پایگاه خبری تحلیلی فتن - Tue Mar 07 16:50:30 IRST 2017 نمایش خبر

جلیلی: اینکه بازار اقتصاد کشورهای دیگر شویم اسمش تعامل با دنیاست؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اینکه عده‌ای حقوق نجومی بگیرند و بقیه ملت به صبر در برابر مشکلات تشویق شوند، «صبر توهمی» است.

به گزارش فتن، سعید جلیلی عضوشورای عالی امنیت ملی عصر دوشنبه شانزده اسفندماه در همایش «دولت-ملت یا دولت- فامیل؟» در دانشگاه شاهد گفت: مهم ترین ویژگی انقلاب اسلامی “اسلامیت” آن است که مانع ارتجاع انقلاب می شود. 


وی افزود: انقلاب اسلامی برای ایجاد تغییر فقط در یک نظام سیاسی نبود بلکه برای تغییر در تمام مناسبات بود. ریشه انقلاب اسلامی “اسلام” است و به همین علت یک شجره طیبه ای است که مانند بسیاری از انقلابهای جهان بعد از مدتی به قبل خود باز نمی گردد. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: بر همین اساس امام خمینی (ره) در آخرین سال حیات خود مکرر نسبت به خطر “اسلام امریکایی” در برابر “اسلام ناب” هشدار میدادند زیرا اگر به اسم اسلام کار دیگری شود  خطر این مساله از اندیشه های غیر اسلامی نیز بیشتر خواهد بود. بر این اساس در چارچوب “اسلام ناب”، مفاهیم معنای خاص خود را دارند و اگر مثلا از تعبیر “مستضعف” استفاده میشود یعنی فردی که قابلیت های رشد را دارد اما افرادی مانع آن شده اند و این مفهوم با تعبیری مثل “قشر آسیب پذیر” بسیار متفاوت است. 


جلیلی تصریح کرد: اگر مناسباتی از جنس “اسلام امریکایی” شکل بگیرد خروجی آن مانند آل سعود است که مناسبات فعلی جهان را مانند وجود یک کدخدا در جهان می پذیرند و خود را رعیت آن تعریف میکنند و همین مناسبات «کدخدا- رعیت» را داخل کشور نیز بازتولید میکنند. 


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «نمیشود گفت باید پیشرفت کنیم و همزمان عده ای نیز زیر چرخ دنده های توسعه له شوند»، گفت: مناسبات غلط “اسلام امریکایی” را چه در سطح خارجی و چه در سطح داخلی نباید پذیرفت بلکه باید به سمت نقطه مطلوب و تشکیل سازو کارهای اسلام ناب حرکت کرد. 


وی ادامه داد: دو شاخص اصلی برای تشکیل مناسبات صحیح بر پایه اسلام ناب، «ایمان» و «عمل صالح» است و در همه سالهای بعد از انقلاب هر جا مانند دفاع مقدس این دو مولفه با هم جمع شده موفقیت ها و اثرات عینی آن نیز دیده شده است و برعکس هر جا از این دو شاخص فاصله گرفتیم مشکلات متعدد خود را نشان داده است. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی افزود: برای آسیب شناسی این وضعیت و حرکت به سمت مطلوب، یکی از کارویژه های دانشجویان و افکار عمومی باید مطالبه و رصد باشد تا هیچ کجا  دچار استثنائات و ملاحظات خاص برای آقازاده ها و مناسبات فامیلی و … نشویم. در طول تاریخ انسان های زیادی  در برابر جبهه حق ایستادگی کردند اما خداوند در قرآن کریم وقتی می خواهد در این باره مثال بزند از همسران لوط و نوح که دو پیامبر خدا بودند نام می برد و زمانی نیز که از جبهه حق مثال زده می شود، از همسر فرعون  نام برده می شود زیرا قرار است مناسبات خانوادگی و فامیلی کنار زده شود و به جای آن معیارهای اصلی ایمان و عمل صالح جایگزین شود. 


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز بعضی ها از «سیاست ورزی» سخن می گویند و منظورشان این است که مثلا مدل دوحزبی امریکا را در ایران هم شکل دهیم، تاکید کرد: این کارغلط است  و به جای این اقدامات باید به مناسبات اصیل دینی بازگشت نه تقلید از مدل هایی که ترامپ آن را «فلج» توصیف کرد و دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز گفتند معضل امروز ما شکاف 1% و 99% است که نشان می دهد این معضل ناشی از ناکارآمدی سیستم امریکاست. 


جلیلی ادامه داد: حتی سندرز دموکرات نیز پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفت امروز 90% از امکانات امریکا در اختیار  یک دهم درصد از آن 1% است! 


وی افزود: قرار نیست کسانی با لابی قدرت  و ثروت سرنوشت جامعه اسلامی را رقم بزنند و ما هم آن مدل را تکرار کنیم. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: در هر عرصه ای از جمله انتخابات نیز باید مردم را به سمت حق دعوت و «اقناع فکری» کرد نه «اغوا». دعوت به حق باید مبتنی بر «صبر بصیر» باشد  نه صبر توخالی که ابتدا گفته شود مشکلات اقتصادی در 100 روز اول حل می شود و سپس بعد از 1000 روز هم مشکلات ادامه دارد و مردم به صبر تشویق شوند! 


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اینکه عده ای حقوق نجومی بگیرند و بقیه ملت به صبر در برابر مشکلات تشویق شوند، «صبر توهمی» است. 


در ادامه این نشست جلیلی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان گفت: اقتصاد یک عرصه جدا از سایر عرصه ها نیست؛ مثلا اقتصاد مقاومتی الزاماتی از جمله سیاست و فرهنگ مقاومتی دارد. مثلا برای حل معضل بیکاری فقط نمی توان در اقتصاد تمرکز کرد بلکه باید برای حل این مساله باید در سیاست خارجی و فرهنگ هم تمرکز کرد. 


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: می گویند برای حل مشکل بیکاری باید سیاست خارجی مان فعال شود و با تعامل با دنیا این مشکل را حل کنیم اما باید مشخص شود منظور از دنیا و تعامل با آن چیست؟ آیا 3 یا 4 کشور خاص تمام دنیا هستند یا اینکه طوری عمل کنیم که بازار اقتصاد کشورهای دیگر شویم تا جایی که تولید داخلی فلج شود، اسمش تعامل با دنیاست؟ 


جلیلی در پاسخ به سوال دیگری درباره «وحدت» نیز گفت: تفکر انقلابی در همه زمینه ها باید از اقتصاد و بانکداری تا فرهنگ و هنر و … برای اجرا حرف داشته باشد و برای این امر نیز باید به صورت جبهه ای با مردم ارتباط برقرار کرد اما برای این کار باید «باور مشترک» داشت و نمی توان حرفهای متضاد زد و بعد مردم را هم اقناع کرد! 


وی افزود: اینکه صرفا چند نفر کنار هم بنشینیم و فکر کنیم بعد از آن مردم حرف ما را می پذیرند درست نیست زیرا ابتدا باید خودمان به یک باور مشترک برسیم. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی  در پاسخ به سوال دیگری درباره برجام گفت: واقعیت این است که با برجام چه موافق باشیم و چه مخالف، امروز این توافق روی دست ملت وجود دارد لذا در آینده باید نسبت به برجام هوشیاری ملی داشت و نسبت به طرح مطالبات مان از طرف مقابل، «هوشیاری مقتدرانه» داشته باشیم که آنها تصور نکنند هرچه خواستند ما انجام می دهیم ولی او هیچ کاری نمی کند. 


جلیلی در پاسخ به سوال دیگری نیز بیان داشت: روابط خارجی با کشورهای مختلف باید مبتنی بر یک شالوده و سیاست واحد باشد. خیلی ها می گفتند باید به مساله واقع بینانه نگاه کرد چون دنیا یک کدخدایی دارد و شاخ و شانه کشیدن برخی کشورها نیز به این خاطر است که ما با کدخدا رابطه نداریم و اگر این اتفاق بیفتد مشکلات ما با خیلی از کشورها نیز خود به خود حل خواهد شد اما اتفاقا امروز باید واقع بینانه نگاه کرد چرا بعد از چند سال  مذاکره با امریکا، کشوری مثل جیبوتی نیز برای ایران شاخ و شانه می کشد؟ مگر قرار نبود با پذیرش مناسبات کدخدا، مشکلات حل شود؟ پس چرا برخی کشورها در همین سه سال گستاخ شده اند؟ 


وی ادامه داد: در سیاست خارجی فرصت ها از اصول مشترک و تهدیدها هم ناشی از اختلافات بین کشورهاست و امروز هم هوشمندی دیپلماسی در آن است تا مبتنی بر نقاط مشترک با سایر کشورها از فرصت ها استفاده کنیم نه آنکه دنیا را محدود به چند کشور خاص کنیم. 


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان درباره «طرح رسیدگی به دارایی مقامات و مسؤولان» که چندی قبل در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفت، گفت: این قانون ابتدا در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و هنگامی که به خاطر یک ایراد قانون اساسی که شورای نگهبان به آن گرفت به مجمع تشخیص آمد ولی چون بر اساس قانون، مجمع تشخیص اجازه تغییر در محتوای آن را نداشت در نهایت مقرر شد تا اموال و دارایی مسئولان برای دستگاه های نظارتی شفاف شود. 


وی افزود: البته همان موقع در جلسات مجمع نیز بنده اعلام کردم که این قانون کافی نیست چون دارایی و اموال مسئولان محرمانه یا از اسناد طبقه بندی شده نیست و باید برای عموم مردم نیز شفاف باشد تا در نهایت شاهد پدیده هایی مثل حقوق های نجومی نباشیم. بحثی که بنده درباره موضوع شفاف سازی  در مجمع ارائه کردم بسیار فراتر از مصوبه مجلس بود. 


جلیلی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون مصوبه جنجالی اخیر مجلس درباره سقف حقوق مدیران گفت: ما با هیچ فرد و جریان سیاسی عقد اخوت نبسته ایم و اگر یک دولت یا مجلسی هر عنوانی که داشته باشد ولی اشتباه کند، باید در برابر آن ایستاد. نباید بین طبقات مختلف جامعه فاصله معنادار باشد و حتی اگر قانون نیز دولت را ملزم نکرده باشد خود دولت باید برای «شفاف سازی» پیشقدم باشد. 


جلیلی ادامه داد: نمی توان با حقوق ها و برج های نجومی درد مردم طبقات مستضعف را فهمید و مطالبات مردمی از جمله اتفاقی که اخیرا پیرامون مصوبه مجلس درباره سقف حقوق مدیران بوجود آمد اتفاق بسیار مثبتی بود که باعث عقب نشینی مجلس شد؛ هر چند هنوز هم این کافی نیست. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوال دیگری درباره انتخابات ریاست جمهوری 92 نیز گفت: مردم در هر انتخاباتی به دنبال یک پاسخ معتبر برای سوال خود هستند و سال 92 نیز در پاسخ به سوال بیکاری و تورم و سایر مشکلات اقتصادی عده ای گفتند اگر رابطه مان را با دنیا درست کنیم و لبخند بزنیم مشکلات حل میشود! این مساله را آقای روحانی خیلی واضح مطرح کرد اما برخی دیگر نیز که در ظاهر در جناح مقابل بودند این حرف را تایید کردند و در نتیجه مردم به این باور رسیدند که واقعا مشکلات با تغییر رویکرد در سیاست خارجی حل می شود! 


جلیلی افزود: البته بنده همان سال 92 اعلام کردم که این راه غلط است و باید با اتکا به درون و استفاده از ظرفیت های داخل کشور مشکلات را حل کرد اما حالا باید مشخص شود که آیا روشی که در 3 سال و نیم گذشته بکار گرفته شده، جواب داده یا خیر؟ 


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری پیرامون لغو برجام نیز گفت: وقتی در یک توافق ما به همه تعهداتمان عمل کرده ایم و طرف مقابل تعهداتش را انجام نداده ما نباید خواستار لغو آن توافق شویم چون ضرر بیشتری خواهیم کرد بلکه باید مطالبات واقعی مردم را مطرح و پیگیری کنیم. 


جلیلی در پایان پیرامون سوال یکی دیگر از دانشجویان گفت: نباید عرصه حکومت و دولت محملی برای منافع اقتصادی مدیران شود؛ چگونه فردی که در تمام سالهای بعد از انقلاب مسئولیت داشته امروز 150 شرکت خانوادگی دارد؟ بزرگترین خطر این است که فزونی ثروت  مجرای تاثیر بر قدرت شود.
پایگاه خبری تحلیلی فتن محسنی اژه ای: حکم جلب فرزند ابتکار صادر شد Mon Jan 23 17:16:39 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن امام خامنه ای: برای منصرف کردن دشمن از تهاجم اظهار ضعف نکنید؛ قوت خود را آشکار کنید Mon Mar 06 15:28:14 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن شریعتمداری: طرح «آشتی ملی» برای سرگرم کردن مردم و سرپوش گذاشتن روی ناکامی ها وعده‌های بر زمین مانده دولت است Sun Feb 12 15:04:30 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن پاپی زاده: اهالی خوزستان به‌هیچ عنوان آبگیری تالاب هورالعظیم را نمی‌بینند Wed Mar 01 16:25:30 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن عراقچی:ترامپ بهتر است در صحبت‌هایش تجدیدنظر کند Sun Feb 12 15:53:43 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ربیعی:از اینکه نتوانستیم تغییر و تحولات ایجاد کنیم، شرمسارم Tue Feb 14 17:27:43 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ناصری نژاد: هیچ؛ تنها دستاورد ملموس سفر رئیس جمهور به خوزستان بود Sun Mar 05 17:35:06 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی:دولت در پایان سال گزارش مفصلی درباره اجرای اقتصاد مقاومتی می‌دهد Wed Mar 08 16:11:44 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جلایی‌پور: ایران به خطر بیفتد زیر فرماندهی آیت‌الله خامنه‌ای به جبهه می‌روم Mon Dec 26 15:51:56 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن پورابراهیمی: نمایندگان خواهان لغو مصوبه دولت برای خروج شرکت های سودده از سبد سهام عدالت هستند Sat Apr 08 17:20:40 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری: نه از تهدید دشمن می‌ترسیم نه به لبخندشان امیدواریم Tue Feb 07 16:20:21 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن طباطبایی‌نژاد: فرهنگ در رده انتهای اولویت بودجه‌‌دهی قرار دارد Wed Jan 25 17:48:58 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن انصاری: روحانی در انتخابات پیروز می شود Wed Mar 15 16:30:19 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جعفرزاده: الا و بلا باید این دولت را حفظ کنیم Sat Feb 11 17:14:48 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن عسکراولادی: از توافق برجام تاکنون هیچ ال سی صادراتی بازگشایی نشده است Sun Mar 12 15:55:55 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حسینی شاهرودی: مردم ما از بی‌عدالتی تاریخی،بی‌تدبیری‌ها و عدم توسعه متوازن رنج می‌برند و عصبانی‌اند Mon Apr 10 18:25:45 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ایرانی: 70 درصد جامعه با کدام عملکرد قرار است جذب سبد رای ما شوند؟ Mon Apr 03 18:03:29 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جشنواره رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی استان اصفهان آغاز به کار کرد +نحوه ثبت نام Sun Jul 09 12:31:16 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ظریف: ممکن است در ماه های آینده کار برای ما مقداری دشوار تر شود Tue Feb 07 16:23:00 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت الله جنتی: رئیس جمهور اگر به اقتصاد مقاومتی عمل نکرده عذرخواهی کند Tue Mar 07 17:05:58 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سردار جعفری: سپاه براساس نیاز دولت وارد می‌شود Wed Feb 22 16:21:33 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری:ایران در قبال دستور جدید ترامپ اقدام متقابل خواهد کرد Mon Jan 30 16:12:38 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ظریف: اگر روحانی بار دیگر رئیس جمهور شود ترجیح می‌دهم پیشنهاد وزارت خارجه به فرد دیگری داده شود Sun Mar 05 17:30:02 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن عارف: هر فردی که در انتخابات بعدی پیروز شود به وی احترام می گذاریم Thu Feb 16 15:42:34 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رضازاده: نباید جامعه را به دوقطبی فقیر و غنی تبدیل کنیم Sun Mar 12 17:18:16 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ابتکار: موضوع پسرم نباید در رسانه‌ها مطرح شود Wed Jan 25 17:40:29 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جلیلی: هرکسی می‌توانست در اراک بتون بریزد، نیاز به این همه مذاکره نبود Tue Feb 28 12:12:09 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت الله مکارم شیرازی: وقتی بازار از کالای خارجی مملو است تولیدکننده چه چیزی تولید کند؟ Wed Jan 25 17:27:17 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سقف حقوق مدیران 24 میلیون تومان شد Wed Mar 01 16:15:38 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن امام خامنه ای: اگر کسی به فکر مردم باشد، نمی‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند Mon Feb 20 15:30:13 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ابتکار: دست دولت پُر است، نگران رقبای انتخاباتی نیستیم Sat Feb 25 17:16:38 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حلقه مفقوده ای مهم در بیمارستانهای کشور/ ترخیص شتاب زده بیمار از بیمارستان و تحمیل عوارض جانبی به جامعه Fri Jun 08 17:57:21 IRDT 2018
پایگاه خبری تحلیلی فتن بذرپاش: با دولت خسته نمی‌توان کشوری و مردمی جوان را مدیریت کرد Sun Feb 26 12:08:20 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مصباحی‌مقدم: آن‌ها که به هاشمی اهانت کردند توبه کنند Sun Jan 15 14:41:02 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت الله کعبی: خوزستانیها به «عذاب الهی» دانستن مشکلات استان توسط رئیس‌جمهور اعتراض جدی دارند Mon Feb 27 16:00:03 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن کاخ سفید: ترامپ برای مقابله با ایران هیچ گزینه‌‌ای را از روی میز بر نداشته است Wed Feb 08 10:12:17 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن شریعتمداری: فایل صوتی درخواست مهدی هاشمی برای تحریم ایران موجود است Sun Jan 01 12:10:43 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن چشم انداز نیمروز ماجرا Tue Feb 21 07:09:02 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن امیراحمدی: در برجام آمریکا به ما گفت «بتمرگ»، ما هم تمرگیدیم Tue Mar 14 17:27:34 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن وزیر دفاع:انقلاب ما هیمنه‌ آمریکا را در جهان شکست Wed Feb 08 10:08:49 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ظریف: برجام با خطرجدی مواجه نیست به شرط آنکه خودمان آن را حفظ کنیم Tue Jan 24 17:09:49 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حجتی: مشکلات خوزستان دل نگرانی و دغدغه رئیس جمهور است Thu Feb 16 14:31:12 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن قاسمی: ایران برای دفاع از خود از هیچ کس اجازه نمی‌گیرد Wed Feb 01 17:13:39 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن زاکانی:مصوبه 24 میلیونی مجلس جایگاه خدمت را به «جایگاه غارت» تبدیل می‌کند Sat Mar 04 16:27:07 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن دهقان :رئیس جمهور فرد متهم نزدیک به خود را برکنار کند Mon Jan 23 17:13:05 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مطهری: ایجاد اشتغال وظیفه دولت است؛ دولت یازدهم در حوزه اقتصاد کم‌کار است Wed Nov 09 16:03:04 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن استیضاح «وزیر راه» در صحن مجلس؛وزیر به «راه» برگشت Sun Feb 19 17:14:06 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن معرفی مجمع فرهنگی شهید اژه ای اصفهان Sun Mar 12 16:46:41 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: ما به سبد امید نیاز داریم و یکی از این سبدها اقتصاد است Sat Mar 04 16:22:21 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آملی لاریجانی: هلهله دشمنان درسال88 رافراموش نمی‌کنیم Mon Dec 26 17:22:04 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن محسنی اژه ای: اتهام ادمین‌های بازداشت شده‌ شبکه‌های اجتماعی مسائل ضد امنیتی است Wed Apr 12 17:48:23 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن موگرینی: تحریم‌های اروپا علیه-ایران سخت‌تر از آمریکاست Tue Feb 14 17:14:41 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری: در دوره تدبیر و امید مردم راه عبور از تهدیدات بین المللی را شناخته اند Sat Feb 11 17:35:25 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نامه محمدباقر قالیباف درباره «نواصولگرایی»/ تغییر اساسی نیاز است Sat Jul 22 15:14:50 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مطهری: حقوق‌های نجومی‌ ‌خلاف وجدان بود‌ Tue Mar 07 16:55:38 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ماجرای خادمی حسین فریدون در حرم رضوی! Thu Jan 26 15:02:11 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سعیدی: دولت شغل‌‌های ایجاد شده را خراب نکند؛ شغل جدید پیش‌کش Mon Mar 06 15:18:26 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ذوالنور: فقط مانده نگاه کردن به سخنران را ممنوع کنند! Sat Feb 18 12:07:06 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری: بهترین رابطه بین رهبری و رییس جمهوری وجود دارد Mon Mar 13 17:25:46 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن هاشمی: وزارت کار به واسطه خواسته هیأت مدیره پلاسکو اخطارهای شهرداری را نادیده گرفت Mon Jan 23 17:09:27 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن زاکانی: با رقم اختلاس صندوق فرهنگیان امکان پرداخت 13.5میلیون تومان وام به هر معلم وجود داشت Mon Mar 06 16:35:27 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: من که نگفتم در 100 روز مشکلات را حل می‌کنم Mon Apr 10 18:29:16 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن خادمی: 70 درصد جوانان بیکارند؛ وزارت کار در اشتغالزایی “ناتوان” بود Sat Jan 28 11:57:22 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مصلحی: انگلیس در کار نفوذی قوی بوده و در حوزه‌های علمیه مرجع می‌سازد Tue Feb 21 17:39:14 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت‌الله آملی‌لاریجانی: حمله دشمنان به دستگاه قضا به خاطر مبارزه با فساد است Mon Mar 13 17:42:18 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن پورمختار: قوه مجریه یکی از مهمترین ناقضان حقوق شهروندی کشور است Sat Dec 31 14:34:54 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن رحمانی فضلی: شهرداری و آتش‌نشانی 7 بار به هیئت‌مدیره ساختمان پلاسکو اخطار داده بودند Wed Feb 01 17:41:51 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت‌الله طباطبایی‌نژاد: هیچ یک از مسئولان و سیاسیون اصفهان به تغییر فرماندار راضی نبودند Mon Feb 27 16:42:41 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن بذرپاش: دولتمردان قراردادهای می بندند که جایگاهشان را در دوران دور ماندن از قدرت، تأمین ­کند Mon Mar 13 17:35:58 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نعمت‌زاده: تبلیغ کالای خارجی در کشور شرم‌آور است Wed Mar 15 16:27:25 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن صالحی امیری: 6 وزیر دولت برای مشکل بازی «کلش آو کلنز» وقت گذاشتند Wed Mar 01 16:13:11 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن کوچکی نژاد: حجم بالا و تعدد تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان، تحقیق و تفحص را دشوار کرده است Wed Mar 15 16:20:35 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن کرباسچی: روحانی وعده نداد 100 روزه مشکلات را حل می کند Sat Mar 11 17:16:21 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: پیام برجام ‌این است که در باقی مسائل، مذاکره یک راه خوب برای حل ‌مشکلات است Wed Feb 01 17:17:29 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رسایی:قراردادهای محرمانه نشانه اشرافی‌گری دولت است Tue Feb 21 14:34:19 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رضایی:دیپلماسی و مذاکره بدون عزت باعث ذلت می‌شود Mon Mar 06 15:21:09 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن لاریجانی: شهردار تهران از ساعات اولیه حادثه پلاسکو در محل حادثه بودند Wed Feb 01 17:52:10 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن طیب‌نیا : “رشد اقتصادی فعلی” در کل سال‌های انقلاب بی‌سابقه است Wed Jan 25 17:43:11 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حاجی دلیگانی: طرح اعضای فراکسیون امید محدودکننده آزادی‌های مشروع در کشور است Wed Feb 15 16:43:29 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن قاسمی: برخی مؤسسات و افراد آمریکایی را تحریم می‌کنیم Mon Feb 06 14:41:59 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن امام خامنه ای: جوانان مؤمن و انقلابی را بسیار دوست دارم و از آنان پشتیبانی میکنم Mon Jan 02 16:57:21 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سردار غیب پرور: آنهایی که تعمدا به دشمن لبخند می‌زنند سر در آخور آمریکا دارند Tue Mar 14 17:14:16 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن پزشکیان: نجومی‌بگیران اصلاً تقصیری نداشتند Wed Feb 01 17:32:25 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حاجی: اهدای مسکن 16میلیاردی از سوی دانیال‌زاده به همسر حسین فریدون Mon Jan 23 16:09:39 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رستمی: کارگران باید بگویند از رکود عبور کرده‌ایم نه مسئولان Sun Mar 12 17:21:51 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری: صرف داشتن بدهی بانکی به معنای جرم و فساد نیست Tue Jan 31 12:05:47 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن اجتهاد کلان از ضروریات امروز جامعه است/ ثبت نام طلاب و دانشجویان در دوره 5 ساله فلسفه و عرفان Wed Jul 12 07:51:29 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آرش صادقی؛ فعال حقوق‌بشر یا جاسوس؟ Sun Jan 01 12:22:11 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نوبخت: درآمد نفت در نیمه نخست امسال پیش خور شد Mon Dec 26 14:23:22 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: امیدواریم گشایش های سال95 در سال 96 ادامه پیدا کند Wed Mar 15 16:36:03 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مطهری: “فروشنده”چهره خوبی از ایران نشان نمی‌دهد Tue Feb 28 12:14:43 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: دولت به قول‌هایی که به مردم داد عمل کرد؛ شرمنده مردم نشدیم Sat Feb 25 17:13:37 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ذوالنور: از تلخی‌های برجام میوه شیرین می‌چینیم Sun Jan 15 14:43:50 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن معرفی و شرح الگوی خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) Sun Mar 12 16:20:59 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نگاهی به آنچه دولت ونزوئلا طی یک دهه بر سر اقتصاد خود و نفت جهانی آورد! Mon May 22 08:30:11 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ابتکار: ایران دیگر تاب‌وتحمل آلودگی را ندارد Sat Jan 28 17:24:14 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن صادقی: بنده معذوریت دارم، خدانگهدار/عارف:فریدون و یا هرکس که تخلف کرده باید با وی برخورد شود Wed Jan 25 14:20:17 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ظریف: با قطعیت می گویم، هیچگاه کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم Sun Feb 12 16:57:38 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن او یک انقلابی به تمام معنا بود!/ زندگی و رشادت های شهید پرافتخار قاسمعلی میراحمدی Mon Jul 24 14:14:09 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن پورابراهیمی: مرتبط ساختن مسئولیت امور اقتصادی به دولت‌های قبل به معنای عدم پاسخگویی به مردم است Sat Mar 11 17:23:20 IRST 2017
پول نیوز کشته شدن یک شهروند کرجی و دستگیری 20 اغتشاشگر Sat Aug 04 20:55:19 IRDT 2018
خبرگزاری مهر سفیر اتریش در ایران، با ظریف دیدار و خداحافظی کرد Mon May 22 14:59:54 IRDT 2017
افق نیوز واژگونی مینی‌‌بوس در بزرگراه آزادگان + تصاویر Sat Sep 08 17:25:09 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران اعزام 80 هزار نفر از مردم فارس به اردوهای راهیان نور Sat Mar 11 15:50:06 IRST 2017
جهان نیوز تفاوت سعودی‌ها ویمنی‌ها هنگام شنیدن صدای انفجار Sun Apr 29 12:09:41 IRDT 2018
خبرگزاری فارس فلسفه و علوم عقلی در حوزه علمیه قم و تهران رواج پیدا کند Wed Apr 25 10:40:00 IRDT 2018
انصاف رهبر ارکستر ملی: شهرستان از برپایی کنسرت ابا دارند Wed Mar 15 07:35:39 IRST 2017
بولتن نیوز پوشش بازیگران در هفدهمین دوره جشن حافظ + تصاویر Sun Aug 13 12:03:53 IRDT 2017
پول نیوز رشد حجم و ارزش معاملات در بورس تهران Tue May 16 11:09:55 IRDT 2017
خبرگزاری فارس 20 درصد دانش‌آموزان اضافه وزن دارند/ توزیع فلوراید در 85 درصد مدارس Fri Sep 21 13:04:47 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در بهارستان برگزار گردید+ تصاویر Fri Mar 03 16:26:15 IRST 2017
میزان برگزاری تمرین تراکتورسازی در هوای برفی تبریز Thu Jan 03 19:35:39 IRST 2019
جماران طلاب حوزه علمیه پیشوا در اعتراض به جنایات علیه مسلمانان در میانمار تجمع کردند Thu Sep 14 12:02:26 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر بهای نفت در بازار نیویورک کاهش یافت Thu Oct 11 02:11:28 IRST 2018
تهران پرس جزئیات حقوقی کارکنان در سال 97/ افزایش حقوق 5 درصد Thu Sep 28 05:19:00 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن 55درصد مساحت آذربایجان غربی دچار خشکسالی متوسط شده است Mon Sep 04 20:26:39 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن فعالیت 130 گروه پیشگیری از اعتیاد در مهدهای کودک و محلات خراسان‌جنوبی Mon Jul 17 08:14:13 IRDT 2017
دفاع مقدس نگاه به موبایل در نماز چه حکمی دارد؟ Thu Dec 20 11:19:35 IRST 2018
پارس نیوز کشف دلارهای جاسازی شده در کت Sun Apr 30 08:42:58 IRDT 2017
جام نیوز ضرب‌وشتم نیروهای اورژانس توسط همراهان بیمار Wed Jan 03 00:25:19 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 1700 کلاس درس زنجان فاقد کتابخانه درسی است Tue Jun 19 10:45:00 IRDT 2018
جماران فیلم های جشنواره «حقیقت» در تبریز اکران می شود Sat Dec 08 19:49:25 IRST 2018
عصر ایران چرا برای شهرداری سرپرست انتخاب می شود؟ Sat Aug 19 15:47:07 IRDT 2017
جماران کاظمی موثرترین بازیکن ایران شد/حدادی دابل دابل کرد +جدول Fri Jun 29 20:09:05 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سردار شهیدی که با پیکرش معبر سه کیلومتری ایجاد کرد+عکس Tue Apr 11 03:56:00 IRDT 2017
جام نیوز عکس/ دیدار اعضای فراکسیون امید با رئیس جمهور Mon Mar 13 14:38:35 IRST 2017
افکارخبر آمادگی افراطی های انگلیس برای ترور و قتل عام Sun Feb 04 08:48:01 IRST 2018
عصر ایران کنترل هوشمند یک میلیون کانتینر در سالجاری با سامانه جامع گمرکی Mon Nov 20 19:13:53 IRST 2017
خرداد نیوز کمبود80 قلم دارو در کشور Sun Sep 02 08:59:02 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تحول و تعالی نظام تعلیم و تربیت، رسالتی فرادستگاهی و ملی است Sat Feb 11 19:04:28 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی رشادت های رزمندگان کردستانی نیروی دریایی بازگو شود Sat Apr 15 13:25:00 IRDT 2017
میزان کشفیات مرفین کرمان به دو تن و 400 کیلوگرم رسید/ ارزش محموله 24 میلیارد تومان Mon Jul 10 09:15:51 IRDT 2017
صراط انتشار اخباری از درگذشت عبدالعزیز بوتفلیقه Sat Mar 04 07:46:34 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها امروز 27 دی 97 Thu Jan 17 14:05:40 IRST 2019
ایران آنلاین نام دریافت کنندگان سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری منتشر شود Sun Jun 10 10:39:51 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران برخورد سواری سوزوکی با پراید حادثه ساز شد+تصاویر Sat Jan 28 13:28:41 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران توسعه خوزستان بسته به توسعه صنعت نفت Sun Dec 24 19:19:04 IRST 2017
واحد مرکزی خبر همایش ملی بزرگداشت علامه خفری در جهرم Wed Feb 28 12:04:26 IRST 2018
روزنامه قانون 14بازیکن ایران برای هفته آخر لیگ ملت‌های والیبال اعلام شد Thu Jun 21 19:00:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی مسئول گروه اقدام ایران، ورشکسته دیپلماتیک است Sat Aug 18 13:42:00 IRDT 2018
تهران پرس جهانبخش:ایران بدون استرس در جام جهانی بازی می‌کند/برای مردم باید کاری زیبا انجام دهیم Mon Dec 04 14:47:00 IRST 2017
ایران آنلاین بانویی که بر لب های سانحه دیدگان بخش سوختگی بیمارستان شهید مطهری گل لبخند می کارد Tue Mar 07 15:21:54 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تجلی حضور اقلیت های دینی آذربایجان غربی در انتخابات Fri May 19 18:28:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر دستگاه قضایی اجازه نمی‌دهد چند طمع ورز معیشت مردم را بازی بگیرند Mon Oct 22 14:10:08 IRST 2018
آریا آمار جدید توزیع نسخه های اندروید؛ ورود اوریو به جدول گوگل با 0.2 درصد سهم بازار Tue Oct 03 19:20:40 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن نوسازی حرم‌های مطهر به پایان رسیده است/ ساخت بین‌الحرمین در کاظمین Sat Mar 04 13:24:29 IRST 2017
جوان آنلاین این بیست و سه نفر، مهمان جدید تلویزیون Tue Sep 26 11:10:05 IRST 2017
ایلنا مراسم رژه نیروهای مسلح-اصفهان Fri Sep 22 17:35:32 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تصادف در جاده چالوس 3 مصدوم داشت Fri Aug 17 19:50:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر برانکو: باید به خاطر هواداران همیشه برنده باشیم Mon Feb 19 22:07:03 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اختتامیه نخستین جشنواره پرچم قم برگزار شد Thu Feb 09 15:31:25 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا سوگند خداوند متعال به قلم، گویاترین شاهد بر قداست آن است/ آزادی اسیران کفار فقط به خاطر قلم Thu Jul 05 11:39:04 IRDT 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیام تسلیت مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس در پی درگذشت نخستین آپاراتچی سینماهای شیراز Sun May 27 22:54:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس دولت فرمان اقتصادی کشور را به سمت حمایت از اقتصاد تولیدی ببرد/ تنها راه عبور از مشکلات استفاده از نیروهای متخصص داخلی است Sun Apr 08 11:10:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم درمان بیماریهای زنان با داروها و فرآورده‌های طبیعی و گیاهی Sun Feb 26 13:24:26 IRST 2017
اقتصاد آنلاین عربستان ترمز سقوط قیمت نفت را کشید/بازگشت قیمت‌ها از محدوده منفی Mon Nov 12 15:01:13 IRST 2018
صراط تصویری از یک بازیگر سینما Fri Feb 23 16:39:09 IRST 2018
خبر خودرو واکنش متفاوت ابطحی به لباس خادمی جهرمی Tue Nov 27 12:28:02 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ترفند دشمنان در ایجاد اختلاف در نیروهای مسلح ناکارآمد است Mon Aug 01 13:55:08 IRDT 2016
میزان تشکیل جلسات ساماندهی و پیشگیری از بحران اقتصادی Tue Jul 31 22:00:01 IRDT 2018
خبرگزاری شبستان ششمین جشنواره تجلیل از نخبگان جوان در البرز برگزار شد Mon Apr 30 18:44:00 IRDT 2018
آنا بازدید استادان دانشگاه فیلادلفیای آمریکا از دانشگاه آزاد اسلامی اوز‎ Wed Apr 04 13:51:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی باقر زاده: تفحص پیکر چهارهزار شهید در خاک عراق ادامه دارد Wed Jul 18 11:30:00 IRDT 2018
تی نیوز اختصاص 60 هزار میلیارد تومان در راستای اقتصاد مقاومتی Sat Apr 14 20:04:23 IRDT 2018
عصر خبر سپاه یک تیم تروریستی را در غرب کشور منهدم کرد/ 10 تروریست به هلاکت رسیدند Sat Aug 11 15:14:33 IRDT 2018
انصاف خبرچینان یا خبرنگاران! | سروش محلاتی Wed Aug 08 22:05:38 IRDT 2018
خبرگزاری مهر تصویب 3 دوره ورزشی مرتبط با معلولان در دانشگاه علمی کاربردی Sun Apr 09 15:48:41 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران توسعه یک الگوریتم برای پیش‌بینی حمله قلبی Sun Apr 16 12:38:35 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران سند توسعه شهرستان بمپور با همکاری فرهیختگان تهیه می شود Thu Dec 13 22:44:47 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد تقدیر فرمانده ناجا از عامل شناسایی شهرام جزایری Mon Aug 06 16:10:53 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران تاکنون 2500 تن گندم از کشاورزان زنجانی خریداری شده است Wed Jul 04 08:47:03 IRDT 2018
یک ورزش ندود: جذب رونالدو یک گام رو به جلو بود Mon Sep 10 16:42:32 IRDT 2018
جماران درخواستی که تراکتورسازی از کمیته اخلاق کرد Wed Aug 30 12:23:44 IRDT 2017
آفتاب حقایقی تازه از کیفیت موتورسیکلت‌های انژکتوری/باز هم پای چینی‌ها در میان است Wed Aug 30 13:06:18 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ضرورت بهره گیری از مشارکت‌های خیران در حوزه سلامت روان/فعالیت 95 روانپزشک در مراکز درمانی فارس Mon Oct 29 15:16:14 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 86 درصد اعتبارات مصوب شده سفر هیات دولت به لرستان اختصاص یافته است Sat Feb 04 14:41:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر پرونده مسکن مهر خراسان جنوبی تا پایان سال جاری بسته می شود Tue Jan 22 08:33:30 IRST 2019
تی نیوز کشف 20 قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز از داخل کپسول سی ان جی خودرو Wed Apr 11 06:37:01 IRDT 2018
جماران پس از سقوط قیمت، نفت دوباره گران شد Thu Aug 09 10:56:43 IRDT 2018
بنکر نزول دلار در برابر ارزهای دیگر Tue Jan 16 08:22:28 IRST 2018
نماینده احتمال تمدید تفحص از شرکت ملی مس Wed Jul 05 09:43:35 IRDT 2017
بی باک نیوز تحقیقات کنگره امریکا در مورد گوشی اندرویدی ترامپ جدی تر شد Sat Feb 18 08:27:01 IRST 2017
تهران پرس حضور مرحوم بهرام زند در دورهمی Sat Apr 07 13:51:00 IRDT 2018
فردا دورهمی اختاپوس‌ها که تا بحال دیده نشده بود! +عکس Fri Nov 02 04:30:01 IRST 2018
خبرگزاری دانشجو آخرین تصویر خاشقجی قبل از مفقود شدن Tue Oct 09 11:46:08 IRST 2018
ورزش 3 انتقادات تند علی خسروی:/ گروه آنالیز کمیته داوران باید منهدم شود Tue Feb 06 12:11:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر فرار ناموفق کلاهبردار و سارق حرفه ای از دادسرای رشت Sun Oct 07 14:59:52 IRST 2018
تیتر نیوز ایران سوریه را ترک کند/برجام تنها بخشی از مسئله ما با ایران است Wed Aug 02 09:13:50 IRDT 2017
عصر ایران روحانی امروز به قزاقستان سفر می کند Sat Sep 09 11:17:25 IRDT 2017
دولت بهار پشیمانی سریع مسئولان از یک تصمیم گمرکی Mon May 01 09:42:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر راه‌اندازی مسیرهای دوچرخه‌سواری در کرج/ توسعه حمل‌ونقل سبز Wed Jan 02 18:44:06 IRST 2019
جماران حمایت برخی هنرمندان از علی کریمی/ از محسن چاوشی تا رضا صادقی/ تصاویر Tue Feb 13 16:00:02 IRST 2018
روزنامه شهروند داستان تلخ پلاسکو Sat Jan 20 03:30:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم لیگ ملت‌‌های والیبال|پرتغال جای کره را گرفت Mon Jun 25 18:22:43 IRDT 2018
آفتاب ایران تصویری از آیت‌الله خامنه‌ای در دوران ریاست جمهوری‌ Mon Jul 17 23:44:06 IRDT 2017
نامه نیوز نعمت‌زاده: تبلیغ کالای خارجی در کشور شرم‌آور است Tue Mar 14 13:28:53 IRST 2017
خبرگزاری مهر عطر معنوی زیارت در دل کویر/ جاذبه‌های که راه به دل تاریخ دارند Mon Mar 13 10:41:04 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد روحانی: عوامل تروریستی اهواز از همسایگان جنوب خلیج فارس تغذیه می‌شوند Sun Sep 23 09:36:03 IRST 2018
پرشین خودرو مضرات انواع سیگار Thu Jan 04 13:15:00 IRST 2018
ورزش 3 مظاهری در جمع بهترین گلرهای آسیایی Wed Apr 12 15:01:00 IRDT 2017