خبرگزاری تسنیم - Wed Feb 01 11:06:00 IRST 2017 نمایش خبر

کسانی از حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد!

امیدوارم در این باقی‌مانده عمر دچار لغزش نشویم که راه بسیار باریک و خطیر است و کسانی از جاده حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد! خوشبختانه پایه‌های انقلاب به‌قدری محکم است که انسان‌ها تحت تأثیر آن هستند و نه اینکه انقلاب تحت تأثیر انسان‌ها باشد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، شاید برجسته‌ترین ویژگی آیت‌الله محمد یزدی در سنین اکنون وی، احساس سربازی انقلاب است، احساسی که او را در نظر و عمل به شور و تحرکی نمایان درمی‌آورد. او با همین نشاط و جوان دلی، با ما به گفت‌وگو نشست. امید آنکه مقبول افتد.


   
برحسب اسناد، پیشینه مبارزاتی جنابعالی به دوران پیش از آغاز نهضت اسلامی بازمی‌گردد. با این حال فعالیت تشکیلاتی شما با جامعه مدرسین حوزه قم آغاز می‌شود. این تشکل از چه مقطعی و چرا تشکیل شد؟


 بسم‌الله‌الرحمن‌‌الرحیم و به نستعین. پس از موضع‌گیری قاطع حضرت امام علیه لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و آغاز نهضت، جامعه مدرسین نخستین گروهی بود که پشت سر ایشان قرار گرفت و تا آخر هم ایشان و انقلاب را همراهی کرد. بنابراین آغاز فعالیت جامعه و فلسفه آن مشخص است.آیا اشتغالات مبارزاتی به هدف اولیه تشکیل این نهاد- که همان تغییر و تحول در نظام درسی حوزه بود- خدشه‌ای وارد نمی‌کرد؟


 هدف جامعه مدرسین همچنان اصلاح وضعیت حوزه بود، اما طبیعتاً کل کار، تحت‌الشعاع اقدامات انقلابی قرار گرفت. قرار گرفتن پشت سر حضرت امام سبب شد جامعه مدرسین کارش را با نظم و انسجام بیشتری انجام دهد و برای اداره آن، اساسنامه و مقرراتی تدوین شود.نحوه فعالیت جامعه مدرسین چگونه بود و در برهه‌های حساسی مثل دستگیری و زندانی شدن اعضای شاخص، چگونه عمل کرد؟


 در ابتدا این توضیح را بدهم که وقتی می‌گوییم تشکل، منظور این نیست که جامعه تشکلی با امکانات و پشتوانه‌های مالی عجیب و غریب، به سبک و سیاق تشکل‌های امروزی بود. واقعیت این است که ما در ابتدای امر، اصلاً مکان و بودجه خاصی نداشتیم و فقط دغدغه‌های مشترک بود که ما را گرد هم آورده و آن هم تغییر و تحول در نظام حوزه و بعد هم پیگیری نهضت اسلامی و همراهی با حضرت امام بود.


 به هر حال پس از تصویب اساسنامه، جلسات جامعه مدرسین به شکل هفتگی شروع شد. بنده از همان ابتدا به کارهای تشکیلاتی علاقه‌مند و معتقد بودم. جلسات منظم و مفیدی بودند و بر اساس مسائل جدیدی که پیش می‌آمدند، جامعه مدرسین احساس وظیفه بیشتری می‌کرد و به روشنگری برای طلاب و ارتباط با مراجع و کمک گرفتن از آنها، سرعت بیشتری بخشید. اولین مرحله حساسی که پیش آمد، بازداشت و سپس زندان و حصر حضرت امام بود. جامعه مدرسین احساس کرد جان ایشان در معرض خطر قرار گرفته است و باید به هر شکل ممکن از این خطر پیشگیری کرد. راهی که به نظر همه رسید این بود که همه مراجع را متقاعد سازد که جمع شوند و مرجعیت ایشان را تأیید کنند، چون طبق قانون اساسی، مراجع مصونیت داشتند و حکومت نمی‌توانست در صورت تأیید مرجعیت، به ایشان صدمه‌ای بزند. اعضای جامعه مدرسین متن تأییدیه مرجعیت حضرت امام را نوشتند و امضا کردند. از روی این امضاها می‌توان به درستی دریافت که چه کسانی در چه برهه‌هایی، در مبارزات مشارکت داشتند. جامعه مدرسین با این کار، وارد مرحله جدیدی از مبارزات شد و تلاش خود را برای مراقبت از حضرت امام و به دست آوردن اخبار و اطلاعات از شرایط ایشان در آن دوره، تشدید کرد.از بازگشت حضرت امام به قم برایمان بگویید.


 هنگامی که حضرت امام از زندان و حصر بازگشتند، در قم استقبال بی‌نظیری از ایشان شد. بعد هم به منزل خود تشریف بردند و در آنجا مردم از اقصی نقاط ایران، به دیدار ایشان می‌آمدند و بحث‌های انقلابی هم مطرح می‌شد. یکی از وقایع عبرت‌آموز در آن ایام، این است که وقتی امام به قم بازگشتند، از ایشان خواهش شد در مسجد اعظم درس بدهند، اما تولیت وقت مسجد، به قول خودش برای حفاظت از مسجد از این امر جلوگیری کرد، به‌خصوص که قضیه مدرسه فیضیه هم پیش آمده بود و عده‌ای ترسیده بودند. لذا امام جلسه درس خود را در صحن کوچک ایوان طلا تشکیل دادند. البته گویا بعداً تولیت مسجد اعظم آمده و اصرار کرده بود امام در همان مسجد درس بدهند که ایشان نهایتاً قبول کردند.پس از تبعید حضرت امام به ترکیه و سپس عراق، جامعه مدرسین چه اقداماتی کرد؟


 تصور رژیم شاه این بود که با تبعید امام به عراق، از آنجا که در حوزه علمیه نجف علما و مراجع بزرگی حضور داشتند، شخصیت امام تحت‌الشعاع آن فضا قرار می‌گیرد و حداقل اتفاقی که می‌افتد گوشه‌نشینی و سکوت ایشان است، اما هنوز مدت زیادی نگذشته بود که بین امام و فضلای حوزه نجف و نیز علما و فضلایی که از حوزه قم به آنجا می‌رفتند، روابط خوبی شکل گرفت. در آن مقطع تنها جمعیتی که توانست همزمان روی بیوت مراجع، بازار و نیز قشر فرهنگی تأثیر بگذارد، همین جامعه مدرسین بود. اعضای جامعه مدرسین مکرراً نزد مراجع می‌رفتند و درباره آرای حضرت امام و کارهایی که باید برای پیشبرد نهضت انجام می‌شدند، با آنها صحبت و همراهی آنان را جلب می‌کردند. در آن ایام کسانی که به نجف می‌رفتند، دستورالعمل‌ها و اطلاعیه‌هایی از حضرت امام می‌گرفتند و درباره شهریه ایشان و برخوردهایی که ساواک با مسئولان شهریه می‌کردند، مسائل را با امام مطرح می‌کردند و ایشان دستورات جدید می‌دادند.به ارتباط جامعه مدرسین و مراجع اشاره کردید. در این‌باره چه خاطرات شخصی‌ای دارید؟


 بنده در صحبت کردن از همه جری‌تر بودم و کمتر ملاحظه بعضی چیزها را می‌کردم. یک بار همراه با چند تن از مراجع کنونی، نزد آقای شریعتمداری رفتیم. ایشان گفت: «من دارم همان کارهایی را که آقای خمینی در نجف انجام می‌دهند در اینجا انجام می‌دهم، با این تفاوت که ایشان در خارج از کشور و آزادند و من در اینجا گرفتار هزاران محدودیت هستم!» من گفتم: «آقای خمینی دائماً دارند همه تقصیرها را به گردن شاه می‌اندازند، اما شما از گفتن حرف «ش» هم ابا دارید. این دو رویکرد یکی است؟» ایشان گفت: «من دارم اصرار می‌کنم قانون اساسی اجرا شود، شیوه کار ما متفاوت است، شما چه می‌دانید قانون اساسی چیست؟» ایشان شاید تصور می‌کرد بنده با این توهین سکوت خواهم کرد، ولی دست برنداشتم و گفتم: «بله، بنده یک روضه‌خوان و شما مرجع هستید، بفرمایید قانون اساسی که حتی حق انحلال مجلس را هم به شاه داده، برای مبارزه با تخلفات او از راه قانون اساسی، چه راهی باقی گذاشته است؟» بحث بالا گرفت و آقای مکارم و آقای سبحانی تلاش کردند مرا ساکت کنند! پس از این ماجرا همراه با مرحوم آقای آذری‌قمی و چند تن از علما، خدمت مرحوم آیت‌الله گلپایگانی رفتیم و در‌باره حضرت امام، انقلاب و مسائلی که پیش آمده بود، صحبت کردیم. ایشان گفتند:«حساب آقای خمینی از آقای شریعتمداری جداست، چطور توقع دارید اینها مثل هم عمل کنند؟» کاملاً معلوم بود آیت‌الله گلپایگانی هم امیدی به همراهی آقای شریعتمداری با انقلاب نداشتند. ما در باره بعضی از برنامه‌هایمان با ایشان صحبت کردیم و ایشان گفتند: «با این برنامه‌ها مشکلی ندارم، ولی انفرادی نمی‌شود کاری کرد، بروید و بررسی کنید که چه باید کرد که فایده داشته باشد.»


 خاطره دیگر را از دوره حکومت نظامی قم و تظاهرات گسترده در این شهر عرض می‌کنم. در آن ایام به من خبر دادند مراجع و علمای تراز اول، شما را احضار کرده‌اند. گفتم: در این شرایط، وسیله ندارم خدمت آقایان بروم. گفتند: برایتان وسیله می‌فرستند!من در آن دوره، در همان خانه‌ای زندگی می‌کردم که حضرت امام پس از پیروزی انقلاب در آن اقامت کردند. در هر حال ماشین آمد و مرا به خانه مرحوم آقای آشتیانی - که رئیس کتابخانه مسجد اعظم بود و به دلیل اینکه زیاد به کتابخانه می‌رفتم، مرا می‌شناخت- بردند. ایشان شخص بسیار معتدلی بودند. عضو جامعه مدرسین نبود، ولی با انقلاب موافق بود. وقتی بنده به منزل ایشان رفتم و دیدم تقریبا همه مراجع از جمله آیت‌الله مرعشی‌نجفی، آیت‌الله شریعتمداری، آیت‌الله حائری، آیت‌الله آملی و تمام اساتید بزرگ حوزه قم حضور دارند. بحث آنها بر سر این بود که به امام تلگراف بزنند یا کسی را نزد ایشان بفرستند که یادآوری کند: اوضاع خطرناک است و دارند مردم را می‌کشند! جو پر از رعب و وحشتی بر مجلس حکمفرما بود. مدتی نشستم و دیدم انگار کسی حواسش نیست. خودشان پی من فرستاده‌اند، به همین دلیل با صدای بلند گفتم: «فرمایشی بود که مرا احضار کردید؟» بعد متوجه شدم که ظاهراً طلاب در بیوت مراجع به نشانه اعتراض تحصن کرده بودند. طلبه‌ای گفت: «آقایان شما را خواسته‌اند که بگویند به منزل آیت‌الله گلپایگانی و آقای شریعتمداری بروید و طلاب را توجیه کنید شرایط خطرناک و بهتر است دست از اعتصاب و اعتراض بردارند!» بلافاصله و همانجا جلوی روی آقای شریعتمداری گفتم: «به منزل آقای گلپایگانی می‌روم، ولی منزل آقای شریعتمداری، اصلاً و ابداً نمی‌روم!» علت را پرسیدند و جواب دادم: «آقای شریعتمداری حتی در مورد حجاب هم که از ضروریات دین است، به خانواده شاه تذکر نمی‌دهند، در حالی که امام همه تقصیرها و گرفتاری‌های مملکت را متوجه شاه می‌دانند و در تبعیدگاه هم علی الدوام فریاد می‌زنند!»مرحوم آقای حاج‌آقا مرتضی حائری - که استاد کفایه‌ام بودند- گفتند: «حالا وقت این حرف‌ها نیست!» گفتم: «اتفاقاً وقت زدن این حرف‌ها همین حالاست!»


 به هر حال با هزار سختی و گرفتاری و در حالی که گاز اشک‌آور در همه جا پخش شده بود، خود را به خانه آیت‌الله گلپایگانی رساندم و دیدم همه حیاط و اتاق‌ها پر از طلاب معترض است! من هم فرصت را غنیمت شمردم و علیه رژیم حرف زدم و گفتم: «اینها خیال می‌کنند ما متوجه چیزی نیستیم و یک مشت دروغ در روزنامه‌هایشان می‌نویسند که به خیال خودشان سر ما را کلاه بگذارند و...» خلاصه هر چه دلم خواست علیه رژیم شاه گفتم. مطمئن بودم بیرون که بیایم، سر و کارم با ساواک خواهد بود و همین‌طور هم شد. در آنجا سرهنگ ترابی ـ که فرد بسیار خشن و بداخلاقی بود و برخوردهای زشتی داشت ـ گفت: «آقایان علما تو را فرستادند که بروی و اوضاع را آرام کنی، تو که رفتی و همه را تحریک کردی!» تا جایی که توانست به من توهین کرد و بعد هم دستور داد مرا ببرند و مدتی نگه دارند.جامعه مدرسین در قبال افکار دکتر شریعتی دو رویکرد متفاوت داشت. گروهی که فرد شاخص آنها آیت‌الله مصباح یزدی بود، معتقد به برخورد صریح بودند، اما عده‌ای هم قائل به مدارا بودند. در این چه تحلیلی دارید؟


 قاعدتاً اطلاع دارید که دکتر شریعتی با دعوت و همراهی مرحوم شهید مطهری، به حسینیه ارشاد دعوت شد و تقریباً با هم، دفاع از اندیشه‌ اسلامی را آغاز کردند و شخصیت‌های بزرگی هم به آنجا دعوت می‌شدند. اوایل اینطور به نظر می‌رسید که هر دو در یک خط حرکت می‌کنند، ولی به‌تدریج لحن شهید مطهری اعتراض‌آمیز و فاصله بین آنها آشکار شد. در پی اعتراضات شهید مطهری، جامعه مدرسین تصمیم گرفت آثار دکتر شریعتی را نقد و بررسی کند و به‌خصوص کتاب «تشیع صفوی و تشیع علوی» منشأ بحث و دو‌دستگی زیادی شد. خود بنده از تشتت و تضعیف جامعه مدرسین بسیار نگران بودم. نهایتاً در جلسه‌ای که در منزل آقای نوری همدانی تشکیل دادیم و سعی کردیم همه اعضا حاضر شوند، گفتیم: این دوگانگی فایده ندارد. یا همه با هم تصمیم بگیرید و مثلاً بگویید دکتر شریعتی کافر است، یا بپذیرید که مسلمان است! بحث بالا گرفت و آقایی گفت: دکتر شریعتی به خاطر این جمله‌ای که گفته کافر است و دیگری پاسخ داد: ملاصدرا هم در اسفار همین را گفته است، پس او هم کافر است؟ من گفتم: «‌به جنبه طلبگی قضیه کاری ندارم، نگرانی من از دودستگی در جامعه مدرسین است، تصمیم خود را بگیرید، یا حکم به کفر دکتر شریعتی بدهید یا مسلمانش بدانید». البته می‌دانستم به این سادگی‌ها نمی‌شود حکم کافر بودن برای کسی صادر کرد. نهایتاً کسانی هم که اصرار داشتند ایشان را کافر بدانند، قانع شدند که به این آسانی نمی‌شود گفت کسی کافر است. در آن دوره، در جاهای دیگری مثل منزل آقای اسلامی از مبارزان قم، جلساتی تشکیل و مواضع تندی علیه دکتر شریعتی اتخاذ شد، ولی خوشبختانه قضیه در جامعه مدرسین خاتمه یافت و دیگر در این باره بحثی پیش نیامد، اما در سطح جامعه، همچنان این دوگانگی وجود داشت.موضع امام در این باره بسیار قابل تأمل است...


 بله، اما در این مورد مطلقاً سکوت کردند. نه نفی می‌کردند و نه اثبات! بنده سکوت امام را نفی تلقی می‌کردم و به این نتیجه رسیده بودم امام قصد همراهی ندارند، ولی برخی حتی این سکوت را، حمایت معنا می‌کردند!رویکرد جامعه مدرسین در قبال ماجرای کتاب «شهید جاوید» هم از زبان شما- که در متن قضایا بودید شنیدنی است.


 بله، متأسفانه چاپ این کتاب، دستاویز بسیار کارآیی به دست ساواک داد و آتش اختلاف را بین علما، منبری‌ها و طلبه‌ها شعله‌ور کرد. منبری‌های قم با حمایت بیت آیت‌الله گلپایگانی، رسماً علیه «شهید جاوید» وارد میدان شدند. از آن سو آقای منتظری و آقای مشکینی بر این کتاب تقریظ نوشته بودند و این خود عده‌ای را به موضع نفی و اثبات می‌کشاند...شما خودتان با مرحوم صالحی نجف‌آبادی نویسنده این کتاب، گفت‌وگوی انتقادی داشتید؟


 بله، منزل ایشان در خیابان آبشار و منزل ما حوالی راه‌آهن بود و گاهی روی پل، به هم برمی‌خوردیم! یک بار قبل از نوشتن این کتاب، ایشان را دیدم و گفتم: «‌آقای طباطبایی بحث مفصلی در‌باره علم امام دارند، به منزل ما بیایید تا در این باره کمی با هم صحبت کنیم، متأسفانه دائماً به دنبال مباحث نقلی هستید و به مباحث عقلی علاقه ندارید و این برخورد بالاخره گرفتارتان می‌کند». همینطور هم شد و ایشان به‌خصوص در این کتاب، دچار اشتباهات بزرگی شد. دشمن هم نهایت استفاده را از این موضوع کرد و وضعیت بدی پیش آمد. نامه‌ای خدمت حضرت امام فرستادم. امام در پاسخ نوشتند:«در شرایطی که اصل اسلام در خطر است، آقایان بر سر یک موضوع فرعی دچار اختلاف، بحث و دعوا شده‌اند. بر شماست که هر چه زودتر این غائله را ختم کنید!»


 وقتی نامه حضرت امام به دستم رسید، احساس کردم وظیفه‌ دارم به هر نحو ممکن جلوی این اختلافات را بگیرم، لذا مرحوم حاج‌آقا مهدی گلپایگانی را صدا زدم و نامه حضرت امام را به ایشان نشان دادم و گفتم: «کاری به این بحث‌های طلبگی درباره شهید جاوید ندارم، اما این وضعیت خطرناک است، شما بیا و همکاری کن که این مشکل را حل کنیم» ایشان گفت: «منبری‌های قم و آقای آل‌طه که به این سادگی قبول نمی‌کنند، با این همه شما هر چه بگویید انجام می‌دهم». نهایتاً قرار شد از اهل منبر دعوت کنیم به منزل آیت‌الله گلپایگانی بیایند و در آنجا خطر موضوع را گوشزد کنیم. از بزرگانی چون حاج آقایان آقا مرتضی حائری، حاج شیخ عبدالجواد اصفهانی و چند تن از علمای بزرگ حوزه هم- که حرفشان مؤثر بود- دعوت به عمل آمد. وقتی به منزل آیت‌الله گلپایگانی رفتم و جماعت منبری‌ها را دیدم تعجب کردم. باور نداشتم آن همه منبری در قم داشته باشیم! اول جلسه چند نفری بلند شدند و شعارهای تندی علیه کتاب و نویسنده آن و تقریظ‌نویسان دادند. وقتی حرف‌هایشان تمام شد، خطاب به آیت‌الله گلپایگانی گفتم: چند جمله‌ای عرض می‌کنم و بعد هر دستوری که شما بفرمایید، اجرا خواهد شد. بعد توضیح دادم:«شرایطی که پیش آمده است، فقط به نفع دشمنان اسلام است.


 حال اگر نویسنده و آقایان تقریظ‌نویس را حاضر کنیم که اصلاحیه بنویسند مشکل حل می‌شود؟»بعد از آن آیت‌الله گلپایگانی کمی آقایان منبری و بنده را نصیحت کردند. دو شب بعد، باز با کمک آقا مهدی، جلسه‌ای را تشکیل دادیم و آقای صالحی را به زور به جلسه آوردیم و خطرناک بودن شرایط را برایش توضیح دادیم و گفتیم: «دو کلمه بنویسید تا فعلاً این آتش خاموش شود، تا بعد ببینیم چه باید بکنیم.» یادم هست سه، چهار بار متنی را نوشت و بردند منزل آیت‌الله گلپایگانی و خواندند، ولی آقایان منبری زیر بار نرفتند و گفتند: کافی نیست! بالاخره دیروقت شد و آقا مهدی گفت:‌«‌آقا خوابیده است، بهتر است بماند برای فردا صبح». گفتم: فردا که بشود دیگر نمی‌شود اینها را جمع کرد... نهایتاً آقایان منبری را قانع کردیم که دیگر این بحث را مطرح نکنند. این هم توفیقات الهی بود که با دستور حضرت امام و کمک مرحوم آقا مهدی گلپایگانی، توانستیم این غائله را ختم کنیم.قدری هم به وقایع پس از پیروزی انقلاب بپردازیم. جنابعالی و عده‌ای از همفکرانتان در جامعه مدرسین، در دهه اول انقلاب درباره دولت وقت مواضعی داشتید که برخی آن را در تقابل با مواضع امام تفسیر می‌کردند. اکنون پس از سال‌ها، در این باره چگونه فکر می‌کنید؟


 به هیچ‌وجه این‌طور نیست. جامعه مدرسین با سیاست‌های اقتصادی دولت آقای موسوی مخالف بود و همچنان معتقد است آن سیاست اقتصادی غلط و به ضرر کشور بود. نکته مهم این است که در آن دوره آقای موسوی به حرف امام هم توجه نمی‌کرد! امام همواره از واگذار کردن امور اقتصادی مردم به خود آنها سخن می‌گفتند، ولی او بر اساس سیاست‌های غلط، اقتصاد را هر روز دولتی‌تر می‌کرد و می‌گفت: دخالت مردم در اقتصاد، یعنی همین کاری که الان ما داریم می‌کنیم! جامعه مدرسین با مکاتبات مختلف و ملاقات و صحبت با امام، این سیاست‌ها را نقد می‌کردند.


 سرانجام امام فرمودند: چند تن از اعضای جامعه مدرسین بروند و در جلسات هیئت دولت شرکت کنند. مرحوم آقای روحانی، آقای آسید جعفر کریمی و آقای ابطحی کاشانی چند جلسه‌ای رفتند، ولی بعد آمدند و گفتند: «اینها کار خودشان را می‌کنند و به حرف کسی هم گوش نمی‌دهند، ما هم خودمان را سبک نمی‌کنیم و نمی‌رویم!». این اظهارنظرها و نقدها به معنی مقابله با حضرت امام نبود، بلکه قصدمان نشان دادن واقعیتِ وضعیت موجود بود. ما نظرمان را می‌گفتیم، اما نهایتاً این امام بودند که می‌گفتند چه باید بکنیم. نامه‌ها و مکاتبات ما کاملاً از سر خیرخواهی و برای اصلاح امور بود. البته در آن دوره، فضای بسیار سنگینی وجود داشت و حتی در انتخابات مجلس سوم، مرحوم آقای مهدوی کنی و ما به اسلام امریکایی منتسب شدیم! البته حضرت امام با حمایت تام و تمامی که از ایشان کردند و نیز با توثیق صریحی که از جامعه مدرسین به عمل آوردند، به این حرف‌ها پایان دادند.از چگونگی انتصاب خود به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان، پس از انتخابات دوره سوم مجلس بفرمایید.


 رابطه بنده و حضرت امام غیر از استاد و شاگردی، رابطه خاصی بود. بارها پیش آمد که بنده می‌خواستم از حوزه منقطع شوم و حضرت امام مانع شدند. بنده همواره در تمام امور، بر اساس مبانی حضرت امام تصمیم می‌گرفتم و در مواردی هم مستقیم با ایشان تبادل‌نظر می‌کردم، از جمله در دوره‌ای که در کمیسیون قضایی مجلس مسئول بودم، هر وقت نمی‌توانستم از مبنا برداشت روشنی داشته باشم، وقت می‌گرفتم و خدمت امام می‌رفتم و سؤال می‌کردم. بنده علاقه خاصی به امور قضایی داشتم و در مجلس هم که بودم، هیچ‌وقت در کمیسیونی غیر از کمیسیون قضایی شرکت نکردم. به هرحال انتصاب در شورای نگهبان هم، ادامه همان الطاف دیرینه حضرت امام بود.در دوره‌ای، عده‌ای سعی می‌کردند اینگونه القا کنند که امام در برخی از موارد، تحت تأثیر مرحوم سید احمد آقا تصمیم می‌گیرند. در این‌باره چه تحلیلی دارید؟


 این سؤال شما را با ذکر خاطره‌ای پاسخ می‌دهم. یک بار به ملاقات امام رفتم و وقتی کارم تمام شد، داشتم کفش‌هایم را می‌پوشیدم که بروم، حاج احمد آقا آمدند و گفتند: برگردید، امام با شما کار دارند! برگشتم و دیدم امام می‌خواهند به اندرونی بروند. مجدداً سلام کردم و گفتم: «امری دارید؟» امام فرمودند: «به آقایان هیئت رئیسه مجلس بگویید احمد بدون اجازه من نه می‌تواند کاری را انجام بدهد و نه این کار را می‌کند!» و تشریف بردند. معلوم می‌شد بعضی حرف‌ها به گوش امام رسیده است. عرض کردم: «به روی چشم! پیغام شما را می‌رسانم» و در جلسه بعد هیئت رئیسه پیام امام را رساندم و برخی ذهنیت‌های اینچنینی هم برطرف شد.شما همواره علاقه داشتید که از کارهای اجرایی کنار بروید و به حوزه و درس و بحث برگردید. چه شد که تا مدت‌ها موفق به این کار نشدید؟


 اتفاقاً در دور سوم مجلس که رأی نیاوردم، حقیقتاً خیلی خوشحال بودم که می‌توانم از کارهای اجرایی کنار بروم و به حوزه برگردم. یادم هست در جلسه‌ای گفتم: «کی می‌شود برگردم به حوزه و تدریس را شروع کنم!» فرزندانم همیشه مبادی آداب هستند و فوق‌العاده ادب را رعایت می‌کنند و وقتی حرف می‌زنم، جواب نمی‌دهند، اما آن روز پسرم حمید آقا گفت: «هر وقت امام برگشتند و تدریس را شروع کردند، شما هم این کار را بکنید!» واقعاً احساس شرمندگی کردم که فرزندم چنین تحلیلی دارد و من از برگشتن به قم حرف می‌زنم!در دوره‌ای که مقام معظم رهبری امام جمعه تهران بودند، یک بار شما بدون اطلاع قبلی نماز را اقامه کردید. قضیه از چه قرار بود؟


 خاطرم هست آقای دری‌نجف‌آبادی گاهی به شوخی به من می‌گفتند: من مانده بودم سخنران قبل از خطبه‌ها چرا دارد اینقدر طولانی صحبت می‌کند؟! ایشان تصور کرده بودند من سخنران قبل از خطبه‌ها هستم! این هم لطفی بود که حضرت امام به بنده داشتند. آن روز قرار بود حضرت آقا و مرحوم آقای هاشمی با حضرت امام جلسه‌ای داشته باشند. خدمت امام بودم و داشتم برمی‌گشتم که آقای صانعی کسی را فرستادند که امروز آقایان اینجا هستند و آقای یزدی بروند نماز جمعه را اقامه کنند! گفتم: «به امام اطلاع بدهید مسافر هستم و دارم برمی‌گردم!» چون مسافر نمی‌تواند نماز جمعه را بخواند. رفت و برگشت و گفت: «امام می‌فرمایند قصد کنید و بخوانید!» برای بنده بسیار جای خوشوقتی بود که امام تا این حد به من اعتماد داشتند و احساس می‌کردند بدون آمادگی قبلی می‌توانم از پس چنین مسئولیت بزرگی بربیایم.و سخن آخر؟


 خدا را شکر می‌کنم با اینکه از نظر جسمی شرایط خوبی ندارم، اما از نظر روحی در نشاط هستم. گاهی فرزندانم می‌گویند: حاج‌آقا با روحش زندگی می‌کند! خداوند مرحمت فرموده است و همیشه این احساس نشاط را داشته‌ام. معتقدم یا نباید کار و مسئولیتی را به عهده گرفت یا باید آن را به نحو احسن انجام داد. خدا را شکر می‌کنم در حد توان خود، در کاری کوتاهی نکرده‌ام. به مظاهر دنیا هم علاقه‌ای ندارم. آرزویم این بود که تا زنده هستم، ترجمه قرآن خود را تمام کنم که به لطف خدا انجام شد.


 امیدوارم در این باقی‌مانده عمر دچار لغزش نشویم که راه بسیار باریک و خطیر است و کسانی از جاده حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد! خوشبختانه پایه‌های انقلاب به‌قدری محکم است که انسان‌ها تحت تأثیر آن هستند و نه اینکه انقلاب تحت تأثیر انسان‌ها باشد. از خدا عاقبت بخیری و خدمت به مردم و انقلاب را مسئلت می‌کنم. والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته.با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.


 منبع: جوان


 انتهای پیام/


  
خبرگزاری تسنیم صدها کودک مهاجر در شهر چادری آمریکا تحت نظر هستند Tue Oct 23 09:30:24 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم رهبر حزب مردم: بر خلاف ما، هدف نواز شریف و عمران خان تصاحب قدرت است Sat May 05 14:58:05 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم انگیزه‌های تشکیلات خودگردان از سرکوب تظاهرات در کرانه باختری چیست؟ Thu Jun 14 22:54:10 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم فعالیت خبرنگاران در آستان هلال بن علی(ع) آران و بیدگل حمایت می‌شود Fri Aug 11 08:40:11 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 12 متهم پرونده واردات موبایل معرفی شدند + اسامی و اتهام Sat Sep 01 12:04:45 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم همایش «بر بلندای اربعین »با هدف تجلیل از پیرغلامان حسینی در شهرستان مُهر برگزار شد Mon Nov 05 17:33:46 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم بیش از 254 هزار تن کالا از گمرکات استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد Thu Jul 28 15:24:08 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم حذف کامل «پالم» از لبنیات کشور Sat Jul 30 09:59:20 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم غیبت ابراهیم‌زاده مقابل سپاهان Sun Apr 09 14:52:49 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم صدای سوت بیکاری با طعم غذای اتریشی در قطارهای ایران/ سود هنگفت پخت‌وپز غذای ایرانی در جیب اتریشی‌ها Sun Apr 23 00:06:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نمایش "آنشرلی با موهای خیلی قرمز" در شهرکرد روی صحنه می‌رود Wed Sep 26 09:25:01 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم خراسان شمالی| زلزله 4.4 ریشتری اسفراین را لرزاند+جزئیات Wed Mar 28 15:54:22 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ستاد امر به معروف اصفهان خواستار برخورد با تبلیغات هنجارشکن شورای شهر شد+ تصویرنامه Tue May 16 12:37:16 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم واگذاری سهام چند شرکت دولتی برای پرداخت حقوق معوق بازنشستگان فولاد Fri Nov 03 11:32:59 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بابلسر میزبان مسابقات شنای آبهای آزاد کشور شد Mon Sep 10 14:03:08 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم کرمان| مصرف آب شرب برای آبیاری فضاهای سبز در کرمان باید به صفر برسد Tue Mar 27 20:41:19 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تکرار/هفته آینده؛ نشست ویژه کمیسیون امنیت مجلس با عراقچی درباره برجام Fri Jun 01 10:28:43 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دبیرکل سازمان ملل برای تماشای دیدار پرتغال-مراکش به روسیه رفت Wed Jun 20 09:19:39 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم درویش: زمین بد به ضرر سایپا است که بازیکنان تاکتیکی دارد، نه ذوب‌آهنی که مستقیم بازی می‌کند Sat Feb 10 09:00:08 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم قزوین| حمایت از کالای ایرانی نیازمند عزم همگانی است Wed Apr 04 12:23:28 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دادگاه فدرال عراق: شمارش دستی آرا تصمیمی درست است/ نادرست بودن لغو نتایج انتخابات در خارج Thu Jun 21 12:38:16 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اهواز| دیدار وزیر نیرو با آیت‌الله موسوی جزایری نماینده ولی‌فقیه در خوزستان به روایت تصاویر Thu Apr 19 00:44:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم واکنش «عبدالله» به دستور «غنی»؛ وزیر انرژی و آب افغانستان به کارش ادامه دهد Sun Jun 10 13:07:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 300 کشیش آمریکایی بیش از 1000 کودک را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند Wed Aug 15 09:39:17 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم فیلم/ پرش چتربازان زبده نداجا از هواپیمای F-27 Mon Feb 27 16:35:52 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 26 طرح فناورانه گیاهان دارویی در اردبیل اجرا می‌شود Wed Aug 15 11:11:20 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم از روسیه|جمعیت هواداران ایرانی پشت درهای ورزشگاه/ 20 درصد ورزشگاه پُر شد Wed Jun 20 21:45:12 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تهران| اعتماد مردم به آموزش و پرورش راه گذار از مشکلات آموزشی است Wed Aug 08 16:16:45 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم پیام بان کی مون در ماراکانا پخش شد Sat Aug 06 03:29:34 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم برپایی نماز ظهر عاشورا در گیلان تجلی شعور حسینی+فیلم Thu Sep 20 16:47:48 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تردد مسافران ایرانی از پایانه بین‌المللی بیله‌سوار 180 درصد افزایش یافت Wed Mar 15 11:10:30 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اواخر تیر؛ موعد برگزاری کنگره سراسری حزب مردم‌سالاری Mon May 28 14:40:53 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سفیر سابق آمریکا در افغانستان: آمریکا راهی جز مذاکره با طالبان ندارد Tue Jun 19 08:45:57 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نماینده بیرجند در مجلس: پروازهای فرودگاه بین‌المللی بیرجند افزایش می‌یابد Wed Sep 26 13:34:30 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم نشست خبری دبیران جبهه ایستادگی Sun May 07 21:50:03 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اهواز| آتش سوزی نیزارهای ساحلی اهواز مهار شد Mon Apr 23 11:33:09 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم «تیپو سلطان» با «جرأت» فردا به ایران می‌آید Sat Mar 11 13:09:33 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 11 هزار کانکس توسط سپاه در مناطق زلزله‌زده ‌نصب می‌شود Sun Dec 17 21:53:13 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پناهی: 10 میلیارد تومان برای ورزش شهر ارومیه رقم کمی نیست/ یوسفی: وظیفه شهرداری‌ها "تیم‌داری" نیست Sun Jul 09 11:33:39 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سعودی‌ها باید رفتارهای اشتباه خود را در مناسک حج اصلاح کنند Tue Jul 11 10:47:49 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم محدویت اعمال مدارک تحصیلی, سدی در برابر نیروی انسانی کارآمد Sat Oct 27 10:37:47 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: سکوی 2600 تنی فاز 14 پارس جنوبی از صدرای بوشهر بارگیری شد Sat Sep 01 13:44:53 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم معاون باشگاه استقلال برکنار شد Mon Jan 02 11:04:25 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 3 شهید گمنان در استان گلستان به خاک سپرده می‎شود Mon Feb 27 16:26:17 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم برق اهواز، حمیدیه و باوی فردا قطع می‌شود Mon Mar 06 22:33:24 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اراک| به هیچ وجه اجازه تغییر کاربری در شهرک خودروی اراک داده نمی‌شود Thu Sep 06 15:13:22 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 60 میلیارد تومان برای پیشرفت و آبادانی روستاهای خراسان جنوبی اختصاص یافت Fri Apr 14 09:33:44 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 500 ستاد امر به‌ معروف در سراسر کشور وجود دارد Sat Sep 23 11:21:54 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم امری: بوردو نسبت به 2 هفته قبل بهتر شده است/ با تمرکز کامل به میدان می‌رویم Fri Feb 10 03:58:40 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم زائران حرم مطهر رضوی Mon Aug 08 17:15:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم از اندونزی| قرعه بسیار سخت بدمینتون بازان ایران در گام نخست Wed Aug 22 08:31:22 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم رزمایش هفته دفاع مقدس در غرب کرج برگزار می‌شود Tue Sep 18 16:02:59 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تغییرات در کابینه آل سعود/پسر پادشاه در آمریکا سفیر شد Sun Apr 23 08:56:33 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم دیدار پتروشیمی و دانشگاه آزاد در بندر امام/ اراکی‌ها به آبادان می‌روند Wed Apr 12 11:05:45 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم صادرات فرش دستباف ایران سبب ارزآوری 400 میلیون دلاری به کشور می‌شود Thu Nov 15 10:05:29 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم محفل شب آواز ایرانی Sun Aug 20 13:27:08 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم هادی العامری: سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم آغاز فروپاشی نظام بحرین است Tue Jun 21 16:32:18 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم هدفمان نمایش گم شدن مفهوم زندگی در پس دوگانگی فرهنگی است Sun Jul 31 11:35:12 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم محمدی در میزگرد تسنیم: در سال 96 پیروزی‌های میدانی مقاومت، عرصه دیپلماتیک و سیاسی را به‌نفع آنها تغییر داد Mon Apr 02 10:38:36 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تعویض شناسنامه‌های قدیمی فقط تا پایان امسال فرصت دارد Wed Aug 16 18:20:07 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم استاندار کردستان: کمبود امکانات و مشکلات مدارس برطرف شود Sun Sep 09 20:17:14 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نشریات ترکیه در یک نگاه|اردوغان: تو تُرک هستی، لیر در جیبت داشته باش/ عدم توافق روسیه و ترکیه در مورد ادلب Wed Aug 15 08:51:04 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم یک اسرائیلی و 7 سعودی در میان کشته‌شدگان حمله به باشگاه شبانه استانبول Sun Jan 01 18:34:16 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اجرای گام به گام طرح ایجاد مناطق امن در سوریه Sat May 27 13:18:37 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم مسابقات بین‌المللی قرآن‌‌کریم فردا با سخنرانی رئیس جمهور افتتاح می‌شود Tue Apr 18 12:58:10 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم موتکو: سیستم امنیتی بدون وقفه کار می‌کند/ قدردان شهرهای میزبان هستم Fri Jun 30 10:24:52 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم العبادی مذاکره برای ماندن نیروهای آمریکا در عراق را تکذیب کرد Fri May 05 13:34:18 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پیشنهاد جدید برای حذف 4 قشر جامعه از دریافت یارانه نقدی در سال 97 + جزئیات Sun Dec 10 00:10:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی تقریبا به اتمام رسیده است Sat Aug 26 11:43:24 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم قیمت طلا کاهش یافت Wed Jul 19 13:54:43 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم المپیاد ورزش‌های آبی و ساحلی کشور آغاز شد‌ Thu Aug 17 12:20:33 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم لایپزیگ به رده دوم صعود کرد Sat Nov 04 19:56:33 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم کشف "برج جمجمه" پر رمز و راز آزتک‌ها+عکس و فیلم Sat Jul 15 02:17:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نحوه ساخت ضمادی برای رفع ریزش و سفیدی مو Mon Jan 08 11:47:39 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تهران| 3 میلیارد تومان سبد کالا بین نیازمندان استان تهران در ماه رمضان توزیع می‌شود Mon May 14 14:36:54 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تأمین مواد اولیه چالش مهم تولیدکنندگان استان سمنان است Thu Jun 21 16:53:37 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تاثیرات مثبت قهوه بر پوست و مو Mon Jan 02 05:45:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم دپورتیوو لاکرونیا در خانه بر مالاگا غلبه کرد Sat Apr 15 17:29:55 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم یادواره 16 شهید آزاده والامقام در اردبیل برگزار می‌شود Tue Jul 24 13:13:27 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تجلیل بسیج رسانه از بانوان خبرنگار تسنیم Wed Jul 13 15:52:08 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم الویری: کاهش ارزش ریال زمینه جذب گردشگر را فراهم می‌کند Thu Sep 13 14:49:51 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم شرایط پیچیده بردیف در روستوف Fri Apr 14 15:01:41 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پروژه‌های مدرسه‌سازی خیرساز در اردبیل تکمیل می‌شود Mon Sep 25 15:57:45 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 20 پایگاه سلامت در استان کرمانشاه سنجش سلامت دانش‌آموزان را برعهده دارند Wed May 24 11:47:28 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم روایت مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد از "موفقیت و درخشش" جشنواره تئاتر خیابانی مریوان Tue Sep 04 15:00:21 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم کورتوا: چلسی همیشه جایگاه خاصی در قلبم خواهد داشت/ امیدوارم درک کنید که به خاطر فرزندانم رفتم Thu Aug 09 15:15:06 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 4 چرخ پیکان در نیمه دوم باد شد!/ «آقا معلم» در یک نیمه کار استقلال خوزستان را تمام کرد Tue Feb 14 17:26:56 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اگر جوانان بسیجی نبودند مرقد مطهر ائمه اطهار (ع) را ‌تکفیری‌ها با خاک یکسان می‌کردند Wed Sep 12 17:50:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 9 پروژه بزرگ شهری با مشارکت بخش خصوصی در سمنان افتتاح می‌شود Thu Feb 02 08:21:34 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم یک میلیون و 950 هزار تن چغندر قند در آذربایجان غربی برداشت شد Sun Mar 19 08:54:05 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ارتفاع برف در همدان به 30 سانتی‌متر رسید/تداوم بارش‌ها تا اواخر هفته Mon Feb 13 14:25:29 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم شهرداری ارومیه باز هم در خانه شکست خورد Wed Nov 22 18:38:11 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بیرجند| بیش از 30 بقعه خراسان جنوبی میزبان شب زنده‌داران در لیالی قدر است Sun Jun 03 14:06:37 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نخستین ماهواره ردیابی بادهای جهان، به فضا پرتاب شد Thu Aug 23 16:24:42 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تداوم پیروزی صدرنشینان/ شهرداری ارومیه بدون «تراویتسا»ها برد Sun Jan 01 20:01:01 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بازیگری برایم جدی شده است Wed May 03 10:37:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جبهه مردمی انقلاب گفتمان‌سازی دیدگاه‌های رهبری را انجام دهد Mon Feb 13 17:43:59 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 11 پروژه عمرانی و درمانی در کردستان به بهره‌برداری می‌رسد Tue May 09 20:22:57 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم هافبک تراکتورسازی راهی صنعت نفت آبادان شد Tue May 16 22:24:56 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم بحث مفصل برسرگزینه پوششی در حزب اعتدال وتوسعه/آشتی ملی معنا ندارد Sun Feb 19 09:56:19 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بین تصویر و حقیقت نوجوان در ادبیات کشور شکاف عمیقی است Wed Oct 24 15:56:00 IRST 2018
انتخاب مرگ کودک 4 ساله به دلیل عقرب گزیدگی Wed May 24 14:56:48 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دشمن بدنبال تضغیف نهضت عاشورا است Mon Sep 10 14:37:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 2 نفر در سد کارون 4 غرق شدند Mon Aug 13 11:21:00 IRDT 2018
آریا حال سدهای تهران خوب نیست Mon Nov 12 14:14:28 IRST 2018
میزان ارتباط رژیم غذایی بدون سبزیجات با ابتلا به سرطان روده Wed Aug 15 15:13:53 IRDT 2018
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین اولتیماتوم سازمان لیگ فوتبال ایران به باشگاه خونه به خونه Mon Apr 30 19:51:08 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی پروژه احیای سازه های تاریخی آب قشم نامزد دریافت جایزه یونسکو شد Wed Apr 26 22:12:00 IRDT 2017
جهان نیوز آخوندی در خصوص قیمت مسکن کلی گویی کرد Wed Jun 20 14:53:54 IRDT 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دومین دوره مسابقات اذان در کامیاران برگزار شد Wed Jun 13 16:23:43 IRDT 2018
فرهنگ نیوز ترامپ از حجم تبادلات تجاری چین و کره شمالی انتقاد کرد Wed Jul 05 16:46:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر شورای شهر دوبلین خواستار اخراج سفیر اسرائیل شد Thu Apr 12 15:27:19 IRDT 2018
پارسینه اتباع بیگانه هم مشمول قانون کار شوند Sun Jun 03 06:42:53 IRDT 2018
نامه نیوز واکنش سخنگوی وزارت خارجه ترکیه به اظهارات قاسمی Tue Feb 21 10:18:51 IRST 2017
وطن امروز از بیت‌کوین استفاده نکنید Tue Nov 14 00:00:00 IRST 2017
روزنو تیپ بازیگران معروف زن و مرد در اختتامیه جشنواره مد و لباس فجر +عکس Mon Mar 13 21:33:01 IRST 2017
صراط فتوایی‌که سالانه یک‌میلیون دلار برای انگلستان دارد؟ +تصاویر Mon Feb 13 07:39:27 IRST 2017
اعتبار نیوز تقدیر موسسه عالی آموزش بانکداری از روسای موفق شعب بانک ایران زمین Sat Feb 17 11:37:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران تقدیر از "مادر دار" در مسجدسلیمان Mon Nov 13 11:57:30 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران یک سوم بی سوادان کشور، افغانستانی هستند Thu Oct 12 09:12:16 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران کولاک در محورهای کوهستانی استان سمنان/تعطیلی برخی مدارس استان سمنان Sun Jan 28 12:41:33 IRST 2018
ایلنا مهاجم استقلال زیر تیغ جراحی رفت Thu Sep 28 22:30:53 IRST 2017
آفتاب ایران پرونده قتل زن تنها روی میز محاکمه Wed Jul 26 10:37:01 IRDT 2017
ایران آنلاین درخشش تازه دختران فوتبالیست ایرانی Wed Mar 22 18:46:09 IRDT 2017
آریا ظریف: ایران علیه ادعای موشکیِ آمریکا شکایت می‌کند Sun Dec 17 10:09:50 IRST 2017
خبرگزاری حوزه تصاویری از امتحانات سطوح عالی حوزه Fri Jul 14 01:58:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا میدان استقلال ورودی شاخص اصفهان در سطح کشور خواهد شد/ایجاد مناره ها و المان شخصیت های علمی در این میدان Sun Apr 09 08:26:18 IRDT 2017
ایسکانیوز علت انفجار گلوله بازمانده از جنگ در دزفول چه بود؟ Thu Oct 12 11:53:39 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران کشف محموله 60 میلیارد ریالی لپ تاپ قاچاق Tue Jan 03 13:58:20 IRST 2017
آریا حمایت بانک ملی از واحدهای تولیدی صادرات محور Thu Aug 10 12:37:44 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی درس هایی از امیرمؤمنان علی (ع)/گناهان زبان Thu Jun 01 16:04:00 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم جشنواره هنرهای تجسمی با معرفی برترین ها در شهرکرد پایان یافت Wed Aug 01 15:00:02 IRDT 2018
خانه ملت رییس کمیسیون بهداشت درگذشت دانشجوی پزشکی را تسلیت گفت Sun Oct 08 15:34:00 IRST 2017
جماران وزیرخارجه اسپانیا به ایران سفر می کند Tue Feb 20 15:00:35 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ساخت چهار پایگاه امداد و نجات در سبزوار ضروری است Wed May 09 14:41:00 IRDT 2018
ایران آنلاین وزیر کشور: 2700 مسکن موقت برای زلزله‌زدگان کرمانشاه ساخته شده است Thu Dec 14 09:04:27 IRST 2017
واحد مرکزی خبر درمان بیش از 10 هزار بیمار قلبی در بیمارستان ولی عصر قائم شهر Mon Apr 09 17:44:40 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران تغییر الگوی مصرف غذایی بهترین شیوه برای درمان چاقى Sat Aug 19 06:00:03 IRDT 2017
روزنامه شرق تهدید به انتشار عکس‌های خصوصی در فضای مجازی Thu Jan 25 03:30:00 IRST 2018
ایران آنلاین اعتراف ائتلاف متجاوز سعودی به اشتباه حمله به اتوبوس حامل دانش‌آموزان در صعده Sun Sep 02 10:35:19 IRDT 2018
آفتاب ایران هیلاری کلینتون ترامپ را «چندش آور » توصیف کرد! Wed Aug 23 23:44:10 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر کرمان -دوستداران محیط زیست Mon Jul 30 19:23:05 IRDT 2018
فردا حذف نابودی اسرائیل از منشور حماس! Mon May 01 21:07:01 IRDT 2017
زومیت آخر هفته چه فیلمی ببینیم: از Sciario تا Midnight in Paris Wed Aug 09 19:30:00 IRDT 2017
ایلنا 180 کارگرشرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران بیکار شدند Sun Feb 26 11:04:20 IRST 2017
تابناک سردار سنایی‎را‎د: اضمحلال داعش نزدیک است Mon Aug 21 06:49:42 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ادامه همایش دو روزه استاد هژار با ارائه 4 مقاله دیگر در مهاباد Thu Nov 15 13:20:03 IRST 2018
ایلنا رضا صادقی خواننده پاپ و فرزند خوانده‌اش(تصاویر) Tue Mar 14 17:37:02 IRST 2017
خبرگزاری فارس تخلیه کاخ ریاست جمهوری فیلیپین درپی زمین‌لرزه Fri Aug 11 10:22:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران زنگنه: نگفتم در بنزین خودکفا شدیم Wed May 03 11:36:37 IRDT 2017
آفتاب ایران پرواز بزرگترین هواپیمای دنیا با بالهایی به بزرگی زمین فوتبال Wed Aug 22 10:20:15 IRDT 2018
فرارو موضع تازه مقامات کاخ‌سفید درباره برجام Fri Sep 22 11:15:26 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران قرارداد انصاری فرد با المپیاکوس قطعی می شود؟ Mon Nov 27 11:27:07 IRST 2017
تهران پرس رفتار عجیب یک اردک همه را شوکه کرد! +عکس Mon Jul 03 04:50:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر ارتقا شاخص های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان +مصاحبه Sat Apr 28 18:48:25 IRDT 2018
ایلنا برد پرسپولیس، شکست تراکتورسازی، تساوی ژنرال Fri Jul 28 00:20:21 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران فراهم بودن زیرساخت ها برای ایجاد منطقه آزاد مهران Sun Sep 09 13:07:07 IRDT 2018
ایلنا نامه اعتراض استقلال به حکم محرومیت یکماهه جپاروف Sun Jan 07 10:37:17 IRST 2018
نامه نیوز به این دلیل پرسپولیسی‌ها گفتند:مهدی یا دوساله ببند یا همین الان برو! Mon Jan 01 09:18:43 IRST 2018
ورزش 3 لیگ برتر فوتبال بانوان به تعویق افتاد Fri Nov 16 16:24:00 IRST 2018
عصر خبر انتظامی معاون مطبوعاتی جدید را معرفی کرد Mon Dec 18 16:27:13 IRST 2017
روزنامه کیهان طبیبیان: جلسه روحانی گعده بود نه نشست با کارشناسان اقتصادی(خبر ویژه) Tue Oct 23 21:31:46 IRST 2018
دولت بهار فارین پالیسی: ترامپ به ماشین جنگی تبدیل شده است Thu Aug 10 15:54:00 IRDT 2017
پول نیوز اختصاص 16.8میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به نفت و گاز Thu Oct 04 08:34:07 IRST 2018
ایلنا ترکیب احتمالی شاگردان قلعه‌نویی مقابل سیاه‌جامگان Thu Jul 27 10:08:35 IRDT 2017
ایران آنلاین رئیس جمهور عراق استقلال کردستان را آرزویی بلندپروازانه و غیرممکن خواند Tue Aug 01 17:04:14 IRDT 2017
برنا نماز جمعه شادگان این هفته برگزار نمی‌شود Thu Aug 31 12:21:29 IRDT 2017
خانه ملت 95 درصد نیازهای صنعت آب و برق در داخل تولید می شود Sun Mar 12 11:07:00 IRST 2017
ایران آنلاین آقای زاکانی باید در باره وام میلیاردی بدون بهره اش پاسخ دهد Tue Apr 25 00:43:50 IRDT 2017
صبحانه با خبر کدام بانک ها در صدر پرداخت وام هستند؟ Sun May 28 11:56:45 IRDT 2017
رخداد24 اکران خصوصی فیلم « چه دفاعی دارید؟» در دادگستری کل استان البرز Tue Jul 25 11:25:00 IRDT 2017
خانه ملت لزوم تقویت صنعت توریسم به منظور ایجاد اشتغال Sun Apr 09 19:04:00 IRDT 2017
ایران آنلاین 3بازیکن پرسپولیس را خیلی دوست دارم Thu Oct 18 00:27:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر آغاز بارش برف در گردنه آوج Sun Mar 19 12:17:55 IRST 2017
مشرق نیوز عکس/ حضور هنرمندان در تمرین تیم ملی والیبال نشسته Mon Jul 09 15:34:00 IRDT 2018
خبرگزاری فارس حضرتی: انصاری اولین ایرانی است که 100 متر پروانه را زیر 55 ثانیه شنا می‌کند/ امیدوارم آریا به شرایط ایده‌آل برسد Sun May 14 20:05:00 IRDT 2017
بولتن نیوز قرارداد فروش پلی اتیلن با شرکت ژاپنی امضا شد Sun May 07 07:50:01 IRDT 2017
آریا فیروزی به عنوان ناظر داوری و نویدی به عنوان داور به مسابقات جهانی هلند دعوت شدند Tue Jun 19 13:09:33 IRDT 2018
برنا پروین: ویژگی مرحوم بهمنش توانایی در گزارش همه رشته‌ها بود Wed Jul 05 12:54:47 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تداوم بارش برف در ایلام/ بدون زنجیر چرخ به جاده نزنید Sun Jan 29 11:23:04 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران وجود سدهای نجات بخش از سیلاب ویرانگر در فارس Sat Feb 18 11:45:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران بهره‌گیری از جوانان در انتخابات پیش‌رو Wed Feb 08 12:48:56 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن زندگینامه غلامرضایم کتاب شود/ یوسف خانواده احمدی/ چشم‌انتظار حمایت بنیاد شهید Thu Jun 21 00:46:26 IRDT 2018
میزان صعود لیورپول و زسکامسو به مرحله گروهی Thu Aug 24 09:40:36 IRDT 2017
پارس نیوز رابطه با ریاض را ادامه می‌دهیم Wed Oct 17 19:40:36 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران تردد کامیون در محورهای منتهی به مهران ممنوع Sat Oct 20 10:47:50 IRST 2018
روزنامه کیهان تظاهرات شیعیان هند در اعتراض به ضرب و شتم امام جماعت شیعیان از سوی پلیس Mon Jul 24 21:19:13 IRDT 2017
خرداد نیوز همسایگی رونالدو و مسی Tue Feb 13 09:42:28 IRST 2018
بنکر واکنش باشگاه استقلال به بازیکنان؟! Mon Mar 06 10:44:17 IRST 2017
واحد مرکزی خبر مصادره اسلحه دو شکارچی متخلف Sun Jul 02 09:48:46 IRDT 2017
آنا حرفه مامایی نقش کلیدی در تامین سلامت جامعه دارد Tue May 08 16:27:46 IRDT 2018
پارسینه پلیس خواننده فرانسوی را بازجویی کرد Fri Sep 28 21:33:59 IRST 2018
شفاف آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور Fri Jun 15 12:34:32 IRDT 2018
صبحانه با خبر آیا ایرباس A321 برای پروازهای برون مرزی مجوز ندارد؟ +عکس Sun Jan 15 17:28:28 IRST 2017
آفتاب ایران توفان سپاهان،پدیده را با خود برد Fri Dec 29 17:24:05 IRST 2017
واحد مرکزی خبر اعزام تیم تیراندازی باکمان کیش به مسابقات انتخابی تیم ملی بزرگسالان Mon Apr 23 16:56:02 IRDT 2018
بولتن نیوز رتبه120 ایران در گزارش کسب و کار بانک جهانی Thu Jun 01 08:50:01 IRDT 2017
مشرق نیوز واکنش برنده جایزه صلح به جنایت‌ تازه سعودی‌ها Fri Aug 03 17:49:28 IRDT 2018
آریا ازدواج درمانگاه نیست Tue Jul 03 01:51:38 IRDT 2018
خرداد نیوز اختلال ارتباط تلفنی در چهار مرکز مخابراتی تهران از سه شنبه Mon Aug 07 17:02:21 IRDT 2017