خبرگزاری فارس - Wed Apr 05 13:10:00 IRDT 2017 نمایش خبر

کُردها در مبارزه با داعش به جای آمریکا با ارتش سوریه هم‌پیمان شوند

نماینده کُرد پارلمان سوریه وابستگی مخالفان سوری در ژنو به آمریکا و ایادی منطقه‌ای آن را دلیل ناکامی مذاکرات خواند و گفت: کردهای سوریه به جای همکاری با آمریکا باید با ارتش سوریه در مبارزه با داعش هم‌پیمان شوند.

«عمر اوسی»، نماینده کُرد پارلمان سوریه و عضو هیات مذاکره کننده سوریه در ژنو پس از بازگشت از پنجمین دور مذاکرات سوریه در ژنو گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق به تشریح تحولات این نشست و نتایج آن پرداخت. 

                    ***متن کامل گفت وگو در زیر آمده است*** 

فارس: با وجود اینکه بندهای دستور کار ژنو 5 مشخص بود، اما ما شاهد هیچ پیشرفت واقعی در آن نبودیم دلیلش چیست؟ 

اوسی: گفت وگوهای ژنو همچنان سر خانه اولش است و هیچ پیشرفتی در پیدا شدن راه حلی برای بحران سوریه حاصل نشده و دلیلش این است که معارضان حاضر در ژنو، یک شریک ملی که ما به دنبالش هستیم نیستند و راهبردشان اجازه نمی دهد بتوانیم با آنها به توافقی بر سر اصول ملی که از بدیهیات همکاری ملی محسوب می شود، دست یابیم. 

معارضان خودشان تصمیم گیرنده نیستند آنها به تحریک کشورهای منطقه ای مثل قطر، عربستان و ترکیه و در پس آنها آمریکا، فرانسه و انگلیس حرف می زنند، بنابراین تفاهم ها همواره بین هیات دولت سوریه با استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل و نماینده این قدرت های بین المللی حاصل شده است. 

درست است که دور پنجم مذاکرات ژنو با دستور کار روشنی متشکل از چهار بند اصلی حکومت، قانون اساسی، انتخابات و مبارزه با تروریسم آغاز شد اما نبود شریک ملی برای گفت وگو با هیات دولت سوریه موجب شد که اصول دستور کار ژنو به طور جدی بررسی نشود. 

هیات ریاض شریک ملی هیات دولت سوریه در مذاکرات نیست 

هیات ریاض درکی از چگونگی روند فرایند سیاسی نداشته و قدرت تصمیم گیری بدون مشورت با حامیانشان را ندارند در ژنو 4 یک افسر ترکیه ای که مصطفی نامیده می شد در کنار هیات ریاض حضور داشت و آنها را از نزدیک مدیریت می کرد و قبل و بعد از نشست با دی میستورا به آنها سفارش می کرد که چه بگویند و چه کار کنند. 

2 مشاور انگلیسی و فرانسوی هم گزینه های انتخابی هیات ریاض را در ژنو مشخص می کردند و این برای همه مبرهن و روشن است حتی هیات ریاض هم منکر این قضیه نبوده و آشکارا از آن حرف می زند. 

رابطه معارضان ریاض با دشمن صهیونیستی نیز روشن است این معارضان شریک ملی نیستند که بتوانیم با آنها به تفاهم برسیم و گویی ما در اصل باید با حامیان بین المللی که به آنها دستور می دهند به تفاهم برسیم. 

دی میستورا در تقلای ماندن در منصب است 

هیات دولت سوریه در نشست ژنو 5 بر اصل مبارزه با تروریسم به عنوان اولویت دستور کار این نشست تاکید داشت اما دی میستورا تنها به دنبال یک منفعت شخصی و آن هم تمدید مهلت ماموریت خود بود از همین رو انعطاف پذیرتر شده بود و تلاش می کرد هیات دولت سوریه را برای موافقت با تشکیل تیم کاری مشترکی در تدوین قانون اساسی متقاعد کند به گونه ای که گروه هایی از مخالفان که شامل تروریست های هیات ریاض هستند مفاد آن را تدوین کنند. 

اما تلاش های دی میستورا ناکام ماند و گام های دی  میستورا تلاشی برای تکمیل تلاش هایی بود که در دور چهارم مذاکرات ژنو آغاز کرد تا به دبیر کل جدید سازمان ملل ثابت کند که لیاقت منصبش را دارد و توانسته نمایشی از گردهمایی هیات دولت سوریه با هیات مخالفان به راه اندازد. 

حضور تروریست ها با پاسپورت جعلی در ژنو 

از جمله مخالفان حاضر در ژنو تروریست هایی بودند که دستشان به خون ملت سوریه آغشته است و افتخار می کنند که افسران ارتش سوریه را با شمشیر ذبح کرده اند و با پاسپورت جعلی خود را به ژنو رسانده بودند. 

این قبیح و عجیب است که کشوری مثل سوئیس به تروریست ها اجازه داده با پاسپورت جعلی وارد خاک این کشور شوند به هر حال همه تلاش های دی میستورا در راستای منافع شخصی خودش است. 

ژنو می تواند موقعیتی برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه باشد اما پس از اینکه این راه حل آماده و مورد توافق قرار گرفت و عامل اصلی تاثیرگذار در این راه حل، پیروزی های ارتش سوریه و متحدانش در همه جغرافیای سوریه و همچنین تفاهم روسیه و آمریکاست. 

بنابراین احتمال می رود برگزاری نشست های ژنو همچنان ادامه داشته باشد اما هنوز هیچ پیشرفت واقعی حاصل نشده و در نیمه های مارس دور ششم آغاز خواهد شد و چه بسا بیش تر از دور دهم این نشست ها هم برگزار شود. 

تاثیر میدان نبرد بر پیشرفت مذاکرات ژنو 

فارس: هیات دولت سوریه بند مبارزه با تروریسم را اولویت کار ژنو قرار داده اما معارضان بند تشکیل دولت انتقالی را اولویت گذاشته اند با وجود این همه فاصله در اولویت ها آیا فکر می کنید امکان دستیابی به راه حل سیاسی از طریق مذاکرت ژنو وجود دارد؟ 

اوسی: تحولات میدان نبرد در کنفرانس های بین المللی خواه ژنو یا آستانه بازتاب خواهد داشت و البته بدون توافق آمریکا و روسیه راه حلی در کار نخواهد بود و در پی این توافق آمریکا به ایادی منطقه ای خود سفارش خواهد کرد که از تروریست های تحت حمایت خود در میدان نبرد و کنفرانس های بین المللی بخواهند که از خر شیطان پایین بیایند. 

در خصوص بند تشکیل دولت انتقالی بر اساس قطعنامه 2254 منظور از آن انتقال از حکومتی به حکومت دیگر و از یک قانون اساسی به قانونی اساسی دیگری است آن هم از طریق تشکیل دولت وحدت ملی جامعی که کمیته ای از آن برای تدوین قانون اساسی جدید نشات گیرد و انتخابات پارلمانی را بر اساس قانون اساسی جدید برگزار کند اما تا زمانی که قانون اساسی جدید تصویب نشود قانون اساسی کنونی در سوریه پیاده شود. 

هیات ریاض این ساز و کار را انتقال سیاسی می خواند و طبق سفارش سعودی ها و ترکیه ای ها معتقد است که به ژنو رفته تا کلیدهای شام را تحویل بگیرد. 

هیات ریاض می خواهد خود را وکیل و وصی سوری ها قرار بدهد و خواسته های آنها هم حول همین محور می چرخد در یکی از جلسات بشار جعفری، رئیس هیات مذاکره کننده دولت سوریه از جا برخاست و دستانش را در جیب هایش گذاشت و پرسید دی میستورا چه کار می کند؟ 

دی میستورا به مسخره جواب داد من به دنبال کلیدهای شام هستم تا آنها را به دستت بدهم و تو آن را به اراذل و اوباش بدهی و منظورش هیات ریاض بود. 

در نهایت، سوریه متحدانی قوی مثل ایران و روسیه دارد که با آنها مشورت، همکاری و هماهنگی سطح بالایی دارد و چاره ای ندارد جز اینکه در چنین نشست های بین المللی مثل ژنو یا آستانه حضور یابد. 

آمریکا به دنبال حضور دراز مدت در سوریه است 

فارس: نبود دولت جدید آمریکا در مذاکرات ژنو را چگونه توجیه می کنید و تا چه اندازه بر مذاکرات تاثیر گذار بوده است؟ 

اوسی: غیبت آمریکایی ها از صحنه دیپلماتیک در ژنو آشکار بود اما معنایش این نیست که آنها در ژنو نبودند تمرکز بیش تر آمریکایی ها امروز بر عرصه نظامی و میدان است. 

شمار نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه الجزیره سوریه و رقه بالغ بر سه هزار و پانصد نفر شامل افسران، مستشاران نظامی و نیروهای دریایی آمریکایی است. 

امروز آمریکا پایگاه های نظامی بزرگی در خاک سوریه احداث کرده پایگاه هایی در رمیلان، تل بیدر، کوبانی و این یعنی آمریکا برای ماندن طولانی مدت در سوریه نقشه کشیده است، طرح آمریکا در سوریه دست اندازی به منطقه الجزیره و رقه سوریه است تا از آن در مذاکرات استفاده کند. 

آمریکا از پشت پرده مذاکرات ژنو را مدیریت می کند و به ایادی منطقه ای خود سفارش کرده که مطابق میل آن در مذاکرات ژنو عمل کنند اما هدف آزادسازی رقه را دنبال می کند تا ترامپ این دستاورد را به نام خود ثبت کند از همین رو با نیروهای مدافع خلق کرد هماهنگی دارد. 

نشانه های تغییر سیاست آمریکا در قبال بحران سوریه وجود دارد نیروهای مارینز آمریکایی عملا بین نیروهای ارتش ترکیه با نیروهای ارتش سوریه در شمال سوریه جدایی انداخته تا مانع درگیری بین آنها شود کما اینکه نیروهای سپر فرات را از نیروهای سوریه دموکراتیک به همین دلیل جدا کرد. 

فارس: شما نماینده کردهای سوریه در هیات دولت سوریه بودید و هیاتی کردی هم در ائتلاف مخالفان بودند در همین حال حزب اتحاد دموکراتیک از مذاکرات حذف شده بود  با این حساب وضعیت حضور کردها در ژنو را چگونه ارزیابی می کنید؟ 

اوسی: کردهای سوریه بخشی از جامعه سوریه هستند که مثل دیگر طوائف سوری بخشی از آنها طرفدار دولت و بخشی معارض هستند اما اکثریت آنها حامی دولت هستند با وجود اینکه دولت سوریه اهمیت کافی به آنها نداد و از همین رو برخی از آنها به هماهنگی با آمریکا و غیر آن روی آوردند. 

شورای ملی کُرد هم که در هیات مذاکره کننده ریاض حضور داشت اخیرا از این هیات خارج شده است. 

آمریکا طرف قابل اعتمادی برای کردها نیست/ضرورت همپیمانی کردها با ارتش سوریه 

کُردهای سوریه نباید تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا بگذارند چون آمریکا در سر اولین دو راهی آنها را خواهد فروخت آمریکا همانی است که عبدالله اوجلان را دستگیر و آن را تحویل ترکیه داد. 

آمریکا دستور العمل خاصی برای کُردها ندارد این کشور می خواهد کُردها را برای پاکسازی خاک سوریه از وجود داعش و سپس اشغال این کشور به کار گیرد بنابراین کردهای سوریه باید با ارتش سوریه در جبهه واحدی علیه تروریسم باشند و نبود حزب اتحاد دموکراتیک در ژنو نیز به دلیل مخالفت ترکیه بود. 

فارس: آیا تشکیل هیات کردی واحدی که نماینده کردها باشد بهتر نبود آیا چنین امری را ممکن می دانید؟ 

اوسی: چنین امری دشوار است. 

فدرالی شدن سوریه ممکن نیست 

فارس: امروز شاهد درخواست برخی کردها برای فدرالی شدن سوریه هستیم امکان پیاده شدن چنین طرحی در سایه مخالفت دولت و معارضان را چه میزان می دانید؟ 

اوسی: طرح چنین ایده ای حق مشروع کُردهاست اما قضیه کردهای سوریه با همنوعان آنها در کردستان ترکیه، عراق و ایران متفاوت است مناطقی که کردها در آن زندگی می کنند مناطقی است که عرب ها و مسیحیان هم سکونت دارند بنابراین هیچ موافقت داخلی، منطقه ای و حتی بین المللی با این قضیه وجود ندارد و کشورهای همسایه چه ایران و چه ترکیه هم با فدرالی شدن سوره موافق نیستند. 

فارس: به نظر شما بهترین راه برای حل مساله کردها در سوریه چیست؟ 

اوسی: نظام مدیریت بومی در سوریه می تواند توسعه پیدا کند تا حقوق قومیت کرد هم تامین شود یا به گونه ای نوعی خودمدیریتی داشته باشند. 

فارس: در سایه حرف و حدیث ها از نزدیکی نبرد رقه به نظر شما امکان همپیمانی بین کردها و ارتش سوریه وجود دارد؟ 

اوسی: این همکاری در منبج و اطراف رقه صورت گرفته است، یگان های مدافع کُرد منطقه چندین منطقه از جمله روستاهای اطراف منبج را به ارتش سوریه تحویل دادند و هماهنگی های نظامی بین آن 2 به حکم اینکه دشمنی واحد دارند، وجود دارد با وجود اینکه یگان های مدافع کُرد به دنبال همکاری بیش تر با آمریکایی ها هستند و این یکی از بزرگ ترین اشتباهات آنهاست. 

فارس: آیا دولت آمریکا با چنین همکاری بین کُردها و ارتش سوریه در نبرد رقه موافقت خوهد کرد؟ 

اوسی: به نظر می رسد آمریکا احتمالا موافق این همکاری است و درخواست آن را بدهد بخصوص که نیروهای مارینز آمریکایی مانع درگیری نظامی بین کردها با ارتش سوریه بوده اند. 

فارس: شما رئیس طرح ملی کردهای سوریه هستید این طرح چیست و چه جایگاهی در صحنه کردهای سوریه دارد؟ 

اوسی: این طرح مورد محبوبیت بخش بزرگی از کردهای سوریه قرار دارد بخصوص که به واقعیت نزدیک تر و راه حلی میانه محسوب می شود. 

این طرح خواستار ادغام بیش تر کردهای سوریه در جامعه سوری و به رسمیت شناختن آنها در قانون اساسی است به گونه ای که حقوق فرهنگی آنها هم برآورده شود که از جمله آن حق آموزش زبان کردی به عنوان زبان ملی سوریه آن هم در چارچوب حفظ تمامیت و وحدت این کشور است. 

انتهای پیام/.
خبرگزاری فارس اختتامیه جشنواره «نوای نور» در میدان امام حسین(ع) برگزار می‌شود Tue Sep 19 11:03:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تأمّلی بر استدلال زبان‌شناختی مدّعای انگاره‌ی «قرائت نبوی از جهان» درباره‌ی گوینده‌ی قرآن Sat Jul 29 05:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دولت با برنامه فوری جلوی آسیب‌دیدن زندگی مردم را بگیرد Tue Jul 17 15:28:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس صنایع لبنی در ماه مبارک رمضان افزایش قیمت ندارند/ ضرورت اصلاح نژاد دام برای تولید کره Tue Jun 06 11:17:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس در جست و جوی یک اندیشۀ غالیانه بررسی روایت «سَواءٌ عَلَی النّاصِبِ صَلّی اَم زَنی» Sat Feb 11 05:00:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس گرمسیری از کسب مدال برنز بازماند Thu May 18 19:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تولید تایر تحت لیسانس چین و در قالب قرارداد EPC منطق اقتصادی ندارد Sun May 06 04:07:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس برنامه‌های حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در روز‌های نخست ماه شعبان Thu Apr 19 08:00:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس سرپرست جدید مدیریت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران منصوب شد Sun Nov 12 15:30:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس گروه تیرِنگ «با ما دمی...» را در نیاوران اجرا می‌کند Sun Apr 16 17:20:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اجرای توافقات تهران – لیوبلیانا در مسیر توسعه روابط مشترک ضروری است Tue Jun 20 14:27:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس توصیه روحانی به رؤسای دانشگاه‌ها برای حرکت به سمت مهارت‌آفرینی Tue Apr 18 15:39:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس افزایش 10 درصدی تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران/ یک فوریت نظارت بر واردات و خرید کالاهای خارجی در شهرداری تهران Sun Apr 16 16:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تظاهرات در قدس اشغالی در اعتراض به حملات نظامیان صهیونیست Fri Feb 16 14:42:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس لزوم ایجاد بستری مناسب برای رشد اقتصاد مقاومتی مبتنی بر دانش/ قابلیت‌های شهر دانایی فیروزکوه معرفی شود Tue Jul 18 03:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اعترافات تکان‌دهنده آسیب‌دیدگان عرفان حلقه/ حکم اعدام برای طاهری کم است/ می‌خواستم به خدا برسم به شیطان رسیدم Tue Aug 29 07:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نشست خبری نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌شود Mon Apr 24 10:26:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ورود فردی گردشگران خارجی به کشور یک ضعف محسوب می‌شود/ ضرورت استفاده تبریز از تجربیات شهرهای دیگر Thu Jul 13 18:50:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پیکر عارف لرستانی از مسجد بلال تشییع می‌شود/ خاکسپاری در کرمانشاه Sat Apr 15 19:59:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تولد سینما بر ویرانه ابتذال و تباهی Sat Feb 04 07:00:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دریافت گواهینامه ممیزی عملکرد ایمنی شرکت‌های هواپیمایی عضو‌ یاتا برای ششمین بار Sun Apr 15 10:23:01 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ذوب‌آهن در دقایق تلف شده از شکست گریخت/ تغییر مکان بازی بم و ایلام به دلیل بارش برف Fri Feb 17 14:05:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس قیمت جهانی غلات در سال 2018 افزایش می‌یابد/ کاهش تولید گندم در روسیه و آمریکا Mon May 07 14:31:40 IRDT 2018
خبرگزاری فارس برگزاری گردهمایی بزرگ متخصصان و جراحان قلب Sun Jan 29 15:02:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس گردشگری پزشکی از ارزآوری بالایی برخوردار است Mon Aug 14 14:13:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دی‌کاپریو «دست سیاه» را می‌سازد Wed Feb 01 10:16:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اسفار اربعه در آینه آیات و روایات Tue Sep 12 05:49:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تشکیلات خودگردان و برخی رهبران عرب به‌دنبال خروج مردم غزه علیه مقاومتند Wed Sep 06 14:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کشف یک ‌میلیارد تومان پارچه قاچاق در مشهد Sun Apr 15 19:30:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس رئیس جمهور کرواسی به روحانی تبریک گفت Sun May 21 16:49:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آماده‌باش نیروهای راهداری و امدادی در ریگان Wed Feb 01 19:34:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ارتوپدها در صورت اصلاح نشدن تعرفه‌ها با تعرفه مصوب‌شان فعالیت می‌کنند/ انتقاد جامعه ارتوپدی به وزارت بهداشت Sun Jun 25 10:22:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس طراحی ربات امدادرسان تونل‌های بین شهری از سوی مخترع ایرانی Sat Jul 14 16:16:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس لیبرمن: اجازه نمی‌دهیم روسیه فعالیت ما را در سوریه کاهش دهد Mon Apr 16 16:10:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس پیشنهاد 70 میلیون پوندی گواردیولا/ سیتی از خرید الکسیس مطمئن است Sun Aug 20 10:25:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس افزایش چشمگیر مصرف بنزین از سال 92 /مصرف بنزین امسال به 90 میلیون لیتر در روز می رسد + نمودار Sun Jul 15 13:57:13 IRDT 2018
خبرگزاری فارس جشنواره فیلم فجر بهمن ماه در تبریز برگزار می‌شود Sat Jan 06 15:42:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس طراحی دشمن برای ایجاد بحران از مدینه تا تهران Sat Feb 24 04:56:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس هنوز توافقی برای انتخاب شهردار انجام نشده/ هزینه هر نفر برای شورا 100 میلیون بود؛ نه 2 میلیارد!/ بهتر بود چند چهره اصولگرا هم در شورا بودند Sat Jul 15 16:04:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس خبرنگاران مصداق جهادگران فرهنگی هستند Tue Aug 08 12:22:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌تواند تعلیم و تربیت تمام ساحتی نسل آینده را برعهده بگیرد Mon Jan 15 16:11:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس رزمایش دریایی روسیه و ترکیه در دریای سیاه Wed Apr 05 21:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس روز پنجم ثبت‌نام انتخابات شوراها پایان یافت Fri Mar 24 17:31:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کورکوت: روند بازی علیه لورکوزن بود Sat Apr 29 10:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اظهارات وزیر راه و شهرسازی، مدیریت شهری را مورد اتهام قرارداد Tue Mar 07 10:25:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس سامانه اظهارنامه گمرکی تلفن همراه ویژه مسافران را‌ه‌اندازی شد/ گوشی مسافری نباشد حق گمرکی ضبط می‌شود Fri Jan 12 14:50:40 IRST 2018
خبرگزاری فارس مناسب سازی 50 درصد از هتل‌های مشهد برای معلولان تا پایان سال Tue Jul 24 12:01:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس روی کین:گریژمن بازیکنی بزرگ برای من‌یونایتد می‌شود Thu Feb 23 12:14:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس فاجعه پلاسکو باید عامل بیداری از خواب غفلت باشد Mon Jan 23 15:11:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس انتقال آموزش به وزارت علوم، وزارت بهداشت را به مسیر اصلی خود باز می‌گرداند Tue Jan 03 14:15:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس انحراف به چپ سواری پژو 4 کشته و 6 مجروح برجای گذاشت Wed Apr 04 12:01:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس انتخابات و همه‌پرسی حساس در هلند و ترکیه عامل اصلی تنش در روابط 2 کشور است Mon Mar 13 10:24:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس جزئیاتی از زندگی خصوصی «پوتین» Sat Jul 22 00:18:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس قیام امام حسین(ع) مانع از پدید آمدن اسلام جعلی شد/ مخالفان امام حسین(ع) داعشی‌ها و تکفیری‌های امروزی هستند Sat Sep 30 13:28:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ایران، هشتمین قدرتِ جهان از نظر آمادگی رزمی نیروهای نظامی است Sun May 06 17:08:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس پیشنهاد نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تورم/ همچنان منتظر تصمیم دولت هستیم Wed Oct 11 12:19:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس 90 درصد مأموریت ارتش سوریه در قنیطره انجام شد Sun Jul 22 14:38:55 IRDT 2018
خبرگزاری فارس همکاری 5000 واحد صنعتی برای کاهش بار شبکه برق/ مردم در ساعت‌های گرم صرفه‌جویی کنند Wed Jul 05 16:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بدعهدی آمریکا باید به گونه‌ای پاسخ داده شود که به نفع آنها نباشد/ نمی‌توان انتظار داشت تحریم‌ها در حوزه‌های دیگر نیز برداشته شود Sat Aug 12 14:22:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس هزینه ماهیانه 15 میلیونی پناهگاه حیوانات/ عقیم‌سازی سگ‌های بالغ با هزینه شخصی Fri Apr 06 01:31:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس توافقی به نفع ثبات بازار ارز و زیان زائران اربعین/ اختلاف حساب 19میلیارد تومانی در هزینه گذرنامه Sun Oct 22 12:38:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس شکست تیم صنعت نفت و صعود به فینال تقدیم قائدی/یک بار با کامرون، برزیل را شکست داده بودم Tue Jan 30 18:01:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ورود فلزات سنگین و عوامل بیماری‌زا ناشی از هدررفت‌ آب در بخش کشاورزی است Sat Mar 04 12:21:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس تقی زاده: هر تورنمنتی که باشد ایران قهرمان خواهد شد/ تیم ژاپن ما را تحت فشار گذاشت Tue May 09 20:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نمایش قدرت و افزایش قابلیت‌های موشکی ایران با وجود تحریم‌های آمریکا Thu Jul 06 09:46:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رابطه رسانه‌های اجتماعی و استراتژی‌های ارتباطی- امنیتی بازاریابی Sat Apr 21 04:22:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس فروش 6 فروند جنگنده «سوخو-30» روسیه به میانمار Mon Jan 22 14:07:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس نباید در تأمین هزینه ایمنی مردم درنگ شود/ سازمان آتش‌نشانی نیروهای افتخاری را آموزش دهد Tue Sep 26 14:37:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس تولید یکصد محصول قرآنی در دهه اخیر/ مسئولان از هنرمندان قرآنی حمایت کنند Tue Jul 11 14:31:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مستندی از تاریخچه تشکیل شورای نگهبان در تلویزیون Mon May 08 16:52:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اگر واشنگتن از برجام خارج شود، ما هم خارج می‌شویم Thu Sep 28 18:04:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس رأی 98.2 درصدی به جمهوری اسلامی عامل اقتدار انقلاب اسلامی شد Sun Apr 01 08:27:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس دعوت «خانه سینما» برای حضور پرشور در انتخابات Tue May 16 17:24:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مرکز آمار ایران: نرخ تورم سال قبل 8.2 درصد/بانک مرکزی: تورم سال گذشته 9.6 درصد Mon Apr 02 15:25:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس مدیرمسئول روزنامه ایران مجرم شناخته شد Sun Dec 17 17:31:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس محرمانه‌های نامه سناتورها به ترامپ Sat Jul 15 03:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نابودی داعش مرهون رشادت‌های سردار سلیمانی و شهید همدانی‌هاست/ با شکست تروریست‌ها توطئه فرقه‌گرایی در منطقه فروپاشید Wed Nov 22 10:12:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اصولگرایان 2 سال قبل درباره فتنه اقتصادی چه گفتند؟/ جواد لاریجانی: دشمن به دنبال ایجاد سابوتاژ اقتصادی است Wed Jan 03 11:21:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس «عارف لرستانی» بر اثر خطای پزشکی جان سپرد/ انتقال پیکر به پزشکی قانونی Sat Apr 15 13:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ایران با پرواز پهپادهای ایران بر فراز ناو آمریکایی پنتاگون را عصبی می‌کند Thu May 25 02:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس پس از تصویب کلیات به کمیسیون بازگشت Sun Aug 13 08:57:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس انتخابات عرصه کسب قدرت نیست، صحنه خدمت است/ 10 ویژگی دولت مرد انقلابی از نگاه آیت‌الله علم‌الهدی Fri May 19 13:49:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس عراقچی: برجام از دیگر مسایل از جمله مسئله موشکی جدا است/ آمریکا فضای بی‌اعتمادی در برجام ایجاد کرده است Thu Feb 22 12:08:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ایران در رسانه‌های جهان/ هشدار وزیر خارجه اسبق آلمان درباره وضع تحریم جدید علیه ایران Mon Aug 28 10:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فیلم/ کدام‌یک از وزرا در کابینه دولت آینده هستند؟/ جهانگیری: می‌خواهم رئیس‌جمهور شوم!/ آخوندی: سوال بی‌موردی است Wed Apr 26 20:32:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس انتصاب وزیر"مبارزه با آلودگی هوا" در لهستان Sat Dec 23 16:40:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نتیجه نهایی سومین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی اعلام شد Sun May 14 09:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تذکر 22 نماینده مجلس به وزیر ارشاد در مورد به کار بردن کلمات مغایر با شأن دانشجویان Mon Jan 02 12:39:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس بهره‌برداری از بزرگ‌ترین پروژه بزرگ گردشگری در لنگرود Sat Apr 21 12:52:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس قد و قواره سینما به شما نمی‌خورد/ اینجا برای از تو گفتن هوا کم است/ اینها همشهری‌هایمان هستند که زبانشان را نمی‌فهمیم Mon Aug 14 13:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس گینه چهاردهمین عضو سازمان اوپک شد Thu May 25 17:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بانک توسعه و بازسازی اروپا افتتاح نمایندگی در ازبکستان را بررسی می‌کند Wed Oct 04 09:32:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس 177 هتل در خراسان رضوی در حال ساخت است Tue Jan 09 19:14:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس در مرحله مقدماتی مسابقات جهانی با گروه سختی روبرو هستیم/ عزممان را برای قهرمانی جزم کرده ایم Tue Apr 04 11:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس حجاب و روزی برای همبستگی زنان مسلمان و غیر مسلمان/ حجاب نماد افتخار زنان مسلمان در غرب Wed Jan 31 11:11:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس برنامه ششم توسعه برای همیشه جلوی استخدام غیربومی‌ها را می‌گیرد Fri Oct 13 16:01:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس قهرمانی تیم تکواندوی شهرداری ساری در جام بین‌المللی فجر Sun Apr 16 15:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تحریم‌های جدید و قدیم در صنعت کشتی‌سازی/پیشنهاد ایجاد نهاد ناظر برای کنترل توازن قراردادها Mon Jan 02 13:56:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس تاکید حزب جوانان ایران اسلامی بر ضرورت جوان‌گرایی در کابینه دوازدهم Sat Jul 29 14:28:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس هک‌کردن و نفوذ به سیستم‌های رایانه‌ای از منظر اخلاقی Tue Nov 14 07:17:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو فردا؛ آخرین مهلت شرکت در آزمون دستیاری Sat Jan 28 12:26:14 IRST 2017
خبرگزاری نسیم آواز محمد معتمدی در مراسم تشییع بزرگ لشگری + فیلم Thu Apr 12 23:58:02 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی استرالیا مقابل قدرت والیبال ایران تسلیم شد Sat May 26 21:15:00 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم ظریف وارد مسکو شد Mon May 14 15:25:01 IRDT 2018
تابناک ترامپ قبل از اعلام تصمیم درباره برجام با ماکرون گفتگو می کند Tue May 08 21:32:02 IRDT 2018
روزنامه شرق مذاکره بر سر نقشه راه در کردستان عراق Tue Oct 03 03:30:00 IRST 2017
فرارو بانه در اغما Sun May 13 09:35:44 IRDT 2018
تابناک ترامپ به مجمع جهانی اقتصاد می‌رود Wed Jan 10 14:48:26 IRST 2018
جماران پیشرفت فیزیکی مغازه های دست فروشان بوکان به 90 درصد رسید Sun Jul 15 10:37:03 IRDT 2018
میزان اوج گیری 27 ارز در کنار اُفت یورو/ دلار گرانی را انتخاب کرد+ جدول قیمت Tue Feb 14 09:47:43 IRST 2017
پایگاه خبری الف شکست استقلال مقابل الاهلی در گام نخست Mon Feb 20 21:34:24 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران املت بلژیکی با ماده سمی حشره کش Tue Aug 15 21:38:55 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ابراهیمی: حقوق مدیرانی که به مردم خدمت نکنند بر آنها حرام است Tue Apr 24 08:45:12 IRDT 2018
پارسینه رایزنی ایران و روس اتم برای تغییر در سایت فردو Mon Feb 12 17:43:02 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی وقتی تهران چوب حراج می خورد Wed Feb 01 16:27:00 IRST 2017
ایسکانیوز توسعه علوم انسانی در گرو خوباوری و تعقل است Tue Jun 19 10:00:00 IRDT 2018
صبا ایران تمرین امروز استقلال تعطیل شد Sat Aug 19 14:20:46 IRDT 2017
شارا روابط عمومی در دوره استعمار Mon Oct 02 08:36:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر آغاز تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی پیام نور و غیرانتفاعی ها از 29 مهر Tue Oct 17 16:23:18 IRST 2017
تابناک قاضی‌پور لایحه برنامه ششم را پاره کرد! Tue Jan 03 19:53:41 IRST 2017
عصر ایران بدن شما به آن اندازه که فکر می‌کنید پیر نیست! Sun Apr 23 08:18:39 IRDT 2017
ایران آنلاین مهدکودک ها،پیش دبستانی برگزار نکنند Tue Jun 05 12:17:27 IRDT 2018
بی باک نیوز علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش شد Wed Oct 11 12:31:01 IRST 2017
تدبیر و امید مدل‌های جدید گوشی مشمول رجیستری اعلام شد Mon Dec 25 21:26:30 IRST 2017
میزان رضایی: به پیشنهاد شارلوا حتی برای بار دوم فکر نکردم/ جام جهانی برای تیم ملی ایران مانند خامه و تزئینات روی کیک است Mon Nov 20 11:20:08 IRST 2017
598 فرود اضطراری هواپیمای اهواز-مشهد Mon Mar 20 14:59:07 IRST 2017
ایسکانیوز پیام رییس جمهور به کنفرانس جهانی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر در اروگوئه Thu Oct 19 10:58:15 IRST 2017
ساعت24 سحر قریشی با چهره ای متفاوت و اسلحه گرم! +تصویر/کارگر طباخی زن گرسنه را به داخل مغازه راه داد و او را سلاخی کرد Thu Feb 23 21:00:00 IRST 2017
فرارو ارزان‌ترین نرخ پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی Thu Apr 20 11:05:59 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران آغاز توزیع شیر در مدارس استان آذربایجان غربی Wed Jan 04 09:36:37 IRST 2017
ایلنا تا 6 صبح فرزندم در بیمارستان رها شده بود/ به ما گفتند تست الکل گرفته می‌شود/ هیچ نسبت فامیلی با قائدی نداریم/ از بیمارستان شکایت می‌کنم Sat Feb 03 14:38:28 IRST 2018
ساعت24 رییس‌جمهور برای تشکیل کابینه با رهبری مشورت می‌کند Sun Jul 23 13:54:59 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه به امکانات جدید تجهیز شد Wed Jul 05 17:28:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر بدهی 92هزارمیلیاردتومانی دولت به تامین اجتماعی Tue Jul 11 16:42:22 IRDT 2017
ایران آنلاین اتفاق باور نکردنی برای راکب موتور Sat Oct 21 08:47:33 IRST 2017
جماران علیرضا جهانبخش در میان نفرات برتر لیگ هلند Mon Jan 29 11:12:55 IRST 2018
فردا نرخ اجاره خانه‌های زیر 100 متر +جدول Wed Mar 29 01:00:01 IRDT 2017
شیعه نیوز انتشار پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست فوق العاده وزرای خارجه عرب Sun Nov 19 16:06:07 IRST 2017
اعتبار نیوز اصلاح منطقه یورو در دستور کار فرانسه و آلمان Mon Jun 11 16:30:00 IRDT 2018
آفتاب سیگار کشیدن در ورزشگاه‌ها ممنوع شد Sat Jul 22 10:41:35 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی جشنواره قوتو در کرمان برگزار می شود Wed Jul 20 18:57:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس در استان مرکزی برگزار می‌شود Sat Jun 09 14:16:39 IRDT 2018
خبرگزاری مهر به کارگیری سولارپات برای اولین بار در کشور Tue Mar 14 15:21:15 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا شهید گمنام درعجب شیر تشییع و خاکسپاری می شود Sat Feb 25 15:32:51 IRST 2017
العالم رمزگشایی شولتز از نقش ترامپ در مناقشه سعودی و قطر Mon Jul 03 14:01:52 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نجات مادر و فرزند و زن جوان از میان دود و آتش در تهرانپارس Fri Sep 15 15:58:09 IRDT 2017
شفاف برای خرید ماشین چقدر باید هزینه کرد؟ Wed May 24 11:06:24 IRDT 2017
تی نیوز 15 مرداد آخرین مهلت پرسپولیس برای ارائه لیست به AFC Mon Jul 10 19:09:00 IRDT 2017
بی باک نیوز کاندیداها به جای تبلیغات دهان پُرکن، برنامه ارائه کنند Sat Apr 08 12:15:02 IRDT 2017
برنا ایجاد " پایگاه شهر تاریخی " در بروجرد Thu Mar 23 15:14:28 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی خروج از برجام به حیثیت آمریکا خدشه وارد می کند Sat May 05 18:46:00 IRDT 2018
مشرق نیوز درویش: ترابی بازیکن سایپاست نه تراکتورسازی! Mon Jul 02 19:02:00 IRDT 2018
تابناک نگاهی به بازار آهن و فولاد چین + جدول Sun Feb 25 23:56:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نماهنگ - گزیده بیانات رهبری درسال 1395 Wed Mar 29 13:32:00 IRDT 2017
پول نیوز آخرین وضیعت قیمت مرغ در بازار Tue Aug 01 15:47:46 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن دسته عزاداری دانشجویان دانشگاه های تهران Thu Nov 09 07:59:28 IRST 2017
شفاف افزایش قیمت بلیت هواپیما در آستانه نوروز Sun Mar 19 11:35:01 IRST 2017
افکارخبر شکایت دو بازیکن تراکتورسازی به AFC Mon Sep 25 15:13:29 IRST 2017
تابناک حمایت همه‌جانبه چین از مذاکرات آستانه Thu Feb 16 14:04:01 IRST 2017
صبا ایران پرسش های کلیدی برای یک ازدواج موفق Fri Feb 16 18:30:13 IRST 2018
وزارت نیرو 222 طرح شرکت توزیع برق استان قزوین به بهره‌برداری رسید Wed Aug 30 15:59:10 IRDT 2017
سلامت نیوز 3 گام موثر برای رسیدن به تناسب اندام Wed Sep 13 11:13:00 IRDT 2017
آفتاب ایران حضور احمدی نژاد در راهپیمایی روز قدس Fri Jun 08 11:50:14 IRDT 2018
پایگاه خبری الف رجیستری سامسونگ به سال دیگر موکول شد/ 4 برند جدید مشمول رجیستری Mon Feb 26 08:36:00 IRST 2018
پارس نیوز روش برخورد با مردم Sun Feb 26 17:10:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم نشست مجلس و دولت با مسئولان پیام‌رسان‌های داخلی/درخواست برای برخورد علمی با فیلترشکن‌ها Mon May 28 13:54:29 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر نوری: حضور در لیگ برتر به صلاح کردستان نیست Sun Apr 09 15:26:57 IRDT 2017
پارس فوتبال شرط عجیب “شفر” برای بازگشت قائدی به ترکیب “استقلال” ؛ باشو در این صورت باز می گردد! Tue Jan 16 07:15:23 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اولویت وزارت کشور اجرای صحیح قانون انتخابات است Mon Jan 30 13:55:21 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران اختلاف نظرهای موجود در دانشگاه فرهنگیان باید حل شود Mon Dec 11 16:28:25 IRST 2017
خبرگزاری نسیم کسب مدال نقره شیرجه‌روهای ایران در ایتالیا Mon Jul 16 19:18:01 IRDT 2018
بی باک نیوز فراخوان دادستانی کل کشور برای شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس Wed Jun 21 11:42:02 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم رئال مادرید با یک برتری قاطعانه در یک قدمی قهرمانی قرار گرفت Thu May 18 01:27:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران فیلم «A157» بهترین مستند جشنواره سی‌وچهارم فجر توزیع شد Fri Mar 10 00:04:01 IRST 2017
ورزش 3 پیروزی تیم ملی فوتبال دختران برابر قزاقستان Mon Mar 20 14:40:00 IRST 2017
یک ورزش بی‌اطلاعی کرملین از سفر ماکرون Mon Jul 02 15:07:27 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران 7 مجروح در تصادف پژو با تیر برق درجاده چالوس Wed Aug 23 20:51:20 IRDT 2017
بنکر از التهابات بازار ارز کاسته شد Tue Jan 23 10:55:38 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم مراسم استقبال از پیکر شهید "امینی" فردا در کرمان برگزار می‌شود Fri Apr 07 10:48:30 IRDT 2017
ایسکانیوز 29 اردیبهشت، روز مسئولیت عالی ایرانیان Thu May 18 10:51:27 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم ضرورت حضور کودکان تک فرزند در مهدهای کودک Thu Aug 02 11:09:02 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران بحران شرم‌آوری که خار چشم گردشگری ایران شده Tue Nov 21 03:34:00 IRST 2017
جماران مقامات عالی رتبه کشور در کنار نوه‌هایشان + تصاویر Mon Jul 10 20:53:07 IRDT 2017
جماران جای خالی تهران در فهرست دولت برای پرداخت بودجه مترو و اتوبوس کلانشهرها Wed Jul 12 09:33:43 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا برگزاری دوره های آموزش خود اشتغالی در حاجی آباد Wed Nov 09 10:16:48 IRST 2016
جماران مدال جهانی المپیاد ریاضی بر سینه دانش آموز البرزی Sat Jul 22 21:00:41 IRDT 2017
بصیرت روشنفکری نتیجه ناخواسته دانشگاه Tue Dec 26 12:27:06 IRST 2017
پارس فوتبال برانکو درباره بازی با نسف قارشی: سخت‌ترین بازی است Mon Feb 12 15:50:55 IRST 2018
ایران آنلاین کریم باقری با حضور مؤثرش نظر برانکو را جلب کرد Sat Apr 21 12:48:34 IRDT 2018
خبرگزاری مهر جابه جایی سالانه 70میلیون مسافر توسط ناوگان حمل و نقل مسافر استان Sun Aug 13 09:20:53 IRDT 2017
بی باک نیوز تصویب یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد زنجیره گوشت قرمز در کشور Tue Aug 29 12:38:01 IRDT 2017
پرس شیعه وقوع انفجار در محل گردهمایی علمای دینی افغانستان Mon Jun 04 12:20:19 IRDT 2018
آفتاب ایران مصادیق سوءرفتار با کودکان و نوجوانان تعیین شد Wed Jul 25 09:30:22 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر بررسی لایحه جامع مالیات بر ارزش‌افزوده در کمیسیون مالیات اتاق ایران Sat Jul 15 18:01:25 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران رزمایش دریایی روسیه در آب‌های خزر Sat Apr 08 13:15:02 IRDT 2017
تابناک رکوردجوان ترین بازیکن تراکتورشکست Sat Apr 15 08:32:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 351 برنامه فرهنگی و ورزشی در رودسر برگزار می شود Thu Nov 16 14:56:40 IRST 2017
اتاق خبر24 دهکده‌ زیبا بدون خیابان Tue Aug 08 13:47:00 IRDT 2017
آریا 90 میلیارد ریال کالای قاچاق در البرز کشف شد Sat Jun 30 11:19:39 IRDT 2018
تیتر نیوز مرگ یکی دیگر از مصدومان زلزله کرمانشاه در تهران/ آخرین آمار؛ 484 نفر/ اسامی قربانیان Tue Nov 28 13:27:25 IRST 2017