روزنامه دنیای اقتصاد - Sat Apr 22 12:25:03 IRDT 2017 نمایش خبر

سه استراتژی تولید برقی‌ها در دولت

دنیای اقتصاد: در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو که اواخر اسفندماه سال گذشته تشکیل شد تولید خودروهای برقی به‌طور رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.بر این اساس در حالی وزارت صنعت یکی از برنامه‌های جدی سال 96 را عملیاتی کردن تولید خودروهای برقی قرار داده است که هیات وزیران در اردیبهشت‌ماه سال 1393 خواهان ارائه برنامه تولید و واردات خودروهای برقی و هیبریدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده بود. بر همین اساس مسوولان صنعتی کشور سه استراتژی به‌منظور عملی شدن تولید خودروهای برقی در کشور را مدنظر قرار داده‌اند تا از این طریق قدم مهمی در راستای کاهش آلودگی هوا بردارند.

دنیای اقتصاد: در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو که اواخر اسفندماه سال گذشته تشکیل شد تولید خودروهای برقی به‌طور رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.بر این اساس در حالی وزارت صنعت یکی از برنامه‌های جدی سال 96 را عملیاتی کردن تولید خودروهای برقی قرار داده است که هیات وزیران در اردیبهشت‌ماه سال 1393 خواهان ارائه برنامه تولید و واردات خودروهای برقی و هیبریدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده بود. بر همین اساس مسوولان صنعتی کشور سه استراتژی به‌منظور عملی شدن تولید خودروهای برقی در کشور را مدنظر قرار داده‌اند تا از این طریق قدم مهمی در راستای کاهش آلودگی هوا بردارند. 

 
 

آنگونه که تاکید شده اولین اولویت و هدف وزارتخانه در اجرایی شدن تولید خودروهای برقی‌، پوشش دادن شبکه حمل‌و‌نقل عمومی در کشور است تا ضمن فرهنگ سازی درخصوص استفاده از این خودروها، مردم تاثیرات این خودروها بر هوای کلانشهرها را به‌صورت عینی ببیند. در گام دوم وزارتخانه سه استراتژی برای تولید برقی‌ها در ایران تعریف کرده است. به این ترتیب اولین استراتژی مدنظر در این زمینه انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خارجی است. استراتژی دوم به تولید خودروی برقی با طراحی پلت‌فرم از ابتدا و با حداقل تیراژ اقتصادی سالانه 10 هزار دستگاه تاکید دارد و این در شرایطی است که در سومین استراتژی، انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خودروهای داخلی مد نظر است. 
 

در حالی وزارت صنعت، معدن و تجارت سه استراتژی را پیشنهاد داده که دیدگاه‌های متفاوتی درخصوص تولید برقی‌ها در ایران وجود دارد. به عقیده کارشناسان در میان استراتژی‌های مطرح شده توسط وزارت صنعت بهترین مدل برای ورود به این عرصه جدید، تولید برقی‌ها با مشارکت و همکاری صاحبان برند دنیا در این حوزه است؛ چراکه این موضوع ضمن افزایش سرعت تولید، موجب می‌شود دانش فنی در تولید این خودروها به کشورمان منتقل شود. این تاکید کارشناسان در شرایطی است که هم‌اکنون چند گزینه برای مشارکت در تولید برقی‌ها روی میز مسوولان صنعتی است حال آنکه با توجه به اشتیاق شرکت‌های چینی در این زمینه، ظاهرا تمایل مسوولان به شراکت با خودروسازان معتبر است. 
 

اما در شرایطی تاکید بر استراتژی همکاری مشترک با خودروسازان خارجی است که استراتژی دوم تولید مستقل و بدون دخالت خارجی‌ها در این زمینه است. بنابراین آنگونه که در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو پیشنهاد شده است، تولید خودروهای برقی باید ازسوی یک شرکت مستقل صورت بگیرد که این شرکت می‌تواند به روش‌‌های مختلف از جمله همکاری یک شرکت ایرانی و خارجی یا ورود مستقیم خودروسازان خارجی به امر تولید این خودروها کار خود را آغاز کند. اما هر چه هست، در این استراتژی تاکید شده که خودروسازان داخلی فعال در کشور نباید در این کار وارد شوند؛ چراکه این حوزه تخصصی باید به یک شرکت تخصصی واگذار شود. اما همانطور که گفته شد در استراتژی سوم انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خودروهای داخلی مد نظر قرار گرفته که این استراتژی اگر چه در دنیا معمول است، اما برخی کارشناسان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» نظر مساعدی روی آن ندارند. 
 

  
 

استراتژی همکاری با خارجی‌ها 
 

اولین استراتژی مدنظر شورای سیاست‌گذاری خودرو درخصوص تولید برقی‌ها در ایران با بهره‌گیری از پلت‌فرم‌های موجود خارجی است. استراتژی که به عقیده کارشناسان سرعت عمل تولید برقی‌ها را افزایش می‌دهد. این موضوع از آن رو اهمیت دارد که سرمایه‌گذاری‌ مشترک یکی از راه‌های انتقال فناوری، دانش مدیریتی و توسعه محصول محسوب می‌شود. برهمین اساس کارشناسان تاکید دارند در استراتژی مدنظر به‌منظور تولید خودروهای برقی باید براساس استراتژی توسعه صنعت خودرومان پیش برویم. از آنجا که تولید برقی‌های نیازمند یک دانش جدید است بنابراین نیازمند کسب دانش از سوی خودروسازان خارجی هستیم تا از این طریق بتوانیم تولید خودروهای برقی را کلید بزنیم. این موضوع از آن رو مورد تاکید کارشناسان است که آنها یک پرسش مهم را مطرح می‌کنند، اینکه صنعت خودروی ایران قرار است به کجا برسد؟ درصورتی‌که هدف توسعه صنعت خودرو و پیش رفتن ما به سمت خودروساز شدن است؛ بنابراین تولید مدل‌های مختلف از جمله برقی‌ها را باید در برنامه قرار دهیم. در این مورد یک کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه مشارکت با خودروسازان خارجی و بهره‌گیری از پلت‌فرم‌های خودروهای برقی روز قطعا بهترین استراتژی برای ورود به این عرصه است، می‌گوید: درصورتی‌که با یکی از صاحبان برند معتبر خودروهای برقی مشارکت مان شکل بگیرد قطعا صنعت خودرو ما می‌تواند از زنجیره ارزش این شرکت‌ها بهره‌مند شود و با ورود به زنجیره ارزش می‌توانیم به تجارت جهانی خودرو در این عرصه وارد شویم. از آنجا که در تولید برقی‌ها نیز شرکت‌های صاحبنامی وجود دارند، بنابراین می‌توانیم در شرایط پساتحریم مذاکرات خود را با آنها آغاز کنیم.وی با اشاره به اینکه در تولید این خودروها باید در فاز طراحی و پلت‌فرم وارد شویم، می‌گوید: باید با شرکت‌هایی که دانش فنی تولید این خودروها را دارند وارد مذاکره شویم. از آنجا که در حال حاضر در بحث عرضه خودروهای برقی شرکت‌های زیادی فعال نیستند، بنابراین ایران به دلایل مختلف می‌تواند در این عرصه فعالیت کند و کشور مطرحی در تولید برقی‌ها در منطقه شود. 
 

  
 

رویکرد اتکا به توان داخلی 
 

وزرات صنعت دومین استراتژی مدنظر برای تولید خودروهای برقی را طراحی پلت‌فرم از ابتدا و با تیراژ اقتصادی سالانه 10 هزار دستگاه پیشنهاد کرده است؛ استراتژی که نظرات موافق و مخالف را با خود به همراه دارد. موافقان این رویکرد معتقدند ورود به طراحی و تولید خودروهای برقی با توجه به فعالیت و سابقه‌ای که صنعت خودرو ایران دارد کاری سخت و محال نیست؛ بنابراین صنعت خودرو کشورمان با بهره‌گیری از توان فنی و مهندسی موجود و استفاده از دانش روز می‌تواند به طراحی یک پلت‌فرم و تولید خودروی برقی مبادرت کند. 
 

در این مورد، بیوک علیمرادلو، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه صنعت خودرو کشورمان توان لازم برای تولید خودروی برقی را دارد، می‌گوید: با توجه به ساختار صنعت خودروی کشورمان با طراحی پلت‌فرم داخلی با سرعت بیشتری می‌توانیم به تولید برقی‌ها دست پیدا کنیم.وی تاکید دارد: بنابراین باید بعد از مشخص شدن اهداف و برنامه‌ها در این حوزه، طراحی یک تا دو پلت‌فرم برقی را کلید بزنیم تا بتوانیم برند خودمان را در این خصوص داشته باشیم.با وجود این برخی از کارشناسان معتقدند صنعت خودرو ما دانش تولید و طراحی پلت‌فرم را ندارد؛ بنابراین رویکرد تولید و طراحی از داخل درخصوص تولید خودروهای برقی را باید فراموش کنیم. در این زمینه کارشناسان به تجربه تولید خودروهای بنزین‌سوز با یاری پلت‌فرم‌های خارجی اشاره دارند و معتقدند با توجه به پیشینه صنعت خودرو ایران درصورتی‌که بخواهیم توان داخلی را در این حوزه تخصصی به کار بگیریم، قطعا نباید امیدی به توسعه این بخش داشته باشیم؛ چراکه دانش فنی لازم در این زمینه را نداریم و نمی‌توانیم آن را به‌راحتی به دست بیاوریم. 
 

در این مورد یک کارشناس معتقد است، چون صنعت خودرو ما دانش فنی لازم و قدرت طراحی پلت‌فرم را ندارد، در ابتدای کار باید یک پلت‌فرم خارجی را وارد کند تا بعد از کسب دانش و انتقال فناوری به کشورمان توان تولید و طراحی را به دست بیاورد. وی تاکید دارد: از آنجا که در تولید خودروهای برقی هیچ‌گونه سابقه و تجربه‌ای نداریم بنابراین ورود خودمان به این موضوع موجب طولانی شدن فعالیت در این زمینه می‌شود، بنابراین می‌توانیم با فعال کردن بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی این هدف را محقق کنیم. 
 

  
 

تولید برقی با پلت‌فرم‌های کنونی 
 

سومین استراتژی مدنظر مدیران خودروسازی کشور، انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم‌های موجود داخلی است. موضوعی که به‌نظر می‌رسد بیشترین تمایل وزارت صنعت برای ورود به تولید برقی‌ها براساس این استراتژی است. در شرایطی وزارتخانه و برخی از کارشناسان با این رویکرد موافق هستند و سرعت عمل در رسیدن به هدف تولید برقی را به این وسیله سریع‌تر می‌دانند که یک پرسش مطرح می‌شود که آیا تولید خودروهای برقی بر روی پلت‌فرم بنزینی امکان پذیر است؟ بررسی تجربه تولید خودروهای برقی در جهان نشان از آن دارد که بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ دنیا در تولید خودروهای برقی خود از پلت‌فرم‌های بنزینی بهره برده‌اند؛ به‌عنوان مثال شرکت فورد در آغاز به کار تولید خودروهای برقی از پلت‌فرم خودروهای بنزینی‌اش استفاده کرد و جنرال موتورز نیز شورلت ولت خود را روی پلت‌فرمی تولید می‌کند که پلت‌فرم یک خودروی بنزینی است.نیسان نیز که یکی از شرکت‌های مهم در تولید خودروهای برقی است، در سال گذشته اعلام کرد که در حال طراحی پلت‌فرم جدیدی برای تولید خودروهای برقی است. بی‌ام‌و نیز تجربه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم بنزینی را دارد، اما مرسدس بنز همه تولیدات برقی خود را روی پلت‌فرم برقی‌اش تولید می‌کند. 
 

در شرایطی خودروسازان جهانی از پلت‌فرم‌های بنزینی خود در تولید برقی‌ها بهره‌برده‌اند که به‌نظر می‌رسد استراتژی بهره‌بردن از پلت‌فرم‌های کنونی نه تنها امکان‌پذیر است بلکه به صرفه‌تر نیزهست؛ موضوعی که کارشناسان نظرات متفاوتی نسبت به آن دارند. به باور کارشناسان پلت‌فرم‌های کنونی خودروسازی‌های کشورمان قدیمی و تاریخ گذشته هستند؛ بنابراین بسیاری از این پلت‌فرم‌ها شرایط فنی لازم برای تبدیل شدن به یک خودروی برقی را ندارند. حال آنکه خودروهای کنونی و پلت‌فرم‌های آنها بسیار قدیمی هستند. در این مورد محمدرضا نجفی‌منش، عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو با اشاره به اینکه بهره بردن از پلت‌فرم‌های کنونی امکان پذیر است، می‌گوید: تولید خودروی برقی نیازمند دانش فنی است که صنعت خودرو ما آن را دارا است؛ بنابراین با بهره‌بردن از پلت‌فرم‌های موجود می‌توانیم سریع‌تر تولید خودروی برقی را عملیاتی کنیم. در این میان اما بیوک علیمرادلو معتقد است که تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم‌های قدیمی اصلا توجیه ندارد، چراکه این پلت فرم‌ها شرایط لازم برای تولید خودروی برقی را ندارند. 
 

  
 

اولویت ایجاد زیرساخت همزمان با تولید 
 

اما درحالی‌که کارشناسان بهترین استراتژی‌ تولید خودروی برقی در ایران را بر مبنای همکاری و مشارکت با خارجی‌ها و استفاده از یک پلت‌فرم روز خارجی عنوان می‌کنند که به اعتقاد آنها یکی از مهم‌ترین موضوعات به‌منظور عملیاتی شدن تولید برقی‌ها داشتن برنامه مشخص و اهداف مدون در این مورد است. بعد از آن همراه با آغاز مراحل تولید باید زیرساخت‌های لازم در کشور ایجاد شود تا در صورت عرضه خودرو، مشتریان بتوانند از آن استفاده کنند. اما موضوع مهم در نظر گرفتن مشوق‌های مالی است که انگیزه لازم برای خرید خودرو را در میان مشتریان ایجاد کند. تجربه جهانی تولید خودروهای برقی نیز نشان می‌دهد که همزمان با فعالیت خودروسازان درخصوص طراحی و تولید برقی‌ها، دولت‌ها زیرساخت‌های لازم به‌منظور ورود این خودروها به بازار را فراهم کردند و بعد از آن به‌منظور ایجاد تقاضا برای تولیدات شرکت‌های خودروساز، مشوق‌های مالی را در نظر گرفتند. در این مورد، بیوک علیمرادلو، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تاکید دارد که قبل از تولید خودروهای برقی باید همکاری لازم میان وزارتخانه‌های مختلف به‌منظور ایجاد زیرساخت‌ها شکل بگیرد و بعد از آن مراحل طراحی و تولید آغاز شود؛ چراکه ایجاد زیرساخت و طراحی و تولید زما‌بر است. وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم بعد از تولید، چگونگی فروش این خودروها است، می‌گوید: بسیاری از دولت‌ها به‌منظور استفاده مردم از خودروهای برقی و کاهش آلایندگی ‌هوا از یارانه‌ و مشوق‌های مالی استفاده کردند، بنابراین در کشور ما نیز باید برای ترغیب مردم به استفاده از این خودروها در آینده، مشوق‌های بسیاری در نظر گرفته شود. وی معتقد است از آنجا که خودروهای برقی از قیمتی بالا و پیمایشی پایین برخوردار هستند بنابراین باید برای ترغیب مشتریان از ابزارهای مختلفی بهره برد؛ بنابراین اگر قصد داریم که در آینده مشتریان از خودروی برقی استفاده کنند باید ابزارهای حمایتی خود در حوزه مالی را مدنظر قرار دهیم. 
 
 
 
 
  
   
   ×
روزنامه دنیای اقتصاد بازار کتاب در انحصارآثار ترجمه Mon Jan 08 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پسر ترامپ مهاجران را "حیوانات خطرناک" خواند! Thu Jan 10 14:49:05 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد تام کروز غیرممکن را در 56 سالگی ممکن کرد Mon Jul 30 16:34:55 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واشنگتن پست:ترامپ از ابزار حقوق بشرتنها علیه ایران استفاده می‌کند Sat Jan 06 00:00:18 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دستورالعمل جوانمردی در ورزش ابلاغ شد! Thu Jan 10 15:54:54 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد انیمیشن ایرانی بهترین اثر جشنواره آمریکایی شد Wed Dec 27 20:29:21 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ماکرون به نتانیاهو: با تصمیم ترامپ مخالف هستیم Sun Dec 10 20:53:12 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ساخت روبات محافظ مزرعه Mon May 22 10:25:26 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ماموریت: بازپس‌گیری صدر Sat Sep 16 09:54:25 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد فلاحت‌پیشه: تا ماه آینده تکلیف پالرمو و CFT روشن می شود Wed Jan 16 15:02:30 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد بازداشت 3 گردشگر ترک توسط نظامیان اسرائیل Sat Dec 23 21:29:54 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد محسن مسلمان در آستانه جدایی از تیم اصفهانی Wed Oct 03 21:27:56 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کی‌روش بزرگان فوتبال ایران را به امارات دعوت کرد Wed Dec 26 19:38:09 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بازار خودرو در مسیر آزادسازی Sun Jul 09 11:56:28 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد انتشار تصاویر اسپیکر کوچک گوگل به همراه هدست جدید Daydream Sat Sep 23 09:39:05 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور Tue Feb 13 13:04:52 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 98 Fri Nov 16 11:51:35 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تظاهرات به افزایش هزینه‌های نظامی در لندن/تصاویر Sun Feb 04 19:34:40 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد درخواست حق آبه از سدهای کرج وطالقان برای فردیس Tue Jan 30 18:47:29 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد آمریکا عراق را به قطع کمک نظامی و مالی تهدید کرد Thu Sep 27 17:44:22 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد اشتوتگارت دست‌پر خانه آگزبورگ را ترک کرد Sun Feb 18 20:21:15 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پدافند هوایی سوریه آماده حمله احتمالی آمریکا Tue Aug 28 07:51:55 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه کره‌شمالی و ونزوئلا Mon Jan 22 19:54:09 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پایان آدم ربایی عاشقانه در کرج Tue Sep 11 15:52:35 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ایران حمله تروریستی پاریس را محکوم کرد Fri Apr 21 12:45:57 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تامین بخش زیادی از مطالبات ژوزه Tue Aug 29 10:01:41 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد سنای آمریکا با گزینه پیشنهادی ترامپ موافقت کرد Wed Aug 01 21:58:28 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد گوترش خواستار خویشتنداری روسیه و اوکراین شد Tue Nov 27 22:30:30 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کانادا سفیرش در چین را برکنار کرد Sun Jan 27 08:37:29 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد تمایل چین به گسترش روابط با بریتانیا Thu Feb 01 18:29:47 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد وقتی به خانه آمدم زنی را کنار بساط همسرم دیدم Sun Dec 16 07:28:34 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کمترین میزان بارش به‌ حوضه مرزی شرق رسید Sun Jan 28 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد «رکود ترامپی» در گردشگری آمریکا Fri Mar 03 09:07:28 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد داستان اقتصاددان و سیاستمدار Sat Nov 17 15:18:44 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش آلمان به تهدید دیوان کیفری بین المللی توسط آمریکا Tue Sep 11 21:36:25 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد گزارش گاردین از بحران کتابخوانی در دنیا Mon Dec 18 00:00:00 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد عملیات ویژه پلیس فدرال عراق در کرکوک Wed Jan 31 13:53:28 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد روسیه: به رزمایش‌های خود در مدیترانه ادامه می‌دهیم Sat Nov 03 14:02:29 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مبلغ سعودی در آفریقا ترور شد Wed Jan 17 20:44:12 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تشویق بی‌امان پرسپولیسی‌ها بعد از نایب قهرمانی در آسیا Sat Nov 10 20:32:33 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دردسر اخراجی‌های جدید برای استقلال و شفر Mon Nov 12 21:16:34 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ناتو: به دقت رزمایش بزرگ وستوک روسیه را زیر نظر داریم Tue Aug 28 18:26:15 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد احداث پایگاه‌های نظامی جدید آمریکا در سوریه Fri Sep 14 22:28:24 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تمدید فعالیت دادگاه ترور رفیق حریری Sat Dec 23 09:47:32 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد سقوط یک کوهنورد به دره در ارتفاعات اشکورات Fri Jan 19 16:05:20 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دوشنبه سیاه در بازار جهانی Wed Feb 07 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بازار سهام سوار بر موج جهانی Wed Aug 09 12:38:54 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش یک مقام قضایی به ادعای شکنجه در زندان زنان Thu Jan 24 10:41:01 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد نیکی‌هیلی : عربستان مسئول قتل خاشقجی است Sat Dec 08 21:07:35 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد برنامه‌ بانک مرکزی برای مدیریت اضافه برداشت بانک‌ها Tue Dec 25 15:45:21 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد قرار بود سفره‌های مردم کوچک نشود اما محو شد Wed Sep 05 14:22:38 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد چرا ایرانیان در گرجستان خانه می‌خرند؟ Wed Nov 14 16:24:55 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کاخ الیزه از تصمیم روحانی و مکرون درباره یک سفر خبر داد Wed Jan 03 12:34:37 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش نوری مالکی به اعتراضات اخیر ایران Wed Jan 03 12:17:50 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تجمعات اخیر و مارگیرهای بی‌تجربه سیاسی Sat Jan 06 13:43:24 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ناگفته‌هایی از زمان فوت آیت‌الله هاشمی توسط برادرش /فیلم Mon Feb 12 16:02:10 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد قتل شبانگاهی جوان بابلی Fri Jan 12 14:35:02 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش معاون رئیس قوه قضائیه به سخنان روحانی Wed Jan 17 12:06:31 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ارزآوری 44 میلیون دلاری مربا و مارمالاد Tue May 23 12:33:08 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد جلسه شورای امنیت با محوریت قدس Mon Dec 18 18:57:16 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد اصغر فرهادی نامزد دریافت بفتا شد Wed Jan 10 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مسی تا سال 2021 در بارسلونا می‌ماند Wed Jul 05 11:22:22 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد دیدار مدال‌آوران کاروان ورزشی ایران در بازی‌های پاراآسیایی اندونزی با رهبر انقلاب Wed Nov 14 10:24:22 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش طیب‌نیا به ادعای احمدی‌نژاد Tue Mar 07 13:37:38 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد کلیپ طنزی که ای‌اف‌سی برای سردار آزمون منتشر کرد! Sun Jan 13 15:00:10 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد آمریکا فعالیت دکل‌های حفاری خود را افزایش داد Tue Jan 22 20:09:38 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد یک طرفه شدن مسیر ایلام به مهران از فردا Sun Oct 28 22:56:57 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد خوردبین: کمبود نفرات همیشه به چشم می‌آید Sun Nov 25 17:13:52 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد آغاز دهمین حراج تهران Fri Jan 11 18:34:52 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد دعوت مجلس خبرگان رهبری به حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن Wed Feb 06 12:31:36 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد ترامپ: سیستم آمریکا از درون بیمار است Sat Dec 09 16:07:26 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد سقوط بزرگ تایگر وودز Tue Jul 18 10:23:17 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد افشاگری درباره میزبانی قطر در جام جهانی 2022 Mon Jul 30 15:33:44 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ظریف:وزارت امور خارجه در هر شرایط حامی ایرانیان است Thu Nov 22 17:01:34 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد چه کسی مسئولیت عواقب رد FATF را می‌پذیرد؟ Sat Nov 17 09:07:58 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد منظور لاریجانی از تغییر ساختار کشور چه بود؟ +فیلم Wed Feb 13 16:39:22 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد ضارب مهاجم رقیب پرسپولیس نقره داغ شد Thu Aug 09 14:57:55 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کمیته‌ پیگیری رفع حصر در فراکسیون امید Tue Aug 08 13:06:01 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد سه انگیزه هندی خرید نفت ایران Sun Sep 09 00:00:02 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد وزیر انرژی آمریکا به روسیه سفر می کند Sun Sep 09 20:03:36 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد جزئیات دور جدید فروش ارز مسافرتی Sun Sep 09 10:58:57 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ماجرای قتل پلیس جوان در تهران چه بود؟ Sun Aug 26 18:53:56 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مهاجم جدید برای پرسپولیس چند میلیارد آب خورد؟ Sun Jan 13 08:30:33 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی مجبور به استعفا شد Thu Feb 15 08:34:49 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد اعتراض جدید برانکو به سازمان لیگ Mon Sep 03 12:20:15 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد سه کشته در سقوط هواپیمای نظامی ترکیه Wed Jan 17 16:14:36 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بیانیه 551 استاد حوزه در حمایت از آیت الله شبیری زنجانی Mon Nov 05 19:39:46 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد زمان برگزاری جلسه رای‌اعتماد به وزرای پیشنهادی Wed Oct 24 11:49:37 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بی‌نیازی کامل استان‌های شمالی از گاز ترکمنستان در ماه جاری Sun Jul 23 12:15:34 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد پراید 35 میلیون تومان شد/ قیمت خودرو در بازار Mon Sep 03 16:46:42 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد حمله موشکی انصارالله یمن به فرودگاه شهر جازان عربستان Sun Sep 23 09:03:37 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد عوارض باورنکردنی مصرف انار! Sat Oct 27 09:43:55 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پدیده‌ای عجیب بعد از بارندگی در سیستان و بلوچستان +فیلم Wed Feb 06 14:25:25 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد دیدار دبیرکل نجباء با نماینده رهبر انقلاب در لبنان Sat Oct 06 14:37:43 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد عضو مجمع تشخیص: دولت نباید چیزی را به بانک­ مرکزی تحمیل کند Mon Dec 10 11:13:18 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تحریم هواوی در دانشگاه های آمریکا Sun Jan 27 08:15:14 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد انتقاد همسر محمد رضا لطفی از وضعیت مزار استاد Fri Apr 21 11:14:59 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد استوری سردار آزمون و آرزوی سلامتی برای قائدی /عکس Mon Jan 29 17:26:45 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد لاریجانی: دستور بارگذاری حقوق نمایندگان مجلس در سامانه رسمی صادر شده است Wed Oct 24 14:54:25 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد زمان واریز یارانه‌ها اعلام شد Thu Sep 13 17:29:34 IRDT 2018
روزنامه قانون سونامی واگذاری فله‌ای جنگل‌های زاگرس Mon Dec 24 13:35:27 IRST 2018
خبرگزاری مهر نیازمند 3 امتیاز در بازی مقابل گسترش فولاد هستیم Wed Aug 10 21:40:03 IRDT 2016
ساعت24 موافقت دولت با تعطیلات دو روزه Sat Apr 22 08:49:57 IRDT 2017
تیک جهانگیری: به تحریم‌های جدید آمریکا عکس‌العمل مناسب نشان می‌دهیم Sun Mar 26 14:50:36 IRDT 2017
بازار خبر وضعیت چالش‌های بازار کار از پارسال تا امسال/ روند فزاینده نرخ اشتغال ناقص Tue Jan 22 13:50:00 IRST 2019
آفتاب ایران بسته اخبار اجتماعی ایسنا در روز سه شنبه Tue Apr 10 19:13:20 IRDT 2018
بی باک نیوز نفت تهران؛ یک پای فینال جام حذفی شد! Sun Jan 01 04:58:01 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران حمایت از فلسطین یکی از اصول بنیادین سیاست خارجی ایران است Sat Dec 29 17:05:52 IRST 2018
خبرگزاری مهر 2000خانوار در مناطق روستایی وعشایری بویراحمدتحت پوشش قرارمی گیرند Mon Nov 26 17:14:36 IRST 2018
تدبیر و امید برگزاری تمرین کاشیمایی‌ها در ورزشگاه آزادی Fri Nov 09 18:05:32 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی گاز 12 روستای خراسان شمالی قطع شد Sat Oct 27 12:53:00 IRST 2018
خبرگزاری نسیم مردم با درایت‌شان فتنه دیگری را خنثی کردند/ترامپ و اذنابش از حوادث اخیر کشور ذوق مرگ شدند Fri Jan 05 14:43:01 IRST 2018
ایران آنلاین آلکمار برای فینال جام حذفی با حضور جهانبخش+عکس Thu Mar 01 10:15:52 IRST 2018
تابناک آتش سوزی در جزیره آشوراده Mon May 29 21:09:01 IRDT 2017
پرس شیعه الزامات «منطق علوم انسانی اسلامی» Sat Feb 03 14:48:46 IRST 2018
خبرگزاری مهر ترسیم نقشه راه دانشگاه علوم پزشکی ایران توسط ساختار علمی Mon Jan 28 14:42:32 IRST 2019
جام نیوز واکنش غافلگیر کننده رزیتا غفاری به اظهارات اخیر مریم رجوی و ...+عکس Thu Jan 04 11:08:21 IRST 2018
تدبیر و امید رئیس برکنار شده دولت کاتالونیا در آلمان بازداشت شد Sun Mar 25 20:10:07 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی کشاورزی کرمانشاه در مسیر توسعه و شکوفایی Mon Sep 24 10:27:00 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران کشف 260 راس احشام قاچاق در شهرستان قشم Tue Apr 24 09:26:57 IRDT 2018
تابناک نکته‌ای که درباره آب‌‌های بسته‌‌بندی نمی‌دانید Tue Jun 12 07:34:46 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم مجلس مجازات دفن مواد آلاینده در خاک را تعیین کرد Mon Aug 20 12:20:02 IRDT 2018
خبرگزاری مهر زمین لرزه بوشهر تاثیری در روند کار نیروگاه اتمی نداشته است Thu Apr 19 13:22:34 IRDT 2018
شفاف پرونده تیم پنج نفره جودو با یک برنز بسته شد/ حذف نوری با شکست مقابل نخستین حریف Sun Jul 02 12:18:09 IRDT 2017
تیک نتایج اولیه آرای انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد/ روحانی 14 میلیون و رئیسی 10 میلیون رای دارند Sat May 20 08:50:46 IRDT 2017
شبکه خبر خبر 20، یکشنبه 29 بهمن 96 Sun Feb 18 23:23:03 IRST 2018
ساعت24 اتاق‌های جادویی با قیمت‌های نجومی در رستوران‌های لوکس + عکس Mon Jul 03 10:48:46 IRDT 2017
دولت بهار مجوز ویژه استخدامی ترامپ به ارتش آمریکا Wed Jan 25 00:39:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 70 گروه دامپزشکی خراسان شمالی بر دام قربانی نظارت می کنند Sun Aug 19 12:33:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ایران با تمام توان برای خشکاندن ریشه تروریسم به سوریه و عراق کمک می‌‌کند‌ Thu Apr 05 10:10:00 IRDT 2018
تدبیر و امید تولید انرژی پاک از فیلتر سیگار Fri Nov 03 19:33:38 IRST 2017
جماران بسیج جهان اسلام در حال شکل گیری است Sun Nov 18 15:44:01 IRST 2018
سلامت نیوز 3 عامل شگفت انگیز باعث چاقی شما در محل کار هستند! Wed Dec 13 12:07:00 IRST 2017
نامه نیوز انتقام دوست دختر سابق از خواننده رپ / اجیر کردن 2نفر برای کتک زدن و سرقت Wed Aug 23 08:58:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران جدول پخش برنامه های صدا و سیمای مرکز قزوین در چهارم خرداد ماه Fri May 25 04:15:28 IRDT 2018
خانه ملت بدنه کارشناسی بانک مرکزی موافق نرخ 4200 تومانی ارز نیست Sat Apr 28 09:40:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس نقش لابی صهیونیستی آیپک در امضای فرمان ضد مهاجرتی ترامپ Wed Mar 15 20:17:00 IRST 2017
خبر خودرو ایسوزو D مکس Stealth ادیشن معرفی شد Tue Dec 04 13:45:57 IRST 2018
روزنامه شهروند خداحافظی غم‌انگیز کاپیتان محبوب Sun Aug 20 04:30:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر «معامله قرن» طرحی برای از بین بردن آرمان فلسطین Mon Jul 02 08:47:53 IRDT 2018
خبرگزاری مهر منطقه آزاد اروند به منطقه هوشمند تبدیل می شود Thu May 25 13:09:56 IRDT 2017
برنا ارسال پرونده محور ساسانی و ارسباران به مراجع جهانی Sun Jul 02 09:43:18 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران خبرگزاری فرانسه: سفر نخست‌وزیر عراق به تهران لغو شد Sun Aug 12 19:32:09 IRDT 2018
پرشین خودرو /اختصاصی/ کیا با «سول» الکتریکی به اروپا می رود Mon Jun 18 13:12:00 IRDT 2018
عصر خبر تصویری زیبا از شورولت جدید مجهز به دو موتور (+عکس) Sun Feb 10 14:12:11 IRST 2019
روزنو پلنگ گرسنه به دل نیکشهری ها زد Tue Nov 14 13:15:55 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو موضوع پایان‌نامه‌ها گره از مشکلات کشور باز کنند Wed Jun 13 10:17:32 IRDT 2018
خبرگزاری مهر واکنش وزارت خارجه قزاقستان به توافق آتش‌بس جنوب سوریه Tue Jul 11 19:50:10 IRDT 2017
روزنامه قانون بانک مرکزی چین مجوز داد Fri Jan 26 12:08:49 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران مک کین: روسیه باید بهای حملات سایبری علیه آمریکا را بپردازد Sat Dec 31 09:34:37 IRST 2016
تدبیر و امید اجسادی که پس از 3000 سال به ساحل بازگشتند! +عکس Thu Feb 15 03:40:01 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم نوری دچار آسیب‌دیدگی شدید مغزی شد Thu Jul 13 17:10:22 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران دعوت از کاراته کای قمی به اردوی آماده سازی تیم ملی Wed Apr 04 10:24:21 IRDT 2018
خبرگزاری مهر حرفهای شنیدنی زائر سریلانکایی در اربعین Fri Nov 10 16:52:37 IRST 2017
واحد مرکزی خبر پیام تبریک دبیرکل کانون دفاتر پیشخوان دولت به محسن هاشمی Sun Aug 27 13:41:14 IRDT 2017
عصر ایران درمان‌هایی ساده برای «انگشت ماشه‌ای» Thu Apr 13 08:07:08 IRDT 2017
ساعت24 نخستین محموله صندلی‌های دانش آموزی بانک سامان به دشتیاری رسید Thu Jul 13 14:54:34 IRDT 2017
خانه ملت تاثیر مضاعف نوسانات نرخ ارز بر واردات تجهیزات پزشکی/تخصیص دلار دولتی تنها روزنه امید برای رفع نیاز بازار دارو Wed May 16 11:45:47 IRDT 2018
آفتاب ایران دیدار صالحی با همتای چینی خود Wed Sep 19 09:30:23 IRDT 2018
سراج 24 پیروزی یوونتوس مقابل میلان Thu Jan 17 13:22:00 IRST 2019
خبرگزاری مهر دانشگاه های غرب کشور به یاری همه جانبه آسیب دیدگان بشتابند Mon Nov 13 12:35:14 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی نماینده مجلس: تحقق برنامه ها در گرو همکاری مردم و مسئولان است Thu Aug 04 12:58:00 IRDT 2016
آنا پندار توفیقی: هنوز لیگ شروع نشده حسن‌زاده جریمه‌هایش را شروع کرد/طبق نظر منصوریان بازیکن گرفتیم Sun Jul 23 16:10:41 IRDT 2017
ساعت24 چه کسانی می‌خواهند کارت سوخت برگردد؟ Sun Jan 22 17:00:52 IRST 2017
ایسکانیوز لایحه تأمین مالی مبارزه با تروریسم راه نفوذ به کشور را باز می‌کند Wed Dec 13 15:24:01 IRST 2017
اقتصاد آنلاین ترامپ نیامده بگیر و ببند راه انداخت! Wed Jan 25 23:56:59 IRST 2017
برنا «ممنوعه» برای ناشنوایان Sat Dec 22 16:11:10 IRST 2018
پارس نیوز خبرنگاری که در کنفرانس کی‌روش خواب بود!/ عکس Wed Aug 30 13:06:17 IRDT 2017
رخداد24 وزیر کشور: قطع 75 درصد درآمدها از وابستگی به نفت، افتخار نظام است Thu Apr 06 13:50:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس 5 کمیته تخصصی بین ایران و افغانستان تشکیل می‌شود Mon May 08 09:48:00 IRDT 2017
ایران آنلاین انصاری فرد در لیست بازی امشب المپیاکوس Sat Nov 18 10:27:44 IRST 2017
خرداد نیوز شناسایی و دستگیری دختر طرفدار استقلال در استادیوم آزادی+عکس Tue May 23 08:18:07 IRDT 2017
جوان آنلاین تاملی بر پدیده نوظهور گورخوابی Sun Jan 01 16:04:16 IRST 2017
پرشین خودرو نیم بهاشدن بلیت سینما تاقبل ازافطار Mon May 22 15:34:00 IRDT 2017
عصر خودرو تامین باتری خودروهای برقی 20 میلیارد یورو هزینه دارد Wed Dec 12 09:41:00 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین تجهیز چاپخانه های سیستان وبلوچستان موثر در رشد وتوسعه استان Tue Sep 05 14:16:29 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر آغاز مسابقات بین المللی کاراته به میزبانی البرز Thu Dec 06 12:14:19 IRST 2018
واحد مرکزی خبر بازسازی واقعه غدیردر شهرستانهای زیرکوه و درمیان+ فیلم Sat Sep 09 16:21:11 IRDT 2017
روزنو بازیکن استقلال در لیست خروجی شفر! Sat May 05 19:00:01 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران ارائه لایحه بودجه سال 98 شهرداری به شورای اسلامی رشت Tue Jan 22 08:02:02 IRST 2019
آنا چهارضلعی اصول‌گرایان به مثلث تبدیل می‌شود؟ Sat Apr 22 12:14:56 IRDT 2017
ساعت24 پور محمدی دبیرکل جدید جامعه روحانیت شد Tue May 29 22:24:06 IRDT 2018
598 کاندیداها به مردم قول دهند که برای بازکردن گره‌ها نگاهشان به بیرون از مرزها نباشد Tue Apr 25 14:35:37 IRDT 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری چهلمین روز از درگذشت شاعر و چهره ماندگار ادبی دشتی در خورموج Sat Aug 04 09:04:35 IRDT 2018
تابناک غول جاده‌ها بیدار شد! Sat Mar 18 08:55:15 IRST 2017
اعتبار نیوز فروش اقساطی خودروی تولیدداخل با بهره کم به بازنشستگان Mon Aug 21 14:10:00 IRDT 2017
ورزش 11 به بهانه خداحافظی طالب لو گلر دوست داشتنی استقلال از فوتبال Tue Aug 07 17:05:32 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران جوانانی که با کامیون فیلم نمایش می‌دهند+تصاویر Sun Jul 29 12:41:41 IRDT 2018
آنا آنتن‌زنده شبکه‌خبر: خدا کند روحانی رأی بیاورد Fri Apr 14 19:22:19 IRDT 2017
بی باک نیوز معرفی آثار بخش دانش‌آموزی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان Sun Nov 13 08:35:01 IRST 2016
باشگاه خبرنگاران مروری بر هفته هفدهم لالیگا +فیلم Fri Dec 29 00:57:52 IRST 2017
خبرگزاری نسیم آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت آزمون ارشد آزاد از فردا Sun Feb 11 12:37:02 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم بخشی از محور سوادکوه مسدود شد Fri Feb 17 22:41:41 IRST 2017
ایسکانیوز واکنش فیفا به زمان اعلام فهرست داوران جام جهانی 2018 روسیه Mon Feb 26 15:52:39 IRST 2018
روزنامه شهروند آیا می‌توان انباری را به غیر از ساکنان آپارتمان فروخت؟ Sun Jul 23 04:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تهیه مدلی برای تعیین کالاهای آسیب‌رسان تغذیه در ایران Wed Aug 16 20:59:25 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا پیاده رو ها و گذر گاه ها متعلق به عموم مردم است/ ضرورت عزم همگانی دستگاه های اجرایی برای مقابله با سد معبر Sun Jan 28 23:10:18 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران توقیف یک دستگاه کامیون و کشف 10 تن چوب قاچاق Sat Jan 28 09:31:14 IRST 2017
خبرگزاری مهر «دیو و دلبر» به مرز 700 میلیون دلار رسید/ «چیپس» نفروخت Mon Mar 27 10:09:46 IRDT 2017
پارسینه اینم نتیجه حملات اخیر به کی روش+عکس Mon Jan 21 09:07:30 IRST 2019