خبرگزاری فارس - Wed May 10 15:35:00 IRDT 2017 نمایش خبر

نامزدهای ریاست‌جمهوری در خصوص کم‌آبی چه می‌گویند؟

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری، دو رویکرد در خصوص کم‌آبی وجود دارد؛ رویکرد اول اصلاح وضعیت کم‌آبی را در استفاده از منابع کنونی آب با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و محدودیت مصرف آب در بخش کشاورزی می‌داند. اما رویکرد دوم معتقد است که کشور مشکل کمبود آب ندارد و مشکل و ریشه کم‌آبی در عدم مدیریت منابع آب است.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، عیارآنلاین نوشت: مسئله کم‌آبی به خصوص در سال‌های اخیر، به شدت مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفته است. به طور کلی، دو نگاه کلان به این مشکل در کشور وجود دارد که در سطح مفهومی و حتی عملکردی، تفاوت‌هایی بنیادین با یکدیگر دارند. 

نگاه اول به وضعیت آبی که طرفدارانی از بدنه کارشناسان و مسئولین دارد، بر بحرانی بودن وضعیت کشور حوزه منابع و مصارف آب استوار است. بخش عمده مدافعان این دیدگاه، بحران آبی ایران را نتیجه استفاده بدون ملاحظه از آب در بخش کشاورزی می‌دانند. 

این کارشناسان معتقدند ایران با بهر‌ه‌برداری از 97 درصد از آب‌های سطحی خود وارد بحرانی از بی‌آبی شده است و در آینده کوچ بیش از 50 میلیون نفری مردم کشورمان از ایران به علت خشکسالی امری محتوم خواهد بود. در این نگاه، ایران در یک دوره خشکسالی بلند مدت قرار دارد و برای اصلاح این وضعیت و جبران کمبود آب در بخش های آشامیدنی و صنعت، باید هرچه زودتر مصرف آب در بخش کشاورزی به عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کننده کاهش یابد و به حداقل ممکن برسد. در همین راستا از عدم گسترش و تمرکز بر کشاورزی در بخش‌های مختلف کشورمان حمایت می‌کنند. در واقع، این کارشناسان مهم‌ترین راهکار برون‌رفت از وضعیت کنونی آبی کشور را ابتدا کاهش و سپس بهینه کردن مصرف آب در بخش کشاورزی می دانند و از اجرای طرح‌هایی مانند «نکاشت» حمایت می کنند. 

اما نگاه دوم؛ کارشناسانی که در این دسته قرار می‌گیرند اعتقاد دارند مرور آمارهای موجود در مورد متوسط میزان بارش در کشور و تغییرات اقلیمی، که در سال‌های مختلف اتفاق افتاده است، حقایق مهمی را در مورد وضعیت آبی کشور آشکار می سازد که عبارت‌اند از: 

1- براساس آمارهای موجود، پهنه کشورمان در هر سال آبی شاهد ورود بیش از 424 میلیارد متر مکعب آب به کشور است که از دو طریق یعنی بارش و ورود از کشور‌های همسایه به ایران محقق می‌شود. با این وجود و علی رغم همه تلاش های صورت گرفته توسط سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف برای هدایت و بهینه کردن استفاده از این حجم عظیم آب در کشور، از مجموع میزان آب ورودی به کشور صرفا حدود 16 درصد یعنی 65 میلیارد متر مکعب در کشور به صورت واقعی به مصرف می‌رسد. به عبارت دیگر، همه مباحث مطرح شده درباره میزان مصرف آب و یا استفاده از واژه‌هایی همچون بحران آب، صرفا ناظر به 16 درصد از آب ورودی به کشور است. سوال مهم این کارشناسان سرنوشت 84 درصد آب ورودی به کشور است که می‌تواند به طور کلی تعبیر موجود در مورد بحران کم‌آبی ادر کشور را تغییر دهد. آنها معتقدند می‌توان بخش قابل توجهی از 84 درصد آب مفقودی کشور را ردیابی کرد. 

2- میزان تبخیر آب در ایران 3 برابر متوسط جهانی است و این مساله به همراه روش‌های انتخابی از سوی دستگاه‌های ذیربط برای ذخیره آب در کشورمان همچون سد سازی، منجر به اتلاف نزدیک به سالانه 294 میلیارد متر مکعب آب در ایران می‌شود. به عبارت دیگر بیش از 4 برابر همه آب مصرفی (در تمام بخشهای کشاورزی، صنعت و خانگی) در ایران به وسیله تبخیر از دست می‌رود. 

3- مشکل مدیریت آب در کشور بخاطر عدم وجود مدیریت صحیح در حوزه آب است و نه کم‌آبی و این موضوع مصادیق مشخصی مانند اتلاف در شبکه انتقال و توزیع آب در کشور دارد. مطابق دیدگاه این گروه از افراد، اگرچه به صورت طبیعی و مانند سایر کشورهای جهان در ایران نیز بخش کشاورزی مصرف بخش عمده‌ آب را نسبت به بخش‌های دیگر ازجمله خانگی و صنعت به خود اختصاص می‌دهد، اما دلیل اصلی این موضوع، عدم مصرف بهینه کشاورزان نیست؛ بلکه عدم سرمایه‌گذاری مناسب در شبکه‌های توزیع آب در بخش کشاورزی باعث شده است سالانه تنها در بخش کشاورزی 31 میلیارد متر مکعب آب به علت بهره‌ور نبودن و عدم تجهیز مسیر‌های انتقال آب به مزارع به هدر می‌رود. 

به همین دلیل، نمی توان مصرف این میزان آب که تقریبا به اندازه 50 درصد تمام آب مصرفی کشور است را به حساب بخش کشاورزی گذاشت و این ادعای مدافعان دیدگاه اول که کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب و مقصر بخش عمده‌ای از کمبود آب در کشور است، با واقعیت تطابق ندارد. البته مطابق با بررسی های این کارشناسان، مشکلات شبکه انتقال و توزیع آب در کشور محدود به بخش کشاورزی نیست و حدود 35 درصد از مصرف آب خانگی کشور (حدود 2 میلیارد متر مکعب در سال) هم به وسیله این شبکه مستهلک انتقال از بین می‌رود. 

به صورت خلاصه، راهکار اصلی گروه اول برای اصلاح وضعیت فعلی، استفاده از منابع کنونی آب کشور با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و کاهش و بهره‌ور کردن بخش کشاورزی (به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب) است و راهکار اصلی گروه دوم در این زمینه، آبخیزداری و کاهش تبخیر بیش از 70 درصد آب ورودی به کشور و افزایش بهره وری در شبکه‌های انتقال آب به کشاورزان است. در هر صورت، دولت آینده باید یکی از این دو دیدگاه را به عنوان محور اصلی فعالیت های خود برای برطرف کردن مشکلات کنونی کشور در حوزه آب انتخاب کند. 

در ادامه باید دید که هر کدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیرامون کم‌آبی چه نظراتی دارند: 

 نظرات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیرامون کم‌آبی 

روحانی: ادامه استفاده از آب در کشاورزی به‌صورت سنتی امکان‌پذیر نیست 

با توجه به منابع آبی، نیاز مردم، گسترش جمعیت و نیازهای عمومی و صنعتی، اگر مسئله آب را مدیریت نکنیم با یکی از مشکلات بزرگ اجتماعی مواجه خواهیم شد که یکی از راه‌های جلوگیری از بروز این مشکل، بهره‌برداری صحیح از منابع موجود و استفاده از آبیاری نوین است.(31 فروردین 96) 

یکی از مسائل عمده در محیط‌زیست موضوع بهره‌وری آب است که در این راستا، هیچ راهی بهتر از به‌کارگیری شیوه‌های علمی آبیاری و کشاورزی نمی‌تواند مثمر ثمر باشد.(10 خرداد 95) 

ادامه استفاده از آب در کشاورزی به‌صورت سنتی در میان‌مدت و بلندمدت امکان‌پذیر نیست، باید محصولات بر مبنای بهره‌وری درست از آب تنظیم شوند.(7 دی 93) 

جهانگیری: کشاورزی بیشترین مصرف کننده منابع آبی 

بخشی از مدیریت منابع آب که مربوط به مدیریت و استفاده از آب‌های جاری، آب‌های زیرزمینی و آب‌های مرزی است باید با دقت و حساسیت زیاد بررسی شوند. در حوزه مصرف هم نیازمند مدیریت هستیم در این راستا، بخش کشاورزی سهم اصلی و بیشتری در مصرف آب دارد و در حدود 92 درصد از منابع آب کشور در این بخش مصرف می‌شود و اگر مدیریت و صرفه‌جویی مناسبی در بخش کشاورزی اعمال شود بخش زیادی از دغدغه‌های مربوط به کمبود منابع آب برطرف خواهد شد.( 13 مرداد 95) 

مدیریت منابع آب باید در صدر کارها و برنامه‌های وزارت نیرو قرار گیرد و وزارت جهاد کشاورزی نیز باید برنامه‌های خوبی برای مدیریت منابع آب تهیه کند و بخش کشاورزی به سمت بازدهی بیشتر آب و کاهش مصرف پیش برود.(23 مرداد 95) 

میرسلیم: بهره‌وری و مدیریت آب سرلوحه فعالیت‌های کشاورزی 

درزمینه آب و مصرف بی‌رویه از منابع زیرزمینی چنان افراط کردیم که نه‌تنها آب بلکه منبع آب را نیز ازدست‌داده‌ایم و سفره‌های زیرزمینی دیگر توان جذب آب را ندارند.(25 مرداد 93) 

در چند سال گذشته استفاده بی‌رویه آب‌های سطحی و زیرزمینی برای کشور مشکلات بغرنجی را آفریده به صورتی که بسیاری از سفره‌های زیرزمینی بازگشت‌ناپذیر خواهد بود و حتی اگر نزولات آسمانی نیز افزایش یابد به حالت گذشته خود بازنخواهد گشت.(8 اردیبهشت 96) 

کمبود آب یکی از مشکلات اساسی کشور است.به دلیل عدم مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب بسیاری از روستاهای ما به حالت بیابان‌زایی درآمده‌اند و روستانشینان به دلیل عدم توان زندگی در این مناطق به شهرها روی آورده‌اند.(8 اردیبهشت 96) 

کشاورزی در ایران در طول تاریخ با مشکل آب مواجه بوده است. اگر می‌خواهیم پایداری در توسعۀ کشاورزی داشته باشیم، بهره‌وری و مدیریت آب را باید در سرلوحۀ بررسی‌های پژوهشی و اقدامات علمی قرار دهیم. روش غرق­آبی در اغلب موارد منسوخ است و باید جایگزین شود با روش‌های جدید آبیاری.(16 فروردین 96) 

هاشمی طبا: افزایش تولیدات کشاورزی، خیانت به سرزمین 

در حال حاضر سطح آب‌های زیرزمینی کشور به مرز 350 متر و یا 400 متر رسیده است و همچنین تعداد از دریاچه‌های کشور خشک‌شده است. ما باید از آب به‌عنوان یک میراث گران‌بها نگهداری کنیم.(6 اردیبهشت 96) 

دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور رو به خشکی و بعضاً خشک‌شده است و مهم‌ترین آن‌ها دریاچه ارومیه است که خشک شدن آن به حقابه‌های کشاورزی و حفر چاه‌های کشاورزی غرب دریاچه برمی‌گردد و برحسب نظر متخصصان، خشک‌شدن نهایی آن (و حتی درحال‌حاضر) کانون تولید ریز گردهای نمکی می‌شود. در شرایط فعلی هرچه به کشاورزی فشار وارد و بیشتر تولید کنیم، به خود کشاورزی لطمه وارد و به سرزمینمان خیانت کرده‌ایم.(2 اردیبهشت 96) 

قالیباف: کم‌آبی کشور حاصل سوء مدیریت 15 ساله در حوزه مدیریت آب 

مشکل کم‌آبی در کشور به دلیل سوء مدیریت و تدبیر در کشور است و اگر امروز شاهد بزرگ‌ترین معضل محیط‌زیست کشور در ارومیه هستیم (خشکی دریاچه ارومیه) این حاصل اتفاق نیست و متعلق به یکی دو سال اخیر نیز نیست، بلکه متعلق به پانزده، شانزده سال تصمیم‌گیری‌های نادرست است.( 12 خرداد 92) 

رئیسی: ما در کشور مشکل آب نداریم، مشکل سوء مدیریت بر آب دارم 

ما نمی‌گوییم کمبود آب نیست اما حتماً مدیریت آب مسئله ماست و اگر همین آب در کشور مدیریت دقیق شود می‌تواند مشکلات ما را کاهش دهد.(8 اردیبهشت96) 

مسئله آب مشکل استان کردستان است اما من مشکل آب را در «مدیریت آب» و «مدیریت منابع انسانی» می‌دانم نه خود آب، چون اگر منابع آبی و انسانی به‌درستی مدیریت شوند مشکلات آب کشور حل خواهد شد.(12 اردیبهشت 96) 

ما در کشور مشکل آب نداریم مشکل سوء مدیریت بر آب است، مشکل ساختارهای نادرست اقتصادی فقط نیست مشکل کمبود مدیریتی مقتدر برای اقتصاد کشور است. ( 5 اردیبهشت 96) جمع‌بندی 

با توجه به نظرات نامزدهای ریاست جمهوری، می‌توان نتیجه گرفت که «راهکار اصلی و اولویت‌دار» آقایان روحانی، جهانگیری، میرسلیم و هاشمی‌طبا برای اصلاح وضعیت کم آبی، استفاده از منابع کنونی آب کشور با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و محدویت، کاهش و بهره‌ور کردن بخش کشاورزی (به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده آب) است. در مقابل، آقایان رئیسی و قالیباف «ریشه» وضعیت کنونی آب را در عدم مدیریت صحیح منابع آب می‌دانند و معتقدند کشور مشکل کمبود آب ندارد و مشکل و ریشه کم‌آبی در عدم مدیریت منابع آب است و باید این مسئله در «اولویت» قرار گیرد. 

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس  صرفا آن را بازنشر کرده است. 

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی 

انتهای پیامم/
خبرگزاری فارس مذاکرات هیأت حج ایران با طرف سعودی در خصوص خدمات رسانی به حجاج ایرانی Thu Apr 06 13:05:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پیروزی رقیب پرسپولیس مقابل نماینده مجارستان Sat Jul 15 08:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کره شمالی هشدار داد، تهدیدات آمریکا جنگ در شبه جزیره کره را اجتناب‌ناپذیر می‌کند Thu Dec 07 10:25:17 IRST 2017
خبرگزاری فارس مجموعه فنی حوزه دفاعی ایران درحال بررسی موضوع است/باید قطعه‌ای از موشک‌ مورد ادعای آمریکا تحویل ایران شود Mon Dec 18 11:19:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ترامپ می‌تواند حمله‌ای سریع و قاطعانه‌ به روسیه کند Sun Sep 17 17:59:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس هدف‌گذاری خرید 100 دستگاه واگن طبق تکلیف بنیاد/انعقاد قرارداد با شرکت راه‌آهن آلمان برای ارتقای کیفیت Thu May 18 16:28:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دستگاه تست قند خون غیرآنزیمی ساخته شد Sun Apr 15 18:04:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس توفیق چندانی در ایجاد اشتغال و رونق تولید کشور نداشتیم Sat Mar 25 14:54:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تبریک تلفنی «مرکل» به «العبادی» در پی آزادسازی موصل Thu Jul 20 08:44:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پیش‌بینی تولید 400 هزار تن کلزا در سال آینده/ تولید روغن امسال به 150 هزار تن افزایش می‌یابد Sun Jan 07 13:19:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس درخواست چین تایپه برای حضور در المپیک توکیو با نام "تایوان" Mon Mar 27 10:44:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دانشگاه‌ها در تکاپوی آغاز سال تحصیلی/ از استرس اعلام نتایج تا درگیری‌های انتخاب رشته Fri Sep 15 08:48:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس 427 میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی به مازندران تزریق شد Sun May 14 14:52:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس حسن‌نیا طلایی شد؛پایان کار تیم 9 نفره ایران با یک طلا و یک برنز Fri Jul 07 14:42:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس سفیر آمریکا در پاناما استعفا داد Fri Jan 12 20:15:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس کشته و زخمی شدن بیش از 200 تروریست در جنوب سوریه/ 90 درصد محله «المنشه» بازپس گرفته شد+ نقشه Tue Feb 14 21:34:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس استیون جرارد، گزینه جدی سرمربیگری گلاسکو رنجرز Wed Apr 25 14:59:51 IRDT 2018
خبرگزاری فارس پرداخت 820 میلیارد ریال برای «فرهنگیان بازنشسته بین 2 مهر تا اول آبان 95» Wed Jan 25 17:47:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اسفندقه: در استعداد شاعری پناهنده محدثی‌خراسانی بودیم/ داودی: دعوت به خود ویژگی اشعار محدثی‌خراسانی Sun Feb 26 11:20:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پاسداران بسیاری حامی وزیر پیشنهادی دفاع هستند Thu Aug 17 12:20:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس گلایه قائم مقام بانک مرکزی از مشارکت بانک های خصوصی در اجرای طرح رونق تولید Thu Apr 26 12:26:40 IRDT 2018
خبرگزاری فارس کاهش 8 دلاری قیمت طلا با تقویت احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه مارس Tue Feb 21 17:04:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس یمن،‌ سوریه و بحرین را در مبارزه با تروریسم کمک می‌کنیم/ وزرا خود را وقف کشور کنند Mon Sep 04 15:51:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جریمه 700 هزار دلاری «دانشگاه آمریکایی بیروت» به دلیل تعامل با حزب‌الله Sun Mar 26 13:44:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ولیعهد عربستان با داماد ترامپ و دیگر مقام‌های ارشد آمریکایی دیدار کرد Wed Aug 23 00:33:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس چرایی و چگونگی امنیتی‌سازی مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران توسط غرب Sun Mar 12 04:10:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس روال قانونی در واگذاری پتروشیمی کرمانشاه طی شده/ در این واگذاری از رانتی استفاده نشده است Tue Jul 11 17:29:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اولین مسابقات ورزش سایبری آسیا در ترکمنستان آغاز شد Mon Sep 25 13:18:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دلیل مخالفت کمیسیون مشترک مجلس با تفکیک صنعت و تجارت/ شدیدترین ضربه‌ از احیای وزارت بازرگانی نصیب تولید می‌شود Sat May 12 15:12:47 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تغییر اقلیم محیط زیست را در تمام مناطق کشور شاهد هستیم Mon May 01 11:49:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پرتابگران دیسک معلول کشورمان پنجم و ششم شدند Wed May 17 12:45:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اعلام حمایت اهوازی‌ها از سعداوی و خوشحالی جالب بازیکنان فولاد Thu May 04 18:59:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس شاگردان ایگور با تمرینات بدنسازی شروع کردند Sat Jul 08 17:59:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس 20 هوادار مونیخی توسط پلیس مادرید بازداشت شدند Wed Apr 19 10:56:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تجمع سپرده‌گذاران کاسپین این بار در مقابل مجلس+عکس Sun Feb 19 12:49:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس روزانه 70 درخت بلوط برای کباب در مهدی‌‌آباد سوزانده می­‌شود Wed Jul 26 03:41:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس افزودن سبوس به نان ممنوع است/ ماجرای افزودن مواد ضدعفونی کننده به لبنیات Tue Jul 17 16:54:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس گفت‌وگوی تلفنی ولیعهد سعودی و وزیر خارجه آمریکا درباره ایران Wed Oct 03 23:16:59 IRST 2018
خبرگزاری فارس توان تامین مرغ اجداد کشور حتی برای 2 سال تحریم داریم/ مشکل مدیریت آب بیشتر از کمبود آب داریم Sat Aug 11 15:07:51 IRDT 2018
خبرگزاری فارس شرح رشادت‌های شهید سعید قهاری در «آخرین مرد ایستاده» Sat Nov 25 12:17:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس واکنش رئیس مجمع واردات به گلایه‌ وزیر درباره قاچاق پوشاک/قفل شدن ثبت سفارش منجر به فساد می‌شود Tue Sep 05 00:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رایگان شدن هزینه برق بهمن ماه خوزستانی‌ها اجرایی می‌شود Wed Apr 19 13:17:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس وعده شخص اول ورزش خوزستان: تیم فوتبال استقلال اهواز را سروسامان می‌دهم Sat Jul 01 12:18:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نگاهی جامعه‌شناختی به گسترش معنویت‌گرایی نوپدید Wed Sep 27 06:03:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس متأسفانه مسئولین گاهی حرف‌هایی می‌زنند که با اهداف نظام مطابقت ندارد Sat Jul 22 23:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اختلال در برگزاری الکترونیک انتخابات نظام پزشکی مصداق تقلب است Fri Jul 21 15:02:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس استقبال بازیکنان اتلتیکو مادرید از بازگشت گریژمان + تصاویر Thu Jul 13 12:12:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور Mon Feb 19 02:54:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس خروج صدها کامیون چوب از دل جنگل‌های مرزن‌آباد!/ چه کسی پاسخگوست؟ Tue Oct 10 09:39:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دیگر مدرسه رفتن رویا نیست/ زنگ دانایی؛ طنین گوش‌نواز همه کودکان ایران Sat Feb 10 00:01:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس میراث‌فرهنگی، حلقه اتصال بین نسل‌ها است Wed Apr 18 18:00:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ارائه 100 مقاله در چهاردهمین همایش علمی دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی ایران Tue Sep 26 14:43:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پوتین: مسکو آماده تقویت همکاری با تهران در خصوص مقابله با تروریسم است Sat Sep 22 12:36:50 IRST 2018
خبرگزاری فارس برگزاری دوره آموزش مجازی خبرنویسی برای خبرنگاران فرهنگی دانشگاه‌ها Fri Feb 17 12:08:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس صنایع اولین قربانیان کمبود برق Sat Jul 21 15:43:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس صنعت سنگ‌تراشی در افغانستان؛ از صادرات سنگ‌های زینتی تا چنبره مافیا بر معادن Tue Jul 25 10:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فیلم‌های عمار به عرصه‌ای وارد شده که کسی جرأتش را نداشت/ جرأت سازندگان «قائم‌مقام» قابل تحسین است Sat Jan 13 13:46:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس بازی سازش از پکن و مسکو تا تهران Sun Dec 16 11:17:13 IRST 2018
خبرگزاری فارس حضور بازنشستگان به عنوان شهردار مشکلی ندارد Tue Apr 24 10:19:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس علی لاریجانی از منطقه زلزله‌زده ازگله بازدید کرد Sun Nov 19 10:13:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس الزامی شدن وکیل طی دادرسی‌ها و پیش‌بینی «سَر وکیل» در طرح اصلاح قانون وکالت Mon Oct 09 12:08:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس آزمون دوطرفه پاستور و بهارستان Tue Aug 15 08:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس احزاب سیاسی نتوانسته‌اند به معنای واقعی کلمه در جامعه ایران نهادینه شوند/ ساختار بیمارگونه تحزب باید بهبود یابد Thu Feb 16 14:47:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس انهدام باند قاچاقچیان خانوادگی در همدان/ کشف یک کیلوگرم هروئین Mon Sep 11 13:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کارگران بازنشسته شهرداری مطالبات خود را دریافت نکردند Sun Jul 22 10:12:27 IRDT 2018
خبرگزاری فارس انعکاس خبر طرح توزیع دولتی کوپن تریاک کار عجولانه‌ای بود/ طرح توزیع کوپن تریاک باید پاسخگوی سوال‌ها باشد/ هنوز به نتیجه قطعی از طرح توزیع کوپن تریاک نرسیده‌ایم Tue Jul 25 06:45:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بولتن نیوز مجرم شناخته شد/ مختومه شدن شکایت از خبرگزاری دانشجو با رضایت شاکی Sun Aug 06 12:45:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پیروزی نفت مقابل ماشین‌سازی/ شاگردان دایی به رده پنجم رسیدند Sat Feb 18 16:00:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان Tue May 02 16:34:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس همکاری عملیاتی امارات و القاعده در جنوب یمن برای پیروزی در «نبرد بنادر» Tue May 01 00:08:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس سرنوشت مرد دوم پهلوی اول + عکس Sat Dec 23 11:22:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پوچتینو: کین، مسی ماست! Sat Apr 08 10:34:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کمیته بررسی تخصصی لایحه «تفکیک وزارت راه و شهرسازی» تشکیل می‌شود Sat Jul 08 21:05:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ساخت مدارس به شرط احراز مالکیت زمین انجام می‌شود Fri Apr 27 11:06:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ناکامی عملیات امدادی داعش از حلب به موصل/ 150 تروریست تار و مار شدند Sun Mar 05 09:15:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس افتتاحیه‌ای سرد و بی‌روح در عریض‌ترین خیابان دنیا/ ترک مراسم توسط مسئولان+عکس Sun Oct 07 10:11:11 IRST 2018
خبرگزاری فارس پورعلی مطلق به عنوان مشاور وزیر و مسئول هماهنگی امور اجرایی انتخابات برگزیده شد Wed May 31 16:44:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دی‌میستورا: گفت‌وگوهای صلح سوریه در ژنو 25 اردیبهشت برگزار می‌شود Tue May 09 00:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس امروز به طهرانی مقدم‌ها در عرصه بازی نیاز داریم/ سینمای ایران مرکز افراط و تفریط روشنفکران و لمپن‌ها شده است Sun Sep 03 14:42:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس قیمت دلار 40 سال آینده چقدر می‌شود؟/ دولت تحلیل درستی از افزایش نرخ ارز ندارد Wed Apr 04 11:13:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس مهرام و رعد پدافند پیروز شدند/ بازی سوم برای تعیین فینالیست‌ها Tue Apr 25 18:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تراکتورسازی از پس پرونده شکایت رمزی بر می‌آید؟ Tue Feb 14 10:10:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس 3 طلا، 7 نقره و 2 برنز در پایان روز پنجم/ کاروان ایران جایگاه چهارمی آسیا را حفظ کرد+ جدول Thu Aug 23 19:00:39 IRDT 2018
خبرگزاری فارس آیت‌الله موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران Thu Mar 29 15:32:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس سازکارهای سیاسی درونی افزایش قدرت در جمهوری اسلامی ایران Sun Nov 12 07:18:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس 27 نماینده مجلس با تأخیر در نشست علنی نوبت عصر مجلس حاضر شدند Sat Feb 25 15:19:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس به تدبیر این دولت که امیدی نیست/ مردم صبورانه پیگیر حق خود باشند Fri May 19 21:22:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مرکل تصمیمی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد Tue Nov 21 14:38:09 IRST 2017
خبرگزاری فارس همکاری با ایران بواسطه تحریم‌ها همچنان سخت است/امکان برقراری ارتباط تنها از طریق چند بانک Thu Nov 16 15:36:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مسؤولان با پرهیز از اختلافات از ظرفیت نیروی جوان در کشور استفاده کنند Tue Feb 14 10:29:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پیروزی نمایندگان تهران و ساری در هفته نخست لیگ کشتی Tue May 02 19:56:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مهاجم سابق استقلال طلایی پوش شد Wed Jan 02 18:13:10 IRST 2019
خبرگزاری فارس آرزوی دیدار با رهبری و سردار سلیمانی را دارم Tue Dec 19 10:31:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس استقلال با برد به دربی آسیا می رود؟/ رونمایی ازترکیب جدید پرسپولیس قهرمان Tue Apr 10 00:04:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس جزئیات بررسی طرح انتقال آب کارون به مارون و جراحی/ احیای 13 هزار هکتار از نخیلات شادگان در راستای معیشت مردم Fri May 11 11:36:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس رخصت محرمی از پیشکسوتان پرسپولیس برای پوشیدن پیراهن شماره 2 Thu Jul 27 20:42:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس زلزله 3.1 ریشتری نصرت‌آباد را لرزاند Thu Apr 19 23:41:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس گابریل: روندی که در ترکیه آغاز شده با دموکراسی سازگار نیست Sat Apr 22 12:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس عرضه اسناد خزانه اسلامی در 4 نماد معاملاتی/یک میلیون ورقه «اخزا» روی میز فروش فرابورس Tue Jan 03 12:54:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس چرا 598تنها قطعنامه‌ای بود که ایران پذیرفت؟ Wed Jul 18 18:00:54 IRDT 2018
ایلنا گلزنی دشتی به استقلال به روایت تصویر Fri Oct 19 16:04:25 IRST 2018
نامه نیوز 10 دروغ درباره زلزله کرمانشاه که حاشیه‌ها را به متن آورد/ماجرای‌کمک 10میلیاردی فرح به زلزله‌زدگان‌کرمانشاه از طریق پرویزفتاح!/ بچه‌ای که 3روز زیرآوار نبود Mon Nov 27 10:17:39 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران حضور یک گروه تئاتر ایرانی در پاریس Fri May 12 13:04:01 IRDT 2017
سلامت نیوز پزشک 93ساله و خانم دکتر72 ساله در دادگاه خانواده Wed Apr 19 12:49:00 IRDT 2017
ایسکانیوز 2 فروند بالگرد به زائران اربعین در شلمچه خدمات رسانی می کنند Sun Oct 29 10:50:54 IRST 2017
مشرق نیوز حدیث روز/ جمله آغازین هر کار کوچک و بزرگ در کلام امام علی(ع ) Sun Oct 07 07:11:00 IRST 2018
جوان آنلاین سردار جوانی: غربی‌ها واقعیت مردم‌سالاری در ایران را دریافته‌اند Mon May 22 22:01:03 IRDT 2017
بی باک نیوز احیای اسلام به احیای قرآن وابسته است Fri Mar 10 07:21:01 IRST 2017
تابناک پرو یا نیوزلند؛ کدام صعود به نفع ایران است؟ Wed Nov 15 19:39:51 IRST 2017
خبرگزاری مهر مطالعه محور ویژه گردشگری شهر کرمان Sun Nov 12 10:54:44 IRST 2017
برنا دومین کمیسیون مشترک نظامی ایران و روسیه برگزار شد Mon Dec 24 20:58:31 IRST 2018
ایسکانیوز توقف طرح های عمرانی دانشگاهها در سال 95 Thu Mar 30 13:18:14 IRDT 2017
فردا تصادف در کازرون جان یک سیاه‌گوش را گرفت Sat Oct 20 14:20:25 IRST 2018
آفتاب 70 درصد خانوارهای هندی "توالت" ندارند! Sun Nov 19 10:00:44 IRST 2017
خبرگزاری نسیم حضور تیم ملی سنگ‌نوردی نوجوانان و جوانان به رقابت‌های قهرمانی جهان روسیه Tue Aug 07 09:44:03 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ترافیک سنگین در آزادراه تهران - کرج - قزوین و جاده چالوس Fri Feb 03 23:00:00 IRST 2017
جهان نیوز نگاهی به انیمیشن شکست خورده سال 1397 Sat Nov 10 12:36:34 IRST 2018
تهران پرس فوت پاکبان کرجی بر اثر تصادف/راننده فرار کرد Sun Jun 03 13:23:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران مذاکرات محرمانه آمریکا با کره شمالی Fri Aug 11 20:31:40 IRDT 2017
جماران سکوت در مقابل حرارت جنایت Fri Sep 08 13:19:10 IRDT 2017
فردا افزایش تعداد مصدومان زلزله ناغان به 9 نفر Mon Jul 31 00:04:24 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، راه مقابله با جنگ نرم دشمنان/ توصیه شهدا به ما پیروی از ولایت فقیه است Sun Dec 03 16:11:05 IRST 2017
رخداد24 موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان Sun Jun 25 18:20:00 IRDT 2017
روزنو سوزاندن قرآن در مازندران / 3 کافر دستگیر شدند/عکس Sat Mar 31 11:41:11 IRDT 2018
خبرگزاری مهر طرح ملکوت با هدف ترویج آموزه های قرآنی در قزوین اجرا می شود Wed Oct 25 12:39:23 IRST 2017
خبرگزاری حوزه عاشورای حسینی، انقلاب علیه ظلم و ظالمان و ایثار و شهادت برای بقای انسانیت است Thu Sep 21 17:05:00 IRDT 2017
آفتاب واکنش بی‌بی‌سی به اتهام تجاوز علیه یکی از بازیگرانش Fri Jan 05 19:12:42 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران افزایش 13 برابری تسهیلات مشاغل خانگی در خراسان شمالی Sun Sep 10 10:54:35 IRDT 2017
تابناک برنامه90:گل حاج صفی آفسایدنبود/فدراسیون:قطعا آفسایدبود Tue Nov 27 08:13:16 IRST 2018
عصر ایران رژه خودروهای فراری در هفتادمین سالگردش (+عکس) Thu Jun 29 13:50:13 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران از تهدید داعش به کشتن وارث پادشاهی انگلیس تا کناره‌گیری بارزانی از قدرت و جریان انحرافی در کاخ سفید+تصاویر Sun Oct 29 19:15:59 IRST 2017
آریا 7 جواز تاسیس صنعتی در درمیان صادر شد Sat Oct 27 18:56:26 IRST 2018
ایسکانیوز انصاری: امکانات پک برای بازیکنان تیم ملی کامل است/ این شرایط به نفع کل فوتبال ایران است Sun Jan 07 12:58:18 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم دی‌میستورا: اسد به روند سیاسی اهتمام می‌ورزد/دور جدید مذاکرات ژنو متفاوت است Mon May 15 15:29:10 IRDT 2017
ایستا نیوز سنجاق سرها هوشمند می‌شوند +عکس Wed May 24 09:45:42 IRDT 2017
خرداد نیوز دستور مهم رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور درباره بازار سکه و ارز Fri Jul 06 10:47:43 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی هلاکت شرور مسلح در هرمزگان Sat Jan 28 21:47:00 IRST 2017
پارس فوتبال فاش شد ؛ دلیل بی توجهی “پرسپولیس” به چراغ سبز “بشار رسن” برای تمدید Tue Oct 09 07:15:16 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ماه رمضان، فرصتی برای جذب گردشگران مسلمان Wed May 16 09:33:00 IRDT 2018
نامه نیوز بوریس جانسون: نباید تغییر نظام در ایران را دنبال کنیم/ آمریکا بازی اشتباهی را در زمان اشتباهی انجام داد/ با تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتشان موافق نیستیم Tue May 15 16:58:56 IRDT 2018
جماران اسکار ویژه به آلخاندرو ایناریتو برای فیلم واقعیت مجازی «گوشت و شن» Sat Oct 28 10:54:17 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی واگذاری 385 واحد مسکن مهر در گلستان Sun Aug 26 14:17:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر دو عضو هیات مدیره استقلال به ورزشگاه آزادی می‌روند Sat Nov 25 12:00:32 IRST 2017
صبح تهران رزمایش مشترک دریایی ایران و روسیه Sun Jan 06 11:59:35 IRST 2019
واحد مرکزی خبر برپایی بیمارستان ثابت در لرستان Sat Apr 28 09:55:10 IRDT 2018
آفتاب پایان تلخ رابطه زن شوهردار با خواستگار قدیمی Sat Feb 18 12:29:27 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا دولت باید 14 میلیون یارانه بگیر حذف کند Sat May 20 17:56:05 IRDT 2017
روزنو جدایى 2 بازیکن 11 میلیاردى استقلال Mon Dec 17 07:30:01 IRST 2018
پول نیوز زلزله 4.7 ریشتری در استان بوشهر Sun Sep 03 19:56:09 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی حاج علی اکبری: دشمن هر گز تصور نمی کرد که انقلاب به 40 سالگی برسد Sun Feb 11 14:43:00 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری جشن های بهار مهربانی با اجرای نمایش" ولادت خورشید" در گرمه Sun Nov 18 12:02:22 IRST 2018
صراط حدیث پیامبراکرم(ص) درباره مردم آخر الزمان Thu Nov 08 16:47:01 IRST 2018
ایران آنلاین اسکناسهای جدید 50 یورویی وارد چرخه پولی شدند Wed Apr 05 11:29:44 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران کشف و ضبط 7400 قلم انواع لوازم آرایشی در مهاباد Sat Apr 07 11:35:57 IRDT 2018
تدبیر 24 سلفی با نابغه ایرانی Wed Aug 30 07:00:02 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران میگوئل دیاز کانل در یک قدمی ریاست‌جمهوری کوبا Wed Apr 18 22:04:00 IRDT 2018
انتخاب وزیر دارایی فرانسه درباره خطر بروز جنگ سرد تازه هشدار داد Fri Nov 16 21:00:57 IRST 2018
بنکر سقف بخشش جرایم بانکی 25 میلیون شد Sat May 06 11:07:51 IRDT 2017
خبر گزاری دانا چرا خشکی دهان به سراغمان می‌آید؟ Wed Aug 15 12:54:41 IRDT 2018
ایلنا سرقت 80 درصد کابل‌های مخابراتی در سراوان/ ایجاد مشکل آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت برای مردم Thu Jan 04 13:07:30 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران آثاری که به جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد راه یافتند Wed Mar 08 12:24:41 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بهره برداری و آغاز اجرای 43 طرح، رهاورد دومین سفر رئیس جمهوری به مازندران Wed Apr 12 11:36:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران مدیر جهاد کشاورزی هندیجان منصوب شد Mon Mar 26 18:33:59 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر اخبار 20:00 جمعه 24 اذر 1396 یزد Sat Dec 16 12:24:48 IRST 2017
نامه نیوز پرونده اهورا به دیوان عالی کشور ارسال شد Sat Dec 30 07:49:04 IRST 2017
جماران آمار تلفات جانی آزادراه کاشان نگران کننده است Mon Nov 19 20:00:02 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران انفجار در بیمارستانی در تایلند موجب زخمی شدن 24 نفر شد Mon May 22 12:13:17 IRDT 2017
روزنو طارمی پیشنهاد پاختاکور را رد کرد Mon Jul 17 11:20:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر یادنامه ناصر چشم آذر در فرهنگسرای سرو برگزار می شود Sat May 05 13:22:07 IRDT 2018
رجا نیوز بالگردهای نداجا آماده اعزام به غرب کشور شدند Mon Nov 13 19:44:33 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو حضور رفیعی در پرسپولیس منتفی شد! Sun Jan 01 11:40:22 IRST 2017
دولت بهار بی‌پولی فوتبال و جیب خالی داوران Tue May 16 11:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم دبیرکل جمعیت رهپویان به‌زودی تغییر می‌کند/ جهان‌تیغی مدیرمسئول جهان‌نیوز می‌شود Mon May 28 19:43:02 IRDT 2018
تابناک افزایش شکاف بین تسهیلات و قیمت مسکن Sat Aug 04 14:40:47 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران بیکاری حدود 17/5 درصد از دانش آموختگان دانشگاهی Sun Jan 14 06:00:02 IRST 2018
پایگاه خبری الف ابهام مهم وام خرید مسکن رفع شد Sun Aug 20 23:56:38 IRDT 2017
شفاف سیف: دادگاه لوگزامبورگ حکمی صادر نکرده Wed Apr 05 18:12:12 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم فتوتیتر/صالحی امیری: با هرگونه سختگیری در حوزه‌های فرهنگی مخالفیم Tue Feb 14 14:48:58 IRST 2017
اعتدال هاشمی: نگرانی درباره انتخاب شهردار وجود ندارد Mon Apr 16 09:34:14 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران بسته شعری ویژه ولادت حضرت علی اصغر (ع) Wed Mar 28 16:04:14 IRDT 2018
عصر ایران رنگ سال 2018 (عکس) Sat Dec 09 15:08:41 IRST 2017
اقتصاد آنلاین برنامه سوم توسعه شهر تهران سنجش‌پذیر نیست Sat Oct 06 16:21:47 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم لزوم پایبندی به راهکار دو دولتی/ انتقاد از سیاست نژاد پرستانه و آپارتاید اسرائیل Sun Feb 26 12:02:10 IRST 2017
انتخاب واکنش واعظی به ادعای تغییر اتوبوسی مدیران: در دولت قبل انجام ندادیم و در این دولت هم اتفاق نمی‌افتد Sun Aug 27 11:46:42 IRDT 2017
صراط مقام آمریکا درباره برنامه موشکی ایران: تحریم کافی نیست Fri Mar 31 09:26:40 IRDT 2017
فردا تصاویر: بگومگوهای برجامی ظریف Thu Jan 11 20:51:57 IRST 2018
ایسکانیوز آغاز زمان ثبت نام رانندگان متقاضی سرویس مدرسه Wed Aug 01 16:40:07 IRDT 2018
تدبیر و امید بازدید اعضای کمیسیون صنایع و معادن از ایران خودرو Tue Jul 04 17:27:40 IRDT 2017
میزان کاهش 9 درصدی اخراج "مهاجران افغانستان" از پاکستان Thu Jan 11 10:10:01 IRST 2018
بی باک نیوز صرفه جویی 3هزار میلیاردتومانی با اجرای طرح پیمایش Sat Jul 08 06:17:01 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران اوقات شرعی یکشنبه 29اسفند به افق زنجان Sun Mar 19 01:00:01 IRST 2017
پولی مالی قیمت گذاری باید مردمی باشد نه دولتی Mon Jan 30 11:20:00 IRST 2017
فردا فلسطین نماینده خود را از آمریکا فراخواند Mon Jan 01 00:02:55 IRST 2018
خبرگزاری مهر آراء ماده100 شهرداری تنها با دستور دیوان عدالت اداری متوقف می‌شود Tue Apr 11 15:06:28 IRDT 2017
تدبیر 24 پیام تشکر ستاد انتخاباتی دکتر روحانی از حماسه مردم آذربایجان غربی Mon May 08 09:46:53 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر مختومه شدن پرونده تعرض سربازان فرانسوی به کودکان آفریقای مرکزی Tue Jan 16 00:21:15 IRST 2018
پول نیوز عربستان رکورددار بیشترین سقوط در جهان Thu Feb 15 11:06:39 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ورزشگاه ‏امام رضا (ع) از سوی سازمان لیگ تأیید شد Sun Jul 16 10:25:08 IRDT 2017
سلامت نیوز احیای "میانکاله" در گرداب اختلاف‌نظرها Tue Oct 10 15:37:00 IRST 2017
تهران پرس کشف 15 تن جگر غیربهداشتی قاچاق از یک باند در زنجان Mon May 28 14:32:00 IRDT 2018