خبرگزاری مهر - Thu Feb 09 13:08:08 IRST 2017 نمایش خبر

بررسی روند آموزش زبان فارسی در آذربایجان

معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی در سفری به جمهوری آذربایجان، در جریان فعالیت‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در حوزه زبان و ادبیات فارسی در جمهوری آذربایجان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، سید محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در سفری سه روزه به کشور آذربایجان به منظور بررسی روند آموزش زبان فارسی در این کشور، با  رایزن فرهنگی کشورمان، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو، نماینده ولی فقیه و سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان و همچنین با استادان و نخبگان زبان و ادبیات فارسی، دیدار کرد. 


معاون بین‌الملل بنیاد سعدی ضمن دیدار با سید ابراهیم ابراهیمی‌نائید، رایزن فرهنگی کشورمان با تقدیر از فعالیت‌های به عمل آمده از سوی رایزنی فرهنگی ایران در باکو، با اشاره به برخی از دستوالعمل‌ها و همچنین شرایط برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی، گفت: جمهوری آذربایجان یکی از اولویت‌های کاری بنیاد سعدی است و باید ارتباط بیشتری با مراکز علمی مرتبط در این کشور، برقرار کنیم 


دربندی با تایید برگزاری دوره تخصصی تربیت مدرس ویژه 18 نفر از استادان زبان و ادبیات فارسی جمهوری آذربایجان در تهران، افزود: به دلیل وجود محدودیت در ظرفیت پذیرش دانشجویان آذربایجان برای حضور در دوره دانش‌افزایی در تابستان آینده، بنیاد سعدی آمادگی برگزاری یک دوره فشرده دانش‌افزایی ویژه دانشجویان زبان و ادبیات فارسی جمهوری آذربایجان را دارد. 


در ابتدای این دیدار، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در جمهوری آذربایجان با ارایه گزارشی از فعالیت‌های به عمل آمده در خصوص آموزش، ترویج و گسترش زبان و ادبیات فارسی از سوی رایزنی فرهنگی به بیان اهمیت زبان فارسی در این کشور پرداخت و گفت: صدها نسخه فاخر خطی که به زبان فارسی نگاشته شده‌اند در مراکز اسناد و کتابخانه‌های جمهوری آذربایجان وجود دارد. 


ابراهیمی‌ همچنین در بخشی دیگر از گزارش خود در خصوص ارتباط تنگاتنگ بین رایزنی فرهنگی با کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو و سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی توضیحاتی ارایه داد و به برگزاری سالانه المپیاد زبان و ادبیات فارسی به صورت استاندارد، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای دانشجویان سایر رشته‌ها در دانشگاه‌هایی که درس زبان اختیاری را زبان فارسی انتخاب کرده‌اند، برگزاری دوره‌های آموزشی در رایزنی فرهنگی و خانه فرهنگ شهریار، برگزاری دوره آموزش زبان فارسی در فضای مجازی، اعزام منتخبین المپیاد زبان فارسی به دانشگاه تبریز برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی، اشاره کرد. 


وی همچنین از حمایت و پشتیبانی از چاپ و تألیف کتب و مقالات مرتبط و همچنین چاپ مجله مشترک «مسایل زبان و ادبیات فارسی» با همکاری دانشگاه دولتی باکو سخن گفت. 


معاون بین‌الملل بنیاد سعدی به همراه رایزن فرهنگی کشورمان همچنین با حضور در محل دانشگاه دولتی باکو، ضمن بازدید از اتاق ایران و امکانات کرسی زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه، با مهدی کاظم‌اف، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو دیدار و گفت‌وگو کرد. 


در ابتدای این دیدار ابراهیمی، رایزن فرهنگی کشورمان درباره اهداف سفر معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و بازدید از دانشگاه دولتی باکو توضیحاتی ارایه داد و از ارتباط نزدیک بین رایزنی فرهنگی ایران و کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه باکو، ابراز رضایت کرد. 


در ادامه دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی با تشریح اهداف، وظایف و ساختار بنیاد سعدی به بیان اهمیت زبان فارسی و فعالیت‌های رایزنی‌های فرهنگی در دنیا پرداخت و با اشاره به اینکه در سال‌های آینده زبان و ادبیات فارسی با توجه به جایگاه خاص آن در حوزه شعر و ادبیات جهان رونق و ماندگاری بیشتری پیدا خواهد کرد، از تلاش‌های ارزنده استادان و مسئولان کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو قدردانی کرد. 


وی همچنین ضمن درخواست برنامه‌ریزی و تلاش هر چه بیشتر برای گسترش و ترویج زبان فارسی در جمهوری آذربایجان، آمادگی بنیاد سعدی برای کمک به ارتقای سطح دانش استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه باکو را اعلام کرد. 


در ادامه این دیدار نیز مهدی کاظم‌اف، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو در خصوص روند آموزش زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه گزارشی ارایه داد و با بیان اینکه در سال‌های اخیر میزان ارتباط و همکاری‌های مشترک بین رایزنی فرهنگی ایران و کرسی زبان و ادبیات فارسی گسترش یافته است، به برخی از این همکاری‌ها از جمله همکاری در برگزاری المپیادهای زبان و ادبیات فارسی و چاپ نشریه دوزبانه «مسایل زبان و ادبیات فارسی» اشاره کرد و از رایزنی فرهنگی کشورمان به دلیل فعالیت‌های مستمر و همکاری‌های نزدیک با مسئولان و استادان کرسی زبان فارسی دانشگاه دولتی باکو تشکر کرد. 


کاظم‌اف همچنین به آسیب‌شناسی آموزش زبان فارسی در آذربایجان پرداخت و یکی از مسایل و مشکلات عمده در این بخش را عدم وجود انگیزه در اقبال فراگیر دانشجویان آذری و ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی دانست. 


رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی و اتاق ایران در دانشگاه دولتی باکو ادامه داد: هم‌اکنون سایر رشته‌های زبانی، جذابیت‌های خاص اقتصادی برای دانشجویان و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کنند ولی دانش‌آموختگان زبان فارسی در حال حاضر شغلی برای امرار معاش ندارند. 


وی این موضوع را مانع اساسی در گسترش زبان فارسی در حیطه و چارچوب دانشگاهی برشمرد و خواهان به کارگیری فارغ‌التحصیلان زبان فارسی در شرکت‌های ایرانی شد. 


در پایان این دیدار، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و رایزن فرهنگی کشورمان در باکو به اتفاق رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو، ضمن بازدید از آزمایشگاه آموزش زبان فارسی که تجهیزات آن بیش از ده سال پیش توسط دکتر غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی اهدا شده بود، بر ضرورت بروزرسانی سیستم موجود تأکید کردند و مقرر شد بنیاد سعدی با اختصاص بودجه‌ای برای بهسازی و بروزرسانی سیستم موجود در آن دانشگاه اقدام کند. 


همچنین برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت دانش‌افزایی برای تقویت بنیه علمی استادان و شیوه‌های نوین آموزش زبان فارسی به دانشجویان غیرایرانی و نیز اعزام اختصاصی دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی از جمهوری آذربایجان به ایران برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی، از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود که مقرر شد نسبت به اجرای آنها برنامه‌ریزی لازم به عمل آید. 


در ادامه این سفر سه روزه، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در نشستی با حضور استادان و نخبگان زبان و ادبیات فارسی در محل رایزنی فرهنگی کشورمان حضور یافت و به بیان جایگاه زبان و ادبیات فارسی در جهان و کشور آذربایجان از نگاه بنیاد سعدی پرداخت و گفت: به دو دلیل زبان و ادبیات فارسی برای جمهوری آذربایجان مهم است؛ اول اینکه زبان و ادبیات فارسی بخشی از فرهنگ، تاریخ و ادبیات مشترک این کشور با ایران را تشکیل می‌دهد و دوم اینکه زبان فارسی به عنوان زبان دوم دین اسلام محسوب می‌شود. 


وی افزود: با توجه به مسلمان بودن مردم این کشور و اینکه آذربایجان دومین کشور شیعه جهان است و با در نظر گرفتن همجواری آذربایجان با ایران و علاقه بخش اعظمی از مردم به زبان فارسی و استقبال آنان از فیلم‌ها و سریال‌های ساخت ایران و همینطور قابلیت دریافت شبکه‌های تلویزینی کشورمان در اکثر شهرهای آذربایجان، ضرورت ترویج زبان فارسی در این کشور را دوچندان می‌کند. 


دربندی وجود شعرای آذری پارسی‌گوی را از دیگر دلایل اهمیت زبان فارسی در این کشور دانست و با اشاره به جایگاه جمهوری آذربایجان در برنامه‌ریزی‌ها و اولویت‌های کاری بنیاد سعدی و گفت: در تعیین اولویت‌های در نظر گرفته شده در بنیاد سعدی برای منطقه آسیای مرکزی، آذربایجان از اهمیت و درجه ممتازی برخوردار است. 


معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در ادامه به گروه‌بندی‌های در نظر گرفته شده و مخاطبان بنیاد سعدی در سراسر جهان اشاره کرد و به برخی از اقدامات انجام شده از سوی این بنیاد در خصوص گسترش و تعمیق آموزش زبان فارسی در کشورهای مختلف پرداخت. 


دربندی همچنین برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی برای 240 نفر از دانشجویان زبان فارسی از سراسر جهان، آموزش اینترنتی زبان فارسی، تألیف کتاب و قراردادن آنها در اختیار استادان زبان فارسی را از دیگر اقدامات بنیاد سعدی برشمرد. 


در ابتدای این نشست ابراهیمی‌نائید، رایزن فرهنگی ایران نیز ضمن معرفی معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و همچنین نخبگان و استادان حاضر در این نشست، به ارایه توضیحاتی در خصوص برخی از خدمات ارزنده علمی پژوهشگران حاضر پرداخت و اظهار امیدواری کرد که با همکاری بیش از پیش با بنیاد سعدی، شاهد پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه آموزش زبان فارسی در جمهوری آذربایجان باشیم. 


در این جلسه استادان و محققان زبان فارسی جمهوری آذربایجان نیز درباره مسایل مرتبط با شیوه‌های تدریس و منابع و کتب آموزشی و دیگر موضوعات، توضیحات و سؤالاتی را مطرح کردند که معاون بین‌الملل بیناد سعدی و رایزن فرهنگی کشورمان در باکو به آنها پاسخ دادند. 


دیدار با جواد جهانگیرزاده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان نیز از دیگر برنامه‌های این سفر سه روزه بود که طی آن معاون بین‌الملل بنیاد سعدی از چگونگی تأسیس این بنیاد و اعضای هیأت امنای آن و اهداف و فعالیت‌های بنیاد سعدی گزارشی ارایه داد و بنیاد سعدی را متولی اصلی ترویج و گسترش زبان فارسی در جهان معرفی کرد. 


وی همچنین در خصوص برگزاری المپیادهای زبان فارسی و دوره‌های دانش‌افزایی ویژه استادان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی و تألیفات و همچنین فعالیت‌های بنیاد سعدی در فضای مجازی برای آموزش زبان فارسی توضیحاتی ارایه داد. 


جواد جهانگیرزاده، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نیز با استقبال از فعالیت‌های ارزشمند بنیاد سعدی از رییس و استادان و کارکنان این بنیاد و همچنین از رایزنی فرهنگی ایران در باکو تقدیر و آمادگی خود را برای بسط و توسعه فعالیت‌های رایزنی در حوزه آموزش زبان فارسی اعلام کرد. 


رایزن فرهنگی کشورمان نیز که در این جلسه حضور داشت به ارائه توضیحاتی درباره نحوه همکاری رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در اقصی نقاط جهان با بنیاد سعدی در آموزش زبان فارسی پرداخت و گفت رایزنان فرهنگی، نمایندگان بنیاد سعدی در کشورهای مختلف نیز هستند. 


دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و ابراهیمی، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در آذربایجان همچنین در محل نمایندگی ولی فقیه در باکو حضور یافتند و با حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی‌اکبر اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کردند. 


معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در این دیدار در خصوص اقدامات و فعالیت‌های جدید و نرم‌افزارهای تولیدی و کتاب‌های درسی جدید بنیاد سعدی توضیحاتی ارایه داد. 


رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در جمهوری آذربایجان نیز نقش بنیاد سعدی در ترویج و گسترش زبان فارسی در جهان را بی‌بدیل خواند و از ریاست، معاونین و استادان بنیاد سعدی تقدیر کرد. 


حجت‌الاسلام والمسلمین اجاق‌نژاد نیز با توجه به آشنایی کاملی که از فعالیت‌های بنیاد سعدی داشت، فعالیت‌های آموزشی این بنیاد در جهان را مورد تمجید قرار داد.
خبرگزاری مهر 26 دستگاه اجرایی اصفهان در حوزه پژوهش فعالیت داشتند Tue Dec 05 11:33:08 IRST 2017
خبرگزاری مهر نقش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در محرومیت زدایی بی بدیل است Sat Apr 20 14:34:35 IRDT 2019
خبرگزاری مهر صعود علیرضا ریگی به نیمه نهایی Mon Sep 18 14:24:13 IRDT 2017
خبرگزاری مهر تراکتورسازی به دنبال اجرای برنامه‌ آکادمی‌های موفق اروپایی Mon Aug 07 10:28:06 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ورود سعد الحریری به مراسم سالروز استقلال لبنان Wed Nov 22 10:38:46 IRST 2017
خبرگزاری مهر 2000 تن بادام از چهارمحال و بختیاری صادر شد Mon Aug 14 16:16:31 IRDT 2017
خبرگزاری مهر حنجره خاموش پیشکسوت تعزیه/ وقتی «ارشاد» سراغ از «مرشد» نمی‌گیرد Tue Mar 05 06:28:46 IRST 2019
خبرگزاری مهر ضرورت انتقال خط دوم آب زرینه رودبه تبریز برای احیای دریاچه ارومیه Wed Nov 09 09:30:27 IRST 2016
خبرگزاری مهر افزایش کشفیات موادمخدر خوشحالی ندارد/ توصیه به پلیس Wed Jan 25 09:18:15 IRST 2017
خبرگزاری مهر بیت‌کوین یک تعقیب قیمت عظیم بر اساس «هیچ» است Thu Dec 14 09:48:48 IRST 2017
خبرگزاری مهر طیب نیا و صالحی امیری سه شنبه و چهارشنبه به مجلس گزارش می دهند Mon Apr 17 08:49:03 IRDT 2017
خبرگزاری مهر آمار متوفیان حوادث درون شهری در طرح نوروزی 100 درصد کاهش یافت Sat Apr 06 11:45:06 IRDT 2019
خبرگزاری مهر پرواز هواپیماهای ATR72 آسمان تا اطلاع ثانوی متوقف شد Fri Feb 23 05:48:52 IRST 2018
خبرگزاری مهر تالاب «گیلارلو» گرمی منطقه شکار ممنوع شد Tue Feb 28 14:47:46 IRST 2017
خبرگزاری مهر روابط ترکیه و آلمان به زودی بهبود نخواهد یافت Sun Sep 17 11:37:38 IRDT 2017
خبرگزاری مهر مصر برای آشتی با ترکیه شرایطی را تعیین کرد Sun Aug 14 19:18:47 IRDT 2016
خبرگزاری مهر به حسینی توهین نکردم/ شکست فصل گذشته را جبران کردیم Sun Feb 12 18:28:10 IRST 2017
خبرگزاری مهر بیش از 500 شهرک‌نشین صهیونیست به مسجدالاقصی تعرض کردند Sat Apr 13 09:33:49 IRDT 2019
خبرگزاری مهر بوشهر از استان‌های پیشتاز در استقلال ادارات کمیته امداد است Sat Oct 28 17:44:24 IRST 2017
خبرگزاری مهر حضور امدادگران در مناطق سیل زده چشمگیر بود Sun Apr 07 12:00:18 IRDT 2019
خبرگزاری مهر طرح «لغو انحصار دخانیات» در مجلس اعلام وصول شد Sun Jul 02 12:26:23 IRDT 2017
خبرگزاری مهر دیدار تیم های فوتبال رئال مادرید و پاریسن ژرمن Thu Feb 15 11:52:36 IRST 2018
خبرگزاری مهر نخست وزیر انگلیس قتل «جمال خاشقجی» را محکوم کرد Tue Oct 23 02:52:20 IRST 2018
خبرگزاری مهر عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست/ تناقض در آمار سامانه «کارا» Wed Feb 21 22:34:38 IRST 2018
خبرگزاری مهر بسته‌های حمایتی بین نیازمندان شهرستان دیر توزیع شد Tue Sep 05 09:31:11 IRDT 2017
خبرگزاری مهر فلسفه اخلاقی و سیاسی در کنفرانس مرزی Wed Dec 12 11:09:35 IRST 2018
خبرگزاری مهر نیاز به 6000میلیارد ریال بودجه برای تکمیل طرح های راه وشهرسازی Mon Aug 01 15:41:55 IRDT 2016
خبرگزاری مهر انتشار کتابی با موضوع حفاظت از خود برای کودکان Sat Jan 05 12:49:07 IRST 2019
خبرگزاری مهر آسمان ایران امن ترین آسمان منطقه است Mon Jan 02 14:32:36 IRST 2017
خبرگزاری مهر «مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی» وزارت علوم منصوب شد Sat Feb 03 09:47:26 IRST 2018
خبرگزاری مهر بازرسی و ارزیابی عملکرد ایستگاه های آتش‌نشانی همدان انجام شد Tue Jan 03 16:08:52 IRST 2017
خبرگزاری مهر موضوعات امنیتی، بزرگترین زمینه همکاری میان آنکارا و تل آویو است Sat Mar 11 18:18:46 IRST 2017
خبرگزاری مهر ماشین آلات باید شبانه روز در بستان و سبحانیه در 3 شیفت کار کنند Thu Apr 11 14:10:42 IRDT 2019
خبرگزاری مهر فرصت افزایش بهره وری آب تا پایان برنامه ششم/بارش ها بهبود یافت Tue Feb 21 15:58:14 IRST 2017
خبرگزاری مهر نقش زندگی بر تار و پود فرش ترکمن Wed Jul 20 09:53:24 IRDT 2016
خبرگزاری مهر عوامل «هزارداستان» تکریم شدند/ افزایش آمار پیوند قلب کودکان Sun Jul 02 15:31:57 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 7مجموعه داستان فینالیست مهرگان ادب/جایزه اوایل اسفند برگزارمی‌شود Sat Jan 28 13:45:31 IRST 2017
خبرگزاری مهر مدرسه خیر ساز فرهنگ در تاکستان افتتاح شد Thu Dec 14 11:17:51 IRST 2017
خبرگزاری مهر هدف تراکتور کسب3 امتیاز است/ فولاد تیم جنگنده و خوبی است Tue Dec 05 14:37:15 IRST 2017
خبرگزاری مهر 35 پروژه در بخش کشاورزی ایلام به بهره برداری می رسد Mon Jan 28 12:02:53 IRST 2019
خبرگزاری مهر دیدارهای امروز وزیر امور خارجه Mon Mar 13 16:15:58 IRST 2017
خبرگزاری مهر دامپزشکی قزوین بر دفن بهداشتی تلفات طیور نظارت می کند Tue Nov 14 10:12:50 IRST 2017
خبرگزاری مهر وقوع زمین لرزه 6.4 ریشتری در جزایر کوریل Tue Oct 09 12:06:41 IRST 2018
خبرگزاری مهر تصادف در محور ایلام-مهران 6 کشته و زخمی برجای گذاشت Thu May 11 09:42:24 IRDT 2017
خبرگزاری مهر باند آدم ربایی مسلحانه در تربت جام متلاشی شد Wed Nov 22 13:08:34 IRST 2017
خبرگزاری مهر افتتاح خط آهن قزوین – رشت؛ چهارشنبه با حضور روحانی Sun Mar 03 16:34:52 IRST 2019
خبرگزاری مهر رایزنی‌های سیاسی و اقدامات ایران برای کمک به مسلمانان میانمار Wed Sep 13 23:44:57 IRDT 2017
خبرگزاری مهر دریافت گل دوم در اثر غفلت/غیبت برخی بازیکنان تأثیرگذار بود Mon Nov 20 21:01:12 IRST 2017
خبرگزاری مهر اهتزاز پرچم کاروان حرم رضوی در شهرستان آبادان Thu Aug 11 19:06:17 IRDT 2016
خبرگزاری مهر صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی 20 مرداد 95 Wed Aug 10 09:26:51 IRDT 2016
خبرگزاری مهر چین برای همکاری با دولت ترامپ اعلام آمادگی کرد Sat Feb 18 10:03:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر اعضای شورای عالی جشنواره تلویزیونی «هدهد» حکم گرفتند Mon Dec 31 09:55:55 IRST 2018
خبرگزاری مهر افزایش ابر و احتمال بارش در استان بوشهر/ خلیج فارس متلاطم می‌شود Sat Jan 05 11:36:34 IRST 2019
خبرگزاری مهر همه چیز در مورد آنفلوانزا/سرماخوردگی آنتی بیوتیک نمی خواهد Tue Dec 25 09:36:49 IRST 2018
خبرگزاری مهر اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا در شیراز فعال شد Tue Aug 29 19:06:21 IRDT 2017
خبرگزاری مهر جدیدترین موضع گیری خصمانه نتانیاهو علیه ایران Tue Jan 29 17:50:44 IRST 2019
خبرگزاری مهر کمیته روابط خارجی سنا خواستار آزادی زندانیان آمریکایی در ایران شد Fri Oct 06 15:55:49 IRST 2017
خبرگزاری مهر 3 دانشجوی مفقودی نگارمن شاهرود نجات یافتند/افراد در سلامت هستند Fri Jan 04 11:57:00 IRST 2019
خبرگزاری مهر روستانشینی در مازندران 16 درصد بیشتر از کشور است Wed Jan 10 15:48:06 IRST 2018
خبرگزاری مهر استان بوشهر رشد بسیار خوبی در پرداختی‌ها به دولت داشته است Thu Dec 27 15:42:40 IRST 2018
خبرگزاری مهر استقلال خوزستان، تیمی با بازیکنان 700 و 12 میلیون تومانی Wed Jul 27 16:02:54 IRDT 2016
خبرگزاری مهر سامانه «ام‌سی ام‌سی» دانشکده علوم پزشکی آبادان افتتاح می‌شود Sat Jan 26 14:22:51 IRST 2019
خبرگزاری مهر «یک کیلو و بیست و یک گرم» در ولنجک/ فیلمبرداری رو به پایان است Mon Feb 13 10:44:33 IRST 2017
خبرگزاری مهر میخ 5 سانتی از قلب کودک دزفولی خارج شد Sat Feb 17 13:40:05 IRST 2018
خبرگزاری مهر از تماشای بازی مسی لذت می برم/ همیشه رابطه خوبی بین ما وجود دارد Thu Jun 01 11:43:32 IRDT 2017
خبرگزاری مهر اپلیکیشن «زائر» رونمایی شد Mon Sep 25 12:23:02 IRST 2017
خبرگزاری مهر انقلاب ما بازیابی شکوه و عظمت جهان اسلام در جهان معاصر است Mon Jul 10 15:16:16 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ضرورت آگاه سازی خانواده ها از مخاطرات مواد مخدر Tue Jul 11 22:05:26 IRDT 2017
خبرگزاری مهر مدارس خارگ چهارشنبه تعطیل است/ آسیبی به تاسیسات نفتی نرسید Tue Nov 21 22:51:20 IRST 2017
خبرگزاری مهر نخستین خط تولید کره لاکتیکی راه اندازی شد Thu May 18 13:05:08 IRDT 2017
خبرگزاری مهر انتقال فناوری مهندسی بافت توسط محققان هلندی به ایران Mon Sep 25 16:02:02 IRST 2017
خبرگزاری مهر پخش ویژه برنامه چهار ساعته رادیو پیام در شب یلدا Thu Dec 20 14:26:07 IRST 2018
خبرگزاری مهر 800 مداح زن و مرد در استان بوشهر فعال هستند Tue Mar 07 14:57:10 IRST 2017
خبرگزاری مهر 11 هزارتن گندم آبی ودیم در چهارمحال و بختیاری بوجاری شد Sun Jan 15 16:45:23 IRST 2017
خبرگزاری مهر باغداران فقط از مراکز مجوزدار، نهال تهیه کنند Mon Mar 04 12:12:22 IRST 2019
خبرگزاری مهر دبیر فجر به اهمیت فیلم کوتاه واقف است/ تغییر در بخش آموزش انجمن Wed Sep 20 09:00:07 IRDT 2017
خبرگزاری مهر زمین لرزه 5.3 ریشتری عراق در سردشت احساس شد Wed Aug 23 18:57:02 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ابلاغ 62 میلیارد تومان برای زیرساخت‌های استان ایلام Thu Mar 14 09:48:25 IRST 2019
خبرگزاری مهر محدودیت‌‎های ترافیکی پایان هفته Wed May 31 16:03:53 IRDT 2017
خبرگزاری مهر پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیازمند حضور تشکل های مردمی است Sun Aug 13 10:12:42 IRDT 2017
خبرگزاری مهر کشف 24 هزار نخ سیگار قاچاق در علی آبادکتول Sat Jan 19 12:28:15 IRST 2019
خبرگزاری مهر خوزستانی‌ها دوشنبه را با مه صبحگاهی شروع می‌کنند Sun Dec 09 15:30:43 IRST 2018
خبرگزاری مهر ارتباط علی سلمان و زندانیان سرشناس دربند آل خلیفه با خارج قطع است Sat Nov 18 20:06:31 IRST 2017
خبرگزاری مهر 170 نفر در اغتشاشات اخیر گرگان دستگیر شدند Sat Jan 06 12:37:43 IRST 2018
خبرگزاری مهر شناسایی پروتئین قاتل تومورهای سرطانی Tue Dec 12 12:07:44 IRST 2017
خبرگزاری مهر چتر خودرو از راه رسید Tue Jan 23 09:10:25 IRST 2018
خبرگزاری مهر جبهه پایداری نابودی داعش را تبریک گفت Wed Nov 22 12:27:33 IRST 2017
خبرگزاری مهر دمای هوای شهرهای خوزستان بالای 50 درجه شد Thu Jul 21 17:44:58 IRDT 2016
خبرگزاری مهر اعزام 40 دستگاه ماشین آلات راه سازی و عمرانی به لرستان Fri Apr 12 23:15:03 IRDT 2019
خبرگزاری مهر مسائل حاشیه ای دلیل عقب ماندگی شفت/حل مشکلات نیازمند زمان است Sat Mar 18 21:09:18 IRST 2017
خبرگزاری مهر 130 تن برنج و شکر تنظیم بازار در مراغه توزیع می‌شود Sun Mar 03 17:17:35 IRST 2019
خبرگزاری مهر صفحه اول روزنامه های گیلان 19 فروردین 98 Mon Apr 08 08:19:36 IRDT 2019
خبرگزاری مهر شماره 20 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد Mon Sep 11 14:29:40 IRDT 2017
خبرگزاری مهر نخستین جام باشگاه‌های کتابخوانی برگزیدگان خود را شناخت Tue Feb 28 17:17:15 IRST 2017
خبرگزاری مهر فلسفه را امروزی کنیم/ دوباره به فلسفه اسلامی برگشته ام Sun Jan 22 15:31:27 IRST 2017
خبرگزاری مهر زمان ختم گوینده رادیو ورزش اعلام شد/ فوت بر اثر حمله قلبی Mon Mar 18 11:53:07 IRST 2019
خبرگزاری مهر گام شهرداری تهران برای حمایت از کسب و کارهای محیط زیستی Sun Feb 18 09:30:43 IRST 2018
خبرگزاری مهر 40 درصد ظرفیت هتل های فارس برای نوروز پر شده است Sat Feb 25 10:20:45 IRST 2017
خبرگزاری مهر فرصت 10روزه به شهرداری تهران برای تامین فضاهای مناسب در شهر آفتاب Wed Dec 13 16:57:26 IRST 2017
خبرگزاری مهر تردد در محور کیاسر و سوادکوه با زنجیر چرخ ممکن است Sun Jan 28 18:38:57 IRST 2018
ایلنا مرحوم حبیبی وقتی وارد بحث عمرانی و سیاسی می‌‌شد از کار فرهنگی غفلت نداشت Fri Feb 01 16:19:45 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم کومان چند هفته خانه‌نشین شد Sat Aug 25 09:05:34 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن حضور پرشور مردم، تاثیر انکارناپذیری در برپایی نظام اسلامی داشته است Fri Jun 15 10:33:43 IRDT 2018
خبرگزاری فارس سال 97 هم جریمه غیبت خدمت ادامه دارد/از 10 تا 50 میلیون هزینه برای مشمولان Sun Dec 10 11:39:23 IRST 2017
پارسینه موضع میرسلیم درباره ادامه برجام با اروپا Thu May 17 11:37:21 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر کشف یک گور دسته جمعی در تکریت Sat Jan 21 18:46:48 IRST 2017
تی نیوز "ابراهیم یزدی" که بود؟ Mon Aug 28 06:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بهره برداری وعملیات اجرایی 9 طرح عمرانی در رودان آغاز شد Mon Aug 27 20:48:00 IRDT 2018
تی نیوز زمزمه گرانی گازوئیل/رئیس سازمان راهداری: چاره ای جز واقعی کردن قیمت نداریم Sat Jul 22 18:16:12 IRDT 2017
مثلث پیکر مطهر سردار شهید حبیب الله پور در زادگاهش بابلسر تشییع و خاکسپاری شد. Thu Sep 13 13:17:24 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر چرا ارز صادراتی بازنمی‌گردد؟ Thu Jan 03 00:25:50 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن پیشگیری از رفتارهای پرخطر با فرهنگ سازی عاشورایی Sat Sep 23 12:10:40 IRST 2017
دفاع مقدس 20 کشته بر اثر وقوع چندین انفجار در نیجریه Tue May 01 19:12:10 IRDT 2018
تی نیوز تأکید نمایندگان بر توسعه شبکه ریلی کشور Mon Aug 21 21:26:47 IRDT 2017
تدبیر 24 اجرای طرح واگذاری سوله‌های شهرداری تهران Fri Jul 13 16:24:01 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران فینال مسابقات کشتی محلات مشهد Fri Feb 09 17:11:35 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران بحران در اردوی شاگردان زیدان با کنار رفتن از کوپا دل ری Thu Jan 25 01:56:47 IRST 2018
افکارخبر درخشش عکاسان ایرانی در آمریکا Sun Nov 26 12:58:30 IRST 2017
ایلنا پرونده مهدی قائدی به دادگاه کیفری بوشهر رفت Wed Dec 19 18:14:47 IRST 2018
بازار خبر گران‌فروشی بی‌سروصدای مدیران‌خودرو و کرمان‌موتور Wed Dec 26 15:11:00 IRST 2018
فردا حمله تروریستی به خودروی حامل زوار در صلاح الدین عراق Sun Feb 03 22:36:55 IRST 2019
ایسکانیوز پیگیری‌های حقوقی برای مستندسازی املاک و مستغلات دانشگاه آزاد اسلامی ادامه دارد Thu Jan 11 14:38:46 IRST 2018
ایلنا روشن: مگر می شود سیاسی ها طرفدار استقلال و پرسپولیس نباشند؟ Fri Jul 14 18:21:54 IRDT 2017
پایگاه خبری الف 2 روایت از مرگ مشکوک دستفروش قمی Mon Aug 14 10:57:30 IRDT 2017
ایران آنلاین ردیابی یک تن موادمخدر در خراسان شمالی Tue Oct 03 15:16:45 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا شور حسینی در حسینیه عاشقان ثارالله خرم آباد+تصاویر Mon Sep 25 22:35:33 IRST 2017
خبرگزاری فارس گلشنی: فناوری باید در راستای رفع نیازهای کشور باشد Wed Sep 19 01:23:00 IRDT 2018
صراط عکس/ ساخت یک راهرو بر روی آسمان Wed Jan 16 15:37:57 IRST 2019
رجا نیوز توفان با سرعت 104 کیلومتر بر ساعت سیستان را درنوردید Sun Oct 07 10:56:01 IRST 2018
آفتاب ایران همه پرسی استقلال کردستان فردا برگزار می شود/ امیدواریم همسایگان ما به دنبال جنگ نباشند Sun Sep 24 19:34:04 IRST 2017
دولت بهار عکس/ واکس صلواتی در راهپیمایی 22بهمن Fri Feb 10 16:08:00 IRST 2017
آفتاب ایران برنامه راهبردی تحول سازمان اموال تملیکی ابلاغ شد Tue Dec 05 14:50:06 IRST 2017
اقتصاد آنلاین امضای فایناس 8میلیارد یورویی با کره جنوبی/ بهبود رتبه اعتباری کشور Wed Aug 23 21:42:43 IRDT 2017
آنا صندوق دار سارق دستگیر شد / خرید پیتزای 38 میلیون تومانی! Tue Jul 17 19:43:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران صنعت گردشگری تنها راهکار توسعه شهر است Wed Jun 20 10:11:29 IRDT 2018
میزان سالانه 150هزار نفر در جاده های هند کشته می شوند Mon Apr 24 14:34:43 IRDT 2017
میزان زمان نشست خبری نکونام و جلالی اعلام شد Tue Dec 04 14:04:00 IRST 2018
خبر خودرو وقوع 700 مورد قطعی برق در تهران Sun Jan 28 12:02:56 IRST 2018
تابناک حریق گسترده انبار ابر در جنوب تهران Thu Feb 07 16:08:59 IRST 2019
تابناک انتقال 138 سرمازده به بیمارستان توسط اورژانس تهران Tue Jan 30 06:05:18 IRST 2018
روزنامه دنیای اقتصاد دولت معادن سیل‌زده را از یاد نبرد Sat Mar 11 15:35:23 IRST 2017
صبحانه با خبر آزمایش هسته‌ای کره شمالی بازار ارز را لرزاند Thu Sep 14 16:00:44 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی یک گلستانی در تصادفات جاده ای جان خود را از دست داد Thu Mar 23 18:28:00 IRDT 2017
تی نیوز افتتاح دفتر پارک علم و فناوری و آموزشگاه سما در دانشگاه آزاد بافق Mon Jul 24 02:41:56 IRDT 2017
آریا تیراندازی به سمت دانش‌آموزان در استانبول/ یک کشته و 2 نفر مجروح Fri Oct 13 18:36:05 IRST 2017
عصر ایران سؤال از رئیس‌جمهور با 102 امضا تقدیم هیأت‌رئیسه مجلس شد Thu Feb 22 16:53:57 IRST 2018
تهران پرس لطفا بعد از افطار بخوانید! +عکس Sat May 27 11:44:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر تغییرات در عربستان مقدمه‌ای برای به تخت نشستن بن سلمان Fri Dec 28 11:18:19 IRST 2018
ایلنا پیام تسلیت جمالی برای درگذشت حسین طیبی Sat Feb 25 12:37:52 IRST 2017
شفاف دلار، یورو و پوند در بانک مرکزی گران شد Tue Aug 29 20:15:41 IRDT 2017
ایانا ناگفته‌های نجات دریاچه ارومیه Wed Apr 19 23:46:50 IRDT 2017
خبرگزاری فارس در صورت عدم تعهدات مالک جدید، تیم را پس می‌گیریم/ اطلاعات سخنگوی باشگاه ناقص است Sun Apr 15 12:31:00 IRDT 2018
ورزش 3 تمرین استقلال با میهمان ویژه Tue Jul 25 14:56:00 IRDT 2017
تی نیوز ایران ورزشی/ اخراج 900 میلیونی هرایر مگویان Tue Aug 01 05:42:52 IRDT 2017
افکارخبر مومنی: داور با سوت هایش روی اعصاب ما بود Sun Mar 12 12:43:39 IRST 2017
وانا عدم تناسب مجازات با جرم در لایحه «رفع خشونت علیه زنان» Mon Jan 14 10:26:18 IRST 2019
بولتن نیوز اعلام ترکیب استقلال مقابل العین/ جانشین ابراهیمی مشخص شد Mon May 22 15:59:51 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد رونمایی از ترکیب آبی پوشان در مصاف با سایپا Thu Nov 01 14:47:18 IRST 2018
تی نیوز کلیات طرح اصلاح ترکیب کمیسیون تلفیق بودجه مجلس تصویب شد Mon Jul 17 02:22:09 IRDT 2017
جهان نیوز اجاره‌بهای مسکن آخوندی را به مجلس کشاند Wed Jul 18 13:14:15 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر افتخاری: همکاری خوبی با فدراسیون فوتبال داریم Wed Aug 02 17:53:43 IRDT 2017
میزان ورود خودرو و موتورسیکلت ورزشی به مناطق آزاد و ویژه مجاز شد Mon Feb 04 14:25:01 IRST 2019
آفتاب ایران مافیای کنکور به آموزش و پرورش جهت می دهد/اخلاق علمی از جامعه ما رخت بسته است Sat Aug 25 18:30:25 IRDT 2018
صراط بی‌سرپناهی کارگران بازار تهران در سرمای جانسوز Wed Nov 14 08:52:01 IRST 2018
روزنامه قانون «مکارم» و «افشانی» قادر به اداره تهران نیستند Sat May 12 15:36:24 IRDT 2018
پارس فوتبال توپی که در آسمانها سیر می کند ؛ طوفان سرخ در ورزشگاه! Tue Jan 02 11:55:49 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران وضعیت آب اردکان مطلوب نیست/بی آبی، زنگ خطری که شنیده نمی‌شود Sat Aug 04 07:59:01 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن ارائه 40 اثر جدید در نمایشگاه کتاب/ دایرةالمعارف شیعه منتشر شد Sun Apr 14 14:32:34 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی کیفیت هوای تهران همچنان سالم است Thu Jun 14 11:15:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران مخالفت نمایندگان با دو شیفته شدن جلسه رأی اعتماد روز پنجشنبه/ مجلس شنبه جلسه دارد Wed Aug 16 17:06:47 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر بخش خبری 7-6-97 Thu Aug 30 14:27:48 IRDT 2018
ساعت24 چین به اتهامات آمریکا واکنش نشان داد Mon Feb 18 19:53:31 IRST 2019
پول نیوز پیش بینی بارش یک متر در ارتفاعات حیران Thu Jan 25 17:59:00 IRST 2018
ایران آنلاین ادای احترام اهل هنر به استاد فقید بزرگ لشگری Fri Apr 13 11:46:34 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نکاتی ساده برای داشتن مو‌هایی سالم Sun Feb 24 11:57:00 IRST 2019
شفاف هزینه واقعی خودرو در ایران Mon Dec 25 10:01:59 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم فانتزی‌های معجونی، مینیمال‌های لیو Sun Jun 25 11:55:47 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر شاخص های امنیتی تعرفه های جدید احتمال تخلف را محال می کند Sat Feb 25 10:15:16 IRST 2017
جماران اردبیل بازیکنان بزرگی را برای فوتبال ایران پرورش داده است Tue Jul 25 19:32:24 IRDT 2017
آفتاب ایران دولت به هشدارها توجه نکرد/رئیس سازمان خصوصی سازی «واقعیت ها » را نگفت Wed Nov 21 07:50:07 IRST 2018
ایران آنلاین افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی در بلاتکلیفی Sat Apr 22 10:17:56 IRDT 2017
آنا همسر هفت‌تیرکش دستگیر شد Sun Dec 17 16:57:45 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران پیامدهای سوء تخریب جنگل‌های گرمسیری برای زمینی‌ها Sun Jul 01 04:58:00 IRDT 2018
پولی مالی بازنگری دستورالعمل ناظر بر ضمانت‌ نامه های بانکی Wed Oct 18 12:56:00 IRST 2017
ایران آنلاین با همه کارشکنی ها روحانی باید برای تحقق مطالبات مردم تلاش کند Sat May 27 13:05:58 IRDT 2017
انتخاب تیلرسون: به نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه در عفرین رسیدگی می‌کنیم Tue Jan 23 10:27:02 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران جدول پخش برنامه‌های سیمای مرکز گلستان پنجشنبه سی آبان ماه Thu Dec 21 08:24:57 IRST 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا دشمن به‌دنبال تقدس‌زدایی است/ انقلابی عمل کردن با بی‌تفاوتی منافات دارد Fri Jul 20 10:26:55 IRDT 2018
پولی مالی جایگاه ویژه تأمین سرمایه‌سپهر در زنجیره ارزش بانک صادرات Thu Dec 06 02:52:00 IRST 2018
پول نیوز فاز 8 پردیس افتتاح شد Tue Mar 14 10:07:09 IRST 2017
رجا نیوز غش و ضعف دولت برای آب‌نبات کاغذی اروپا/ گروکشی اروپا شروع شد؛ اگر غذا می‌خواهید باید FATF را تصویب کنید Fri Feb 01 15:21:48 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران فخرالدینی تک‌سوار خستگی‌ناپذیر عرصه تصویر است Wed Mar 08 12:31:33 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران کرمان لرزید/ زلزله 5.1 ریشتری مردهک مصدوم نداشت Sat Nov 17 00:08:01 IRST 2018
نامه نیوز پورنجاتی: بسیاری از کسانی که به خاتمی رای دادند، بعدا به احمدی نژاد رای دادند /عناصر بنیادین شخصیت روحانی تغییر اساسی نکرده است /در دوره دوم دولت روحانی نوعی کشیدن ترمز دستی وجود دارد Mon Nov 06 07:14:05 IRST 2017
جوان آنلاین چرا صلح با طالبان نتیجه‌بخش نیست؟ Sun Mar 12 22:00:05 IRST 2017
ایران آنلاین روسیه: جنگنده‌های اسرائیل پایگاه هوایی «تیفور» سوریه را هدف قرار دادند Mon Apr 09 12:02:24 IRDT 2018
روزنامه شهروند کسی «زهر» ما را نمی‌خرد Thu Aug 09 04:30:00 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم محمودزاده: آل‌کثیر نمی‌تواند قراردادش را با نفت تهران یک‌طرفه فسخ کند Wed Jan 03 10:13:03 IRST 2018
میزان واژگونی اتوبوس در داراب، 11 کشته به جا گذاشت/ احتمال افزایش کشته ها به 16 نفر Fri Sep 01 10:01:41 IRDT 2017
اتاق خبر24 استخدام کارشناس فروش هاستینگ در پارس پک / تهران Wed Dec 12 11:31:00 IRST 2018