ایران آنلاین - Tue Apr 25 11:26:16 IRDT 2017 نمایش خبر

ارمغان بعثت برای تحول اخلاقی بشر

برانگیخته شدن ختمی مرتبت در روز 27 رجب به عنوان بزرگ ترین تحول بشریت به شمار می رود، به طوری که سرانجام این رویداد مهم دینی اتمام مکارم اخلاق است.

ایران آنلاین /بعثت حضرت محمد مصطفی (ص) در روز 27 رجب به عنوان رویداد دینی مهمی به شمار می رود که با توجه به گفته های حضرت تکمیل کننده مکارم اخلاق خواهد بود. 
 
  برانگیخته شدن رسول گرامی اسلام و سرآغاز نزول وحی را می توان روز هدایت بشر به سوی نور و دوری از ظلمات نیز خواند، چرا که بعثت تأثیر مهمی بر تحول بشریت دارد. بعثت رسول گرامی اسلام از اهمیت فراوانی برای دیگر ادیان هم برخوردار است، به طوری که دیگر رسل در کتاب هایشان به وضوح به مسأله بعثت اشاره کرده اند و این مهم از اهمیت رویداد دینی حکایت می کند.
 
 
   
 
 
 بعثت  و جایگاه این رویداد در تحول اخلاقی بشر 
 
 
   
 
 
  بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) یا برانگیخته شدن آن حضرت به مقام رسالت، مهم‌ترین فراز از تاریخ اسلام بوده و نزول قرآن کریم نیز از این زمان آغاز می‌شود.
 
 
   
 
 
  کلمه بعثت به معنای «برانگیخته شدن» بوده و در اصطلاح به مفهوم فرستاده شدن انسانی از سوی خداوند متعال برای هدایت دیگران است. روز مَبْعَث، روزی است که حضرت محمد(ص)، پیامبر گرانقدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، 27 رجب روز مبعث است.
 
 
   
 
 
  حضرت محمد مصطفی(ص) در روز (27 رجب) سال 40 عام الفیل، همزمان با سال 13 پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط (جبرئیل) و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.
 
 
   
 
 
  مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. بعثت تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه هایی که در رقص شمشیرها زخمی می شد و در جنگل نیزه ها جان می باخت. آن روزها، دخترکان معصوم، به جای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک به خواب فرو می رفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت ها، جان به بارش تیرها می دادند و زنان بی پناه، در بند اسارت می زیستند. چه جانکاه است خارهایی در پای بشریّت فرو می رفت و چه زخم هایی دل عاطفه ها را زخمی می‌کرد، مبعث، مرگ قساوت ها و شرارت ها ست، روز مرگ کرامت هایی که به پای بت ها قربانی می شد؛ روز مرگ جهل و شرک و پرستش های ناروا بود.
 
 
   
 
 
  در واقع مبعث رویداد مهمی است که جایگاه ارزنده‌ای در تحول بشری دارد و باید به فلسفه وجود این رویداد مهم پرداخت، جهل، خرافه پرستی، حضور خدایان به عدد ایام سال در ناب ترین و خالص ترین مکان این مهم را یاد آور می شد که نیاز به وجود ناجی حس می شد و چه زیبا خداوند فرستاد فرستاده ایی را که جهان را به راه خداوندی هدایت کرد و بدون شک معلم و تمام کننده اخلاق بود.
 
 
   
 
 
 مبعث از نگاهی نو 
 
 
   
 
 
  روز مَبْعَث بر پایه باورهای اسلامی و به استناد تاریخ دین اسلام، روزی است که حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. وی در غار حرا توسط جبرییل و از سوی خداوند بلند مرتبه به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که بت پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام خداوندی را به مردم برساند. در این زمان رسول الله 40 سال داشته و در مکه بود.
 
 
  
 
 
 مبعث چه روزی است؟
 
 
   
 
 
  محمد ابن عبدالله در روز 27 رجب سال 40 عام الفیل یعنی سیزده سال پیش از هجرت به نبوت برانگیخته شد. البته اقوال متفاوتی وجود دارد اما باید گفت در این روز در غار حرا، جبل النور و شهر مکه مبعوث شد. گرچه برخی علما بعث وی را در ایام دیگری نقل کرده اما به وضوح باید گفت در هر روز یا زمانی که بوقوع پیوسته است نتیجه بعثت دوری بشریت در هر عصر و زمان از خرافه پرستی و جهل بوده است.
 
 
  
 
 
 ماجرای بعثت رسول گرامی اسلام 
 
 
   
 
 
  حضرت محمد (ص) در سال یک ماه را برای عبادت و راز و نیاز به کوه می رفتند در یکی از راز و نیازهایش با خداوند بلند مرتبه جبرییل  فرود آمده و وی را به خود می فشارد محمد (ص) را به نبوت مبعوث و وی را به منظور هدایت مردمش به سوی خداوند فرا می خواند همه بر این باورند شاید رسول خدا دچار نوعی وهم و خیال شده است اما به هرسو که می نگرد معرفت الهی را نظاره می کند و جبرییل را می بیند بعثت چنان رویداد عظیم و فراز بزرگی از اسلام است که همیشه ایام تازگی داشته، چرا که جهان تا ابد نیازمند و تشنه اخلاق نبوی خواهد بود.
 
 
   
 
 
 فلسفه وجودی بعثت 
 
 
   
 
 
  جهان در آستانه بعثت حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه و آله در انحطاط و بحران شگفت انگیزی قرار داشت. جهالت، غارتگری، ظلم و ستم، تضییع حقوق ضعیفان و محرومان، فساد و بی بند و باری، تبعیض و ناعدالتی، نگرانی و دلهره، دوری از اخلاق و انسانیت، تمام جوامع بشری را در آن روزگار فرا گرفته بود.
 
 
   
 
 
  در این میان منطقة جزیرة العرب و به ویژه شهر مکه از منظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، پایین ترین و بدترین وضع را تحمل می‌کرد. خضوع اعراب جاهل در مقابل چوبهای خشکی که به صورت بت درست شده بود و اهالی مکه در مقابل آن اجسام بی جان قربانی‌ها کرده و استمداد می طلبیدند، هر انسان فهمیده و عاقلی را به تعجب و تأسف وا می داشت. زنان نه تنها از حقوق اساسی خود محروم بودند، بلکه همانند کالای بی جان خرید و فروش می شدند.
 
 
   
 
 
 بعثت از نگاه معصومین(ع) 
 
 
   
 
 
  اما معصومین و ائمه(ع) به اهمیت این رویداد مهم دینی به دفعات اشاره کرده اند، امام علی (ع) در فرازی از کتاب ارزشمند نهج البلاغه در خصوص اهمیت بعثت فرموده است: در هیچ خانه ای، اسلام راه نیافت، جز خانه رسول خدا (ص) و خدیجه. و من سوّمین آنان بودم، من نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبّوت را استشمام می کردم. هنگامی که وحی بر پیامبر فرود آمد، ناله شیطان را شنیدم. گفتم: ای رسول خدا! این ناله کیست؟ گفت: شیطان است که از پرستش خویش مأیوس شد و فرمود: علی! تو آنچه را من می شنوم، می شنوی و آنچه را که من می بینم، می بینی؛ جز اینکه تو پیامبر نیستی؛ بلکه وزیر من هستی و به راه خیر می روی.
 
 
   
 
 
   
 مبعوث شدن حضرت محمد (ص) در دیگر ادیان
 
 
   
 
 
  دیگر ادیان هم به اهمیت بعثت و برانگیخته شدن ختمی مرتبت پی برده اند به طوری که در کتاب مقدس دیگر پیامبران به موضوع مهم نزول پیامبری اشاره شده است که وی را احمد نامند در تورات حضرت موسی (ع) و انجیل حضرت عیسی (ع) به وضوح به اهمیت بعثت و لزوم نزول آخرین فرستاده پرداخته شده است.
 
 
   
 
 
 بعثت از دیدگاه حضرت امام خمینی ( ره ) و مقام معظم رهبری 
 
 
   
 
 
  امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام عظمی ولایت نیز در گفته های شان به اهمیت بعثت پرداخته اند. امام در فرازی گهربار در بیاناتش می فرماید: غایت بعثت همان است که خدای تبارک و تعالی در سوره جمعه فرموده است: «هو الذی بعث فی الامیین رسولاً منهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلالٍ مبین» غایت بعثت اینهایی است که در این آیه شریفه ذکر می فرماید. می فرماید که: «خدای تبارک و تعالی آن خدایی است که مبعوث کرده است در بین شما از خود شما یک رسولی، یک فرستاده ای و این فرستاده این چند امر را از طرف خدا باید انجام بدهد «یتلوا علیهم آیاته» آیات خدا را بر مردم قرائت کند.
 
 
   
 
 
  قرآن آیات الهی است و انگیزه بعثت، آوردن این کتاب بزرگ است و تلاوت کردن این کتاب بزرگ و آیه عظیم الهی است.گرچه همه عالم آیات حق تعالی هستند لکن قرآن کریم فشرده از تمام خلقت و تمام چیزهایی که در بعثت باید انجام بگیرد، قرآن کریم یک سفره ای است که خدای تبارک و تعالی به وسیله پیغمبر اکرم در بین بشر گسترده است که تمام بشر از آن هر یک به مقدار استعداد خودش استفاده کند.
 
 
   
 
 
  همچنین حضرت آیه الله خامنه ای (مد) نیز در خصوص اهمیت بعثت می فرمایند: ما در جمهوری اسلامی در ایران بیست سال هر جا که توانسته ایم تکلیف واهداف را مقدم بداریم و خودمان را اشخاص را خودها را هواها را تضعیف کنیم پیش رفته ایم اما هر وقت عکس این شده است ضربه خورده ایم در طول دوران هشت سال جنگ تحمیلی کسانی که در جزییات ماجراها قرار داشتندبهتر می دانند هر جا که روح وظیفه حاکم بود و منیت‌ها در دست اندرکاران امر کم بود پیش رفتیم اما هر جا که منیت آمد، آسیب پذیری هم آمدامروز هم همین طور است.کند.
 
 
   
 
 
 نخستین آیاتی که بر خاتم انبیا در بعثت نازل شد 
 
 
   
 
 
  در واقع نخستین آیاتی که بر خاتم انبیا نازل شد به آیات نخستین سوره علق می توان اشاره کرد که به امر ( اقرا) یعنی خواندن می کند در این حالت محمد (ص) اعلام می کند که نمی دانم و جبرییل به وی معرفت و دانش الهی را می آموزد و سپس زمانی که از نوع خواندن می گوید جواب می نود بخوان به نام پروردگارت و سپس به بی ارزش بودن انسان اشاره و به بزرگی خالق یکتا اشاره می کند. این است نخستین آیات خداوندی که بلافاصله به وی امر می شود به مردم اعلام و اعلان شود.
 
 
   
 
 
 اهمیت یادگیری علم در نزول نخستین آیات الهی 
 
 
   
 
 
  با توجه به نزول آیات قرآنی مبنی بر خواندن باید به این نکته پی برد که یادگیری در اسلام از اهمیت فراوانی برخوردار است (اقرا) یعنی بخوان پس در وهله نخست خواندن ار اهمیت ویژه ایی برخوردار است یادگیری علم بر همگان و اجب است و در آیات بعدی یادگیری نام خداوند را به بنده و رسولش متذکر می شود. چنانکه در غزوه بدر پیامبر  با اسیران بسیار رئوف و مهربان بوده و اعلام کرده هر اسیری که بتواند 10 مسلمان را علم بیاموزد آزاد است.
 
 
   
 
 
 نخستین ایمان آورندگان 
 
 
   
 
 
  بدون شک پس از نزول جبرییل پیامبر با حالتی لرزان به منزل رفته و خود را دور لحافی می پیچد تا این که آیات سوره مدثر نازل می شود جریان نزول وحی را به خدیچه گفته و وی نخستین زن مسلمان به شمار می رود از مردان نیز امام علی (ع) نیز به دعوت رسول الله (ص) لبیک گفته و نخستین ابمان آور ندگان مرد در قبیله عرب لقب می گیرند.
 
 
   
 
 
 رحمانی: بعثت روز تکامل انسانیت است 
 
 
   
 
 
  محمدرضا رحمانی کارشناس دینی درباره اهمیت بعثت ختمی مرتبت، اظهار کرد: بعثت به عنوان یکی از مهم‌ترین رویداد دینی از اهمیت ویژه ایی در تکامل بشریت برخوردار است و به طوری که روز تکامل بشریت را می توان نامید. در واقع همه ما برانگیختگی خواهیم داشت و آن روز بعثت حضرت مهدی (عج) است. با توجه به تکامل اخلاق بسیار تاثیر زیادی در زندگی های امروزی دارد و تأسی پذیرفتن از بعثت و فلسفه وجودی بعثت می تواند ما را به هدایت واقعی در راه انسانیت برساند.
 
 
   
 
 
  وی در ادامه افزود: روز های دیگری برای ما از اهمیت ویژه ایی برخوردار است که می توان به غدیر، میلاد امام زمان(عج) اشاره کرد، اما بعثت و هدف از خلق این رویداد تکمیل کننده اخلاق است. 
 
 
   
 
 
  رحمانی گفت: در واقع بعثت مقدمه عاشورا است، چرا که با عاشورا و قیام امام حسین (ع) بعثت ختمی مرتبت حضرت محمد (ص ) زنده و احیا نگه داشته شده است. 
 
 
 
 
  این کارشناس دینی با اشاره به اعمال این روز مبارک، تصریح کرد: زیارت امیرالمومنین(ع)، به جای آوردن نماز دو رکعتی و قرائت سوره حضرت محمد(ص) و صلوات و گرفتن روزه از مستحبات این عید عظیم است.
 
 
   
 
 
  وی در پایان یا دآور شد: امیدوارم که با تأسی گرفتن از برکات بعثت زندگی امروزی را جلای بخشیده تا هر چه بهتر به سوی خداوند گام برداشته و حیات را  مملو از خیر و برکت سازیم.
 
 
   
 
 
  گفتنی است، بعثت به عنوان رویدادی الهی و گام مهمی در راستای تکامل بشریت به شمار رفته و خروجی آن مکارم اخلاق است و از اعیاد ما مسلمانان محسوب که از برکات این روز تاسی گرفته می شود.
 
 
   
 
 
   
 
 
 /باشگاه خبرنگاران
ایران آنلاین آپاچی سعودی دریمن سرنگون شد Thu Sep 06 09:13:29 IRDT 2018
ایران آنلاین به همت بنیاد برکت 200 مدرسه در مهرماه افتتاح می شوند Sun Jul 09 13:22:56 IRDT 2017
ایران آنلاین مهاجری: ترمز ذوب‌آهن را می‌کشیم Mon Dec 26 11:30:32 IRST 2016
ایران آنلاین مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی‌ چابهار Fri Dec 07 14:57:57 IRST 2018
ایران آنلاین زلزله زدگان سرپل ذهاب نیازمند وسایل سرمایشی Fri Apr 20 12:18:28 IRDT 2018
ایران آنلاین خانم معلم یاسوجی پیش از مرگ به 5 بیمار حیات تازه بخشید Mon Sep 25 10:59:34 IRST 2017
ایران آنلاین دستگیری عامل وحشت در شفت Sat May 27 19:09:20 IRDT 2017
ایران آنلاین جنجالی که زنانِ روی چراغ‌ عابرپیادۀ استرالیا راه انداختند Wed Mar 08 08:44:50 IRST 2017
ایران آنلاین ریشه اختلال خواب شبانه در آلودگی های صورتی محیط کار Tue Jun 19 16:08:01 IRDT 2018
ایران آنلاین حمایت دوباره نوبل از جلادی که روزگاری سمبل مظلومیت میانمار بود Wed Sep 13 10:11:54 IRDT 2017
ایران آنلاین حقوق فروردین ماه مستمری بگیران واریز شد Thu Apr 19 08:12:21 IRDT 2018
ایران آنلاین همتی: 35 درصد واحدهای پلاسکو بیمه بودند Mon Jan 23 12:51:43 IRST 2017
ایران آنلاین ژان لوک گدار و ابراهیم گلستان در یک فیلم همبازی می‌شوند Mon Jun 18 09:28:29 IRDT 2018
ایران آنلاین بهبودیافتگان باید در چرخه اشتغال قرار بگیرند Sun May 21 15:37:36 IRDT 2017
ایران آنلاین سه جایزه به جوایز کتاب بریتانیا اضافه شد Sat Jan 06 09:28:00 IRST 2018
ایران آنلاین تقاضای نفت 20 هزار بشکه کمتر شد Sat Sep 15 14:21:01 IRDT 2018
ایران آنلاین انتشار بدافزارها با عبور از فیلترینگ تلگرام Mon May 28 14:14:09 IRDT 2018
ایران آنلاین روزنامه‌نگار شمارگان‌ساز Thu Jan 25 09:55:28 IRST 2018
ایران آنلاین بهروز نعمتی: طرح حذف مطهری برای شیطنت و سهم خواهی بود Sun May 28 11:08:56 IRDT 2017
ایران آنلاین «پوکمون گو» عامل 100هزار تصادف رانندگی Tue Nov 28 12:06:39 IRST 2017
ایران آنلاین دستگیری عامل تیراندازی مرگبار بوشهر Fri Feb 10 11:53:13 IRST 2017
ایران آنلاین تعداد فرآورده طبیعی دارویی در کشور قابل توجه است Sun Jan 01 12:25:36 IRST 2017
ایران آنلاین مردم کمتر آیفون می خرند Thu May 04 10:15:25 IRDT 2017
ایران آنلاین بازسازی یادمان مصدق در بلاتکلیفی Tue Apr 24 14:22:37 IRDT 2018
ایران آنلاین تماشای یک عشق واقعی در نمایش «راشون» Sat Aug 12 12:14:25 IRDT 2017
ایران آنلاین فعال سیاسی اصلاح طلب: شهرداری تهران شریک آن چهار درصد است Fri May 05 11:16:43 IRDT 2017
ایران آنلاین آغاز به کار یازدهمین نمایشگاه بین المللی بانک، بورس و بیمه Mon Apr 16 11:32:40 IRDT 2018
ایران آنلاین جهان در هفته ای که گذشت از چشم گاردین Wed May 31 15:33:14 IRDT 2017
ایران آنلاین روزگار رنگ پریده نقاشی قهوه خانه ای Wed Oct 10 03:59:00 IRST 2018
ایران آنلاین پیام اینستاگرامی ترانه علیدوستی برای حمایت از روحانی + تصویر Thu May 11 10:55:48 IRDT 2017
ایران آنلاین سکه همچنان در محدوده 2میلیون و 900 هزار تومان Sat Jun 30 17:13:58 IRDT 2018
ایران آنلاین اردوغان : هدف ما به دست آوردن قلب‌ها است! Tue Jan 23 13:27:58 IRST 2018
ایران آنلاین انهدام شبکه قاچاقچیان بین المللی مواد مخدر شیمیایی Sat Feb 11 10:14:43 IRST 2017
ایران آنلاین آغاز کار دبیرخانه جشنواره کتاب سال «سبک زندگی» Wed Sep 13 13:38:35 IRDT 2017
ایران آنلاین کاربران ویندوز به 1.5 میلیارد نفر رسید Tue Oct 30 13:29:25 IRST 2018
ایران آنلاین توضیحات « وزیر علوم» درباره وضعیت دانشجویان بازداشتی ناآرامی‌های دی‌ماه Wed Jul 18 09:50:36 IRDT 2018
ایران آنلاین 30 میلیون دلار برای باروری ابرها نیاز است Wed Jan 10 15:07:16 IRST 2018
ایران آنلاین بیش از 12 هزار داوطلب در آزمون استخدامی کشور ثبت نام کرده اند Mon May 14 09:46:10 IRDT 2018
ایران آنلاین نقش بازی کردن زن جوان در باند سرقت و زورگیری Wed May 09 16:56:31 IRDT 2018
ایران آنلاین سه لنج باری در بوشهردر آتش سوخت Thu Jul 12 22:13:03 IRDT 2018
ایران آنلاین حواشی دیدنی جام جهانی Mon Jul 02 15:56:43 IRDT 2018
ایران آنلاین انفجار گاز در منزل مسکونی در کرج Sun Mar 12 17:30:12 IRST 2017
ایران آنلاین 10 نجات معجزه‌آسای برتر از مرگ ! Mon May 15 11:27:13 IRDT 2017
ایران آنلاین آموزش فنی و حرفه‌ای سه ساله می شود Sun Apr 16 13:15:38 IRDT 2017
ایران آنلاین بازیگر «شهرزاد» در بیمارستان بستری شد Tue Jul 18 17:43:24 IRDT 2017
ایران آنلاین راه درستی که مهدوی کیا می‌رود Sun Jul 22 00:12:00 IRDT 2018
ایران آنلاین مقصد شادپیمایی جشنواره تئاتر تهران - مبارک بوستان آب و آتش است Sun Jul 29 10:18:24 IRDT 2018
ایران آنلاین انصارالله یمن پهپاد جاسوسی ائتلاف عربی را سرنگون کرد Thu Jan 25 11:22:24 IRST 2018
ایران آنلاین استقبال توئیتری « ایپک» از تصویب سه طرح علیه حزب‌الله لبنان در کنگره آمریکا Thu Oct 26 10:05:44 IRST 2017
ایران آنلاین شهرام مکری ترویج همجنسگرایی«هجوم» را تکذیب کرد Mon Feb 26 14:00:39 IRST 2018
ایران آنلاین تولید «سم شیطان» تضمینی بر تداوم برنامه‌های هسته‌ای کره‌شمالی Sat Oct 28 14:57:13 IRST 2017
ایران آنلاین اتفاق عجیب در جشن سینما/مجری با موتور آمد + عکس Wed Sep 13 00:05:40 IRDT 2017
ایران آنلاین دلیل خروج رسمی «عمار الحکیم» از «مجلس اعلای اسلامی» عراق چیست؟ Tue Jul 25 10:37:56 IRDT 2017
ایران آنلاین پایان ممنوع‎التصویری خانم مجری باسابقه تلویزیون Tue Nov 07 10:19:25 IRST 2017
ایران آنلاین مأموریت پمپئو در کره شمالی چه بود؟ Sun Apr 29 20:04:08 IRDT 2018
ایران آنلاین سراب رهایی از اعتیاد در چند ساعت Thu Apr 20 12:07:19 IRDT 2017
ایران آنلاین 50 روز تا آغاز جام ملت‌های آسیا Fri Nov 16 19:19:34 IRST 2018
ایران آنلاین محور کرج - چالوس بازگشایی شد Sun Jan 29 19:13:50 IRST 2017
ایران آنلاین دستگیری راننده زورگیر در کرمانشاه Thu Aug 02 13:47:03 IRDT 2018
ایران آنلاین نرخ ارز را آزاد کنید؛ حباب ها می ترکد Tue Jun 26 09:32:53 IRDT 2018
ایران آنلاین مرغ 9200 تومان فروش رفت Mon Sep 17 12:25:35 IRDT 2018
ایران آنلاین سقوط فروش گوشی های هوشمند در چین Mon May 07 18:36:51 IRDT 2018
ایران آنلاین درخواست وصی محمود گلابدره ای از مردم برای خرید رمان «‌دال» Mon Dec 18 12:30:03 IRST 2017
ایران آنلاین تعویض های تکراری درد یدارهای استقلال! Sat Aug 12 14:11:05 IRDT 2017
ایران آنلاین پسر رئیس پلیس، قاتل شد+تصاویر Fri Feb 02 22:27:16 IRST 2018
ایران آنلاین درخواست شرکت های معتبر و چند ملیتی اروپایی برای حضور در صنعت پتروشیمی Sun Dec 24 16:22:11 IRST 2017
ایران آنلاین تصادف زنجیره ای خونین در محور کرج- کندوان Fri Sep 07 10:11:44 IRDT 2018
ایران آنلاین چرا نمی‌توانیم «خبر مهم» تولید کنیم؟ Mon Nov 26 07:09:00 IRST 2018
ایران آنلاین روزنامه فرانسوی از پایان دورۀ ابرقدرتی آمریکا خبر داد Wed Sep 13 10:37:32 IRDT 2017
ایران آنلاین تصویر دختر هوادار فوتبال هنگام نماز خواندن در آزادی Fri Jun 29 18:31:41 IRDT 2018
ایران آنلاین تجاوز به گذرگاه عابر پیاده در تقاطع‌ها 20 هزار تومان جریمه دارد Sun Jun 10 14:12:39 IRDT 2018
ایران آنلاین چوب بیلیاردبازها جا ماند، زحماتشان بر باد رفت! Wed Jul 04 18:05:34 IRDT 2018
ایران آنلاین آزادی یک مادر زندانی با تلاش سحر دولتشاهی در پویش ارمغان آزادی Tue Apr 18 09:35:15 IRDT 2017
ایران آنلاین تشریح اعزام مددجویان کمیته امداد به سفرهای زیارتی Wed Jan 31 14:38:10 IRST 2018
ایران آنلاین مجری جنجالی و پرحاشیه دوباره به تلویزیون می رود Sat Apr 14 12:53:16 IRDT 2018
ایران آنلاین ادعای هسته ای عضو جبهه پایداری Sat Dec 23 20:44:55 IRST 2017
ایران آنلاین ترامپ: ملکه انگلیس مرا 15 دقیقه منتظر گذاشت، نه من! Sat Aug 04 11:57:21 IRDT 2018
ایران آنلاین دژپسند: بخش خصوصی نباید پشت در اتاق وزیر اقتصاد منتظر بماند Sat Nov 03 20:23:17 IRST 2018
ایران آنلاین کولاک برف در محورهای تهران به چالوس و جاده هراز Mon Feb 12 15:05:11 IRST 2018
ایران آنلاین مهاجرت، مهیب‌ترین خطرِ تخریب سرزمین در ایران Wed Oct 10 01:00:00 IRST 2018
ایران آنلاین آثارعلمی مرحوم احمدی چراغ راه جویندگان حقیقت و معرفت خواهد بود Sun Jun 10 10:21:33 IRDT 2018
ایران آنلاین پنج فیلم پرفروش هفته Thu Mar 01 10:12:15 IRST 2018
ایران آنلاین پورسیدآقایی: طرح ترافیک جدید با هدف رفع ابهام تصویب شده است Sun Feb 25 11:37:34 IRST 2018
ایران آنلاین هزینه نگهداری هر معلول در طول یک سال برای دولت 24 میلیون تومان هزینه دارد Wed Aug 08 10:59:45 IRDT 2018
ایران آنلاین استپ وی 3.5 میلیون تومان گران شد Wed May 30 18:23:51 IRDT 2018
ایران آنلاین کانال تلگرامی هواشناسی کشاورزی راه‌اندازی شد Mon Jan 02 09:32:26 IRST 2017
ایران آنلاین لو رفتن اطلاعات میلیون ها کاربر فیس بوک و واتس اپ Fri Sep 07 14:08:56 IRDT 2018
ایران آنلاین تایید پخش زنده سخنان رییس‌جمهور از تلویزیون و رادیو / امشب ساعت 21 Mon Aug 06 15:24:07 IRDT 2018
ایران آنلاین رمان نویس ایرانی از جذابیت عام می گریزد Sat Dec 15 02:52:00 IRST 2018
ایران آنلاین غرق شدن جوان 17 ساله در استخر آب Sun Jul 15 18:21:46 IRDT 2018
ایران آنلاین قیمت نفت خام بصره کاهش یافت Thu Jan 11 16:59:38 IRST 2018
ایران آنلاین رییس سازمان لیگ: دلیل دلخوری فغانی را نمی‌فهمم/ آقای سیدجلال با این مدل حرف زدن هیچ اتفاق خوبی نمی‌افتد! Wed Jul 25 12:47:29 IRDT 2018
ایران آنلاین نشست خبری روحانی ساعت 17 امروز برگزار می شود Mon May 22 11:41:38 IRDT 2017
ایران آنلاین هوای تهران در شرایط سالم قرار دارد Sat Oct 06 10:38:50 IRST 2018
ایران آنلاین رهبر معظم انقلاب درگذشت آیت الله آقای حلیمی کاشانی را تسلیت گفتند Thu Feb 09 12:58:47 IRST 2017
ایران آنلاین ترامپ نباید «فرش قرمز» برای «دوترته» پهن کند Mon May 01 15:20:21 IRDT 2017
ایران آنلاین سفارتخانه‌های آمریکا سطح هشدار امنیتی خود را افزایش دادند Tue Dec 05 12:06:30 IRST 2017
ایران آنلاین موگرینی: مردم سوریه حق دارند که درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند Tue Apr 24 18:45:30 IRDT 2018
ایران آنلاین گوشی های دست دوم مشمول طرح رجیستری Tue Jan 16 11:04:05 IRST 2018
ایران آنلاین هر کس وعده پول بی زحمت را می دهد تخریب کننده آینده کشور است Sat May 13 17:59:03 IRDT 2017
جوان آنلاین راه‌اندازی واحد طراحی و ساخت المان‌های سازه‌ای در شهرداری منطقه 5 Tue Feb 13 17:07:57 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تجدید میثاق رییس جمهوری و اعضای هیات دولت با آرمان های امام راحل Mon Jan 30 12:08:00 IRST 2017
تی نیوز استخدام مهندس معمار مسلط به ا توکد و 3Dmax و ضوابط شهرداری Mon Apr 16 16:29:22 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران اجرای برنامه جامع پیشگیری از چاقی کودکان با مراقبت‌های پیش از بارداری Sat Nov 10 09:57:08 IRST 2018
اقتصاد آنلاین اقدام به قطع بودجه نفتی قبل از آنکه دیر شود Sat Apr 15 06:48:57 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران هت تریک شیرجه ایران در طلا/ تیم شیرجه 10 متر دوبل ایران هم طلا گرفت Sun May 21 19:45:57 IRDT 2017
تابناک 44 خبرنگار در 2018 کشته‌ شده‌اند Thu May 03 15:14:57 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نمایشگاه کالاهای اقتصاد مقاومتی در شهرستان دامغان برگزار شد Fri Feb 10 09:42:43 IRST 2017
پارسینه شماره‌گذاری خودروهای پرمصرف ازسرگرفته می‌شود Tue Oct 10 12:07:56 IRST 2017
برنا با هشدار مدیریت بحران؛ احتمال لغو بازی جدی تر شد Wed Feb 01 17:05:53 IRST 2017
روزنامه کیهان بدهی‌های ارزی ایران طی یک‌سال اخیر افزایش یافت Mon Nov 13 21:15:10 IRST 2017
روزنامه قانون تپه‌ ماهور، قربانی تپش حیات شهری Mon May 07 14:00:00 IRDT 2018
انتخاب تصاویر: دیدنی‌های امروز یکشنبه 22 مردادماه Sun Aug 13 11:47:12 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران تحویل ساختمان پایگاه فوریت ‌های پزشکی اصفهانک به اورژانس 115 Wed Mar 01 11:50:21 IRST 2017
پول نیوز ما را نابود نکنید! Mon Jun 18 08:08:10 IRDT 2018
روزنو بمب بزرگ و جنجالی مدنظر استقلال با تیم جدیدش به توافق رسید! Mon Jun 19 15:20:01 IRDT 2017
اتاق خبر24 قهرمان کشتی به قتل رسید Sat Jul 29 19:06:00 IRDT 2017
تی نیوز 12 کالای صادراتی به عراق بازرسی نمی شوند + اسامی Thu Apr 12 18:50:41 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین حدود 40 درصد از کل واردات کشور کالاهای مصرفی است/ بخشنامه های ارزی دولت غیر عملیاتی است Wed Jun 27 15:27:00 IRDT 2018
اتاق خبر24 جدول قطعی برق استان خراسان جنوبی در روز یکشنبه 24 تیرماه 1397 Sun Jul 15 12:08:00 IRDT 2018
جماران تیم فوتبال ساحلی ملاباشی یزد به لیگ دسته اول کشور راه یافت Mon Nov 19 16:58:48 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: مخاطب واقعی ما همه مردم هستند Sat Jun 09 10:55:00 IRDT 2018
تابناک زائران حج بخوانند؛ کدئین و شیرین‌بیان هم جرم دارد Sun Jul 16 01:22:01 IRDT 2017
خبرگزاری فارس قرائت گزارش «عملکرد وزارت نفت» در نشست علنی چهارشنبه مجلس Mon Apr 03 11:58:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر آسمان فارس سخاوتمند شد Sat Feb 24 12:14:04 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم لزوم الگوگیری از رفتار امام صادق(ع) در برخورد با جریانات انحرافی Sat Jul 15 11:21:55 IRDT 2017
فرارو هشدار‌ ترکیه در‌ مورد‌ حملات‌ تروریستی‌ در‌ نوروز Sat Mar 18 00:10:35 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ترکیه: وضعیت کنونی ادلب باید حفظ شود Sun Sep 09 11:00:09 IRDT 2018
افکارخبر صادرات مرغ و تخم‌ مرغ همچنان بی‌رمق است Mon Aug 21 11:06:38 IRDT 2017
پول نیوز رایا مارکتینگ Tue Jul 24 09:06:21 IRDT 2018
خبرگزاری مهر 236 تن برنج پرمحصول در مازندران خریداری شد Sat Jan 20 13:10:34 IRST 2018
نامه نیوز هشدار سخنگوی وزارت خارجه: ایرانی‌ها از سفر به گرجستان خودداری کنند Mon Dec 10 12:50:47 IRST 2018
تهران پرس سازش در 5 پرونده به ارزش یک میلیارد و 231 میلیون در شعبه 640 شورای حل اختلاف Tue May 29 18:22:00 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین سراینده نوحه‌های معروف کیست؟ Tue Sep 26 02:54:00 IRST 2017
فردا مصری: تهران ابرشهری با آهنگ توسعه یکنواختی شده Sat Jul 01 13:54:54 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو حمایت روسیه از تقویت همکاری‌های دوجانبه با ایران در همه زمینه‌ها Mon Jan 30 11:51:38 IRST 2017
برنا آستانه قزاقستان، اولین حریف پتروشیمی در قاره کهن Fri Sep 08 15:25:09 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو پس از خروج آمریکا از برجام هنوز اقدام جدی از سوی اروپا نداشتیم Sun Jun 10 11:40:29 IRDT 2018
پرس شیعه عفو بین الملل: باید به عربستان برای توقف سرکوبگری فشار وارد شود Mon Aug 06 18:36:53 IRDT 2018
فرارو دستگیری عوامل شهادت دو پلیس پایتخت Sun Apr 02 23:57:39 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا مردم دزفول با گل و شمع یاد آتش نشانان فداکار را زنده نگه‌داشتند +تصاویر Tue Jan 24 11:55:37 IRST 2017
خبرگزاری مهر انجام 17 عملیات توسط آتش‌نشانان همدانی طی 24 ساعت گذشته Wed Jun 21 10:44:43 IRDT 2017
خبرگزاری فارس سه ماه برای انتصاب رئیس دانشگاه آزاد وقت داریم Thu May 11 16:58:00 IRDT 2017
میزان یک جن پایتخت را به هم می ریزد Tue Nov 21 12:00:02 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران هوای تهران سالم است Thu Dec 13 11:47:47 IRST 2018
خبرگزاری نسیم 24 درخواست تأسیس مؤسسه مطبوعاتی جدید پذیرفته شد Wed Jul 25 14:32:02 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم فردا؛ قرعه‌کشی مرحله سوم جام حذفی/ ورود تیم‌های لیگ برتری Tue Aug 22 10:16:02 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر کاشت صد هزار اصله نهال حرا درسواحل قشم Sat Dec 31 16:10:37 IRST 2016
خبرگزاری دانشجویان ایران دیدار معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد Sat Dec 15 08:56:39 IRST 2018
شبکه خبر محکومیت اظهارات سخیف رئیس جمهور امریکا در بیانیه پایانی اجلاس خبرگان رهبری Wed Sep 20 19:40:12 IRDT 2017
ایسکانیوز لزوم تحول در نگرش به معماری در دانشگاه‌ها Tue May 23 13:52:16 IRDT 2017
آریا تشریح عملکرد بنیاد در دولت یازدهم/ تأکید بر اجرای برنامه‌های تحول‌زا در بنیاد Tue Sep 19 14:43:40 IRDT 2017
شفاف میگرن؛ فاکتور هشداردهنده بروز سکته مغزی Sat Mar 11 12:50:52 IRST 2017
پارسینه رهبر انقلاب در دیدار جمعی از بسیجیان +عکس Wed Nov 22 12:38:20 IRST 2017
خبرگزاری مهر حضور زنان در ورزشگاه‌ها با عفت آنان سازگار نیست Tue Dec 05 10:53:14 IRST 2017
ایلنا نشست اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی 8 نوامبر در آستانه برگزار می‌شود Sat Oct 27 12:40:29 IRST 2018
دفاع مقدس تحریم آمریکا علیه مردم ایران جنایت جنگی است Mon Nov 12 12:43:26 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تشکیل کمیته حمایت از حقوق کاربران حوزه ICT Thu Aug 24 11:07:11 IRDT 2017
بی باک نیوز هنوز زنجیرسازی به عنوان یک رشته مستقل به ثبت ملی نرسیده است Thu Sep 28 07:44:01 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران چهره عمرانی اردبیل با انتخاب استاندار جدید در مسیر تحول قرار می‌گیرد Mon Oct 30 11:10:06 IRST 2017
پایگاه خبری الف جدال سلطان و شاهزاده Thu Oct 25 16:50:00 IRST 2018
ایسکانیوز مواد زدم و پدر و مادرم را کشتم !/ قاتل متواری در شهریار دستگیرشد Wed Jun 21 14:25:54 IRDT 2017
صبحانه با خبر درخواست عراق از آمریکا Sun Oct 14 23:27:08 IRST 2018
تی نیوز دلار آینده روشنی ندارد Sat Apr 14 02:09:01 IRDT 2018
اعتدال آخرین آمار جانباختگان زلزله کرمانشاه اعلام شد Wed Nov 22 13:49:56 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران برگزاری مسابقات کشور شطرنج اوپن در میاندوآب Sat May 05 10:43:30 IRDT 2018
مثلث بازیکن ایران در ترکیب 11 بازیکن برتر جام جهانی‌ Wed Jun 20 06:45:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی آیا تاوان آرزوهای شخصی دیگران برای رئیس جمهور شدن را ما باید بدهیم؟! Mon May 08 17:18:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران جاوید، تاینان، توکلی، شاه ماهی های نقل و انتقالات لیگ برتر فوتسال Wed Apr 12 13:30:07 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران مسابقات قرآنی به اندازه بیکاری جوانان باید در اولویت باشد/ مقام معظم رهبری از طرفداران ویژه مسابقات قرآنی هستند Tue Sep 05 10:13:14 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم حمیدرضا گرشاسبی: از مدیرعاملی پرسپولیس استعفا نکرده‌ام/ شرایط ماندن فراهم نشود فردی تازه نفس می‌آید Fri Dec 07 17:35:03 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا سبک زندگی و ساده زیستی امام توانست دنیا را تسخیر کند /خدمات نظام مقدس اسلامی برای نسل جوان بیان شود Fri Feb 02 15:34:04 IRST 2018
ایسکانیوز حضور سردار سلیمانی در دیدار مسئولان و خادمان راهیان نور با رهبر معظم انقلاب/ عکس Mon Mar 06 15:30:01 IRST 2017
میزان غربت غریبی‌ها+عکس Mon Sep 11 07:45:01 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو تغییر در جدول پخش شبکه نمایش/ مرور آثار مایکل داگلاس Sat Sep 29 13:55:25 IRST 2018
تابناک بولتون برای پوتین خط و نشان کشید Sat Dec 15 13:33:59 IRST 2018
صراط بازجویی از نتانیاهو به خاطر یک «موضوع نامعلوم» Tue Jan 03 22:21:32 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران مراسم اربعین حسینی در بیش از 10 بقعه متبرکه فارس Thu Nov 09 12:59:19 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم فیلم/تقلب در همه‌پرسی کردستان عراق با هدف بالا بردن میزان مشارکت Tue Sep 26 00:04:00 IRST 2017
تجارت نیوز 750 نوع کالا معاف از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی گمرک Wed Aug 29 09:20:36 IRDT 2018
بی باک نیوز سامانه جامع غذا و دارو امسال عملیاتی می شود Mon Apr 03 07:34:02 IRDT 2017
خبرگزاری مهر شماره هشتم فصلنامه «نقد کتاب قرآن و حدیث» روی دکه رفت Sat Jul 22 10:34:12 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم امدادرسانی به 50 خانوار گرفتار در محاصره آب منطقه جازموریان ادامه دارد/ تداوم امدادرسانی هوایی از فردا Fri Mar 24 00:17:05 IRDT 2017
تهران پرس آمریکا و کره جنوبی رزمایش های خود را به حالت تعلیق در آوردند Tue Jun 19 07:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر مشکلی با عربستان در روابط دوجانبه نداریم/آمانو از گذشته درس بگیرد Wed Sep 06 10:53:06 IRDT 2017
میزان رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری منصوب شد Mon Sep 11 08:24:41 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا سهم رژیم صهیونیستی از تجزیه عراق!/ کارتون Tue Oct 03 15:16:37 IRST 2017
آفتاب عکس / معلم‌هایی که زمین فوتبال دانش‌آموزان را از بقایای سیل پاک می‌کنند Mon Jul 24 07:33:20 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران عرضه 43 هزار تن مواد پلیمری در بورس کالا Tue May 08 09:55:34 IRDT 2018
یک ورزش مباشری در یک‌قدمی حضور در استقلال Mon Jul 23 14:12:10 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر البرز/تقویم روز واوقات شرعی+فیلم Wed Sep 26 07:29:50 IRST 2018
روزنامه آرمان روابط عمومی انتقاد اعضای مجمع تشخیص از احمدی‌نژاد/ دلیل غیبت روحانی و آملی لاریجانی را نمی‌دانم Tue May 29 15:10:59 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا عملیات جستجوی هواپیما به فردا موکول شد Sun Feb 18 20:19:05 IRST 2018
اعتدال اختلاس 67 میلیاردی در عمران کارکنان شهرداری تهران Tue Aug 21 16:28:32 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران تردید مهاجم سابق استقلال برای پیوستن به پرسپولیس Sun May 21 11:31:31 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم فوتبال جهان| برتری تاتنهام در بازی دراماتیک Thu Sep 27 00:44:21 IRST 2018
آفتاب ایران رییس جمهور انتخاب نجفی به سمت شهردار تهران را تبریک گفت Mon Aug 28 15:44:05 IRDT 2017
میزان معماری فینالیست های جام جهانی روسیه Sun Jul 15 18:40:50 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران سالروز آغاز عملیات «فتح 5» Thu Apr 13 10:59:31 IRDT 2017
پرس شیعه درالافتای مصر از افزایش اقدامات تروریستی در سومالی ابراز نگرانی کرد Mon Feb 20 21:53:31 IRST 2017