ایران آنلاین - Tue Apr 25 11:26:16 IRDT 2017 نمایش خبر

ارمغان بعثت برای تحول اخلاقی بشر

برانگیخته شدن ختمی مرتبت در روز 27 رجب به عنوان بزرگ ترین تحول بشریت به شمار می رود، به طوری که سرانجام این رویداد مهم دینی اتمام مکارم اخلاق است.

ایران آنلاین /بعثت حضرت محمد مصطفی (ص) در روز 27 رجب به عنوان رویداد دینی مهمی به شمار می رود که با توجه به گفته های حضرت تکمیل کننده مکارم اخلاق خواهد بود. 
 
  برانگیخته شدن رسول گرامی اسلام و سرآغاز نزول وحی را می توان روز هدایت بشر به سوی نور و دوری از ظلمات نیز خواند، چرا که بعثت تأثیر مهمی بر تحول بشریت دارد. بعثت رسول گرامی اسلام از اهمیت فراوانی برای دیگر ادیان هم برخوردار است، به طوری که دیگر رسل در کتاب هایشان به وضوح به مسأله بعثت اشاره کرده اند و این مهم از اهمیت رویداد دینی حکایت می کند.
 
 
   
 
 
 بعثت  و جایگاه این رویداد در تحول اخلاقی بشر 
 
 
   
 
 
  بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) یا برانگیخته شدن آن حضرت به مقام رسالت، مهم‌ترین فراز از تاریخ اسلام بوده و نزول قرآن کریم نیز از این زمان آغاز می‌شود.
 
 
   
 
 
  کلمه بعثت به معنای «برانگیخته شدن» بوده و در اصطلاح به مفهوم فرستاده شدن انسانی از سوی خداوند متعال برای هدایت دیگران است. روز مَبْعَث، روزی است که حضرت محمد(ص)، پیامبر گرانقدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، 27 رجب روز مبعث است.
 
 
   
 
 
  حضرت محمد مصطفی(ص) در روز (27 رجب) سال 40 عام الفیل، همزمان با سال 13 پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط (جبرئیل) و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.
 
 
   
 
 
  مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. بعثت تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه هایی که در رقص شمشیرها زخمی می شد و در جنگل نیزه ها جان می باخت. آن روزها، دخترکان معصوم، به جای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک به خواب فرو می رفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت ها، جان به بارش تیرها می دادند و زنان بی پناه، در بند اسارت می زیستند. چه جانکاه است خارهایی در پای بشریّت فرو می رفت و چه زخم هایی دل عاطفه ها را زخمی می‌کرد، مبعث، مرگ قساوت ها و شرارت ها ست، روز مرگ کرامت هایی که به پای بت ها قربانی می شد؛ روز مرگ جهل و شرک و پرستش های ناروا بود.
 
 
   
 
 
  در واقع مبعث رویداد مهمی است که جایگاه ارزنده‌ای در تحول بشری دارد و باید به فلسفه وجود این رویداد مهم پرداخت، جهل، خرافه پرستی، حضور خدایان به عدد ایام سال در ناب ترین و خالص ترین مکان این مهم را یاد آور می شد که نیاز به وجود ناجی حس می شد و چه زیبا خداوند فرستاد فرستاده ایی را که جهان را به راه خداوندی هدایت کرد و بدون شک معلم و تمام کننده اخلاق بود.
 
 
   
 
 
 مبعث از نگاهی نو 
 
 
   
 
 
  روز مَبْعَث بر پایه باورهای اسلامی و به استناد تاریخ دین اسلام، روزی است که حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. وی در غار حرا توسط جبرییل و از سوی خداوند بلند مرتبه به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که بت پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام خداوندی را به مردم برساند. در این زمان رسول الله 40 سال داشته و در مکه بود.
 
 
  
 
 
 مبعث چه روزی است؟
 
 
   
 
 
  محمد ابن عبدالله در روز 27 رجب سال 40 عام الفیل یعنی سیزده سال پیش از هجرت به نبوت برانگیخته شد. البته اقوال متفاوتی وجود دارد اما باید گفت در این روز در غار حرا، جبل النور و شهر مکه مبعوث شد. گرچه برخی علما بعث وی را در ایام دیگری نقل کرده اما به وضوح باید گفت در هر روز یا زمانی که بوقوع پیوسته است نتیجه بعثت دوری بشریت در هر عصر و زمان از خرافه پرستی و جهل بوده است.
 
 
  
 
 
 ماجرای بعثت رسول گرامی اسلام 
 
 
   
 
 
  حضرت محمد (ص) در سال یک ماه را برای عبادت و راز و نیاز به کوه می رفتند در یکی از راز و نیازهایش با خداوند بلند مرتبه جبرییل  فرود آمده و وی را به خود می فشارد محمد (ص) را به نبوت مبعوث و وی را به منظور هدایت مردمش به سوی خداوند فرا می خواند همه بر این باورند شاید رسول خدا دچار نوعی وهم و خیال شده است اما به هرسو که می نگرد معرفت الهی را نظاره می کند و جبرییل را می بیند بعثت چنان رویداد عظیم و فراز بزرگی از اسلام است که همیشه ایام تازگی داشته، چرا که جهان تا ابد نیازمند و تشنه اخلاق نبوی خواهد بود.
 
 
   
 
 
 فلسفه وجودی بعثت 
 
 
   
 
 
  جهان در آستانه بعثت حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه و آله در انحطاط و بحران شگفت انگیزی قرار داشت. جهالت، غارتگری، ظلم و ستم، تضییع حقوق ضعیفان و محرومان، فساد و بی بند و باری، تبعیض و ناعدالتی، نگرانی و دلهره، دوری از اخلاق و انسانیت، تمام جوامع بشری را در آن روزگار فرا گرفته بود.
 
 
   
 
 
  در این میان منطقة جزیرة العرب و به ویژه شهر مکه از منظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، پایین ترین و بدترین وضع را تحمل می‌کرد. خضوع اعراب جاهل در مقابل چوبهای خشکی که به صورت بت درست شده بود و اهالی مکه در مقابل آن اجسام بی جان قربانی‌ها کرده و استمداد می طلبیدند، هر انسان فهمیده و عاقلی را به تعجب و تأسف وا می داشت. زنان نه تنها از حقوق اساسی خود محروم بودند، بلکه همانند کالای بی جان خرید و فروش می شدند.
 
 
   
 
 
 بعثت از نگاه معصومین(ع) 
 
 
   
 
 
  اما معصومین و ائمه(ع) به اهمیت این رویداد مهم دینی به دفعات اشاره کرده اند، امام علی (ع) در فرازی از کتاب ارزشمند نهج البلاغه در خصوص اهمیت بعثت فرموده است: در هیچ خانه ای، اسلام راه نیافت، جز خانه رسول خدا (ص) و خدیجه. و من سوّمین آنان بودم، من نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبّوت را استشمام می کردم. هنگامی که وحی بر پیامبر فرود آمد، ناله شیطان را شنیدم. گفتم: ای رسول خدا! این ناله کیست؟ گفت: شیطان است که از پرستش خویش مأیوس شد و فرمود: علی! تو آنچه را من می شنوم، می شنوی و آنچه را که من می بینم، می بینی؛ جز اینکه تو پیامبر نیستی؛ بلکه وزیر من هستی و به راه خیر می روی.
 
 
   
 
 
   
 مبعوث شدن حضرت محمد (ص) در دیگر ادیان
 
 
   
 
 
  دیگر ادیان هم به اهمیت بعثت و برانگیخته شدن ختمی مرتبت پی برده اند به طوری که در کتاب مقدس دیگر پیامبران به موضوع مهم نزول پیامبری اشاره شده است که وی را احمد نامند در تورات حضرت موسی (ع) و انجیل حضرت عیسی (ع) به وضوح به اهمیت بعثت و لزوم نزول آخرین فرستاده پرداخته شده است.
 
 
   
 
 
 بعثت از دیدگاه حضرت امام خمینی ( ره ) و مقام معظم رهبری 
 
 
   
 
 
  امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام عظمی ولایت نیز در گفته های شان به اهمیت بعثت پرداخته اند. امام در فرازی گهربار در بیاناتش می فرماید: غایت بعثت همان است که خدای تبارک و تعالی در سوره جمعه فرموده است: «هو الذی بعث فی الامیین رسولاً منهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلالٍ مبین» غایت بعثت اینهایی است که در این آیه شریفه ذکر می فرماید. می فرماید که: «خدای تبارک و تعالی آن خدایی است که مبعوث کرده است در بین شما از خود شما یک رسولی، یک فرستاده ای و این فرستاده این چند امر را از طرف خدا باید انجام بدهد «یتلوا علیهم آیاته» آیات خدا را بر مردم قرائت کند.
 
 
   
 
 
  قرآن آیات الهی است و انگیزه بعثت، آوردن این کتاب بزرگ است و تلاوت کردن این کتاب بزرگ و آیه عظیم الهی است.گرچه همه عالم آیات حق تعالی هستند لکن قرآن کریم فشرده از تمام خلقت و تمام چیزهایی که در بعثت باید انجام بگیرد، قرآن کریم یک سفره ای است که خدای تبارک و تعالی به وسیله پیغمبر اکرم در بین بشر گسترده است که تمام بشر از آن هر یک به مقدار استعداد خودش استفاده کند.
 
 
   
 
 
  همچنین حضرت آیه الله خامنه ای (مد) نیز در خصوص اهمیت بعثت می فرمایند: ما در جمهوری اسلامی در ایران بیست سال هر جا که توانسته ایم تکلیف واهداف را مقدم بداریم و خودمان را اشخاص را خودها را هواها را تضعیف کنیم پیش رفته ایم اما هر وقت عکس این شده است ضربه خورده ایم در طول دوران هشت سال جنگ تحمیلی کسانی که در جزییات ماجراها قرار داشتندبهتر می دانند هر جا که روح وظیفه حاکم بود و منیت‌ها در دست اندرکاران امر کم بود پیش رفتیم اما هر جا که منیت آمد، آسیب پذیری هم آمدامروز هم همین طور است.کند.
 
 
   
 
 
 نخستین آیاتی که بر خاتم انبیا در بعثت نازل شد 
 
 
   
 
 
  در واقع نخستین آیاتی که بر خاتم انبیا نازل شد به آیات نخستین سوره علق می توان اشاره کرد که به امر ( اقرا) یعنی خواندن می کند در این حالت محمد (ص) اعلام می کند که نمی دانم و جبرییل به وی معرفت و دانش الهی را می آموزد و سپس زمانی که از نوع خواندن می گوید جواب می نود بخوان به نام پروردگارت و سپس به بی ارزش بودن انسان اشاره و به بزرگی خالق یکتا اشاره می کند. این است نخستین آیات خداوندی که بلافاصله به وی امر می شود به مردم اعلام و اعلان شود.
 
 
   
 
 
 اهمیت یادگیری علم در نزول نخستین آیات الهی 
 
 
   
 
 
  با توجه به نزول آیات قرآنی مبنی بر خواندن باید به این نکته پی برد که یادگیری در اسلام از اهمیت فراوانی برخوردار است (اقرا) یعنی بخوان پس در وهله نخست خواندن ار اهمیت ویژه ایی برخوردار است یادگیری علم بر همگان و اجب است و در آیات بعدی یادگیری نام خداوند را به بنده و رسولش متذکر می شود. چنانکه در غزوه بدر پیامبر  با اسیران بسیار رئوف و مهربان بوده و اعلام کرده هر اسیری که بتواند 10 مسلمان را علم بیاموزد آزاد است.
 
 
   
 
 
 نخستین ایمان آورندگان 
 
 
   
 
 
  بدون شک پس از نزول جبرییل پیامبر با حالتی لرزان به منزل رفته و خود را دور لحافی می پیچد تا این که آیات سوره مدثر نازل می شود جریان نزول وحی را به خدیچه گفته و وی نخستین زن مسلمان به شمار می رود از مردان نیز امام علی (ع) نیز به دعوت رسول الله (ص) لبیک گفته و نخستین ابمان آور ندگان مرد در قبیله عرب لقب می گیرند.
 
 
   
 
 
 رحمانی: بعثت روز تکامل انسانیت است 
 
 
   
 
 
  محمدرضا رحمانی کارشناس دینی درباره اهمیت بعثت ختمی مرتبت، اظهار کرد: بعثت به عنوان یکی از مهم‌ترین رویداد دینی از اهمیت ویژه ایی در تکامل بشریت برخوردار است و به طوری که روز تکامل بشریت را می توان نامید. در واقع همه ما برانگیختگی خواهیم داشت و آن روز بعثت حضرت مهدی (عج) است. با توجه به تکامل اخلاق بسیار تاثیر زیادی در زندگی های امروزی دارد و تأسی پذیرفتن از بعثت و فلسفه وجودی بعثت می تواند ما را به هدایت واقعی در راه انسانیت برساند.
 
 
   
 
 
  وی در ادامه افزود: روز های دیگری برای ما از اهمیت ویژه ایی برخوردار است که می توان به غدیر، میلاد امام زمان(عج) اشاره کرد، اما بعثت و هدف از خلق این رویداد تکمیل کننده اخلاق است. 
 
 
   
 
 
  رحمانی گفت: در واقع بعثت مقدمه عاشورا است، چرا که با عاشورا و قیام امام حسین (ع) بعثت ختمی مرتبت حضرت محمد (ص ) زنده و احیا نگه داشته شده است. 
 
 
 
 
  این کارشناس دینی با اشاره به اعمال این روز مبارک، تصریح کرد: زیارت امیرالمومنین(ع)، به جای آوردن نماز دو رکعتی و قرائت سوره حضرت محمد(ص) و صلوات و گرفتن روزه از مستحبات این عید عظیم است.
 
 
   
 
 
  وی در پایان یا دآور شد: امیدوارم که با تأسی گرفتن از برکات بعثت زندگی امروزی را جلای بخشیده تا هر چه بهتر به سوی خداوند گام برداشته و حیات را  مملو از خیر و برکت سازیم.
 
 
   
 
 
  گفتنی است، بعثت به عنوان رویدادی الهی و گام مهمی در راستای تکامل بشریت به شمار رفته و خروجی آن مکارم اخلاق است و از اعیاد ما مسلمانان محسوب که از برکات این روز تاسی گرفته می شود.
 
 
   
 
 
   
 
 
 /باشگاه خبرنگاران
ایران آنلاین خزان مطبوعات یا خزان روزنامه‌نگاران Sun Feb 17 00:47:00 IRST 2019
ایران آنلاین رییس اداره کتاب به پژوهشگاه فرهنگ و هنر رفت Tue Dec 12 10:05:35 IRST 2017
ایران آنلاین شعار استقلالی ها علیه افتخاری و منصوریان Wed Sep 20 21:44:59 IRDT 2017
ایران آنلاین پیمان معادی در استانبول فیلم می سازد/«بمب؛ یک عاشقانه»در استانبول جایزه گرفت Sun Nov 04 14:57:54 IRST 2018
ایران آنلاین رئیس پارلمان لبنان: من و نصرالله یک روح در دو بدن هستیم Mon May 28 10:14:04 IRDT 2018
ایران آنلاین العبادی: عراق به عنوان ناظر در نشست سوچی حضور می یابد Tue Jan 23 09:59:32 IRST 2018
ایران آنلاین روابط بانکی و کارگزاری ایران و عمان توسعه می یابد Tue May 01 09:19:50 IRDT 2018
ایران آنلاین امیدواری تلخ پسر 9 ساله سرطانی پیش از مرگ Sat Nov 04 10:14:27 IRST 2017
ایران آنلاین تصویب لایحه تابعیت فرزندان دارای مادران ایرانی در انتظار رای مجلس Mon Nov 05 13:44:11 IRST 2018
ایران آنلاین ماجرای آشنایی منیژه حکمت با امام موسی صدر! Tue Aug 29 19:58:14 IRDT 2017
ایران آنلاین نوعروس بجنوردی جهیزیه اش را به مردم زلزله زده غرب کشور اهدا کرد Tue Nov 14 13:50:03 IRST 2017
ایران آنلاین «انورعشقی» از عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل و دشمنی مشترک با ایران پرده برداشت Wed Jun 28 14:47:13 IRDT 2017
ایران آنلاین رگبار مرگ برای قتل پسرعمه Sun Jul 08 08:27:43 IRDT 2018
ایران آنلاین ویسی سرمربی نفت مسجدسلیمان شد Wed May 30 20:32:56 IRDT 2018
ایران آنلاین محمد علی بهمنی بخاطر آلبوم «ابراهیم » استعفا کرد؟ Sat Sep 08 15:33:22 IRDT 2018
ایران آنلاین حضور تکواندوکاران سندروم داون در مسابقات کشور Mon Jan 29 17:10:34 IRST 2018
ایران آنلاین کیهان: با انتخاب فردی غیر از روحانی، به ظهور امام زمان نزدیک شویم Thu May 11 09:52:20 IRDT 2017
ایران آنلاین تکذیب خروج نیروهای حزب الله از جنوب سوریه Fri Jun 01 14:13:52 IRDT 2018
ایران آنلاین خنثی شدن عملیات تروریستی در ورزشگاه میزبان ایران- مراکش Wed May 30 13:34:37 IRDT 2018
ایران آنلاین این دو گروه از پرداخت عوارض در محدوده طرح ترافیک معاف می شوند Tue Jan 30 12:06:02 IRST 2018
ایران آنلاین جزییات یک اتفاق مهم در جشنواره سرودهای حماسی Sat Dec 17 14:39:22 IRST 2016
ایران آنلاین قیمت مرغ کمتر از 7 هزار تومان شد Mon May 08 10:09:32 IRDT 2017
ایران آنلاین مصرف بنزین در شهریورماه امسال 9.6 بود درصد افزایش یافت Tue Sep 12 11:37:17 IRDT 2017
ایران آنلاین درس زندگی از دیوار عبرت Wed Jun 27 11:37:15 IRDT 2018
ایران آنلاین چین با خرید نفت ایران در برابر تحریم آمریکا می ایستد Mon Aug 20 16:51:31 IRDT 2018
ایران آنلاین 140 اثر تاریخی گردشگری واجد ارزش ثبت در رامسر شناسایی شد Sun Sep 03 16:45:43 IRDT 2017
ایران آنلاین توییت معاون وزیر ارشاد به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان Sun Jul 09 09:57:58 IRDT 2017
ایران آنلاین پیام اینستاگرامی دژاگه برای ملی‌پوشان + عکس Thu Mar 23 14:32:48 IRDT 2017
ایران آنلاین افزودن ویدئو به «گوگل مپ» Mon Sep 18 14:57:50 IRDT 2017
ایران آنلاین 13 نفر از اعضای طالبان و داعش در افغانستان تسلیم شدند Mon Feb 12 18:50:54 IRST 2018
ایران آنلاین آغاز مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد از امروز Tue Jul 10 14:26:03 IRDT 2018
ایران آنلاین طرح "خوش‌رویی" در مراکز درمانی تامین اجتماعی اجرا می شود Thu Dec 13 12:48:45 IRST 2018
ایران آنلاین حضور علیرضا حقیقی در تمرین سایپا Mon Dec 18 17:02:42 IRST 2017
ایران آنلاین معروف ترین دانشمند جهان صندلی شکنجه را اختراع کرد Mon Feb 13 19:25:09 IRST 2017
ایران آنلاین نبوغ درخشان در هنر دوبله Sun Apr 08 09:41:46 IRDT 2018
ایران آنلاین انصراف مجیدعسگری از حضور در بازی‌های آسیایی Mon Aug 06 18:25:52 IRDT 2018
ایران آنلاین پمپئو: ایران برای مردم آمریکا خطر دارد! Fri Nov 23 16:18:39 IRST 2018
ایران آنلاین نقص فنی قطارکرج - تهران رفع شد Wed May 16 11:55:21 IRDT 2018
ایران آنلاین معاون ظریف در اجلاس بین‌المللی سوریه چه گفت؟ Thu Feb 16 18:33:13 IRST 2017
ایران آنلاین واژگونی خونین اتوبوس زائران یاسوجی Fri Nov 17 10:32:40 IRST 2017
ایران آنلاین فیلم ایرانی «وقت نهار» در بخش رقابتی جشنواره کن Wed Apr 12 15:59:19 IRDT 2017
ایران آنلاین مدیرعامل تراکتورسازی: اعتراض رسمی خود را به سازمان لیگ و کمیته داوران ارسال می کنیم Mon Feb 11 16:30:29 IRST 2019
ایران آنلاین آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی اصلاح شد Sat Dec 29 13:47:39 IRST 2018
ایران آنلاین تورم ونزوئلا به 82766 درصد رسید Wed Aug 08 10:34:21 IRDT 2018
ایران آنلاین بحث سلامت تنها افتخار دولت روحانی بود/ وزیر بهداشت باید به دولت برگردد Wed Jan 02 13:35:58 IRST 2019
ایران آنلاین شفیعی کدکنی:ایران میراث دار نسل شاعران و نویسندگان ممتاز زبان فارسی است Tue Jan 24 14:25:01 IRST 2017
ایران آنلاین نقش‌آفرینی «بودجه» در یک معادله پیچیده Mon Nov 05 00:37:00 IRST 2018
ایران آنلاین مدیر عامل گوگل در کنگره آمریکا شهادت می دهد Sat Sep 29 12:20:38 IRST 2018
ایران آنلاین توافق شهرداری و قرارگاه خاتم برای اجرای پروژههای شهری Mon Jul 23 19:28:22 IRDT 2018
ایران آنلاین پنج شنبه، آخرین مهلت بخشودگی 2 برابری جرایم معوق Wed Dec 20 09:56:50 IRST 2017
ایران آنلاین دعای روز سوم ماه مبارک رمضان Mon May 29 10:10:52 IRDT 2017
ایران آنلاین دستگیری پزشک قلابی اورژانس Sat Jan 06 22:28:33 IRST 2018
ایران آنلاین صدراعظم‌ نوری به مصوبه کاهش 30 میلیاردی بودجه پردیسان واکنش نشان داد Thu Feb 15 13:46:23 IRST 2018
ایران آنلاین عکس هایی از تمرین پیش از بازی استقلال و خونه به خونه Thu May 03 19:49:42 IRDT 2018
ایران آنلاین نوزدهمین نمایشگاه ایران تلکام 2018 افتتاح شد Thu Oct 04 01:00:00 IRST 2018
ایران آنلاین جلسه مخفیانه مخالفان ایران در اردن Mon Feb 20 17:54:14 IRST 2017
ایران آنلاین نخستین تصاویر از دختر فراری حاکم دوبی پس از 9 ماه + عکس Tue Dec 25 14:29:07 IRST 2018
ایران آنلاین تأمین اجتماعی ایران واردکننده رسمی آیفون شد Sun Jan 21 11:43:37 IRST 2018
ایران آنلاین داعش لانه جدید خود را انتخاب کرد Sun Dec 10 12:55:36 IRST 2017
ایران آنلاین نامزدهای دهمین جشن مستقل سینمای مستند معرفی شدند Tue Aug 21 13:04:46 IRDT 2018
ایران آنلاین تیم مشاوره درسی به مناطق زلزله زده اعزام می شود Sat Nov 25 15:04:09 IRST 2017
ایران آنلاین تجلیل از چهار فیلمبردار صاحب نام سینما در جشن شب نقره ای Sun Jun 17 10:42:43 IRDT 2018
ایران آنلاین دستیاران ساغلام وارد ایران شدند Sun Jan 21 11:19:22 IRST 2018
ایران آنلاین مادر جهانی صنایع‌دستی ایران به شورای جهانی صنایع‌دستی معرفی شد Tue Oct 03 09:28:58 IRST 2017
ایران آنلاین مسی و همسرش برای ماه عسل کجا رفتند؟+تصاویر Sun Jul 16 11:55:42 IRDT 2017
ایران آنلاین اختلال تلگرام برطرف شد Tue Dec 19 12:44:00 IRST 2017
ایران آنلاین مرگ دوکارمند در آتش سوزی هتل سه ستاره روسیه Fri Sep 22 11:21:08 IRST 2017
ایران آنلاین رئیس جمهور سابق گرجستان در آستانه اخراج از اوکراین Sun Feb 11 12:43:11 IRST 2018
ایران آنلاین خبر خوش هتلداران برای مسافران نورزوی Sat Jan 28 09:56:15 IRST 2017
ایران آنلاین الحوثی: آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان برای جنگ افروزی در الحدیده تلاش می کنند Sun Mar 17 10:27:46 IRST 2019
ایران آنلاین اظهارات پرهیجان فاطمه معتمد آریا در کنار ظریف و حمایت از روحانی Mon May 15 19:53:01 IRDT 2017
ایران آنلاین کلیب شیرین کاری پسر کوچولوی گرسنه Tue Jun 12 09:23:09 IRDT 2018
ایران آنلاین کانال تلگرامی «اسحاق جهانگیری» تعطیل شد Wed Apr 18 12:24:44 IRDT 2018
ایران آنلاین واژگونی سمند یک فوتی و چهار مصدوم برجا گذاشت Wed Aug 22 16:44:28 IRDT 2018
ایران آنلاین هشدار فیزیکدان نامی درباره «تصمیم خطرناک» ترامپ برای زمین Tue Jul 04 14:45:27 IRDT 2017
ایران آنلاین تلخ‌کردن کام مردم به اسم مبارزه با فساد Wed Jul 11 12:00:00 IRDT 2018
ایران آنلاین درصدی از دانش آموزان هر روز صبحانه نمی خورند Wed Sep 20 11:54:52 IRDT 2017
ایران آنلاین بازجویی از دستیار نتانیاهو به اتهام فساد Mon Jul 10 15:37:17 IRDT 2017
ایران آنلاین دیدار باهنر با رئیس شورای شهر یزد درباره سپنتا نیکنام Thu Apr 05 13:57:08 IRDT 2018
ایران آنلاین مردم برای پایان دادن به حکومت 40 ساله موگابه از خیابان نمی روند+ تصاویر Sun Nov 19 13:17:07 IRST 2017
ایران آنلاین تاکید وزیر خارجه بر رعایت احترام و حفظ شأن گردشگران ایرانی و بانوان مسلمان Wed Apr 19 20:53:03 IRDT 2017
ایران آنلاین ترکان: بعضی ها می خواهند به اموال و دارایی ما ناخونک بزنند Sun Apr 08 15:20:02 IRDT 2018
ایران آنلاین معرفی پرچمدار ایران در رژه افتتاحیه بازیهای المپیک جوانان Sat Sep 22 14:22:55 IRST 2018
ایران آنلاین عباس با فرستاده پادشاه عمان دیدار کرد Mon Oct 29 11:26:19 IRST 2018
ایران آنلاین سارقان حرفه ای 21 فقره سرقت در جویبار دستگیر شدند Sat Mar 25 13:51:01 IRDT 2017
ایران آنلاین اتحادیه اروپا عضویت ترکیه در این اتحادیه را منتفی دانست Wed Apr 18 14:38:34 IRDT 2018
ایران آنلاین محمود واعظی: با اصلاح‌طلبان تندرو رابطه خوبی نداریم Sat Dec 15 17:50:34 IRST 2018
ایران آنلاین این بانو پنجره تازه به روی دوستداران شاهنامه گشوده است Tue Jul 25 10:35:10 IRDT 2017
ایران آنلاین سلطانی‌فر: به تاج خوش گذشته است! Wed Dec 20 15:47:50 IRST 2017
ایران آنلاین کوهبنان بار دیگر لرزید Mon Dec 25 09:52:10 IRST 2017
ایران آنلاین حاجی زاد سرپرست ماشین سازی شد Sun Aug 27 16:35:40 IRDT 2017
ایران آنلاین جلب توجه « احمدی‌نژاد » با توئیت‌بازی در رسانه‌های خارجی Mon Sep 10 14:01:13 IRDT 2018
ایران آنلاین چشمی: فکر می‌کنم موضوع تغییر پست دیگر «دِمُده» شده است/ همیشه انتقادات وجود دارد Sat Jun 09 14:55:12 IRDT 2018
ایران آنلاین اتصال خط ریلی جدید از چین به ایران Fri May 11 17:33:00 IRDT 2018
ایران آنلاین ریزش قیمت سکه به کانال 3 میلیون تومان Tue Nov 27 14:01:57 IRST 2018
ایران آنلاین سیف: برای جذب سرمایه‌ خارجی یکسان سازی نرخ ارز را دنبال کرده‌ایم Mon Apr 02 17:03:40 IRDT 2018
ایران آنلاین پیونگ یانگ سه زندانی آمریکایی را آزاد می کند Wed May 09 07:46:00 IRDT 2018
ایران آنلاین شریعتمداری:عمده‌ترین بنگاه‌ها با چالش‌های مدیریتی و مالکیتی مواجه هستند Tue Aug 29 12:16:19 IRDT 2017
ایران آنلاین برهوتی فراتر از واقعیت Wed May 16 09:21:21 IRDT 2018
ایران آنلاین برانکو: بیش از حد حریف را جدی گرفتیم Fri Mar 02 14:51:17 IRST 2018
واحد مرکزی خبر برداشت بیش از 8هزار تن انگور از باغ‌های برخوار + فیلم Wed Sep 27 11:28:14 IRST 2017
انتخاب احضار تاج به دادستانی به خاطر بازگشت مسعود شجاعی به تیم ملی Mon Apr 16 14:26:42 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر مخالفت 130 مقام سابق آمریکا با دستور مهاجرتی ترامپ Sun Mar 12 12:56:55 IRST 2017
افکارخبر تنها 8 سگ زنده یاب در تهران Wed Feb 01 11:54:51 IRST 2017
آریا نرگس کلباسی با هدیه رهبر انقلاب به حج رفت + عکس Wed Aug 23 14:03:00 IRDT 2017
بی باک نیوز ناکامی سعودی ها در ادامه مسیر جنگ در یمن، عربستان را سردرگم کرده است Sat Sep 02 12:48:01 IRDT 2017
برنا موصل آزاد شد اما... Mon Jul 10 08:47:08 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان تکذیب آزادی متهم 31 میلیارد تومانی با قرار 50 میلیون تومانی Tue Jul 10 13:05:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجو آبان‌ماه همایش بزرگ اتحادیه دانشجویان جهان اسلام برگزار می‌شود/ حضور بیش از 58 کشور در اجلاس Tue Jul 17 11:01:38 IRDT 2018
انتخاب الیاس حضرتی عزادار شد Fri Jan 20 21:23:40 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران 5کشته و مصدوم بر اثر تصادف کامیون و پراید در محور جیرفت-کهنوج Mon Feb 05 11:41:29 IRST 2018
بولتن نیوز رامبد جوان میزبان حمید سوریان می‌شود Mon Apr 03 21:37:43 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین در ذهن برانکو چه می‌گذرد؟ Tue Sep 26 08:44:02 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ضرورت ساخت موزه‌ای برای نگهداری اشیای تاریخی جیرفت Sun Dec 17 13:21:21 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا 6 شرکت دیگر روس در حوزه یورو تحریم شدند Tue Jul 31 14:56:35 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران درخشش بسیج رسانه استان در کشور Sat Jan 28 14:05:20 IRST 2017
افکارخبر سهم بخش صنعت در اشتغالزایی Sat Apr 29 15:50:00 IRDT 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشست هم اندیشی مدیران مراکز مهارت آموزی شهرستان با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نجف آباد Thu Jan 17 09:28:15 IRST 2019
تیک اصولگرایان پشت حسین الله کرم را خالی کردند /فصل خداحافظی راست‌گرایان با «الله‌کرم‌»ها رسیده است؟ Wed Jun 21 09:12:37 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ستاد طرح سنجش سلامت نوآموزان در البرز تشکیل شد Tue Jun 12 09:29:00 IRDT 2018
پارس فوتبال عکس ؛ قابل توجه سلبریتی های هنجار شکن ؛ اصالت را از اسطوره با اخلاق ورزش ایران یاد بگیرید ! Wed Oct 10 12:32:47 IRST 2018
واحد مرکزی خبر برگزاری جشن تیرگان در فراهان Sat Jun 23 13:34:00 IRDT 2018
مشرق نیوز نظر کارشناس داوری درباره پنالتی ذوب آهن Tue May 08 21:52:00 IRDT 2018
تهران پرس بررسی مشکلات محله شهرک نفت توسط عضو شورای شهر Tue Apr 18 04:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر برخی دستگاه های خوزستان اهمیت اشتغال را درک نکرده اند Sun Sep 17 11:42:38 IRDT 2017
فرهنگ نیوز داعش به حمله موشکی ایران واکنش نشان داد Fri Jun 23 08:51:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران بهای اجاره در برخی مناطق تهران چقدر تمام می‌شود؟/افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی در بازار Thu Jul 12 20:00:01 IRDT 2018
جهان نیوز علت حادثه متروی میرداماد اعلام شد Tue Aug 07 13:09:18 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن کارگاه آموزشی ـ تفریحی ویژه قرآن‌آموزان مؤسسه سروش مشکات برپا شد Sat May 12 10:37:55 IRDT 2018
اتاق خبر24 احمد عراقچی با قرار وثیقه آزاد است Sun Sep 30 11:08:00 IRST 2018
انتخاب فیلم/ شناسایی مردی که با لباس و گریم خاشقچی، از کنسولگری سعودی در استانبول خارج شد Mon Oct 22 16:17:39 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران شرط چین برای اعزام کارگر به اراضی اشغالی Mon Apr 24 14:38:10 IRDT 2017
سلامت نیوز چه زمانی «خروپف» باعث مرگ می‌شود؟ Wed Aug 09 10:21:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا قدرت نظامی کشور ضامن اقتدار ایران و حافظ ثبات در منطقه است Thu Feb 08 17:03:12 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران افغانستان بر همکاری کشورهای منطقه در مبارزه با تروریزم تاکید کرد Mon Mar 13 17:45:32 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تشریح ظرفیت های اقتصادی بوشهر درنشست مسئولان این استان با سفیر ارمنستان Tue Feb 06 10:20:00 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا از تعطیلی «زنگ نماز» در برخی از مدارس تا رواج عقاید انحرافی Sat Nov 18 11:52:54 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران توضیحات محمود واعظی درباره اعتراض دو زن سیل زده لرستانی + فیلم Fri Feb 01 12:36:28 IRST 2019
شفقنا چرا صف های کیلومتری نماز جمعه حفظ نشد؟ مردم دیدند به جای وحدت‌ غالبا حرف‌ از اختلاف است Wed Oct 10 09:45:53 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ورود مجلس به توافق ایران با FATF در جلسات هفته جاری Sat Jul 02 10:31:12 IRDT 2016
جماران احضار شهردار تهران به دادگاه کذب است Thu Feb 01 13:59:15 IRST 2018
میزان عزم جدی تمامی دستگاه‌های دولتی و عمومی در مقابله با مفاسد اجتماعی Wed Jan 23 09:04:15 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم امن ترین خودروی جهان در اختیار ترامپ Sat Mar 04 12:21:56 IRST 2017
ایلنا تاریخ شفاهی کتاب به «انتشارات رسا» رسید Sun Jul 09 09:58:43 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم قیام امام حسین(ع) در راستای برپایی امر ظهور/ لزوم مطالعه ماجرای سیدالشهداء(ع) در قرآن Sat Oct 07 10:02:11 IRST 2017
پارس فوتبال عکس ؛ سروش رفیعی ثابت کرد دلش هنوز با پرسپولیس است Sun Apr 08 15:03:39 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم درخواست یک استاندار برای آزاد سازی صادرات رب گوجه فرنگی Fri Oct 26 15:00:04 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین کشف بیش از یک میلیارد ریال لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در اهواز Wed Apr 12 14:46:45 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران بازیکن مس کرمان به تیم بیکوز ترکیه پیوست Sun May 28 23:57:09 IRDT 2017
وانا مهدوی: پرسپولیس هیچ راهی برای گل زدن نداشت/چمن مصنوعی عمر بازیکن را کم می‌کند Fri Feb 01 18:00:07 IRST 2019
عصر ایران برای اولین بار در عربستان آموزشگاه رانندگی برای زنان افتتاح می‌شود Thu Dec 14 13:59:24 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم فروش 80 مدل فولکس واگن در کره جنوبی ممنوع شد Tue Aug 02 15:26:00 IRDT 2016
واحد مرکزی خبر شام غریبان سیدالشهداء درهمدان Thu Sep 20 21:43:07 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم عبدالله دوم وارد بغداد شد Mon Jan 14 12:49:22 IRST 2019
آفتاب آتش سوزی مینی بوس سرویس دانش آموزان در هشتبندی Sat Mar 11 15:30:28 IRST 2017
افکارخبر ادعای رژیم صهیونیستی درباره موشک های ایران Sun Jan 28 19:51:37 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین شهرداری کرج برای ساماندهی دستفروشان و سرویس‌دهی پایانه‌ها تذکر گرفت Sun Dec 23 13:12:50 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران افزایش 30 درصدی ورود گردشگران نوروزی به استان سمنان/ امکان استفاده از اینترنت رایگان Sun Mar 26 18:45:01 IRDT 2017
گرداب آرزوهایی که 5G برآورده می کند Sun Jan 27 12:29:01 IRST 2019
خبرگزاری فارس پاسخ سعودی‌ها با شلاق و زندان به اعتراض کارگران خارجی Wed Jan 04 11:27:00 IRST 2017
سراج 24 کشور امروز از نظر اقتصادی در مرز بحران قرار دارد/ گام اول "دولت اقدام و اصلاح" شکستن رکود است Fri Apr 14 17:12:00 IRDT 2017
صراط بی‌خیال عدم رفع تحریم‌ها گربه‌های دیپلمات انگلیس را بچسبید! Sat Feb 03 11:58:08 IRST 2018
پارسینه از سرگیری فوری مذاکرات صلح یمن Tue Apr 18 20:40:32 IRDT 2017
بورس نیوز وضعیت مطلوب بنزین توزیعی کشور Wed Feb 06 09:36:07 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی 2 همدانی به اردوی جام جهانی تیراندازی دعوت شدند Sun Apr 29 18:59:00 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا همایش استانی《پلی به سوی آرامش》در دانشگاه بیرجند برگزار شد+تصاویر Tue Mar 07 16:03:53 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران کشف سلاح شکاری غیر مجاز در لنگرود Tue Jul 10 14:24:08 IRDT 2018
شارا مدیرروابط عمومی هواپیمایی کشور در جشنواره روابط عمومی اصفهان: فعالیت روابط عمومی بدون استفاده از رسانه ناقص است Wed May 24 15:07:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر ترامپ: هیچ ثبانی بین تیم ستاد انتخاباتی با روسیه وجود نداشت Sun Feb 18 00:37:09 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران از جشنواره‌ی تئاتر شهرزاد چه خبر؟ Sat Apr 28 10:01:30 IRDT 2018
جماران 300 میلیارد ریال به حساب مرزنشینان آذربایجان غربی واریز شد Mon Mar 18 18:32:15 IRST 2019
واحد مرکزی خبر خشکسالی ، گرد و غبار و بحران آب ؛ عوامل مهم مهاجرت به حاشیه ها Thu Jul 27 11:52:38 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم دادستان اردبیل: بهانه‌جویی‌های بی‌مورد در قبال سرمایه‌گذاران قابل قبول نیست Tue Jan 29 17:10:16 IRST 2019
خبرگزاری نسیم 8 دلیل اقتصادی برای توسعه پیام رسان بومی/ ظرفیت درآمدزایی 9 میلیارد دلاری پیام رسان بومی برای کشور Sat May 12 11:00:06 IRDT 2018
نامه نیوز قاچاقچیان سوخت هر دقیقه 138تا 277میلیون تومان به جیب می‌زنند/ کارت سوخت بازمی گردد Thu Oct 18 10:01:18 IRST 2018
آریا رسانه‌ها دستاوردهای انقلاب را برای نسل جوانان تبیین کنند Thu Jan 17 22:52:24 IRST 2019
خبرگزاری فارس برگزاری مسابقات سراسری قرآن و عترت کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی Tue Feb 27 15:25:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ستاد مردمی جنبش 96 درصدی حامیان قالیباف اعلام موجودیت کرد Thu May 04 15:17:27 IRDT 2017
خبر خودرو - کیا کادنزا ایمن شناخته شد Sat Apr 29 11:28:00 IRDT 2017
تی نیوز وضعیت اسفبار سزارین در ایران Wed Apr 11 01:22:20 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا شورین پتانسیلی ناشناخته در گردشگری روستایی Tue Dec 19 16:13:06 IRST 2017
پارسینه شهرداری تهران را به جهانگیری می دهند؟ Tue May 23 09:22:01 IRDT 2017
شفاف تایوان: بر سر دموکراسی مصالحه نمی‌کنیم Wed Feb 20 16:12:01 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران برگزاری لیگ استانی ووشو در زنجان Thu Feb 23 12:30:14 IRST 2017
بهار نیوز بجای تاجر و بازاری از کارآفرین استفاده کنید Sat Sep 16 11:53:29 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم تحریم کلید خورد Sun Jul 30 07:19:56 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دستگاه قضایی درمجازات مفسدان اقتصادی جدی است Fri Nov 16 15:13:00 IRST 2018
فرادید گفتگو با متهمی که در خودرو‌ها را در 30 ثانیه باز می‌کرد Tue Aug 14 17:35:49 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران حضور رمضانی در سیاه جامگان منتفی شد Tue Jan 03 15:04:08 IRST 2017
انتخاب تصاویر : دیدنی‌های امروز پنج‌شنبه 28 دی‌ماه Thu Jan 18 11:34:44 IRST 2018
ایلنا پیونتک پادشاه جدید شهر میلان Sat Mar 16 15:04:26 IRST 2019
پول نیوز سرانجام کرایه‌های تاکسی در سال96 Fri Apr 28 18:01:59 IRDT 2017
جهان نیوز وصیت‌نامه خواندنی محسن وزوایی/ جنازه ام را روی مین‌ها بیاندازید Tue May 01 07:35:24 IRDT 2018
آفتاب ایران پیام داور ایرانی به جشنواره مستند آمریکایی به دلیل غیبت اش Sun Feb 24 13:50:13 IRST 2019
واحد مرکزی خبر درخشش کامپوند بازان ایران در چین تایپه Tue Jul 10 09:15:01 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تلاطم ارزی به زیان تولید و بخش خصوصی است/ دولت از دستاورد خود در ایجاد ثبات اقتصادی دفاع می‌کند Wed Apr 11 20:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تایید حکم حبس چهارساله دمیرتاش Wed Dec 05 14:14:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی مجهزترین نگارخانه ایران در مشهد افتتاح شد Wed Jan 25 23:00:00 IRST 2017
ایسکانیوز پذیرش دانشجو در همه رشته های ارشد دانشگاه آزاد مانند سابق ادامه دارد Thu Jul 06 17:34:53 IRDT 2017
ایسکانیوز کتابدار موتور کتابخانه است/هرگز تن به محافظه کاری ندادم Sat Jan 27 12:30:00 IRST 2018