روزنامه دنیای اقتصاد - Sat Apr 22 12:25:03 IRDT 2017 نمایش خبر

سه استراتژی تولید برقی‌ها در دولت

دنیای اقتصاد: در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو که اواخر اسفندماه سال گذشته تشکیل شد تولید خودروهای برقی به‌طور رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.بر این اساس در حالی وزارت صنعت یکی از برنامه‌های جدی سال 96 را عملیاتی کردن تولید خودروهای برقی قرار داده است که هیات وزیران در اردیبهشت‌ماه سال 1393 خواهان ارائه برنامه تولید و واردات خودروهای برقی و هیبریدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده بود. بر همین اساس مسوولان صنعتی کشور سه استراتژی به‌منظور عملی شدن تولید خودروهای برقی در کشور را مدنظر قرار داده‌اند تا از این طریق قدم مهمی در راستای کاهش آلودگی هوا بردارند.

دنیای اقتصاد: در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو که اواخر اسفندماه سال گذشته تشکیل شد تولید خودروهای برقی به‌طور رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.بر این اساس در حالی وزارت صنعت یکی از برنامه‌های جدی سال 96 را عملیاتی کردن تولید خودروهای برقی قرار داده است که هیات وزیران در اردیبهشت‌ماه سال 1393 خواهان ارائه برنامه تولید و واردات خودروهای برقی و هیبریدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده بود. بر همین اساس مسوولان صنعتی کشور سه استراتژی به‌منظور عملی شدن تولید خودروهای برقی در کشور را مدنظر قرار داده‌اند تا از این طریق قدم مهمی در راستای کاهش آلودگی هوا بردارند. 

 
 

آنگونه که تاکید شده اولین اولویت و هدف وزارتخانه در اجرایی شدن تولید خودروهای برقی‌، پوشش دادن شبکه حمل‌و‌نقل عمومی در کشور است تا ضمن فرهنگ سازی درخصوص استفاده از این خودروها، مردم تاثیرات این خودروها بر هوای کلانشهرها را به‌صورت عینی ببیند. در گام دوم وزارتخانه سه استراتژی برای تولید برقی‌ها در ایران تعریف کرده است. به این ترتیب اولین استراتژی مدنظر در این زمینه انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خارجی است. استراتژی دوم به تولید خودروی برقی با طراحی پلت‌فرم از ابتدا و با حداقل تیراژ اقتصادی سالانه 10 هزار دستگاه تاکید دارد و این در شرایطی است که در سومین استراتژی، انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خودروهای داخلی مد نظر است. 
 

در حالی وزارت صنعت، معدن و تجارت سه استراتژی را پیشنهاد داده که دیدگاه‌های متفاوتی درخصوص تولید برقی‌ها در ایران وجود دارد. به عقیده کارشناسان در میان استراتژی‌های مطرح شده توسط وزارت صنعت بهترین مدل برای ورود به این عرصه جدید، تولید برقی‌ها با مشارکت و همکاری صاحبان برند دنیا در این حوزه است؛ چراکه این موضوع ضمن افزایش سرعت تولید، موجب می‌شود دانش فنی در تولید این خودروها به کشورمان منتقل شود. این تاکید کارشناسان در شرایطی است که هم‌اکنون چند گزینه برای مشارکت در تولید برقی‌ها روی میز مسوولان صنعتی است حال آنکه با توجه به اشتیاق شرکت‌های چینی در این زمینه، ظاهرا تمایل مسوولان به شراکت با خودروسازان معتبر است. 
 

اما در شرایطی تاکید بر استراتژی همکاری مشترک با خودروسازان خارجی است که استراتژی دوم تولید مستقل و بدون دخالت خارجی‌ها در این زمینه است. بنابراین آنگونه که در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو پیشنهاد شده است، تولید خودروهای برقی باید ازسوی یک شرکت مستقل صورت بگیرد که این شرکت می‌تواند به روش‌‌های مختلف از جمله همکاری یک شرکت ایرانی و خارجی یا ورود مستقیم خودروسازان خارجی به امر تولید این خودروها کار خود را آغاز کند. اما هر چه هست، در این استراتژی تاکید شده که خودروسازان داخلی فعال در کشور نباید در این کار وارد شوند؛ چراکه این حوزه تخصصی باید به یک شرکت تخصصی واگذار شود. اما همانطور که گفته شد در استراتژی سوم انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم موجود خودروهای داخلی مد نظر قرار گرفته که این استراتژی اگر چه در دنیا معمول است، اما برخی کارشناسان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» نظر مساعدی روی آن ندارند. 
 

  
 

استراتژی همکاری با خارجی‌ها 
 

اولین استراتژی مدنظر شورای سیاست‌گذاری خودرو درخصوص تولید برقی‌ها در ایران با بهره‌گیری از پلت‌فرم‌های موجود خارجی است. استراتژی که به عقیده کارشناسان سرعت عمل تولید برقی‌ها را افزایش می‌دهد. این موضوع از آن رو اهمیت دارد که سرمایه‌گذاری‌ مشترک یکی از راه‌های انتقال فناوری، دانش مدیریتی و توسعه محصول محسوب می‌شود. برهمین اساس کارشناسان تاکید دارند در استراتژی مدنظر به‌منظور تولید خودروهای برقی باید براساس استراتژی توسعه صنعت خودرومان پیش برویم. از آنجا که تولید برقی‌های نیازمند یک دانش جدید است بنابراین نیازمند کسب دانش از سوی خودروسازان خارجی هستیم تا از این طریق بتوانیم تولید خودروهای برقی را کلید بزنیم. این موضوع از آن رو مورد تاکید کارشناسان است که آنها یک پرسش مهم را مطرح می‌کنند، اینکه صنعت خودروی ایران قرار است به کجا برسد؟ درصورتی‌که هدف توسعه صنعت خودرو و پیش رفتن ما به سمت خودروساز شدن است؛ بنابراین تولید مدل‌های مختلف از جمله برقی‌ها را باید در برنامه قرار دهیم. در این مورد یک کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه مشارکت با خودروسازان خارجی و بهره‌گیری از پلت‌فرم‌های خودروهای برقی روز قطعا بهترین استراتژی برای ورود به این عرصه است، می‌گوید: درصورتی‌که با یکی از صاحبان برند معتبر خودروهای برقی مشارکت مان شکل بگیرد قطعا صنعت خودرو ما می‌تواند از زنجیره ارزش این شرکت‌ها بهره‌مند شود و با ورود به زنجیره ارزش می‌توانیم به تجارت جهانی خودرو در این عرصه وارد شویم. از آنجا که در تولید برقی‌ها نیز شرکت‌های صاحبنامی وجود دارند، بنابراین می‌توانیم در شرایط پساتحریم مذاکرات خود را با آنها آغاز کنیم.وی با اشاره به اینکه در تولید این خودروها باید در فاز طراحی و پلت‌فرم وارد شویم، می‌گوید: باید با شرکت‌هایی که دانش فنی تولید این خودروها را دارند وارد مذاکره شویم. از آنجا که در حال حاضر در بحث عرضه خودروهای برقی شرکت‌های زیادی فعال نیستند، بنابراین ایران به دلایل مختلف می‌تواند در این عرصه فعالیت کند و کشور مطرحی در تولید برقی‌ها در منطقه شود. 
 

  
 

رویکرد اتکا به توان داخلی 
 

وزرات صنعت دومین استراتژی مدنظر برای تولید خودروهای برقی را طراحی پلت‌فرم از ابتدا و با تیراژ اقتصادی سالانه 10 هزار دستگاه پیشنهاد کرده است؛ استراتژی که نظرات موافق و مخالف را با خود به همراه دارد. موافقان این رویکرد معتقدند ورود به طراحی و تولید خودروهای برقی با توجه به فعالیت و سابقه‌ای که صنعت خودرو ایران دارد کاری سخت و محال نیست؛ بنابراین صنعت خودرو کشورمان با بهره‌گیری از توان فنی و مهندسی موجود و استفاده از دانش روز می‌تواند به طراحی یک پلت‌فرم و تولید خودروی برقی مبادرت کند. 
 

در این مورد، بیوک علیمرادلو، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه صنعت خودرو کشورمان توان لازم برای تولید خودروی برقی را دارد، می‌گوید: با توجه به ساختار صنعت خودروی کشورمان با طراحی پلت‌فرم داخلی با سرعت بیشتری می‌توانیم به تولید برقی‌ها دست پیدا کنیم.وی تاکید دارد: بنابراین باید بعد از مشخص شدن اهداف و برنامه‌ها در این حوزه، طراحی یک تا دو پلت‌فرم برقی را کلید بزنیم تا بتوانیم برند خودمان را در این خصوص داشته باشیم.با وجود این برخی از کارشناسان معتقدند صنعت خودرو ما دانش تولید و طراحی پلت‌فرم را ندارد؛ بنابراین رویکرد تولید و طراحی از داخل درخصوص تولید خودروهای برقی را باید فراموش کنیم. در این زمینه کارشناسان به تجربه تولید خودروهای بنزین‌سوز با یاری پلت‌فرم‌های خارجی اشاره دارند و معتقدند با توجه به پیشینه صنعت خودرو ایران درصورتی‌که بخواهیم توان داخلی را در این حوزه تخصصی به کار بگیریم، قطعا نباید امیدی به توسعه این بخش داشته باشیم؛ چراکه دانش فنی لازم در این زمینه را نداریم و نمی‌توانیم آن را به‌راحتی به دست بیاوریم. 
 

در این مورد یک کارشناس معتقد است، چون صنعت خودرو ما دانش فنی لازم و قدرت طراحی پلت‌فرم را ندارد، در ابتدای کار باید یک پلت‌فرم خارجی را وارد کند تا بعد از کسب دانش و انتقال فناوری به کشورمان توان تولید و طراحی را به دست بیاورد. وی تاکید دارد: از آنجا که در تولید خودروهای برقی هیچ‌گونه سابقه و تجربه‌ای نداریم بنابراین ورود خودمان به این موضوع موجب طولانی شدن فعالیت در این زمینه می‌شود، بنابراین می‌توانیم با فعال کردن بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی این هدف را محقق کنیم. 
 

  
 

تولید برقی با پلت‌فرم‌های کنونی 
 

سومین استراتژی مدنظر مدیران خودروسازی کشور، انجام پروژه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم‌های موجود داخلی است. موضوعی که به‌نظر می‌رسد بیشترین تمایل وزارت صنعت برای ورود به تولید برقی‌ها براساس این استراتژی است. در شرایطی وزارتخانه و برخی از کارشناسان با این رویکرد موافق هستند و سرعت عمل در رسیدن به هدف تولید برقی را به این وسیله سریع‌تر می‌دانند که یک پرسش مطرح می‌شود که آیا تولید خودروهای برقی بر روی پلت‌فرم بنزینی امکان پذیر است؟ بررسی تجربه تولید خودروهای برقی در جهان نشان از آن دارد که بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ دنیا در تولید خودروهای برقی خود از پلت‌فرم‌های بنزینی بهره برده‌اند؛ به‌عنوان مثال شرکت فورد در آغاز به کار تولید خودروهای برقی از پلت‌فرم خودروهای بنزینی‌اش استفاده کرد و جنرال موتورز نیز شورلت ولت خود را روی پلت‌فرمی تولید می‌کند که پلت‌فرم یک خودروی بنزینی است.نیسان نیز که یکی از شرکت‌های مهم در تولید خودروهای برقی است، در سال گذشته اعلام کرد که در حال طراحی پلت‌فرم جدیدی برای تولید خودروهای برقی است. بی‌ام‌و نیز تجربه تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم بنزینی را دارد، اما مرسدس بنز همه تولیدات برقی خود را روی پلت‌فرم برقی‌اش تولید می‌کند. 
 

در شرایطی خودروسازان جهانی از پلت‌فرم‌های بنزینی خود در تولید برقی‌ها بهره‌برده‌اند که به‌نظر می‌رسد استراتژی بهره‌بردن از پلت‌فرم‌های کنونی نه تنها امکان‌پذیر است بلکه به صرفه‌تر نیزهست؛ موضوعی که کارشناسان نظرات متفاوتی نسبت به آن دارند. به باور کارشناسان پلت‌فرم‌های کنونی خودروسازی‌های کشورمان قدیمی و تاریخ گذشته هستند؛ بنابراین بسیاری از این پلت‌فرم‌ها شرایط فنی لازم برای تبدیل شدن به یک خودروی برقی را ندارند. حال آنکه خودروهای کنونی و پلت‌فرم‌های آنها بسیار قدیمی هستند. در این مورد محمدرضا نجفی‌منش، عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو با اشاره به اینکه بهره بردن از پلت‌فرم‌های کنونی امکان پذیر است، می‌گوید: تولید خودروی برقی نیازمند دانش فنی است که صنعت خودرو ما آن را دارا است؛ بنابراین با بهره‌بردن از پلت‌فرم‌های موجود می‌توانیم سریع‌تر تولید خودروی برقی را عملیاتی کنیم. در این میان اما بیوک علیمرادلو معتقد است که تولید خودروی برقی روی پلت‌فرم‌های قدیمی اصلا توجیه ندارد، چراکه این پلت فرم‌ها شرایط لازم برای تولید خودروی برقی را ندارند. 
 

  
 

اولویت ایجاد زیرساخت همزمان با تولید 
 

اما درحالی‌که کارشناسان بهترین استراتژی‌ تولید خودروی برقی در ایران را بر مبنای همکاری و مشارکت با خارجی‌ها و استفاده از یک پلت‌فرم روز خارجی عنوان می‌کنند که به اعتقاد آنها یکی از مهم‌ترین موضوعات به‌منظور عملیاتی شدن تولید برقی‌ها داشتن برنامه مشخص و اهداف مدون در این مورد است. بعد از آن همراه با آغاز مراحل تولید باید زیرساخت‌های لازم در کشور ایجاد شود تا در صورت عرضه خودرو، مشتریان بتوانند از آن استفاده کنند. اما موضوع مهم در نظر گرفتن مشوق‌های مالی است که انگیزه لازم برای خرید خودرو را در میان مشتریان ایجاد کند. تجربه جهانی تولید خودروهای برقی نیز نشان می‌دهد که همزمان با فعالیت خودروسازان درخصوص طراحی و تولید برقی‌ها، دولت‌ها زیرساخت‌های لازم به‌منظور ورود این خودروها به بازار را فراهم کردند و بعد از آن به‌منظور ایجاد تقاضا برای تولیدات شرکت‌های خودروساز، مشوق‌های مالی را در نظر گرفتند. در این مورد، بیوک علیمرادلو، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تاکید دارد که قبل از تولید خودروهای برقی باید همکاری لازم میان وزارتخانه‌های مختلف به‌منظور ایجاد زیرساخت‌ها شکل بگیرد و بعد از آن مراحل طراحی و تولید آغاز شود؛ چراکه ایجاد زیرساخت و طراحی و تولید زما‌بر است. وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم بعد از تولید، چگونگی فروش این خودروها است، می‌گوید: بسیاری از دولت‌ها به‌منظور استفاده مردم از خودروهای برقی و کاهش آلایندگی ‌هوا از یارانه‌ و مشوق‌های مالی استفاده کردند، بنابراین در کشور ما نیز باید برای ترغیب مردم به استفاده از این خودروها در آینده، مشوق‌های بسیاری در نظر گرفته شود. وی معتقد است از آنجا که خودروهای برقی از قیمتی بالا و پیمایشی پایین برخوردار هستند بنابراین باید برای ترغیب مشتریان از ابزارهای مختلفی بهره برد؛ بنابراین اگر قصد داریم که در آینده مشتریان از خودروی برقی استفاده کنند باید ابزارهای حمایتی خود در حوزه مالی را مدنظر قرار دهیم. 
 
 
 
 
  
   
   ×
روزنامه دنیای اقتصاد سامسونگ وجود دستبند گیر فیت 2 پرو را تایید کرد Mon Aug 14 06:32:02 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش ظریف به حمایت داعش از آشوب‌ها در ایران Fri Jan 05 18:35:10 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مهدی ترابی؛ بازیکن تراکتور می‌شود یا پرسپولیس؟ Wed Sep 05 15:44:50 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد درسی که از تجمعات یک هفته‌ای در ایران گرفتیم Sat Jan 06 08:31:59 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش «بازیگر زن به انتشار خبر ضرب و شتم فرزندش Mon Jan 22 15:45:52 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران - 1396/10/13 Wed Jan 03 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد هشدار روزنامه جمهوری اسلامی درباره مداحی ها Sun Sep 16 07:58:57 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ماجرای قتل همسر به‌ خاطر شک به خیانت Sun Sep 02 14:16:01 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد حضور سید محمد خاتمی در منزل مرحوم نوربخش Sun Nov 18 20:52:28 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تیلرسون به دنبال مطمئن ساختن متحدان آمریکا Sun Jan 28 12:17:40 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد علت های مرموز پا درد که هیچکسی از آن خبر ندارد Sun Dec 10 22:26:52 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد روایت باهنر از ردپای فساد در برخی پروژه ها+فیلم Sun Nov 18 16:25:03 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مصرف الکل در بجنورد یک کشته بر جا گذاشت Thu Sep 27 22:18:56 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد نکونام: بچه ها فکر می‌کردند راحت می‌بریم Thu Nov 29 18:15:17 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد رهبر کره شمالی:مشکل غیرقابل تحملی نداریم Fri Jan 12 20:53:25 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد جلیلی: مشکل مردم را بخاطر اینکه دولت دستمان نیست حل نکنیم، رذالت است Sun Dec 24 23:29:43 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد عرب‌پور: اگر آمریکا می‌توانست به ایران حمله کند، لحظه‌ای درنگ نمی‌کرد Wed Sep 26 10:56:54 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ادامه حاشیه های سفر عراقی های مجرد به مشهد Sat Sep 01 21:50:07 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد کردهای عراق باز هم شکست خوردند Fri Feb 09 12:57:16 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد چرا برای حامیان روحانی، گفتگوی زنده تلوزیونی او اهمیتی ندارد؟ Mon Jan 22 12:16:26 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد فیاض: پرخاشگران، آینده‌ای نمی‌بینند، خط قرمزی ندارند Tue Jan 09 13:26:31 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دیدارهای جداگانه نواک با وزرای خارجه ایران و عربستان Fri Dec 07 15:00:54 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد معمای «نرخ سود» در بازار بدهی Sat Apr 29 12:59:44 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد رشد سریع تقاضا در بازار آموزش آنلاین Sun Jul 16 09:51:23 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد سناریویی دردناک از نحوه قتل خاشقجی/ابتدا انگشتانش را قطع کردند /به سرکنسول گفتند دهانت را ببند Wed Oct 17 19:53:32 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد گواردیولا، بیلسا را بهترین می‌داند Tue Feb 21 09:08:26 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد چه کسی جایگزین کفاشیان می‌شود؟ Wed Dec 05 10:38:12 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد رمانی درباره آلزایمر در بازار کتاب Tue Sep 12 10:26:49 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد نسخه بانک مرکزی برای استارت‌آپ‌های مالی Sun Aug 27 10:32:01 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد احضار سفیر پاکستان در تهران درپی ربایش مرزبانان Tue Oct 16 19:11:12 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ترامپ به رهبر کره‌شمالی: دکمه هسته‌ای من بزرگتر و قوی‌تره! Wed Jan 03 09:27:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دلار پایین آمد؛ سکه ارزان شد +عکس Sat Nov 03 14:55:48 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مغز چطور به یادگیری مهارت‌های جدید کمک می‌کند؟ Sat Feb 10 18:34:40 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ارسال پرونده‌های همکاری با داعش به دادسرای تهران Fri Jun 30 13:08:37 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد لیست قیمت محصولات هیوندای در بازار + جدول Sun Jul 29 19:02:33 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد میان وعده‌های ضد چاقی را بشناسید Thu Dec 28 18:28:28 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ریسک آمریکا از تحریم سوئیفت Sun Oct 14 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بیانیه کمیته اخلاق درباره شکایت باشگاه خونه به خونه Mon Aug 06 21:59:38 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد «کودک‌شو» جدید به آنتن تلویزیون می‌رسد Wed Jan 10 11:05:34 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد خبر خوب برای آی‌فون داران Mon Feb 27 08:31:41 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تشریح مهم‌ترین برنامه‌های مدیرعامل جدید فولاد آلیاژی ایران Sat Jan 06 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بررسی قصور احتمالی چین درامدادرسانی به سانچی Fri Jan 19 09:14:40 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد شریعتمداری: باید به تعاونی‌ها نگاه ویژه‌ای شود Mon Dec 10 23:52:19 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تجربه هشت کشور در مدیریت تجارت Wed Feb 15 13:16:34 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تب بازار پتروشیمی در گرمای مرداد Tue Aug 08 12:21:03 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تصویری دیده نشده از محمد خاتمی در جبهه Thu Aug 02 14:22:53 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد حرف مردم باید شنیده شود Sat Jan 06 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد آتش‌درمانی کنید پوستتان خوب شود! +فیلم Fri Nov 23 11:30:10 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واژگونی کامیون به دلیل بی‌احتیاطی راننده یک خودروی سواری /فیلم Fri Feb 09 18:00:59 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تغیر نام و لوگو باشگاه نفت تهران/ عکس Sat Jan 06 16:28:17 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد رایزنی مقامات اردن و انگلیس درباره اسکان کلاه سفیدها Wed Aug 01 20:33:56 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش پوتین به راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا Fri Dec 22 20:41:16 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد 5 دلیل برای سقوط تحریم‌های ترامپ بر ضد ایران Sat Nov 03 15:07:10 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد هرکول ایرانی و وعده بازگرداندن سلیمی به تخته Thu Dec 14 14:25:57 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد دستورکار بلندپروازانه ماکرون در اولین سفرش به چین Sun Jan 07 11:02:57 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد قانون 90 درصد در داربی اجرا می‌شود Sun Sep 16 14:03:00 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی‌/تصاویر Thu Jan 11 13:52:16 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ونگر: آرسنال باشگاه ارزش‌هاست نه میلیون‌ها Tue Jan 23 15:34:32 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد روسیه تنها به یک سوم تعهد خود برای کاهش تولید نفت عمل کرد Sat Mar 04 15:47:46 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد دادگستری خراسان رضوی: احمدی‌نژاد قانون‌گریزی را برای دولت‌مردان نهادینه کرد Wed Dec 27 17:43:05 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد چمران: می‌دانستم در انتخابات شوراها رأی نمی‌آورم Tue Dec 12 07:42:25 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد عرضه و تقاضای نفت جهان تا پایان 2019 Sun Sep 16 08:43:19 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد رویارویی دموکرات ها با دختر ترامپ Wed Nov 21 08:57:03 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد زنان دیابتی در معرض ریسک بالا ابتلا به سرطان Thu Aug 09 09:49:27 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد افت سرمایه‌گذاری در صنعت برق Sat Jan 13 00:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد مجلس از پاسخ‌های آخوندی قانع شد Tue Apr 18 13:46:19 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد اثر افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر رسته‌های صنفی Tue Dec 26 00:00:00 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد اعلام پیروزی رسمی در موصل از سوی العبادی Sun Jul 09 13:50:15 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد کاخ سفید از گوگل تحقیق و تفحص می‌کند Wed Aug 29 08:48:37 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دلار رکورد زد Fri Jan 19 13:21:31 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد آمریکا ادعای دخالت در انتخابات روسیه را رد کرد Sat Dec 16 17:10:35 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد برگزاری جایزه داستانی احمد محمود Tue Jul 11 10:13:32 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تجهیز 427 مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی در یزد Tue Mar 14 10:50:42 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد مجلس به ماندن افشانی رای نداد/ شهردار رفتنی شد Sun Nov 04 17:17:07 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد چرا ولیعهد عربستان باید از اغتشاشات در ایران نگران باشد؟ Fri Jan 05 11:05:43 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد روحانی در مجلس: وزیر حداقل باید 14 ساعت در روز کار کند/نگویید که چند کشور اروپایی از ایران خارج شدند، مهم نیست/بعضی‌ها را برای وزارت دعوت کردیم اما گفتند استخاره ما خوب درنیامده یا صدایشان لرزان بود Sat Oct 27 14:16:25 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد جشنواره فانوس در تایلند +فیلم Sat Nov 24 13:00:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ناگفته‌های فلاحیان از سال‌های گذشته Mon Jul 17 13:27:37 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تنها دستاورد اقتصادی ترامپ برای آمریکا Tue Jan 02 08:36:34 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تکذیب دانشگاه آزاد درباره حضور گشت ارشاد Sun Oct 28 20:51:33 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد واکنش نتانیاهو به تصمیم ترامپ درمورد قدس Wed Dec 06 15:44:43 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد سخنگوی وزارت خارجه: عربستان برای امنیت حجاج تضمین داده است Mon Jul 10 14:38:42 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد همنوایی نزولی در مولفه‌های بازار Fri Jun 02 13:41:23 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ورود "برلیانس" به ناوگان تاکسیرانی از بهمن‌ Mon Jan 08 07:55:44 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دو اثر فروش هواپیما به ایران Tue May 02 13:12:09 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد نیویورک جذاب ترین مرکز مالی جهان شد Wed Sep 12 18:02:01 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد سفر هیئتی از شورای امنیت سازمان ملل به پاکستان Mon Jan 22 14:46:50 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد محکومیت یک نماینده مجلس ترکیه به 60 ماه حبس Fri Jan 19 10:24:57 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دستگیری مردی که به استرلینگ حمله کرد Wed Dec 20 12:36:11 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد اهداف شرکت را دقیقا معرفی کنید Mon Aug 14 12:14:42 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد گریزمان به‌دنبال کفش طلا با اتلتیکو Mon Aug 07 10:22:30 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ریش های مسی در آمد؛ طلسم بارسا شکست Thu Oct 04 07:37:41 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد نمی‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند Wed Feb 15 09:33:51 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد انتشار اوراق جعاله ازسوی بانک مسکن برای توسعه حمل‌و‌نقل Fri May 05 13:24:47 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ارز مسافرتی ارزان شد Sat Nov 17 15:25:50 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پایان ماموریت گازی در آذربایجان‌شرقی Sat Sep 09 11:59:27 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد برنامه‌ای‌ مشترک برای ساماندهی بازار کامپیوتر Fri Jun 23 10:01:58 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد اعمال محدودیت‌های ترافیکی در مازندران Wed Sep 26 16:19:41 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد سپاه: رفتار آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس تغییر کرده است Mon Jan 29 17:30:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد روحانی:همه ایرانیان باید برای ساختن ایرانی آبادتر تلاش کنند Sat Feb 17 17:48:08 IRST 2018
نامه نیوز راننده نوجوان پمپ بنزین را به آتش کشید/ فیلم Wed Jun 20 09:52:48 IRDT 2018
صراط عکس/ بازیکنان لیگ اروپا که 100 موقعیت گل ایجاد کردند Tue Aug 01 20:22:03 IRDT 2017
پایگاه خبری الف محسن رضایی مصداق‌های «نفوذ» را به مراجع مربوطه ارائه خواهد کرد Wed Nov 28 15:09:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران انتشار رمان‌های رفیع افتخار برای نوجوانان Sun Mar 19 11:27:13 IRST 2017
عصر ایران هشدار اسراییل درباره استقرار نیروهای ایرانی در سوریه Mon Jun 26 11:25:30 IRDT 2017
صبا ایران نامه 100 هنرپیشه و نویسنده درباره قتل خاشقچی Sat Nov 03 16:38:48 IRST 2018
پول نیوز ادامه گرانی در بازار سکه و دلار Mon Oct 09 14:47:20 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران غیرمجازهایی که با حمایت تهیه کنندگان خاص مجاز می‌شوند/«خواننده پرطرفدار زیرزمینی» به روی استیج می‌رود؟ Thu Jul 12 14:08:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران رادوستین استویچف وارد تهران شد Sun Jan 22 17:42:20 IRST 2017
پارس فوتبال ستاره های غایب دیدار دورتموند در مقابل بایرن Sat Nov 04 14:59:03 IRST 2017
نامه نیوز الیاس حضرتی، رئیس کمیته اصلاح آیین‌نامه شورای عالی اصلاح‌طلبان شد Fri Nov 16 20:24:36 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم رضا میرکریمی: طرح نامم در بین گزینه‌های ریاست سازمان سینمایی مبنای واقعی ندارد Tue Sep 25 11:52:29 IRST 2018
پایگاه خبری الف برابری ثروت 4 اندونزیایی با صد میلیون شهروند این کشور Fri Feb 24 20:34:09 IRST 2017
نامه نیوز تصویری از شورولت عتیقه در ایران Sun Aug 26 15:04:47 IRDT 2018
ایران آنلاین نفت کرکوک تا نیمه بهمن به ایران می رسد Sun Jan 07 14:23:26 IRST 2018
واحد مرکزی خبر آغاز مهلت ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه علمی کاربردی از اول خرداد Sat May 20 16:51:46 IRDT 2017
ای سی تی پرس بدافزاری که کاربران تلگرام را مورد هدف قرار داده است! Sun May 06 19:21:00 IRDT 2018
تی نیوز ردپای عربستان در پیشنهاد 25میلیارد دلاری به رییس فیفا Thu Apr 12 02:50:07 IRDT 2018
خانه ملت از تغییر در روال معیشت فرهنگیان تا همسان سازی حقوق بازنشستگان Mon Feb 06 15:01:00 IRST 2017
ورزش 3 پیروزی صنعت نفت برابر شاگردان تهامی Wed Oct 04 05:12:00 IRST 2017
دویچه وله از دادگاه مرگ تا آشنایی با امیرانتظام Wed Jul 18 16:03:00 IRDT 2018
598 سرقت مسلحانه از بانک در قم ناکام ماند Sat Sep 23 17:00:44 IRST 2017
آفتاب ایران گزارش تصویری / گرامیداشت یاد شهدای نفتکش سانچی با حضور بازماندگان Thu Jan 18 12:24:05 IRST 2018
جام نیوز خودکشی شهروند یمنی_آمریکایی به دلیل سیاست ضد مهاجرتی ترامپ Mon Jul 30 18:03:48 IRDT 2018
آفتاب ایران واکنش به فرار مالیاتی پزشکان/بررسی شکایات در دادگاه های عمومی Sat Sep 08 06:30:14 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر احیای ذخایر آبی نیازمند حمایت Tue Jan 16 18:11:06 IRST 2018
میزان کالاهای سخت افزاری در انتظار ترخیص از گمرک/متقاضیان چشم انتظار تصمیمات وزارت صمت Tue Nov 06 04:00:24 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران غیرقابل باورترین‌شکست‌ تیم‌های‌بزرگ در‌فصل‌19-2018 +فیلم Tue Nov 27 22:41:32 IRST 2018
دفتر مقام معظم رهبری ?????? ???? ??? ?? ???? ???? ???? Mon Jul 03 12:44:40 IRDT 2017
ساعت24 رشدبالاتر تولیدات صنعتی در فصل اول 2017 Sun Jul 09 13:38:08 IRDT 2017
ساعت24 مردم برای دلار گران هول می‌زنند Sun Sep 23 16:14:59 IRST 2018
یک ورزش تمام احتمالات آینده فدراسیون بوکس Mon Oct 02 10:35:51 IRST 2017
شیعه نیوز یچ و خم های کمیته بررسی قانون اساسی جدید سوریه Tue May 29 09:44:36 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا ضرورت بازنگری در شیوه‌های کشاورزی/ بخش اداری صنعت آران و بیدگل پاسخگوی ظرفیت آن نیست Wed Jan 03 11:14:57 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران جدال سخت مس رفسنجان مقابل سپیدرود رشت Mon Feb 27 09:03:47 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی چین محبوب‌ترازآمریکابرای دانشجویان آفریقایی Mon Jul 03 21:50:00 IRDT 2017
آفتاب پرداخت کامل بودجه کمیته امداد/ بهره‌مندی مددجویان از 2 بسته حمایتی تا پایان سال Thu Nov 29 09:34:41 IRST 2018
پایگاه خبری الف مردی که یک جوان را در خانه سفیر کشته بود،بعد از فرار به کانادا به کشور برگشت Mon May 15 07:50:44 IRDT 2017
تدبیر و امید دایی یک جلسه محروم شد/ جریمه نقدی سپاهانی‌ها Tue Dec 05 16:33:56 IRST 2017
تی نیوز واحدهای صنفی متخلف گیلان افزون بر 19 میلیارد ریال جریمه شدند Mon Apr 09 13:39:51 IRDT 2018
تابناک درخواست برجامی نتانیاهو از اتحادیه اروپا Mon Jan 15 20:36:31 IRST 2018
فردا پشت پرده ماجرای دزیده شدن پرنیا Mon Oct 29 10:42:37 IRST 2018
شبکه خبر روزنامه های پنجشنبه، 12 مرداد 1396 Thu Aug 03 08:56:54 IRDT 2017
بی باک نیوز فردا مدارس تهران تعطیل است Fri May 19 14:19:01 IRDT 2017
سلامت نیوز تاثیر مصرف کافئین در طول بارداری بر افزایش ریسک اضافه وزن کودک Wed Apr 25 12:02:00 IRDT 2018
عصر خبر این 4 علامت ناشی از کمبود کلسیم است! Sun Sep 17 19:23:17 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 516 کانون فرهنگی هنری مساجد در اردبیل فعال شد Tue Jul 17 15:05:04 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران پیروزی آسان بارسلونا در نوکمپ Thu Mar 02 00:00:36 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم درخواست خانواده شهدا از آیت‌الله لاریجانی برای برخورد با هتاکان به نظام Tue Aug 22 12:17:56 IRDT 2017
رسالت فتنه گران نباید سهمی در کابینه داشته باشند Wed Aug 02 00:00:00 IRDT 2017
ایران آنلاین سوال از وزیر علوم به صحن علنی ارجاع شد Tue May 09 18:52:50 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر هشدار طغیان و رهاسازی آب نازلوچای ارومیه Sat Apr 15 12:03:04 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین واکنش کاخ سفید به هشدار سرلشکر باقری درباره تحریم سپاه Tue Jul 18 13:53:34 IRDT 2017
ایران آنلاین واکنش باشگاه میلان به شایعه اخراج گتوزو Wed Dec 20 09:26:44 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران زمین هم‌چنان مشکلی برای ساخت فرودگاه اضطراری شیروان Tue Oct 16 08:56:50 IRST 2018
بورس نیوز اختصاص بیش از 18هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی Mon Nov 26 11:22:50 IRST 2018
ایسکانیوز موزه آستان حرم مطهر علوی برای نمایش آثار ارزشمند هنر ایرانی Sun Aug 06 15:04:44 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین خوش رویی اولویت کار روابط عمومی ها قرار گیرد Wed May 16 18:41:51 IRDT 2018
دولت بهار تصاویری از سیل جهرم Sun Feb 19 11:07:00 IRST 2017
آنا نبرد مردان کشور یخی برابر مسی و یارانش/ آلبی سلسته به دنبال پیروزی در گام نخست Sat Jun 16 12:29:00 IRDT 2018
روزنو ادامه همکاری خودروسازان خارجی با ایران Wed May 09 12:18:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم مروری بر جشنواره بین‌المللی فیلمهای کودک و نوجوان| از فانتزی «من و نگین دات کام» تا دنیای خشن «رسم عاشق کشی» در هجدهمین دوره جشنواره Wed Aug 22 04:42:00 IRDT 2018
دفتر مقام معظم رهبری معیار جهر و اخفات در نماز Thu Sep 28 09:19:55 IRST 2017
دفاع مقدس تسخیر لانه جاسوسی، نشان‌دهنده ماهیت جاسوسی آمریکاست/ زنگ «استکبارستیزی» شروع مقابله با ظلم و ستم است Sun Nov 04 11:27:40 IRST 2018
تابناک هشدار نسبت به تجزیه عراق Fri Aug 11 06:36:59 IRDT 2017
صراط تصاویر/ تظاهرات علیه سیاست های ماکرون در پاریس‎ Sun Dec 09 12:32:21 IRST 2018
فردا تعرفه ترافیک داخلی نصف قیمت اینترنت شد Wed Jan 25 04:33:07 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم همدان| 18 برنامه محوری در هفته هنر انقلاب اسلامی در استان همدان برگزار می‌شود Tue Apr 10 15:35:23 IRDT 2018
جهان نیوز انگلیس در حمله ساختگی در دوما دست دارد Sun Apr 22 23:09:36 IRDT 2018
اقتصاد آنلاین حقوق خردادماه بازنشستگان کشوری پرداخت شد Wed Jun 13 18:18:19 IRDT 2018
ساعت24 سید حسن خمینی: دعواهای چپ و راست بر سر چیست؟ Mon Jul 02 11:18:02 IRDT 2018
اقتصاد آنلاین خبر دادستان تهران از بازداشت 2بدهکار کلان بانکی Tue Jan 03 19:17:05 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران محصولات غیراستاندارد در خوزستان توقیف شد Mon Sep 25 20:04:58 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم همکاری نوویتسکی و دالاس 20 ساله می‌شود Fri Apr 14 14:14:44 IRDT 2017
جهان نیوز قطع برق مردم کرج از صبح امروز/ تلاش‌ها ادامه دارد Mon Apr 16 13:47:54 IRDT 2018
پارس فوتبال هافبک سرخ پوشان به تمرینات باز گشت ! Mon Aug 28 22:26:11 IRDT 2017
جوان آنلاین باز هم اصلاح طلبان خودشان را جا گذاشتند! Tue Feb 27 22:01:02 IRST 2018
شفاف تشخیص هویت معتادان متجاهر از روی «عنبیه» Thu Jul 12 14:04:22 IRDT 2018
خبرگزاری فارس بازداشت‌های گسترده در کرانه باختری با آغاز سال نو میلادی Mon Jan 01 12:00:58 IRST 2018
خبرگزاری فارس پرونده سپنتا نیکنام فردا در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود Fri Jul 20 17:10:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم فوتوتیتر/ تقدیر نخست‌وزیر ترکیه از مواضع سرلشکر صفوی درباره کودتا Mon Aug 08 13:34:45 IRDT 2016
جوان آنلاین ونگر: ‌20 سال است شرایط الان مورینیو را تجربه می‌کنم Wed Dec 27 17:56:05 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی استاندار: انتخابات در آذربایجان غربی در سلامت کامل در حال برگزاری است Fri May 19 18:35:00 IRDT 2017
آریا زراعت چوب و کشت گیاهان دارویی از اولویت برنامه های سازمان جنگل هاست Wed Oct 17 08:53:35 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران بازی فولاد خوزستان وپرسپولیس با حضور طرفداران جنوبی Fri Aug 03 18:07:07 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر برداشت70 درصد چغندرقند اسدآباد Sun Nov 18 15:02:38 IRST 2018
خبرگزاری نسیم ستاره‌های سابق،هم‌کلاسی‌های امروز+عکس Thu Apr 19 11:16:01 IRDT 2018
598 اصولگرایان نایس، رهبری را محکوم می‌کنند؟ Tue May 15 09:15:05 IRDT 2018
ایسکانیوز ضرورت تدوین نقشه راه همکاری های دوجانبه علمی میان ایران و عراق Sat Sep 29 12:05:36 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران جابه جایی مسافران با 730 دستگاه ناوگان عمومی در خراسان شمالی Sat Jun 30 10:28:38 IRDT 2018
تدبیر 24 یکی دو سفیر زن خواهیم داشت Wed Aug 23 08:20:07 IRDT 2017
مشرق نیوز جزئیات امدادرسانی به روستاهای سیل زده گیلان و مازندران Thu Oct 11 10:50:56 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران احتکارکنندگان، دلال هستند یا تولیدکننده؟/ مردم انبارهای احتکار کالا را معرفی کنند Thu Aug 23 06:30:01 IRDT 2018
پارس فوتبال شمشیربازان ایرانی در کسب مدال در بازی های آسیایی جاکارتا باز ماندند Wed Aug 22 12:34:56 IRDT 2018
خبرگزاری مهر ظرفیت بسیج آماده خدمت در حوزه اقتصاد مقاومتی است Wed Dec 13 18:25:30 IRST 2017
افکارخبر دست رد هافبک مورد علاقه برانکو به سینه پرسپولیس Sat Feb 25 14:15:18 IRST 2017
ایسکانیوز ارسال تجهیزات نظامی از «غوطه» به جنوب سوریه Wed Mar 28 17:35:20 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر خدمات رسانی 11گروه جهادی به ساکنان مناطق محروم چهارمحال وبختیاری Tue Mar 14 18:15:18 IRST 2017
افکارخبر خبری خوش برای هواداران «حمید عسکری» Sat Nov 10 10:48:45 IRST 2018
ایران آنلاین راهبرد جدید اتحادیه اروپا درباره عراق اعلام شد Mon Jan 08 21:16:06 IRST 2018