خبرگزاری دانشجویان ایران - Mon May 01 10:10:57 IRDT 2017 نمایش خبر

یک کاسه بی‌صاحب، پر از ثروت

سعی می‌کنم از آب تالاب کمی بچشم تا درصد شوری آن را امتحان کنم، بعد از آنکه متوجه شدم آب فاضلاب شهر اراک وارد تالاب میقان می‌شود و من طعم تجمیع شده فضولات انسانی یک شهر را چشیده‌ام، کاری جز خندیدن نمی‌توانم انجام دهم.

هر گردشگری که از ورودی تپه مانند تالاب میقان وارد می‌شود، صدای ضبط ماشینش را تا انتها زیاد می‌کند، کنار می‌زند و مدتی در کنار آن اطراق می‌کند. گاهی اوقات صدای موزیک چند ماشین باهم تلفیق می‌شوند و دیگر هیچ صدایی از پرندگان شنیده نمی‌شود. 


 پیدا کردن مسیر تالاب میقان بدون کسی که آن منطقه را بشناسد کمی دشوار است چون هیچ کجا تابلویی با عنوان تالاب میقان پیدا نمی‌کنید. ابتدای ورودی کنار گذر قدیم یا کمربند شمالی اراک مسیر بدی وجود دارد که جلوی آن تابلوی تالاب «طرمزد» را نصب کرده‌اند. اگر از دور دود سفیدی دیدید تعجب نکنید زیرا در کنار تالاب، کارخانه بزرگی در حال استخراج سولفات سدیم است.  


 وسط تالاب را مسیری ساختند که حرکت ماشین‌های سنگین راحت‌تر شود. آنها قلب تالاب را حفر می‌کنند تا سولفات سدیم استخراج کنند. آبی که در گودال‌ها جمع می‌شود تغییر رنگ داده و گاهی گودال‌ها آنقدر عمیق می‌شوند که آب در انتهای آن جمع و اطرافش از خشکی ترک بر می دارد. 


البته گفته می‌شود بعد از اعتراض گروه‌های مدافع محیط زیستی، زیرجاده تونل‌هایی برای انتقال آب در دو طرف تالاب ایجاد شده است. رنگ آبی که از این کانال‌ها منتقل می‌شود مایل به قرمز است که به گفته یکی از فعالان محیط زیست دلیل تغییر رنگ، گودال‌هایی است که برای استخراج سولفات سدیم حفر می‌کنند. 
 
 
  
 
  در طول مسیر کانال‌هایی برای جابه جایی آب ایجاد کرده‌اند
  
 
 


جای پای پرندگانی که از صدای بلند مهمانان بی‌ملاحظه به نقطه دور دست تالاب پناه برده‌اند در اطراف مسیری که ایجاد شده دیده می‌شود. اگر از صدای بلندی که از ماشین‌ها شنیده می‌شود، کمی فاصله بگیرید شاید بتوانید صدای پرندگان را از دور دست بشنوید.   


از تالاب، برج دیده بانی فرودگاه اراک مشخص است، می‌گویند در فاصله 7 تا 10 کیلومتری میقان، فرودگاه اراک قرار گرفته که تنها دو روز درهفته پرواز دارد. یکی از شهروندان اراکی که از این فرودگاه پرواز داشته‌ است، می‌گوید در یکی از سفرها، مسافری که از وجود تالاب در اراک خبر نداشت با شگفتی گفت مگر اراک هم دریا دارد؟! 


عضوشبکه محیط زیست استان مرکزی درباره ویژگی‌های تالاب میقان می‌گوید: میقان شرایط متفاوتی را نسبت به تالاب‌های دیگر دارد و در واقع بلندترین تالاب کویری کشور محسوب می‌شود و در ارتفاع 1800 متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است. از طرفی میقان یک «پلایا» یا کاسه کاملا بسته است که همه آب‌های حوزه آبخیز اطراف را در خودش جمع می‌کند، هیچ رودخانه دائمی ندارد و تنها از طریق هفت رودخانه فصلی پر می‌شود. 


سیاوش آقاخانی ادامه می‌دهد: تالاب میقان در فاصله 5 کیلومتری کلان شهر اراک قرار دارد و متاسفانه حجم بسیاری از واحدهای صنعتی و زمین‌های کشاورزی آن را محاصره  و مشکلاتی را برای تالاب ایجاد کرده‌اند. در میقان 154 گونه  جانوری، 16 گونه پستاندار، 30 گونه پرنده، 32 گونه خزنده و چهار گونه دو زیست داریم که 27 گونه از آنها آسیب پذیر و نادرهستند. 20 درصد پرندگان استان مرکزی و 6 درصد پرندگان کشور در این تالاب هستند.از گونه‌های خاص این منطقه نیز می‌توان به عروس موش، خرگوش، شغال و روباه و گروهی از مارها و از جمله گونه «افعی شاخدار» اشاره کرد. 


او اضافه می‌کند: «قره داغ» یا قهرمان کویر نیز گونه گیاهی خاص تالاب است که در منطقه کویری خاک را به شیوه جالبی تثبیت و جلوی ریزگردها را می‌گیرد. با توجه به خشک شدن تالاب‌های حاشیه میقان و مرکز کشور، حجم زیادی از پرندگان برای گذراندن زمستان در مسیر مهاجرت به این تالاب می‌آیند که اهمیت اکولوژیک آن را زیاد می کند. سالانه در کنار پرندگان دیگر، نزدیک به 20 هزار درنای خاکستری در مسیر مهاجرت به میقان می‌آیند. 
 
 
  
 
  جای پای پرندگان در گوشه‌های تالاب مشخص است
  
 
 


نماینده سازمانهای مردم نهاد کشور در تدوین برنامه ششم توسعه با بیان اینکه وضعیت اکوتوریسم تالاب میقان آماده نیست، می‌افزاید: شما می‌توانید  در یک شعاع 20 کیلومتری اکوسیستم جنگلی، کویری و فضایی مثل تالاب بندرانزلی و نیزارها را با هم در میقان ببینید. عمده پرندگان نیز در منطقه تالابی تجمع می‌کنند به همین دلیل ما سعی کردیم گردشگران و عموم مردم به این مناطق دسترسی نداشته باشند. 


آقاخانی با اشاره به اینکه عوامل متعددی تالاب میقان را تهدید می‌کنند، می‌گوید: قسمتی به نام جزیره «فرعون» در مرکز تالاب وجود دارد که یکی از غنی‌ترین مناطق معدنی و بزرگترین معدن سولفات سدیم خاورمیانه است و جالب است که نوع شوری این تالاب با دیگر مناطق ایران کمی متفاوت است، برای مثال در دریاچه ارومیه نمک طعام وجود دارد اما نمکی که در تالاب میقان وجود دارد سولفات سدیم است که در مواد صنعتی و شوینده‌ها استفاده می‌شود. 


او با بیان اینکه معدن فعال در تالاب شرایط خاصی را ایجاد کرده است، می‌گوید: با توجه به جاده‌ای که از وسط تالاب و به سمت جزیره فرعون کشیده شده و قلب تالاب را نشانه رفته، ماشین‌های سنگین  در آنجا تردد می‌کنند و در وسط تالاب در حوضچه‌های خاصی بهره برداری در حال انجام است . سولفات سدیم را از زیر خاک برداشت و در کارخانه فرآوری می‌کنند. با این امر چاله‌هایی ایجاد می‌شوند که آب در آنها جمع  و قسمت‌های دیگر تالاب خشک می‌شوند این امر سبب بلند شدن ریزگردها می‌شود که می‌تواند سلامت مردم را تهدید کند. به دلیل عبور و مرور ماشین‌های سنگین پرندگان دراین منطقه از تالاب چندان دیده نمی‌شوند. 


این فعال محیط زیست ادامه می دهد: مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد، جاده‌ای است که تا قلب تالاب پیش رفته است و پیش از این ارتباط اکولوژیک را بین دو قسمت تالاب قطع کرده بود اما خوشبختانه با اقدامات فعالان محیط زیست و همکاری مدیریت معدن، دهانه‌هایی در زیر این مسیر ایجاد شد تا آب در دو قسمت تالاب در جریان باشد. پیش از این یک طرف تالاب خشک و طرف دیگر آن آب داشت. البته مشکلات دیگری هم وجود دارد که مدیریت معدن قول اصلاحات آن را داده است. گرچه با این اقدامات، مشکلات جاده کاملا برطرف نمی‌شود اما کمتر می شود.  


آقاخانی با بیان اینکه معدن فعال در تالاب میقان جزو معادن بزرگ کشور است، توضیح می دهد: این معدن از دهه 70 با مجوز شورای عالی معادن کشور بهره برداری خود را آغاز کرد. فعالیت آن در مدت زمانی با فشاری که فعالان محیط زیست به آن وارد کردند متوقف شد و بعد از تعهدات محیط زیستی دوباره شروع به کار کرد زیرا آنها تعهد دادند، سالانه 50 هکتار گیاه قره داغ در حاشیه تالاب بکارند تا جلوی ریزگردها گرفته شود، جاده‌ای که کشیده شد را نیز اصلاح کردند و قرار است فرآیند برداشت سولفات سدیم هم اصلاح شود. 
 
 
  
 
  در برخی از قسمت‌ها برای انتقال آب تالاب از لوله‌های بزرگ استفاده کرده‌اند 
  
 
 


این مدرس دانشگاه عامل تهدید دیگر تالاب را بحث حق آب آن مطرح می‌کند و می‌افزاید: این تالاب یکسری حق آب از منابع بالا دستی خودش دارد اما بهره برداری‌های بالا دست موجب شده آب به اندازه کافی به تالاب نرسد. متاسفانه کشاورزان اطراف نیز بیش از ظرفیت معمول  از چاه‌های اطراف، آب برداشت می‌کنند. هزاران چاه عمیق با مجوز و بدون مجوز در حاشیه  تالاب ایجاد شده که سطح آب‌های زیرزمینی را به شدت پایین آورده است و شیره‌ی وجود میقان را می مکد. این موضوع گونه‌های گیاهی منطقه را تهدید می‌کند و یکی از عوامل مهم تخریب محسوب می‌شود. 


او اظهار می‌کند: متاسفانه فرودگاه اراک در حاشیه تالاب قرار دارد که در بدترین مکان ممکن استان مرکزی است. با توجه به اینکه رطوبت در منطقه تالاب وجود دارد با مه صبحگاهی و عصر روبرو هستیم و این موضوع موجب مشکلاتی برای فرود یا بلند شدن هواپیماها می‌شود. از طرفی زمین منطقه خاک سستی دارد و با توجه به وزن زیاد هواپیماها، هر از چند گاهی باند خراب می‌شود و باید برای بازسازی آن هزینه کنند. همچنین پرندگانی که  در تالاب زندگی می‌کنند روی باند فرودگاه هم می‌نشینند. تصور کنید یک درنای 17 کیلویی  وارد موتور هواپیما شود زیرا این اتفاق در دنیا شایع است و می‌تواند فاجعه انسانی به وجود بیاورد. از طرفی هواپیماها سروصدای زیادی دارند که موجب وحشت پرندگان تالاب می‌شود و امنیت روانی آنها را دچار مشکل می‌کند. 


آقاخانی با بیان اینکه فرودگاه اراک قبلا مخصوص هواپیماهای سم پاش بوده است، توضیح می دهد:  وقتی بحث راه اندازی فرودگاه پیش آمد، پیشنهاد توسعه همین باند را دادند که هزینه اضافه بر سازمانی برای آن نکنند به همین دلیل جانمایی علمی وکارشناسی برای فرودگاه استان مرکزی در نظر گرفته نشد. این فرودگاه حدود 10 سال است فعال شده است و قبل از در نظر گرفتن هزینه برای این کار، ما پیشنهاد دادیم جانمایی دیگری برای فرودگاه داشته باشند زیرا هزینه زیادی برای بازسازی باند آن می‌کنند که دولتمردان وقت به این موضوع توجه نکردند و همین موضوع برای خودشان تبدیل به یک معضل شد. این فرودگاه تقریبا دوروز در هفته پرواز دارد و با توجه به واحدهای صنعتی فعال در اراک تعداد پروازهای آن رو به افزایش است. 


عضو شبکه محیط زیست استان مرکزی اصلی‌ترین مشکل تالاب میقان را نبود یک متولی واحد می‌داند و می‌گوید: نهادی که بخواهد این تالاب را مدیریت کند وجود ندارد. در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بدون در نظر گرفتن زیر ساخت‌های گردشگری و فرهنگ سازی در این زمینه تابلویی نصب و تالاب را به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی کرده است. اداره صنعت، معدن و تجارت اراک مجوز بهره برداری صنعتی و معادن را صادر می‌کند، اداره کل منابع طبیعی یکسری گونه گیاهی قره داغ کاشته است و اقدامات خاص خودش را انجام می‌دهد. اداره محیط زیست آنجا را به منطقه شکار ممنوع تبدیل کرده و به سبک خودش مدیریت می‌کند. جهاد کشاورزی به دنبال توسعه کشاورزی در این منطقه است. سند تالاب نیز به نام مجموعه مسکن و شهرسازی است. 
 
 
  
 
  ارگان‌های مختلفی اقدام به نسب تابلو در اطراف تالاب کرده‌اند 
  
 
 


او ادامه می‌دهد: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که محیط زیست انجام داده است، طرح مدیریت زیست بومی تالاب در حال تهیه است که فکر می کنم  با این کار بسیاری از مشکلات مربوط به آن حل شود. البته هنوز جزئیات این طرح و مطالعات تکمیلی آن که یکسال پیش ارائه و در شورای برنامه ریزی استان مصوب شد، انجام و اجرایی نشده است. ما مخالف بهره برداری صحیح از تالاب نیستیم اما این بهره برداری‌ها باید با یک فرآیند درست و رعایت نکات محیط زیستی انجام شود. تفاله‌ها به تالاب برگردانده شوند، از ایجاد چاله‌ها جلوگیری شود، جاده کشیده شده اصلاح شود، فکر جدی برای چاه‌های عمیق شود و به سمت استفاده پایدار اکوتوریسم با همکاری جامعه محلی برویم تا بتوانیم تالاب میقان را حفظ کنیم اما متاسفانه با اجرایی نشدن طرح جامع مدیریت زیست بومی، این اقدامات روی زمین مانده است. 


آقاخانی با بیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت در دوره‌ای تصمیم داشت مجوزه بهره برداری معادن دیگر را هم در اطراف تالاب بدهد، می‌گوید: جلوی این کار با فشار فعالان محیط زیست گرفته شد. میقان یک منطقه کویری بود و زمانی که جزو مناطق چهارگانه محیط زیست نبود پروانه بهره برداری تنها معدن در آن صادر شد و زمانی که شروع به فعالیت کرد، با فشار فعالان و پیگیری‌های محیط زیست تبدیل به منطقه شکار ممنوع شد و در حال حاضر نیز اگر طرح جامع مدیریت زیست بوم‌ها اجرا شود تبدیل به منطقه حفاظت شده و بهره برداری از آن محدود می‌شود تا تالاب نجات پیدا کند. 


این فعال محیط زیست با اعلام اینکه تالاب میقان تنها متعلق به مردم استان مرکزی نیست، می‌افزاید:  این تالاب میزبان حجم بسیاری از پرندگانی است که از شمال به جنوب آسیا مهاجرت می کنند و زمستان می گذارند، اگر برای بهره برداری یک شرکت منافع ملی و بین المللی آن را زیر سوال ببریم قابل توجیه نیست. همین واحد صنعتی نیز اگر به درستی بهره برداری و تعهداتی که داشته را به خوبی انجام دهد می‌تواند فرصت خوبی برای گردشگری باشد. 


او درباره اینکه آیا شکار در تالاب انجام می‌شود؟ اظهار می‌کند: تا چند سال بحث شکار در محدوده تالاب میقان را هم داشتیم و یکسری دام‌ها گذاشته  و پرندگان شکار می شدند اما طی سه سال گذشته ایستگاه محیط بانی و برج پرنده نگری هم برای بخش‌های حفاظتی در منطقه ایجاد شده و خوشبختانه خیلی کم شاهد شکار هستیم. این مشکل تقریبا مدیریت شده اما هنوز کاملا بر طرف نشده است و هنوز هم افرادی هستند که بدون در نظر گرفتن مواردی با تفنگ  شکار می‌کنند.  این منطقه، دو محیط بان دارد که با توجه به محدوده 550 هزار هکتاری کویر و 13 هزار هکتاری محدوده تالاب کم است و با استانداردهای بین المللی فاصله دارد. 


آقاخانی اضافه می‌کند: لازم است در ابتدای ورودی جاده تالاب، ایستگاه آموزشی - گردشگری در نظر گرفته شود. در همه نقطه دنیا پیش از آنکه مردم را وارد مناطق طبیعی کنند آموزش‌های لازم را به آنها می‌دهند؛ این کار می‌تواند با همکاری گروه‌های مردم نهاد به گردشگران آموزش داده شود تا با جاذبه‌ها و ظرفیت‌های منطقه آشنا شوند. اینکه بخواهیم بدون آموزش و با نصب یک تابلو مردم را به منطقه گردشگری بکشانیم کار اشتباهی است و مشکلات بسیاری را به بار می آورد. 


نماینده سازمان‌های مردم نهاد کشور درتدوین برنامه ششم توسعه درباره اینکه چرا روی تابلوهای راهنمایی به تالاب نام«طرمزد» درج شده است، بیان می‌کند: چون طرح مدیریت زیست بومی تالاب تهیه نشده است. ما درخواست کردیم تابلویی با عنوان تالاب میقان نزنند تا با مراجعه انبوه مردم مواجه نشویم زیرا هیچ زیر ساختی برای پذیرایی گردشگران آماده نیست. از طرفی مرم آگاهی ندارند و وارد آب تالاب می‌شوند در حالی که این تالاب سولفات سدیم دارد و روزانه 800 لیتر در ثانیه از آب فاضلاب شهری اراک بعد از تصفیه وارد تالاب می شود. عامل مهمی که تالاب میقان برخلاف تالاب‌های دیگر کشور سرپا مانده است نیز همین موضوع است. این آب قبلا تصفیه نمی‌شد که باز با فشار فعلان محیط زیستی تصفیه خانه‌ای برای آن راه‌اندازی شد. 
 
 
  
 
  مسیری که برای عبور و مرور ماشین‌های سنگین تا قلب تالاب کشیده شده است
  
 
 
 
 
  
 
  گردشگرانی که با صدای موسیقی بلند اطراف مسیر تالاب اطراق کرده‌اند 
  
 
 
 
 
 
 
  
  
  در مدتی نه چندان دور شکارچیان پرندگان تالاب را شکار می‌کردند
  
  
 
 
 
  
  
  حتی تالاب میقان ورودی مناسبی هم ندارد 
  
  
 
 
 
  مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
  
 فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: 
  video/mp4
  
 
 

 
 


ایسنا - کبریا حسین‌زاده 


انتهای پیام
خبرگزاری دانشجویان ایران کشته شدن عضو منتخب شورای روستای کمب چابهار و همراهش با ضرب گلوله Mon Aug 07 09:09:48 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران دیدار با تابلوهای ناتورالیسم در «باغ بهشت» Thu Mar 09 11:46:27 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران دبیرکل انجمن مدیریت استراتژیک ایران معرفی شد Sat Apr 06 15:04:04 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران جزئیاتی از مرمت «دیده‌بان» حاتمی‌کیا پس از 30سال + فیلم Wed Apr 17 13:23:57 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران افراد فاقد صلاحیت علمی و عمومی جذب دانشگاه آزاد نمی‌شوند Sat Apr 28 14:15:58 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران جلوگیری از ورود ناظری‌ها به سالن کنسرت در قوچان Fri Jul 28 18:24:58 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران کشف 11 تن "دان" و "دل و جگر" مرغ قاچاق در پاوه Tue Mar 19 13:30:44 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران مردم ایران پاسخی کوبنده به تهدیدات تروریسم جهانی خواهند داد Wed Jun 21 11:45:42 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران استعفای ناگهانی شماری از وزرای دولت تونس Mon Dec 18 16:06:44 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران گل‌محمدی: این قهرمانی کشور نوجوانان خیانت به بوکس است! Wed Nov 14 11:21:47 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران صادرات 562 هزار تن گندم از خوزستان به استان‌های کشور Sun Feb 04 13:05:25 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران حضور قاسم سلیمانی در راهپیمایی 22 بهمن تهران Fri Feb 10 09:50:49 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران امضای سند برادری انسانی میان واتیکان و الازهر Mon Feb 04 18:41:53 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران وزیر دفاع ترکیه: اگر نگران غیرنظامیان نباشیم، عملیات عفرین 15 روزه تمام می‌شود Wed Jan 31 12:07:41 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران سرمربی تیم کربلا: بازی با منتخب مشهد در ورزشگاه امام رضا (ع) از نظر معنوی اهمیت زیادی دارد Thu Sep 14 14:08:53 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران برگزاری دوره آموزشی «مبارزه با پولشویی» در بانک ایران زمین Wed Feb 01 15:03:53 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران لزوم تجدید نظر در ساختار و ساز و کار شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان Fri May 26 10:57:40 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی به زلزله‌زدگان کوهبنان Sat Dec 23 10:08:14 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران کاشانی: مسلمان و طارمی باید ارشاد شوند Sat Jul 29 12:46:09 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران نظر رهبری "استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به تولید" است Mon Jul 17 13:24:22 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران لاریجانی: فتح خرمشهر فتح الفتوحی در دفاع مقدس ایران بود Wed May 23 09:43:36 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران دومین روز بررسی اعتماد به وزرا/طراحی عملیات انتقام جویانه سپاه/واکنش به گزارش آزادی‌های مذهبی Wed Aug 16 15:13:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران حادثه پلاسکو تلنگری است تا بناهای کهنه و فرسوده خود را بهسازی کنیم Sat Feb 25 11:41:38 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران جایگزینی بسته‌های فیبر نوری بجای ماهواره Wed Oct 31 13:28:22 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران توصیه فخرالدین انوار در باغ فردوس چه بود؟ Tue Jan 15 13:04:09 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران مرگ سفره‌های زیر زمینی لرستان نتیجه خشکسالی مدیریتی است Mon Sep 25 09:25:43 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تاکید پامپئو به بن‌سلمان بر اصرار واشنگتن به مجازات عاملان قتل خاشقجی Mon Nov 12 09:06:03 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران گودرزی:‌ با تکیه برتوان داخلی می‌توان مشکلات را رفع کرد Sun Feb 10 18:25:02 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران تاثیر موتورسیکلت‌های انژکتوری بر کاهش آلودگی هوا Sun Aug 20 11:22:50 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران مبارزه مداوم با تروریسم و افراط گرایی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است Sun Mar 17 00:37:08 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران نمایشگاهی از صنایع دستی ایران در مسکو افتتاح شد Tue Sep 04 19:07:31 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران طولانی شدن تهیه شناسنامه باغات موجب از بین رفتن بسیاری از باغات شده است Tue Dec 18 13:47:21 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران سقوط یک پله‌ای بسکتبال در رده بندی جدید فیبا Tue Dec 05 00:37:22 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ارائه خدمات درمانی به 90 هزار زائر اربعین حسینی در مرزهای کشور Sat Oct 27 20:15:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ابهام‌زدایی از وضعیت یک حکم حقوقی Tue Jun 27 03:38:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران هیچ منعی برای ورود گردشگران به ایران نداریم Tue Mar 07 21:50:30 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران کمیسیون امنیت ملی بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران را پیگیری می‌کند Thu Oct 11 09:00:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تاکید رییس دادگستری استان تهران بر تداوم بازدیدهای هدفمند از واحدهای قضایی Wed Oct 04 13:06:35 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران دیدار سفیر مسکو با ترامپ Sat Sep 09 01:33:02 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران استقبال میاتوویچ از پیوستن نیمار به رئال‌مادرید Sat Jan 20 08:39:11 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران دومین برد بسکتبال سه نفره ایران در انتخابی کاپ‌آسیا Sat Apr 28 10:44:21 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران فیس‌بوک صلاحیت ندارد! Thu Nov 15 13:11:08 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران بانک ملت محبوب‌ترین بانک کشور شناخته شد Wed Mar 08 13:40:58 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران 3.7 میلیارد دلار ارز برای گوشت و مرغی که ارزان نشد! Wed Apr 10 12:41:59 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران ارتقای 15 پله‌ای ایران در دارا بودن دانشگاه‌های با کیفیت در دنیا Mon Feb 20 09:09:37 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران فضای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران 25 هزار متر مربع افزایش می‌یابد Thu Jan 18 04:28:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تاکسیدرمی لاشه فک خزری انزلی Tue Aug 01 12:34:56 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تلخ و شیرین استقلال از زبان دستیار شفر/ کولی: وقتی ورزشگاه را آبی می‌بینم، مو به تنم سیخ می‌شود Sun Dec 23 16:06:55 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران انفجار در نزدیکی مسجد الحرام/عربستان مدعی شد، 3 حمله تروریستی را در مکه و جده خنثی کرد Sat Jun 24 08:12:15 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تسلط به زبان انگلیسی از خصوصیات یک پلیس بین‌الملل است Mon Feb 13 15:45:29 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران صادرات محصولات لبنی اصفهان به آمریکا، اروپا و روسیه Wed Jun 28 15:31:34 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل Tue Mar 26 10:50:09 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران مستمری ماهانه 200 هزار تومانی برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی Sat Jan 28 21:05:41 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ظریف: روابط ایران با عراق و اقلیم کردستان ممتاز و سازنده است Tue Jan 15 12:48:02 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش:ورود به عرصه فضای مجازی اقدامی انقلابی و جهادی است Mon Jul 24 13:43:48 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران کشف یک" دهانه شهاب سنگ " مدفون شده Wed Feb 13 16:42:10 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران آغاز «کنفرانس بین‌المللی باستان‌شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم» Wed Nov 14 12:16:31 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران پیام آیت‌الله علوی گرگانی برای راهپیمایی روز قدس Thu Jun 07 19:41:13 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران فرانسه 25 نهاد و شخصیت را به ظن دست داشتن در حملات شیمیایی در سوریه تحریم کرد Wed Jan 24 09:52:19 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران آتش‌سوزی کامیون حامل ذرت در گچساران Sat Apr 29 09:57:12 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بازدید هیات نظامی عمانی از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس Wed May 09 08:34:24 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران نباید فرصت طلایی بازسازی "موصل" را از دست بدهیم Wed Aug 09 14:44:51 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ضیایی: باید به سرمربی جدید تیم ملی والیبال فرصت بدهیم Sun Jul 02 16:23:14 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تلاش برای مشارکت با بانکها برای پرداخت تسهیلات کم‌بهره به فرهنگیان Thu Feb 08 14:25:44 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران کیفیت هوای تهران در محدوده مرزی بین شرایط سالم و ناسالم برای گروه‌های حساس است Wed Dec 27 10:24:47 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ذخایر نفت و گاز مکزیک آب رفت! Wed May 31 13:30:27 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران «سی و سه» در تالار «حافظ» به صحنه می‌رود Sun Sep 09 12:12:16 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تولید برق با استفاده از انرژی تجدیدپذیر سرمایه کمی نیاز دارد Sun Mar 12 16:02:50 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران پرداخت بخشی از مطالبات فرهنگیان در هفته معلم + جزییات Mon May 07 18:07:16 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران کاهش 36 درصدی ابتلا به تب مالت در همدان Sat May 27 17:10:06 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران مجوز مجلس درباره برقراری انشعابات غیردائم خدمات عمومی تا تعیین تکلیف مراجع ذی‌صلاح Wed May 31 10:41:32 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران جزییات بیشتر درباره طرح کانال مالی مبادلات اروپا با ایران Thu Jan 31 15:27:01 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران تولید نفت در اهواز به روال عادی بازگشت Sat Feb 11 17:14:45 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران لزوم تعامل حوزه و دانشگاه در حوزه سلامت اسلامی Thu Feb 15 13:12:25 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران قطر: می‌توانیم یک سوم دبی و ابوظبی را در تاریکی فرو ببریم Mon Apr 08 09:37:03 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران 92 درصد صادرات کشور از مرزهای آبی انجام می‌شود Wed Dec 12 10:33:02 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران اولین محموله کمک‌های انسان‌دوستانه ایران برای آوارگان میانماری به بنگلادش ارسال شد Fri Sep 15 10:08:28 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تشدید تورم و شکل‌گیری حبابی حوزه‌های اقتصادی، ناشی از رشد موسسات مالی Wed Jul 19 04:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران برنامه دانشگاه پیام نور برای جذب دانشجویان خارجی Wed Aug 09 08:07:42 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران پشنگ کامکار با «بارانه» به صحنه رفت Sat May 27 16:48:42 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اردوغان فردا با امیر کویت دیدار می‌کند Mon May 08 10:39:24 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران رایزنی‌های اردن و سوریه برای گشودن گذرگاه مرزی "نصیب" Wed Sep 27 13:28:37 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اعلام آمادگی منطقه 8 برای اجرای طرح‌های مقابله با بحران Tue Oct 16 15:20:03 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران وضعیت بد فضای سبز اشجاری اراک Sat Feb 10 18:53:55 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران وجوه سپرده‌گذاران فرشتگان شامل سود نمی‌شود/ آغاز تعیین تکلیف سپرده‌گذاران Tue May 23 14:09:08 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بازخوانی نظر صریح رهبر انقلاب درباره شعار دادن علیه مسئولین Fri Jun 23 17:54:22 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اخطاریه هواشناسی در مورد آبگرفتگی معابر Sun Mar 17 15:49:01 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم Sun Dec 09 14:46:38 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران قاضی‌زاده هاشمی: خیلی‌ها به دنبال دور زدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان هستند Tue Oct 09 17:24:13 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران اپل ابزار ضد هک آیفون ساخته است؟ Thu Nov 15 03:59:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران «عصیان» آغاز می‌شود + فیلم Sun Mar 12 20:36:39 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران شاخص‌های فرد اصلح در انتخابات/تخریب رقیب با تهمت زدن، اخلاقی نیست Sun May 14 13:48:10 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران دیدار تیم‌های استقلال تهران و استقلال خوزستان Sun Nov 25 21:55:28 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران مشکلی در مرزهای مشترک ایران و جمهوری آذربایجان وجود ندارد Wed Jan 09 09:36:03 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران وزیر کشور: آمریکا اگر خواهان مذاکره است به "برجام" برگردد Mon Aug 27 22:57:19 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران درخواست فلسطین برای تحقیقات مستقل درباره خشونت‌ها در غزه/سازمان ملل: کشتار کودکان شرم‌آور است Sat Apr 21 12:07:48 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران رضا مهاجری: بازیکنانم کار غیرممکن را ممکن کردند Fri Mar 03 17:29:21 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران فوت سالانه 2000 نفر بر اثر حوادث کار در کشور Tue Jan 23 15:39:52 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران صادرات 400 میلیون دلاری محصولات دانش‌بنیان Sun Apr 16 12:35:15 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران توکلیان مدیر روابط بین‌الملل فدراسیون کشتی آمریکا شد Thu Feb 28 13:05:56 IRST 2019
اتاق خبر24 گیاه تاج‌ریزی سیاه معجزه گری نا شناخته Tue Dec 11 15:01:00 IRST 2018
تی نیوز آرنولد:هیچوقت نمی گویم تا 2020 ولفسبورگی می مانم Mon Jul 24 14:08:47 IRDT 2017
ایسکانیوز دیدار رئیس دانشگاه آزاد واحد میاندوآب با خانواده شهدا Sat Feb 03 14:47:37 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران حدیث حضرت علی(ع) درباره ادب Fri Jun 01 03:00:01 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا "حاجی یوسف" خطرناک‌ترین پدیده اردبیل؛ لطفا جدی بگیریدش Thu Feb 08 14:35:17 IRST 2018
دفاع مقدس یادواره شهید «حسین اجاقی» در کرمانشاه برگزار می‌شود Thu Nov 29 12:24:12 IRST 2018
آنا سند سیاسی حماس امروز رونمایی می‌شود + مهم‌ترین بندها Mon May 01 16:46:54 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا برهم صالح سوگند یاد کرد Tue Oct 02 22:12:17 IRST 2018
واحد مرکزی خبر آسفالت کوچه، جایزه شهردار بیرجند به رتبه 7 کنکور Sun Sep 16 12:36:41 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا آنقدر با آب و گل و آینه بازی کردم تا سر آخر شاعر شدم Sun Nov 12 11:43:12 IRST 2017
ایستا نیوز ارزان‌قیمت‌ترین خودروهای بازار + جدول Wed Feb 21 14:41:03 IRST 2018
دفاع مقدس همایش تقدیر از 40 فیلمساز انقلاب و دفاع مقدس در قم برگزار شد Fri Apr 12 10:05:31 IRDT 2019
خبرگزاری فارس شهادت یک فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست Wed Mar 01 18:30:00 IRST 2017
خانه ملت نهم دی تعلق به یک جریان سیاسی ندارد / ضرورت انتقال حماسه نهم دی به نسل‌های آینده انقلاب Sat Dec 30 12:01:38 IRST 2017
پارسینه انسجام شورا از اهمیت بسیاری برخوردار است Sun Apr 22 12:30:58 IRDT 2018
خبرگزاری مهر از پرتاب نارنجک و بطری آب تا حضور بازیکنان گیتی در رختکن حریف! Sat Feb 16 12:34:04 IRST 2019
تی نیوز توصیه های «واعظی» به «جهرمی»/ فناوری اطلاعات در شان مردم بسازید Mon Aug 21 17:55:34 IRDT 2017
تابناک ایران2-توگو صفر/عقده گشایی اروپایی کریم مقابل آفریقایی ها Thu Oct 05 20:43:07 IRST 2017
خبرگزاری نسیم آوینی متفکر مجاهد دوران گذار بود/ او هیچ‌گاه به روشنفکری عقب‌گرد نکرد Tue Apr 10 11:59:01 IRDT 2018
ورزش 3 طراحی چهره هنرمندانه گریزمان Sat Jun 24 17:55:00 IRDT 2017
انتخاب ادعای شبکه رسمی اسپانیا در خصوص تحولات قریب الوقوع در برنابئو Wed Mar 06 20:07:29 IRST 2019
آران و بیدگل افتخار الاسلام، افتخار خطّه آران و بیدگل Wed Jan 25 10:56:03 IRST 2017
فردا اصرار وزارت بهداشت بر نجومی‌تر کردن حقوق نجومی‌بگیران Tue May 09 03:44:13 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جهانگیری در اهواز: آمریکایی‌ها به دنبال کاهش درآمد نفت ایران هستند Mon Nov 12 18:34:18 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران روزنامه پیروزی - 6 آبان Sun Oct 28 01:18:41 IRST 2018
روزنامه شهروند کیوسک Sun Jun 17 04:30:00 IRDT 2018
تی نیوز دادستان کل کشور خواستار تامین بودجه و نیروی انسانی دستگاه قضا از سوی دولت شد Tue Aug 29 16:25:55 IRDT 2017
خبرگزاری مهر مخازن نفتی آینده و ثروت بزرگ ما ذهن و قلب جوانان کشور است Sat Feb 03 01:57:42 IRST 2018
برنا رئیس اتحادیه جهانی دوچرخه سواری در ایران Sun Jun 25 10:07:35 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی حکایت درهای بسته فوتبال زنان به روی اهالی رسانه Mon Sep 10 08:36:00 IRDT 2018
دولت بهار عکس/ نصب پرچم آمریکا روی زمین فرودگاه مهرآباد Wed Feb 01 11:37:00 IRST 2017
وانا بازیگری که پس از بازی در یک فیلم دفاع مقدسی فراموش شد Sat Feb 23 17:05:10 IRST 2019
تی نیوز رشد 18 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها Sun Aug 20 21:14:59 IRDT 2017
تی نیوز نکاتی درباره گزارش وزارت خارجه آمریکا از وضعیت قاچاق زنان و دختران در ایران Sun Jul 16 12:32:53 IRDT 2017
آریا هماهنگی دولت و مجلس برای مقابله با تحریم‌های نفتی Tue Jun 26 22:46:20 IRDT 2018
پارس فوتبال لوپتگی داغ دل بارسایی ها را تازه کرد؛ او باز هم به بارسلونا طعنه زد Thu Sep 20 16:57:58 IRDT 2018
میزان نتیجه زنده/ التعاون عربستان یک - استقلال ایران یک/ الاهلی امارات یک - لوکوتیو ازبکستان صفر Tue May 09 20:21:23 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران همشهری ورزشی - 21 شهریور Tue Sep 12 01:53:44 IRDT 2017
پارس فوتبال خلاصه بازی تیم های آرسنال و ورسکلا! Fri Sep 21 02:14:34 IRDT 2018
پول نیوز استقبال از دریافت رمز یکبار مصرف در سامانه همبانک صادرات Wed Jun 01 10:23:13 IRDT 2016
شبکه خبر ظریف فردا به استانبول می‌رود Mon Jul 31 17:45:59 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین موزه در تدارک محتوایی خراسانی Tue Feb 12 10:29:24 IRST 2019
خبرگزاری مهر شهدای اوایل جنگ سوریه، کماکان مظلوم‌اند Mon Apr 23 13:07:33 IRDT 2018
پارسینه ورود روحانی به چین و دیدار با نخست وزیر پاکستان Sat Jun 09 09:43:19 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجو تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم از برنامه‌های راهبردی دانشگاه امیرکبیر است Wed May 23 12:25:55 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران رهایی از گلودرد با آنتی بیوتیکی طبیعی/ چگونه گلودرد را برطرف کنیم؟ Sun Sep 09 09:01:03 IRDT 2018
خبرگزاری فارس یک قوه به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند Fri Feb 10 11:53:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران ریکاوری بازیکنان پس از دیدار سپاهان/ هجوم سلفی بگیران به سوی برانکو Mon Dec 10 12:54:03 IRST 2018
ایران آنلاین در هوای داغ پنکه خانگی را به کولر گازی تبدیل کنید Tue Jul 04 09:08:40 IRDT 2017
تی نیوز آمریکا شهر «الرقه» را با بمب فسفری بمباران کرد Sat Aug 05 17:37:51 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا صدور مجوز 20 مجتمع های بوم گردی وخانه مسافر در اردل Mon Dec 18 15:26:00 IRST 2017
تدبیر شکایت‌های متعدد از حضور روباه در تهران Fri Jun 23 15:42:33 IRDT 2017
مشرق نیوز ایران عضو کمیسیون صلح سازی ملل متحد شد Fri Feb 15 10:13:50 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی وزیر فناوری اطلاعات: حریم خصوصی افراد در فضای مجازی باید حفظ شود Sat Apr 15 21:46:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو تکذیب اظهارنظر فردوسی‌پور درباره مصاحبه اینفانتینو Thu Nov 15 02:26:52 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تهدید، تحریم و بازی‌های تبلیغاتی کارایی ندارند، احترام را آزمایش کنید Wed Aug 01 08:58:06 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر اهداء خون شهروندان بیجاری در اولین شب قدر Mon Jun 04 13:50:44 IRDT 2018
تدبیر 24 ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات با ویتنام قائل نیست Sat Jul 15 17:29:33 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر کودک سه ساله طعمه نهر چم بشیر کرمانشاه شد Tue Apr 24 18:00:40 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم تحریم بانکی پدیده را در آستانه کسر 6 امتیاز قرار داد Tue Jan 08 21:17:03 IRST 2019
خبرگزاری مهر دیدار عراق و ژاپن 23 خردادماه در ایران برگزار می شود Thu Apr 06 12:27:04 IRDT 2017
آفتاب ایران جستجوی زندگی در میان زباله ها/ ثروتی که بر باد می رود Mon Sep 04 11:02:22 IRDT 2017
خبرگزاری فارس طرح ساماندهی معابر مرزی کشور عادی بررسی می‌شود Wed Jan 24 11:51:00 IRST 2018
تی نیوز روایت حضور حماسی مردم زاینده رود در تشییع شهدا/ بصیرت در حراست از ارزش های اسلامی Wed Jul 19 14:10:06 IRDT 2017
جمهوریت سوژه شدن لغو دیدار دوستانه آرژانتین با اسرائیل Thu Jun 07 13:49:35 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران ورود بیش از هفت میلیون و 800 هزار نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی Wed Mar 27 11:39:53 IRDT 2019
اتاق خبر24 8 کشته و مصدوم بر اثر حادثه معدن ذغال‌ سنگ در کرمان Sun Sep 16 23:23:00 IRDT 2018
میزان تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار مسکن/ رشد شتابان در انتظار بازار نیست Wed Jan 17 11:41:01 IRST 2018
تی نیوز حضور کرباسیان در وزرات اقتصاد ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت را کاهش می دهد Fri Aug 11 21:18:05 IRDT 2017
تی نیوز تعرفه 23 درصدی بر فولاد ایران هم اتحادیه اروپا را راضی نکرد Fri Jul 21 17:17:02 IRDT 2017
مشرق نیوز روسیه آماده وساطت بین هند و پاکستان است Thu Feb 28 16:44:36 IRST 2019
فرارو ساعت شروع بازی ایران- ژاپن Mon Jan 28 01:10:23 IRST 2019
آریا اسنپ اکنون در چهارده شهر فعالیت می‌کند Sat Dec 16 14:43:28 IRST 2017
واحد مرکزی خبر بدهی 450میلیارد ریالی تامین اجتماعی به تامین کنندگان کالا و خدمات Thu May 31 17:17:29 IRDT 2018
تدبیر و امید روزنامه اسرائیلی درباره وقوع جنگ در آینده چه نوشت؟ Fri Jan 12 21:14:11 IRST 2018
فرادید چشم‌انداز صنعت خودرو در سال 2018 Thu Apr 12 22:22:35 IRDT 2018
ایلنا ایجاد مسیر سلامت تا آبشار وارک Thu Sep 27 12:11:57 IRST 2018
خبرگزاری مهر اجتماع بزرگ فاطمیون در کرج برگزار شد/نوای «یافاطمه» در شهر پیچید Thu Mar 02 12:48:36 IRST 2017
خبرگزاری مهر لزوم استفاده از تجارب موفق کشورها در مواجهه با اعتیاد Mon Dec 18 16:00:19 IRST 2017
صراط ردیابی سیاره دهم در منظومه شمسی Fri Jun 23 11:31:16 IRDT 2017
خبرگزاری فارس شهیدی که هفت سال در زندان های عراق آفتاب ندید Wed May 10 11:12:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران نگاهی گذرا به مهمترین رویداد‌های دوشنبه 7 خرداد ماه در مازندران Tue May 29 06:42:41 IRDT 2018
افکارخبر وقوع گروگان‌گیری در ایتالیا Thu Nov 29 14:51:26 IRST 2018
آفتاب ایران در آستانه بازی با سپاهان/ گرشاسبی در اردوی پرسپولیس Sun Dec 09 14:10:36 IRST 2018
جماران تورم تک‌رقمی ماند/ صادرات رشد کرد Fri Apr 27 12:23:20 IRDT 2018
خبرگزاری مهر روز چهارم المپیک زمستانی پیونگ چانگ‎ Wed Feb 14 17:13:20 IRST 2018
ایران آنلاین صدور حکم متهم سگ آزاری در گیلان: آموزش نحوه برخورد با حیوانات Sat Dec 01 16:34:55 IRST 2018
آنا لزوم هماهنگی جامعه جهانی برای موفقیت طرح‌های مبارزه با تروریسم Thu Aug 30 01:51:00 IRDT 2018
آفتاب سامان قدوس در رده هفتم برترین بازیکنان آمیا در لوشامپیونه Thu Mar 07 09:34:58 IRST 2019
بی باک نیوز تاریخ زن (جت پرینتر ) دستی یا پرتابل درشت نگار Wed Jul 26 15:11:01 IRDT 2017
میزان تیزر فیلم کمدی "زهرمار" منتشر شد Tue Jan 29 15:00:53 IRST 2019
واحد مرکزی خبر آب و محیط زیست ، اولویت دولت در برنامه ششم توسعه Sat Mar 11 15:17:27 IRST 2017
آفتاب ایران کمک 137 میلیارد دلاری کشور های عربی به گروه های مسلح سوریه Mon Aug 13 20:50:07 IRDT 2018
ورزش 11 بردیف: آزمون می‌خواست به برادرش هدیه بدهد Tue May 08 09:42:49 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین تعطیلی سینمای «مهربان» زاهدان در سایه نامهربانی مسئولان Sun Jan 29 14:03:35 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران افشاگری‌های جدید عابر بانک پرسپولیس/ مشاجره لفظی طاهری و علی دایی در برنامه زنده! Tue Dec 19 00:55:31 IRST 2017
اقتصاد آنلاین مسئولیت کیفری‌ وقوع تصادف در جاده‌ها بر عهده مسئولان است Thu Mar 02 11:26:53 IRST 2017
تی نیوز نخستین شوی تلویزیونی فیسبوک از ماه آتی میلادی پخش می شود Thu Jul 27 19:40:49 IRDT 2017
عصر ایران عربستان: 3 سال حبس، مجازات سفر به قطر Mon Jun 05 18:50:53 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران دنیای موشک‌ها به روایت عدد و رقم/روایت خواندنی از تنها بانوی سردار ایرانی/ادامه جولان کلاه‌گیس‌ها در تئاتر/خوردن این خوراکی‌ها با یکدیگر ممنوع! Sun Dec 16 19:02:00 IRST 2018