پایگاه خبری تحلیلی فتن - Tue Mar 07 16:50:30 IRST 2017 نمایش خبر

جلیلی: اینکه بازار اقتصاد کشورهای دیگر شویم اسمش تعامل با دنیاست؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اینکه عده‌ای حقوق نجومی بگیرند و بقیه ملت به صبر در برابر مشکلات تشویق شوند، «صبر توهمی» است.

به گزارش فتن، سعید جلیلی عضوشورای عالی امنیت ملی عصر دوشنبه شانزده اسفندماه در همایش «دولت-ملت یا دولت- فامیل؟» در دانشگاه شاهد گفت: مهم ترین ویژگی انقلاب اسلامی “اسلامیت” آن است که مانع ارتجاع انقلاب می شود. 


وی افزود: انقلاب اسلامی برای ایجاد تغییر فقط در یک نظام سیاسی نبود بلکه برای تغییر در تمام مناسبات بود. ریشه انقلاب اسلامی “اسلام” است و به همین علت یک شجره طیبه ای است که مانند بسیاری از انقلابهای جهان بعد از مدتی به قبل خود باز نمی گردد. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: بر همین اساس امام خمینی (ره) در آخرین سال حیات خود مکرر نسبت به خطر “اسلام امریکایی” در برابر “اسلام ناب” هشدار میدادند زیرا اگر به اسم اسلام کار دیگری شود  خطر این مساله از اندیشه های غیر اسلامی نیز بیشتر خواهد بود. بر این اساس در چارچوب “اسلام ناب”، مفاهیم معنای خاص خود را دارند و اگر مثلا از تعبیر “مستضعف” استفاده میشود یعنی فردی که قابلیت های رشد را دارد اما افرادی مانع آن شده اند و این مفهوم با تعبیری مثل “قشر آسیب پذیر” بسیار متفاوت است. 


جلیلی تصریح کرد: اگر مناسباتی از جنس “اسلام امریکایی” شکل بگیرد خروجی آن مانند آل سعود است که مناسبات فعلی جهان را مانند وجود یک کدخدا در جهان می پذیرند و خود را رعیت آن تعریف میکنند و همین مناسبات «کدخدا- رعیت» را داخل کشور نیز بازتولید میکنند. 


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «نمیشود گفت باید پیشرفت کنیم و همزمان عده ای نیز زیر چرخ دنده های توسعه له شوند»، گفت: مناسبات غلط “اسلام امریکایی” را چه در سطح خارجی و چه در سطح داخلی نباید پذیرفت بلکه باید به سمت نقطه مطلوب و تشکیل سازو کارهای اسلام ناب حرکت کرد. 


وی ادامه داد: دو شاخص اصلی برای تشکیل مناسبات صحیح بر پایه اسلام ناب، «ایمان» و «عمل صالح» است و در همه سالهای بعد از انقلاب هر جا مانند دفاع مقدس این دو مولفه با هم جمع شده موفقیت ها و اثرات عینی آن نیز دیده شده است و برعکس هر جا از این دو شاخص فاصله گرفتیم مشکلات متعدد خود را نشان داده است. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی افزود: برای آسیب شناسی این وضعیت و حرکت به سمت مطلوب، یکی از کارویژه های دانشجویان و افکار عمومی باید مطالبه و رصد باشد تا هیچ کجا  دچار استثنائات و ملاحظات خاص برای آقازاده ها و مناسبات فامیلی و … نشویم. در طول تاریخ انسان های زیادی  در برابر جبهه حق ایستادگی کردند اما خداوند در قرآن کریم وقتی می خواهد در این باره مثال بزند از همسران لوط و نوح که دو پیامبر خدا بودند نام می برد و زمانی نیز که از جبهه حق مثال زده می شود، از همسر فرعون  نام برده می شود زیرا قرار است مناسبات خانوادگی و فامیلی کنار زده شود و به جای آن معیارهای اصلی ایمان و عمل صالح جایگزین شود. 


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز بعضی ها از «سیاست ورزی» سخن می گویند و منظورشان این است که مثلا مدل دوحزبی امریکا را در ایران هم شکل دهیم، تاکید کرد: این کارغلط است  و به جای این اقدامات باید به مناسبات اصیل دینی بازگشت نه تقلید از مدل هایی که ترامپ آن را «فلج» توصیف کرد و دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز گفتند معضل امروز ما شکاف 1% و 99% است که نشان می دهد این معضل ناشی از ناکارآمدی سیستم امریکاست. 


جلیلی ادامه داد: حتی سندرز دموکرات نیز پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفت امروز 90% از امکانات امریکا در اختیار  یک دهم درصد از آن 1% است! 


وی افزود: قرار نیست کسانی با لابی قدرت  و ثروت سرنوشت جامعه اسلامی را رقم بزنند و ما هم آن مدل را تکرار کنیم. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: در هر عرصه ای از جمله انتخابات نیز باید مردم را به سمت حق دعوت و «اقناع فکری» کرد نه «اغوا». دعوت به حق باید مبتنی بر «صبر بصیر» باشد  نه صبر توخالی که ابتدا گفته شود مشکلات اقتصادی در 100 روز اول حل می شود و سپس بعد از 1000 روز هم مشکلات ادامه دارد و مردم به صبر تشویق شوند! 


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اینکه عده ای حقوق نجومی بگیرند و بقیه ملت به صبر در برابر مشکلات تشویق شوند، «صبر توهمی» است. 


در ادامه این نشست جلیلی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان گفت: اقتصاد یک عرصه جدا از سایر عرصه ها نیست؛ مثلا اقتصاد مقاومتی الزاماتی از جمله سیاست و فرهنگ مقاومتی دارد. مثلا برای حل معضل بیکاری فقط نمی توان در اقتصاد تمرکز کرد بلکه باید برای حل این مساله باید در سیاست خارجی و فرهنگ هم تمرکز کرد. 


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: می گویند برای حل مشکل بیکاری باید سیاست خارجی مان فعال شود و با تعامل با دنیا این مشکل را حل کنیم اما باید مشخص شود منظور از دنیا و تعامل با آن چیست؟ آیا 3 یا 4 کشور خاص تمام دنیا هستند یا اینکه طوری عمل کنیم که بازار اقتصاد کشورهای دیگر شویم تا جایی که تولید داخلی فلج شود، اسمش تعامل با دنیاست؟ 


جلیلی در پاسخ به سوال دیگری درباره «وحدت» نیز گفت: تفکر انقلابی در همه زمینه ها باید از اقتصاد و بانکداری تا فرهنگ و هنر و … برای اجرا حرف داشته باشد و برای این امر نیز باید به صورت جبهه ای با مردم ارتباط برقرار کرد اما برای این کار باید «باور مشترک» داشت و نمی توان حرفهای متضاد زد و بعد مردم را هم اقناع کرد! 


وی افزود: اینکه صرفا چند نفر کنار هم بنشینیم و فکر کنیم بعد از آن مردم حرف ما را می پذیرند درست نیست زیرا ابتدا باید خودمان به یک باور مشترک برسیم. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی  در پاسخ به سوال دیگری درباره برجام گفت: واقعیت این است که با برجام چه موافق باشیم و چه مخالف، امروز این توافق روی دست ملت وجود دارد لذا در آینده باید نسبت به برجام هوشیاری ملی داشت و نسبت به طرح مطالبات مان از طرف مقابل، «هوشیاری مقتدرانه» داشته باشیم که آنها تصور نکنند هرچه خواستند ما انجام می دهیم ولی او هیچ کاری نمی کند. 


جلیلی در پاسخ به سوال دیگری نیز بیان داشت: روابط خارجی با کشورهای مختلف باید مبتنی بر یک شالوده و سیاست واحد باشد. خیلی ها می گفتند باید به مساله واقع بینانه نگاه کرد چون دنیا یک کدخدایی دارد و شاخ و شانه کشیدن برخی کشورها نیز به این خاطر است که ما با کدخدا رابطه نداریم و اگر این اتفاق بیفتد مشکلات ما با خیلی از کشورها نیز خود به خود حل خواهد شد اما اتفاقا امروز باید واقع بینانه نگاه کرد چرا بعد از چند سال  مذاکره با امریکا، کشوری مثل جیبوتی نیز برای ایران شاخ و شانه می کشد؟ مگر قرار نبود با پذیرش مناسبات کدخدا، مشکلات حل شود؟ پس چرا برخی کشورها در همین سه سال گستاخ شده اند؟ 


وی ادامه داد: در سیاست خارجی فرصت ها از اصول مشترک و تهدیدها هم ناشی از اختلافات بین کشورهاست و امروز هم هوشمندی دیپلماسی در آن است تا مبتنی بر نقاط مشترک با سایر کشورها از فرصت ها استفاده کنیم نه آنکه دنیا را محدود به چند کشور خاص کنیم. 


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان درباره «طرح رسیدگی به دارایی مقامات و مسؤولان» که چندی قبل در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفت، گفت: این قانون ابتدا در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و هنگامی که به خاطر یک ایراد قانون اساسی که شورای نگهبان به آن گرفت به مجمع تشخیص آمد ولی چون بر اساس قانون، مجمع تشخیص اجازه تغییر در محتوای آن را نداشت در نهایت مقرر شد تا اموال و دارایی مسئولان برای دستگاه های نظارتی شفاف شود. 


وی افزود: البته همان موقع در جلسات مجمع نیز بنده اعلام کردم که این قانون کافی نیست چون دارایی و اموال مسئولان محرمانه یا از اسناد طبقه بندی شده نیست و باید برای عموم مردم نیز شفاف باشد تا در نهایت شاهد پدیده هایی مثل حقوق های نجومی نباشیم. بحثی که بنده درباره موضوع شفاف سازی  در مجمع ارائه کردم بسیار فراتر از مصوبه مجلس بود. 


جلیلی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون مصوبه جنجالی اخیر مجلس درباره سقف حقوق مدیران گفت: ما با هیچ فرد و جریان سیاسی عقد اخوت نبسته ایم و اگر یک دولت یا مجلسی هر عنوانی که داشته باشد ولی اشتباه کند، باید در برابر آن ایستاد. نباید بین طبقات مختلف جامعه فاصله معنادار باشد و حتی اگر قانون نیز دولت را ملزم نکرده باشد خود دولت باید برای «شفاف سازی» پیشقدم باشد. 


جلیلی ادامه داد: نمی توان با حقوق ها و برج های نجومی درد مردم طبقات مستضعف را فهمید و مطالبات مردمی از جمله اتفاقی که اخیرا پیرامون مصوبه مجلس درباره سقف حقوق مدیران بوجود آمد اتفاق بسیار مثبتی بود که باعث عقب نشینی مجلس شد؛ هر چند هنوز هم این کافی نیست. 


نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوال دیگری درباره انتخابات ریاست جمهوری 92 نیز گفت: مردم در هر انتخاباتی به دنبال یک پاسخ معتبر برای سوال خود هستند و سال 92 نیز در پاسخ به سوال بیکاری و تورم و سایر مشکلات اقتصادی عده ای گفتند اگر رابطه مان را با دنیا درست کنیم و لبخند بزنیم مشکلات حل میشود! این مساله را آقای روحانی خیلی واضح مطرح کرد اما برخی دیگر نیز که در ظاهر در جناح مقابل بودند این حرف را تایید کردند و در نتیجه مردم به این باور رسیدند که واقعا مشکلات با تغییر رویکرد در سیاست خارجی حل می شود! 


جلیلی افزود: البته بنده همان سال 92 اعلام کردم که این راه غلط است و باید با اتکا به درون و استفاده از ظرفیت های داخل کشور مشکلات را حل کرد اما حالا باید مشخص شود که آیا روشی که در 3 سال و نیم گذشته بکار گرفته شده، جواب داده یا خیر؟ 


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری پیرامون لغو برجام نیز گفت: وقتی در یک توافق ما به همه تعهداتمان عمل کرده ایم و طرف مقابل تعهداتش را انجام نداده ما نباید خواستار لغو آن توافق شویم چون ضرر بیشتری خواهیم کرد بلکه باید مطالبات واقعی مردم را مطرح و پیگیری کنیم. 


جلیلی در پایان پیرامون سوال یکی دیگر از دانشجویان گفت: نباید عرصه حکومت و دولت محملی برای منافع اقتصادی مدیران شود؛ چگونه فردی که در تمام سالهای بعد از انقلاب مسئولیت داشته امروز 150 شرکت خانوادگی دارد؟ بزرگترین خطر این است که فزونی ثروت  مجرای تاثیر بر قدرت شود.
پایگاه خبری تحلیلی فتن قاضی پور: گویا می‌خواهند 48 هزار میلیارد از بودجه را برای خود در انتخابات 96 خرج کنند Mon Feb 20 16:52:03 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نقوی حسینی: دولت راستگویان روز روشن در رسانه ملی به مردم دروغ می گوید! Wed Apr 12 16:44:00 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مطهری: حقوق‌های نجومی‌ ‌خلاف وجدان بود‌ Tue Mar 07 16:55:38 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نعمتی: اظهارنظر درباره ارتباطات فریدون و دانیال‌زاده در راستای اختیارات نمایندگان است Wed Jan 25 17:52:40 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن کوچکی نژاد: سیف و دانش‌آشتیانی قصد دارند بدهکار چندصد میلیاردی بانک سرمایه را در تعطیلات نوروز مدیرعامل همین بانک کنند Thu Mar 16 14:50:41 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آخوندی: افتخار می‌کنم که بعد دو هفته “ترامپ” هنوز علیه قرارداد بوئینگ چیزی نگفته است Sat Dec 31 17:00:10 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن دوره تربیت راهنمای سواد رسانه و فضای مجازی با حضور اساتید برتر تهران و اصفهان Wed Jan 30 06:04:08 IRST 2019
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: معکوس جلوه دادن حقایق، پایان مردمسالاری است Mon Apr 03 18:10:32 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن بی عدالتی در گزینش و استخدام تحت قالب نیروهای شرکتی Tue Feb 21 07:16:22 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سالک: تغییر فرماندار اصفهان “سیاسی” بود Mon Feb 27 17:01:46 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن امیراحمدی: در برجام آمریکا به ما گفت «بتمرگ»، ما هم تمرگیدیم Tue Mar 14 17:27:34 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جلیلی: نتایج فتح الفتوح بعد برجام کجاست؟ Thu Jan 26 14:59:14 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهان بیگلری: رشد 11.6 درصدی یک شوخی خنده‌دار است Tue Mar 14 17:17:55 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رسایی: شرمندگی اصلی برای دولت آنجاست که 6 وزیر کابینه ثروتی از 300 تا هزار میلیارد تومان دارند‌ Thu Mar 16 14:43:34 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن کواکبیان: بوی اشتغال را در بودجه 96 استشمام نمی‌کنیم Mon Feb 20 16:46:42 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جلیلی: راه‌حل مشکل اشتغال افزایش صادرات به کشورهای همسایه از جمله عراق است Sat Mar 11 17:46:34 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مطهری: موافق اعلام حقوق همه مدیران کشور برای مردم نیستم Sun Jan 01 12:33:16 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آرش صادقی؛ فعال حقوق‌بشر یا جاسوس؟ Sun Jan 01 12:22:11 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حاجی دلیگانی: طرح اعضای فراکسیون امید محدودکننده آزادی‌های مشروع در کشور است Wed Feb 15 16:43:29 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن پرشکیان:اصلا ما ایرانیان دیگر نمی‌خواهیم به آمریکا برویم Mon Jan 30 16:09:50 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آملی لاریجانی: هلهله دشمنان درسال88 رافراموش نمی‌کنیم Mon Dec 26 17:22:04 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری: صرف داشتن بدهی بانکی به معنای جرم و فساد نیست Tue Jan 31 12:05:47 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رضایی: جزئیات قرارداد موشک اس300 را می دانیم ولی خودرو محرمانه است Mon Feb 27 16:09:20 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن شمخانی‌:‌با هر دخالت خارجی در امور دفاعی و توان موشکی ایران به شدت مقابله می‌کنیم Wed Feb 01 18:35:08 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مطهری: در کشور ما نقد دو حالت دارد، یا لجن مال کردن است یا تملق و چاپلوسی! Sat Mar 11 17:26:50 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ماجرای خادمی حسین فریدون در حرم رضوی! Thu Jan 26 15:02:11 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن بذرپاش: با دولت خسته نمی‌توان کشوری و مردمی جوان را مدیریت کرد Sun Feb 26 12:08:20 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حجتی: مشکلات خوزستان دل نگرانی و دغدغه رئیس جمهور است Thu Feb 16 14:31:12 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن بروجردی: به آمریکا اجازه عبور از خطوط قرمز را نمی‌دهیم Thu Feb 09 11:07:42 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رهبرانقلاب: مردم با فتنه‌گران عاشورای 88 قهرند و آشتی نمی‌کنند Wed Feb 15 16:55:38 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن پورابراهیمی: دولت شرکت‌های زیانده را جایگزین سودده‌ها در سهام عدالت کرد Mon Mar 13 17:21:18 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن طیب‌نیا : “رشد اقتصادی فعلی” در کل سال‌های انقلاب بی‌سابقه است Wed Jan 25 17:43:11 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نهاوندیان: بالا رفتن نرخ دلار در چند هفته اخیر، توجیه اقتصادی ندارد Sun Jan 01 12:18:53 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن عراقچی :آینده خود را به برجام گره‌ نزده‌ایم Wed Feb 01 17:49:06 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جلیلی:سفارش ساخت کشتی به خارج، جفای به ملت و پوشاندن حقیقت است Sat Dec 31 14:32:28 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن جلیلی: وظیفه ما نمایش نبود، وگرنه می تواستیم سال 92 پیش از انتخابات، پیشنهادات 1+5 را بپذیریم و اعلام توافق کنیم Tue Feb 14 17:50:59 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن معرفی و شرح الگوی خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) Sun Mar 12 16:20:59 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ظریف: اگر روحانی بار دیگر رئیس جمهور شود ترجیح می‌دهم پیشنهاد وزارت خارجه به فرد دیگری داده شود Sun Mar 05 17:30:02 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رنجبرزاده: کنترل و نظارت بر فعالیت واحدهای تولیدی در پلاسکو بر عهده وزارت کار بوده است Sun Jan 22 14:32:53 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جلیلی: هرکسی می‌توانست در اراک بتون بریزد، نیاز به این همه مذاکره نبود Tue Feb 28 12:12:09 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سردار غیب پرور: آنهایی که تعمدا به دشمن لبخند می‌زنند سر در آخور آمریکا دارند Tue Mar 14 17:14:16 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن میرکاظمی:تبانی کنندگان با بابک زنجانی در دفتر زنگنه رفت و آمد داشتند Mon Jan 02 17:03:08 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن کاخ سفید: ترامپ برای مقابله با ایران هیچ گزینه‌‌ای را از روی میز بر نداشته است Wed Feb 08 10:12:17 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مطهری: “فروشنده”چهره خوبی از ایران نشان نمی‌دهد Tue Feb 28 12:14:43 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سقف حقوق مدیران 24 میلیون تومان شد Wed Mar 01 16:15:38 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مجلس از مصوبه تعیین سقف حقوق 24 میلیونی برای مدیران کشور کوتاه آمد Sat Mar 04 16:38:21 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری: مثل برخی شب انتخابات، سهام عدالت نمی‎دهیم Sat Apr 08 17:41:04 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رهبر انقلاب: وارداتی باید متوقف شود که کارخانه‌های داخلی را تعطیل می‌کند Mon Apr 10 18:36:38 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رسایی:قراردادهای محرمانه نشانه اشرافی‌گری دولت است Tue Feb 21 14:34:19 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: بین دولت، فراکسیون امید و مجلس دهم،فاصله‌ای از لحاظ اهداف و آرمان‌ها وجود ندارد Mon Mar 13 17:32:58 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن بذرپاش: دولتمردان قراردادهای می بندند که جایگاهشان را در دوران دور ماندن از قدرت، تأمین ­کند Mon Mar 13 17:35:58 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت الله آملی لاریجانی: دولت به ادعای بی اساس آمریکا درباره انتخابات 92 پاسخ قاطع دهد Mon Mar 06 16:30:35 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن کوچکی نژاد: حجم بالا و تعدد تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان، تحقیق و تفحص را دشوار کرده است Wed Mar 15 16:20:35 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن بیگی: اراده هزار فامیل آقایان مانع استیضاح آخوندی است Sat Feb 11 10:23:59 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ابتکار: ایران دیگر تاب‌وتحمل آلودگی را ندارد Sat Jan 28 17:24:14 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سردار جعفری: سپاه براساس نیاز دولت وارد می‌شود Wed Feb 22 16:21:33 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جشنواره رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی استان اصفهان آغاز به کار کرد +نحوه ثبت نام Sun Jul 09 12:31:16 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن معاملات سّری این بار با دشمنان ملت یمن؟! Wed Feb 22 17:25:58 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن شریعتمداری: ترامپ با موشک‌پرانی به سوریه برای مدعیان اصلاحات عصا فرستاده است Sat Apr 08 17:37:34 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت الله موحدی کرمانی: آنهایی که حقوقشان غیرمتعارف است، مبلغی رابرداشته‌اند که دیگران به آن نیاز داشته‌اند پس باید ازحلقومشان بیرون کشید Thu Feb 16 15:38:34 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن صوفی: سران اصلاحات لزوم وجود چند نامزد در سایه را به آقای روحانی ابلاغ کرد‌ه‌اند Mon Mar 06 16:44:29 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری: هرچه تلاش می‌کنیم نمی‌توانیم خرابکاری آقایان را جبران کنیم Tue Dec 27 16:11:11 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن نوبخت: درباره فریدون نیاز نیست نماینده‌ای زحمت نامه نوشتن بکشد Tue Jan 24 14:47:32 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ظریف: برنامه‌های دفاعی ایران خارج از برجام است Tue Jan 31 17:14:54 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن قالیباف: در یکسال اخیر 100کیلومتر مترو احداث کردیم اما به اندازه یک کیلومتر حمایت مالی شده‌ایم. Tue Feb 28 17:12:34 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت‌الله علوی‌گرگانی: متأسفانه در کشور بانک‌ها تنها نام اسلامی بودن را یدک می‌کشند Sat Jan 28 17:36:45 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن راکعی: آیت‌الله هاشمی آتش‌نشان سیاسی بود Sat Jan 28 17:33:00 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن زیباکلام: باید قرص و محکم پشت روحانی بایستیم Sat Apr 08 17:23:00 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سردار سلامی: به تولید موشک‌های بالستیک برای اهداف متحرک دسترسی پیدا کرده‌ایم Sun Jan 29 17:40:19 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: تا زمانی که طرف‌های مقابل به تعهداتشان در برجام پایبند باشند، پای تعهداتمان هستیم Tue Feb 14 18:01:25 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن خضری: رییس جمهور هیچ یک از کشورهای 5+1 اجازه نقض برجام را ندارد Sun Jan 29 17:43:46 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نوبخت: در سال جاری رشد بخش مسکن و ساختمان منفی 10 درصد و سرمایه‌گذاری منفی 8 درصد شد Sun Jan 01 12:13:49 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن نگاهی به آنچه دولت ونزوئلا طی یک دهه بر سر اقتصاد خود و نفت جهانی آورد! Mon May 22 08:30:11 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن قالیباف:شهردار تهران پاسخگوی ناکارآمدی‎های دولت‎ها نیست Wed Mar 08 16:18:23 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن روحانی: دولت به قول‌هایی که به مردم داد عمل کرد؛ شرمنده مردم نشدیم Sat Feb 25 17:13:37 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن پورابراهیمی: نمایندگان خواهان لغو مصوبه دولت برای خروج شرکت های سودده از سبد سهام عدالت هستند Sat Apr 08 17:20:40 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حاجی: اهدای مسکن 16میلیاردی از سوی دانیال‌زاده به همسر حسین فریدون Mon Jan 23 16:09:39 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن او یک انقلابی به تمام معنا بود!/ زندگی و رشادت های شهید پرافتخار قاسمعلی میراحمدی Mon Jul 24 14:14:09 IRDT 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن شریعتمداری: دولت به جای تغییر صورت مسئله به خاطر ناکارآمدی‌اش عذرخواهی کند Sun Mar 12 11:21:09 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حسینی : وحدت نیروهای انقلاب، جبهه مقابل را دلواپس کرده است Wed Feb 22 16:25:26 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ظریف: دولت سابق آمریکا گزینه دیگری جز مذاکره با ایران نداشت Mon Feb 20 16:43:32 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت‌الله مصباح یزدی: اگر قرار است کسی رأی بیاورد که ضررش بیشتر است، دفع افسد به فاسد می‌کنم Mon Mar 13 17:39:21 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن شریعتمداری: فایل صوتی درخواست مهدی هاشمی برای تحریم ایران موجود است Sun Jan 01 12:10:43 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن رضازاده: نباید جامعه را به دوقطبی فقیر و غنی تبدیل کنیم Sun Mar 12 17:18:16 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن محسنی اژه ای: مرخصی مهدی هاشمی استثنایی نیست Wed Feb 22 17:47:15 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن آیت الله علم الهدی: در خانه سفیر و در حضور زنان سربرهنه قرارداد امضا می‌کنند؛ اعتراض می‌کنیم می‌گویند باید با جهان تعامل کنیم Tue Feb 28 17:08:54 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن ابتکار: وزیر جهاد طرحی دارد تا کانون‌های ریزگردها را تثبیت کند Wed Feb 15 17:08:46 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن قشقاوی: مخالفت با برجام نباید باعث تضعیف عقل ما شود Mon Dec 26 15:47:14 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن عارف :شاید روحانی خسته شده باشد و برای انتخابات نیاید Tue Jan 24 16:26:02 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن بغزیان: فکر می‌کنم ممیزها را اشتباه گذاشتند! Tue Mar 14 17:23:57 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن محسنی اژه ای: حکم جلب فرزند ابتکار صادر شد Mon Jan 23 17:16:39 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن مطهری: ایجاد اشتغال وظیفه دولت است؛ دولت یازدهم در حوزه اقتصاد کم‌کار است Wed Nov 09 16:03:04 IRST 2016
پایگاه خبری تحلیلی فتن جهانگیری: آیا انسان عاقل خود را از داشتن سلاح دفاعی محروم می‌کند؟ Tue Feb 14 17:24:32 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن سید حسن نصرالله: آمریکا در صدر تروریست‎های جهان است Tue Feb 21 10:20:21 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن «همکلاسی»؛ اولین سررسید هوشمند دانش‌آموزی با رویکرد تربیتی+ نحوه خرید Wed Mar 15 15:20:33 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن امام خامنه ای: جوانان مؤمن و انقلابی را بسیار دوست دارم و از آنان پشتیبانی میکنم Mon Jan 02 16:57:21 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن عراقچی: درباره رفع تحریم با سیاست‌های تعللی آمریکا مواجه بودیم Sun Jan 15 16:38:03 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن حاجی دلیگانی: دادن اختیار افزایش حقوق مدیران به دولت فاجعه است Wed Mar 01 16:21:24 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن پورابراهیمی: مرتبط ساختن مسئولیت امور اقتصادی به دولت‌های قبل به معنای عدم پاسخگویی به مردم است Sat Mar 11 17:23:20 IRST 2017
پایگاه خبری تحلیلی فتن وزیر دفاع:انقلاب ما هیمنه‌ آمریکا را در جهان شکست Wed Feb 08 10:08:49 IRST 2017
پارس نیوز تشکر آقای بازیگر از پکن با انتشار یک عکس Sat Feb 23 12:47:09 IRST 2019
یک ورزش شروع اردوی تیم ملی تنیس بانوان Tue Sep 05 10:21:50 IRDT 2017
ایلنا فیلم / گلزنی بشار رسن برای عراق مقابل یمن Sat Jan 12 17:30:47 IRST 2019
تی نیوز مشت مالیات بر سر تولیدکنندگان محصولات غذایی Wed Aug 02 21:37:29 IRDT 2017
تی نیوز استخدام دستیار مربی جهت باشگاه بدنسازی در تهران Wed Aug 02 19:00:14 IRDT 2017
نامه نیوز دلایل عجیب اما رایجی که شما را به سردرد مبتلا می کند Tue Sep 18 06:00:01 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم آمریکا در فهرست ده کشور خطرناک دنیا برای زنان Tue Jun 26 09:16:02 IRDT 2018
صبحانه با خبر تولید 9 سواری متوقف شد +عکس Sat Mar 04 09:10:26 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم افتتاح پارک فوتبال کازان با حضور رونالدینیو به روایت تصویر Sun May 14 11:18:46 IRDT 2017
پول نیوز نادرترین پنگوئن دنیا (+عکس) Sat Aug 19 08:07:16 IRDT 2017
تیتر نیوز ایران ناوشکن سنگین 6.500 تُنی می سازد Mon Feb 18 10:47:40 IRST 2019
خبرگزاری فارس «بنیامین نتانیاهو» برای هفتمین بار بازجویی می‌شود Thu Dec 14 15:01:54 IRST 2017
شفقنا ملک الشعرای بهار: درین تاریکی حیرت … Wed Aug 15 12:11:15 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران حضور روزبه چشمى در محل اقامت استقلالى ها Mon Apr 24 16:04:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران نقاشی دیدنی از چهره ایکر کاسیاس + فیلم Sun Sep 03 18:48:34 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم نماینده ایلام در مجلس: ترامپ پیام مهم حضور مردم ایران در راهپیمایی را دریافت کند Mon Feb 11 22:06:02 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا رئیس هیات کبدی استان، سرپرست تیم ملی شد Mon Feb 12 13:45:05 IRST 2018
خبرگزاری فارس بهسازی روستای تل چگاه علیا با اعتباری بالغ بر 70 میلیون تومان Thu Feb 02 13:23:00 IRST 2017
اقتصاد آنلاین نوبخت درباره قطع یارانه‌ها توضیح داد Sat Mar 04 11:38:56 IRST 2017
تی نیوز پیام تبریک دادستان کل کشور به آیت الله هاشمی شاهرودی Tue Aug 15 15:36:59 IRDT 2017
جام نیوز کی روش سرمربی تیم ملی کامرون می شود؟ Sun Apr 22 14:10:00 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا "مار میشو" در آتش بی احتیاطی سوخت! Tue Aug 01 15:29:41 IRDT 2017
پارس فوتبال فدراسیون فوتبال پاناما به غیبت برخی از بازیکنان اصلی اش در بازی با تیم ایران واکنش نشان داد Sun Nov 12 13:40:03 IRST 2017
آفتاب تصاویر| همایش خودروهای کلاسیک Thu Sep 13 15:09:48 IRDT 2018
تابناک واکنش‌های عجیب دختروپسر به اظهارات ترامپ Mon Sep 10 13:15:01 IRDT 2018
تابناک وزیر خارجه ترکیه با ظریف تلفنی گفتگو کرد Tue Jan 02 17:06:39 IRST 2018
ایلنا ارتقای امنیت در دیجی بانک پارسیان Sun Apr 09 16:24:49 IRDT 2017
پارسینه کاخ های هخامنشی پاسارگاد مسقف می شود Tue Nov 28 10:05:11 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی رییس دانشگاه شریف: دولت یازدهم اهتمام جدی برای رونق شتاب علمی کشور دارد Sun Apr 23 12:52:00 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان چهارمین سوگواره تعزیه خراسان جنوبی با معرفی برترین ها به کار خود پایان داد Sat Oct 27 13:49:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر استقلال میزبان ایرانجوان؛پرسپولیس با بادران در ورزشگاه آزادی Mon Nov 06 21:36:06 IRST 2017
تی نیوز رئیس قبایل آزاد افغانستان: طالبان با حمایت از پروژه های ملی ثابت کردند که افغان هستند Mon Apr 09 16:39:51 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی کریدورهای نفتی ماهشهر سلامت و امنیت شهروندان را تهدید می کند Fri Jul 20 10:26:00 IRDT 2018
میزان دیپلماسی کارنابلد در تحولات منطقه‌ای/ به منتقد دشنام ندهید Sun Jun 18 13:45:19 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی فروش خیریه آثار هنری در پیاده راه فرهنگی رشت‎ Tue Jul 05 03:28:00 IRDT 2016
تدبیر و امید انگلیس از عربستان درباره خاشقجی توضیح خواست Tue Oct 09 22:35:34 IRST 2018
تی نیوز مبلغ کمک های مردمی به پرسپولیس مشخص شد Sun Jul 30 22:01:47 IRDT 2017
تی نیوز آمریکا مدرک موثقی درباره نقش دولت سوریه در حمله شیمیایی دوما ندارد Thu Apr 12 10:59:42 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر یادگیری مهارت‌های زندگی؛ راهکاری برای مبارزه با خشونت خانگی Fri Dec 21 10:50:01 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم باز هم اگر جایزه‌ای بگیرم به صاحبان اصلی‌اش تقدیم می‌کنم/ مرگ را از نزدیک حس کردم! Mon Jul 04 11:56:34 IRDT 2016
خبرگزاری نسیم تیم فوتبال امید؛ خودکشی از ترس مرگ Sat Aug 25 09:13:03 IRDT 2018
پارسینه یک ترکیب عالی برای رنگ مو قهوه ای Sat Mar 02 22:58:39 IRST 2019
عصر ایران تاجگردون: آقای بیطرف گفت در بحث انتقال آب خوزستان به یزد تعارف ندارم و انجام خواهم داد Sun Aug 27 13:50:01 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر اختتامیه مسابقات پارالمپیک زنجان Mon Oct 22 11:56:35 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا نگاهی به مدیریت بحران در بارش برف اخیر در شهرستان شازند Wed Feb 15 15:26:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر مراسم بزرگداشت همسر عبدالرحمن شرفکندی برگزار می‌شود Sun Dec 09 16:44:22 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم عراق| نشست مهم بارزانی در سلیمانیه درباره فراکسیون اکثریت Mon Sep 03 11:19:34 IRDT 2018
بی باک نیوز ابلاغ قانون موافقتنامه استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری Wed Aug 16 18:51:01 IRDT 2017
برنا 5 پیست اسکی استاندارد در اردبیل احداث می‌شود Wed Oct 03 14:20:54 IRST 2018
جوان آنلاین مراسم تشییع با شکوه پیکر آیت‌الله مؤمن در قم برگزار شد Sat Feb 23 13:15:41 IRST 2019
خبر خودرو با مرسدس E All-Terrain آشنا شوید Wed Feb 14 11:35:53 IRST 2018
روزنو لیونل مسی خواهان بازی مقابل اینتر شد Mon Nov 05 12:27:51 IRST 2018
تی نیوز سرلشکر جعفری: غلبه انقلاب اسلامی بر مسائل دفاعی و امنیتی زبانزد دوست و دشمن است Tue Apr 10 21:06:27 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر مخالفت بغداد با درخواست واشنگتن برای داشتن بیست پایگاه در عراق Thu Feb 22 00:24:27 IRST 2018
آی تی نا دو مینی‌سوپر دلربا در کنار یکدیگر؛ فولکس واگن گل یا 206 تیپ 6؟ Wed Jan 09 18:41:33 IRST 2019
تی نیوز اربیل: رفراندوم استقلال به مبارزه با داعش لطمه ای نمی زند Sat Jul 29 14:48:03 IRDT 2017
خبرگزاری مهر میانگین میزان ماندگاری زائر در مشهد کمتر از دو روز است Wed Jan 10 11:27:47 IRST 2018
اقتصاد آنلاین بارش باران در 30 استان کشور Sat Mar 18 11:41:30 IRST 2017
پارسینه نمایی زیبا از لاهیجان Sat Jan 05 18:51:37 IRST 2019
جماران زیتون و آب * سید محسن حسینی Mon Aug 27 19:48:19 IRDT 2018
اتاق خبر نگرانی آمریکا از ترسناک‌ترین سلاح جهان؛ چتر حفاظتی روسیه بر فراز سوریه Thu Apr 12 18:36:04 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد ترزامی:لندن پس از خروج از اتحادیه اروپا، همچنان اصلی‌ترین مرکز مالی جهان باقی خواهد ماند Fri Jan 19 08:08:26 IRST 2018
ساعت24 مذاکره ایران و عراق برای دریافت پول گاز ایران به کجا رسید؟ Mon Dec 03 09:59:34 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد رشد بازار با موتور دلار Mon Jan 22 00:00:00 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران لزوم آموزش‌های خودامدادی و دیگر امدادی در کشور/ مرگ‌های ترومایی باید ریشه‌یابی شود Mon Mar 20 08:15:01 IRST 2017
آریا امضای تفاهمنامه 11 بانک کشور و استانداری سمنان در حضور رییس جمهور Wed Dec 05 09:19:50 IRST 2018
میزان بانک سرمایه در حضور کولاکوییچ قهرمان دور مقدماتی شد/دیدار عمران ساری و ارومیه نیمه تمام ماند Wed Feb 01 20:28:53 IRST 2017
آنا معاون شهردار تهران: واگذاری سهام شهر آفتاب و فروشگاه شهروند در حال پیگیری است Mon Feb 27 16:19:46 IRST 2017
ساعت24 تحقق مدیریت یکپارچه شهری باید به گام به گام باشد Mon May 28 15:57:31 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد باشگاه استقلال: نه پول زیاد می‌دهیم، نه قرارداد کوتاه مدت می‌بندیم Tue Jan 01 12:23:00 IRST 2019
فردا 4 زائر ایرانی در حادثه ناصریه مجروح شدند Thu Sep 14 17:54:51 IRDT 2017
ایسکانیوز اولین حقوق مژده لواسانی چقدر است؟ Thu May 18 21:41:00 IRDT 2017
وانا حال هوای استادیوم میزبان سوپر کاپ ایتالیا در جده +تصاویر Wed Jan 16 20:12:06 IRST 2019
ایسکانیوز همکاری اسنپ با پلیس/صلاحیت رانندگان اسنپ تایید می‌شود Sun Feb 18 15:40:40 IRST 2018
خبرگزاری مهر ربات ها خبرنگارها را بیکار می کنند Sat Jul 08 10:28:04 IRDT 2017
یک ورزش مشکلات اعضای صنعت نفت برای برگشت به آبادان/ ابروی عبدالله‌زاده بخیه خورد Fri Aug 18 13:58:56 IRDT 2017
تی نیوز رئیس جدید بازرسی پلیس پایتخت معارفه شد Mon Apr 09 18:18:29 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر برگزاری جشنواره معلمین ماندگار در خراسان شمالی Fri Apr 06 17:15:29 IRDT 2018
تی نیوز فیلم | روایت فرهاد پرورش از لحظه های بیم و دلهره تحریم هواپیماهای ایران Mon Aug 14 17:16:47 IRDT 2017
روزنو احتمال بالای محکومیت پرسپولیس در پرونده ژوزه Sun Mar 05 17:20:01 IRST 2017
بورس نیوز بیمه کوثر موفق در رشد حوزه‌های استراتژیک بیمه‌گری Wed Jan 16 10:43:16 IRST 2019
خبر گزاری دانا ابلاغ دستورالعمل جدید اردوهای دانش‌آموزی تا پایان اسفند/ابتدایی‌ها با والدینشان اردو می‌روند Sat Feb 03 07:43:04 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران یگان ویژه در کمترین زمان ممکن با تعدی‌گران به حقوق مردم برخورد می‌کند Sat Oct 07 17:50:13 IRST 2017
واحد مرکزی خبر فرمانده سپاه پاسداران وارد سیستان و بلوچستان شد Mon Feb 20 16:27:23 IRST 2017
تابناک مهمترین علت پدیده خودکشی در دانشگاه‌ها/زنانی که حجاب خود را برداشتند نخاله بودند/ادعای پسر آیت الله منتظری درباره مرحوم سیداحمد خمینی/انتقاد سید هادی خامنه ای از برخوردهای ناشیانه با مسأله حجاب Mon Feb 19 20:00:01 IRST 2018
نامه نیوز لاریجانی: تلاش می‌شود همه افراد نیازمند یارانه دریافت کنند Wed Jan 31 10:13:43 IRST 2018
جام نیوز مرگ خاموش یک خانواده در پیشوا Fri Jan 05 21:00:00 IRST 2018
افکارخبر سقوط مرگبار بعد فرار از دست پلیس Sat Aug 26 19:45:29 IRDT 2017
سلامت نیوز بیماری هایی که موجب خارش گوش می شوند Wed Mar 13 11:14:00 IRST 2019
تی نیوز کودتای خاموش برای تغییر سرمربی تیم ملی تنیس روی میز Wed Jul 26 13:08:03 IRDT 2017
برنا دانشجویان والیبالیست به اردو انتخابی می‌روند Mon May 08 11:58:09 IRDT 2017
جهان نیوز جباری آمد، منصوریان نیامد Mon Jul 31 11:59:57 IRDT 2017
عصر خبر میزان پوشش بیمه ای زائران حج تمتع 97 Wed Jun 27 19:17:58 IRDT 2018
آنا ترمز دارایی‌های موهوم موسسات اعتباری کشیده شد Mon Jun 18 15:35:15 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی رویدادهای روز سه شنبه نگارستان اقوام ایران Tue Mar 14 12:00:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر بازرسی 10هزار نانوایی درچهارمحال و بختیاری Tue Jan 02 15:37:49 IRST 2018
تی نیوز کابینه دوازدهم آرمان های اصلاحات را دنبال کند Sat Aug 05 05:36:32 IRDT 2017
جام نیوز چرا مرغ در بازارگران شد؟ Tue Jan 31 22:30:00 IRST 2017
ایلنا اعلام بودجه سازمان سینمایی در فروردین ماه/ لزوم توجه به بازارهای جهانی Wed Mar 06 10:22:45 IRST 2019
برنا معرفی بزرگان دینی مانع از تهاجم فرهنگی است Sat Feb 18 11:13:16 IRST 2017