تدبیر - Thu Apr 20 12:52:43 IRDT 2017 نمایش خبر

ناگفته‌هایی درباره قاتل ستایش کوچولو / جنایت‌هایی که در فضای مجازی کلید می‌خورد

قاضی ابراهیم اسلامی یکی از جوان‌ترین و باسابقه‌ترین قضات دادگاه کیفری در گفت‌وگویی جزئیات پرونده‌های مربوط به جنایت‌های پررمز و رازی را شرح داد که خبر هر یک از این ماجراهای شگفت‌انگیز با تیترهای درشت در صفحات روزنامه‌ها و فضای مجازی انعکاس پیدا کرده است.

 او ضمن اشاره به ناگفته‌هایی درباره پرونده قتل پرسر و صدای دختربچه شش ساله افغان به نام ستایش قریشی از توطئه پیچیده مرموز زن جوانی برای کشتن رقیب عشقی‌اش پرده برداشت.دکتر اسلامی یکی از جوان‌ترین و در عین حال باسابقه‌ترین قضات دادگاه کیفری یک استان تهران و تجدیدنظر به حساب می‌آید که به پرونده‌های متعدد جنایی رسیدگی کرده و هم اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است.
 گفت‌وگوی تسنیم با این قاضی جنایی را می‌خوانید.
 نحوه کشف جرم در پرونده‌هایی که در فضای مجازی اتفاق می‌افتد یا فضای مجازی در بروز و ظهور آن جرم نقش دارد، به چه صورت است؟
 منظور از قتل سایبر این نیست که افراد در فضای سایبر همدیگر را بکشند بلکه فضای سایبر ابزاری می‌شود که اشخاص با استفاده از آن خودکشی می‌کنند یا آدم می‌کشند، مثلاً در حقوق جزای بین‌الملل بحثی با عنوان جنایات بین‌المللی داریم، جنایات بین‌المللی مربوط به جرائم جنگی، نسل‌کشی و جرائم علیه انسانیت هستند؛ امروزه معتقدیم جرایم سایبری نیز خودش می‌تواند یک جنایت بین‌المللی باشد. در فضای مجازی می‌توان مثلاً نسل‌کشی راه انداخت یا می‌توان با نوشتن مطلبی همه را تحریک کرد. پرونده قتلی را برای شما مثال بزنم. این پرونده در فضای مجازی صورت گرفت و چون خیلی خوب پلیس پیگیری کرد، توانستیم راحت آن را کشف کنیم، این پرونده قتل با عنوان «قتل سایبر» معروف شد در این پرونده اعلام شد که خانمی با داروی سمی خودکشی کرده است، این خانم تا حدود دو ماه در کما بود، وقتی پرونده تشکیل شد، قاضی به پلیس گفت تحقیق کند که اولیای دم شاکی هستند یا خیر، شوهر این زن می‌گفت زن من سرطان داشت و نمی‌دانم چرا خودکشی کرد، خانواده آن خانم نیز گفتند وی سرطان داشته و شکایت نکردند.
 این پرونده برای دولت هزینه زیادی داشت اما آن را انجام دادیم، موضوع از این قرار بود که وقتی وارد این پرونده شدیم، جلو می‌رفتیم و تحقیق می‌کردیم، یک روز خواهر مقتول، نزد من آمد و گفت نمی‌دانم قضیه از چه قرار بوده اما واقعیت این است که شوهر خواهرم با یک خانمی دوست بوده و با وی قرار و مدار داشته است. این چند وقت اخیر نیز همیشه اختلافات خواهر من با شوهرش سر این موضوع بود که زنی وارد زندگی‌اش شده و من خواستم شما بدانید که بحث ناموسی در میان بوده است. این مطالب که توسط خواهر مقتول عنوان شد کنجکاوی من در پرونده بیشتر شد، بیشتر تحقیق کردیم و خواهر مقتول در اظهارات بعدی‌اش گفت: خواهرم در این چند وقت اخیر بسیار روحیه‌اش عوض شده بود، داروهای جدیدی می‌خورد و می‌گفت: در فضای مجازی با یک خانمی از طریق چت آشنا شدم، او یک پزشک داروسازی ایرانی در آلمان است و برای رضای خدا به من اطلاعات می‌دهد و می‌گوید اگر قصد داری خوب شوی از این داروها استفاده کن.خواهرم می‌گفت من در حال جست‌وجو هستم که در آلمان و کشورهای پیشرفته چه داروهایی برای بیماری‌ام خوب است.در پرونده جنایی و قتل قاضی وقتی می‌تواند موفق شود و قتل را کشف کند که همیشه در این مواقع خود را جای قاتل قرار دهد، به این فکر کند که چه اتفاقی ممکن است سبب قتل شود. به ذهنم القا شد که مثلاً سرنخی ارتباطی باشد که بتوانم قاتل را بیابم.
 در این پرونده نیز یک چیزی به ذهنم تداعی شد که این خانم (مقتول) دائم در فضای مجازی است، دارو مصرف می‌کند و یک نفر به او خط و خطوطی می‌دهد و این اتفاق معمولی نیست. (مقتول) خودش فوق‌لیسانس و تحصیلکرده بوده، آدم نادانی نبوده که بخواهد یک داروی ترکیبی درست کند، بخورد چون خواهر وی از قتل خواهرش می‌گفت این دکتری که با وی آشنا شده بود، صحبت از داروی ترکیبی می‌کرد و می‌گفت که اگر آن دارو را استفاده کنی سرطانت بهبود پیدا می‌کند.به سرعت به ذهنم القا شد که احتمال خیلی زیاد این اتفاق یک دام و روشی برای از بین بردن رقیب عشقی بوده است و این قتل باید هدایت شده باشد.
 افراد در برخورد با موضوعات عاطفی دو حالت دارند، یا روابط جنسی است که اگر فردی بخواهد با یک نفر رابطه جنسی داشته باشد لازم نیست وقت بگذارد، «فرد مورد نظر» راحت خودش را واگذار می‌کند اما زمانی می‌بیند پای عشق در وسط است و وقتی عشق و دوست داشتن وسط بیاید مطمئناً یک درگیری عاطفی پیش می‌آید.
 ردیابی ناشناس در جنایت
 در ادامه رسیدگی به این پرونده پلیس تلفن همراه شوهر مقتول را بررسی کرد و پی برد شوهر مقتول با آن خانم (فردی که خودش را به مقتول داروساز معرفی کرده بود) با یکدیگر ارتباط داشته است. آنها ابتدا منکر آشنایی شدند اما بعد فهمیدیم خانم در همان شرکت کار می‌کند بعد از هر دو تحقیق کردیم که تحقیقات گسترده شد و آن دو گفتند که محرم همدیگر هستیم و در حال انجام کار هستیم اما مسأله ازدواج مطرح نبوده است.زمانی که پیامک‌های آنها را بررسی کردیم متوجه ارتباط گسترده بین شوهر مقتول و آن زن شدیم. آن خانم شوهر نداشت و بیوه بود. می‌خواستیم بدانیم کسی که به مقتول دارو معرفی کرده چه کسی بوده است. در ادامه تحقیقات را از طریق فضای مجازی پیگیری کردیم و متوجه شخصی شدیم که از خطوط ارتباطی کشور آلمان وارد فضای مجازی کشورمان شده و با مقتول در ارتباط بوده است.
 من به پلیس گفتم باید به هویت شخصی پی ببریم که با مقتول در ارتباط بوده است، پلیس آگاهی گفت ردیابی این موضوع هزینه زیادی دارد باید با دولت، پلیس و مخابرات آلمان ارتباط برقرار کنیم و این کار عملاً غیرممکن است. از آن طرف نیز زمانی که به شوهر مقتول می‌گفتیم به کسی ظنین هستی، می‌گفت خیر، همسرم خودش را کشته است. اولیای دم نیز اعتقاد داشتند که دخترشان خودکشی کرده و عملاً پرونده بسته می‌شد اما چون ذهن من درگیر شده بود، دست‌بردار پرونده نبودم. چون بحث مرگ انسانی مطرح بود و به نظر می‌رسید بحث قتل در میان است و قتل نیز با آن داروساز مرتبط باشد از پلیس خواستم موضوع را از هر طریقی پیگیری کند. از این طریق روشن شد کار، کار همان زن بیوه در شرکت بوده و فهمیدیم از طریق خطوط ارتباطی آلمان وارد فضای مجازی کشورمان شده بعد شوهر مقتول نیز تمام اطلاعات دارویی همسرش (مقتول) را در اختیار بیوه همکارش در شرکت قرار می‌داد و این زن نیز اطلاعات را به مقتول می‌داد چون می‌دانست او سرطان دارد و باید دارو مصرف کند.
 مقتول از آن خانم می‌پرسید شما در آلمان چه داروهایی استفاده می‌کنید که وی داروهایی را معرفی می‌کرد و از این طریق توانسته بود داروی کشنده را با همدستی شوهر مقتول در اختیار او قرار دهد و این زن بیمار هم داروی ترکیبی را که یک داروی سمی و مرگبار بود می‌گرفت و مصرف می‌کرد تا منجر به قتلش شد.
 چه حکمی برای این زن و مرد متهم صادر شد؟
 در دادگاه هر دو به خاطر مشارکت در قتل مجرم شناخته شدند.
 عامل اصلی شوهرکشی
 از قاضی اسلامی درباره انگیزه‌های شوهرکشی سؤال شد که در جواب گفت: علت عمده مربوط نارسایی قانون مربوط به جدایی و طلاق است. زن نمی‌تواند از شوهرش طلاق بگیرد و اگر بخواهد طلاق بگیرد باید مهریه، حق و حقوق و تمام دارایی‌های مالی را بدهد و حتی از فرزندش نیز بگذرد. لذا زمانی که یک زن متوجه شود شوهرش با دختر یا زن دیگری دوست شده یا به هر دلیل دیگر بخواهد از زندگی‌اش خارج شود، به شوهرش می‌گوید من چند سال در زندگی تو بوده‌ام و از دارایی‌ات سهم دارم اما مرد سهم و حق و حقوق وی را نمی‌دهد.مگر اینکه زن دلیل قانونی داشته باشد، مثلاً بتواند اعتیاد شوهرش یا «عسر و حرج» را ثابت کند، ثانیاً اگر زن بتواند حق و حقوق را از شوهرش بگیرد که او را نمی‌کشد و به دنبال کارش می‌رود.
 آشنایی‌ها در فضای مجازی
 یکی از موارد مطرح شده در پرونده قاتل ستایش قریشی فضای مجازی است؛ به نظر جنابعالی آیا فضای مجازی در ارتکاب به این جنایت هولناک تأثیر گذاشته بود؟
 قسمت عمده از وقوع این جرم به خاطر عدم نظارت یا عدم توجه والدین بود. به نظرم فضای مجازی درخصوص نوع جرمی که اتفاق افتاد زیاد تأثیری نداشت. به باور من علت وقوع این جرم به خاطر عدم نظارت یا عدم توجه والدین بود، چه در مورد ستایش که پدر و مادرش او را رها کرده و به خانه همسایه می‌فرستادند؛ قطعاً ستایش هر روز به خانه قاتل می‌رفت و آنجا بازی می‌کرد. پدر و مادرش باید می‌دانستند ممکن است حتی یک درصد دخترشان مورد سوءاستفاده و تعرض قرار بگیرد؛ در مورد این موضوع از لحاظ جامعه‌شناسی می‌گوییم خود خانواده ستایش یک نوع بزه‌دیدگی بالقوه را فراهم کرده‌اند. قاتل ستایش، جوان 16، 17 ساله‌ای است، دوست‌دختری داشته و او را از دست داده بود و به مشروب روی می‌آورد.وی پس از مشروب‌خواری سیگار می‌کشد و بعد نیز خودش اذعان می‌کرد در آن منطقه با زن‌های بیوه رابطه جنسی آزاد نیز داشته و در آن روز و در آن شرایط می‌خواست با ستایش نیز رابطه برقرار کند.قاتل ستایش می‌گفت درحالی که مشروب خورده بودم و حالت عادی نداشتم ستایش را کشتم که ما در جلسه دادگاه قتل را تحت تأثیر مشروب رد کردیم چون فکر قاتل ستایش کار می‌کرد و قبل از وقوع جرم ستایش را با بهانه‌ای (نشان دادن جوجه به ستایش) به طبقه بالای منزلشان کشانده بود.زمانی که به قاتل ستایش گفتیم چرا ستایش را در آشپزخانه کشتی؟ گفت: «اتاق خواب فرش بود، من ستایش را به آشپزخانه بردم که کف آن سرامیک بود که اگر خون ریخت، بتوانم راحت بشویم.» بنابر این فکر قاتل ستایش کار می‌کرده و این طور نبوده که نفهمد چه می‌کند.یک طبقه مستقل دراختیار این پسر قرار داده بودند و او هرکاری که دلش می‌خواست، می‌کرد؛ وی بعد از کشتن ستایش، جسد را داخل باکس اکو گذاشت، در آن را بست و تا صبح با جسد آن دختر آنجا خوابید و فردای قتل، اسید تهیه کرد تا جسد را نابود کند اما پدر و مادر قاتل ستایش به او نگفته بودند که تو چه می‌کنی؟ این سر و صداها چیست و چه اتفاقی افتاده؟ وی بعد که دید نمی‌تواند جسد را به خارج از خانه منتقل کند، جسد را آتش زد و بعد اسپند دود کرد، در این مقطع بود که مادر قاتل ستایش از پسرش پرسید چه بویی می‌آید؟ او گفت بوی اکو است. بعد به این موضوع می‌رسیم که چرا مشروب و مواد مخدر در جامعه زیاد است؟ به هرحال بحثی که پرونده ستایش را بسیار معروف کرد، فضای مجازی بود و مسأله‌ای که باعث شد این پرونده بیش از حد در رسانه‌ها مطرح شود و افکار را حساس کند، فضای مجازی بود، چون این خبر مدام در تمام کانال‌ها پخش می‌شد و به عنوان آخرین، خبرسازترین و فجیع‌ترین خبر مطرح بود.در مورد پرونده قتل نظام آباد، یک پسر بیست و یکی دو ساله که حالش هم بد بود (مواد مصرف کرده بود) در خیابانی در نظام‌آباد در حال عبور به داخل قصابی رفت، چاقو را از دست قصاب گرفت، به پیاده‌رو برگشت، 13، 14 نفر را زخمی کرد و یک نفر را هم کشت؛ اما این موضوع را روزنامه‌ها و سایت‌ها کار نکردند، اگر هم کار کردند در قالب یک خبر بود و افکار عمومی را حساس نکرد.
 اما پرونده ستایش آنقدر در فضای مجازی مطرح شد و گسترش پیدا کرد که حتی پسرم که نوجوان است، مدام سؤال می‌کرد بابا امیر حسین چه شد و چه می‌شود؟/


 روزنامه ایران
تدبیر طولانی‎ترین تونل جهان/تصویر Mon Apr 17 08:33:46 IRDT 2017
تدبیر ابراز امیدواری رییس جمهور برزیل از سفر روحانی به این کشور Wed Jun 28 04:00:00 IRDT 2017
تدبیر حضور شخصیت‌ها پای صندوق‌های اخذ رای/تصاویر Fri May 19 11:01:42 IRDT 2017
تدبیر افزایش آمار تلفات حمله تروریستی به کاروان‌های آوارگان سوریه به 70 نفر Sun Apr 16 09:20:00 IRDT 2017
تدبیر روزنامه‌ها متاثر از انتخاباتی دیگر؛ از فاتحان و اخراجی‌های بهشت تا پس‌گرفتن مشهد و تهران+تصاویر Mon May 22 13:02:34 IRDT 2017
تدبیر از دلار92 تا دلار 97 چه راهی طی شد؟ Sat Jul 28 09:35:34 IRDT 2018
تدبیر ضرب و شتم غلامرضا صنعتگر در بندرعباس/ حال خواننده جنوبی خوب است Wed May 24 09:54:11 IRDT 2017
تدبیر روایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی از لباس شخصی‎ها در حادثه حمله به کوی دانشگاه در 18 تیر 78 Sun Jul 09 15:53:27 IRDT 2017
تدبیر گزارش خواندنی رضا زندی از مصاحبه اختصاصی با مدیر عامل توتال Thu Jul 06 10:10:00 IRDT 2017
تدبیر معافیت سه برادری فعلا اجرا نمی‌شود Sun Apr 09 08:46:26 IRDT 2017
تدبیر روایت محمود صادقی از ذوق‌زدگی کیهان و دلواپسان بخاطر یک طرح/منافقانه دم از آزادی می‌زنند/نقل‌قول‌هایی درباره حصر شنیده‌ام Thu Feb 16 23:36:01 IRST 2017
تدبیر فاکس‌نیوز: اوباما زمینه ورود وکیل روسی به آمریکا را فراهم کرد Fri Jul 14 11:00:00 IRDT 2017
تدبیر رونمایی از یازده بازیکن استقلال در مصاف ذوب‌آهن Thu Feb 16 12:30:18 IRST 2017
تدبیر تلاش‌های بی نتیجه برای یافتن جسد دختربچه مفقود شده Sat Jul 15 01:40:00 IRDT 2017
تدبیر کشف نیم تن مواد غذایی فاسد از 80 مغازه در گچساران/ مانور نظارت بر اقلام خوراکی تا 15 فروردین ادامه دارد Fri Mar 17 16:45:00 IRST 2017
تدبیر شروط صدور گواهینامه‌های جدید رانندگی/ نصب علامت مثلث شکل «راننده مبتدی و تازه کار» Sun May 28 10:49:08 IRDT 2017
تدبیر راه حل سناتور آمریکایی برای قطع کمک ایران به مقاومت Wed Mar 29 10:40:00 IRDT 2017
تدبیر عکاسی مخفی از آرشیو وزارت خارجه؛ تحقیق یا جاسوسی؟/ زندانی هم‌بند نزار زاکا کیست؟ Tue Jul 17 13:54:00 IRDT 2018
تدبیر نشانه‌های پنهان سرطان کلیه Fri Mar 10 13:52:13 IRST 2017
تدبیر پیام اینستاگرامی قوچان نژاد به هت تریکش Mon Jan 23 13:58:12 IRST 2017
تدبیر نقش «رسمی» ایران در آتش‌بس سوریه Sun Jan 01 10:10:32 IRST 2017
تدبیر حضور یک گروه تئاتر ایرانی در پاریس Sat May 13 06:30:00 IRDT 2017
تدبیر تیم دولت قابل اصلاح است/در هر شرایط نیازهای اصلی مردم را تامین می‌کنیم/بزودی همه جریانات نمادین کشور کنارهم قرار می گیرند Tue Jul 24 16:16:36 IRDT 2018
تدبیر واکنش پلیس به عرضه نمادهای ولنتاین Mon Feb 13 09:45:05 IRST 2017
تدبیر خودکشی مرد جوان پس از به قتل رساندن 2 نفر Wed May 03 12:21:18 IRDT 2017
تدبیر عبدخدایی: آیت الله هاشمی معتقد به ولایت فقیه بود / صلاحیت احمدی‌نژاد خود به خود رد است Wed Apr 12 15:14:02 IRDT 2017
تدبیر اکثریت جامعه از جریان اصول‌گرا فاصله گرفته‌اند Sat Feb 11 07:02:56 IRST 2017
تدبیر طرح استیضاح وزیرکشور به خاطر حادثه پلاسکو Mon Feb 27 01:10:00 IRST 2017
تدبیر تماس تلفنی پوتین - روحانی Sat Dec 31 22:04:27 IRST 2016
تدبیر دو سناریوی دشوار پیش‌روی ترامپ درباره ایران به روایت اسلیت؛ مذاکره با مقامات ایران یا رویکرد «براندازی»؟ Sun Jul 29 09:14:56 IRDT 2018
تدبیر رییس جمهوری بعدی ایران یک فرد تندرو خواهد بود Sat Feb 18 11:07:40 IRST 2017
تدبیر استارت علیرضا حقیقی برای جام جهانی روسیه + عکس Mon Apr 10 13:25:18 IRDT 2017
تدبیر هیات اتحادیه اروپا: شرایط برای برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق مناسب نیست Fri Jun 23 10:20:00 IRDT 2017
تدبیر تلاش برای پیش‌بینی رانش‌های خطرناک زمین با تصاویر ماهواره‌ای Sun Jul 16 11:20:00 IRDT 2017
تدبیر رد درخواست اعاده دادرسی نرگس محمدی؛ تایید حکم 16سال حبس Fri Apr 28 16:15:22 IRDT 2017
تدبیر ترامپ دستورالعمل مهاجرتی جدید صادر می‌کند Fri Feb 17 12:35:37 IRST 2017
تدبیر بیماری‌های خطرناکی که جان مردان را تهدید می‌کند Tue Feb 28 07:10:00 IRST 2017
تدبیر حذف عالمیان از تور جهانی قطر Thu Feb 23 18:46:37 IRST 2017
تدبیر حمله‌ی تند علی دایی به خواننده حامی نامزد ریاست‌جمهوری Fri May 19 13:39:22 IRDT 2017
تدبیر روحانی برای بازدید مناطق سیل زده به تبریز می رود Tue Apr 18 15:12:26 IRDT 2017
تدبیر درس بزرگ هاشمی به سیاسیون؛ زندگی ادامه دارد حتی اگر ببازید یا رد صلاحیت شوید Tue Apr 18 10:26:33 IRDT 2017
تدبیر تصاویر لو رفته از داستر 2018 +عکس Wed May 31 13:25:03 IRDT 2017
تدبیر علم‌الهدی خطاب به دامادش: «سلامً علی ابراهیم» Sun Apr 09 15:24:42 IRDT 2017
تدبیر روایت تصویری دیدار جمعی از کارگران با رهبر انقلاب Sun Apr 30 12:51:05 IRDT 2017
تدبیر تصویر/ دستخط منتشرنشده آیت‌الله هاشمی در نامه به جنتی Thu Feb 09 13:19:01 IRST 2017
تدبیر مهمان «خندوانه»: مردم فکر می‌کنند بداخلاق هستم +عکس Wed Feb 15 09:30:41 IRST 2017
تدبیر هالیوودریپورتر از پیام جهانی فیلم اصغر فرهادی نوشت Wed Feb 15 15:00:39 IRST 2017
تدبیر 4 اقدام در هموار کردن مسیر خانه‌دار شدن مردم Fri May 19 11:48:16 IRDT 2017
تدبیر مسافران مشکلی برای رای دادن در روز انتخابات ندارند Sun May 14 14:41:00 IRDT 2017
تدبیر حرکت رونالدو با کارتون فوتبالیست‌ها مقایسه شد + عکس Mon Apr 03 12:09:31 IRDT 2017
تدبیر راه‌اندازی 30 پایگاه اورژانس هوایی در کشور Mon Feb 27 19:36:34 IRST 2017
تدبیر روحانی در بندر عباس:خودکفایی در زمینه فرآورده‌های نفتی ضروری است Sun Apr 30 00:10:00 IRDT 2017
تدبیر حواشی سفر انتخاباتی قالیباف به اهواز Wed May 10 01:40:00 IRDT 2017
تدبیر جدیدترین تویوتایی که وارد ایران می‌شود Wed May 10 08:40:00 IRDT 2017
تدبیر بررسی دوتابعیتی‌بودن داوران جشنواره فجر در کمیسیون فرهنگی Tue Feb 21 08:30:00 IRST 2017
تدبیر عکس/ سه کاندیدای ریاست جمهوری در نوجوانی Mon May 08 11:51:21 IRDT 2017
تدبیر فضای صمیمانه ای بر جلسه رئیس جمهور و نماینگان حاکم بود Wed May 10 13:57:15 IRDT 2017
تدبیر پایبندی هلند به برجام Thu Feb 09 00:30:00 IRST 2017
تدبیر تیلرسون: آمریکا از تلاش های قطر برای مبارزه با تروریسم راضی است Sat Jul 22 01:30:00 IRDT 2017
تدبیر بدون اتصال به اینترنت هم ممکن است هک شوید! Thu Mar 23 20:31:20 IRDT 2017
تدبیر پرده‌ای از اتهام‌زنی‌های تازه مقامات عربی علیه ایران Wed May 31 02:15:00 IRDT 2017
تدبیر حاجی‌بابایی کاندیدای نایب رئیسی مجلس شد Tue May 30 19:38:45 IRDT 2017
تدبیر پرترددترین جاده‌های کشور در 24 ساعت گذشته Sat Apr 22 11:58:44 IRDT 2017
تدبیر پروین با 10 میلیارد نمی‌تواند خانه بخرد؟! Wed Jul 05 12:42:14 IRDT 2017
تدبیر برای مردم، هاشمی تازه متولد شده است/زخم تهمت‌ها بر دلت از گلوله‌ای که زدند بیشتر درد داشت Tue Feb 14 16:20:53 IRST 2017
تدبیر تلاش داعش برای منفجر کردن بنادر انگلستان Tue May 23 00:00:00 IRDT 2017
تدبیر معاون وزیر صنعت: تولید خودرو امسال 40 درصد افزایش یافت Sun Feb 12 19:00:16 IRST 2017
تدبیر اسیدپاش دهدشتی به قصاص و پرداخت دیه محکوم شد (+عکس قربانی) Thu Feb 02 14:00:59 IRST 2017
تدبیر توضیحات چمران درباره کناره گیری جلیلی از جمنا Thu Apr 06 21:29:49 IRDT 2017
تدبیر کشته شدن یک نفر در درگیری کازرون Thu Jul 12 19:26:02 IRDT 2018
تدبیر یادداشت اردوغان در روزنامه گاردین Sun Jul 16 02:15:00 IRDT 2017
تدبیر جهانگیری؛ قهرمان اولین مناظره در شبکه‌های اجتماعی+عکس و کاریکاتور Sat Apr 29 09:01:01 IRDT 2017
تدبیر اختصاص 1750 میلیارد برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در مشهد Fri Mar 10 13:41:46 IRST 2017
تدبیر پدر داماد احمدی‌نژاد:رئیسی در دستگاه قضا بوده و پرونده همه کاندیداها را می‌داند/قالیباف کنار نمی‌رود Fri May 05 10:08:07 IRDT 2017
تدبیر انفجار کپسول های گاز در شهریار تهران +تصویـر Fri Jul 21 02:30:00 IRDT 2017
تدبیر تصویری از استاد رهبر انقلاب Mon Feb 13 15:55:37 IRST 2017
تدبیر ادامه جستجوها برای یافتن سه مفقودی وقوع سیل Mon Feb 20 11:08:48 IRST 2017
تدبیر تبریک اینستاگرامی علی دایی به هادی نوروزی و عزیزی Fri Jun 23 08:00:00 IRDT 2017
تدبیر در مورد ماجرای همنشینی لاریجانی بی اخلاقی شد / برخی استراتژی کلان مجموعه جریان اعتدال و اصلاح طلب را هدف گرفته اند Wed Oct 04 22:19:56 IRST 2017
تدبیر توضیحات موحدی کرمانی درباره جمله جنجالی Mon May 29 00:19:58 IRDT 2017
تدبیر جنجال و درگیری در لیگ فوتسال/زد و خورد یک تماشاگر با شمسایی Sun Feb 26 18:48:30 IRST 2017
تدبیر گزارش تکان‌دهنده دیده‌بان حقوق بشر از "زنان قربانی خشونت جنسی" توسط داعش Mon Feb 20 15:00:17 IRST 2017
تدبیر وضع بحرانی یک میراث/ ترک‌هایی که خواب آسیاب‌های شوشتر را برهم زد Tue May 09 11:27:41 IRDT 2017
تدبیر مرگ‌و میر «تب‌ کریمه کنگو» در تهران نداشتیم/ گوشت با مهر دامپزشکی بخرید Mon Jul 10 13:40:52 IRDT 2017
تدبیر غوغای مردم لرستان در جشن پیروزی روحانی /تصویـر Sun May 21 01:30:00 IRDT 2017
تدبیر عکس/دوران کودکی شهید آتش نشان بهنام میرزاخانی Thu Jan 26 09:23:34 IRST 2017
تدبیر آنانعمتی و سحرجعفری جوزانی/عکس Wed May 31 10:33:57 IRDT 2017
تدبیر ناکامی معاون احمدی‌نژاد در ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری Wed Apr 12 10:19:24 IRDT 2017
تدبیر سورپرایز دردسرساز سوپر استار سینما در کنسرتش+عکس Sat May 06 12:07:25 IRDT 2017
تدبیر حمله جدید ترامپ به چین Fri Feb 24 14:37:05 IRST 2017
تدبیر رئیس باشگاه الاهلی: علی کریمی بهترین بازیکن آسیا بود/ روی دست کریمی بازیکن به باشگاه‌مان نیامده Wed Feb 22 13:09:11 IRST 2017
تدبیر در حوادث «سیزده بدر» چند نفر مصدوم شدند؟ Mon Apr 03 15:23:55 IRDT 2017
تدبیر وزرای اقتصادی با اولویت‌های روحانی چه کردند؟ Fri Jun 22 22:10:44 IRDT 2018
تدبیر گرانترین و پرستاره‌ترین کمدی سینمای ایران در راه است Fri Jul 14 16:22:39 IRDT 2017
تدبیر توئیت جهانگیری درباره پساانتخابات Mon May 22 08:10:00 IRDT 2017
تدبیر صعود منچسترسیتی و چلسی در جام حذفی انگلیس Sun Jan 29 00:30:00 IRST 2017
تدبیر بیانیه وزارت خارجه روسیه درباره برجام Sat Jul 22 12:44:45 IRDT 2017
تدبیر امیری: درباره مصادیق کابینه آینده هیچ صحبتی با نمایندگان، کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس نداشتیم Sat Jul 15 13:35:40 IRDT 2017
تدبیر 23 راس دام براثر آتش سوزی دامسرا در نوشهر سوختند + عکس Sun Feb 12 11:50:42 IRST 2017
تدبیر جزئیات مذاکره تلفنی استقلالی‌ها با مدیر برنامه‌های جهانبخش Sun May 07 08:34:06 IRDT 2017
دولت بهار نجومی‌بگیران دولت از مجلس مجوز گرفتند! Sat Mar 04 09:17:00 IRST 2017
آریا مسابقات قهرمانی ژیمناستیک؛ تیم های مازندران و آذربایجان غربی قهرمان شدند Sat Jan 26 10:50:11 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم بگومگو در ستاد تنظیم بازار/اعتراض شدید به وزارت کشاورزی درباره قیمت گوشت و واردات برنج Fri Jul 21 08:54:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بررسی بازار مسکن با حضور آخوندی در کمیسیون عمران مجلس Tue Jun 19 17:47:32 IRDT 2018
فرارو مطهری فرهنگ را شکل‌دهنده هویت ملی می‌داند Fri Apr 20 12:20:51 IRDT 2018
ایران آنلاین نویسنده ای که 40 سال است کوهنوردی می کند Sat Jan 28 16:58:30 IRST 2017
واحد مرکزی خبر معاون حقوقی قوه قضاییه : ضرورت وجود همکاری و تعامل سازنده میان قضات و وکلا Sun Jun 03 16:24:39 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران ترکیب فیلم های اکران عید فطر مشخص شد Sun Jun 03 18:15:02 IRDT 2018
العالم افزایش شمار کشته‌شدگان نزدیک پارلمان انگلیس Thu Mar 23 03:24:38 IRDT 2017
دولت بهار اولین تجمع بزرگ کاسپینی‌ها در سال 96 Sat Apr 08 23:13:00 IRDT 2017
افکارخبر پذیرش زلزله زدگان در بیمارستان های تهران Wed Nov 15 10:47:31 IRST 2017
سنا در انتظار اعلام رسمی SPV از سوی اروپا Mon Jan 28 13:27:09 IRST 2019
فرارو خودکشی یک خانم جوان در تونل توحید Thu Apr 19 21:42:09 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین انتظار این رتبه را نداشتم/از هیچ کلاس کنکوری استفاده نکردم Tue Jul 31 13:16:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی جاجرمی ها در انتظار افتتاح پل کالشور Mon Feb 20 16:45:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران گفتمان سازی راه حل کلیدی برای نجات شهرها است Tue May 15 23:37:53 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران آب بزودی مشکل اول کشور خواهد شد/ لزوم تعیین تکلیف عضویت سپنتا نیکنام در شورای یزد Thu Jun 21 15:17:09 IRDT 2018
خبرگزاری مهر علیرضا ایزدی وزنه بردار کرمانشاهی قهرمان مسابقات پارا آسیایی شد Mon Dec 11 19:10:58 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی امنیت و سلامت جامعه با رعایت عفاف و حجاب تقویت می شود Thu Jul 06 18:01:00 IRDT 2017
خرداد نیوز نسل جدید بمب افکن‌های روسی با ظاهری فضایی +عکس Mon Apr 17 10:24:30 IRDT 2017
ایران آنلاین مرگ عجیب یک اسکی‌باز در هتل توچال/لیگ اسنوبرد تعطیل شد Wed Apr 11 14:28:16 IRDT 2018
ایران آنلاین 40 زخمی بر اثر فروریختن مانع شیشه‌ای در استادیوم شهر کویت Sat Jan 06 18:43:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر صعود کوهنوردان کشور به قله جام سهند Fri Jul 20 22:08:27 IRDT 2018
تهران پرس برداشت پسته در شهرستان خواف استان خراسان رضوی Fri Dec 15 08:31:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ائتلاف سعودی 267 بار آتش بس الحدیده را نقض کرد/ کشته شدن دو نظامی دیگر عربستان Mon Feb 11 22:07:55 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی افزایش 36 درصدی کشفیات سرقت در کرمانشاه Sun Jul 03 14:44:00 IRDT 2016
آفتاب نامه محیط‌ زیستی‌ها به وزیر آموزش و پرورش Thu Jan 11 09:02:44 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی افزایش دمای هوا در مناطق شرقی و غربی هرمزگان تداوم دارد Wed Jul 04 18:21:00 IRDT 2018
صبا ایران موادی بهتر از مولتی ویتامین‌ها Wed Oct 17 16:08:25 IRST 2018
تدبیر و امید ورود دلالان این بار به بازار بلیت‌های نجف Thu Oct 25 16:56:57 IRST 2018
مشرق نیوز عکس/ بدرقه رئیس جمهور از صحن علنی مجلس Sat Oct 27 17:01:47 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا مجریان انتخابات نباید با اقدامات شائبه برانگیز اعتماد مردم را خدشه دار کنند Wed May 24 14:14:13 IRDT 2017
بنکر طلا گران‌ تر خواهد شد Sun Jan 28 10:41:56 IRST 2018
اعتبار نیوز مدیرعامل بانک مسکن جایزه طرح مسئولیت‌های اجتماعی را دریافت کرد Wed Jan 24 11:34:00 IRST 2018
روزنامه کیهان باید آنها را سر جای خود بنشانیم(درمکتب امام) Fri Feb 24 22:22:14 IRST 2017
خرداد نیوز پاسخ برج میلاد به گرانی بلیت پخش مسابقات جام جهانی: خدمات متنوع به هوادارن فوتبال در برج میلاد از کارشناسی زنده فوتبال تا اهدای پرچم/ قیمتها ارزان تر شد Sun Jun 17 16:02:35 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا برگزاری جشن تکلیف دانش آموزان دختر در ابوموسی+تصاویر Thu Feb 02 11:38:58 IRST 2017
خبرگزاری مهر 52 امدادگر جمعیت هلال احمر فومن تجلیل شدند Wed Dec 26 23:21:04 IRST 2018
جوان آنلاین سردار سلیمانی، فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه شد Tue Jan 22 10:28:03 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم بیش از 14 هزار تن گندم از کشاورزان استان خراسان جنوبی خریداری شد Mon Jul 10 15:56:44 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 495 داوطلب عضویت در شوراهای گالیکش نام نویسی کردند Mon Mar 27 16:42:00 IRDT 2017
خبر خودرو حیوانات را در آپارتمان‌ها اسیر نکنید Mon Feb 04 11:42:03 IRST 2019
خبرگزاری فارس تولید 30 قلم محصول برای اولین بار در کشور Mon Dec 25 16:03:00 IRST 2017
ایسکانیوز زمان تمرین پرسپولیس در عمان مشخص شد Fri Apr 21 03:55:02 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر درگیری نیروهای مرزی هند و پاکستان Mon Jan 30 16:34:59 IRST 2017
آفتاب ایران مقام سازمان ملل: ایران در کشف مواد مخدر رتبه اول را دارد Thu Jan 24 00:50:17 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران لواندوفسکی دیدار مقابل بایرن لورکوزن را از دست داد Sun Apr 09 14:17:32 IRDT 2017
ایانا حجتی اعلام کرد: ایجاد ظرفیت صادرات 30 هزار تن محصولات آبزی به روسیه/ صادرات 8 هزار تن محصول شیلاتی به روسیه تا امروز Wed Oct 25 12:58:35 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران اعلام زمان تشییع پیکر پرویز تاییدی Sun Sep 23 10:38:50 IRST 2018
ورزش 3 شکست یاران میرزاجان‌پور و سقوط در قعر جدول Mon Feb 04 10:26:47 IRST 2019
خبرگزاری نسیم اوج گرفتن آسمان‌خراش‌گونه قیمت بیت‌کوین کلاهبرداری تعمدی بوده است Fri Jun 15 17:14:09 IRDT 2018
ساعت24 تایید مذاکرات پرسپولیس برای جذب بازیکن استقلال Sat Apr 15 14:49:04 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه Mon Dec 10 07:54:00 IRST 2018
خبرگزاری مهر ممیزی‌ها برای جلوگیری از سیاه‌نمایی است/ جامعه به امید نیاز دارد Fri Jan 26 09:52:18 IRST 2018
خبرگزاری مهر برگزاری 5 نشست تخصصی با موضوع عفاف و حجاب در نمایشگاه قرآن Sun May 21 14:36:28 IRDT 2017
خبرگزاری مهر پرواز های فرودگاه بیرجند به عتبات عالیات لغو شد Sun Aug 13 12:49:47 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم مازندران و کرمانشاه به دیدار فینال کشتی آزاد قهرمانی کشور راه یافتند Fri Nov 16 11:41:32 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد انتشار شماره جدید نشریه تجارت مشتریان Sat Dec 16 00:00:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران دوازدهمین دوره مسابقات فوتبال قطع عضو جانبازان و معلولین قهرمانی کشور Thu May 10 15:01:34 IRDT 2018
روزنو تاج‌زاده:قالیباف از شعار دو‌ و نیم برابر کردن درآمدها دست برداشته است/ رییسی جز کلی‌گویی حرف مهمی نزد Sat May 06 10:17:49 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو ناوگروه صلح و دوستی روسیه در بندر انزلی پهلو گرفت Wed Jul 12 11:14:15 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر اقامه نماز عید فطر در گلستان Mon Jun 26 09:46:30 IRDT 2017
روزنامه شرق خبر Thu Mar 01 03:30:00 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران آتش در جنگل‌های «کوه خامی» همچنان زبانه می‌کشد + فیلم Tue Aug 22 14:35:41 IRDT 2017
نود تی وی اسدی: تلاش می کنیم تراکتورسازی را به جایگاه شایسته برسانیم/ مقایسه با استیل آذین قیاس مع‌الفارق است Wed Sep 26 10:43:00 IRST 2018
اقتصاد آنلاین سفر به جام جهانی روسیه چقدر آب می‌خورد؟ +جدول Wed Jun 06 23:57:10 IRDT 2018
پارس نیوز «سارق روح» با بازی دانیال حکیمی از امشب به شبکه افق می‌رود Sun Feb 17 16:05:02 IRST 2019
صبحانه با خبر رولز‌رویس را هم برق گرفت +عکس Mon Jul 10 15:40:48 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران مشمولان دیپلم نمی‌توانند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند Tue Aug 08 11:24:11 IRDT 2017
شیعه نیوز شرور معروف پایتخت در زندان کشته شد Tue Jul 03 11:34:15 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی مصائب هفت تپه نتیجه برخورد سوداگرانه با تولید Tue Nov 27 12:21:00 IRST 2018
خبرگزاری نسیم بدترین شکست‌های خانگی منچستر یونایتد در لیگ برتر+عکس Tue Aug 28 21:13:03 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر نجات 2 دانشجو در رودخانه دز Wed Apr 19 13:12:04 IRDT 2017
بی باک نیوز آکادمی وو وی تائو بوکان- مشت زنجیره ای- کنترل سلاح- درگ Mon Aug 07 01:14:02 IRDT 2017
اعتدال گذر از سیاست پوپولیستی به‌سوی سیاست برای زندگی Thu May 25 16:53:56 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران رباتی خاص و هوشمند مخصوص کیک بوکسینگ! + فیلم Fri Jul 06 15:26:23 IRDT 2018
اعتدال سیلاب در خوزستان و تخلیه دو روستا Mon Jan 28 10:55:57 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا پرونده سمپاد باز هم با آزمون بسته شد Fri Jun 15 15:23:35 IRDT 2018
روزنامه قانون روحانی می خواهد وعده هایش را عملی کند اما نمی گذ ارند! Wed May 23 17:20:48 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران دانلود TTpod برای اندروید ؛ پخش کننده موسیقی بسیار زیبا و پرطرفدار Fri Apr 21 22:02:01 IRDT 2017
تی نیوز حقوق شهروندی نباید به شهروندان فروخته شود / پیش بینی مقابله با فساد در برنامه اصلاح نظام اداری Sat Apr 14 18:06:53 IRDT 2018
فرارو راز‌های خانه مخوف در فلاورجان Sat Oct 27 13:51:27 IRST 2018
ایران آنلاین ادامه سیاست‌های آزادی‌خواهانه و تعامل با جهان در دولت روحانی Sat May 20 12:35:05 IRDT 2017
تابناک تلف‌شدن 200 رأس دام در سیل خوزستان Sat Dec 08 00:15:01 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران بدشانس‌های 2017 Fri Dec 22 02:19:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس برگزاری همایش اتحاد امت اسلام در مقابل تکفیر در 3 کشور دنیا Sat Feb 25 16:27:00 IRST 2017
شارا بستری جدید برای جذب و رضایت مشتری Sun May 28 10:22:00 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد خودکشی پسربچه دانش آموز در زنگ تفریح Sun Nov 18 09:01:30 IRST 2018
واحد مرکزی خبر نزدیک به 680 هزار مهاجر غیرقانونی ماه مه وارد لیبی شدند Sat Aug 04 10:21:07 IRDT 2018
ورزش 3 دومین گل دژاگه در فوتبال ایران؛/ کاشته‌های اشکان؛ از تیم ملی تا تراکتورسازی (عکس) Wed Feb 06 17:04:02 IRST 2019
جماران گرشاسبی در مراسم ختم مادر بشاررسن+ عکس Mon Oct 15 14:52:16 IRST 2018
آفتاب کاشت نگین در چشم؛ عمل لاکچری که برای دختران جوان تا 23میلیون تومان آب می خورد/شاید منجر به کوری شود Mon Jan 29 09:10:53 IRST 2018
شفقنا نشست صمیمانه رئیس سازمان حج و زیارت با نمایندگان مراجع تقلید Thu Jul 12 11:37:16 IRDT 2018
ساعت24 چرا تعرفه‌های ارتباطی بالا اما هنوز قانونی است!؟ Sat Nov 24 09:45:32 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد پاسخ کنایه آمیز شفر درباره جذب منشا Sun Feb 03 12:47:58 IRST 2019
خبرگزاری نسیم خوزستان، توانمندی مطلوبی در حوزه صادرات دارد Fri Nov 24 12:04:01 IRST 2017
روزنامه آرمان روابط عمومی قبح اعمال خلاف اداری از بین رفته است/ باید مجازات‌ها را سخت‌ و علنی کنیم Tue Jul 24 14:54:18 IRDT 2018
دنیای معدن صبا فولاد در فولاد هرمزگان ادغام نمی شود / برنامه فولاد مبارکه برای این دو شرکت اعلام شد Mon Apr 23 09:54:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران وقتی کاغذ ساندویچ این مشکلات مرگبار را به جانتان می‌اندازد! Mon Feb 06 21:00:01 IRST 2017
خرداد نیوز روسیه به شریک جدید متحدان آمریکا در خاورمیانه تبدیل می شود؟ Sun Oct 29 22:39:56 IRST 2017