خبرگزاری بین المللی قرآن - Sun Mar 26 09:50:59 IRDT 2017 نمایش خبر

«فهلویات»، گونه‌ای از اشعار و ترانه‌های محلی بعد اسلام است

گروه فرهنگی: یک استاد ادبیات با اشاره به اینکه نوروزخوانی یا بهارخوانی گونه‌ای از آوازخوانی است که در ایران پیشینه زیادی دارد، افزود: این‌ها گونه‌ای از اشعار و ترانه‌های محلی بوده که بعد از اسلام به آنها «فهلویات» می‌گفتند.

فرزاد قائمی، استاد برجسته ادبیات، در گفت‌وگو با 
 خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، با اشاره به تعریف کلی از ادبیات شفاهی، اظهار کرد: در هر جامعه‌ای ادبیات شفاهی ارتباط مستقیمی با مراسم و آیین‌های اجتماعی دارد. اکثریت قابل‌توجهی از این مراسم و آیین‌ها ادبیات خاص خود را دارند، اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که باعث شده برخی از پژوهشگران در این‌باره راه افراطی طی کنند. 


 قائمی با بیان اینکه آیین‌ها و مراسم گوناگونی را که در میان هر قوم و ملتی وجود دارد را «فولکلور مراسمی» می‌نامند و آن را به سه دستۀ فولکلور موسمی یا تقویمی، فولکلور سوگ و فولکلور سور تقسیم می‌کنند، افزود: فولکلور موسمی یا تقویمی به مجموعۀ مراسمی گفته می‌شود که هر ساله کم‌ و بیش در تاریخ معینی برگزار می‌شود.


 وی فولکلور سوگ و سور را نیز آداب و مراسمی دانست که خانواده‌ها در سوگواری‌ها و شادی‌های خود اجرا می‌کنند، ادامه داد: هر یک از این بخش‌ها ادبیات ویژه خود را دارند. از میان این سه بخش، فولکلور موسمی و به تبع آن ادبیات همراه آن به‌ویژه در جامعه ایران بسیار متنوع و گسترده است، زیرا مردم ما هم براساس تقویم خورشیدی و هم مبتنی بر تقویم قمری آداب، مراسم و آیین‌های فراوانی اجرا می‌کنند.


 ادبیات شفاهی نوروز به فرهنگ پیش از اسلام مربوط می‌شود


 استاد برجسته ادبیات با اشاره به اینکه آداب و مراسمی که براساس تقویم خورشیدی برگزار می‌شود، ریشه در اعتقادات پیش از اسلام ایرانیان دارد، عنوان کرد: مانند جشن‌های نوروز، سده، یلدا، مراسم باران‌خواهی، مراسم کوسه، جشن‌های محصول و جز آن. آنچه که براساس تقویم قمری انجام می‌شود نیز مربوط به اعتقاداتی منبعث از دین اسلام است، مانند آداب و مراسم رمضان، مراسم محرم، نکته بسیار با اهمیت در این باره تداخل تعداد فراوانی از آداب پیش از اسلامی ایرانیان با اعتقادات دوره اسلامی است، مانند خواندن دعای مخصوص تحویل سال در عید نوروز یا برگزاری سفره‌های نذری که اساس آنها به فرهنگ ایران پیش از اسلام مربوط می‌شود.


 وی ادامه داد: اما برخی از آنها کاملاً با باورهای اسلامی مردم منطبق شده‌اند. آیین‌ها و مراسم موسمی فرهنگ مردم ایران همراه با انواع گوناگون ادبیات شفاهی برگزار می‌شوند.


 قائمی در خصوص تأثیر دین اسلام بر فرهنگ و ادبیات شفاهی نوروز با بیان اینکه جشن‌های نوروزی و مراسمی که در فرهنگ‌های مختلف در آغاز سال انجام می‌شود معمولا ریشه‌های کهن و اساطیری دارند، عنوان کرد: انسان‌های اولیه وقتی زمستان می‌شد و زمین می‌مرد و اجزای طبیعت در یک کدورت و تیرگی طولانی فرو می‌رفت احساس خطر می‌کردند.


 وی ادامه داد: انسان اولیه، چرخه زمان را نمی‌شناخت و نمی‌دانست پس از زمستان بهاری هست، و اطلاع نداشت که چرخه طبیعت اجزای خودش را متناسب با شرایطی که دارد تعمیر و بازسازی می‌کند.


 قائمی تصریح کرد: اولین آیین‌های نوروزی در فرهنگ‌های مختلف، آیین‌هایی بودند که با آرزوی پایان زمستان و با جشن آغاز بهار توام شده بودند. در فصول زمستان و فصول سرد و تاریک، آیین‌هایی برگزار می‌شد که آیین‌های عزاداری بود، مثل آیین «آکیتو» که در «بین‌النهرین» باستان انجام می‌شد و آیین سیاوشان که در ایران انجام می‌شد،و آیین‌هایی از این دست که نوعی عزاداری زمستانه بود.


 وی ادامه داد: در این عزاداری مردم برای طبیعت سوگواری می‌کردند و از خداوند یا خدایان در فرهنگ‌های نخستین درخواست می‌کردند که برکت از دست رفته طبیعت را به آنان بازگردانند.


 این استاد ادبیات با بیان اینکه وقتی زمین، رویش و سرسبزی و سر زندگی دوباره را جشن می‌گرفت، مردم نیز این تغییر را با شادمانی و جشن همراه می‌کردند ادامه داد: آیین‌هایی که در رابطه با نوروز انجام می‌شد، آیین‌های متفاوتی است که ما در اوستا جشن فروردین داریم. 


 آیین نوروز تکریم نیاکان و بزرگان است


 قائمی عنوان کرد: فروردین جمع فرور یا فروهر و در آیین‌های اولیه، به معنی ارواح نیاکان است و در اصل آیین نوروز نوعی تکریم نیاکان و بزرگان است.


 وی ادامه داد: در تقویم کهن که به آن تقویم یزدگردی می‌گفتند، سال 12 ماه و 30 روز داشت که جمعه آن 360 روز بود. در آن تقویم پنج روز باقی می‌ماند بین اسفند و فروردین که عملا جزء هیچ ماهی نبود، به این پنج روز، پنجه دزدیده می‌گفتند، که بعد از اسلام در عربی به آن «خمسه مسترقه» می‌گفتند.


 قائمی تصریح کرد: در غروب 30 اسفند، مردم دور هم جمع می‌شدند، آتش روشن می‌کردند و برای بازگشت ارواح پدران و مادران و درگذشتگان خود دعا می‌کردند و جشن می‌گرفتند، زیرا معتقد بودند ارواح نیاکان در این جشن 10 روزه از آسمان به زمین می‌آیند و با فرزندانشان این جشن را شریک می‌شدند.


 استاد برجسته ادبیات در ادامه اظهاراتش، عنوان کرد: از دوره اسلامی که تقویم یزدگردی به تقویم جلالی تغییر نام پیدا کرد، پنجه دزدیده از تقویم حذف شد و افروختن آتش از 30 اسفند به سه‌شنبه آخر سال منتقل شد و این سنت تا زمان حاضر حفظ شده است.


 وی با بیان اینکه از فردای آن روز که دقیقا روز اول خمسه بود، جشن 10 روزه فروردینگان شروع می‌شد و تا 5 فروردین ادامه داشت، تصریح کرد: از 6 فروردین جشن دیگری به نام نوروز بزرگ شروع می‌شد که مردم اعتقاد داشتند که در این روز خداوند اهورا مزدا کیهان را آفرید.


 قائمی در ادامه گفته‌های خود، افزود: در تقویم یزدگردی هر روز نام خاص خودش را داشت، نام اولین روز، روز خدای یگانه بود، در این روز مردم بر سرمزار درگذشتگان می‌رفتند، بر سر مزار آنها غذا می‌گذاشتند و معتقد بودند آنها در این شادمانی با فرزندانشان شریک شده‌اند.


 فهلویات؛ نوعی نوروزخوانی 


 وی اظهار کرد: نوروزخوانی یا بهارخوانی گونه‌ای از آوازخوانی است که در ایران پیشینه زیادی دارد، اینها گونه‌ای از اشعار و ترانه‌های محلی بوده که بعد از اسلام به آنها «فهلویات» می‌گفتند. فهلوی معرب پهلوی، خود واژه پهلوی یا پرتوی در اصل به معنی پارتی بوده، اصل زبان پهلوی به دوره اشکانی برمی‌گردد، منظور از «فهلویات»، اشعاری بود که به زبان‌های محلی در شرق و غرب ایران سروده می‌شد.


 استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: از نظر قالب این شعرها، ترجیع‌بند بوده یعنی بیتی داشت که تکرار می‌شد و شاه‌بیت بود، شعرها ترجیع‌بند ثابتی نداشتند و معمولا یا مفهوم مذهبی داشتند و یا در ستایش بهار و طبیعت بودند، از نظر وزنی، این شعرها «ایقاعی» بودند و وزن عروضی نداشتند، وزن «ایقاعی» یعنی وزن شعر با نوع خواندن کامل می‌شد.


 قائمی  در ادامه اظهاراتش تصریح کرد: اضافه شدن قرآن به سفره هفت سین، ورود دعاهای اسلامی، ورود اندیشه‌های اسلامی در مراسم نوروز بارز و مشخص است، اما خود شکل مراسم، ریشه‌های کهن دارد و ورود اندیشه‌های اسلامی در محتوای آن است، نه در شکل آن.


 این استاد برجسته ادبیات ادامه داد: پس از این‌که ایرانی‌ها به دین اسلام روی آوردند تغییرات زیادی در آیین‌های نوروزی شکل گرفت و ایرانی‌ها بر روی سفره‌های هفت‌سین قرآن، مهر و جانماز گذاشتند و بسیاری از شیعیان ایران نیز بر این اعتقادند که روز غدیرخم مصادف با نوروز بوده است.
  وی عنوان کرد: نوروز یکی از کهن‌ترین سنت‌های ایرانی است، امروزه بسیاری از پژوهشگران معتقدند، بزرگترین پایتخت سمبلیک ایران، تخت جمشید، بنایی بود که اولین بار برای مراسم نوروز ساخته شده، این نشان می‌دهد که نوروز در شکل‌گیری اجتماع و هویت جمعی، ایرانیان، نقش مهمی داشته‌ است.
خبرگزاری بین المللی قرآن گزارش تصویری دیدار فرمانده گروه پدافند هوایی بابلسر با خانواده امیرسرتیپ شهید تقویان Sun Feb 04 13:36:16 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن غلبۀ دیدگاه‌ کاسبکارانه بر فرهنگ/ به‌جای ایجاد انگیزه پول می‌گیرند Tue Feb 19 10:44:30 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن «برنده باش»؛ نمایش بازندگی فرهنگی در تلویزیون ایران Sat Aug 25 09:44:06 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تولید بازی‌های رایانه‌ای براساس داستان‌های اسلامی؛ پیشنهاد ایران در آیسسکو Wed Oct 17 10:10:03 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن توجه به فرهنگ و اعتقادات مذهبی موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود Mon Feb 27 11:58:35 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن علت معجزه و هدف آن چیست Sat Feb 18 09:01:42 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری کارگاه آموزشی «با هم برای صلح، احترام، ایمنی و کرامت برای همه» Tue Sep 19 12:40:24 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن از واکنش آیت‌الله مکارم به سخنان رحیم‌پور ازغدی تا جنجال مشق شب در حوزه علمیه Thu Dec 20 12:38:48 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن سعد حریری در فرانسه/ بن‌سلمان بر تخت پادشاهی Sat Nov 18 09:07:33 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری گرامیداشت شهداء در اراک Tue Aug 22 09:19:40 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن ایرانیانی مصداق مسلم آیه قرآن/ آنها یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ هستند Sun Apr 15 08:18:56 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ثبت 3 وقف جدید در شوط از ابتدای سال Sat Apr 29 12:27:24 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن تهیه نقشه کاداستر در سطح 120 هزار هکتار از اراضی حوزه آبریز دریاچه ارومیه Tue May 09 16:38:30 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن خاطرات انقلاب اسلامی باید برای نسل های جدید باقی بماند Mon Jan 15 14:31:01 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن دورخیز شهرهای فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران Sat Oct 07 11:55:19 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن فیلم/وَ تَوَکَّلْ عَلَى الْعَزِیزِ الرَّحِیمِ Wed Dec 19 13:59:04 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن مراسم گرامیداشت یاد آیت‌الله بیانی در قم Thu Oct 11 09:29:46 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن «محله گل و بلبل»؛ نمونه‌ای موفق از برنامه‌سازی کودکان با تکیه بر مباحث دینی و اخلاقی Sat Jan 06 10:25:44 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اجرای طرح ارزیابی و نظارت بر عملکرد قرآنی شهرستان‌های فارس Sat Nov 18 13:29:16 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مسابقه فوتبال نوجوانان مسلمان انگلیس برای کمک به ایتام کشمیر Tue Aug 22 16:29:14 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن آئین تجلیل از حافظ کل قرآن مؤسسه آل یاسین سجاس Sat Feb 10 11:22:27 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن گزارش تصویری مراسم جشن عبادت دانش‌آموزان دختر در چمستان نور Wed Dec 19 17:58:05 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن «مردان آسمانی»؛ عنوان کتابی که به معرفی شهدای ورزشکار لرستان می‎‏پردازد Tue Jan 02 09:50:26 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اجرای طرح نظارتی «سلامت رمضان» توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز/ اعزام 390 بازرس بهداشت محیط Sat May 26 15:30:02 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن مظاهر قدرت آمریکا امروز در حال فروپاشی است Sun Nov 18 17:40:02 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن «تئاتر فجر» امسال تداوم منطقی سی و شش دوره برگزاری این جشنواره است/تقارن زمانی «تئاتر فجر» با «موسیقی فجر» Tue Jul 31 13:42:50 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تلاوت «حسین رفیعی» در سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی Tue Jan 16 10:39:15 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن کاهش تعداد کارگروه‌های کمیسیون تبلیغ و ترویج/ برنامه‌ها پیش از تخصیص بودجه آغاز می‌شود Mon Oct 09 09:44:39 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مسجد جامع عتیق قزوین یادگاری اصیل از معماری اسلامی Fri Mar 22 12:30:33 IRDT 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن ثبت نام مسابقات قرآن جامعه کارگری در استان قزوین آغاز شد Wed Oct 04 09:01:58 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن چگونه از لغزش‌گاه‌های دنیا عبور کنیم Sat Apr 29 09:39:55 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن گازرسانی به 55 روستای خراسان‌شمالی Mon Aug 20 12:26:45 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نسخ خطی درباره مقام پیامبر(ص) به نمایش درمی‌آید Sun Jan 28 14:35:33 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن مسابقات قرآن فرع در فرع است + صوت Sat Sep 09 10:28:10 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن رونق نگاه کاسبکارانه در عرصه فرهنگ/ تصویرگری خشونت‌های اجتماعی رسالت من است Mon Oct 29 12:43:06 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن بافت 200 تخته گلیم توسط مددجویان کمیته امداد سیرجان Wed Jan 17 04:59:57 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن «پژوهشی پیرامون فرمان حضرت امام خمینی (ره) درباره گزینش» رونمایی شد Wed Jan 09 16:01:12 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن دولت‌ها در همه جای جهان حافظ منزلت هنرمندان هستند Sun Mar 17 12:06:48 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن کارگروه تخصصی حجاب در زنجان تأسیس می‌شود Sat Jul 14 10:23:38 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن پروژه حذف تئاتر در دست اقدام؛ دولت ایستادگی می‌کند Tue Dec 18 08:43:21 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ثبت‌ نام کلاس‌های ترم زمستان مؤسسه قرآنی «دارالهدی» آغاز شد Sun Dec 24 12:08:59 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن شهدا هنرمندان واقعی هستند Sun Apr 16 09:20:09 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن سندی از پادشاه وقت عربستان برای بازسازی بقیع Sun Jul 08 15:06:21 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن زندگی «آقا مرتضی تهرانی» مستند شد Sat Dec 01 17:30:29 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن عزم جدی دولت برای حل مشکلات جوانان/ پرداخت وام 100 میلیونی به تشکل‌ها Mon Sep 17 14:03:04 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن هامون نیازمند برنامه ای مشترک برای درآمدی پایدار Fri Jul 14 14:28:56 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن محسنی‌بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد Sat Aug 11 12:15:19 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن موفقیت فرهنگی کهگیلویه و بویراحمدی در جشنواره قرآن و عترت Wed Sep 12 13:48:56 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن برپایی مراسم عزاداری دهه آخر صفر در هیئت حیدریون پرند Wed Nov 15 14:14:58 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن همایش استانی تجلیل از امامزادگان در گیلان برگزار می‌شود Wed Jul 11 21:34:39 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن جشن امضای «یادت باشد» در اراک Sun Nov 11 12:27:01 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تربیت جنسی کودکان یعنی چه؟ Wed May 30 17:45:33 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اعلام برنامه‌های «آفتاب شرقی» در هفته جاری Sun Oct 07 09:39:39 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن هفتمین دوره جایزه ادبی یوسف برگزار می‎شود Mon Aug 28 14:55:15 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن نشست هم اندیشی مبلغان مجازی شبکه های اجتماعی تحت وب برگزار شد Mon Jul 31 10:55:59 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن ترویج افکار امام خمینی(ره) روشنی‌ بخش مسیر تداوم انقلاب است Mon May 15 13:42:00 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن دوره آمادگی قرآنی در مؤسسه مشکوة زنجان برگزار می‌شود Tue Jul 04 13:32:14 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن سرهنگ پاسدار عرب‌زاده‌طوسی آسمانی شد Mon Aug 21 14:01:12 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اتمام مراحل داوری آثار جشنواره بین‌المللی «حقوق بشر آمریکایی» Mon Jun 25 12:14:52 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نحوه استفاده صحیح و اخلاقی از فضای مجازی فرهنگ‌سازی شود Sat Mar 11 17:22:24 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اهتمام به نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی در دوره استعدادهای قرآنی Sun Aug 27 13:15:33 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن حج، نشانه مسلمانی است/ استغفار؛ رمز درست طی کردن راه معنوی حج Mon Jul 24 14:07:01 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن رشد بازار سرمایه طی چهل سال/ افزایش سهام‌داران نسبت به قبل از انقلاب Wed Feb 06 16:20:15 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن توزیع یک میلیون غذای رایگان بین حجاج توسط عربستان Wed Aug 29 20:34:03 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن نگاهی به کارنامه علمی و مدیریتی رئیس جدید سازمان تبلیغات اسلامی Mon Aug 20 08:40:34 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ثبت‌نام مدارس صدرا در فارس آغاز شد Sun May 21 12:25:53 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری نماز عید فطر Fri Jun 15 09:57:16 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تجاوز رژیم صهیونیستی به فلسطینیان واکنش منفی مردم جهان را در پی دارد Sat Jul 29 12:12:59 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن محفل قرآنی یادبود مرحوم حمدالله متولی برگزار می‌شود Mon Jul 03 14:56:00 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن صوت/ توصیه‌های استقبال از ماه رجب Thu Mar 07 11:59:06 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن اجرای شبیه خوانی حضرت ابوالفضل عباس(ع) در هادی شهر Sat Jun 23 13:11:36 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تکمیل موزه دفاع مقدس فارس نیاز به 28 میلیارد تومان اعتبار دارد Sat Dec 22 12:25:46 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تلاش فراکسیون قرآن مجلس برای تغییر نگاه مسئولان نسبت به اعتبارات قرآنی Sun May 27 08:07:47 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن گزارش تصویری تجمع رهروان زینبی در آستان علی‌بن مهزیار اهوازی Wed Oct 04 14:05:34 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اهالی قلم در بیمارستان آیت الله یثربی کاشان رایگان درمان می‌شوند Fri Dec 14 18:18:11 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری سی و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان محقق اردبیلی Tue Feb 06 10:57:14 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن فعالیت 99 نشریه دانشجویی در دانشگاه شهید چمران اهواز Mon Jan 30 14:48:13 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن ​ فراخوان کنگره منطقه ای شعر اهل بیت در بندرعباس اعلام شد Mon Apr 17 15:14:42 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن حضور کارکنان دادگستری در جلسه آموزشی «تدبر در قرآن» Wed May 31 10:54:20 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون و نماز منصوب شد Wed May 23 11:18:31 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن پیشکسوتان همچنان یکه‌تاز فعالیت‌های قرآنی Sun Jun 25 08:35:42 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن کاروان قرآنی آیه‌های نور در کانون‌های مساجد منتخب اردبیل اجرا می‌شود Wed Feb 06 12:10:25 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن خیز برای ادغام دو اتحادیه کشوری و اراک در هیاهوی مسابقات Fri Oct 05 08:57:04 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن فهم صحیح قرآن با نگاه سیستمی امکان‌پذیر می شود Mon Jan 30 22:23:36 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن هشتمین محفل «خاطره پایداری» در یزد برگزار می‌شود Sun Apr 15 22:09:50 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن عکاس پیشکسوت همدان در گذشت Sun Jan 21 11:36:41 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن توجه به سلامت و محیط زیست یک کار اخلاقی بزرگ است Mon Dec 04 18:17:07 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مراسم عزاداری سالروز شهادت امام صادق(ع) در چرام Sun Jul 08 09:46:49 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن حضور مدیرعامل اتحادیه مدغم قرآنی در جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی Tue Oct 10 15:11:29 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مؤسسات جدید گردشگری در استان راه‌اندازی می‌شود Wed Jan 17 16:23:25 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اعتقاد شیعیان به امامت و اجتهاد؛ علت بغض داعش Mon Nov 19 14:02:16 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن عزاداری‌های محرم توام با عقل و منطق، ادب و احترام باشد Sat Sep 16 08:14:30 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مواضع معیشتی والدین آرامش سازند یا دغدغه‌آفرین Sat Dec 01 13:08:46 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن حضور و سخنرانی فرمانده معظم کل قوا در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر Sun Sep 09 09:51:00 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن اقتدار و امنیت با حضور حداکثری مردم محقق می‌شود Fri May 19 14:56:25 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن در هیچ سند بین‎المللی به اندازه اسلام به حقوق بشر توجه نشده است Sun Sep 17 23:14:19 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن زمینه‌سازی حضور 80 هزار نفر در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت Sat Feb 17 16:47:07 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن مسابقات قرآن دانشگاه پیام نور خراسان رضوی برگزار می‌شود Mon Jul 03 09:22:40 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن برگزاری محفل انس با قرآن ویژه سالگرد حمیدرضا عباسی Tue Jan 03 07:47:51 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن آمادگی استقبال از 40 هزار کودک و نوجوان خوزستانی در برنامه‌های تابستانه کانون Sun Jun 24 11:41:32 IRDT 2018
تیتر نیوز روایت رازهای سر به مُهر هاشمی/نسخه دوم آیت‌الله کیست؟ Mon Jan 08 10:24:40 IRST 2018
تابناک داروهای لاغری، ترکیبات شیشه دارند Fri May 12 07:15:05 IRDT 2017
انتخاب آمریکا و روسیه لغو ممنوعیت سفر رهبران طالبان را بررسی می‌کنند Sat Feb 23 19:04:40 IRST 2019
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین افتتاح کلاس کشتی باچوخه در بخش بالا جام تربت جام Thu Apr 26 10:39:09 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران منطقه زیبای "قلعه نادر" در یک روز بارانی + فیلم Sat Nov 24 17:19:48 IRST 2018
تدبیر و امید محاکمه شیخ حسن عیسی به تاخیر افتاد Mon Apr 10 15:11:42 IRDT 2017
جوان آنلاین رویارویی بزرگ در تدارک جام ملت‌ها! Tue Apr 03 21:57:01 IRDT 2018
پایگاه خبری الف ایدز در یک بیمار دوسلدورفی هم درمان شد Thu Mar 07 14:40:00 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران صفحه نخست روزنامه‌های استان یکشنبه 26 آذر Sun Dec 17 06:00:05 IRST 2017
تابناک برای گرانفروشی در حمل ونقل کالا و مسافر چه مجازاتی وجود دارد؟ Sat Feb 17 07:00:02 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تساوی بین حقوق و دستمزد کارگران و دیگر اقشار جامعه Sat Apr 28 23:49:10 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران علت افزایش قیمت لبنیات چیست؟ Sat Oct 27 11:29:17 IRST 2018
تیک آخرین شمار تلفات حمله موشکی آمریکا به سوریه Fri Apr 07 11:34:25 IRDT 2017
تی نیوز جوابیه شرکت مخابرات ایران به خبر تخلیه خط مشترکین بدون اطلاع Mon Apr 09 01:05:01 IRDT 2018
تی نیوز ترامپ را قبل از آن که خیلی دیر شود متوقف خواهیم کرد/ ترامپ خطر رشد فاشیسم را افزایش داده است Sat Apr 07 18:29:42 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران انتقاد از پرداخت مالیات برای همایش‌های انجمن‌های علمی Tue Feb 19 21:38:43 IRST 2019
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز اختتامیه هفته قرآن و عترت لرستان Wed Jan 30 16:25:45 IRST 2019
تابناک بازی روس ها در میدان شرق Sun Jan 06 18:35:18 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران از اصول اولیه راهنمای زائر آموزش است Sat May 06 08:19:36 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ماده منفجره جدیدی که می‌تواند TNT را منسوخ کند Sun Jun 17 03:45:01 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران خواب 5 ساله تولید مسکن، بازار را وارد رکود کرد Fri Mar 08 05:30:01 IRST 2019
فرارو فهرست پولدارترین‌ افراد جهان: دختر 21 ساله جوان‌ترین میلیاردر Thu Mar 07 10:25:44 IRST 2019
آریا واگذاری 19000 میلیارد ریال سهم دولتی تا مرداد 97 Mon Aug 06 10:01:08 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران گفتگوی تلفنی ظریف با وزیران امور خارجه ژاپن و نروژ Fri May 11 21:41:30 IRDT 2018
پایگاه خبری الف لباس عروس از کی سفید شد؟ Mon Nov 19 07:56:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی سرمربی تیم ملی کاراته ایران:‌ از المپیک آینده مدال آور خواهیم بود Sat Aug 06 19:11:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی ماجرای جلوگیری از حضور سروش و کدیور در خرم آباد Sun Mar 10 12:59:00 IRST 2019
صبحانه با خبر افزایش قیمت اجاره‌بهای مسکن در تهران+جدول Tue Oct 31 13:56:34 IRST 2017
خبرگزاری مهر ملت ایران امروز به ترامپ پاسخ محکمی دادند Fri Feb 10 13:45:22 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام آمادگی سرمایه گذار برای کشت زعفران در اراضی موقوفه فاروج Tue Feb 13 13:41:00 IRST 2018
فردا فرصت‌های طلایی ماه رمضان را دریابیم Sat May 27 10:40:49 IRDT 2017
پارس فوتبال تیم برانکو یک قدم با فاجعه فاصله دارد ؛ آقایان به داد این پرسپولیس برسید ! Sat Nov 17 17:59:37 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سومین آزمون جامع استانداردهای مهارتی کار و دانش سال تحصیلی 97-96 شهرستان گلپایگان برگزار شد Sat Sep 15 12:22:00 IRDT 2018
میزان پیروزی دورتموند و لاس‌پالماس در شب توقف مارسی Sat Mar 18 08:39:11 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی عملیات احداث بزرگترین واحد اشتغالزایی کرمانشاه درسفر رئیس جمهورآغاز می شود Fri Jul 15 16:34:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی سازمان های حمایتی در صورت کوچک شدن موفق خواهند بود Wed Jan 25 16:39:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو تمجید سایت AZ از جهانبخش پس از پاس گل زیبا Sun Dec 18 11:40:59 IRST 2016
روزنامه دنیای اقتصاد هم‌اندیشی فولاد در ایستگاه هشتم Sun Jan 28 00:00:00 IRST 2018
وانا مشکل 3 بازیکن سایپا برای سفر به قطر حل شد Sun Feb 17 15:10:11 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران کره شمالی: آمریکا دست از سناریوی تاریخ گذشته خود بردارد Fri Aug 10 01:47:12 IRDT 2018
عصر ایران گسل زاگرس کمی آرام شده است Sun Mar 03 08:06:10 IRST 2019
خبرگزاری نسیم اعزام دانشگاهیان به عتبات آغاز شد/ افزایش هزینه ها از 23 تا 30 مرداد Wed Aug 15 10:24:03 IRDT 2018
تابناک آیا کمردرد کارگردان «شهرزاد» به درازا می کشد؟! Sat Jan 14 11:28:52 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو استرالیا به یکی از قدرتهای صادرکننده تسلیحات جهان تبدیل می‌شود Tue Jan 30 01:21:10 IRST 2018
تدبیر و امید ربیعی، یارانه ها را به سوی محرومان هدایت کرد Tue Aug 01 23:28:14 IRDT 2017
ایران آنلاین 30 تا 40 درصد خودروها در تست معاینه فنی رد می شوند Thu Sep 06 12:10:24 IRDT 2018
تدبیر حضور بازیگر سینما در تمرین امروز آبی پوشان Wed Apr 05 13:38:16 IRDT 2017
آی تی نا لینکدین، با هدف آسانتر کردن جلسات شبکه‌ای، رویدادها را اضافه می‌کند Fri Nov 16 01:13:18 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا خانه تکانی، سنتی از جنسی پاکی و تازگی Sat Mar 04 10:12:05 IRST 2017
خبرگزاری نسیم رئیس مجلس با گروه دوستی مجلس ملی خلق چین دیدار کرد Wed Feb 20 11:54:03 IRST 2019
اطلاعات انهدام شبکه سرقت قطعات خودرو در زاهدان Sat Aug 11 16:18:50 IRDT 2018
ورزش 11 دلیل اصلی ناکامی استقلال مشخص شد + آمار Sun Feb 17 15:12:20 IRST 2019
جماران جان باختن راکب موتورسیکلت در آذربایجان شرقی Sun Jun 10 15:40:20 IRDT 2018
عصر ایران روایت درخت و ساختمان (عکس) Wed Mar 06 10:11:32 IRST 2019
انتخاب مهاجمان سابق سرخابی به نفت تهران پیوستند Sat Jul 01 15:51:48 IRDT 2017
روزنامه ایران از تحسین فیلم حاتمی‌کیا توسط ظریف تا جنجال ممیزی Sat Feb 10 00:00:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم وزش بادهای شدید و باران رگباری استان قزوین را فرا می‌گیرد Sat Jul 08 14:50:46 IRDT 2017
خبرگزاری مهر رایزنی برهم صالح با فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه Sun Feb 17 19:03:41 IRST 2019
میزان ضرورت احداث مرکز موضوع ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر در ایلام Thu Aug 03 09:45:42 IRDT 2017
تابناک آخرین وضعیت پیش‌بینی آب و هوا و ترافیک؛ دوشنبه 30 اسفند Mon Mar 20 09:53:51 IRST 2017
جهان نیوز عکس/ صورت خط خطی اوباش تهران Tue Mar 05 14:23:52 IRST 2019
بهار نیوز 10 درصد دانش‌آموزان چاق هستند Sun Apr 23 15:45:46 IRDT 2017
روزنامه کیهان 39 میخ، فندک و قیچی در معده یک بیمار Tue Aug 15 21:10:12 IRDT 2017
افکارخبر سه پرسپولیسی در آستانه پیوستن به صبای قم Tue Aug 29 14:56:14 IRDT 2017
برنا انهدام 2باند مسلح مواد مخدر در سیستان وبلوچستان/دستگیری 4 قاچاقچی Sat Jun 24 11:36:35 IRDT 2017
پارسینه جزئیات مرگ دردناک دانش‌آموز شیرازی Wed Jan 09 18:37:09 IRST 2019
زومیت باغ موزه هنر ایرانی کجاست؟ Sat Oct 27 10:00:00 IRST 2018
کلمه عمادالدین باقی: جریان اصلاحات در ایران، شعار اصلاح قانون اساسی را مطالبه نکرده است/ تا قانون اساسی در ایران اصلاح نشود، هیچگونه اصلاح دیگری امکان پذیر نیست Tue Nov 13 13:16:16 IRST 2018
روزنامه کیهان سید حسن نصرالله :تمام تحولات منطقه به نفع ما پیش می رود Fri Jun 29 21:42:28 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران ارائه تسهیلات ویژه مشاغل خانگی با محوریت فرهنگ و هنر Sun Dec 24 13:58:09 IRST 2017
واحد مرکزی خبر وضع اسفناک آثار تاریخی مراغه Wed Apr 04 18:50:30 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجو تیراندازی ارتش نیجریه به شیعیان در «ابوجا» Mon Oct 29 22:41:01 IRST 2018
پارس نیوز تفسیرآیات 16-17 سوره توبه Wed Sep 26 21:25:01 IRST 2018
تهران پرس پرداخت کمک هزینه خرید لوازم خانگی به زلزله‌زدگان کرمانشاهی Mon Apr 30 18:34:00 IRDT 2018
انتخاب اسپوتنیک: ایران خرید هواپیماها و بالگردهای روسیه را بررسی می‌کند Fri Mar 31 19:05:06 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم رم و لیورپول از حضور هوادارانشان در لیگ قهرمانان محروم شدند Wed Jun 06 01:46:00 IRDT 2018
پول نیوز پیام مدیرعامل بانک انصار به مناسبت سالگرد ارتحال امام(ره) Wed Jun 01 12:43:06 IRDT 2016
میزان تشکیل هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی پس از تعطیلات/ سرنوشت نامعلوم 30 هزار میلیارد تومان Sun Sep 17 08:30:23 IRDT 2017
اعتدال پایان نود؟! /تصویر Mon Mar 18 13:57:17 IRST 2019
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین دادگاه انگلستان حکم پرونده دکل گمشده را صادر کرد Sat Mar 02 16:22:00 IRST 2019
آفتاب ایران نوید محمدزاده جایزه بهترین بازیگری را از جشنواره ونیز گرفت Sat Sep 09 22:24:11 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران افزایش حقوق مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از اردیبهشت ماه/ صدور کارت بازنشستگی قابل شناسایی برای بازنشستگان Thu Apr 27 12:23:56 IRDT 2017
جوان آنلاین پیشگو Fri Oct 06 20:54:01 IRST 2017
روزنامه شهروند آگهی Sun Aug 20 04:30:00 IRDT 2017
برنا آنچه رقیب آقای روحانی می‌گوید درست نیست/ما دانشگاهیان احساس خطر کرده‌ایم به میدان آمده‌ایم Wed May 17 11:25:12 IRDT 2017
خبرگزاری فارس معرفی رشته «چاپ باتیک و سیلک اسکرین» Sat Sep 02 16:59:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر اگر ویدئو چک بود شاید نتیجه بازی ایران - آرژانتین متفاوت می‌شد Wed Feb 28 17:15:14 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی با حضور مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استات مازندران Thu Jan 31 12:23:12 IRST 2019
ایلنا طرح دغدغه‌ها نسبت به عملکرد اصلاح‌طلبان در دیدار دبیرکل حاما با خاتمی/ نشریه اراده ملت منتشر می‌شود Fri Jun 23 15:10:20 IRDT 2017
عصر ایران اردن منع ورود اتباع عراقی بخاطر سفر به ایران را تکذیب کرد Wed Jan 09 15:42:12 IRST 2019
خبرگزاری نسیم سنگلج میزبان بزرگداشت آقای بازیگر شد Thu Sep 27 09:56:03 IRST 2018
میزان تک عکس/آسمان شب Sun Jan 06 15:04:22 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران ساخت 2 دبیرستان شبانه روزی دختران و پسران در محله کریم آباد زاهدان Mon Jul 23 23:07:08 IRDT 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی غزل بی وقفه رونمایی شد Thu Jul 05 11:49:42 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران رادیو نمایش به استقبال جام جهانی فوتبال می‌رود Mon Jun 11 16:41:54 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی رشد تولید، در گرو همگرایی سه قوه وهمه نهادها Sat Mar 25 18:46:00 IRDT 2017
اعتبار نیوز نامه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره نرخ ارز Tue Apr 24 12:38:00 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین تکذیب حضور بازیکن ایرانی در باشگاه وردربرمن آلمان Sat Jun 24 11:23:46 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تذکر نمایندگان به وزیر اطلاعات درباره بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی Tue Apr 04 13:03:31 IRDT 2017
صبحانه با خبر نقص امنیتی پردازنده‌ های اینتل فاش شد +عکس Mon May 15 12:40:39 IRDT 2017