روزنامه کیهان - Sun Apr 30 18:44:47 IRDT 2017 نمایش خبر

دولت آمار بیکاری و تورم را کاهش داد اما روی کاغذ!

 محمد میرزا طبیبی

آقای روحانی یک سال قبل در همایش اقتصاد ایران گفته بود: «اقتصاد ما دارد به سیاست ما یارانه می‌دهد... اقتصاد ما سیاسی است.» اصلا شعار تبلیغات انتخاباتی رئیس‌جمهور، حذف تحریم‌ها و نجات اقتصاد ایران بود. مردم نیز برای نجات اقتصاد ایران به وعده دهنده وضع مطلوب و گوینده این شعارها و وعده‌های مژده بخش رأی دادند، شعارها و وعده‌های بی‌سابقه‌ای که برای قاطبه مردم واقعا رضایت بخش بود. با این وصف باید گفت که اتفاقا در چنین شرایطی اقتصاد به سیاست یارانه داد و می‌دهد، درست برعکس آن چیزی که آقای روحانی سال قبل گفته بود. فراتر از این به گفته کارشناسان و اهل فن در این چند سال وضع به صورتی شده است که سخنان اقتصادی وسیله و ابزار یا بهتر بگوییم نردبانی برای دست یابی به جایگاه شیرین قدرت از طرف دولتمردان شده است.

این که حالا و بعد از فراز و نشیب‌های این دوره چهار ساله، آیا اقتصاد و شرایط معیشتی مردم متحمل فشارها و ضربات عرصه سیاسی و «دیپلماتیکی» و بلاگیر اشتباهات و انحرافات در تصمیم گیری‌های سیاسی مسئولان و دولتمردان کنونی هست یا نه، تشخیص آن بر عهده مردم است. قرار بود اوضاع مسکن که دغدغه بسیاری از جوانان است، اشتغال که آمار بی‌شغلی افزایش فزاینده‌ای به خود گرفته، لغو تحریم‌ها و بهبود شرایط تولیدی و صنایع داخلی کشور در رأس خدمات دولت یازدهم باشد که نشد، اما گویا آمارها مأموریتی ویژه دارند و باید به هر ترتیب که شده از وضعیت اجرایی کشور به ویژه در حوزه اقتصاد به صورت خوب و مثبت رونمایی کنند.

مسکن یکی از وعده‌ها و مطالبات مهم مردم از دولت بود. معمولا دولت‌ها سعی می‌کنند که هزینه‌های مسکن را از سبد خانوارها کم کنند، حالا هر کدام با یک روشی. خیلی‌ها اعتقاد دارند که مسکن مهر به نوبه خود توانست بسیاری از بی‌خانمان‌ها را صاحبخانه کند و حداقل دغدغه تهیه یک چار دیواری را از افراد بی‌خانه و کاشانه بگیرد.

 قوانینی که تصویب شده و در ریل اجرایی خود حرکت می‌کند لازم الاجرا است چرا که قانون شده اما معمولا دولتمردان هر کدام با سلایق گوناگون، تمایل دارند به جای اجرای بی‌چون و چرای قانون، خود طرحی نو دراندازند و راهکارهای گذشته را راکد گذارند، مسکن مهر هم یکی از این موارد است.

اگر مسکن مهر مزخرف است 

خودتان چه کردید؟

«رحمانی» یکی از خیل افرادی است که وعده تحویل یک واحد مسکن او با جابه جایی دولت، محقق نشد.

 این شخص که در ابتدای خیابان ناصر خسرو متوجه تهیه گزارش ما می‌شود، سفره دلش را باز کرده و توضیح می‌دهد: «گناه من مستأجر چیست که کلی آورده و سرمایه برای خانه دار شدن در طرح مسکن مهر گذاشته ام به این امید که خانه‌دار شوم و از اجاره دادن‌ها و مشکلات دیگرش راحت می‌شوم. با این پولی که تا حالا برای مسکن مهر داده ام، می‌توانستم فکری دیگر کنم یا جایی سرمایه‌گذاری کنم اما الآن فقط ضرر کرده ام. دولت یازدهم برای تحویل مسکن مهر وعده‌های پی در پی داده است ولی هر بار با بهانه‌های مختلف از تحویل آن ممانعت به عمل می‌آورد. هر بار با عناوین مختلف از ما پول مجدد گرفته‌اند و زمانی را برای تحویل مشخص می‌کنند. با این کارها به ما امید داده‌اند و همیشه منتظر بوده‌ایم که صاحبخانه می‌شویم. هنگامی که برای پیگیری این مشکلات به مسئولان مراجعه می‌کنیم این جواب را می‌شنویم که این طرح از ابتدا و در دولت قبلی بد اجرا شد و به این ترتیب از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند. وزیر مسکن می‌گوید که دارد اشتباهات دولت قبلی را درست می‌کند و این کار زمان‌بر است، می‌خواهند ما را از گرفتن مسکن خود منصرف کنند اما پولمان را پس نمی‌دهند.» 

رحمانی در ادامه توضیحات خود به گزارشگر کیهان می‌گوید: «با سه بچه قد و نیم قد و مخارج بالا باید اجاره سنگین خانه هم بدهم و دولت اصلا پاسخگو نیست. نه تنها مشکل ما را حل نکرده‌اند بلکه مشکلات فراوان دیگری نیز بر سر راه ما گذاشته‌اند. اگر دولت نمی‌توانست مسائل را حل کند چرا قول داد، چرا وعده داد؟ مثلا فرض کنید شما سوار یک اتوبوس شده اید اما میانه راه شما را پیاده کنند، حالا که از مقصد فاصله دارید و پولتان را هم که داده اید، باید چه کنید جز این که کاسه چه کنم دستتان بگیرید.»

«جلیلوند» تولید‌کننده پوشاک مردانه است. او را در پاساژی واقع در خیابان باب همایون می‌بینیم. به اتفاق عکاس روزنامه برای گرفتن جواب‌های خود به داخل مغازه اش دعوت می‌شویم. 

جلیلوند به ما می‌گوید: «زمانی بود که هنگام مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی که می‌شد لباس‌های داماد و عروس فروش خوب و بالایی داشت اما اکنون نصف شده و کت و شلوارهای ما روی دستمان می‌ماند. به یک معنا عروسی‌ها کم شده چرا که مشکلات جوانان برای تشکیل یک خانواده و فراهم کردن حداقل‌های زندگی حل نشده و به قوت خود باقی است. دو چیز در ازدواج مؤثر است یکی شغل و دیگری مسکن. دولت یازدهم برای حل مشکلات مسکن جوانان وام می‌دهد حالا این که چقدر توانستند این وام را بدون موانعش بگیرند کار نداریم اما بازپرداخت و سود تعلق گرفته به این وام‌ها، کمر شکن است، الآن جوانی که شغل ندارد باید چه کند؟ بالأخره مسئولان مربوطه و وزارت مسکن باید یک طرح به دردبخور برای مسکن ایجاد کنند، این که بگویند طرح مسکن مهر مزخرف بود که کار نشد، خب خودتان چه کردید؟!» 

در کنار این بحث‌ها تصمیم گرفتیم که با یک کارشناس نیز این مسئله را مطرح کنیم. «مصطفی معینی» کارشناس اقتصاد و فعال در پروژه مسکن مهر در یک گفت‌و‌گوی کوتاه تلفنی ضمن تأیید سخنان مردم، به گزارشگر کیهان چنین می‌گوید: «اکثر واحدهای مسکن مهر سال 93 یا حداکثر 94 آماده بهره‌برداری بود اما مسئولان وزارت مسکن حتی حاضر نشدند سهم ناچیزی از این پروژه عظیمی که باقیمانده بود را در زمان مسئولیت خود به اتمام برسانند. به یک معنا شاید حاضر نشدند این حجم از کار را که در دولت قبلی اتفاق افتاده بود بپذیرند، به این ترتیب برای تحویل ندادن و تکمیل نکردن این واحدها بهانه‌های مختلفی آوردند از قبیل این که امکانات لازم مانند سوپرمارکت، مسجد، فضای سبز و از این دست موارد در اطراف ساختمان‌های مسکن مهر وجود ندارد و ساختمان‌های آن نیز مشکلات زیرساختی دارد، از آن طرف نیز گفتند که ما مشغول تعمیر و اصلاحات پروژه عظیم مسکن مهر هستیم. اما چیزی که اتفاق افتاد نه اصلاح وضعیت که ثابت شد چیزی بیش از توجیه کردن و ایجاد مانع و تأخیر در مطالبات مردم نبود. آقای آخوندی وزیر مسکن گفته بود که برخی واحدهای مسکن مهر متقاضی ندارد و می‌توانیم این واحدها را به افراد مجردی که شرایط لازم را دارند بفروشیم یا اجاره دهیم. آیا واقعا متقاضی نداشتند یا خودتان خواستید این طور شود؟ با سیاست‌هایی که دولت یازدهم اجرا کرد چه امیدی برای مردم باقی ماند که همچنان بخواهند متقاضی این واحدها آن هم با شرایط سختی که دارند، باشند. وزارت مسکن و دولت یازدهم انواع اتهامات و بدرفتاری را نه فقط با طرح بزرگ مسکن مهر که با دیگر خدمت‌های این چنینی داشتند، مانند نوع رفتار دولت یازدهم با یارانه‌ها، سهام عدالت، کارت سوخت و بسیاری دیگر که فرصت توضیح آن نیست. اما از آن طرف در ایام انتخابات می‌بینیم که یارانه‌های برخی اقشار ضعیف افزایش می‌یابد، حقوق‌ها بالا می‌رود، سهام عدالت داده می‌شود و حتی سفرهای استانی به طور چشمگیری افزایش یافته، به طوری که دولت یازدهم در این روزها فقط دارد پروژه افتتاح می‌کند، آیا این رفتارها عوام فریبانه نیست؟!»

دولت آمار بیکاری را کاهش داد 

اما روی کاغذ!

اشتغال‌زایی یکی دیگر از وظایف جدی دولتمردان است که بدون حمایت بی‌چون و چرا و تمام عیار از تولید داخلی امکان تحقق آن وجود ندارد. اگر پشتوانه حمایتی دولت و مسئولان، برنامه‌ریزی‌های درست و معقول و هدایت متناسب درآمدهای کشور به سمت تولید و حمایت از صنایع داخلی و استفاده از ظرفیت‌های درونی نباشد، سخن گفتن از اشتغال و حل معضل بیکاری جز حرف نیست و یادآور این ضرب‌المثل که «به عمل کار برآید به سخن‌دانی نیست.»

جلیلوند در بخش دیگری از صحبت‌های خود، توضیحاتش را با یک مثال در این مورد شروع می‌کند و می‌گوید: «همان طور که یک پدر در خانواده وظیفه تأمین مخارج زندگی و رفع مشکلات اعضای خانواده را بر عهده دارد، مملکت‌داری هم چنین است و دولتمردان که این وظیفه را بر دوش گرفته‌اند باید بنشینند و برای مشکلات و موانع کشور راه حل بیابند. هیچ چیز بدون راه‌حل نیست اما مسئولان راه حل‌ها را معمولا با اختلافات و درگیری اشتباه می‌گیرند. همان طور که یک پدر اولاد خود را دوست دارد یک مدیری که در سطح کلان به یک ملت خدمت می‌خواهد بکند، باید چنین رفتاری از خود داشته باشد اما رفتار دولتمردان ما با مردم خودشان و کسانی که به آن‌ها رأی داده‌اند چنین نیست. اشتغال زایی از مسئولیت‌های بی‌چون و چرای دولت است. همین منطقه را اگر بالا و پایین بروید، می‌بینید که چقدر از جوانان برای این که بیکار نباشند، با موتور مجبور به مسافر کشی و باربری شده‌اند. خیلی از این‌ها تحصیل کرده‌اند اما چاره‌ای ندارند. در گذشته، جوانان زیر دست پدر خود یا کسی دیگر حرفه‌ای می‌آموختند و آن را به عنوان شغل برمی‌گزیدند اما الآن به دانشگاه می‌روند، بعد می‌بینند که کار نیست.»

شخص دیگری که با او گفت‌و‌گو می‌کنیم، جوانی است که خود را «مرتضی کریمی» معرفی می‌کند. او از هزینه‌های بالای زندگی و مشکل اشتغال خود به ما این گونه توضیح می‌دهد: «ده میلیون وام ازدواج نمی‌تواند درد جوان بیکار را درمان کند، در ضمن این وام‌ها را به سختی می‌دهند اما افرادی هستند که به راحتی وام می‌گیرند و حتی پس هم نمی‌دهند، جالب اینجا است که پیگیری قضایی هم نمی‌شوند. اما خرج عروسی و تهیه لوازم ضروری خانه بسیار بالاتر از این وام‌ها است، مشکل اصلی شغل است و وظیفه دولت ایجاد شغل و اشتغال زایی است. با این وام‌هایی که می‌دهند نمی‌شود تشکیل خانواده داد چرا که یک جوان بیکار یا جوانی که کار مناسبی ندارد توان بازپرداخت آن را هم نخواهد داشت، اتفاقا اگر وام را بگیرد وضع بدتر هم می‌شود. دولت ابتدا باید آمار بیکاری را کاهش دهد و از تولید داخلی حمایت کند.» مرتضی بلافاصله ادامه می‌دهد و با تبسم می‌گوید: «البته دولت آمار بیکاری را کاهش داد اما روی کاغذ! رشد اقتصادی هم روی یک سری معادلات و کاغذ اتفاق افتاد، احتمالا کاهش تورم هم به همین ترتیب انجام شد. به علاوه وعده حذف تحریم‌ها هم انجام شد اما روی کاغذ! کار اصلی در فعالیت‌های میدانی و واقعی است که دولت موظف به اجرای آن‌ها است اما در طول این مدت از آن غفلت شده است، خصوصا در حوزه‌هایی مانند تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی و صنایع ملی و همین طور اشتغال زایی و رسیدگی به اقشار محروم و مستضعف جامعه.»
روزنامه کیهان حفظ ارتباط با آمریکا برای اروپاییان از تعهد به برجام مهم‌تر است Fri May 11 22:03:20 IRDT 2018
روزنامه کیهان دولت می‌خواهد تورم را از جیب تولیدکننده کنترل کند Wed Jun 27 21:20:11 IRDT 2018
روزنامه کیهان کیهان و خوانندگان Fri Jul 21 21:35:25 IRDT 2017
روزنامه کیهان اعترافی دیرهنگام و بی‌حاصل(در پرتو وحی) Sun Aug 05 22:22:04 IRDT 2018
روزنامه کیهان نصف نان‌های کشور با جوش شیرین پخت می‌شود Sun Apr 29 21:28:12 IRDT 2018
روزنامه کیهان آثار محاسبه نفس(پای درس علی(ع)) Sat Oct 06 21:00:22 IRST 2018
روزنامه کیهان گرا دهندگان تحریم می‌گویند القای یأس نکنید! Tue Nov 07 22:14:20 IRST 2017
روزنامه کیهان انتخاب عضو حقوقدان شورای نگهبان و اعضای شورای بین‌المجالس Tue Jul 31 20:48:36 IRDT 2018
روزنامه کیهان اعلام ترکیب و برنامه اعزام کاروان وزنه‌برداری به بازی‌های کشورهای اسلامی Mon May 08 21:15:32 IRDT 2017
روزنامه کیهان متهم تجاوز به دانش‌آموزان اصفهانی دستگیر شد Tue Dec 04 19:59:34 IRST 2018
روزنامه کیهان غیبت دوچرخه سواران بزرگسال در رقابت‌های جهانی نروژ Sun Aug 20 20:58:51 IRDT 2017
روزنامه کیهان پوتین در اندیشه راه‌اندازی یک جنگ اتمی محدود با آمریکا Sat Mar 09 21:07:40 IRST 2019
روزنامه کیهان اردبیل گاومیش صادر می‌کند Fri Jan 12 20:19:48 IRST 2018
روزنامه کیهان برای مقابله با سلطه دلار اقدامی نشده است Fri Sep 22 21:21:36 IRST 2017
روزنامه کیهان سینمایی ناامید درجشنواره سوپر دولتی با داورانی ماقبل تاریخ! Sat Feb 11 22:17:08 IRST 2017
روزنامه کیهان 2 شرور مسلح در کرمان به هلاکت رسیدند Sat Apr 08 21:39:20 IRDT 2017
روزنامه کیهان تجارت به بهانه توسعه یافتن Wed Feb 01 18:43:57 IRST 2017
روزنامه کیهان واشنگتن: از سال 2014 تاکنون بیش از 1000 غیرنظامی عراقی و سوری را به اشتباه کشته‌ایم! Fri Aug 31 21:47:09 IRDT 2018
روزنامه کیهان قیمت سکه و ارز Sat Jun 24 19:43:23 IRDT 2017
روزنامه کیهان قواعد بازی در سوریه تغییر کرده است دمشق تنها مرجع تصمیم‌گیری درباره حضور ایران Sat Oct 13 21:11:28 IRST 2018
روزنامه کیهان تکذیب کشف بقایای جنازه پهلوی اول در شهرری! Mon Apr 23 21:30:41 IRDT 2018
روزنامه کیهان رهبر انصارالله یمن: باوجود همه مشکلات موشک‌هایمان به ریاض و ابوظبی می‌رسد Tue Apr 23 22:17:53 IRDT 2019
روزنامه کیهان تجلی قدرت حق تعالی در خانه حضرت زهرا(س)(درمکتب امام) Tue Feb 20 22:08:45 IRST 2018
روزنامه کیهان اقدام ارزشمند رستمی؛ تقدیم طلای المپیک به سردار سلیمانی Mon Feb 13 20:01:53 IRST 2017
روزنامه کیهان نصب برچسب قیمت روی کالاهای رایانه‌ای الزامی است Fri Nov 16 20:16:00 IRST 2018
روزنامه کیهان یکهزار و 187 زندانی آزاد شدند Wed Sep 12 21:11:55 IRDT 2018
روزنامه کیهان افزایش 120 درصدی کودکان کار در خیابان‌های اصفهان Tue Jul 04 18:59:14 IRDT 2017
روزنامه کیهان آماده نبودم، در طول مسابقات هم بدنم تحلیل رفت Sun Feb 19 21:12:27 IRST 2017
روزنامه کیهان بوکوحرام دوباره دانش‌آموزان را ربود! Fri Feb 23 22:58:18 IRST 2018
روزنامه کیهان شکست روحانیت در توجه به مادیات(درمکتب امام) Sun Feb 25 21:58:12 IRST 2018
روزنامه کیهان نمایشگاه آثار سیاه قلم تمثال شهدا برگزار می‌شود(اخبار ادبی و هنری) Sun May 21 21:14:23 IRDT 2017
روزنامه کیهان با اروپایی‌ها درباره برجام به نقطه «نفت» در برابر «وعده» رسیده‌ایم! Sat Dec 29 20:58:53 IRST 2018
روزنامه کیهان افزایش آمار مبتلایان به ایدز در پاکستان Tue Oct 03 20:25:10 IRST 2017
روزنامه کیهان آمریکا سپاه را عامل ناکامی همه طرح‌های خود در منطقه می‌داند Sat Apr 13 22:00:11 IRDT 2019
روزنامه کیهان مدیران دولتی از ترس ویژه‌خواران تصمیم‌گیری‌های بزرگ را کنار می‌گذارند Fri Oct 26 19:41:12 IRST 2018
روزنامه کیهان روحانی تهدید شد! «صبر جهانگیری حدی دارد»(خبر ویژه) Wed Oct 17 21:30:57 IRST 2018
روزنامه کیهان خودرو برای چندمین بار در سال جاری باز هم گران شد Sat Feb 17 21:20:40 IRST 2018
روزنامه کیهان پشیمانی برخی نمایندگان از رأی مثبت به FATF Sun Oct 14 20:51:22 IRST 2018
روزنامه کیهان 70 درصد مردم بحرین در انتخابات نمایشی آل‌خلیفه شرکت نکردند Sun Nov 25 21:09:35 IRST 2018
روزنامه کیهان خارج از استاندارد! Sat Feb 03 21:11:52 IRST 2018
روزنامه کیهان فرانسوی‌ها بر پایه تحلیل‌های ‌اشتباه موضع می‌گیرند /واقعیت منطقه تغییر کرده است Tue Nov 21 21:55:55 IRST 2017
روزنامه کیهان حضور نیروهای حشدالشعبی در استان کربلا Mon Oct 22 21:10:26 IRST 2018
روزنامه کیهان حوادث کوتاه از کشور Wed Apr 05 21:26:01 IRDT 2017
روزنامه کیهان هدیه به خوانندگان Wed Dec 06 21:27:57 IRST 2017
روزنامه کیهان واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی همچنان ممنوع است Tue Sep 05 20:44:02 IRDT 2017
روزنامه کیهان پیکر مطهر شهید مدافع حریم اهل بیت(ع) سردار دایی پور امروز تشییع می‌شود Sun Jun 24 22:01:28 IRDT 2018
روزنامه کیهان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل جنایات هولناک علیه مسلمانان میانمار را انکار کرد! Wed Sep 06 21:16:50 IRDT 2017
روزنامه کیهان حوادث کوتاه از کشور Tue Dec 18 20:24:24 IRST 2018
روزنامه کیهان موسوی مشتاق مانور قدرت علیه نظام بود Tue Feb 26 21:16:55 IRST 2019
روزنامه کیهان انفجار در کارخانه شیمیایی چین Wed Nov 28 21:04:59 IRST 2018
روزنامه کیهان توفان زابل 159 نفر را راهی بیمارستان کرد Tue Jul 11 21:28:56 IRDT 2017
روزنامه کیهان چهار نفر از پنج عضو هیئت مدیره ایران‌ خودرو دولتی هستند Sat Sep 22 21:49:48 IRST 2018
روزنامه کیهان جایگاه ممتاز جمهوری اسلامی در افکار عمومی جهانیان Sun Mar 03 19:59:26 IRST 2019
روزنامه کیهان انفجار خط لوله نفت در نیجریه Sat Mar 02 21:16:56 IRST 2019
روزنامه کیهان درخواست شفاف‌سازی قرارداد وزارت نفت با تـــــــوتال Tue Jul 11 17:17:46 IRDT 2017
روزنامه کیهان کدام 1300 امضا موجب رانت شد؟ / وزیر ارتباطات معرفی نکرد Sun Sep 09 22:02:04 IRDT 2018
روزنامه کیهان قیمت خودروهای داخلی Thu Apr 11 00:31:45 IRDT 2019
روزنامه کیهان کشورهای اروپایی مستقل از آمریکا نمی‌توانند کاری کنند Sun Nov 11 21:22:27 IRST 2018
روزنامه کیهان توقف فرایند سیاسی در ادلب شمارش معکوس برای آغاز عملیات نظامی Tue Nov 13 21:44:43 IRST 2018
روزنامه کیهان پنتاگون ممنوعیت حمله به کره شمالی با تسلیحات خوشه‌ای را لغو کرد! Tue Oct 30 21:06:00 IRST 2018
روزنامه کیهان مرزها برای داعش غیرقابل نفوذ ولی برای هزاران تریلی قاچاق باز است Sun Apr 02 21:51:25 IRDT 2017
روزنامه کیهان ناگفته‌های شنیدنی از عملیات آزادسازی حویجه/1000 داعشی تسلیم حشدالشعبی شدند Sun Oct 08 21:10:29 IRST 2017
روزنامه کیهان بمباران شهرهای یمن بی‌وقفه ادامه دارد، دیروز ده‌ها غیرنظامی دیگر قتل‌عام شدند Sun Dec 31 20:57:55 IRST 2017
روزنامه کیهان پایان فصل صید ماهیان استخوانی در دریای خزر Fri Apr 19 19:35:03 IRDT 2019
روزنامه کیهان اظهارات موهن روحانی سایت منافقین را هم ذوق‌زده کرد(اخبار ادبی و هنری) Tue May 09 22:31:28 IRDT 2017
روزنامه کیهان مدال باارزش نماینده ژیمناستیک ایران در جام جهانی Sun Nov 25 20:58:22 IRST 2018
روزنامه کیهان اسلام‌آباد-تهران فرصت دولت عمران‌خان(یادداشت روز) Fri Aug 03 22:17:46 IRDT 2018
روزنامه کیهان راز گوساله یک میلیون دلاری Sat Jan 06 21:47:21 IRST 2018
روزنامه کیهان بازخوانی مواضع متفاوت معاون رئیس‌جمهور درباره خودکفایی Wed Nov 15 21:02:42 IRST 2017
روزنامه کیهان خرابی‌های زلزله 7 ریشتری مکزیک Wed Sep 20 21:13:38 IRDT 2017
روزنامه کیهان خواندنی از ورزش ایران Fri Jun 01 20:32:15 IRDT 2018
روزنامه کیهان موج خون در دل لعل!(یادداشت روز) Tue Jan 16 00:25:13 IRST 2018
روزنامه کیهان 3 میلیون و 300 هزار نفر تحت حمایت کمیته امداد Sun Apr 22 21:15:43 IRDT 2018
روزنامه کیهان جلب محبت با یادآوری داشته‌ها و مهرورزی(حکایت خوبان) Sat May 20 19:06:11 IRDT 2017
روزنامه کیهان شکست طرح ترامپ علیه ایران /به عشقبازی با سعودی پایان دهید! Sat Jul 08 22:41:57 IRDT 2017
روزنامه کیهان سقوط یک هواپیمای سبک در اطراف شیراز Wed Jul 04 21:02:05 IRDT 2018
روزنامه کیهان برگزاری دهمین تظاهرات جلیقه‌زردها در میان آتش و دود و خون Sun Jan 20 21:35:40 IRST 2019
روزنامه کیهان بازداشت 2 تن از اعضای شورای شهر قوچان Mon Feb 12 20:49:07 IRST 2018
روزنامه کیهان نیویورک تایمز: آمریکا در عراق به نفوذ و محبوبیت ایران باخت(خبر ویژه) Mon Jul 24 21:55:58 IRDT 2017
روزنامه کیهان آغاز عملیات بازسازی ورزشگاه آزادی با 160 میلیارد تومان بودجه Sun Jul 16 21:26:56 IRDT 2017
روزنامه کیهان آدرس غلط ندهید! مافیای FATF ترورکنندگان دانشمندان هسته‌ای ما بودند(خبر ویژه) Fri Sep 21 22:04:23 IRDT 2018
روزنامه کیهان عزای عمومی در «جنووا»! Fri Aug 17 21:25:25 IRDT 2018
روزنامه کیهان فدراسیون کشتی تخصیص جدیدی از بودجه 97 کمیته ملی المپیک نمی‎گیرد Tue Jan 29 20:17:14 IRST 2019
روزنامه کیهان درخواست نویسندگان برای بایکوت جایزه انگلیسی(اخبار ادبی و هنری) Sat Feb 18 21:44:21 IRST 2017
روزنامه کیهان حمایت رادیوی منافقین از بازیگر هتاک زن!(اخبار ادبی و هنری) Sat Feb 02 20:32:02 IRST 2019
روزنامه کیهان کوتاه از سراسر جهان Fri Aug 11 21:09:32 IRDT 2017
روزنامه کیهان حضور نمایندگان 11 کشور در همایش بین‌المللی ورزش همگانی Mon Feb 13 20:00:27 IRST 2017
روزنامه کیهان ستیز با ‌اشراف برای منافع توده‌ها(درمکتب امام) Sun Aug 26 22:50:08 IRDT 2018
روزنامه کیهان توصیه امام(ره) به شهید در خواب(حدیث دشت عشق) Fri Dec 29 21:06:46 IRST 2017
روزنامه کیهان اخبار کوتاه از فوتبال Tue Jan 22 21:15:33 IRST 2019
روزنامه کیهان 4 مشکل عمده صنعت نساجی اعلام شد Wed Sep 06 21:03:32 IRDT 2017
روزنامه کیهان درخشش 29 دانشگاه ایران میان برترین دانشگاه‌های جهان Tue Feb 19 19:07:07 IRST 2019
روزنامه کیهان بشار اسد: اروپا مسئول کشتار و ویرانی در سوریه است Tue Mar 14 20:47:43 IRST 2017
روزنامه کیهان آغاز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد از امروز Mon Oct 02 21:40:26 IRST 2017
روزنامه کیهان کودک 5 ساله فلسطینی زیر چرخ‌های خودروی شهرک‌نشین صهیونیست جان داد Sat Sep 02 21:36:59 IRDT 2017
روزنامه کیهان قانون: مشکل آلودگی هوا بنزین وارداتی است(خبر ویژه) Tue Jan 16 00:24:34 IRST 2018
روزنامه کیهان همواره در خدمت مادران باشید!(چراغ راه) Wed Feb 15 18:24:00 IRST 2017
روزنامه کیهان ترامپ! آمریکای بدون روتوش Wed Apr 19 18:17:44 IRDT 2017
روزنامه کیهان دیگر کارشان تمام است ما پیروزیم! Wed Aug 09 18:24:52 IRDT 2017
روزنامه کیهان بررسی ضرورت‌ها و جنبه‌های مثبت و منفی ازدواج سالمندان Mon Nov 06 20:56:19 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تحولات پس از آزادی مناطق شرقی لبنان Fri Sep 01 15:20:00 IRDT 2017
فردا دیدار دوستانه ایران و عراق قطعی شد Mon Feb 27 13:57:20 IRST 2017
ایلنا عملیات اجرایی بندر پارسیان در ماه آینده آغاز می شود Sun Jul 09 14:56:35 IRDT 2017
تابناک برخی قصد دارند با حذف سامانه پنجره واحد گمرکی، رد قاچاق را گم کنند Thu Feb 09 15:29:08 IRST 2017
ایران آنلاین واژگونی سمند با 4 کشته و زخمی Mon Apr 23 20:29:07 IRDT 2018
تیتر نیوز شادی جالب بیرانوند و جلال حسینی پس از گل پرسپولیس/عکس Sat Dec 15 12:19:19 IRST 2018
فردا واکنش روحانی به شکایت دادستان از وزیر ارتباطات Mon Feb 25 11:32:35 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران اختصاص آب سد سلمان فارسی به مناطق لارستان Mon Aug 06 14:00:33 IRDT 2018
خبرگزاری مهر برگزاری جنگ شادی جهت ایجاد نشاط اجتماعی در مناطق سیل زده گمیشان Mon Apr 22 09:50:09 IRDT 2019
برنا استقبال گسترده کشورهای مختلف جهان از جشنواره بین‌المللی فیلم 100ثانیه‌ای Tue Jan 31 10:15:48 IRST 2017
خبرگزاری مهر تعداد تخت های ویژه بیمارستانی به 2285 تخت افزایش یافت Sat Apr 22 08:47:39 IRDT 2017
تی نیوز تعویق رأی گیری سنا درباره بیمه درمانی ترامپ Mon Jul 17 04:40:31 IRDT 2017
پولی مالی شرط معافیت 20 ساله مالیاتی مناطق آزاد تجاری Tue Jun 19 13:22:00 IRDT 2018
جماران حدود یک سوم پروازهای کشور در نوروز امسال «خارجی» بوده است Tue Mar 26 23:08:53 IRDT 2019
تی نیوز حل مشکلات شرکت هپکو در گرو اجرای توافقنامه سه وزارتخانه/ تولید 3 هزار دستگاه ماشین سازی از منابع سازمان مدیریت بحران و راهداری Sat Jul 29 18:34:41 IRDT 2017
خبرگزاری مهر پیکر شهدای مدافع حریم امنیت در چادگان و خمینی‌شهر تشییع شد Sun Feb 17 11:10:07 IRST 2019
خبرگزاری دانشجو عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 اسفند 95/ پایان خوش در انتظار کی‌روش و برانکو+تصاویر Sat Feb 18 23:24:52 IRST 2017
تی نیوز افزایش 120 درصدی اعتبارات بانکی کمیته امداد خراسان رضوی Wed Aug 16 20:49:51 IRDT 2017
تجارت نیوز معیار جهانی محاسبه نرخ اشتغال و بیکاری چیست Sat Feb 03 08:25:52 IRST 2018
بهار نیوز «داتیس خودرو» بالاخره پلمب شد Thu Aug 31 10:56:29 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران اجرای طرح شجره طیبه در شهرستان خاتم Mon May 14 12:56:26 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر ضرورت رایزنی علمای ایران و ترکیه در امور مذهبی  Fri Nov 30 19:44:58 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران 5 کشته و مصدوم در تصادف رانندگی محور خدابنده – همدان Sun May 07 12:57:16 IRDT 2017
یک ورزش صعود آپوئل در حضور یک نیمه‌ای قوچان‌نژاد Thu Aug 02 23:53:40 IRDT 2018
جماران میزبانی مناطق عملیاتی شمالغرب کشور از 350 زائر تبریزی Wed Aug 30 11:09:07 IRDT 2017
خبرآنلاین جزئیات تازه از نحوه سر به نیست کردن جسد جمال خاشقچی Sun Nov 04 09:33:09 IRST 2018
افق نیوز قرارداد 3 ساله بازیکن عراقی با آبی‌پوشان Wed Aug 01 21:38:04 IRDT 2018
آفتاب پاسخ به ابهامات فرآیند صدور پروانه ساخت/ فرجی: هیچ فیلمسازی معطل نیست Tue Apr 09 09:11:50 IRDT 2019
صبحانه با خبر چند میلیون ایرانی زیر «خط فقر» هستند؟ Sat Dec 23 12:24:57 IRST 2017
همشهری آنلاین وزیر دفاع: لازمه ثبات و امنیت، قدرت است Sat May 06 17:02:42 IRDT 2017
تابناک راز دیدار سیسی با سلطان قابوس Fri Feb 09 13:06:42 IRST 2018
خبرگزاری نسیم گزارش تسنیم | حضور در سوریه؛ مأموریت ناممکن ترامپ به ارتش‌های عربی Sun Apr 22 19:58:03 IRDT 2018
تابناک کویر «خارا» Sat Jan 19 11:18:17 IRST 2019
واحد مرکزی خبر انصراف حیدر العبادی از نامزدی برای کسب مقام نخست وزیری عراق Fri Sep 14 01:42:15 IRDT 2018
تدبیر 24 سیل اخیر را باید از خیرات الهی دانست Tue Apr 16 08:09:35 IRDT 2019
زومیت آیپد پرو 2018 احتمالا دارای بریدگی نمایشگر خواهد بود Wed Sep 19 15:05:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس کاستا پنجاه گله شد/ آماری بهتر از لوییس سوارس +عکس Wed Apr 26 09:40:00 IRDT 2017
بورس نیوز کشف یک چاه نفتی در آبادان Wed Jan 23 13:57:26 IRST 2019
آریا خط اعتباری ویژه هدیه دولت به مردم آذربایجان غربی Mon Nov 19 19:38:16 IRST 2018
خبرگزاری مهر صفحه اول روزنامه‌های 27 دی 97 Thu Jan 17 07:30:58 IRST 2019
اتاق خبر24 قاچاقچیان دام ایران را به 3 برابر قیمت می‌خرند Sun Jan 27 12:05:00 IRST 2019
خبرگزاری مهر 40 دفتر زیارتی استان بوشهر آماده ثبت‌نام اربعین است Wed Aug 10 10:42:47 IRDT 2016
فردا از انتخاب رئیس ستاد انتخابات حزب کار تا حضور سخنگوی «جمنا» در تلویزیون Wed Feb 01 19:23:17 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران هزینه 4000 میلیارد ریالی برای احداث هر یک کیلومتر متروی تبریز Sat Dec 01 13:30:01 IRST 2018
تدبیر 24 انرژی اتمی درباره ضرر امواج موبایل چه می‌گوید؟ Sat Feb 10 08:29:00 IRST 2018
افکارخبر گزارش تمرین پرسپولیس/ بازگشت گادوین منشا Mon Aug 28 14:03:33 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی مردم دریغ نکنند/ بسیج و ناجا فریب‌خوردگان را از توطئه‌گران جدا کردند Wed Jan 10 13:16:20 IRST 2018
روزنو چرا یوز ایرانی از روی پیراهن‌های ایران حذف شد؟ Sun Sep 03 23:00:01 IRDT 2017
پارسینه نهاوندیان: 50 درصد کابینه دوازدهم تغییر می کند Wed Aug 02 12:55:26 IRDT 2017
فرادید تصمیم آینده ساز بزوس چگونه او را به موفقیت رساند؟ Sat Mar 09 09:31:04 IRST 2019
اقتصاد آنلاین به خاطر چند هزار میلیارد تومان ناقابل Sun Apr 09 11:35:24 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی آمریکا قتل خاشقچی را پیگیری می کند Sun Nov 18 05:53:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ولایتی: ایران زیر بار کم و زیاد کردن برجام نمی رود/ واکنش به نتیجه انتخابات عراق Tue May 15 20:36:00 IRDT 2018
ورزش 3 حاشیه‌های تراکتورسازی- پرسپولیس Thu Aug 03 14:14:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا تیشه آفت جوانه‌خوار بلوط بر جان جنگل‌های بام ایران Thu Apr 05 10:09:15 IRDT 2018
اتاق خبر24 بارش برف و باران از روز 6 اسفند در تهران Mon Feb 25 18:57:00 IRST 2019
واحد مرکزی خبر هر جا به حضور ما در مقابله با استکبار نیاز باشد کمک خواهیم کرد Thu Nov 23 11:21:57 IRST 2017
رخداد24 همسر مهناز افشار آزاد شد Thu Mar 02 19:11:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پنج مرکز خرید خرما به نرخ توافقی در خوزستان فعال شد Sun Aug 19 15:11:00 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن 9 دی؛ آغاز برنامه‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در سپاه Tue Dec 25 15:58:04 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران نشانه‌هایی در پاها که خبر از بیماری می‌دهند! Mon Jan 29 17:00:01 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران پاسخ دولت ترکمنستان به قطعی گاز ایران! Tue Jan 03 15:24:33 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 350 خانه بهداشت جدید در مناطق مختلف هرمزگان احداث می شود Tue Jun 19 10:09:00 IRDT 2018
بهار نیوز جولان پوشاک چینی در نمایشگاه بهاره Wed Feb 21 10:49:06 IRST 2018
واحد مرکزی خبر آبیاری بیش از 10 هزار هکتار از مزارع بصورت تحت فشار Tue Aug 14 15:47:15 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران بایدها و نبایدها، در تولید و توزیع کالا + صوت Tue Mar 07 20:00:07 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم صحبت‌های سرلشکر قاسم سلیمانی درباره فیلم «به‌وقت شام» + فیلم Sun Feb 18 22:41:00 IRST 2018
تهران پرس سد سفیدرود 120 میلیون مترمکعب کاهش آب دارد Sat Apr 07 11:35:00 IRDT 2018
598 سایه بزرگ‌ترین قحطی قرن برسر مردم یمن Wed Nov 14 09:57:19 IRST 2018
جماران اختصاص 2.7 هزار میلیارد ریال سرمایه در گردش برای گندم کاران آذربایجان غربی Tue Oct 31 10:03:35 IRST 2017
خرداد نیوز کمبودی در تامین پوشاک شب عید نیست Mon Feb 13 17:05:53 IRST 2017
پژوهشکده بیمه استقبال از سمینار آموزشی صندوق بیمه حوادث طبیعی Wed May 03 14:52:50 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر نمایشگاه عکس معدن امروز اغاز می شود Sat Jul 22 12:36:57 IRDT 2017
خبرگزاری مهر شویگو: حمله آمریکا به سوریه برای نظامیان روس خطرناک است Wed Apr 26 12:23:03 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ذخیره استراتژیک فرهنگ و تجربیات دفاع مقدس پادرزهر مقابله با شبیخون فرهنگی و جنگ نرم دشمنان است Wed Feb 28 17:08:00 IRST 2018
خانه ملت ارزیابی مثبت از روال دولت برای انتخاب استانداران/ نباید این تعداد از افراد بازنشسته در دولت به کارگرفته می‌شدند Tue Nov 13 14:41:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم پیگیری جنایت آمریکا در پرتاب موشک به هواپیمای مسافربری ایران/ مسئولان در مجامع بین‌المللی شکایت کنند Fri Jul 01 15:15:23 IRDT 2016
خبرگزاری دانشجویان ایران همایش گفتمان بازرگان و چالشهای چهل سالگی انقلاب Thu Jan 17 19:10:13 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران نوشیدنی تلخ ولی شیرین برای کبد/ چرا باید هر روز گردو بخوریم؟‎/با این میوه سرطان را دور بزنید/تاثیر یوگا بر کمردرد Wed Jun 21 14:37:23 IRDT 2017
دفاع مقدس فراخوان بخش های مختلف پنجمین جشنواره هنر مقاومت منتشر شد Wed Aug 01 11:25:31 IRDT 2018
تی نیوز السومه به اردوی سوریه ملحق شد Fri Aug 25 15:25:54 IRDT 2017
تی نیوز اکران «تابور» و سه اثر جهانی دیگر در ششمین جشنواره فیلم مستقل «خورشید» Sun Aug 20 04:25:52 IRDT 2017
تابناک بررسی دلایل نوسان قیمت فلز سرخ Sun Feb 04 23:37:35 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا علی آبادِ من؛ آباد/ مستند ویدئویی اردوی جهادی بسیجیان در روستای علی آباد کورگل/فیلم Sat Sep 02 22:00:00 IRDT 2017
تی نیوز تصاویر رندر گلکسی نوت 8 ، شکل ظاهری پرچمدار جدید سامسونگ را نشان می دهند Wed Aug 02 01:59:11 IRDT 2017
اعتبار نیوز نقش پست‌بانک‌ایران درتوسعه خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان قابل تقدیر است Mon Apr 30 17:03:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر ثبت نام 754 نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی استان کرمانشاه Tue Mar 21 17:56:09 IRST 2017
تهران پرس « چشمه دوزی» پنهان از چشم ها Sun Aug 12 10:37:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ‌احتمال لغو پروازهای فرودگاه آبادان به دلیل کاهش دید/ پروازهای امروز به نجف و بغداد انجام می‌شود Tue Oct 31 09:06:00 IRST 2017
تی نیوز زنی که قاتل شهید صیاد شیرازی شد/عکس Tue Apr 10 22:02:56 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن آیین تجلیل از فعالان حوزه کتاب لرستان/ طرح «سفیران دانایی» اجرا می‏‌شود Sat Nov 17 12:17:11 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران تصویب فعال شدن اولین نیروگاه ذغال سنگ ایران در طبس Mon Dec 25 21:01:33 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان/ دانش‌بنیان واقعی، می‌تواند تکنولوژی جدید و دانش بومی باشد Mon Jan 23 12:05:00 IRST 2017
عصر ایران ایران- چین؛ پرتماشاگرترین بازی مقدماتی جام جهانی Thu Mar 30 02:13:27 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه اجلاس مجمع اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی بکار خود پایان داد Tue Jul 04 19:11:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران امدادرسانی هلال احمر به هزار و 200 زخمی در طرح نوروزی Wed Mar 29 11:21:49 IRDT 2017
پارسینه ایران حادثه تروریستی در ملبورن استرالیا را محکوم کرد Fri Nov 09 23:09:01 IRST 2018
بی باک نیوز گزیده 15 حرکت دیدنی اگور کلیوکا در لیگ جهانی 2017 Thu Aug 24 16:03:01 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا جوانان محله نایبند جنوبی به دیدار خانواده معظم شهدا می‌روند Mon Jan 30 15:54:27 IRST 2017
افکارخبر خواص گوجه سبز Sun Apr 16 20:35:29 IRDT 2017