خبرگزاری تسنیم - Tue Feb 28 13:56:00 IRST 2017 نمایش خبر

مثلث طلایی پوشش اسلامی- ایرانی، امنیت و احترام

پوشش هر فرد ملاکی برای قضاوت درباره سایر رفتارهای وی است، در واقع افراد با انتخاب پوشش مناسب علاوه بر اثرگذاری روی نگاهی که سایر اشخاص به آنها دارند، بر مراودات اجتماعی خود نیز اثر می‌گذارد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، پوشش هر فرد ملاکی برای قضاوت درباره سایر رفتارهای وی است، در واقع افراد با انتخاب پوشش مناسب علاوه بر اثرگذاری روی نگاهی که سایر اشخاص به آنها دارند، بر مراودات اجتماعی خود نیز اثر می‌گذارد. این درحالی است که در طول سال‌ها جامعه به سمتی پیش رفته که زنان و مردان از لباس‌های متنوع بهره می‌برند و بیشتر آنها با ترکیب پوشش اسلامی- ایرانی تلاش می‌کنند تا عرف و هنجارهای اجتماعی را رعایت ‌کنند.  رعایت دقیق این اصول باعث می‌شود که جامعه نیز از امنیت و آسودگی برخوردار شود. براین اساس برای بررسی نقش پوشش اسلامی ایرانی بر تأمین امنیت اجتماعی با دکتر سید محسن اصغری نکاح، روانشناس و استاد دانشگاه فردوسی مشهد به گفت‌وگو نشستیم.


  استفاده از پوشش اسلامی ایرانی مطابق با هنجارهای جامعه چه اثرات مثبتی بر روابط اجتماعی افراد می‌گذارد؟
 لباس و پوشش جزو زبان‌ بدن محسوب می‌شود و پیام‌های زیادی را به دیگران منتقل می‌کند. دین اسلام، دین فطرت و فضیلت است و انسان را موجودی دارای کرامت و شخصیت می‌داند و مبتنی بر عقل است، لذا اگر توصیه‌هایی بر این مبنا دارد، صلاح فرد و جامعه را درنظر می‌گیرد. توجه داشته باشید پوشش به‌عنوان بعد خارجی ، قبل از هرچیز ما را در معرض دید سایر اشخاص قرار می‌دهد، هم می‌تواند به آنها پیام دهد و هم روی دیگران تاثیر بگذارد. براین اساس در اسلام به آراستگی، پاکیزگی و استفاده از رنگ‌های متنوع برای پوشش تاکید شده است، فرد می‌تواند نیازهای فردی و خانوادگی خود را برطرف کند و هم به نیازهای جامعه پاسخ دهد، همچنین فرصت‌های مناسب برای تعامل هنجارمند فارغ از نگاه‌های نامتعارف در سطح جامعه به وجود آورد. براین اساس آنچه که در بین تعاملات افراد نقش‌آفرین است شایستگی‌ها و مهارت‌های آنهاست.باتوجه به توضیحاتی که دادید، در صورت بی‌توجهی اشخاص به معیارهای پوششی، جامعه باید متحمل چه‌آسیب‌هایی شود؟
 اسلام در بعد اجتماعی و شخصی توصیه‌هایی را برای مردم دارد. به عنوان مثال حدی از عرف و چهارچوب‌های اعتقادی را به افراد برای حضور در جامعه پیشنهاد داده است تا رعایت کنند، از سوی دیگر در خانواده و در بین همسران توصیه به استفاده از رنگ‌های شاد و متنوع کرده است. بنابراین از نظر فردی و اجتماعی به صلاح همه است که زمینه تعامل شایسته و امنیت در جامعه فراهم می‌شود. ما باید بپذیریم نیازها باید مدیریت شوند تا در فضای مناسب خود بروز پیدا کنند، برخی مواقع در سطح جامعه پوشش‌هایی مشاهده می‌شود که محرک هستند و عوامل بی‌اخلاقی را به جای ویژگی‌های شخصیتی فرد نشان می‌دهند و خود را در معرض همگان قرار می‌دهند. همه افراد نیازهای مختلف دارند، اما آنها را با دیگران سهیم نمی‌شوند و تخطی از این حریم نوعی ناهنجاری به شمار می‌رود. در این زمینه هم جامعه دچار مشکلات فراوان می‌شود، هنجارشکنی در این زمینه هم خانواده‌ها را دچار تزلزل می‌کند و هم سایر افراد از لحاظ اخلاق اجتماعی هیچ‌گاه نمی‌پذیرند که فردی در جامعه پوششی نامناسب داشته باشد، این شیوه به طور حتم بازخوردهای منفی به همراه خواهد داشت. یادتان باشد پوشش و حجاب برای این نیست که افراد در جامعه فعالیت نکنند بلکه برعکس به این دلیل است که افراد با وضعیت مناسب و در امنیت  کامل با هم تعامل داشته باشند.پس استفاده از پوشش مناسب هم بر تعاملات افراد و هم بر امنیت فردی و اجتماعی اثرگذار است، با توجه به این امر چگونه می‌توان پوشش اسلامی ایرانی را در جامعه نهادینه کرد؟
 خوشبختانه بیشتر بانوان جامعه ایرانی گرایش‌ها، تمایلات، دغدغه‌های دینی و فرهنگی دارند، مادران و خواهران ما درک و فهم بسیاری در این مورد دارند. اگر در جامعه می‌بینیم در زمینه پوشش، سلایق و تفاوت‌های زیادی وجود دارد، به این دلیل است که در مسئله پوشش و حجاب فرهنگ‌سازی گسترده و مناسبی انجام نشده است، اگر به این دغدغه‌ها رسیدگی شود، قوانینی براساس امنیت و آسایش خانواده و جامعه تدوین شود، بسیاری از افراد از پوشش اسلامی-ایرانی استقبال می‌کنند. پس باید نهادها و سازمان‌های مسئول بیشتر در این حوزه فعالیت داشته باشند، حال این سئوال مطرح می‌شود که مهمترین متولی آموزش در معیارهای صحیح پوششی در جامعه چه نهادهایی هستند؟
 یکی از مشکلات اساسی ما در این مورد عدم فرهنگسازی مناسب است که ایجاد آن از وظایف نهادهای آموزشی و ارتباطی است. به عبارتی رسانه‌ها، به‌ویژه رسانه‌های سمعی و بصری و مکتوب می‌توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند. به این موارد البته بحث شبکه‌های اجتماعی نیز اضافه شده است، فضایی در دنیای مجازی که باید آن را مدیریت کرد.در برخوردهای اجتماعی نیز آیا می‌توان چنین اثرگذاری را داشت؟
 باورهای اسلامی باید از شیوه‌هایی که اشاره شد منتقل شود. از سویی نیز باید افرادی که از پوشش مناسب استفاده کنند، مورد توجه بیشتر قرار گیرند. درواقع انتظار داریم که از طریق رسانه‌ها و صداوسیما به ارزش‌های فردی این افراد توجه شود. باید نسبت در محتوای فیلم‌ها و سریال‌ها توجه بیشتر داشت. اینکه ندانسته نشان ندهیم شخصیت‌های موفق، پوشش‌های غیرمتعارف دارند، اما به افرادی هنجارهای اجتماعی و مذهبی را رعایت می‌کنند، نقش افراد ناموفق و دارای مشکلات اقتصادی و اجتماعی سپرده شود. علاوه براین باید با افرادی که عرف را رعایت نمی‌کنند، برخورد قاطعی داشت.تا به اینجا همه تصمیمات به افراد و نوع لباسی که استفاده می‌کنند باز می‌گردد، اما واقعیت این است که تولیدات نیز در این حوزه باید مدیریت شود.
 بله، بحث دیگر به حوزه تولیدات لباس باز می‌گردد، متاسفانه در این زمینه نیز اقدام جدی انجام نداده‌ایم و افراد برای انتخاب و خرید لباس دچار محدودیت هستند و لباسی که اصول پوشش اسلامی- ایرانی را رعایت کرده باشد، بسیار محدود است. گاهی به همین دلیل افراد به ناچار باید مدل و نوعی از لباس را انتخاب کند که موردپسند نیست.این امر موجب بروز تغییرات نا خواسته در سلایق و انتخاب‌های فرد نخواهد شد؟
 ممکن است  این اتفاق باعث تغییر ذائقه در پوشش افراد مشود که مسئولان امر باید در این مورد چاره‌اندیشی کنند. امیدواریم با انجام کار فرهنگی و تربیتی این مشکلات حل شود. متولیان تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش در این زمینه می‌توانند نقش داشته باشند، همچنین خانواده‌ها به عنوان پایه و اصل اساسی مهمترین نقش را برعهده دارند. والدین از طریق ارتباط نزدیک با فرزندان و راهنمایی‌شان می‌توانند در انتخاب نوع پوشش مناسب در سطح جامعه به آنها کمک می‌کنند.خانواده‌ها باید همواره فرهنگ و اصول تربیتی را برای تربیت مناسب فرزندان تقویت کنند، زیرا همه رفتارها و کارهای والدین در نوع نگرش فرزندان در آینده تاثیرگذار است. از چه ابزارهای تشویقی می‌توان در این حوزه بهره برد؟
  مهمترین مشوق، فرهنگ‌سازی برای همه افراد در جامعه است و باید پیامدهای استفاده از پوشش‌های نامناسب را بازگو کنیم و تاثیرات پوشش اسلامی ایرانی را بیان کنیم. درواقع ارزش‌ها، رفتارها و عملکرد مناسب را در جامعه و خانواده گسترش بدهیم تا افراد آنها را تجربه کنند و گرایش پیدا کنند. از طرفی دیگر بارمنفی ارزش ضدایی را کم کنیم و با آنها مبارزه کنیم. همچنین پوشش‌های متنوع و متناسب با پوشش اسلامی ایرانی که با سلیقه‌های مختلف سازگاری داشته باشد را ترویج کنیم. مهمترین آسیبی که خانواده‌ها از بی‌توجهی خود و جامعه به پوشش اسلامی-ایرانی می‌بینند، چیست؟
  خانواده در پیشگیری از معضلات و هم مسیر انتخابی فرزندان سهیم است، اما با افزایش رسانه‌های دیداری، شنیداری، مکتوب و شبکه‌های اجتماعی وظیفه والدین بسیار سنگین تر می‌شود. بارها در فیلم‌ها و برنامه‌ها می‌بینیم که برخی مراودات و نوع پوشش هنرمندان متفاوت از دیگران است و این نوع رفتار در بین مردم رواج پیدا کرده است. فرزندان ما این افراد را به طور مداوم مشاهده می کنند و تضادی بین تربیت اسلامی و ایرانی خانواده و مدرسه تفاوت وجود دارد. اساس خانواده یعنی مرد و زن در این زمینه دچار مشکلات می‌شوند و با وجود پوشش‌های مختلف در سطح جامعه با تعارض مواجه می شوند. بیشار زنان سعی می‌کنند که مسائل مربوط به خانواده را رعایت کنند و پوشش مناسب اسلامی-ایرانی داشته باشند اما برخی نیز این مسائل را رعایت می‌کنند و مردان با وجود پوشش نامناسب در معرض تحریکات و رفتارهای ناپسند قرار می گیرند که به طور ناخودآگاه و به مروز زمان سبب مشکلات خانوادگی و بروز اختلاف میان زوجین می‌شود. ممکن است ارتباط صمیمانه بین زن و شوهر دچار لغزش شود و به دلیل مقایسه کردن پوشش این افراد با همسر، اختلاف خانوادگی به وجود می‌آید. زنان نمی‌پذیرند که همسرانشان، آنها را با سایرین مقایسه کنند و به دلیل کم توجهی مراوادات همسران تحت تاثیرقرار می‎گیرد.به نظر می‌رسد این آسیب‌ها امنیت خاطر افراد در خانواده با مشکل مواجه می‌کند و با مدیریت کردن رفتار و اخلاق در جامعه می توانیم با این معضلات مبارزه کرد.    با وجود یک پوشش مناسب اسلامی ایرانی می‌توان امنیت بیشتری در جامعه به وجود آورد درواقع هرکس با انتخاب پوشش خود، دیگران را به دوستی، انتخاب همسر و نحوه برخورد دعوت می‌کند و آینده فرد رقم می‌‎خورد. زمانی که نوع پوشش مناسب نباشد، در انتخاب همکار، دوست و فرد مناسب برای زندگی مشترک دچار مشکل می‌شود.


منبع: حمایت


انتهای پیام/
خبرگزاری تسنیم درخواست یک نماینده برای تسریع در رسیدگی به لایحه رتبه‌‌بندی معلمان Sun Dec 02 13:44:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آغاز تمرینات پارس جنوبی از فردا پس از جلسه با رضاییان Sat Feb 23 16:33:00 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم اعضای جدید هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان گلستان انتخاب شدند Wed Oct 03 09:29:39 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم قطر هم سفارت چاد را بست Fri Aug 25 09:38:48 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 6 هزار دانش‌آموز گلستانی تا پایان امسال به اردوهای راهیان نور اعزام می‌شوند Sun Oct 07 15:48:58 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم گلستان جعفریان خاطرات اولین زن اسیر ایرانی را نوشت Tue Jul 18 09:34:03 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم غزالی: جشنواره فیلم فجر به شوی لباس تبدیل شده است Tue Mar 27 11:53:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم روایت شهرام شکیبا از دیدار شب گذشته شاعران با رهبر انقلاب/ می‌خواستم به حضرت آقا بگویم مجریان در تلویزیون کاره‌ای نیستند Tue May 21 11:08:00 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم از راه‌اندازی سیستم راهنمای زائر تا نظارت بر شرکت‌های مسافرتی Wed Feb 01 19:24:15 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران را تصویب کرد Thu Jul 14 10:26:05 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم سمنان| فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی بسیج در شاهرود تقویت می‌شود Sun Jul 29 17:13:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم شریعتمداری: دنبال تعزیراتی کردن بازار نیستیم؛ بی‌ثباتی قیمت ارز رفع می‌شود Sun Aug 05 14:05:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم وقتی جوانان همدانی دل به مناطق محروم ‌برای محرومیت‌زدایی می‌زنند Sun Sep 03 05:31:16 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم رونمایی از توپ‌های جدید لیگ‌برتر در شهرآورد اصفهان/ لباس سپاهانی‌ها شماره نداشت! Sat Jul 22 23:39:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم برگزاری دهمین یادواره 400 شهید منطقه حصیرآباد اهواز به روایت تصویر Sat Jul 14 16:14:15 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 8 عامل سرقت‌های سریالی در مشهد دستگیر شدند Mon Feb 04 14:20:18 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم بوشهر|12 میلیارد ریال پروژه‌های عمران شهری آب‌پخش دشتستان افتتاح می‌شود Tue Aug 14 19:11:18 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم لرستان| ترویج فرهنگ ایستادگی و مقاومت استکبار جهانی را وادار به شکست می‌کند Tue Nov 20 16:35:53 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ژیمناستیک جوانان آسیا|آینه‌بند دومین برنز ایران را کسب کرد Sat Apr 28 14:31:11 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم طرح "بسیج همگام با کشاورز" در مناطق محروم و روستایی اجرا می‌شود Thu Feb 28 17:26:23 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم فردوسی سرمایه فکری خود را در خدمت اهل بیت(ع) قرار داد Mon Jul 10 22:12:05 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جیمز: پیوستن به لیکرز، رویایی بود که به واقعیت تبدیل شد Mon Jul 30 10:12:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم فتوتیتر/مردم امسال عید کمتر پرتقال بخورند Tue Mar 14 10:39:10 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم جام حذفی| صعود مقاومت تهران به مرحله یک هشتم نهایی با شکست استقلال جنوب Sat Sep 15 20:42:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دریافت سفته از متقاضیان مسکن مهر ممنوع است Sun Nov 04 08:52:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فاکس اسپورت: مقاصد بزرگ‌تر در انتظار علیرضا بیرانوند و طارق همام پس از جام ملت‌های آسیا Mon Dec 24 09:56:46 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تلاش ترکیه برای مداخله در سوریه با سازماندهی عشایر Sat Dec 22 08:56:42 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فوتبال جهان| اینتر به دنبال تخفیف گرفتن از منچستریونایتد بابت دارمیان Wed May 22 17:30:26 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم قیمت جهانی نفت امروز 1397/08/02 Wed Oct 24 09:01:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم گرانی بی‌رحمانه مرغ در همدان Thu Dec 27 09:41:05 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم نجات دختر ایزیدی از جهنم داعش Sun Jan 20 12:17:19 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم نخستین تقاطع هوشمند ترافیک شهری بجنورد به بهره‌برداری رسید‌ Sun Feb 12 17:14:54 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم انگلیسی‌ها خواستار همکاری درباره وزرش کهن ایرانی "چوگان" شدند Tue Feb 26 12:55:40 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم رای مخالف به طرح "شفافیت عملکرد نمایندگان " شکست مجلس محسوب می‌شود Thu Sep 06 09:52:51 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سخت‌تر از جنگ نازک‌تر از گل Thu May 02 11:20:00 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم قیمت انرژی در ایران بسیار ارزان است Thu Jul 28 15:27:47 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم مسابقه بزرگ کتابخوانی " خانه بهشتی"در همدان برگزار می‌شود Tue Aug 21 15:06:01 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سوال درباره انتخابات ایران و دموکراسی در عربستان مقام آمریکایی را غافلگیر کرد+فیلم Wed May 31 11:33:07 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم حضور «جان کری» در مراسم استارت مسابقه دوچرخه سواری جاده + تصاویر Sat Aug 06 16:56:51 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم یورش عضو افراطی کنیست و ده‌ها شهرک‌نشین به مسجدالاقصی Mon Jan 28 13:52:24 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم مجازات جرائم مرتبط با پولشویی تعیین شد+ جزئیات Tue May 15 12:54:45 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تسنیم گزارش می‌دهد؛ نواخته شدن زنگ خطر انقراض صنعت زنبورداری مازندران+فیلم Thu Sep 13 13:44:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اردبیل| درک تکلیف مهمترین وظیفه دانشجویان بسیجی در گام دوم انقلاب است Tue May 07 18:09:20 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم دشوار بودن برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر در چهارم جولای Sun Jun 02 16:33:05 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم امروز جوانان مورد هجمه‌های سنگین دشمنان هستند/ آموزش "افکار وهابیت" از سنین کودکی از سوی سعودی‌ها Sun Jul 09 12:01:11 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ویژه برنامه "صبحگاه اقتدار" توسط سپاه قمربنی‌هاشم(ع) در شهرکرد برگزار شد Thu Sep 06 11:56:11 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم قم| جشنواره ملی شعر و سرود رضوی در استان قم برگزار می‌شود Tue Apr 10 14:51:46 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نوبخت: دولت بودجه اضطراری تدوین کرده است Tue Jun 26 18:35:44 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دستگیری 3 هزار مهاجر افغانستانی که قصد ورود غیرمجاز به پاکستان را داشتند Thu Apr 19 13:05:06 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم واکنش عصبی نتانیاهو به حضور باشکوه مردم ایران در جشن چهل‌سالگی انقلاب اسلامی Mon Feb 11 22:03:26 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم شوراهای شهر و روستا ظرفیت مهمی برای توسعه استان خراسان جنوبی است Sun May 07 15:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اصلاح قانون قضایی بحرین به‌ منظور حمله به شیخ عیسی قاسم است Sun Apr 16 09:31:28 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ترافیک پرحجم در محورهای لرستان؛ محدودیت‌های ترافیکی در 2 محور Wed Oct 31 16:58:23 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فوتبال جهان|محمد صلاح: امیدوارم سال آینده هم مرد سال آفریقا شوم/ برای کمک به تیم خودم را تحت فشار قرار می‌دهم Fri Dec 14 22:23:35 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم عروسک‌ها برای کودکان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه شادپیمایی می‌کنند Tue Nov 13 14:02:58 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم عملیات مشترک سازمان اطلاعات و ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه در قندیل Wed Mar 27 12:34:20 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم جمهوریخواهان و دموکراتهای آمریکا پیش‌به سوی جدایی + عکس Sat Jul 01 17:15:13 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم دولت با محوریت چشم‌انداز 20 ساله انتظارات مردم را برآورده سازد Fri Aug 04 16:51:22 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم گزارش تسنیم| آیا پوتین در دیدار با ترامپ با «کارت ایران» بازی خواهد کرد؟ Sat Jul 07 13:15:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم افشین پیروانی:هر روزی که کنار پرسپولیس باشیم، لذت بخش است Wed Feb 06 17:57:00 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم کاتالان‌ها برای همه پرسی استقلال از اسپانیا آماده می‌شوند Fri Mar 03 10:15:09 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم جام حذفی آلمان| شالکه به نیمه‌نهایی رسید Thu Feb 08 01:15:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اصفهان| هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال بانوان؛ 6 امتیاز در جیب اصفهانی‌ها Sat May 11 08:55:34 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم کشف آثار باستانی مربوط به «دوره ساسانی» در قطر Wed Mar 06 11:48:07 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان درخواست محاکمه «حکمتیار» را دریافت کرد Fri Mar 08 13:00:06 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم 10 هزار واحد تولیدی و خدماتی مشهد اقدام به برندسازی کردند Mon Jul 15 11:01:06 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم حکیم : تحریم ایران را ظالمانه و ادامه این سیاست را خطری برای امنیت منطقه می‌دانیم Wed Apr 03 16:48:09 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم ‌سخت‌ترین مبارزه‌ام برابر حریف قزاقستانی بود Sun Jul 16 02:29:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سمنان در اجرای اقتصاد مقاومتی از بهترین استان‌های کشور بوده است Thu Mar 09 10:44:41 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم دوره‌های آموزش سلامت معنوی در 100 بیمارستان سراسر کشور برگزار می‌شود Mon Oct 02 13:40:31 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم گرانی افسارگسیخته کالاها در بازار اصفهان؛ 21 انبار احتکار کالا کشف شد Sat Sep 15 09:33:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 3 طرح عمرانی در دانشگاه کاشان کلنگ‌زنی شد Sun Sep 03 19:43:01 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 1634 میلیون سهم در بورس منطقه‌ای خراسان مورد معامله قرار گرفت‌ Mon Aug 28 15:17:27 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 5000 نفر در اردبیل تحت حمایت بهزیستی قرار گرفتند Sat Sep 08 15:23:11 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم همایش بیداری اسلامی طلیعه تمدن نوین اسلامی Thu Feb 09 17:17:20 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 57 میلیون دلار انواع محصولات از بوشهر به قطر صادر شد Fri Oct 19 11:46:25 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم 105 میلیون مترمکعب CNG در اردبیل مصرف شد Thu Oct 05 14:22:48 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم دشمنان با جنگ روانی در فضای مجازی، معیشت مردم را هدف گرفتند Thu Oct 11 10:06:03 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم گفت هیچ وقت بسیج را رها نکنید / «تلگرام» خبر شهادت پسرم را داد! Mon May 01 19:17:30 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جلسه علنی مجلس پایان یافت/ نشست بعدی 20 فروردین Wed Apr 05 12:22:59 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ملی‌پوشان جودو برای حضور در گرند اسلم امارات عازم امارات شدند Thu Oct 25 10:48:12 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی: سلب تابعیت "شیخ عیسی قاسم" نقض آشکار "حقوق بشر" محسوب می‌شود Wed Aug 17 00:33:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم اعلام آمادگی میلیاردر مصری برای ساخت 100 هزار خانه در پاکستان Sat Jan 19 14:04:33 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم قم| حجت‌الاسلام رفیعی: پرداختن به امور بیهوده سبب دوری و غفلت انسان از یاد خدا می‌شود Wed May 23 14:47:29 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم کاریکاتور/ صهیونیستی‌ها؛ شب‌‌و‌روز دعا می‌کنیم جنگی رخ‌ندهد» Tue May 29 15:08:41 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم هشدار معارضان سودانی به کشورهای عربی Tue Jun 04 21:54:41 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم پترائوس: داعش به صورت مجازی تهدید باقی خواهد ماند Mon Jul 03 14:59:36 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم رقابت دوباره یحیی و پرسپولیس؛ تراکتورسازی طلسم آزادی را می‌شکند؟ Fri Dec 29 00:17:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم برگزاری مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر 2 شهید گمنام در بوستان امید تهران Thu Mar 02 13:02:34 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بهترین قیمت تورهای داخلی با هیپوتریپ Mon Jan 07 12:37:00 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم چرخ 21 کارخانه غیرفعال در استان گلستان به حرکت درآمد Sat Nov 10 16:18:54 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اولین مصوبات شورای جدید اکران Wed May 29 11:17:06 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم نخستین همایش تجلیل از برترین‌های فوتبال استان بوشهر برگزار می‌شود Mon Aug 08 14:50:37 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم ادامه پس‌لرزه‌ها در استان کرمانشاه؛ زلزله 5.2 ریشتری استان کرمانشاه را لرزاند Mon Nov 26 07:59:25 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم جزییات ثبت‌نام از پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد Thu Sep 20 10:35:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم برگزاری نخستین مانور مشترک دریایی بین نیروهای نظامی پاکستان و ترکیه Wed Apr 11 15:06:23 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ابراز نگرانی رئیس مجلس از آموزش ندیدن برخی از اعضای شورای شهر Wed Feb 07 16:30:51 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آتش به اختیار یعنی جهاد عالمانه Sun Jul 02 10:57:24 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ریابکوف: روسیه خود را برای هر اقدامی از سوی آمریکا آماده کرده است Tue Sep 11 15:28:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ونزوئلا بهانه است، اصل مقاومت نشانه است Mon Feb 04 09:17:00 IRST 2019
همشهری آنلاین انتقال پلنگ رودسر به فضای بزرگ‌تر Mon Jul 10 13:17:46 IRDT 2017
بهار نیوز آیا پیونگ‌یانگ واقعا توانایی مقابله با واشنگتن را دارد؟ Wed Aug 16 11:38:51 IRDT 2017
زومیت وزیر ارتباطات: تاخیر دو ماهه در اجرای طرح رجیستری عجیب نیست Wed Jul 12 13:55:00 IRDT 2017
میزان اهدای پیراهن شماره 10 کرواسی به سلطانی‌فر +عکس Sat Apr 27 18:54:28 IRDT 2019
پارسینه قیمت دلار به 5023 تومان رسید Mon Mar 26 13:56:01 IRDT 2018
آنا آزادی تلعفر؛ باخت بزرگ امریکا و تروریست‌ها Mon Aug 28 09:04:57 IRDT 2017
آفتاب ایران قربانزاده: فعال شدن ستادهای انتخاباتی قالیباف را تکذیب می کنم Tue Jul 03 14:40:26 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن عیادت نماینده ولی‌فقیه در لرستان از آیت‌الله صادقی Thu Jun 21 16:40:06 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 48 مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی در اشکذر مجهز شد Thu Mar 09 22:09:00 IRST 2017
ایسکانیوز مساله فلسطین بخش مهمی از مسائل اصلی سیاست خارجی و راهبردی ماست Wed Sep 12 12:48:39 IRDT 2018
تی نیوز قیمت چهار گروه موادخوراکی ثابت ماند Sat Apr 28 15:45:25 IRDT 2018
دولت بهار برانکو: مانع پیشرفت طارمی نمی‌شویم Sun Jul 02 00:13:00 IRDT 2017
آنا انتظار چنین لیستی را نداشتیم/ کسی که سابقه خوبی نداشته چرا به عنوان وزیر معرفی شده است Sat Aug 12 14:07:44 IRDT 2017
آفتاب ایران نخست وزیر ژاپن برای تمدید دوره خود اعلام آمادگی کرد Sun Aug 26 14:30:19 IRDT 2018
ساعت24 هوای تهران سالم است Mon Feb 13 10:59:12 IRST 2017
خبرگزاری مهر عربستان سعودی صادرات نفت خود را کاهش می‌دهد Mon Nov 12 10:54:50 IRST 2018
جماران هلال احمر ایلام به 37 خانوار سیل زده امداد رسانی کرد Thu Mar 28 10:47:23 IRDT 2019
باشگاه خبرنگاران صندوق اعتبارات خرد روستایی و عشایری استان بوشهر در مسیر توسعه Wed Jul 12 14:15:23 IRDT 2017
افکارخبر دومین بزنگاه تاریخی برای شفر و استقلال Sat Apr 27 14:41:01 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر مرمت آثار تاریخی در دستور کار مجلس Tue May 07 14:10:21 IRDT 2019
تدبیر تعداد سفارشات بوئینگ از ایرباس پیشی گرفت Sat Jun 24 13:53:59 IRDT 2017
آنا اسارت 16 نظامی تُرک در عفرین Thu Jan 25 17:44:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر بداخلاقی کارمندان باعث بدبینی مردم می شود Sun Aug 26 17:32:25 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 31 هزار و 200 واحد تولیدی زیر پوشش سازمان ملی استاندارد هستند Wed Oct 24 16:47:00 IRST 2018
تی نیوز کشمکش مسئولان بر سر تولید محصولات تراریخته/توسعه کشاورزی ارگانیک باید مد نظر قرار گیرد Sat Sep 23 12:42:12 IRST 2017
جماران 15 طرح درمانی امسال در سلسله بهره برداری می شود Sun Jul 15 14:00:55 IRDT 2018
خبرگزاری فارس ظریف و همتای هندی در دهلی‌نو دیدار کردند Wed Jan 09 10:19:39 IRST 2019
فرارو حمله پلنگ به یک چوپان در منطقه کندوان Tue May 28 16:42:24 IRDT 2019
خرداد نیوز ارتش سایبری روسیه تشکیل شد Thu Feb 23 10:04:14 IRST 2017
پایگاه خبری الف پیام تسلیت وزیر نفت به مناسبت درگذشت فرزند احمد توکلی Sat Feb 17 18:26:00 IRST 2018
شیعه نیوز سقوط یک فروند هلیکوپتر نظامی سعودی در یمن Sat Sep 15 08:56:29 IRDT 2018
پارسینه کربلای 4 عملیات اصلی بود Mon Dec 31 09:37:14 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران رسن: برای پرسپولیس تاریخ جدیدی را رقم می‌زنیم Sun Oct 28 14:19:59 IRST 2018
وطن امروز اخبار Thu Jan 11 00:00:00 IRST 2018
روزنو کنترل قند خون با این میوه خوشمزه Mon Jul 30 13:44:19 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران حریق 12 هکتار از گندمزارهای سلماس را نابود کرد Tue Jul 23 10:08:20 IRDT 2019
بی باک نیوز لحظه رها سازی 104 ماهواره توسط راکت هندی در مدار زمین Fri Feb 17 21:37:01 IRST 2017
واحد مرکزی خبر بستر جبران تلاطم نرخ ارز در انرژی تجدید پذیر فراهم است Sun Oct 07 15:27:03 IRST 2018
پارسینه مناجاتی: این چه حرفی بود که برانکو زد؟ Wed Jan 04 11:10:54 IRST 2017
خبرگزاری مهر رستوران ها زیر ذره بین 4000 تیم بازرسی وزارت بهداشت Wed Mar 06 15:15:31 IRST 2019
بولتن نیوز ترکیب سویا – رئال مادرید Sun Jan 15 22:36:11 IRST 2017
برنا "هانیه" به کرمانشاه آمد Tue Dec 18 16:43:08 IRST 2018
فردا از شایعه تا واقعیت ماجرای حبس یک مرغ دزد Wed Jan 30 10:23:11 IRST 2019
تابناک NASA to Launch Spacecraft Closer to Sun Sat Aug 04 10:01:12 IRDT 2018
دفاع مقدس اسامی فیلم‌های «معدن و صنایع معدنی ایران» جشنواره «سینماحقیقت» اعلام شد Tue Nov 20 13:05:28 IRST 2018
ورزش 11 مهاجمی فوق العاده بنام گابریل باتیستوتا Fri Apr 20 13:23:31 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی انتخابات شوراها در 21 شهر و بیش از 700 روستای استان زنجان برگزار می شود Wed Mar 22 17:54:00 IRDT 2017
تی نیوز ورزش آماتور را با دقت جراحی کنید Thu May 03 15:03:22 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا عربستان سعودی توان ایستادن در برابر ایران را ندارد Sun Dec 16 23:32:16 IRST 2018
پارسینه احتمال سه شیفته شدن مجلس بررسی لایحه بودجه 97 Sat Feb 03 17:07:20 IRST 2018
نامه نیوز یادبود آمریکایی ها برای سربازانشان/تصاویر Tue May 30 14:43:35 IRDT 2017
آفتاب ایران ادامه روایت قصه «ایراندخت » در لاله زار Sat Feb 24 17:47:29 IRST 2018
وطن امروز اخبار Sat Jul 21 00:00:00 IRDT 2018
پارسینه سارق مسلح موسسه قرض‌الحسنه در مشهد دستگیر شد Tue Apr 18 14:26:42 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران تیم شنا کرمانشاه عنوان سوم کشور کسب کرد Fri Aug 03 23:44:47 IRDT 2018
انتخاب افزایش 20 درصدی کفاف زندگی کارگران را نمی‌دهد Mon Dec 31 09:58:13 IRST 2018
ایلنا تعلیق 2 روزه مذاکرات میان آمریکا و طالبان در دوحه Sat Jul 06 19:54:58 IRDT 2019
آفتاب استاندار تهران: جانمایی مسکن مهر پردیس میان دره و بیابان اشتباه تاریخی بود Thu Mar 02 20:36:01 IRST 2017
صبح تهران وقوع این سیلاب پیش‌بینی نشده بود/ مردم نگران جبران خسارت نباشند Thu Apr 04 17:07:05 IRDT 2019
ایران آنلاین نوسازی 61 هزار تاکسی در طرح «کلید به کلید» Fri Jan 26 20:07:03 IRST 2018
پایگاه خبری الف طراحی "جلیقه ایربک‌دار" ویژه موتورسواران Sun Dec 23 10:47:00 IRST 2018
تدبیر و امید نشانه های برنامه ریزی ترامپ برای خروج از برجام Fri Aug 25 16:58:07 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران جای خالی یارانه انرژی در بودجعه بندی ایران Sat Dec 16 16:39:21 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران دیدار مسئولان فدراسیون فوتبال ایران با رئیس فیفا و سران هلند و ایتالیا + تصاویر Tue Jan 16 20:59:17 IRST 2018
واحد مرکزی خبر ادغام دانشگاه‌های دستگاه‌های اجرایی در وزارت علوم؛ غیرکارشناسی Sat Jan 12 16:47:36 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن باز هم شمیم خوش شهادت در فارس به مشام می‌رسد Sun Jun 23 10:31:04 IRDT 2019
آفتاب 7 مهره اصلی یحیی با تراکتور قرارداد بستند/عکس Sat Jul 01 15:23:39 IRDT 2017
ایستا نیوز قیمت انواع تلویزیون سایز بزرگ دربازار تهران؟ +جدول Tue Nov 13 15:45:48 IRST 2018
واحد مرکزی خبر متهم شدن یکی از افسران اطلاعاتی سابق آمریکا به جاسوسی برای چین Sat Mar 16 09:18:52 IRST 2019
پرس شیعه ایران قطعنامه شورای امنیت رانقض کرده است!/پایبندی امریکا به برجام Thu Jan 18 20:56:51 IRST 2018
افکارخبر شفر با مدیر عامل استقلال جلسه گذاشت Mon Oct 15 14:24:33 IRST 2018
خرداد نیوز الاهلی صدرنشین گروه A شد Mon Feb 19 23:11:28 IRST 2018
آنا مشتری‌مداری اصل مهم صنعت بیمه Sun Mar 26 10:09:53 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران چهره‌های خبرساز سال 97 در عرصه فرهنگ چه کسانی بودند؟ Thu Mar 21 18:35:02 IRST 2019
واحد مرکزی خبر نشست اروپا و چین برای تشکیل "نظام جدید جهانی" بدون آمریکا Tue Mar 26 18:26:02 IRDT 2019
مشرق نیوز شعور یک مرد به چیست؟ +عکس Tue Feb 26 17:09:00 IRST 2019
آریا ارزش واگذاری سهام برخی شرکت‌ها صفر است Sat Jun 02 12:47:50 IRDT 2018
عصر ایران رونمایی از سامانه پیگیری و شناسایی اموال سرقتی (فیلم) Thu Jan 25 13:02:13 IRST 2018
ایران آنلاین ریشه ناکامی ما در صنعت خودرو کجا است Thu Jun 22 15:06:07 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر برگزاری همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد Thu Jul 18 14:01:51 IRDT 2019
بی باک نیوز خطرات احتمالی دیابت برای سلامتی Wed Mar 29 01:05:02 IRDT 2017
598 واکاوی یک تهدید! Thu Jul 05 09:26:12 IRDT 2018
جماران سعد حریری به زودی استعفای خود را به رئیس جمهور لبنان تقدیم می کند Wed Nov 22 13:07:02 IRST 2017
خبرگزاری نسیم بازنشر کتابی از محسن سلیمانی/بازچاپ دوباره اسرار و ابزارطنزنویسی Mon Apr 09 19:54:05 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر بهره برداری از 400 واگن لبه بلند جدید در کشور Sun Jun 09 15:15:17 IRDT 2019
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین حرم مطهر رضوی آماده برگزاری مراسم شب‌های قدر Thu May 23 00:55:58 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر همه پرسی منطقه کردستان عراق غیرقانونی است Sat Sep 16 19:16:47 IRDT 2017
رجا نیوز پشت پرده استعفای سرمربی تراکتورسازی Thu Jan 10 17:53:46 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی بمب اتم هم در برابر قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران کارایی ندارد Thu Feb 02 18:46:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران منابع گیاهی حاوی آهن را بشناسید Sun Jul 22 06:30:01 IRDT 2018
تابناک تداوم بارش باران در کشور Sat Nov 10 12:15:31 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران بهره برداری از 2 کتابخانه عمومی در اردبیل Tue Jan 24 11:05:58 IRST 2017
دولت بهار آمانو: ایران، طبق برجام در معرض شدیدترین بازرسی‌ها قرار دارد Thu Sep 07 11:37:00 IRDT 2017
آریا 90 کیلومتر خط انتقال آب روستاهای سرپل ذهاب فرسوده است Wed Jul 18 09:45:58 IRDT 2018
خبر خودرو بستنی‌فروش بودم، نماینده مجلس شدم Sun Nov 18 10:15:02 IRST 2018
سراج 24 نرخ انواع چای ایرانی درجه یک در بازار +جدول Thu Dec 06 06:43:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران نسخه کره شمالی از جنگ جهانی دوم؛ "ما ژاپن را شکست دادیم" Mon Apr 16 11:49:34 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران ترامپ: می‌دانم حوادث یازدهم سپتامبر کار چه کسی بود Wed Jun 19 06:23:28 IRDT 2019
باشگاه خبرنگاران شرکت در راهپیمایی روز قدس پاسخی به بد عهدی آمریکا Thu Jun 07 21:46:30 IRDT 2018
دفاع مقدس برگزاری کارگاه آموزشی «کاربرگ توصیف اسناد» در یزد Mon Jul 22 09:53:01 IRDT 2019