خبرگزاری فارس - Wed Apr 05 13:10:00 IRDT 2017 نمایش خبر

کُردها در مبارزه با داعش به جای آمریکا با ارتش سوریه هم‌پیمان شوند

نماینده کُرد پارلمان سوریه وابستگی مخالفان سوری در ژنو به آمریکا و ایادی منطقه‌ای آن را دلیل ناکامی مذاکرات خواند و گفت: کردهای سوریه به جای همکاری با آمریکا باید با ارتش سوریه در مبارزه با داعش هم‌پیمان شوند.

«عمر اوسی»، نماینده کُرد پارلمان سوریه و عضو هیات مذاکره کننده سوریه در ژنو پس از بازگشت از پنجمین دور مذاکرات سوریه در ژنو گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق به تشریح تحولات این نشست و نتایج آن پرداخت. 

                    ***متن کامل گفت وگو در زیر آمده است*** 

فارس: با وجود اینکه بندهای دستور کار ژنو 5 مشخص بود، اما ما شاهد هیچ پیشرفت واقعی در آن نبودیم دلیلش چیست؟ 

اوسی: گفت وگوهای ژنو همچنان سر خانه اولش است و هیچ پیشرفتی در پیدا شدن راه حلی برای بحران سوریه حاصل نشده و دلیلش این است که معارضان حاضر در ژنو، یک شریک ملی که ما به دنبالش هستیم نیستند و راهبردشان اجازه نمی دهد بتوانیم با آنها به توافقی بر سر اصول ملی که از بدیهیات همکاری ملی محسوب می شود، دست یابیم. 

معارضان خودشان تصمیم گیرنده نیستند آنها به تحریک کشورهای منطقه ای مثل قطر، عربستان و ترکیه و در پس آنها آمریکا، فرانسه و انگلیس حرف می زنند، بنابراین تفاهم ها همواره بین هیات دولت سوریه با استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل و نماینده این قدرت های بین المللی حاصل شده است. 

درست است که دور پنجم مذاکرات ژنو با دستور کار روشنی متشکل از چهار بند اصلی حکومت، قانون اساسی، انتخابات و مبارزه با تروریسم آغاز شد اما نبود شریک ملی برای گفت وگو با هیات دولت سوریه موجب شد که اصول دستور کار ژنو به طور جدی بررسی نشود. 

هیات ریاض شریک ملی هیات دولت سوریه در مذاکرات نیست 

هیات ریاض درکی از چگونگی روند فرایند سیاسی نداشته و قدرت تصمیم گیری بدون مشورت با حامیانشان را ندارند در ژنو 4 یک افسر ترکیه ای که مصطفی نامیده می شد در کنار هیات ریاض حضور داشت و آنها را از نزدیک مدیریت می کرد و قبل و بعد از نشست با دی میستورا به آنها سفارش می کرد که چه بگویند و چه کار کنند. 

2 مشاور انگلیسی و فرانسوی هم گزینه های انتخابی هیات ریاض را در ژنو مشخص می کردند و این برای همه مبرهن و روشن است حتی هیات ریاض هم منکر این قضیه نبوده و آشکارا از آن حرف می زند. 

رابطه معارضان ریاض با دشمن صهیونیستی نیز روشن است این معارضان شریک ملی نیستند که بتوانیم با آنها به تفاهم برسیم و گویی ما در اصل باید با حامیان بین المللی که به آنها دستور می دهند به تفاهم برسیم. 

دی میستورا در تقلای ماندن در منصب است 

هیات دولت سوریه در نشست ژنو 5 بر اصل مبارزه با تروریسم به عنوان اولویت دستور کار این نشست تاکید داشت اما دی میستورا تنها به دنبال یک منفعت شخصی و آن هم تمدید مهلت ماموریت خود بود از همین رو انعطاف پذیرتر شده بود و تلاش می کرد هیات دولت سوریه را برای موافقت با تشکیل تیم کاری مشترکی در تدوین قانون اساسی متقاعد کند به گونه ای که گروه هایی از مخالفان که شامل تروریست های هیات ریاض هستند مفاد آن را تدوین کنند. 

اما تلاش های دی میستورا ناکام ماند و گام های دی  میستورا تلاشی برای تکمیل تلاش هایی بود که در دور چهارم مذاکرات ژنو آغاز کرد تا به دبیر کل جدید سازمان ملل ثابت کند که لیاقت منصبش را دارد و توانسته نمایشی از گردهمایی هیات دولت سوریه با هیات مخالفان به راه اندازد. 

حضور تروریست ها با پاسپورت جعلی در ژنو 

از جمله مخالفان حاضر در ژنو تروریست هایی بودند که دستشان به خون ملت سوریه آغشته است و افتخار می کنند که افسران ارتش سوریه را با شمشیر ذبح کرده اند و با پاسپورت جعلی خود را به ژنو رسانده بودند. 

این قبیح و عجیب است که کشوری مثل سوئیس به تروریست ها اجازه داده با پاسپورت جعلی وارد خاک این کشور شوند به هر حال همه تلاش های دی میستورا در راستای منافع شخصی خودش است. 

ژنو می تواند موقعیتی برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه باشد اما پس از اینکه این راه حل آماده و مورد توافق قرار گرفت و عامل اصلی تاثیرگذار در این راه حل، پیروزی های ارتش سوریه و متحدانش در همه جغرافیای سوریه و همچنین تفاهم روسیه و آمریکاست. 

بنابراین احتمال می رود برگزاری نشست های ژنو همچنان ادامه داشته باشد اما هنوز هیچ پیشرفت واقعی حاصل نشده و در نیمه های مارس دور ششم آغاز خواهد شد و چه بسا بیش تر از دور دهم این نشست ها هم برگزار شود. 

تاثیر میدان نبرد بر پیشرفت مذاکرات ژنو 

فارس: هیات دولت سوریه بند مبارزه با تروریسم را اولویت کار ژنو قرار داده اما معارضان بند تشکیل دولت انتقالی را اولویت گذاشته اند با وجود این همه فاصله در اولویت ها آیا فکر می کنید امکان دستیابی به راه حل سیاسی از طریق مذاکرت ژنو وجود دارد؟ 

اوسی: تحولات میدان نبرد در کنفرانس های بین المللی خواه ژنو یا آستانه بازتاب خواهد داشت و البته بدون توافق آمریکا و روسیه راه حلی در کار نخواهد بود و در پی این توافق آمریکا به ایادی منطقه ای خود سفارش خواهد کرد که از تروریست های تحت حمایت خود در میدان نبرد و کنفرانس های بین المللی بخواهند که از خر شیطان پایین بیایند. 

در خصوص بند تشکیل دولت انتقالی بر اساس قطعنامه 2254 منظور از آن انتقال از حکومتی به حکومت دیگر و از یک قانون اساسی به قانونی اساسی دیگری است آن هم از طریق تشکیل دولت وحدت ملی جامعی که کمیته ای از آن برای تدوین قانون اساسی جدید نشات گیرد و انتخابات پارلمانی را بر اساس قانون اساسی جدید برگزار کند اما تا زمانی که قانون اساسی جدید تصویب نشود قانون اساسی کنونی در سوریه پیاده شود. 

هیات ریاض این ساز و کار را انتقال سیاسی می خواند و طبق سفارش سعودی ها و ترکیه ای ها معتقد است که به ژنو رفته تا کلیدهای شام را تحویل بگیرد. 

هیات ریاض می خواهد خود را وکیل و وصی سوری ها قرار بدهد و خواسته های آنها هم حول همین محور می چرخد در یکی از جلسات بشار جعفری، رئیس هیات مذاکره کننده دولت سوریه از جا برخاست و دستانش را در جیب هایش گذاشت و پرسید دی میستورا چه کار می کند؟ 

دی میستورا به مسخره جواب داد من به دنبال کلیدهای شام هستم تا آنها را به دستت بدهم و تو آن را به اراذل و اوباش بدهی و منظورش هیات ریاض بود. 

در نهایت، سوریه متحدانی قوی مثل ایران و روسیه دارد که با آنها مشورت، همکاری و هماهنگی سطح بالایی دارد و چاره ای ندارد جز اینکه در چنین نشست های بین المللی مثل ژنو یا آستانه حضور یابد. 

آمریکا به دنبال حضور دراز مدت در سوریه است 

فارس: نبود دولت جدید آمریکا در مذاکرات ژنو را چگونه توجیه می کنید و تا چه اندازه بر مذاکرات تاثیر گذار بوده است؟ 

اوسی: غیبت آمریکایی ها از صحنه دیپلماتیک در ژنو آشکار بود اما معنایش این نیست که آنها در ژنو نبودند تمرکز بیش تر آمریکایی ها امروز بر عرصه نظامی و میدان است. 

شمار نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه الجزیره سوریه و رقه بالغ بر سه هزار و پانصد نفر شامل افسران، مستشاران نظامی و نیروهای دریایی آمریکایی است. 

امروز آمریکا پایگاه های نظامی بزرگی در خاک سوریه احداث کرده پایگاه هایی در رمیلان، تل بیدر، کوبانی و این یعنی آمریکا برای ماندن طولانی مدت در سوریه نقشه کشیده است، طرح آمریکا در سوریه دست اندازی به منطقه الجزیره و رقه سوریه است تا از آن در مذاکرات استفاده کند. 

آمریکا از پشت پرده مذاکرات ژنو را مدیریت می کند و به ایادی منطقه ای خود سفارش کرده که مطابق میل آن در مذاکرات ژنو عمل کنند اما هدف آزادسازی رقه را دنبال می کند تا ترامپ این دستاورد را به نام خود ثبت کند از همین رو با نیروهای مدافع خلق کرد هماهنگی دارد. 

نشانه های تغییر سیاست آمریکا در قبال بحران سوریه وجود دارد نیروهای مارینز آمریکایی عملا بین نیروهای ارتش ترکیه با نیروهای ارتش سوریه در شمال سوریه جدایی انداخته تا مانع درگیری بین آنها شود کما اینکه نیروهای سپر فرات را از نیروهای سوریه دموکراتیک به همین دلیل جدا کرد. 

فارس: شما نماینده کردهای سوریه در هیات دولت سوریه بودید و هیاتی کردی هم در ائتلاف مخالفان بودند در همین حال حزب اتحاد دموکراتیک از مذاکرات حذف شده بود  با این حساب وضعیت حضور کردها در ژنو را چگونه ارزیابی می کنید؟ 

اوسی: کردهای سوریه بخشی از جامعه سوریه هستند که مثل دیگر طوائف سوری بخشی از آنها طرفدار دولت و بخشی معارض هستند اما اکثریت آنها حامی دولت هستند با وجود اینکه دولت سوریه اهمیت کافی به آنها نداد و از همین رو برخی از آنها به هماهنگی با آمریکا و غیر آن روی آوردند. 

شورای ملی کُرد هم که در هیات مذاکره کننده ریاض حضور داشت اخیرا از این هیات خارج شده است. 

آمریکا طرف قابل اعتمادی برای کردها نیست/ضرورت همپیمانی کردها با ارتش سوریه 

کُردهای سوریه نباید تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا بگذارند چون آمریکا در سر اولین دو راهی آنها را خواهد فروخت آمریکا همانی است که عبدالله اوجلان را دستگیر و آن را تحویل ترکیه داد. 

آمریکا دستور العمل خاصی برای کُردها ندارد این کشور می خواهد کُردها را برای پاکسازی خاک سوریه از وجود داعش و سپس اشغال این کشور به کار گیرد بنابراین کردهای سوریه باید با ارتش سوریه در جبهه واحدی علیه تروریسم باشند و نبود حزب اتحاد دموکراتیک در ژنو نیز به دلیل مخالفت ترکیه بود. 

فارس: آیا تشکیل هیات کردی واحدی که نماینده کردها باشد بهتر نبود آیا چنین امری را ممکن می دانید؟ 

اوسی: چنین امری دشوار است. 

فدرالی شدن سوریه ممکن نیست 

فارس: امروز شاهد درخواست برخی کردها برای فدرالی شدن سوریه هستیم امکان پیاده شدن چنین طرحی در سایه مخالفت دولت و معارضان را چه میزان می دانید؟ 

اوسی: طرح چنین ایده ای حق مشروع کُردهاست اما قضیه کردهای سوریه با همنوعان آنها در کردستان ترکیه، عراق و ایران متفاوت است مناطقی که کردها در آن زندگی می کنند مناطقی است که عرب ها و مسیحیان هم سکونت دارند بنابراین هیچ موافقت داخلی، منطقه ای و حتی بین المللی با این قضیه وجود ندارد و کشورهای همسایه چه ایران و چه ترکیه هم با فدرالی شدن سوره موافق نیستند. 

فارس: به نظر شما بهترین راه برای حل مساله کردها در سوریه چیست؟ 

اوسی: نظام مدیریت بومی در سوریه می تواند توسعه پیدا کند تا حقوق قومیت کرد هم تامین شود یا به گونه ای نوعی خودمدیریتی داشته باشند. 

فارس: در سایه حرف و حدیث ها از نزدیکی نبرد رقه به نظر شما امکان همپیمانی بین کردها و ارتش سوریه وجود دارد؟ 

اوسی: این همکاری در منبج و اطراف رقه صورت گرفته است، یگان های مدافع کُرد منطقه چندین منطقه از جمله روستاهای اطراف منبج را به ارتش سوریه تحویل دادند و هماهنگی های نظامی بین آن 2 به حکم اینکه دشمنی واحد دارند، وجود دارد با وجود اینکه یگان های مدافع کُرد به دنبال همکاری بیش تر با آمریکایی ها هستند و این یکی از بزرگ ترین اشتباهات آنهاست. 

فارس: آیا دولت آمریکا با چنین همکاری بین کُردها و ارتش سوریه در نبرد رقه موافقت خوهد کرد؟ 

اوسی: به نظر می رسد آمریکا احتمالا موافق این همکاری است و درخواست آن را بدهد بخصوص که نیروهای مارینز آمریکایی مانع درگیری نظامی بین کردها با ارتش سوریه بوده اند. 

فارس: شما رئیس طرح ملی کردهای سوریه هستید این طرح چیست و چه جایگاهی در صحنه کردهای سوریه دارد؟ 

اوسی: این طرح مورد محبوبیت بخش بزرگی از کردهای سوریه قرار دارد بخصوص که به واقعیت نزدیک تر و راه حلی میانه محسوب می شود. 

این طرح خواستار ادغام بیش تر کردهای سوریه در جامعه سوری و به رسمیت شناختن آنها در قانون اساسی است به گونه ای که حقوق فرهنگی آنها هم برآورده شود که از جمله آن حق آموزش زبان کردی به عنوان زبان ملی سوریه آن هم در چارچوب حفظ تمامیت و وحدت این کشور است. 

انتهای پیام/.
خبرگزاری فارس تقابل‌های اخلاقی در تعاملات کاربران ایرانی رسانه‌های اجتماعی Sat Feb 10 04:56:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس فشار مسابقات موسوی و محمودی را فرسوده کرده است Mon Jul 03 11:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اصفهانی یکی از گزینه‌های فدراسیون برای میزبانی رویدادهای بین‌المللی است/ میزبانی کاشان به دلیل انصراف اسپانسر منتفی شد Thu Dec 07 14:13:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دومین سالگرد درگذشت «فرج‌الله سلحشور» در خبرگزاری فارس برگزار می‌شود Mon Feb 26 12:32:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس به چه شاخص‌هایی رأی دهیم؟ Wed May 17 06:14:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اگر رئال مادرید قهرمان شود، مالاگا یک میلیون یورو پاداش می‌گیرد Sun Apr 30 11:25:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس چاپ دوم برای «آخرین نخسن وزیر»/ اولین ادعای تقلب در انتخابات از سوی همسر موسوی چه زمانی مطرح شد Fri Jul 14 00:59:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس 50 هزار نفر در آزادی/ 3 بازیکن از فهرست استقلال خط خوردند+ عکس Tue Apr 25 19:21:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بازگشت 6 ملی پوش استقلال به تهران Sun Oct 07 12:13:45 IRST 2018
خبرگزاری فارس نقد و خلق طرحواره مفهومی مهدویت در برنامه درسی تربیت زمینه ساز : رویکردی نظریه ای Sat May 20 07:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برد ناپولی در سن پائولو/شاگردان ساری به رده دوم رسیدند Sat Feb 11 01:35:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس استقلال - لوکوموتیو تاشکند؛ تداوم صدرنشینی آبی‌پوشان ایرانی در آسیا Mon Apr 10 00:02:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جلد سوم کتاب اعجاز قرآن با گرایش شبهه‌پژوهی منتشر می‌شود Sun Aug 20 07:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ترتیل صفحه 95 قرآن با صدای استاد «پرهیزکار»+صوت Sun May 07 08:02:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس معرفی برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم حسنات و استارت دوره هفتم Fri Mar 10 13:34:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پانزدهمین شماره ماهنامه «دانش بنیان» منتشر شد Sun Mar 05 10:20:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس جلسات خانه احزاب غیر قانونی است Tue Jan 01 03:21:00 IRST 2019
خبرگزاری فارس برگزاری تمرین صبح تنها با 8 بازیکن! Sun Dec 23 11:28:28 IRST 2018
خبرگزاری فارس طارمی 100 هزار دلار را آماده کرد/ تحویل پول نقدی یکشنبه به پرسپولیس Wed May 02 20:14:44 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ناظم‌الشریعه: تیم زیر 20 سال نیاز به بازی دوستانه دارد Tue Jan 31 17:35:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس این شکوه هم چنان جاری‌ست Mon Sep 24 16:55:21 IRST 2018
خبرگزاری فارس شهر گسل‌های فقر و ثروت انبوه Mon Jan 29 15:56:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس کودکان نوپا ارزش کار گروهی را می‌دانند Sat May 20 13:29:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رأی منفی مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح ترامپ Wed Dec 06 22:47:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اهدای درآمد اول آذر فیلم «خالتور» به زلزله‌زدگان کرمانشاه Wed Dec 13 12:20:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس آیین شکرگزاری رمضان در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار می‌شود Wed Jun 21 15:40:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس چه‌کسی جلوی نشاط مردم را گرفت؟! Wed Mar 01 13:42:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس بهاروند: امیدوارم مدیران از نتایج قرعه کشی راضی باشند/حق پخش درست شود 70 درصد مشکلات مالی حل می‌شود Sun Jul 09 21:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس هلی‌بُرن جدید ائتلاف سعودی در ساحل غربی یمن Sun Jul 22 23:59:06 IRDT 2018
خبرگزاری فارس روایات اعتراض امام حسین (ع) به صلح امام حسن (ع) در ترازوی نقد Thu Dec 21 06:54:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کشف بیش از 13 تُن مواد مخدر در هفته گذشته Tue Dec 11 14:46:20 IRST 2018
خبرگزاری فارس قندهایی که لاغر می‌کنند Mon Feb 27 07:20:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دشمنان قادر به تغییر شرایط خاورمیانه به نفع خودشان نیستند Thu Apr 26 22:34:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس معارضان سوریه هفته آینده در ریاض نشست برگزار می‏‌کنند Mon Nov 13 23:30:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس قرآن و اهل‌ بیت‌(ع) دو عنصر هدایت در جامعه Wed Feb 15 12:37:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس چهاردهمین شماره ماهنامه «دانش‌بنیان» منتشر شد Tue Feb 14 10:16:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس وزرای فرهنگ ایران و قزاقستان به تماشای اپرای خیام نشستند Wed Aug 09 12:11:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برگزاری یوم الشهدا در کشمیر+تصاویر Sun Jul 15 15:52:36 IRDT 2018
خبرگزاری فارس آیت‌الله ناصری از کاندیداتوری رئیسی حمایت کرد Wed May 17 17:29:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس معرفی برترین دختران ژیمناستیک‌کار قم برای اعزام به لیگ کشور Wed Jul 05 19:27:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بررسی عوامل دستیابی به سلامت روان از منظر قرآن کریم Sat Jan 13 05:56:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس سازمان صمت پیگیر تأمین لاستیک است/ ثبت نام بیبش از 9 هزار راننده در سامانه بیمه تکمیلی Mon Sep 24 18:00:08 IRST 2018
خبرگزاری فارس برگزاری دوره آموزش قرآن کریم در دانشگاه تهران Sat Feb 17 15:30:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس احتمال مداخله دولت در مذاکره یک شرکت اینترنتی با پیام‌رسان چینی/کشف رقیب جدید تلگرام در آستانه انتخابات Sat Apr 08 11:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ادامه پاکسازی ریف غربی شهر بوکمال/ نیروهای مقاومت وارد «حویجه کاطع» در ریف دیرالزور شدند Mon Nov 13 09:59:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس حمایت انجمن تئاتر انقلاب از چهار نمایش Wed Feb 01 12:11:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس آزادسازی ارتفاع راهبردی «أبوالضهور» در شرق حمص توسط ارتش سوریه Mon Apr 03 09:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مجلس در برابر بی‌ثباتی نرخ ارز تمام‌قد ایستاد/ توضیحات وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی منطقی نبود Sun Apr 15 15:23:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تاییدیه همسر، شرط اساسی انریکه برای مربیگری در انگلیس Sat Mar 04 11:45:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس بنیاد مستضعفان همه فرش‌های هنرآموزان قالیباف قلعه‌گنج را خرید Mon May 22 15:51:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس درگیری‌ میان ترکمانی‌ها و کُردها در کرکوک و استقرار نیروهای امنیتی در سراسر شهر Tue Sep 19 11:26:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کارگردان «خنده بازار» سریال جدید می‌سازد/ «افسانه هزارپایان» شهریور کلید می‌خورد Tue Aug 22 15:50:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آقای لاریجانی؛ همه یا هیچ! Mon Dec 04 09:53:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس سازمان حج نمی‌تواند مانع فعالیت کاروان‌های غیرمجاز شود/ لزوم تقویت ضوابط و رفع خلأ قانونی Wed Nov 22 19:04:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس روند دگرگونی نقوش و شعائر مذهبی بر روی سکه‌های دوره صفوی Wed Jan 25 01:15:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس شعار، کاپیتالیستی/ عمل، سوسیالیستی! Mon Jan 07 02:51:33 IRST 2019
خبرگزاری فارس ویزای اربعین برای عوامل اجرایی لغو می‌شود/ حذف هزینه گردشگری برای زائران Tue Aug 28 07:45:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس پیام «محمود عباس» به رهبر کره شمالی Mon Sep 10 11:33:38 IRDT 2018
خبرگزاری فارس با شکست تراکتورسازی کار بزرگی را انجام دادیم/ ارزش‌های تراکتورسازی کاسته نمی‌شود Fri Sep 22 19:23:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس جای خالی ساختارهای مدرن در بخش کشاورزی/زنجیره سرد بر مرکبات حاکم می شود Fri Jul 13 12:20:10 IRDT 2018
خبرگزاری فارس اعلام زمان کنفرانس خبری کی‌روش و مارچلو لیپی Sat Mar 25 19:14:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس 3.3 میلیون نفر بیکار داریم/ بودجه خانوار از سال 86 روند نزولی دارد Sun Dec 17 09:16:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس صادرات گاز ایران 3 برابر می‌شود/ صادرات روزانه 100 میلیون مترمکعب گاز در دستور کار Sun Feb 19 09:46:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس لغو پرواز شیراز ـ ساری به دلیل نقص فنی/ شرکت آسمان به دنبال برقراری پرواز جایگزین Sun Jan 29 14:13:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس شناسایی چند مظنون در پرونده دختر ربوده‌شده مشهدی Wed Aug 02 14:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس خرید 10 کانکس برای اسکان زلزله زدگان کرمانشاه/ اعزام اساتید روانشناس دانشگاه پیام نور به مناطق زلزله زده Thu Dec 07 10:45:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس سنگ‌های معدنی نمین شهرت جهانی پیدا می‌کند Tue Jun 20 16:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس یائسگی زودرس موجب ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود Sun Jul 23 09:46:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس انحراف دانشگاه آزاد از مسیر اصلی به دلیل تغییر فکر مدیران/ دانشگاه آزاد قانون را دور زد Fri Apr 21 10:48:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ژنرال «عاصم منیر» رئیس سرویس امنیت پاکستان شد Wed Oct 10 10:39:50 IRST 2018
خبرگزاری فارس زیدان: برای شکست دادن ناپولی وارد میدان می‌شویم Mon Mar 06 11:22:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کارآمدی تهدیدها را تبدیل به فرصت می کند Thu Oct 11 11:41:37 IRST 2018
خبرگزاری فارس ای تو را ذکر جمیل: «انزل فیه القرآن»/ حضرت عشق تو را گشت ثناگو رمضان Mon May 29 09:06:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس قتل برادر به خاطر اختلاف 15 میلیونی با اسلحه 6 میلیون تومانی Wed Apr 18 16:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس شورای اقتصاد با فاینانس خرید 630 واگن مترو در تهران موافقت کرد Tue Sep 18 13:23:41 IRDT 2018
خبرگزاری فارس غیبت ایرانی‌ها در لیست بهترین‌ها/بازیکن رقیب پرسپولیس و استقلال خوزستان بهترین شدند+عکس Sun Mar 05 15:44:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس میلان:زلاتان، دستمزدت را تخفیف بده تا قرارداد ببندیم! Tue Aug 01 11:49:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ثبات و امنیت آسیای مرکزی به اوضاع افغانستان بستگی دارد Mon May 22 10:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برگزاری مراسم معنوی اعتکاف در مجموعه فرهنگی «سرچشمه» Mon Apr 10 13:05:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس استعفای در کار نیست/افشانی همچنان در بهشت Wed Oct 10 12:50:13 IRST 2018
خبرگزاری فارس ترزا می: اسکاتلند مستقل هم نمی‌تواند در اتحادیه اروپا بماند Wed Feb 08 16:18:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس رژیم صهیونیستی و صید ماهی از آب گل‌آلود Sun Apr 30 10:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس امیرمؤمنان(ع) افتتاح‌کننده همه میدان‌های فضیلت است/ یکی از سرمایه‌های بزرگ ایران‌زمین این است که مردمش دل در گرو محبت علی(ع) دارند Thu Sep 14 16:58:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بیکاری و زنجیره بی‌پایان جرم/ چرا همه کاری واجب‌تر از رفع بیکاری جوانان دارند؟! Wed Feb 15 00:23:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ارتش ملی لیبی اعلام تسلط کامل بر «هلال نفتی» کرد Tue Mar 14 19:05:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس حضور پورغلامی و حاج‌رضایی در جایگاه ویژه/ یک دقیقه سکوت به احترام شهید مدافع حرم Fri Aug 18 19:32:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تسلط ارتش سوریه بر یک پدافند هوایی در جنوب «دوما» در غوطه شرقی دمشق Thu Mar 01 10:39:22 IRST 2018
خبرگزاری فارس ترامپ: هرگز عامل روسیه نبوده ام Mon Jan 14 18:05:24 IRST 2019
خبرگزاری فارس تمرینات تیم ملی بوکس پیگیری شد/ فدراسیون به دنبال برگزاری لیگ جوانان Sat May 27 14:05:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس لاوروف: ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه، آتش‌بس را تقویت می‌کند Thu May 04 14:11:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس علوم عقلی در عصر سلجوقی: بررسی و تحلیل جامعه آماری دانشمندان Tue Jul 11 06:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس سوء مدیریت موجب بروز حادثه فرودگاه مشهد است/ تدبیری نسبت به مشکلات وجود ندارد Sun Feb 19 09:40:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مصدومیت کرار جاسم و حسین بغلانی/ میزان آسیب‌دیدگی به زودی مشخص می‌شود Tue Jul 18 17:05:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس طاهری: امروز از میزبانی مقابل الهلال استفاده‌ای نکردیم/بازیکنان پرسپولیس فردا به دبی می‌روند Tue Feb 21 20:49:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس درخواست آمریکا از نخست‌وزیر عراق: دستان ایران را قطع کن Thu Feb 15 17:47:44 IRST 2018
خبرگزاری فارس ژست‌های متفاوت یک شهید مدافع حرم Mon Jan 02 13:05:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس بازداشت یک گروه تروریستی وابسته به داعش در مسکو Mon Oct 02 11:38:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس سخنگوی القسام: «روز قدس» مناسبتی برای وحدت امت است Thu Jun 22 15:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جانمایی بازار شب بر اساس کار کارشناسی بوده است/ زمان فعالیت دستفروشان را تغییر دادیم Tue Feb 28 12:57:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس تیم ملی دختران و نوجوانان پسر جودو عازم قرقیزستان شد Mon Jul 10 14:46:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر نفت آبادان در صدر قرار گرفت Fri Feb 16 17:56:18 IRST 2018
آنا آمادگی ایران برای تاسیس پارک های علم و فناوری در سوریه Tue Jul 03 10:16:00 IRDT 2018
جماران 2500 نوع خدمت در بیمارستان ثابت بسیج جامعه پزشکی لرستان ارائه شد Tue Sep 26 09:12:42 IRST 2017
طلا رشد فزاینده قیمت طلا بسیار نزدیک است Fri Aug 31 13:37:00 IRDT 2018
جام نیوز محرمی و مصلح تکلیف دفاع وسط پرسپولیس را مشخص می‌کنند Mon Jan 08 10:47:34 IRST 2018
خبرگزاری مهر میانگین پوشش بیمه ای روستایی در خوزستان 23 درصد است Sat Dec 31 13:25:54 IRST 2016
روزنامه شرق سرمایه اجتماعی و ارتباط با رسانه‌ها Thu Mar 09 03:30:00 IRST 2017
خبرگزاری نسیم بهزاد غلامپور: مقابل نفت مسجدسلیمان دو نیمه متفاوت داشتیم/ در تمام بازی‌ها شادی‌ام را با دایی تقسیم می‌کنم Mon Sep 24 09:55:04 IRST 2018
آفتاب ایران چین رادار کوانتومی ساخت Thu Nov 01 12:10:18 IRST 2018
سلامت نیوز تاثیر فضای سبز شهری در کاهش افسردگی Sun Jul 22 15:04:00 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا تولید قند گیاهی در مازندران عملیاتی می‌شود Tue Jan 30 15:56:33 IRST 2018
عصر ایران اژه‌ای: آزادی یاسین رامین با تخفیف قرار وثیقه/ پرونده بقایی در دادگاه باز است؛ داشتن پرونده باز الزاما به‌معنای عدم صلاحیت شخص نیست Sun Mar 05 15:28:07 IRST 2017
خبرگزاری حوزه مسابقه کتابخوانی «آرامش بهاری» در یزد برگزار می شود Wed Mar 28 16:29:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران رئیس برنامه و بودجه به چهارمحال و بختیاری سفر می کند Wed Feb 01 12:04:08 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بساط زیر نور ماه Sat Feb 11 12:24:56 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا توقیف 16 برند خرمای غیراستاندارد در تهران+ اسامی Sun Jan 07 15:03:30 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم مشکلات منظریه را تا هفته آینده حل می‌کنیم Thu Feb 02 18:05:25 IRST 2017
خبرگزاری مهر رشد 48 درصدی فعالیتهای تجاری در بنادر امیرآباد و نکا Tue Oct 31 08:40:42 IRST 2017
تابناک مناطق آزاد کشور فنس‌کشی و دیوارکشی می‌شود Sat May 06 10:01:01 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان شرکت دانش‌آموزان 10 کشور جهان در دهمین دوره لیگ «پایا» Wed Aug 09 13:21:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر "یاران خدا" موشن گرافیکی درباره انقلاب یمن Tue Jan 15 15:13:22 IRST 2019
برنا برگزاری نشست مدیران شرکتهای حمل ونقل سواری کرایه استان با رئیس شرکتهای تعاونی سواری کرایه بین شهری کشور Sun Jul 16 13:37:56 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی رئیس جمهوری ایتالیا: تروریست ها در تلاش برای جنگ میان مسلمانان و مسیحیان هستند Sun Jul 31 19:21:00 IRDT 2016
برنا 422 عضو در دوره پنجم شوراهای شهری خوزستان/ کاهش 3 درصدی جمعیت بانوان عضو شورای شهر Fri Jul 28 21:28:11 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی انزجارمردم بحرین ازهمکاری برگزارکنندگان مسابقات فرمول 1 با رژیم سرکوبگرآل خلیفه Sun Apr 16 16:11:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سمنان| 420 میلیارد ریال برای تکمیل دانشگاه دامغان نیاز است Mon Aug 27 21:20:02 IRDT 2018
پارسینه دولت نروژ به افشاگر هسته‌ای اسرائیلی پناهندگی داد Sat Sep 30 17:53:01 IRST 2017
تی نیوز خبر خوش برای خریداران مسکن در سال جدید Wed Apr 04 20:32:29 IRDT 2018
آفتاب ایران واکنش فدراسیون فوتبال به قرارداد مخفیانه با اسپانسر جدید Mon Jan 14 08:10:18 IRST 2019
عصر ایران هشدار؛ دانه های سیب را نخورید! Fri Aug 04 11:49:08 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران گل اول ایران به سوریه + فیلم Tue Sep 05 20:47:25 IRDT 2017
انتخاب فیلم/ ویدئویی خاطره انگیز از «مسابقه هفته» در «ساعت خوش»، با بازی مهران مدیری، رضا عطاران و... Wed Oct 10 11:58:02 IRST 2018
بی باک نیوز جاذبه زمین هم مغلوب تکنولوژی شد Wed Aug 30 11:54:01 IRDT 2017
جماران رهاسازی 100 هزار قطعه بچه ماهی در رودخانه کاکارضای سلسله Tue Jul 18 08:20:20 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران برجام؛ اروپا در دوراهی انتخاب Tue Apr 03 15:08:25 IRDT 2018
انتخاب اسد:حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات به دلیل شکست تروریست‌ها بود Sun Apr 23 12:43:03 IRDT 2017
تابناک آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون دوره دکتری سال 96 Tue May 02 10:41:43 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان «24 ساعت از زندگی یک زن » در نمایشگاه کتاب عرضه می شود Fri May 04 11:32:00 IRDT 2018
آریا سه هزار و 197 کیلومتر خط آهن در دست احداث است Mon Dec 24 22:58:57 IRST 2018
خبرگزاری دانشجو موشک یمنی‌ها قلب پادگان «المعزاب» عربستان را درید Mon Jan 08 13:22:18 IRST 2018
واحد مرکزی خبر دشمن خطا کند پاسخش پشیمان کننده‌است Sat Sep 23 14:59:00 IRST 2017
مقام معظم رهبری عکس / پنجمین شب عزاداری ایام محرم 1439 در حسینیه امام خمینی Sun Oct 01 18:32:00 IRST 2017
آفتاب ایران حمله به نشست شورای عالی علمای افغانستان Mon Jun 04 15:30:36 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران بهره برداری مجتمع آبرسانی با اعتباری بالغ بر 12میلیارد ریال در فتح آباد خاتم Wed Aug 30 13:33:25 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر دعوت استاندار از مردم برای حضور در راهپیمایی 13 آبان Sat Nov 03 19:19:23 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ترویج فرهنگ کتابخوانی موجب پیشرفت هر جامعه است Sat Oct 28 23:00:06 IRST 2017
رادیو زمانه تعلیق رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان و چندتن از مقامات به‌دنبال طرح اتهام آزار جنسی اعضای تیم فوتبال زنان Sun Dec 09 16:20:40 IRST 2018
ورزش 3 لوانته - بارسلونا، جدال پر گل تضمینی Sun Dec 16 16:34:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر روند کاهش دما ادامه دارد Wed Jan 04 09:42:23 IRST 2017
پرس شیعه هند تصمیم به خرید اس-400 را به اطلاع آمریکا می‌رساند Mon Sep 03 20:26:11 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر ابرو باد بزودی در اصفهان Sat Jul 28 15:13:12 IRDT 2018
میزان هیات مدیره با وجود زمان دیروقت پخش با استقبال مواجه شد/تلویزیون مردمی تر از سینما است Wed Apr 04 14:00:01 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا سمنان زیر ساخت لازم برای ایجاد شهرک طلاسازی را ندارد/حتی یک طلاسازی و بنک در سمنان وجود ندارد Mon Feb 13 13:33:28 IRST 2017
بی باک نیوز امکان تغییر کاربری 70 خانه تاریخی برای تاسیس کتابفروشی فراهم شد Thu Jul 27 10:28:01 IRDT 2017
پارس فوتبال کلوپ : تا رسیدن به فینال راهی طولانی در پیش است ! Wed Feb 14 09:43:29 IRST 2018
ورزش 11 برانکو تکلیف بیرانوند را مشخص کرد Mon Aug 06 13:05:00 IRDT 2018
برنا لیست برنامه های تابستان صداوسیما اعلام شد Sun Jul 02 16:03:04 IRDT 2017
تهران پرس دستورالعمل پرداخت بن کتاب در نمایشگاه کتاب اعلام شد Tue Apr 10 17:35:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر 9 هزار دانش آموز زیر پوشش طرح ملی شهاب Mon Aug 28 12:07:24 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر افزایش صادرات استان قزوین Sun Aug 12 09:43:10 IRDT 2018
ساعت24 سرقت آهنگ پاشایی توسط خواننده سرشناس ترکیه+عکس Sun Feb 26 11:09:18 IRST 2017
بنکر طلا ارزان می‌شود Sat Jul 21 13:14:03 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجو مسئولان خوابگاه تازه از خواب بیدار شدند/ کرم‌ها و موش‌ها همنشین دانشجویان دختر! Sat Jun 23 09:20:38 IRDT 2018
افکارخبر ریزش سقف یک ساختمان متروکه در ملارد Mon Nov 26 23:19:02 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران پله‌هایی برای عبور ماهیان +عکس Wed Sep 05 21:32:26 IRDT 2018
جماران اول شدن ورزش قهرمانی استان و چند سوال Wed Apr 04 11:11:53 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی مصر ملزم به پرداخت غرامت به رژیم صهیونیستی شد Sat Apr 29 18:29:00 IRDT 2017
بولتن نیوز 2 سناریوی بانکی برای اقساط وام ازدواج/مبلغ قسط 210تا250هزار تومان Sun Jul 23 10:10:17 IRDT 2017
تدبیر 24 مانور تجملات و ولیمه‌های لاکچری برخی حجاج +عکس Sun Sep 02 12:59:48 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد بازار سیاه بلیت پروازهای مشهد Mon Nov 05 09:03:33 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا درایت و دور اندیشی امام راحل، انقلاب اسلامی را به سرمنزل امن رساند Tue Jan 31 15:41:34 IRST 2017
پایگاه خبری الف برکناری صدها فرماندار در افغانستان؛ تلاش اشرف غنی برای پیروزی در انتخابات آینده Sun Aug 27 14:34:19 IRDT 2017
دولت بهار تصاویر/ تظاهرات مخالفان و موافقتان جدایی در کاتالونیا Mon Oct 02 19:18:00 IRST 2017
آفتاب ایران درخواست شرم آور پسر همسرم باعث شد جدا شوم! Thu Dec 28 11:54:11 IRST 2017
ایسکانیوز فرصت 3 روزه برای ثبت نام در کنکور 96/ امکان ویرایش فراهم شد Sat Mar 04 10:04:00 IRST 2017
عصر ایران 10 راه صرفه جویی در مصرف برق Thu Jul 13 09:45:50 IRDT 2017
فرارو همه پرسی جنجالی در "کاتالونیا" برگزار شد Sun Oct 01 16:13:48 IRST 2017
یک ورزش قاب خاطره / مهدی نصیری را به یاد دارید؟ Wed Oct 04 13:13:35 IRST 2017
تدبیر توتال هنوز رسما از پارس جنوبی خارج نشده است Sun Aug 12 14:37:50 IRDT 2018
برنا کسب عنوان دوم تیمی بانوان کاراته‌کای استان در کشور Tue Nov 20 15:18:48 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره تئاتر خراسان شمالی انجام شد: تجلیل از مادر شهید محمد رضا امانی در شیروان Sat Aug 11 08:05:00 IRDT 2018
تابناک بیانیه کاخ سفید درباره دستاوردهای دو ساله ترامپ Mon Jan 21 07:27:03 IRST 2019
ایسکانیوز مهاجری: جام حذفی را جدی می‌گیریم/لیگ برای ما از فردا آغاز می‌شود Thu Aug 03 20:35:59 IRDT 2017
آفتاب ایران کشته شدن 3 نیروی امنیتی اردن در غرب امان Sun Aug 12 01:50:23 IRDT 2018
پایگاه خبری الف ایستگاه راه آهن کرمانشاه از فضا هم قابل رویت است Sat Aug 12 18:30:39 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران بدرقه ابراهیم جعفری با حضور تاریخ‌سازان معاصر نقاش Wed Apr 11 09:25:00 IRDT 2018
اتاق خبر داغ‌ترین ارز دیجیتال سال 2018 کدام است؟ Thu Jan 04 11:10:04 IRST 2018
ایسکانیوز حمله به جنوب حلب توسط حزب الله تکذیب شد Sun Apr 15 14:14:59 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران کاهش 300 واحد دانشگاهی/ افت شدید کیفی برخی مراکز آموزشی غیردولتی Wed Jan 09 17:01:30 IRST 2019
پارس نیوز صادارت نفت ایران به هند 42 درصد کاهش یافت Sat Sep 16 14:24:11 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران دومین دهلیز هوایی افغانستان ـ هند افتتاح شد Wed Dec 27 12:02:03 IRST 2017
روزنامه کیهان خشم رژیم صهیونیستی از تحریم‌ کالاهای اسرائیلی در پارلمان ایرلند Fri Jul 13 21:18:08 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران یک کشته در حادثه رانندگی Mon Nov 05 18:18:18 IRST 2018
آفتاب ایران اعلام آماده باش در ایالت هاوایی آمریکا برای حمله احتمالی هسته ای کره شمالی Thu Aug 10 11:22:05 IRDT 2017
خرداد نیوز بیانیۀ وزارت خارجه آمریکا دربارۀ استقلال کاتالونیا Fri Oct 27 22:55:30 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران برگزاری سومین جشنواره کوچ عشایر در اصلاندوز Tue May 08 15:56:29 IRDT 2018
خبرگزاری مهر استعفای من سیاسی نیست/علاقه ای به دو قطبی شدن جامعه ندارم Tue Jul 25 16:18:03 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا از مجاورت با امام خمینی در پاریس تا زمین خوردن در خاک‌های جزایر مجنون Mon Feb 26 12:20:11 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی تامین اجتماعی اعلام شد Mon May 08 16:40:55 IRDT 2017
جهان نیوز جزئیات وام 50 میلیونی دانش آموزی Mon Aug 20 07:56:18 IRDT 2018