تدبیر - Thu Apr 20 12:52:43 IRDT 2017 نمایش خبر

ناگفته‌هایی درباره قاتل ستایش کوچولو / جنایت‌هایی که در فضای مجازی کلید می‌خورد

قاضی ابراهیم اسلامی یکی از جوان‌ترین و باسابقه‌ترین قضات دادگاه کیفری در گفت‌وگویی جزئیات پرونده‌های مربوط به جنایت‌های پررمز و رازی را شرح داد که خبر هر یک از این ماجراهای شگفت‌انگیز با تیترهای درشت در صفحات روزنامه‌ها و فضای مجازی انعکاس پیدا کرده است.

 او ضمن اشاره به ناگفته‌هایی درباره پرونده قتل پرسر و صدای دختربچه شش ساله افغان به نام ستایش قریشی از توطئه پیچیده مرموز زن جوانی برای کشتن رقیب عشقی‌اش پرده برداشت.دکتر اسلامی یکی از جوان‌ترین و در عین حال باسابقه‌ترین قضات دادگاه کیفری یک استان تهران و تجدیدنظر به حساب می‌آید که به پرونده‌های متعدد جنایی رسیدگی کرده و هم اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است.
 گفت‌وگوی تسنیم با این قاضی جنایی را می‌خوانید.
 نحوه کشف جرم در پرونده‌هایی که در فضای مجازی اتفاق می‌افتد یا فضای مجازی در بروز و ظهور آن جرم نقش دارد، به چه صورت است؟
 منظور از قتل سایبر این نیست که افراد در فضای سایبر همدیگر را بکشند بلکه فضای سایبر ابزاری می‌شود که اشخاص با استفاده از آن خودکشی می‌کنند یا آدم می‌کشند، مثلاً در حقوق جزای بین‌الملل بحثی با عنوان جنایات بین‌المللی داریم، جنایات بین‌المللی مربوط به جرائم جنگی، نسل‌کشی و جرائم علیه انسانیت هستند؛ امروزه معتقدیم جرایم سایبری نیز خودش می‌تواند یک جنایت بین‌المللی باشد. در فضای مجازی می‌توان مثلاً نسل‌کشی راه انداخت یا می‌توان با نوشتن مطلبی همه را تحریک کرد. پرونده قتلی را برای شما مثال بزنم. این پرونده در فضای مجازی صورت گرفت و چون خیلی خوب پلیس پیگیری کرد، توانستیم راحت آن را کشف کنیم، این پرونده قتل با عنوان «قتل سایبر» معروف شد در این پرونده اعلام شد که خانمی با داروی سمی خودکشی کرده است، این خانم تا حدود دو ماه در کما بود، وقتی پرونده تشکیل شد، قاضی به پلیس گفت تحقیق کند که اولیای دم شاکی هستند یا خیر، شوهر این زن می‌گفت زن من سرطان داشت و نمی‌دانم چرا خودکشی کرد، خانواده آن خانم نیز گفتند وی سرطان داشته و شکایت نکردند.
 این پرونده برای دولت هزینه زیادی داشت اما آن را انجام دادیم، موضوع از این قرار بود که وقتی وارد این پرونده شدیم، جلو می‌رفتیم و تحقیق می‌کردیم، یک روز خواهر مقتول، نزد من آمد و گفت نمی‌دانم قضیه از چه قرار بوده اما واقعیت این است که شوهر خواهرم با یک خانمی دوست بوده و با وی قرار و مدار داشته است. این چند وقت اخیر نیز همیشه اختلافات خواهر من با شوهرش سر این موضوع بود که زنی وارد زندگی‌اش شده و من خواستم شما بدانید که بحث ناموسی در میان بوده است. این مطالب که توسط خواهر مقتول عنوان شد کنجکاوی من در پرونده بیشتر شد، بیشتر تحقیق کردیم و خواهر مقتول در اظهارات بعدی‌اش گفت: خواهرم در این چند وقت اخیر بسیار روحیه‌اش عوض شده بود، داروهای جدیدی می‌خورد و می‌گفت: در فضای مجازی با یک خانمی از طریق چت آشنا شدم، او یک پزشک داروسازی ایرانی در آلمان است و برای رضای خدا به من اطلاعات می‌دهد و می‌گوید اگر قصد داری خوب شوی از این داروها استفاده کن.خواهرم می‌گفت من در حال جست‌وجو هستم که در آلمان و کشورهای پیشرفته چه داروهایی برای بیماری‌ام خوب است.در پرونده جنایی و قتل قاضی وقتی می‌تواند موفق شود و قتل را کشف کند که همیشه در این مواقع خود را جای قاتل قرار دهد، به این فکر کند که چه اتفاقی ممکن است سبب قتل شود. به ذهنم القا شد که مثلاً سرنخی ارتباطی باشد که بتوانم قاتل را بیابم.
 در این پرونده نیز یک چیزی به ذهنم تداعی شد که این خانم (مقتول) دائم در فضای مجازی است، دارو مصرف می‌کند و یک نفر به او خط و خطوطی می‌دهد و این اتفاق معمولی نیست. (مقتول) خودش فوق‌لیسانس و تحصیلکرده بوده، آدم نادانی نبوده که بخواهد یک داروی ترکیبی درست کند، بخورد چون خواهر وی از قتل خواهرش می‌گفت این دکتری که با وی آشنا شده بود، صحبت از داروی ترکیبی می‌کرد و می‌گفت که اگر آن دارو را استفاده کنی سرطانت بهبود پیدا می‌کند.به سرعت به ذهنم القا شد که احتمال خیلی زیاد این اتفاق یک دام و روشی برای از بین بردن رقیب عشقی بوده است و این قتل باید هدایت شده باشد.
 افراد در برخورد با موضوعات عاطفی دو حالت دارند، یا روابط جنسی است که اگر فردی بخواهد با یک نفر رابطه جنسی داشته باشد لازم نیست وقت بگذارد، «فرد مورد نظر» راحت خودش را واگذار می‌کند اما زمانی می‌بیند پای عشق در وسط است و وقتی عشق و دوست داشتن وسط بیاید مطمئناً یک درگیری عاطفی پیش می‌آید.
 ردیابی ناشناس در جنایت
 در ادامه رسیدگی به این پرونده پلیس تلفن همراه شوهر مقتول را بررسی کرد و پی برد شوهر مقتول با آن خانم (فردی که خودش را به مقتول داروساز معرفی کرده بود) با یکدیگر ارتباط داشته است. آنها ابتدا منکر آشنایی شدند اما بعد فهمیدیم خانم در همان شرکت کار می‌کند بعد از هر دو تحقیق کردیم که تحقیقات گسترده شد و آن دو گفتند که محرم همدیگر هستیم و در حال انجام کار هستیم اما مسأله ازدواج مطرح نبوده است.زمانی که پیامک‌های آنها را بررسی کردیم متوجه ارتباط گسترده بین شوهر مقتول و آن زن شدیم. آن خانم شوهر نداشت و بیوه بود. می‌خواستیم بدانیم کسی که به مقتول دارو معرفی کرده چه کسی بوده است. در ادامه تحقیقات را از طریق فضای مجازی پیگیری کردیم و متوجه شخصی شدیم که از خطوط ارتباطی کشور آلمان وارد فضای مجازی کشورمان شده و با مقتول در ارتباط بوده است.
 من به پلیس گفتم باید به هویت شخصی پی ببریم که با مقتول در ارتباط بوده است، پلیس آگاهی گفت ردیابی این موضوع هزینه زیادی دارد باید با دولت، پلیس و مخابرات آلمان ارتباط برقرار کنیم و این کار عملاً غیرممکن است. از آن طرف نیز زمانی که به شوهر مقتول می‌گفتیم به کسی ظنین هستی، می‌گفت خیر، همسرم خودش را کشته است. اولیای دم نیز اعتقاد داشتند که دخترشان خودکشی کرده و عملاً پرونده بسته می‌شد اما چون ذهن من درگیر شده بود، دست‌بردار پرونده نبودم. چون بحث مرگ انسانی مطرح بود و به نظر می‌رسید بحث قتل در میان است و قتل نیز با آن داروساز مرتبط باشد از پلیس خواستم موضوع را از هر طریقی پیگیری کند. از این طریق روشن شد کار، کار همان زن بیوه در شرکت بوده و فهمیدیم از طریق خطوط ارتباطی آلمان وارد فضای مجازی کشورمان شده بعد شوهر مقتول نیز تمام اطلاعات دارویی همسرش (مقتول) را در اختیار بیوه همکارش در شرکت قرار می‌داد و این زن نیز اطلاعات را به مقتول می‌داد چون می‌دانست او سرطان دارد و باید دارو مصرف کند.
 مقتول از آن خانم می‌پرسید شما در آلمان چه داروهایی استفاده می‌کنید که وی داروهایی را معرفی می‌کرد و از این طریق توانسته بود داروی کشنده را با همدستی شوهر مقتول در اختیار او قرار دهد و این زن بیمار هم داروی ترکیبی را که یک داروی سمی و مرگبار بود می‌گرفت و مصرف می‌کرد تا منجر به قتلش شد.
 چه حکمی برای این زن و مرد متهم صادر شد؟
 در دادگاه هر دو به خاطر مشارکت در قتل مجرم شناخته شدند.
 عامل اصلی شوهرکشی
 از قاضی اسلامی درباره انگیزه‌های شوهرکشی سؤال شد که در جواب گفت: علت عمده مربوط نارسایی قانون مربوط به جدایی و طلاق است. زن نمی‌تواند از شوهرش طلاق بگیرد و اگر بخواهد طلاق بگیرد باید مهریه، حق و حقوق و تمام دارایی‌های مالی را بدهد و حتی از فرزندش نیز بگذرد. لذا زمانی که یک زن متوجه شود شوهرش با دختر یا زن دیگری دوست شده یا به هر دلیل دیگر بخواهد از زندگی‌اش خارج شود، به شوهرش می‌گوید من چند سال در زندگی تو بوده‌ام و از دارایی‌ات سهم دارم اما مرد سهم و حق و حقوق وی را نمی‌دهد.مگر اینکه زن دلیل قانونی داشته باشد، مثلاً بتواند اعتیاد شوهرش یا «عسر و حرج» را ثابت کند، ثانیاً اگر زن بتواند حق و حقوق را از شوهرش بگیرد که او را نمی‌کشد و به دنبال کارش می‌رود.
 آشنایی‌ها در فضای مجازی
 یکی از موارد مطرح شده در پرونده قاتل ستایش قریشی فضای مجازی است؛ به نظر جنابعالی آیا فضای مجازی در ارتکاب به این جنایت هولناک تأثیر گذاشته بود؟
 قسمت عمده از وقوع این جرم به خاطر عدم نظارت یا عدم توجه والدین بود. به نظرم فضای مجازی درخصوص نوع جرمی که اتفاق افتاد زیاد تأثیری نداشت. به باور من علت وقوع این جرم به خاطر عدم نظارت یا عدم توجه والدین بود، چه در مورد ستایش که پدر و مادرش او را رها کرده و به خانه همسایه می‌فرستادند؛ قطعاً ستایش هر روز به خانه قاتل می‌رفت و آنجا بازی می‌کرد. پدر و مادرش باید می‌دانستند ممکن است حتی یک درصد دخترشان مورد سوءاستفاده و تعرض قرار بگیرد؛ در مورد این موضوع از لحاظ جامعه‌شناسی می‌گوییم خود خانواده ستایش یک نوع بزه‌دیدگی بالقوه را فراهم کرده‌اند. قاتل ستایش، جوان 16، 17 ساله‌ای است، دوست‌دختری داشته و او را از دست داده بود و به مشروب روی می‌آورد.وی پس از مشروب‌خواری سیگار می‌کشد و بعد نیز خودش اذعان می‌کرد در آن منطقه با زن‌های بیوه رابطه جنسی آزاد نیز داشته و در آن روز و در آن شرایط می‌خواست با ستایش نیز رابطه برقرار کند.قاتل ستایش می‌گفت درحالی که مشروب خورده بودم و حالت عادی نداشتم ستایش را کشتم که ما در جلسه دادگاه قتل را تحت تأثیر مشروب رد کردیم چون فکر قاتل ستایش کار می‌کرد و قبل از وقوع جرم ستایش را با بهانه‌ای (نشان دادن جوجه به ستایش) به طبقه بالای منزلشان کشانده بود.زمانی که به قاتل ستایش گفتیم چرا ستایش را در آشپزخانه کشتی؟ گفت: «اتاق خواب فرش بود، من ستایش را به آشپزخانه بردم که کف آن سرامیک بود که اگر خون ریخت، بتوانم راحت بشویم.» بنابر این فکر قاتل ستایش کار می‌کرده و این طور نبوده که نفهمد چه می‌کند.یک طبقه مستقل دراختیار این پسر قرار داده بودند و او هرکاری که دلش می‌خواست، می‌کرد؛ وی بعد از کشتن ستایش، جسد را داخل باکس اکو گذاشت، در آن را بست و تا صبح با جسد آن دختر آنجا خوابید و فردای قتل، اسید تهیه کرد تا جسد را نابود کند اما پدر و مادر قاتل ستایش به او نگفته بودند که تو چه می‌کنی؟ این سر و صداها چیست و چه اتفاقی افتاده؟ وی بعد که دید نمی‌تواند جسد را به خارج از خانه منتقل کند، جسد را آتش زد و بعد اسپند دود کرد، در این مقطع بود که مادر قاتل ستایش از پسرش پرسید چه بویی می‌آید؟ او گفت بوی اکو است. بعد به این موضوع می‌رسیم که چرا مشروب و مواد مخدر در جامعه زیاد است؟ به هرحال بحثی که پرونده ستایش را بسیار معروف کرد، فضای مجازی بود و مسأله‌ای که باعث شد این پرونده بیش از حد در رسانه‌ها مطرح شود و افکار را حساس کند، فضای مجازی بود، چون این خبر مدام در تمام کانال‌ها پخش می‌شد و به عنوان آخرین، خبرسازترین و فجیع‌ترین خبر مطرح بود.در مورد پرونده قتل نظام آباد، یک پسر بیست و یکی دو ساله که حالش هم بد بود (مواد مصرف کرده بود) در خیابانی در نظام‌آباد در حال عبور به داخل قصابی رفت، چاقو را از دست قصاب گرفت، به پیاده‌رو برگشت، 13، 14 نفر را زخمی کرد و یک نفر را هم کشت؛ اما این موضوع را روزنامه‌ها و سایت‌ها کار نکردند، اگر هم کار کردند در قالب یک خبر بود و افکار عمومی را حساس نکرد.
 اما پرونده ستایش آنقدر در فضای مجازی مطرح شد و گسترش پیدا کرد که حتی پسرم که نوجوان است، مدام سؤال می‌کرد بابا امیر حسین چه شد و چه می‌شود؟/


 روزنامه ایران
تدبیر تغییر استراتژی انتخاباتی اصلاح‌طلبان Mon Feb 20 07:16:01 IRST 2017
تدبیر دیوان عالی آمریکا به فرمان مهاجرتی ترامپ رأی مثبت داد Thu Jul 20 13:57:13 IRDT 2017
تدبیر رونالدو اینطوری صدتایی شد! Fri Apr 14 09:00:00 IRDT 2017
تدبیر فدرر شکست ناپذیر در فینال ها باقی ماند/ تنیسور سوییسی قهرمان مسترز میامی شد Mon Apr 03 10:20:00 IRDT 2017
تدبیر خاصیت های ناشناخته چای سبز/ این چای شما را زودتر خوش اندام می کند Fri Jan 27 17:11:32 IRST 2017
تدبیر اظهارات بازیگر اسپانیایی فیلم جدید فرهادی/ برای یک بازیگر همکاری با این مرد دیوانه‌کننده است Mon Apr 10 10:06:57 IRDT 2017
تدبیر واکنش رحمتی در مقابل شوت سنگین(عکس) Tue Feb 21 11:02:19 IRST 2017
تدبیر ایران در آستانه توافق با سوریه برای ساخت پایگاه نظامی در لاذقیه است Sun Mar 12 00:50:00 IRST 2017
تدبیر دادگاه تجدید نظر 7 کارگر معدن بافق برگزار شد/ انتظار صدور حکم برائت Sat Mar 04 13:22:54 IRST 2017
تدبیر تصویری که نشان‌ می‌دهد پلاسکو همچنان می‌سوزد Mon Jan 23 03:15:00 IRST 2017
تدبیر خودروی احتمالی سال 2040 بنز +عکس Sat Dec 31 17:25:11 IRST 2016
تدبیر تیم امید استقلال در اختیار تیم بزرگسالان Tue May 02 15:42:14 IRDT 2017
تدبیر آیا هند تجارت با ایران را ادامه می‌دهد؟ Tue Jul 31 11:12:03 IRDT 2018
تدبیر «ترامپ» اختیارات پنتاگون را افزایش می دهد Thu Mar 02 14:15:00 IRST 2017
تدبیر گرانترین نیمکت پرسپولیس+تصاویر Fri May 05 03:00:00 IRDT 2017
تدبیر کتک و جراحت با چاقو، تاوان عدم رعایت شئون گردشگری Sun Jul 23 10:20:00 IRDT 2017
تدبیر حمید بقایی؛ از ماجرای رولزرویس شاه مخلوع تا پارتی‌بازی و اقدامی شبیه کودتای اداری Sun Feb 19 07:53:04 IRST 2017
تدبیر هفته بیست و ششم لیگ برتر؛ پرسپولیس 2 - پیکان صفر Wed Apr 05 21:35:02 IRDT 2017
تدبیر کنایه ترکان درباره قاچاق کالا: می­‌گویم پیدا کنید پرتقال فروش را/کانتینر با قاطر می‌آید؟/از مرزهای رسمی می‌آید Fri Mar 10 15:44:01 IRST 2017
تدبیر ربیع‌خواه: برای کسب سه امتیاز به عمان آمده‌ایم Sun Apr 23 15:48:01 IRDT 2017
تدبیر تصویر/ سیل در شهر دیر استان بوشهر Fri Feb 17 11:53:42 IRST 2017
تدبیر کاریکاتور/ از دکل گمشده تا قیافه بابک زنجانی! Tue Jan 31 09:50:39 IRST 2017
تدبیر حمله تند جلالی به فدراسیون و پرسپولیس Thu Apr 06 01:40:00 IRDT 2017
تدبیر عارف: روحانی کاندیدای قطعی اصلاح‌طلبان شد/دیدار فراکسیون امید با رئیس‌جمهور Sun Mar 12 22:14:55 IRST 2017
تدبیر روزنامه جمهوری اسلامی:چرا عده ای اصرار دارند،هم درباره احمدی نژاد ننویسیم،هم در باره هاشمی؟ Tue Feb 28 07:56:54 IRST 2017
تدبیر فولکس واگن بعد از 17 سال به ایران می آید Wed Jul 05 02:30:00 IRDT 2017
تدبیر اسپیکر هوشمند جدید آمازون شبیه تلویزیون‌های قدیمی است / عکس Sun May 07 13:27:19 IRDT 2017
تدبیر در انتخابات پیش رو از هیچ فردی حمایت نکرده و نخواهیم کرد + تصویر اطلاعیه Sun Apr 23 14:26:17 IRDT 2017
تدبیر " با آزادی " موتور محرک و عنصر انگیزشی سراسر کشور است Sat May 13 19:36:34 IRDT 2017
تدبیر استقبال «روحانی» از مشورت و همفکری با گروه‌های همسو درباره کابینه Thu Jul 20 05:30:00 IRDT 2017
تدبیر امارات: منتظر دریافت پاسخ قطر هستیم/ تدابیر آتی علیه دوحه در چارچوب قوانین بین‌المللی خواهد بود Tue Jul 04 18:14:52 IRDT 2017
تدبیر نامه 14 عضو شورای شهر تهران به وزیر کشور در مورد مرخصی قالیباف Sun Apr 23 18:13:45 IRDT 2017
تدبیر واژگونی مرگبار کشنده حامل بنزین/تصادف پرتلفات تریلی و پراید Sat Mar 04 14:26:47 IRST 2017
تدبیر مدیر چند شبکه مجازی غیراخلاقی در گرگان دستگیر شد Tue Feb 14 13:55:32 IRST 2017
تدبیر 5 کشته و 7 زخمی حاصل 3 تصادف در آخرین روز 95 Mon Mar 20 15:13:24 IRST 2017
تدبیر اولاند: دولت ترامپ یک چالش برای اروپاست Fri Jan 27 17:22:25 IRST 2017
تدبیر عطاالله بهمنش گزارشگر پیشکسوت ورزشی درگذشت Mon Jul 03 01:06:59 IRDT 2017
تدبیر اظهارات عجیب در اجتماع هواداران قالیباف؛ دختران لوس وزرا را لوله می‌کنیم! Mon May 15 04:00:00 IRDT 2017
تدبیر دولت ترامپ برای دومین بار پای‌بندی ایران به برجام را تائید می‌کند Mon Jul 17 12:49:00 IRDT 2017
تدبیر نعمت‌زاده: نرخ سود تسهیلات باید 2 درصد بالای تورم باشد Sat Jul 08 17:37:14 IRDT 2017
تدبیر جنجال بر سر پذیرش کودکان پناهجوی بدون همراه در انگلیس Sun Feb 12 10:35:11 IRST 2017
تدبیر 4خطری که پایتخت را تهدید می‌ کند Mon Jan 30 23:30:45 IRST 2017
تدبیر 600 میلیارد تومان مطالبات سپرده‌گذاران موسسات پرداخت شد Sun Aug 05 12:09:58 IRDT 2018
تدبیر درخواست تاج از باشگاه‌ها، مخصوصا استقلال و پرسپولیس Mon Jul 03 15:10:48 IRDT 2017
تدبیر هشدار AFC به داوران به خاطر حرکت جنجالی رجب‌زاده Thu Mar 02 16:10:49 IRST 2017
تدبیر پاسخ مستند به یک شبهه انتخاباتی منتقدان دولت Mon Jul 10 02:30:00 IRDT 2017
تدبیر یافته جدید پزشکی درباره پارکینسون و سکته Sun Feb 26 21:41:19 IRST 2017
تدبیر تغییرات اقلیمی سلامت انسان را تهدید می‌کند Wed Mar 01 18:31:30 IRST 2017
تدبیر علوی: ماموریت وزارت اطلاعات خفه کردن گلوله‌هاست نه قلم‌ها/امنیت با فضای بسته موجب شکوفایی نمی‌شود/انقلاب ما برای آزادی بوده Wed Mar 08 00:21:20 IRST 2017
تدبیر اریک ترامپ: پدرم به‌خاطر خواهرم سوریه را بمباران کرد!/ایوانکا از حمله‌شیمیایی بسیار خشمگین شده بود/پدرم مرعوب پوتین نشده Tue Apr 11 15:57:53 IRDT 2017
تدبیر نگرانی شدید کارشناسان از برخورد هیجانی کاندیداها با مسائل اقتصادی مردم Thu Apr 27 14:30:04 IRDT 2017
تدبیر واکنش وزیر ارتباطات به ادعای یکی از کاندیداها انتخابات ریاست جمهوری Sat May 13 15:03:31 IRDT 2017
تدبیر ورود به عالم سیاست کارهرکسی نیست/امام اول به نبوغ علمی رسید،بعدا وارد سیاست شد Sun May 28 12:03:27 IRDT 2017
تدبیر تصادف مرگبار موتور و وانت Mon Feb 27 18:19:03 IRST 2017
تدبیر مستند تبلیغاتی ابراهیم رییسی پخش شد Wed May 03 20:17:43 IRDT 2017
تدبیر تظاهرات مسلمانان بنگلادش علیه مجسمه الهه یونانی / تندیس قرآن را جایگزین کنید (+عکس) Sat Apr 22 13:42:21 IRDT 2017
تدبیر متهم: مقتول را زنده داخل چاه دفن کردم! +عکس Tue May 09 14:34:34 IRDT 2017
تدبیر تاکید شمخانی بر عدم تجزیه سوریه در دیدار با نماینده ویژه پوتین Sun Jul 16 07:30:00 IRDT 2017
تدبیر روزنامه جمهوری اسلامی: مخالفان دولت، تورم 48درصدی دوره احمدی نژاد و ادبیات سخیفش را فراموش کرده اند؟ Tue Mar 14 18:07:47 IRST 2017
تدبیر ایران در راه توسعه پیش می‌رود Sat May 20 19:20:02 IRDT 2017
تدبیر دو تصویر ویژه از جهانگیری بعد از مناظره امروز! Sat Apr 29 03:00:00 IRDT 2017
تدبیر موضع کارگردان «شهرزاد» در انتخابات مشخص شد/ تصویـر Tue May 16 04:30:00 IRDT 2017
تدبیر خرید 206 دست دوم چقدر آب می خورد؟ Tue Feb 28 09:35:00 IRST 2017
تدبیر نخستین تور باستان شناسی در تمندان خاش برگزار شد Wed Mar 29 19:34:11 IRDT 2017
تدبیر کارگردان ایرانی حاضر در برلین: «تمارض» به دنبال ارج نهادن به تخیل است Fri Feb 17 08:10:00 IRST 2017
تدبیر برای چند خط موضع گیری علیه ایران کمتر هزینه کنند/ نیازی به خالی کردن خزانه شان نیست Tue Mar 07 01:20:00 IRST 2017
تدبیر عکس/سلفی با پوتین در مسابقات هاکی Tue May 16 08:20:00 IRDT 2017
تدبیر اگر پدر در حبس باشد می‌توان به ادعای کفالت مادر رسیدگی کرد؟ Tue Apr 04 11:07:48 IRDT 2017
تدبیر فقط یک دلیل برای پیوند علی کریمی و نفت؛علی دایی! Mon Jun 26 18:17:43 IRDT 2017
تدبیر بدرقه شهدای آتش نشان به قطعه 50 بهشت زهرا Fri Jan 27 22:50:47 IRST 2017
تدبیر حال خراب پدر مهاجم سابق پرسپولیس Sat Apr 29 11:08:22 IRDT 2017
تدبیر دایی: تیم نفت من را به یاد تیم‌های محلی اردبیل می‌اندازد/ مالکان باشگاه 200 نفر را بدبخت کردند Sun Mar 05 23:02:42 IRST 2017
تدبیر دختری که مرگ خود را پیش‌بینی کرد + تصاویر Tue Jan 03 02:00:00 IRST 2017
تدبیر واکنش آمریکایی‎ها به عدم حضور ترانه علیدوستی در مراسم اسکار Sun Jan 29 05:00:00 IRST 2017
تدبیر پیشنهاد کارشناسان:اجرای طرح افزایش یارانه دهک‌های پایین و حذف یارانه دهک‌های بالا Mon May 22 09:43:37 IRDT 2017
تدبیر اصغر فرهادی نمایندگانش را در مراسم اسکار معرفی کرد Fri Feb 24 17:15:00 IRST 2017
تدبیر کشف بیش از 50 گونه جدید عنکبوت Thu Apr 13 10:03:32 IRDT 2017
تدبیر ساخت اولین شهر جنگلی با 40 هزار درخت در چین Wed Jun 28 01:50:00 IRDT 2017
تدبیر تردید در کاندیداتوری رئیسی در روزهای پیشتازی روحانی Tue May 02 11:23:08 IRDT 2017
تدبیر عکس/ آقای بازیگر در کنار فرزندش Thu Apr 13 10:14:49 IRDT 2017
تدبیر با جعل حدیث، روحانی را تخریب می‌کنندرای روحانی در خوزستان کم نشده است/ممکن است رقیب اصلی روحانی، رئیسی باشد Mon May 01 08:30:26 IRDT 2017
تدبیر روزی چند میلیارد ساعت یوتیوب دیده می‌شود؟ Tue Feb 28 14:10:48 IRST 2017
تدبیر استقلال یا تراکتور؛ کدام یک رستگار می‌شوند؟ Fri Apr 07 03:15:00 IRDT 2017
تدبیر پایان جنجال تندروهای اصولگرا بر سر مدرک دکترای روحانی Mon May 22 10:03:17 IRDT 2017
تدبیر ملاقات نماینده ویژه چین در امور سوریه با جابری انصاری Wed Feb 22 07:10:00 IRST 2017
تدبیر تیلرسون: با مسکو در سوریه همکاری نمی‌کنیم Fri Feb 17 20:14:59 IRST 2017
تدبیر انفجار ناگهانی ترانس برق بر اثر گرمای شدید در اهواز +تصویر Wed Jul 26 11:00:00 IRDT 2017
تدبیر کاهش نرخ سیگار کشیدن بعد از انعقاد پیمان جهانی تنباکو Sat Mar 25 01:40:00 IRDT 2017
تدبیر عکس/شوخی عجیب با معاون ظریف در مجلس Sun Jan 29 15:56:36 IRST 2017
تدبیر تیلرسون با احزاب اپوزیسون ترکیه دیدار نمی‌کند Tue Mar 28 17:14:00 IRDT 2017
تدبیر اعلام زمان برگزاری یازدهمین جشنواره سینما حقیقت Tue Jul 04 10:20:00 IRDT 2017
تدبیر تبلیغ فروش آپارتمان در ترکیه ممنوع! Mon Feb 27 07:50:00 IRST 2017
تدبیر عکس/مردی که گوش‌های زنش را برید! Thu Feb 02 01:00:00 IRST 2017
تدبیر پشت پرده دلواپسی‌ اخیر تندرو‌ها برای گورخواب‌ها/جلیلی برنامه‌‌ای برای اداره کشور ندارد Sun Jan 01 08:53:45 IRST 2017
تدبیر دندانپزشک قلابی به دام افتاد Wed Feb 01 06:00:00 IRST 2017
تدبیر آقای چمران لطفا سیاسی کاری را معنا بفرمایید! Wed Jan 25 19:14:37 IRST 2017
تدبیر احتمال برگزاری همه‌پرسی در ترکیه برای نامزدی در اتحادیه اروپا Sun Mar 26 10:10:00 IRDT 2017
تدبیر برای خرید یکی از دوربین های Canon چقدر باید هزینه کرد؟ Tue Apr 04 16:44:00 IRDT 2017
تدبیر مرگ ناگهانی زن تهرانی در اتاق عمل Sun Mar 05 12:16:56 IRST 2017
تدبیر عکس/ کفن‌پوشان بحرینی به خیابان‌ها آمدند Sun May 07 10:20:20 IRDT 2017
ایسکانیوز قربانیانی از جنس خبرنگار Fri May 04 13:30:00 IRDT 2018
آنا آمریکا دنبال ایجاد بی ثباتی در اقتصاد ایران/ دولت برنامه ای برای تغییر سیاست تجاری کشور ندارد Wed Jun 20 15:53:02 IRDT 2018
اقتصاد آنلاین بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را 7.25درصد حفظ کرد Sat Jul 28 18:00:48 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر لایروبی کانال آب کشاورزی خور + فیلم Sat Jul 28 19:07:03 IRDT 2018
ایسکانیوز مذاکرات سیاسی اتحادیه اروپا و ترکیه تا ماه ژوئیه تعلیق شد Wed Apr 05 11:41:47 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم مشاوره ژنتیک در خراسان‌جنوبی اجباری می‌شود‌ Sun Feb 12 14:25:47 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اعزام 75 مبلغ به نقاط مختلف تویسرکان Thu Dec 07 12:36:30 IRST 2017
یک ورزش مدافع مراکشی جایگزین طیبی می‌شود Wed Jan 17 08:24:30 IRST 2018
وطن امروز «حرف» در سراشیبی نزول Thu Feb 08 00:00:00 IRST 2018
نود تی وی ویسی: وقتی ببریم، همه چیز درست می شود/ برای جام حذفی دوراندیشی می‌کنیم تا قهرمان شویم Thu Jan 11 18:06:00 IRST 2018
برنا 16 پیکر به پزشکی قانونی ارجاع داده شد Thu Jan 26 14:13:57 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو درخواست 7 میلیون یورویی المپیاکوس برای رضایت نامه کریم Mon Aug 13 14:07:42 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران «رویاهای دم صبح» بهترین فیلم جشنواره کانادایی شد Wed Apr 18 21:41:47 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم یادواره عملیات والفجر 5 و ایل شوهان با حضور باشکوه مردم شهرستان مهران برگزار شد+ تصاویر Fri Feb 17 21:36:16 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اجرای «دوشنبه‌های قرآنی» در مؤسسه امام رضا(ع) Mon Feb 26 16:39:45 IRST 2018
خبرگزاری شبستان دستگیری اراذل و اوباش شاخص شهر کرمانشاه Mon Sep 11 10:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ارتش ژاپن به حالت آماده باش درآمد Mon Aug 08 18:57:15 IRDT 2016
خبرگزاری شبستان برگزیدگان آزمون سراسری قرآن کریم در کرمانشاه تجلیل می شوند Thu Jul 05 10:46:00 IRDT 2018
تدبیر و امید ظریف: خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند/ اگرچه ممکن است در کوتاه مدت هارت و پورت‌های آمریکایی‌ها موثر شود ولی در درازمدت هزینه بدنامی ترامپ به نفع ما تمام می‌شود Sun Jun 24 12:52:44 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم مذاکرات برگزیت زیر اهرم فشار زمان/ نگرانی پارلمان اروپا درباره روند کند پیشرفت مذاکرات خروج Sat Jun 23 17:32:02 IRDT 2018
جماران معاون استاندار خراسان رضوی: توسعه کشور مدیون فعالیت کارگران است Sun Apr 29 14:18:52 IRDT 2018
پرس شیعه بارزانی و العبادی بر همکاری ضد تروریسم تاکید کردند Mon Jul 10 16:56:45 IRDT 2017
خرداد نیوز مترو پایتخت تا پایان بهار به 300 کیلومتر می‌رسد Tue Mar 28 14:35:33 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم عید مبعث چه روزی است؟/ وقایع بعثت پیامبر (ص) Sat Apr 14 17:28:02 IRDT 2018
بی باک نیوز آخوندی برای افتتاح مهمترین رقیب بندر شهیدرجایی به قطر می‌رود Mon Sep 04 17:06:01 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران بدهی 760 میلیاردی سازمان‌های بیمه گر به علوم پزشکی تهران Mon Jun 05 12:17:21 IRDT 2017
عصر ایران یونسی: اقلیت ها فرصت هستند نه تهدید/ خیلی ها می گفتند یک غول خوابیده را چرا بیدار می کنید؟ Wed Dec 20 21:39:27 IRST 2017
خبرگزاری کتاب ایران علیرضا ایرانمهر داستان‌هایی از کتاب "بارون ساز" می‌خواند Sun Oct 29 15:30:19 IRST 2017
پول نیوز خزر، ایرانی می‌شود Sat Sep 16 14:20:26 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران کدام کشورها سیب ایرانی گاز می زنند؟ Thu Jun 01 03:14:01 IRDT 2017
بی باک نیوز انتشار کتاب جاسوس MI6 در مؤسسة فرانکلین Wed Apr 19 05:49:01 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم بازیگری برایم جدی شده است Wed May 03 10:37:00 IRDT 2017
تین فرودگاه بیرجند، میزبان ایرباس جدید Sun Jan 29 14:53:21 IRST 2017
برنا جایزه والتر اسکات نامزدهای نهایی خود را شناخت Wed Mar 29 10:51:57 IRDT 2017
ساعت24 باورنکردنی/ تنها کسی که از کمک هدایتی به پرسپولیس خبر ندارد Fri Dec 29 11:27:29 IRST 2017
ایسکانیوز ظریف: پنج کشور برای ادامه گفتگو درباره حدود تقسیم خزر توافق دارند Sun Aug 12 14:53:25 IRDT 2018
آفتاب پاسخ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به مشاور وزیر‌کار Tue May 23 17:59:58 IRDT 2017
خبرگزاری مهر انتقاد مایک پنس از رویکرد دموکرات ها در قبال مهاجران غیرقانونی Wed Nov 01 23:08:16 IRST 2017
اقتصاد آنلاین دختر ترامپ وارد ژاپن شد +تصاویر Thu Nov 02 21:54:52 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران عضو پارلمان هند:‌ انتقال سفارت آمریکا به قدس راه‌های صلح در منطقه را مسدود می‌کند Wed Feb 22 15:33:56 IRST 2017
میزان سازمان ملل: از آغاز سال 2018 نزدیک به 11هزار "افغانستانی" آواره شدند Thu Feb 15 12:03:01 IRST 2018
جماران موافقت هیات دولت با ساخت شهرک صنعتی پتروشیمی در امیدیه Sat Sep 23 12:56:20 IRST 2017
فردا تازه‌ترین رسوایی در نیروی دریایی انگلیس فاش شد Sat Oct 28 14:49:50 IRST 2017
نامه نیوز نخست وزیر عراق برای امام حسین(ع) دست به جارو شد/تصاویر Sun Nov 12 06:40:01 IRST 2017
واحد مرکزی خبر افزایش 22 درصدی صادرات کالا از گمرکات خراسان جنوبی Mon May 28 10:37:20 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر تجارت آزاد میان ایران و آذربایجان ضروری است Mon Aug 21 15:19:03 IRDT 2017
افق نیوز واکنش جالب شفر به درخواست هوادار استقلال Sun Jul 08 14:39:35 IRDT 2018
ایسکانیوز دهمین سالگرد درگذشت آیدین نیکخواه بهرامی برگزار شد Thu Dec 28 16:35:13 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی اخبار انتظامی در قم/ 27 مردادماه Thu Aug 18 02:50:00 IRDT 2016
رجا نیوز جلیلی: هنر نسل قبل بی اثر کردن گزینه نظامی بود، هنر نسل امروز باید بی اثر کردن فشارهای اقتصادی باشد/ ماجرای شهیدی که به سربازی نرفت تا بتواند در خط مقدم جبهه باشد Mon Jul 30 19:45:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس توضیح وزارت خارجه درباره خبر منتشره درخصوص فروش املاک ایران در تاجیکستان Fri Mar 10 16:28:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران سامان فائزی: بازی سختی با چین و لوزانو داریم Sat Aug 12 11:11:35 IRDT 2017
جام نیوز بهنوش بختیاری در سفری غیر منتظره به اتریش رفت Mon May 14 16:06:52 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا فیلم/ دانشجویان در آرزوی استخدام دولتی! Sat May 19 09:39:09 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا مرحوم کاسه‌ساز از یاران دیرین انقلاب بود/ مدیران خوبی مثل حبیب می‌‌خواهیم Sat Jul 22 15:12:29 IRDT 2017
ساعت24 چه داروهایی را در سحری و افطاری بخوریم؟ Wed May 31 11:52:57 IRDT 2017
ایلنا آشنایی با ستاره‌های الاهلی برابر پرسپولیس؛ یک لیست فوق میلیاردی Tue Aug 15 13:38:08 IRDT 2017
ایسکانیوز خشم مقامات اسرائیل از قطعنامه جدید یونسکو Tue May 02 12:41:02 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا صدا وسیما به یک نهاد تدافعی برای رفع اتهامات دولت تبدیل شده است/ مردم تماشاچیانِ محتاج به ارشاد و هدایت نیستند Tue Jan 16 11:40:48 IRST 2018
خبرگزاری شبستان پاسخ های کرباسیان قانعم نکرد/درخواست تحقیق از حساب های قوه قضاییه را مطرح می کنم Sun Aug 05 14:08:00 IRDT 2018
افکارخبر بارش 20 سانتی‌متری برف در مراغه/ عکس Sat Jan 27 01:25:00 IRST 2018
خانه ملت حضور در برندسازی جایگاه‌های سوخت اجباری نیست/ 86 شرکت در طرح برندینگ ثبت‌نام کردند Sun Dec 10 18:23:13 IRST 2017
تی نیوز استخدام کمک آشپز جهت آشپزخانه رستوران در شیراز Sun Jul 09 18:47:27 IRDT 2017
میزان رقابت های بوکس نونهالان قهرمانی کشور - همدان Wed Aug 09 23:40:49 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد مشکل جدید ؛ پیش روی پرسپولیس Fri Jan 05 21:43:40 IRST 2018
میزان تظاهرات و اعتصاب سراسری در فلسطین/واکنش‎ها به انتقال سفارت آمریکا به قدس ادامه دارد Thu Dec 07 11:09:02 IRST 2017
جام نیوز همه چیزدرباره آبله مرغان Wed Jan 17 12:50:51 IRST 2018
آنا شهید حججی با جهاد مخلصانه و شهادت مظلومانه، خود و ملت را عزیز کرد Tue Oct 03 14:41:26 IRST 2017
ایلنا احتمال بروز یک فاجعه در خیابان سپهبد قرنی/جان مردم در خطر است Tue Sep 19 16:08:49 IRDT 2017
تیک واکسنی برای درمان آلزایمر! Thu May 25 23:58:01 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن نصب پوستر ضد‌اسلامی در دانشگاه «راتگرز» نیوجرسی Wed Feb 15 10:59:36 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران آغاز مصاحبه‌های دکتری دانشگاه آزاد از امروز Tue Jul 10 14:35:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر توزیع بیش از 12 ھزار جلد کتاب در استان بوشهر Wed Jul 11 10:22:54 IRDT 2018
خرداد نیوز اکبر ترکان: روحانی بهتر از هر کسی می داند پایگاه رای اش در میان اصلاح طلبان است/نمی توانم فشار بر رئیس جمهوری را تایید یا رد کنم Mon Jul 24 13:56:03 IRDT 2017
تدبیر و امید گزارش زنده؛ پرسپولیس 0 - 0 الهلال عربستان Tue Feb 21 18:47:43 IRST 2017
598 لیست نهایی تیم ملی ایران اعلام شد Sat Mar 18 21:31:53 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن همایش « لطفا داشته باشید اعتماد به نفس» ویژه بانوان خانه دار برگزار می‌شود Sun Jan 21 11:03:05 IRST 2018
ایران آنلاین کمک یک میلیارد تومانی ارشاد برای تکمیل ساختمان جدید خانه تئاتر Mon Jan 02 14:14:51 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی کنسولگری ایران در 'پیشاور' میزبان مسابقات تنیس روی میز در ایام الله دهه فجر Thu Feb 02 16:31:00 IRST 2017
عصر ایران ترامپ بار دیگر از عملکرد رسانه‌های آمریکا انتقاد کرد Mon Nov 27 20:10:29 IRST 2017
جماران استاندار کرمان از واحدهای تولیدی کارآفرینان جوان بازدید کرد Sun May 06 18:04:52 IRDT 2018
خبرگزاری مهر توسعه زیرساخت های استان ایلام در دستور کار قرار دارد Mon Oct 02 15:01:15 IRST 2017
انتخاب اردوغان خطاب به آمریکا: خودتان تا چه زمانی در عراق و افغانستان خواهید ماند؟ Tue Jan 23 12:49:30 IRST 2018
تی نیوز آن سوی تلاش های میانجیگرانه تیلرسون برای حل بحران قطر Thu Jul 13 00:11:24 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر ساخت درب سرداب امام زمان در حرمین عسکرین(ع) در سیستان و بلوچستان Sun Dec 03 13:32:41 IRST 2017
صبا ایران آغاز ثبت نام کنکور 97 از فردا Sat Jan 20 11:52:24 IRST 2018
خبرگزاری مهر استخدام 1600 ایثارگر از طریق آزمون استخدامی قوه قضائیه Tue Dec 19 11:55:59 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی آماده باش ستاد مدیریت بحران در پلدختر/ وقوع سیلاب جدی است Sun Feb 18 07:42:00 IRST 2018
آنا «رضا کیانیان» از روزهای شادی و غم می گوید +تصویر Sat Feb 18 17:51:32 IRST 2017
فردا اعمال شب اول ماه مبارک رمضان Thu May 25 16:32:32 IRDT 2017
خبر خودرو تصویر غم انگیز صندلی جعفر پناهی در کن Sat May 12 15:22:47 IRDT 2018
جوان آنلاین اعلام مسیر تردد مسافران فرودگاه مهر آباد در22 بهمن Sat Feb 10 09:29:23 IRST 2018
دولت بهار مایک پنس: آمریکا اشغالگری روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد Sun Feb 19 17:12:00 IRST 2017
پولی مالی قیمت طلای جهانی افزایش یافت Tue Apr 17 13:59:00 IRDT 2018
آنا «لوو» امیدوار به تکرار قهرمانی ژرمن‌ها در جام جهانی Sat Nov 12 09:55:00 IRST 2016
تی نیوز واکنش کارگردان «عصبانی نیستم» به اظهارات اعضای هیئت مدیره خانه سینما/ عکس Wed Jul 12 21:29:04 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو «پولشویی» به مبادله عوایدی به منظور کتمان کردن منشأ مجرمانه اطلاق می‌شود Wed May 09 10:33:38 IRDT 2018
جهان نیوز بازتاب جهانی تعلیق پژو و ماندن رنو در ایران Thu Jun 21 08:52:12 IRDT 2018
بی باک نیوز دو شهید و 250 زخمی در جمعه خشم فلسطینی‌ها Sat Jul 29 05:18:01 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی روزنامه های لبنان/پنجشنبه سوم فروردین Thu Mar 23 16:02:00 IRDT 2017