شارا - Sat Jul 08 09:26:00 IRDT 2017 نمایش خبر

مدیران تغییرات سازمانی را به وضوح انتقال دهند

یکی از همکاران سابقم همیشه به مدیران کسب‌وکارها در مورد اثر‌گذاری‌‌شان نکته‌ای را یادآوری می‌کرد: «کودکانی هستند که شما هرگز آنها را ندیده‌اید، اما آنها نام شما را می‌دانند.» منظور او واضح بود: کارمندانی که پدر یا مادرانی بودند و وقتی به خانه می‌رفتند،

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)، یکی از همکاران سابقم همیشه به مدیران کسب‌وکارها در مورد اثر‌گذاری‌‌شان نکته‌ای را یادآوری می‌کرد: «کودکانی هستند که شما هرگز آنها را ندیده‌اید، اما آنها نام شما را می‌دانند.» منظور او واضح بود: کارمندانی که پدر یا مادرانی بودند و وقتی به خانه می‌رفتند، جلوی فرزندانشان در مورد روزی که گذرانده‌اند در خانه حرف می‌زدند. و مدیران این کارمندان در این داستان نقش مهمی دارند. رهبران کسب‌وکار، بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنند در چشم هستند و همواره سیگنال‌هایی به اطرافیان خود می‌فرستند؛ حتی در مواقعی که ممکن است خودشان متوجه آن نشوند. از آنجایی که فرستادن سیگنال‌های درست به اطرافیان و کارکنان در هر زمانی مهم است، این موضوع به‌ویژه در زمان تغییرات استراتژیک اهمیت می‌یابد. یعنی زمانی که کارکنان تلاش می‌کنند در خلال کلیه خواسته‌های موجود، با خواسته جدیدی که از سازمان دارند، ارتباط برقرار کنند. بنابراین، چرا فرستادن سیگنال‌های واضح و اثرگذار برای رهبران سازمانی کار بسیار سختی است؟ طبق تجربه‌ای که طی همکاری با رهبران سازمانی داشته‌ام و بر اساس تحقیقی که در مورد نیاز کارکنان در دوره تحولات استراتژیک انجام داده‌ام، رهبران سازمانی به سه روش اصلی سیگنال‌های گیج‌کننده‌ای به سازمان‌های خود ارسال می‌کنند.

 سیگنال شماره 1: به سازمان خود بگویید چه می‌خواهید


 شاید با خودتان فکر کنید این بخش ساده کار است، اما شواهد نشان می‌دهند این همان نقطه‌ای است که رهبران سازمان‌های خود را فریب می‌دهند. بسیاری از کارکنان که وظیفه ارائه تغییرات استراتژیک بر عهده آنها گذاشته شده، گزارش می‌دهند که مدیران‌شان در مورد هدف تغییر مورد نظر یا اینکه این تغییر چه چیزهایی را باید دربربگیرد، چندان شفاف نیستند. این موضوع دلایل دوگانه‌ای دارد: رهبران سازمانی اغلب خواسته‌هایشان را نه در قالب «دستاوردها» بلکه در قالب «وظایف» عنوان می‌کنند. همچنین به ندرت وسعت تغییری را که خواهان آن هستند، تصریح می‌کنند.


 اخیرا با شرکتی کار می‌کردم که سعی داشت کسب‌وکارش را بیشتر مشتری‌محور کند. مدیران این سازمان خواسته‌های خودشان را به شکل لیستی از فعالیت‌هایی که از مدیران میانی خود انتظار داشتند، درآورده بودند. کلا 9 پروژه وجود داشت. این لیست به‌طور شفاف به مدیران میانی می‌گفت دقیقا باید چه کاری انجام دهند، اما در مورد اینکه چرا باید این تغییر ایجاد شود یا فعالیت‌های متعددی که باید انجام دهند چگونه باید برای ایجاد یک برنامه منسجم ترکیب شوند، چیزی نمی‌گفت. بنابراین با آنها وارد همکاری شدیم تا خواسته‌هایشان را به عنوان اهدافی که در سطح دستاورد باشند، بازگو کنیم. به عنوان مثال: «انجام مصاحبه‌ با مشتریان هنگام ترک فروشگاه» به «کاهش نرخ فرسایش مشتری» تبدیل شد. هدف اولیه افزایش مشتریان موجود با بازاریابی تلفنی در هر ماه به جمله ساده «افزایش سود به ازای هر مشتری» تغییر یافت. حالا مدیران میانی هدف نهایی رهبران سازمان را می‌دانستند و ظرف چند ماه می‌توانستند روش‌های بهتر، هوشمندانه‌تر و ارزان‌تری برای تحقق آن بیابند. به جای 9 پروژه، آنها تنها روی دو پروژه متمرکز شدند که باعث شد هم پیوستگی بیشتری روی فعالیت‌ها ایجاد شود و هم مسوولیت‌پذیری بیشتری برایشان ایجاد شود. همچنین از آنجا که این دو پروژه از سوی افرادی انتخاب شده بودند که نزدیکی زیادی به کسب‌وکار داشتند و تعاملات بین داده‌های مشتری و فرآیندها را بهتر از تیم مدیریت ارشد درک می‌کردند، شانس بیشتری برای موفقیت وجود داشت. وقتی از مدیران میانی سوال شد چرا فکر می‌کنند بهتر است روی این دو پروژه خاص کار کنند، در پاسخ گفتند: «می‌دانستیم قرار است چه دستاوردهایی داشته باشیم. همچنین می‌دانیم کارمان چطور پیش می‌رود و بنابراین سختی زیادی نداریم.» اهمیت مشخص کردن دستاوردها برای کارکنان، به جای انتخاب نوع فعالیت برای آنها، کاملا روشن بود.


 چرا اصلاح این سیگنال کار دشواری است؟ تیم‌های رهبری که با آنها همکاری کرده‌ام، تقریبا همگی اصرار دارند لیستی از فعالیت‌ها را در اختیار مدیران میانی خود قرار دهند. این کار باعث می‌شود احساس کنند کار تمام شده و فکر می‌کنند دقیقا به مدیران میانی که بسیار هم تحت فشار هستند گفته‌اند که چه باید بکنند. بسیاری از تیم‌های رهبری سازمان پاسخ این سوال را که می‌خواهند این تغییر چه چیزی را محقق کند و چرا، نمی‌دانند. وقتی با این رهبران کار می‌کنیم، آنها را به سوی فکر کردن به پاسخ این سوالات به‌طور شفاف، سوق می‌دهیم. به‌طور خاص، چهار پرسش وجود دارد که تیم‌های ارشد در سازمان‌ها به سرعت از نظر می‌گذرانند.


 1) چرا نیاز به تغییر داریم و چرا این تغییر باید اکنون صورت بگیرد؟ الزاماتی که محرک این تغییر هستند کدامند؟ چرا استراتژی قبلی دیگر کارآیی ندارد؟ فکر می‌کنیم در کدام نقطه دقیقا مشکل وجود دارد؟ آیا مطمئن هستیم که می‌خواهیم X تغییر کند، حتی اگر به این معنی باشد که دیگر نمی‌توانیم Y را داشته باشیم؟


 2) وسعت کامل تغییری که نیاز داریم چقدر است؟ میزان تغییری را که نیاز دارید دست کم نگیرید، چه از نظر خودتان و چه از نظر بقیه. اگر در مورد وسعت تغییر مورد نیاز شفاف نباشید، در مکالمات بعدی در مورد منابع و اولویت‌های لازم، به مشکل برمی‌خورید.


 3) اگر موارد 1 و 2 را مشخص کردیم، چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود؟ پیشرفتی را که هدف قرار داده بودیم، چگونه خواهیم سنجید؟


 4) این استراتژی جدید چه ارتباطی با استراتژی‌های قبلی دارد؟ این مورد از همه بیشتر مورد غفلت واقع شده است. اگر به عنوان یک رهبر سازمانی نتوانید این ارتباطات را به وضوح توضیح دهید، باید نیاز به تغییر را مورد بازبینی قرار دهید (یعنی پرسش‌های 1 تا 3 را مرور کنید) یا برخی مراحل در اقدامات اولیه را از رده خارج کنید. به محض‌ اینکه پاسخ به این چهار پرسش را به اندازه کافی تصریح کردید، اولین عنصر برای ارسال موفق سیگنال را دارید.

 سیگنال شماره 2: تغییری را که خواهان آن هستید شخصا اعمال کنید


 اعمال تغییراتی که خواهان آن هستید یعنی فراتر از مدل‌سازی هر رفتاری که می‌خواهید. همچنین یعنی اتخاذ‌ ده‌ها تصمیم که از این تغییر حمایت می‌کنند. یعنی تغییر شیوه گذراندن زمان. اینکه انتخاب می‌کنید چطور از منابع ارزشمند و محدود خود استفاده کنید، سیگنال مهمی است که به عنوان یک رهبر سازمانی ارسال می‌کنید. اگر به تغییری که خواهان آن هستید زمان اختصاص ندهید، تفسیر کارکنان این است که این تغییر اهمیت چندانی ندارد و در نتیجه، مطابق تفسیر خود رفتار می‌کنند. در مورد شرکت مثال ‌زده شده در بالا این یعنی مدیران ارشد به‌طور دائم برای بحث کردن در مورد پیشرفت کار زمان اختصاص دهند و فضای کافی در امور روزانه خود بگذارند تا هر زمان لازم شد در دسترس باشند. معنی دیگر آن، تغییر دستورالعمل جلسات تیم ارشد و مباحثات هیات‌مدیره است. در شرکت مذکور، این یعنی مشتریان در هر یک از جلسات تیم مدیریتی در صدر مسائل باشند. قبل از اینکه تغییر مورد نظر اعمال شود، مدیران ارشد بعد از فروش، محصولات و قوانین و در میان مباحث دیگر، در مورد مسائل مشتری گفت‌وگو می‌کردند. این دستورالعمل اغلب به این معنا بود که مسائل مشتری تقریبا مورد بحث قرار نمی‌گرفت. در سازمانی که می‌خواست مشتری‌محورتر شود، این شرایط نمی‌توانست ادامه یابد. گفت‌وگو در مورد مشتریان در همان ابتدای جلسه، به آنها اولویت و توجه لازم را می‌داد.


 چرا اصلاح این سیگنال کار دشواری است؟ به دو دلیل. بخشی از دلیل آن این است که برنامه‌ریزی زمانی مناسب و اطمینان از اینکه در برنامه روزانه‌تان برای مسائل استراتژیک زمان کافی در اختیار دارید، بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. همچنین ممکن است لازم باشد این برنامه‌ زمانی را برای چند سال پیش رو و با توجه به مدت زمان لازم برای اعمال تغییر استراتژیک تنظیم کنید. این یعنی اگر می‌خواهید برای این اولویت زمان اختصاص دهید، مجبورید به بسیاری از افراد دیگر و اولویت‌های آنان نه بگویید.همچنین زمان‌های زیادی وجود خواهد داشت که حس می‌کنید مسائل «معمولی» قدیمی به اولویت‌هایی فوری تبدیل شده‌اند که باید آنها را اول صف و پیش از توجه به مسائل استراتژیک مهم‌تر قرار دهید. این یک تله است. مهم‌ترین مساله را اول بگذارید و اولویت‌بندی‌ها را درست انجام دهید. در این صورت، کسب‌وکارتان در شرایط اضطراری هم وضعیت بهتری خواهد داشت. اما دلیل دومی که می‌گوید چرا فرستادن سیگنال اعمال تغییر دشوار است این است که کاری تمام‌وقت محسوب می‌شود. به‌طور کلی، خودمدیریتی کار دشواری است. یکی از رهبران سازمانی که با او کار کرده‌ام، این شرایط را یک تجربه «خارج از کالبد» می‌نامد؛ یعنی وقتی همزمان کنار فردی ایستاده‌اید و به حرف‌های او گوش می‌دهید و در مورد موضوع مورد بحث فکر می‌کنید، نگاهی بیرونی به خودتان هم دارید و به این فکر می‌کنید که جلوه‌تان چگونه است و نسبت به اثری که بر اطرافیان خود می‌گذارید، کاملا آگاه هستید. مثل همه رفتارهای طبیعی دیگر، خیلی راحت می‌توانید به این مسائل توجه نداشته باشید و البته این دقیقا زمانی است که کارکنان از نزدیک زیر نظرتان دارند.

 سیگنال شماره 3: منبع‌یابی و اندازه‌گیری تغییر مورد نظر


 اینکه سازمان‌تان چگونه منابع را صرف می‌کند (منابع سرمایه‌ای، انسانی و قابلیت‌ها) و از چه ابزارهایی برای اندازه‌گیری استفاده می‌کند، روش‌های مهم نهایی هستند. به عنوان رهبر یک سازمان، این تصمیم‌ها و بنابراین وضوح این سیگنال‌ها را به‌طور نامتناسبی شکل می‌دهید. این یعنی یافتن منابع مورد نیاز برای اعمال تغییری که مد نظرتان است. در اینجا منظور فقط پول نیست؛ اگرچه پول هم مهم است. منظور این است که افراد مناسبی را با سمت، تجربه و ارتباطات سیاسی مناسب، برای اعمال تغییر مورد نظر بگمارید. اینها همه روش‌هایی هستند که می‌توانید به سازمان سیگنال بفرستید و بگویید که تغییر مورد نظر بسیار مهم است. همچنین معنای آن این است که تغییر را بر اساس آنچه می‌توانید اندازه بگیرید اعمال کنید. اغلب مواقع، یک تغییر جدید در مراحل اولیه به خوبی سنجیده نمی‌شود، چون معیارهای موجودی که سازمان مورد استفاده قرار می‌دهد، اولویت‌های جدید را بازتاب نمی‌دهند. اگر آنچه سنجیده می‌شود همان چیزی است که مدیریت می‌شود، با فرستادن این سیگنال که معیارهای جدید برای اندازه‌گیری معرفی خواهند شد، شانس اعمال تغییر به بهترین شکل را بالا ببرید.


 چرا فرستادن این سیگنال بسیار دشوار است؟ بخشی از این مشکل این است که بازتخصیص منابع و تغییر معیارها نتیجه شگفت‌انگیز تغییر استراتژیک نیست. تلاش‌های طبیعی، ابزاری و ارتباطی رهبری سازمان (مثل منبع‌یابی یا اندازه‌گیری) به ندرت در کتاب‌های مدیریتی ثبت می‌شوند. نتیجه این است که این جنبه‌های طبیعی از مدیریت تغییر همچنان مورد توجه رهبران سازمانی قرار نمی‌گیرند؛ اگرچه بخشی از مهم‌ترین سیگنال‌ها برای کارکنان هستند.


 مطمئنا، اعمال تغییر برای تامین منابع و معیارها زمان‌بر است. اعلام تغییر استراتژیک ممکن است بر برنامه‌ریزی سالانه و بودجه‌بندی شرکت اثر بگذارد. با اینکه روبه‌رو شدن با چنین شرایطی خیلی دردسرساز است، اما اعلام یک تغییر بزرگ در سازمان یعنی از کارکنان بخواهید این کار دردسرساز را دوباره انجام دهند. ممکن است افرادی که چنین درخواستی از آنها شده در ابتدا خودشان را شیفته این کار نشان ندهند، اما می‌دانند راه جایگزین این است که تا پایان تغییر آن را مورد انتقاد قرار دهند.حال ممکن است تعریف، موافقت، زمینه‌چینی و سپس اندازه‌گیری این معیارهای جدید چند ماه زمان ببرد. بنابراین با شروع کار، این سیگنال را بفرستید که قرار است چه اتفاقاتی رخ دهد و تصریح کنید که این تغییر یک هوس زودگذر مدیریتی نیست. روی گفته‌تان سرمایه‌گذاری کنید و این سیگنال را بفرستید که این تغییر اولویت‌تان است و طبق همین اولویت به آن منابع اختصاص داده می‌شود و اندازه‌گیری می‌شود.سیگنال‌ها برای کارکنان شما مهم هستند. بنابراین نوع فرستادن سیگنال باید برای شما هم مهم باشد. کارکنان به دنبال سیگنال‌هایی هستند که به آنها کمک کند بفهمند باید چه کاری انجام دهند. به عنوان رهبر یک سازمان، از قدرتی بی‌حد و اندازه برای شکل‌دهی این سیگنال‌ها برخوردارید. این موضوع به‌ویژه زمانی که خواهان تغییر هستید اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین نیازهای افراد را تامین کنید و داستان خوبی برای آنچه فرزندان‌شان قرار است در خانه بشنوند باشید.

 منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4087
شارا سرمایه گذاری عظیم بانک ملی ایران در توسعه گردشگری سمنان با هتل ساران Mon Dec 17 14:14:00 IRST 2018
شارا نقش ها و کارکردهای کلیدی ارتباطات Wed May 24 08:22:00 IRDT 2017
شارا با ارسال نامه به رئیس جمهور صورت گرفت/ اعلام آمادگی بانک سپه برای حمایت از طرح رونق تولید و واحدهای تولیدی خسارت دیده در سیل با اختصاص 10 هزار میلیارد ریال Sun Apr 07 14:10:00 IRDT 2019
شارا این کودک دو ساله روزی 40 سیگار می‌کشد Thu Aug 16 23:40:00 IRDT 2018
شارا روابط عمومی بازتاب هویت سازمان است Sat Apr 28 14:22:00 IRDT 2018
شارا شبکه جهانی اینترنت 30 ساله شد؛ چه می‌خواستیم و چه شد؟ Wed Mar 13 14:27:00 IRST 2019
شارا ستاد استقبال از نوروز روابط عمومی های شهرداری کرمانشاه تشکیل شد Wed Mar 01 15:01:00 IRST 2017
شارا کمک به رونق تولید کمک به توسعه اقتصادی است Mon Apr 08 12:51:00 IRDT 2019
شارا آشنایی آینده سازان کشور با بانک ملی ایران Sun Nov 05 13:14:00 IRST 2017
شارا تصویر دسکتاپ ویندوز 10 اینگونه ساخته شد Sun Apr 16 12:56:00 IRDT 2017
شارا استعفای مدیر ارشد هواوی در کانادا Sun Jan 13 13:18:00 IRST 2019
شارا مدیر ارشد سامسونگ دستگیر شد Sat Feb 18 11:41:00 IRST 2017
شارا جایگاه روابط عمومی در وزارت آموزش و پرورش ارتقاء یافت Thu Dec 28 22:10:00 IRST 2017
شارا بازاریابی بهینه شده ایرانی Sat Feb 04 11:18:00 IRST 2017
شارا سرپرست روابط عمومی استانداری هرمزگان منصوب شد Mon Jul 30 20:36:00 IRDT 2018
شارا مشارکت بانک ملی ایران در احداث 89 باب مدرسه Sun May 13 13:51:00 IRDT 2018
شارا فرماندار دماوند: روابط عمومی ها سفیران خبر و آگاه سازی جامعه باشند Wed Jan 02 14:38:00 IRST 2019
شارا انجمن متخصصان روابط عمومی خواستار توجه به تولید محتوا و مدیریت دانش در سازمان ها شد Tue May 16 09:06:00 IRDT 2017
شارا نشست ماهانه علمی تخصصی انجمن روابط عمومی ایران برگزار می شود Sat Jul 22 10:33:00 IRDT 2017
شارا روزنامه‌نگار Sun Sep 10 16:25:00 IRDT 2017
شارا جلسه استماع موسس و مدیرعامل فیسبوک در برابر سناتورهای کنگره آمریکا برگزار شد Wed Apr 11 01:11:00 IRDT 2018
شارا بیانیه انجمن متخصصان روابط عمومی در پی درگذشت استاد مطهری نژاد Sat Aug 04 17:31:00 IRDT 2018
شارا تقویم روز ارتباطات/ نقش پول و در نتیجه تبلیغات در کمپین های انتخاباتی Fri Jul 21 22:15:00 IRDT 2017
شارا ترکیب «تیم ملی 90 نفره» میربیزنس بانک و بانک ملی ایران مشخص شد Sun Apr 29 23:12:00 IRDT 2018
شارا رونمایی از نوآوری‌های جدید گوگل Sat May 20 10:52:00 IRDT 2017
شارا همه آنچه که درباره جام جهانی 2018 روسیه باید دانست Fri May 25 18:17:00 IRDT 2018
شارا شماره حساب 99999 بانک سپه برای کمک به هموطنان سیل زده Tue Mar 26 14:38:00 IRDT 2019
شارا انتخابات هیات رییسه شورای روابط عمومی آذربایجان شرقی برگزار شد Mon Oct 22 22:10:00 IRST 2018
شارا تقدیر مدیران روابط عمومی و تبلیغات فیلم‌های سینمایی از یک ادغام داروغه زاده Mon Jan 21 13:12:00 IRST 2019
شارا پرداخت تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران به فعالان اقتصادی؛ پول از ما، کار از شما! Wed Jul 25 12:07:00 IRDT 2018
شارا حمایت مالی بانک ملی ایران از 665 بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط Sat Mar 16 12:41:00 IRST 2019
شارا انتصاب سرپرست روابط عمومی مجتمع مسکونی پارس جم Thu Nov 29 11:22:00 IRST 2018
شارا 10 نقل قول الهام بخش از سر الکس فرگوسن درباره رهبری Mon Apr 01 14:29:00 IRDT 2019
شارا نسخ قدیمی همراه بانک ملی از نیمه اردیبهشت ماه غیرفعال می شوند Mon Apr 22 12:08:00 IRDT 2019
شارا 14یافته‌ مهم ایسپا در سال 1397 Sat Apr 06 12:07:00 IRDT 2019
شارا اثرات منفی تبلیغات تجاری در برنامه‌های کودک: تبلیغات صدا و سیما برای جسم و جان کودکان مضر است Wed Jan 16 16:55:00 IRST 2019
شارا از تیغ تیز روزنامه‌نگاری تا حرکت بر لبه تیغ روابط عمومی Sun Jul 22 20:36:00 IRDT 2018
شارا روابط عمومی‌های برتر حوزه ایثار و شهادت ایلام تجلیل می‌شوند Mon Apr 03 11:25:00 IRDT 2017
شارا روابط عمومی استانداری کهگیلویه وبویراحمد در میان 6 روابط عمومی برتر کشور Wed Jan 30 19:59:00 IRST 2019
شارا علی ربیعی: مطبوعات سخنگوی فقرا باشند Sat Apr 21 20:16:00 IRDT 2018
شارا ارسال کمک‌های مردمی به استان سیل‌زده لرستان توسط ناوگان ترابری سنگین شرکت فولاد مبارکه Sat Apr 06 14:29:00 IRDT 2019
شارا انتصاب مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه های دانشگاه آزاد Thu May 04 00:01:00 IRDT 2017
شارا آسانژ و تأثیر آن در روزنامه ‎نگاری تحقیقی Sun Apr 14 01:06:00 IRDT 2019
شارا معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور: فولاد مبارکه اقدامات مداوم و مؤثری برای حفظ محیط‌زیست انجام داده است Sat Apr 20 23:59:00 IRDT 2019
شارا پس از مدتها انتظار سرویس ارسال پیام صوتی به اینستاگرام افزوده شد Tue Dec 11 23:27:00 IRST 2018
شارا گزارش و تحلیل/ بازار 4 میلیارد دلاری اپل در ایران و حذف اپلیکیشن‌های های ایرانی Wed Sep 06 16:32:00 IRDT 2017
شارا برگزاری دومین گردهمایی روابط عمومی‌های شرکت شهرکهای صنعتی کشور در کرمانشاه Mon Nov 06 17:14:00 IRST 2017
شارا قوانین شکست در کسب و کار بخش اول Wed Feb 01 10:53:00 IRST 2017
شارا تقدیر قوه قضاییه از دکتر کاردگر و خدمات بیمه دانا Mon Mar 18 19:01:00 IRST 2019
شارا تجلیل از 10 روابط عمومی برتر در پانزدهمین جشنواره ملی روابط عمومی Tue Aug 15 09:49:00 IRDT 2017
شارا آیا گاندی نژادپرست بود؟ Mon Dec 17 22:17:00 IRST 2018
شارا رتبه اول بیمه آسیا از نظر کیفیت افشا و اطلاع رسانی مناسب Wed Jun 13 14:36:00 IRDT 2018
شارا  کشفِ ملکول اخلاق Mon Nov 20 00:02:00 IRST 2017
شارا روابط عمومی،خیلی دور و خیلی نزدیک Sat Feb 02 12:25:00 IRST 2019
شارا مدیریت استراتژیک پروژه Sat May 20 11:29:00 IRDT 2017
شارا ایران در جمع امن‌ترین کشورهای جهان برای مسافرت Fri Nov 23 11:18:00 IRST 2018
شارا بیمه خبرنگاران حل شد Mon Mar 06 11:21:00 IRST 2017
شارا مدیریت هیاتی Tue Feb 06 09:13:00 IRST 2018
شارا چه رفتاری باعث مسدود شدنتان در واتس‌اپ می‌شود؟ Thu Feb 14 12:41:00 IRST 2019
شارا طومار کارگری اینبار برای تشکر Sat Dec 29 20:19:00 IRST 2018
شارا چگونه از قالب کارمندی درآیید Sun Apr 30 09:51:00 IRDT 2017
شارا آسیب شناسی صنعت تبلیغات ایران زیر ذره بین «فرصت امروز» / آیا مشکلات صنعت تبلیغات رفع خواهد شد؟ Tue Jul 04 11:25:00 IRDT 2017
شارا دقت و سرعت انتشار اطلاعات مورد توجه ماست Tue Apr 18 13:14:00 IRDT 2017
شارا دهمین کنفرانس آسیایی رسانه، ارتباطات و فیلم 2019 Sat Mar 30 09:06:00 IRDT 2019
شارا پدر علم جامعه شناسی ارتباطات: دکتر بشیر، نماد یک شخصیت دانشگاهی است Sun Sep 30 12:06:00 IRST 2018
شارا بیش از دویست روزنامه نگار، قربانی هکرهای روسی! Tue Jan 02 13:03:00 IRST 2018
شارا 94 هزار عروس و داماد با وام بانک صادرات ایران زندگی مشترک خود را آغاز کردند Tue Feb 12 09:47:00 IRST 2019
شارا قائم مقام شهرداری تبریز : اداره کل روابط عمومی پل ارتباطی موثری برای انتقال نقدها و ایده ها است Tue Jan 09 13:00:00 IRST 2018
شارا بانک پارسیان میزبان نشست هم اندیشی روابط عمومی بانک‌ها Wed May 02 00:13:00 IRDT 2018
شارا اپل برای خالی کردن جیب‌های مشتریانش شیوه جدیدی ابداع کرد Thu Jul 26 16:37:00 IRDT 2018
شارا وقت بر هم زدن نظام کاری سنتی فرارسیده است Sat Apr 22 09:40:00 IRDT 2017
شارا نقش «تفکر طراحی» در بهبود تجربه مشتری Sat Dec 31 10:17:00 IRST 2016
شارا ​نتایج آزمون استخدامی بانک صادرات ایران فردا (پنج‌شنبه 23 اسفند) اعلام می‌شود Thu Mar 14 13:39:00 IRST 2019
شارا حفظ رشد در صنعتی زودگذر Sat Jul 22 09:31:00 IRDT 2017
شارا روز جهانی درستی‌سنجی/ چه کسی باید درستی اخبار و شایعات را در ایران بررسی کند؟ Tue Apr 02 16:27:00 IRDT 2019
شارا برگزاری گردهمایی رابطان آموزشی و روابط عمومی‌شعب ایران معین بیمه Sun Aug 19 13:05:00 IRDT 2018
شارا مدیرکل روابط عمومی استانداری البرز/ پویایی رسانه موجب هم افزایی و همبستگی می شود Thu Apr 11 00:50:00 IRDT 2019
شارا دبیرکل سازمان ملل: جنایت علیه روزنامه‌نگاران باید تحت تعقیب قانونی قرار گیرد Wed May 09 00:46:00 IRDT 2018
شارا دولت ترامپ رسانه‌های جمعی را به نشر "اطلاعات غلط" متهم کرد Tue Feb 07 21:22:00 IRST 2017
شارا اسرار کاری خود را به کسی نگویید Wed Oct 31 08:02:00 IRST 2018
شارا افتتاح صندوق اجاره ای شعبه سقز بانک ملی ایران Mon Jan 29 11:18:00 IRST 2018
شارا حمله داعش به یک ایستگاه تلویزیون محلی در کابل Tue Nov 07 20:08:00 IRST 2017
شارا روش‌های‌ مدیریت کارکنانی ماهرتر ازخودتان Sun Jan 29 10:17:00 IRST 2017
شارا « محمدرضا پارسیان » به عنوان مشاور عالی فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس منصوب شد Mon Feb 06 14:09:00 IRST 2017
شارا کشف کمپین جاسوسی سایبری در خاورمیانه Wed Apr 10 14:25:00 IRDT 2019
شارا برترین مشاوره روابط عمومی Sun Sep 10 16:56:00 IRDT 2017
شارا دکتر داود زارعیان استاد دانشگاه: روابط عمومی با حرفه ای گرایی به حقو قش می رسد Wed Jul 25 08:51:00 IRDT 2018
شارا مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی: روابط عمومی ها ویترین دستگاه های اجرایی هستند Tue Jul 18 14:54:00 IRDT 2017
شارا 10 برند ارزشمند دنیا Wed Oct 04 20:45:00 IRST 2017
شارا ظهور دیرهنگام پیام رسان های داخلی Tue Apr 17 23:56:00 IRDT 2018
شارا مای‌اِسپِیس Mon Jul 09 23:23:00 IRDT 2018
شارا افول پدرخوانده ها در اخبار Mon Feb 12 20:59:00 IRST 2018
شارا تقویم روز ارتباطات/ ورود نخستین چاپخانه مدل گوتنبرگ به ایران Mon May 22 08:02:00 IRDT 2017
شارا رسانه ها از اخراج سه نفر از کارکنان سی ان ان پس از نوشتن مقاله ای درباره روسیه خبر دادند Tue Jun 27 13:15:00 IRDT 2017
شارا کتاب نظرسنجی و فرم های ارزیابی به زیور چاپ آراسته شد. Mon Mar 13 12:58:00 IRST 2017
شارا جشنواره رسانه‌های شهری برگزار می‌شود Mon Nov 05 22:06:00 IRST 2018
شارا فراخوان دومین همایش بررسی نقش روابط عمومی در صنعت بانکداری Mon Nov 26 17:34:00 IRST 2018
شارا راه‌های تبدیل شدن به یک مدیر استراتژیک Wed Jun 28 10:58:00 IRDT 2017
شارا فراخوان سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی Fri May 18 00:40:00 IRDT 2018
شارا       جذابیت ارتباط گر Mon Jul 24 00:59:00 IRDT 2017
خبر خودرو ریال سعودی بیش از دلار گران شد Mon Apr 15 09:43:36 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر اجرای عمومی نمایش«این یوسف» در کرمانشاه Sat Feb 25 13:15:52 IRST 2017
میزان بازخوانی غصه های تکراری قصه‌های سفر/ وقتی مردم پاسوز سفرهای نوروز می‌شوند Sun Mar 12 09:48:58 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 2400 دستگاه آمبولانس تا پایان دولت یازدهم وارد چرخه خدمت رسانی می شود Mon Feb 27 22:06:00 IRST 2017
آریا انجام فعالیت های منطقه 20 با رویکرد مدیریت هزینه توام با افزایش بهره وری Tue Jan 23 11:06:04 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن «خانم کارکوب»؛ روایت مادری که پنج شهید و جانباز تقدیم اسلام کرد Tue Feb 26 19:23:20 IRST 2019
تی نیوز اینفوگرافیک/ برنامه ضربتی برای پرداخت وام ازدواج Wed Jul 19 22:10:51 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 2 بیمارستان کوچک مقیاس در مازندران احداث می شود/ ساماندهی اورژانس Wed Aug 30 13:37:47 IRDT 2017
تی نیوز تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل زمستان 96 Wed Apr 04 18:42:11 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران ترامپ: مذاکره بر سر توافق هسته‌ای جدید با ایران را بعید نمی‌دانیم! Mon Apr 30 23:14:57 IRDT 2018
ایسکانیوز در تامین دارو نگرانی نداریم /جذب 19 هزار نیروی پرستاری Mon Jan 07 13:07:57 IRST 2019
تابناک دوئت پیانو و ویولن Mon Dec 31 14:30:02 IRST 2018
برنا سهم یک درصدی سازمان منطقه آزاد قشم از درآمد قراردادهای اقتصادی/تخفیف 30 درصدی برای تسویه یکجا در ابتدای شروع قراردادها Tue Jan 03 11:50:23 IRST 2017
ایلنا کلیات لایحه بودجه سال 96 تصویب شد Tue Feb 21 15:56:26 IRST 2017
پرس شیعه فضای مجازی به قتل‌گاهی برای جوانان کشور بدل شده است Wed Feb 15 13:30:03 IRST 2017
جماران پنج پرنده شکاری به ارزش یک میلیارد و800 میلیون ریال در شازند کشف شد Mon Feb 12 14:31:25 IRST 2018
تی نیوز عرضه لپ تاپ قدرتمند برای دوستداران بازی های ویدئویی Wed Aug 23 15:17:54 IRDT 2017
افکارخبر عامل 57 درصد تصادفات زمستان گذشته مشخص شد Tue Jan 15 12:13:48 IRST 2019
برنا قدوس در تیم منتخب اروپایی حاضر در جام ملتهای آسیا+عکس Wed Jan 02 13:34:48 IRST 2019
خبرگزاری کتاب ایران دومین همایش «ابن سینا و حکمت مشرقی» برگزار می‌شود Wed Dec 12 13:54:29 IRST 2018
تی نیوز معاون کرباسچی یا عضو شورای شهر تهران، کدام شهردار مشهد می شود؟ Tue Aug 15 03:27:25 IRDT 2017
پارسینه نهایی شدن فروش S400 روسیه به ترکیه Thu Aug 31 18:18:50 IRDT 2017
تدبیر و امید تولید زخم‌پوش‌هایی برای بهبود زخم‌های عفونی Mon Nov 19 00:44:01 IRST 2018
خبرگزاری نسیم هواپیمای سانحه‌دیده نقص فنی نداشت/‌ 50 درصد هواپیماهای کشور زمین‌گیر است Mon Feb 19 10:19:01 IRST 2018
روزنامه شهروند عاقبت کتک‌خور کتک‌زن می‌شود! Mon Jun 18 04:30:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران کشف 50 فقره سرقت در پی انجام طرح ضربتی Mon May 22 21:51:06 IRDT 2017
وزارت بهداشت ارومیه/ عملکرد کلینیک سیار دندانپزشکی در سال 97 در اشنویه Sat Mar 02 14:35:00 IRST 2019
خبرگزاری مهر فیلم: بازدید فتاح از مددجویان کرمان Sun Sep 17 10:45:03 IRDT 2017
فردا شهادت محافظ احمدی روشن در یک فیلم سینمایی Tue Apr 11 09:06:48 IRDT 2017
افکارخبر آخرین وضعیت آب و هوای کشور در 6آذر Tue Nov 27 09:30:44 IRST 2018
صبحانه با خبر اعتراف تلخ و شیرین دانشگاه استنفورد درباره پیشرفت علمی ایران Mon Apr 22 21:38:22 IRDT 2019
598 موقعیت متزلزل رئیس جمهور مستقر Sat Apr 08 13:01:24 IRDT 2017
برنا موتا با پاری سن ژرمن تمدید کرد+عکس Tue Jul 04 13:16:46 IRDT 2017
ایلنا ترکیب بارسلونا مقابل سویا اعلام شد Sat Oct 20 21:30:42 IRST 2018
خبرگزاری فارس نیاز به حمایت هوشمندانه از تولید کالای ایرانی /صنعتگران از مواد اولیه داخلی استفاده کنند Tue Apr 03 12:57:30 IRDT 2018
دولت بهار آتش زدن درب مسجدی در شهر منچستر + عکس Wed May 24 14:25:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 13 هزار واقعه ولادت در چهارمحال و بختیاری ثبت شد Tue Dec 25 07:26:06 IRST 2018
خبرگزاری مهر قاتل آتنا اصلانی به قتل دوم اعتراف کرد Wed Jul 12 18:25:30 IRDT 2017
تدبیر و امید «سوپرمن» 40 ساله شد/ کدام مردان قرار بود سوپرمن باشند Sun Dec 16 16:58:46 IRST 2018
اکو ویژن تسهیلات بانک کشاورزی به ناوگان دریایی Sat Feb 11 15:15:04 IRST 2017
ایران آنلاین افتتاح بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن Mon May 28 09:28:45 IRDT 2018
بی باک نیوز روسیه از کشته شدن 2 نظامی خود در سوریه خبر داد Tue Apr 11 12:00:01 IRDT 2017
تین شرکتی با مغزهایی اقتصادی Sat Jun 23 09:04:18 IRDT 2018
فردا آیا نماینده‌های مجلس در حادثه آتنا مقصرند؟ Sun Jul 23 11:14:54 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران آخرین تحولات بازار مرغ/کمبودی در تولید مرغ نداریم Sat Dec 15 18:08:18 IRST 2018
آریا انبار احتکار لاستیک و روغن موتور در سراوان کشف شد Sun Oct 28 16:18:20 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا زائران اربعین نگران دریافت ارز مسافری/بانک مرکزی تدبیر کند Sun Oct 21 08:40:19 IRST 2018
جوان آنلاین تولید جلبکی که هم غذاست و هم سوخت Wed May 10 15:44:22 IRDT 2017
جماران 550 ویژه برنامه فرهنگی در البرز برگزار شد Tue Jul 24 10:37:58 IRDT 2018
تی نیوز کلمه «المثنی» از شناسنامه ها حذف می شود Sun Apr 08 13:59:08 IRDT 2018
بولتن نیوز داعش زخمی ها و بیمارانش را می کُشد Thu Apr 20 12:29:13 IRDT 2017
سلامت نیوز خطرناکترین غذاها که تعادل باکتری های روده را بهم میریزد Tue Sep 19 12:09:00 IRDT 2017
آفتاب حضور فعال بانک پارسیان در نمایشگاه الکامپ Sat Jul 22 12:54:58 IRDT 2017
آفتاب در جلسه کمیسیون شوراها چه گذشت؟ Sun Dec 17 21:40:54 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران پیروزی پاس و شهرداری همدان مقابل حریفان Tue Jan 16 11:11:14 IRST 2018
بی باک نیوز 30 درصد بودجه طرح‌های توسعه کشاورزی اروپا صرف مسائل زیست محیطی می‌شود Sun Apr 23 12:32:01 IRDT 2017
پارس نیوز کارمند باشگاه پرسپولیس درگذشت Sat Jan 05 13:50:22 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی افتتاح 57 طرح عمرانی همزمان با دهمین روز دهه فجر در دلگان Sat Feb 10 15:15:00 IRST 2018
تی نیوز منصوری سرمربی تیم ملی جودوی ایران شد Tue Jul 18 23:35:31 IRDT 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان میزبان همزمان هفتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات Mon May 14 11:44:00 IRDT 2018
دولت بهار اولین محموله کمک‌های ایران به آوارگان روهینگیا رسید Sat Sep 16 18:04:00 IRDT 2017
فرارو میردامادی: کابینه سایه در احزاب ضروری است Sat Sep 23 10:00:11 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران آغاز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در مناطق فرا سرزمینی Sun May 07 00:15:36 IRDT 2017
اطلاعات ذکر خیرى از دکتر حسن حبیبى Mon Feb 04 15:29:59 IRST 2019
واحد مرکزی خبر تشییع شهدای راهپیمایی بزرگ بازگشت در غزه Sat Sep 29 20:09:47 IRST 2018
افکارخبر قاتلی که کتاب نوشت +عکس Sun Sep 17 21:45:35 IRDT 2017
ورزش 3 وعده دیدار مجدد خامس با رئال مادرید Mon May 15 10:55:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران مرغداری‌های فاقد مجوز علت اصلی شیوع آنفلوانزای مرغی Sat Dec 23 10:31:42 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا ادامه پاک‌سازی سیاسی نیروهای انقلاب از آموزش و پرورش/ حذف شش کارشناس دیگر به بهانه مخالف بودن با دولت Wed Jul 05 13:09:02 IRDT 2017
میزان قیمت انواع برنج ایرانی و خارجی در بازار + جدول Mon Aug 06 11:01:01 IRDT 2018
خبرگزاری مهر اولین تصاویر از سقوط اتوبوس کرج-ساری به دره Tue Sep 12 08:17:09 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های صنعتی گیلان مشاهده نشده است Tue Jan 24 15:44:00 IRST 2017
دولت بهار قلعه‌نویی: با کرار برخورد می‌کنم و شاید حتی عذر او را بخواهم Sat Dec 31 19:02:00 IRST 2016
خبرگزاری کتاب ایران ساموئل جانسون 309 ساله شد Tue Sep 18 14:38:51 IRDT 2018
تابناک بارش پراکنده در جنوب به سبب چرخند اقیانوس هند Fri Sep 01 14:35:01 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا ولایتمداری و استکبارستیزی دو دستاورد انقلاب اسلامی برای مردم جهان است Wed Jan 30 12:15:24 IRST 2019
خبرآنلاین دبیرکل موتلفه: صدای شکستن استخوان‌های آمریکا می آید Sun Dec 23 15:41:52 IRST 2018
خبرگزاری مهر ناپایداری های جوی تا فردا در استان کرمان ادامه دارد Sat Oct 20 16:43:10 IRST 2018
میزان افتتاح اولین مرکز جامع خدمات قضائی در کرمان Tue Aug 15 11:02:35 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر فرهمند: می خواهیم تاریخ ساز شویم+فیلم Sun Oct 28 10:52:33 IRST 2018
پارس فوتبال بازیکنی مثل مسی باید به یک باشگاه دیگر بپیوندد و بزرگی اش را ثابت کند Fri Aug 25 11:59:33 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر عراق ظرفیت سرمایه گذاری 5 میلیارد دلاری در صنعت اب وبرق دارد Tue Jan 09 15:30:37 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران به دنبال احقاق حق کارگران گروه ملی هستیم Tue Dec 18 13:51:02 IRST 2018
فرارو بیرانوند:‌ هیچ کسی نمی‌تواند پرسپولیس را زمین بزند Thu Feb 14 19:54:48 IRST 2019
صراط نماینده مجلس: فعال شدن کارت‌های سوخت‌ در دستور کار است Tue Oct 16 10:11:18 IRST 2018
خبرگزاری نسیم «جدیدترین رویکردهای آخرالزمانی بازی‌های رایانه‌ای» بررسی می‌شود Thu Jan 18 12:56:07 IRST 2018
اخبار بانک همکاری بانک کشاورزی برای حل معضل تولید Wed Feb 15 14:09:15 IRST 2017
واحد مرکزی خبر دیدار هیئت حزب الله لبنان با اسقف کاتولیک های لبنان Sun Dec 23 16:36:10 IRST 2018
افکارخبر واژگونی سمند در هرمزگان فاجعه آفرید Mon Nov 05 09:56:41 IRST 2018
خبر خودرو نوسانات منفی گروه خودرو در حال جبران است Sat Oct 20 13:07:11 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی کشاورزان از برق رایگان برخوردار می شوند Tue May 08 11:48:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر رگبار و رعد و برق در راه خراسان جنوبی Tue May 08 15:12:52 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا سپاه بر عهد حمایت و همراهی خط مقاومت تا فروپاشی رژیم منحوس صهیونیستی مصمم و استوار ایستاده و خواهد ایستاد Thu Oct 11 11:06:55 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران سونامی نابودی سازندگان تجهیزات نفت و حفاری در راه است Wed Jan 09 11:33:41 IRST 2019
جام نیوز پرواز بمب‌افکن های آمریکایی برای فراز شبه‌جزیره کره Sun Jul 30 11:56:40 IRDT 2017
خبرگزاری مهر افزایش مهارت تخصصی اقتصادی خبرنگاران فارس اولویت است Wed Nov 28 14:05:23 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران از اعطای وام جدید 20 میلیونی به فرهنگیان تا شایعه انتخاب جایگزین برای شهردار Sat Sep 01 18:43:04 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر تشییع پیکر شهید مدافع حرم در شیراز + فیلم،عکس Thu Jun 29 11:04:15 IRDT 2017
بولتن نیوز سنای آمریکا همچنان نگران برجام Mon May 08 10:50:24 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ارائه 3500 فقره استعلام در روز/ امسال بالای 80 درصد اقدامات را ظرف 2 روز کاری انجام می‌دهیم Mon Jul 10 12:55:00 IRDT 2017