خبرگزاری مهر - Thu Feb 09 13:08:08 IRST 2017 نمایش خبر

بررسی روند آموزش زبان فارسی در آذربایجان

معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی در سفری به جمهوری آذربایجان، در جریان فعالیت‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در حوزه زبان و ادبیات فارسی در جمهوری آذربایجان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، سید محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در سفری سه روزه به کشور آذربایجان به منظور بررسی روند آموزش زبان فارسی در این کشور، با  رایزن فرهنگی کشورمان، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو، نماینده ولی فقیه و سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان و همچنین با استادان و نخبگان زبان و ادبیات فارسی، دیدار کرد. 


معاون بین‌الملل بنیاد سعدی ضمن دیدار با سید ابراهیم ابراهیمی‌نائید، رایزن فرهنگی کشورمان با تقدیر از فعالیت‌های به عمل آمده از سوی رایزنی فرهنگی ایران در باکو، با اشاره به برخی از دستوالعمل‌ها و همچنین شرایط برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی، گفت: جمهوری آذربایجان یکی از اولویت‌های کاری بنیاد سعدی است و باید ارتباط بیشتری با مراکز علمی مرتبط در این کشور، برقرار کنیم 


دربندی با تایید برگزاری دوره تخصصی تربیت مدرس ویژه 18 نفر از استادان زبان و ادبیات فارسی جمهوری آذربایجان در تهران، افزود: به دلیل وجود محدودیت در ظرفیت پذیرش دانشجویان آذربایجان برای حضور در دوره دانش‌افزایی در تابستان آینده، بنیاد سعدی آمادگی برگزاری یک دوره فشرده دانش‌افزایی ویژه دانشجویان زبان و ادبیات فارسی جمهوری آذربایجان را دارد. 


در ابتدای این دیدار، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در جمهوری آذربایجان با ارایه گزارشی از فعالیت‌های به عمل آمده در خصوص آموزش، ترویج و گسترش زبان و ادبیات فارسی از سوی رایزنی فرهنگی به بیان اهمیت زبان فارسی در این کشور پرداخت و گفت: صدها نسخه فاخر خطی که به زبان فارسی نگاشته شده‌اند در مراکز اسناد و کتابخانه‌های جمهوری آذربایجان وجود دارد. 


ابراهیمی‌ همچنین در بخشی دیگر از گزارش خود در خصوص ارتباط تنگاتنگ بین رایزنی فرهنگی با کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو و سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی توضیحاتی ارایه داد و به برگزاری سالانه المپیاد زبان و ادبیات فارسی به صورت استاندارد، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای دانشجویان سایر رشته‌ها در دانشگاه‌هایی که درس زبان اختیاری را زبان فارسی انتخاب کرده‌اند، برگزاری دوره‌های آموزشی در رایزنی فرهنگی و خانه فرهنگ شهریار، برگزاری دوره آموزش زبان فارسی در فضای مجازی، اعزام منتخبین المپیاد زبان فارسی به دانشگاه تبریز برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی، اشاره کرد. 


وی همچنین از حمایت و پشتیبانی از چاپ و تألیف کتب و مقالات مرتبط و همچنین چاپ مجله مشترک «مسایل زبان و ادبیات فارسی» با همکاری دانشگاه دولتی باکو سخن گفت. 


معاون بین‌الملل بنیاد سعدی به همراه رایزن فرهنگی کشورمان همچنین با حضور در محل دانشگاه دولتی باکو، ضمن بازدید از اتاق ایران و امکانات کرسی زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه، با مهدی کاظم‌اف، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو دیدار و گفت‌وگو کرد. 


در ابتدای این دیدار ابراهیمی، رایزن فرهنگی کشورمان درباره اهداف سفر معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و بازدید از دانشگاه دولتی باکو توضیحاتی ارایه داد و از ارتباط نزدیک بین رایزنی فرهنگی ایران و کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه باکو، ابراز رضایت کرد. 


در ادامه دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی با تشریح اهداف، وظایف و ساختار بنیاد سعدی به بیان اهمیت زبان فارسی و فعالیت‌های رایزنی‌های فرهنگی در دنیا پرداخت و با اشاره به اینکه در سال‌های آینده زبان و ادبیات فارسی با توجه به جایگاه خاص آن در حوزه شعر و ادبیات جهان رونق و ماندگاری بیشتری پیدا خواهد کرد، از تلاش‌های ارزنده استادان و مسئولان کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو قدردانی کرد. 


وی همچنین ضمن درخواست برنامه‌ریزی و تلاش هر چه بیشتر برای گسترش و ترویج زبان فارسی در جمهوری آذربایجان، آمادگی بنیاد سعدی برای کمک به ارتقای سطح دانش استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه باکو را اعلام کرد. 


در ادامه این دیدار نیز مهدی کاظم‌اف، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو در خصوص روند آموزش زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه گزارشی ارایه داد و با بیان اینکه در سال‌های اخیر میزان ارتباط و همکاری‌های مشترک بین رایزنی فرهنگی ایران و کرسی زبان و ادبیات فارسی گسترش یافته است، به برخی از این همکاری‌ها از جمله همکاری در برگزاری المپیادهای زبان و ادبیات فارسی و چاپ نشریه دوزبانه «مسایل زبان و ادبیات فارسی» اشاره کرد و از رایزنی فرهنگی کشورمان به دلیل فعالیت‌های مستمر و همکاری‌های نزدیک با مسئولان و استادان کرسی زبان فارسی دانشگاه دولتی باکو تشکر کرد. 


کاظم‌اف همچنین به آسیب‌شناسی آموزش زبان فارسی در آذربایجان پرداخت و یکی از مسایل و مشکلات عمده در این بخش را عدم وجود انگیزه در اقبال فراگیر دانشجویان آذری و ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی دانست. 


رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی و اتاق ایران در دانشگاه دولتی باکو ادامه داد: هم‌اکنون سایر رشته‌های زبانی، جذابیت‌های خاص اقتصادی برای دانشجویان و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کنند ولی دانش‌آموختگان زبان فارسی در حال حاضر شغلی برای امرار معاش ندارند. 


وی این موضوع را مانع اساسی در گسترش زبان فارسی در حیطه و چارچوب دانشگاهی برشمرد و خواهان به کارگیری فارغ‌التحصیلان زبان فارسی در شرکت‌های ایرانی شد. 


در پایان این دیدار، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و رایزن فرهنگی کشورمان در باکو به اتفاق رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو، ضمن بازدید از آزمایشگاه آموزش زبان فارسی که تجهیزات آن بیش از ده سال پیش توسط دکتر غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی اهدا شده بود، بر ضرورت بروزرسانی سیستم موجود تأکید کردند و مقرر شد بنیاد سعدی با اختصاص بودجه‌ای برای بهسازی و بروزرسانی سیستم موجود در آن دانشگاه اقدام کند. 


همچنین برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت دانش‌افزایی برای تقویت بنیه علمی استادان و شیوه‌های نوین آموزش زبان فارسی به دانشجویان غیرایرانی و نیز اعزام اختصاصی دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی از جمهوری آذربایجان به ایران برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی، از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود که مقرر شد نسبت به اجرای آنها برنامه‌ریزی لازم به عمل آید. 


در ادامه این سفر سه روزه، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در نشستی با حضور استادان و نخبگان زبان و ادبیات فارسی در محل رایزنی فرهنگی کشورمان حضور یافت و به بیان جایگاه زبان و ادبیات فارسی در جهان و کشور آذربایجان از نگاه بنیاد سعدی پرداخت و گفت: به دو دلیل زبان و ادبیات فارسی برای جمهوری آذربایجان مهم است؛ اول اینکه زبان و ادبیات فارسی بخشی از فرهنگ، تاریخ و ادبیات مشترک این کشور با ایران را تشکیل می‌دهد و دوم اینکه زبان فارسی به عنوان زبان دوم دین اسلام محسوب می‌شود. 


وی افزود: با توجه به مسلمان بودن مردم این کشور و اینکه آذربایجان دومین کشور شیعه جهان است و با در نظر گرفتن همجواری آذربایجان با ایران و علاقه بخش اعظمی از مردم به زبان فارسی و استقبال آنان از فیلم‌ها و سریال‌های ساخت ایران و همینطور قابلیت دریافت شبکه‌های تلویزینی کشورمان در اکثر شهرهای آذربایجان، ضرورت ترویج زبان فارسی در این کشور را دوچندان می‌کند. 


دربندی وجود شعرای آذری پارسی‌گوی را از دیگر دلایل اهمیت زبان فارسی در این کشور دانست و با اشاره به جایگاه جمهوری آذربایجان در برنامه‌ریزی‌ها و اولویت‌های کاری بنیاد سعدی و گفت: در تعیین اولویت‌های در نظر گرفته شده در بنیاد سعدی برای منطقه آسیای مرکزی، آذربایجان از اهمیت و درجه ممتازی برخوردار است. 


معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در ادامه به گروه‌بندی‌های در نظر گرفته شده و مخاطبان بنیاد سعدی در سراسر جهان اشاره کرد و به برخی از اقدامات انجام شده از سوی این بنیاد در خصوص گسترش و تعمیق آموزش زبان فارسی در کشورهای مختلف پرداخت. 


دربندی همچنین برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی برای 240 نفر از دانشجویان زبان فارسی از سراسر جهان، آموزش اینترنتی زبان فارسی، تألیف کتاب و قراردادن آنها در اختیار استادان زبان فارسی را از دیگر اقدامات بنیاد سعدی برشمرد. 


در ابتدای این نشست ابراهیمی‌نائید، رایزن فرهنگی ایران نیز ضمن معرفی معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و همچنین نخبگان و استادان حاضر در این نشست، به ارایه توضیحاتی در خصوص برخی از خدمات ارزنده علمی پژوهشگران حاضر پرداخت و اظهار امیدواری کرد که با همکاری بیش از پیش با بنیاد سعدی، شاهد پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه آموزش زبان فارسی در جمهوری آذربایجان باشیم. 


در این جلسه استادان و محققان زبان فارسی جمهوری آذربایجان نیز درباره مسایل مرتبط با شیوه‌های تدریس و منابع و کتب آموزشی و دیگر موضوعات، توضیحات و سؤالاتی را مطرح کردند که معاون بین‌الملل بیناد سعدی و رایزن فرهنگی کشورمان در باکو به آنها پاسخ دادند. 


دیدار با جواد جهانگیرزاده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان نیز از دیگر برنامه‌های این سفر سه روزه بود که طی آن معاون بین‌الملل بنیاد سعدی از چگونگی تأسیس این بنیاد و اعضای هیأت امنای آن و اهداف و فعالیت‌های بنیاد سعدی گزارشی ارایه داد و بنیاد سعدی را متولی اصلی ترویج و گسترش زبان فارسی در جهان معرفی کرد. 


وی همچنین در خصوص برگزاری المپیادهای زبان فارسی و دوره‌های دانش‌افزایی ویژه استادان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی و تألیفات و همچنین فعالیت‌های بنیاد سعدی در فضای مجازی برای آموزش زبان فارسی توضیحاتی ارایه داد. 


جواد جهانگیرزاده، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نیز با استقبال از فعالیت‌های ارزشمند بنیاد سعدی از رییس و استادان و کارکنان این بنیاد و همچنین از رایزنی فرهنگی ایران در باکو تقدیر و آمادگی خود را برای بسط و توسعه فعالیت‌های رایزنی در حوزه آموزش زبان فارسی اعلام کرد. 


رایزن فرهنگی کشورمان نیز که در این جلسه حضور داشت به ارائه توضیحاتی درباره نحوه همکاری رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در اقصی نقاط جهان با بنیاد سعدی در آموزش زبان فارسی پرداخت و گفت رایزنان فرهنگی، نمایندگان بنیاد سعدی در کشورهای مختلف نیز هستند. 


دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و ابراهیمی، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در آذربایجان همچنین در محل نمایندگی ولی فقیه در باکو حضور یافتند و با حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی‌اکبر اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کردند. 


معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در این دیدار در خصوص اقدامات و فعالیت‌های جدید و نرم‌افزارهای تولیدی و کتاب‌های درسی جدید بنیاد سعدی توضیحاتی ارایه داد. 


رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در جمهوری آذربایجان نیز نقش بنیاد سعدی در ترویج و گسترش زبان فارسی در جهان را بی‌بدیل خواند و از ریاست، معاونین و استادان بنیاد سعدی تقدیر کرد. 


حجت‌الاسلام والمسلمین اجاق‌نژاد نیز با توجه به آشنایی کاملی که از فعالیت‌های بنیاد سعدی داشت، فعالیت‌های آموزشی این بنیاد در جهان را مورد تمجید قرار داد.
خبرگزاری مهر ارسال تجهیزات نظامی گسترده به جنوب لیبی Wed Feb 20 09:19:07 IRST 2019
خبرگزاری مهر کرمانی ها فرش قرمز پنج اثر ثبت جهانی را برای گردشگران گسترده اند Wed Mar 29 23:56:14 IRDT 2017
خبرگزاری مهر اطلاعیه دادستانی کل کشور درباره لغو کنسرت شهرام ناظری Tue Aug 01 15:02:56 IRDT 2017
خبرگزاری مهر افشای 5سال جاسوسی هکرها از گوشی‌های اندرویدی Sun Mar 24 11:01:01 IRDT 2019
خبرگزاری مهر تاکید بر حقوق مکتسبه صاحبان باغات پایتخت Wed Mar 06 13:35:46 IRST 2019
خبرگزاری مهر جلیقه‌های رنگی در تونس/ آیا انقلاب دوم در راه است؟ Tue Dec 18 06:46:34 IRST 2018
خبرگزاری مهر عربستان بمبهای هدایت دقیق به ارزش 7 میلیارد دلار از آمریکا می خرد Thu Nov 23 08:09:10 IRST 2017
خبرگزاری مهر درخواست اساتید علوم پزشکی شیراز برای ادامه فعالیت رئیس دانشگاه Sat Sep 23 12:33:27 IRST 2017
خبرگزاری مهر 12 مورد تخلف اصناف اردستان در نوروز ثبت شد Thu Mar 28 18:17:05 IRDT 2019
خبرگزاری مهر نخستین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان Wed Jan 30 16:37:18 IRST 2019
خبرگزاری مهر 18 هزار واحد صنعتی و تولیدی در کشور تعطیل است Sun May 14 20:32:14 IRDT 2017
خبرگزاری مهر پیروزی تیم ملی والیبال نشسته ایران مقابل کامبوج Mon Jun 10 12:37:23 IRDT 2019
خبرگزاری مهر اشرف غنی: ضعف در نهادهای امنیتی افغانستان را می پذیرم Sun Jun 04 12:08:43 IRDT 2017
خبرگزاری مهر رئیس جمهور، احکام بازنشستگان صندوق بیمه روستایی را اعطا کند Sat Dec 01 13:58:09 IRST 2018
خبرگزاری مهر صید 160 تن شوریده ماهیان در هرمزگان Tue Sep 26 13:12:34 IRST 2017
خبرگزاری مهر عدم توفیق در حوزه نوسازی مدارس شاهرود/ شهرداری به میدان آید Tue Nov 06 10:53:32 IRST 2018
خبرگزاری مهر آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم اسفندماه در یزد برگزار می‌شود Thu Dec 14 15:17:46 IRST 2017
خبرگزاری مهر مدارس 4 شهر آذربایجان غربی تعطیل شد Mon Apr 22 12:35:48 IRDT 2019
خبرگزاری مهر سود تسهیلات مسکن کاهش یافت/مناطق شهری 8 درصد؛بافت فرسوده 6 درصد Tue Apr 24 21:32:45 IRDT 2018
خبرگزاری مهر برگزاری 200 عنوان برنامه توسط تبلیغات اسلامی در هفته عفاف وعفاف Mon Jul 10 10:42:36 IRDT 2017
خبرگزاری مهر تسلط نیروهای سوریه دموکراتیک بر 40 درصد شهر «الطبقه» Sun Apr 30 16:08:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر حمله توپخانه‌ای ترکیه به مواضع نیروهای دموکراتیک کُرد سوری Thu May 11 11:19:11 IRDT 2017
خبرگزاری مهر اختتامیه جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها پایگاه‌های خبری مازندران Mon Aug 08 09:53:15 IRDT 2016
خبرگزاری مهر آیا غرب در پروژه‌ سکولارسازی‌ ایران موفق بوده است؟ Sat May 27 12:55:06 IRDT 2017
خبرگزاری مهر شورای مرکزی جبهه مردمی ثبت نام 5 نامزد خود را بلامانع دانست Thu Apr 13 19:21:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر مراسم رونمایی از 50 جلد دیوان شعر حسینی در اردبیل برگزار شد Sun Jan 13 22:08:28 IRST 2019
خبرگزاری مهر می‌خواهیم کاری کنیم که الاهلی مجبور به دفاع شود/ کارمان سخت است Mon Apr 08 21:30:12 IRDT 2019
خبرگزاری مهر سوآپ ارزی ایران-ترکیه اجرایی شد/ گشایش اولین اعتبار اسنادی Mon Apr 16 19:54:03 IRDT 2018
خبرگزاری مهر تاکید نخست وزیر انگلیس بر توسعه روابط آینده لندن و اتحادیه اروپا Fri May 26 17:39:23 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 2 بازیکن جدید به فجر شهید سپاسی شیراز ملحق شدند Tue Jan 01 12:36:44 IRST 2019
خبرگزاری مهر شایسته سالاری در وزارت جهاد عملیاتی می شود Tue Dec 12 11:43:10 IRST 2017
خبرگزاری مهر ساخت 50 هزار واحد مسکونی با حداکثر تراکم دوطبقه Thu Sep 13 12:58:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر پیام آمریکا برای تروریست ها و حامیان آنها در منطقه واضح است Thu Nov 16 15:20:26 IRST 2017
خبرگزاری مهر آزادسازی 23 هکتار از اراضی ملی و حریم بستر رودخانه‌ها Mon Oct 02 20:32:00 IRST 2017
خبرگزاری مهر شهر قدس در حوزه سرمایه گذاری فرهنگی ضعیف است Tue Nov 20 12:07:04 IRST 2018
خبرگزاری مهر چهره واقعی استکبار در یوم‌الله 13 آبان رو شده است Sun Nov 04 10:42:43 IRST 2018
خبرگزاری مهر مجوز امحای اوراق راکد بنیاد سینمایی فارابی صادر شد Mon Nov 13 14:39:45 IRST 2017
خبرگزاری مهر دشمن مستکبری مثل آمریکا تنها با ایستادگی متوقف می‌شود Mon Nov 12 16:57:19 IRST 2018
خبرگزاری مهر پرونده های قاچاق کالا 123 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت Wed Apr 12 15:14:07 IRDT 2017
خبرگزاری مهر نتانیاهو: آماده کناره‌گیری هستم Mon Nov 12 18:05:12 IRST 2018
خبرگزاری مهر صدای مهر: در شب‌های قدر بشنوید Sun Jun 26 16:13:13 IRDT 2016
خبرگزاری مهر تمام محورهای مواصلاتی شمال سیستان و بلوچستان باز است Tue Apr 16 15:18:17 IRDT 2019
خبرگزاری مهر عوارض نشستن طولانی مدت کنکوری ها/ روی شکم مطالعه نکنید Tue Apr 18 13:05:32 IRDT 2017
خبرگزاری مهر معابر پیاده و سواره شهر کرمان ایمن‌سازی می شود Sun Feb 04 13:10:08 IRST 2018
خبرگزاری مهر لابی رسانه‌ای غرب در پوشش «زبان کُردی»/ اول استقلال بعد اضمحلال Sat Sep 23 18:04:25 IRST 2017
خبرگزاری مهر یک بهله «دال» در قزوین پس از درمان و احیاء به طبیعت بازگشت Tue Dec 26 08:31:32 IRST 2017
خبرگزاری مهر بسکتبالیست دو رگه ایرانی- فرانسوی فردا به اردوی تیم ملی می‌پیوندد Sun Feb 10 11:24:45 IRST 2019
خبرگزاری مهر 14 میلیارد تومان به ارگ قدیم بم اختصاص یافته است Thu Jan 26 10:39:56 IRST 2017
خبرگزاری مهر «افسر نمونه» فضایی شیرین دارد/ میناوند مهمان تلویزیونی ها شد Mon Feb 20 10:07:43 IRST 2017
خبرگزاری مهر اطلاعیه مهم در خصوص خرید سهام Sun Apr 07 14:17:04 IRDT 2019
خبرگزاری مهر ضرورت تعامل بیشتر مجلس با نهادهای مدنی/ تاکید بر تقویت جوامع محلی Sat Dec 09 07:50:46 IRST 2017
خبرگزاری مهر درمان سرطان با ذخیره‌ خون بند ناف/سلولی که 20 سال تاریخ مصرف دارد Mon Jan 22 11:16:41 IRST 2018
خبرگزاری مهر برداشت محصول باقالا از مزارع آران و بیدگل آغاز شد Wed Apr 26 11:00:17 IRDT 2017
خبرگزاری مهر برگزاری نخستین آمایش موسیقی پدرانه به نفع کودکان pku در قزوین Tue Feb 26 14:50:15 IRST 2019
خبرگزاری مهر آغاز ثبت نام از معتکفان در شهرستان اسدآباد Mon Apr 03 10:52:23 IRDT 2017
خبرگزاری مهر برنامه های نظام آموزشی ما مطابق با نیاز روز نیست Tue Dec 18 16:22:12 IRST 2018
خبرگزاری مهر جسد 2 نفر از جان باختگان سیل آذرشهر پیدا شد Tue Apr 18 21:21:40 IRDT 2017
خبرگزاری مهر می توانستیم گسترش را شکست دهیم/ بازی خیلی سختی بود Thu Apr 06 19:37:38 IRDT 2017
خبرگزاری مهر موفقیت باتلاش شبانه‌روزی به دست می‌آید/ حمایت کامل ناجا از ووشو Mon Oct 08 20:54:26 IRST 2018
خبرگزاری مهر حکایت احیای یک عروسک بومی/ شب «لیلی و دلیار» برگزار می‌شود Mon Aug 21 13:05:46 IRDT 2017
خبرگزاری مهر آتش گرفتن یک هواپیمای مسافری در آمریکا به هنگام فرود Mon Jul 03 12:56:28 IRDT 2017
خبرگزاری مهر «بادران» چگونه صدرنشین لیگ دسته اول فوتبال شد/6 پنالتی در 6 بازی! Mon Sep 25 11:29:13 IRST 2017
خبرگزاری مهر 750 هکتار از اراضی ملی در قم رفع تصرف شد Sun Mar 03 14:57:36 IRST 2019
خبرگزاری مهر شرایط سنی اوزان کشتی‌گیران در رده های مختلف اعلام شد Sun Apr 29 11:25:32 IRDT 2018
خبرگزاری مهر پاسخ سیف به نامه مدیران بانکی/مجوز پرداخت وام نوسازی بافت فرسوده Mon Jan 15 10:26:25 IRST 2018
خبرگزاری مهر فرهیختگان آذربایجانی نقش انکارناپذیری در فرهنگ ملی کشور دارند Tue Apr 24 08:57:10 IRDT 2018
خبرگزاری مهر 1700سند مالکیت موقوفات در زنجان دریافت شده است Sat Nov 18 17:43:15 IRST 2017
خبرگزاری مهر مراجعه 19 هزار خیر به دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان‌ها Mon Mar 11 08:47:28 IRST 2019
خبرگزاری مهر پهپادهای جدید نیروی زمینی ارتش امسال رونمایی می شود Thu Oct 11 14:23:02 IRST 2018
خبرگزاری مهر تمامی محورهای مواصلاتی دماوند باز است Sun Jan 28 08:05:19 IRST 2018
خبرگزاری مهر گرمای هوا علت گرانی گوشت مرغ است/توزیع مرغ منجد برای تنظیم بازار Tue Jul 18 10:00:52 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ششمین نشست هم اندیشی علم دینی برگزار می شود Tue Mar 05 09:15:10 IRST 2019
خبرگزاری مهر سارق غذاهای حاوی مواد بیهوشی به کارگران افغان می داد Thu Dec 14 10:06:30 IRST 2017
خبرگزاری مهر حلول ماه شعبان نوید دهنده نزول رحمتهای الهی است Thu Apr 19 11:05:07 IRDT 2018
خبرگزاری مهر اعطای تسهیلات به روستاییان خوزستان برای افزایش اشتغال Wed Apr 19 13:35:20 IRDT 2017
خبرگزاری مهر مملکتی که ولایت فقیه دارد بن بست ندارد Fri Oct 19 14:41:59 IRST 2018
خبرگزاری مهر آغاز اردوی تدارکاتی تیم زیر 17 سال فوتبال از امروز Tue Aug 08 11:38:45 IRDT 2017
خبرگزاری مهر افزایش میزان رضایت و احساس امنیت شهروندان تهرانی Wed Apr 18 11:25:08 IRDT 2018
خبرگزاری مهر اشتاین‌مایر: ترامپ مروج تفرقه و نفاق است Fri Aug 05 12:15:31 IRDT 2016
خبرگزاری مهر حریق مغازه عامل اصلی ترافیک در شمال تهران Tue Jul 11 11:40:38 IRDT 2017
خبرگزاری مهر موقعیت‌های شغلی در خطر فعالیت 10 بدافزار/ ارسال ایمیل های مخرب Tue Apr 09 16:44:59 IRDT 2019
خبرگزاری مهر نمایشگاه هوایی ساندرلند‎ Mon Jul 24 14:17:29 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 2451 نفر در استان قزوین در طرح کارورزی ثبت نام کرده اند Mon Jul 10 08:46:35 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ایجاد 167خانه هلال درگیلان/ هدف ارتقای توانمندی جوامع روستایی است Sat May 25 08:39:56 IRDT 2019
خبرگزاری مهر نصب و بازسازی تجهیزات ترافیکی در بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی Sat Aug 19 16:02:05 IRDT 2017
خبرگزاری مهر امان هنوز درخواستی درباره رغد صدام حسین از بغداد دریافت نکرده است Mon Apr 09 15:05:24 IRDT 2018
خبرگزاری مهر گل اول الاهلی به پرسپولیس/ بیرانوند نتوانست ناجی قرمزها شود Mon Apr 22 21:19:31 IRDT 2019
خبرگزاری مهر شهرهای محبوب گردشگری ترکیه را بیشتر بشناسیم Sat May 04 21:38:33 IRDT 2019
خبرگزاری مهر تماشاخانه «شهرکاغذی» شیراز گزیده نمایشنامه های بزرگ تاریخ را کلید Mon Jan 23 13:29:42 IRST 2017
خبرگزاری مهر شورای امنیت قطعنامه جدید علیه کره شمالی به رأی می گذارد Fri Dec 22 02:36:41 IRST 2017
خبرگزاری مهر معطلی نفتی‌ها پشت در رختکن / نصب تبلیغات 2 ساعت پیش از آغاز بازی Fri Jul 21 19:08:27 IRDT 2017
خبرگزاری مهر نشست های بصیرتی برای رسانه های قزوین تداوم خواهد داشت Sat Nov 24 19:45:39 IRST 2018
خبرگزاری مهر بیت‌کوین به زیر 5000 دلار سقوط می‌کند Mon Jan 01 21:55:36 IRST 2018
خبرگزاری مهر منابع استان کردستان باید به ثروت تبدیل شود Sun Jan 13 17:20:01 IRST 2019
خبرگزاری مهر واسطه گری خلاف مبانی اسلام است/ روستاها؛ قلب تپنده اقتصاد اسلامی Tue Dec 19 13:04:23 IRST 2017
خبرگزاری مهر بزرگ‌ترین همایش دوچرخه‌سواری لرستان برگزار می‌شود Mon Mar 13 01:08:11 IRST 2017
خبرگزاری مهر داروهای گیاهی کاهنده قند خون و وزن/ تولید پانسمان طبیعی مرهم زخم Thu Nov 15 08:32:39 IRST 2018
خبرگزاری مهر توسعه زیرساخت های گردشگری شهرستان دنا ضروری است Sun Aug 14 20:06:38 IRDT 2016
خبرگزاری مهر رقابت 12 اثر در بخش مسابقه سینمای ملی جشنواره «مقاومت» Sun Oct 28 10:33:24 IRST 2018
خبرگزاری مهر گلستان میزبان دومین جشنواره ملی نقاشی «آیات» می‌شود Sun Aug 06 16:25:44 IRDT 2017
روزنو اتفاقات عجیب و غریب در مجموعه تیم لیگ برتری Mon Feb 06 23:40:01 IRST 2017
اعتدال سوئد در چشم مردم ما کشوری خوشنام است Sat Feb 11 20:03:41 IRST 2017
ورزش 3 ورزشگاه کوچک و مدرن تاشکند میزبانی آبی های ایران/ قطار خوشبختی استقلال در ایستگاه لوکوموتیو(عکس) Mon Apr 10 05:44:00 IRDT 2017
تابناک مدارک ثبت نام غیر حضوری فراگیر پیام نور اعلام شد Sat Feb 10 12:51:06 IRST 2018
پارسینه سوءتغذیه بیماران بستری در بیمارستان‌های کشور Mon May 13 10:58:23 IRDT 2019
خبرگزاری شبستان ناپدیدن شدن «خاشقجی» پیام وحشتناک به مخالفان عربستان Sat Oct 06 10:27:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی شطرنج باز جیرفتی نفر اول مسابقات استان کرمان شد Mon Jul 09 19:45:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران طناب پوسیده آمریکا برای فروپاشی دولت‌های ملی/ واقعیت‌های زندگی در لیبی تحت حکومت قذافی که هیچ‌گاه رسانه‌های غربی منتشر نکردند+تصاویر Fri Jan 05 10:07:27 IRST 2018
پرس شیعه هایکو ماس: حفظ برجام به معنای تامین منافع امنیتی ما است Thu May 17 04:58:38 IRDT 2018
وانا کدام استقلالی تست دوپینگ داد؟ Sat Mar 30 18:42:13 IRDT 2019
ایران آنلاین تشخیص صدای افراد مختلف دریک محیط پرسر و صدا Fri Apr 13 16:13:14 IRDT 2018
اعتبار نیوز تشکیل ETF برای بانک‌ها در بورس Tue Feb 19 15:58:00 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا کاشت خیار تلخ برای اولین بار در هشترود/ اشتغالزائی کشاورز هشترودی برای 9 نفر +تصاویر Tue Sep 19 13:53:26 IRDT 2017
یک ورزش طلسم برانکو برابر گل‌محمدی شکسته می‌شود؟ Tue Aug 01 16:00:07 IRDT 2017
برنا برگزاری دوره بازآموزی طرح امداد و نجات نوروزی در لرستان Wed Feb 13 12:57:03 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران افزایش حملات هوایی ائتلاف و همپیمانان آمریکا از زمان اعلام خروج نظامیان آمریکایی از سوریه Sat Jan 05 14:01:50 IRST 2019
اکو ویژن فروش «سوزوکی گرندویتارا اتوماتیک» با دو طرح ویژه Sun Apr 16 16:00:08 IRDT 2017
انصاف جزییات نشست اصلاح‌طلبان با روحانی Wed Jul 19 21:47:26 IRDT 2017
عصر خبر معاون امداد و نجات هلال احمر اصفهان:در موقعیت گوشی تلفن همراه در منطقه حادثه هواپیما چیزی یافت نشد Sun Feb 18 16:29:39 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم بوشهر|ظرفیت تولید آب در روستاهای دشتستان افزایش یافت Sun Jun 17 11:26:41 IRDT 2018
اقتصاد آنلاین نرخ انواع سینما خانگی در بازار تهران؟ +جدول Mon Jan 14 17:06:41 IRST 2019
اعتبار نیوز معافیت‌های مالیاتی و حل مشکل بیمه Mon May 14 16:20:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران مصرف بهینه آب و حمایت از کشاورزان مانع جیره‌بندی آب در فارس Thu Jun 07 22:03:20 IRDT 2018
خرداد نیوز سردار میریان: با بابک زنجانی ارتباط ندارم، تهمت زدند Sat Dec 31 16:15:14 IRST 2016
تابناک Ontario court orders Iran to pay $300,000 Sat Feb 18 10:21:10 IRST 2017
تی نیوز بیژن کامکار: عاقبت به خِیرترین نوازنده ایران منم Sun Sep 10 15:09:08 IRDT 2017
روزنامه شهروند روی خط خبر Sun May 06 04:30:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی دانشگاه شریف چهارمین همایش ملی آموزش عالی را برگزار می کند Sat Apr 06 11:52:00 IRDT 2019
تی نیوز جشنواره ای با هدف ترویج فرهنگ استفاده از کالای ایرانی Tue Apr 24 04:50:12 IRDT 2018
تی نیوز دوربین های مدار بسته راز کثیف زن و شوهر سرایدار را لو داد +عکس Fri Sep 01 21:04:14 IRDT 2017
آریا شکست اشلاسک در حضور 90 دقیقه‌ای احمدزاده Sun Aug 05 20:44:12 IRDT 2018
بی باک نیوز لاین یوز رباتی که کپی کار است Sat Feb 11 18:02:01 IRST 2017
آفتاب ایران علی دایی: از رای کمیته انضباطی شوکه شدم/ از حق خودم نمی گذرم Mon Dec 04 16:40:04 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو اولین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراها Mon Mar 20 13:49:04 IRST 2017
خبرگزاری نسیم قطع را‌ه‌های ارتباطی تروریست‌ها در سنجار توسط ارتش سوریه Sun Jan 07 02:25:02 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ضعف زیرساخت‌ها در قم، استقبال از زائران را با مشکلاتی همراه می‌کند Mon Jun 03 18:07:01 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی کنترل 22 کانون آلوده آنفلوانزای پرندگان در استان مرکزی Sun Jan 22 13:36:00 IRST 2017
تهران پرس مشکل اصلی ما در بازار افغانستان قدرت پایین خرید مردم است Sun Jun 10 17:34:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم «انسان 250 ساله» چگونه خلق شد؟ Wed May 01 02:20:00 IRDT 2019
فردا سکو‌های پرتاب اس-300 به ارتش سوریه تحویل داده شد Tue Oct 02 20:39:51 IRST 2018
ایسکانیوز اصغر فرهادی هفتادمین دوره فستیوال کن را افتتاح می کند Wed May 17 12:52:05 IRDT 2017
پرشین خودرو هادی پورمحسنی، قاتل اعتبار ب.ام.و Tue Sep 26 14:00:00 IRST 2017
واحد مرکزی خبر تلاش ایران، روسیه و ترکیه برای تقویت آتش بس و گفتگوی فراگیر میان سوری ها Sun Nov 19 19:24:23 IRST 2017
شبکه خبر پرچم سوریه در مرز اردن به اهتزار درآمد Sat Aug 12 10:07:26 IRDT 2017
آفتاب سکه ارزان شد+جدول Wed Jul 11 15:44:27 IRDT 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آخرین برنامه اکران سینماهای رشت Mon Jul 30 10:41:00 IRDT 2018
تی نیوز دومین مرکز مشاوره "زنان" در کرمانشاه افتتاح شد Wed Apr 25 17:24:25 IRDT 2018
جماران بیماری های قلبی بیشترین عامل مرگ سیستان و بلوچستانی ها شد Sun Jan 06 12:17:13 IRST 2019
آفتاب ایران استعفای سخنگوی رسانه ای نتانیاهو به اتهام بدرفتاری جنسی Thu Dec 13 12:01:13 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا اجرای بیش از 500 برنامه ورزشی در خراسان شمالی به مناسبت دهه فجر Sat Feb 10 11:55:24 IRST 2018
جوان آنلاین اخبار کوتاه Mon Apr 02 18:06:04 IRDT 2018
میزان نگاهی به برده‌داری مدرن در انگلیس/ برده‌داری مدرن در سراسر جهان همچنان قربانی می‎گیرد+تصاویر Sun Mar 25 20:00:01 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا حضور دو بانوی خوزستانی در اردوی آماده سازی تیم ملی فوتبال Thu Feb 02 15:14:23 IRST 2017
تی نیوز تصویری از 5 دختری که روز گذشته به آزادی رفتند Sun Apr 29 00:07:52 IRDT 2018
میزان ناظم الشریعه: نتیجه در بازی‌های تدارکاتی اهمیت ندارد/ با روی آوردن به سیستم پاور پلی پیروز شدیم Sun Mar 12 10:54:22 IRST 2017
خبرگزاری نسیم زمان بازگشت سرمربی استقلال و فرزندش به تهران مشخص شد Tue Dec 26 00:39:01 IRST 2017
واحد مرکزی خبر مدل نوین نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها اجرایی می شود Wed Feb 01 10:24:09 IRST 2017
انتخاب بهاء الحریری: از استعفای برادرم حمایت می‌کنم Wed Nov 15 21:30:01 IRST 2017
خرداد نیوز تمجید تمام عیار وزیر کشور از معاون زن تازه منصوبش Tue Oct 03 16:26:52 IRST 2017
واحد مرکزی خبر هدفگذاری برای تولید 400 هزار اصله نهال توت اصلاح شده Mon Apr 30 14:52:26 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران چرا کابوس شبانه می‌بینیم؟ Thu Apr 12 02:00:01 IRDT 2018
پارسینه تک و پاتک‌های قالیباف و جهانگیری Fri Apr 28 18:54:18 IRDT 2017
اعتدال هشدار نسبت به کاهش گرایش به رشته ریاضی Sun Nov 04 09:56:32 IRST 2018
ایلنا از کویرتا بوشهر یا کرج تا اراک Fri Apr 19 12:26:00 IRDT 2019
اقتصاد آنلاین احتمال ارائه لایحه بودجه‌98 به مجلس در روز پنج‌شنبه Sun Dec 02 12:13:48 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران منچستریونایتد برای جذب ویدال اقدام خواهد کرد Sun Jan 28 18:14:27 IRST 2018
افکارخبر استقبال خوب مخاطبان از "گذر موقت" Wed Aug 23 16:25:35 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم عملیات اجرایی تصفیه‌خانه فاضلاب شهر کوهدشت آغاز شد Sat Apr 08 17:54:30 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر در فوتبال ایران همیشه ازبیت المال هزینه شده است Sat Aug 12 00:52:26 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا تکذیب مدیرعاملی حاجی بیگی در پرسپولیس Mon Aug 20 15:25:06 IRDT 2018
آفتاب ایران همه پرسی اقلیم کردستان به پایان رسید/ آغاز شمارش آرا Mon Sep 25 20:12:06 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم انتقاد برنده پاکستانی جایزه نوبل از رفتار ضدانسانی آمریکا با مهاجرین Sun Dec 09 09:30:50 IRST 2018
ایران آنلاین کاهش 59 درصدی آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع کشور Wed Oct 04 14:50:56 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران برگزاری چهاردهمین نشست کنسولی ایران-ترکمنستان Mon Jan 28 11:11:06 IRST 2019
انتخاب ویتنام: اطلاعی از زمان و مکان دیدار دوم ترامپ - اون نداریم Thu Jan 24 16:46:48 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا سیلوی 20 هزار تنی ذخیره گندم در ساوه به بهره برداری رسید Sun Feb 10 14:12:40 IRST 2019
جوان آنلاین بازگشت حاج محمدی به تمرین استقلال Mon Jan 02 09:18:21 IRST 2017
برنا همایش بزرگ پیاده روی در باقرشهر برگزار شد Sat Dec 01 07:50:53 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران از 90 طرح فناورانه Sun May 28 11:43:15 IRDT 2017
روزنو عدم تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد 98 Sun Apr 07 13:13:01 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم پیروانی: برخی مغرضانه دنبال تسویه حساب شخصی‌اند/ جعفری و غلامی حق شاگردی را به‌جا آوردند/کمپ آلمان را تأیید می‌کنم Mon May 29 17:45:50 IRDT 2017
رسالت قاضی‌زاده: بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین آمار مرگ و میر را در کشور دارند Sun Sep 10 00:00:00 IRDT 2017
پارسینه روحانی: مدیریت جامع بحران سیل اخیر برعهده وزیر کشور است Wed Apr 10 21:16:07 IRDT 2019
تی نیوز برای این چندرغاز بهتر بود معتاد شوید آقای ساعی؟! Thu Apr 26 17:30:48 IRDT 2018
فردا ساعت شروع به کار مدارس در ماه رمضان تغییر می‌کند؟ Sun Apr 28 21:59:34 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی فرماندار قروه: تضعیف وحدت خط قرمز در فضاهای مجازی است Wed Mar 01 14:20:00 IRST 2017
تدبیر چرخش ولایتی در غیبت آیت‌الله Mon May 29 08:49:41 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ثبت ملی59 اثر معنوی مردم کهگیلویه و بویراحمد Mon Jan 22 10:47:28 IRST 2018
واحد مرکزی خبر ساخت قطعات صنعتی در داخل؛تحقق صرفه جویی یک میلیون دلاری Sun Jul 16 11:21:47 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه صفحه اول روزنامه های 21 تیر Thu Jul 12 09:24:00 IRDT 2018
تی نیوز تصاویر | دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با رهبر انقلاب Sun Sep 03 21:37:07 IRDT 2017
صنعت بیمه ریزش قیمت کالاهای جهانی رکورد زد Sat Sep 29 13:20:37 IRST 2018
نامه نیوز صدور دفترچه المثنی رایگان بیمه سلامت در مناطق سیل زده Sun Mar 31 13:29:55 IRDT 2019
برنا انتصاب جانشین جدید مدیرکل شعب بانک قوامین استان گیلان Sat Jul 22 15:48:45 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو دو عضو جدید هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب شدند Sat Nov 17 18:04:26 IRST 2018
ایران آنلاین آیا اقتصاد آزاد پیش شرط می‌خواهد؟ Wed Oct 31 00:23:00 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تکمیل باغ موزه دفاع مقدس نیازمند حمایت جدی مسئولان است Mon Apr 17 16:08:47 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین کی روش خطاب به مسئولان الغرافه: از امانت فوتبال ایران خوب نگهداری کنید Mon Apr 09 14:37:54 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر لیگ تنیس روی میز بانوان به نام "آذر نصیری" Tue Dec 11 13:17:22 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران اخمت گروزنی پیروز شد/ محمدی 90 دقیقه بازی کرد Mon Jul 17 01:14:24 IRDT 2017