ایران آنلاین - Tue Apr 25 11:26:16 IRDT 2017 نمایش خبر

ارمغان بعثت برای تحول اخلاقی بشر

برانگیخته شدن ختمی مرتبت در روز 27 رجب به عنوان بزرگ ترین تحول بشریت به شمار می رود، به طوری که سرانجام این رویداد مهم دینی اتمام مکارم اخلاق است.

ایران آنلاین /بعثت حضرت محمد مصطفی (ص) در روز 27 رجب به عنوان رویداد دینی مهمی به شمار می رود که با توجه به گفته های حضرت تکمیل کننده مکارم اخلاق خواهد بود. 
 
  برانگیخته شدن رسول گرامی اسلام و سرآغاز نزول وحی را می توان روز هدایت بشر به سوی نور و دوری از ظلمات نیز خواند، چرا که بعثت تأثیر مهمی بر تحول بشریت دارد. بعثت رسول گرامی اسلام از اهمیت فراوانی برای دیگر ادیان هم برخوردار است، به طوری که دیگر رسل در کتاب هایشان به وضوح به مسأله بعثت اشاره کرده اند و این مهم از اهمیت رویداد دینی حکایت می کند.
 
 
   
 
 
 بعثت  و جایگاه این رویداد در تحول اخلاقی بشر 
 
 
   
 
 
  بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) یا برانگیخته شدن آن حضرت به مقام رسالت، مهم‌ترین فراز از تاریخ اسلام بوده و نزول قرآن کریم نیز از این زمان آغاز می‌شود.
 
 
   
 
 
  کلمه بعثت به معنای «برانگیخته شدن» بوده و در اصطلاح به مفهوم فرستاده شدن انسانی از سوی خداوند متعال برای هدایت دیگران است. روز مَبْعَث، روزی است که حضرت محمد(ص)، پیامبر گرانقدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، 27 رجب روز مبعث است.
 
 
   
 
 
  حضرت محمد مصطفی(ص) در روز (27 رجب) سال 40 عام الفیل، همزمان با سال 13 پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط (جبرئیل) و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.
 
 
   
 
 
  مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. بعثت تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه هایی که در رقص شمشیرها زخمی می شد و در جنگل نیزه ها جان می باخت. آن روزها، دخترکان معصوم، به جای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک به خواب فرو می رفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت ها، جان به بارش تیرها می دادند و زنان بی پناه، در بند اسارت می زیستند. چه جانکاه است خارهایی در پای بشریّت فرو می رفت و چه زخم هایی دل عاطفه ها را زخمی می‌کرد، مبعث، مرگ قساوت ها و شرارت ها ست، روز مرگ کرامت هایی که به پای بت ها قربانی می شد؛ روز مرگ جهل و شرک و پرستش های ناروا بود.
 
 
   
 
 
  در واقع مبعث رویداد مهمی است که جایگاه ارزنده‌ای در تحول بشری دارد و باید به فلسفه وجود این رویداد مهم پرداخت، جهل، خرافه پرستی، حضور خدایان به عدد ایام سال در ناب ترین و خالص ترین مکان این مهم را یاد آور می شد که نیاز به وجود ناجی حس می شد و چه زیبا خداوند فرستاد فرستاده ایی را که جهان را به راه خداوندی هدایت کرد و بدون شک معلم و تمام کننده اخلاق بود.
 
 
   
 
 
 مبعث از نگاهی نو 
 
 
   
 
 
  روز مَبْعَث بر پایه باورهای اسلامی و به استناد تاریخ دین اسلام، روزی است که حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. وی در غار حرا توسط جبرییل و از سوی خداوند بلند مرتبه به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که بت پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام خداوندی را به مردم برساند. در این زمان رسول الله 40 سال داشته و در مکه بود.
 
 
  
 
 
 مبعث چه روزی است؟
 
 
   
 
 
  محمد ابن عبدالله در روز 27 رجب سال 40 عام الفیل یعنی سیزده سال پیش از هجرت به نبوت برانگیخته شد. البته اقوال متفاوتی وجود دارد اما باید گفت در این روز در غار حرا، جبل النور و شهر مکه مبعوث شد. گرچه برخی علما بعث وی را در ایام دیگری نقل کرده اما به وضوح باید گفت در هر روز یا زمانی که بوقوع پیوسته است نتیجه بعثت دوری بشریت در هر عصر و زمان از خرافه پرستی و جهل بوده است.
 
 
  
 
 
 ماجرای بعثت رسول گرامی اسلام 
 
 
   
 
 
  حضرت محمد (ص) در سال یک ماه را برای عبادت و راز و نیاز به کوه می رفتند در یکی از راز و نیازهایش با خداوند بلند مرتبه جبرییل  فرود آمده و وی را به خود می فشارد محمد (ص) را به نبوت مبعوث و وی را به منظور هدایت مردمش به سوی خداوند فرا می خواند همه بر این باورند شاید رسول خدا دچار نوعی وهم و خیال شده است اما به هرسو که می نگرد معرفت الهی را نظاره می کند و جبرییل را می بیند بعثت چنان رویداد عظیم و فراز بزرگی از اسلام است که همیشه ایام تازگی داشته، چرا که جهان تا ابد نیازمند و تشنه اخلاق نبوی خواهد بود.
 
 
   
 
 
 فلسفه وجودی بعثت 
 
 
   
 
 
  جهان در آستانه بعثت حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه و آله در انحطاط و بحران شگفت انگیزی قرار داشت. جهالت، غارتگری، ظلم و ستم، تضییع حقوق ضعیفان و محرومان، فساد و بی بند و باری، تبعیض و ناعدالتی، نگرانی و دلهره، دوری از اخلاق و انسانیت، تمام جوامع بشری را در آن روزگار فرا گرفته بود.
 
 
   
 
 
  در این میان منطقة جزیرة العرب و به ویژه شهر مکه از منظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، پایین ترین و بدترین وضع را تحمل می‌کرد. خضوع اعراب جاهل در مقابل چوبهای خشکی که به صورت بت درست شده بود و اهالی مکه در مقابل آن اجسام بی جان قربانی‌ها کرده و استمداد می طلبیدند، هر انسان فهمیده و عاقلی را به تعجب و تأسف وا می داشت. زنان نه تنها از حقوق اساسی خود محروم بودند، بلکه همانند کالای بی جان خرید و فروش می شدند.
 
 
   
 
 
 بعثت از نگاه معصومین(ع) 
 
 
   
 
 
  اما معصومین و ائمه(ع) به اهمیت این رویداد مهم دینی به دفعات اشاره کرده اند، امام علی (ع) در فرازی از کتاب ارزشمند نهج البلاغه در خصوص اهمیت بعثت فرموده است: در هیچ خانه ای، اسلام راه نیافت، جز خانه رسول خدا (ص) و خدیجه. و من سوّمین آنان بودم، من نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبّوت را استشمام می کردم. هنگامی که وحی بر پیامبر فرود آمد، ناله شیطان را شنیدم. گفتم: ای رسول خدا! این ناله کیست؟ گفت: شیطان است که از پرستش خویش مأیوس شد و فرمود: علی! تو آنچه را من می شنوم، می شنوی و آنچه را که من می بینم، می بینی؛ جز اینکه تو پیامبر نیستی؛ بلکه وزیر من هستی و به راه خیر می روی.
 
 
   
 
 
   
 مبعوث شدن حضرت محمد (ص) در دیگر ادیان
 
 
   
 
 
  دیگر ادیان هم به اهمیت بعثت و برانگیخته شدن ختمی مرتبت پی برده اند به طوری که در کتاب مقدس دیگر پیامبران به موضوع مهم نزول پیامبری اشاره شده است که وی را احمد نامند در تورات حضرت موسی (ع) و انجیل حضرت عیسی (ع) به وضوح به اهمیت بعثت و لزوم نزول آخرین فرستاده پرداخته شده است.
 
 
   
 
 
 بعثت از دیدگاه حضرت امام خمینی ( ره ) و مقام معظم رهبری 
 
 
   
 
 
  امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام عظمی ولایت نیز در گفته های شان به اهمیت بعثت پرداخته اند. امام در فرازی گهربار در بیاناتش می فرماید: غایت بعثت همان است که خدای تبارک و تعالی در سوره جمعه فرموده است: «هو الذی بعث فی الامیین رسولاً منهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلالٍ مبین» غایت بعثت اینهایی است که در این آیه شریفه ذکر می فرماید. می فرماید که: «خدای تبارک و تعالی آن خدایی است که مبعوث کرده است در بین شما از خود شما یک رسولی، یک فرستاده ای و این فرستاده این چند امر را از طرف خدا باید انجام بدهد «یتلوا علیهم آیاته» آیات خدا را بر مردم قرائت کند.
 
 
   
 
 
  قرآن آیات الهی است و انگیزه بعثت، آوردن این کتاب بزرگ است و تلاوت کردن این کتاب بزرگ و آیه عظیم الهی است.گرچه همه عالم آیات حق تعالی هستند لکن قرآن کریم فشرده از تمام خلقت و تمام چیزهایی که در بعثت باید انجام بگیرد، قرآن کریم یک سفره ای است که خدای تبارک و تعالی به وسیله پیغمبر اکرم در بین بشر گسترده است که تمام بشر از آن هر یک به مقدار استعداد خودش استفاده کند.
 
 
   
 
 
  همچنین حضرت آیه الله خامنه ای (مد) نیز در خصوص اهمیت بعثت می فرمایند: ما در جمهوری اسلامی در ایران بیست سال هر جا که توانسته ایم تکلیف واهداف را مقدم بداریم و خودمان را اشخاص را خودها را هواها را تضعیف کنیم پیش رفته ایم اما هر وقت عکس این شده است ضربه خورده ایم در طول دوران هشت سال جنگ تحمیلی کسانی که در جزییات ماجراها قرار داشتندبهتر می دانند هر جا که روح وظیفه حاکم بود و منیت‌ها در دست اندرکاران امر کم بود پیش رفتیم اما هر جا که منیت آمد، آسیب پذیری هم آمدامروز هم همین طور است.کند.
 
 
   
 
 
 نخستین آیاتی که بر خاتم انبیا در بعثت نازل شد 
 
 
   
 
 
  در واقع نخستین آیاتی که بر خاتم انبیا نازل شد به آیات نخستین سوره علق می توان اشاره کرد که به امر ( اقرا) یعنی خواندن می کند در این حالت محمد (ص) اعلام می کند که نمی دانم و جبرییل به وی معرفت و دانش الهی را می آموزد و سپس زمانی که از نوع خواندن می گوید جواب می نود بخوان به نام پروردگارت و سپس به بی ارزش بودن انسان اشاره و به بزرگی خالق یکتا اشاره می کند. این است نخستین آیات خداوندی که بلافاصله به وی امر می شود به مردم اعلام و اعلان شود.
 
 
   
 
 
 اهمیت یادگیری علم در نزول نخستین آیات الهی 
 
 
   
 
 
  با توجه به نزول آیات قرآنی مبنی بر خواندن باید به این نکته پی برد که یادگیری در اسلام از اهمیت فراوانی برخوردار است (اقرا) یعنی بخوان پس در وهله نخست خواندن ار اهمیت ویژه ایی برخوردار است یادگیری علم بر همگان و اجب است و در آیات بعدی یادگیری نام خداوند را به بنده و رسولش متذکر می شود. چنانکه در غزوه بدر پیامبر  با اسیران بسیار رئوف و مهربان بوده و اعلام کرده هر اسیری که بتواند 10 مسلمان را علم بیاموزد آزاد است.
 
 
   
 
 
 نخستین ایمان آورندگان 
 
 
   
 
 
  بدون شک پس از نزول جبرییل پیامبر با حالتی لرزان به منزل رفته و خود را دور لحافی می پیچد تا این که آیات سوره مدثر نازل می شود جریان نزول وحی را به خدیچه گفته و وی نخستین زن مسلمان به شمار می رود از مردان نیز امام علی (ع) نیز به دعوت رسول الله (ص) لبیک گفته و نخستین ابمان آور ندگان مرد در قبیله عرب لقب می گیرند.
 
 
   
 
 
 رحمانی: بعثت روز تکامل انسانیت است 
 
 
   
 
 
  محمدرضا رحمانی کارشناس دینی درباره اهمیت بعثت ختمی مرتبت، اظهار کرد: بعثت به عنوان یکی از مهم‌ترین رویداد دینی از اهمیت ویژه ایی در تکامل بشریت برخوردار است و به طوری که روز تکامل بشریت را می توان نامید. در واقع همه ما برانگیختگی خواهیم داشت و آن روز بعثت حضرت مهدی (عج) است. با توجه به تکامل اخلاق بسیار تاثیر زیادی در زندگی های امروزی دارد و تأسی پذیرفتن از بعثت و فلسفه وجودی بعثت می تواند ما را به هدایت واقعی در راه انسانیت برساند.
 
 
   
 
 
  وی در ادامه افزود: روز های دیگری برای ما از اهمیت ویژه ایی برخوردار است که می توان به غدیر، میلاد امام زمان(عج) اشاره کرد، اما بعثت و هدف از خلق این رویداد تکمیل کننده اخلاق است. 
 
 
   
 
 
  رحمانی گفت: در واقع بعثت مقدمه عاشورا است، چرا که با عاشورا و قیام امام حسین (ع) بعثت ختمی مرتبت حضرت محمد (ص ) زنده و احیا نگه داشته شده است. 
 
 
 
 
  این کارشناس دینی با اشاره به اعمال این روز مبارک، تصریح کرد: زیارت امیرالمومنین(ع)، به جای آوردن نماز دو رکعتی و قرائت سوره حضرت محمد(ص) و صلوات و گرفتن روزه از مستحبات این عید عظیم است.
 
 
   
 
 
  وی در پایان یا دآور شد: امیدوارم که با تأسی گرفتن از برکات بعثت زندگی امروزی را جلای بخشیده تا هر چه بهتر به سوی خداوند گام برداشته و حیات را  مملو از خیر و برکت سازیم.
 
 
   
 
 
  گفتنی است، بعثت به عنوان رویدادی الهی و گام مهمی در راستای تکامل بشریت به شمار رفته و خروجی آن مکارم اخلاق است و از اعیاد ما مسلمانان محسوب که از برکات این روز تاسی گرفته می شود.
 
 
   
 
 
   
 
 
 /باشگاه خبرنگاران
ایران آنلاین هشدار برنی سندرز به رهبر جدید حزب دموکرات آمریکا Sun Feb 26 14:26:13 IRST 2017
ایران آنلاین بانوی خیر مدرسه سازی که برنده جایزه جهانی گوهر شاد شد Sun Aug 27 14:39:12 IRDT 2017
ایران آنلاین لذت ماهیگیری از دریاچه یخ زده Wed Nov 15 10:08:33 IRST 2017
ایران آنلاین چرا باید به انتخابات فرانسه حساس شویم Wed Apr 19 17:40:40 IRDT 2017
ایران آنلاین ورود این میهمان ناخوانده را عقب بیندازید Mon Sep 25 13:49:06 IRST 2017
ایران آنلاین پیام گرم علی دایی به عابدزاده بعد از موفقیت پسرش+ عکس Wed Nov 08 09:14:40 IRST 2017
ایران آنلاین نظام حقوق معلمی براساس صلاحیت حرفه‌ای تدوین می شود Thu Apr 06 13:30:54 IRDT 2017
ایران آنلاین مهم ترین تهدید تنوع زیستی ایران سیاست‌های غلط توسعه است Tue May 22 13:53:27 IRDT 2018
ایران آنلاین نقش مناظره های زنده Sat Apr 22 10:43:24 IRDT 2017
ایران آنلاین پزشکیان:تصمیمی برای نامزدی در انتخابات نگرفته ام Sun Apr 09 17:07:51 IRDT 2017
ایران آنلاین رحمتی دروازه بان آسیایی و حسینی دروازه بان لیگی آبی پوشان Wed Feb 15 10:47:23 IRST 2017
ایران آنلاین ادامه رکورد شکنی بورسهای جهانی Tue Jan 23 14:55:22 IRST 2018
ایران آنلاین ازدواج و طلاق فرایند طبیعی زندگی هستند Thu Jun 21 13:49:02 IRDT 2018
ایران آنلاین قطع روابط عربستان و کانادا در زمینه همکاری‌های پزشکی Wed Aug 08 08:36:52 IRDT 2018
ایران آنلاین ظریف چهارشنبه به روسیه می‌رود Tue Sep 12 14:19:23 IRDT 2017
ایران آنلاین پروازهای خطوط هوایی سوریه به مقصد لیبی از سر گرفته می شود Sun Jun 24 10:58:18 IRDT 2018
ایران آنلاین حزب الله: هرگونه ماجراجویی اسرائیل جبهه جولان اشغالی را شعله ور خواهد کرد Mon Jul 02 14:19:05 IRDT 2018
ایران آنلاین سیر تا پیاز صدور مجوز پرورش گوزن برای تجارت گوشت Fri Jun 22 15:37:09 IRDT 2018
ایران آنلاین اعزام 6 خودرو سوخت رسان به آزاد راه تهران- قم Sun Jan 28 13:10:12 IRST 2018
ایران آنلاین جهانیان باید در مقابل کره شمالی بسیج شوند Fri Sep 15 17:07:28 IRDT 2017
ایران آنلاین جزئیات مشوق‌ جذب سرمایه‌گذار و توسعه صادرات در بنادر شمالی Sat Jun 23 12:10:54 IRDT 2018
ایران آنلاین کشته و زخمی شدن 5000 کودک یمنی از آغاز حملات ائتلاف عربی Wed Jan 17 10:21:28 IRST 2018
ایران آنلاین اظهارات «پولانسکی» درباره آینده سینما Sun May 28 12:15:22 IRDT 2017
ایران آنلاین زاکربرگ در مسیر دین قرار گرفت Sun Jan 01 12:35:38 IRST 2017
ایران آنلاین شب متفاوت تالار وحدت با نوای ایرانی عود و سازهای غربی Sat Mar 11 11:20:37 IRST 2017
ایران آنلاین پرویز مشرف از احتمال بازگشتش به پاکستان خبر داد Mon Feb 12 11:42:37 IRST 2018
ایران آنلاین مجوزی برای خواننده نمایش لامبورگینی صادر نشده است Mon Jul 10 17:49:46 IRDT 2017
ایران آنلاین جلسۀ شورای امنیت دربارۀ حملۀ شیمیایی سوریه فردا برگزار میشود Tue Apr 04 23:01:49 IRDT 2017
ایران آنلاین اکسپریا زد3 سونی با 4 دوربین می آید Fri Jul 13 17:53:13 IRDT 2018
ایران آنلاین افت 1.21 درصدی شاخص کل Wed Jul 11 17:46:11 IRDT 2018
ایران آنلاین انتخاب استاندار جدید کردستان + سوابق Wed Oct 11 13:35:58 IRST 2017
ایران آنلاین اولین برنامه پروژه کنسرت چند شب کمانچه Sun Aug 13 19:13:50 IRDT 2017
ایران آنلاین دیدار های روز سه شنبه ظریف Tue Aug 07 14:17:45 IRDT 2018
ایران آنلاین موراتا هم از رئال مادرید می رود Mon Jul 03 16:17:01 IRDT 2017
ایران آنلاین نجات معجزه آسا یک جوان در برخورد قطار Fri Jul 06 10:38:38 IRDT 2018
ایران آنلاین برنی سندرز، ترامپ را متهم به بی توجهی به فقرا کرد Wed Jan 10 07:54:59 IRST 2018
ایران آنلاین چه کسی ماشین منصوریان را خط خطی کرد؟ Sat Apr 15 10:44:25 IRDT 2017
ایران آنلاین فیلم بازسازی ماجرای شهلا و ناصر محمدخانی روانه سینماها می‌شود Fri Mar 30 19:29:50 IRDT 2018
ایران آنلاین بازار آزاد ارز زیر زمین رفت Tue Jun 26 08:53:56 IRDT 2018
ایران آنلاین عضو فراکسیون امید مجلس در گفت و گو با شفقنا: نمایندگان مجلس چالش‌های تاریخی را با توانمندی افراد گره نزنند Sun Aug 20 10:43:03 IRDT 2017
ایران آنلاین ناگفته‌های عامل جنایت سرهای بریده شده خیابان شیخ بهایی Tue Aug 22 17:31:05 IRDT 2017
ایران آنلاین تاکسی های پرنده بدون راننده بزودی بر فراز دوبی به پرواز در می آیند+ تصاویر و فیلم Sat Mar 18 00:42:01 IRST 2017
ایران آنلاین صنعت فولاد از رکود نسبی تا امیدواری به رونق Thu Mar 16 10:30:05 IRST 2017
ایران آنلاین آخرین وضعیت پرونده متعرضان به سفارت عربستان Mon Jul 10 14:40:45 IRDT 2017
ایران آنلاین مصادرۀ اموال صدام و خانواده‌اش تصویب شد Sun Apr 16 11:07:45 IRDT 2017
ایران آنلاین روحانی خطاب به قالیباف: چطور برای ساخت برج 33 طبقه مجوز دادید؟ Fri Apr 28 18:52:07 IRDT 2017
ایران آنلاین بانک‌ها اطلاعات حساب‌ها را ارائه نکنند، اسامی آنها را اعلام می کنیم Mon Oct 23 09:56:56 IRST 2017
ایران آنلاین دولت و رئیس‌جمهور حق مخالفت با فیلترینگ تلگرام را ندارند Sat May 05 09:57:21 IRDT 2018
ایران آنلاین استراتژی آمریکا نسبت به ایران چیست؟ Tue Oct 03 08:41:04 IRST 2017
ایران آنلاین ساختمانی که روزی بنیاد مسکن خرم آباد بود و امروز زباله دانی ! Wed Jul 26 14:26:16 IRDT 2017
ایران آنلاین تشخیص زود هنگام یک سرطان زنانه با تست خون Wed Mar 01 09:27:05 IRST 2017
ایران آنلاین اکران «ابد و یک روز» در «پورتلند» آمریکا Wed Feb 01 16:30:27 IRST 2017
ایران آنلاین ادای احترام به پدر آلمان Sat Jul 01 16:44:57 IRDT 2017
ایران آنلاین رشد اقتصادی جهان کندتر می شود/رشد خاورمیانه 3.5 درصد می شود Mon Jul 23 10:40:03 IRDT 2018
ایران آنلاین افزایش قیمت ارز بعد از انتخابات شایعه است Thu May 18 08:40:33 IRDT 2017
ایران آنلاین دیدار ملک سلمان با پوتین در مسکو اواخر امسال Mon Apr 17 09:37:59 IRDT 2017
ایران آنلاین وزیر ارشاد :هیچ‌یک از دولتی‌ها از مقدسات سوء‌استفاده نکرده‌اند Tue May 09 10:55:38 IRDT 2017
ایران آنلاین مهار کودکان بیش فعال با جلیقه های ماسه ای در آلمان Sun Apr 29 08:21:42 IRDT 2018
ایران آنلاین سازمان حقوق بشر برود به جهنم Sun Jun 03 14:51:33 IRDT 2018
ایران آنلاین حمایت انگلیس از طرح جدید ماکرون برای برجام Thu Apr 26 11:04:53 IRDT 2018
ایران آنلاین نامه رسمی فدراسیون فوتبال عراق برای دیدار دوستانه با ایران Mon Jan 02 15:28:57 IRST 2017
ایران آنلاین سه شنبه، نخستین روز هوای ناسالم تهران در سال جدید Tue Apr 11 14:07:18 IRDT 2017
ایران آنلاین زنان تنها در معرض ناامنی روانی Sun Jan 29 14:39:02 IRST 2017
ایران آنلاین ازبکستان اولین حریف تیم ملی هندبال در قهرمانی آسیا Tue Jan 16 10:03:25 IRST 2018
ایران آنلاین رونمایی از تازه ترین اثر استاد ابراهیمی دینانی Sun Dec 17 13:01:35 IRST 2017
ایران آنلاین پرسپولیس در مقابل الریان یک دست سفیدپوش شد+ عکس Tue Mar 14 10:22:59 IRST 2017
ایران آنلاین اسنپ در مسیر تبدیل به امپراتوری مالی گام برمی دارد Mon Mar 06 18:25:43 IRST 2017
ایران آنلاین کدام استانها بیشترین درصد بیکاری را دارند؟ Sat Jul 28 11:09:14 IRDT 2018
ایران آنلاین ژاپنی ها به میدان رقابت با تولیدکنندگان کره ای LCD های خمیده می روند Sat Jan 28 14:56:56 IRST 2017
ایران آنلاین 6 مصدوم در واژگونی پراید Sat Jul 08 12:20:09 IRDT 2017
ایران آنلاین 5786 پرواز در مهرآباد/39 درصد پروازها تاخیر داشتند Tue Jul 03 14:06:57 IRDT 2018
ایران آنلاین گاف بزرگ سخنگوی کاخ سفید برای حمایت از ترامپ Wed Aug 15 10:35:41 IRDT 2018
ایران آنلاین چرا طرح احیای نخست وزیری در ایران زیانبار است Wed Oct 04 08:30:12 IRST 2017
ایران آنلاین یک عاشقانه آرام در جاده شهریار Thu Aug 16 00:33:00 IRDT 2018
ایران آنلاین دعوت تهیه‌کننده انیمیشن «فیلشاه» از خانواده‌ها Thu Mar 29 18:09:58 IRDT 2018
ایران آنلاین ترکیب الجریزه بری جدال با اس. خوزستان Mon Feb 27 19:26:05 IRST 2017
ایران آنلاین افزایش قیمت کالاها بیش از 10 درصد ممنوع Sat Aug 04 08:54:51 IRDT 2018
ایران آنلاین رونمایی از پیراهن جدید ذوب آهن اصفهان Fri Jul 07 14:59:28 IRDT 2017
ایران آنلاین درخشش دانش آموز ایرانی در مسابقات ریاضیات آسان Sat Dec 09 10:31:05 IRST 2017
ایران آنلاین ساخت ربات انیشتین Tue Jan 24 17:03:27 IRST 2017
ایران آنلاین هر گونه استفاده از کار کودک ممنوع است Tue May 01 10:43:50 IRDT 2018
ایران آنلاین حکم بی سابقه دادگاه عالی آمریکا در دفاع از یک شهروند ضد همجنسگرا Tue Jun 05 06:30:00 IRDT 2018
ایران آنلاین دلایل سکوت رئیس جمهور Sun Aug 05 09:21:16 IRDT 2018
ایران آنلاین برخورد اتوبوس‌ها بیش از 30 مجروح برجای گذاشت Fri May 11 11:27:25 IRDT 2018
ایران آنلاین کارگردان فیلم «چهاراه استانبول»:برای اکران فیلم ها سازو کار قانونی وجود ندارد و سلیقه ای اعمال می شود Tue May 08 13:09:12 IRDT 2018
ایران آنلاین پیروانی: مسلمان در لیست برانکو حضور دارد Mon Feb 26 14:48:22 IRST 2018
ایران آنلاین رابطه پولی با صندوق بین‌المللی پول نداریم Fri Oct 20 17:07:53 IRST 2017
ایران آنلاین حریق مهیب در جنوب پایتخت Wed Aug 08 17:15:44 IRDT 2018
ایران آنلاین اتحادیه اروپا نحوه همکاری با ایران پس از خروج آمریکا از برجام را بررسی می کند Sat Jun 30 11:12:16 IRDT 2018
ایران آنلاین قطر آماده مذاکره سازنده با همسایگانش است Sat Jul 15 18:22:20 IRDT 2017
ایران آنلاین شهاب حسینی چگونه عاشق همسرش شد + عکس Sat Nov 25 13:25:36 IRST 2017
ایران آنلاین حادثه ای که امریکایی ها را به دوستی با کره شمالی امیدوار کرد Sat Jul 28 15:29:19 IRDT 2018
ایران آنلاین نماهنگ شهدای آتش نشان با صدای حامد زمانی Sun Jan 22 13:33:58 IRST 2017
ایران آنلاین افزایش 3300 میلیارد تومانی اعتبارات یارانه نقدی در مجلس Sat Jan 06 10:17:42 IRST 2018
ایران آنلاین دریا توفانی می‌شود Tue Apr 03 16:05:49 IRDT 2018
ایران آنلاین محموله ساعت های مچی قاچاق لو رفت Mon May 07 18:14:46 IRDT 2018
ایران آنلاین فیرحی از آخرین دغدغه آیت الله هاشمی می گوید Wed Jan 10 12:07:01 IRST 2018
ایران آنلاین حکمتی عالِم‌پرور و عالَم‌تاب / سیره علمی و سیاسی امام صادق(ع) Wed Jul 19 12:00:45 IRDT 2017
ایران آنلاین حمله دوباره "قیصر" به اوزیل/ بکن باوئر: موقع سرود ملی آدامس نمی‌جوند Sun Aug 05 15:17:49 IRDT 2018
ایران آنلاین سامسونگ: تابع قوانین کشور هستیم Fri Feb 09 19:43:43 IRST 2018
پایگاه خبری الف بادامچیان: می‌گویند در دعوا تخریب، حلال است/ اگر جلوی صفحه طنز نشریات دولتی را بگیریم برخی مسائل حل می‌شود Sat Jul 08 08:39:30 IRDT 2017
تی نیوز تولید داروی درمان سرطان پروستات در ایران Fri Jul 14 20:06:16 IRDT 2017
جماران سپاهان بدون دو بازیکن اصلی خود به مصاف پرسپولیس می‌رود Sat Jan 27 20:17:35 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین هشدار کارشناسان نسبت به ناامن بودن قفل گوشی‌های اندرویدی Wed Jan 25 12:46:13 IRST 2017
پرشین خودرو دردسرهای جدید برای طرح جدید ترافیک Mon Feb 12 15:48:00 IRST 2018
تدبیر و امید برخورد 15 خودرو در اتوبان شهید بابایی Wed Sep 27 18:25:33 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران زلزله‌ای شدیدخراسان رضوی را لرزاند/یک فوتی و چهار مصدوم/ تعطیلی مدارس فریمان Wed Apr 05 10:53:24 IRDT 2017
بی باک نیوز فیت - قهرمانی مقتدرانه تیم ملی پرورش اندام ایران 2016 Mon Nov 14 03:39:01 IRST 2016
فردا رئیس رئال: رونالدو دنبال پول نیست Wed Jun 21 05:15:01 IRDT 2017
ورزش 3 کولمن: این تیم نسل طلایی تاریخ ولز است Mon Oct 09 07:43:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی کشف اشیاء عتیقه دوران سلجوقی در شهرستان خوانسار Sun Jul 31 22:14:00 IRDT 2016
باشگاه خبرنگاران دریاچه ارومیه حال خوشی ندارد Wed Jun 27 14:14:39 IRDT 2018
آنا امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کتابخانه‌های ملی ایران و کره شمالی Sun May 27 12:20:56 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا آموزش 4 هزار نفر از دانش آموزان اسلام آبادی در کارگاه پیشگیری از معلولیت ها Wed Feb 28 11:32:27 IRST 2018
جماران روستاییان بروجردی بیش از14میلیارد ریال به شرکت آب وفاضلاب بدهکارند Sun Sep 24 10:02:58 IRST 2017
شارا گردهمایی مسئولین روابط عمومی ادارات کل دامپزشکی استان ها با حضور ریاست سازمان دامپزشکی کشور Tue May 22 21:59:00 IRDT 2018
ایلنا معامله‌ی بزرگ چلسی و رئال مادرید Sun Apr 16 17:00:43 IRDT 2017
روزنامه کیهان سخنگوی وزارت خارجه: موضوع تقسیم خزر در کنوانسیون رژیم حقوقی مطرح نیست Sun Aug 12 21:40:40 IRDT 2018
نامه نیوز هشدار؛ زنان باردار اصلا این گیاه دارویی را نخورند Thu Jul 12 07:57:01 IRDT 2018
خبرگزاری مهر رونمایی از تندیس عارف اردبیلی لغو شد/ریزش در برنامه‌های روزاردبیل Wed Jul 27 16:00:16 IRDT 2016
شبکه خبر عکس/ لاشه سوخته پلنگ های بهشهر Sat Aug 19 09:17:16 IRDT 2017
همشهری آنلاین الکامپ تابستان می‌آید Tue Mar 07 19:41:39 IRST 2017
برنا 16 تیم جوان در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی مشخص شد Sun May 28 15:52:30 IRDT 2017
ایلنا معاون اول رییس جمهور وارد استانبول شد Fri Oct 20 10:16:31 IRST 2017
خبرگزاری مهر استقلال میهمان صنعت نفت شد/ استقلال خوزستان میزبان شاگردان نکونام Wed Dec 20 16:45:08 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران تصاویر هفته: از انتخاب زشت‌ترین سگ جهان در سال 2018 تا فوران کوه آتشفشان در اندونزی Sat Jun 30 18:23:03 IRDT 2018
خبرگزاری حوزه تبیین اندیشه سیاسی اسلام یکی از ماموریت های مهم روحانیت است Sun Mar 26 08:26:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران فرکی: فردا به دنبال پیروزی هستیم Wed Apr 19 13:51:36 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو دشمن سناریو‌های متنوع و پیچیده‌ای برای ضربه زدن به نظام اسلامی در سر دارد Sun Jun 03 17:15:00 IRDT 2018
اعتدال جنگ هسته‌ای با کره شمالی غیرمحتمل است Mon Oct 23 14:34:34 IRST 2017
آریا سطح زیرکشت کلزا در بیله سوار 350درصد افزایش یافت Mon May 28 09:31:27 IRDT 2018
روزنامه کیهان نخستین مدرسه طبیعت استان کردستان افتتاح شد Tue May 16 19:07:17 IRDT 2017
آفتاب ایران عوارضی دریای بلاتکلیف خزر - فاطمه رحمتی** Mon Jul 24 10:22:07 IRDT 2017
فرادید چه کسی ژوزفین را کشت؟ Mon Dec 11 10:56:36 IRST 2017
اتاق خبر24 تصاویری از نبرد در چند سانتی متری داعش Sat Sep 16 14:46:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران نسل آینده در زمینه مصرف آب ما را نخواهد بخشید Fri Jan 26 18:18:23 IRST 2018
آرا نیوز بطحایی: امکان ارفاق 5 ساله در بازنشستگی فرهنگیان را نداریم Thu Nov 23 15:10:43 IRST 2017
دویچه وله ترامپ پوتین را برای سفر به واشنگتن دعوت می‌کند Fri Jul 20 10:38:00 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا شهید کریمی، خود و زندگی‌اش را صرف انقلاب کرد/ پست و مقام برایش اهمیتی نداشت Mon Feb 13 14:03:06 IRST 2017
دولت بهار عکس/ شب سخت بیرانوند Tue Aug 22 22:17:00 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم سکوهای روبروی جایگاه بین تماشاگران خالی نمی‌ماند Thu Mar 01 15:59:08 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا بصیرت افسران جنگ نرم در آتش به اختیار Thu Jun 29 15:08:09 IRDT 2017
تیک هزینه های خرید خودروی دست دوم Thu Feb 02 12:34:18 IRST 2017
جماران تجلیل از قدیمی ترین اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان دررشت Sat Nov 18 14:24:15 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد کره‌جنوبی وابسته نظامی چین را احضار کرد Fri Jul 27 15:33:11 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران تجهیز شبکه توزیع آب اردکان به سامانه نوین ضدعفونی کننده/ورود گردشگران به اردوگاه‌های تفرجگاه چله گاه ممنوع شد Wed Apr 18 12:33:54 IRDT 2018
العالم هتل آلمانی، ترامپ را نپذیرفت Tue Apr 11 01:18:37 IRDT 2017
روزنامه آرمان روابط عمومی افزایش 17 درصدی قربانیان جاده‌ای به دلیل عدم ایمنی در جاده‌ها و وسایل نقلیه Tue Jun 26 15:15:24 IRDT 2018
برنا دانشور در جایگاه سیزدهم قرار گرفت Fri Jul 21 11:53:07 IRDT 2017
تدبیر هوش مصنوعی کمک حالِ رادیولوژیست‌ها یا علیه آنان؟ Mon Jul 17 13:23:56 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر پایان عملیات سپر فرات Fri Mar 31 12:09:24 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن کتابچه وصایای 49 شهید دزفول در خصوص نمازجمعه منتشر شد Sat Aug 11 10:20:13 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی گام نخست حمایت از میزبانان گاندو با موفقیت برداشته شد Sat Aug 13 17:56:00 IRDT 2016
اعتدال "مرد ادب" فوتبال ایران ممنوع التصویر است؟ Wed Jan 10 08:50:15 IRST 2018
خبرگزاری دانشجو افتتاح المان مزار شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد با حضور رئیس جمهور Tue Mar 07 10:53:37 IRST 2017
خبرگزاری فارس خانه‌های سنتی فرصتی برای ایجاد اقامت‌سرای گردشگری/ گنبد سلطانیه فرصتی برای جذب گردشگر است Wed Aug 30 19:13:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم کاظمی: باید مقابل سایپا با شرافت بازی می‌کردیم Thu May 04 20:15:29 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ماتیس در اجلاس امنیتی سنگاپور بر تهدید کره شمالی تمرکز می‌کند Wed May 31 11:37:19 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران توضیحات رئیس دانشگاه آزاد درباره کاهش جمعیت دانشجویی Mon Jul 30 13:49:09 IRDT 2018
جماران 30حزب بزرگ اصلاح‌طلب چه وضعیتی دارند؟ + جدول Wed Jun 28 19:39:09 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان حمایت فلسطینی ها در غزه از آشتی ملی Mon Dec 04 08:47:00 IRST 2017
ایلنا کردستان به‌ عنوان استان برتر در حوزه پژوهش برگزیده شد Tue Jan 03 13:15:42 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا واکنش فرانسه به شروط رهبر انقلاب برای ادامه برجام Fri May 25 09:31:36 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ارسال 30 هزار قوطی انواع شیر خشک به مناطق زلزله‌زده Thu Nov 16 17:29:56 IRST 2017
افکارخبر صنعت هسته ای، امروز پیشرفته تر است یا قبل از انقلاب؟ Sat Feb 03 17:00:07 IRST 2018
واحد مرکزی خبر 20 فروردین؛ رونمایی از 83 دستاورد فنی سازمان انرژی اتمی Sat Apr 07 20:30:00 IRDT 2018
اقتصاد آنلاین توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته‌97 از دوشنبه Sat Apr 21 12:23:02 IRDT 2018
گرداب هوش مصنوعی دستکاری عکس با فوتوشاپ را فاش می کند Sat Jun 23 16:20:44 IRDT 2018
سراج 24 نقش آمریکا در جنایات آل‌خلیفه علیه مردم بحرین Wed Aug 23 09:57:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی آیت الله تسخیری: امام راحل امید به آینده حکومت اسلامی را در جهان زنده کرد Wed Feb 07 14:57:00 IRST 2018
زومیت آنر نوت 10 رولزرویس ادیشن به‌زودی عرضه می‌شود Tue Jul 17 09:30:00 IRDT 2018
آریا کاپیتان تیم رقیب ایران در رادار خرید بورسیادورتموند Sun Jun 03 10:12:19 IRDT 2018
پایگاه خبری الف افراد روزه‌دار چقدر بخوابند؟ Sat May 27 17:36:47 IRDT 2017
جوان آنلاین جواد نکونام هنوز با تراکتورسازی به توافق نرسیده‌ است Mon May 15 17:13:05 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اجرای نمایش «گفتگوی آب» در یزد/روایت گوشه‌ای از واقعه کربلا Fri Nov 10 09:13:48 IRST 2017
پارس فوتبال عکس ؛ جلسه مهم مدیر عامل و سرمربی “سرخپوشان” برگزار شد Tue Jul 31 20:56:01 IRDT 2018
دویچه وله دیدار تاریخی ترامپ و کیم، 12 ژوئن در سنگاپور Thu May 10 21:46:00 IRDT 2018
ایسکانیوز جریمه مالیاتی رونالدو دو برابر خواهد شد Mon Dec 11 10:37:55 IRST 2017
میزان نتیجه تنبیه های مکرر کودکان چیست؟ Sun Apr 30 20:22:45 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد هاشمی: برای زلزله احتمالی تهران 86 کارگروه داریم Sun Dec 24 11:06:35 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری دوره آموزشی پژوهشی شیعه‌شناسی در خانه قرآن ولیعصر(عج) Sat Jan 28 09:38:19 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران ممنوعیت تردد خودروهای سنگین در محور آستارا – اردبیل Wed Sep 06 13:45:18 IRDT 2017
مشرق نیوز خداحافظی مسن‌ترین بازیکن تاریخ جام جهانی Tue Aug 07 09:46:00 IRDT 2018
بولتن نیوز آغاز پرداخت وام های دانشجویی از 15مهر Sun Sep 10 13:08:46 IRDT 2017
پولی مالی با استفاده از ترافیک داخلی هزینه اینترنت نصف می شود Tue Jan 24 13:31:00 IRST 2017
انصاف واژگونی اتوبوس در آزادراه تهران- قم/ 14 تن مصدوم شدند + اسامی مصدومان Wed May 03 16:47:51 IRDT 2017
میزان شفر پا به توپ شد/ روبوسی رحمتی با ملکی/ مهاجم استقلال مترجم سرمربی آلمانی + تصاویر Wed Oct 04 17:46:32 IRST 2017
اقتصاد آنلاین تنش این بار میان ترکیه و سوییس بالا گرفت Sun Mar 26 14:13:19 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر رقابت بیش از پنج هزار نفر در انتخابات شوراها Tue May 16 19:20:01 IRDT 2017
فردا وزیر دفاع آمریکا: اقتدار دیپلماسی در گرو آمادگی ارتش است Sun Dec 24 07:08:22 IRST 2017
آفتاب فراخوان "پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم" (نوای خرّم 5) Sun Jul 01 07:51:04 IRDT 2018
خانه ملت پرونده واردات آب به ایران از چه طرقی باز می شود؟/آب های زیرزمینی باید دوره استراحت را طی کنند Wed Apr 04 08:15:00 IRDT 2018
پرس شیعه بزرگترین اشتباه کلینتون چه بود؟/آدرس نادرست خانم سیاستمدار Mon Sep 11 14:39:14 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران وقوع 49 فقره تصادف با 3 کشته و 62 زخمی Sun Aug 12 13:38:02 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران نمایندگان 3866 مرتبه به هیئت وزیران و رئیس‌جمهور تذکر دادند/عودت بیش از 23 میلیارد تومان از مازاد دریافتی‌های غیرمتعارف به خزانه Sun May 28 11:24:44 IRDT 2017
جام نیوز قول دوباره باشگاه استقلال به نصیرزاده برای پاس شدن چک‌های شجاعیان Sun Dec 10 15:30:31 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران اگر کیفیت کالای ایرانی بالا نرود، «حمایت از کالای ایرانی» یک شعار باقی می‌ماند Sat Apr 07 09:09:33 IRDT 2018
پارسینه میانمار: ناقضان حقوق بشر را مجازات می کنیم Thu Sep 21 16:42:10 IRDT 2017
ایسکانیوز انریکه: تا روز آخر برای قهرمانی تلاش می‌کنیم Sun Apr 16 12:19:15 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی برخورد خودرو باگاردریل در مه ولات 2 مصدوم بر جای گذاشت Mon Jul 23 08:34:00 IRDT 2018