شارا - Sat Jul 08 09:26:00 IRDT 2017 نمایش خبر

مدیران تغییرات سازمانی را به وضوح انتقال دهند

یکی از همکاران سابقم همیشه به مدیران کسب‌وکارها در مورد اثر‌گذاری‌‌شان نکته‌ای را یادآوری می‌کرد: «کودکانی هستند که شما هرگز آنها را ندیده‌اید، اما آنها نام شما را می‌دانند.» منظور او واضح بود: کارمندانی که پدر یا مادرانی بودند و وقتی به خانه می‌رفتند،

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)، یکی از همکاران سابقم همیشه به مدیران کسب‌وکارها در مورد اثر‌گذاری‌‌شان نکته‌ای را یادآوری می‌کرد: «کودکانی هستند که شما هرگز آنها را ندیده‌اید، اما آنها نام شما را می‌دانند.» منظور او واضح بود: کارمندانی که پدر یا مادرانی بودند و وقتی به خانه می‌رفتند، جلوی فرزندانشان در مورد روزی که گذرانده‌اند در خانه حرف می‌زدند. و مدیران این کارمندان در این داستان نقش مهمی دارند. رهبران کسب‌وکار، بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنند در چشم هستند و همواره سیگنال‌هایی به اطرافیان خود می‌فرستند؛ حتی در مواقعی که ممکن است خودشان متوجه آن نشوند. از آنجایی که فرستادن سیگنال‌های درست به اطرافیان و کارکنان در هر زمانی مهم است، این موضوع به‌ویژه در زمان تغییرات استراتژیک اهمیت می‌یابد. یعنی زمانی که کارکنان تلاش می‌کنند در خلال کلیه خواسته‌های موجود، با خواسته جدیدی که از سازمان دارند، ارتباط برقرار کنند. بنابراین، چرا فرستادن سیگنال‌های واضح و اثرگذار برای رهبران سازمانی کار بسیار سختی است؟ طبق تجربه‌ای که طی همکاری با رهبران سازمانی داشته‌ام و بر اساس تحقیقی که در مورد نیاز کارکنان در دوره تحولات استراتژیک انجام داده‌ام، رهبران سازمانی به سه روش اصلی سیگنال‌های گیج‌کننده‌ای به سازمان‌های خود ارسال می‌کنند.

 سیگنال شماره 1: به سازمان خود بگویید چه می‌خواهید


 شاید با خودتان فکر کنید این بخش ساده کار است، اما شواهد نشان می‌دهند این همان نقطه‌ای است که رهبران سازمان‌های خود را فریب می‌دهند. بسیاری از کارکنان که وظیفه ارائه تغییرات استراتژیک بر عهده آنها گذاشته شده، گزارش می‌دهند که مدیران‌شان در مورد هدف تغییر مورد نظر یا اینکه این تغییر چه چیزهایی را باید دربربگیرد، چندان شفاف نیستند. این موضوع دلایل دوگانه‌ای دارد: رهبران سازمانی اغلب خواسته‌هایشان را نه در قالب «دستاوردها» بلکه در قالب «وظایف» عنوان می‌کنند. همچنین به ندرت وسعت تغییری را که خواهان آن هستند، تصریح می‌کنند.


 اخیرا با شرکتی کار می‌کردم که سعی داشت کسب‌وکارش را بیشتر مشتری‌محور کند. مدیران این سازمان خواسته‌های خودشان را به شکل لیستی از فعالیت‌هایی که از مدیران میانی خود انتظار داشتند، درآورده بودند. کلا 9 پروژه وجود داشت. این لیست به‌طور شفاف به مدیران میانی می‌گفت دقیقا باید چه کاری انجام دهند، اما در مورد اینکه چرا باید این تغییر ایجاد شود یا فعالیت‌های متعددی که باید انجام دهند چگونه باید برای ایجاد یک برنامه منسجم ترکیب شوند، چیزی نمی‌گفت. بنابراین با آنها وارد همکاری شدیم تا خواسته‌هایشان را به عنوان اهدافی که در سطح دستاورد باشند، بازگو کنیم. به عنوان مثال: «انجام مصاحبه‌ با مشتریان هنگام ترک فروشگاه» به «کاهش نرخ فرسایش مشتری» تبدیل شد. هدف اولیه افزایش مشتریان موجود با بازاریابی تلفنی در هر ماه به جمله ساده «افزایش سود به ازای هر مشتری» تغییر یافت. حالا مدیران میانی هدف نهایی رهبران سازمان را می‌دانستند و ظرف چند ماه می‌توانستند روش‌های بهتر، هوشمندانه‌تر و ارزان‌تری برای تحقق آن بیابند. به جای 9 پروژه، آنها تنها روی دو پروژه متمرکز شدند که باعث شد هم پیوستگی بیشتری روی فعالیت‌ها ایجاد شود و هم مسوولیت‌پذیری بیشتری برایشان ایجاد شود. همچنین از آنجا که این دو پروژه از سوی افرادی انتخاب شده بودند که نزدیکی زیادی به کسب‌وکار داشتند و تعاملات بین داده‌های مشتری و فرآیندها را بهتر از تیم مدیریت ارشد درک می‌کردند، شانس بیشتری برای موفقیت وجود داشت. وقتی از مدیران میانی سوال شد چرا فکر می‌کنند بهتر است روی این دو پروژه خاص کار کنند، در پاسخ گفتند: «می‌دانستیم قرار است چه دستاوردهایی داشته باشیم. همچنین می‌دانیم کارمان چطور پیش می‌رود و بنابراین سختی زیادی نداریم.» اهمیت مشخص کردن دستاوردها برای کارکنان، به جای انتخاب نوع فعالیت برای آنها، کاملا روشن بود.


 چرا اصلاح این سیگنال کار دشواری است؟ تیم‌های رهبری که با آنها همکاری کرده‌ام، تقریبا همگی اصرار دارند لیستی از فعالیت‌ها را در اختیار مدیران میانی خود قرار دهند. این کار باعث می‌شود احساس کنند کار تمام شده و فکر می‌کنند دقیقا به مدیران میانی که بسیار هم تحت فشار هستند گفته‌اند که چه باید بکنند. بسیاری از تیم‌های رهبری سازمان پاسخ این سوال را که می‌خواهند این تغییر چه چیزی را محقق کند و چرا، نمی‌دانند. وقتی با این رهبران کار می‌کنیم، آنها را به سوی فکر کردن به پاسخ این سوالات به‌طور شفاف، سوق می‌دهیم. به‌طور خاص، چهار پرسش وجود دارد که تیم‌های ارشد در سازمان‌ها به سرعت از نظر می‌گذرانند.


 1) چرا نیاز به تغییر داریم و چرا این تغییر باید اکنون صورت بگیرد؟ الزاماتی که محرک این تغییر هستند کدامند؟ چرا استراتژی قبلی دیگر کارآیی ندارد؟ فکر می‌کنیم در کدام نقطه دقیقا مشکل وجود دارد؟ آیا مطمئن هستیم که می‌خواهیم X تغییر کند، حتی اگر به این معنی باشد که دیگر نمی‌توانیم Y را داشته باشیم؟


 2) وسعت کامل تغییری که نیاز داریم چقدر است؟ میزان تغییری را که نیاز دارید دست کم نگیرید، چه از نظر خودتان و چه از نظر بقیه. اگر در مورد وسعت تغییر مورد نیاز شفاف نباشید، در مکالمات بعدی در مورد منابع و اولویت‌های لازم، به مشکل برمی‌خورید.


 3) اگر موارد 1 و 2 را مشخص کردیم، چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود؟ پیشرفتی را که هدف قرار داده بودیم، چگونه خواهیم سنجید؟


 4) این استراتژی جدید چه ارتباطی با استراتژی‌های قبلی دارد؟ این مورد از همه بیشتر مورد غفلت واقع شده است. اگر به عنوان یک رهبر سازمانی نتوانید این ارتباطات را به وضوح توضیح دهید، باید نیاز به تغییر را مورد بازبینی قرار دهید (یعنی پرسش‌های 1 تا 3 را مرور کنید) یا برخی مراحل در اقدامات اولیه را از رده خارج کنید. به محض‌ اینکه پاسخ به این چهار پرسش را به اندازه کافی تصریح کردید، اولین عنصر برای ارسال موفق سیگنال را دارید.

 سیگنال شماره 2: تغییری را که خواهان آن هستید شخصا اعمال کنید


 اعمال تغییراتی که خواهان آن هستید یعنی فراتر از مدل‌سازی هر رفتاری که می‌خواهید. همچنین یعنی اتخاذ‌ ده‌ها تصمیم که از این تغییر حمایت می‌کنند. یعنی تغییر شیوه گذراندن زمان. اینکه انتخاب می‌کنید چطور از منابع ارزشمند و محدود خود استفاده کنید، سیگنال مهمی است که به عنوان یک رهبر سازمانی ارسال می‌کنید. اگر به تغییری که خواهان آن هستید زمان اختصاص ندهید، تفسیر کارکنان این است که این تغییر اهمیت چندانی ندارد و در نتیجه، مطابق تفسیر خود رفتار می‌کنند. در مورد شرکت مثال ‌زده شده در بالا این یعنی مدیران ارشد به‌طور دائم برای بحث کردن در مورد پیشرفت کار زمان اختصاص دهند و فضای کافی در امور روزانه خود بگذارند تا هر زمان لازم شد در دسترس باشند. معنی دیگر آن، تغییر دستورالعمل جلسات تیم ارشد و مباحثات هیات‌مدیره است. در شرکت مذکور، این یعنی مشتریان در هر یک از جلسات تیم مدیریتی در صدر مسائل باشند. قبل از اینکه تغییر مورد نظر اعمال شود، مدیران ارشد بعد از فروش، محصولات و قوانین و در میان مباحث دیگر، در مورد مسائل مشتری گفت‌وگو می‌کردند. این دستورالعمل اغلب به این معنا بود که مسائل مشتری تقریبا مورد بحث قرار نمی‌گرفت. در سازمانی که می‌خواست مشتری‌محورتر شود، این شرایط نمی‌توانست ادامه یابد. گفت‌وگو در مورد مشتریان در همان ابتدای جلسه، به آنها اولویت و توجه لازم را می‌داد.


 چرا اصلاح این سیگنال کار دشواری است؟ به دو دلیل. بخشی از دلیل آن این است که برنامه‌ریزی زمانی مناسب و اطمینان از اینکه در برنامه روزانه‌تان برای مسائل استراتژیک زمان کافی در اختیار دارید، بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. همچنین ممکن است لازم باشد این برنامه‌ زمانی را برای چند سال پیش رو و با توجه به مدت زمان لازم برای اعمال تغییر استراتژیک تنظیم کنید. این یعنی اگر می‌خواهید برای این اولویت زمان اختصاص دهید، مجبورید به بسیاری از افراد دیگر و اولویت‌های آنان نه بگویید.همچنین زمان‌های زیادی وجود خواهد داشت که حس می‌کنید مسائل «معمولی» قدیمی به اولویت‌هایی فوری تبدیل شده‌اند که باید آنها را اول صف و پیش از توجه به مسائل استراتژیک مهم‌تر قرار دهید. این یک تله است. مهم‌ترین مساله را اول بگذارید و اولویت‌بندی‌ها را درست انجام دهید. در این صورت، کسب‌وکارتان در شرایط اضطراری هم وضعیت بهتری خواهد داشت. اما دلیل دومی که می‌گوید چرا فرستادن سیگنال اعمال تغییر دشوار است این است که کاری تمام‌وقت محسوب می‌شود. به‌طور کلی، خودمدیریتی کار دشواری است. یکی از رهبران سازمانی که با او کار کرده‌ام، این شرایط را یک تجربه «خارج از کالبد» می‌نامد؛ یعنی وقتی همزمان کنار فردی ایستاده‌اید و به حرف‌های او گوش می‌دهید و در مورد موضوع مورد بحث فکر می‌کنید، نگاهی بیرونی به خودتان هم دارید و به این فکر می‌کنید که جلوه‌تان چگونه است و نسبت به اثری که بر اطرافیان خود می‌گذارید، کاملا آگاه هستید. مثل همه رفتارهای طبیعی دیگر، خیلی راحت می‌توانید به این مسائل توجه نداشته باشید و البته این دقیقا زمانی است که کارکنان از نزدیک زیر نظرتان دارند.

 سیگنال شماره 3: منبع‌یابی و اندازه‌گیری تغییر مورد نظر


 اینکه سازمان‌تان چگونه منابع را صرف می‌کند (منابع سرمایه‌ای، انسانی و قابلیت‌ها) و از چه ابزارهایی برای اندازه‌گیری استفاده می‌کند، روش‌های مهم نهایی هستند. به عنوان رهبر یک سازمان، این تصمیم‌ها و بنابراین وضوح این سیگنال‌ها را به‌طور نامتناسبی شکل می‌دهید. این یعنی یافتن منابع مورد نیاز برای اعمال تغییری که مد نظرتان است. در اینجا منظور فقط پول نیست؛ اگرچه پول هم مهم است. منظور این است که افراد مناسبی را با سمت، تجربه و ارتباطات سیاسی مناسب، برای اعمال تغییر مورد نظر بگمارید. اینها همه روش‌هایی هستند که می‌توانید به سازمان سیگنال بفرستید و بگویید که تغییر مورد نظر بسیار مهم است. همچنین معنای آن این است که تغییر را بر اساس آنچه می‌توانید اندازه بگیرید اعمال کنید. اغلب مواقع، یک تغییر جدید در مراحل اولیه به خوبی سنجیده نمی‌شود، چون معیارهای موجودی که سازمان مورد استفاده قرار می‌دهد، اولویت‌های جدید را بازتاب نمی‌دهند. اگر آنچه سنجیده می‌شود همان چیزی است که مدیریت می‌شود، با فرستادن این سیگنال که معیارهای جدید برای اندازه‌گیری معرفی خواهند شد، شانس اعمال تغییر به بهترین شکل را بالا ببرید.


 چرا فرستادن این سیگنال بسیار دشوار است؟ بخشی از این مشکل این است که بازتخصیص منابع و تغییر معیارها نتیجه شگفت‌انگیز تغییر استراتژیک نیست. تلاش‌های طبیعی، ابزاری و ارتباطی رهبری سازمان (مثل منبع‌یابی یا اندازه‌گیری) به ندرت در کتاب‌های مدیریتی ثبت می‌شوند. نتیجه این است که این جنبه‌های طبیعی از مدیریت تغییر همچنان مورد توجه رهبران سازمانی قرار نمی‌گیرند؛ اگرچه بخشی از مهم‌ترین سیگنال‌ها برای کارکنان هستند.


 مطمئنا، اعمال تغییر برای تامین منابع و معیارها زمان‌بر است. اعلام تغییر استراتژیک ممکن است بر برنامه‌ریزی سالانه و بودجه‌بندی شرکت اثر بگذارد. با اینکه روبه‌رو شدن با چنین شرایطی خیلی دردسرساز است، اما اعلام یک تغییر بزرگ در سازمان یعنی از کارکنان بخواهید این کار دردسرساز را دوباره انجام دهند. ممکن است افرادی که چنین درخواستی از آنها شده در ابتدا خودشان را شیفته این کار نشان ندهند، اما می‌دانند راه جایگزین این است که تا پایان تغییر آن را مورد انتقاد قرار دهند.حال ممکن است تعریف، موافقت، زمینه‌چینی و سپس اندازه‌گیری این معیارهای جدید چند ماه زمان ببرد. بنابراین با شروع کار، این سیگنال را بفرستید که قرار است چه اتفاقاتی رخ دهد و تصریح کنید که این تغییر یک هوس زودگذر مدیریتی نیست. روی گفته‌تان سرمایه‌گذاری کنید و این سیگنال را بفرستید که این تغییر اولویت‌تان است و طبق همین اولویت به آن منابع اختصاص داده می‌شود و اندازه‌گیری می‌شود.سیگنال‌ها برای کارکنان شما مهم هستند. بنابراین نوع فرستادن سیگنال باید برای شما هم مهم باشد. کارکنان به دنبال سیگنال‌هایی هستند که به آنها کمک کند بفهمند باید چه کاری انجام دهند. به عنوان رهبر یک سازمان، از قدرتی بی‌حد و اندازه برای شکل‌دهی این سیگنال‌ها برخوردارید. این موضوع به‌ویژه زمانی که خواهان تغییر هستید اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین نیازهای افراد را تامین کنید و داستان خوبی برای آنچه فرزندان‌شان قرار است در خانه بشنوند باشید.

 منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4087
شارا تلاش بانک ملی ایران برای افزایش سودآوری پایدار Wed Mar 13 14:09:00 IRST 2019
شارا پنج قانون جدید برای موفقیت در بازاریابی ویدئویی Tue Dec 04 13:12:00 IRST 2018
شارا رویکرد دوگانه؛ سیلیکون ولی مخالف سیاست های مهاجرتی ترامپ ولی موافق تخفیف های مالیاتی! Sun Feb 12 15:25:00 IRST 2017
شارا افشین سبزواری مدیر روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران شد Tue Sep 18 11:32:00 IRDT 2018
شارا انصراف آژانس روابط عمومی آلمان از ارایه مشاوره به رهبر عربستان Tue Nov 27 12:57:00 IRST 2018
شارا هوش مصنوعی و گرافیک Sun Jul 14 15:32:00 IRDT 2019
شارا در آستانه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی/ روابط عمومی های برتر رودان معرفی و تجلیل شدند Tue May 14 11:48:00 IRDT 2019
شارا پیام تبریک سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی Tue May 16 17:30:00 IRDT 2017
شارا تجربه پپسی در مدیریت «اَبر بحران» با استفاده از روابط عمومی Mon Aug 27 11:49:00 IRDT 2018
شارا طالبان ساختمان تلویزیون غزنویان شهر غزنی افغانستان را آتش زدند Mon Aug 13 07:39:00 IRDT 2018
شارا قوانین پنج گانه برقراری ارتباط‌های موثر/ قانون پنجم: با گزارشگر بحث نکنید و خونسردی خود را از دست ندهید Wed Apr 24 08:01:00 IRDT 2019
شارا سال گذشته مایکروسافت خلاق بود؛ نه اپل Sun Jan 01 10:55:00 IRST 2017
شارا فیروزآبادی: فیلترینگ فعالیت 200هزار کسب‌وکار را مختل کرد Mon Jul 17 09:21:00 IRDT 2017
شارا "روابط عمومی بیمه‌ کوثر برتر شد" در صدر اخبار پربازدید این هفته شارا Fri Dec 07 14:00:00 IRST 2018
شارا غلامحسین کرباسچی: دولت در روابط عمومی ضعف‎های فراوانی دارد Mon Jan 01 10:54:00 IRST 2018
شارا حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال جاری Tue Jun 19 20:08:00 IRDT 2018
شارا چراغ راه Mon Mar 04 00:40:00 IRST 2019
شارا حسینی شاهرودی: حذف بازخورد‌ها از سیستم مدیریتی مجموعه را تنبل و خرفت می کند Sun May 19 14:44:00 IRDT 2019
شارا 4 ابزار دیجیتالی که روابط عمومی را متحول می‌کنند Tue Feb 05 07:01:00 IRST 2019
شارا خصوصیات و ابتکارات تازه در گوشی‌های جدید اپل Fri Sep 15 09:17:00 IRDT 2017
شارا هوش مصنوعی ساخت چین قادر به شناسایی چهره از میان دو میلیارد Thu Dec 28 11:27:00 IRST 2017
شارا آیین بزرگداشت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی که در کرج Mon May 20 15:18:00 IRDT 2019
شارا جدیدترین کتاب راهنمای ارزیابی و اندازه گیری تأثیر روابط عمومی Tue Mar 14 07:15:00 IRST 2017
شارا در باره بخش "روابط عمومی دیجیتالی" جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی Wed Jun 13 09:39:00 IRDT 2018
شارا اهمیت هوش هیجانی در روانشناسی بازاریابی و فروش Sat Mar 11 09:53:00 IRST 2017
شارا تجلیل از 27 چهره روابط عمومی Sun May 07 11:15:00 IRDT 2017
شارا در گردهمایی خبرنگاران سیرجان صورت گرفت؛ قدردانی از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان Thu Aug 09 23:33:00 IRDT 2018
شارا پال الن از بنیانگذاران مایکروسافت درگذشت Tue Oct 16 11:55:00 IRST 2018
شارا معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام کرد؛ تسهیلاتی برای توسعه رسانه‌ها در فضای مجازی Sun Sep 23 13:17:00 IRST 2018
شارا 5 استراتژی پیشرفته برای تبلیغات در رسانه های اجتماعی Sun May 21 11:39:00 IRDT 2017
شارا چگونه در اینترنت گفتگو کنیم؟ Fri Jul 06 17:32:00 IRDT 2018
شارا یک خبرنگار در کراچی پاکستان ربوده شد Mon Apr 01 13:26:00 IRDT 2019
شارا روابط عمومی در هند یک "آش شله قلمکار" است Tue Sep 05 10:22:00 IRDT 2017
شارا «خبرنکار ـ عکاس» شماره 1 قرن بیستم Mon Aug 07 22:17:00 IRDT 2017
شارا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: انتظار نخست ما اطلاع‌رسانی حرفه‌ای از سوی خبرگزاری‌هاست Sat Jun 01 17:55:00 IRDT 2019
شارا پنج روش موثر برای آموزش موفقیت مالی به کودکان Thu Jan 24 11:31:00 IRST 2019
شارا علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی: تلقی نسبت به روابط عمومی‌ها باید متناسب با شرایط تغییر کند Mon Aug 06 22:06:00 IRDT 2018
شارا نغمه دانش آشتیانی مدیر امور روابط عمومی و اطلاع رسانی هنروتجربه شد Tue Jan 15 18:28:00 IRST 2019
شارا نشست هماهنگی هیئت رئیسه شورای هماهنگی روابط عمومی های پیشوا برگزار شد Sun Apr 28 13:01:00 IRDT 2019
شارا سرپرست معاونت سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان: لزوم پاسخگویی روابط عمومی ها و مدیران به رسانه ها Wed May 15 16:34:00 IRDT 2019
شارا محبوبیت ایستگاه اتوبوس به شکل نوستالژی رادیو در شمال ایران Wed Mar 29 21:38:00 IRDT 2017
شارا عید بعثت مبارک Mon Apr 24 22:22:00 IRDT 2017
شارا جایگاه روابط عمومی و نقش محوری آن در تصمیم‌‌ها امری غیر‌قابل اجتناب است Tue Aug 01 13:51:00 IRDT 2017
شارا کمپین های ایجاد شده در فضای مجازی چقدر تاثیرگذارند؟ Sun Feb 17 14:39:00 IRST 2019
شارا نمونه هایی از ارتباطات جمعی و برنامه های آن/ شرکت خدمات تخصصی جهانی ارتش بریتانیا Sat Oct 20 08:18:00 IRST 2018
شارا مانه رازهای «واتس‌اپ» در لیورپول را فاش کرد Fri Aug 24 23:04:00 IRDT 2018
شارا اندیشمندان روابط عمومی و ارتباطات: هادی خانیکی Thu May 04 21:59:00 IRDT 2017
شارا پیام تبریک روابط عمومی دیوان عالی کشور به‌ مناسبت روز خبرنگار Tue Aug 08 13:50:00 IRDT 2017
شارا «سنگاپور کجاست؟»: نشست ترامپ- کیم برای این شهر-کشورِ کوچک حکم یک کودتا در روابط عمومی را دارد Mon Jun 18 08:28:00 IRDT 2018
شارا آزادسازی 600 زندانی جرایم غیر عمد با حمایت بانک ملی ایران Wed Jun 12 14:06:00 IRDT 2019
شارا آنچه باید بدانیم؟/ سازماندهی‌ و مدیریت‌ علمی‌ روابط عمومی Mon Nov 26 07:00:00 IRST 2018
شارا دستورالعمل اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه ‏ای قوه قضاییه ابلاغ شد/ متن کامل Wed Oct 31 16:40:00 IRST 2018
شارا چراغ راه/ ایجاد محتوای ویدئو برای رسانه های اجتماعی Sat Nov 03 09:52:00 IRST 2018
شارا به بهانه ادغام «هول فودز»‌ در «آمازون»: جهان در راه انحصار چند قطبی Sun Jun 18 19:34:00 IRDT 2017
شارا ای‌ام‌دی وارد جهان موبایل می‌شود Thu Jun 13 09:23:00 IRDT 2019
شارا نشست کمیته روابط عمومی کنگره ملی شهدای استان البرز برگزار شد Mon Jun 11 14:50:00 IRDT 2018
شارا بانک رفاه حامی چهارمین همایش مالی اسلامی شد Fri Dec 07 12:02:00 IRST 2018
شارا عدم رعایت مقررات شرکت‌های تجاری چه مجازاتی د ارد؟ Sun Feb 12 10:12:00 IRST 2017
شارا آیفون ترامپ تنها یک اپ دارد Wed Sep 06 00:53:00 IRDT 2017
شارا دسترسی به نسخه IOS تقویم دیجیتال سال 1398 بانک ملی ایران Tue Mar 19 15:33:00 IRST 2019
شارا مدیریت ارتباط با مشتری در شبکه های اجتماعی Tue Apr 18 10:31:00 IRDT 2017
شارا چراغ راه روابط عمومی/ 15 Mon May 29 14:48:00 IRDT 2017
شارا اهمیت توجه به رضایت مشتریان بانک توسعه تعاون Thu Oct 04 20:08:00 IRST 2018
شارا اسمارتیزه شدن جهان تا سال 2020 Mon Feb 13 09:11:00 IRST 2017
شارا به خوبی مذاکره کنید Tue Mar 14 10:20:00 IRST 2017
شارا روابط عمومی قدرتمند، فرصت یا تهدید Fri Feb 17 15:10:00 IRST 2017
شارا گلکسی نوت هفت احیا شد Tue Jul 04 22:32:00 IRDT 2017
شارا زندگینامه پیامبر اکرم ص Tue Dec 05 23:20:00 IRST 2017
شارا تأکید عضو هیأت مدیره بانک ملی ایران بر لزوم شایسته‌سالاری در فرآیند انتصابات Tue Jul 02 00:24:00 IRDT 2019
شارا اثرات مثبت ارتباطات Sun Jan 21 07:16:00 IRST 2018
شارا اعضای شورای هماهنگی روابط عمومی های خراسان شمالی انتخاب شدند Thu May 16 22:14:00 IRDT 2019
شارا بلندگوهای تبلیغاتی سئول در مرز کره شمالی خاموش شدند Tue Apr 24 00:28:00 IRDT 2018
شارا طالبان یک کارمند رسانه‌ای را در غزنی افغانستان کشتند Sun Aug 12 01:10:00 IRDT 2018
شارا ادامه ابهام در ناپدید شدن روزنامه‌نگار معترض سعودی در ترکیه Thu Oct 04 20:23:00 IRST 2018
شارا تأکید مدیرعامل پست بر روشنگری و انعکاس خدمات دستگاه های اجرائی از سوی روابط عمومی ها Sun May 06 17:11:00 IRDT 2018
شارا تیم پیچیده روابط عمومی و فیلترینگ مطبوعات محلی Thu May 10 01:34:00 IRDT 2018
شارا بازدید کریمی از اداره کل روابط عمومی بانک ملّی ایران در روز خبرنگار Wed Aug 08 16:19:00 IRDT 2018
شارا برگزاری دومین جشنواره رسانه‌ای مداد قرمز هلال احمر در ایلام Wed Jul 03 14:35:00 IRDT 2019
شارا بهترین نمونه نامه عمومی دعوت به همایش Thu Apr 12 12:52:00 IRDT 2018
شارا خبرنگار مفاسد اقتصادی در روسیه به اتهام موادمخدر بازداشت شد Sun Jun 09 11:24:00 IRDT 2019
شارا ناخشنودی از پاسخ‌های زاکربرگ، مدیر فیسبوک در پارلمان اروپا Fri May 25 00:22:00 IRDT 2018
شارا بلوتوث 5 از راه رسید Sun May 28 10:10:00 IRDT 2017
شارا دست مهر بانک ملی ایران در دست دانش آموزان بی بضاعت مدرسه متقین Mon Jan 14 17:36:00 IRST 2019
شارا اقدامات روابط عمومی ها موجب ارتقای اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی می شود Wed May 17 17:52:00 IRDT 2017
شارا اولویت های پیش روی مدیر جدید روابط عمومی بانک صنعت و معدن Wed Nov 28 12:18:00 IRST 2018
شارا نگاهی تجربی به چالش های روابط عمومی Sun May 27 11:58:00 IRDT 2018
شارا فناوری‌هایی که در سال 2018 رشد می‌کنند Thu Dec 28 14:00:00 IRST 2017
شارا آیا نوشیدن ترکیب آب با لیمو واقعا به کاهش وزن کمک می کند؟ Tue Apr 18 00:10:00 IRDT 2017
شارا سپرده ارزی باز کنید، سود ارزی بگیرید Wed Sep 26 11:37:00 IRST 2018
شارا نظام اطلاع‌رسانی و روابط عمومی بهترین ابزار برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران Mon Jul 17 11:05:00 IRDT 2017
شارا به بهانه روز خبرنگار Mon Aug 07 13:18:00 IRDT 2017
شارا حمایتی به وسعت یک سرزمین / 6 / بازگشت صدها زندانی به آغوش خانواده با حمایت بانک ملی ایران Wed Feb 06 17:10:00 IRST 2019
شارا طرح جدید دسترسی به اطلاعات در افغانستان تهیه شد Sun Aug 13 21:25:00 IRDT 2017
شارا از پیله امن خود بیرون بزنید و شغل دلخواهتان را آغاز کنید Wed Mar 08 11:31:00 IRST 2017
شارا انتشار لوح فشرده سخنرانی های سیزدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران توسط انتشارات کارگزار روابط عمومی Sat Feb 04 12:46:00 IRST 2017
شارا امکان ارسال پیام صوتی به تلفن ثابت Tue Jul 25 10:08:00 IRDT 2017
شارا انتصاب مدیر روابط عمومی شورای شهر تهران Sun Sep 24 14:58:00 IRST 2017
شارا قصّه بهره وری ایران، حکایت رکود است/ بانکها جهت برنامه ریزی برای بهره وری فراخوان بدهند Mon Jul 30 14:23:00 IRDT 2018
شارا شتاب‌دهی به استارت‌آپ‌ها در ایران Mon Mar 13 10:47:00 IRST 2017
شارا مجری شبکه خبری در کراچی پاکستان ترور شد Wed Jul 10 01:56:00 IRDT 2019
اعتبار نیوز تورم هند در بالاترین سطح 9 ماه اخیر Mon Jul 15 15:14:00 IRDT 2019
تابناک آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و سکه تهران/ سکه تمام 4 میلیون و 730 هزار تومان Mon Jun 24 18:30:56 IRDT 2019
تیترنیوز کرمانشاه جاده های ترسناکی که تسخیر شده اند! Wed Nov 21 08:41:04 IRST 2018
تی نیوز فروش پساب حاصل از تصفیه خانه فاضلاب شهرها Tue May 01 23:21:53 IRDT 2018
شفقنا کلمات قصار/ حافظ: ای توانگر مفروش این همه نخوت که تورا… Fri Aug 24 09:56:53 IRDT 2018
العالم دور بعدی نشست سه‌جانبه سوریه در تهران برگزار می‌شود Fri May 19 04:19:16 IRDT 2017
رسالت مسیرکوهپیمایی درکه ایمن سازی شد Tue Jul 18 00:00:00 IRDT 2017
انتخاب حمله ترامپ به شبکه‌های اجتماعی: توئیتر شریک حزب دموکرات است Sun May 05 11:10:27 IRDT 2019
گجت نیوز این 7 باور غلط در مورد رهایی از شر پشه ها را فراموش کنید Sun Jul 08 21:50:26 IRDT 2018
تدبیر توصیه امیری به شورای‌نگهبان؛تفییرساختار بررسی‌صلاحیت‌ها Mon Jul 17 12:46:58 IRDT 2017
خبرآنلاین «گره کور» بر قانون انتخابات مجلس/ اصلاح قانون منتفی می‌شود؟ Thu May 30 16:20:00 IRDT 2019
باشگاه خبرنگاران دلیل خط خوردن جهانبخش از لیست آلکمار چه بود؟ Sun Feb 19 16:11:20 IRST 2017
تی نیوز فیش های حقوقی مدیران جدید دانشگاه آزاد را منتشر کنید Wed Sep 06 13:59:34 IRDT 2017
تیک 6 مشکل رایج پوستی در مردان و چگونگی درمان Mon Apr 10 22:39:01 IRDT 2017
صراط تصاویر/ فوت 4 نفر در حادثه کارخانه بازیافت کاغذ Mon May 29 23:09:51 IRDT 2017
بی باک نیوز حمایت دیوان عدالت اروپا از آلمان در محرومیت یک دانشجوی ایرانی از تحصیل Tue Apr 04 13:33:01 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران انتشار کلید اولیه سؤالات آزمون ارشد Wed May 03 11:03:07 IRDT 2017
مشرق نیوز فیلم «موسی(ع)» پروانه ساخت گرفت Wed Jan 16 15:01:01 IRST 2019
پایگاه خبری الف وصول 109 هزار میلیارد تومان مالیات در سال 97 Mon May 13 20:45:00 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر بورس انرژی میزبان اولین محموله نفتی سال 98 Mon Apr 08 15:08:24 IRDT 2019
شفاف ورود 75 هزار مهاجر به کشور‌های اروپایی Sat Sep 15 13:21:42 IRDT 2018
تی نیوز یک کشته در محور اصفهان- نایین Wed Apr 25 20:24:51 IRDT 2018
598 حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت Sat Jan 19 12:51:34 IRST 2019
صبا ایران پول قاچاق و مفت فساد می آورد Mon May 07 15:35:24 IRDT 2018
ایران آنلاین رسانه‌ها عواقب مصرف داروهای قاچاق را به بیماران گوش زد کنند Thu Dec 27 14:17:27 IRST 2018
صراط یاران طیبی از صعود به فینال لیگ قهرمانان بازماندند Sat Apr 29 01:14:26 IRDT 2017
ایلنا حمله توییتری ترامپ به وزیر سابق Thu May 23 18:55:27 IRDT 2019
عصر خبر کاظمی: لازمه مقاومت در برابر فشارهای دشمن اتحاد و همدلی است Sat May 18 10:15:16 IRDT 2019
ایلنا کارنامه ربیعی در امور معیشتی بازنشستگان قابل دفاع است/نمایندگان مرعوب هجمه‌های رسانه‌ای بیرون از مجلس نمی‌شوند Wed Aug 16 17:15:06 IRDT 2017
رسالت رفتار متناقض دولت در دادن شعار شایسته‌سالاری و انتصابات جناحی Fri Jul 21 00:00:00 IRDT 2017
تی نیوز مسابقه طراحی یادمان «سربلند» آغاز به کار کرد Wed Sep 06 20:46:42 IRDT 2017
روزنامه شرق اجماع ناکام Sun Mar 19 03:30:00 IRST 2017
بی باک نیوز تصویب طرح تشدید تحریم های آمریکا علیه کره شمالی Thu May 04 21:33:01 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی لاوروف: نگران افزایش حضور ناتو در شرق اروپا هستیم Wed Nov 21 21:23:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش کدخدایی به سیاسی خواندن ایرادات شورای نگهبان درباره CFT Fri Nov 09 18:46:46 IRST 2018
تی نیوز بررسی فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات در جلسه کمیسیون سیاسی خبرگان Thu Sep 07 20:09:56 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر حضور رئیس جمهوری کشورمان در قدمگاه امام رضا(ع) Wed Mar 28 11:30:52 IRDT 2018
دفاع مقدس پنج کشته در حملات هوایی ترکیه به شمال عراق Thu Jun 06 22:00:01 IRDT 2019
جماران بارندگی مدارس برخی مناطق استان بوشهر را تعطیل کرد Sat Oct 27 07:23:48 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا 19 هزار عدد مواد محترقه در میاندوآب کشف شد Sun Mar 05 14:41:17 IRST 2017
اقتصاد آنلاین مهمترین عناوین روزنامه‌های صبح امروز +عکس Wed Jan 03 06:30:44 IRST 2018
پرس شیعه بزرگداشت دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی برگزار می شود Sun Dec 24 16:02:00 IRST 2017
پارس فوتبال خبری خوش برای ” پرسپولیسی ها ” در مورد ستاره محبوب Sat Jun 30 12:38:57 IRDT 2018
جوان آنلاین توصیه‌های یک متخصص درباره "لایه‌برداری پوست" Mon Feb 27 11:43:31 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد انتقاد ایران از تشدید حملات به مناطق مسکونی یمن Sat Mar 11 13:07:23 IRST 2017
ساعت24 ستاره استقلال به اصفهان رفت! Sun Jul 09 12:00:02 IRDT 2017
آفتاب ایران خسارت سیل به ده ها خودروی پارک شده در پارکینگ Mon Apr 01 21:05:45 IRDT 2019
بورس نیوز رسیدگی به قانون جدید بازار پایه در وقتی دیگر! Mon Jun 17 15:44:05 IRDT 2019
598 شیطنت کودکانه Mon Apr 24 22:15:57 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم وقوع سیلاب در ایلام روستای شهرستان سیروان را در محاصره آب قرار داد Tue Jan 29 00:06:00 IRST 2019
تی نیوز استخدام به چند نفر بازار یاب تلفن با سابقه خانم نیازمندیم / تبریز Mon Sep 04 23:13:25 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر مصوبه اخیر مجلس گامی مهم در کوچک سازی دولت Mon Apr 23 12:45:44 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ویدئو / ورود روحانی به دهلی Sat Feb 17 09:58:39 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن شناسایی ابزارهای روز جهت انتشار فرهنگ دینی Mon Sep 03 13:01:43 IRDT 2018
بولتن نیوز «یورت»، سیلی سنگین مستضعفین بر صورت تمام جناح راست Mon May 08 23:35:51 IRDT 2017
خبرگزاری مهر تشابهات جوامع رمانتیک ایران وآمریکا/چرا حسادت‌ همسران مفید است؟ Thu Jan 10 10:06:24 IRST 2019
دنیای معدن چین تولید فولاد را 42میلیون تن کاهش داد Sun Jul 30 12:42:00 IRDT 2017
بی باک نیوز مراسم تودیع و معارفه وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح Tue Aug 22 11:35:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر کعبی: لیست جام جهانی از 6 ماه قبل مشخص بود! Wed Apr 04 11:35:02 IRDT 2018
جام نیوز یک پناهجوی سوری مظنون به ارتباط با داعش دستگیر شد Wed Jan 04 11:50:27 IRST 2017
خبرگزاری فارس مجبور به رهاسازی آب سد کرخه هستیم Sat Apr 06 10:28:39 IRDT 2019
صبا ایران حسین فریدون نیمه شب از بیمارستان مرخص شد Tue Jul 18 14:08:04 IRDT 2017
پایگاه خبری الف سردار سلامی: قدرت آمریکا در منطقه مانند بادکنک توخالی است که با یک سوزن منفجر می‌شود Fri Jun 08 12:00:00 IRDT 2018
جماران داستان مردی که رنگ را به خانه های زلزله زده های کرمانشاهی می آورد Fri Jan 26 10:21:16 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن حفظ قرآن مقدمات دوری از منکرات در جامعه را فراهم می‌کند Wed Jan 09 11:39:41 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی جدول خاموشی های احتمالی برق شمال کرمان اعلام شد Sun Jul 08 22:46:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر اختتامیه سومین دوره المپیاد ورزشی گلستان + فیلم Wed May 16 16:00:19 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر عرضه اسکناس نو در شعب منتخب بانک ملی ایران Sun Mar 12 13:09:16 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران سرمربی تیم وزنه‌برداری مناطق‌نفت‌خیز: به جوانان فرصت بدهیم نتیجه می گیریم Tue Jan 24 23:29:43 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران مرمت آثار تاریخ شمار گردشگران را افزایش داده است Sun Jul 16 20:25:13 IRDT 2017
نود تی وی معامله بزرگ بشیکتاش و المپیاکوس/ پرداخت 16 میلیون یورو برای انتقال انصاری‌فرد و فورتونیس Mon Jul 16 15:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تجهیز 24 پارک جنگلی گیلان برای استفاده عموم در روز طبیعت Sun Apr 02 13:01:07 IRDT 2017
تدبیر ظریف:باحضورمردم درانتخابات سایه شوم تحریم را برداشتیم Fri May 26 09:40:00 IRDT 2017
خرداد نیوز روزنامه‌نگار آمریکایی :ترامپ همانند احمدی‌نژاد خود را قهرمان آمریکایی‌های فراموش‌شده معرفی کرد/ امیدوارم سفارت آمریکا در ایران بازگشایی شود Sat Jan 20 11:10:28 IRST 2018
اعتبار نیوز افت 51 میلیارد دلاری ورود سرمایه خارجی به آمریکا در سال 2018 Sat Jan 19 09:49:00 IRST 2019
مشرق نیوز روزنامچه فجر 10: منافقین خلق؛ نگاهی از درون/ لکنت زبان فریدون جیرانی Mon Feb 11 13:05:15 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران وضعیت مراکز درمانی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه Wed Aug 01 12:44:32 IRDT 2018
آریا احکام سنگین برای اختلاس‌کنندگان از پایگاه فضایی روسیه Thu Feb 22 06:32:13 IRST 2018
آریا تسلیت معاون اجرایی ارتش به مناسبت شهادت جمعی از پاسداران Thu Feb 14 12:46:09 IRST 2019
پول نیوز آخرین قیمت محصولات سایپا (جدول) Mon Aug 13 09:08:33 IRDT 2018
پارسینه دختر سام درخشانی به دنیا آمد Wed Dec 13 23:23:57 IRST 2017
واحد مرکزی خبر فدراسیون ورزش زنان، آغازی دوباره پس از 8 سال Mon Jan 14 15:18:29 IRST 2019
دولت بهار دمشق هیچ گونه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد Wed Jul 19 01:12:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی اجرای قوانین محیط زیست 80 درصد صنعت کشور را تعطیل می کند Thu Aug 09 11:54:00 IRDT 2018
خبرگزاری حوزه طلاب برای تبلیغ دین از ابزارهای فضای مجازی بهره بگیرند Wed Apr 18 08:54:00 IRDT 2018
صراط تصاویر/ خسارت معترضان فرانسه Mon Nov 26 12:43:28 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران پاراتکواندوکاران ایران در صدر برترین‌های دنیا در آخرین رنکینگ فدراسیون جهانی Mon Apr 08 14:48:50 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران بی توجهی به معماری ایرانی – اسلامی تقلید کورکورانه را رقم زده است Tue Jan 24 14:46:20 IRST 2017
تی نیوز شهربانو امانی: روحانی «محافظه کار» نشده است Sun Sep 03 05:39:54 IRDT 2017
جماران شاهد کمترین حریق با 129 هکتار در استان بودیم Wed Jul 10 02:44:09 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر مرگ راننده بر اثر واژگونی خودرو در گیلان Sat Mar 16 11:31:00 IRST 2019
خبرگزاری نسیم مدیریت تهران با روزی 25 میلیارد درآمد/بی پولی و 4 میلیون حاشیه نشین پایتخت Wed Nov 14 10:01:12 IRST 2018
واحد مرکزی خبر افزایش نرخ سکه و طلا Sun Sep 23 13:02:46 IRST 2018
تابناک اعطای معافیت 90 روزه به عراق برای خرید از ایران Thu Dec 20 19:45:01 IRST 2018
جماران نقص فنی هواپیما علت تاخیر پرواز مشهد- تهران Mon Oct 02 16:14:29 IRST 2017
پارس نیوز علل گزگز دست ها و پاها چیست؟ Sun Apr 09 09:45:17 IRDT 2017
خبرگزاری مهر دام‌های شهرستان دیر علیه بیماری تب‌مالت واکسینه شدند Sat Apr 28 08:42:32 IRDT 2018
تدبیر و امید پیام احساسی خسرو حیدری به مناسبت خداحافظی از فوتبال +عکس Wed May 15 17:50:58 IRDT 2019
تابناک ناتوانی بیمارستان مفتح ورامین در نجات جان مادر و نوزاد Thu Dec 21 03:43:32 IRST 2017
پایگاه خبری الف تظاهرات سرخپوست‌های‎ تیروکمان به دست در برزیل Thu Apr 27 12:12:40 IRDT 2017