امید هسته ای - Wed Feb 15 09:36:06 IRST 2017 نمایش خبر

سفر حسن روحانی نشانه نمود یافتن عقلانیت در اعراب است

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، همواره کشورهای اسلامی و همسایگان جزو حلقه‌های نخست‌ در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. آنچه موجب تاسف است، این است که این نگاه در برخی از کشورهای آن‌سوی خلیج فارس وجود ندارد و آنها ایران را در اولویت‌های خود برای رابطه دوستانه قرار نمی‌دهند و حتی با رویکردهای خصمانه و راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی، روابط طرفین را به سمت تیرگی و تنشج برده و نوعی بدبینی را ایجاد کرده‌اند که آثار این بدبینی هنوز تداوم دارد. از سویی، مداخلات و حضور کشورهای بیگانه در منطقه خلیج فارس موجب شده تا آنها به اختلافات دامن بزنند و به جای تقویت ثبات در منطقه، امنیت را در منطقه برهم بزنند.

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران تا به امروز به کشورهای مختلف بسیاری سفر کرده است؛ از قزاقستان و قرقیزستان تا ایتالیا و فرانسه و از مسکو و آنکارا تا هاوانا و نیویورک. در تمامی این سفرها آنچه مشهود است، حلقه مفقوده‌ای است به نام کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه. با آنکه روحانی پس از روی کار آمدن و آغاز به کار دولت تدبیر و امید اعلام کرد اولویت نخست دولتش در سیاست خارجی، کشورهای منطقه و بهبود رابطه با آنها است اما در این مدت با وجود تلاش‌ها، رابطه ایران با کشورهای این منطقه اگر کاهش نیافته باشد، تغییری هم نکرده است. با آنکه ایران در تمام این سال‌ها تنش‌زدایی با کشورهای عربی را دنبال کرده، در طرف مقابل ایران کشورهایی بوده‌اند که به رهبری ریاض افزایش تنش با تهران را دنبال کرده‌اند و پس از حمله به نمایندگی‌های عربستان بهانه‌ها هم پیدا کرده و دشمنی‌های‌شان را علنی‌تر ابراز می‌کنند. با این وجود، هم‌اینک به نظر می‌آید که توان عربستان و برخی دیگر از کشورهای عربی برای در تنگنا قرار دادن تهران در حال پایان یافتن است و صبوری‌های تهران در حال نتیجه دادن. این مساله را می‌توان از افزایش‌ رایزنی‌های کشورهای عربی با ایران فهمید؛ در این چارچوب، وزیر امور خارجه کویت دو هفته پیش پیامی را از جانب امیر کشورش به تهران آورد که گفته می‌شود حاوی پیام محرمانه شورای همکاری خلیج فارس به جمهوری اسلامی ایران است. در این شرایط، حسن روحانی صبح امروز به مسقط و سپس به کویت خواهد رفت تا در دیدارهای مستقیم با مسوولان این دو کشور که از دیرباز تا به امروز رابطه خوبی با ایران داشته‌اند، مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای ایران را مورد ارزیابی قرار دهد و راه‌های نزدیکی و حل اختلاف را مورد واکاوی قرار دهد. اینک امیدها بیش از پیش شده و می‌توان نشانه‌های از رفع تدریجی اختلافات را مشاهده کرد. درباره سفر حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عمان و کویت و آثار این سفر در حل و فصل مناقشات منطقه‌ای میان ایران و اعراب و گسترش مناسبات دوجانبه گفت‌وگویی با محمود محمدی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه داشته‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.


  شورای همکاری خلیج فارس در سال‌های گذشته همواره رویکردی تند نسبت به ایران و حتی توافق وین داشت. آیا این سفر را می‌توان نشانه‌ای از تغییر رویکرد شورای همکاری به ایران و آغاز شدن گفت‌وگوها میان طرفین دانست؟


  از نظر من، این سفر را نمی‌توان تغییر در رویکرد شورای همکاری خلیج فارس نسبت به تهران تعبیر کرد چراکه هر یک از اعضای این شورا نسبت به ایران نظرات متفاوتی دارند. به‌طور مثال، عمان و کویت از جمله کشورهایی بودند که همواره رابطه خوب و پیوسته‌ای با تهران داشته‌اند و رابطه‌شان با ما، با رابطه بحرین و عربستان با ایران متفاوت است. من فکر می‌کنم این سفر بیش از آنکه در چارچوب تغییر رویکرد شورای همکاری با ایران تعبیر شود، در تغییر رویه این کشورها نسبت به ایران باید مورد تحلیل قرار گیرد به این معنا که آنها هم‌اکنون علاقه‌مندی بیشتری برای توسعه مناسبات‌شان با ایران دارند و نسبت به گذشته بیشتر می‌توانند این علاقه‌مندی را ابراز کنند. با این حال، عوامل متعددی که هم‌اینک در منطقه مورد توجه هستند از جمله شرایط منطقه‌ای ایجاب می‌کند تا تحرک و ارتباطات بیشتری از سوی ایران با این کشورها صورت بگیرد؛ هم در چارچوب روابط دوجانبه و هم در چارچوب مناسبات منطقه‌ای. مسقط در مقاطع مختلف رابطه خوبی با تهران داشته و ما از نقش آنها در همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ایران و حتی مناسبات ایران با اعضای شورای همکاری آگاه هستیم هرچند که عمان نسبت به تاخیر در اعزام سفیر ایران به مسقط و همچنین تاخیر در اجرای خط لوله گاز گلایه‌هایی از ما دارد ولی پیوندهای مستحکم میان تهران و مسقط موجب شده تا روابطی استراتژیک میان دو کشور برقرار باشد. از طرفی، این سفر را می‌توان پاسخی به سفرهای سلطان قابوس و امیر کویت به تهران طی سال‌های گذشته قلمداد کرد. البته با توجه به پیام امیر کویت به رییس‌جمهور در هفته‌های قبل، این سفر اهمیت به‌خصوصی پیدا می‌کند و اهمیت منطقه‌ای هم می‌تواند پیدا کند. اظهارات اخیر عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان که به درستی از پیشینه و سابقه تاریخی ایران و بزرگی ملت ایران سخن گفت را می‌توان پیام مثبتی تلقی کرد. مجموعه این مسائل می‌تواند بر مناسبات ایران و عربستان و پرونده‌های منطقه‌ای هم تاثیر داشته باشد کما آنکه مسائل کنونی در عراق، سوریه و یمن امنیت تمامی کشورهای منطقه را برهم ریخته و یک نوع پیوستگی امنیت در منطقه وجود دارد و ایران نیز نقش برجسته‌ای در امنیت‌سازی در منطقه دارد و همکاری‌ها طرفین می‌تواند به حل و فصل مسائل کمک کند.


  حسن روحانی با شعار در اولویت بودن همسایگان ایران در حوزه سیاست خارجی به سرکار آمد اما در این چهارسال ما شاهد کمترین رفت و آمدها میان ایران و کشورهای عضو شورای همکاری حتی پیش از رخداد ماجرای سفارتخانه عربستان در ایران بودیم. دلیل این سردی روابط در چیست؟


  از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، همواره کشورهای اسلامی و همسایگان جزو حلقه‌های نخست‌ در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. آنچه موجب تاسف است، این است که این نگاه در برخی از کشورهای آن‌سوی خلیج فارس وجود ندارد و آنها ایران را در اولویت‌های خود برای رابطه دوستانه قرار نمی‌دهند و حتی با رویکردهای خصمانه و راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی، روابط طرفین را به سمت تیرگی و تنشج برده و نوعی بدبینی را ایجاد کرده‌اند که آثار این بدبینی هنوز تداوم دارد. از سویی، مداخلات و حضور کشورهای بیگانه در منطقه خلیج فارس موجب شده تا آنها به اختلافات دامن بزنند و به جای تقویت ثبات در منطقه، امنیت را در منطقه برهم بزنند. ایران به صورت پیوسته و با حفظ نظر به کشورهای عربی و اسلامی همواره توجه داشته است چون از نظر ژئوپولتیکی، هم ما و هم این کشورها در یک منطقه قرار داریم. عرصه امنیتی و ژئوپولتیکی جهان اسلام بهم پیوسته است و حفظ امنیت تولید و تامین انرژی موضوع مهمی است که همکاری همه کشورهای اسلامی و منطقه با یکدیگر می‌تواند منافع بسیاری برای طرفین داشته باشد. به عبارت دیگر، خلیج فارس و خاورمیانه، مناطقی هستند که آینده اقتصادی، سیاسی، امنیتی و ژئوپولتیکی همه کشورها به یکدیگر گره خورده است و ایران هم پپوسته از همین منظر به داشتن روابط حسنه با کشورهای حاشیه خلیج فارس علاقه‌مند است ولی متاسفانه این نگاه کمتر در برخی از این کشورها وجود دارد ولی امیدواریم این کشورها نیز از این نگاه به منطقه بنگرند.


  کویت و عمان چه جایگاهی در شورای همکاری خلیج فارس دارند و نظرات آنها درباره ایران تا چه اندازه می‌تواند سایر کشورهای شورای همکاری را با با خود همراه کند؟


  کویت پس از اشغال شدن توسط عراق یک نگاه و رویکرد متفاوت مثبتی با ایران داشته است چون در دوره اشغال و پسااشغال، ایران مساعدت‌های ویژه‌ای به کویتی‌ها داشت. عمان و شخص سلطان قابوس هم با تدبیر و درایت خود به خوبی نقش ویژه‌ای در کاهش تنش‌ها و بدبینی‌های بازیگران دوسوی خلیج‌فارس به یکدیگر داشته است. به عبارت دیگر، عمان نقش ویژه‌ای در جهت تقویت روابط، رفع شبهات و حل اختلافات میان ایران و اعراب داشته‌ و این مساله هم مختص به مسائل منطقه‌ای نیست و در عرصه همکاری‌های جهانی نیز نمود داشته است و ایران نیز قدرشناس این نگاه مبتنی بر صلح‌جویی و همکاری سلطان قابوس است. این همکاری‌ها میان ایران با عمان و کویت در فضای دوری از تنش می‌تواند با توجه به همکاری‌های گسترده‌ای که میان ایران با قطر و امارات دارد، موجب شود تا شرایط به سود ایران در شورای همکاری خلیج فارس عوض شود. ایران با وجود مخالفت با تداوم کشتار و تجاوز در یمن و سوریه، همواره آماده حل مسائل و اختلافات خود با اعراب و برقراری ثبات و امنیت در منطقه از طریق همکاری و مساعی جمیله است.


  عربستان پس از قطع روابط سیاسی خود با ایران، فشار بسیار زیادی به اعضای شورای همکاری آورد. تا چه اندازه این سفر را می‌توان به معنای شکست فشارها و تلاش‌های ضدایرانی ریاض علیه تهران قلمداد کرد؟


  اگر عقلانیت و واقع‌گرایی در ریاض وجود داشته باشد، معتقد هستم مقامات سعودی طی ماه‌های اخیر باید متقاعد شده باشند که رویکردهای ایران براساس اشدا علی الکفار و رحما بینهم است. هیچگاه رویکرد ایران نسبت به عربستان یا کشورهای منطقه و آنهایی که با ما سر جنگ داشته‌اند، خصمانه نبوده است. ما با عراق هشت سال برای دفاع از نظام و کشور جنگ کردیم ولی پس از پایان جنگ، آغوش‌مان برای همکاری با عراق باز بود و تنها کشوری که به عراق پس از حضور داعش کمک کرد، ایران بود. این رویکرد ما است و این عربستان است که به هر دلیل، در برخی از مقاطع مواضعی را اتخاذ کرده که موجب جدایی و فاصله شده است. ما امیدواریم این سفر نشانه‌ای از نمود یافتن عقلانیت در طرف مقابل باشد و موجب توجه بیشتر به منافع و امنیت ملی همه کشورهای منطقه شود و سبب شود تا همگان نگاه‌شان متوجه تهدید اصلی منطقه یعنی ژریم صهیونیستی شود نه آنکه تل‌آویو به صراحت بگوید که اعراب اسراییل را به ایران ترجیح می‌دهند.


  ایران پس از توافق هسته‌ای پیشنهاد گفت‌وگو با شورای همکاری خلیج فارس را مطرح کرده بود اما در آن زمان اعراب با انجام این گفت‌وگو موافقت نکرده بودند. هم‌اینک آنها برای گفت‌وگو با ایران پیشقدم شده‌اند. آیا اصولا طرحی مانند طرح گفت‌وگوهای مشترک امنیتی که ظریف هم از آن سخن گفته بود قابلیت اجرایی دارد؟


  تا زمانی که کشورهای مهمی همچون عربستان استراتژی امنیتی خود در منطقه در چارچوب امنیت ملی خود تعریف نکند و امنیت خود را مجزا از امنیت دیگران تلقی کند، این اختلاف پیش می‌آید. در منطقه ما دو نگرش به مساله امنیت‌سازی وجود دارد: نگرش نخست، نگاه جمهوری اسلامی است که امنیت ملی ایران و امنیت منطقه را به‌هم پیوسته می‌داند و معتقد است که امنیت‌سازی مبتنی بر همکاری دسته‌جمعی همه کشورها با یکدیگر است و افزایش امنیت منطقه، منجر به افزایش امنیت ایران می‌شود ولی در برخی از کشورهای آن‌سوی خلیج فارس، استراتژی امنیتی منطقه‌ایشان متفاوت با استراتژی‌های امنیت ملی‌شان است و مداخله و حضور نیروهای بیگانه را مورد توجه قرار می‌دهند و این در حالی است که حضور این نیروهای بیگانه می‌تواند اختلافات اندک میان بازیگران منطقه‌ای را حادتر بکند. برای ایجاد یک امنیت پیوسته منطقه‌ای، ضروری است تا این کشورها بینش ژئوپولتیکی‌شان به امنیت ملی و منطقه‌ای را تغییر دهند و اگر آنها امنیت ملی‌شان را براساس منافع ملی و همکاری با دیگران قرار دهند، قطعا این مساله با استقبال تهران روبه‌رو خواهد شد اما اگر نگرش کنونی آنها تداوم یابد و آنها همچنان امیدوار به امنیت‌سازی توسط کشورهای بیگانه و تقسیم منطقه به دو سوی شمال و جنوب خلیج فارس و عرب و عجم باشند، اساسا از این نگاه تنش و اختلاف ایجاد می‌شود.


  آیا با گفت‌وگو می‌توان از این اختلافات کاست و زمینه همکاری دسته‌جمعی را فراهم کرد؟


  ایران همانطور که با گفت‌وگو با کشورهایی که عناد خودشان را با ایران و اسلام در ابعاد مختلف نشان‌ داده‌اند، توانست به توافق برسد، به مراتب راحت‌تر می‌تواند با کشورهای اسلامی و همسایه که دارای پیوندهای مشترک فراوان و منافع ژئوپولتیکی هستند، به تفاهم برسد و موانع را بردارد. با گفت‌وگو و انعطاف می‌توان به ایجاد شرایط جدید کمک کرد و ایران به عنوان کشوری مقتدر و بزرگ در منطقه که نقش ویژه‌ای در امنیت‌سازی و ثبات داشته است، راحت‌تر می‌تواند از خود نرمش نشان دهد.


  چقدر افزایش رایزنی‌ها با کشورهای عربی خلیج فارس که از متحدان عربستان هم محسوب می‌شود می‌تواند زمینه رایزنی و گفت‌وگو میان تهران و ریاض را مهیا سازد؟


  قطعا بی‌تاثیر نیست. هیچ‌وقت تلاش‌های گذشته اعم از حمله صدام به ایران، فشار قدرت‌های بزرگ و اختلاف اخیر تهران و ریاض نتوانسته است روابط ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس را تیره و قطع کند چون هم ایران و هم این کشورها نیازمند همکاری و همراهی با یکدیگر هستند. تلاش عربستان برای از بین بردن ارتباطات و قطع پیوندها و همکاری‌ها هیچ‌وقت نتایج مدنظر را برای ریاض نداشته است. از سویی، هرگاه ارتباطات ایران و کشورهای خلیج فارس بیشتر و همکاری فزونی یافته است، این مساله توانسته است بر روابط ایران و عربستان هم اثر بگذارد و در بهبود مناسبات کمک کند.


  به نظر می‌آید که موضوع ایران با محوریت نقش منطقه‌ای تهران از موضوعات اصلی سیاست خارجی ترامپ تبدیل شده است. همین مساله نیز موجب خوشحالی کشورهایی همچون عربستان شده است. آیا افزایش رایزنی و ارتباطات با کویت و عمان می‌تواند از همراه کردن کشورهای عربی دیگر با امریکا علیه ایران موثر باشد؟


  دیگر هیچگاه مانند گذشته امکان شکل‌گیری اتحادی میان اعراب به همراه امریکا و اروپا علیه ایران تکرار نمی‌شود. از طرفی، ظهور ترامپ تردیدهای بسیاری را در میان متحدان سنتی امریکا ایجاد کرده و حداقل در کوتاه مدت انسجام و اتحاد آنها مانند گذشته نخواهد کرد. از سویی، نقطه قوت ایران در منطقه نقش پیوسته امنیت‌سازی‌اش بوده است در حالی که نقش برخی بازیگران دیگر فقط تخریب بوده است و از سویی، عدم داشتن استراتژی واحد موجب شده تا آنها مدام مجبور به تغییر روش و تاکتیک شوند. آنها زمانی نگران توانمندی‌های هسته‌ای ایران بودند، سپس مخالف برجام شدند ولی اکنون نگران پاره کردن آن توسط ترامپ. این مساله نشانه‌ تذبذب است و تذبذب نمی‌تواند اتحاد ایجاد کند. این نگرش حتما نیازمند بازنگری توسط این کشورها است و حتی اگر اتحادی هم میان آنها و رژیم اسراییل و امریکا شکل بگیرد، حتما مورد مخالفت مردم کشورهای‌شان قرار می‌گیرد.


  روحانی در حالی به کویت و عمان می‌رود که رجب‌طیب اردوغان به بحرین، قطر و عربستان سفر کرده است. رابطه ترکیه با شورای همکاری تا چه اندازه می‌تواند مستقل از تبدیل شدن به تهدیدی برای ایران پیش برود و تا چه اندازه یک تهدید و شکل‌گیری اجماعی علیه تهران با محوریت ترکیه و عربستان است؟


  ما باید همکاری ترکیه با شورای همکاری را مثبت تلقی کنیم و آنها را علیه ایران ندانیم کماآنکه روابط ما و ترکیه در بهترین شرایط علیه ترامپ نبوده است. ترکیه نشان داده نمی‌خواهد و نمی‌تواند مسیر دوستی با ایران را درهر شرایطی نادیده بگیرد زیرا امنیت او به امنیت ایران پیوسته است. البته هر کشوری به دنبال افزایش اقتدار خود است و ایران به دنبال این مساله است ولی ما ارتقای اقتدارمان را در موازنه‌بخشی و کنترل دیگران نمی‌دانیم. ما نباید فکر کنیم افزایش اقتدار یک کشور موجب لطمه زدن به ما می‌شود. ما توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خاص خود را داریم که در چهار دهه گذشته آن را ثابت کرده‌ایم. اقتدار ما به اقتدار دیگران کمک کرده است و افزایش اقتدار دیگران نیز می‌تواند به افزایش اقتدار تمامی کشورهای منطقه از جمله ایران کمک کند.
امید هسته ای اطلاع‌رسانی کامل درباره دستاوردهای برجام Wed Jan 18 17:14:23 IRST 2017
امید هسته ای برنامه هسته ای امارات از سال 2018 کلید خواهد خورد Tue Aug 22 08:26:01 IRDT 2017
امید هسته ای سیاست های نسنجیده آمریکا عامل اصلی تنش در خاورمیانه است Sun Mar 12 10:47:25 IRST 2017
امید هسته ای پیام سید حسن خمینی برای شرکت در انتخابات Mon May 15 15:00:55 IRDT 2017
امید هسته ای صداپیشه جناب‌خان به «قند پهلو» پیوست Fri Mar 10 13:21:28 IRST 2017
امید هسته ای مطهری: سوال از رئیس‌جمهور را امضا کردم Tue Jul 18 20:06:07 IRDT 2017
امید هسته ای توصیه محیط‌زیستی کیانیان به کاندیداهای انتخابات Tue Feb 28 15:49:38 IRST 2017
امید هسته ای برگزاری تظاهرات علیه «مارین لوپن» در فرانسه Sun Mar 05 11:30:48 IRST 2017
امید هسته ای فرانسه نوه موسس گروه اخوان المسلمین را اخراج کرد Sun Apr 09 14:46:32 IRDT 2017
امید هسته ای «پریا» پنج ساله قربانی کودک آزاری شد Mon Jul 31 12:28:09 IRDT 2017
امید هسته ای سفیر جدید روسیه در ترکیه معرفی شد Mon Jun 19 14:14:19 IRDT 2017
امید هسته ای حماس به زودی رئیس جدید خود را اعلام می‌کند Wed Apr 26 17:10:02 IRDT 2017
امید هسته ای هشدار به تهرانی‌ها Tue Apr 18 09:30:48 IRDT 2017
امید هسته ای کشف 42 شیء تاریخی هزاره اول قبل از میلاد در یاسوج Tue Jun 20 10:25:03 IRDT 2017
امید هسته ای 4 میلیارد پوند بهای حفظ کرسی نخست‌ وزیری انگلیس Sat Jul 01 14:09:34 IRDT 2017
امید هسته ای اعتراض کیهان به همکاری پرستویی با یغما گلرویی Wed Mar 01 10:35:57 IRST 2017
امید هسته ای حمایت بیل گیتس و وارن بافت از ترامپ Sat Jan 28 16:45:02 IRST 2017
امید هسته ای قیمت جهانی نفت در دولت یازدهم 58درصد کاهش داشت Sun Apr 30 10:10:53 IRDT 2017
امید هسته ای ترامپ: من نماینده آمریکا هستم نه جهان Sat Feb 25 10:18:40 IRST 2017
امید هسته ای سخنان بی‌سابقه اردوغان علیه مقام‌های آلمانی Mon Mar 06 19:00:02 IRST 2017
امید هسته ای جان برنان: ترامپ تسلیم پوتین شده است Tue Jul 11 12:56:21 IRDT 2017
امید هسته ای وزیر دفاع آمریکا ناتو را تهدید کرد Thu Feb 16 01:19:50 IRST 2017
امید هسته ای سلفی در ایستگاه قطار جان یک نفر را گرفت Sat May 06 13:22:21 IRDT 2017
امید هسته ای سخنگوی کاخ سفید: طرح شکست داعش تدوین شده است Sat Mar 11 01:59:36 IRST 2017
امید هسته ای افزایش 10درصدی کرایه‌های تاکسی Mon Mar 13 06:00:03 IRST 2017
امید هسته ای ترامپ عصر خود برتربینی آمریکا را احیا کرد Mon Jan 30 02:00:03 IRST 2017
امید هسته ای افتتاح مرکز اسناد صنعت هسته‌ای با حضور صالحی Mon May 15 11:18:57 IRDT 2017
امید هسته ای نامه پوتین به اوباما و ترامپ Sat Dec 31 09:35:41 IRST 2016
امید هسته ای نمایندگان مصری همکارشان را اخراج کردند Tue Feb 28 10:32:08 IRST 2017
امید هسته ای خادم قهرمان المپیک را ممنو‌ع‌المصاحبه کرد Sat Mar 04 13:48:59 IRST 2017
امید هسته ای آخرین نشست شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 95 برگزار شد Wed Mar 15 23:42:36 IRST 2017
امید هسته ای اوباما پایان اختلافات در اندونزی را خواستار شد Sat Jul 01 22:00:02 IRDT 2017
امید هسته ای ادامه پیشتازی حزب مرکل در آستانه انتخابات پارلمانی آلمان Wed May 03 11:23:43 IRDT 2017
امید هسته ای واشنگتن‌پست:سپاه پاسداران یک واحد از نخبگان نظامی ایران است Mon Feb 20 16:48:37 IRST 2017
امید هسته ای استعفای وزیردفاع افغانستان پذیرفته شد Mon Apr 24 12:38:59 IRDT 2017
امید هسته ای حماس حمایت کره‌شمالی از ملت فلسطین را ستود Mon May 01 11:40:11 IRDT 2017
امید هسته ای درس خواندن پیرمردها سوژه شد Tue Jul 25 19:24:11 IRDT 2017
امید هسته ای واکنش ایران به فرافکنی‌های عربستان Wed Jan 25 12:15:02 IRST 2017
امید هسته ای دور پنجم مذاکرات ژنو 20 مارس برگزار می‌شود Sun Mar 05 11:56:42 IRST 2017
امید هسته ای پلن B ترامپ برای ایران چیست؟ Mon Apr 24 11:00:31 IRDT 2017
امید هسته ای رییس‌جمهور وارد قم شد Thu May 25 15:33:50 IRDT 2017
امید هسته ای دلیل مرگ جرج مایکل مشخص شد Wed Mar 08 15:56:21 IRST 2017
امید هسته ای تبریک نوروزی اردوغان به زبان فارسی Wed Mar 22 12:34:53 IRDT 2017
امید هسته ای بازیگر برنده «بفتا» خواننده می‌شود Sat Apr 22 16:03:36 IRDT 2017
امید هسته ای انتقاد اردوغان از "دیانت" Sun Aug 06 11:11:09 IRDT 2017
امید هسته ای راه اندازی سازمانی در دفاع از برجام توسط اعضای دولت سابق آمریکا Tue May 16 13:59:36 IRDT 2017
امید هسته ای مراکز رای گیری در بلاروس، گرجستان و اوکراین اعلام شد Tue May 16 13:37:45 IRDT 2017
امید هسته ای ایرانی از تهدید نمی ترسد Tue Feb 07 14:01:13 IRST 2017
امید هسته ای احزاب افراطی راستگرا بلای جان اتحادیه اروپا Tue Mar 07 22:00:04 IRST 2017
امید هسته ای آلمان:ترامپ برای دخترش پارتی‌بازی کرده است Sun Apr 30 14:26:14 IRDT 2017
امید هسته ای افشای اسناد محرمانه سیا درباره اخوان‌المسلمین مصر Tue Jan 24 02:00:02 IRST 2017
امید هسته ای برآورد یک مقام سازمان ملل از وضعیت 10 سال آینده غزه Wed Jul 12 20:36:38 IRDT 2017
امید هسته ای دیدار دی میستورا با جابری انصاری در آستانه Mon Jan 23 09:34:26 IRST 2017
امید هسته ای انتقاد یک نماینده از عملکرد وزارت خارجه Wed May 31 15:22:32 IRDT 2017
امید هسته ای درگیری معترضان با پلیس در نپال Wed Mar 08 13:01:13 IRST 2017
امید هسته ای افشای فشار عربستان بر عراق به دلیل حمایت از قطر Mon Jul 10 15:56:41 IRDT 2017
امید هسته ای «راحیل شریف» فرمانده ائتلاف نظامی عربستان شد Wed Jan 04 00:00:02 IRST 2017
امید هسته ای بسته خبری روزنامه ها (بیست و ششم اردیبهشت) Tue May 16 10:09:01 IRDT 2017
امید هسته ای همه سریال‌های تلویزیون در ماه مبارک رمضان Sun May 14 06:00:02 IRDT 2017
امید هسته ای پیشتازی حزب ماکرون در انتخابات پارلمانی فرانسه Mon May 29 12:49:59 IRDT 2017
امید هسته ای توضیحات یک مقام آگاه درباره ادعای بلوکه شدن فرش ایرانی در آمریکا Thu Jan 26 14:45:36 IRST 2017
امید هسته ای روند نوسانی قیمت سکه در بازار نقدی وآتی Mon Apr 03 17:02:58 IRDT 2017
امید هسته ای واعظی: روزانه با هزاران حمله سایبری مقابله می کنیم Wed May 31 13:40:10 IRDT 2017
امید هسته ای ادعای جدید «پولیتیکو» درباره برجام Sun Apr 30 14:58:59 IRDT 2017
امید هسته ای فیلم معروف «چارلی چاپلین» انیمیشن می‌شود Wed May 17 13:51:34 IRDT 2017
امید هسته ای موگرینی از کنفرانس اتحادیه اروپا درباره سوریه خبر داد Tue Mar 07 10:10:09 IRST 2017
امید هسته ای ریل گذاری برای هدف تولید55 میلیون تن فولاد در ایران Sat Feb 04 08:08:45 IRST 2017
امید هسته ای فروش 26 میلیاردی آثار هنری در حراج تهران Sat Jul 08 11:37:52 IRDT 2017
امید هسته ای سفر نتانیاهو به مجارستان Mon Jul 17 10:45:46 IRDT 2017
امید هسته ای حملات داعش به میادین نفتی تکریت Mon Feb 27 10:20:21 IRST 2017
امید هسته ای جریان های شیعه عراق و سیاست خارجی Wed Mar 15 09:53:40 IRST 2017
امید هسته ای طرح ترور پاشاه عربستان خنثی شد Tue Mar 07 11:29:22 IRST 2017
امید هسته ای 8 رئیس‌جمهور مهمان مراسم تحلیف حسن روحانی Tue Aug 01 10:28:53 IRDT 2017
امید هسته ای معاون رییس جمهوری:برجام ایران هراسی را شکست Tue Jan 24 17:55:06 IRST 2017
امید هسته ای سفر حاکم امارات به مقصد نامعلوم Wed Mar 01 15:39:24 IRST 2017
امید هسته ای جهان در انتفاضه‌ای دیگر به دفاع از فلسطین و مقاومت برخاسته اند Wed Feb 22 18:44:13 IRST 2017
امید هسته ای دو اشکال قوه قضاییه به "ماه عسل" Sun Jul 30 21:42:32 IRDT 2017
امید هسته ای تاکید پارلمان ایتالیا بر لزوم حمایت از ملت فلسطین Sat May 13 16:13:18 IRDT 2017
امید هسته ای نامه عضو خبرگان رهبری به رئیس شورای پاپی واتیکان Mon Jul 17 18:49:19 IRDT 2017
امید هسته ای سفر مردان زیر40سال عربستانی به عراق ممنوع شد Wed Feb 08 09:49:33 IRST 2017
امید هسته ای آغاز فعالیت راکتور 2 نیروگاه کودانکولام تا دو هفته دیگر Tue Mar 14 14:39:50 IRST 2017
امید هسته ای ظریف و معاونانش وارد مونیخ شدند Fri Feb 17 13:28:24 IRST 2017
امید هسته ای انتقاد رئیس جمهوری فرانسه از ترامپ Sat Feb 25 15:02:17 IRST 2017
امید هسته ای رشد چشمگیر ایران در حمل‌ونقل دریایی Sun Apr 23 13:25:36 IRDT 2017
امید هسته ای در ماه انتخابات 164 خبرنگار بیشتر به ایران آمد Tue May 23 14:12:01 IRDT 2017
امید هسته ای 1+ 40 روز بعد از فاجعه پایتخت Thu Mar 02 14:23:48 IRST 2017
امید هسته ای انتقاد اوباما از طرح بیمه بهداشت و درمان ترامپ Sat Jun 24 20:00:01 IRDT 2017
امید هسته ای واریز820میلیاردریال به حساب فرهنگیان بازنشسته Wed Jan 25 22:05:07 IRST 2017
امید هسته ای ترامپ پنجشنبه به نشست ناتو در بروکسل می‌رود Tue May 23 19:00:03 IRDT 2017
امید هسته ای همه قوا، نهادها و نیروهای مسلح برای تحقق هر چه بیشتر اقتصاد مقاومتی به میدان بیایند Sun Mar 26 23:32:00 IRDT 2017
امید هسته ای درگذشت کمدین معروف استرالیایی Mon Apr 10 10:47:55 IRDT 2017
امید هسته ای سوال عجیب رونالدو از داور داربی مادرید Wed May 03 09:32:04 IRDT 2017
امید هسته ای بازداشت تعدادی از حامیان رهبر اپوزیسیون روسیه Sun Jul 09 10:48:06 IRDT 2017
امید هسته ای آخرین وضعیت آیت‌الله هاشمی شاهرودی Tue May 16 13:27:31 IRDT 2017
امید هسته ای سفیر جدید ایران در عراق وارد بغداد شد Wed Apr 19 13:43:35 IRDT 2017
امید هسته ای تلفن ترامپ، بازجویی از نتانیاهو را قطع کرد Tue Mar 07 10:24:25 IRST 2017
امید هسته ای عراقچی: توضیحات آمریکا درباره نقض عهد قابل قبول نیست Sat Jul 22 11:52:41 IRDT 2017
امید هسته ای تاکید جهانگیری بر استفاده از تجهیزات ساخت داخل Wed Mar 15 20:20:18 IRST 2017
امید هسته ای محمد بن سلمان پست عالی‌رتبه دیگری را به دست گرفت Wed Jul 12 11:14:19 IRDT 2017
امید هسته ای «حکمرانی بهداشت جهانی» به قلم کلینتون منتشر شد Wed Feb 08 04:00:02 IRST 2017
جماران واحدهای خاطی در حوزه استاندارد باید معرفی شوند Mon Nov 19 12:03:09 IRST 2018
خبرگزاری حوزه طرح میثاق طلبگی حوزه مازندران در بهشهر برگزار می شود Tue Aug 21 12:58:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران درخواست لغو شهروندی فتح‌الله گولن Sat May 27 10:29:47 IRDT 2017
تی نیوز واکنش مجدد وکیلی به مدیرعاملی پسرش در یکی از شرکت های وزارت کار: اگر پسرم نیاز مالی نداشت، نمی رفت برای دو میلیون حقوق در شرکتی مدیرعامل شود! Wed Aug 23 05:00:04 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران پیکان آقا معلم به نفت نوین رسید/ نبرد سرمربیان سابق تیم ملی ایران در ال کلاسیکو Thu Feb 01 08:00:56 IRST 2018
نامه نیوز تصویری از حضور بانوان در دربی نونهالان Sat Sep 16 07:26:35 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پاسخ مشروح رئیس سازمان دارالقرآن به روند ادغام اتحادیه‌های قرآنی/ دود سنگ‌اندازی‌ها برچشمان موسسات! Mon Sep 03 14:31:31 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران آمریکا پیش‌نویس قطعنامه جدیدی را درباره یمن به شورای امنیت پیشنهاد کرد Fri Dec 21 11:38:11 IRST 2018
تدبیر لحظه خروج 3 نوزاد سنجاب برای اولین بار از لانه/تصویر Tue Apr 25 16:08:22 IRDT 2017
همشهری آنلاین سکه طرح جدید 6500 تومان گران شد Tue Mar 28 10:22:42 IRDT 2017
ورزش 3 دخیا: در اسپانیا احترام و محبت ندارم! Tue Mar 27 17:20:00 IRDT 2018
پارسینه قیمت جهانی نفت کاهش یافت Thu Dec 06 18:54:07 IRST 2018
تابناک بارزانی برای گفتگو با بغداد اعلام آمادگی کرد Sun Oct 08 23:48:52 IRST 2017
آفتاب ایران هاشمی طبا: با دلقک بازی نمی شود رأی گرفت /اصولگرا هستم Mon Sep 11 07:44:05 IRDT 2017
خرداد نیوز اولین ناکامی طارمی در قطر؛ وقتی اعتماد ندارند! Thu Jan 25 22:55:31 IRST 2018
روزنو آخرین وضعیت درمان مصدومان ناشی از استشمام بوی نامطبوع در خاش Tue Jun 20 14:34:36 IRDT 2017
ساعت24 حمله مسلحانه به مرکز وابسته به سرویس اطلاعاتی افغانستان در کابل Thu Aug 16 13:04:36 IRDT 2018
پارسینه وضعیت کالاهای اساسی بررسی می‌شود Mon Feb 25 09:15:23 IRST 2019
فردا «شپش» میهمان ناخوانده هتل‌های نوروزی/ لطفا به این هتل‌ها نروید! Fri Mar 10 11:52:45 IRST 2017
وانا برانکو: رفتار دستیار کی‌روش اوج بی‌ادبی بود! Wed Dec 12 11:40:08 IRST 2018
تی نیوز گریم بی نظیر آقای بازیگر در نقش چرچیل +عکس Sun Jul 16 18:01:58 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو خداحافظ آقای «کربلا کربلا ...» Fri Mar 15 10:16:21 IRST 2019
العالم کدام دستگاه داخلی به محتوای تلگرام دسترسی دارد؟ Sun Apr 09 17:52:08 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ضرر و زیان 10 میلیارد دلاری جنرال موتورز Wed Jan 24 20:29:56 IRST 2018
فرادید قمیت مرسدس بنز در بازار دبی Mon Jul 24 10:02:20 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین سقوط بالگرد شرکت هواپیمایی الجزایر/4 نفر کشته شدند Thu Aug 10 21:41:00 IRDT 2017
خبرآنلاین اعلام بالاترین و پایین‌ترین کیفیت در بین خودروهای داخلی /جدول Sat Jan 12 17:06:37 IRST 2019
روزنامه کیهان مسکن اجتماعی همچنان در حد حرف و بدون تسهیلات بانکی Wed Sep 27 20:32:57 IRST 2017
خبرگزاری فارس آب شیرین‌کن صالح‌آباد در مسیر راه‌اندازی و تست قرار گرفت Mon Jul 31 10:44:00 IRDT 2017
آنا آموزش «روش‌های اسانس‌گیری و عصاره‌گیری گیاهان دارویی» در واحد بجنورد Tue May 30 11:25:48 IRDT 2017
خرداد نیوز ایران در رده سوم جهان قرار گرفت / نقره کیمیا، تنها مدال جهانی بانوان Sat Jul 01 06:50:45 IRDT 2017
پارس نیوز واکنش امیرمهدی ژوله به بسته شدن صفحه اینستاگرام تتلو Tue Nov 06 14:47:04 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران نرخ 11 ارز بانکی افزایش یافت + جدول Mon Feb 04 10:21:50 IRST 2019
ایلنا شفر: از بازگشت بازیکنانم خوشحال نیستم؛ کی روش کارش را بلد است/ رزومه دو مربی را به باشگاه داده ام Sun Nov 05 13:58:49 IRST 2017
آفتاب ایران فعالیت 189 تیم اضطرار برای ارائه خدمات بهداشتی در سوانح و حوادث Sun Feb 24 16:10:08 IRST 2019
نامه نیوز خدابخشی: مسائل سیاسی در رای اعتماد به کابینه دخالت نداشت Wed Aug 23 10:17:04 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین ممنوعیت کامل فعالیت حزب‌الله لبنان در انگلیس Mon Feb 25 15:56:08 IRST 2019
پارسینه فرار پسر شیشه‌ای پس از کشتن پدر Sun Apr 22 19:21:26 IRDT 2018
خبرگزاری مهر ابلاغ تکالیف و پروژه های اولویت‌دار 10 دستگاه اجرایی برای سال 96 Mon May 22 06:24:39 IRDT 2017
آفتاب ایران عدد بازی با قهرمان جهان/ تنها تیمی که فرانسه در برابرش ناکام ماند Sun Jul 15 22:50:35 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران داستان یک عکس Tue May 30 09:13:35 IRDT 2017
خبرگزاری مهر بابک زنجانی در توکیو هیچ پولی ندارد/ برخی نشر اکاذیب می‌کنند Sun Jun 18 15:01:08 IRDT 2017
پارسینه بوفون و آخرین شانس برای تاریخ سازی در سری آ Sat Jan 06 22:32:48 IRST 2018
خبرگزاری مهر اختصاص 3100 میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی واقتصادی کرمانشاه Tue Apr 03 20:36:45 IRDT 2018
جماران ظرفیت آرامستان بهشت هاجر ملایر در حال تکمیل است Mon Jun 25 15:17:15 IRDT 2018
جماران راهیابی 36فیلمنامه و 11 فیلم به مرحله رقابتی جشنواره پویانمایی رضوی Mon Jul 24 12:47:36 IRDT 2017
افکارخبر پرسپولیس با چه ترکیبی در آسیا بازی می کند؟ Mon Feb 12 09:11:03 IRST 2018
آنا بیش از 15 هزار پرستار بیکار هستند Fri Aug 10 07:07:00 IRDT 2018
ایسکانیوز خسارت هنگفت بیش از 700 حریق‌ جنگلی در شیلی Sun Feb 19 12:07:43 IRST 2017
وزارت نیرو پروژه احداث خط 132 کیلوولت "میانگران – دهدز" در خوزستان آغاز شد Mon Nov 06 17:26:29 IRST 2017
روزنامه ایران سلام ایران Thu Dec 14 00:00:00 IRST 2017
مشرق نیوز یک ایرانی در تیم منتخب فصل لیگ قطر Mon Apr 15 08:17:38 IRDT 2019
اتاق خبر چرا خروج از توافق نفتی به نفع روسیه است؟ Sun Nov 19 18:32:02 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تشییع شهید امنیت در کرمان‎ Fri Apr 14 17:08:19 IRDT 2017
تدبیر سال 95 از نگاه مسئولان سیاسی و نظامی Sat Mar 18 11:00:00 IRST 2017
افکارخبر استفاده افراطی نظامیان صهیونیست از گاز‌های اشک آور Thu Dec 28 18:44:28 IRST 2017
برنا هدف اصلی ما حضور در فینال جام بین قاره‌ای است Thu Nov 08 12:34:08 IRST 2018
خبرگزاری کتاب ایران افزایش بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب نسبت به سال گذشته Sat May 06 14:53:57 IRDT 2017
تی نیوز پای مربیان خارجی به جودو باز شد Fri Jul 21 15:59:32 IRDT 2017
شیعه نیوز موافقت رهبر انقلاب با عفو تعدادی از محکومان Thu Feb 09 08:54:00 IRST 2017
پول نیوز تیونینگ «لامبورگینی هوراکان» توسط «O.CT» (عکس) Tue Feb 21 09:27:49 IRST 2017
ورزش 3 معاون قوه قضاییه خبر داد؛/ حضور بانوان در ورزشگاه ها با 2 شرط ممکن است Sun Dec 23 15:30:17 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا دشمن توان عملیاتی کردن اهداف خود را ندارد/ لزوم حضور مردم در صحنه Sun Aug 27 16:58:27 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ساخت ایران| نارنجک انداز 40 میلیمتری نصیر + عکس Sun Feb 18 06:00:00 IRST 2018
آفتاب ایران قانون ضد پولشویی در نظام بانکی اجرا شود/مردم چوب سیاست های ناهماهنگ را خوردند Tue Aug 29 12:38:04 IRDT 2017
خبرگزاری فارس ایران در مبارزه با تکفیری‌ها اقتدار خود را صادر کرد Mon Apr 09 01:30:00 IRDT 2018
خرداد نیوز بروجردی: شایعات درباره قصور احتمالی چین در حادثه سانچی خط آمریکاست Wed Jan 17 08:22:32 IRST 2018
ایلنا آخرین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در حسینیه امام خمینی (ره) Sat Sep 22 12:35:37 IRST 2018
خبرگزاری مهر تصویب لایحه‌ای برای شناسنامه‌دار شدن کودکان بی‌هویت Fri Nov 30 13:15:34 IRST 2018
اعتبار نیوز آیین‌نامه اجرایی قانون اشتغال روستاییان تصویب شد Wed Nov 08 14:17:00 IRST 2017
گجت نیوز ویژگی‌های کلیدی و مشخصات شیائومی می میکس 2S لو رفت Fri Feb 09 18:20:25 IRST 2018
ایلنا برتری یک نیمه ای استقلال مقابل آرارات Sat Jul 15 19:22:02 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی اعتبارات لازم برای طرحهای فرهنگ و هنر اختصاص می یابد Wed Sep 05 14:29:00 IRDT 2018
آریا کشته شدن نظامیان لیبیایی در بنغازی Wed Aug 03 11:29:05 IRDT 2016
تی نیوز تفاوت های حذف مسلمان و رضائیان، نافرمانی نامرئی Mon Apr 16 19:21:44 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر افزایش 2 برابری اعزام زائران پاکستانی به عتبات عالیات Sat Oct 28 17:31:18 IRST 2017
جماران ترامپ زیر تیغ نخبگان آمریکا Sat Aug 19 04:05:23 IRDT 2017
خبرگزاری مهر «خلیل زاد» با وزیر خارجه پاکستان دیدار کرد Wed Dec 05 09:12:29 IRST 2018
صبحانه با خبر دلایل محدودیت «ویز» از زبان وزیر ارتباطات +عکس Wed Nov 22 23:32:16 IRST 2017
تی نیوز صعود عابدینی، پاکدامن و فتوحی به جدول 64نفره Thu Jul 20 02:11:48 IRDT 2017
خبرگزاری مهر رساله «سیاست خارجی امام خمینی (ره)» دفاع شد Sun Jul 23 16:07:11 IRDT 2017
خبرگزاری فارس صادرات قرقیزستان به اروپا در سال 2016 به 2 برابر افزایش یافت Wed Feb 08 08:16:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران پروازهای یکشنبه از فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری Sun Mar 19 00:10:02 IRST 2017
تی نیوز استخدام ویزیتور حضوری با مزایای عالی در شرکت گلستان در یزد Sun Aug 06 18:39:57 IRDT 2017
اتاق خبر 3 نامه کمیسیون کشاورزی به روحانی، حجتی و شریعتمداری درباره بازار Sun Jul 23 15:29:02 IRDT 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپایی کارگاههای آموزشی فرق و مذاهب در سعید آباد تهران Tue Aug 28 14:19:36 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران وقوع 172 فقره تصادف در شهر‌های گیلان/ کندی تردد بر اثر بارش باران Wed Nov 14 10:15:14 IRST 2018
اتاق خبر جریان گرایش جمعیت شاغل در بخش‌های مختلف اقتصاد Fri Jul 21 16:12:03 IRDT 2017
ایران آنلاین ساعت شروع کار مدارس بلاروس به پیشنهاد فرزند رئیس جمهور تغییر کرد Mon May 29 14:57:20 IRDT 2017
بی باک نیوز فایده های مختلف شیر آغوز برای شیرخوار Tue Feb 14 14:21:02 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا فصل تمدید نمایش‌ها Sat Apr 28 10:48:38 IRDT 2018
انتخاب دیدار موگرینی با رییس‌جمهور کوبا / قول اتحادیه اروپا برای کمک به انتقال قدرت پس از کاسترو Fri Jan 05 14:31:51 IRST 2018
تابناک غروب تهران دانشگاه علوم تحقیقات تهران Sat Feb 25 16:17:22 IRST 2017
واحد مرکزی خبر شناسایی هزار و 384 تغییر غیرمجاز در زمین های کشاورزی Sat Apr 13 16:44:48 IRDT 2019
باشگاه خبرنگاران با شنیدن خبر شهادتم، جشن عروسی برپا کنید Sat Mar 04 16:12:24 IRST 2017
واحد مرکزی خبر میز تجاری قزل اوردا قزاقستان در اتاق گرگان راه اندازی می شود Wed Oct 25 18:58:29 IRST 2017
خرداد نیوز اصولگرایان در رویای رأی 20 میلیونی Wed May 16 11:08:43 IRDT 2018
میزان پای لنگ تحریم‌ها! / چرا کارزار تحریمی آمریکا فروپاشید؟ /دروغ پایان جنگ در یمن/ تکلیف ما و شانتاژ جدید اروپا Sat Nov 03 09:19:28 IRST 2018
صبا ایران دستگیری 184 سارق با 3000 سرقت در تهران Mon Nov 19 11:55:24 IRST 2018
تهران پرس روایتی از یک انقلابی که هیچ پستی نگرفت+ فیلم Mon Aug 21 12:31:00 IRDT 2017