خبرگزاری دانشجویان ایران - Mon May 01 10:10:57 IRDT 2017 نمایش خبر

یک کاسه بی‌صاحب، پر از ثروت

سعی می‌کنم از آب تالاب کمی بچشم تا درصد شوری آن را امتحان کنم، بعد از آنکه متوجه شدم آب فاضلاب شهر اراک وارد تالاب میقان می‌شود و من طعم تجمیع شده فضولات انسانی یک شهر را چشیده‌ام، کاری جز خندیدن نمی‌توانم انجام دهم.

هر گردشگری که از ورودی تپه مانند تالاب میقان وارد می‌شود، صدای ضبط ماشینش را تا انتها زیاد می‌کند، کنار می‌زند و مدتی در کنار آن اطراق می‌کند. گاهی اوقات صدای موزیک چند ماشین باهم تلفیق می‌شوند و دیگر هیچ صدایی از پرندگان شنیده نمی‌شود. 


 پیدا کردن مسیر تالاب میقان بدون کسی که آن منطقه را بشناسد کمی دشوار است چون هیچ کجا تابلویی با عنوان تالاب میقان پیدا نمی‌کنید. ابتدای ورودی کنار گذر قدیم یا کمربند شمالی اراک مسیر بدی وجود دارد که جلوی آن تابلوی تالاب «طرمزد» را نصب کرده‌اند. اگر از دور دود سفیدی دیدید تعجب نکنید زیرا در کنار تالاب، کارخانه بزرگی در حال استخراج سولفات سدیم است.  


 وسط تالاب را مسیری ساختند که حرکت ماشین‌های سنگین راحت‌تر شود. آنها قلب تالاب را حفر می‌کنند تا سولفات سدیم استخراج کنند. آبی که در گودال‌ها جمع می‌شود تغییر رنگ داده و گاهی گودال‌ها آنقدر عمیق می‌شوند که آب در انتهای آن جمع و اطرافش از خشکی ترک بر می دارد. 


البته گفته می‌شود بعد از اعتراض گروه‌های مدافع محیط زیستی، زیرجاده تونل‌هایی برای انتقال آب در دو طرف تالاب ایجاد شده است. رنگ آبی که از این کانال‌ها منتقل می‌شود مایل به قرمز است که به گفته یکی از فعالان محیط زیست دلیل تغییر رنگ، گودال‌هایی است که برای استخراج سولفات سدیم حفر می‌کنند. 
 
 
  
 
  در طول مسیر کانال‌هایی برای جابه جایی آب ایجاد کرده‌اند
  
 
 


جای پای پرندگانی که از صدای بلند مهمانان بی‌ملاحظه به نقطه دور دست تالاب پناه برده‌اند در اطراف مسیری که ایجاد شده دیده می‌شود. اگر از صدای بلندی که از ماشین‌ها شنیده می‌شود، کمی فاصله بگیرید شاید بتوانید صدای پرندگان را از دور دست بشنوید.   


از تالاب، برج دیده بانی فرودگاه اراک مشخص است، می‌گویند در فاصله 7 تا 10 کیلومتری میقان، فرودگاه اراک قرار گرفته که تنها دو روز درهفته پرواز دارد. یکی از شهروندان اراکی که از این فرودگاه پرواز داشته‌ است، می‌گوید در یکی از سفرها، مسافری که از وجود تالاب در اراک خبر نداشت با شگفتی گفت مگر اراک هم دریا دارد؟! 


عضوشبکه محیط زیست استان مرکزی درباره ویژگی‌های تالاب میقان می‌گوید: میقان شرایط متفاوتی را نسبت به تالاب‌های دیگر دارد و در واقع بلندترین تالاب کویری کشور محسوب می‌شود و در ارتفاع 1800 متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است. از طرفی میقان یک «پلایا» یا کاسه کاملا بسته است که همه آب‌های حوزه آبخیز اطراف را در خودش جمع می‌کند، هیچ رودخانه دائمی ندارد و تنها از طریق هفت رودخانه فصلی پر می‌شود. 


سیاوش آقاخانی ادامه می‌دهد: تالاب میقان در فاصله 5 کیلومتری کلان شهر اراک قرار دارد و متاسفانه حجم بسیاری از واحدهای صنعتی و زمین‌های کشاورزی آن را محاصره  و مشکلاتی را برای تالاب ایجاد کرده‌اند. در میقان 154 گونه  جانوری، 16 گونه پستاندار، 30 گونه پرنده، 32 گونه خزنده و چهار گونه دو زیست داریم که 27 گونه از آنها آسیب پذیر و نادرهستند. 20 درصد پرندگان استان مرکزی و 6 درصد پرندگان کشور در این تالاب هستند.از گونه‌های خاص این منطقه نیز می‌توان به عروس موش، خرگوش، شغال و روباه و گروهی از مارها و از جمله گونه «افعی شاخدار» اشاره کرد. 


او اضافه می‌کند: «قره داغ» یا قهرمان کویر نیز گونه گیاهی خاص تالاب است که در منطقه کویری خاک را به شیوه جالبی تثبیت و جلوی ریزگردها را می‌گیرد. با توجه به خشک شدن تالاب‌های حاشیه میقان و مرکز کشور، حجم زیادی از پرندگان برای گذراندن زمستان در مسیر مهاجرت به این تالاب می‌آیند که اهمیت اکولوژیک آن را زیاد می کند. سالانه در کنار پرندگان دیگر، نزدیک به 20 هزار درنای خاکستری در مسیر مهاجرت به میقان می‌آیند. 
 
 
  
 
  جای پای پرندگان در گوشه‌های تالاب مشخص است
  
 
 


نماینده سازمانهای مردم نهاد کشور در تدوین برنامه ششم توسعه با بیان اینکه وضعیت اکوتوریسم تالاب میقان آماده نیست، می‌افزاید: شما می‌توانید  در یک شعاع 20 کیلومتری اکوسیستم جنگلی، کویری و فضایی مثل تالاب بندرانزلی و نیزارها را با هم در میقان ببینید. عمده پرندگان نیز در منطقه تالابی تجمع می‌کنند به همین دلیل ما سعی کردیم گردشگران و عموم مردم به این مناطق دسترسی نداشته باشند. 


آقاخانی با اشاره به اینکه عوامل متعددی تالاب میقان را تهدید می‌کنند، می‌گوید: قسمتی به نام جزیره «فرعون» در مرکز تالاب وجود دارد که یکی از غنی‌ترین مناطق معدنی و بزرگترین معدن سولفات سدیم خاورمیانه است و جالب است که نوع شوری این تالاب با دیگر مناطق ایران کمی متفاوت است، برای مثال در دریاچه ارومیه نمک طعام وجود دارد اما نمکی که در تالاب میقان وجود دارد سولفات سدیم است که در مواد صنعتی و شوینده‌ها استفاده می‌شود. 


او با بیان اینکه معدن فعال در تالاب شرایط خاصی را ایجاد کرده است، می‌گوید: با توجه به جاده‌ای که از وسط تالاب و به سمت جزیره فرعون کشیده شده و قلب تالاب را نشانه رفته، ماشین‌های سنگین  در آنجا تردد می‌کنند و در وسط تالاب در حوضچه‌های خاصی بهره برداری در حال انجام است . سولفات سدیم را از زیر خاک برداشت و در کارخانه فرآوری می‌کنند. با این امر چاله‌هایی ایجاد می‌شوند که آب در آنها جمع  و قسمت‌های دیگر تالاب خشک می‌شوند این امر سبب بلند شدن ریزگردها می‌شود که می‌تواند سلامت مردم را تهدید کند. به دلیل عبور و مرور ماشین‌های سنگین پرندگان دراین منطقه از تالاب چندان دیده نمی‌شوند. 


این فعال محیط زیست ادامه می دهد: مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد، جاده‌ای است که تا قلب تالاب پیش رفته است و پیش از این ارتباط اکولوژیک را بین دو قسمت تالاب قطع کرده بود اما خوشبختانه با اقدامات فعالان محیط زیست و همکاری مدیریت معدن، دهانه‌هایی در زیر این مسیر ایجاد شد تا آب در دو قسمت تالاب در جریان باشد. پیش از این یک طرف تالاب خشک و طرف دیگر آن آب داشت. البته مشکلات دیگری هم وجود دارد که مدیریت معدن قول اصلاحات آن را داده است. گرچه با این اقدامات، مشکلات جاده کاملا برطرف نمی‌شود اما کمتر می شود.  


آقاخانی با بیان اینکه معدن فعال در تالاب میقان جزو معادن بزرگ کشور است، توضیح می دهد: این معدن از دهه 70 با مجوز شورای عالی معادن کشور بهره برداری خود را آغاز کرد. فعالیت آن در مدت زمانی با فشاری که فعالان محیط زیست به آن وارد کردند متوقف شد و بعد از تعهدات محیط زیستی دوباره شروع به کار کرد زیرا آنها تعهد دادند، سالانه 50 هکتار گیاه قره داغ در حاشیه تالاب بکارند تا جلوی ریزگردها گرفته شود، جاده‌ای که کشیده شد را نیز اصلاح کردند و قرار است فرآیند برداشت سولفات سدیم هم اصلاح شود. 
 
 
  
 
  در برخی از قسمت‌ها برای انتقال آب تالاب از لوله‌های بزرگ استفاده کرده‌اند 
  
 
 


این مدرس دانشگاه عامل تهدید دیگر تالاب را بحث حق آب آن مطرح می‌کند و می‌افزاید: این تالاب یکسری حق آب از منابع بالا دستی خودش دارد اما بهره برداری‌های بالا دست موجب شده آب به اندازه کافی به تالاب نرسد. متاسفانه کشاورزان اطراف نیز بیش از ظرفیت معمول  از چاه‌های اطراف، آب برداشت می‌کنند. هزاران چاه عمیق با مجوز و بدون مجوز در حاشیه  تالاب ایجاد شده که سطح آب‌های زیرزمینی را به شدت پایین آورده است و شیره‌ی وجود میقان را می مکد. این موضوع گونه‌های گیاهی منطقه را تهدید می‌کند و یکی از عوامل مهم تخریب محسوب می‌شود. 


او اظهار می‌کند: متاسفانه فرودگاه اراک در حاشیه تالاب قرار دارد که در بدترین مکان ممکن استان مرکزی است. با توجه به اینکه رطوبت در منطقه تالاب وجود دارد با مه صبحگاهی و عصر روبرو هستیم و این موضوع موجب مشکلاتی برای فرود یا بلند شدن هواپیماها می‌شود. از طرفی زمین منطقه خاک سستی دارد و با توجه به وزن زیاد هواپیماها، هر از چند گاهی باند خراب می‌شود و باید برای بازسازی آن هزینه کنند. همچنین پرندگانی که  در تالاب زندگی می‌کنند روی باند فرودگاه هم می‌نشینند. تصور کنید یک درنای 17 کیلویی  وارد موتور هواپیما شود زیرا این اتفاق در دنیا شایع است و می‌تواند فاجعه انسانی به وجود بیاورد. از طرفی هواپیماها سروصدای زیادی دارند که موجب وحشت پرندگان تالاب می‌شود و امنیت روانی آنها را دچار مشکل می‌کند. 


آقاخانی با بیان اینکه فرودگاه اراک قبلا مخصوص هواپیماهای سم پاش بوده است، توضیح می دهد:  وقتی بحث راه اندازی فرودگاه پیش آمد، پیشنهاد توسعه همین باند را دادند که هزینه اضافه بر سازمانی برای آن نکنند به همین دلیل جانمایی علمی وکارشناسی برای فرودگاه استان مرکزی در نظر گرفته نشد. این فرودگاه حدود 10 سال است فعال شده است و قبل از در نظر گرفتن هزینه برای این کار، ما پیشنهاد دادیم جانمایی دیگری برای فرودگاه داشته باشند زیرا هزینه زیادی برای بازسازی باند آن می‌کنند که دولتمردان وقت به این موضوع توجه نکردند و همین موضوع برای خودشان تبدیل به یک معضل شد. این فرودگاه تقریبا دوروز در هفته پرواز دارد و با توجه به واحدهای صنعتی فعال در اراک تعداد پروازهای آن رو به افزایش است. 


عضو شبکه محیط زیست استان مرکزی اصلی‌ترین مشکل تالاب میقان را نبود یک متولی واحد می‌داند و می‌گوید: نهادی که بخواهد این تالاب را مدیریت کند وجود ندارد. در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بدون در نظر گرفتن زیر ساخت‌های گردشگری و فرهنگ سازی در این زمینه تابلویی نصب و تالاب را به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی کرده است. اداره صنعت، معدن و تجارت اراک مجوز بهره برداری صنعتی و معادن را صادر می‌کند، اداره کل منابع طبیعی یکسری گونه گیاهی قره داغ کاشته است و اقدامات خاص خودش را انجام می‌دهد. اداره محیط زیست آنجا را به منطقه شکار ممنوع تبدیل کرده و به سبک خودش مدیریت می‌کند. جهاد کشاورزی به دنبال توسعه کشاورزی در این منطقه است. سند تالاب نیز به نام مجموعه مسکن و شهرسازی است. 
 
 
  
 
  ارگان‌های مختلفی اقدام به نسب تابلو در اطراف تالاب کرده‌اند 
  
 
 


او ادامه می‌دهد: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که محیط زیست انجام داده است، طرح مدیریت زیست بومی تالاب در حال تهیه است که فکر می کنم  با این کار بسیاری از مشکلات مربوط به آن حل شود. البته هنوز جزئیات این طرح و مطالعات تکمیلی آن که یکسال پیش ارائه و در شورای برنامه ریزی استان مصوب شد، انجام و اجرایی نشده است. ما مخالف بهره برداری صحیح از تالاب نیستیم اما این بهره برداری‌ها باید با یک فرآیند درست و رعایت نکات محیط زیستی انجام شود. تفاله‌ها به تالاب برگردانده شوند، از ایجاد چاله‌ها جلوگیری شود، جاده کشیده شده اصلاح شود، فکر جدی برای چاه‌های عمیق شود و به سمت استفاده پایدار اکوتوریسم با همکاری جامعه محلی برویم تا بتوانیم تالاب میقان را حفظ کنیم اما متاسفانه با اجرایی نشدن طرح جامع مدیریت زیست بومی، این اقدامات روی زمین مانده است. 


آقاخانی با بیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت در دوره‌ای تصمیم داشت مجوزه بهره برداری معادن دیگر را هم در اطراف تالاب بدهد، می‌گوید: جلوی این کار با فشار فعالان محیط زیست گرفته شد. میقان یک منطقه کویری بود و زمانی که جزو مناطق چهارگانه محیط زیست نبود پروانه بهره برداری تنها معدن در آن صادر شد و زمانی که شروع به فعالیت کرد، با فشار فعالان و پیگیری‌های محیط زیست تبدیل به منطقه شکار ممنوع شد و در حال حاضر نیز اگر طرح جامع مدیریت زیست بوم‌ها اجرا شود تبدیل به منطقه حفاظت شده و بهره برداری از آن محدود می‌شود تا تالاب نجات پیدا کند. 


این فعال محیط زیست با اعلام اینکه تالاب میقان تنها متعلق به مردم استان مرکزی نیست، می‌افزاید:  این تالاب میزبان حجم بسیاری از پرندگانی است که از شمال به جنوب آسیا مهاجرت می کنند و زمستان می گذارند، اگر برای بهره برداری یک شرکت منافع ملی و بین المللی آن را زیر سوال ببریم قابل توجیه نیست. همین واحد صنعتی نیز اگر به درستی بهره برداری و تعهداتی که داشته را به خوبی انجام دهد می‌تواند فرصت خوبی برای گردشگری باشد. 


او درباره اینکه آیا شکار در تالاب انجام می‌شود؟ اظهار می‌کند: تا چند سال بحث شکار در محدوده تالاب میقان را هم داشتیم و یکسری دام‌ها گذاشته  و پرندگان شکار می شدند اما طی سه سال گذشته ایستگاه محیط بانی و برج پرنده نگری هم برای بخش‌های حفاظتی در منطقه ایجاد شده و خوشبختانه خیلی کم شاهد شکار هستیم. این مشکل تقریبا مدیریت شده اما هنوز کاملا بر طرف نشده است و هنوز هم افرادی هستند که بدون در نظر گرفتن مواردی با تفنگ  شکار می‌کنند.  این منطقه، دو محیط بان دارد که با توجه به محدوده 550 هزار هکتاری کویر و 13 هزار هکتاری محدوده تالاب کم است و با استانداردهای بین المللی فاصله دارد. 


آقاخانی اضافه می‌کند: لازم است در ابتدای ورودی جاده تالاب، ایستگاه آموزشی - گردشگری در نظر گرفته شود. در همه نقطه دنیا پیش از آنکه مردم را وارد مناطق طبیعی کنند آموزش‌های لازم را به آنها می‌دهند؛ این کار می‌تواند با همکاری گروه‌های مردم نهاد به گردشگران آموزش داده شود تا با جاذبه‌ها و ظرفیت‌های منطقه آشنا شوند. اینکه بخواهیم بدون آموزش و با نصب یک تابلو مردم را به منطقه گردشگری بکشانیم کار اشتباهی است و مشکلات بسیاری را به بار می آورد. 


نماینده سازمان‌های مردم نهاد کشور درتدوین برنامه ششم توسعه درباره اینکه چرا روی تابلوهای راهنمایی به تالاب نام«طرمزد» درج شده است، بیان می‌کند: چون طرح مدیریت زیست بومی تالاب تهیه نشده است. ما درخواست کردیم تابلویی با عنوان تالاب میقان نزنند تا با مراجعه انبوه مردم مواجه نشویم زیرا هیچ زیر ساختی برای پذیرایی گردشگران آماده نیست. از طرفی مرم آگاهی ندارند و وارد آب تالاب می‌شوند در حالی که این تالاب سولفات سدیم دارد و روزانه 800 لیتر در ثانیه از آب فاضلاب شهری اراک بعد از تصفیه وارد تالاب می شود. عامل مهمی که تالاب میقان برخلاف تالاب‌های دیگر کشور سرپا مانده است نیز همین موضوع است. این آب قبلا تصفیه نمی‌شد که باز با فشار فعلان محیط زیستی تصفیه خانه‌ای برای آن راه‌اندازی شد. 
 
 
  
 
  مسیری که برای عبور و مرور ماشین‌های سنگین تا قلب تالاب کشیده شده است
  
 
 
 
 
  
 
  گردشگرانی که با صدای موسیقی بلند اطراف مسیر تالاب اطراق کرده‌اند 
  
 
 
 
 
 
 
  
  
  در مدتی نه چندان دور شکارچیان پرندگان تالاب را شکار می‌کردند
  
  
 
 
 
  
  
  حتی تالاب میقان ورودی مناسبی هم ندارد 
  
  
 
 
 
  مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
  
 فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: 
  video/mp4
  
 
 

 
 


ایسنا - کبریا حسین‌زاده 


انتهای پیام
خبرگزاری دانشجویان ایران شیراز، گردشی در خاک خیال و هنر پارسی Sun May 19 14:53:17 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران 10 بازیکن پر درآمد والیبال جهان را بشناسید Sun Jul 30 11:20:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران سیندرلاهای بلاتکلیف! Sat Dec 01 14:40:48 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تلاش جهاد دانشگاهی در راستای ارتقای علمی استان اردبیل است Tue Sep 19 12:30:50 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بحث تخریب باغ‌های شیراز در گفت‌وگو با مشاورعالی دبیر مجمع مشورتی فارس‌ Sun Mar 03 10:38:36 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران اینفوگرافی / کدام کشورها زمین را سبزتر کرده‌اند؟ Wed Mar 06 04:31:00 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران صادرات 510 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان در دولت یازدهم Tue Apr 18 19:57:33 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تعداد سینماهای جشنواره جهانی فیلم فجر افزایش یافت Sun Mar 26 12:39:59 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران توسعه کشور بدون نقش‌آفرینی زنان ممکن نیست Wed Jul 05 16:57:28 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ترکی: به عنوان ناظر و مدرس فیفا انتخاب شدم/ فغانی و تیمش در مراحل نهایی جام‌جهانی قضاوت می‌کنند Thu Feb 22 18:54:57 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران پوتین: برای دیدار با ترامپ آماده‌ام/تلاش ترکیه در ادلب با مشکلاتی روبه‌رو شده است Sun Dec 02 09:35:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران سند سجلی شهید «حاج هوشنگ ورمقانی» رونمایی شد Tue Dec 26 14:13:26 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران هوش مصنوعی می‌تواند نورون‌ها را زودتر از انسان شناسایی کند Sat Apr 13 13:43:52 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران تنهایی دستگاه دیپلماسی برای احیا روابط با عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه Thu Nov 22 08:15:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران برانکو: بودیمیر بازی نکرد چون زمین کیفیت نداشت/ سرمربی‌گری تیم ملی؟ از آینده خبر ندارم Sat Feb 23 19:11:35 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران اعلام آمادگی پوتین برای کمک به حل مساله هسته‌ای کره‌شمالی Sat May 13 10:24:02 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اگر در انتخابات شرکت نکنیم ممکن است تجربه سال 84 تکرار شود Sun May 14 13:32:38 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران غرق شدن پدر و پسر در استخر آب 9 متری سنگ شکن در میناب Sun Apr 21 10:26:41 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران خرید و فروش مسکن در خراسان‌شمالی به کمترین سطح خود رسید Wed Jan 02 15:44:37 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران / در سینما و تئاتر چه خبر است؟/ Wed May 31 19:00:17 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بحران زودرس در تیم ملی فوتبال امید Sat Jul 01 12:18:33 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران درخواست بودجه‌ای وزیر بهداشت برای چند بیماری‌ حاشیه‌ساز Wed Oct 10 04:30:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران توصیه وزیر بهداشت به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری Sun Apr 09 14:15:31 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران کاهش قیمت نفت جهانی / صعود قیمت نفت خاورمیانه Mon Feb 11 09:47:07 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران دریافت سود سپرده صندوق نوآوری طبق اساسنامه بوده است Thu Jan 25 21:41:26 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ورود بدون آزمون فارغ‌التحصیلان فنی به دانشگاه/پیشنهاد تحصیل هنرستانی‌ها در دوره 5ساله ازسال98 Sat May 12 09:24:11 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران اکثر آمریکایی‌ها خواهان انتشار اسناد دخالت روسیه در انتخابات هستند Tue Jan 01 11:18:05 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران گزارش عملکرد و برنامه‌های توسعه دولت الکترونیک بررسی شد Wed Apr 26 13:39:16 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بیمه ویژه برای بازنشستگان نیازمند کمک دولت Fri Nov 30 15:08:38 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران دیدار اصلاح‌طلبان با رئیس جمهور ادامه خواهد داشت Sun Jul 16 18:32:42 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تقدیر وزیر بهداشت از یانگوم به دلیل کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه Fri Dec 15 09:49:18 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بروکراسی، ‌ام الامراض اصفهان است Wed Dec 27 17:37:39 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران آغاز همکاری‌های جدید صنعتی-معدنی ایران و روسیه Fri May 31 23:38:24 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران طرح «نظریه‌های هنر و علوم شناختی» در یک نشست Wed Oct 10 14:10:51 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران جرارد: اوزیل برای آرسنال کم فروشی می‌کند Sun Aug 20 11:47:49 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران رونمایی از نسل جدید ساعت هوشمند Sun Aug 27 11:16:48 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران لاریجانی: در کلام امام صادق(ع) عقلانیت در حکمرانی کلید رستگاری فرد و جامعه است Wed Jul 19 08:50:40 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران با آمریکا هیچ گفت‌وگویی نداشته و نداریم/ایران آماده مذاکره با تمام کشورهای خلیج‌فارس است Wed May 29 16:32:39 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران 19 داور برای VAR در جام ملت‌های آسیا 2019 Sat Jan 05 07:40:57 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران تاخیر در پروازهای صبح فرودگاه بیرجند Sat Feb 18 10:38:48 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران روسیه: بدون شک بمباران یوگسلاوی توسط ناتو نقض قوانین بین المللی بود Sun Mar 24 16:30:03 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران ثبت 51 میلیون تردد در محورهای مواصلاتی کرمانشاه Sun Aug 27 08:19:09 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تصادف سرویس مدرسه در شبستر 10 مصدوم برجای گذاشت Sun Mar 05 21:41:05 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران جشنواره تخم مرغ رنگی Thu Mar 14 18:45:07 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران سقوط مرگبار زن جوان یاسوجی از ساختمان سه طبقه Sat Nov 03 14:11:06 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران گاردین: اکنون زمان به پا خاستن علیه پاکسازی قومی توسط چین است Sat Nov 03 12:32:07 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران 85 درصد ابلاغ‌های الکترونیکی به‌دست صاحبان آنها رسیده است Sat Feb 18 16:14:24 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بخشی از ذخایر نفتی و گازی ایران توسعه پیدا نکرده است Sat Feb 23 11:21:17 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران واردات 601 میلیون دلار گوشی از ابتدای رجیستری Tue Sep 11 06:49:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران هفته آگاهی از مغز اسفندماه امسال برگزار می‌شود Wed Jan 10 15:03:06 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران برخی طنزپردازان از آن‌ طرف بام می‌افتند Sat Feb 11 00:07:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران «حمله عصبی» در یک نمایشگاه Wed Oct 17 12:12:28 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران شبکه نمایش خانگی و سریال‌های پرمخاطبش هر روز متنوع‌تر می‌شود Wed Jan 09 12:10:14 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران عباسی: با عنایتی و بی عنایتی باید در لیگ برتر بمانیم/ به ترکیب تیم انتقاد داشتم Fri Feb 09 18:10:41 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی در ماه مبارک رمضان Sun May 28 11:19:48 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران لیپی:‌ بازی‌های نخست همیشه دشوار است Mon Jan 07 17:01:48 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران نجفی، گزینه اصلی شهرداری تهران/ تشریح دلایل انتخاب سرپرست Sat Aug 19 15:15:10 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران رونمایی از سامانه جامع گردشگری شهر بندرعباس Sat Feb 23 08:22:47 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران گسترش همکاری علمی پژوهشگاه مواد و انرژی با شورای عالی تحقیقات علمی اسپانیا Sat May 04 20:37:31 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران تماس تشکیلات خودگردان با کشورهای مختلف برای إعمال فشار بر حماس Sat Mar 16 19:45:44 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران امسال 5400 تن پنبه از مزارع استان سمنان برداشت می‌شود Thu Dec 07 12:54:25 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تراشه تسلا، بهترین تراشه جهان برای خودروهای خودران است! Tue Apr 23 12:18:40 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران اصفهانیان: اشتباه داور موجب آتش‌سوزی استادیوم هم شود، او مقصر نیست Sun Jan 29 15:15:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران صدرنشینی نمایندگان ژاپن و کره‌جنوبی در گروه F و H/ قوچان‌نژاد 80 دقیقه بازی کرد Tue Apr 23 17:52:42 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران «سه بیگانه» متقاضی اکران نوروزی Mon Feb 13 11:54:26 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران منتقدی دلسوز باشید/چه بخواهید یا نخواهید، محور جریان قدرتمند اصولگرایی شده‌اید Sun May 21 15:08:15 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران افتتاح پنج پروژه بهداشتی و درمانی در آبادان و خرمشهر Thu Feb 14 16:33:57 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران دعوت از صنایع ایرانی برای بازدید از EMO هانوفر 2017 Sun Jul 02 20:47:44 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران احسان راهی آمریکا می‌شود/ ادامه همکاری حدادی با مک ویلکینز Mon Feb 04 11:35:07 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران برگزاری کنسرتی برای حمایت از کودکان بی‌سرپرست Sat Mar 11 13:30:55 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران افزایش 2 برابری هوشمندی‌سازی مدارس استان کرمانشاه Sat Jul 08 12:04:32 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اعلام تنفس در دادگاه بقایی/ادامه رسیدگی در نوبت عصر Tue Feb 06 13:20:23 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران «دلبند» به بخش رقابتی جشنواره فیلم استانبول راه یافت Fri Mar 15 16:48:22 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران تصمیم جنجالی سئول برای تعطیلی بنیاد "زنان آسایش" و اعتراض توکیو Wed Nov 21 10:22:42 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران وزیران خارجه هلند و اسپانیا با شمخانی دیدار می‌کنند Wed Feb 21 08:56:42 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران قهرمان جهان باز هم هو شد Mon Aug 07 09:54:33 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران آیفون 10 پلاس شبیه به آیپد می شود+ عکس Thu Aug 02 10:30:23 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تاثیر قانون منع سفر اتباع آمریکایی به کره شمالی روی تنها دانشگاه خصوصی این کشور Wed Aug 09 15:03:09 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران پاکدامن با شکست کاپیتان قهرمان اسلحه سابر کشور شد Fri Dec 07 22:49:52 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران عکس‌هایی از «ایران در آستانه 1400» Tue Aug 28 14:22:22 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران کدخدایی: در دست داشتن لیست کاندیداها توسط آیت‌الله جنتی در انتخابات 94 تخلف نبود Mon Nov 19 21:21:58 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران فاریاس: ایران دفاعی قوی دارد/ ایران عملکرد خوبی در جام جهانی داشت Mon Oct 15 11:38:48 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران سانحه رانندگی با 2 کشته و 5 زخمی در زنجان Mon Dec 25 09:46:35 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران شما بر گردن همه مردم ایران حق دارید Mon Nov 05 16:08:13 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ثبت‌نام 59 سازمان در سامانه عرضه و تقاضای پژوهش Mon May 15 12:16:21 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران حکایت «ماهیگیر باتقوا» و سلفی با مصیبت‌زدگان Sun Nov 19 12:26:25 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران نتانیاهو امروز مجددا بازجویی می‌شود Sun Nov 19 13:06:52 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران محکومیت 9 فرد و شرکت متخلف ارزی در البرز Mon Jun 03 12:50:40 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران افزایش 378 کیلومتر مربعی وسعت دریاچه ارومیه Sun Jan 27 14:28:25 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران تعلیق روند بررسی پرونده‌های برج باغ/ افتتاح پل معلق آسمان Thu Jul 26 09:50:38 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران "کره‌شمالی از طریق روسیه صادرات زغال سنگ داشته است" Fri Jan 26 11:51:29 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران مردم باید انتخابات شورا را جدی بگیرند Mon Apr 17 14:05:09 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران لایه‌های معناشناسانه زلزله Mon Nov 20 16:22:42 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران قربانگاهی جدید برای سفارتخانه یا معبد آقای ترامپ Tue May 15 13:12:04 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران بر عملکرد شرکت‌های خارجی نظارت کامل داریم/ تخلفات را گزارش کنید Tue Aug 14 12:59:33 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران وزیر ارتباطات: ارسال پیامک‌های تبلیغاتی ممنوع است Fri Jan 26 05:58:13 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به ورزشگاه فولاد Sun Jun 02 18:20:07 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران بسنده کردن مدیران به آمار و گزارشات یک ضایعه است Tue Aug 01 11:55:27 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران پوتین به نتانیاهو اطمینان داد؛ "سیاست روسیه در سوریه همسو با منافع اسرائیل است" Fri Apr 27 15:44:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران سند جدید حماس منتشر شد؛ تأکید بر تشکیل کشور فلسطین بر اساس مرزهای 1967 Tue May 02 00:12:00 IRDT 2017
همشهری آنلاین درگذشت قهرمان کشتی ساحلی جهان بر اثر سانحه رانندگی Sat Mar 23 16:06:23 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی آیت الله نریمانی:مردم با حضور پرشور خود در راهپیمایی روزقدس عدم مشروعیت اسرائیل را فریاد می زنند Fri Jul 01 20:41:00 IRDT 2016
باشگاه خبرنگاران جدول پخش برنامه‌های رادیو مهاباد پنجشنبه 22 آذر ماه Thu Dec 13 09:34:09 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین امتناع محیط زیست از واگذاری پارک پردیسان/ درآمد 64 میلیاردی شهرداری از زباله‌های خشک/ برای خانواده حادثه‌دیدگان جمهوری وکیل گرفته‌ایم Sat Jul 08 15:38:57 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برگزاری اجلاس سراسری اقامه نماز در بندرعباس/ اقامه نماز جماعت در 70 هزار مدرسه Wed Dec 13 13:03:00 IRST 2017
جماران چگونه در تحریم ها هوای یکدیگر را داشته باشیم؟ Mon Nov 05 08:23:06 IRST 2018
فردا کیک گوشت یک شام فانتزی و خوشمزه Sun May 07 12:35:16 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مدارس سطح استان ایلام 21 بهمن دایر هستند Sat Feb 09 18:53:14 IRST 2019
ایستا نیوز تقدیر معاون وزیر ارتباطات از اقدامات مدیرعامل بانک ملی Wed Nov 14 15:04:18 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تجلیل از 40 قاری قرآن کهگیلویه Mon Feb 19 10:51:55 IRST 2018
اقتصاد آنلاین قیمت روز تبلت‌های جدید مایکروسافت؟ +جدول Sat Feb 25 15:31:40 IRST 2017
بنکر سقوط هزار دلاری «بیت کوین» Sun Nov 12 08:05:05 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین استیضاح رحمانی وزیر صمت در دستور کار قرار گرفت Sat Feb 23 14:52:50 IRST 2019
تابناک سقوط پاراگلایدر حادثه ساز شد Thu Jun 22 10:27:25 IRDT 2017
تیک محمود عباس با میشل عون دیدار کرد Fri Feb 24 12:24:09 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو مرتضی لطفی عضو هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی شد Tue Apr 16 10:11:11 IRDT 2019
میزان شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران از سوی بانک مرکزی اعلام شد Sun Apr 15 13:57:13 IRDT 2018
افکارخبر کاهش نرخ 19 ارز بین بانکی در 22 دی ماه 97 Sat Jan 12 10:21:23 IRST 2019
پارس نیوز توافق احتمالی انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر اجرای برگزیت Sun Oct 14 20:01:59 IRST 2018
598 یادداشت منتشر شده حسین قدیانی در روزنامه شرق! Tue Jan 23 15:43:19 IRST 2018
تی نیوز تدوین طرح جامع پدافندغیرعامل کردستان/شناسایی تهدیدات زیستی استان Tue Apr 24 12:42:00 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن گفت‌و‌گو با نخبه قرآنی آتش به اختیار + صوت و عکس Thu Aug 10 15:28:17 IRDT 2017
پول نیوز بهزیستی: ازدواج دختر 11 ساله با مرد 50 ساله پیگیری می‌شود Sun Feb 10 18:10:59 IRST 2019
پایگاه خبری الف روایت زندگی «دهخدا» در رادیو تهران Wed Feb 21 13:47:00 IRST 2018
جام نیوز آن شب کاری با نسترن کردم که مجبور به ازدواج با من شود Thu May 25 19:00:00 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد حسن روحانی: نجات یک معتاد، احیای انسان و اقدامی انقلابی است Mon Dec 18 15:42:26 IRST 2017
یک ورزش قوره‌جیلی: ملی‌پوشان نباید دغدغه شغل داشته باشند Mon Jul 30 10:06:50 IRDT 2018
افکارخبر هوای تهران سالم است Thu Aug 24 13:51:56 IRDT 2017
فردا ابطحی: حقوق‌های نجومی دولت یازدهم داد کارگران را درآورده Tue May 02 13:13:09 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد نتایج اجرای آزمایشی معاملات گندم در بورس کالا Tue Aug 01 12:11:05 IRDT 2017
آنا ارائه آثار در جشنواره تئاتر استانی نیازمند مهلت 3 ماهه است Tue Sep 11 17:03:42 IRDT 2018
خبرگزاری مهر بیش از 450 میلیارد قاچاق کالا در کرمانشاه کشف شد Sat Dec 16 21:10:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر مسابقات پهلوانی دانش آموزی استان در اسدآباد Thu Jan 17 19:52:04 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا فضی مجازی ابزار جنگ نرم دشمن است Mon Nov 05 12:59:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر آتش سوزی در رودسر Tue Jun 26 16:54:14 IRDT 2018
جماران مدیران کنترل کیفیت در قزوین 3670 نفر ساعت آموزش دیدند Mon Sep 03 10:37:42 IRDT 2018
جوان آنلاین بی‌بی‌سی از هول حلیم اعتراضات در دیگ فیلم تقلبی افتاد! Mon Dec 31 21:49:26 IRST 2018
آریا جام ملت های آسیا؛ عربستان 2 _ لبنان 0/ پیروزی راحت برای شاگردان پیتزی Sat Jan 12 22:00:08 IRST 2019
دولت اولتیماتوم رحمانی به خودروسازان برای عمل به تعهدات فروش Sat Jan 19 12:24:03 IRST 2019
نامه نیوز عیادت عارف از مجروحین حادثه تروریستی مجلس Sat Jul 08 20:27:50 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین بطحایی: مدارس را گنگ و کور پرورش دادیم Thu Sep 13 13:22:27 IRDT 2018
میزان اخبار منتشره در مورد کابینه فعلا گمانه‌زنی رسانه‌ای است Sat Jul 15 16:16:40 IRDT 2017
تابناک Tory Brexiteer in New Year fury as Labour's Sadiq Khan beams EU flag onto London Eye Wed Jan 02 09:03:23 IRST 2019
جوان آنلاین درگیری فیزیکی طارمی با یک خبرنگار پس از شهرآورد 84 Sun Feb 12 20:13:06 IRST 2017
همشهری آنلاین عکس روز: مسابقه نظامی Sat Mar 18 09:10:00 IRST 2017
جام نیوز پاسخ علیزاده به اشک تمساح رضاپهلوی برای خلبانان ایرانی Mon Aug 27 11:26:33 IRDT 2018
ایسکانیوز نهج البلاغه به لحاظ استخدام کلمات و مفاهیم بی بدیل است Mon Dec 04 19:02:08 IRST 2017
جوان آنلاین به نبود ستاره‌ها عادت کنید Sun Feb 17 00:04:56 IRST 2019
تی نیوز استخدام منشی جهت نمایشگاه درب ضد سرقت در مشهد Thu Sep 07 14:44:58 IRDT 2017
بولتن نیوز تحریم‌های آمریکا علیه ایران مغایر برجام است Thu Jul 20 21:36:22 IRDT 2017
فرارو مادورو خطاب به پوتین: مرسی! Thu Oct 05 00:59:13 IRST 2017
پرشین خودرو آمریکا موشک قاره‌ پیما آزمایش می‌کند Wed Aug 02 10:17:00 IRDT 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همایش تجلیل از حافظان و خادمان قرآنی در دلیجان برگزار شد Sat Sep 08 20:24:11 IRDT 2018
مشرق نیوز جلسه‌مشترک دولت و مجلس فرداشب برگزار می‌شود Sat Jul 02 11:36:04 IRDT 2016
رجا نیوز مخالفان و موافقان طرح آرامگاه دکتر حشمت در شورای شهر رشت چه گفتند؟ Tue Feb 26 20:41:29 IRST 2019
ایسکانیوز روحانی «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» را ابلاغ کرد Mon Sep 25 15:08:15 IRST 2017
واحد مرکزی خبر جهان به روایت تصویر Thu Apr 20 17:17:08 IRDT 2017
تیک رئیس‌جمهور آذربایجان به ایران سفر می‌کند Fri Feb 24 14:10:44 IRST 2017
اعتدال همه کسانی که از هدایتی پول گرفتند Mon Mar 04 16:39:29 IRST 2019
واحد مرکزی خبر ایران حمایت خود را از مادورو اعلام کرد Wed May 01 17:50:04 IRDT 2019
تی نیوز سقوط خادم الشریعه در رنکینگ جهانی Sat Sep 30 23:49:03 IRST 2017
خبرگزاری نسیم کتاب کیلویی چند؟!/ گلایه یک مسئول فرهنگی از مدیریت ضعیف صنعت نشر کشور Wed Jun 13 13:17:02 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران اجرایی شدن نیروگاه خورشیدی سلسله با 20 میلیون یورو سرمایه Tue Dec 12 19:42:13 IRST 2017
مشرق نیوز عکس/ استوری علیرضا جهانبخش پس از برد مراکش Sat Jun 16 17:53:18 IRDT 2018
برنا ماکرون تسلیم شد.. نخست وزیر، مـأمور مذاکره با معترضان Mon Dec 03 07:20:09 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران اوقات شرعی 6 بهمن ماه آذربایجان شرقی Wed Jan 25 08:00:01 IRST 2017
نامه نیوز فعالیت‌های اصلاح‌طلبانه مجلس در فراکسیون‌های فرعی/ جبران کم‌کاری عارف در زیرفراکسیون‌های امید! Sun Oct 07 09:35:09 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن آغاز نخستین گفت‌وگوی دینی ایران و آلمان در تهران Tue Mar 05 18:21:05 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی والیبال قهرمانی آسیا/سریلانکا مغلوب سروقامتان جوان ایران شد Wed Jul 13 16:28:00 IRDT 2016
تی نیوز فیلم | ماجرای حادثه تروریستی مجلس از زبان فرمانده کل سپاه Thu Sep 28 19:16:52 IRST 2017
انتخاب فیلم/ دستاوردهای طرح تحول سلامت از زبان یک بیمار Sun Apr 30 14:55:55 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران واقعیتى عجیب و حیرت انگیز درباره درختان که شگفت زده تان مى کند Fri Jun 22 14:28:41 IRDT 2018
گجت نیوز پاسخ به یکی از معماهای تکامل؛ چرا میمون ها نمی‌توانند حرف بزنند؟ Tue Jul 18 22:19:11 IRDT 2017
ایران آنلاین مقصودی فر: میزان موالید و ازدواج در سال 96 یافته است Tue Feb 27 12:31:06 IRST 2018
خبرگزاری مهر تغییر سرفصل های دروس دانشگاه فنی و حرفه ای مطابق با نیاز جامعه Mon May 06 13:01:36 IRDT 2019
تدبیر و امید دمنوش‌هایی که معده درد را ضربه‌فنی می‌کنند! Thu Oct 05 02:40:02 IRST 2017
تی نیوز استخدام تکنسین تاسیسات درشرکت خوشگوار(Coca Mon Sep 04 00:00:16 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران اوقات شرعی سه شنبه 29 فروردین به افق اهواز Tue Apr 18 00:01:01 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران جفت رود برخوردار از بیشترین بارش خراسان جنوبی Sat Apr 13 09:53:15 IRDT 2019
جهان نیوز رهبرانقلاب: به این برجام اعتقادی نداشتم Thu May 23 09:40:15 IRDT 2019
جوان آنلاین تهدید سیا به مداخله در پاکستان Mon Dec 04 20:48:04 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا افراد اجتماعی شادتر هستند/ شادی های لطیفه های فضای مجازی مقطعی است Tue Nov 21 11:49:32 IRST 2017
تهران پرس مصالحه یا فرار تنها گزینه تروریستها در سوریه Wed Jul 18 21:49:00 IRDT 2018
تی نیوز نقطـۀ زیـر بای بـــسم الله؛ با تـو آغـاز می شود قرآن Mon Apr 02 00:10:11 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم همه نکات مثبت و منفی درباره پژو 2008 + عکس Tue Apr 04 20:46:06 IRDT 2017
ایلنا رفع فیلتر تماس صوتی تلگرام در انتظار تصمیم مراجع قانونی Wed Apr 19 23:04:03 IRDT 2017
تی نیوز وداع با پیکر مدافع حرم شهید محمود شفیعی Tue Sep 05 18:50:09 IRDT 2017
تی نیوز حماس شورای اداری خود در نوار غزه را منحل کرد Sun Sep 17 16:05:07 IRDT 2017
جماران زوج میانه ای هزینه عروسی خود را به سیل زده ها هدیه کردند Thu Apr 11 13:24:00 IRDT 2019
تی نیوز یارانه معلولین ذهنی 6 ماه عقب افتاده است Tue Apr 03 18:57:03 IRDT 2018
ایسکانیوز کاهش چشمگیر میزان شیوع «HIV» /عفونت HIV در خون های اهدایی 16 استان به صفر رسید Tue Nov 27 13:42:33 IRST 2018
خبرگزاری مهر خانه‌های روستایی البرز بازسازی و نوسازی می‌شود Thu Jun 23 10:16:48 IRDT 2016
خبرگزاری نسیم تکمیل عملیات احداث محور 45 متری شهید باقری Mon Jul 24 16:38:34 IRDT 2017
ساعت24 اجناس چینی در صدر واردات سال 97 Sun Mar 24 11:33:41 IRDT 2019
آریا هزار هکتار از اراضی پایاب سد سهند هشترود شبکه گذاری می شود Sat May 11 14:35:32 IRDT 2019
روزنو شوخی جالب فرشاد پیوس با علی پروین Thu Jan 04 10:13:23 IRST 2018
جماران متهمان سرقت مسلحانه محموله 24 تنی میلگرد پایتخت دستگیر شدند Sun Mar 10 23:21:22 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی تازه‌ترین تحولات صنعت نفت به بهانه 110 سالگی Mon Jun 11 13:59:16 IRDT 2018
تی نیوز قتل مرموز دختر8ساله خوزستانی که جسدش با دستان بیرون از خاک کشف شد Thu Sep 28 11:14:56 IRST 2017
آفتاب ایران انجام تحقیقات روی خاک های ریزدانه آلوده به گازوئیل و نفت Tue Jun 12 12:10:08 IRDT 2018