خبرگزاری فارس - Wed May 10 15:35:00 IRDT 2017 نمایش خبر

نامزدهای ریاست‌جمهوری در خصوص کم‌آبی چه می‌گویند؟

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری، دو رویکرد در خصوص کم‌آبی وجود دارد؛ رویکرد اول اصلاح وضعیت کم‌آبی را در استفاده از منابع کنونی آب با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و محدودیت مصرف آب در بخش کشاورزی می‌داند. اما رویکرد دوم معتقد است که کشور مشکل کمبود آب ندارد و مشکل و ریشه کم‌آبی در عدم مدیریت منابع آب است.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، عیارآنلاین نوشت: مسئله کم‌آبی به خصوص در سال‌های اخیر، به شدت مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفته است. به طور کلی، دو نگاه کلان به این مشکل در کشور وجود دارد که در سطح مفهومی و حتی عملکردی، تفاوت‌هایی بنیادین با یکدیگر دارند. 

نگاه اول به وضعیت آبی که طرفدارانی از بدنه کارشناسان و مسئولین دارد، بر بحرانی بودن وضعیت کشور حوزه منابع و مصارف آب استوار است. بخش عمده مدافعان این دیدگاه، بحران آبی ایران را نتیجه استفاده بدون ملاحظه از آب در بخش کشاورزی می‌دانند. 

این کارشناسان معتقدند ایران با بهر‌ه‌برداری از 97 درصد از آب‌های سطحی خود وارد بحرانی از بی‌آبی شده است و در آینده کوچ بیش از 50 میلیون نفری مردم کشورمان از ایران به علت خشکسالی امری محتوم خواهد بود. در این نگاه، ایران در یک دوره خشکسالی بلند مدت قرار دارد و برای اصلاح این وضعیت و جبران کمبود آب در بخش های آشامیدنی و صنعت، باید هرچه زودتر مصرف آب در بخش کشاورزی به عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کننده کاهش یابد و به حداقل ممکن برسد. در همین راستا از عدم گسترش و تمرکز بر کشاورزی در بخش‌های مختلف کشورمان حمایت می‌کنند. در واقع، این کارشناسان مهم‌ترین راهکار برون‌رفت از وضعیت کنونی آبی کشور را ابتدا کاهش و سپس بهینه کردن مصرف آب در بخش کشاورزی می دانند و از اجرای طرح‌هایی مانند «نکاشت» حمایت می کنند. 

اما نگاه دوم؛ کارشناسانی که در این دسته قرار می‌گیرند اعتقاد دارند مرور آمارهای موجود در مورد متوسط میزان بارش در کشور و تغییرات اقلیمی، که در سال‌های مختلف اتفاق افتاده است، حقایق مهمی را در مورد وضعیت آبی کشور آشکار می سازد که عبارت‌اند از: 

1- براساس آمارهای موجود، پهنه کشورمان در هر سال آبی شاهد ورود بیش از 424 میلیارد متر مکعب آب به کشور است که از دو طریق یعنی بارش و ورود از کشور‌های همسایه به ایران محقق می‌شود. با این وجود و علی رغم همه تلاش های صورت گرفته توسط سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف برای هدایت و بهینه کردن استفاده از این حجم عظیم آب در کشور، از مجموع میزان آب ورودی به کشور صرفا حدود 16 درصد یعنی 65 میلیارد متر مکعب در کشور به صورت واقعی به مصرف می‌رسد. به عبارت دیگر، همه مباحث مطرح شده درباره میزان مصرف آب و یا استفاده از واژه‌هایی همچون بحران آب، صرفا ناظر به 16 درصد از آب ورودی به کشور است. سوال مهم این کارشناسان سرنوشت 84 درصد آب ورودی به کشور است که می‌تواند به طور کلی تعبیر موجود در مورد بحران کم‌آبی ادر کشور را تغییر دهد. آنها معتقدند می‌توان بخش قابل توجهی از 84 درصد آب مفقودی کشور را ردیابی کرد. 

2- میزان تبخیر آب در ایران 3 برابر متوسط جهانی است و این مساله به همراه روش‌های انتخابی از سوی دستگاه‌های ذیربط برای ذخیره آب در کشورمان همچون سد سازی، منجر به اتلاف نزدیک به سالانه 294 میلیارد متر مکعب آب در ایران می‌شود. به عبارت دیگر بیش از 4 برابر همه آب مصرفی (در تمام بخشهای کشاورزی، صنعت و خانگی) در ایران به وسیله تبخیر از دست می‌رود. 

3- مشکل مدیریت آب در کشور بخاطر عدم وجود مدیریت صحیح در حوزه آب است و نه کم‌آبی و این موضوع مصادیق مشخصی مانند اتلاف در شبکه انتقال و توزیع آب در کشور دارد. مطابق دیدگاه این گروه از افراد، اگرچه به صورت طبیعی و مانند سایر کشورهای جهان در ایران نیز بخش کشاورزی مصرف بخش عمده‌ آب را نسبت به بخش‌های دیگر ازجمله خانگی و صنعت به خود اختصاص می‌دهد، اما دلیل اصلی این موضوع، عدم مصرف بهینه کشاورزان نیست؛ بلکه عدم سرمایه‌گذاری مناسب در شبکه‌های توزیع آب در بخش کشاورزی باعث شده است سالانه تنها در بخش کشاورزی 31 میلیارد متر مکعب آب به علت بهره‌ور نبودن و عدم تجهیز مسیر‌های انتقال آب به مزارع به هدر می‌رود. 

به همین دلیل، نمی توان مصرف این میزان آب که تقریبا به اندازه 50 درصد تمام آب مصرفی کشور است را به حساب بخش کشاورزی گذاشت و این ادعای مدافعان دیدگاه اول که کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب و مقصر بخش عمده‌ای از کمبود آب در کشور است، با واقعیت تطابق ندارد. البته مطابق با بررسی های این کارشناسان، مشکلات شبکه انتقال و توزیع آب در کشور محدود به بخش کشاورزی نیست و حدود 35 درصد از مصرف آب خانگی کشور (حدود 2 میلیارد متر مکعب در سال) هم به وسیله این شبکه مستهلک انتقال از بین می‌رود. 

به صورت خلاصه، راهکار اصلی گروه اول برای اصلاح وضعیت فعلی، استفاده از منابع کنونی آب کشور با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و کاهش و بهره‌ور کردن بخش کشاورزی (به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب) است و راهکار اصلی گروه دوم در این زمینه، آبخیزداری و کاهش تبخیر بیش از 70 درصد آب ورودی به کشور و افزایش بهره وری در شبکه‌های انتقال آب به کشاورزان است. در هر صورت، دولت آینده باید یکی از این دو دیدگاه را به عنوان محور اصلی فعالیت های خود برای برطرف کردن مشکلات کنونی کشور در حوزه آب انتخاب کند. 

در ادامه باید دید که هر کدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیرامون کم‌آبی چه نظراتی دارند: 

 نظرات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیرامون کم‌آبی 

روحانی: ادامه استفاده از آب در کشاورزی به‌صورت سنتی امکان‌پذیر نیست 

با توجه به منابع آبی، نیاز مردم، گسترش جمعیت و نیازهای عمومی و صنعتی، اگر مسئله آب را مدیریت نکنیم با یکی از مشکلات بزرگ اجتماعی مواجه خواهیم شد که یکی از راه‌های جلوگیری از بروز این مشکل، بهره‌برداری صحیح از منابع موجود و استفاده از آبیاری نوین است.(31 فروردین 96) 

یکی از مسائل عمده در محیط‌زیست موضوع بهره‌وری آب است که در این راستا، هیچ راهی بهتر از به‌کارگیری شیوه‌های علمی آبیاری و کشاورزی نمی‌تواند مثمر ثمر باشد.(10 خرداد 95) 

ادامه استفاده از آب در کشاورزی به‌صورت سنتی در میان‌مدت و بلندمدت امکان‌پذیر نیست، باید محصولات بر مبنای بهره‌وری درست از آب تنظیم شوند.(7 دی 93) 

جهانگیری: کشاورزی بیشترین مصرف کننده منابع آبی 

بخشی از مدیریت منابع آب که مربوط به مدیریت و استفاده از آب‌های جاری، آب‌های زیرزمینی و آب‌های مرزی است باید با دقت و حساسیت زیاد بررسی شوند. در حوزه مصرف هم نیازمند مدیریت هستیم در این راستا، بخش کشاورزی سهم اصلی و بیشتری در مصرف آب دارد و در حدود 92 درصد از منابع آب کشور در این بخش مصرف می‌شود و اگر مدیریت و صرفه‌جویی مناسبی در بخش کشاورزی اعمال شود بخش زیادی از دغدغه‌های مربوط به کمبود منابع آب برطرف خواهد شد.( 13 مرداد 95) 

مدیریت منابع آب باید در صدر کارها و برنامه‌های وزارت نیرو قرار گیرد و وزارت جهاد کشاورزی نیز باید برنامه‌های خوبی برای مدیریت منابع آب تهیه کند و بخش کشاورزی به سمت بازدهی بیشتر آب و کاهش مصرف پیش برود.(23 مرداد 95) 

میرسلیم: بهره‌وری و مدیریت آب سرلوحه فعالیت‌های کشاورزی 

درزمینه آب و مصرف بی‌رویه از منابع زیرزمینی چنان افراط کردیم که نه‌تنها آب بلکه منبع آب را نیز ازدست‌داده‌ایم و سفره‌های زیرزمینی دیگر توان جذب آب را ندارند.(25 مرداد 93) 

در چند سال گذشته استفاده بی‌رویه آب‌های سطحی و زیرزمینی برای کشور مشکلات بغرنجی را آفریده به صورتی که بسیاری از سفره‌های زیرزمینی بازگشت‌ناپذیر خواهد بود و حتی اگر نزولات آسمانی نیز افزایش یابد به حالت گذشته خود بازنخواهد گشت.(8 اردیبهشت 96) 

کمبود آب یکی از مشکلات اساسی کشور است.به دلیل عدم مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب بسیاری از روستاهای ما به حالت بیابان‌زایی درآمده‌اند و روستانشینان به دلیل عدم توان زندگی در این مناطق به شهرها روی آورده‌اند.(8 اردیبهشت 96) 

کشاورزی در ایران در طول تاریخ با مشکل آب مواجه بوده است. اگر می‌خواهیم پایداری در توسعۀ کشاورزی داشته باشیم، بهره‌وری و مدیریت آب را باید در سرلوحۀ بررسی‌های پژوهشی و اقدامات علمی قرار دهیم. روش غرق­آبی در اغلب موارد منسوخ است و باید جایگزین شود با روش‌های جدید آبیاری.(16 فروردین 96) 

هاشمی طبا: افزایش تولیدات کشاورزی، خیانت به سرزمین 

در حال حاضر سطح آب‌های زیرزمینی کشور به مرز 350 متر و یا 400 متر رسیده است و همچنین تعداد از دریاچه‌های کشور خشک‌شده است. ما باید از آب به‌عنوان یک میراث گران‌بها نگهداری کنیم.(6 اردیبهشت 96) 

دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور رو به خشکی و بعضاً خشک‌شده است و مهم‌ترین آن‌ها دریاچه ارومیه است که خشک شدن آن به حقابه‌های کشاورزی و حفر چاه‌های کشاورزی غرب دریاچه برمی‌گردد و برحسب نظر متخصصان، خشک‌شدن نهایی آن (و حتی درحال‌حاضر) کانون تولید ریز گردهای نمکی می‌شود. در شرایط فعلی هرچه به کشاورزی فشار وارد و بیشتر تولید کنیم، به خود کشاورزی لطمه وارد و به سرزمینمان خیانت کرده‌ایم.(2 اردیبهشت 96) 

قالیباف: کم‌آبی کشور حاصل سوء مدیریت 15 ساله در حوزه مدیریت آب 

مشکل کم‌آبی در کشور به دلیل سوء مدیریت و تدبیر در کشور است و اگر امروز شاهد بزرگ‌ترین معضل محیط‌زیست کشور در ارومیه هستیم (خشکی دریاچه ارومیه) این حاصل اتفاق نیست و متعلق به یکی دو سال اخیر نیز نیست، بلکه متعلق به پانزده، شانزده سال تصمیم‌گیری‌های نادرست است.( 12 خرداد 92) 

رئیسی: ما در کشور مشکل آب نداریم، مشکل سوء مدیریت بر آب دارم 

ما نمی‌گوییم کمبود آب نیست اما حتماً مدیریت آب مسئله ماست و اگر همین آب در کشور مدیریت دقیق شود می‌تواند مشکلات ما را کاهش دهد.(8 اردیبهشت96) 

مسئله آب مشکل استان کردستان است اما من مشکل آب را در «مدیریت آب» و «مدیریت منابع انسانی» می‌دانم نه خود آب، چون اگر منابع آبی و انسانی به‌درستی مدیریت شوند مشکلات آب کشور حل خواهد شد.(12 اردیبهشت 96) 

ما در کشور مشکل آب نداریم مشکل سوء مدیریت بر آب است، مشکل ساختارهای نادرست اقتصادی فقط نیست مشکل کمبود مدیریتی مقتدر برای اقتصاد کشور است. ( 5 اردیبهشت 96) جمع‌بندی 

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری، می‌توان نتیجه گرفت که «راهکار اصلی و اولویت‌دار» آقایان روحانی، جهانگیری، میرسلیم و هاشمی‌طبا برای اصلاح وضعیت کم آبی، استفاده از منابع کنونی آب کشور با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و محدویت، کاهش و بهره‌ور کردن بخش کشاورزی (به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده آب) است. در مقابل، آقایان رئیسی و قالیباف «ریشه» وضعیت کنونی آب را در عدم مدیریت صحیح منابع آب می‌دانند و معتقدند کشور مشکل کمبود آب ندارد و مشکل و ریشه کم‌آبی در عدم مدیریت منابع آب است و باید این مسئله در «اولویت» قرار گیرد. 

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس  صرفا آن را بازنشر کرده است. 

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی 

انتهای پیامم/
خبرگزاری فارس طراحی مدل ارزیابی عملکرد ساختارهای تولید دانش انتظامی و امنیتی Sun Aug 20 04:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بررسی جزئیات مالی قرارداد با بوئینگ و ایرباس/ 330 میلیون دلار آورده صندوق توسعه ملی چگونه بازگشت داده می شود؟ - شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی Wed Jan 25 04:10:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کنکور و شبه کنکورها موجب ناراحتی روحی دانش‌آموزان می‌شود Tue Feb 06 12:40:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس کشورهای آسیایی خرید نفت از ایران را کاهش دادند/ تخفیف‌ ایران برای جلب مشتری Mon Dec 04 10:22:45 IRST 2017
خبرگزاری فارس جوایز سینمایی اسپریت اعطاء شد/«مهتاب» از «لا لا لند» پیشی گرفت Sun Feb 26 09:55:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس بررسی امکان لغو روادید برای ساکنان مرزی تاجیکستان و ازبکستان Wed Mar 08 10:07:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس بعد از یک ماه بی مدیری؛ بالاخره مدیرعامل جدید شرکت ساماندهی مشاغل منصوب شد Sat Oct 06 11:38:11 IRST 2018
خبرگزاری فارس لزوم تقویت پایه‌های فکری و مدیریتی فعالان رسانه‌ای انقلابی در عرصه مجازی Mon Feb 13 18:42:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس تمرینات فشرده یاران پورعلی گنجی در دوازدهمین روز اردوی اتریش+تصاویر Tue Aug 01 09:42:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ساختمان‌های مسکونی در منطقه 2 در حال تبدیل به مجتمع‌های تجاری هستند Tue Sep 26 10:14:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس لاوروف: شاید همکاری با آمریکایی‌ها در نبرد سوریه از سر گرفته شود Wed Mar 29 20:14:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پیروزی سویا مقابل لاکرونیا در دیداری پر گل Sat Apr 08 22:51:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تیم پیروانی در سایه بی‌مهری باشگاه‌ها/ حامیان زبانی و سنگ‌اندازان عملی Sat Jul 08 11:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس انتظار داریم وزرا برای پست‌های مدیریتی از بانوان استفاده کنند Tue Aug 15 13:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اعتراض چین به حضور کشتی انگلیسی در دریای چین جنوبی Thu Sep 06 12:54:54 IRDT 2018
خبرگزاری فارس احیای تالاب یعقوب‌آباد منوط به تأمین حق‌آبه Mon May 29 13:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس حادثه تروریستی اهواز واکنشی به حماسه عاشورایی عرب‌های غیور خوزستان است Sat Sep 22 14:36:18 IRST 2018
خبرگزاری فارس اتخاذ تدابیر ویژه برای امنیت بلوچستان پاکستان؛ ایران به ما اعتماد کند Tue Feb 06 13:18:26 IRST 2018
خبرگزاری فارس همه دستگاه‌های ذی‌ربط برای یافتن و بازگرداندن پیکر دریانوردان عزیزمان تلاش کنند Fri Jan 19 11:21:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس نگران تشدید وضعیت بین قطر و همسایگان هستیم/بهترین راه گفتگو است/آمادگی ایران برای کمک Sun Jun 18 17:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مسئولیت ناشی از تبلیغات خلاف واقع Tue Mar 28 06:04:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آغاز سوگواره عاشورایی با میزبانی 460 امامزاده از شیرخوارگان حسینی Wed Sep 20 17:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس انفجارهای حمص نشان‌دهنده اراده بین‌المللی در حمایت از تروریسم است Tue Feb 28 14:37:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس چرا بن سلمان باید از آشوب‌ها در ایران نگران باشد؟ Fri Jan 05 00:02:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس فینال دسه یک باشگاه های کشور در یزد Thu Mar 14 22:06:02 IRST 2019
خبرگزاری فارس حمله بمب‌افکن‌های راهبردی روسیه به مواضع تروریست‌ها در شرق سوریه Sun Dec 03 21:03:11 IRST 2017
خبرگزاری فارس برگزاری نشست 4 جانبه درباره لیبی در مقر اتحادیه عرب Sat Mar 18 19:04:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس صفی‌پور: از دی ماه برای ساخت سروود تیم ملی با فدراسیون فوتبال تفاهم نامه امضا کردیم Mon Apr 16 15:33:16 IRDT 2018
خبرگزاری فارس گردش 976 روزه همراه با محمد دلاوری در پس‌کوچه‌های اروپا Wed Apr 19 12:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پایان مسابقات دارت کشور در مشهد Sat Aug 26 17:32:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس انتخاب «هنیه» به ریاست دفتر سیاسی حماس؛ بازگشت روابط با تهران Thu Mar 16 11:09:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اگر مستند را حذف می‌کنید، عنوان جشنواره را سینمای داستانی فجر بگذارید/ محدودیت‌هایی که باعث هیجان در مستند شده است Mon Sep 04 12:39:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پالایشگاه بندرعباس از نظر تامین انرژی سومین پالایشگاه کشور است/ 3000 نفر نیروی بومی در پالایشگاه مشغول به کار هستند Sat Mar 04 20:27:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دومین مانور ملی «جبهه مقاومت سایبری دانش‌آموزی» 12 بهمن آغاز می‌شود Sat Jan 28 13:24:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس تصویب یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد زنجیره گوشت قرمز در کشور Tue Aug 29 16:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس وقوع زلزله 5.6 ریشتری در ایرانشهر Fri Sep 07 11:35:35 IRDT 2018
خبرگزاری فارس آمریکا بر گمان توطئه‌ها برای دور کردن ایران از سوریه صحه گذاشت/دمشق از حمایت متحدانش دست نمی‌کشد Sun Mar 12 09:00:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس وزیر ارتباطات: همراه اول لوکوموتیو پرقدرت مسیر حرکتی ایران دیجیتال است Sat Oct 06 09:48:03 IRST 2018
خبرگزاری فارس بانک مرکزی راهی جدی برای کنترل ارز پیدا کند/ صرافی‌ها قیمت ارز را بالا می‌برند Mon Aug 20 04:50:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تفاهم‌نامه‌ همکاری علمی میان سه نهاد علم و فناوری کشور منعقد شد Tue May 02 13:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دمشق از سلاح شیمیایی استفاده نکرده و نخواهد کرد Sun Aug 26 22:07:13 IRDT 2018
خبرگزاری فارس «طلای رشید» نوروز را طلایی کرده است Mon Mar 25 12:42:00 IRDT 2019
خبرگزاری فارس فیلم/ قالیباف: چرا فقط 4 درصد جامعه با قدرت و رانت از منابع کشور استفاده می‌کنند؟ Wed May 10 14:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اردوغان: عملیات جدید در شمال سوریه قریب‌الوقوع است Sun Aug 06 01:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رهبر انقلاب درگذشت مرحوم سید رضا نیّری را تسلیت گفتند Mon Jul 03 13:31:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس باغ ایرانی در محل باغ ملی شهر سانچئون تاسیس می‌شود Tue Aug 08 16:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نیروی هوایی آمریکا حضور و تجهیزات خود در خاورمیانه را تقویت می‌کند Sat Apr 22 16:27:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ثبت‌نام طرح جریمه مشمولان غایب در سال 97 آغاز شد Fri Apr 20 09:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تولید 29 هزار و 800 تن گوشت قرمز در همدان Mon Jul 10 07:18:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تقویت مهارت‌های اجتماعی خردسالان با مجموعه داستان‌های صمیمانه کلر ژوبرت Tue Feb 13 12:08:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس پنجمین یادواره «سوره‌های سرخ» در فرهنگسرای بهمن برگزار می‌شود Sat Dec 23 14:38:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس راهی برای افزایش رزق و روزی Tue May 09 09:12:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تغییر زمان پخش برنامه‌های پرسمان رادیو معارف Mon Apr 03 13:07:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فعالیت 2 هزار سازمان‌ مردم نهاد و مؤسسه خیریه فعال در حوزه کودک در کشور Mon Nov 20 11:12:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس لغو پرواز و سرگردانی مسافران در مسئولیت‌ناپذیری چارترکننده Wed Sep 12 10:52:08 IRDT 2018
خبرگزاری فارس درخواست ابطال دستور العمل شرکت ملی نفت ایران در خصوص واگذاری منازل سازمانی رد شد Mon Jun 26 13:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس درخصوص لو رفتن سوالات امتحان نهایی هنوز اعلام جرم نشده است/ صدور کیفرخواست برای 6 مدیر تلگرامی Sat Jul 01 15:25:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تولید سالانه 15 میلیون تن مواد پروتئینی/کمبودی در تولید مرغ و تخم مرغ نداریم Sun Sep 02 09:03:28 IRDT 2018
خبرگزاری فارس از ریاست هیأت دوچرخه سواری استعفا کردم Wed Jul 26 10:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 دی Wed Jan 17 01:52:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس تبیین اصول فقهی حاکم بر قراردادهای سرمایه‌گذاری در صنعت بالادستی نفت و گاز ایران Fri Apr 27 02:03:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس حضور حسین فریدون در دادسرای تهران Sat Apr 08 13:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تصادف زنجیره‌ای در کرمان/ برخورد سرویس مدرسه با اتوبوس Wed Nov 22 08:38:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس شاه اردن: «الرقه» بزودی سقوط می‌کند/ فرار عناصر داعش چالشی برای اردن است Fri Apr 07 10:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نامش باباگُرگُر است اما دیده نمی‌شود Thu Mar 29 00:35:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس بیشترین برف و باران استان در مشهد بارید Wed Feb 20 20:09:16 IRST 2019
خبرگزاری فارس تمرینات فولاد خوزستان از چهارشنبه پیگیری می‌شود Mon Jul 03 12:52:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رونمایی از 2 مجله قرآنی در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم Sat Apr 07 12:09:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس یورو جایگزین دلار در تکالیف ارزی شد/ بانک مرکزی مؤظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند Wed Apr 18 13:52:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس خط تحمیل مستبدانه علوم انسانی سکولار هیچ‌گاه متوقف نشده است Thu Oct 11 10:25:18 IRST 2018
خبرگزاری فارس عماد توحیدی موسیقی سریال «کهنه سرباز» را ساخت Fri Nov 03 19:59:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس آ.ث‌میلان مشتری جدید مهاجم نیمکت‌نشین رئال مادرید Thu May 04 16:09:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اسناد و مدارک حوادث اخیر در کارگروه شورای اجتماعی کشور مجدداً بررسی ‌می‌شود Tue Jan 16 17:47:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس مداخلة دادگاه در تعیین داور، آسیب شناسی قانون، رویة قضایی و ارائة الگو Fri Mar 30 03:57:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس برگزاری 7 همایش در هفته تمدن نوین اسلامی/ تجلیل از 5 مقاله برتر Mon Feb 27 15:02:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پوتین با مقامات ایران در خصوص برجام رایزنی می‌کند Wed Sep 05 18:27:59 IRDT 2018
خبرگزاری فارس گردهمایی سمن‌های مبارزه با مواد مخدر کشور در شیراز Sat Jan 06 15:33:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس حضور رئیس جمهور چین در سالگرد استقلال هنگ‌کنگ از انگلیس، تحت تدابیر شدید امنیتی Thu Jun 29 11:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بوگدانوف: سوریه و برجام در دستور کار بحث ظریف و مقامات روس خواهد بود Tue Sep 12 19:18:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بیانیه ائتلاف «الفتح» عراق درباره برکناری رئیس الحشد الشعبی Fri Aug 31 08:36:29 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ترکیب من‌سیتی و آرسنال مشخص شد+عکس Sun Apr 02 18:38:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس همکارهای اقتصادی و گمرکی تاجیکستان و چین گسترش می‌یابد Tue May 16 13:31:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس سازمان‌های حقوقی تونس: عربستان مسئول سلامت «خاشقجی» است Fri Oct 05 10:30:59 IRST 2018
خبرگزاری فارس تا آخرین لحظه در «نفس» غافلگیر می‌شوید/ «نفس» را نباید با «ارمغان تاریکی» و «پروانه» قیاس کرد Fri Jun 23 14:27:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رونمایی و نقد کتاب «واروژان» در فرهنگسرای ارسباران Wed Jan 31 12:15:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس آغاز به کار پنجاهمین مدرسه طبیعت در پارک پردیسان Wed Aug 02 09:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فاتح تریم از هدایت تیم ملی ترکیه کناره‌گیری کرد Wed Jul 26 18:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فیلم/ مدیحه سرایی نریمان پناهی در استودیوی فارس Mon Feb 19 00:21:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس بر دست پدران و مادران شهدا بوسه می‌زنم و به این بوسه افتخار می‌کنم Tue Jan 31 15:27:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نویسنده اسرائیلی: تقویت همکاری ایران، حزب‌الله و حماس، خطر علیه اسرائیل را افزایش می‌دهد Mon Jan 22 16:26:37 IRST 2018
خبرگزاری فارس آماده‌سازی 150 شرکت برای واگذاری و خروج از بنگاه‌داری Sat Sep 16 14:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آیت‌الله دژکام: بوسه بر چنگال گرگ خطاست Fri Feb 22 14:05:11 IRST 2019
خبرگزاری فارس هاشمی: کسب مدال توسط بانوان را به فال نیک می‌گیرم/این بازی‌ها حکم آماده‌سازی برای ما دارد Sat May 13 16:05:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بسط‌ ناپذیری وحی با تکیه بر آیات و روایات Thu Sep 21 06:07:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آماده پرداخت خسارت به قربانیان و حادثه‌دیدگان سانحه بوئینگ 747 هستیم Wed Feb 01 13:31:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کشته شدن 20 داعشی در دیرالزور Sun Aug 20 14:33:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اطلاعیه خانواده مرحوم نوروزی به مناسبت قهرمانی پرسپولیس Tue Apr 18 14:55:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دیدار وزرای خارجه 5 کشور عربی با شاه اردن Sat Jan 06 16:11:26 IRST 2018
خبرگزاری فارس سایه سیاه ناامنی بر سر مدارس ارزگان/ تنها 20 مدرسه در «ترینکوت» فعال است Mon Apr 17 15:39:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان Tue Oct 03 16:15:00 IRST 2017
صبا ایران داعش 3070 نفر را در سوریه اعدام کرده است Sun Sep 30 10:00:55 IRST 2018
واحد مرکزی خبر شش کشته در درگیری نزدیک فرودگاه العریش مصر Wed Dec 20 19:31:04 IRST 2017
مشرق نیوز وقتی مردم به داد هم می‌رسند +عکس Wed Nov 21 11:01:51 IRST 2018
پارسینه نابودی مرکبات در مازندران Tue Jan 03 11:46:51 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم تمدید قرارداد هافبک مصدوم استقلال Wed Jun 29 11:11:44 IRDT 2016
باشگاه خبرنگاران بارش 7 میلی‌متری باران در خرم‌آباد Tue Dec 26 15:55:31 IRST 2017
تی نیوز استخدام یکنفر تراشکار درجه دو و یک کارگر برشکار در حومه شهریار Sun Apr 15 16:59:18 IRDT 2018
صبحانه با خبر مجازات اعدام حاملین مواد مخدر حذف می‌شود Sun Feb 12 21:18:31 IRST 2017
تابناک شینهوا: تعطیلی دولت آمریکا نشان‌دهند ناکارآمدی سیستم سیاسی غرب است Sun Jan 21 12:21:42 IRST 2018
ایلنا آخرین وضعیت ترافیک معابر تهران در صبح چهار‌شنبه Wed Mar 13 08:24:09 IRST 2019
ایسکانیوز رونمایی از کتاب های کودکانه در نمایشگاه کتاب پکن Sat Aug 26 12:15:10 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر تست نهایی انتخابی تیم ملی آبهای آرام برگزار می شود Tue Apr 17 12:46:33 IRDT 2018
جهان نیوز شرط سنگین درج آگهی در صفحه اینستاگرام‌ «رونالدو»! Mon Jul 24 12:22:02 IRDT 2017
تدبیر و امید تصاویر/ ارکستر ملی ایران به خوانندگی محمد اصفهانی Sun Oct 14 01:15:40 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران تصویربرداری «مُرّ قانون» در شرق تهران ادامه دارد Fri Feb 22 17:05:04 IRST 2019
واحد مرکزی خبر ایران در صدر کشورهای خاورمیانه از نظر مقالات علمی ژنتیک در سال 2017 Wed Jan 09 11:56:10 IRST 2019
جهان نیوز خانم ابتکار، چرا پسر شما در آمریکاست؟ Mon Nov 05 10:06:56 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا رقم دقیق بدهی‌ سرخابی‌ها مشخص شد Wed Aug 09 10:59:25 IRDT 2017
خبرگزاری مهر نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری برگزار می شود Mon Apr 17 09:08:58 IRDT 2017
تی نیوز انفجار بمب در بازاری در ولایت هرات افغانستان Tue Apr 10 00:57:01 IRDT 2018
فرارو لباس تحقیر بر تن فوتبال! Tue Jan 01 12:16:04 IRST 2019
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روزشمار دفاع مقدس/7مرداد،62 Sat Jul 28 14:58:21 IRDT 2018
ایران آنلاین مشکلات زیست شهری معلولان در میز گرد ایران Wed Mar 01 13:48:05 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین با هر گونه نقض برجام باید قاطعانه برخورد کرد/ باید با نفوذ ایران در منطقه مقابله کرد Fri Jan 27 12:16:00 IRST 2017
تابناک موافقت ترامپ با تمدید حضور آمریکا در سوریه Wed Apr 04 20:20:46 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر باغ چند محصولی Mon Jul 31 10:06:48 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه Wed Sep 12 08:05:25 IRDT 2018
فرارو اشتباه "زیباکلام" در کرمانشاه چه بود؟ Tue Nov 28 09:57:11 IRST 2017
آفتاب سقوط از سی و سه پل بخاطر سلفی+عکس Thu Jan 18 19:56:47 IRST 2018
جماران طرح حذف محدوده زوج و فرد پایتخت به شورا نیامده است Sun Dec 16 09:45:03 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی صدور حکم برای امور بانوان و چهار کمیته فدراسیون وزنه برداری Mon Feb 20 23:56:00 IRST 2017
پارسینه رشته کوه های هزار مسجد کجاست؟ Sun Jun 03 20:53:23 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران انتصاب اعضای ستاد انتخابات شادگان Tue Feb 28 17:58:21 IRST 2017
تهران پرس مراسم رونمایی از مستند زندگینامه اسلام شناس ژاپنی در توکیو برگزار می شود Mon Jul 16 17:52:00 IRDT 2018
تهران پرس گفتگوی با مردم کرمانشاه دقایقی قبل از حضور رهبر انقلاب+فیلم Mon Nov 20 05:33:00 IRST 2017
ورزش 3 خارجی ها به ترکیب اصلی پرسپولیس می‌رسند؟ (عکس) Wed Feb 13 16:01:00 IRST 2019
ایران آنلاین دوحادثه رانندگی در کندوان با 17 مجروح Thu Dec 21 11:28:50 IRST 2017
واحد مرکزی خبر سایپا یک - صفر استقلال خوزستان، پایان نیمه نخست Fri Nov 30 15:28:41 IRST 2018
اعتدال 5 گزینه نهایی اکران نوروزی سینماها Thu Feb 16 16:14:24 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران بلیط سینما فردا در هرمزگان نیم بها می‌شود Tue Sep 11 10:04:04 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم فیلمبرداری «به وقت شام» به ایستگاه پایانی رسید Wed Sep 20 09:38:05 IRDT 2017
شفاف این روش، نمک نشناسی است Mon Apr 10 15:14:37 IRDT 2017
آرا نیوز امسال کارمندان دستگاه قضا با احترام بیشتری با مخاطبان برخورد خواهند کرد/ ارائه مشاوره رایگان حقوقی در مساجد، دانشگاه ها و مراکز پرجمعیت Wed May 23 10:13:11 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران راه اندازی 20 واحد بوم گردی از ابتدای سال در کرمان Tue May 08 14:12:40 IRDT 2018
خبرگزاری مهر بارندگی و احتمال سیلاب در شمال و جنوب کشور Fri May 12 11:07:04 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران حدیث عشق حسینی در خیابان‌های لندن + فیلم Fri Sep 21 13:34:46 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران کوچ 90 درصد عشایر چهارمحال و بختیاری به قشلاق Wed Oct 10 11:17:14 IRST 2018
میزان مهمترین عناوین "روزنامه های هند" در 8 آبان Mon Oct 30 14:05:01 IRST 2017
آفتاب امام، دولت را تهدید به اعلام جهاد کرد Sat Feb 03 07:06:01 IRST 2018
انتخاب روزنامه ایل جورناله ایتالیا: بن سلمان یک تیم مرگ به نام «گروه مداخله فوری» دارد / این گروه با شکنجه و بازجویی مخالفان را به قتل می‌رساند Tue Mar 19 09:48:06 IRST 2019
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات خطر پذیری کمتری دارد Wed Apr 11 09:29:15 IRDT 2018
تدبیر نیکی کریمی،باران کوثری و... در یک فیلم + عکس Wed Mar 08 05:30:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر ای بهانه همه بهانه هایم ، امید دارم که می آیی + فیلم Thu Jul 13 22:50:01 IRDT 2017
پارس فوتبال ادعای عجیب کاکا درباره حضور رونالدو در یوونتوس Tue Jul 17 16:33:28 IRDT 2018
روزنو ابوبکر البغدادی زنده است Fri Sep 01 11:56:19 IRDT 2017
عرش نیوز بهترین و سریع ترین روش درمان شپش موی سر Tue Aug 29 10:08:26 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران دومین نمایشگاه مشترک «پیشگامان صلح میان ملت‌ها» به زبان هنر Wed Oct 17 13:11:50 IRST 2018
ساعت24 شوخی کاسیاس با بدل مسی ایرانی + عکس Wed Jun 21 20:10:15 IRDT 2017
ساعت24 عملکرد صنعت نفت در خزر و استان‎های ساحلی تشریح شد Tue Feb 05 14:42:32 IRST 2019
خانه ملت غربی‌ها در برجام سابقه خوبی ندارند/ توان دفاعی ما قابل مذاکره نیست Sat Apr 28 11:00:00 IRDT 2018
بنکر شاخص بورس 114 واحد رشد کرد Tue May 09 13:20:55 IRDT 2017
عصر خودرو خودروسازان باید عذرخواهی می‌کردند Wed Feb 06 09:09:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی خلخال قطب مهم آموزش عالی استان اردبیل است Tue Feb 13 09:40:00 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا اجرای 100 برنامه فرهنگی تبلیغی در دهه فجر امسال در اسدآباد Sat Jan 20 14:44:54 IRST 2018
سراج 24 محرومیت 7 ورزشکار دوپینگی/ 2 مربی مادام‌العمر محروم شدند Sat Jan 21 13:26:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اتحاد قالیباف و رئیسی "ایدئولوژیک" است/ بقای "دولت روحانی" به‌نفع مردم نیست Tue May 16 11:34:02 IRDT 2017
آنا آنالیز پرسپولیس از سوی نفتی‌ها Wed Jan 03 13:25:42 IRST 2018
روزنو انهدام باندهای بزرگ سرقت Wed Jul 26 15:40:01 IRDT 2017
دفاع مقدس عکس/ حرم حضرت سکینه (س) پس از حملات داعش Tue Nov 13 11:19:41 IRST 2018
جماران اهواز میزبان جام جهانی کشتی فرنگی شد Wed Nov 08 17:06:50 IRST 2017
اقتصاد آنلاین نرخ یورورشد کرد Wed Aug 29 10:19:18 IRDT 2018
میزان تعرض به اراضی دولتی کرمان متوقف شده است/ کرمان پیشگام در دادرسی الکترونیکی Wed Feb 01 10:07:36 IRST 2017
ایسکانیوز رونمایی از جدیدترین پوستر فیلم«رفتن» Fri May 18 11:06:58 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا فراخوان سومین سوگواره «تعزیه» خراسان جنوبی منتشر شد Sat Aug 12 09:02:27 IRDT 2017
تابناک آیا عظیم خودرو آخرین شرکت خودرویی است که قربانی می‌گیرد؟ مردم قربانی چه می‌شوند؟عدم نظارت نهاد‌های مسئول یا کلاهبرداری شرکت‌ها؟ Mon Nov 26 19:16:10 IRST 2018
میزان سومین نمایشگاه بین‌الملل حمل و نقل و صنایع وابسته Sun Dec 16 13:15:55 IRST 2018
جماران تکمیل پلاتو و تالار اجتماعات بهبهان Mon Sep 25 13:28:31 IRST 2017
واحد مرکزی خبر کاهش 299 واحدی شاخص بورس قزوین Sun Apr 15 21:30:01 IRDT 2018
پرس شیعه ترامپ برنامه بعدی خود بعد از شکست در برابر کنگره را تشریح کرد Sun Mar 26 15:37:37 IRDT 2017
تابناک Tehran, Ankara, more vocal in condemning US plans in Syria Tue Jan 16 18:17:31 IRST 2018
پایگاه خبری الف اخطار سازمان هواشناسی نسبت به افزایش سطح آب رودخانه‌ها، رگبار و رعد و برق Sat Jun 09 17:49:00 IRDT 2018
برنا نماینده ایران برای کسب مدال برنز به مصاف حریف چینی می‌رود Sat Jul 29 18:28:42 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران زیر آب رفتن اروندکنار صحت ندارد / پس از مد، آب از کوچه‌ها عقب رفته است Mon Mar 25 10:23:17 IRDT 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن ‌هفدهمین دوره آزمون سراسری قرآن و عترت در ‌اردبیل برگزار‌ می‌شود Tue Dec 25 08:23:15 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم طرح یاوران ولایت ویژه دانش آموزان بسیجی در رشت برگزار می‌شود Wed Jul 05 15:45:37 IRDT 2017
وطن امروز منطق برنامه منطقه‌ای ایران Sat Feb 16 00:00:00 IRST 2019
میزان نقش آسیای مرکزی در استراتژی جدید آمریکا در "افغانستان" Mon Aug 28 10:59:47 IRDT 2017
تابناک تنفر ستاره فرانسه از رونالدو Tue Nov 22 12:45:31 IRST 2016
وانا اظهارات سرمربی پیشین تراکتورسازی درباره گرث بیل Fri Feb 15 17:20:01 IRST 2019
واحد مرکزی خبر سفر بن سلمان به اردن لغو شد Sun Dec 09 14:09:27 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی اذعان صاحب نظران خارجی : ایران برابر تحریم ها مقاوم است Mon Nov 12 11:40:00 IRST 2018
خبرگزاری مهر تعرض به خط انتقال آب یزد 4 میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشته است Mon Dec 03 21:28:43 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن والدینی ایده آل برای پزشک کودکتان باشید Sat May 27 14:50:15 IRDT 2017
افکارخبر خدمات نوین بانک شهر قابل رقابت با بانک‌های پیشرفته خارجی است Sun Jul 30 14:06:48 IRDT 2017
پایگاه خبری الف نیویورک تایمز: ترامپ تصمیم خود برای خروج از توافق هسته‌ای را گرفته است Tue May 08 15:55:00 IRDT 2018
بی باک نیوز نیلی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب شد Wed Aug 16 13:46:01 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران نخستین جلسه دادگاه پرونده موسوم به «گلیم و گبه کرمانشاهان» برگزار شد Tue Feb 13 10:31:35 IRST 2018
تهران پرس خدابخشی: تولیدکنندگان سریال های تلویزیونی توجهی به تاریخ اقوام ندارند Thu Feb 22 13:03:00 IRST 2018
آنا دعوت 15 بازیکن به اردوی تیم ملی والیبال جوانان بانوان Tue May 08 12:21:17 IRDT 2018
آنا حضور تاکسی خودران در ژاپن از سال آینده Thu Dec 07 10:45:00 IRST 2017