روزنامه دنیای اقتصاد - Sat Apr 22 12:25:03 IRDT 2017 نمایش خبر

سه استراتژی تولید برقی‌ها در دولت

دنیای اقتصاد: در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو که اواخر اسفندماه سال گذشته تشکیل شد تولید خودروهای برقی به‌طور رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.بر این اساس در حالی وزارت صنعت یکی از برنامه‌های جدی سال 96 را عملیاتی کردن تولید خودروهای برقی قرار داده است که هیات وزیران در اردیبهشت‌ماه سال 1393 خواهان ارائه برنامه تولید و واردات خودروهای برقی و هیبریدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده بود. بر همین اساس مسوولان صنعتی کشور سه استراتژی به‌منظور عملی شدن تولید خودروهای برقی در کشور را مدنظر قرار داده‌اند تا از این طریق قدم مهمی در راستای کاهش آلودگی هوا بردارند.

دنیای اقتصاد: در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو که اواخر اسفندماه سال گذشته تشکیل شد تولید خودروهای برقی به‌طور رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.بر این اساس در حالی وزارت صنعت یکی از برنامه‌های جدی سال 96 را عملیاتی کردن تولید خودروهای برقی قرار داده است که هیات وزیران در اردیبهشت‌ماه سال 1393 خواهان ارائه برنامه تولید و واردات خودروهای برقی و هیبریدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده بود. بر همین اساس مسوولان صنعتی کشور سه استراتژی به‌منظور عملی شدن تولید خودروهای برقی در کشور را مدنظر قرار داده‌اند تا از این طریق قدم مهمی در راستای کاهش آلودگی هوا بردارند. 

 
 

آنگونه که تاکید شده اولین اولویت و هدف وزارتخانه در اجرایی شدن تولید خودروهای برقی‌، پوشش دادن شبکه حمل‌و‌نقل عمومی در کشور است تا ضمن فرهنگ سازی درخصوص استفاده از این خودروها، مردم تاثیرات این خودروها بر هوای کلانشهرها را به‌صورت عینی ببیند. در گام دوم وزارتخانه سه استراتژی برای تولید برقی‌ها در ایران تعریف کرده است. به این ترتیب اولین استراتژی مدنظر در این زمینه انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خارجی است. استراتژی دوم به تولید خودروی برقی با طراحی پلت‌فرم از ابتدا و با حداقل تیراژ اقتصادی سالانه 10 هزار دستگاه تاکید دارد و این در شرایطی است که در سومین استراتژی، انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خودروهای داخلی مد نظر است. 
 

در حالی وزارت صنعت، معدن و تجارت سه استراتژی را پیشنهاد داده که دیدگاه‌های متفاوتی درخصوص تولید برقی‌ها در ایران وجود دارد. به عقیده کارشناسان در میان استراتژی‌های مطرح شده توسط وزارت صنعت بهترین مدل برای ورود به این عرصه جدید، تولید برقی‌ها با مشارکت و همکاری صاحبان برند دنیا در این حوزه است؛ چراکه این موضوع ضمن افزایش سرعت تولید، موجب می‌شود دانش فنی در تولید این خودروها به کشورمان منتقل شود. این تاکید کارشناسان در شرایطی است که هم‌اکنون چند گزینه برای مشارکت در تولید برقی‌ها روی میز مسوولان صنعتی است حال آنکه با توجه به اشتیاق شرکت‌های چینی در این زمینه، ظاهرا تمایل مسوولان به شراکت با خودروسازان معتبر است. 
 

اما در شرایطی تاکید بر استراتژی همکاری مشترک با خودروسازان خارجی است که استراتژی دوم تولید مستقل و بدون دخالت خارجی‌ها در این زمینه است. بنابراین آنگونه که در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو پیشنهاد شده است، تولید خودروهای برقی باید ازسوی یک شرکت مستقل صورت بگیرد که این شرکت می‌تواند به روش‌‌های مختلف از جمله همکاری یک شرکت ایرانی و خارجی یا ورود مستقیم خودروسازان خارجی به امر تولید این خودروها کار خود را آغاز کند. اما هر چه هست، در این استراتژی تاکید شده که خودروسازان داخلی فعال در کشور نباید در این کار وارد شوند؛ چراکه این حوزه تخصصی باید به یک شرکت تخصصی واگذار شود. اما همانطور که گفته شد در استراتژی سوم انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خودروهای داخلی مد نظر قرار گرفته که این استراتژی اگر چه در دنیا معمول است، اما برخی کارشناسان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» نظر مساعدی روی آن ندارند. 
 

  
 

استراتژی همکاری با خارجی‌ها 
 

اولین استراتژی مدنظر شورای سیاست‌گذاری خودرو درخصوص تولید برقی‌ها در ایران با بهره‌گیری از پلت‌فرم‌های موجود خارجی است. استراتژی که به عقیده کارشناسان سرعت عمل تولید برقی‌ها را افزایش می‌دهد. این موضوع از آن رو اهمیت دارد که سرمایه‌گذاری‌ مشترک یکی از راه‌های انتقال فناوری، دانش مدیریتی و توسعه محصول محسوب می‌شود. برهمین اساس کارشناسان تاکید دارند در استراتژی مدنظر به‌منظور تولید خودروهای برقی باید براساس استراتژی توسعه صنعت خودرومان پیش برویم. از آنجا که تولید برقی‌های نیازمند یک دانش جدید است بنابراین نیازمند کسب دانش از سوی خودروسازان خارجی هستیم تا از این طریق بتوانیم تولید خودروهای برقی را کلید بزنیم. این موضوع از آن رو مورد تاکید کارشناسان است که آنها یک پرسش مهم را مطرح می‌کنند، اینکه صنعت خودروی ایران قرار است به کجا برسد؟ درصورتی‌که هدف توسعه صنعت خودرو و پیش رفتن ما به سمت خودروساز شدن است؛ بنابراین تولید مدل‌های مختلف از جمله برقی‌ها را باید در برنامه قرار دهیم. در این مورد یک کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه مشارکت با خودروسازان خارجی و بهره‌گیری از پلت‌فرم‌های خودروهای برقی روز قطعا بهترین استراتژی برای ورود به این عرصه است، می‌گوید: درصورتی‌که با یکی از صاحبان برند معتبر خودروهای برقی مشارکت مان شکل بگیرد قطعا صنعت خودرو ما می‌تواند از زنجیره ارزش این شرکت‌ها بهره‌مند شود و با ورود به زنجیره ارزش می‌توانیم به تجارت جهانی خودرو در این عرصه وارد شویم. از آنجا که در تولید برقی‌ها نیز شرکت‌های صاحبنامی وجود دارند، بنابراین می‌توانیم در شرایط پساتحریم مذاکرات خود را با آنها آغاز کنیم.وی با اشاره به اینکه در تولید این خودروها باید در فاز طراحی و پلت‌فرم وارد شویم، می‌گوید: باید با شرکت‌هایی که دانش فنی تولید این خودروها را دارند وارد مذاکره شویم. از آنجا که در حال حاضر در بحث عرضه خودروهای برقی شرکت‌های زیادی فعال نیستند، بنابراین ایران به دلایل مختلف می‌تواند در این عرصه فعالیت کند و کشور مطرحی در تولید برقی‌ها در منطقه شود. 
 

  
 

رویکرد اتکا به توان داخلی 
 

وزرات صنعت دومین استراتژی مدنظر برای تولید خودروهای برقی را طراحی پلت‌فرم از ابتدا و با تیراژ اقتصادی سالانه 10 هزار دستگاه پیشنهاد کرده است؛ استراتژی که نظرات موافق و مخالف را با خود به همراه دارد. موافقان این رویکرد معتقدند ورود به طراحی و تولید خودروهای برقی با توجه به فعالیت و سابقه‌ای که صنعت خودرو ایران دارد کاری سخت و محال نیست؛ بنابراین صنعت خودرو کشورمان با بهره‌گیری از توان فنی و مهندسی موجود و استفاده از دانش روز می‌تواند به طراحی یک پلت‌فرم و تولید خودروی برقی مبادرت کند. 
 

در این مورد، بیوک علیمرادلو، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه صنعت خودرو کشورمان توان لازم برای تولید خودروی برقی را دارد، می‌گوید: با توجه به ساختار صنعت خودروی کشورمان با طراحی پلت‌فرم داخلی با سرعت بیشتری می‌توانیم به تولید برقی‌ها دست پیدا کنیم.وی تاکید دارد: بنابراین باید بعد از مشخص شدن اهداف و برنامه‌ها در این حوزه، طراحی یک تا دو پلت‌فرم برقی را کلید بزنیم تا بتوانیم برند خودمان را در این خصوص داشته باشیم.با وجود این برخی از کارشناسان معتقدند صنعت خودرو ما دانش تولید و طراحی پلت‌فرم را ندارد؛ بنابراین رویکرد تولید و طراحی از داخل درخصوص تولید خودروهای برقی را باید فراموش کنیم. در این زمینه کارشناسان به تجربه تولید خودروهای بنزین‌سوز با یاری پلت‌فرم‌های خارجی اشاره دارند و معتقدند با توجه به پیشینه صنعت خودرو ایران درصورتی‌که بخواهیم توان داخلی را در این حوزه تخصصی به کار بگیریم، قطعا نباید امیدی به توسعه این بخش داشته باشیم؛ چراکه دانش فنی لازم در این زمینه را نداریم و نمی‌توانیم آن را به‌راحتی به دست بیاوریم. 
 

در این مورد یک کارشناس معتقد است، چون صنعت خودرو ما دانش فنی لازم و قدرت طراحی پلت‌فرم را ندارد، در ابتدای کار باید یک پلت‌فرم خارجی را وارد کند تا بعد از کسب دانش و انتقال فناوری به کشورمان توان تولید و طراحی را به دست بیاورد. وی تاکید دارد: از آنجا که در تولید خودروهای برقی هیچ‌گونه سابقه و تجربه‌ای نداریم بنابراین ورود خودمان به این موضوع موجب طولانی شدن فعالیت در این زمینه می‌شود، بنابراین می‌توانیم با فعال کردن بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی این هدف را محقق کنیم. 
 

  
 

تولید برقی با پلت‌فرم‌های کنونی 
 

سومین استراتژی مدنظر مدیران خودروسازی کشور، انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم‌های موجود داخلی است. موضوعی که به‌نظر می‌رسد بیشترین تمایل وزارت صنعت برای ورود به تولید برقی‌ها براساس این استراتژی است. در شرایطی وزارتخانه و برخی از کارشناسان با این رویکرد موافق هستند و سرعت عمل در رسیدن به هدف تولید برقی را به این وسیله سریع‌تر می‌دانند که یک پرسش مطرح می‌شود که آیا تولید خودروهای برقی بر روی پلت‌فرم بنزینی امکان پذیر است؟ بررسی تجربه تولید خودروهای برقی در جهان نشان از آن دارد که بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ دنیا در تولید خودروهای برقی خود از پلت‌فرم‌های بنزینی بهره برده‌اند؛ به‌عنوان مثال شرکت فورد در آغاز به کار تولید خودروهای برقی از پلت‌فرم خودروهای بنزینی‌اش استفاده کرد و جنرال موتورز نیز شورلت ولت خود را روی پلت‌فرمی تولید می‌کند که پلت‌فرم یک خودروی بنزینی است.نیسان نیز که یکی از شرکت‌های مهم در تولید خودروهای برقی است، در سال گذشته اعلام کرد که در حال طراحی پلت‌فرم جدیدی برای تولید خودروهای برقی است. بی‌ام‌و نیز تجربه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم بنزینی را دارد، اما مرسدس بنز همه تولیدات برقی خود را روی پلت‌فرم برقی‌اش تولید می‌کند. 
 

در شرایطی خودروسازان جهانی از پلت‌فرم‌های بنزینی خود در تولید برقی‌ها بهره‌برده‌اند که به‌نظر می‌رسد استراتژی بهره‌بردن از پلت‌فرم‌های کنونی نه تنها امکان‌پذیر است بلکه به صرفه‌تر نیزهست؛ موضوعی که کارشناسان نظرات متفاوتی نسبت به آن دارند. به باور کارشناسان پلت‌فرم‌های کنونی خودروسازی‌های کشورمان قدیمی و تاریخ گذشته هستند؛ بنابراین بسیاری از این پلت‌فرم‌ها شرایط فنی لازم برای تبدیل شدن به یک خودروی برقی را ندارند. حال آنکه خودروهای کنونی و پلت‌فرم‌های آنها بسیار قدیمی هستند. در این مورد محمدرضا نجفی‌منش، عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو با اشاره به اینکه بهره بردن از پلت‌فرم‌های کنونی امکان پذیر است، می‌گوید: تولید خودروی برقی نیازمند دانش فنی است که صنعت خودرو ما آن را دارا است؛ بنابراین با بهره‌بردن از پلت‌فرم‌های موجود می‌توانیم سریع‌تر تولید خودروی برقی را عملیاتی کنیم. در این میان اما بیوک علیمرادلو معتقد است که تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم‌های قدیمی اصلا توجیه ندارد، چراکه این پلت فرم‌ها شرایط لازم برای تولید خودروی برقی را ندارند. 
 

  
 

اولویت ایجاد زیرساخت همزمان با تولید 
 

اما درحالی‌که کارشناسان بهترین استراتژی‌ تولید خودروی برقی در ایران را بر مبنای همکاری و مشارکت با خارجی‌ها و استفاده از یک پلت‌فرم روز خارجی عنوان می‌کنند که به اعتقاد آنها یکی از مهم‌ترین موضوعات به‌منظور عملیاتی شدن تولید برقی‌ها داشتن برنامه مشخص و اهداف مدون در این مورد است. بعد از آن همراه با آغاز مراحل تولید باید زیرساخت‌های لازم در کشور ایجاد شود تا در صورت عرضه خودرو، مشتریان بتوانند از آن استفاده کنند. اما موضوع مهم در نظر گرفتن مشوق‌های مالی است که انگیزه لازم برای خرید خودرو را در میان مشتریان ایجاد کند. تجربه جهانی تولید خودروهای برقی نیز نشان می‌دهد که همزمان با فعالیت خودروسازان درخصوص طراحی و تولید برقی‌ها، دولت‌ها زیرساخت‌های لازم به‌منظور ورود این خودروها به بازار را فراهم کردند و بعد از آن به‌منظور ایجاد تقاضا برای تولیدات شرکت‌های خودروساز، مشوق‌های مالی را در نظر گرفتند. در این مورد، بیوک علیمرادلو، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تاکید دارد که قبل از تولید خودروهای برقی باید همکاری لازم میان وزارتخانه‌های مختلف به‌منظور ایجاد زیرساخت‌ها شکل بگیرد و بعد از آن مراحل طراحی و تولید آغاز شود؛ چراکه ایجاد زیرساخت و طراحی و تولید زما‌بر است. وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم بعد از تولید، چگونگی فروش این خودروها است، می‌گوید: بسیاری از دولت‌ها به‌منظور استفاده مردم از خودروهای برقی و کاهش آلایندگی ‌هوا از یارانه‌ و مشوق‌های مالی استفاده کردند، بنابراین در کشور ما نیز باید برای ترغیب مردم به استفاده از این خودروها در آینده، مشوق‌های بسیاری در نظر گرفته شود. وی معتقد است از آنجا که خودروهای برقی از قیمتی بالا و پیمایشی پایین برخوردار هستند بنابراین باید برای ترغیب مشتریان از ابزارهای مختلفی بهره برد؛ بنابراین اگر قصد داریم که در آینده مشتریان از خودروی برقی استفاده کنند باید ابزارهای حمایتی خود در حوزه مالی را مدنظر قرار دهیم. 
 
 
 
 
  
   
   ×
روزنامه دنیای اقتصاد بلوار کشاورز، نماد هویتی منطقه 6 تهران Sun Dec 23 16:18:52 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد گاف عجیب علی ضیا روی آنتن زنده! Tue Mar 19 11:45:57 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد جدیدترین موضع گیری ماکرون درباره سوریه Mon Jan 28 17:12:12 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد تمرین پادشاهی پسر سلمان در عربستان Mon Jul 24 12:45:37 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد خاطره حقوقدان برجسته از آیت الله هاشمی Sun Mar 10 09:35:38 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد شفر:استقلال هنوز شانس دارد Tue Apr 23 22:12:17 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد گفتگو با جوانی که تنها بازمانده بوئینگ 707 را نجات داد +فیلم Wed Jan 16 11:00:10 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد نشست شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس در سوریه Thu Feb 08 10:20:49 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد نامه باشگاه استقلال به فیفا علیه تیام Sat Jul 28 12:25:01 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد استقبال «اد رویس» از تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران Fri Jan 05 09:16:54 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بازگشت هارت به فوتبال انگلیس Wed Apr 19 11:17:58 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد آلمان: کار روی اینستکس بیش از انتظار زمان می‌برد Thu May 09 14:21:45 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد لحظه آتش گرفتن موتور هواپیمای شیراز-مسقط +فیلم Sat Oct 06 11:30:20 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ستاد اجرایی فرمان امام ربطی با روبیکا ندارد Sun Apr 28 18:47:08 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد تصاویر افتتاح ساختمان جدید کنسولگری ایران در بصره Wed Sep 12 10:25:17 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد خودداری آمریکا ازصدور روادید برای دیکوویچ Thu Jan 11 20:21:38 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد شناسایی کارگران فاقد بیمه از طریق حسابهای یارانه Sun Jan 20 08:42:31 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد قیمت یورو و پوند انگلیس پایین آمد +جدول نرخ ارز 19 آبان Sat Nov 10 09:18:02 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد «عمادالدین باقی» مهمان صبحانه ضرغامی شد/عکس Tue Jul 31 18:06:55 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد جدول رده بندی لیگ برتر فوتبال Thu Feb 28 20:52:26 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد درخواست آلمان از ترکیه درباره خرید سامانه اس-400 Wed May 22 23:35:34 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش دوجاریک به افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا Fri May 17 13:47:25 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد خبر خوب برای پرسپولیسی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا Tue Aug 07 08:29:29 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ترافیک نیمه سنگین در جاده‌های منتهی به تهران Fri Apr 05 11:01:47 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد واحدهای مسکونی خالی؛ علل و ریشه‌ها Wed May 17 12:22:22 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد اعترافات زنی که از روابط غیراخلاقی اعضای شورای شهر بابل،فیلم گرفت/او در آستانه جدایی از شوهرش است Tue Sep 11 07:31:56 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد هفت پیشنهاد حجاریان به اصلاح طلبان Mon Apr 15 10:03:20 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد پیشنهاد ترکیه برای میانجیگری میان روسیه و اوکراین Wed Dec 05 19:48:46 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش وزیر آموزش به اجبار خانواده‌ها برای کمک به مدارس Wed Jan 03 12:19:15 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کتک‌کاری وسط مسابقه موتورسواری!+ فیلم Wed Mar 27 10:48:43 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد ویلموتس تا 48 ساعت آینده وارد ایران می‌شود Mon May 13 16:27:06 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد قربانیان سیل لرستان به 4 نفر رسید Sun Mar 31 11:12:33 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد تساوی لحظه آخری اشلاسک با درخشش هافبک ایرانی Sat Jul 28 00:01:31 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد فروش آجیل به دلار! Sun Sep 09 10:58:07 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد وضعیت نامشخص صدور مجوز برای کنسرت‌های مجید درخشانی Sun May 28 10:13:14 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد رشد اقتصادی آمریکا کم می‌شود Wed Jan 02 18:49:36 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد انتقاد پیشمرگ‌ ها از حیدر العبادی Sat Dec 09 13:20:26 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد بازیگر اسکاری «پیتون پلیس» درگذشت Mon Jan 22 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ترامپ: اقتصادمان می‌تواند با سرعت موشک حرکت کند! Wed May 01 10:21:59 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد مجلس ختمی که یک شبانه‌روز در مسجد طول کشید Thu Oct 18 21:13:21 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد جهانگیری: الان زمان مسئولیت گریزی و گله گذاری نیست Mon Feb 25 17:47:11 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد قربانیان آزار جنسی ترامپ خواستار تحقیقات کنگره شدند Tue Dec 12 11:08:10 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تولید تایر هوشمند ماشین با چاپگر سه‌بعدی Fri Jun 30 09:14:26 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تشریح جایگاه جهانی آلمان در سال 2019 از زبان مرکل Tue Jan 01 14:07:54 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد آغاز پرواز مستقیم هواپیمایی ماهان به اسپانیا Fri Jun 23 12:30:09 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد پیش‌بینی حذف قریب‌الوقوع مراکز مخابراتی Mon Aug 21 16:42:36 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تخم‌مرغ در زمان کوروش کبیر هم گران بود Sun Dec 24 15:16:07 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد اجسادی که در ایران مومیایی می‌شوند Tue Sep 11 10:40:16 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مشاور اردوغان:کیفیت قتل خاشقچی غیر قابل باوراست Mon Oct 22 19:42:22 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد نهاوندیان: روند کاهش قیمت ارز باید ادامه یابد Wed Oct 03 15:24:35 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد چرا وزارت راه، به جای دلار و روپیه ریل وارد کرده است؟ Tue Jul 31 12:32:31 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد نوبلی برای اقتصاد رفاه Sun Feb 26 09:44:11 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد افزایش یکباره قیمت در بازار خودروهای وارداتی Wed Jul 26 10:58:18 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد شبانه روزی شدن تحویل ارز به زائران اربعین Wed Oct 24 12:41:09 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد آیت‌الله آملی لاریجانی: خط قرمزهای توهمی را در برخورد با مفاسد قبول نداریم Wed Sep 05 12:58:25 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تغییرات طرح ترافیک سال 98 اعلام شد Thu Mar 28 13:35:51 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد ژست عوام‌فریبانه «بولتون» درباره ونزئلا Tue May 21 20:25:23 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد تکاپوی عراقی‌ها برای کمک به سیل‌زدگان ایران Sun Mar 31 13:14:50 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد آتش‌سوزی مهارنشدنی در یک مجتمع مسکونی +فیلم Tue Dec 11 15:30:16 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ضرورت «سنت‌شکنی» در بخش کشاورزی Tue Dec 19 00:00:00 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد توضیح آموزش و پرورش درخصوص کسری حقوق فرهنگیان Sat May 25 16:16:16 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد تمام سانس‌های رحمان 1400 از فردا لغو می‌شود Sat Apr 13 17:40:50 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد ناگفته‌های سردار فضلی از عملیات کربلای 4 Sun Jan 20 18:27:18 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد شب‌نشینی‌های کنار زاینده رود از نگاه یورونیوز +فیلم Sun Feb 24 10:30:08 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد ماجرای عجیب قتل به خاطر رقص چوب در عروسی! Wed Nov 14 10:52:49 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد جایزه زودهنگام پژمان جمشیدی /فیلم Sun Feb 11 20:05:09 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مظنه قیمت مسکن در شمال تهران چند؟ Tue Dec 26 09:29:24 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد با چندش آورترین ماساژهای دنیا آشنا شوید Sat Nov 03 16:18:37 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد برانکو: قهرمانی در هر 3 جام را می‌خواهم Sat Mar 09 10:17:27 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد اجرای خواننده پاپ روی قله دماوند Sat Jul 08 11:00:01 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد زلزله‌ سومار کرمانشاه را لرزاند Tue Feb 06 08:49:48 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پیام تسلیت روحانی به مناسبت جان باختن هموطنان در سیل Mon Mar 25 21:23:48 IRDT 2019
روزنامه دنیای اقتصاد این عکس از جنگل های شمال شما را شگفت زده می کند Sat Dec 01 18:58:44 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد سرلشکر باقری: توطئه‌افکنی‌ها ادامه یابد،نیروهای مسلح ایران ساکت نمی‌نشینند Tue Sep 11 12:03:45 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد قلعه‌نویی هم مسلمان را بازی نداد Tue Feb 05 20:43:57 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد حضور زنان ایرانی در ورزشگاهها، توطئه تبلیغاتی بیگانگان را نقش بر آب کرد Thu Oct 18 09:31:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد قیمت خودرو تیبا در بازار /جدول Tue Jan 02 08:27:28 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بازداشت دو بازیگر زن در پایتخت آمریکا/ عکس Fri Oct 05 09:04:01 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مولر: سه‌گانه را می‌خواهیم Tue Aug 01 10:22:56 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد رییس شورای شهر یزد: اتهاماتم اثبات نشده است Sat Dec 23 11:26:30 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تصمیم مهم برانکو برای دیدار با السد Mon Mar 11 08:08:53 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد سکه ارزان شد Wed Aug 01 18:33:23 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ماجرای قمه کشی در صحن شورای شهر فردیس چه بود؟ Thu Jan 03 19:12:40 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد تفاهم‌نامه بانک رسالت و آموزش و پرورش Sat Feb 10 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد محور آزادراه قزوین – زنجان بازگشایی شد Mon Jan 29 17:17:35 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد نامزد‌ها اصول ریاضی را فراموش کردند Tue Apr 25 12:36:54 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد محسن تنابنده از افغانستان به اسکار می‌رود؟ Sat Sep 08 12:56:08 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پرونده گم شدن دکل های نفتی در دادگاه/ پسر عطاءالله مهاجرانی هم محاکمه می شود؟ Sun Dec 24 07:43:06 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تلاش رم برای جذب اونای امری Fri Apr 21 10:40:58 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد محمود عباس با عهد التمیمی دیدار کرد Sun Jul 29 17:55:54 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کمونیستی که قرار بود کشیش شود! Fri Mar 01 14:13:13 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد انتقاد اسکاتلندی‌ها از«می» Mon May 08 12:08:44 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد مهدی تاج: جانبازی من 50 درصد بوده و تغییری نکرده Tue Sep 11 18:34:47 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد آغاز اولین جلسه رسیدگی به پرونده تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر Wed Mar 13 10:49:44 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد احتمال تصویب لوایح چهارگانه پیش از ضرب‌الاجل FATF Sun Sep 09 08:32:15 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد رای‌گیری دموکرات‌ها درباره بودجه برای امنیت مرزها؛ به زودی Sat Jan 19 23:05:06 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد عجیب‌ترین و آسانترین شیوه طلاق را ببینید +عکس Tue Oct 02 21:23:41 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد چهار اولویت اقتصادی مذاکرات ظریف با عراقی ها Fri Jan 11 09:33:12 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد دوشنبه سیاه در بازار جهانی Wed Feb 07 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد رکودهای جهانی به بانک‌های اسلامی صدمه نزد Tue Dec 12 00:00:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی حمله موشکی نیروهای انقلابی یمن به عربستان Wed Aug 17 04:01:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم ورزش کبدی کهگیلویه و بویراحمد نیازمند تامین منابع مالی است Sun Jul 09 20:53:16 IRDT 2017
تدبیر و امید تانک‌های ارتش سوریه در مسیر ادلب Sun Sep 02 17:54:36 IRDT 2018
روزنامه کیهان شاخص‌های رفتار انسانی(چراغ راه) Mon May 15 18:00:52 IRDT 2017
جوان آنلاین مزایده دستکشی که پنالتی رونالدو را گرفت، به نفع سیل‌زدگان Tue Apr 09 15:52:35 IRDT 2019
عصر ایران ترامپ: از پیمان هسته ای با روسیه خارج می شویم Sun Oct 21 01:46:38 IRST 2018
سراج 24 نمره مردودی مناطق آزاد در کمک به اقتصاد ملی/جذب رقم ناامیدکننده سرمایه خارجی Fri Jul 29 10:51:00 IRDT 2016
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین شلیک تانک‌های رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه Tue Jan 22 15:22:02 IRST 2019
جماران جلوه‌هایی از اوصاف اخلاقی آیت‌الله العظمی سلطانی طباطبایی (ره) Fri Jun 22 16:55:46 IRDT 2018
مشرق نیوز ردپای ایران در مذاکرات ترامپ و رهبرکره شمالی +عکس Thu Jun 21 12:04:43 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا ترامپ کوچک در لاس وگاس Mon Oct 09 09:13:37 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی واژگونی خودرو در گناباد یک مصدوم داشت Tue Mar 28 12:45:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر مالکی: من مخالف سیاست محور بندی منطقه ای هستم Tue Aug 01 12:22:47 IRDT 2017
جهان نیوز سریال‌ها و فیلم‌هایی که از شبکه شما پخش می‌شود Sun Mar 17 11:55:40 IRST 2019
خبرگزاری مهر اعزام قهرمان و نایب قهرمان لیگ تنیس روی میز به تور جهانی Tue Jan 24 10:00:49 IRST 2017
جماران کشف محموله 500 کیلویی تریاک در قم Tue Jul 11 23:33:12 IRDT 2017
نامه نیوز مهمترین علل شکستگی و لق شدن دندان‌ها Thu Jan 11 12:05:55 IRST 2018
انتخاب پسر ترامپ: از زمان رئیس جمهور شدن پدرم با او ارتباطی ندارم Mon Mar 13 11:25:57 IRST 2017
ساعت24 علاقه لژیونر سابق آبی پوشان به سرمربی شدن در استقلال Tue Jul 18 09:45:32 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین سپاه چگونه موشکی شد؟ Tue Jun 20 18:12:44 IRDT 2017
پایگاه خبری الف شناسایی 194 سایت و شبکه‌ اجتماعی قمارباز Mon Jan 02 17:04:57 IRST 2017
آنا کی‌روش بخت اول هدایت تیم ملی الجزایر Wed Aug 01 08:35:53 IRDT 2018
دولت بهار بالابر مسجد جان زن 34 ساله را گرفت Wed Mar 29 12:15:00 IRDT 2017
اتاق خبر کشورهای عضو اوپک برای تمدید کاهش تولید به اجماع رسیدند Sat May 13 14:46:02 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین غلظت خاک در هوای اهواز به بیش از 47برابر حد مجاز رسید Tue Feb 13 13:01:57 IRST 2018
افکارخبر بازگشت برنامه پرطرفدار تلویزیونی به روی آنتن بعد از مدتها Sat Nov 03 14:05:11 IRST 2018
انتخاب فیلم/ وقتی ترامپ سرود ملی را فراموش می‌کند! Wed Jan 10 10:44:29 IRST 2018
شفقنا عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی:سعید نمکی به عنوان وزیر بهداشت به مجلس معرفی خواهد شد Sun Jan 20 16:49:56 IRST 2019
خبرگزاری مهر 27درصد زمین های زراعی سرخه زیرکشت آبیاری تحت فشار هستند Mon Jul 24 13:21:40 IRDT 2017
بهار نیوز چه کسانی "نفت" بورسی را می‌خرند؟ Sun Oct 28 12:30:26 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران برای شهرداری تهران بی‌برنامه نیستم Sun Mar 26 13:58:55 IRDT 2017
خبرآنلاین کاهش 9 درصدی حوادث کار در 6 ماهه نخست سال Tue Oct 09 06:19:31 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران وضعیت آب و هوا دوشنبه چهاردهم فروردین Mon Apr 03 12:51:29 IRDT 2017
تابناک وقت تعیین سرنوشت در نخستین شب قدر Sun Jun 03 20:38:07 IRDT 2018
عصر خبر چرا تلگرام‌های فارسی حذف شد؟ Sat Apr 27 11:59:31 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران طنز/ بازگشت ملت به آغوش نوکیا 1100 Sat Feb 10 10:25:28 IRST 2018
فردا هدف نتانیاهو از عملیات در سوریه Thu Jan 24 23:08:07 IRST 2019
آفتاب ایران نامه محمود احمدی نژاد به رئیس قوه قضاییه /رئیس جمهور سابق نگران وضعیت پرونده قضایی خود شد؟ Mon Sep 25 08:00:10 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا قطع رگ های حیات مردم با تخریب سازه های تاریخی/ آب انبار، جاذبه ای مغفول در هرمزگان Mon Feb 25 13:31:06 IRST 2019
دفاع مقدس تمبر شهید ابراهیم هادی رونمایی می‌شود Wed Sep 26 11:22:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فردا؛ خداحافظی با بهرام شفیع از مقابل مسجد بلال Wed Oct 10 10:30:00 IRST 2018
جماران جلوی کشتار مسلمانان میانمار با فشارهای بین المللی گرفته شود Tue Sep 05 17:58:20 IRDT 2017
آنا لاریجانی: به دیوان محاسبات دستور داده شد که پس از پایان دولت‌ها نیز به تخلفات آنها رسیدگی کند Sun Feb 26 16:58:10 IRST 2017
فرارو بغداد و نجف، مسیرهای پروازی جایگزین اقلیم کردستان Mon Sep 25 14:04:01 IRST 2017
آریا به مناسبت هفته کتاب؛ "شلتاق" در زنجان رونمایی می‌شود Sun Nov 12 09:25:33 IRST 2017
واحد مرکزی خبر معرفی یزد به عنوان استان سبز ، به زودی  Sun May 06 12:54:53 IRDT 2018
شبکه خبر نوبت عکس/ روباه دشت آزو Thu Feb 15 12:41:46 IRST 2018
آفتاب ایران وزش باد شدید و رعد و برق در استان تهران پیش بینی می شود Mon Apr 01 16:30:26 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم البرز| تلاش برای نجات جان یک فرد گرفتار در بهمن ادامه دارد Sat Mar 09 19:03:01 IRST 2019
روزنامه کیهان بله! وزیر موفقی بود قیمت مسکن را 3 برابر کرد!(خبر ویژه) Wed Oct 24 21:33:45 IRST 2018
آفتاب عوامل خطرآفرین برای پرفشاری خون Fri May 18 17:07:22 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اعتراض ترکیه به وضعیت اویغورها در چین Sun Feb 10 13:26:18 IRST 2019
دولت بهار لیست خرید پر و پیمان منصوریان Tue May 30 16:26:00 IRDT 2017
میزان تعرفه های گمرکی سال 96 ابلاغ شد Wed Mar 22 14:52:02 IRDT 2017
بولتن نیوز دست ترامپ علیه ایران خالی ‏است Sat Aug 12 15:33:39 IRDT 2017
پرس شیعه نگاه ایرانی صرف با روح مطالعات تمدن نوین اسلامی سازگار نیست Mon Feb 13 20:41:57 IRST 2017
ایسکانیوز دیدار ظریف با رئیس مجلس ملی پاکستان Wed May 03 13:57:01 IRDT 2017
صراط برترین ورزشکاران ایران در سال 95 انتخاب شدند Mon Mar 20 09:32:08 IRST 2017
رجا نیوز اعلام یک روز عزای عمومی در آذربایجان شرقی Sat Apr 15 16:03:59 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اولین رده‌بندی فدراسیون جهانی تیراندازی در سال 2019/ الهه احمدی در رده 13 و صداقت در رده 10 Mon Dec 31 21:53:11 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی یک نظامی ارتش جمهوری آذربایجان کشته شد Sun Jul 22 18:48:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران هرمزگان میزبان بزرگترین رخداد گردشگری دریایی کشور Mon May 13 12:20:06 IRDT 2019
اعتبار نیوز خرید بیش از 5.1 میلیون تن گندم Sun Jul 02 10:17:00 IRDT 2017
598 در شب عید به طور طبیعی گرانی داریم!! Wed Mar 01 15:13:54 IRST 2017
پایگاه خبری الف واکنش کی‌روش به قهرمانی تیم‌ملی فوتسال در آسیا Sun Feb 11 23:30:00 IRST 2018
شبکه خبر ترامپ جنگ تعرفه ها را به بازار خودرو می کشاند Sat Jun 23 08:32:14 IRDT 2018
صبحانه با خبر اعلام نحوه تأمین ارز حواله‌ها و اعتبارات اسنادی Sun Apr 15 11:55:37 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر برگزاری نشست روشنگری بانوان در مهاباد Tue May 08 18:21:05 IRDT 2018
روزنامه شرق رخداد Mon Dec 04 03:30:00 IRST 2017
جماران آغاز ساخت بزرگترین سد لاستیکی‌کشور در آستارا Tue Aug 01 12:11:56 IRDT 2017
پارسینه «یانگوم» به زلزله‌زدگان ایران کمک کرد Mon Nov 20 12:19:41 IRST 2017
واحد مرکزی خبر بیماریهای قلبی وعروقی درصدر علل مرگ ومیر Mon Dec 03 10:14:06 IRST 2018
ایسکانیوز توافق سبز اتحادیه اروپا با ایران Mon May 01 10:55:23 IRDT 2017
نامه نیوز محاسبه نرخ ویزای اربعین با ارز 4200 تومانی Sun Jul 29 17:18:52 IRDT 2018
بهار نیوز خطر آلودگی نفتی بر اثر سیل خوزستان Fri Apr 12 09:56:11 IRDT 2019
آفتاب ایران الحلبوسی: ایران در نابودی داعش نقش اساسی ایفا کرد Wed Oct 10 11:40:10 IRST 2018
تابناک وزیر‌خارجه فرانسه: ترامپ در امور داخلی ما دخالت‌نکند Sun Dec 09 16:34:52 IRST 2018
خبرگزاری دانشجو زنان متضررین جنگ ناخواسته اقتصادی هستند/ رسانه‌های معاند اصرار دارند امنیت ایران را وارونه جلوه دهند Tue Feb 26 14:06:29 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران افزایش 83 درصدی صادرات فولاد در ماه نخست امسال Wed May 10 11:27:40 IRDT 2017
پول نیوز ورود شهردار تهران به عراق Wed Apr 17 18:51:15 IRDT 2019
وانا فلاحت‌پیشه تاکید کرد: ضرورت دو برابر شدن بودجه انسداد مرزها Sun Feb 03 15:07:32 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا هشتاد و دومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان + تصاویر Sun Jul 30 12:44:25 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن شیب یاران از عراق به سمت ایران برگردد Wed Feb 22 09:40:20 IRST 2017
واحد مرکزی خبر جانمایی دفن شهدای گمنام در مرکز صدا و سیمای استان Sat Sep 08 18:01:41 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی رسانه و سیاست Wed Jul 27 15:02:00 IRDT 2016
باشگاه خبرنگاران کشف انبار غیر مجاز موادغذایی در شهرستان فردوس Sat Oct 20 18:14:37 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ثبت 50 راهکار عملیاتی درستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز Fri Jul 29 14:02:00 IRDT 2016
پارس نیوز خبری که پرسپولیسی ها و برانکو را خوشحال می کند! + عکس Thu Dec 20 10:01:15 IRST 2018
خبرگزاری مهر 16 کمیته در استان سمنان عهده دار برگزاری جشن های دهه فجر شدند Tue Dec 20 08:19:43 IRST 2016
باشگاه خبرنگاران یک عامل انتحاری شبکه تروریستی حقانی در پکتیکا کشته شد Wed Apr 05 12:10:23 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی شرورهای تاریخ جام جهانی Tue May 08 17:52:00 IRDT 2018
جام نیوز تکذیب خبرجنجالی درباره بمب نقل وانتقالات Thu Dec 28 16:56:24 IRST 2017
ایران آنلاین مدارس تا چندم اسفند باید باز باشد؟ Wed Mar 08 19:56:26 IRST 2017
تابناک بی‌توجهی حجتی به انتقاد روحانی و خطر بزرگی که مردم را تهدید می‌کند! Fri Jan 05 14:50:19 IRST 2018
خرداد نیوز مسعود بارزانی: برای تعویق در همه‌پرسی تحت فشاریم Wed Sep 06 21:44:52 IRDT 2017
ایسکانیوز فونت "پاسخگو" گوگل عرضه شد Sun Jun 25 16:55:37 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن تشییع پیکر شهید جانباز «رحیم درخشان» در تبریز Fri Nov 23 18:34:58 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم بیانیه پایانی اجلاس سران عرب و اروپا در مصر Mon Feb 25 21:18:00 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن کتاب «جایگاه امامت و ولایت در صراط و سلوک» در دست انتشار Sat Oct 06 15:32:08 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم بانک تجارت در خصوص پرونده تخلف در استان کرمان اطلاعیه‌ای صادر کرد Tue Jan 01 18:27:00 IRST 2019