خبرگزاری فارس - Wed May 10 15:35:00 IRDT 2017 نمایش خبر

نامزدهای ریاست‌جمهوری در خصوص کم‌آبی چه می‌گویند؟

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری، دو رویکرد در خصوص کم‌آبی وجود دارد؛ رویکرد اول اصلاح وضعیت کم‌آبی را در استفاده از منابع کنونی آب با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و محدودیت مصرف آب در بخش کشاورزی می‌داند. اما رویکرد دوم معتقد است که کشور مشکل کمبود آب ندارد و مشکل و ریشه کم‌آبی در عدم مدیریت منابع آب است.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، عیارآنلاین نوشت: مسئله کم‌آبی به خصوص در سال‌های اخیر، به شدت مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفته است. به طور کلی، دو نگاه کلان به این مشکل در کشور وجود دارد که در سطح مفهومی و حتی عملکردی، تفاوت‌هایی بنیادین با یکدیگر دارند. 

نگاه اول به وضعیت آبی که طرفدارانی از بدنه کارشناسان و مسئولین دارد، بر بحرانی بودن وضعیت کشور حوزه منابع و مصارف آب استوار است. بخش عمده مدافعان این دیدگاه، بحران آبی ایران را نتیجه استفاده بدون ملاحظه از آب در بخش کشاورزی می‌دانند. 

این کارشناسان معتقدند ایران با بهر‌ه‌برداری از 97 درصد از آب‌های سطحی خود وارد بحرانی از بی‌آبی شده است و در آینده کوچ بیش از 50 میلیون نفری مردم کشورمان از ایران به علت خشکسالی امری محتوم خواهد بود. در این نگاه، ایران در یک دوره خشکسالی بلند مدت قرار دارد و برای اصلاح این وضعیت و جبران کمبود آب در بخش های آشامیدنی و صنعت، باید هرچه زودتر مصرف آب در بخش کشاورزی به عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کننده کاهش یابد و به حداقل ممکن برسد. در همین راستا از عدم گسترش و تمرکز بر کشاورزی در بخش‌های مختلف کشورمان حمایت می‌کنند. در واقع، این کارشناسان مهم‌ترین راهکار برون‌رفت از وضعیت کنونی آبی کشور را ابتدا کاهش و سپس بهینه کردن مصرف آب در بخش کشاورزی می دانند و از اجرای طرح‌هایی مانند «نکاشت» حمایت می کنند. 

اما نگاه دوم؛ کارشناسانی که در این دسته قرار می‌گیرند اعتقاد دارند مرور آمارهای موجود در مورد متوسط میزان بارش در کشور و تغییرات اقلیمی، که در سال‌های مختلف اتفاق افتاده است، حقایق مهمی را در مورد وضعیت آبی کشور آشکار می سازد که عبارت‌اند از: 

1- براساس آمارهای موجود، پهنه کشورمان در هر سال آبی شاهد ورود بیش از 424 میلیارد متر مکعب آب به کشور است که از دو طریق یعنی بارش و ورود از کشور‌های همسایه به ایران محقق می‌شود. با این وجود و علی رغم همه تلاش های صورت گرفته توسط سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف برای هدایت و بهینه کردن استفاده از این حجم عظیم آب در کشور، از مجموع میزان آب ورودی به کشور صرفا حدود 16 درصد یعنی 65 میلیارد متر مکعب در کشور به صورت واقعی به مصرف می‌رسد. به عبارت دیگر، همه مباحث مطرح شده درباره میزان مصرف آب و یا استفاده از واژه‌هایی همچون بحران آب، صرفا ناظر به 16 درصد از آب ورودی به کشور است. سوال مهم این کارشناسان سرنوشت 84 درصد آب ورودی به کشور است که می‌تواند به طور کلی تعبیر موجود در مورد بحران کم‌آبی ادر کشور را تغییر دهد. آنها معتقدند می‌توان بخش قابل توجهی از 84 درصد آب مفقودی کشور را ردیابی کرد. 

2- میزان تبخیر آب در ایران 3 برابر متوسط جهانی است و این مساله به همراه روش‌های انتخابی از سوی دستگاه‌های ذیربط برای ذخیره آب در کشورمان همچون سد سازی، منجر به اتلاف نزدیک به سالانه 294 میلیارد متر مکعب آب در ایران می‌شود. به عبارت دیگر بیش از 4 برابر همه آب مصرفی (در تمام بخشهای کشاورزی، صنعت و خانگی) در ایران به وسیله تبخیر از دست می‌رود. 

3- مشکل مدیریت آب در کشور بخاطر عدم وجود مدیریت صحیح در حوزه آب است و نه کم‌آبی و این موضوع مصادیق مشخصی مانند اتلاف در شبکه انتقال و توزیع آب در کشور دارد. مطابق دیدگاه این گروه از افراد، اگرچه به صورت طبیعی و مانند سایر کشورهای جهان در ایران نیز بخش کشاورزی مصرف بخش عمده‌ آب را نسبت به بخش‌های دیگر ازجمله خانگی و صنعت به خود اختصاص می‌دهد، اما دلیل اصلی این موضوع، عدم مصرف بهینه کشاورزان نیست؛ بلکه عدم سرمایه‌گذاری مناسب در شبکه‌های توزیع آب در بخش کشاورزی باعث شده است سالانه تنها در بخش کشاورزی 31 میلیارد متر مکعب آب به علت بهره‌ور نبودن و عدم تجهیز مسیر‌های انتقال آب به مزارع به هدر می‌رود. 

به همین دلیل، نمی توان مصرف این میزان آب که تقریبا به اندازه 50 درصد تمام آب مصرفی کشور است را به حساب بخش کشاورزی گذاشت و این ادعای مدافعان دیدگاه اول که کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب و مقصر بخش عمده‌ای از کمبود آب در کشور است، با واقعیت تطابق ندارد. البته مطابق با بررسی های این کارشناسان، مشکلات شبکه انتقال و توزیع آب در کشور محدود به بخش کشاورزی نیست و حدود 35 درصد از مصرف آب خانگی کشور (حدود 2 میلیارد متر مکعب در سال) هم به وسیله این شبکه مستهلک انتقال از بین می‌رود. 

به صورت خلاصه، راهکار اصلی گروه اول برای اصلاح وضعیت فعلی، استفاده از منابع کنونی آب کشور با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و کاهش و بهره‌ور کردن بخش کشاورزی (به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب) است و راهکار اصلی گروه دوم در این زمینه، آبخیزداری و کاهش تبخیر بیش از 70 درصد آب ورودی به کشور و افزایش بهره وری در شبکه‌های انتقال آب به کشاورزان است. در هر صورت، دولت آینده باید یکی از این دو دیدگاه را به عنوان محور اصلی فعالیت های خود برای برطرف کردن مشکلات کنونی کشور در حوزه آب انتخاب کند. 

در ادامه باید دید که هر کدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیرامون کم‌آبی چه نظراتی دارند: 

 نظرات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیرامون کم‌آبی 

روحانی: ادامه استفاده از آب در کشاورزی به‌صورت سنتی امکان‌پذیر نیست 

با توجه به منابع آبی، نیاز مردم، گسترش جمعیت و نیازهای عمومی و صنعتی، اگر مسئله آب را مدیریت نکنیم با یکی از مشکلات بزرگ اجتماعی مواجه خواهیم شد که یکی از راه‌های جلوگیری از بروز این مشکل، بهره‌برداری صحیح از منابع موجود و استفاده از آبیاری نوین است.(31 فروردین 96) 

یکی از مسائل عمده در محیط‌زیست موضوع بهره‌وری آب است که در این راستا، هیچ راهی بهتر از به‌کارگیری شیوه‌های علمی آبیاری و کشاورزی نمی‌تواند مثمر ثمر باشد.(10 خرداد 95) 

ادامه استفاده از آب در کشاورزی به‌صورت سنتی در میان‌مدت و بلندمدت امکان‌پذیر نیست، باید محصولات بر مبنای بهره‌وری درست از آب تنظیم شوند.(7 دی 93) 

جهانگیری: کشاورزی بیشترین مصرف کننده منابع آبی 

بخشی از مدیریت منابع آب که مربوط به مدیریت و استفاده از آب‌های جاری، آب‌های زیرزمینی و آب‌های مرزی است باید با دقت و حساسیت زیاد بررسی شوند. در حوزه مصرف هم نیازمند مدیریت هستیم در این راستا، بخش کشاورزی سهم اصلی و بیشتری در مصرف آب دارد و در حدود 92 درصد از منابع آب کشور در این بخش مصرف می‌شود و اگر مدیریت و صرفه‌جویی مناسبی در بخش کشاورزی اعمال شود بخش زیادی از دغدغه‌های مربوط به کمبود منابع آب برطرف خواهد شد.( 13 مرداد 95) 

مدیریت منابع آب باید در صدر کارها و برنامه‌های وزارت نیرو قرار گیرد و وزارت جهاد کشاورزی نیز باید برنامه‌های خوبی برای مدیریت منابع آب تهیه کند و بخش کشاورزی به سمت بازدهی بیشتر آب و کاهش مصرف پیش برود.(23 مرداد 95) 

میرسلیم: بهره‌وری و مدیریت آب سرلوحه فعالیت‌های کشاورزی 

درزمینه آب و مصرف بی‌رویه از منابع زیرزمینی چنان افراط کردیم که نه‌تنها آب بلکه منبع آب را نیز ازدست‌داده‌ایم و سفره‌های زیرزمینی دیگر توان جذب آب را ندارند.(25 مرداد 93) 

در چند سال گذشته استفاده بی‌رویه آب‌های سطحی و زیرزمینی برای کشور مشکلات بغرنجی را آفریده به صورتی که بسیاری از سفره‌های زیرزمینی بازگشت‌ناپذیر خواهد بود و حتی اگر نزولات آسمانی نیز افزایش یابد به حالت گذشته خود بازنخواهد گشت.(8 اردیبهشت 96) 

کمبود آب یکی از مشکلات اساسی کشور است.به دلیل عدم مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب بسیاری از روستاهای ما به حالت بیابان‌زایی درآمده‌اند و روستانشینان به دلیل عدم توان زندگی در این مناطق به شهرها روی آورده‌اند.(8 اردیبهشت 96) 

کشاورزی در ایران در طول تاریخ با مشکل آب مواجه بوده است. اگر می‌خواهیم پایداری در توسعۀ کشاورزی داشته باشیم، بهره‌وری و مدیریت آب را باید در سرلوحۀ بررسی‌های پژوهشی و اقدامات علمی قرار دهیم. روش غرق­آبی در اغلب موارد منسوخ است و باید جایگزین شود با روش‌های جدید آبیاری.(16 فروردین 96) 

هاشمی طبا: افزایش تولیدات کشاورزی، خیانت به سرزمین 

در حال حاضر سطح آب‌های زیرزمینی کشور به مرز 350 متر و یا 400 متر رسیده است و همچنین تعداد از دریاچه‌های کشور خشک‌شده است. ما باید از آب به‌عنوان یک میراث گران‌بها نگهداری کنیم.(6 اردیبهشت 96) 

دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور رو به خشکی و بعضاً خشک‌شده است و مهم‌ترین آن‌ها دریاچه ارومیه است که خشک شدن آن به حقابه‌های کشاورزی و حفر چاه‌های کشاورزی غرب دریاچه برمی‌گردد و برحسب نظر متخصصان، خشک‌شدن نهایی آن (و حتی درحال‌حاضر) کانون تولید ریز گردهای نمکی می‌شود. در شرایط فعلی هرچه به کشاورزی فشار وارد و بیشتر تولید کنیم، به خود کشاورزی لطمه وارد و به سرزمینمان خیانت کرده‌ایم.(2 اردیبهشت 96) 

قالیباف: کم‌آبی کشور حاصل سوء مدیریت 15 ساله در حوزه مدیریت آب 

مشکل کم‌آبی در کشور به دلیل سوء مدیریت و تدبیر در کشور است و اگر امروز شاهد بزرگ‌ترین معضل محیط‌زیست کشور در ارومیه هستیم (خشکی دریاچه ارومیه) این حاصل اتفاق نیست و متعلق به یکی دو سال اخیر نیز نیست، بلکه متعلق به پانزده، شانزده سال تصمیم‌گیری‌های نادرست است.( 12 خرداد 92) 

رئیسی: ما در کشور مشکل آب نداریم، مشکل سوء مدیریت بر آب دارم 

ما نمی‌گوییم کمبود آب نیست اما حتماً مدیریت آب مسئله ماست و اگر همین آب در کشور مدیریت دقیق شود می‌تواند مشکلات ما را کاهش دهد.(8 اردیبهشت96) 

مسئله آب مشکل استان کردستان است اما من مشکل آب را در «مدیریت آب» و «مدیریت منابع انسانی» می‌دانم نه خود آب، چون اگر منابع آبی و انسانی به‌درستی مدیریت شوند مشکلات آب کشور حل خواهد شد.(12 اردیبهشت 96) 

ما در کشور مشکل آب نداریم مشکل سوء مدیریت بر آب است، مشکل ساختارهای نادرست اقتصادی فقط نیست مشکل کمبود مدیریتی مقتدر برای اقتصاد کشور است. ( 5 اردیبهشت 96) جمع‌بندی 

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری، می‌توان نتیجه گرفت که «راهکار اصلی و اولویت‌دار» آقایان روحانی، جهانگیری، میرسلیم و هاشمی‌طبا برای اصلاح وضعیت کم آبی، استفاده از منابع کنونی آب کشور با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و محدویت، کاهش و بهره‌ور کردن بخش کشاورزی (به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده آب) است. در مقابل، آقایان رئیسی و قالیباف «ریشه» وضعیت کنونی آب را در عدم مدیریت صحیح منابع آب می‌دانند و معتقدند کشور مشکل کمبود آب ندارد و مشکل و ریشه کم‌آبی در عدم مدیریت منابع آب است و باید این مسئله در «اولویت» قرار گیرد. 

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس  صرفا آن را بازنشر کرده است. 

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی 

انتهای پیامم/
خبرگزاری فارس تصمیم‌گیر اصلی در انتخاب کابینه رئیس‌جمهور و مسئولیتش بر عهده وی است Mon Jul 31 15:09:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کاهش 15 درصدی فلرسوزی در پارس جنوبی تا سال 98 Mon Dec 18 12:42:53 IRST 2017
خبرگزاری فارس وزارت‌خارجه دیپلماسی اقتصادی را دنبال می‌کند؟ Wed Jun 21 03:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جذب 18 هزار معلم جدید در سال جاری/ تحصیل 500 هزار دانش آموز اتباع در مدارس ایران Mon Feb 26 14:33:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس اکنون زمان حمله آمریکا به کره‌شمالی است Fri Jan 12 00:01:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس بودجه دولت شفاف نیست و انحراف دارد/ سرنوشت 50 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی مشخص نیست Tue Sep 05 12:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس روزانه بیش از یک هزار زائر اربعین حسینی (ع) توسط موکب خادمین اباعبدالله حسین اسکان داده می‌شوند Wed Nov 01 20:16:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ارائه طرح الگوی کشت در اراضی دشت لیشتر کهگیلویه و بویراحمد Sat Jan 28 17:56:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس عملکرد مجلسی‌ها داد وزارت بهداشت را در آورد/ دو راهی سلامت جامعه و سود سرشار تجارت دخانیات Wed Mar 08 10:31:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مجید جلالی در نشست خبری پیش از بازی با سپیدرود حضور نیافت Thu Aug 17 20:20:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تحلیف رئیس جمهور جدید قرقیزستان به روایت تصویر Sat Nov 25 11:03:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با نخست‌وزیر ژاپن با محور واردات خودرو Mon Jan 30 16:53:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پارس جنوبی با لباس سوم مقابل گسترش فولاد+عکس Thu Jul 27 10:22:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مناظره «کدام چرخ چرخید؛ کدام نه» در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود Sun Apr 23 13:06:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس وجود 44 مدرسه 2 نوبته در منطقه 17 تهران/ اجرا نشدن مصوبات مجلس برای هزینه‌های جاری مدارس Tue Oct 02 16:02:29 IRST 2018
خبرگزاری فارس تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی بشری تا 11شهریور Tue Aug 29 00:34:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تولید نفت ایران تا پایان 2017 به 4 میلیون بشکه در روز می‌رسد Wed Jul 12 13:27:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رفع ریزگردها،شاید 153 سال دیگر! Tue Aug 01 05:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس سفر وزیر کشور عراق به قطر Sun Dec 17 12:13:43 IRST 2017
خبرگزاری فارس تأکید شاه اردن بر ضرورت احیای مذاکرات سازش Fri Mar 03 12:44:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس انتقاد از اجرایی نشدن طرح دکترای حرفه ای فیزیوتراپی Wed Jul 25 09:07:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس احضار معاون فرماندار زنجان ربطی به تخلف انتخاباتی ندارد Sat Aug 19 14:32:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بالا رفتن دقت و امنیت تصحیح سؤالات امتحانی با راه‌اندازی «سامانه الکترونیکی تصحیح اوراق» Mon Jul 24 11:38:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس طراحی الگوی فرایند دانش‌آفرینی در دانشگاه بر اساس رویکرد آمیخته Sat Sep 09 04:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس باید ارزش جایزه جشنواره را ارتقا می‌دادیم/ آثار در جشنواره به صورت تخصصی انتخاب نشدند Wed Feb 15 00:05:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نامه شهردار تهران به مجلس درباره برگزاری مراسم تشییع شهدای آتش نشان/ قالیباف و رحمانی‌فضلی فردا به مجلس نمی‌‌آیند Sat Jan 28 13:28:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کلینزمان:تا جایی که امکان دارد، باید منتظر مانوئل نویر ماند Mon Apr 16 14:55:18 IRDT 2018
خبرگزاری فارس «فواد معصوم» عازم منطقه کردستان شد Sat Nov 25 12:25:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس چهارمین نشست بررسی بودجه با 67 کرسی خالی نمایندگان آغاز شد Sun Feb 04 08:33:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس واگن‌های جدید مترو در راه است/لزوم تخصیص 10هزار میلیارد تومان اعتبار برای افزایش 2برابری ظرفیت مترو Fri Jul 27 12:28:20 IRDT 2018
خبرگزاری فارس اولین پارک علم‌وفناوری غیردولتی؛ از مهم‌ترین برنامه‌های سال جاری دانشگاه آزاد Sun Apr 16 18:12:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فعالیت بیش از 9 هزار اپراتور در انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان Tue Sep 12 09:33:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آب‌گرفتگی شدید و انسداد برخی از محورهای روستایی تنکابن Sat Oct 06 11:01:05 IRST 2018
خبرگزاری فارس دشمن با تاکتیک نوگرایی به دنبال تجزیه شعارهای اصیل اسلامی و انقلابی است Mon Sep 04 11:04:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فیلم/ رئیسی: مردم کرمانشاه اشک می‌ریختند و از وعده‌های عمل نشده دولت می‌گفتند! Fri May 05 19:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تهدید فرمانده نظامی صهیونیست به هدف قرار دادن عاملان پرواز بادبادک‌های آتش‌زای غزه Mon Jul 16 18:39:02 IRDT 2018
خبرگزاری فارس اقدامات ترامپ علیه مکزیک پزو را ساقط کرد Fri Jan 27 16:45:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس عکس یادگاری با شیعیان بحرین در جوار کعبه/ مکه، سراسر سفیدپوش شد Sun Aug 19 15:43:35 IRDT 2018
خبرگزاری فارس شیخ‌سلمان: فوتبال آسیا در عصر طلایی است/وضعیت مالی فدراسیون‌ها شفاف‌تر از گذشته است Mon May 08 12:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس عملکرد دولت یازدهم در حوزه موسیقی خیلی ضعیف بود Thu May 18 10:40:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس استفاده از فاینانس برای عملیاتی کردن راه‌آهن بوشهر ـ شیراز Tue Nov 14 17:35:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ناکامی‌ها و کامیابی‌های وزارت نفت در دولت دوازدهم/از توسعه کند میادین نفتی تا تکمیل ستاره خلیج فارس Wed Aug 29 11:28:33 IRDT 2018
خبرگزاری فارس اکران مردمی «لاک قرمز» با حضور بازیگران Wed Dec 14 14:15:00 IRST 2016
خبرگزاری فارس برگزاری دوره‌های تربیت مربی قرآن کریم توسط مؤسسه بیت‌الاحزان Sat Jul 15 09:48:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بازداشت دانشمند ناسا در مرز آمریکا Tue Feb 14 12:24:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس برخورد جدی با قاچاقچیان دانه درشت در سیستان و بلوچستان Mon Apr 03 14:09:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام Thu Oct 12 02:28:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ممنوعیت صدور بخشنامه های متعدد در آموزش و پرورش/ اجرای مدرسه محوری در سراسر کشور Fri May 04 13:22:42 IRDT 2018
خبرگزاری فارس آیا خداوند به شروری در دنیا اجازه بروز می دهد؟ Sat Jan 13 02:35:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس برف و یخبندان و تعطیلی برخی مدارس در 18 استان/ طوفان شن مدارس ریگان را بست Sat Jan 28 06:42:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دستگاه‌ها دیگر اجازه به‌کارگیری افراد بازنشسته را ندارند/ لزوم به‌کارگیری جوانان با استفاده از تجارب پیشکسوتان Tue Nov 14 09:48:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس سرمایه‌گذاری در قطارهای برنامه‌ای چطور اقتصادی می‌شود؟ Fri Jun 02 11:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تخصیص نامناسب منابع و رشد اقتصادی ایران؛ رویکرد داده-ستانده تهران Mon Jul 24 00:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بازگشت حریف استقلال خوزستان به صدرلیگ ستارگان قطر Sat Mar 04 21:32:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس جهانگیری فردا به بولیوی سفر خواهد کرد Wed Nov 22 16:07:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس چونبوک موتورز کره و تیانجین چین برنده بازی‌های تشریفاتی مقابل رقبا Wed Apr 18 17:27:48 IRDT 2018
خبرگزاری فارس سرپرست فولاد: بحثی برای جذب شهباز‌زاده نداشتیم/ باشگاه‌ حامی سعداوی است Sat Feb 04 10:09:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس شرکت‌های ایرانی در توسعه زیرساخت‌های تاجیکستان سهم به‌سزایی دارند Sat Mar 04 11:05:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دادسرای تهران به پرونده پلاسکو ورود کرده است Wed Feb 01 15:59:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی با لاریجانی دیدار کرد Sun Feb 19 19:05:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس سناتور آمریکایی: تحریم‌های روسیه را به طرح تحریم ایران اضافه خواهم کرد Wed May 03 03:24:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کشف بیش از 7 تن مواد افیونی در غرب استان تهران/ 24 باند تهیه و توزیع مواد مخدر منهدم شد Tue Aug 08 14:33:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اجرایی شدن سامانه ثبت حقوق کارکنان دولت تا پایان سال Wed Jan 17 12:58:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس فیلم/ تمجید رهبر انقلاب از اشعار پروین اعتصامی Wed Apr 04 12:21:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تخلف فدراسیون فوتبال ازبکستان در رسانه‌ای کردن نام داور دیدار با شاگردان کی‌روش + عکس Sat May 13 13:48:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آموزش‌های فنی و حرفه‌ای راه حل مشکل بیکاری است Thu Jul 13 14:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کمدی و اکشن با «ترافیک رایگان» همراه اول، هدیه یک ماه روزه‌داری Wed Jun 28 11:12:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تبعات خروج کلان داده‌ها از کشور Sun Apr 15 07:18:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس نوسازی ناوگان هوایی؛ اقدامی مناسب که نیازمند شفاف سازی است/ چه ابهاماتی در قراردادهای خرید هواپیما وجود دارد؟ Mon Jan 23 07:30:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کودکان ماهشهری به عمویشان سپرده شدند/ اعتیاد ریشه بسیاری از کودک‌آزاری‌های شدید Wed Apr 25 17:26:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس اهدای هدیه به روزه اولی ها در عید سعید فطر/ برپایی جشن مغفرت در مساجد و بوستان‌های بزرگ پایتخت Sun Jun 25 10:41:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اشمایکل: یک افتخار باورنکردنی است! Wed Mar 15 10:55:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس علی‌اکبر ولایتی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد شد Wed Feb 01 19:48:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس جدال حساس و تلاش کادر فنی بانک سرمایه Wed Jul 05 00:27:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مسأله «علم دینی» تبعیت عقلانیت از وحی است/ نسبت میان وحی و قوای فاهمه Sat May 06 10:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اعطای 127 واحد مسکونی به مددجویان کمیته امداد در استان مرکزی Sat Jan 28 16:33:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس بازگشت هند به سمت خرید نفت ایران صادرات نفت آمریکا را کاهش داد Fri Oct 05 12:50:21 IRST 2018
خبرگزاری فارس اتریش راه هلند را در پیش گرفت/ «وین» هم به وزرای ترکیه اجازه ورود نخواهد داد Tue Mar 14 05:00:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس قیمت‌گذاری حذف نمی‌شود/ قیمت در آخرین حلقه شبکه توزیع «اطلاع‌رسانی» می‌شود Sat Sep 16 18:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس یوسفی:یکی از دلایل موفقیتم در پدیده رضا مهاجری است/4 بازی آخر لیگ بیشتر در چشم هستیم Sun Apr 02 10:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رابطه ساختاری کمال‏گرایی، خودکارآمدی، جهت‏گیری هدفی و علاقه به رشته با اهمال‏کاری تحصیلی دانشجویان Mon Apr 03 00:14:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مدیران عامل «صندوق بازنشستگی» و «صندوق روستائیان و عشایر» تغییر کرد Sat Jan 20 12:41:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس غرق شدن لنج باری در دریای عمان/ 10 ملوان از مرگ حتمی نجات یافتند Fri Aug 03 19:49:40 IRDT 2018
خبرگزاری فارس سیب‌زمینی‌هایی که خریدار ندارد/ صنایع تبدیلی و تکمیلی؛ حلقه مفقوده کشاورزی کرمانشاه Tue Aug 14 09:15:36 IRDT 2018
خبرگزاری فارس عیادت عباس صالحی از مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر +تصویر Sat Dec 16 15:02:40 IRST 2017
خبرگزاری فارس آغاز عملیات نیروهای مقاومت برای پاکسازی مرکز تحقیقات و الراشدین در غرب حلب Wed Feb 22 14:16:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس «معلول‌نمایی»؛ ارزانترین راهکار برای فرار از هر محدودیتی! Wed Nov 22 11:10:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس شرط اسپانیا برای بازگشت رئیس مخلوع کاتالونیا به قدرت Sun Jan 28 13:05:30 IRST 2018
خبرگزاری فارس عرضه گوشت تازه گوسفندی در 5 نمایشگاه بهاره و فروشگاه‌های زنجیره‌ای/ قیمت کیلویی 31500 تومان Wed Mar 01 13:30:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نمایشی مینیمالیستی از تعامل تعهد، عشق، فلسفه و هستی شناسی Wed Jun 28 09:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس چشم بستن بر امنیت داخلی برای یک مشت دلار Tue Apr 24 11:19:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس نویر: موقعیت گل خلق نکردیم Sun Oct 07 12:14:48 IRST 2018
خبرگزاری فارس برخورد قانونی با موسسات آموزشی متخلف در استان مرکزی Mon Feb 20 10:24:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس انجام مطالعات احداث خط آهن ایران - ترکیه با تأمین مالی مناطق آزاد ارس و ماکو Sat Sep 29 16:06:04 IRST 2018
خبرگزاری فارس افزایش 9 برابری کشفیات کالای قاچاق در کشور Thu Mar 29 10:51:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس مصدومیت 8 مسافر به دلیل خارج شدن قطار مشهد - اهواز از ریل Sun Jul 23 15:51:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اعلام آخرین جزئیات راه‌های کشور/ اکثر راه‌های کشور لغزنده است Sat Mar 25 09:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پیش فروش 4 تا 6 ماهه سایپا 111 با وجود اعلام توقف تولید+سند Mon Sep 11 13:02:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مدافع سر الکس به لیگ هند سفر کرد Tue Aug 15 16:52:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تمدن اسلامی بدون اسلامی‌شدن علوم انسانی محقق نمی‌شود Sat Jan 13 15:10:00 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین شورای شهر اصفهان بلیط اماکن تفریحی را 32 درصد افزایش داد Sun Feb 12 09:11:52 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اصفهان| شکست تلخ سبزپوشان اصفهانی برابر الدوحیل؛ ذوب‌آهن صفر ـ الدوحیل یک Tue Apr 03 21:05:54 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایتالیا دست ایرلند را گرفت Thu Jun 23 06:10:00 IRDT 2016
واحد مرکزی خبر برافراشته بودن پرچم برگزاری نماز؛از افتخارات انقلاب اسلامی Thu Dec 21 16:28:07 IRST 2017
خبرگزاری حوزه فعالیت 3هزار و 900 مبلغ جهادی در کشور Sat Sep 02 14:12:00 IRDT 2017
میزان فرانکی 57 ساله شد/ژان کلود وندام بازیگر خاص سینمای رزمی جهان Thu Oct 18 10:44:51 IRST 2018
آفتاب ایران نشانه جدید دانشگاه تربیت مدرس معرفی شد Fri Oct 05 09:50:05 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران اعلام برنامه های صدا و سیمای مرکز قزوین در بیست و چهارم خرداد ماه Thu Jun 14 03:56:41 IRDT 2018
سازمان سینمایی ایران جهت اعلام نظر کارشناسان پیش نویس دستور العمل درجه بندی گروه سنی فیلمهای سینمایی منتشر شد Sat Aug 04 16:22:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سلطانی‌فر: واگذاری پرسپولیس و استقلال در دستور کار قرار دارد/ ورزش کشور با مشکلات جدی مواجه است Tue Oct 10 17:28:48 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران شکست تیم صنعت نفت برابر پرسپولیس در نیمه نخست بازی Wed Feb 07 18:19:52 IRST 2018
فردا جنگ شدید با 800 داعشی در اطراف «مسجد خلافت» Sun Jun 18 19:39:04 IRDT 2017
تجارت نیوز شادی مسافران هند علی‌رغم نرسیدن به مقصد Wed Jul 18 06:50:35 IRDT 2018
ایران آنلاین امروز نتایج کنکور کارشناسی ارشد 97 اعلام می شود Mon Sep 03 09:53:51 IRDT 2018
خبرگزاری مهر سومین بانک روسیه معامله با ارز رمزنگار را آغاز می کند Sun Apr 01 11:56:14 IRDT 2018
ایسکانیوز فریبا: دربی زمانی برگزار می‌شود که تیم‌ها از هم شناخت دارند/قرعه استقلال بد نیست Sun Jul 09 23:05:58 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر کاهش آتش‌سوزی مراتع در شیراز Fri Oct 19 10:38:20 IRST 2018
خبرگزاری مهر طلای سبز خزری خاکستر می شود/ جدال نابرابر جنگلبانان با آتش Fri Mar 30 14:43:07 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ویدئو / شادی مردم پس از انتخابات 29 اردیبهشت - تهران Sun May 21 02:14:50 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران مرگ راننده موتور بر اثر تغییر مسیر ناگهانی یک خودرو + فیلم Mon Jun 18 08:03:04 IRDT 2018
سراج 24 قیمت جدید ماهی در بازار Sat Sep 02 10:52:00 IRDT 2017
ایلنا تمامی نیروهای آتش‌نشانی از محل ساختمان پلاسکو خارج شده‌اند/ تشییع پیکرها پس از شناسایی Sat Jan 28 09:12:27 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ائتلاف‌های نوظهور مشروع است/ریاست‌جمهوری پاسخگو نباشد، عبدالله به صحنه می‌آید Tue Jul 25 15:47:44 IRDT 2017
تابناک آیا ممکن است زلزله دیگری در تهران رخ دهد؟ Thu Dec 21 17:16:03 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پیش بینی 20 هزارهکتارزراعت چوب درشمال کشور در قانون برنامه ششم توسعه Tue Feb 14 18:13:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر طراحی 12 بسته حمایتی برای مقابله با تحریم‌ها Sat Oct 13 15:56:59 IRST 2018
جام نیوز متلک بهنوش بختیاری به همکارانش یا تمجید وی از اندیشه فولادوند! +عکس Fri Jul 14 08:21:00 IRDT 2017
فردا استفاده تبلیغاتی از خانه صنعت و معدن به نفع نامزد خاص Wed May 10 08:57:20 IRDT 2017
خرداد نیوز ترامپ: این سطح از روابط با روسیه بدتر از دوران جنگ سرد است Wed Apr 11 17:45:27 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی آبی پوشان خوزستان به دنبال سومین شگفتی در لیگ قهرمانان آسیا Tue Mar 14 10:46:00 IRST 2017
عصر ایران مذاکرات العبادی با مقامات کویتی در زمینه روابط دو جانبه/بحران خلیج فارس محور مذاکرات دوطرف Wed Jun 21 18:23:18 IRDT 2017
اعتبار نیوز دارندگان سپرده های نجومی در بانک ها چه کسانی هستند؟ Mon Sep 03 10:43:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران نشست اعضای ستاد بزرگداشت شهید مطهری برگزار شد Sat Mar 11 19:11:18 IRST 2017
شبکه خبر ارز آوری پتروشیمی آپادانا Tue Aug 28 14:24:58 IRDT 2018
میزان فریب آزمایشگاه‌های عیارسنجی بدون مجوز استاندارد را نخورید Mon Jul 24 12:54:47 IRDT 2017
مشرق نیوز سقوط مرگبار پسر نوجوان حین گرفتن کبوتر Sat Sep 22 15:15:26 IRST 2018
ایسکانیوز تعداد شغل ایجاد شده در فضای مجازی 200 هزار شغل است Sat Apr 21 13:56:01 IRDT 2018
شفاف آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور ارشد Mon Jun 11 16:31:19 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا طرح/عذر خواهی کرد اما جای کفشهایش Tue Nov 28 11:12:35 IRST 2017
خبرگزاری مهر دقت، سرعت و صحت رویکرد اصلی معاونت حمل‌ونقل است Mon May 08 19:25:08 IRDT 2017
آفتاب ایران لزوم تغییر سیاست کاری ملی حفاری / استفاده از الگوی مدیریت سنتی توجیهی ندارد Mon Sep 18 14:46:05 IRDT 2017
تجارت نیوز جای خالی خشکبار ایرانی در جام‌ جهانی روسیه Mon May 07 13:03:43 IRDT 2018
خبرگزاری مهر تولید گوشت مرغ در گلستان به مرز 210 هزا تن رسید Sun Feb 18 20:29:21 IRST 2018
نود تی وی گرشاسبی: با بشیکتاش مذاکره نکرده‌ایم/ ناراحتی برانکو از بیرانوند شایعه است Tue Aug 07 10:35:00 IRDT 2018
آرا نیوز هشدار عجیب یک نماینده مجلس؛ سوخو نخرید، سقوط می‎کند Sun Jun 03 10:01:48 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر خارج از گود/ 4 شهریور 96 Sun Aug 27 09:51:28 IRDT 2017
افکارخبر اُفت صادرات کالا در کنار رشد واردات Sun Aug 06 13:29:13 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران خوزستان در قاب تصویر Thu Mar 02 00:04:01 IRST 2017
واحد مرکزی خبر برنامه های صداوسیما برای چهلمین سالگرد انقلاب Sat Nov 17 17:26:06 IRST 2018
آرا نیوز پشت پرده لغو سفر روحانی به ازبکستان/ بازگشت سیاست ایران هراسی در آسیای مرکزی Wed Aug 29 11:17:59 IRDT 2018
آرا نیوز FATF باز هم به نفع ایران رأی داد Sat Jun 24 09:11:06 IRDT 2017
میزان سلطانی‌فر: منابع لازم برای برنامه‌های تیم ملی تامین است/ کمپ ایتالیا را در روسیه گرفتیم Wed Jan 17 09:54:46 IRST 2018
پول نیوز قدم اول در مذاکرات اقدام و تملک Sun Jul 02 11:10:42 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا آموزش سه ماهه روستاییان برای مقابله با هجوم ملخ‌ها Sun Jul 16 15:04:35 IRDT 2017
خبرگزاری مهر بهترین قدردانی الهی برای مسئولان خدمتگزاری به مردم است Thu Feb 01 12:23:45 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران کاهش دما در استان Sat Dec 31 09:20:06 IRST 2016
آریا میانمار نمی‌تواند منکر حقوق روهینگیاها شود Fri Aug 04 11:22:00 IRDT 2017
آریا بیانیه باشگاه پرسپولیس در خصوص رأی فیفا در موضوع طارمی Sat Sep 23 14:49:47 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم حرم امامزاده سید علی(ع) در قم غبارروبی شد Mon Sep 11 19:46:46 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر سرانه فضای مطالعه در مهاباد 12 درصد استاندارد جهانی است Mon Oct 22 10:38:27 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم بیلبائو 3 امتیاز شیرین به دست آورد Sun Jan 29 23:02:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران نشست خبری هیئت بومی محلی استان کرمانشاه برگزار شد Mon Jul 30 19:10:49 IRDT 2018
اعتبار نیوز جهت‌گیری‌های متمایز در بازار ارز Sat Jan 27 00:14:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر گره عاشقی بر تار و پود فرش‌های نفیس حرم حضرت علی(ع) Wed Aug 29 16:47:43 IRDT 2018
پول نیوز قیمت مرغ به 11 هزار و 200 تومان رسید Tue Nov 20 12:30:30 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اولین طرح ملی یک قرآن، هزاران صدا/همه با صدای خود سهیم باشیم Sat Jun 03 19:33:06 IRDT 2017
عصر ایران رسانه آمریکایی: آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال می کند Mon Jul 17 23:04:52 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا ورزشکاران مناطق مرزی باید مورد حمایت قرار گیرند Tue Sep 05 10:22:57 IRDT 2017
میزان 10 بازیکن پر درآمد والیبال جهان را بشناسید+عکس Sun Jul 30 13:49:57 IRDT 2017
شیعه نیوز عیادت نمایندگان آیت الله العظمی صافی از دو روحانی مجروح Tue Jan 23 11:23:03 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران وارش سال 98 شروع می‌شود Mon Oct 08 14:03:45 IRST 2018
جام نیوز این خوراکی ها هضم بسیار آسانی دارند Thu Nov 16 07:30:00 IRST 2017
جام نیوز پرجمعیت‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین استان‌های کشور کدامند؟ Wed Apr 05 07:50:00 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن ضرورت بهره برداری از فضای مجازی در تبیین مفاهیم دینی Thu Dec 14 12:40:22 IRST 2017
آنا اپل و سامسونگ به دعوی قانونی پایان دادند Thu Jun 28 15:30:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم آتش‌سوزی در مراتع طبیعی استان البرز 60 درصد کاهش یافت Sat Aug 13 17:30:31 IRDT 2016
باشگاه خبرنگاران قیمت مرغ و انواع آلایش آن در غرفه تره بار + جدول Mon Nov 12 06:02:01 IRST 2018
واحد مرکزی خبر پیشرفت بیش از 50 درصدی ساخت ضریح خیمه گاه امام حسین (ع) Sun Apr 30 16:36:36 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران برنامه های امروز رادیو فارس چهارشنبه 16 فروردین ماه Wed Apr 05 13:02:10 IRDT 2017
تهران پرس صالحی امیری: مدیون جانبازان و معلولان هستیم/ خسروی وفا: اگر کاری زمان مانده حلالیت می طلبم Wed Feb 14 09:46:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تسهیلات مالی برای صادرات بیش از تقاضا است Sat Jan 13 16:39:21 IRST 2018
جهان نیوز برخی تهدیدم کردند که فیلم دفاع مقدسی نسازم Sat Sep 23 11:37:58 IRST 2017
اقتصاد آنلاین اعمال شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان Thu Jun 07 21:08:50 IRDT 2018
ایران آنلاین مردی به جرم تهدید پلیس فرانسه با سلاح سرد بازداشت شد Sat Apr 22 20:53:55 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم 3 بازیکنی که می‌توانستند نامزد برترین بازیکن جهان شوند+عکس Mon Sep 03 21:51:04 IRDT 2018
پارس فوتبال از انتقال لنگلت به بارسلونا تا شکیری به لیورپول ؛ نگاهی به نقل و انتقالات فوتبال اروپا Sun Jul 15 19:11:13 IRDT 2018
روزنو خبر بد برای قلعه‌نویی/کاپیتان ذوب آهن فصل را از دست داد! Thu Aug 10 14:20:01 IRDT 2017
جهان نیوز گوشی همراه؛ جایگزین سوئیچ خودرو Mon Sep 18 13:05:03 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران 300 موسسه و خانه قرآنی شهری و روستایی در استان بوشهر ثبت شد Wed Feb 14 20:51:05 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن احداث 1000 واحد مسکن محرومان در روستاهای کردستان Thu Aug 09 15:28:50 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر بخش خبری 23-9-96 Sat Dec 16 15:13:07 IRST 2017
تی نیوز راز حدف منچسترسیتی از لیگ قهرمانان اروپا از زبان هافبک لیورپول Mon Apr 16 16:32:52 IRDT 2018
ساعت24 ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه سوریه اعلام می‌کند Mon Apr 24 21:53:56 IRDT 2017
بهار نیوز آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت Sun Aug 19 13:21:56 IRDT 2018
تدبیر 24 مجری زن تلویزیون که دکتر دارو ساز است؟ +عکس Sun Oct 28 15:30:08 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن آمادگی فلسطینیان برای تظاهرات میلیونی قدس Fri Jun 08 10:27:42 IRDT 2018
آفتاب ایران مشکلاتی که منجر به جراحی زانو می شود Sat Oct 28 22:50:04 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا بودجه پروژه‌های عمرانی اصفهان به نصف کاهش یافت/ ورود بخش خصوصی به اجرای پروژه‌های عمرانی Mon May 28 13:55:47 IRDT 2018
انتخاب جان بولتون: ترامپ باید هر چه سریعتر توافق با ایران را پاره کند Sun Mar 12 17:32:45 IRST 2017
نامه نیوز عباس عراقچی:در مورد برجام فقط تحریم را می بینند/اگر شیعه نبود الان داعش بغداد، دمشق و بیروت را نیز گرفته بود/ هیات آمریکایی از ما تصویر کره شمالی را داشت Fri Sep 08 07:46:05 IRDT 2017