خبرگزاری بین المللی قرآن - Sun Mar 26 09:50:59 IRDT 2017 نمایش خبر

«فهلویات»، گونه‌ای از اشعار و ترانه‌های محلی بعد اسلام است

گروه فرهنگی: یک استاد ادبیات با اشاره به اینکه نوروزخوانی یا بهارخوانی گونه‌ای از آوازخوانی است که در ایران پیشینه زیادی دارد، افزود: این‌ها گونه‌ای از اشعار و ترانه‌های محلی بوده که بعد از اسلام به آنها «فهلویات» می‌گفتند.

فرزاد قائمی، استاد برجسته ادبیات، در گفت‌وگو با 
 خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، با اشاره به تعریف کلی از ادبیات شفاهی، اظهار کرد: در هر جامعه‌ای ادبیات شفاهی ارتباط مستقیمی با مراسم و آیین‌های اجتماعی دارد. اکثریت قابل‌توجهی از این مراسم و آیین‌ها ادبیات خاص خود را دارند، اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که باعث شده برخی از پژوهشگران در این‌باره راه افراطی طی کنند. 


 قائمی با بیان اینکه آیین‌ها و مراسم گوناگونی را که در میان هر قوم و ملتی وجود دارد را «فولکلور مراسمی» می‌نامند و آن را به سه دستۀ فولکلور موسمی یا تقویمی، فولکلور سوگ و فولکلور سور تقسیم می‌کنند، افزود: فولکلور موسمی یا تقویمی به مجموعۀ مراسمی گفته می‌شود که هر ساله کم‌ و بیش در تاریخ معینی برگزار می‌شود.


 وی فولکلور سوگ و سور را نیز آداب و مراسمی دانست که خانواده‌ها در سوگواری‌ها و شادی‌های خود اجرا می‌کنند، ادامه داد: هر یک از این بخش‌ها ادبیات ویژه خود را دارند. از میان این سه بخش، فولکلور موسمی و به تبع آن ادبیات همراه آن به‌ویژه در جامعه ایران بسیار متنوع و گسترده است، زیرا مردم ما هم براساس تقویم خورشیدی و هم مبتنی بر تقویم قمری آداب، مراسم و آیین‌های فراوانی اجرا می‌کنند.


 ادبیات شفاهی نوروز به فرهنگ پیش از اسلام مربوط می‌شود


 استاد برجسته ادبیات با اشاره به اینکه آداب و مراسمی که براساس تقویم خورشیدی برگزار می‌شود، ریشه در اعتقادات پیش از اسلام ایرانیان دارد، عنوان کرد: مانند جشن‌های نوروز، سده، یلدا، مراسم باران‌خواهی، مراسم کوسه، جشن‌های محصول و جز آن. آنچه که براساس تقویم قمری انجام می‌شود نیز مربوط به اعتقاداتی منبعث از دین اسلام است، مانند آداب و مراسم رمضان، مراسم محرم، نکته بسیار با اهمیت در این باره تداخل تعداد فراوانی از آداب پیش از اسلامی ایرانیان با اعتقادات دوره اسلامی است، مانند خواندن دعای مخصوص تحویل سال در عید نوروز یا برگزاری سفره‌های نذری که اساس آنها به فرهنگ ایران پیش از اسلام مربوط می‌شود.


 وی ادامه داد: اما برخی از آنها کاملاً با باورهای اسلامی مردم منطبق شده‌اند. آیین‌ها و مراسم موسمی فرهنگ مردم ایران همراه با انواع گوناگون ادبیات شفاهی برگزار می‌شوند.


 قائمی در خصوص تأثیر دین اسلام بر فرهنگ و ادبیات شفاهی نوروز با بیان اینکه جشن‌های نوروزی و مراسمی که در فرهنگ‌های مختلف در آغاز سال انجام می‌شود معمولا ریشه‌های کهن و اساطیری دارند، عنوان کرد: انسان‌های اولیه وقتی زمستان می‌شد و زمین می‌مرد و اجزای طبیعت در یک کدورت و تیرگی طولانی فرو می‌رفت احساس خطر می‌کردند.


 وی ادامه داد: انسان اولیه، چرخه زمان را نمی‌شناخت و نمی‌دانست پس از زمستان بهاری هست، و اطلاع نداشت که چرخه طبیعت اجزای خودش را متناسب با شرایطی که دارد تعمیر و بازسازی می‌کند.


 قائمی تصریح کرد: اولین آیین‌های نوروزی در فرهنگ‌های مختلف، آیین‌هایی بودند که با آرزوی پایان زمستان و با جشن آغاز بهار توام شده بودند. در فصول زمستان و فصول سرد و تاریک، آیین‌هایی برگزار می‌شد که آیین‌های عزاداری بود، مثل آیین «آکیتو» که در «بین‌النهرین» باستان انجام می‌شد و آیین سیاوشان که در ایران انجام می‌شد،و آیین‌هایی از این دست که نوعی عزاداری زمستانه بود.


 وی ادامه داد: در این عزاداری مردم برای طبیعت سوگواری می‌کردند و از خداوند یا خدایان در فرهنگ‌های نخستین درخواست می‌کردند که برکت از دست رفته طبیعت را به آنان بازگردانند.


 این استاد ادبیات با بیان اینکه وقتی زمین، رویش و سرسبزی و سر زندگی دوباره را جشن می‌گرفت، مردم نیز این تغییر را با شادمانی و جشن همراه می‌کردند ادامه داد: آیین‌هایی که در رابطه با نوروز انجام می‌شد، آیین‌های متفاوتی است که ما در اوستا جشن فروردین داریم. 


 آیین نوروز تکریم نیاکان و بزرگان است


 قائمی عنوان کرد: فروردین جمع فرور یا فروهر و در آیین‌های اولیه، به معنی ارواح نیاکان است و در اصل آیین نوروز نوعی تکریم نیاکان و بزرگان است.


 وی ادامه داد: در تقویم کهن که به آن تقویم یزدگردی می‌گفتند، سال 12 ماه و 30 روز داشت که جمعه آن 360 روز بود. در آن تقویم پنج روز باقی می‌ماند بین اسفند و فروردین که عملا جزء هیچ ماهی نبود، به این پنج روز، پنجه دزدیده می‌گفتند، که بعد از اسلام در عربی به آن «خمسه مسترقه» می‌گفتند.


 قائمی تصریح کرد: در غروب 30 اسفند، مردم دور هم جمع می‌شدند، آتش روشن می‌کردند و برای بازگشت ارواح پدران و مادران و درگذشتگان خود دعا می‌کردند و جشن می‌گرفتند، زیرا معتقد بودند ارواح نیاکان در این جشن 10 روزه از آسمان به زمین می‌آیند و با فرزندانشان این جشن را شریک می‌شدند.


 استاد برجسته ادبیات در ادامه اظهاراتش، عنوان کرد: از دوره اسلامی که تقویم یزدگردی به تقویم جلالی تغییر نام پیدا کرد، پنجه دزدیده از تقویم حذف شد و افروختن آتش از 30 اسفند به سه‌شنبه آخر سال منتقل شد و این سنت تا زمان حاضر حفظ شده است.


 وی با بیان اینکه از فردای آن روز که دقیقا روز اول خمسه بود، جشن 10 روزه فروردینگان شروع می‌شد و تا 5 فروردین ادامه داشت، تصریح کرد: از 6 فروردین جشن دیگری به نام نوروز بزرگ شروع می‌شد که مردم اعتقاد داشتند که در این روز خداوند اهورا مزدا کیهان را آفرید.


 قائمی در ادامه گفته‌های خود، افزود: در تقویم یزدگردی هر روز نام خاص خودش را داشت، نام اولین روز، روز خدای یگانه بود، در این روز مردم بر سرمزار درگذشتگان می‌رفتند، بر سر مزار آنها غذا می‌گذاشتند و معتقد بودند آنها در این شادمانی با فرزندانشان شریک شده‌اند.


 فهلویات؛ نوعی نوروزخوانی 


 وی اظهار کرد: نوروزخوانی یا بهارخوانی گونه‌ای از آوازخوانی است که در ایران پیشینه زیادی دارد، اینها گونه‌ای از اشعار و ترانه‌های محلی بوده که بعد از اسلام به آنها «فهلویات» می‌گفتند. فهلوی معرب پهلوی، خود واژه پهلوی یا پرتوی در اصل به معنی پارتی بوده، اصل زبان پهلوی به دوره اشکانی برمی‌گردد، منظور از «فهلویات»، اشعاری بود که به زبان‌های محلی در شرق و غرب ایران سروده می‌شد.


 استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: از نظر قالب این شعرها، ترجیع‌بند بوده یعنی بیتی داشت که تکرار می‌شد و شاه‌بیت بود، شعرها ترجیع‌بند ثابتی نداشتند و معمولا یا مفهوم مذهبی داشتند و یا در ستایش بهار و طبیعت بودند، از نظر وزنی، این شعرها «ایقاعی» بودند و وزن عروضی نداشتند، وزن «ایقاعی» یعنی وزن شعر با نوع خواندن کامل می‌شد.


 قائمی  در ادامه اظهاراتش تصریح کرد: اضافه شدن قرآن به سفره هفت سین، ورود دعاهای اسلامی، ورود اندیشه‌های اسلامی در مراسم نوروز بارز و مشخص است، اما خود شکل مراسم، ریشه‌های کهن دارد و ورود اندیشه‌های اسلامی در محتوای آن است، نه در شکل آن.


 این استاد برجسته ادبیات ادامه داد: پس از این‌که ایرانی‌ها به دین اسلام روی آوردند تغییرات زیادی در آیین‌های نوروزی شکل گرفت و ایرانی‌ها بر روی سفره‌های هفت‌سین قرآن، مهر و جانماز گذاشتند و بسیاری از شیعیان ایران نیز بر این اعتقادند که روز غدیرخم مصادف با نوروز بوده است.
  وی عنوان کرد: نوروز یکی از کهن‌ترین سنت‌های ایرانی است، امروزه بسیاری از پژوهشگران معتقدند، بزرگترین پایتخت سمبلیک ایران، تخت جمشید، بنایی بود که اولین بار برای مراسم نوروز ساخته شده، این نشان می‌دهد که نوروز در شکل‌گیری اجتماع و هویت جمعی، ایرانیان، نقش مهمی داشته‌ است.
خبرگزاری بین المللی قرآن تمرکز هشتمین جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران بر کیفی‌ شدن بازی‌های ملی/ رقابت ژنرال‌های بازی‌ساز کشور Tue Dec 04 16:33:24 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن بیانیه سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل به‌مناسبت گرامیداشت «یوم‌الله 9 دی» Sat Dec 29 12:14:29 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تداوم کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان کرمانشاه + عکس Tue Nov 21 12:02:55 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری همایش ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد در لنده Wed Jan 03 10:54:25 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نرم‌افزار موبایلی «فاطمیه» رونمایی شد Wed Mar 01 18:39:38 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن دیدار با خانواده شهدا پاسداشت ایثارگری‌ها است Wed Nov 21 16:22:33 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نخستین شکست اسراییل Tue Dec 18 11:02:49 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن آشنا نبودن با معارف دینی؛ آسیبی که جامعه را تهدید می‌کند Fri Jan 26 14:55:57 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن حافظان قرآنی، نگهبانان و حارثان قرآن هستند Wed Nov 28 10:57:21 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن رقابت 116 طلبه در مسابقات بین‌المللی قرآن و حدیث المصطفی Tue Feb 13 14:26:57 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن مراسم جزءخوانی قرآن کریم در بیست و هفتمین روز ماه مبارک رمضان در حرم شاهچراغ(ع) Tue Jun 12 17:04:43 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن سامانه خدمات ارزی محصولات فناوری کشور راه‌اندازی شد Sun Jul 15 13:15:08 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن استاندار چهارمحال و بختیاری درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت Tue Dec 25 20:41:23 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن پخش مستند «نمی‌زیمی» از سیمای مرکز قزوین Sun Jul 16 09:23:56 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن تشرف سالمندان به بارگاه منور رضوی در طرح «یا معین الضعفاء» Thu Oct 05 12:53:58 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن همزمان با نزدیکی سال نو، نمایشگاه بهاره در بجنورد برگزار می‌شود Sun Feb 19 13:31:34 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن فعالیت دغدغه‌مندان محیط زیست در هیئت‌های مذهبی Sun Sep 09 08:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن بررسی دعاوی مطروحه ایران و آمریکا در دادگاه لاهه در کمیسیون امنیت ملی Fri Aug 17 11:31:28 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن حوزه پژوهش جهاددانشگاهی می‌تواند در توسعه استان نقش آفرین باشد Mon Jul 31 23:59:01 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس حضور می‌یابد Sat Oct 20 14:06:36 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن گمانه‌زنی رتبه‌های برتر مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان/ رقابت تنگاتنگ ایران و الجزایر Wed Apr 25 05:48:45 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ترامپ: نیکی هیلی از دولت جدا می‌شود Tue Oct 09 21:06:20 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن دیپلماسی فعال ایران در بسیج افکار عمومی جهان علیه کشتار مسلمانان روهینگیا Sun Sep 17 09:14:04 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن بازدید وزیرکار از مناطق زلزله زده خراسان‌شمالی Sun May 14 14:31:37 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن «یک آیه، یک قصه» به آیات سوره حدید می‌پردازد Tue Jan 01 14:09:01 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری نشست شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی آموزش‌وپرورش یزد+عکس Thu Oct 25 21:28:06 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن چاپ کتاب «یک ماه خون گرفته 12» در آستانه فرا رسیدن ماه محرم Sun Aug 12 12:12:01 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تبیین نقش پلدختر به‌عنوان هویزه دوم در دانش‌نامه دفاع مقدس لرستان Fri May 04 10:51:30 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اختتامیه کارگاه آموزشی توسعه و عمران سازمان اوقاف کشور در مسجد نصیرالملک Wed Dec 06 16:12:32 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن کسری وام‌های ارزی با دلار 4200 تومانی Sun Apr 29 13:24:39 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ابتکار دانشجوی میبدی در تزیین ماشین عروس Thu Apr 27 17:04:38 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اجرای طرح «هما» در یزد Thu Aug 10 11:18:36 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن گزارش تصویری صبحگاه مشترک نیروهای مسلح لرستان Sat Oct 06 15:19:57 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن سیاست بدون برکت فرو می‌ریزد Mon Jun 19 12:38:50 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن تبعیت از ولایت فقیه ضامن بقاء انقلاب اسلامی است Mon Feb 05 09:28:33 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تشخیص بوی مواد منفجره با تراشه‌ای از جنس نرون‌های عصبی Tue Aug 29 19:09:40 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن انتصاب قائم مقام شبکه کودک Sun May 27 10:22:59 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نمایش اقتدار بسیجیان در همایش شکوه مقاومت ـ بیرجند Sun Nov 26 11:16:18 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن تشییع پیکر مداح اهل بیت خلیفه نبی فاتحی در سنندج Tue Oct 03 23:05:01 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن کرامت انسان ذاتی است/ تناسب نقش‌های اجتماعی با جنسیت از دید اسلام Mon Apr 09 14:09:52 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی در شهرستان نور Mon Jul 31 09:06:14 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن راه بقاى نعمت‌ها در کلام امام علی(ع) Sun Dec 24 08:36:52 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن آتشنشانان، با ایمان تا به آخر در پلاسکو می‌مانند Fri Jan 27 01:10:31 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن شب شعر «پاییز شاعرانه» در سنندج برگزار می‌شود Tue Dec 11 09:16:19 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن پاسخ به شبهات رسالت مهم روحانیت است Thu May 04 15:12:08 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن غرس 18 هزار نهال توسط دانش‌‌آموزان لرستانی Mon Mar 06 09:43:02 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مؤمن واقعی باید دنباله رو حق و ولی فقیه است Tue Sep 26 13:00:36 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن گردهمایی «عاشورائیان و دفاع مقدس لرستان»در خرم‌آباد Mon Sep 24 15:14:02 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن این گناه کبیره نام یک سوره در قرآن است Sun Jul 09 08:20:39 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن رونمایی از کتاب ششم استاد فرشچیان Fri Sep 22 07:54:29 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن جهاد دانشگاهی، وفاداری خود به نظام را ثابت کرده است Sun Aug 05 11:36:21 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن انتصاب معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد استان قم Tue Jul 31 11:07:51 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ثبت 15 وقف جدید در لرستان Sat Aug 11 11:21:08 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن سی‌وششمین مسابقات سراسری قرآن سپاه آغاز می‌شود Mon Feb 26 10:46:14 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ضیافت افطاری در شعبه امام حسن عسکری(ع) جامعةالقرآن برگزار شد Sun Jun 18 14:09:48 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن جزئیات گازسوز کردن 20 هزار خودروی سنگین اعلام شد Fri Nov 02 11:13:39 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نصب صلیب در محل ساخت مسجدی در آلمان Sat Mar 18 10:14:57 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن پشت میز نشینی و مدرک‌گرایی مانعی برای اشتغال جوانان است Sun Dec 23 14:57:29 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن مراسم دعای ندبه به‌مناسبت شهادت شهید امنیت در ماچیان Wed Jul 05 00:15:16 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن تشریح برنامه‌های رادیو در راستای طرح قرآن، کتاب زندگی 1452 Mon Nov 19 13:57:13 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن سهم اعتباری بیشتری را باید به پژوهش البرز اختصاص داد Sun Aug 20 15:15:43 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن افتتاح مؤسسه فرهنگی ــ قرآنی «شیخ عبدالرزاق ابونجمی» در خنج Sat Apr 21 15:58:24 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن خانه قرآن رمیله همچنان چشم‌انتظار یاری خیران است Tue Aug 01 14:31:18 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری 500 کرسی تفسیر قرآن در مساجد استان تهران Tue Jan 02 12:55:03 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن احداث 1850 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده خراسان شمالی  Thu Apr 19 16:40:13 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن وجدان بیدار جامعه، عریان بر روی صحنه تئاتر/توفیق نسبی نمایش متکی بر متن نمایشی و درخشش بازیگران Tue Jul 31 10:33:45 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نگاه به امر به معروف و نهی از منکر تخصصی شود Sat Feb 18 13:42:01 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن دستاوردهای مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران در نمایشگاه قرآن Tue Jun 06 09:27:02 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن جلسه دائمی «تفسیر قرآن» در یزد راه‌اندازی می‌شود Wed Jan 25 13:56:03 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن جشنواره ستارگان وحی جامعةالقرآن استان تهران و البرز برگزار می‌شود Thu May 18 11:18:17 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن جابجایی 920 هزار مسافر در ایلام در 6 ماهه‌ی اول سال Tue Oct 03 14:09:34 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن آخرین جزئیات افزایش تعرفه برق مشترکان پر مصرف Fri Oct 26 12:13:42 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن خدمت به خانواده‌های شهدا و ایثارگران توفیقی الهی است Sun Jan 01 10:32:25 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن نمایش مجموعه پوسترهای شناخت بهتر رئیس‌جمهور و نخست وزیر شهید Sat Sep 01 12:17:21 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن وجود 173 کتابخانه مخزن دار در مساجد خراسان‌شمالی Mon Dec 03 10:47:11 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن آغاز مجدد فعالیت فرهنگسرای شهید مدرس دزفول Tue Jul 18 13:12:47 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن دحوالارض؛ زمانی برای بندگی/ فرصت‌های طلایی زندگی‌ را از دست ندهید Wed Aug 08 08:48:44 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اعزام دو هزار مبلغ به مناطق محروم خراسان رضوی Sun May 06 13:31:46 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن علامه حسن‌زاده آملی از بیمارستان مرخص شدند Tue Mar 27 10:42:06 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نشست تخصصی «سبک زندگی مومنانه‌» در نمایشگاه قرآن برگزار می‌شود Mon May 28 16:19:23 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن قطعنامه‌ 598؛ تثبیت گفتمان انقلاب اسلامی و شکست القائات ضدایرانی Wed Jul 18 12:52:53 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نقش روحانیون لرستانی در دانش‌نامه دفاع مقدس تبیین شود Wed Jan 31 08:49:33 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن حمله انتحاری داعش به جنوب سامرا Tue Apr 17 12:06:43 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تمرکز بر انتخاب داوران متعهد در جایزه جلال Sat Sep 15 13:42:00 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تالار گفتگوی سیاسی در خراسان‌جنوبی راه‌اندازی شود Sun Aug 19 16:24:19 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اولویت‌های جرائم در مناطق مختلف لرستان مشخص شود/ لزوم توجه به آسیب‎های حوزه روستا Mon Jul 24 14:39:14 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن فعالان قرآنی خمین در بیت امام راحل تجلیل می‌شوند Fri Jan 27 00:50:15 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن خبرنگاران وجدان بیدار، چشم بینا و زبان حقیقت‌جوی جامعه هستند Tue Aug 07 14:12:45 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن سرپرست اداره قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش لرستان منصوب شد Fri Feb 23 09:40:50 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تنها راه حل درست و منطقی موضوع فلسطین مقاومت و مجاهدت است Fri Apr 06 15:26:47 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن بهره‌مندی از ظرفیت خیران در حوزه مهارت‌آموزی Wed Apr 11 21:07:50 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن زمینه‌های جامعه‌شناختی شکل‌گیری مناسک عزاداری/ چرا پروژه‌های اصلاح عزاداری در ایران شکست خورد؟ Thu Sep 27 14:38:15 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن آیین استقبال از پیکر مطهر 20 شهید دفاع مقدس از طریق مرز باشماق Sun Jan 22 13:08:15 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مناظره سیاسی در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد Tue Nov 07 21:58:13 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن حضور 7700 نفر در طرح اوقات فراغت در استان قزوین Wed Aug 15 10:38:53 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد Sun Apr 23 17:41:15 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری 200 جلسه گفتمان دینی در مراکز دانشگاهی کرمانشاه Sat Sep 23 14:05:35 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن پویش کتابخوانی «کتاب قهرمان» برگزار می‌شود Tue Nov 20 14:19:26 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نشست تخصصی «حضور و نقش بانوان در جامعه» برگزار شد + عکس Tue Oct 23 12:48:18 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن حضور 22هزار دانش‌آموز سمنانی در جشن شکرگزاری قرآن Tue May 30 11:14:23 IRDT 2017
آفتاب تصمیمات مهم در دیدار سرلشکرباقری و رئیس ستاد ارتش ترکیه Mon Oct 02 16:49:58 IRST 2017
خرداد نیوز چالش پروانه فعالیت حرفه ای برای باشگاه های فوتبال ایران Thu Aug 10 09:55:32 IRDT 2017
تدبیر و امید صداوسیما به نخبگان پشت نکند Wed Feb 07 12:04:27 IRST 2018
خرداد نیوز گزارش خبرگزاری قوه قضاییه از باقری درمنی: یعقوب میزانی، مجید باقری و محمود جزایری همگی از باقری درمنی دستور می‌گرفتند Mon Dec 17 14:31:56 IRST 2018
میزان چگونه خدا از عمل کم راضی می‌شود؟ Sun Jul 16 09:42:12 IRDT 2017
تی نیوز اسامی محرومان هفته بیست و هشتم لیگ برتر اعلام شد/زنده روح از گسترش فولاد محروم هفته بیست و هشتم Wed Apr 11 02:26:17 IRDT 2018
جام نیوز ثبت نام در سایت همسریابی 20 میلیون تومان آب خورد Tue Jan 09 15:20:57 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ملی‌پوش قایقرانی معلولان: تدارم تعطیلی اردوها به ما لطمه می‌زند Fri Jan 04 05:00:00 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران توزیع کتب کمک آموزشی در مدارس مناطق محروم Wed Jan 10 10:17:28 IRST 2018
همشهری آنلاین ارتش پاسخ تهدیدهای کشورهای مستکبر را با صلابت و اقتدار خواهد داد Mon May 01 17:47:16 IRDT 2017
ایران آنلاین دریافت جایزه سینه ویژن جشنواره مونیخ به فیلم سینمایی «رفتن» Sun Jun 25 13:05:07 IRDT 2017
پرس شیعه فقر عامل اصلی تروریسم برای سوء استفاده از بشریّت است Fri Apr 28 21:05:31 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران رویترز: کناره‌گیری تیلرسون به شرایط وزارت خارجه آمریکا بستگی دارد/ مواضع پمپئو بر ضد برجام توجه ترامپ را جلب کرده است Tue Dec 05 08:53:37 IRST 2017
ایران آنلاین کارگروه ویژه مناطق محروم در کمیته امداد تشکیل شد Sun Jan 28 14:59:24 IRST 2018
خبرگزاری نسیم 10 مقصد اول کالا‌های صادراتی ایران Wed Jun 20 20:34:01 IRDT 2018
رجا نیوز کشته شدن ده‌ها مزدور سعودی به دست نیروهای یمنی Sun Oct 28 12:01:41 IRST 2018
دفاع مقدس تصاویر/ خسارات زلزله در شهرستان سرپل ذهاب (3) Wed Nov 15 08:55:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر آزادی زندانیان جرایم غیر عمد دراستان Thu Jun 01 10:18:54 IRDT 2017
جوان آنلاین ناکار آمدی شرکت شهرک های صنعتی در همکاری با کارآفرینان Sun Feb 26 15:08:07 IRST 2017
ایسکانیوز درخواست ترامپ از بولتون برای دعوت پوتین Fri Jul 20 09:56:24 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران بر طرف شدن مشکل حاشیه نشینی در شهر‌ها باید مورد توجه جدی قرار گیرد Fri Apr 13 23:47:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تقویم خاموشی‌های برق آذربایجان شرقی تا پایان شهریورماه منتشر و می‌شود Mon Jul 02 17:28:53 IRDT 2018
میزان پیکانِ جلالی، آسانسور نشد/ ستاره‌ای که رو شد اما پرید! Sat May 20 08:00:01 IRDT 2017
افکارخبر مهران مدیری از ساخت فیلم جدید خبر داد Sat Sep 16 08:17:36 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر توزیع کالاهای احتکاری مکشوفه در آذربایجان شرقی Sat Aug 25 11:32:35 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم ویژگی‌های اقتصاد درون زا چیست؟/ درک مشکلات تولیدکننده اولین گام برای حل مشکلات کشور Fri Apr 06 11:27:03 IRDT 2018
افکارخبر نامزدهای جایزه بهترین های لیگ جزیره Fri Jan 05 15:23:24 IRST 2018
پارسینه بازار مسکن مصرفی امسال رونق می‌گیرد Tue Aug 01 14:53:53 IRDT 2017
جماران نماینده مجلس: دولت در بودجه 98 به معیشت مردم توجه ویژه دارد Thu Jan 03 11:04:52 IRST 2019
روزنامه آرمان روابط عمومی هک گوشی دخترجوان به بهانه شناخت قبل از ازدواج Sun Mar 12 03:30:00 IRST 2017
ساعت24 واکنش مشاور رئیس مجلس به حادثه تروریستی چابهار Thu Dec 06 13:39:17 IRST 2018
واحد مرکزی خبر خانه تکانی تاسیسات برق بوشهر؛ آمادگی برای فصل گرم Sat Apr 29 14:20:42 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر شش کشته و شانزده زخمی در سانحه قطار در دانمارک Wed Jan 02 12:45:10 IRST 2019
شفاف ارتش آمریکا به دستور ترامپ رژه می‎رود! Wed Feb 07 09:22:41 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم زورگیری با تبر در شمال تهران توسط مجرم سابقه‌دار Mon Dec 18 13:24:54 IRST 2017
آنا استاد علم اقتصاد: شرکت‌های دانش‌بنیان از بهترین مظاهر و مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی هستند Sat Mar 04 16:40:50 IRST 2017
خبرگزاری شبستان داغی بازار به بستنی رسید Tue Aug 21 12:48:00 IRDT 2018
انتخاب فیلم/ «ابر می‌بارد» با صدای همایون شجریان و بازی مهدی پاکدل Sat Oct 07 10:50:06 IRST 2017
ایران آنلاین مرد آبادانی قلب دختر کوچولو را با چاقو شکافت Sat Jul 28 09:05:19 IRDT 2018
روزنامه شهروند کاسبان زلزله نباشیم Sat Dec 30 03:30:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور 11 برابر شده است/ تبادل برق ایران با 7 کشور همسایه Wed Jan 16 15:38:32 IRST 2019
افکارخبر پیشنهاد برقراری آتش‌بس 30 روزه در سوریه Fri Feb 16 14:20:37 IRST 2018
آریا مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه Tue Jul 17 08:13:43 IRDT 2018
رجا نیوز در دیدار سناتور آمریکایی با سرکرده منافقین چه گذشت؟ Mon Apr 17 10:08:17 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد خلیج فارس مواج می‌ شود Wed Feb 14 10:24:18 IRST 2018
تدبیر و امید جهانگیری: انتخابات آزمونی برای اقتدار کشور و اعتماد به نظام و کارآمدی دولت است Sat Feb 25 17:44:59 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران تصویر "کَنه هیالوما" عامل اصلى تب کریمه کنگو Mon Jun 05 12:18:30 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا هدایت سازمان یافته برای تصرف جنگلها در سردشت وجود ندارد Sat Sep 01 11:09:20 IRDT 2018
پارس فوتبال تلاش می کنیم تا بتوانیم به عنوان 2 تیم اول جدول به مرحله پلی‌آف صعود کنیم Fri Jan 26 16:57:51 IRST 2018
آریا صنعت فرودگاهی ایران نگران تصمیم ترامپ نیست Wed May 09 09:37:57 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران شهیدی:درد و رنج 30 ساله جانباز قابل جبران نیست Thu Jul 27 17:44:14 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر دعوت بانوی ازنایی به اردوی تیم ملی تیراندازی جانبازان و معلولان Wed Jul 05 08:54:39 IRDT 2017
پایگاه خبری الف (2)// تماشای دیدار تیم‌های فوتبال ایران و مراکش - تهران Sat Jun 16 04:34:00 IRDT 2018
سراج 24 ایران با نسل جدید خود می‌تواند در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2019 تاریخ سازی کند Thu Jan 03 10:05:00 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد مرکل و سوسیال دموکرات‌ ها آماده "ائتلاف بزرگ" Mon Jan 22 10:55:36 IRST 2018
واحد مرکزی خبر تلاش دولت برای افزایش دستمزد و کاهش فقر Fri Jul 21 16:08:21 IRDT 2017
خبرگزاری مهر چالش انتخاب شهردار نخستین آزمون منتخبان پنجم شورای شهر Wed Jun 21 18:10:47 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه جنگ جدید آمریکایی و عربی علیه مقاومت در راه است/ آمریکا به دنبال جداکردن عراق از محور مقاومت است Wed Jan 16 10:57:00 IRST 2019
پایگاه خبری الف انتقاد روزنامه اطلاعات از موحدی کرمانی Mon May 29 07:45:58 IRDT 2017
نسیم بهاری بخشی از سخنرانی دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ ... Sun Dec 17 10:38:18 IRST 2017
خبرگزاری مهر نسبت به پدیده های معاصر جبهه نگیریم/ قیاس دوسالانه با جشنواره فجر Wed Sep 27 11:31:17 IRST 2017
برنا گونه نادر لک لک سیاه در سیستان مشاهده شد Tue Nov 13 10:16:10 IRST 2018
تی نیوز نوستالژیک؛ 10 گل برتر جام جهانی 2014 برزیل Sat Apr 07 16:11:13 IRDT 2018
تی نیوز تعلیق دو ساله آرای صادره در سی اُمین نمایشگاه کتاب تهران Mon Apr 16 20:30:51 IRDT 2018
افکارخبر راهیابی انیمیشن «اکتسابات انتسابی» به سه جشنواره جهانی Sun Aug 13 15:38:55 IRDT 2017
میزان در سال 88 سرقت در تهران 70 درصد افزایش یافته بود/ افزایش گشت های پلیس و احساس امنیت در تهران Wed Aug 09 10:07:12 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تور بین المللی دوچرخه سواری عمان Sun Feb 19 22:06:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران محکومیت رهبر تاتارهای کریمه به زندان از سوی روسیه Wed Sep 27 14:09:48 IRST 2017
تی نیوز از سرگیری حراج سکه در بانک کارگشایی Sat Apr 07 14:40:23 IRDT 2018
بنکر رفتار دارندگان دسته‌چک اصلاح می‌شود Mon Oct 02 13:21:45 IRST 2017
میزان توسعه شهری باید مبتنی بر مشارکت مردم باشد Sat Dec 15 16:06:01 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی امام جمعه کرمانشاه به دیدار 2 خانواده شهید کنگاوری رفت Tue Jul 31 16:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم بازبینان جشنواره تئاتر بسیج معرفی شدند Wed Jan 25 12:14:46 IRST 2017
جهان نیوز «ظریف» در دولت آینده وزیر امور خارجه می‌ماند Sun Jul 30 21:34:29 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ‎30 مصدوم در برخورد زنجیره‌ای اتوبوس و چند سواری Tue Oct 25 08:52:26 IRST 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی عدالت قاطعانه از وظایف مهم قوه قضاییه است Thu Jun 28 18:43:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر از توان موشکی مانند ناموس خود دفاع می کنیم Wed Jul 19 18:29:38 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران درب بسته خودروسازان به روی مشتریان + فیلم Thu Jun 14 00:02:11 IRDT 2018
اتاق خبر24 نتیجه کوتاه آمدن مقابل آمریکا! Sun Feb 04 14:47:00 IRST 2018
برنا گنج زاده راهی فینال مسابقات جهانی شد Tue Nov 06 20:32:07 IRST 2018
ساعت24 بن خواربار کارگران را زیاد کنید، سبد کالا پیشکش! Sat Dec 15 12:44:27 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا با پساب های تصفیه شده می توان 20 درصدآب کشاورزی را جایگزین کرد Wed Mar 01 16:32:26 IRST 2017
خبرگزاری نسیم کواچ در 3 راهی ترکیه،‌ روسیه یا ایتالیا Tue May 08 21:04:02 IRDT 2018
اتاق خبر کدام کالاها برای واردات از عراق مزیت دارند؟ Sun Apr 01 15:12:05 IRDT 2018
جام نیوز 50 میلیون ایرانی دارایی خود را از دولت جدا کردند Wed Mar 08 07:00:00 IRST 2017
آفتاب ایران قتل دختر 27 ساله +عکس | قرار ویدا با دوست خانوادگی به قتل انجامید Tue Nov 14 16:39:54 IRST 2017
تابناک پاسخ دبیر ائتلاف اسلامی زنان به سخنان «فائزه هاشمی»: دنبال بهره‌برادری سیاسی از مسأله زنان نیستیم Wed Feb 01 16:27:28 IRST 2017
جام جم آنلاین واکنش ایران به اتهامات اتحادیه اروپا Wed Jan 09 13:16:51 IRST 2019
خبرگزاری نسیم دنیامالی و تیمورتاش عازم هند شدند Sun Dec 16 16:13:06 IRST 2018
ساعت24 واکنش علی مطهری به ادعای حمایتش از احمدی‌نژاد در سال 84 Wed Apr 26 13:50:02 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران میزان باروری کلی خراسان جنوبی بیشتر از نرم کشوری Tue Jul 17 10:35:20 IRDT 2018
سراج 24 عکس/ مادرانه‌های روحانی Sun Aug 06 12:00:00 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تحقق 80 درصدی اهداف تعادل‌بخشی منابع آب Fri Aug 04 12:40:50 IRDT 2017
جام نیوز 10 کشته و زخمی در تصادف جاده ایرانشهر به نیکشهر +عکس Mon Nov 06 22:10:00 IRST 2017
تین 50 درصد راه‌های روستایی استان اردبیل مسدود است Sat Feb 18 10:02:33 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 64 مورد زمین لرزه در آذربایجان غربی ثبت شد Tue Jul 03 22:23:00 IRDT 2018
افکارخبر مصوبه پرحاشیه مجلس از برنامه ششم حذف شد Mon Mar 13 09:39:04 IRST 2017
بولتن نیوز بازداشت پنجمین مظنون انفجار منچستر Wed May 24 21:43:57 IRDT 2017
فردا مجری جوان ایرانی در مرز اسرائیل +عکس Sun Sep 24 13:38:23 IRST 2017
رخداد24 تحویل 21 هزار تخت بیمارستانی در دولت تدبیر و امید Thu Mar 09 10:15:00 IRST 2017