خبرگزاری فارس - Wed Apr 05 13:10:00 IRDT 2017 نمایش خبر

کُردها در مبارزه با داعش به جای آمریکا با ارتش سوریه هم‌پیمان شوند

نماینده کُرد پارلمان سوریه وابستگی مخالفان سوری در ژنو به آمریکا و ایادی منطقه‌ای آن را دلیل ناکامی مذاکرات خواند و گفت: کردهای سوریه به جای همکاری با آمریکا باید با ارتش سوریه در مبارزه با داعش هم‌پیمان شوند.

«عمر اوسی»، نماینده کُرد پارلمان سوریه و عضو هیات مذاکره کننده سوریه در ژنو پس از بازگشت از پنجمین دور مذاکرات سوریه در ژنو گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق به تشریح تحولات این نشست و نتایج آن پرداخت. 

                    ***متن کامل گفت وگو در زیر آمده است*** 

فارس: با وجود اینکه بندهای دستور کار ژنو 5 مشخص بود، اما ما شاهد هیچ پیشرفت واقعی در آن نبودیم دلیلش چیست؟ 

اوسی: گفت وگوهای ژنو همچنان سر خانه اولش است و هیچ پیشرفتی در پیدا شدن راه حلی برای بحران سوریه حاصل نشده و دلیلش این است که معارضان حاضر در ژنو، یک شریک ملی که ما به دنبالش هستیم نیستند و راهبردشان اجازه نمی دهد بتوانیم با آنها به توافقی بر سر اصول ملی که از بدیهیات همکاری ملی محسوب می شود، دست یابیم. 

معارضان خودشان تصمیم گیرنده نیستند آنها به تحریک کشورهای منطقه ای مثل قطر، عربستان و ترکیه و در پس آنها آمریکا، فرانسه و انگلیس حرف می زنند، بنابراین تفاهم ها همواره بین هیات دولت سوریه با استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل و نماینده این قدرت های بین المللی حاصل شده است. 

درست است که دور پنجم مذاکرات ژنو با دستور کار روشنی متشکل از چهار بند اصلی حکومت، قانون اساسی، انتخابات و مبارزه با تروریسم آغاز شد اما نبود شریک ملی برای گفت وگو با هیات دولت سوریه موجب شد که اصول دستور کار ژنو به طور جدی بررسی نشود. 

هیات ریاض شریک ملی هیات دولت سوریه در مذاکرات نیست 

هیات ریاض درکی از چگونگی روند فرایند سیاسی نداشته و قدرت تصمیم گیری بدون مشورت با حامیانشان را ندارند در ژنو 4 یک افسر ترکیه ای که مصطفی نامیده می شد در کنار هیات ریاض حضور داشت و آنها را از نزدیک مدیریت می کرد و قبل و بعد از نشست با دی میستورا به آنها سفارش می کرد که چه بگویند و چه کار کنند. 

2 مشاور انگلیسی و فرانسوی هم گزینه های انتخابی هیات ریاض را در ژنو مشخص می کردند و این برای همه مبرهن و روشن است حتی هیات ریاض هم منکر این قضیه نبوده و آشکارا از آن حرف می زند. 

رابطه معارضان ریاض با دشمن صهیونیستی نیز روشن است این معارضان شریک ملی نیستند که بتوانیم با آنها به تفاهم برسیم و گویی ما در اصل باید با حامیان بین المللی که به آنها دستور می دهند به تفاهم برسیم. 

دی میستورا در تقلای ماندن در منصب است 

هیات دولت سوریه در نشست ژنو 5 بر اصل مبارزه با تروریسم به عنوان اولویت دستور کار این نشست تاکید داشت اما دی میستورا تنها به دنبال یک منفعت شخصی و آن هم تمدید مهلت ماموریت خود بود از همین رو انعطاف پذیرتر شده بود و تلاش می کرد هیات دولت سوریه را برای موافقت با تشکیل تیم کاری مشترکی در تدوین قانون اساسی متقاعد کند به گونه ای که گروه هایی از مخالفان که شامل تروریست های هیات ریاض هستند مفاد آن را تدوین کنند. 

اما تلاش های دی میستورا ناکام ماند و گام های دی  میستورا تلاشی برای تکمیل تلاش هایی بود که در دور چهارم مذاکرات ژنو آغاز کرد تا به دبیر کل جدید سازمان ملل ثابت کند که لیاقت منصبش را دارد و توانسته نمایشی از گردهمایی هیات دولت سوریه با هیات مخالفان به راه اندازد. 

حضور تروریست ها با پاسپورت جعلی در ژنو 

از جمله مخالفان حاضر در ژنو تروریست هایی بودند که دستشان به خون ملت سوریه آغشته است و افتخار می کنند که افسران ارتش سوریه را با شمشیر ذبح کرده اند و با پاسپورت جعلی خود را به ژنو رسانده بودند. 

این قبیح و عجیب است که کشوری مثل سوئیس به تروریست ها اجازه داده با پاسپورت جعلی وارد خاک این کشور شوند به هر حال همه تلاش های دی میستورا در راستای منافع شخصی خودش است. 

ژنو می تواند موقعیتی برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه باشد اما پس از اینکه این راه حل آماده و مورد توافق قرار گرفت و عامل اصلی تاثیرگذار در این راه حل، پیروزی های ارتش سوریه و متحدانش در همه جغرافیای سوریه و همچنین تفاهم روسیه و آمریکاست. 

بنابراین احتمال می رود برگزاری نشست های ژنو همچنان ادامه داشته باشد اما هنوز هیچ پیشرفت واقعی حاصل نشده و در نیمه های مارس دور ششم آغاز خواهد شد و چه بسا بیش تر از دور دهم این نشست ها هم برگزار شود. 

تاثیر میدان نبرد بر پیشرفت مذاکرات ژنو 

فارس: هیات دولت سوریه بند مبارزه با تروریسم را اولویت کار ژنو قرار داده اما معارضان بند تشکیل دولت انتقالی را اولویت گذاشته اند با وجود این همه فاصله در اولویت ها آیا فکر می کنید امکان دستیابی به راه حل سیاسی از طریق مذاکرت ژنو وجود دارد؟ 

اوسی: تحولات میدان نبرد در کنفرانس های بین المللی خواه ژنو یا آستانه بازتاب خواهد داشت و البته بدون توافق آمریکا و روسیه راه حلی در کار نخواهد بود و در پی این توافق آمریکا به ایادی منطقه ای خود سفارش خواهد کرد که از تروریست های تحت حمایت خود در میدان نبرد و کنفرانس های بین المللی بخواهند که از خر شیطان پایین بیایند. 

در خصوص بند تشکیل دولت انتقالی بر اساس قطعنامه 2254 منظور از آن انتقال از حکومتی به حکومت دیگر و از یک قانون اساسی به قانونی اساسی دیگری است آن هم از طریق تشکیل دولت وحدت ملی جامعی که کمیته ای از آن برای تدوین قانون اساسی جدید نشات گیرد و انتخابات پارلمانی را بر اساس قانون اساسی جدید برگزار کند اما تا زمانی که قانون اساسی جدید تصویب نشود قانون اساسی کنونی در سوریه پیاده شود. 

هیات ریاض این ساز و کار را انتقال سیاسی می خواند و طبق سفارش سعودی ها و ترکیه ای ها معتقد است که به ژنو رفته تا کلیدهای شام را تحویل بگیرد. 

هیات ریاض می خواهد خود را وکیل و وصی سوری ها قرار بدهد و خواسته های آنها هم حول همین محور می چرخد در یکی از جلسات بشار جعفری، رئیس هیات مذاکره کننده دولت سوریه از جا برخاست و دستانش را در جیب هایش گذاشت و پرسید دی میستورا چه کار می کند؟ 

دی میستورا به مسخره جواب داد من به دنبال کلیدهای شام هستم تا آنها را به دستت بدهم و تو آن را به اراذل و اوباش بدهی و منظورش هیات ریاض بود. 

در نهایت، سوریه متحدانی قوی مثل ایران و روسیه دارد که با آنها مشورت، همکاری و هماهنگی سطح بالایی دارد و چاره ای ندارد جز اینکه در چنین نشست های بین المللی مثل ژنو یا آستانه حضور یابد. 

آمریکا به دنبال حضور دراز مدت در سوریه است 

فارس: نبود دولت جدید آمریکا در مذاکرات ژنو را چگونه توجیه می کنید و تا چه اندازه بر مذاکرات تاثیر گذار بوده است؟ 

اوسی: غیبت آمریکایی ها از صحنه دیپلماتیک در ژنو آشکار بود اما معنایش این نیست که آنها در ژنو نبودند تمرکز بیش تر آمریکایی ها امروز بر عرصه نظامی و میدان است. 

شمار نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه الجزیره سوریه و رقه بالغ بر سه هزار و پانصد نفر شامل افسران، مستشاران نظامی و نیروهای دریایی آمریکایی است. 

امروز آمریکا پایگاه های نظامی بزرگی در خاک سوریه احداث کرده پایگاه هایی در رمیلان، تل بیدر، کوبانی و این یعنی آمریکا برای ماندن طولانی مدت در سوریه نقشه کشیده است، طرح آمریکا در سوریه دست اندازی به منطقه الجزیره و رقه سوریه است تا از آن در مذاکرات استفاده کند. 

آمریکا از پشت پرده مذاکرات ژنو را مدیریت می کند و به ایادی منطقه ای خود سفارش کرده که مطابق میل آن در مذاکرات ژنو عمل کنند اما هدف آزادسازی رقه را دنبال می کند تا ترامپ این دستاورد را به نام خود ثبت کند از همین رو با نیروهای مدافع خلق کرد هماهنگی دارد. 

نشانه های تغییر سیاست آمریکا در قبال بحران سوریه وجود دارد نیروهای مارینز آمریکایی عملا بین نیروهای ارتش ترکیه با نیروهای ارتش سوریه در شمال سوریه جدایی انداخته تا مانع درگیری بین آنها شود کما اینکه نیروهای سپر فرات را از نیروهای سوریه دموکراتیک به همین دلیل جدا کرد. 

فارس: شما نماینده کردهای سوریه در هیات دولت سوریه بودید و هیاتی کردی هم در ائتلاف مخالفان بودند در همین حال حزب اتحاد دموکراتیک از مذاکرات حذف شده بود  با این حساب وضعیت حضور کردها در ژنو را چگونه ارزیابی می کنید؟ 

اوسی: کردهای سوریه بخشی از جامعه سوریه هستند که مثل دیگر طوائف سوری بخشی از آنها طرفدار دولت و بخشی معارض هستند اما اکثریت آنها حامی دولت هستند با وجود اینکه دولت سوریه اهمیت کافی به آنها نداد و از همین رو برخی از آنها به هماهنگی با آمریکا و غیر آن روی آوردند. 

شورای ملی کُرد هم که در هیات مذاکره کننده ریاض حضور داشت اخیرا از این هیات خارج شده است. 

آمریکا طرف قابل اعتمادی برای کردها نیست/ضرورت همپیمانی کردها با ارتش سوریه 

کُردهای سوریه نباید تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا بگذارند چون آمریکا در سر اولین دو راهی آنها را خواهد فروخت آمریکا همانی است که عبدالله اوجلان را دستگیر و آن را تحویل ترکیه داد. 

آمریکا دستور العمل خاصی برای کُردها ندارد این کشور می خواهد کُردها را برای پاکسازی خاک سوریه از وجود داعش و سپس اشغال این کشور به کار گیرد بنابراین کردهای سوریه باید با ارتش سوریه در جبهه واحدی علیه تروریسم باشند و نبود حزب اتحاد دموکراتیک در ژنو نیز به دلیل مخالفت ترکیه بود. 

فارس: آیا تشکیل هیات کردی واحدی که نماینده کردها باشد بهتر نبود آیا چنین امری را ممکن می دانید؟ 

اوسی: چنین امری دشوار است. 

فدرالی شدن سوریه ممکن نیست 

فارس: امروز شاهد درخواست برخی کردها برای فدرالی شدن سوریه هستیم امکان پیاده شدن چنین طرحی در سایه مخالفت دولت و معارضان را چه میزان می دانید؟ 

اوسی: طرح چنین ایده ای حق مشروع کُردهاست اما قضیه کردهای سوریه با همنوعان آنها در کردستان ترکیه، عراق و ایران متفاوت است مناطقی که کردها در آن زندگی می کنند مناطقی است که عرب ها و مسیحیان هم سکونت دارند بنابراین هیچ موافقت داخلی، منطقه ای و حتی بین المللی با این قضیه وجود ندارد و کشورهای همسایه چه ایران و چه ترکیه هم با فدرالی شدن سوره موافق نیستند. 

فارس: به نظر شما بهترین راه برای حل مساله کردها در سوریه چیست؟ 

اوسی: نظام مدیریت بومی در سوریه می تواند توسعه پیدا کند تا حقوق قومیت کرد هم تامین شود یا به گونه ای نوعی خودمدیریتی داشته باشند. 

فارس: در سایه حرف و حدیث ها از نزدیکی نبرد رقه به نظر شما امکان همپیمانی بین کردها و ارتش سوریه وجود دارد؟ 

اوسی: این همکاری در منبج و اطراف رقه صورت گرفته است، یگان های مدافع کُرد منطقه چندین منطقه از جمله روستاهای اطراف منبج را به ارتش سوریه تحویل دادند و هماهنگی های نظامی بین آن 2 به حکم اینکه دشمنی واحد دارند، وجود دارد با وجود اینکه یگان های مدافع کُرد به دنبال همکاری بیش تر با آمریکایی ها هستند و این یکی از بزرگ ترین اشتباهات آنهاست. 

فارس: آیا دولت آمریکا با چنین همکاری بین کُردها و ارتش سوریه در نبرد رقه موافقت خوهد کرد؟ 

اوسی: به نظر می رسد آمریکا احتمالا موافق این همکاری است و درخواست آن را بدهد بخصوص که نیروهای مارینز آمریکایی مانع درگیری نظامی بین کردها با ارتش سوریه بوده اند. 

فارس: شما رئیس طرح ملی کردهای سوریه هستید این طرح چیست و چه جایگاهی در صحنه کردهای سوریه دارد؟ 

اوسی: این طرح مورد محبوبیت بخش بزرگی از کردهای سوریه قرار دارد بخصوص که به واقعیت نزدیک تر و راه حلی میانه محسوب می شود. 

این طرح خواستار ادغام بیش تر کردهای سوریه در جامعه سوری و به رسمیت شناختن آنها در قانون اساسی است به گونه ای که حقوق فرهنگی آنها هم برآورده شود که از جمله آن حق آموزش زبان کردی به عنوان زبان ملی سوریه آن هم در چارچوب حفظ تمامیت و وحدت این کشور است. 

انتهای پیام/.
خبرگزاری فارس آماده‌باش دامپزشکی و محیط زیست درباره آنفلوآنزای پرندگان مشترک با انسان/ اقدامات سه‌گانه برای مقابله با شیوع ویروس Mon Feb 12 16:35:55 IRST 2018
خبرگزاری فارس نقدینگی 1445 هزار میلیارد تومان شد Wed Feb 07 10:49:49 IRST 2018
خبرگزاری فارس سفرهای استانی؛ مرگ تدریجی یک رویا / پایش و پویش در حد شعار باقی ماند! Mon Oct 09 09:52:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس حمله ببر وحشی به خودروی گردشگران Sat Dec 08 00:01:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس جزئیات پیشنهاد مجلس برای اشتغال در روستاها/ هنوز دغدغه‌ها برطرف نشده است Mon Jul 03 09:58:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مشکلات جدی ماکروویوها برای محیط زیست/ دی اکسیدکربن مایکروویوها معادل 6.8 میلیون اتومبیل است Thu Jan 25 11:15:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس نقش معلم در آموزش و پرورش باید بازخوانی و دگرگون شود Wed Apr 18 19:46:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ادعای نفوذ جدید به اطلاعات مشترکان یک اپراتور موبایل این بار از حساب اینترنتی Sat Feb 18 12:29:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس شکست سنگین و خانگی حریف استقلال Sat Mar 04 21:18:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس وزارت صنعت و نفت از عوامل نا به‌سامانی بازار پتروشیمی هستند Wed Sep 26 10:52:42 IRST 2018
خبرگزاری فارس مدارس نوبت بعدازظهر همدان تعطیل شد Sat Mar 09 11:21:28 IRST 2019
خبرگزاری فارس مشکل بیمه‌ خبرنگاران صدایی که شنیده نشد/ مسؤولان خود را به خواب زده‌اند! Tue Aug 08 10:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس 6 میلیون نفر در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند/ تولید مسکن از طرح جامع بسیار عقب است Fri Dec 08 12:16:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس یادداشت معنادار «خط حزب‌الله» درباره احمدی‌نژاد Thu Feb 15 13:20:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس مظلومی: در حال ثبت قرارداد با پدیده هستم Wed Feb 01 14:25:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نوبت صبح دومین روز از اجلاسیه خبرگان رهبری برگزار شد Wed Sep 20 15:09:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس شماره 175 «فیلم نگار» منتشر شد Sat Jun 24 12:06:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس افزایش زیاد قیمت بنزین مهار تورم را خدشه‌دار می‌کند Mon Dec 18 07:44:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس این ربات سبزیجات می‌کارد+تصویر Sat May 04 10:55:47 IRDT 2019
خبرگزاری فارس طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تصویب شد Wed Aug 01 10:49:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس اتحاد ایران، سوریه و ترکیه علیه اسرائیل به سادگی میسر است Mon Oct 02 17:27:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نیروگاه 6 مگاواتی برق با حضور وزیر نیرو در قم افتتاح شد Thu Oct 11 10:14:25 IRST 2018
خبرگزاری فارس دردسرهای مصوبه دقیقه‌ نودی نعمت‌زاده برای شریعتمداری؛ از هرج و مرج در بازار تا جنگ قیمتی تولیدکنندگان Sun Aug 20 14:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس سیطره نیروهای آمریکایی و اماراتی بر میادین نفت و گاز در جنوب یمن Sun Aug 06 18:13:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس فیلم/گلزنی جهانبخش مقابل تیم سابقش Sun May 07 18:09:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تورنمنت رومانی تنها گزینه کادر فنی کشتی فرنگی پیش از مسابقات جهانی Tue Jul 11 01:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رهبری چند بار باید بگویند «این عمار»؛ باید تکان بخوریم/بسیاری از اوقات فتنه‌گر را نه می‌توان اعدام کرد و نه رها/می‌گویند چرا روی موشک می‌نویسید «مرگ بر آمریکا»، پس چه بنویسیم Tue Jun 27 19:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس حوزه «رفاه و اجتماعی» درحاشیه قرار دارد Mon Jul 23 14:30:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس زمین‌لرزه شمال خوزستان را لرزاند Tue Jul 11 02:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برگزاری نشست فوق‌العاده فراکسیون امید برای حل بحران ریزگردها Sat Feb 17 16:16:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس اختلاف پیمانکاران علت تاخیر در اتمام پروژه محور بافق- یزد Fri Aug 18 15:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ترکیب العین برای بازی با استقلال مشخص شد Tue Mar 12 17:49:48 IRST 2019
خبرگزاری فارس صفحه نخست روزنامه های امروز Sun Feb 18 07:18:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس فرودگاه پستی پیام مسافربری می‌شود/ بخشی از سیاست‌های پرداخت موبایلی برای اجرا نهایی شد Sun Jul 30 12:05:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نخستین گروه حجاج گیلانی وارد فرودگاه رشت شد Mon Sep 11 18:54:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برقراری نظم در کلاس درس مهمترین چالش معلم است‌ Tue May 01 09:34:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس وظیفه طلاب مطالبه‌گری است Wed Mar 13 17:30:03 IRST 2019
خبرگزاری فارس بگومگوی رجال در هنگامه قحط‌الرجال/همه چالش‌های انتخاب شهردار و کابینه دوم روحانی برای اصلاح‌طلبان Mon Jul 17 13:57:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس روزشمار نابودی اسرائیل در نیروی زمینی ارتش به صورت تقویم درآمده است Sat May 12 14:42:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس نخستین دور گفت‌وگوی ایران و روسیه در حوزه زن و خانواده برگزار می‌شود Thu Sep 07 14:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس قالیباف با توجه به سوابق و برنامه ها می تواند وضعیت فعلی را به نفع مردم تغییر دهد Thu May 11 14:54:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس معدوم‌سازی 124 تن موادغذایی غیر بهداشتی در مشهد Wed Jul 05 15:22:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس نمایش فیلم «نقطه کور» در زوریخ Wed May 31 14:45:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس مدارس تبریز فردا هم تعطیل شد Mon Dec 18 20:00:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس نادر دست‌نشان سرمربی تیم فوتبال خونه به خونه بابل شد Wed Jan 25 22:06:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اتحادیه اروپا، سوریه را به تحریم‌های اقتصادی جدید تهدید کرد/ درخواست بروکسل از ایران و روسیه برای خلع سلاح شیمیایی سوریه Sat Apr 14 17:19:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس قدرتمندی ایران در 3 فناوری پیشرفته Wed Dec 19 06:30:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس رئیس جمهور ازبکستان عازم قزاقستان شد Wed Mar 22 21:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جزئیات افتتاحییه مسابقۀ کتاب و زندگی اعلام شد Sat Sep 02 14:17:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کاهش 50 درصدی تصادفات جاده‌ای در سمنان Sat May 04 14:20:50 IRDT 2019
خبرگزاری فارس بررسی نسبت اخلاق و سیاست در رویکرد تطبیقی دانشمندان غربی و مسلمان Wed Jan 17 00:36:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ترتیل صفحه 60 قرآن با صدای استاد «پرهیزکار»+دریافت Wed Mar 01 08:05:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس اورژانس حیات‌وحش به‌زودی در کرمان راه‌اندازی می‌شود Sat Oct 14 14:56:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 12بهمن Wed Feb 01 01:04:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مرمت بافت تاریخی فرومد پایان یافت Thu Apr 04 11:55:26 IRDT 2019
خبرگزاری فارس یک روز با خوب و بد یک مدرسه روستایی Tue Feb 05 07:35:00 IRST 2019
خبرگزاری فارس عسگری: با کسب مدال طلا جواب اعتماد هروی را دادم/ تلاش کردم چون دلم روشن بود Wed Jul 19 10:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برد خانگی فرش‌آرا بعد از 2 هفته ناکامی Fri Dec 15 22:37:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس برگزاری همایش دوچرخه سواری بسیجیان زرند Tue Jan 31 16:32:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس داور بحرینی دیدار استقلال خوزستان با الهلال عربستان قضاوت می‌کند Mon May 15 10:17:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس استوریج، گزینه وستهام برای جانشینی اندی کرول Sun Mar 12 15:01:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس 11 کلینیک مددکاری در زنجان فعال است Sun Mar 31 09:47:00 IRDT 2019
خبرگزاری فارس برنامه روز دوم رقابت‌های تیراندازی جام جهانی هند مشخص شد Fri Feb 24 18:47:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات/ از شکسته‌شدن انحصار تعیین اعضای هیأت نظارت تا تشکیل دبیرخانه دائمی Mon Apr 09 10:59:37 IRDT 2018
خبرگزاری فارس یک خودرو تعدادی از معترضان به تجمع نژادپرستان در ویرجینیا را زیر گرفت Sat Aug 12 22:22:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تشریح چگونگی تولید دارو در ایران/ لزوم توجه به مقوله نظارت در تولید دارو Sun Sep 24 15:22:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کشفیات 64 درصدى انواع مواد مخدر از طریق اقدامات اطلاعاتى/ اشتغال 7 هزار نفرى بهبودیافتگان از اعتیاد در سال96 Sun Apr 08 16:13:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس 1370 نفر موفق به اخذ گواهینامه مدرس آموزش خانواده شدند Mon Feb 12 16:53:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ارسال کمک‌های جمع‌آوری شده توسط بسیج دانشجویی امام صادق (ع) به مناطق زلزله‌زده Sat Nov 18 11:49:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس استقبال شبانه اصفهانی‌ها از نخستین دیدار سپاهان/ رخصت پورغاز از دایی Fri Jul 28 21:07:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس الاهلی برای دیدار با استقلال آماده است/ هواداران اماراتی باید به ورزشگاه بیایند Mon Feb 20 11:39:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس مرادی: به محل برگزاری مسابقات وزنه‌برداری اعتراض داشتیم/ رکوردها نشان داد باید بیشتر کار کنیم Wed May 17 19:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ضمانت اجرای انتقال آب از سرچشمه‌ها متوجه محیط زیست است/ اختصاص 100میلیارد تومان برای تغییر پوشش مقره‌ها در خوزستان Tue Feb 14 01:22:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس کاظمی: با رفتن آندو و نریمان‌جهان چیزی از دست ندادیم/برای برد می‌رویم ما را می‌بازانند Thu Jan 26 18:07:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس دیدار معاون هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی با جمشید مشایخی Wed Feb 14 14:05:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس جمنا رویکردی متفاوتی با دیگر گروه‌های سیاسی دارد Sun Apr 23 11:56:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جزئیات درگذشت مرحوم «عارف لرستانی» Sat Apr 15 11:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس حضور تیم‌های بهداشت و درمان مسجد مقدس جمکران/ برگزاری مانور در بیستون کرمانشاه Wed May 03 16:41:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اینیستا: اشتباهاتمان تکرار شود، یووه سخت‌تر از مالاگا تنبیه می‌کند Mon Apr 10 09:24:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جنگ میان قدرت‌طلبان دنیا و جمهوری اسلامی جدی است/ انقلاب تمام شدنی نیست Sat Feb 10 22:09:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس روایت نماینده شیراز از برخورد عجیب بانک با کشاورز بدهکار! Thu Feb 09 12:03:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس تأثیر سرمایه اجتماعی بر ایجاد خلاقیت در دانشجویان Sun Jan 14 00:57:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس ما دیگر جوابی برای فرهنگیان نداریم/ بنیاد شهید نامه‌های مرجوعه را پیگیری کند Mon Feb 27 14:52:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس وزیر آموزش و پرورش باید قدرت ایجاد تحول در این وزارتخانه را داشته باشد/ سند تحول در حال خاک خوردن است Wed Aug 09 10:14:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تاثیر افزایش سن بر کاهش شنوایی Wed Apr 26 10:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» ترجمه شد Wed Jul 11 12:07:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس آمادگی سازمان انتقال خون برای پاسخ دهی به فریضه نذر و اهدای خون زائران Tue Nov 07 12:54:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس ربط دادن مقاومت در برابر عربستان به ایران نیرنگ سیاسی است Thu Feb 02 20:57:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس چراغ‌های دوچرخه‌تان را بپوشید Sat Mar 09 10:05:11 IRST 2019
خبرگزاری فارس سئول باید سلاح اتمی داشته باشد Sat Aug 12 18:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس خشونت‌های خانگی در کشور روند رو به رشدی دارد Sat Apr 15 15:14:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اجازه به شرکت‌های تابعه وزارت راه بابت واگذاری منافع بهره‌برداری اراضی تا 30 هزار میلیارد ریال Sun Dec 10 13:41:54 IRST 2017
خبرگزاری فارس نحوه توزیع و عرضه تجهیزات پزشکی مشمول دریافت ارز با نرخ رسمی؛ به زودی اعلام می‌شود Sat Aug 11 15:56:14 IRDT 2018
خبرگزاری فارس تمرینات تیم ملی از امروز به صورت غیررسمی آغاز شد/ 9 بازیکن زیر نظر مرد پرتغالی Sun Mar 12 14:25:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس طیبی: چرا برای بازیکنی که تخلف کرده کارت بازی صادر می‌شود؟ Tue Feb 21 18:36:00 IRST 2017
خبرگزاری فارس یانکی ها عقب می نشینند! Mon May 22 00:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس درآمد هنگفت آمریکا از جریمه بانک‌های بزرگ به بهانه‌ها مختلف/320 میلیارد دلار در 10 سال Sat Aug 12 12:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اردوی پایانی تیم ملی والیبال نشسته آغاز می‌شود Wed May 31 09:51:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پرونده فرمان مهاجرتی ترامپ را در دیوان عالی آمریکا پیگیری می‌کنیم Fri May 26 03:56:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس برگزاری اولین دوره «جهادگر شهید محسن حججی» با موضوع توانمندسازی گروه‌های جهادی Wed Sep 06 10:26:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران شفاف سازی ابهامات درباره مدارک تحصیلی مسئولان در برنامه دورهمی + فیلم Sat Feb 24 10:38:22 IRST 2018
ایسکانیوز دومین کنگره جمعیت جوانان ایران اسلامی روز چهارشنبه برگزار می شود Sun Jan 14 12:02:41 IRST 2018
ایران آنلاین «حشد شعبی» تلاش داعش را ناکام گذاشت Sat Sep 08 13:00:49 IRDT 2018
عصر ایران ترامپ انفجار در سن پترزبورگ روسیه را هولناک خواند Tue Apr 04 07:21:00 IRDT 2017
بولتن نیوز «الخلیل» هم در دست یهودی‌سازی است Sun Sep 10 12:57:04 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو آقای فاضلی باید به رای مردم احترام بگذارد/ ریاست غیر قانونی علی فاضلی با همکاری دولتی‌ها/ از رسانه‌ها متوجه شدم تفاهم‌نامه‌ای میان اصناف و وزارت کشور منعقد شد Sun Jun 24 13:03:31 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دو دلیل بیرانوند برای نترسیدن از کریس رونالدو! Tue Dec 05 22:02:04 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران 420 هکتار از اراضی دولتی جنوب سیستان و بلوچستان رفع تصرف شد Sat Jan 28 20:11:04 IRST 2017
خانه ملت گردشگری سلامت به ساماندهی نیاز دارد Fri Jul 21 13:11:00 IRDT 2017
تهران پرس تکذیب مرگ دو نفر در سقوط تله‌کابین رامسر/ هفت عضو یک خانواده کرمانی مصدوم شدند/ اسامی مصدومان Sun Sep 17 13:33:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران تداوم تیره روزی های شالکه با شکست پرگل مقابل مونشن گلادباخ Sat Mar 04 23:53:14 IRST 2017
تدبیر و امید یک گزینه دیگر برای جانشینی هیلی معرفی شد Wed Oct 17 10:40:31 IRST 2018
ساعت24 بیرانوند خیال هواداران پرسپولیس را راحت کرد! Thu Feb 14 19:14:40 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران فضیلت‌هایی که خداوند به ماه رمضان داده است Sat May 11 10:48:06 IRDT 2019
پارس فوتبال آخرین وضعیت ستاره پرسپولیس پس از تصادف با ماشین شخصی اش! Sun Apr 21 15:45:22 IRDT 2019
باشگاه خبرنگاران پیش بینی بارش باران و رعد و برق در خوزستان Thu Dec 27 18:20:28 IRST 2018
وزارت نیرو آغاز عملیات اجرایی و بهره‌برداری از 292 پروژه توزیع برق در استان مرکزی Sun Jan 29 20:08:00 IRST 2017
سراج 24 آخوندی: قیم مردم برای بازسازی مناطق زلزله زده نیستیم! Fri Nov 24 09:27:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران مقامات کویتی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به روحانی تبریک گفتند Sun Feb 11 13:52:18 IRST 2018
روزنامه قانون اخراج نعمتی اشتباه داورچینی بود Sat Nov 03 15:42:32 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران نام‌نویسی در کاروان‌های حج تمتع آغاز شد Sun May 14 10:03:51 IRDT 2017
جام نیوز چرا ماهمش فرت و فرت تحریم میشیم!؟ واقعا چرا؟ Tue Mar 07 13:05:25 IRST 2017
صنعت بیمه نمایی از پوستر فیلم با بازی شهاب حسینی Thu Apr 13 12:24:06 IRDT 2017
روزنو مسیر اشتباه وحید امیری برای فشار به پرسپولیس! Sat Jul 21 08:30:02 IRDT 2018
ساعت24 صفحه اول روزنامه ابرارورزشی چاپ 16 اردیبهشت Sat May 06 01:25:46 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه امیرالمومنین(ع) مظهر اسماء و صفات الهی است Tue Apr 11 13:18:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر ساختار و عملکرد لابی‌ها در آمریکا؛تبانی مشترک با کاخ سفید Fri Dec 07 11:03:51 IRST 2018
جهان نیوز هزینه خرید اوراق بانک مسکن چقدر است؟ Wed Apr 10 15:43:52 IRDT 2019
ایران آنلاین واکنش تند ترکیه به «کار شرم‌آور» وزیر خارجه امارات Tue Dec 19 21:29:00 IRST 2017
آریا گزارش: پاسخ قاطعانه مقاومت به حمله هوایی صهیونیست‌ها در غزه Sun Jun 03 21:33:00 IRDT 2018
تدبیر 24 متقاضیان فاز 5 پردیس کماکان در انتظار خانه Wed Jun 13 08:39:12 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم کمرنگ شدن آجیل از سفره هفت سین Fri Mar 15 12:50:01 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد هشدار مسکو نسبت به پیامدهای منفی لغو برجام Fri Feb 09 23:32:29 IRST 2018
جماران 35 هزار نفر از مناطق عملیاتی مهاباد بازدید می کنند Wed Jul 11 15:35:06 IRDT 2018
انتخاب رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل: اگر لازم شود به لبنان حمله می‌کنیم / بن سلمان و رئیس شورای امنیت اسرائیل دیدار کرده‌اند Sat Mar 31 13:10:07 IRDT 2018
آفتاب تلاش منافقین برای افزایش فشار بر ایران با ایجاد صفحات جعلی در فیسبوک Wed May 22 15:54:31 IRDT 2019
خبرگزاری دانشجو یزدانی و نوری برترین کشتی گیران ایران در سال 96 Tue Feb 06 09:52:32 IRST 2018
جوان آنلاین زمان را برای اصلاحات بودجه و بانک از دست ندهیم Wed May 15 01:20:06 IRDT 2019
پایگاه خبری الف روحانی: آنهایی که به انتخابات ایران ایرادی دارند بهتر است انتخابات خودشان را اصلاح کنند Tue Mar 07 11:04:40 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو حماس، امتداد طبیعی طرح مقاومت است Thu Dec 14 16:27:51 IRST 2017
عصر ایران درخواست وکیل آسانژ از سوئد برای لغو حکم بازداشت Wed May 03 13:52:41 IRDT 2017
خبر خودرو تبریک ترامپ برای تولد نوه 6 ساله‌اش Mon Oct 22 14:54:53 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم کریم بوستانی: جدایی من از استقلال خوزستان به خاطر ترس از سقوط نبود Wed Feb 27 14:45:46 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی قائم مقام حزب اعتماد ملی:روحانی بهترین گزینه برای ریاست جمهوری است Thu May 18 07:43:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی ابتلای افراد به بیماری‌های وحشتناک Fri Sep 07 04:01:04 IRDT 2018
خبرگزاری شبستان بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی ممنوع شد Tue Jul 24 09:03:00 IRDT 2018
تدبیر 24 ترلان پروانه و مربی سوارکاری‌اش+عکس Sat Oct 20 09:25:34 IRST 2018
افکارخبر ایفای نقش پندار اکبری در نمایش پدرش Sun Aug 13 14:41:51 IRDT 2017
آفتاب ایران ویژه برنامه های صداوسیما برای جام ملت های آسیا Sat Jan 05 19:01:05 IRST 2019
خبرگزاری مهر مدیرعامل و سرمربی جدید نساجی به زودی معرفی می‌شود Mon Dec 31 18:27:25 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ترامپ به دنبال از بین بردن اتحاد بین اعضای اوپک Fri Dec 07 11:27:13 IRST 2018
فردا بررسی «امنیت انتخابات» در دبیرخانه شورای امنیت ملی Tue Jan 03 11:04:58 IRST 2017
بولتن نیوز واردات نفت چین از ایران درسال 2017 افزایش چشمگیری دارد Thu Jan 26 11:33:29 IRST 2017
پارس نیوز برانکو: در تهران از الریان انتقام می‌گیریم Tue Mar 14 22:16:36 IRST 2017
فردا عکس: علی کریمی از کوره در رفت Thu Sep 14 22:36:20 IRDT 2017
598 تصاویر/ صفحه نخست روزنامه‌های 11 تیر Mon Jul 02 09:10:46 IRDT 2018
ایلنا منصور فریور در نیاوران می‌خواند Wed Dec 05 11:43:51 IRST 2018
صراط حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام Sat Jan 19 11:47:23 IRST 2019
روزنامه آفتاب یزد درآمد روزانه 25 میلیون تومانی با خط خطی کردن اعصاب مردم Mon Apr 08 09:01:00 IRDT 2019
خبرگزاری مهر دانشجوی دانشگاه کردستان درگذشت Sat Jul 01 14:15:01 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد با قطعات موسیقی خود رینگتون بسازید Sat May 13 09:31:31 IRDT 2017
خرداد نیوز ماجرای عجیبی به نام «جشن طلاق» از کجا آمد؟ Sun Sep 03 14:35:06 IRDT 2017
دنیای معدن حضور ناظران ویژه کمیته اخلاق در دیدار استقلال و پرسپولیس Sun Feb 12 11:48:00 IRST 2017
جام نیوز عزاداری هیئات مذهبی در ظهرعاشورای حسینی حرم مطهر رضوی Sun Oct 01 14:48:39 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن غرفه الازهر با آثاری از قدس در نمایشگاه قاهره Wed Jan 24 17:06:57 IRST 2018
اخبار بانک حمایت بیمه پارسیان از نمایشگاه تجهیزات فرودگاهی Sun Sep 17 18:12:07 IRDT 2017
خبرگزاری کتاب ایران کتابگردی سبب پویایی صنعت نشر و مطالعه/ مخالف ترجمه از زبان دوم هستم Thu Nov 23 13:53:31 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو آغاز تبلیغات کلیه نامزدهای صلاحیت‌شده شوراها و مجلس Thu May 11 14:54:26 IRDT 2017
ایلنا الحریری بازنگردد، به قوانین بین‌المللی مراجعه خواهیم کرد Wed Nov 15 09:40:00 IRST 2017
فردا مخدوش کردن پلاک خودرو چه مجازاتی دارد؟ Thu Mar 07 10:04:05 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم دشمن به‌دنبال اجرای طرح تحریف گفتمان امام خمینی(ره) است‌ Thu Mar 02 20:05:29 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم خوزستان| در نخستین روز هفته دولت مسولان پای درد دل مردم نشستند Sat Aug 25 17:31:25 IRDT 2018
نامه نیوز معلم اخلاق احمدی‌نژاد به توییتر بازگشت /عکس Fri Jan 26 21:27:45 IRST 2018
روزنامه کیهان نشت نفت راز سرقت را فاش کرد! Tue Dec 11 20:15:19 IRST 2018
خبرگزاری مهر علی کریمی اخلاق عجیب و غریبی دارد/ او تک روی می‌کند! Mon Oct 02 10:54:53 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران آینده بورس در سال 98 چه خواهد شد؟ Mon Mar 11 14:09:36 IRST 2019
خبرگزاری نسیم صحبت های حجت الاسلام عالی پیرامون اراده حضرت عیسی (ع) Wed Apr 04 13:07:03 IRDT 2018
پارسینه مکاتبات عجیب برای صدور مجوز صادرات یک کالای ممنوعه +اسناد Mon Apr 29 11:20:47 IRDT 2019
پایگاه خبری الف ادعای وزیر دفاع سابق انگلیس دربارۀ ایران و قطر Sat Jul 08 12:34:47 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن کتاب «معیشت پرهیزکارانه» به چاپ رسید Thu Jun 07 15:33:38 IRDT 2018
خبرگزاری شبستان لاریجانی رکورد شکنی وزنه‌برداران کشورمان را تبریک گفت Sun Nov 11 11:30:00 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد آغاز بکار اولین قطار هیدروژنی جهان در آلمان Tue Sep 18 12:48:06 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران باشگاه سپیدرود رشت در آستانه واگذاری Sat Nov 25 22:53:55 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی فراخوان آموزش تسهیلگران اقتصادی - اجتماعی اعلام شد Wed Apr 10 18:06:00 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر درخواست پمپئو برای هماهنگی بیشتر لندن با واشنگتن Wed May 08 23:57:27 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر خوزستان نیازمند توجه + فیلم Wed Feb 22 18:08:38 IRST 2017
بهار نیوز روزنامه های سه شنبه 30 خرداد Tue Jun 20 10:03:09 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان درخواست برای بازنگری دستمزد سال 97 /شورای عالی کار هفته آینده جلسه دارد Wed Jul 18 07:09:00 IRDT 2018
ورزش 11 رسمی؛ پرسپولیس قطعاً در آزادی میزبان خواهد بود Mon Aug 13 17:12:00 IRDT 2018
آفتاب ایران پیشگیری از مسمومیت با نور آفتاب با 6 گام سالم Sun Jul 23 16:06:04 IRDT 2017
ایلنا سینما و سینماگران ایران سیمرغ‌وار و امیدوارانه راه تدبیر را طی کنند Sun May 21 11:32:32 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران رایزنی با بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات کم‌بهره به فرهنگیان سیل‌زده Sat Apr 13 14:11:48 IRDT 2019
یک ورزش روزنامه روسی: ایران مثل تیم‌های عربی خواب‌آلود نبود Mon Jun 25 11:12:44 IRDT 2018
ایسکانیوز علت تلف شدن ماهی ها در دره خرگوشی گناوه چه بود؟ Sun Oct 29 11:00:43 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران آیا اجنه ‌قادر به ورود در زندگی شما هستند؟ Mon Dec 24 07:02:01 IRST 2018
خبرگزاری دانشجو پیشنهاد نصب تابلوی مشخصات بلوار کشاورز در جلسه شورای شهر Sun Dec 17 10:23:45 IRST 2017
مشرق نیوز گزینه‌های سرپرستی شهرداری تهران اعلام شدند Sun Nov 18 15:43:58 IRST 2018
زومیت چگونه خیلی حرفه‌ای به بازدید از نمایشگاه الکامپ برویم Thu Jul 20 22:19:00 IRDT 2017
ایسکانیوز افزایش مصرف گاز دراستان زنجان Mon Dec 11 23:01:40 IRST 2017
واحد مرکزی خبر افتتاح چندین طرح حوزه شیلات در دهه مبارک فجر + گزارش Wed Jan 23 16:13:59 IRST 2019