امید هسته ای - Wed Feb 15 09:36:06 IRST 2017 نمایش خبر

سفر حسن روحانی نشانه نمود یافتن عقلانیت در اعراب است

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، همواره کشورهای اسلامی و همسایگان جزو حلقه‌های نخست‌ در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. آنچه موجب تاسف است، این است که این نگاه در برخی از کشورهای آن‌سوی خلیج فارس وجود ندارد و آنها ایران را در اولویت‌های خود برای رابطه دوستانه قرار نمی‌دهند و حتی با رویکردهای خصمانه و راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی، روابط طرفین را به سمت تیرگی و تنشج برده و نوعی بدبینی را ایجاد کرده‌اند که آثار این بدبینی هنوز تداوم دارد. از سویی، مداخلات و حضور کشورهای بیگانه در منطقه خلیج فارس موجب شده تا آنها به اختلافات دامن بزنند و به جای تقویت ثبات در منطقه، امنیت را در منطقه برهم بزنند.

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران تا به امروز به کشورهای مختلف بسیاری سفر کرده است؛ از قزاقستان و قرقیزستان تا ایتالیا و فرانسه و از مسکو و آنکارا تا هاوانا و نیویورک. در تمامی این سفرها آنچه مشهود است، حلقه مفقوده‌ای است به نام کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه. با آنکه روحانی پس از روی کار آمدن و آغاز به کار دولت تدبیر و امید اعلام کرد اولویت نخست دولتش در سیاست خارجی، کشورهای منطقه و بهبود رابطه با آنها است اما در این مدت با وجود تلاش‌ها، رابطه ایران با کشورهای این منطقه اگر کاهش نیافته باشد، تغییری هم نکرده است. با آنکه ایران در تمام این سال‌ها تنش‌زدایی با کشورهای عربی را دنبال کرده، در طرف مقابل ایران کشورهایی بوده‌اند که به رهبری ریاض افزایش تنش با تهران را دنبال کرده‌اند و پس از حمله به نمایندگی‌های عربستان بهانه‌ها هم پیدا کرده و دشمنی‌های‌شان را علنی‌تر ابراز می‌کنند. با این وجود، هم‌اینک به نظر می‌آید که توان عربستان و برخی دیگر از کشورهای عربی برای در تنگنا قرار دادن تهران در حال پایان یافتن است و صبوری‌های تهران در حال نتیجه دادن. این مساله را می‌توان از افزایش‌ رایزنی‌های کشورهای عربی با ایران فهمید؛ در این چارچوب، وزیر امور خارجه کویت دو هفته پیش پیامی را از جانب امیر کشورش به تهران آورد که گفته می‌شود حاوی پیام محرمانه شورای همکاری خلیج فارس به جمهوری اسلامی ایران است. در این شرایط، حسن روحانی صبح امروز به مسقط و سپس به کویت خواهد رفت تا در دیدارهای مستقیم با مسوولان این دو کشور که از دیرباز تا به امروز رابطه خوبی با ایران داشته‌اند، مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای ایران را مورد ارزیابی قرار دهد و راه‌های نزدیکی و حل اختلاف را مورد واکاوی قرار دهد. اینک امیدها بیش از پیش شده و می‌توان نشانه‌های از رفع تدریجی اختلافات را مشاهده کرد. درباره سفر حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عمان و کویت و آثار این سفر در حل و فصل مناقشات منطقه‌ای میان ایران و اعراب و گسترش مناسبات دوجانبه گفت‌وگویی با محمود محمدی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه داشته‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.


  شورای همکاری خلیج فارس در سال‌های گذشته همواره رویکردی تند نسبت به ایران و حتی توافق وین داشت. آیا این سفر را می‌توان نشانه‌ای از تغییر رویکرد شورای همکاری به ایران و آغاز شدن گفت‌وگوها میان طرفین دانست؟


  از نظر من، این سفر را نمی‌توان تغییر در رویکرد شورای همکاری خلیج فارس نسبت به تهران تعبیر کرد چراکه هر یک از اعضای این شورا نسبت به ایران نظرات متفاوتی دارند. به‌طور مثال، عمان و کویت از جمله کشورهایی بودند که همواره رابطه خوب و پیوسته‌ای با تهران داشته‌اند و رابطه‌شان با ما، با رابطه بحرین و عربستان با ایران متفاوت است. من فکر می‌کنم این سفر بیش از آنکه در چارچوب تغییر رویکرد شورای همکاری با ایران تعبیر شود، در تغییر رویه این کشورها نسبت به ایران باید مورد تحلیل قرار گیرد به این معنا که آنها هم‌اکنون علاقه‌مندی بیشتری برای توسعه مناسبات‌شان با ایران دارند و نسبت به گذشته بیشتر می‌توانند این علاقه‌مندی را ابراز کنند. با این حال، عوامل متعددی که هم‌اینک در منطقه مورد توجه هستند از جمله شرایط منطقه‌ای ایجاب می‌کند تا تحرک و ارتباطات بیشتری از سوی ایران با این کشورها صورت بگیرد؛ هم در چارچوب روابط دوجانبه و هم در چارچوب مناسبات منطقه‌ای. مسقط در مقاطع مختلف رابطه خوبی با تهران داشته و ما از نقش آنها در همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ایران و حتی مناسبات ایران با اعضای شورای همکاری آگاه هستیم هرچند که عمان نسبت به تاخیر در اعزام سفیر ایران به مسقط و همچنین تاخیر در اجرای خط لوله گاز گلایه‌هایی از ما دارد ولی پیوندهای مستحکم میان تهران و مسقط موجب شده تا روابطی استراتژیک میان دو کشور برقرار باشد. از طرفی، این سفر را می‌توان پاسخی به سفرهای سلطان قابوس و امیر کویت به تهران طی سال‌های گذشته قلمداد کرد. البته با توجه به پیام امیر کویت به رییس‌جمهور در هفته‌های قبل، این سفر اهمیت به‌خصوصی پیدا می‌کند و اهمیت منطقه‌ای هم می‌تواند پیدا کند. اظهارات اخیر عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان که به درستی از پیشینه و سابقه تاریخی ایران و بزرگی ملت ایران سخن گفت را می‌توان پیام مثبتی تلقی کرد. مجموعه این مسائل می‌تواند بر مناسبات ایران و عربستان و پرونده‌های منطقه‌ای هم تاثیر داشته باشد کما آنکه مسائل کنونی در عراق، سوریه و یمن امنیت تمامی کشورهای منطقه را برهم ریخته و یک نوع پیوستگی امنیت در منطقه وجود دارد و ایران نیز نقش برجسته‌ای در امنیت‌سازی در منطقه دارد و همکاری‌ها طرفین می‌تواند به حل و فصل مسائل کمک کند.


  حسن روحانی با شعار در اولویت بودن همسایگان ایران در حوزه سیاست خارجی به سرکار آمد اما در این چهارسال ما شاهد کمترین رفت و آمدها میان ایران و کشورهای عضو شورای همکاری حتی پیش از رخداد ماجرای سفارتخانه عربستان در ایران بودیم. دلیل این سردی روابط در چیست؟


  از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، همواره کشورهای اسلامی و همسایگان جزو حلقه‌های نخست‌ در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. آنچه موجب تاسف است، این است که این نگاه در برخی از کشورهای آن‌سوی خلیج فارس وجود ندارد و آنها ایران را در اولویت‌های خود برای رابطه دوستانه قرار نمی‌دهند و حتی با رویکردهای خصمانه و راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی، روابط طرفین را به سمت تیرگی و تنشج برده و نوعی بدبینی را ایجاد کرده‌اند که آثار این بدبینی هنوز تداوم دارد. از سویی، مداخلات و حضور کشورهای بیگانه در منطقه خلیج فارس موجب شده تا آنها به اختلافات دامن بزنند و به جای تقویت ثبات در منطقه، امنیت را در منطقه برهم بزنند. ایران به صورت پیوسته و با حفظ نظر به کشورهای عربی و اسلامی همواره توجه داشته است چون از نظر ژئوپولتیکی، هم ما و هم این کشورها در یک منطقه قرار داریم. عرصه امنیتی و ژئوپولتیکی جهان اسلام بهم پیوسته است و حفظ امنیت تولید و تامین انرژی موضوع مهمی است که همکاری همه کشورهای اسلامی و منطقه با یکدیگر می‌تواند منافع بسیاری برای طرفین داشته باشد. به عبارت دیگر، خلیج فارس و خاورمیانه، مناطقی هستند که آینده اقتصادی، سیاسی، امنیتی و ژئوپولتیکی همه کشورها به یکدیگر گره خورده است و ایران هم پپوسته از همین منظر به داشتن روابط حسنه با کشورهای حاشیه خلیج فارس علاقه‌مند است ولی متاسفانه این نگاه کمتر در برخی از این کشورها وجود دارد ولی امیدواریم این کشورها نیز از این نگاه به منطقه بنگرند.


  کویت و عمان چه جایگاهی در شورای همکاری خلیج فارس دارند و نظرات آنها درباره ایران تا چه اندازه می‌تواند سایر کشورهای شورای همکاری را با با خود همراه کند؟


  کویت پس از اشغال شدن توسط عراق یک نگاه و رویکرد متفاوت مثبتی با ایران داشته است چون در دوره اشغال و پسااشغال، ایران مساعدت‌های ویژه‌ای به کویتی‌ها داشت. عمان و شخص سلطان قابوس هم با تدبیر و درایت خود به خوبی نقش ویژه‌ای در کاهش تنش‌ها و بدبینی‌های بازیگران دوسوی خلیج‌فارس به یکدیگر داشته است. به عبارت دیگر، عمان نقش ویژه‌ای در جهت تقویت روابط، رفع شبهات و حل اختلافات میان ایران و اعراب داشته‌ و این مساله هم مختص به مسائل منطقه‌ای نیست و در عرصه همکاری‌های جهانی نیز نمود داشته است و ایران نیز قدرشناس این نگاه مبتنی بر صلح‌جویی و همکاری سلطان قابوس است. این همکاری‌ها میان ایران با عمان و کویت در فضای دوری از تنش می‌تواند با توجه به همکاری‌های گسترده‌ای که میان ایران با قطر و امارات دارد، موجب شود تا شرایط به سود ایران در شورای همکاری خلیج فارس عوض شود. ایران با وجود مخالفت با تداوم کشتار و تجاوز در یمن و سوریه، همواره آماده حل مسائل و اختلافات خود با اعراب و برقراری ثبات و امنیت در منطقه از طریق همکاری و مساعی جمیله است.


  عربستان پس از قطع روابط سیاسی خود با ایران، فشار بسیار زیادی به اعضای شورای همکاری آورد. تا چه اندازه این سفر را می‌توان به معنای شکست فشارها و تلاش‌های ضدایرانی ریاض علیه تهران قلمداد کرد؟


  اگر عقلانیت و واقع‌گرایی در ریاض وجود داشته باشد، معتقد هستم مقامات سعودی طی ماه‌های اخیر باید متقاعد شده باشند که رویکردهای ایران براساس اشدا علی الکفار و رحما بینهم است. هیچگاه رویکرد ایران نسبت به عربستان یا کشورهای منطقه و آنهایی که با ما سر جنگ داشته‌اند، خصمانه نبوده است. ما با عراق هشت سال برای دفاع از نظام و کشور جنگ کردیم ولی پس از پایان جنگ، آغوش‌مان برای همکاری با عراق باز بود و تنها کشوری که به عراق پس از حضور داعش کمک کرد، ایران بود. این رویکرد ما است و این عربستان است که به هر دلیل، در برخی از مقاطع مواضعی را اتخاذ کرده که موجب جدایی و فاصله شده است. ما امیدواریم این سفر نشانه‌ای از نمود یافتن عقلانیت در طرف مقابل باشد و موجب توجه بیشتر به منافع و امنیت ملی همه کشورهای منطقه شود و سبب شود تا همگان نگاه‌شان متوجه تهدید اصلی منطقه یعنی ژریم صهیونیستی شود نه آنکه تل‌آویو به صراحت بگوید که اعراب اسراییل را به ایران ترجیح می‌دهند.


  ایران پس از توافق هسته‌ای پیشنهاد گفت‌وگو با شورای همکاری خلیج فارس را مطرح کرده بود اما در آن زمان اعراب با انجام این گفت‌وگو موافقت نکرده بودند. هم‌اینک آنها برای گفت‌وگو با ایران پیشقدم شده‌اند. آیا اصولا طرحی مانند طرح گفت‌وگوهای مشترک امنیتی که ظریف هم از آن سخن گفته بود قابلیت اجرایی دارد؟


  تا زمانی که کشورهای مهمی همچون عربستان استراتژی امنیتی خود در منطقه در چارچوب امنیت ملی خود تعریف نکند و امنیت خود را مجزا از امنیت دیگران تلقی کند، این اختلاف پیش می‌آید. در منطقه ما دو نگرش به مساله امنیت‌سازی وجود دارد: نگرش نخست، نگاه جمهوری اسلامی است که امنیت ملی ایران و امنیت منطقه را به‌هم پیوسته می‌داند و معتقد است که امنیت‌سازی مبتنی بر همکاری دسته‌جمعی همه کشورها با یکدیگر است و افزایش امنیت منطقه، منجر به افزایش امنیت ایران می‌شود ولی در برخی از کشورهای آن‌سوی خلیج فارس، استراتژی امنیتی منطقه‌ایشان متفاوت با استراتژی‌های امنیت ملی‌شان است و مداخله و حضور نیروهای بیگانه را مورد توجه قرار می‌دهند و این در حالی است که حضور این نیروهای بیگانه می‌تواند اختلافات اندک میان بازیگران منطقه‌ای را حادتر بکند. برای ایجاد یک امنیت پیوسته منطقه‌ای، ضروری است تا این کشورها بینش ژئوپولتیکی‌شان به امنیت ملی و منطقه‌ای را تغییر دهند و اگر آنها امنیت ملی‌شان را براساس منافع ملی و همکاری با دیگران قرار دهند، قطعا این مساله با استقبال تهران روبه‌رو خواهد شد اما اگر نگرش کنونی آنها تداوم یابد و آنها همچنان امیدوار به امنیت‌سازی توسط کشورهای بیگانه و تقسیم منطقه به دو سوی شمال و جنوب خلیج فارس و عرب و عجم باشند، اساسا از این نگاه تنش و اختلاف ایجاد می‌شود.


  آیا با گفت‌وگو می‌توان از این اختلافات کاست و زمینه همکاری دسته‌جمعی را فراهم کرد؟


  ایران همانطور که با گفت‌وگو با کشورهایی که عناد خودشان را با ایران و اسلام در ابعاد مختلف نشان‌ داده‌اند، توانست به توافق برسد، به مراتب راحت‌تر می‌تواند با کشورهای اسلامی و همسایه که دارای پیوندهای مشترک فراوان و منافع ژئوپولتیکی هستند، به تفاهم برسد و موانع را بردارد. با گفت‌وگو و انعطاف می‌توان به ایجاد شرایط جدید کمک کرد و ایران به عنوان کشوری مقتدر و بزرگ در منطقه که نقش ویژه‌ای در امنیت‌سازی و ثبات داشته است، راحت‌تر می‌تواند از خود نرمش نشان دهد.


  چقدر افزایش رایزنی‌ها با کشورهای عربی خلیج فارس که از متحدان عربستان هم محسوب می‌شود می‌تواند زمینه رایزنی و گفت‌وگو میان تهران و ریاض را مهیا سازد؟


  قطعا بی‌تاثیر نیست. هیچ‌وقت تلاش‌های گذشته اعم از حمله صدام به ایران، فشار قدرت‌های بزرگ و اختلاف اخیر تهران و ریاض نتوانسته است روابط ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس را تیره و قطع کند چون هم ایران و هم این کشورها نیازمند همکاری و همراهی با یکدیگر هستند. تلاش عربستان برای از بین بردن ارتباطات و قطع پیوندها و همکاری‌ها هیچ‌وقت نتایج مدنظر را برای ریاض نداشته است. از سویی، هرگاه ارتباطات ایران و کشورهای خلیج فارس بیشتر و همکاری فزونی یافته است، این مساله توانسته است بر روابط ایران و عربستان هم اثر بگذارد و در بهبود مناسبات کمک کند.


  به نظر می‌آید که موضوع ایران با محوریت نقش منطقه‌ای تهران از موضوعات اصلی سیاست خارجی ترامپ تبدیل شده است. همین مساله نیز موجب خوشحالی کشورهایی همچون عربستان شده است. آیا افزایش رایزنی و ارتباطات با کویت و عمان می‌تواند از همراه کردن کشورهای عربی دیگر با امریکا علیه ایران موثر باشد؟


  دیگر هیچگاه مانند گذشته امکان شکل‌گیری اتحادی میان اعراب به همراه امریکا و اروپا علیه ایران تکرار نمی‌شود. از طرفی، ظهور ترامپ تردیدهای بسیاری را در میان متحدان سنتی امریکا ایجاد کرده و حداقل در کوتاه مدت انسجام و اتحاد آنها مانند گذشته نخواهد کرد. از سویی، نقطه قوت ایران در منطقه نقش پیوسته امنیت‌سازی‌اش بوده است در حالی که نقش برخی بازیگران دیگر فقط تخریب بوده است و از سویی، عدم داشتن استراتژی واحد موجب شده تا آنها مدام مجبور به تغییر روش و تاکتیک شوند. آنها زمانی نگران توانمندی‌های هسته‌ای ایران بودند، سپس مخالف برجام شدند ولی اکنون نگران پاره کردن آن توسط ترامپ. این مساله نشانه‌ تذبذب است و تذبذب نمی‌تواند اتحاد ایجاد کند. این نگرش حتما نیازمند بازنگری توسط این کشورها است و حتی اگر اتحادی هم میان آنها و رژیم اسراییل و امریکا شکل بگیرد، حتما مورد مخالفت مردم کشورهای‌شان قرار می‌گیرد.


  روحانی در حالی به کویت و عمان می‌رود که رجب‌طیب اردوغان به بحرین، قطر و عربستان سفر کرده است. رابطه ترکیه با شورای همکاری تا چه اندازه می‌تواند مستقل از تبدیل شدن به تهدیدی برای ایران پیش برود و تا چه اندازه یک تهدید و شکل‌گیری اجماعی علیه تهران با محوریت ترکیه و عربستان است؟


  ما باید همکاری ترکیه با شورای همکاری را مثبت تلقی کنیم و آنها را علیه ایران ندانیم کماآنکه روابط ما و ترکیه در بهترین شرایط علیه ترامپ نبوده است. ترکیه نشان داده نمی‌خواهد و نمی‌تواند مسیر دوستی با ایران را درهر شرایطی نادیده بگیرد زیرا امنیت او به امنیت ایران پیوسته است. البته هر کشوری به دنبال افزایش اقتدار خود است و ایران به دنبال این مساله است ولی ما ارتقای اقتدارمان را در موازنه‌بخشی و کنترل دیگران نمی‌دانیم. ما نباید فکر کنیم افزایش اقتدار یک کشور موجب لطمه زدن به ما می‌شود. ما توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خاص خود را داریم که در چهار دهه گذشته آن را ثابت کرده‌ایم. اقتدار ما به اقتدار دیگران کمک کرده است و افزایش اقتدار دیگران نیز می‌تواند به افزایش اقتدار تمامی کشورهای منطقه از جمله ایران کمک کند.
امید هسته ای واکنش نجفی به حاشیه‌های خبر شهردار شدنش Mon Jul 31 12:21:57 IRDT 2017
امید هسته ای چین به عنوان یک تهدید بزرگ برای هند باقی خواهد ماند Wed Jul 26 11:34:43 IRDT 2017
امید هسته ای سفر معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی به تهران Mon Jul 31 11:16:02 IRDT 2017
امید هسته ای برخلاف شایعات، دربی در آلمان برگزار می‌شود Sun Jul 09 11:31:46 IRDT 2017
امید هسته ای نمایشگاه پوشاک ترکمن'کرته' در سعدآباد Mon May 15 06:00:02 IRDT 2017
امید هسته ای محدودیت‌های جدید برای رانندگان نو گواهینامه‌ Mon Jan 02 23:00:02 IRST 2017
امید هسته ای نجات 1700 زن ایزدی از اسارت داعش Mon Jul 31 15:18:36 IRDT 2017
امید هسته ای پادشاه عربستان به برونئی رفت Sat Mar 04 11:32:19 IRST 2017
امید هسته ای بازداشت بیش از هزار تن دیگر در ترکیه Mon Jul 31 15:19:43 IRDT 2017
امید هسته ای قله دماوند ثبت میراث جهانی می شود Thu Feb 09 02:00:03 IRST 2017
امید هسته ای امضای نمادین قرارداد استقرار آزمایشگاه میان سازمان انرژی اتمی و دانشگاه شهید بهشتی Sun Jul 09 11:48:31 IRDT 2017
امید هسته ای سفیر فلسطین در ترکیه از روز نکبت گفت Tue May 16 16:20:03 IRDT 2017
امید هسته ای قالیباف نامزد انتخابات نمی‌شود Mon Feb 27 09:28:54 IRST 2017
امید هسته ای «فروشنده» رکورد «جدایی» را در آمریکا شکست Wed Feb 01 06:00:03 IRST 2017
امید هسته ای مبدا پول خارجی به صنعت ایران Sun Aug 06 11:24:47 IRDT 2017
امید هسته ای جشن بهار روسی شبه نوروز پارسی Sun Feb 19 16:55:43 IRST 2017
امید هسته ای اجرای مجدد پردگیان باغ سکوت در ایران Tue Apr 04 15:12:08 IRDT 2017
امید هسته ای انتخابات فرانسه؛ تقابل چپ و راست با پوپولیسم Mon Apr 17 16:39:33 IRDT 2017
امید هسته ای رییس جمهوری در معدن است، مالک کجاست؟سهامداران کجایند؟! Sun May 07 18:40:13 IRDT 2017
امید هسته ای واکنش توییتری ظریف به حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس Thu Apr 27 21:49:14 IRDT 2017
امید هسته ای مبلغ زکات فطره ازسوی دفتر مقام معظم رهبری اعلام شد Sat Jun 24 16:39:52 IRDT 2017
امید هسته ای اسرائیل مجددا مرزهای غزه و کرانه باختری را بست Sun Apr 30 23:00:03 IRDT 2017
امید هسته ای شهردار برلین مصوبه مرزی ترامپ را محکوم کرد Sat Jan 28 12:00:02 IRST 2017
امید هسته ای امام جمعه بیرجند استعفا داد Sun Jul 23 10:37:33 IRDT 2017
امید هسته ای مشاور نخست وزیر پاکستان امروز با ظریف دیدار می‌کند Tue Feb 21 12:19:59 IRST 2017
امید هسته ای سند ملی صنایع دستی تا پایان سال ارائه می‌شود Sun May 14 13:30:05 IRDT 2017
امید هسته ای بهشت نخبگان فضایی ایرانی در داخل کشور Thu Feb 02 11:40:40 IRST 2017
امید هسته ای خطرحذف استقلال وپرسپولیس از آسیا جدی شد Wed Jul 19 09:57:04 IRDT 2017
امید هسته ای پرسپولیس 2 الاهلی عربستان 2 Tue Aug 22 23:28:07 IRDT 2017
امید هسته ای نامه مشایی به رئیس دولت اصلاحات Mon Mar 13 14:59:23 IRST 2017
امید هسته ای بازداشت تعدادی از حامیان رهبر اپوزیسیون روسیه Sun Jul 09 10:48:06 IRDT 2017
امید هسته ای بازیگر «ماجرای نیمروز» مهمان امشب «دورهمی» Fri Apr 07 17:11:42 IRDT 2017
امید هسته ای نفوذ هوای سرد به کشور از فردا/ تهران امشب به زیر صفر می‌رسد Thu Jan 26 23:00:38 IRST 2017
امید هسته ای حزب‌ اسلام‌گرای "التحریر" اندونزی ممنوع الفعالیت شد Wed Jul 19 09:29:45 IRDT 2017
امید هسته ای اعلام 7 فیلم جشنواره‌ی جهانی فجر Wed Apr 05 13:17:03 IRDT 2017
امید هسته ای 18 طرح در استان سمنان با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد Thu Apr 06 14:40:31 IRDT 2017
امید هسته ای روحانی مثل احمدی‌نژاد دنبال حاشیه‌سازی نیست Tue Jan 03 10:49:53 IRST 2017
امید هسته ای آلمان: از ادامه اجرای برجام حمایت می‌کنیم Sat May 06 12:26:57 IRDT 2017
امید هسته ای فرار گروگان‌های ایرانی از چنگ آدم ربایان ترکیه Sat Jun 24 15:47:37 IRDT 2017
امید هسته ای پیام‌‍‌های تبریک در پی انتخاب مجدد روحانی Sun May 21 14:09:02 IRDT 2017
امید هسته ای یونکر: خروج ایتالیا از یورو بعید است Wed Apr 12 12:41:48 IRDT 2017
امید هسته ای توصیه کیانیان به جدیدی:به جای نصیحت پاسخگو باشید Fri Jan 27 20:39:50 IRST 2017
امید هسته ای هشدار پلیس چین درباره "تجمع‌های غیرقانونی" در پکن Tue Jul 25 12:14:50 IRDT 2017
امید هسته ای «از پاریس تا برجام» Sun Jun 04 16:39:07 IRDT 2017
امید هسته ای ظریف: توافق های ایران و ایتالیا در حال اجراست Thu Jun 29 01:37:40 IRDT 2017
امید هسته ای اعلام مشارکت حداکثری دانشجویان ایرانی مقیم باکو درانتخابات Sun May 14 13:53:58 IRDT 2017
امید هسته ای سوریه:در کنار ایران و علیه ترکیه خواهیم ایستاد Tue Feb 28 11:23:09 IRST 2017
امید هسته ای فائز السراج خواستار نقش آفرینی روسیه در لیبی شد Wed Apr 26 14:05:03 IRDT 2017
امید هسته ای پخش اذان از کلیسای آمریکایی Wed Feb 01 04:00:02 IRST 2017
امید هسته ای کشته شدن 11 پلیس افغان به دست همکارشان Tue Feb 28 16:58:51 IRST 2017
امید هسته ای ظریف با امیر قطر دیدار و رایزنی کرد Wed Mar 08 18:02:01 IRST 2017
امید هسته ای ناگفته‌های «وزیر اطلاعات» از حمله سپاه به مقر سرکردگان داعش Wed Jun 21 09:46:08 IRDT 2017
امید هسته ای برگزاری تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا Sun Feb 19 10:47:18 IRST 2017
امید هسته ای پوتین: آمریکا پشت حملات سایبری در جهان است Tue May 16 19:00:02 IRDT 2017
امید هسته ای نسخه پیچی اردوغان برای اروپا؛ هلند را تحریم کنید Mon Mar 13 10:40:30 IRST 2017
امید هسته ای تغییرات بزرگ خاورمیانه در عصر ترامپ Sat Jan 28 15:23:00 IRST 2017
امید هسته ای فیلمساز ایرانی از حضور در آمریکا صرف‎نظر کرد Tue Feb 21 14:35:13 IRST 2017
امید هسته ای تاخت و تازهای ترامپ به رسانه ها Sat Feb 04 13:05:46 IRST 2017
امید هسته ای رشد اقتصادی کشور به هشت درصد رسید Mon May 01 15:19:23 IRDT 2017
امید هسته ای فرانسه 1.5 میلیون گردشگر خودرا از دست داد Tue Feb 21 22:00:02 IRST 2017
امید هسته ای اعتراضات ضد دولتی در ونزوئلا Wed May 03 13:00:02 IRDT 2017
امید هسته ای جهانگیری: دوشنبه صحبت‌های مهمی با مردم دارم Sat May 13 17:00:02 IRDT 2017
امید هسته ای تاکید الجزایر بر مبارزه با تروریسم Wed Apr 19 14:45:56 IRDT 2017
امید هسته ای آرامش کشور در آستانه انتخابات را باید قدر دانست Wed May 17 12:28:37 IRDT 2017
امید هسته ای ورود 13 هواپیمای ATR قطعی شد Wed Apr 12 09:55:22 IRDT 2017
امید هسته ای بازگشت 2501 رشته به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد Thu Jun 29 01:56:07 IRDT 2017
امید هسته ای تلویزیون دولتی روسیه: برجام ایران را از انزوای شبه کره شمالی خارج کرد Sat May 13 14:46:51 IRDT 2017
امید هسته ای احضار 180 نفر در پرونده املاک شهرداری Sun Feb 12 23:00:06 IRST 2017
امید هسته ای امشب؛ گفت‌و‌گوی تلویزیونی سید حسن خمینی Sun Jun 04 16:42:33 IRDT 2017
امید هسته ای سی ان ان: آمریکا اخطاریه سفر به اروپا صادر کرد Tue May 02 10:48:58 IRDT 2017
امید هسته ای آلمان به تعدادی از نظامیان ترکیه پناهندگی داد Tue May 09 12:33:06 IRDT 2017
امید هسته ای تایید محکومیت جاسوس کشورهای عربی Tue May 02 11:08:46 IRDT 2017
امید هسته ای تصاویر اختصاصی از محموله کیک زرد Tue Feb 07 13:48:28 IRST 2017
امید هسته ای اظهار نظر عربستان درباره تمدید قرارداد اوپک Mon May 08 14:18:32 IRDT 2017
امید هسته ای اعتراض علیه ترامپ، در ارتفاع 90 هزار فوتی زمین! Sat Apr 15 15:14:25 IRDT 2017
امید هسته ای لاوروف:حضور ایران در سوریه قانونی است Mon Feb 19 19:11:44 IRST 2018
امید هسته ای موتور دریایی توس رونمایی می شود Sun Feb 12 15:09:11 IRST 2017
امید هسته ای پیام تبریک ظریف به دبیر کل حزب الله لبنان Fri May 26 09:55:54 IRDT 2017
امید هسته ای جهانگیری:‌ باید از قرارداد توتال خوشحال بود Wed Jul 12 19:20:16 IRDT 2017
امید هسته ای انتقاد برندگان نوبل از سیاست های ترامپ Sat Jan 28 17:00:02 IRST 2017
امید هسته ای روحانی وارد اسلام آباد شد/ شلیک 21 گلوله توپ در مراسم استقبال Tue Feb 28 16:10:15 IRST 2017
امید هسته ای گفت‌وگوی تلفنی ولیعهد ابوظبی با رئیس‌جمهوری فرانسه Tue Jul 11 10:26:50 IRDT 2017
امید هسته ای دموکراسی به معنی نبود مخالف نیست Mon Apr 24 10:44:54 IRDT 2017
امید هسته ای عربستان تنها گذرگاه زمینی ارتباطی قطر با جهان را بست Mon Jun 19 09:56:12 IRDT 2017
امید هسته ای تغییر مراسم دعای کمیل در حج Mon Jul 31 10:41:21 IRDT 2017
امید هسته ای اولاند: انگلیس هزینه بریگزیت را بپردازد Sun Apr 30 11:41:22 IRDT 2017
امید هسته ای فهرست احتمالی بعضی از اعضای کابینه دوازدهم Tue May 30 12:15:42 IRDT 2017
امید هسته ای لهستان مجددا دونالد تاسک را احضار کرد Tue May 16 16:16:56 IRDT 2017
امید هسته ای «لامبورگینی» دستاوردی برای معاونت هنری ارشاد Mon Jul 17 10:55:22 IRDT 2017
امید هسته ای افتتاح باشگاه‌ ورزشی ویژه زنان به زودی در عربستان Wed Feb 15 02:00:01 IRST 2017
امید هسته ای ترامپ آغاز ماه رمضان را تبریک گفت Sat May 27 12:13:31 IRDT 2017
امید هسته ای بیانیه دولت درباره سند 2030 Tue May 16 09:36:41 IRDT 2017
امید هسته ای فعالیت 46 مدرسه طبیعت در ایران Wed May 10 16:05:42 IRDT 2017
امید هسته ای تبلیغات علیه لوپن بر روی برج ایفل Sat May 06 16:38:21 IRDT 2017
امید هسته ای اخطار تیلرسون به چین در مورد کره شمالی Sat Apr 08 11:54:36 IRDT 2017
امید هسته ای تلاش محققان ژاپنی برای رسیدن به گوشته زمین Mon Apr 10 13:54:50 IRDT 2017
امید هسته ای فروش ویلای گورباچف در آلمان Sat Feb 25 11:44:19 IRST 2017
امید هسته ای حذف مصوبه تعیین سقف حقوق از برنامه ششم Mon Mar 13 13:20:40 IRST 2017
امید هسته ای سفر روحانی به آذربایجان شرقی Tue Apr 18 16:27:35 IRDT 2017
امید هسته ای آغاز نشست فوق‌العاده پارلمان ترکیه در سالروز کودتای 15 ژوئیه Sat Jul 15 15:50:43 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم از دغدغه خوردن یک وعده نان تا دامداری پنج هزار متری Sat Aug 18 09:35:03 IRDT 2018
پارسینه حمله تند کلینتون به ترامپ Thu Nov 29 11:57:24 IRST 2018
خبرگزاری نسیم همنشینی ماه و "کندوی عسل" در عصر امروز Sun Mar 17 09:06:02 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا درمان سریع سردرد در عرض 30 ثانیه بدون دارو+دستورالعمل Thu Mar 09 23:23:29 IRST 2017
تابناک سرنوشت متفاوت دو مامور ناجا در دادگاه Wed Oct 25 07:56:54 IRST 2017
انتخاب احتمال استیضاح ترامپ جدی تر شد Tue May 21 19:40:09 IRDT 2019
آفتاب ایران ادامه بررسی طرح ترافیک تهران در دیوان عدالت اداری Sun Apr 22 16:13:31 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن سرچشمه بسیاری از فضائل انسانی Wed Jan 25 09:08:15 IRST 2017
تی نیوز استخدام تایپیست اینترنتی در هلدینگ ایران تایپیست در اردبیل Sun Sep 24 22:32:06 IRST 2017
جهان نیوز جاماندگان بسته حمایتی چه کسانی هستند؟ Mon Dec 31 08:06:41 IRST 2018
آنا امیری: حسابرسی مستقل، گامی مهم در شفاف‌سازی امور دانشگاه است Mon Jul 10 08:43:57 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی اقدام ضدروسی ترامپ پایان ماه عسل وعده ها Wed Jun 21 18:22:00 IRDT 2017
ورزش 3 اعتراف کارواخال: من عامل شکست رئال برابر بارسا بودم Sun Dec 24 15:51:00 IRST 2017
برنا منصوریان ترکیب ذوب آهن را مقال الزورا عراق چید Mon Mar 04 18:37:40 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن مراسم تجلیل نهالان مهد سفیران بهشت از معلمین برگزار شد Wed May 03 18:02:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر باز هم وعده افتتاح دانشگاه فرشچیان/ سند سینما روی میز قرار گرفت Fri Feb 03 09:14:27 IRST 2017
صراط بلیت‌ بازی پرسپولیس و کاشیما تمام شد! +تصاویر Tue Nov 06 11:53:21 IRST 2018
تابناک 3 کشته در 2 انفجار در پایتخت اندونزی Wed May 24 21:52:50 IRDT 2017
دفاع مقدس بازدید فرمانده کل ارتش از تیپ 35 واکنش سریع نزاجا Wed Nov 14 10:43:46 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران کسب 5 نشان برتر در مسابقات هنر‌های فردی زورخانه‌ای Sun Sep 17 08:55:30 IRDT 2017
خبرآنلاین ناو آبراهام لینکلن وارد خلیج فارس نمی‌شود Tue Jun 04 09:34:37 IRDT 2019
خبرگزاری مهر نفس های آخر آل سعود وآل خلیفه/وهابیت آتش به جان بشریت انداخت Fri Jul 29 14:34:55 IRDT 2016
وطن امروز مصوبه کرکوک برای مشارکت در همه‌پرسی کردستان خطرناک است Thu Aug 31 00:00:00 IRDT 2017
ایسکانیوز کبد ساکنان این سه شهر چرب تر است! Sun Jan 01 10:24:41 IRST 2017
ایران آنلاین سلطانی‌فر: در المپیکِ آینده کاراته حماسه‌ساز می‌شود/ طباطبایی: تلاش می کنیم مدال بانوان خوشرنگ‌تر از مدال کیمیا علیزاده باشد Tue May 28 13:56:07 IRDT 2019
تی نیوز رئیس جمهور، دو عضو شورای پول و اعتبار را منصوب کرد Wed Oct 04 21:15:13 IRST 2017
ایران آنلاین قاسمی انتقال پیام تهدیدآمیز آمریکا به ایران از طریق روسیه را تکذیب کرد Sat May 27 19:14:36 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ویدئو / آئینه‌ای که به تن شما لباس می‌پوشاند Sun Jan 07 00:29:00 IRST 2018
آریا پیشنهادهای بانک مرکزی برای شفاف سازی مبادلات بانکی تصویب شد Sun Nov 25 11:57:26 IRST 2018
ایران آنلاین نبیه بری از سنگ اندازی های داخلی و خارجی مقابل انتخابات پارلمانی لبنان خبر داد Fri Jan 12 14:43:45 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تجهیز هنرستان ها و تقویت پژوهش سراها برای نبوغ علمی دانش آموزان لازم است Thu Jul 28 18:13:00 IRDT 2016
بصیرت چرا شاه مجبور به فرار شد؟ Wed Feb 15 13:19:33 IRST 2017
ایلنا تابلوی راهنمایی رانندگی عجیب برای تمسخر قهرمان! (عکس) Tue May 02 20:34:39 IRDT 2017
عصر ایران 15 بُرش از زندگی ابراهیم یزدی؛ مرد رنجور سیاست ایران Mon Aug 28 17:34:04 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم ورود پیکر شهید حججی به کشور Tue Sep 26 10:12:24 IRST 2017
واحد مرکزی خبر نمایش خانم هزارپا از امروز در قم اجرا می‌شود Fri Mar 29 14:16:27 IRDT 2019
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین هوای همدان امروز بارانی است Fri Apr 05 11:26:01 IRDT 2019
خبرگزاری نسیم بن سلمان در پاریس با مریم رجبی دیدار داشت Sat Apr 14 18:30:05 IRDT 2018
بولتن نیوز «یک دقیقه و سیزده ثانیه» دو اجرایی شد Sun Jul 23 11:11:42 IRDT 2017
تی نیوز انتقاد آذری جهرمی از دانلود گران فیلم ها Tue Sep 05 05:27:32 IRDT 2017
جماران اختصاص 2 هزارو 754 میلیارد ریال در طرح تحول نظام سلامت به استان کرمانشاه Sun Sep 24 12:50:52 IRST 2017
خبرگزاری مهر مسیر مهاجرت ماهیان رودکوچ محدود شده است Wed Apr 18 12:40:17 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی آتش سوزی تانکر حامل سوخت در کمربندی کرمانشاه دو مجروح برجای گذاشت Wed Aug 10 20:28:00 IRDT 2016
جماران درباره آنچه این روزها در بازار تبریز می گذرد Tue Jun 26 10:18:28 IRDT 2018
تی نیوز قوه قضائیه نتیجه تخلفات مربوط به پرونده کاسپین را اعلام کند Sun Sep 24 18:06:48 IRST 2017
جماران دعوت 2 بازیکن از آذربایجان‌غربی به اردوی اردیبهشت‌ماه تیم ملی فوتبال بانوان Mon Apr 30 13:24:27 IRDT 2018
انصاف ادعاهای نماینده‌ی دلواپس تکذیب شد؛ مثل همیشه! Wed Dec 27 19:13:33 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم فوتبال جهان| بازگشت رئال مادرید به صدر رده‌بندی باارزش‌ترین باشگاه‌های دنیا Thu May 16 17:32:35 IRDT 2019
عصر خبر محل تیراندازی در میدان المپیک (+عکس) Mon Jul 17 12:19:53 IRDT 2017
برنا آغاز کار والیبالیست‌های استان در جاکارتا Sun Oct 07 10:52:30 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی پیام البرز به قطب اقتصاد الکترونیکی تبدیل می شود Wed Sep 12 09:46:00 IRDT 2018
تی نیوز 4 دزفولی زنبورخوارها را می کشتند+عکس Thu Apr 26 16:59:51 IRDT 2018
ساعت24 نماینده کنگره آمریکا خواستار عذرخواهی ترامپ شد Wed Aug 16 23:05:36 IRDT 2017
جام نیوز خالد سلمان: السد از نظر فنی بهتر از پرسپولیس است Mon Oct 22 11:20:00 IRST 2018
خبرگزاری شبستان قزوین باید عظمت گذشته خود را بازیابد Tue Aug 28 08:20:00 IRDT 2018
جام نیوز جدایی ستاره از استقلال قوت گرفت Mon Nov 12 10:15:00 IRST 2018
خبرگزاری نسیم باید جهانگیری را به دلیل دلار 4200 تومانی محاکمه کرد/ روحانی و ظریف درباره برجام اشتباه کردند Wed Mar 27 13:34:03 IRDT 2019
تیک ادعای منابع خبری: قاضی زاده هاشمی از معاونانش خداحافظی و ساختمان وزارت بهداشت را ترک کرد Mon Dec 31 13:06:09 IRST 2018
خبرگزاری شبستان تمهیدات جشن عاطفه ها در ایلام با تدارک 25 پایگاه ثابت و مجازی Mon Sep 10 08:10:00 IRDT 2018
ایسکانیوز ترک خوردگی دیوارهای بیمارستان تازه تاسیس کوهبنان در اثر زلزله Sun Dec 24 09:22:14 IRST 2017
تی نیوز دخترانی که در جنگ سوریه ستون پنجم شدند Sun Sep 10 08:30:38 IRDT 2017
برنا کشف موادمخدر و دستگیری 2 قاچاقچی Sun May 19 09:03:41 IRDT 2019
رجا نیوز گل اول فرانسه به آرژانتین (پنالتی - گریزمان) Sat Jun 30 18:59:17 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر افزایش 30 درصدی صادرات در استان قزوین Sat Nov 03 19:35:04 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران مراسم عزاداری سالار شهیدان در ملارد + فیلم Wed Sep 27 17:56:40 IRST 2017
مشرق نیوز وقتی منافع یک عده از منافع ملی مهمتر می‌شود! Sat Jul 07 14:53:35 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی باند سارقان منازل در قزوین متلاشی شد Sat May 05 17:48:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی یک کشته و چهارمصدوم در تصادف دودستگاه خودرو در کرج Thu Aug 18 01:11:00 IRDT 2016
واحد مرکزی خبر افزایش سرعت باد و رگبار باران در استان Sun May 19 09:00:01 IRDT 2019
اعتبار نیوز مقابله بازارساز با نوسان‌گیران Thu Dec 27 00:18:00 IRST 2018
برنا پیام تبریک وزارت ورزش و جوانان درپی قهرمانی تیم ملی کاراته Tue Apr 04 11:59:49 IRDT 2017
صراط هشدار آمریکا به هند در مورد ادامه خرید نفت از ایران Sat Oct 13 20:50:01 IRST 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین فعالیت گروه ملی فولاد از سر گرفته شد Wed Dec 19 11:39:36 IRST 2018
ماد رسانه ایرانیان کارایی داده ها و اطلاعات در درمان اعتیاد Mon Sep 25 13:01:29 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران نگرانی شورای اروپا از احتمال خروج مسکو Mon Nov 27 16:13:03 IRST 2017
اقتصاد آنلاین «مدودف» به ترکیه می‌رود Sun May 21 18:03:21 IRDT 2017
شارا احیای گــروه ملی صنعتی فولاد ایران با کمک بانک ملّی ایران Sat Sep 01 21:51:00 IRDT 2018
ساعت24 انفجار تانکر سوخت در نیجریه ده‌ها کشته داد Sun Jan 13 11:10:28 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا عملکرد هیات های ورزشی همدان بررسی و آسیب شناسی می شود Thu Jun 01 11:58:23 IRDT 2017
بی باک نیوز 20 غیرنظامی در حمله ترکیه به الباب سوریه کشته شدند Fri Feb 17 12:42:01 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران چگونه با ورزش "دیابت" را کنترل کنیم؟ Thu Oct 04 20:39:14 IRST 2018
بولتن نیوز دعایی برای در امان ماندن از چشم زخم Tue Aug 29 11:17:29 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم محورهای خوش ییلاق، توسکستان و گنبدکاووس به آق‌قلا مسدود است Thu Mar 21 14:19:16 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90 میلیارد ریال وام اشتغال به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد Mon Aug 08 00:43:00 IRDT 2016
بی باک نیوز شیشتا گلی که پرسپولیس به استقلال زد در دربی سال 52 Sat Feb 11 00:20:01 IRST 2017
جام نیوز توصیه نشنال اینترست به ترامپ: با ایران درگیر نشو Tue Sep 19 10:34:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا زیر20 سال در تبریز برگزار می شود Mon Jun 03 23:46:46 IRDT 2019
خبرگزاری شبستان آغاز سفر های نظارتی کانون های مساجد استان فارس با شهرستان های آباده و اقلید Sat Aug 04 13:12:00 IRDT 2018
شبکه خبر شانزدهمین دور رایزنی های سیاسی ایران و قزاقستان Wed Apr 10 18:31:07 IRDT 2019
ایستا نیوز سلفی متفاوت دو بازیگر زن/عکس Thu Mar 16 19:19:15 IRST 2017
خبرگزاری مهر انتشار فرهنگنامه فاطمی و 23 کتاب جدید از سوی نشر هاجر Wed Apr 24 11:37:06 IRDT 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن باید جرات نوآوری در تربیت دینی را داشته باشیم Fri Jan 11 05:31:44 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن 50 شهر کشور متقاضی امام جمعه هستند Thu Jul 27 13:23:26 IRDT 2017
میزان کراکان: با پیشنهاد کرانچار به ایران آمدم/ از فوتبال ایران شناخت داشتم Mon Jan 07 15:42:55 IRST 2019
جماران 10مکان پذیرایی متخلف درالبرز پلمب شد Tue Mar 26 13:42:13 IRDT 2019
آنا شانس اول کاراته ایران نقره‌ای شد/ مهدی‌زاده در سکوی دوم Sun Aug 26 11:48:22 IRDT 2018
آنا دو جبهه حق و باطل در رویارویی مستقیم هم قرار گرفته‌اند/ اشرافی‌گری و آقازادگی دو آفت حکومت اسلامی Wed Nov 15 01:03:34 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران آمریکا رسما از مردم ایران عذرخواهی کند Thu Aug 09 17:36:28 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر پتو و وسایل گرمایش و پلاسیتک در اولویت کمک به زلزله زدگان Thu Nov 16 13:55:31 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران برگزاری جشنواره بازی های بومی شرق فارس Mon Apr 17 12:41:06 IRDT 2017