خبرگزاری فارس - Wed Apr 05 13:10:00 IRDT 2017 نمایش خبر

کُردها در مبارزه با داعش به جای آمریکا با ارتش سوریه هم‌پیمان شوند

نماینده کُرد پارلمان سوریه وابستگی مخالفان سوری در ژنو به آمریکا و ایادی منطقه‌ای آن را دلیل ناکامی مذاکرات خواند و گفت: کردهای سوریه به جای همکاری با آمریکا باید با ارتش سوریه در مبارزه با داعش هم‌پیمان شوند.

«عمر اوسی»، نماینده کُرد پارلمان سوریه و عضو هیات مذاکره کننده سوریه در ژنو پس از بازگشت از پنجمین دور مذاکرات سوریه در ژنو گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق به تشریح تحولات این نشست و نتایج آن پرداخت. 

                    ***متن کامل گفت وگو در زیر آمده است*** 

فارس: با وجود اینکه بندهای دستور کار ژنو 5 مشخص بود، اما ما شاهد هیچ پیشرفت واقعی در آن نبودیم دلیلش چیست؟ 

اوسی: گفت وگوهای ژنو همچنان سر خانه اولش است و هیچ پیشرفتی در پیدا شدن راه حلی برای بحران سوریه حاصل نشده و دلیلش این است که معارضان حاضر در ژنو، یک شریک ملی که ما به دنبالش هستیم نیستند و راهبردشان اجازه نمی دهد بتوانیم با آنها به توافقی بر سر اصول ملی که از بدیهیات همکاری ملی محسوب می شود، دست یابیم. 

معارضان خودشان تصمیم گیرنده نیستند آنها به تحریک کشورهای منطقه ای مثل قطر، عربستان و ترکیه و در پس آنها آمریکا، فرانسه و انگلیس حرف می زنند، بنابراین تفاهم ها همواره بین هیات دولت سوریه با استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل و نماینده این قدرت های بین المللی حاصل شده است. 

درست است که دور پنجم مذاکرات ژنو با دستور کار روشنی متشکل از چهار بند اصلی حکومت، قانون اساسی، انتخابات و مبارزه با تروریسم آغاز شد اما نبود شریک ملی برای گفت وگو با هیات دولت سوریه موجب شد که اصول دستور کار ژنو به طور جدی بررسی نشود. 

هیات ریاض شریک ملی هیات دولت سوریه در مذاکرات نیست 

هیات ریاض درکی از چگونگی روند فرایند سیاسی نداشته و قدرت تصمیم گیری بدون مشورت با حامیانشان را ندارند در ژنو 4 یک افسر ترکیه ای که مصطفی نامیده می شد در کنار هیات ریاض حضور داشت و آنها را از نزدیک مدیریت می کرد و قبل و بعد از نشست با دی میستورا به آنها سفارش می کرد که چه بگویند و چه کار کنند. 

2 مشاور انگلیسی و فرانسوی هم گزینه های انتخابی هیات ریاض را در ژنو مشخص می کردند و این برای همه مبرهن و روشن است حتی هیات ریاض هم منکر این قضیه نبوده و آشکارا از آن حرف می زند. 

رابطه معارضان ریاض با دشمن صهیونیستی نیز روشن است این معارضان شریک ملی نیستند که بتوانیم با آنها به تفاهم برسیم و گویی ما در اصل باید با حامیان بین المللی که به آنها دستور می دهند به تفاهم برسیم. 

دی میستورا در تقلای ماندن در منصب است 

هیات دولت سوریه در نشست ژنو 5 بر اصل مبارزه با تروریسم به عنوان اولویت دستور کار این نشست تاکید داشت اما دی میستورا تنها به دنبال یک منفعت شخصی و آن هم تمدید مهلت ماموریت خود بود از همین رو انعطاف پذیرتر شده بود و تلاش می کرد هیات دولت سوریه را برای موافقت با تشکیل تیم کاری مشترکی در تدوین قانون اساسی متقاعد کند به گونه ای که گروه هایی از مخالفان که شامل تروریست های هیات ریاض هستند مفاد آن را تدوین کنند. 

اما تلاش های دی میستورا ناکام ماند و گام های دی  میستورا تلاشی برای تکمیل تلاش هایی بود که در دور چهارم مذاکرات ژنو آغاز کرد تا به دبیر کل جدید سازمان ملل ثابت کند که لیاقت منصبش را دارد و توانسته نمایشی از گردهمایی هیات دولت سوریه با هیات مخالفان به راه اندازد. 

حضور تروریست ها با پاسپورت جعلی در ژنو 

از جمله مخالفان حاضر در ژنو تروریست هایی بودند که دستشان به خون ملت سوریه آغشته است و افتخار می کنند که افسران ارتش سوریه را با شمشیر ذبح کرده اند و با پاسپورت جعلی خود را به ژنو رسانده بودند. 

این قبیح و عجیب است که کشوری مثل سوئیس به تروریست ها اجازه داده با پاسپورت جعلی وارد خاک این کشور شوند به هر حال همه تلاش های دی میستورا در راستای منافع شخصی خودش است. 

ژنو می تواند موقعیتی برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه باشد اما پس از اینکه این راه حل آماده و مورد توافق قرار گرفت و عامل اصلی تاثیرگذار در این راه حل، پیروزی های ارتش سوریه و متحدانش در همه جغرافیای سوریه و همچنین تفاهم روسیه و آمریکاست. 

بنابراین احتمال می رود برگزاری نشست های ژنو همچنان ادامه داشته باشد اما هنوز هیچ پیشرفت واقعی حاصل نشده و در نیمه های مارس دور ششم آغاز خواهد شد و چه بسا بیش تر از دور دهم این نشست ها هم برگزار شود. 

تاثیر میدان نبرد بر پیشرفت مذاکرات ژنو 

فارس: هیات دولت سوریه بند مبارزه با تروریسم را اولویت کار ژنو قرار داده اما معارضان بند تشکیل دولت انتقالی را اولویت گذاشته اند با وجود این همه فاصله در اولویت ها آیا فکر می کنید امکان دستیابی به راه حل سیاسی از طریق مذاکرت ژنو وجود دارد؟ 

اوسی: تحولات میدان نبرد در کنفرانس های بین المللی خواه ژنو یا آستانه بازتاب خواهد داشت و البته بدون توافق آمریکا و روسیه راه حلی در کار نخواهد بود و در پی این توافق آمریکا به ایادی منطقه ای خود سفارش خواهد کرد که از تروریست های تحت حمایت خود در میدان نبرد و کنفرانس های بین المللی بخواهند که از خر شیطان پایین بیایند. 

در خصوص بند تشکیل دولت انتقالی بر اساس قطعنامه 2254 منظور از آن انتقال از حکومتی به حکومت دیگر و از یک قانون اساسی به قانونی اساسی دیگری است آن هم از طریق تشکیل دولت وحدت ملی جامعی که کمیته ای از آن برای تدوین قانون اساسی جدید نشات گیرد و انتخابات پارلمانی را بر اساس قانون اساسی جدید برگزار کند اما تا زمانی که قانون اساسی جدید تصویب نشود قانون اساسی کنونی در سوریه پیاده شود. 

هیات ریاض این ساز و کار را انتقال سیاسی می خواند و طبق سفارش سعودی ها و ترکیه ای ها معتقد است که به ژنو رفته تا کلیدهای شام را تحویل بگیرد. 

هیات ریاض می خواهد خود را وکیل و وصی سوری ها قرار بدهد و خواسته های آنها هم حول همین محور می چرخد در یکی از جلسات بشار جعفری، رئیس هیات مذاکره کننده دولت سوریه از جا برخاست و دستانش را در جیب هایش گذاشت و پرسید دی میستورا چه کار می کند؟ 

دی میستورا به مسخره جواب داد من به دنبال کلیدهای شام هستم تا آنها را به دستت بدهم و تو آن را به اراذل و اوباش بدهی و منظورش هیات ریاض بود. 

در نهایت، سوریه متحدانی قوی مثل ایران و روسیه دارد که با آنها مشورت، همکاری و هماهنگی سطح بالایی دارد و چاره ای ندارد جز اینکه در چنین نشست های بین المللی مثل ژنو یا آستانه حضور یابد. 

آمریکا به دنبال حضور دراز مدت در سوریه است 

فارس: نبود دولت جدید آمریکا در مذاکرات ژنو را چگونه توجیه می کنید و تا چه اندازه بر مذاکرات تاثیر گذار بوده است؟ 

اوسی: غیبت آمریکایی ها از صحنه دیپلماتیک در ژنو آشکار بود اما معنایش این نیست که آنها در ژنو نبودند تمرکز بیش تر آمریکایی ها امروز بر عرصه نظامی و میدان است. 

شمار نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه الجزیره سوریه و رقه بالغ بر سه هزار و پانصد نفر شامل افسران، مستشاران نظامی و نیروهای دریایی آمریکایی است. 

امروز آمریکا پایگاه های نظامی بزرگی در خاک سوریه احداث کرده پایگاه هایی در رمیلان، تل بیدر، کوبانی و این یعنی آمریکا برای ماندن طولانی مدت در سوریه نقشه کشیده است، طرح آمریکا در سوریه دست اندازی به منطقه الجزیره و رقه سوریه است تا از آن در مذاکرات استفاده کند. 

آمریکا از پشت پرده مذاکرات ژنو را مدیریت می کند و به ایادی منطقه ای خود سفارش کرده که مطابق میل آن در مذاکرات ژنو عمل کنند اما هدف آزادسازی رقه را دنبال می کند تا ترامپ این دستاورد را به نام خود ثبت کند از همین رو با نیروهای مدافع خلق کرد هماهنگی دارد. 

نشانه های تغییر سیاست آمریکا در قبال بحران سوریه وجود دارد نیروهای مارینز آمریکایی عملا بین نیروهای ارتش ترکیه با نیروهای ارتش سوریه در شمال سوریه جدایی انداخته تا مانع درگیری بین آنها شود کما اینکه نیروهای سپر فرات را از نیروهای سوریه دموکراتیک به همین دلیل جدا کرد. 

فارس: شما نماینده کردهای سوریه در هیات دولت سوریه بودید و هیاتی کردی هم در ائتلاف مخالفان بودند در همین حال حزب اتحاد دموکراتیک از مذاکرات حذف شده بود  با این حساب وضعیت حضور کردها در ژنو را چگونه ارزیابی می کنید؟ 

اوسی: کردهای سوریه بخشی از جامعه سوریه هستند که مثل دیگر طوائف سوری بخشی از آنها طرفدار دولت و بخشی معارض هستند اما اکثریت آنها حامی دولت هستند با وجود اینکه دولت سوریه اهمیت کافی به آنها نداد و از همین رو برخی از آنها به هماهنگی با آمریکا و غیر آن روی آوردند. 

شورای ملی کُرد هم که در هیات مذاکره کننده ریاض حضور داشت اخیرا از این هیات خارج شده است. 

آمریکا طرف قابل اعتمادی برای کردها نیست/ضرورت همپیمانی کردها با ارتش سوریه 

کُردهای سوریه نباید تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا بگذارند چون آمریکا در سر اولین دو راهی آنها را خواهد فروخت آمریکا همانی است که عبدالله اوجلان را دستگیر و آن را تحویل ترکیه داد. 

آمریکا دستور العمل خاصی برای کُردها ندارد این کشور می خواهد کُردها را برای پاکسازی خاک سوریه از وجود داعش و سپس اشغال این کشور به کار گیرد بنابراین کردهای سوریه باید با ارتش سوریه در جبهه واحدی علیه تروریسم باشند و نبود حزب اتحاد دموکراتیک در ژنو نیز به دلیل مخالفت ترکیه بود. 

فارس: آیا تشکیل هیات کردی واحدی که نماینده کردها باشد بهتر نبود آیا چنین امری را ممکن می دانید؟ 

اوسی: چنین امری دشوار است. 

فدرالی شدن سوریه ممکن نیست 

فارس: امروز شاهد درخواست برخی کردها برای فدرالی شدن سوریه هستیم امکان پیاده شدن چنین طرحی در سایه مخالفت دولت و معارضان را چه میزان می دانید؟ 

اوسی: طرح چنین ایده ای حق مشروع کُردهاست اما قضیه کردهای سوریه با همنوعان آنها در کردستان ترکیه، عراق و ایران متفاوت است مناطقی که کردها در آن زندگی می کنند مناطقی است که عرب ها و مسیحیان هم سکونت دارند بنابراین هیچ موافقت داخلی، منطقه ای و حتی بین المللی با این قضیه وجود ندارد و کشورهای همسایه چه ایران و چه ترکیه هم با فدرالی شدن سوره موافق نیستند. 

فارس: به نظر شما بهترین راه برای حل مساله کردها در سوریه چیست؟ 

اوسی: نظام مدیریت بومی در سوریه می تواند توسعه پیدا کند تا حقوق قومیت کرد هم تامین شود یا به گونه ای نوعی خودمدیریتی داشته باشند. 

فارس: در سایه حرف و حدیث ها از نزدیکی نبرد رقه به نظر شما امکان همپیمانی بین کردها و ارتش سوریه وجود دارد؟ 

اوسی: این همکاری در منبج و اطراف رقه صورت گرفته است، یگان های مدافع کُرد منطقه چندین منطقه از جمله روستاهای اطراف منبج را به ارتش سوریه تحویل دادند و هماهنگی های نظامی بین آن 2 به حکم اینکه دشمنی واحد دارند، وجود دارد با وجود اینکه یگان های مدافع کُرد به دنبال همکاری بیش تر با آمریکایی ها هستند و این یکی از بزرگ ترین اشتباهات آنهاست. 

فارس: آیا دولت آمریکا با چنین همکاری بین کُردها و ارتش سوریه در نبرد رقه موافقت خوهد کرد؟ 

اوسی: به نظر می رسد آمریکا احتمالا موافق این همکاری است و درخواست آن را بدهد بخصوص که نیروهای مارینز آمریکایی مانع درگیری نظامی بین کردها با ارتش سوریه بوده اند. 

فارس: شما رئیس طرح ملی کردهای سوریه هستید این طرح چیست و چه جایگاهی در صحنه کردهای سوریه دارد؟ 

اوسی: این طرح مورد محبوبیت بخش بزرگی از کردهای سوریه قرار دارد بخصوص که به واقعیت نزدیک تر و راه حلی میانه محسوب می شود. 

این طرح خواستار ادغام بیش تر کردهای سوریه در جامعه سوری و به رسمیت شناختن آنها در قانون اساسی است به گونه ای که حقوق فرهنگی آنها هم برآورده شود که از جمله آن حق آموزش زبان کردی به عنوان زبان ملی سوریه آن هم در چارچوب حفظ تمامیت و وحدت این کشور است. 

انتهای پیام/.
خبرگزاری فارس 6 میلیون ایرانی گرفتار ابهام و اما اگر در برقراری عمره‌/ تایید مقدمات پیوست امنیتی اعزام زائر به سوریه/ پرداخت دیه شهدای منا بر اساس قاعده «قتیل الزحام» Tue Sep 19 15:56:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تحلیل نشانه‌شناسی نظام آموزش و پرورش ایران Sun Feb 11 02:55:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس فطر عید قبول‌شدگان در رمضان است/ جوانان کار را عار ندانند Mon Jun 26 00:38:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اقدامات تعیین‌کننده نیروی زمینی سپاه در دفاع از امنیت ملی و کمک به محور مقاومت Sun Aug 20 19:40:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فیلم/ خلاصه بازی بایرن‌مونیخ 4 - اینتراخت فرانکفورت یک Sat Apr 28 20:10:37 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ارتقاء کیفیت خدمات سلامت با رفع مشکلات دستیاران Sun Dec 17 15:55:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس فیلم‌های کمدی سه‌شنبه اکران نمی‌شود Mon Aug 28 13:26:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رابطه بی‌محلی جشنواره فیلم فجر به «امپراطور جهنم» با مذاکراتِ پنجم اسفند ایران-عربستان Tue Jan 24 13:09:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس تنفس در روزگار امامت باقرالعلوم Thu Oct 04 11:24:28 IRST 2018
خبرگزاری فارس ژاپن برای مقابله با کره شمالی سپر دفاع موشکی ایجیس مستقر می‌کند Thu Aug 17 13:46:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس توئیتر 4000 «صفحه مرتبط با روسیه» را بست Wed Sep 05 20:25:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس فیلم/ کلیپ بلیچر ریپورت از عناوین محمد صلاح در فصل 2017-2018 Mon Apr 23 02:58:03 IRDT 2018
خبرگزاری فارس انتقال صلح‌آمیز قدرت در قرقیزستان الگویی برای کشورهای منطقه است Sat Nov 25 12:29:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس چشم‌ها کاسه‌ی آبی شده و پشت سرت.../ کاش امید به بازآمدنت گاهی بود Wed Mar 15 14:48:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس علیرضا افخمی سریال ماورایی می‌سازد/ کوچ از تلویزیون به شبکه نمایش خانگی Wed Jul 18 14:39:59 IRDT 2018
خبرگزاری فارس شرایط ایده‌آل اصفهان برای اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال بانوان Thu Sep 07 12:42:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مجلس که سفارت انگلیس نیست! Mon Aug 06 00:03:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس برترین نعمت‌های الهی/ راهی برای رهایی از وسوسه‌های ترس از فقر Sun Dec 17 08:10:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مصدومیت 23 مسافر در پی واژگونی اتوبوس در محور اصفهان ـ کاشان Tue Jul 04 10:03:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کدام استان‌های یمن در کنترل ارتش و انصارالله است؟ +نقشه جدید Mon Feb 27 11:02:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان Tue Oct 03 16:15:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ایران در نخستین گام مغلوب تونس شد Mon Aug 14 13:08:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس عربشاهی: طارمی شرایط 2 سال قبلش را هم ببیند/ این بازیکنان انگشت کوچک بازیکنان قدیمی هم نیستند Fri Jul 07 00:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس سفیر فلسطین: بعید است ترامپ از تصمیم خود علیه قدس منصرف شود Sat Jan 06 12:46:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ابزارهای آفرینندۀ انسجام متنی در خطبۀ اول نهج‌البلاغه Mon Oct 02 05:21:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس حرفه پزشکی اهل منطق است و زیر بار حرف‌هایی همچون رضای خدا و خلق نمی‌رود/ نمی‌شود دائم در فکر بیماران بود Mon May 15 10:58:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آمریکا نقشی در آزادسازی موصل نداشت Sat Jul 01 17:49:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بازدید بیش از 1.8 میلیون مسافر نوروزی از اماکن تاریخی و فرهنگی فارس Tue Apr 03 16:42:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس احکام سرپرستی آکادمی ملی پارالمپیک صادر شد Tue May 16 13:09:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نجات 5 نفر از کوهنوردان توسط اورژانس هوایی الیگودرز/ تلاش برای یافتن مفقودین ادامه دارد Fri Dec 08 15:06:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس هدف‌گذاری ناچیز 20 میلیون دلاری صادرات در کهگیلویه و بویراحمد/ استان به 100 واحد تولیدی مثل سینره نیاز دارد Sat Mar 04 18:36:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ژاپن با شکست چین فینالیست شد Tue Apr 04 14:57:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آزمون کتبی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان 6 آبان‌ برگزار می‌شود/ اعلام مفاد آزمون Mon Aug 21 11:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس خضوعی‌ابیانه مدیر فیلمبرداری «تنگه ابوغریب» شد Thu Sep 07 10:18:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ابراز تمایل روس ها برای توسعه میدان فرزاد/ مشکلات بانکی هنوز حل نشده‌اند Sat Apr 22 14:44:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کاربرد دلیل استقرایی در علم اصول در اندیشه شهید صدر Fri Dec 15 04:37:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس علل بروز «کم‌خونی» از منظر طب سنتی/ لزوم مصرف گیاهان دارویی با تشخیص مزاج افراد Thu Aug 31 10:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس شناسایی شاخصه‌های مکتب امام حسین (ع) با تکیه بر مقتل الحسین ابومخنف Thu Oct 05 06:33:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اعلام آمادگی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برای کمک به مردم آسیب دیده در زلزله غرب کشور Tue Nov 14 15:35:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس زنگ خطر برای اقتصادهای وابسته به نفت به صدا درآمد/کاهش اکتشاف نفت به کمترین میزان 80 سال گذشته Sun Dec 24 15:11:17 IRST 2017
خبرگزاری فارس تصاویر/ صفحه نخست روزنامه‌های 14 شهریور افغانستان Tue Sep 05 11:51:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس خوشحالی مربیان ایران از حذف کشتی گیران رژیم صهیونیستی و استقبال بسیار کم تماشاگران/ حمایت افغانستانی ها از نمایندگان ایران Wed Aug 02 13:13:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس آمار پیروزی‌های ذوب‌آهن در 4 هفته اخیر با 13 هفته ابتدایی برابر می‌شود؟/ بازگشت پیکان به خاطرات خوب گذشته Thu Jan 04 09:59:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ورود ممنوع بانک‌ها برای معلولان در ساری+ تصاویر Sun Jan 07 05:51:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس بررسی 10 پدیده منتخب فرانس فوتبال/ستاره‌های زیر 21 سال کجا توپ می‌زنند+عکس Tue Oct 09 00:07:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس تخصیص 25 میلیارد تومان برای مطالعه آب‌های ژرف سیستان و بلوچستان Sat Jul 01 13:29:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برخی ‌نمایندگان دچار خودشیفتگی و تناقض‌گویی شده‌اند/مجلس جای کاسبی حصر نیست Sun Aug 05 10:29:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس پرچم عاشورایی را در سه قاره به اهتزاز در آوردم/ شیرینی حضور در جمع مسلمانان آفریقا Tue Sep 25 19:21:33 IRST 2018
خبرگزاری فارس نمایش وحدت کلمه با حضور حماسی مردم در راهپیمایی 22 بهمن Thu Feb 09 15:22:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس درگیری کاپیتان‌ها با اخراج رحمتی/ طارمی جیمی‌جامپ را گرفت+ عکس Sun Feb 12 17:07:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس یوسی کوهن؛ از ترور سَرمهندس حماس تا استخدام سیستماتیک «پرستو» Thu Jan 18 14:59:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس رهبر دموکرات‌های سنا از جدایی کردستان از عراق حمایت کرد Wed Sep 27 22:17:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نام‌نویسی مدرسه قرآنی طلایه‌داران زندگی آغاز شد Tue Jan 31 09:12:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ملت ایران درگیر بازی‌های سیاست دشمن شادکن نمی‌شوند Fri Mar 10 14:34:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ترافیک پرحجم و روان در محورهای هراز و سوادکوه/ یک‌طرفه شدن محور کندوان Fri Aug 25 12:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مردان آب و آتش Thu Jan 26 14:57:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کاروان امدادی سازمان ملل در راه شهر النشابیه Tue Aug 01 00:26:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اعزام 2 تیم «هیمالیا نورد» به منطقه سانحه ATR از امروز/تأمین فلزیاب برای کوهنوردان و آموزش نحوه یافتن قطعات Wed Feb 28 10:12:58 IRST 2018
خبرگزاری فارس بازپس‌گیری ارتفاعات راهبردی و 4 روستا در جنوب سوریه Mon Jul 16 19:14:30 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تمدن اسلامی همراه با اشاعه آموزه‌های دینی معنا می‌یابد/ همه برای ترویج امر به معروف تلاش کنند Sat Feb 25 19:21:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اطلاعیه مهم کمیته تعیین وضعیت در خصوص فسخ یکجانبه قرارداد Sat Jun 24 12:05:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس عربستان ماه آینده صادرات نفت خود را 600 هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد Wed Jul 12 16:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فرهاد مجیدی گزینه حضور در تیم امید به عنوان دستیار اول کرانچار Sun May 06 13:39:37 IRDT 2018
خبرگزاری فارس بازداشت 7 تبعه آسیای مرکزی به اتهام اقدامات تروریستی در روسیه Sat Jul 29 09:42:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس خبر خروج قطار اهواز ـ قم از ریل صحت ندارد Sat Jul 15 12:55:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جامعه از تورم اسناد رنج می‌برد/ منابع انسانی با مصرف نکردن پایان می‌یابند Mon Feb 19 12:31:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس آلبوم «صد قدحِ نوش» همزمان با روز سعدی منتشر شد Sat Apr 21 12:22:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس افزایش قیمت انواع سکه/ دلار 3812 تومان+جدول Sat Aug 12 16:04:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بایرن در بوندس‌لیگا،11تایی شد Tue May 02 10:04:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نخستین برداشت مکانیزه برنج در گیلان Sun Jul 16 09:54:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس وزیر ورزش به عیادت آشتیانی رفت+فیلم Mon May 01 18:11:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مدافع دورگه آلمانی-کروات به سیاه جامگان پیوست Thu Jul 13 14:41:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اردوی تیم ملی جنبه انتخابی تور آذربایجان دارد/ قهرمانی آسیا را نشانه‌گیری کرده‌ام Tue Sep 19 03:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس وثاقت معرفت عقلانى در تفسیر المیزان Fri Sep 01 01:52:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دو فرزند «ملک عبدالله» هنوز زندانی هستند Sat Oct 13 15:34:33 IRST 2018
خبرگزاری فارس دستور نتانیاهو برای ابلاغ نامه خروج رژیم‌صهیونیستی از یونسکو تا پایان 2018 Fri Dec 22 21:05:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پایان داعش برچیده شدن سلطه‌ نحس آمریکا و حامیانش را نوید می‌دهد/ تمام همت خود را برای جلوگیری از فتنه‌های مشابه به کار خواهیم گرفت Thu Nov 23 18:14:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس آسوشیتدپرس: معدنچیان خشمگین به خودروی روحانی یورش بردند/منابع دولتی ساکتند Sun May 07 16:46:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مشاور شورای امنیت ملی افغانستان عازم مسکو شد Tue May 23 10:41:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دانش فلسفه حق، در اندیشه آیت الله جوادی آملی Tue Jul 11 02:11:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پیکر شهید خانلرخانی به قاسم‌آباد شاهرود باز می‌گردد Sun Jan 07 13:18:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس جزئیات ریزش آوار در قم/ 14 حادثه‌دیده به بیمارستان منتقل شدند Thu Sep 21 14:04:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تاثیر 10 درصدی ممنوعیت صادرات پریفرم پت بر بازار مواد اولیه بطری/واسطه‌‌ها و محتکران کمبود ایجاد کردند Sat Aug 04 11:13:31 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تصاویر و فیلم حضور وکیل بیرانوند برای توقیف اموال باشگاه نفت Mon Apr 09 16:44:51 IRDT 2018
خبرگزاری فارس عکس/ درختکاری هدیه تهرانی در دوران کودکی Mon Mar 06 00:16:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس جرمی کوربین: باید سؤال کنیم که منابع مالی داعش از کجا تامین می‌شود Sun May 28 14:25:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کیفیت آموزشی در مدارس کاهش پیدا کرده است/ضعف دانش‌آموزان بنابی در دروس ریاضی و زبان خارجه Wed Mar 01 18:03:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس برای عینیت‌بخشی نظریات علوم انسانی اسلامی، باید زیست‌بوم مناسب فراهم شود/ بی‌نیاز از علوم انسانی متداول نیستیم Sat Jan 13 09:59:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ثبت‌نام بیش از 133 هزار نفر برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری Wed Dec 14 09:37:00 IRST 2016
خبرگزاری فارس لایحه دولت احکام بود نه برنامه ششم توسعه/برنامه ششم 100 جلد اسناد هم داشته باشد، قابل اجرا نیست Wed Mar 01 08:58:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس «زنانی با گوشواره باروتی» و «ابوایست» پرمخاطب‌ترین فیلم‌های روز اول جشنواره حقیقت شدند Mon Dec 11 16:26:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس جباری: لقب «8 شاکی» را دوست دارم Sat Aug 05 00:24:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دستیار ترامپ استعفا می‌کند Wed Dec 13 18:19:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس رونوشت رأی صادر شده به زودی به دست زنجانی می‌رسد Tue Jan 31 17:50:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس خوردبین: به رای کمیته استیناف اعتراض می کنیم Sat Apr 01 19:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اجرای نمایش «دی دار» به یاد شهدای آتش‌نشان در تهران Sat Jan 13 15:25:28 IRST 2018
خبرگزاری فارس انتشار بیانیه مشترک اصغر فرهادی و دیگر نامزدهای بخش فیلم‌های خارجی زبان Sat Feb 25 10:59:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس امینی: با برد مقابل ذوب‌آهن به کسب سهمیه آسیایی امیدوار شدیم Sun Mar 05 19:07:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مسؤولان آستارا به آموزش و پرورش کمک کنند Sun Feb 12 20:44:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس شرق خوزستان برفی شد Fri Feb 03 08:23:00 IRST 2017
ایلنا می‌ترسند فراموش شوند Thu Nov 16 14:20:23 IRST 2017
واحد مرکزی خبر یک کشته و یک مصدوم در محور حمیل – اسلام آبادغرب Sun Dec 11 09:58:35 IRST 2016
جماران مرتضی غفوری: «ماهورا» سخت‌ترین کار زندگیم بود Sun Jan 28 11:21:55 IRST 2018
واحد مرکزی خبر قدردانی وزیر صنعت از توجه به صنعت پوشاک در صدا و سیما Fri Apr 07 11:35:56 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران مشاور کلینتون: القاعده در سوریه در کنار آمریکا می جنگد Fri Apr 14 02:31:36 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 177 هزار میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به واحدهای صنعتی کشور پرداخت می شود Wed Jul 05 04:57:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ایگور، میهمان خانه والیبال؛ کولاکوویچ وارد تهران شد Sun Jan 14 08:33:26 IRST 2018
آفتاب ایران حیدرعبادی مجبور به انصراف شد/ روابط تهران و بغداد متعادل خواهد بود Tue Sep 18 10:01:14 IRDT 2018
ایستا نیوز گواهی ظرفیت برق در راه بورس انرژی Wed May 30 16:35:58 IRDT 2018
ایسکانیوز مدل مذاکرات هسته ای ایران راه حل پایان دادن به بحران کره شمالی Sun Sep 10 11:33:13 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سوریه دارای چهارمین ارتش قوی عربی شناخته شد Tue Apr 25 11:16:12 IRDT 2017
پول نیوز پسته، بادام و گردو در مرز کیلویی 100 هزار تومان Sat Aug 25 12:37:30 IRDT 2018
صراط آنزیمی که شاید مانع پیری شود! Wed Dec 13 14:04:34 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی مه رقیق و کاهش دید افقی به کمتر از چهار کیلومتر در کردستان/ وارونگی هوا در سنندج Mon Jan 02 14:16:00 IRST 2017
تدبیر واکنشی به روایت اخیر موسوی‌خوئینی‌ها از خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی Tue Jul 18 11:17:43 IRDT 2017
ورزش 3 مشکل بازیکن استقلال خوزستان جدی نیست Tue Feb 14 13:36:00 IRST 2017
ایسکانیوز هشدار دانشگاه پیام نور به متقاضیان دوره‌های فراگیر Sun Sep 24 12:58:00 IRST 2017
عصر ایران تصاویر دیدنی از دنیای حیرت‌ انگیز زنبورها Wed Jul 26 11:31:01 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری دهمین جشنواره شعر انتظار استان مرکزی Mon Apr 03 11:21:12 IRDT 2017
ساعت24 مطالبه مردم و رهبری از مسئولان تمرکز بر تولید و اشتغال است Mon Mar 20 14:35:00 IRST 2017
پارسینه راز رسانه ای کردن قراردادهای بامدادی استقلال Sun Jun 03 08:27:02 IRDT 2018
ساعت24 سرلشکر باقری : نیروهای مسلح با اصلاح سبک زندگی، به عنوان الگوی سلامت عمل کنند Wed Apr 26 15:52:18 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان سیستم توزیع کالا در کشور ناکارآمد است/دولت فکری به حال افراد با درآمد ثابت کند Sat Sep 08 11:51:00 IRDT 2018
اقتصاد آنلاین تاکنون 65نفر به تب کریمه مبتلا شده‌اند Mon Jul 03 13:06:42 IRDT 2017
آفتاب ایران پیگیر لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت هستم Fri Apr 13 10:52:17 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تاثیر جنگ افغانستان بر روابط اسلام‌آباد - واشنگتن Tue Oct 24 16:19:22 IRST 2017
جام نیوز عکس/ هل دادن ماشین زندان توسط زندانیان در شیراز Sat Jul 29 22:49:00 IRDT 2017
تدبیر و امید داستان‌سرایی پزشک جعلی برای دوستی با زن ماساژور Tue Aug 29 01:20:01 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین به زودی هواپیماهای جدید ATR در فرودگاه پیام پرواز می‌کنند Tue Sep 18 19:33:48 IRDT 2018
پولی مالی اضافه شدن خدمات جدید به اینترنت بانک سینا Fri Jun 30 15:40:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم عراق|دیدار الحلبوسی و حکیم؛ تاکید بر ضرورت تشکیل دولتی قوی Tue Sep 18 20:08:26 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر افتتاح اولین مرکز اجتماع درمان مدار "TC" استان در شهرستان پارس آباد Wed Aug 16 19:48:20 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران سفر وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به قم Fri Apr 27 10:29:27 IRDT 2018
پارسینه سرمایه‌های سرگردان چرا به صنعت نمی‌روند؟ Sat May 26 06:33:46 IRDT 2018
پارسینه حضور یاس خواننده زیر زمینی، در یک سریال! Wed May 09 12:38:57 IRDT 2018
آفتاب نگرانی آمریکایی‌ها از ورود به یک جنگ بزرگ جدید Thu Feb 23 11:47:22 IRST 2017
بولتن نیوز 5 کشته و زخمی بر اثر واژگونی خودروی 206 Sat Apr 15 11:13:53 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر بازداشت 26 فلسطینی از جمله دو فرمانده حماس Wed Jul 18 15:21:23 IRDT 2018
صراط فتوای مراجع درباره ریختن زباله در مسیر عزاداری‌ها چیست؟ Sun Oct 01 20:51:44 IRST 2017
ایران آنلاین اسماعیل هنیه راهی قاهره شد Sun May 13 14:47:33 IRDT 2018
شبکه خبر کشت برنج با روش خشکه کاری Sat Sep 22 07:21:47 IRST 2018
پارس نیوز آیا موسسات بیمه مشمول پرداخت مالیات می‌شوند؟ Thu May 25 00:30:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا هوای پیغمبران خانه‎ را بیشتر داشته باشیم/ ضرورت تامین خدمات و زیر ساخت‎ها برای جامعه سالمند فردا Sat Feb 11 14:51:50 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران 8 هزار و 914 نفر در انتخابات شورای شهر تأیید صلاحیت شدند/ 18 اردیبهشت؛ آگهی داوطلبان تأیید شده توسط فرمانداری‌ها منتشر می‌شود Sat Apr 22 11:38:50 IRDT 2017
برنا برگزاری نخستین جلسه سازمان لیگ برتر واترپلو Wed Apr 19 10:01:16 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا زرگرپور: همکاران در دولت دوازدهم کارها را ادامه خواهند داد Wed Aug 30 15:22:51 IRDT 2017
یک ورزش شکست تلخ تراکتورسازی مقابل الغرافه به روایت آمار Tue Apr 17 21:09:31 IRDT 2018
عصر ایران از شعارهای هواداران آبادانی علیه هوری تا احترام به شهدای آتش‌نشان Sun Jan 22 19:11:03 IRST 2017
ورزش 3 مدافع باتجربه ذوب آهن به فولاد نرسید Thu Apr 12 12:00:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم وزیر صنعت، معدن تجارت وارد استان لرستان شد+ برنامه‌ها Mon Apr 24 10:36:29 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم آمار و اطلاعاتی از جام جهانی 2018 تا قبل از مرحله ی نیمه نهایی Mon Jul 09 14:24:02 IRDT 2018
ایسکانیوز یارانه‌ی تیرماه فردا شب واریز می‌شود Mon Jul 16 11:35:00 IRDT 2018
آریا اظهارات دیپلمات عربستانی درباره خبر خروج اعضای سفارت سعودی از بیروت Sun Nov 05 00:39:15 IRST 2017
اتاق خبر24 بازیگر سریال «کیمیا» ازدواج کرد Fri Sep 15 11:17:00 IRDT 2017
مشرق نیوز تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالاها Sat Aug 18 08:55:41 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر     انتقال 27 محکوم ایرانی از ترکمنستان به کشور Thu Nov 09 11:19:03 IRST 2017
خبرگزاری مهر هجدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات اول بهمن آغاز می شود Tue Jan 16 12:18:19 IRST 2018
العالم وزارت خارجه: اتحادیه عرب دوست و دشمن را اشتباه نگیرد Thu Mar 30 12:33:15 IRDT 2017
پایگاه خبری الف کویرنوردی در بلندترین تپه‌های شنی دنیا‎ Tue Apr 04 09:21:27 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر حمایت شرکت ملی پخش از رانندگان تانکرهای حمل سوخت Tue Sep 25 17:46:37 IRST 2018
خبرگزاری مهر امکان ادامه تحصیل مربیان دانشگاه آزاد Wed Jul 20 12:17:46 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم آسیب‌هایی که در بلایا نادیده گرفته می‌شود Sun Apr 23 14:47:14 IRDT 2017
میزان بازی رده‌بندی چیزی نبود که برایش برنامه‌ریزی کرده بودیم/ می‌خواهیم جام جهانی را در بهترین شکل ممکن به پایان برسانیم Fri Jul 13 18:18:12 IRDT 2018
پارس فوتبال جدایی این 4 بازیکن از استقلال قطعی شد! ؛ بنزین سبز منصوریان در حال نشت! Fri Jul 21 06:33:59 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم ضرورت تقویت روابط ایران و کرواسی در چارچوب اتحادیه اروپا Thu Mar 01 17:49:12 IRST 2018
خبرگزاری کتاب ایران رونمایی از عاشقانه‌های علیرضا بهرامی Tue Aug 29 15:32:38 IRDT 2017
آریا ارائه خدمات بانک ایران زمین به مددجویان سازمان بهزیستی Wed Jul 26 17:50:26 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اولین بودجه پیشنهادی ترامپ چالش­ جدی پیش رو دارد Wed Mar 29 15:03:06 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان بزرگداشت امامزاده قاسم(ع) برگزار شد Mon Jul 31 09:23:00 IRDT 2017
تدبیر و امید کنترل بخش قدیمی رقه در دست کردهای سوری Sat Sep 02 09:26:38 IRDT 2017
تدبیر و امید علی مطهری: باید عنوان "مصلح اجتماعی" را برای آیت‌الله هاشمی بکار ببریم/ مجلس و دولت بعد از حوادث اخیر نباید منفعل شوند/ ولایت فقیه تعطیلی عقل نیست/ از شعار دادن مردم و توهین مردم به مقامات نباید بترسیم Thu Jan 11 12:41:34 IRST 2018
فرارو واکنش "شورای امنیت" به تصمیم جنجالی ترامپ Sat Dec 09 10:59:38 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تقدیر سازمان دارالقرآن کریم از بانک پارسیان Wed Jun 28 17:09:44 IRDT 2017
پرشین خودرو /خبر/ نیم نگاهی به روزنامه ی دنیای خودرو+صفحه اول Wed Jul 05 03:20:00 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن افتتاحیه جشنواره سی و ششم فیلم فجر Fri Feb 02 00:19:10 IRST 2018
جام نیوز بیماران رانده شده ؛ 11 بیماری عجیب و نادر در ایران Thu Oct 04 15:26:52 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن «انگیزه»؛ راهی برای تحقق چشم‌اندازها در مؤسسات قرآنی/ بودجه محور نیست Tue Feb 21 11:56:35 IRST 2017
جهان نیوز "کرمان "بازهم تکان خورد Fri Jun 22 10:15:34 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی کشف 4 کیلوگرم شیشه در مهاباد Wed Feb 07 11:18:00 IRST 2018
خبرگزاری مهر ارتباط یک میلیون نفر با تبلیغات فرهنگی/تمرکز برتامین 75هزارجهیزیه Mon Jul 04 04:58:45 IRDT 2016
تهران پرس آداب روزه‌داری و احوال روزه‌داران در کلام رهبر انقلاب Tue May 30 04:49:00 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین عمان خواستار حفظ روند کنونی تولید نفت شد Sat Apr 21 16:10:16 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا وظیفه مسئولان نسبت به خانواده‌های ایثارگران قدرشناسی است Mon May 14 13:10:53 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران افتتاح طرح تجمیع انتقال آب کم فشار در بابلسر Sat Sep 01 12:20:01 IRDT 2018
میزان خرید بزرگترین فروشگاه اینترنتی خاورمیانه توسط آمازون Wed Mar 29 11:11:43 IRDT 2017
وطن امروز اخبار Wed Nov 15 00:00:00 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا اجازه بهره برداری سیاسی از مراسم فرهنگی را نخواهیم داد/ فیلم زندگی نامه «عطار» ساخته می‌شود Sat Apr 15 11:26:27 IRDT 2017
ایران آنلاین نگرانی وزیر کشور نسبت به بحران آب بیشتر از وزیر جهاد است Mon Sep 24 12:38:02 IRST 2018
آفتاب ایران رشد 10 درصدی صادرات تجهیزات پزشکی/تشریح اقدامات یکساله Sat Sep 01 08:30:07 IRDT 2018
ایران آنلاین سالار عقیلی و علیرضا قربانی در جام جهانی می خوانند Mon Apr 16 16:27:11 IRDT 2018
صبا ایران انتقاد یک اقتصاددان از رفتار دولت یازدهم در قبال یارانه‌ها Sun May 14 10:01:48 IRDT 2017
آفتاب جزئیات ساخت یک برج با 13 طبقه خلافی Tue Aug 15 12:16:45 IRDT 2017
آفتاب عباس: الحاق کرانه باختری تجاوز تمام عیار به حقوق ملت فلسطین است Tue Jan 02 11:26:03 IRST 2018
خبرگزاری مهر فعالیت 102 واحد صنایع معدنی در استان زنجان Wed Jul 19 09:20:17 IRDT 2017
پایگاه خبری الف با زبانی دعا کن که با آن گناه نکردی Mon Jan 29 16:46:00 IRST 2018
عصر ایران نشست خبری روحانی (عکس) Mon Apr 10 12:35:35 IRDT 2017
افکارخبر تهدید وحشتناک داعش علیه بلژیک Sat Mar 04 13:16:51 IRST 2017
واحد مرکزی خبر آبگیری دریاچه شاپوری خرم آباد با حضور معاون رئیس جمهور Sat Mar 18 11:54:03 IRST 2017
ایران آنلاین رهبر انقلاب اثر کارگردان فیلم ویلایی‌ها را ستود Thu Nov 16 12:56:21 IRST 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کانون های مساجد/ برگزاری مسابقات قرآنی ویژه کانون های مساجد در ماه مبارک رمضان Wed Jun 13 09:20:21 IRDT 2018