و خطرات آن گفته بود. او در مصاحبه با روزنامه ایران به سال 94، گفته بود: «سال 84 مقاله‌ای با عنوان «خطر پوپولیسم» نوشتم و هشدار دادم ممکن است کسی بیاید و ادعاهای پوپولیستی مطرح کند. آن موقع ادعا کرده بودند که پول نفت را سر سفره مردم می‌آوریم و 40 هزار تومان هم یارانه می‌دهیم. در مقاله «حاشیه علیه متن» نیز به این خطر اشاره کردم؛ خطری که هنوز هم وجود دارد؛ در خیلی از شهرها٬ مرکز شهر به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهند؛ اما در حاشیه٬ آرا نصیب اصولگرایان می‌شود. یکی از هدف‌های ما در انتخابات سال ٬92 حذف دولت سودایی بود. آقای روحانی هم دیدگاه مشابهی داشت». یک سال قبل از آن یعنی سال 93 هم به «شرق» گفته بود: «ما همیشه مشکل حاشیه و متن داریم. مسئله حاشیه که حل نمی‌شود؛ اما بعضی وقت‌ها شدید و بعضی مواقع ضعیف می‌شود. آقای روحانی الان تلاش می‌کند با بیمه همگانی یا حتی بیمه کودکان کار و خیابانی، مشکل حاشیه‌نشین‌ها را حل کند. من می‌بینم آقای روحانی همواره در سرای سالمندان یا مراکز بهزیستی است. در بیشتر تصاویر ایشان، دکتر ربیعی و دکتر هاشمی در کنار او هستند. دلیل اینکه این دو وزیر همواره در کنار آقای روحانی دیده می‌شوند، این است که ایشان نگاه به حاشیه دارد. او دنبال این است که فاصله موجود بین حاشیه و متن را کاهش دهد. شما ببینید در تهران ماشین‌های پورشه و مازراتی جولان می‌دهند؛ درحالی‌که در کوره‌پزخانه‌ها و حاشیه شهرهای بزرگ، عده زیادی از مردم با مشکلات جدی روزمره دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بنابراین روحانی تلاش می‌کند برخلاف احمدی‌نژاد که می‌خواست با تزریق پول نقد، مشکلات حاشیه‌نشین‌ها را حل کند، با تدبیر و سیاست‌های اصولی خود دنبال رفع تبعیض باشد. اینجا بگویم که حاشیه برای احمدی‌نژاد اصل بود. حاشیه پایگاه رأی احمدی‌نژاد بود و او به جنگ حاشیه علیه متن دامن می‌زد. کم مانده بود که به حاشیه فرمان حمله به متن بدهد. اگر می‌توانست این کار را می‌کرد مانند چاوز و مورالس؛ فرمول آنها نیز همین بود؛ اما روحانی نمی‌خواهد نفرت ایجاد شود و از طرفی هم نمی‌خواهد پوپولیست باشد. سعی می‌کند تا حدودی مشکل را با تدبیر حل کند؛ بدون تهییج و نفرت‌پراکنی».
 محال است راست، چپ شود
 حجاریان در سال 96 در تحلیلی که از انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه داد، دقیقا به همین موضوع عدالت اشاره کرد و نوشت: «رقیب نهایی روحانی، در سفرهای استانی و مناظره اقتصادی- اجتماعی چندین شعار محوری مطرح کرد که شاید مهم‌ترین آنها برپایی عدالت اجتماعی و ازبین‌بردن فاصله طبقاتی بود. این شعارها چنان که می‌دانیم، از ابتدای آن متعلق به جناح چپ بوده است و به همین دلیل این پرسش در اذهان به وجود آمده که جناح راست را چه شده است، آیا آنها هم مانند چپ‌ها شده‌اند؟ در پاسخ باید گفت محال است راست، چپ شود؛ چراکه چپ‌بودن ملزومات تئوریکی دارد که اصولگرایان از آن بی‌بهره بوده‌اند. اهالی این جناح درواقع چپ‌نما هستند و تنها تعریفشان از مفهوم عدالت، صدقه‌دادن است؛ چنان که شاهد بودیم کاندیدای اصلی این جریان در بُعد ایجابی تنها از پرداخت پول سخن گفتند. البته باید توجه داشت که اصلاح‌طلبان نیز آن‌گونه که باید به بحث عدالت نپرداخته‌اند. جریان اصلاحات در مقاطعی عدالت را برابر تعادل دانسته و مسئولیت رسیدن به رهیافت‌های عدالت‌خواهانه را بر دوش احزاب محافظه‌کار اردوگاه خود گذاشته است. در جریان اصلاحات، برخلاف جریان مقابل، پایه علمی وجود داشته و دارد چنان که دیدیم در دولت‌های هفتم و هشتم وضعیت اقتصاد بهبود یافت؛ اما پایان فعالیت دولت اصلاح‌طلبان و تأثیرگذاری موضوع «جهانی‌شدن»، باعث شد ما هم تقریبا نتوانیم مسائل تئوریک خود را به عرصه عمل بکشانیم».
 حالا چند ماه از انتخابات گذشته و به نظر می‌رسد نازی‌آبادی قدیمی که مدت‌هاست از محل سکونت دوره نوجوانی‌اش فاصله گرفته و در خیابان‌های بالای شهر زندگی می‌کند، همچنان به جنوب شهر تعلق خاطر دارد؛ از قدرت کادرسازی در این محله‌ها سخن گفته و تأکید دارد در کنار فعالیت سیاسی، باید وارد فاز فعالیت‌های اجتماعی هم شد و احتمالا آن عدالت ازدست‌رفته که مرهون نگاه‌های جریان چپ دهه 60 و اوایل دهه 70 بود، به اواخر دهه 90 تزریق شود تا به قول حجاریان بتوان از پوپولیسم و اقتصاد صدقه‌ای فاصله گرفت.
روزنامه شرق بورس Sun Nov 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آینه Mon Aug 21 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رفتار طبیعت، رفتار ما Thu May 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آزادی کلید‌واژه روحانی Thu May 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رویداد Wed Sep 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق سفر مکرون به ایران در دستور کار قرار دارد Thu Jan 11 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق کذر Thu Mar 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق قطعا در المپیک بعدی مدال می‌گیریم Sun Mar 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق شب وفات حضرت زینب(س) نمایش‌های کمدی به صحنه نمی‌روند Wed Apr 12 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و نتانیاهو درباره ایران Tue Jan 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق در ستایش «نابغه ژنی» سینمای ایران Tue Sep 12 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خبر Wed May 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق باز هم ولیعصر، باز هم قطع درخت Sat Aug 05 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق توضیح «شرق» درباره تیتر یک مصاحبه Mon Oct 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تیم ملی در قرق استقلالی‌ها Mon Feb 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق بیشتر ازاحمدی‌نژاد در اروپا مشهور بودم Sat Sep 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Wed Nov 22 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تلاش برای عبور از‌«رجال سیاسی» با واکر Tue Apr 18 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق سرزمین هراس‌های بی‌پایان Sun Jul 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق «چراغ» است مر تیره شب را بسیچ Thu Jan 04 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق بانوی برنده! Wed Sep 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق حادثه‌ها Tue May 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق واکاوی یک تردید! Thu Dec 21 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق در جست‌وجوی ثبات Mon Feb 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق شهید حججی محصول درخت تنومند انقلاب اسلامی است Mon Aug 14 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آشتی تلویزیون با فوتبال Sat Feb 11 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق گاز بالاخره به زاهدان رسید Wed Mar 01 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق قیمت بنزین چالش دولت دوازدهم Wed Aug 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق بازی دوگانه بر فراز شبه‌جزیره Mon Jul 31 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق قطار همکاری ریلی ایران و آذربایجان Sat Apr 08 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کسی پابرهنه‌ در پارک قدم می‌زند Tue Dec 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Tue Jan 24 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق عیسی‌کلانتری: فقط روحانی برای دریاچه ارومیه برنامه دارد Mon May 15 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق پنج قاره Mon Dec 18 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی؛ پیشنهاد ایران برای بحران سوریه Sun Apr 09 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ایجاد چهارمین منطقه امن در ادلب سوریه Sat Sep 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق حادثه ها Sat Dec 09 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق کارتون خواب Sun Aug 27 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق چتر بیمه‌‌ای برای 600 هزار قالیباف شهری و روستایی بلاتکلیف Tue Oct 31 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دوری وزارت آب و نیرو از تدبیر Tue Aug 01 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق رأی قالیباف کجا می‌رود Tue May 16 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق از احمدی‌نژاد چه بپرسیم Tue Apr 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نباید اَدمین‌های کانال‌های تلگرام بازداشت می‌شدند Wed Apr 05 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق مرد روزهای خردادی Sun Sep 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق حکایت یک انحطاط Thu Feb 16 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق روزهای سخت برای زنی که همه دارایی‌اش را هزینه برادرش کرد Tue Aug 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق برخورد با کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی متخلف در انتخابات Sat Mar 18 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق 4700 امضا علیه ترامپ Tue Jan 31 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق پارادوکس تناظر سوژه با ناسوژه Mon Nov 13 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق دنیا صحنه تئاتر است Wed Aug 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق مهم‌ترین چالش در بروز بحران آب Thu Aug 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق گشایش تدریجی در حصر Wed Dec 20 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق خداحافظی با سازمان هدفمندی یارانه‌ها Mon Dec 11 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق زیر آسمان فیروزه ای Mon May 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق در انتظار مجوز برای دیدار با خدمه کشتی چینی Sat Jan 13 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق چمران: واگذاری املاک روی انتخابات خیلی اثر گذاشت Thu Aug 31 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق مصائب تفکیک راه از شهرسازی Sun Jul 23 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق الزامات موفقیت شورای پنجم شهر تهران Wed Jun 21 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کسی که حرف ولایت را گوش نمی‌دهد ضدولایت است Wed Sep 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق کوتاه دیپلماسی Wed May 03 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خراش بر پوست مخاطب Wed Jan 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق فتاح: حذف یارانه پردرآمدها لازم است Thu Oct 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق حاشیه جدید بر ماجرای شورای شهر Tue Jun 06 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق قبض و بسط سینما در گرو سیاست Thu Jul 27 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق وزیر اقتصاد: مسعود نیلی یا علی طیب‌نیا یا یک اقتصاددان جوان‌تر Sat Jul 01 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق چگونگی شکل‌گیری بدعتِ «حسابرسی دولت توسط دولت» Thu Oct 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق نظر به شرق Tue Aug 22 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق پرویز شفا «زنده» است Wed Aug 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق نقاشیخط در ایران هنری مردانه‌ است Sat Oct 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق الو شرق 88640260 Wed Dec 27 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق به شعار «آزادی» جفا شده است Mon Sep 04 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق آینه Sat Feb 25 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تصمیم ترامپ درباره قدس، مشروعیت ندارد Thu Dec 14 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق جعلی‌های زورگیر Wed Aug 02 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق ضرورت افزایش مشاغل حوزه آی‌تی Tue Sep 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق عملکرد قالیباف و شعار «عبور از روحانی» Thu Jan 18 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق حقوق‌دان دولت Mon Aug 07 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق چانه‌زنی با چاشنی فشار Thu Dec 14 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق «هانی» را چه کسی راه نداد؟ Sat Apr 22 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق افزایش 3برابری عوارض خروج از کشور Mon Dec 11 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رویداد Sun May 21 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق مصائب یک وزیر Mon Mar 06 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق رشد 366 درصدی ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال Sun Feb 19 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق از اپرای خیام تا یک‌دقیقه و 13 ثانیه Mon Jul 10 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق زلزله‌هایی که احساسشان نمی‌کنیم Thu Jul 27 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق افزایش‌ هزار‌ میلیارد تومانی بودجه صداوسیما Mon Jan 23 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق آثار تجربی «نوید فرد» در گالری الهه Sun May 14 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق دنبال مچ‌گیری‌ از دولت هستند Sun Jul 30 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق تدابیر شدیدتر علیه کردستان عراق در راه است Thu Oct 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق یادداشتِ مصطفا اسلامیه در دفترچه یادگارِ «خانۀ هنر و ادبیات» گوتنبرگ: Mon Jan 30 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق حمله 2 دانش‌آموز به سرایدار مدرسه‌ای در رودسر گیلان Sun Mar 05 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق درس‌های یک انتقال آرام Tue Nov 28 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق تشکیل جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور جهانگیری و پزشکیان Tue Oct 31 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق عاملان قتل 5 کشاورز در انتظار صدور کیفرخواست Tue Nov 07 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق گالری جهان Mon May 29 04:30:00 IRDT 2017
روزنامه شرق خط‌قرمزهایی که سفید می‌شوند Mon Oct 09 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق یادداشت «مطهری» درباره برگزاری مراسم فروهرها Sun Nov 26 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق امنیت و آرامش کامل خواهیم داشت Thu Jan 04 03:30:00 IRST 2018
روزنامه شرق آغاز هفته پایانی بازار Sun Mar 12 03:30:00 IRST 2017
روزنامه شرق سومین فرمان مهاجرتی ترامپ با حکم دادگاه متوقف شد Thu Oct 19 03:30:00 IRST 2017
آفتاب مجید انصاری: به دلیل نامهربانی رسانه‌ای ابعاد ‌خدمات دولت به اطلاع مردم نرسیده است Thu Apr 06 00:46:04 IRDT 2017
نامه نیوز رژیم صهیونیستی مدعی تخریب یک تونل بزرگ مقاومت فلسطین شد Mon Jan 15 08:07:10 IRST 2018
آفتاب ایران تهیه طرحی در دولت برای ساماندهی کولبرها/ هیچ حزبی در نوبت مجوز نیست Tue Jul 18 20:46:05 IRDT 2017
تدبیر روحانی موجب امیدوار شدن دانشگاهیان شد Sun May 07 12:22:13 IRDT 2017
جوان آنلاین انتخاب 12 بسکتبالیست ایران برای جام جهانی جوانان Wed Jun 28 17:33:38 IRDT 2017
پول نیوز بارش‌ها ادامه دارد Sun May 07 14:13:31 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم قره‌باغ آذربایجان خواهان جذب انصاری‌فرد شد + عکس Thu Aug 31 14:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 25 هزار زائر مازندرانی به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام می شوند Mon Mar 06 20:34:56 IRST 2017
عصر ایران هتل جذاب درختی! (+عکس) Tue Jan 24 11:09:02 IRST 2017
پارسینه آزادی تمامی دانشجویان بازداشتی دانشگاه علامه Thu Jan 11 11:07:05 IRST 2018
بولتن نیوز استان البرز با2سالن میزبان جشنواره فیلم فجرشد Sun Jan 15 15:53:09 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران برگزاری دوره آموزشی تربیتی یاوران ولایت در دزفول Sun Jul 16 15:34:38 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر ظریف وارد پاریس شد Thu Jun 29 13:21:27 IRDT 2017
خبرگزاری مهر توسعه کشت های گلخانه ای درچهارمحال وبختیاری موردتوجه قرار می گیرد Sun Jan 15 15:12:22 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا آیین چهارشنبه‌سوری در گالیکش رنگ و بوی نیکوکاری به خود می‌گیرد + تصاویر Tue Feb 28 13:40:14 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 30 هزار مددجوی کمیته امداد بوشهر مهارهای فنی و حرفه ای را فراگرفتند Mon May 29 18:13:00 IRDT 2017
بنکر سال گذشته بانک ها IFRS را تمرین کردند Mon Apr 03 10:25:40 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو هیچ محصول تراریخته‌ای در کشور تولید نمی‌شود/ مجوز واردات تراریخته در مورد سویا و روغن ذرت صادر شده است Mon Feb 20 09:41:48 IRST 2017
آنا سردار غیب پرور درگذشت پدر شهیدان شیخی را تسلیت گفت Sat Jan 13 15:47:24 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تاکید امام جمعه ارومیه بر فرهنگسازی برای ترویج زکات Sun Apr 09 14:14:00 IRDT 2017
رسالت به زودی حدود 200 نخبه در دانشگاه آزاد جذب می شوند Thu Jun 01 00:00:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر نفت آبادان دو ملی پوش دیگر به خدمت گرفت Wed Aug 30 16:17:24 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم سردسته‌های آشوب‌های تهران + تصاویر Wed Jan 03 13:58:02 IRST 2018
صراط پاسخ مطهری به اخطار نماینده مرند Wed Aug 30 13:17:35 IRDT 2017
خبرگزاری مهر شمشیربازی ایران نایب قهرمان یونیورسیاد شد Wed Aug 23 15:28:41 IRDT 2017
تدبیر و امید ترکیه نماینده حزب مسعود بارزانی را اخراج کرد Wed Sep 27 09:32:04 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین العامری: باید بر وحدت عراق و همبستگی ملی تمرکز کنیم Wed Aug 16 20:50:48 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا طرح تحول سلامت موجب شد هزینه های درمان مردم کمتر از 10درصد کاهش پیدا کند Sat May 13 16:24:16 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین استخدام طراح front End وب سایت Sun Jan 07 10:18:54 IRST 2018
پارس نیوز نامه گلایه دبیر کل حزب ندا ابه عارف در خصوص لیست اصلاح طلبان Sat Apr 01 11:19:25 IRDT 2017
پارسینه افزایش پیشخوان‌های شهرنت در سراسر کشور Mon Mar 13 12:51:15 IRST 2017
پرشین خودرو رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت: کمبود بنزین نداریم Fri Aug 18 17:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه تصاویر/ مراسم گرامیداشت سالروز سفر رهبر معظم انقلاب به خراسان شمالی Wed Oct 11 13:22:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران مشهد با کمبود 100 باب کتابخانه استاندارد روبرو است Sun Jul 02 16:31:18 IRDT 2017
پارس فوتبال عکس ؛ علی دایی هدیه‌اش را پس فرستاد Tue Nov 14 22:08:19 IRST 2017
آفتاب عصبانیت روزنامه سعودی از تماس تلفنی امیر قطر با روحانی Sun May 28 21:49:16 IRDT 2017
افکارخبر طرح جامع تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران Mon May 29 13:17:30 IRDT 2017
افکارخبر علی دایی به دنبال جذب بازیکن پرسپولیس Mon May 22 16:17:27 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا جشن تولد در اردوی استقلال+عکس Fri Apr 28 21:26:22 IRDT 2017
میزان کالا چیست؟ Sun Oct 08 22:00:01 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم آمریکایی‌ها می‌خواهند همان بلایی که بر سر هند آوردند، در افغانستان پیاده کنند Tue Mar 14 11:35:11 IRST 2017
تدبیر و امید گستاخی وزیر خارجه بحرین علیه ایران در سازمان ملل Sun Sep 24 16:42:07 IRST 2017
ایلنا مبارزه با مفاسد اقتصادی و بسترسازی اقتصاد مقاومتی در یک قاب / انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی Sun Apr 30 15:26:36 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران خودداری نهادهای خدماتی از هزینه‌تراشی برای زائران اربعین Sat Oct 14 09:58:37 IRST 2017
دولت بهار رشد صورت در سینه این مرد!+عکس Sun Jun 25 09:25:00 IRDT 2017
فردا تصاویر: استقرار سامانه S300 در قلب تهران Sun Sep 24 11:05:44 IRST 2017
بی باک نیوز عکس‌های دردسرساز ملی پوش اسکی و ابهام در بازگشتش به ایران Mon Feb 27 04:53:01 IRST 2017
خبرگزاری نسیم سئول: توسعه روابط با کره شمالی به حل مساله اتمی پیونگ یانگ بستگی دارد Tue Jan 02 15:53:00 IRST 2018
پول نیوز نحوه استفاده مودیان مالیاتی از سامانه صندوق فروش تصویب شد Mon Jul 10 10:55:59 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی خطر سقط جنین با مصرف برخی آنتی بیوتیک ها در اوایل دوره بارداری Mon May 01 19:38:00 IRDT 2017
تابناک آشوب ترامپ سیاست های فدرال رزرو را تهدید می کند Tue May 23 08:19:22 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا «گذراز بحران» برای خانواده های گلستانی تشریح شد Sun Mar 12 15:30:21 IRST 2017
جام نیوز 2 ساله تمدید کن یا همین الان برو! Tue Jan 02 06:36:00 IRST 2018
خبرگزاری مهر پیوند امام حسین (ع) با ماه خدا در نگاه امام موسی صدر Mon Apr 10 09:53:02 IRDT 2017
خبرگزاری مهر گولن: آمریکا من را به ترکیه تحویل نخواهد داد Tue Jul 18 19:51:22 IRDT 2017
پرس شیعه رعد و برق و صاعقه 2 نفر را به کام مرگ کشاند Fri May 05 20:04:11 IRDT 2017
پارسینه چرا آنفلوآنزا در فصل سرما شایع‌تر است؟ Mon Nov 20 12:16:26 IRST 2017
واحد مرکزی خبر نقد و بررسی کتاب تاریخ الحوزات العلمیه Thu Jun 22 14:33:50 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ایران بار دیگر در لیست ناقضان آزادی مذهبی آمریکا قرار گرفت Thu Jan 04 22:10:31 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران معرفی جانشین سپاه انصارالحسین استان و فرمانده تیپ 32 انصارالحسین Wed Oct 04 13:47:34 IRST 2017
پارس فوتبال تاثیر تمدید قرارداد مسی روی رونالدو! Tue Jan 16 16:51:08 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران عجایب هفت گانه جدید دنیا+ تصاویر Thu Mar 02 06:00:01 IRST 2017
خبرگزاری شبستان آئین تکریم و معارفه شهردار منطقه 7 برگزار شد Wed Sep 20 13:30:00 IRDT 2017
ایران آنلاین مرگ پسر درمقابل چشمان پدر Wed Mar 08 10:53:09 IRST 2017
ساعت24 غاری عجیب در ایران که جیغ می‌کشد! +تصاویر Tue Dec 26 11:21:00 IRST 2017
تی نیوز رویای آمریکایی ها در مورد سرنگونی ایران هذیان آشفته است/ پاسخ یاوه گویی ها را در میدان عمل می دهیم Thu Jul 13 17:34:27 IRDT 2017
خبرگزاری فارس حضور اعضای هیات مدیره پیکان در رختکن پس از پیروزی در دربی خودروسازان Sun Apr 30 00:15:00 IRDT 2017
دولت بهار دیدار نخست‌وزیر و وزیر کشور قطر با سفیر ایران در دوحه Thu Jul 13 19:02:00 IRDT 2017
نامه نیوز دمشق: حضور نظامی ترکیه در سوریه غیر قانونی است Sat Sep 16 18:16:41 IRDT 2017
بهار نیوز گزارش بهار از تکرار مرگ در مترو Tue Feb 28 11:36:51 IRST 2017
بی باک نیوز هشدار درباره شیوع تب کریمه کنگو در عید قربان Sun Aug 27 08:26:01 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ورود 130 هزار دانش آموز استثنایی به مدارس + فیلم Sat Sep 23 17:01:22 IRST 2017
خبرگزاری مهر مالزی: تجاوز به حقوق مسلمانان در قدس به معنای محو کردن تاریخ است Tue Dec 19 18:30:22 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران اهمیت بالای مرکز پرورش راموز در پرورش آبزیان Thu Mar 02 11:44:59 IRST 2017
تابناک نشانه‌های جدایی عاطفی را بشناسید Wed Jan 03 14:27:41 IRST 2018
رسالت محمدیان : مشکل دین گریزی در دانشگاه نداریم Thu Sep 14 00:00:00 IRDT 2017
ایران آنلاین عکس‌های متفاوت نیلوفر پارسا با استایل پاییزی Sun Dec 10 11:56:50 IRST 2017
جوان آنلاین گل‌محمدی: پرسپولیس از اول بی‌رقیب بود/ باشگاه‌های ایرانی زیر خط فقر هستند Mon Apr 17 14:58:57 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا برگزاری همایش پیاده روی دانش آموزی در شهرستان سراوان+ تصویر Wed Feb 01 15:02:47 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن ترسیم تابلوی نگارگری شهید حججی اثر استاد بدرالسماء Tue Oct 03 12:07:18 IRST 2017
انصاف ماجرای «ایران کنترا» با بازی کالین فارل سریال می‌شود Tue Mar 21 21:30:49 IRST 2017
اقتصاد آنلاین رابطه جالب منصوریان و یوونتوس! Thu Jun 01 09:32:27 IRDT 2017
انتخاب حضور ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه در انتخابات ممنوع شد Sat Jun 24 11:03:42 IRDT 2017
اتاق خبر24 استعفای نظرمحمدی از سرمربیگری سپیدرود Sun Sep 10 14:15:00 IRDT 2017
تی نیوز مشکل ترین نوع جراحی تومورمغز دنیا در بیمارستان ولی عصر(عج) قائم شهر انجام شد Sat Jul 15 00:25:56 IRDT 2017
جماران 20مجموعه ورزشی فاقد مجوز در شهرسان قدس وجود دارد Sun Nov 19 13:35:54 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران استفاده از6 پل تلسکوپی در ترمینال‌های 1و 2 مهرآباد Sat Jul 08 09:39:58 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی استاندار:خشکسالی چهارمحال و بختیاری را با بحران جدی مواجه کرد Sun Mar 19 14:28:00 IRST 2017
ایسکانیوز کنار ستون ها بایستید/مراقب افراد سودجو باشید/ توصیه‌های آتش‌نشانی در هنگام وقوع زلزله Thu Dec 21 12:03:26 IRST 2017
پرس شیعه کشته شدن نظامی صهیونیست در جولان اشغالی Fri Sep 15 14:54:39 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین نمایشگر آیفون 6.5 اینچی اپل را ال‌جی می‌سازد Wed Jan 03 23:12:25 IRST 2018
ایران آنلاین حمایت مولوی عبد الحمید از روحانی در صحنه انتخابات Sat May 06 22:16:34 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر یک مقام آمریکایی از توافق آمریکا و روسیه درمورد آتش بس در جنوب غرب سوریه خبر داد Fri Jul 07 21:21:36 IRDT 2017
خبرگزاری مهر بیانیه شورای عالی دفاع لبنان در مبارزه با تروریسم Tue Aug 08 15:21:20 IRDT 2017
فردا قیمت آپارتمان‌های غرب پایتخت +جدول Thu Feb 16 09:24:49 IRST 2017
واحد مرکزی خبر مجموع قیمت بنزین و گازوئیل بیشتر از 2 هزار تومان نمی شود Wed Dec 20 11:19:03 IRST 2017
ایران آنلاین برانکو چقدر باید مالیات بدهد؟ Sun May 07 10:23:48 IRDT 2017
بی باک نیوز آغاز مراسم جشن مستقل سینمای انیمیشن ایران Mon Sep 11 16:03:01 IRDT 2017
انتخاب تصاویر : دونالد ترامپ میزبان رهبران جمهوری‌خواه در کاخ سفید Thu Dec 21 10:34:44 IRST 2017
دولت بهار درگیری قانونگذار با مجری قانون/ آیا نماینده از پلیس عذرخواهی می‌کند؟ Wed Aug 02 14:08:00 IRDT 2017