روزنامه کیهان - Sun Apr 30 18:44:47 IRDT 2017 نمایش خبر

دولت آمار بیکاری و تورم را کاهش داد اما روی کاغذ!

 محمد میرزا طبیبی

آقای روحانی یک سال قبل در همایش اقتصاد ایران گفته بود: «اقتصاد ما دارد به سیاست ما یارانه می‌دهد... اقتصاد ما سیاسی است.» اصلا شعار تبلیغات انتخاباتی رئیس‌جمهور، حذف تحریم‌ها و نجات اقتصاد ایران بود. مردم نیز برای نجات اقتصاد ایران به وعده دهنده وضع مطلوب و گوینده این شعارها و وعده‌های مژده بخش رأی دادند، شعارها و وعده‌های بی‌سابقه‌ای که برای قاطبه مردم واقعا رضایت بخش بود. با این وصف باید گفت که اتفاقا در چنین شرایطی اقتصاد به سیاست یارانه داد و می‌دهد، درست برعکس آن چیزی که آقای روحانی سال قبل گفته بود. فراتر از این به گفته کارشناسان و اهل فن در این چند سال وضع به صورتی شده است که سخنان اقتصادی وسیله و ابزار یا بهتر بگوییم نردبانی برای دست یابی به جایگاه شیرین قدرت از طرف دولتمردان شده است.

این که حالا و بعد از فراز و نشیب‌های این دوره چهار ساله، آیا اقتصاد و شرایط معیشتی مردم متحمل فشارها و ضربات عرصه سیاسی و «دیپلماتیکی» و بلاگیر اشتباهات و انحرافات در تصمیم گیری‌های سیاسی مسئولان و دولتمردان کنونی هست یا نه، تشخیص آن بر عهده مردم است. قرار بود اوضاع مسکن که دغدغه بسیاری از جوانان است، اشتغال که آمار بی‌شغلی افزایش فزاینده‌ای به خود گرفته، لغو تحریم‌ها و بهبود شرایط تولیدی و صنایع داخلی کشور در رأس خدمات دولت یازدهم باشد که نشد، اما گویا آمارها مأموریتی ویژه دارند و باید به هر ترتیب که شده از وضعیت اجرایی کشور به ویژه در حوزه اقتصاد به صورت خوب و مثبت رونمایی کنند.

مسکن یکی از وعده‌ها و مطالبات مهم مردم از دولت بود. معمولا دولت‌ها سعی می‌کنند که هزینه‌های مسکن را از سبد خانوارها کم کنند، حالا هر کدام با یک روشی. خیلی‌ها اعتقاد دارند که مسکن مهر به نوبه خود توانست بسیاری از بی‌خانمان‌ها را صاحبخانه کند و حداقل دغدغه تهیه یک چار دیواری را از افراد بی‌خانه و کاشانه بگیرد.

 قوانینی که تصویب شده و در ریل اجرایی خود حرکت می‌کند لازم الاجرا است چرا که قانون شده اما معمولا دولتمردان هر کدام با سلایق گوناگون، تمایل دارند به جای اجرای بی‌چون و چرای قانون، خود طرحی نو دراندازند و راهکارهای گذشته را راکد گذارند، مسکن مهر هم یکی از این موارد است.

اگر مسکن مهر مزخرف است 

خودتان چه کردید؟

«رحمانی» یکی از خیل افرادی است که وعده تحویل یک واحد مسکن او با جابه جایی دولت، محقق نشد.

 این شخص که در ابتدای خیابان ناصر خسرو متوجه تهیه گزارش ما می‌شود، سفره دلش را باز کرده و توضیح می‌دهد: «گناه من مستأجر چیست که کلی آورده و سرمایه برای خانه دار شدن در طرح مسکن مهر گذاشته ام به این امید که خانه‌دار شوم و از اجاره دادن‌ها و مشکلات دیگرش راحت می‌شوم. با این پولی که تا حالا برای مسکن مهر داده ام، می‌توانستم فکری دیگر کنم یا جایی سرمایه‌گذاری کنم اما الآن فقط ضرر کرده ام. دولت یازدهم برای تحویل مسکن مهر وعده‌های پی در پی داده است ولی هر بار با بهانه‌های مختلف از تحویل آن ممانعت به عمل می‌آورد. هر بار با عناوین مختلف از ما پول مجدد گرفته‌اند و زمانی را برای تحویل مشخص می‌کنند. با این کارها به ما امید داده‌اند و همیشه منتظر بوده‌ایم که صاحبخانه می‌شویم. هنگامی که برای پیگیری این مشکلات به مسئولان مراجعه می‌کنیم این جواب را می‌شنویم که این طرح از ابتدا و در دولت قبلی بد اجرا شد و به این ترتیب از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند. وزیر مسکن می‌گوید که دارد اشتباهات دولت قبلی را درست می‌کند و این کار زمان‌بر است، می‌خواهند ما را از گرفتن مسکن خود منصرف کنند اما پولمان را پس نمی‌دهند.» 

رحمانی در ادامه توضیحات خود به گزارشگر کیهان می‌گوید: «با سه بچه قد و نیم قد و مخارج بالا باید اجاره سنگین خانه هم بدهم و دولت اصلا پاسخگو نیست. نه تنها مشکل ما را حل نکرده‌اند بلکه مشکلات فراوان دیگری نیز بر سر راه ما گذاشته‌اند. اگر دولت نمی‌توانست مسائل را حل کند چرا قول داد، چرا وعده داد؟ مثلا فرض کنید شما سوار یک اتوبوس شده اید اما میانه راه شما را پیاده کنند، حالا که از مقصد فاصله دارید و پولتان را هم که داده اید، باید چه کنید جز این که کاسه چه کنم دستتان بگیرید.»

«جلیلوند» تولید‌کننده پوشاک مردانه است. او را در پاساژی واقع در خیابان باب همایون می‌بینیم. به اتفاق عکاس روزنامه برای گرفتن جواب‌های خود به داخل مغازه اش دعوت می‌شویم. 

جلیلوند به ما می‌گوید: «زمانی بود که هنگام مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی که می‌شد لباس‌های داماد و عروس فروش خوب و بالایی داشت اما اکنون نصف شده و کت و شلوارهای ما روی دستمان می‌ماند. به یک معنا عروسی‌ها کم شده چرا که مشکلات جوانان برای تشکیل یک خانواده و فراهم کردن حداقل‌های زندگی حل نشده و به قوت خود باقی است. دو چیز در ازدواج مؤثر است یکی شغل و دیگری مسکن. دولت یازدهم برای حل مشکلات مسکن جوانان وام می‌دهد حالا این که چقدر توانستند این وام را بدون موانعش بگیرند کار نداریم اما بازپرداخت و سود تعلق گرفته به این وام‌ها، کمر شکن است، الآن جوانی که شغل ندارد باید چه کند؟ بالأخره مسئولان مربوطه و وزارت مسکن باید یک طرح به دردبخور برای مسکن ایجاد کنند، این که بگویند طرح مسکن مهر مزخرف بود که کار نشد، خب خودتان چه کردید؟!» 

در کنار این بحث‌ها تصمیم گرفتیم که با یک کارشناس نیز این مسئله را مطرح کنیم. «مصطفی معینی» کارشناس اقتصاد و فعال در پروژه مسکن مهر در یک گفت‌و‌گوی کوتاه تلفنی ضمن تأیید سخنان مردم، به گزارشگر کیهان چنین می‌گوید: «اکثر واحدهای مسکن مهر سال 93 یا حداکثر 94 آماده بهره‌برداری بود اما مسئولان وزارت مسکن حتی حاضر نشدند سهم ناچیزی از این پروژه عظیمی که باقیمانده بود را در زمان مسئولیت خود به اتمام برسانند. به یک معنا شاید حاضر نشدند این حجم از کار را که در دولت قبلی اتفاق افتاده بود بپذیرند، به این ترتیب برای تحویل ندادن و تکمیل نکردن این واحدها بهانه‌های مختلفی آوردند از قبیل این که امکانات لازم مانند سوپرمارکت، مسجد، فضای سبز و از این دست موارد در اطراف ساختمان‌های مسکن مهر وجود ندارد و ساختمان‌های آن نیز مشکلات زیرساختی دارد، از آن طرف نیز گفتند که ما مشغول تعمیر و اصلاحات پروژه عظیم مسکن مهر هستیم. اما چیزی که اتفاق افتاد نه اصلاح وضعیت که ثابت شد چیزی بیش از توجیه کردن و ایجاد مانع و تأخیر در مطالبات مردم نبود. آقای آخوندی وزیر مسکن گفته بود که برخی واحدهای مسکن مهر متقاضی ندارد و می‌توانیم این واحدها را به افراد مجردی که شرایط لازم را دارند بفروشیم یا اجاره دهیم. آیا واقعا متقاضی نداشتند یا خودتان خواستید این طور شود؟ با سیاست‌هایی که دولت یازدهم اجرا کرد چه امیدی برای مردم باقی ماند که همچنان بخواهند متقاضی این واحدها آن هم با شرایط سختی که دارند، باشند. وزارت مسکن و دولت یازدهم انواع اتهامات و بدرفتاری را نه فقط با طرح بزرگ مسکن مهر که با دیگر خدمت‌های این چنینی داشتند، مانند نوع رفتار دولت یازدهم با یارانه‌ها، سهام عدالت، کارت سوخت و بسیاری دیگر که فرصت توضیح آن نیست. اما از آن طرف در ایام انتخابات می‌بینیم که یارانه‌های برخی اقشار ضعیف افزایش می‌یابد، حقوق‌ها بالا می‌رود، سهام عدالت داده می‌شود و حتی سفرهای استانی به طور چشمگیری افزایش یافته، به طوری که دولت یازدهم در این روزها فقط دارد پروژه افتتاح می‌کند، آیا این رفتارها عوام فریبانه نیست؟!»

دولت آمار بیکاری را کاهش داد 

اما روی کاغذ!

اشتغال‌زایی یکی دیگر از وظایف جدی دولتمردان است که بدون حمایت بی‌چون و چرا و تمام عیار از تولید داخلی امکان تحقق آن وجود ندارد. اگر پشتوانه حمایتی دولت و مسئولان، برنامه‌ریزی‌های درست و معقول و هدایت متناسب درآمدهای کشور به سمت تولید و حمایت از صنایع داخلی و استفاده از ظرفیت‌های درونی نباشد، سخن گفتن از اشتغال و حل معضل بیکاری جز حرف نیست و یادآور این ضرب‌المثل که «به عمل کار برآید به سخن‌دانی نیست.»

جلیلوند در بخش دیگری از صحبت‌های خود، توضیحاتش را با یک مثال در این مورد شروع می‌کند و می‌گوید: «همان طور که یک پدر در خانواده وظیفه تأمین مخارج زندگی و رفع مشکلات اعضای خانواده را بر عهده دارد، مملکت‌داری هم چنین است و دولتمردان که این وظیفه را بر دوش گرفته‌اند باید بنشینند و برای مشکلات و موانع کشور راه حل بیابند. هیچ چیز بدون راه‌حل نیست اما مسئولان راه حل‌ها را معمولا با اختلافات و درگیری اشتباه می‌گیرند. همان طور که یک پدر اولاد خود را دوست دارد یک مدیری که در سطح کلان به یک ملت خدمت می‌خواهد بکند، باید چنین رفتاری از خود داشته باشد اما رفتار دولتمردان ما با مردم خودشان و کسانی که به آن‌ها رأی داده‌اند چنین نیست. اشتغال زایی از مسئولیت‌های بی‌چون و چرای دولت است. همین منطقه را اگر بالا و پایین بروید، می‌بینید که چقدر از جوانان برای این که بیکار نباشند، با موتور مجبور به مسافر کشی و باربری شده‌اند. خیلی از این‌ها تحصیل کرده‌اند اما چاره‌ای ندارند. در گذشته، جوانان زیر دست پدر خود یا کسی دیگر حرفه‌ای می‌آموختند و آن را به عنوان شغل برمی‌گزیدند اما الآن به دانشگاه می‌روند، بعد می‌بینند که کار نیست.»

شخص دیگری که با او گفت‌و‌گو می‌کنیم، جوانی است که خود را «مرتضی کریمی» معرفی می‌کند. او از هزینه‌های بالای زندگی و مشکل اشتغال خود به ما این گونه توضیح می‌دهد: «ده میلیون وام ازدواج نمی‌تواند درد جوان بیکار را درمان کند، در ضمن این وام‌ها را به سختی می‌دهند اما افرادی هستند که به راحتی وام می‌گیرند و حتی پس هم نمی‌دهند، جالب اینجا است که پیگیری قضایی هم نمی‌شوند. اما خرج عروسی و تهیه لوازم ضروری خانه بسیار بالاتر از این وام‌ها است، مشکل اصلی شغل است و وظیفه دولت ایجاد شغل و اشتغال زایی است. با این وام‌هایی که می‌دهند نمی‌شود تشکیل خانواده داد چرا که یک جوان بیکار یا جوانی که کار مناسبی ندارد توان بازپرداخت آن را هم نخواهد داشت، اتفاقا اگر وام را بگیرد وضع بدتر هم می‌شود. دولت ابتدا باید آمار بیکاری را کاهش دهد و از تولید داخلی حمایت کند.» مرتضی بلافاصله ادامه می‌دهد و با تبسم می‌گوید: «البته دولت آمار بیکاری را کاهش داد اما روی کاغذ! رشد اقتصادی هم روی یک سری معادلات و کاغذ اتفاق افتاد، احتمالا کاهش تورم هم به همین ترتیب انجام شد. به علاوه وعده حذف تحریم‌ها هم انجام شد اما روی کاغذ! کار اصلی در فعالیت‌های میدانی و واقعی است که دولت موظف به اجرای آن‌ها است اما در طول این مدت از آن غفلت شده است، خصوصا در حوزه‌هایی مانند تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی و صنایع ملی و همین طور اشتغال زایی و رسیدگی به اقشار محروم و مستضعف جامعه.»
روزنامه کیهان تولید خودروی سواری 38 درصد کاهش یافت Tue Sep 11 21:13:21 IRDT 2018
روزنامه کیهان سازمان بورس باید اعتماد عمومی را به بازار سهام برگرداند Fri Jan 04 19:59:18 IRST 2019
روزنامه کیهان تجلیل از صادق رحمانی در سی و هشتمین شب شاعر انقلاب(اخبار ادبی و هنری) Sat Sep 16 21:07:44 IRDT 2017
روزنامه کیهان اعضای شورای ‌اندیشه‌ورزی شبکه سه تغییر کردند(اخبار ادبی و هنری) Sat Dec 01 21:31:33 IRST 2018
روزنامه کیهان خداحافظی با تعطیلات نوروزی در دامان طبیعت Mon Apr 02 21:40:39 IRDT 2018
روزنامه کیهان 220 نماینده: پیام حضور مردم در راهپیمایی 22بهمن تلاش مضاعف سه قوه برای حل مشکلات بود Tue Feb 13 22:09:26 IRST 2018
روزنامه کیهان بمباران شهرهای یمن بی‌وقفه ادامه دارد، دیروز ده‌ها غیرنظامی دیگر قتل‌عام شدند Sun Dec 31 20:57:55 IRST 2017
روزنامه کیهان دست‌فرمان آقای رئیس‌جمهور هنگام کامیون سواری! Wed May 16 21:04:06 IRDT 2018
روزنامه کیهان ادعای دروغ درباره بازیگر تازه درگذشته(اخبار ادبی و هنری) Sat Sep 15 21:39:43 IRDT 2018
روزنامه کیهان خون خاشقجی جایگاه آل سعود به عنوان خادم حرمین شریفین را زیر سوال برده است Sun Nov 04 20:48:50 IRST 2018
روزنامه کیهان انفجار مواد محترقه در لرستان جان یک نفر را گرفت Wed Mar 08 21:27:03 IRST 2017
روزنامه کیهان رسانه‌های کرواسی: خدا رحم کرد که باران می‌آمد!(اخبار ادبی و هنری) Wed Jul 18 21:51:42 IRDT 2018
روزنامه کیهان هدیه به خوانندگان Sun Dec 09 20:42:16 IRST 2018
روزنامه کیهان اخبار ورش جهان Mon Feb 27 21:28:28 IRST 2017
روزنامه کیهان رسانه‌های بین‌المللی درباره ابعاد ناآرامی‌ها در ایران اغراق کردند Fri Jan 12 21:19:27 IRST 2018
روزنامه کیهان آغاز مرمت بقعه یعقوب لیث در دزفول Tue Sep 12 18:01:42 IRDT 2017
روزنامه کیهان فقدان اولویت‌بندی و بیم تولید رانت در طرح کارورزی(خبر ویژه) Mon Oct 02 21:49:53 IRST 2017
روزنامه کیهان حیدرعبادی: ائتلاف آمریکا بدون اجازه عراق حق انجام عملیات در این کشور را ندارد Wed Aug 09 21:32:19 IRDT 2017
روزنامه کیهان یک کشته و 2 زخمی بر اثر انفجار مین در مهران Wed Oct 25 20:31:32 IRST 2017
روزنامه کیهان استقلال و پرسپولیس چند ماه دیگر واگذار می‌شوند سرخابی‌ها تا سال 99 مشکل مالی نخواهند داشت Mon Nov 26 21:05:25 IRST 2018
روزنامه کیهان تعداد استانهای بیابانی کشور به 22 رسید Sun Apr 02 19:32:24 IRDT 2017
روزنامه کیهان مسمومیت 8 نفر بر اثر گازگرفتگی در خانه 30 متری Tue Nov 27 19:27:22 IRST 2018
روزنامه کیهان موج گرما در جهان! Fri Jul 06 21:03:35 IRDT 2018
روزنامه کیهان علت افزایش حملات دشمنان احساس خطر آنان از قدرت فزاینده ایران است Sun Apr 08 22:11:10 IRDT 2018
روزنامه کیهان 50درصد مرحله اول زائر شهر آستان قدس به بهره‌برداری رسید Tue Jul 17 20:01:03 IRDT 2018
روزنامه کیهان کوتاه از سراسر جهان Sun Jan 01 19:57:59 IRST 2017
روزنامه کیهان انتشار شماره جدید کیهان فرهنگی Fri Mar 17 22:39:50 IRST 2017
روزنامه کیهان 75 درصد بودجه به شرکت‌های دولتی و بانک‌ها می‌رسد Wed Jan 02 20:15:42 IRST 2019
روزنامه کیهان وداع شکوهمند مردم ساری با پیکر 2 شهید مدافع حرم Tue Sep 11 21:17:08 IRDT 2018
روزنامه کیهان سوء قصد موشکی به جان وزرای کشور و دفاع مصر در فرودگاه سینا Wed Dec 20 21:25:33 IRST 2017
روزنامه کیهان جای خالی بیمه‌ها در پوشش خدمات دندانپزشکی Tue Dec 12 19:15:00 IRST 2017
روزنامه کیهان مدال‌آور المپیک برای بازسازی مناطق محروم سیستان آستین بالا زد Sat Jul 07 21:50:45 IRDT 2018
روزنامه کیهان رمضانی باقی بمانیم(درمکتب امام) Wed Jun 13 21:58:16 IRDT 2018
روزنامه کیهان وقوع کودتا در عربستان و تبعید محمدبن سلمان دور از انتظار نیست Sat Jul 01 21:04:50 IRDT 2017
روزنامه کیهان دفتر رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دیدار خرازی و جان کری را تکذیب کرد Mon May 14 21:39:47 IRDT 2018
روزنامه کیهان روزنامه آمریکایی: بشار اسد از منظر نظامی در جنگ پیروز شده است Sat Sep 02 23:37:36 IRDT 2017
روزنامه کیهان به کسی ربطی ندارد در سیاست‌های منطقه‌ای ایران دخالت کند Tue Feb 13 22:18:51 IRST 2018
روزنامه کیهان تشدید نظارت بر قراردادهای مستقیم بیمه‌ها Tue Aug 01 21:06:05 IRDT 2017
روزنامه کیهان اهل عترت Fri May 18 21:06:02 IRDT 2018
روزنامه کیهان عاملان دیروز جنایت علیه کردها حامیان امروز جدایی کردستان از عراق Tue Sep 26 20:16:26 IRST 2017
روزنامه کیهان سقوط « اف-16» لرزشی دیگر بر پیکر لرزان اسرائیل Wed Feb 14 18:03:41 IRST 2018
روزنامه کیهان کاخ الیزه، میزبان تروریست‌هاست Sun Apr 08 20:32:30 IRDT 2018
روزنامه کیهان دست بسیاری از متقاضیان به خودروهای سایپا نرسید Wed Sep 05 21:41:40 IRDT 2018
روزنامه کیهان پیام شهید حججی‌!(یادداشت میهمان) Wed Sep 27 19:42:43 IRST 2017
روزنامه کیهان حجت‌الاسلام رئیسی: دشمن می‌خواهد مسئله اصلی جهان اسلام یعنی «آزادی قدس» را به‌حاشیه براند Sat Nov 25 21:28:40 IRST 2017
روزنامه کیهان درخشش وزنه‌برداران ایرانی در رقابت‌های جهانی2018 مرادی ستاره شد، هاشمی و بیرالوند طلایی Fri Nov 09 20:08:35 IRST 2018
روزنامه کیهان مازندران رتبه نخست در تولید گل‌های آپارتمانی را دارد Fri Jan 05 21:09:38 IRST 2018
روزنامه کیهان صدور حکم اعدام برای فرد ارائه‌دهنده نشانی و مشخصات شهدای هسته‌ای به موساد Tue Oct 24 21:06:43 IRST 2017
روزنامه کیهان صندوق توسعه ملی خالی‌تر می‌شود Fri Jan 05 21:11:42 IRST 2018
روزنامه کیهان اخبار ویژه Tue May 02 23:55:15 IRDT 2017
روزنامه کیهان محاکمه‌!(گفت و شنود) Tue Nov 21 21:57:23 IRST 2017
روزنامه کیهان شیخ عیسی قاسم در میان اعتراض‌های مردم بحرین به انگلیس منتقل شد Mon Jul 09 21:32:30 IRDT 2018
روزنامه کیهان مسمومیت 43 نفر با مونوکسید کربن در دبستانی در کانادا Tue Jan 15 20:45:19 IRST 2019
روزنامه کیهان جوانان انقلابی سال 57 دستاوردهای انقلاب را برای نسل امروز تبیین کنند Sun Feb 04 20:54:02 IRST 2018
روزنامه کیهان حوادث کوتاه از کشور Fri Aug 10 20:56:54 IRDT 2018
روزنامه کیهان آب به بتن آماده می‌بندند Mon Dec 24 20:59:33 IRST 2018
روزنامه کیهان خودکشی جمعی در متروی پکن Mon Jan 02 21:02:26 IRST 2017
روزنامه کیهان 2 مدیر تهران‌نشین بابت دورکاری ماهی 17 میلیون تومان حقوق می‌گیرند Tue Jan 02 21:45:05 IRST 2018
روزنامه کیهان داستان ویلای فیروزآبادی در لواسان Tue Jun 19 22:35:13 IRDT 2018
روزنامه کیهان گزارش خواندنی یونایتدپرس از جایگاه ممتاز ایران و متحدانش در غرب آسیا Sat Sep 22 20:43:51 IRST 2018
روزنامه کیهان شهروند: ادعای رونق واقعیت ندارد بازار مسکن در رکود عمیق به سر می‌برد(خبر ویژه) Tue Nov 07 22:17:32 IRST 2017
روزنامه کیهان فشارهای ترامپ به ایران به نفع آمریکا نیست Sun May 28 21:39:38 IRDT 2017
روزنامه کیهان اخبار ویژه Mon Jul 17 23:49:01 IRDT 2017
روزنامه کیهان نان شاید از فردا گران نشود Mon Nov 20 20:45:24 IRST 2017
روزنامه کیهان مخالفت ایران با تغییر اوزان المپیکی کشتی آزاد و فرنگی Tue Sep 05 22:13:45 IRDT 2017
روزنامه کیهان بی‌باک: شاید در برخی اوزان نیازی به اعزام به گرندپری‌ها نباشد Mon Jul 24 20:52:35 IRDT 2017
روزنامه کیهان رژیم صهیونیستی فقط درکرانه باختری ماهانه120 کودک را بازداشت می‌کند! Mon Sep 25 21:08:50 IRST 2017
روزنامه کیهان پیچیدگی فتنه‌ها (پای درس علی(ع)) Sat Jan 06 21:53:18 IRST 2018
روزنامه کیهان آرامش خیال و مهربانی در همنشینی با گلدان‌ها Sun Apr 29 20:05:25 IRDT 2018
روزنامه کیهان واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به مجری گستاخ!(اخبار ادبی و هنری) Sun Dec 02 20:59:34 IRST 2018
روزنامه کیهان اعتراف روزنامه حامی دولت به آمارسازی برای رفع و رجوع عملکرد نامناسب(خبر ویژه) Sun Feb 18 22:08:00 IRST 2018
روزنامه کیهان بیشترین تخلف درباره پیک نوروزی در مدارس تهران بود Tue Apr 03 21:45:56 IRDT 2018
روزنامه کیهان افزایش یک میلیون تومانی قیمت زعفران با سودجویی دلالان Sun Apr 29 21:27:00 IRDT 2018
روزنامه کیهان ویژگی‌های امامت و رهبری (چراغ راه) Sat Jan 27 18:36:43 IRST 2018
روزنامه کیهان پاکسازی 5 هزار تن زباله از سواحل بمبئی Wed May 31 21:36:34 IRDT 2017
روزنامه کیهان برجام لطف الهی است/تهدیدات ترامپ مصرف داخلی دارد! Mon Aug 28 21:48:12 IRDT 2017
روزنامه کیهان تشکیل هیئت عالی نظارت مجمع دخالت در امور قوای سه‌گانه نیست Tue Dec 11 21:18:40 IRST 2018
روزنامه کیهان وضعیت آب آذربایجان شرقی بحرانی است Fri Jul 20 19:18:48 IRDT 2018
روزنامه کیهان شهادت نیروی یگان تکاوری بم در درگیری با اشرار مسلح Wed Dec 12 20:54:27 IRST 2018
روزنامه کیهان سعودی‌ها در ریاض سعد حریری را کتک زده بودند Wed Apr 04 21:49:43 IRDT 2018
روزنامه کیهان تسویه طلب بازنشستگان آموزش و پرورش تا پایان مهر Fri Oct 05 21:58:44 IRST 2018
روزنامه کیهان قلم و سهم بزرگان! Sat Sep 02 18:53:08 IRDT 2017
روزنامه کیهان کاهش 11 هزار میلیارد تومانی سود شرکت‌های بورسی در دولت یازدهم Fri Apr 28 20:54:13 IRDT 2017
روزنامه کیهان فعالیت‌های پژوهشی درباره تئاتر انقلاب، حمایت می‌شود(اخبار ادبی و هنری) Sun Apr 16 22:33:07 IRDT 2017
روزنامه کیهان پخت بزرگ‌ترین نان در هندوستان Tue Apr 11 21:15:32 IRDT 2017
روزنامه کیهان شوری آب خوزستان ربطی به سد «گتوند» ندارد Wed Jul 11 21:07:35 IRDT 2018
روزنامه کیهان برخلاف ادعای دولت 750 هزار متقاضی مسکن مهر خانه‌هایشان را تحویل نگرفته‌اند Wed Apr 12 21:35:06 IRDT 2017
روزنامه کیهان تجدیدنظر آمریکا در مجوزهای فروش هواپیما به ایران Fri May 26 20:20:17 IRDT 2017
روزنامه کیهان پوتین و چهره دوگانه ترامپ(نکته) Sat Feb 18 21:38:00 IRST 2017
روزنامه کیهان دولت هیچیک از بودجه‌های عمرانی را پرداخت نکرده است Sat Aug 19 21:43:26 IRDT 2017
روزنامه کیهان تجهیز عربستان توسط انگلیس برای کشتار مردم یمن از اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه است Fri Feb 17 21:15:18 IRST 2017
روزنامه کیهان جوابیه شرکت ملی نفت ایران به یک خبر Fri Dec 28 19:23:11 IRST 2018
روزنامه کیهان ایران از هیچ کمکی در جهت تقویت ثبات در لبنان دریغ نخواهد کرد Tue Nov 07 22:16:37 IRST 2017
روزنامه کیهان نرخ دلاردر بودجه برای درآمدهای نفتی 8 هزار تومان تعیین شده است Tue Jan 01 20:08:52 IRST 2019
روزنامه کیهان دولت به جای معماری ، اقتصاد را نقاشی کرده است! Sun Dec 24 21:15:24 IRST 2017
روزنامه کیهان دیوان عدالت اداری انتخابات فدراسیون تیراندازی را باطل کرد Mon Aug 07 20:34:55 IRDT 2017
روزنامه کیهان سفر مشکوک حریری به فرانسه! Fri Nov 17 21:11:12 IRST 2017
روزنامه کیهان جدول نرخ سکه و ارز Tue Dec 26 21:34:35 IRST 2017
روزنامه کیهان صنعت پوشاک ایران به علت واردات در حال نابودی است Wed Feb 22 20:40:52 IRST 2017
روزنامه کیهان دادگاه آمریکا ساختمان بنیاد علوی را قابل مصادره اعلام کرد Fri Jun 30 22:39:32 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن آغاز عملیات پاکسازی دیاله از بقایای داعش Sun Feb 04 14:12:41 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران برگزاری جشنواره روز روستا در مشهد Wed Jul 18 23:06:30 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم نزهتی: داور پنالتی صددرصد ما را نگرفت؛ کریمی حق داشت اعتراض کند Sat Feb 03 17:07:03 IRST 2018
جهان نیوز ثبات در بازار تسهیلات مسکن طی روزهای اخیر Wed Sep 06 18:04:01 IRDT 2017
همشهری آنلاین افزایش ساعت کار مترو همزمان با آغاز نمایشگاه قرآن Tue May 30 11:07:49 IRDT 2017
العالم ذخایر نفتی چدید در ایران کشف شد Sat Feb 04 11:50:56 IRST 2017
خبرگزاری شبستان کمک 500 میلیون تومانی خیرین به خانواده های زندانیان Tue May 29 10:36:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر تجمع طلاب حوزه علمیه همدان در اعتراض به بدعهدی آمریکا Thu May 10 13:04:21 IRDT 2018
پایگاه خبری الف مراقبت از ستاره 24 میلیاردی در دستور کار پرسپولیس Fri Aug 04 13:03:54 IRDT 2017
پارسینه سرعت ترخیص کالا از گمرکات افزایش یافت Thu Sep 13 22:48:41 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی استاندار فارس: انتخابات در نهایت صحت و سلامت برگزار شد Tue May 30 20:33:00 IRDT 2017
خانه ملت نشست مشترک تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دکتر لاریجانی Sun Nov 04 17:03:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی بازار 54 هزار میلیارد ریالی پیش روی مصالح فروشان است Fri May 04 22:46:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر شرط استفاده دانشگاهها و مراکز علمی از تسهیلات بانکها Sun Dec 10 13:19:21 IRST 2017
تدبیر و امید آیا چین در قبال سانچی درست عمل کرد؟ Mon Jan 15 10:05:28 IRST 2018
پولی مالی حمایت از مراسم ازدواج دانشجویی موسسه خیریه آراسته Sun Nov 26 09:21:00 IRST 2017
خانه ملت آمریکا به‌دنبال تشکیل کشورهای کوچک ضعیف‌شده در منطقه است/ رژیم صهیونیستی نافع اصلی تجزیه عراق خواهد بود Sun Sep 17 15:07:08 IRDT 2017
جماران کدام قسمت از مرغ 15 برابر بیشتر از کنجد کلسیم دارد؟ Sun Oct 07 12:17:44 IRST 2018
خبرگزاری نسیم اردوی سه هفته‌ای تیم ملی واترپلو در صربستان Mon May 14 11:23:04 IRDT 2018
آنا ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج-تهران Sun Aug 20 09:24:09 IRDT 2017
آفتاب ایران انگلیس 1 - 1 ایتالیا؛ آتزوری در دقایق پایانی از شکست گریخت Wed Mar 28 01:39:20 IRDT 2018
بی باک نیوز آموزش حرکت زیربغل لت از جلو و غلط های رایج حرکت Wed Jun 21 17:29:01 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن دهکده «ویهیر سامبو»؛ نماد همبستگی شیعیان و اهل سنت کامبوج Thu Jan 04 08:57:29 IRST 2018
خبرگزاری قدس با هدف رایزنی درباره مبارزه با داعش در افغانستان: سران اطلاعاتی ایران، روسیه، چین و پاکستان دیدار کردند Wed Jul 11 10:32:20 IRDT 2018
ایسکانیوز اعزام بابایی و محجوب به ژاپن برای شرکت در مسابقات سه گانه قهرمانی امیدهای آسیا Sat Jun 23 13:10:57 IRDT 2018
تیک خاصیت جوانه کلم بروکلی در کاهش وزن Fri May 05 19:13:01 IRDT 2017
پول نیوز انتقاد شهرام ناظری از وضعیت این روزهای موسیقی Sun Apr 16 12:06:24 IRDT 2017
تی نیوز افتتاح چند طرح کشاورزی و دامپروردی در خراسان شمالی Thu Apr 12 17:32:37 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر درخشش کوراش کاران خراسان شمالی در رقابت‌ مدعیان تیم ملی Mon Feb 05 17:03:26 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران الهام علی‌اف همسرش را به معاون اولی خود برگزید Tue Feb 21 14:48:00 IRST 2017
فردا فرمانده سپاه:، چون صاعقه‌ای ویرانگر بر سر دشمنان فرود می‌آییم Sat Sep 29 15:07:14 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران خلیج فارس مواج و متلاطم می‌شود Thu Apr 20 14:20:01 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر رویدادهای خبری شنبه 20 مرداد ماه مرکز لرستان Sat Aug 11 07:58:26 IRDT 2018
روزنو شیرهای گرسنه شکارچی غیرقانونی را خوردند Tue Feb 13 12:10:42 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ابوطالبی: آقای ترامپ منشور کوروش را دیده‌اید؟ Sat Jan 28 12:36:44 IRST 2017
خبرگزاری حوزه یادواره شهدای مدرسه علمیه امام مهدی موعود(ع) برگزار شد Fri Apr 27 13:44:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی والیبالیست محمودآبادی به بیماران جان دوباره بخشید Thu Feb 23 14:32:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر 240 جلد قرآن به خط بریل وقف روشندلان شد/ ضرورت توسعه وقف های قرآن Wed Jan 25 10:41:42 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 392 قاچاقچی کالا در استان سمنان دستگیر شدند Wed Oct 10 10:39:14 IRST 2018
آنا پذیرش دانشجو در 34 رشته محل مقطع کارشناسی ارشد واحد زاهدان Sat Jul 08 14:02:46 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بانک مرکزی: «آرمان» غیرمجاز است/ مردم سپرده گذاری نکنند Mon Apr 10 16:57:00 IRDT 2017
ایسکانیوز نتایج چهارمین روز نمایندگان اسکواش ایران در رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا Sat Aug 19 08:27:14 IRDT 2017
بولتن نیوز حقایق بیشتر دربارۀ تیم ترامپ در راه است Sun Mar 12 13:21:32 IRST 2017
میزان اشتغال 190هزار نفر در شرکت‌های دانش بنیان/درآمد 40هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دانش بنیان Sat Jun 30 12:31:46 IRDT 2018
ساعت24 انتخابات 96 وحماسه ای که مردم خلق خواهند کرد Mon Apr 24 15:29:01 IRDT 2017
تدبیر اعتراض ادامه‌دار رئیس کانون کارگردانان به دبیر جشنواره تئاتر فجر Fri Jul 21 13:06:13 IRDT 2017
جماران افزون بر 13 هزار تن نهاده دامی در سیستان و بلوچستان تهیه شد Sun Jan 13 14:57:03 IRST 2019
جوان آنلاین «اصفهان، 40 سال پیش، در چنین روزهایی» در گفت‌وشنود با سید‌رضا میرمحمدصادقی Mon Oct 08 01:07:01 IRST 2018
پایگاه خبری الف رئیس‌جمهور سوار بر سمند Thu Apr 06 11:37:09 IRDT 2017
تهران پرس هنیه: به دنبال جایگزین برای شورای ملی و ساف نیستم Sat Apr 28 20:40:00 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن مروری بر جزئیات آیین اختتامیه برادران مسابقات سراسری قرآن کریم Mon Oct 08 08:38:27 IRST 2018
امید هسته ای تظاهرات در ترکیه علیه بازداشت گسترده خبرنگاران Sun Mar 12 10:22:27 IRST 2017
پول نیوز اقبال کانال ها و گروه های پرمخاطب به «بله» Sat Oct 06 12:11:23 IRST 2018
598 یکشنبه 12 شهریور مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه مجارستان - پرتغال ساعت: 23:15 زنده از شبکه سه Sat Sep 02 14:26:25 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی سرپرست بخشداری دشتیاری چابهار معرفی شد Tue Nov 06 09:58:00 IRST 2018
پول نیوز رونمایی از اپلیکیشن مدیریت هوشمند ارزیابی شرکت بیمه "ما" به مناسبت روز بیمه Tue Dec 04 15:06:33 IRST 2018
میزان قانون رفع موانع تولید در خصوص فروش اموال مازاد بانک‌ها به درستی اجرا نشده است Tue Apr 24 10:52:03 IRDT 2018
جوان آنلاین صادقی: بهترین گزینه برای والیبال بانوان مربی خارجی است Sat Jan 06 11:49:35 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ورود تانکرهای ترانزیتی سوخت عراقی به کشور از مرز پرویزخان ممنوع شد Wed Mar 15 15:56:51 IRST 2017
خبرآنلاین زایمان در ارتفاع 13 هزار متری از زمین Sun Dec 16 21:26:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر اختتامیه رزمایش نیروی دریایی با حضور رییس قوه مقننه Thu Jul 06 16:17:18 IRDT 2017
خبرگزاری مهر حضور منسجم مردم در تداوم انقلاب ضروری است Tue Nov 27 08:49:57 IRST 2018
فردا هیتلرهای نوظهور آلمانی آماده اتحاد با ترامپ/ اروپا دوباره درگیر جنگ و تنش می شود؟ Fri Sep 29 09:41:16 IRST 2017
598 دوری چهار هفته ای شهباززاده از تمرینات Sat Aug 19 12:27:06 IRDT 2017
بورس نیوز تمدید مهلت تبادل چک‌های غیرصیادی در سامانه چکاوک تا 22 آبان ماه Sat Nov 03 16:15:14 IRST 2018
بی باک نیوز جمهوری چک در حال پیوستن به واحد پول یورو است Thu Jun 22 13:30:01 IRDT 2017
جماران سرطان دومین عامل مرگ و میر در آذربایجان غربی است Thu Sep 27 14:21:18 IRST 2018
تابناک تالاب حمید آباد جاده فرح آباد ساری-خزر شهر Sat Jul 01 12:48:27 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی انعکاس دستاوردهای دولت، بازگویی موفقیت های نظام است Mon Aug 08 13:52:00 IRDT 2016
ایستا نیوز نظام نوین ارزی: تفکیک بودجه ارزی از ریالی Wed Aug 23 09:19:45 IRDT 2017
ایران آنلاین جنجال بر سر عکس «سلفی» دختر سوری با تروریست‌ها Mon May 22 13:22:43 IRDT 2017
دولت بهار حزب لیبرال دموکرات آلمان عضویت ترکیه در ناتو را زیر سوال برد Sun May 28 00:54:00 IRDT 2017
خبرگزاری قدس نخست وزیر رژیم صهیونیستی: روابط با کشورهای عربی فراتر از حد تصور است Fri May 18 09:02:23 IRDT 2018
تجارت نیوز وضعیت ذخایر ارزی از زبان رئیس‌ کل بانک مرکزی Sat Dec 22 08:00:39 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا هنر در هر حوزه ای انسانها را به یکدیگر نزدیک می کند/اثرهای «استاد قاسمی» در هنر جهان اسلام تاثیر گذار است Thu Jan 05 15:52:35 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ناگفته‏های بزرگداشت عباس کیارستمی در خانه پدری Tue Apr 18 10:54:46 IRDT 2017
جام نیوز نبش قبر پدر پس از 14 سال برای آزمایش دی.ان.ای Mon May 07 12:35:12 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی دانشگاه پیام نور بندرخمیر میزبان مهمانان نوروزی است Wed Mar 01 16:34:00 IRST 2017
میزان گرفتار شدن 50 نفر در ارتفاعات پیست اسکی توچال/آغاز تلاش برای انتقال اسکی بازان Fri Apr 06 11:48:38 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نفرات برتر مسابقات تکواندو پومسه بانوان کشور معرفی شدند Sat Nov 03 09:31:00 IRST 2018
شیعه نیوز کلاهبرداری با اپلیکیشن صیغه‌ یاب! Tue Sep 11 08:38:24 IRDT 2018
اتاق خبر دستگاه‎‌های دولتی از ارایه پیشنهاد برای تغییر در بودجه97 منع شدند Wed Dec 20 19:49:38 IRST 2017
تابناک حمله شیمیایی احتمالی در سوریه؛ بهانه واهی آمریکا برای تداوم جنگ Wed Jun 28 19:21:52 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تامین و مدیریت آب مهمترین دغدغه استاندار کرمان است Thu Jan 26 19:03:00 IRST 2017
انصاف دوره «طراحی نشان نوشتاری و حروف فارسی» برگزار می‌شود Wed Dec 27 19:41:08 IRST 2017
ساعت24 دولت با احتساب نیروهای مسلح 3 میلیون نفر کارمند دارد/ تعداد دانشجویان دوره تکمیلی ایران به اندازه آمریکاست Thu Dec 20 12:48:00 IRST 2018
تیتر نیوز ربیعی خبرداد: محو «فقرشدید» و کاهش «فقرمعیشتی» در دستور کار دولت Tue Sep 19 13:05:31 IRDT 2017
سراج 24 افخمی و فراستی با یک برنامه جدید به تلویزیون باز خواهند گشت؟ Tue Nov 28 09:47:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران آمریکا در برابر اتحاد و انسجام ایرانیان شکست خورده است Wed Oct 10 10:07:14 IRST 2018
ایسکانیوز سدی که 40 درصد از آب شرب مشترکین زنجانی را تامین می کند Wed Nov 22 17:19:36 IRST 2017
واحد مرکزی خبر معرفی برترین‌های حوزه نانو فناوری Tue Feb 27 10:45:18 IRST 2018
خبرگزاری حوزه صفحه اول روزنامه های صبح امروز Thu Apr 13 08:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه رئیس نشست فکر عاملی: لبنان هیچ‌گاه نمی تواند دشمن ایران و سوریه باشد Sat Aug 26 09:41:00 IRDT 2017
شارا مقابله با ویدئوهای تروریستی به سبک یوتیوب Tue Jul 25 10:11:00 IRDT 2017
ساعت24 ورزشگاه آزادی برای العین مخوف می‌شود/ به هواداران استقلال هدیه می‌دهیم Sun May 21 12:30:57 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر بهره برداری از چندین پروژه فنی صدا و سیما Tue Dec 18 16:22:59 IRST 2018
دفاع مقدس شرکت در انتخابات عراق وظیفه شرعی و اخلاقی است Sat May 12 11:21:57 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی شبکه های اجتماعی ظرفیت های خوبی برای تشکیل شبکه فعالان اندیشه اسلامی هستند Thu Aug 04 21:08:00 IRDT 2016
روزنامه ایران گزیده صحبت‌های جباری در برنامه «90» Wed Feb 07 00:00:00 IRST 2018
شیعه نیوز چرا مسلمانان از پیام آزادی امام حسین(ع) عبرت نگرفتند؟ Thu Apr 27 14:56:08 IRDT 2017