روزنامه کیهان - Sun Apr 30 18:44:47 IRDT 2017 نمایش خبر

دولت آمار بیکاری و تورم را کاهش داد اما روی کاغذ!

 محمد میرزا طبیبی

آقای روحانی یک سال قبل در همایش اقتصاد ایران گفته بود: «اقتصاد ما دارد به سیاست ما یارانه می‌دهد... اقتصاد ما سیاسی است.» اصلا شعار تبلیغات انتخاباتی رئیس‌جمهور، حذف تحریم‌ها و نجات اقتصاد ایران بود. مردم نیز برای نجات اقتصاد ایران به وعده دهنده وضع مطلوب و گوینده این شعارها و وعده‌های مژده بخش رأی دادند، شعارها و وعده‌های بی‌سابقه‌ای که برای قاطبه مردم واقعا رضایت بخش بود. با این وصف باید گفت که اتفاقا در چنین شرایطی اقتصاد به سیاست یارانه داد و می‌دهد، درست برعکس آن چیزی که آقای روحانی سال قبل گفته بود. فراتر از این به گفته کارشناسان و اهل فن در این چند سال وضع به صورتی شده است که سخنان اقتصادی وسیله و ابزار یا بهتر بگوییم نردبانی برای دست یابی به جایگاه شیرین قدرت از طرف دولتمردان شده است.

این که حالا و بعد از فراز و نشیب‌های این دوره چهار ساله، آیا اقتصاد و شرایط معیشتی مردم متحمل فشارها و ضربات عرصه سیاسی و «دیپلماتیکی» و بلاگیر اشتباهات و انحرافات در تصمیم گیری‌های سیاسی مسئولان و دولتمردان کنونی هست یا نه، تشخیص آن بر عهده مردم است. قرار بود اوضاع مسکن که دغدغه بسیاری از جوانان است، اشتغال که آمار بی‌شغلی افزایش فزاینده‌ای به خود گرفته، لغو تحریم‌ها و بهبود شرایط تولیدی و صنایع داخلی کشور در رأس خدمات دولت یازدهم باشد که نشد، اما گویا آمارها مأموریتی ویژه دارند و باید به هر ترتیب که شده از وضعیت اجرایی کشور به ویژه در حوزه اقتصاد به صورت خوب و مثبت رونمایی کنند.

مسکن یکی از وعده‌ها و مطالبات مهم مردم از دولت بود. معمولا دولت‌ها سعی می‌کنند که هزینه‌های مسکن را از سبد خانوارها کم کنند، حالا هر کدام با یک روشی. خیلی‌ها اعتقاد دارند که مسکن مهر به نوبه خود توانست بسیاری از بی‌خانمان‌ها را صاحبخانه کند و حداقل دغدغه تهیه یک چار دیواری را از افراد بی‌خانه و کاشانه بگیرد.

 قوانینی که تصویب شده و در ریل اجرایی خود حرکت می‌کند لازم الاجرا است چرا که قانون شده اما معمولا دولتمردان هر کدام با سلایق گوناگون، تمایل دارند به جای اجرای بی‌چون و چرای قانون، خود طرحی نو دراندازند و راهکارهای گذشته را راکد گذارند، مسکن مهر هم یکی از این موارد است.

اگر مسکن مهر مزخرف است 

خودتان چه کردید؟

«رحمانی» یکی از خیل افرادی است که وعده تحویل یک واحد مسکن او با جابه جایی دولت، محقق نشد.

 این شخص که در ابتدای خیابان ناصر خسرو متوجه تهیه گزارش ما می‌شود، سفره دلش را باز کرده و توضیح می‌دهد: «گناه من مستأجر چیست که کلی آورده و سرمایه برای خانه دار شدن در طرح مسکن مهر گذاشته ام به این امید که خانه‌دار شوم و از اجاره دادن‌ها و مشکلات دیگرش راحت می‌شوم. با این پولی که تا حالا برای مسکن مهر داده ام، می‌توانستم فکری دیگر کنم یا جایی سرمایه‌گذاری کنم اما الآن فقط ضرر کرده ام. دولت یازدهم برای تحویل مسکن مهر وعده‌های پی در پی داده است ولی هر بار با بهانه‌های مختلف از تحویل آن ممانعت به عمل می‌آورد. هر بار با عناوین مختلف از ما پول مجدد گرفته‌اند و زمانی را برای تحویل مشخص می‌کنند. با این کارها به ما امید داده‌اند و همیشه منتظر بوده‌ایم که صاحبخانه می‌شویم. هنگامی که برای پیگیری این مشکلات به مسئولان مراجعه می‌کنیم این جواب را می‌شنویم که این طرح از ابتدا و در دولت قبلی بد اجرا شد و به این ترتیب از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند. وزیر مسکن می‌گوید که دارد اشتباهات دولت قبلی را درست می‌کند و این کار زمان‌بر است، می‌خواهند ما را از گرفتن مسکن خود منصرف کنند اما پولمان را پس نمی‌دهند.» 

رحمانی در ادامه توضیحات خود به گزارشگر کیهان می‌گوید: «با سه بچه قد و نیم قد و مخارج بالا باید اجاره سنگین خانه هم بدهم و دولت اصلا پاسخگو نیست. نه تنها مشکل ما را حل نکرده‌اند بلکه مشکلات فراوان دیگری نیز بر سر راه ما گذاشته‌اند. اگر دولت نمی‌توانست مسائل را حل کند چرا قول داد، چرا وعده داد؟ مثلا فرض کنید شما سوار یک اتوبوس شده اید اما میانه راه شما را پیاده کنند، حالا که از مقصد فاصله دارید و پولتان را هم که داده اید، باید چه کنید جز این که کاسه چه کنم دستتان بگیرید.»

«جلیلوند» تولید‌کننده پوشاک مردانه است. او را در پاساژی واقع در خیابان باب همایون می‌بینیم. به اتفاق عکاس روزنامه برای گرفتن جواب‌های خود به داخل مغازه اش دعوت می‌شویم. 

جلیلوند به ما می‌گوید: «زمانی بود که هنگام مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی که می‌شد لباس‌های داماد و عروس فروش خوب و بالایی داشت اما اکنون نصف شده و کت و شلوارهای ما روی دستمان می‌ماند. به یک معنا عروسی‌ها کم شده چرا که مشکلات جوانان برای تشکیل یک خانواده و فراهم کردن حداقل‌های زندگی حل نشده و به قوت خود باقی است. دو چیز در ازدواج مؤثر است یکی شغل و دیگری مسکن. دولت یازدهم برای حل مشکلات مسکن جوانان وام می‌دهد حالا این که چقدر توانستند این وام را بدون موانعش بگیرند کار نداریم اما بازپرداخت و سود تعلق گرفته به این وام‌ها، کمر شکن است، الآن جوانی که شغل ندارد باید چه کند؟ بالأخره مسئولان مربوطه و وزارت مسکن باید یک طرح به دردبخور برای مسکن ایجاد کنند، این که بگویند طرح مسکن مهر مزخرف بود که کار نشد، خب خودتان چه کردید؟!» 

در کنار این بحث‌ها تصمیم گرفتیم که با یک کارشناس نیز این مسئله را مطرح کنیم. «مصطفی معینی» کارشناس اقتصاد و فعال در پروژه مسکن مهر در یک گفت‌و‌گوی کوتاه تلفنی ضمن تأیید سخنان مردم، به گزارشگر کیهان چنین می‌گوید: «اکثر واحدهای مسکن مهر سال 93 یا حداکثر 94 آماده بهره‌برداری بود اما مسئولان وزارت مسکن حتی حاضر نشدند سهم ناچیزی از این پروژه عظیمی که باقیمانده بود را در زمان مسئولیت خود به اتمام برسانند. به یک معنا شاید حاضر نشدند این حجم از کار را که در دولت قبلی اتفاق افتاده بود بپذیرند، به این ترتیب برای تحویل ندادن و تکمیل نکردن این واحدها بهانه‌های مختلفی آوردند از قبیل این که امکانات لازم مانند سوپرمارکت، مسجد، فضای سبز و از این دست موارد در اطراف ساختمان‌های مسکن مهر وجود ندارد و ساختمان‌های آن نیز مشکلات زیرساختی دارد، از آن طرف نیز گفتند که ما مشغول تعمیر و اصلاحات پروژه عظیم مسکن مهر هستیم. اما چیزی که اتفاق افتاد نه اصلاح وضعیت که ثابت شد چیزی بیش از توجیه کردن و ایجاد مانع و تأخیر در مطالبات مردم نبود. آقای آخوندی وزیر مسکن گفته بود که برخی واحدهای مسکن مهر متقاضی ندارد و می‌توانیم این واحدها را به افراد مجردی که شرایط لازم را دارند بفروشیم یا اجاره دهیم. آیا واقعا متقاضی نداشتند یا خودتان خواستید این طور شود؟ با سیاست‌هایی که دولت یازدهم اجرا کرد چه امیدی برای مردم باقی ماند که همچنان بخواهند متقاضی این واحدها آن هم با شرایط سختی که دارند، باشند. وزارت مسکن و دولت یازدهم انواع اتهامات و بدرفتاری را نه فقط با طرح بزرگ مسکن مهر که با دیگر خدمت‌های این چنینی داشتند، مانند نوع رفتار دولت یازدهم با یارانه‌ها، سهام عدالت، کارت سوخت و بسیاری دیگر که فرصت توضیح آن نیست. اما از آن طرف در ایام انتخابات می‌بینیم که یارانه‌های برخی اقشار ضعیف افزایش می‌یابد، حقوق‌ها بالا می‌رود، سهام عدالت داده می‌شود و حتی سفرهای استانی به طور چشمگیری افزایش یافته، به طوری که دولت یازدهم در این روزها فقط دارد پروژه افتتاح می‌کند، آیا این رفتارها عوام فریبانه نیست؟!»

دولت آمار بیکاری را کاهش داد 

اما روی کاغذ!

اشتغال‌زایی یکی دیگر از وظایف جدی دولتمردان است که بدون حمایت بی‌چون و چرا و تمام عیار از تولید داخلی امکان تحقق آن وجود ندارد. اگر پشتوانه حمایتی دولت و مسئولان، برنامه‌ریزی‌های درست و معقول و هدایت متناسب درآمدهای کشور به سمت تولید و حمایت از صنایع داخلی و استفاده از ظرفیت‌های درونی نباشد، سخن گفتن از اشتغال و حل معضل بیکاری جز حرف نیست و یادآور این ضرب‌المثل که «به عمل کار برآید به سخن‌دانی نیست.»

جلیلوند در بخش دیگری از صحبت‌های خود، توضیحاتش را با یک مثال در این مورد شروع می‌کند و می‌گوید: «همان طور که یک پدر در خانواده وظیفه تأمین مخارج زندگی و رفع مشکلات اعضای خانواده را بر عهده دارد، مملکت‌داری هم چنین است و دولتمردان که این وظیفه را بر دوش گرفته‌اند باید بنشینند و برای مشکلات و موانع کشور راه حل بیابند. هیچ چیز بدون راه‌حل نیست اما مسئولان راه حل‌ها را معمولا با اختلافات و درگیری اشتباه می‌گیرند. همان طور که یک پدر اولاد خود را دوست دارد یک مدیری که در سطح کلان به یک ملت خدمت می‌خواهد بکند، باید چنین رفتاری از خود داشته باشد اما رفتار دولتمردان ما با مردم خودشان و کسانی که به آن‌ها رأی داده‌اند چنین نیست. اشتغال زایی از مسئولیت‌های بی‌چون و چرای دولت است. همین منطقه را اگر بالا و پایین بروید، می‌بینید که چقدر از جوانان برای این که بیکار نباشند، با موتور مجبور به مسافر کشی و باربری شده‌اند. خیلی از این‌ها تحصیل کرده‌اند اما چاره‌ای ندارند. در گذشته، جوانان زیر دست پدر خود یا کسی دیگر حرفه‌ای می‌آموختند و آن را به عنوان شغل برمی‌گزیدند اما الآن به دانشگاه می‌روند، بعد می‌بینند که کار نیست.»

شخص دیگری که با او گفت‌و‌گو می‌کنیم، جوانی است که خود را «مرتضی کریمی» معرفی می‌کند. او از هزینه‌های بالای زندگی و مشکل اشتغال خود به ما این گونه توضیح می‌دهد: «ده میلیون وام ازدواج نمی‌تواند درد جوان بیکار را درمان کند، در ضمن این وام‌ها را به سختی می‌دهند اما افرادی هستند که به راحتی وام می‌گیرند و حتی پس هم نمی‌دهند، جالب اینجا است که پیگیری قضایی هم نمی‌شوند. اما خرج عروسی و تهیه لوازم ضروری خانه بسیار بالاتر از این وام‌ها است، مشکل اصلی شغل است و وظیفه دولت ایجاد شغل و اشتغال زایی است. با این وام‌هایی که می‌دهند نمی‌شود تشکیل خانواده داد چرا که یک جوان بیکار یا جوانی که کار مناسبی ندارد توان بازپرداخت آن را هم نخواهد داشت، اتفاقا اگر وام را بگیرد وضع بدتر هم می‌شود. دولت ابتدا باید آمار بیکاری را کاهش دهد و از تولید داخلی حمایت کند.» مرتضی بلافاصله ادامه می‌دهد و با تبسم می‌گوید: «البته دولت آمار بیکاری را کاهش داد اما روی کاغذ! رشد اقتصادی هم روی یک سری معادلات و کاغذ اتفاق افتاد، احتمالا کاهش تورم هم به همین ترتیب انجام شد. به علاوه وعده حذف تحریم‌ها هم انجام شد اما روی کاغذ! کار اصلی در فعالیت‌های میدانی و واقعی است که دولت موظف به اجرای آن‌ها است اما در طول این مدت از آن غفلت شده است، خصوصا در حوزه‌هایی مانند تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی و صنایع ملی و همین طور اشتغال زایی و رسیدگی به اقشار محروم و مستضعف جامعه.»
روزنامه کیهان برگزاری جام ملت‌های آسیا بدون VAR Tue Sep 11 22:25:18 IRDT 2018
روزنامه کیهان جدول رده‌بندی لیگ برتر جام خلیج فارس Wed Apr 19 21:50:22 IRDT 2017
روزنامه کیهان رهبر معظم انقلاب از آیت‌الله مظاهری عیادت کردند Sat Jun 24 21:20:14 IRDT 2017
روزنامه کیهان ثبت‌نام نکردم تا نیروهای انقلابی تجمیع شده و گفتمان انقلاب به درستی شکل بگیرد Sun Apr 16 21:40:27 IRDT 2017
روزنامه کیهان همشهری: دولت به شهرداری تهران 6 هزار میلیارد تومان بدهکار است(خبر ویژه) Sun Jul 29 22:18:23 IRDT 2018
روزنامه کیهان تاریخ مصرف‌ «کلاه سفیدها» تمام شد تعلیق کمک‌های مالی آمریکا تا اطلاع ثانوی Fri May 04 22:17:04 IRDT 2018
روزنامه کیهان جشن تولد 40 سالگی یک گوریل Mon Apr 17 21:45:52 IRDT 2017
روزنامه کیهان مشکل حقوق بازنشستگان در مدت سه سال حل می‌شود Sat Apr 07 01:52:26 IRDT 2018
روزنامه کیهان اعتراض به اجباری شدن سربازی برای خاخام‌ها Sat Feb 11 21:11:05 IRST 2017
روزنامه کیهان برگزاری جشن خرمن در شهرستان میاندورود مازندران Fri Oct 26 19:35:04 IRST 2018
روزنامه کیهان علم تنها فایده ندارد باید با تربیت همراه باشد(سلوک عارفانه) Mon Jul 24 17:56:52 IRDT 2017
روزنامه کیهان آماده‌ام هزار بار برای امام خامنه‌ای بمیرم و زنده شوم (حدیث دشت عشق) Sat Apr 07 01:44:10 IRDT 2018
روزنامه کیهان آنچه برای رؤسای جمهور لازم است(درمکتب امام) Wed Apr 26 22:24:03 IRDT 2017
روزنامه کیهان بی اعتمادی به تداوم برجام باعث افزایش تقاضای ارز شد Mon Feb 26 21:15:32 IRST 2018
روزنامه کیهان سانسور شیرین شدن کام مردم خوزستان و خودکفایی در تولید بنزین Fri Jul 06 21:07:15 IRDT 2018
روزنامه کیهان برجام امنیت اسرائیل را تأمین کرده است از آن خارج نشوید Fri Apr 27 21:23:44 IRDT 2018
روزنامه کیهان جزئیات عملیات موشکی سپاه علیه تروریست‌های داعش Tue Jul 18 20:56:26 IRDT 2017
روزنامه کیهان اخبار ویژه Mon Jul 31 22:09:31 IRDT 2017
روزنامه کیهان کاهش تعرفه برخی اقلام فولادی کارخانه‌ها را تعطیل خواهد کرد Mon Feb 13 20:49:16 IRST 2017
روزنامه کیهان دیدنی‌ترین صحنۀ عمرِ حاج قاسم سلیمانی Fri Mar 17 22:00:06 IRST 2017
روزنامه کیهان 27 درصد خانواده‌های شهری حتی یک فرد شاغل هم ندارند Mon Jul 31 21:29:18 IRDT 2017
روزنامه کیهان سیل در هند با 127 کشته Fri Aug 18 21:12:01 IRDT 2017
روزنامه کیهان خواندنی از ورزش ایران Sun Oct 01 20:39:51 IRST 2017
روزنامه کیهان رانت‌خواری برخی افراد در همه دولت‌ها وجود دارد Fri Jan 27 18:26:58 IRST 2017
روزنامه کیهان دریاچه نمک قم در آستانه نابودی همیشگی است Wed Apr 26 20:51:09 IRDT 2017
روزنامه کیهان افزایش 87 هزار میلیارد تومانی واردات از چین نسبت به دولت قبل Wed Feb 15 21:22:16 IRST 2017
روزنامه کیهان «دینی کالا» برای حمایت از سبک زندگی اسلامی افتتاح شد(اخبار ادبی و هنری) Mon Sep 11 21:48:47 IRDT 2017
روزنامه کیهان قطار «قم -کربلا» عازم خرمشهر شد Mon Oct 22 20:23:54 IRST 2018
روزنامه کیهان بازپس‌گیری 100 ملک شهرداری از افراد خاص Sun Jul 01 21:02:54 IRDT 2018
روزنامه کیهان لنگه به لنگه(گفت و شنود) Wed Aug 23 22:02:24 IRDT 2017
روزنامه کیهان از تبلیغ زود هنگام در فضاهای حقیقی و مجازی خودداری کنید Sat Apr 15 22:34:25 IRDT 2017
روزنامه کیهان عنوان نایب قهرمانی تیم ملی بسکتبال در مسابقات کاپ آسیا Mon Aug 21 21:18:34 IRDT 2017
روزنامه کیهان کیهان و خوانندگان Wed Aug 30 22:10:39 IRDT 2017
روزنامه کیهان پرسپولیس بی‌انگیزه در دقایق پایانی از شکست فرار کرد Wed Apr 11 22:04:36 IRDT 2018
روزنامه کیهان اخبار ویژه Wed Sep 13 22:03:49 IRDT 2017
روزنامه کیهان ترامپ: ممکن است اختلافات آمریکا با اتحادیه اروپا به جاهای باریکی کشیده شود Mon Jan 29 21:33:23 IRST 2018
روزنامه کیهان تعطیلی عقل درتفکر داعش و وهابیت Wed Apr 12 18:03:53 IRDT 2017
روزنامه کیهان ممنوعیت ورود برنج خارجی به مازندران Fri Aug 10 21:10:28 IRDT 2018
روزنامه کیهان فقط 300 باب از 10 هزار فروشگاه اینترنتی کشور مجوز دارند Mon Mar 06 20:45:36 IRST 2017
روزنامه کیهان ماکارونی دراز! (گفت و شنود) Wed Jun 27 23:02:30 IRDT 2018
روزنامه کیهان ساعت و عینک طلای مردانه Mon Jan 29 19:29:45 IRST 2018
روزنامه کیهان بانی فیلم به استقبال از جاسوس انگلیس رفت!(اخبار ادبی و هنری) Sat Oct 07 21:22:39 IRST 2017
روزنامه کیهان افتتاح 5900 واحد مسکن مهر تا پایان شهریورماه در استان اصفهان Tue Jul 04 18:59:02 IRDT 2017
روزنامه کیهان میزهای مذاکره جهاد با ‌اشغالگران را جلو نمی‌برد Mon May 14 21:41:00 IRDT 2018
روزنامه کیهان هدیه به خوانندگان Wed Mar 15 21:31:03 IRST 2017
روزنامه کیهان تک تیراندازان ارتش یمن 20 نظامی ائتلاف سعودی را به هلاکت رساندند Fri Oct 06 21:33:25 IRST 2017
روزنامه کیهان کوتاه از سراسر جهان Tue Aug 28 21:40:45 IRDT 2018
روزنامه کیهان اعتراض انجمن قلم ایران به انتخاب دبیر جایزه جلال آل‌احمد(اخبار ادبی و هنری) Mon Dec 11 21:20:22 IRST 2017
روزنامه کیهان درگیری شدید میان پلیس پاکستان و مخالفان حذف قانون سوگند به پیامبر(ص) Sat Nov 25 20:54:12 IRST 2017
روزنامه کیهان حسادت ترامپ به امیر کویت! Sun Sep 10 21:24:11 IRDT 2017
روزنامه کیهان سگی که قاچاقچیان برای سرش جایزه گذاشته‌اند! Sat Jul 28 21:20:45 IRDT 2018
روزنامه کیهان توتال: با تصمیم آمریکا در قرارداد با ایران بازنگری می‌کنیم Tue Nov 14 20:18:51 IRST 2017
روزنامه کیهان چگونه انگلیسی‌ها مرگ فجیع میلیون‌ها ایرانی را رقم زدند؟ Tue Apr 25 18:36:19 IRDT 2017
روزنامه کیهان وزارت نفت باید درباره پرونده کرسنت پاسخگو باشد Tue Jan 31 19:39:48 IRST 2017
روزنامه کیهان سیاست ارزی دولت شب انتخاباتی بود(خبر ویژه) Sun Dec 17 22:06:06 IRST 2017
روزنامه کیهان مجتهد شاهزاده افشاگر سعودی: به کسانی که امید به زوال آل‌سعود دارند تبریک می‌گویم! Wed Jun 21 21:27:27 IRDT 2017
روزنامه کیهان کارگزاران نتیجه عملکرد مردم(چراغ راه) Mon Feb 12 18:46:16 IRST 2018
روزنامه کیهان نقاشی دیگری از شهید حججی رونمایی شد(اخبار ادبی و هنری) Tue Aug 29 21:25:23 IRDT 2017
روزنامه کیهان چریک‌ها به مرخصی نمی‌روند!(یادداشت روز) Wed May 02 22:28:27 IRDT 2018
روزنامه کیهان تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد تا پنجشنبه Tue Jun 12 21:56:21 IRDT 2018
روزنامه کیهان برگزاری مسابقات لیگ بسکتبال بدون حضور تماشاگران مهمان! Sun Oct 08 20:23:59 IRST 2017
روزنامه کیهان علم؛ راهی به سوی عقل و عمل Sat Jun 24 18:00:42 IRDT 2017
روزنامه کیهان نرخ باروری و رشد جمعیت همچنان روند کاهشی دارد Wed Jul 12 21:02:59 IRDT 2017
روزنامه کیهان دومین پیروزی والیبالیست‌های جوان مقابل استرالیا در جام کنفدراسیون‌ها Fri Aug 10 21:03:08 IRDT 2018
روزنامه کیهان خروج آمریکا از برجام تقلا برای گرفتن امتیاز بیشتر در حوزه‌های موشکی و منطقه‌ای بود Sun May 27 22:18:52 IRDT 2018
روزنامه کیهان اطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد انتشار عکس گردشگر روسی Sun Dec 10 21:20:38 IRST 2017
روزنامه کیهان از «ورزشگاه تورین» تا«نماز جمعه تهران» Tue Nov 14 18:28:48 IRST 2017
روزنامه کیهان نیکی هیلی استعفا کرد / ترامپ پذیرفت Tue Oct 09 21:18:49 IRST 2018
روزنامه کیهان پتروشیمی‌ها مواد اولیه را 20 درصد زیر قیمت به خارجی‌ها می‌فروشند Sun Feb 04 20:45:21 IRST 2018
روزنامه کیهان شفافیت در بهارستان Wed Sep 26 19:54:19 IRST 2018
روزنامه کیهان روزنامه ایران فکر می‌کند شورای نگهبان شورای نگهبانِ دولت است! Sat Nov 10 21:43:36 IRST 2018
روزنامه کیهان تعلل وزارت راه در اجرای قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی Sun May 06 21:34:29 IRDT 2018
روزنامه کیهان کاهش قابل ملاحظه دما در استان‌های واقع در شرق و شمال شرق کشور Fri Dec 08 21:26:45 IRST 2017
روزنامه کیهان پوسترهای نسل‌کشی میانمار به مجامع بین‌المللی ارسال می‌شود(اخبار ادبی و هنری) Mon Oct 09 21:37:19 IRST 2017
روزنامه کیهان اخبار کوتاه از فوتبال Tue Apr 18 19:59:15 IRDT 2017
روزنامه کیهان اخبار کوتاه از فوتبال Mon May 01 22:29:28 IRDT 2017
روزنامه کیهان قیمت سکه و ارز Wed May 17 21:04:22 IRDT 2017
روزنامه کیهان نوسانات ارزی مردم را برای خرید و فروش کالا سرگردان می‌کند Fri Jun 29 21:57:17 IRDT 2018
روزنامه کیهان بدهی دولت به بانک مرکزی در4 سال اخیر 170 درصد افزایش یافت Mon May 29 21:25:36 IRDT 2017
روزنامه کیهان اصلاح‌طلب فراری: حمایت رهبری دولت را از سقوط حفظ کرد(خبر ویژه) Tue Sep 11 22:42:52 IRDT 2018
روزنامه کیهان رزمندة پرتحرک و هم دانشجویی موفق(حدیث دشت عشق) Mon Nov 13 06:16:55 IRST 2017
روزنامه کیهان حوادث کوتاه از کشور Wed Sep 26 21:38:13 IRST 2018
روزنامه کیهان دفترچه‌های بیمه باید سقف پرداخت داشته باشند Sat Dec 23 21:04:47 IRST 2017
روزنامه کیهان مصر شرکت در انتخابات را اجباری کرد! Wed Feb 07 21:12:44 IRST 2018
روزنامه کیهان بوکوحرام 82 دانش‌آموز دختر را پس از 3 سال آزاد کرد Sun May 07 21:42:04 IRDT 2017
روزنامه کیهان استقبال گسترده از فیلمی درباره منافقین(اخبار ادبی و هنری) Fri Mar 17 22:41:32 IRST 2017
روزنامه کیهان پروازهای فرودگاه یاسوج از سر گرفته شد Fri Oct 06 21:39:17 IRST 2017
روزنامه کیهان راهکار‌های عملی برای مقابله با لجبازی فرزندان Mon Nov 20 17:55:17 IRST 2017
روزنامه کیهان اخبار ویژه Sat Jan 20 21:56:32 IRST 2018
روزنامه کیهان سوریان سرمربیگری تیم کشتی نوجوانان را رد کرد Wed Dec 27 21:11:19 IRST 2017
روزنامه کیهان اعضای شورای اروپا چگونه خود را به چند فرش و مقداری خاویار فروختند؟ Mon Apr 23 21:18:18 IRDT 2018
روزنامه کیهان 80 درصد ایرانیان توسعه برنامه هسته‌ای را ضروری می‌دانند Wed Feb 01 21:56:31 IRST 2017
روزنامه کیهان باز هم یک آمریکایی خودکشی کرد(اخبار ادبی و هنری) Tue May 02 21:55:31 IRDT 2017
روزنامه کیهان رشد اقتصادی دورقمی به زیان فقرا تمام شد Sat Apr 07 01:50:12 IRDT 2018
روزنامه کیهان ترامپ تعهد ایران به برجام را تأیید کرد و تحریم‌ها را افزایش داد! Tue Jul 18 22:08:28 IRDT 2017
روزنامه کیهان لزوم نظارت و شفاف‌سازی اقتصادی در سریال‌های شبکه نمایش خانگی(اخبار ادبی و هنری) Fri Aug 25 21:36:33 IRDT 2017
روزنامه کیهان تمامی حجاج ایرانی تا 5 مهر بازمی‌گردند Wed Sep 13 21:16:20 IRDT 2017
روزنامه کیهان ایران با پیروزی بر اوکراین به دور حذفی صعود کرد Sat Jun 24 20:36:07 IRDT 2017
روزنامه کیهان کارخانه «ِفراریِ» تقلبی در اسپانیا Wed Feb 15 21:16:59 IRST 2017
روزنامه کیهان نظامیان اسرائیلی برای کمک به سرکوب انقلابیون وارد بحرین شدند Tue Feb 14 20:42:40 IRST 2017
جهان نیوز حمله پلیس فرانسه به خبرنگاران صداوسیما Sat May 05 18:11:23 IRDT 2018
تابناک پیام السیسی برای شاه سعودی Tue Oct 23 00:17:59 IRST 2018
ایران آنلاین رشد 22 درصدی درآمد گوگل در سال 2017 Sun Apr 30 09:05:33 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دختری که 11 بار زبان شاه مار کبرا را بوسید Sun Dec 17 11:55:00 IRST 2017
ایلنا ممنوعیت ورود مسلمانان، آمریکا را امن نمی‌کند/ تنش‌افزایی آمریکا در سوریه کمک به داعش است Tue Jun 27 18:39:28 IRDT 2017
خبر گزاری دانا سازمان مردم نهادی که 500 کودک بازمانده از تحصیل را زیر چتر آموزش برد Sat Dec 31 13:48:16 IRST 2016
پولی مالی بانک سامان تسهیلات خرید اقساطی خودرو می‌دهد Wed Jun 27 13:25:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر دادگاه‌ها در حد توان بدهکاران مهریه حکم صادر کنند Tue Oct 02 18:27:59 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران توسعه بیش از 18هزار هکتار کشت نخود Sun Feb 25 13:40:32 IRST 2018
ساعت24 فوتبالیست معروف در تصادف رانندگی کشته شد! Mon May 08 10:00:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر با ویلاسازی مخالف و با گلخانه موافق هستم Sat Apr 28 11:43:54 IRDT 2018
جماران دادستان ایلام: پلمپ شهربازی کوثر تا رفع ایرادهای آن ادامه می یابد Wed Jun 28 14:40:04 IRDT 2017
میزان احتمال افزایش سهمیه بوکس در کشورهای اسلامی وجود دارد Wed Mar 01 07:30:02 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا پاسخ احمد توکلی به دغدغه‌های اقتصادی یک کاربر Thu Jul 12 14:17:45 IRDT 2018
میزان آتش سوزی مسجد جامع ساری امنیتی نبوده است Fri Jul 13 13:14:53 IRDT 2018
افکارخبر نشان ایمنی به ساختمان‌های ایمن یزد اعطا شود Sat Jan 28 19:04:08 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم آذربایجان غربی| 6 پروژه جاده‌ای سردشت نیاز به تخصیص اعتبارات ملی دارد Mon Aug 06 13:48:19 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر مقاومت؛ تنها زبان گفتگو با رژیم صهیونیستی Fri Apr 06 13:47:13 IRDT 2018
مشرق نیوز کمبود 700 مدرسه 12 کلاسه در پایتخت Thu Jul 19 14:49:59 IRDT 2018
جماران 22 طرح اشتغالزایی مددجویان بهزیستی گیلان افتتاح می شود Thu Jul 19 10:59:47 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران عضو جامعه مدرسین:فضای آرامش در انتخابات مشارکت مردم را افزایش می دهد Sat May 13 13:34:27 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا پیام کمیسیون اروپا درباره قوانین مسدودساز Tue Aug 07 12:00:35 IRDT 2018
اقتصاد آنلاین صاحبان املاک اجاری بخوانند Fri Jul 21 11:23:01 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران کسب اجازه‌ی مرضیه برومند از "روح بلند عزت‌الله انتظامی" Fri Aug 17 15:36:06 IRDT 2018
ورزش 3 استعدادهای درخشان مرحله یک هشتم لیگ قهرمانان اروپا Mon Feb 13 16:54:37 IRST 2017
فردا عابدینی: بهانه‌های امریکا تمام شدنی نیست Tue Nov 06 11:08:28 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم صمد عباسی هفتم شد؛ پایان کار نمایندگان ایران با کسب 8 نشان رنگارنگ Sat Dec 09 07:23:14 IRST 2017
تی نیوز جهانگیری: افزایش قیمت در حوزه دارو و کالاهای اساسی نخواهیم داشت Wed Apr 11 02:33:54 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تجلیل از سه استاد پیشکسوت عرصه تجسمی/ «کشف استعدادهای نو» رویکرد این دوره از جشنواره Fri Sep 15 00:32:00 IRDT 2017
ریال نیوز پروژه‌های همراه اول افتتاح شد Mon Jan 30 14:06:36 IRST 2017
واحد مرکزی خبر صدور بیش از ده میلیون دلار محصولات شیلاتی از مازندران Tue Dec 05 14:24:47 IRST 2017
تی نیوز متهمان اصلی گرانی دلار از نگاه رئیس کل بانک مرکزی Fri Apr 13 03:19:46 IRDT 2018
وطن امروز خسته‌ترین دولت در تکمیل پروژه‌ها Sat Apr 22 00:00:00 IRDT 2017
ایلنا مهم‌ترین کار برای جوانان ایجاد امید است Tue Jan 09 14:04:19 IRST 2018
میزان دیپلمات: اسلام‌آباد از یک "افغانستان" باثبات هراس دارد Wed May 17 11:24:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر کنفرانس شروع و تفسیر رموز دینی در توماس آکویناس برگزار می شود Mon Jan 08 12:04:15 IRST 2018
نامه نیوز حواشی تصویری نماز جمعه تهران Fri Jul 07 22:38:51 IRDT 2017
جام نیوز عکس هنری علی اوجی و نرگس محمدی در کنسرت! Sat Jul 08 20:35:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر ورود توده گرد و غبار به آسمان استان + مصاحبه Mon Aug 27 19:16:45 IRDT 2018
خبرگزاری مهر 40 درصد اعتبارات قنوات خراسان جنوبی تخصیص یافت Sun Jan 14 10:06:28 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم سینمای ایران، سینمایی قوی‌ اما فاقد تعادل است Mon May 01 14:35:22 IRDT 2017
خبرگزاری مهر نامه وزارت کشور به قوه قضائیه درباره لغو کنسرت‌ها Mon Aug 08 14:01:09 IRDT 2016
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین اعلام زمان مصاحبه علمی-شفاهی پذیرفته‌شدگان آزمون قضاوت ویژه ایثارگران Sun Sep 02 08:47:25 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم جاده چهار بانده ایلام به مهران زمینه ساز سهولت تردد در این مسیر است Fri Jul 13 10:02:49 IRDT 2018
پرشین خودرو رونمایی از خودروی تویوتا در نمایشگاه CES Wed Jan 10 16:05:00 IRST 2018
پارسینه تکذیب یک نامه توسط خانواده شجریان Mon May 08 15:22:16 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران سوپرایز رئیس‌جمهوری عراق برای همتای لبنانی‌اش! Tue Feb 20 15:42:21 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران کشتی گیران واجد شرایط برای حضور در رقابت های جهانی مجارستان معرفی شدند Tue Aug 28 13:49:36 IRDT 2018
صراط تصاویر/ روزنامه های ورزشی 29 فروردین Tue Apr 18 07:48:39 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران تاثیر طرح تحول در سلامت جامعه/ لزوم پالایش بسته های سلامت Sat Sep 16 13:44:22 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری محفل قرآنی سفیران نور در کرمانشاه Mon May 22 11:57:25 IRDT 2017
روزنو منتفی شدن فسخ قرارداد واگذاری شرکت مخابرات درصورت پرداخت بدهی تا 20دیماه Tue Jan 03 04:10:01 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین حقوق معوق کارگران شهرداری پرداخت شد Sun Apr 16 12:00:26 IRDT 2017
تابناک احتمال افزایش سرمایه‌گذاری نفتی عربستان در آمریکا Wed Feb 01 16:05:13 IRST 2017
افق نیوز با سورپرایز برانکو برای فصل جدید پرسپولیس آشنا شوید Tue Jul 24 12:35:20 IRDT 2018
پارسینه آرسن ونگر بالاخره از فرگوسن گذشت Sun Dec 31 22:53:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم کمبود سالن سینما در کشور/ حمایت‌های استانی برای توسعه سینماها Tue Aug 09 09:01:44 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی تحویل 27 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت در کردستان Tue Apr 18 18:46:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر وداع،تشییع و خاکسپاری با سه شهید گمنام در کرمان Tue Aug 29 08:10:51 IRDT 2017
آفتاب ادعای عجیب مارادونا راجع به مسی Tue May 09 18:20:45 IRDT 2017
بولتن نیوز اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره نشست هم‌اندیشی مبارزه با فساد در فوتبال Tue Jan 03 09:51:39 IRST 2017
فردا ازدواج مجدد و طلاق صوری برای دریافت مستمری! Mon Dec 11 08:04:14 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران بررسی اهداف و چشم انداز بخش فضایی کشور تا افق 1404 Wed Jun 13 12:04:18 IRDT 2018
صبا ایران نرخ 39 نوع ارز بانکی شنبه Sat Jul 22 12:34:42 IRDT 2017
مشرق نیوز محمدباقر یخکشی هم با پیروزی آغاز کرد Sat Oct 20 14:16:00 IRST 2018
پرس تی وی بازدید حیدر العبادی از میدان نبرد در غرب موصل Tue Mar 07 16:56:01 IRST 2017
ایران آنلاین تهران شهری برای همه شهروندان می شود Wed Nov 14 11:34:33 IRST 2018
شیعه نیوز شمشیر آل‌خلیفه روی گردن علمای بحرینی Mon Jun 18 14:18:06 IRDT 2018
افکارخبر سازمان هواشناسی هشدار داد Sun Apr 23 18:13:07 IRDT 2017
جماران خاطرات محمدرضا بهشتی از سیاست های ارزی دوران دفاع مقدس/ رضا قلی: کدام شرایط اجازه داد روی سکه و دلار این کار را بکنند؟ Sat Jul 07 12:04:48 IRDT 2018
جام نیوز طارمی درخواست فردوسی پور را رد کرد Thu Dec 21 01:40:57 IRST 2017
فردا انتقام بی شرمانه طلبکار در فضای مجازی Wed Jan 10 16:43:04 IRST 2018
بی باک نیوز با طرح وفاداری، تراکتور میلیاردر می‌شود Mon Jul 03 18:26:01 IRDT 2017
خبر خودرو آتش سوزی در پتروشیمی آبادان Thu Jun 28 10:16:41 IRDT 2018
پول نیوز لوازم آرایشی را از دستفروشان و مترو نخرید Sat Feb 18 20:08:17 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران سخنرانی حاج علی قربانی محرم 96+دانلود Mon Oct 02 13:59:01 IRST 2017
اطلاعات رویترز: ترامپ خیال احیای «ناتوی عربی» را در سر دارد Sat Jul 28 17:46:49 IRDT 2018
برنا موضوع «رجل سیاسی» فردا بررسی می‌شود Tue Aug 08 17:09:29 IRDT 2017
ورزش 3 داور تبریز در محاصره دو سرمربی معترض Wed Nov 15 13:02:16 IRST 2017
ایسکانیوز ظریف عازم کابل شد Sun May 07 06:29:11 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بازی های لیگ برتر فوتبال ایران در بوته نقد Mon Aug 27 12:50:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران مزین شدن سال 97 به نام شهدا با برگزاری کنگره 3000 شهید قزوین Mon Apr 16 15:01:33 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم جشنواره دانشجویی «ژگال» چه زمانی برگزار می‌شود Mon Apr 09 14:08:02 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران دانلود Chronus Home & Lock Widget Pro 8.3.1؛ مجموعه ویجت اندروید Wed Aug 02 18:01:01 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر دنیای اسلام، امروز به وهابیت مبتلاست Fri Aug 25 14:06:04 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران تردد کامیون‌ها در هوای ناسالم تهران + فیلم Wed Feb 07 09:35:22 IRST 2018
بهار نیوز کاروان‌سرای سعدالسلطنه-قزوین Thu Jan 04 08:00:00 IRST 2018
ورزش 3 پیروزی راکتس با هنرنمایی هاردن/ شکست بوستون در غیاب اروینگ Tue Dec 12 06:37:46 IRST 2017
آنا سوخو در یک قدمی ایرلاین‌های ایرانی Wed Jul 26 13:45:50 IRDT 2017
بی باک نیوز آیا رکوردشکن تاریخ منچستریونایتد روانه لیگ چین خواهد شد Mon Apr 17 02:39:02 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سرمربی الهلال: با آرامش به پیروزی رسیدیم Tue Sep 12 08:54:04 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران آمادگی شهرستان تربت حیدریه برای استقبال از مسافرین و گردشگران نوروزی Tue Feb 14 09:38:44 IRST 2017
نماینده شاهزاده متمول سعودی از زندان آزاد می‎شود Sat Jan 27 12:40:15 IRST 2018
تهران پرس هشدار پلیس فتا درباره سلفی در سایت‌های همسریابی Mon Dec 12 13:00:00 IRST 2016
سراج 24 یورش رژیم صهیونیستی به جنوب غزه با 4 بلدوزر نظامی Wed May 03 18:41:00 IRDT 2017
پول نیوز قدردانی بهزیستی از خدمات بانک اقتصادنوین Wed Apr 25 10:37:34 IRDT 2018
افکارخبر شماره پیراهن بازیکنان جدید استقلال مشخص شد Wed Feb 07 12:35:02 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کونته: همیشه به کاستا اعتماد دارم Wed Apr 26 12:52:04 IRDT 2017
آفتاب ایران دستگاهی برای تبدیل آلیاژ مکانیکی در ابعاد نانو ساخته شد Mon Apr 30 09:13:27 IRDT 2018
ایران آنلاین قسمت هفتم عاشقانه کی توزیع میشود؟ Tue May 02 15:15:28 IRDT 2017