خبرگزاری تسنیم - Wed Feb 01 11:06:00 IRST 2017 نمایش خبر

کسانی از حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد!

امیدوارم در این باقی‌مانده عمر دچار لغزش نشویم که راه بسیار باریک و خطیر است و کسانی از جاده حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد! خوشبختانه پایه‌های انقلاب به‌قدری محکم است که انسان‌ها تحت تأثیر آن هستند و نه اینکه انقلاب تحت تأثیر انسان‌ها باشد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، شاید برجسته‌ترین ویژگی آیت‌الله محمد یزدی در سنین اکنون وی، احساس سربازی انقلاب است، احساسی که او را در نظر و عمل به شور و تحرکی نمایان درمی‌آورد. او با همین نشاط و جوان دلی، با ما به گفت‌وگو نشست. امید آنکه مقبول افتد.


   
برحسب اسناد، پیشینه مبارزاتی جنابعالی به دوران پیش از آغاز نهضت اسلامی بازمی‌گردد. با این حال فعالیت تشکیلاتی شما با جامعه مدرسین حوزه قم آغاز می‌شود. این تشکل از چه مقطعی و چرا تشکیل شد؟


 بسم‌الله‌الرحمن‌‌الرحیم و به نستعین. پس از موضع‌گیری قاطع حضرت امام علیه لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و آغاز نهضت، جامعه مدرسین نخستین گروهی بود که پشت سر ایشان قرار گرفت و تا آخر هم ایشان و انقلاب را همراهی کرد. بنابراین آغاز فعالیت جامعه و فلسفه آن مشخص است.آیا اشتغالات مبارزاتی به هدف اولیه تشکیل این نهاد- که همان تغییر و تحول در نظام درسی حوزه بود- خدشه‌ای وارد نمی‌کرد؟


 هدف جامعه مدرسین همچنان اصلاح وضعیت حوزه بود، اما طبیعتاً کل کار، تحت‌الشعاع اقدامات انقلابی قرار گرفت. قرار گرفتن پشت سر حضرت امام سبب شد جامعه مدرسین کارش را با نظم و انسجام بیشتری انجام دهد و برای اداره آن، اساسنامه و مقرراتی تدوین شود.نحوه فعالیت جامعه مدرسین چگونه بود و در برهه‌های حساسی مثل دستگیری و زندانی شدن اعضای شاخص، چگونه عمل کرد؟


 در ابتدا این توضیح را بدهم که وقتی می‌گوییم تشکل، منظور این نیست که جامعه تشکلی با امکانات و پشتوانه‌های مالی عجیب و غریب، به سبک و سیاق تشکل‌های امروزی بود. واقعیت این است که ما در ابتدای امر، اصلاً مکان و بودجه خاصی نداشتیم و فقط دغدغه‌های مشترک بود که ما را گرد هم آورده و آن هم تغییر و تحول در نظام حوزه و بعد هم پیگیری نهضت اسلامی و همراهی با حضرت امام بود.


 به هر حال پس از تصویب اساسنامه، جلسات جامعه مدرسین به شکل هفتگی شروع شد. بنده از همان ابتدا به کارهای تشکیلاتی علاقه‌مند و معتقد بودم. جلسات منظم و مفیدی بودند و بر اساس مسائل جدیدی که پیش می‌آمدند، جامعه مدرسین احساس وظیفه بیشتری می‌کرد و به روشنگری برای طلاب و ارتباط با مراجع و کمک گرفتن از آنها، سرعت بیشتری بخشید. اولین مرحله حساسی که پیش آمد، بازداشت و سپس زندان و حصر حضرت امام بود. جامعه مدرسین احساس کرد جان ایشان در معرض خطر قرار گرفته است و باید به هر شکل ممکن از این خطر پیشگیری کرد. راهی که به نظر همه رسید این بود که همه مراجع را متقاعد سازد که جمع شوند و مرجعیت ایشان را تأیید کنند، چون طبق قانون اساسی، مراجع مصونیت داشتند و حکومت نمی‌توانست در صورت تأیید مرجعیت، به ایشان صدمه‌ای بزند. اعضای جامعه مدرسین متن تأییدیه مرجعیت حضرت امام را نوشتند و امضا کردند. از روی این امضاها می‌توان به درستی دریافت که چه کسانی در چه برهه‌هایی، در مبارزات مشارکت داشتند. جامعه مدرسین با این کار، وارد مرحله جدیدی از مبارزات شد و تلاش خود را برای مراقبت از حضرت امام و به دست آوردن اخبار و اطلاعات از شرایط ایشان در آن دوره، تشدید کرد.از بازگشت حضرت امام به قم برایمان بگویید.


 هنگامی که حضرت امام از زندان و حصر بازگشتند، در قم استقبال بی‌نظیری از ایشان شد. بعد هم به منزل خود تشریف بردند و در آنجا مردم از اقصی نقاط ایران، به دیدار ایشان می‌آمدند و بحث‌های انقلابی هم مطرح می‌شد. یکی از وقایع عبرت‌آموز در آن ایام، این است که وقتی امام به قم بازگشتند، از ایشان خواهش شد در مسجد اعظم درس بدهند، اما تولیت وقت مسجد، به قول خودش برای حفاظت از مسجد از این امر جلوگیری کرد، به‌خصوص که قضیه مدرسه فیضیه هم پیش آمده بود و عده‌ای ترسیده بودند. لذا امام جلسه درس خود را در صحن کوچک ایوان طلا تشکیل دادند. البته گویا بعداً تولیت مسجد اعظم آمده و اصرار کرده بود امام در همان مسجد درس بدهند که ایشان نهایتاً قبول کردند.پس از تبعید حضرت امام به ترکیه و سپس عراق، جامعه مدرسین چه اقداماتی کرد؟


 تصور رژیم شاه این بود که با تبعید امام به عراق، از آنجا که در حوزه علمیه نجف علما و مراجع بزرگی حضور داشتند، شخصیت امام تحت‌الشعاع آن فضا قرار می‌گیرد و حداقل اتفاقی که می‌افتد گوشه‌نشینی و سکوت ایشان است، اما هنوز مدت زیادی نگذشته بود که بین امام و فضلای حوزه نجف و نیز علما و فضلایی که از حوزه قم به آنجا می‌رفتند، روابط خوبی شکل گرفت. در آن مقطع تنها جمعیتی که توانست همزمان روی بیوت مراجع، بازار و نیز قشر فرهنگی تأثیر بگذارد، همین جامعه مدرسین بود. اعضای جامعه مدرسین مکرراً نزد مراجع می‌رفتند و درباره آرای حضرت امام و کارهایی که باید برای پیشبرد نهضت انجام می‌شدند، با آنها صحبت و همراهی آنان را جلب می‌کردند. در آن ایام کسانی که به نجف می‌رفتند، دستورالعمل‌ها و اطلاعیه‌هایی از حضرت امام می‌گرفتند و درباره شهریه ایشان و برخوردهایی که ساواک با مسئولان شهریه می‌کردند، مسائل را با امام مطرح می‌کردند و ایشان دستورات جدید می‌دادند.به ارتباط جامعه مدرسین و مراجع اشاره کردید. در این‌باره چه خاطرات شخصی‌ای دارید؟


 بنده در صحبت کردن از همه جری‌تر بودم و کمتر ملاحظه بعضی چیزها را می‌کردم. یک بار همراه با چند تن از مراجع کنونی، نزد آقای شریعتمداری رفتیم. ایشان گفت: «من دارم همان کارهایی را که آقای خمینی در نجف انجام می‌دهند در اینجا انجام می‌دهم، با این تفاوت که ایشان در خارج از کشور و آزادند و من در اینجا گرفتار هزاران محدودیت هستم!» من گفتم: «آقای خمینی دائماً دارند همه تقصیرها را به گردن شاه می‌اندازند، اما شما از گفتن حرف «ش» هم ابا دارید. این دو رویکرد یکی است؟» ایشان گفت: «من دارم اصرار می‌کنم قانون اساسی اجرا شود، شیوه کار ما متفاوت است، شما چه می‌دانید قانون اساسی چیست؟» ایشان شاید تصور می‌کرد بنده با این توهین سکوت خواهم کرد، ولی دست برنداشتم و گفتم: «بله، بنده یک روضه‌خوان و شما مرجع هستید، بفرمایید قانون اساسی که حتی حق انحلال مجلس را هم به شاه داده، برای مبارزه با تخلفات او از راه قانون اساسی، چه راهی باقی گذاشته است؟» بحث بالا گرفت و آقای مکارم و آقای سبحانی تلاش کردند مرا ساکت کنند! پس از این ماجرا همراه با مرحوم آقای آذری‌قمی و چند تن از علما، خدمت مرحوم آیت‌الله گلپایگانی رفتیم و در‌باره حضرت امام، انقلاب و مسائلی که پیش آمده بود، صحبت کردیم. ایشان گفتند:«حساب آقای خمینی از آقای شریعتمداری جداست، چطور توقع دارید اینها مثل هم عمل کنند؟» کاملاً معلوم بود آیت‌الله گلپایگانی هم امیدی به همراهی آقای شریعتمداری با انقلاب نداشتند. ما در باره بعضی از برنامه‌هایمان با ایشان صحبت کردیم و ایشان گفتند: «با این برنامه‌ها مشکلی ندارم، ولی انفرادی نمی‌شود کاری کرد، بروید و بررسی کنید که چه باید کرد که فایده داشته باشد.»


 خاطره دیگر را از دوره حکومت نظامی قم و تظاهرات گسترده در این شهر عرض می‌کنم. در آن ایام به من خبر دادند مراجع و علمای تراز اول، شما را احضار کرده‌اند. گفتم: در این شرایط، وسیله ندارم خدمت آقایان بروم. گفتند: برایتان وسیله می‌فرستند!من در آن دوره، در همان خانه‌ای زندگی می‌کردم که حضرت امام پس از پیروزی انقلاب در آن اقامت کردند. در هر حال ماشین آمد و مرا به خانه مرحوم آقای آشتیانی - که رئیس کتابخانه مسجد اعظم بود و به دلیل اینکه زیاد به کتابخانه می‌رفتم، مرا می‌شناخت- بردند. ایشان شخص بسیار معتدلی بودند. عضو جامعه مدرسین نبود، ولی با انقلاب موافق بود. وقتی بنده به منزل ایشان رفتم و دیدم تقریبا همه مراجع از جمله آیت‌الله مرعشی‌نجفی، آیت‌الله شریعتمداری، آیت‌الله حائری، آیت‌الله آملی و تمام اساتید بزرگ حوزه قم حضور دارند. بحث آنها بر سر این بود که به امام تلگراف بزنند یا کسی را نزد ایشان بفرستند که یادآوری کند: اوضاع خطرناک است و دارند مردم را می‌کشند! جو پر از رعب و وحشتی بر مجلس حکمفرما بود. مدتی نشستم و دیدم انگار کسی حواسش نیست. خودشان پی من فرستاده‌اند، به همین دلیل با صدای بلند گفتم: «فرمایشی بود که مرا احضار کردید؟» بعد متوجه شدم که ظاهراً طلاب در بیوت مراجع به نشانه اعتراض تحصن کرده بودند. طلبه‌ای گفت: «آقایان شما را خواسته‌اند که بگویند به منزل آیت‌الله گلپایگانی و آقای شریعتمداری بروید و طلاب را توجیه کنید شرایط خطرناک و بهتر است دست از اعتصاب و اعتراض بردارند!» بلافاصله و همانجا جلوی روی آقای شریعتمداری گفتم: «به منزل آقای گلپایگانی می‌روم، ولی منزل آقای شریعتمداری، اصلاً و ابداً نمی‌روم!» علت را پرسیدند و جواب دادم: «آقای شریعتمداری حتی در مورد حجاب هم که از ضروریات دین است، به خانواده شاه تذکر نمی‌دهند، در حالی که امام همه تقصیرها و گرفتاری‌های مملکت را متوجه شاه می‌دانند و در تبعیدگاه هم علی الدوام فریاد می‌زنند!»مرحوم آقای حاج‌آقا مرتضی حائری - که استاد کفایه‌ام بودند- گفتند: «حالا وقت این حرف‌ها نیست!» گفتم: «اتفاقاً وقت زدن این حرف‌ها همین حالاست!»


 به هر حال با هزار سختی و گرفتاری و در حالی که گاز اشک‌آور در همه جا پخش شده بود، خود را به خانه آیت‌الله گلپایگانی رساندم و دیدم همه حیاط و اتاق‌ها پر از طلاب معترض است! من هم فرصت را غنیمت شمردم و علیه رژیم حرف زدم و گفتم: «اینها خیال می‌کنند ما متوجه چیزی نیستیم و یک مشت دروغ در روزنامه‌هایشان می‌نویسند که به خیال خودشان سر ما را کلاه بگذارند و...» خلاصه هر چه دلم خواست علیه رژیم شاه گفتم. مطمئن بودم بیرون که بیایم، سر و کارم با ساواک خواهد بود و همین‌طور هم شد. در آنجا سرهنگ ترابی ـ که فرد بسیار خشن و بداخلاقی بود و برخوردهای زشتی داشت ـ گفت: «آقایان علما تو را فرستادند که بروی و اوضاع را آرام کنی، تو که رفتی و همه را تحریک کردی!» تا جایی که توانست به من توهین کرد و بعد هم دستور داد مرا ببرند و مدتی نگه دارند.جامعه مدرسین در قبال افکار دکتر شریعتی دو رویکرد متفاوت داشت. گروهی که فرد شاخص آنها آیت‌الله مصباح یزدی بود، معتقد به برخورد صریح بودند، اما عده‌ای هم قائل به مدارا بودند. در این چه تحلیلی دارید؟


 قاعدتاً اطلاع دارید که دکتر شریعتی با دعوت و همراهی مرحوم شهید مطهری، به حسینیه ارشاد دعوت شد و تقریباً با هم، دفاع از اندیشه‌ اسلامی را آغاز کردند و شخصیت‌های بزرگی هم به آنجا دعوت می‌شدند. اوایل اینطور به نظر می‌رسید که هر دو در یک خط حرکت می‌کنند، ولی به‌تدریج لحن شهید مطهری اعتراض‌آمیز و فاصله بین آنها آشکار شد. در پی اعتراضات شهید مطهری، جامعه مدرسین تصمیم گرفت آثار دکتر شریعتی را نقد و بررسی کند و به‌خصوص کتاب «تشیع صفوی و تشیع علوی» منشأ بحث و دو‌دستگی زیادی شد. خود بنده از تشتت و تضعیف جامعه مدرسین بسیار نگران بودم. نهایتاً در جلسه‌ای که در منزل آقای نوری همدانی تشکیل دادیم و سعی کردیم همه اعضا حاضر شوند، گفتیم: این دوگانگی فایده ندارد. یا همه با هم تصمیم بگیرید و مثلاً بگویید دکتر شریعتی کافر است، یا بپذیرید که مسلمان است! بحث بالا گرفت و آقایی گفت: دکتر شریعتی به خاطر این جمله‌ای که گفته کافر است و دیگری پاسخ داد: ملاصدرا هم در اسفار همین را گفته است، پس او هم کافر است؟ من گفتم: «‌به جنبه طلبگی قضیه کاری ندارم، نگرانی من از دودستگی در جامعه مدرسین است، تصمیم خود را بگیرید، یا حکم به کفر دکتر شریعتی بدهید یا مسلمانش بدانید». البته می‌دانستم به این سادگی‌ها نمی‌شود حکم کافر بودن برای کسی صادر کرد. نهایتاً کسانی هم که اصرار داشتند ایشان را کافر بدانند، قانع شدند که به این آسانی نمی‌شود گفت کسی کافر است. در آن دوره، در جاهای دیگری مثل منزل آقای اسلامی از مبارزان قم، جلساتی تشکیل و مواضع تندی علیه دکتر شریعتی اتخاذ شد، ولی خوشبختانه قضیه در جامعه مدرسین خاتمه یافت و دیگر در این باره بحثی پیش نیامد، اما در سطح جامعه، همچنان این دوگانگی وجود داشت.موضع امام در این باره بسیار قابل تأمل است...


 بله، اما در این مورد مطلقاً سکوت کردند. نه نفی می‌کردند و نه اثبات! بنده سکوت امام را نفی تلقی می‌کردم و به این نتیجه رسیده بودم امام قصد همراهی ندارند، ولی برخی حتی این سکوت را، حمایت معنا می‌کردند!رویکرد جامعه مدرسین در قبال ماجرای کتاب «شهید جاوید» هم از زبان شما- که در متن قضایا بودید شنیدنی است.


 بله، متأسفانه چاپ این کتاب، دستاویز بسیار کارآیی به دست ساواک داد و آتش اختلاف را بین علما، منبری‌ها و طلبه‌ها شعله‌ور کرد. منبری‌های قم با حمایت بیت آیت‌الله گلپایگانی، رسماً علیه «شهید جاوید» وارد میدان شدند. از آن سو آقای منتظری و آقای مشکینی بر این کتاب تقریظ نوشته بودند و این خود عده‌ای را به موضع نفی و اثبات می‌کشاند...شما خودتان با مرحوم صالحی نجف‌آبادی نویسنده این کتاب، گفت‌وگوی انتقادی داشتید؟


 بله، منزل ایشان در خیابان آبشار و منزل ما حوالی راه‌آهن بود و گاهی روی پل، به هم برمی‌خوردیم! یک بار قبل از نوشتن این کتاب، ایشان را دیدم و گفتم: «‌آقای طباطبایی بحث مفصلی در‌باره علم امام دارند، به منزل ما بیایید تا در این باره کمی با هم صحبت کنیم، متأسفانه دائماً به دنبال مباحث نقلی هستید و به مباحث عقلی علاقه ندارید و این برخورد بالاخره گرفتارتان می‌کند». همینطور هم شد و ایشان به‌خصوص در این کتاب، دچار اشتباهات بزرگی شد. دشمن هم نهایت استفاده را از این موضوع کرد و وضعیت بدی پیش آمد. نامه‌ای خدمت حضرت امام فرستادم. امام در پاسخ نوشتند:«در شرایطی که اصل اسلام در خطر است، آقایان بر سر یک موضوع فرعی دچار اختلاف، بحث و دعوا شده‌اند. بر شماست که هر چه زودتر این غائله را ختم کنید!»


 وقتی نامه حضرت امام به دستم رسید، احساس کردم وظیفه‌ دارم به هر نحو ممکن جلوی این اختلافات را بگیرم، لذا مرحوم حاج‌آقا مهدی گلپایگانی را صدا زدم و نامه حضرت امام را به ایشان نشان دادم و گفتم: «کاری به این بحث‌های طلبگی درباره شهید جاوید ندارم، اما این وضعیت خطرناک است، شما بیا و همکاری کن که این مشکل را حل کنیم» ایشان گفت: «منبری‌های قم و آقای آل‌طه که به این سادگی قبول نمی‌کنند، با این همه شما هر چه بگویید انجام می‌دهم». نهایتاً قرار شد از اهل منبر دعوت کنیم به منزل آیت‌الله گلپایگانی بیایند و در آنجا خطر موضوع را گوشزد کنیم. از بزرگانی چون حاج آقایان آقا مرتضی حائری، حاج شیخ عبدالجواد اصفهانی و چند تن از علمای بزرگ حوزه هم- که حرفشان مؤثر بود- دعوت به عمل آمد. وقتی به منزل آیت‌الله گلپایگانی رفتم و جماعت منبری‌ها را دیدم تعجب کردم. باور نداشتم آن همه منبری در قم داشته باشیم! اول جلسه چند نفری بلند شدند و شعارهای تندی علیه کتاب و نویسنده آن و تقریظ‌نویسان دادند. وقتی حرف‌هایشان تمام شد، خطاب به آیت‌الله گلپایگانی گفتم: چند جمله‌ای عرض می‌کنم و بعد هر دستوری که شما بفرمایید، اجرا خواهد شد. بعد توضیح دادم:«شرایطی که پیش آمده است، فقط به نفع دشمنان اسلام است.


 حال اگر نویسنده و آقایان تقریظ‌نویس را حاضر کنیم که اصلاحیه بنویسند مشکل حل می‌شود؟»بعد از آن آیت‌الله گلپایگانی کمی آقایان منبری و بنده را نصیحت کردند. دو شب بعد، باز با کمک آقا مهدی، جلسه‌ای را تشکیل دادیم و آقای صالحی را به زور به جلسه آوردیم و خطرناک بودن شرایط را برایش توضیح دادیم و گفتیم: «دو کلمه بنویسید تا فعلاً این آتش خاموش شود، تا بعد ببینیم چه باید بکنیم.» یادم هست سه، چهار بار متنی را نوشت و بردند منزل آیت‌الله گلپایگانی و خواندند، ولی آقایان منبری زیر بار نرفتند و گفتند: کافی نیست! بالاخره دیروقت شد و آقا مهدی گفت:‌«‌آقا خوابیده است، بهتر است بماند برای فردا صبح». گفتم: فردا که بشود دیگر نمی‌شود اینها را جمع کرد... نهایتاً آقایان منبری را قانع کردیم که دیگر این بحث را مطرح نکنند. این هم توفیقات الهی بود که با دستور حضرت امام و کمک مرحوم آقا مهدی گلپایگانی، توانستیم این غائله را ختم کنیم.قدری هم به وقایع پس از پیروزی انقلاب بپردازیم. جنابعالی و عده‌ای از همفکرانتان در جامعه مدرسین، در دهه اول انقلاب درباره دولت وقت مواضعی داشتید که برخی آن را در تقابل با مواضع امام تفسیر می‌کردند. اکنون پس از سال‌ها، در این باره چگونه فکر می‌کنید؟


 به هیچ‌وجه این‌طور نیست. جامعه مدرسین با سیاست‌های اقتصادی دولت آقای موسوی مخالف بود و همچنان معتقد است آن سیاست اقتصادی غلط و به ضرر کشور بود. نکته مهم این است که در آن دوره آقای موسوی به حرف امام هم توجه نمی‌کرد! امام همواره از واگذار کردن امور اقتصادی مردم به خود آنها سخن می‌گفتند، ولی او بر اساس سیاست‌های غلط، اقتصاد را هر روز دولتی‌تر می‌کرد و می‌گفت: دخالت مردم در اقتصاد، یعنی همین کاری که الان ما داریم می‌کنیم! جامعه مدرسین با مکاتبات مختلف و ملاقات و صحبت با امام، این سیاست‌ها را نقد می‌کردند.


 سرانجام امام فرمودند: چند تن از اعضای جامعه مدرسین بروند و در جلسات هیئت دولت شرکت کنند. مرحوم آقای روحانی، آقای آسید جعفر کریمی و آقای ابطحی کاشانی چند جلسه‌ای رفتند، ولی بعد آمدند و گفتند: «اینها کار خودشان را می‌کنند و به حرف کسی هم گوش نمی‌دهند، ما هم خودمان را سبک نمی‌کنیم و نمی‌رویم!». این اظهارنظرها و نقدها به معنی مقابله با حضرت امام نبود، بلکه قصدمان نشان دادن واقعیتِ وضعیت موجود بود. ما نظرمان را می‌گفتیم، اما نهایتاً این امام بودند که می‌گفتند چه باید بکنیم. نامه‌ها و مکاتبات ما کاملاً از سر خیرخواهی و برای اصلاح امور بود. البته در آن دوره، فضای بسیار سنگینی وجود داشت و حتی در انتخابات مجلس سوم، مرحوم آقای مهدوی کنی و ما به اسلام امریکایی منتسب شدیم! البته حضرت امام با حمایت تام و تمامی که از ایشان کردند و نیز با توثیق صریحی که از جامعه مدرسین به عمل آوردند، به این حرف‌ها پایان دادند.از چگونگی انتصاب خود به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان، پس از انتخابات دوره سوم مجلس بفرمایید.


 رابطه بنده و حضرت امام غیر از استاد و شاگردی، رابطه خاصی بود. بارها پیش آمد که بنده می‌خواستم از حوزه منقطع شوم و حضرت امام مانع شدند. بنده همواره در تمام امور، بر اساس مبانی حضرت امام تصمیم می‌گرفتم و در مواردی هم مستقیم با ایشان تبادل‌نظر می‌کردم، از جمله در دوره‌ای که در کمیسیون قضایی مجلس مسئول بودم، هر وقت نمی‌توانستم از مبنا برداشت روشنی داشته باشم، وقت می‌گرفتم و خدمت امام می‌رفتم و سؤال می‌کردم. بنده علاقه خاصی به امور قضایی داشتم و در مجلس هم که بودم، هیچ‌وقت در کمیسیونی غیر از کمیسیون قضایی شرکت نکردم. به هرحال انتصاب در شورای نگهبان هم، ادامه همان الطاف دیرینه حضرت امام بود.در دوره‌ای، عده‌ای سعی می‌کردند اینگونه القا کنند که امام در برخی از موارد، تحت تأثیر مرحوم سید احمد آقا تصمیم می‌گیرند. در این‌باره چه تحلیلی دارید؟


 این سؤال شما را با ذکر خاطره‌ای پاسخ می‌دهم. یک بار به ملاقات امام رفتم و وقتی کارم تمام شد، داشتم کفش‌هایم را می‌پوشیدم که بروم، حاج احمد آقا آمدند و گفتند: برگردید، امام با شما کار دارند! برگشتم و دیدم امام می‌خواهند به اندرونی بروند. مجدداً سلام کردم و گفتم: «امری دارید؟» امام فرمودند: «به آقایان هیئت رئیسه مجلس بگویید احمد بدون اجازه من نه می‌تواند کاری را انجام بدهد و نه این کار را می‌کند!» و تشریف بردند. معلوم می‌شد بعضی حرف‌ها به گوش امام رسیده است. عرض کردم: «به روی چشم! پیغام شما را می‌رسانم» و در جلسه بعد هیئت رئیسه پیام امام را رساندم و برخی ذهنیت‌های اینچنینی هم برطرف شد.شما همواره علاقه داشتید که از کارهای اجرایی کنار بروید و به حوزه و درس و بحث برگردید. چه شد که تا مدت‌ها موفق به این کار نشدید؟


 اتفاقاً در دور سوم مجلس که رأی نیاوردم، حقیقتاً خیلی خوشحال بودم که می‌توانم از کارهای اجرایی کنار بروم و به حوزه برگردم. یادم هست در جلسه‌ای گفتم: «کی می‌شود برگردم به حوزه و تدریس را شروع کنم!» فرزندانم همیشه مبادی آداب هستند و فوق‌العاده ادب را رعایت می‌کنند و وقتی حرف می‌زنم، جواب نمی‌دهند، اما آن روز پسرم حمید آقا گفت: «هر وقت امام برگشتند و تدریس را شروع کردند، شما هم این کار را بکنید!» واقعاً احساس شرمندگی کردم که فرزندم چنین تحلیلی دارد و من از برگشتن به قم حرف می‌زنم!در دوره‌ای که مقام معظم رهبری امام جمعه تهران بودند، یک بار شما بدون اطلاع قبلی نماز را اقامه کردید. قضیه از چه قرار بود؟


 خاطرم هست آقای دری‌نجف‌آبادی گاهی به شوخی به من می‌گفتند: من مانده بودم سخنران قبل از خطبه‌ها چرا دارد اینقدر طولانی صحبت می‌کند؟! ایشان تصور کرده بودند من سخنران قبل از خطبه‌ها هستم! این هم لطفی بود که حضرت امام به بنده داشتند. آن روز قرار بود حضرت آقا و مرحوم آقای هاشمی با حضرت امام جلسه‌ای داشته باشند. خدمت امام بودم و داشتم برمی‌گشتم که آقای صانعی کسی را فرستادند که امروز آقایان اینجا هستند و آقای یزدی بروند نماز جمعه را اقامه کنند! گفتم: «به امام اطلاع بدهید مسافر هستم و دارم برمی‌گردم!» چون مسافر نمی‌تواند نماز جمعه را بخواند. رفت و برگشت و گفت: «امام می‌فرمایند قصد کنید و بخوانید!» برای بنده بسیار جای خوشوقتی بود که امام تا این حد به من اعتماد داشتند و احساس می‌کردند بدون آمادگی قبلی می‌توانم از پس چنین مسئولیت بزرگی بربیایم.و سخن آخر؟


 خدا را شکر می‌کنم با اینکه از نظر جسمی شرایط خوبی ندارم، اما از نظر روحی در نشاط هستم. گاهی فرزندانم می‌گویند: حاج‌آقا با روحش زندگی می‌کند! خداوند مرحمت فرموده است و همیشه این احساس نشاط را داشته‌ام. معتقدم یا نباید کار و مسئولیتی را به عهده گرفت یا باید آن را به نحو احسن انجام داد. خدا را شکر می‌کنم در حد توان خود، در کاری کوتاهی نکرده‌ام. به مظاهر دنیا هم علاقه‌ای ندارم. آرزویم این بود که تا زنده هستم، ترجمه قرآن خود را تمام کنم که به لطف خدا انجام شد.


 امیدوارم در این باقی‌مانده عمر دچار لغزش نشویم که راه بسیار باریک و خطیر است و کسانی از جاده حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد! خوشبختانه پایه‌های انقلاب به‌قدری محکم است که انسان‌ها تحت تأثیر آن هستند و نه اینکه انقلاب تحت تأثیر انسان‌ها باشد. از خدا عاقبت بخیری و خدمت به مردم و انقلاب را مسئلت می‌کنم. والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته.با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.


 منبع: جوان


 انتهای پیام/


  
خبرگزاری تسنیم تیم منتخب تمامی ادوار از دید کانتونا در غیاب رونالدو و مسی Wed Aug 15 09:09:33 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم پرداخت سپرده تا 1 میلیارد تومان موسسات غیرمجاز از فردا/ فقط 1400 نفر بلاتکلیفند Sun Jun 10 09:49:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم برانکو ایوانکوویچ: اصلاً بازی آسانی نداریم Mon Feb 25 12:16:38 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم شمخانی: ائتلاف‌های کاغذی عملکرد قابل دفاعی برای مهار تهدید‌های بین‌المللی نداشته‌اند Wed Feb 01 16:00:57 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم تمامی دام‌هایی که در کشتارگاه‌های سطح استان ذبح می‌شوند هویت‌دار هستند Mon Mar 06 16:35:29 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم عاقبت نامعلوم پول‌های آزاد شده در پسابرجام/ 100 میلیارد دلار پول مردم کجاست؟ Fri Mar 03 10:33:28 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم صالحی: بزودی از طرح جدید در فردو بهره برداری می‌شود/ نامه چند کشور اروپایی برای خرید آب سنگین Sat Aug 26 14:06:47 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پیروانی: یک پنجم هزینه تراکتورسازی را صرف فجرسپاسی شیراز کنند/ کلاه شرعی سر خود نگذاریم Fri Aug 05 09:30:05 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم «محمدرضا بایرامی» دبیر علمی جایزه جلال شد Mon Aug 06 10:43:03 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم فتوتیتر/قالیباف:تمام ظرفیت و حمایت خود را براى موفقیتِ برادر ارجمند حجت‌الاسلام رئیسى و به بار نشستن دولت کار و کرامت، قرار می دهم Mon May 15 15:34:40 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم غربی‌ها در کدام حوزه‌ها نمی‌توانند ایران را تحریم کنند Sat Feb 16 11:36:04 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم شهرستان کوهدشت در عملیات مرصاد 7 شهید تقدیم انقلاب کرد Sat Jul 28 09:49:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تهران| موقوفات اجتماعی مورد توجه واقفان در اسلامشهر قرار گیرد Sat Nov 24 11:46:58 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اصفهان| بهترین راه مقابله با توطئه دشمنان معرفی فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان است Mon Jul 16 16:47:02 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نقش انقلاب اسلامی در هدایت و عزت منطقه برای مردم تبیین شود Wed Jan 25 09:32:16 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم حیوان‌آزاری مدرن در مشهد+ تصاویر Thu Aug 04 15:06:57 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم اهدای پیراهن شهید مدافع حرم «سید علی ابوطعام» به نوجوان ایرانی Sun Jan 29 20:10:23 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پادشاهانی که نسل‌شان منقرض نمی‌شود! Sat Sep 23 09:38:46 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم از اندونزی| اشک و حسرت برای بانوی رکابزن ایران/ قمری: پاره شدن زنجیر تقصیر کسی نبود Tue Aug 21 09:42:34 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم هشدار شرکت فولکس واگن درباره عواقب تشدید مناقشات تجاری با آمریکا Mon Mar 04 15:02:00 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم قوانین دیدار ستاره‌ها تغییر می‌کند Sun Mar 05 11:02:01 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم نقد عجیب عباس عبدی به جمله‌ای که ولایتی آن را نگفته است! Tue Jun 05 15:18:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم جشنواره انبه میناب فرصتی برای توسعه Thu Jun 29 14:49:46 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم محبی: باعث افتخار است که کمیل قاسمی نایب‌قهرمان المپیک را شکست دادم/ هر کجا که صلاح بدانند من روی تشک می‌روم Sat Jul 08 12:22:37 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اصفهان| میداوودی: داور روی بازی ما تأثیر گذاشت Sun Mar 31 21:36:48 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم هنرمندان از امروز در کرمان می‌نوازند / برنامه‌ی نخستین روز جشنواره موسیقی نواحی Tue Jun 27 12:25:46 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تلاش مجلس برای جلوگیری از فرار مالیاتی حدود 7 هزار میلیاردی جامعه پزشکی Sun Jan 20 09:11:17 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم ‌دستگیری سوداگران مرگ قبل از انتقال محموله تریاک‌ Mon Aug 01 18:24:03 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم کشتی قهرمانی نوجوانان جهان| پیروزی 4 نماینده فرنگی‌کار ایران در 5 وزن اول Fri Jul 06 17:36:26 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم رونمایی تندیس شیرسنگی بَردشیر Sun Apr 23 13:45:57 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم چمپیونشیپ| صعود کاردیف‌سیتی به لیگ برتر/ سقوط بارنزلی، برتون و ساندرلند به دسته دوم Sun May 06 18:05:26 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ترامپ نامزد تمشک طلایی 2019 شد Tue Jan 22 12:22:00 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم حزب لیبرال دموکرات آلمان عضویت ترکیه در ناتو را زیر سوال برد Sat May 27 21:39:20 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم یاسوج|آتش‌سوزی جنگل‌های کوه خائیز کهگیلویه بعد از 9 ساعت مهار شد+تصاویر Sat Jun 02 18:25:08 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم فرشی از میخ برای استقبال از بی‌خانمان‌ها+فیلم و عکس Mon Jan 30 11:12:18 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم قیمت نفت به 53 دلار رسید Fri Apr 21 12:33:27 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم مخالفان خواستار تحریم انتخابات مجلس موسسان ونزوئلا شدند Tue Jul 25 14:45:49 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم توضیح رئیس پلیس تهران درباره پخش «مسابقات جام جهانی» در سینماها Mon May 07 09:40:50 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم باخ: با روسیه عادلانه برخورد کردیم/ تسهیلات بیشتری را برای زنان مسلمان فراهم می‌کنیم Thu Aug 04 23:24:13 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم تبریز| مصدومان ذوب‌آهن به دیدار مقابل تراکتورسازی می‌رسند Thu Apr 25 10:06:55 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم فروزینونه پس از 3 سال به سری A برگشت Sun Jun 17 01:53:47 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم مشهد|صادرات فیروزه خام صرفاً با مجوز موردی امکانپذیر است Tue Apr 24 14:53:39 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ابتکارعمل 10 ماده‌ای اخوان‌المسلمین برای خروج مصر از تونل تاریک Tue Aug 14 13:10:38 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نخستین مرکز خادمیاران رضوی در حوزه خبر� در استان خوزستان راه‌اندازی شد Sun Jul 30 12:46:46 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان البرز برگزار شد+ تصاویر Wed May 24 11:09:39 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم واحدهای صنعتی در تملک بانک‌ها تا پایان امسال تعیین تکلیف می‌شوند Sun Oct 28 18:07:17 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم گلستان به عنوان نخستین استان اسامی 17 مفسد اقتصادی را به مردم معرفی کرد Mon Oct 22 14:34:45 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تخصیص 25 میلیون مترمکعب آب از سدتنگ سرخ برای مصرف آب شرب یاسوج Wed May 03 18:19:50 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم قدردانی سردار دهقان از رهبر معظم انقلاب Tue Aug 22 09:32:32 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نخست‌وزیر عراق ائتلاف جدید انتخاباتی تشکیل داد؛ ائتلاف «النصر» و «الفتح» Sun Jan 14 08:36:43 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم خداداد: خواهش می‌کنم وزارت‌نشین‌ها دست از رفیق بازی بردارند/ کسی از شکست تیم ملی خوشحال نیست Mon Jul 03 00:01:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم چهار پهنه اکتشاف معادن در استان کردستان بلوکه شد Tue Oct 30 10:23:42 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم «پاساژ نور» برای استقرار کسبه پلاسکو در نظر گرفته شده است Mon Jan 30 14:03:14 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پاریس مایل نیست که رقه بعد از آزادسازی، تحویل ارتش سوریه شود Thu Mar 23 13:43:09 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سرپرست استانداری تهران: ساماندهی معتادان متجاهر در استان تهران مستلزم همکاری سایر استان‌ها است Sat Nov 24 12:45:31 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فوتبال جهان|سانتیاگو سولاری: به درخشش بیل خوشبین هستم/ سرود رئال مادرید به من احساس خاصی می‌بخشد Fri Nov 02 23:05:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم دومین سه امتیاز برای پرسپولیس؛ برانکو طلسم یحیی را شکست Thu Aug 03 21:23:01 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تاج: مدال خدمت‌رسانی به زائران امام حسین (ع) از هر مدالی بهتر است Tue Nov 07 22:52:38 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم تجمعات حوادثی تهران برابر با جمعیت یک استان/پیچیدگی‌ امدادرسانی پایتخت Sat Jan 28 12:46:25 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پیش فروش لوازم خانگی در بازار انحصار ایجاد می‌کند Wed Oct 10 11:16:47 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم شهرکرد| اشد مجازات برای اختلاس‌گران اجرا شود Fri Aug 17 14:36:33 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم معدن سنگ مرمریت نی ریز Tue Oct 16 09:03:39 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اسماعیلی: خودم را برای مسابقات جهانی سنگ‌نوردی آماده می‌کنم/ در مسابقات قهرمانی آسیا کم نگذاشتم Mon Sep 25 00:06:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم کنگره تاریخ معماری و شهرسازی کرمان 16 و 17 بهمن ماه برگزار می‌شود Thu Feb 02 19:53:54 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اسامی اعضای شورای شهر زاهدان مشخص شد+ اسامی Sun May 21 15:04:14 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم میزبانی آستان حضرت عبدالعظیم (ع) از هیئات عزاداری در ایام مسلمیه Sat Aug 18 09:09:58 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم فضای فیزیکی ساختمان انتقال خون کهگیلویه‌ و بویراحمد نیازمند توسعه است Mon Aug 01 16:11:38 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم دیدار پارس جنوبی - نساجی رایگان شد/ احتمال غیبت دشتی مقابل استقلال Thu Sep 07 22:15:54 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ایلام| نشست بازخوانی عملیات "فتح خرمشهر" در دفتر تسنیم ایلام برگزار می‌شود Tue May 22 16:29:33 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم هشدار آمریکا به سوریه و متحدان دمشق درباره آزادسازی ادلب Tue Sep 11 23:15:15 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دومین رپورتوار «ماه تئاتر استانها» برگزار می‌شود Tue Aug 02 11:15:41 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم اردبیل| عقلانیت و معرفت پیامبر اکرم(ص) عامل گرایش مردم به اسلام بود Tue Nov 20 08:36:47 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم جوابیه آموزش‌وپرورش به خبری درباره نگرانی معیشتی معلمان Thu Aug 02 00:24:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم گزینه ترامپ برای وزارت دادگستری آمریکا معرفی شد Fri Dec 07 21:06:19 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم گزارش سازمان ملل: عربستان از گرسنگی در یمن به عنوان ابزار چانه‌زنی استفاده می‌کند Tue Jan 16 12:59:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم رونمایی از اتوبوس تیم ملی ایران در جام ملت‌ها + عکس Thu Jan 03 16:06:22 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم برف پاییزی میهمان مردم مازندران می‌شود Wed Oct 03 21:16:56 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم حضور سرلشکر باقری و سردار اشتری در جلسه هیئت دولت Wed Feb 15 11:20:18 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم فوتبال جهان| اعلام ترکیب تیم‌های لیورپول و منچستریونایتد/ پوگبا در جمع ذخیره‌ها Sun Dec 16 18:36:53 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آغاز رقابت‌ مقصودلو در مسابقات شطرنج «تاتا استیل» Sat Jan 12 10:31:51 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم ناظران آفریقایی: انتخابات نیجریه در فضای سالم برگزار شد Tue Feb 26 08:40:48 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم پیام کره شمالی به چینی‌ها درباره توافق هسته‌ای با ترامپ Mon Sep 10 11:41:02 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دیدار کیهانی و داورزنی در وزارت ورزش Tue Dec 25 15:26:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم صادرات کالا از طریق بنادر مختلف در هرمزگان صورت گیرد Mon Sep 11 18:50:21 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ورمان: می‌دانم که باید پشت‌سر قوچان‌نژاد باشم Sat Mar 18 14:44:18 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم آغاز خوش استقبال و حمایت مردم از نوشت‌افزار ایرانی Thu Sep 14 02:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم کیوسک‌های اطلاع رسانی گردشگری در شهر رشت نصب می‌شوند Thu Feb 23 17:13:19 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم عکس / کشیدن دندان در سال 1840 میلادی Sun Mar 05 20:49:13 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم سفر گروه‌های تئاتری به هفت استان ایران Mon Dec 31 13:18:48 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم حماس: جنایت‌های صورت گرفته علیه مسلمانان روهینگا نسل کشی است Fri Sep 08 11:16:04 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم فرآیندهای ماهیتی آسیاتک رو به رشد است Thu Feb 09 10:52:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم "طوفان" سیستانی‌ها را در خانه حبس کرد/ غلظت ذرات معلق هوا "5 برابر حدِ بحران"/ توزیع ماسک و سبدغذایی میان مردم+ تصاویر و فیلم Mon Aug 14 12:25:08 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پاسداشت شهیدان حججی و مشلب در حرم مطهر رضوی Tue Aug 15 15:32:59 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم شرکت بیمه پاسارگاد شفاف ترین شرکت فرابورسی شد Mon Jun 25 15:20:40 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم قاضی‌پور: متن تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال تغییر کرده است Tue Jun 12 11:12:34 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم حمله راکتی به ولایت هلمند همزمان با سفر «اشرف غنی» Sun Oct 28 09:55:12 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم خوزستان| تبیین جنایات آمریکا در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی + تصاویر Wed Jul 04 16:48:12 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سیاستگذاری توسعه آموزش عالی کشور بر اساس آینده پژوهی باشد Sat Dec 22 20:58:50 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آخوندی: نظام مهندسی ساختمان فقط کوپن توزیع می‌کند/ احداث ساختمان‌های بی هویت طی یک دهه اخیر Sat May 05 19:39:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم رتبه نخست معاملات مرداد بورس از آن گروه محصولات شیمیایی شد Wed Sep 05 11:55:40 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر بیانیه گام دوم انقلاب از مهم‌ترین اسناد انقلاب Tue Feb 19 13:00:51 IRST 2019
تهران پرس حضور اختیاری آزادکاران در اردو Wed Apr 25 17:21:00 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا درخشش کتابخوانان بندرترکمن در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی Mon Jul 31 16:10:58 IRDT 2017
خبرگزاری فارس قدرت موشکی ایران لرزه‌ بر اندام دشمن انداخت/ دشمن در فتنه 88 از احمق‌ها استفاده کرد Sun Feb 11 16:29:00 IRST 2018
خبرگزاری شبستان اربعین؛ همایش اقتدار و آرامش شیعه Sat Oct 13 11:20:00 IRST 2018
تی نیوز توصیه هایی برای کارکشته شدن مدیران استارت آپ ها Sun Jul 23 14:20:11 IRDT 2017
میزان دبیر ستاد حقوق بشر خواستار آزادی شهروند ایرانی محبوس در استرالیا شد Tue Oct 03 19:31:49 IRST 2017
وطن امروز توزیع 30 هزار دام در مراکز عرضه Tue Aug 21 00:00:00 IRDT 2018
ایلنا 100 درصد اتان کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود Wed Oct 03 11:40:46 IRST 2018
شفاف گوسفندی با 4 شاخ مساوی Sun Mar 12 20:10:01 IRST 2017
عصر ایران کسب رتبه سطح یک حمایت از حقوق مصرف کننده توسط آبفای تهران Sun Apr 15 12:54:18 IRDT 2018
ایران آنلاین ردپای سرکرده داعش در شهر بوکمال سوریه پیدا شد Fri Nov 10 14:43:37 IRST 2017
تی نیوز ارزش الاهلی دو برابر پرسپولیس Tue Aug 22 04:14:12 IRDT 2017
آفتاب پیروزی پر گل شاگردان شفر مقابل منصوریان| استقلال بالاتر از تراکتورسازی Sun Feb 24 20:33:14 IRST 2019
صنعت بیمه هشدار شرکت ملی پخش درباره خرید و فروش کارت سوخت Tue Nov 13 15:42:12 IRST 2018
صنعت بیمه صعود در روز آرام بورس Wed Oct 10 15:21:23 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران دشت زباله‌ها در "بابانظر" + تصاویر Thu Jul 05 09:53:02 IRDT 2018
ساعت24 تجمع اعتراضی سهامداران پدیده شاندیز +عکس Fri Mar 08 19:13:20 IRST 2019
تهران پرس پرواز «مشهد – شهرکرد» با یک ساعت تاخیر Tue May 29 18:18:00 IRDT 2018
پارس فوتبال عکس ؛ حذف‌کننده پرسپولیس و حماسه ساز جام حذفی بازگشت Mon Aug 21 19:15:29 IRDT 2017
صنعت بیمه امن‌ترین قفل هوشمند دنیا Sat Aug 26 11:38:40 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر 1100 کشته در تصادفات جاده ای استان کرمان + گزارش Tue Jul 10 18:21:19 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تاکسی و مسافر در ایستگاه کرایه های نامشخص Wed Oct 31 08:17:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر برگزاری رقابت های عمومی کشتی آزاد و فرنگی Tue Sep 04 11:01:33 IRDT 2018
تدبیر 24 سارا 17 ساله با صابر متاهل به باغ خلوت رفت و Wed Jan 31 13:11:14 IRST 2018
بی باک نیوز مرکل 14 مارس به آمریکا سفر می کند Fri Mar 03 19:05:01 IRST 2017
جماران دیدار وزیر، معاونان و کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سید حسن خمینی Tue Sep 05 13:55:58 IRDT 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین مرمت خانه مرحوم استاد حمید سبزواری وارد مرحله اجرایی شد Tue Jun 12 15:24:05 IRDT 2018
تی نیوز توقیف شناورهای تجاری که تردد غیرقانونی کرده اند توسط یگان هوادریای نداجا Sun Jul 23 22:41:48 IRDT 2017
تیتر نیوز صدور رأی قطعی برای بزرگترین پرونده قاچاق کشور Wed Oct 10 08:57:26 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران باوئرمان رسما سرمربی ورزبرگ آلمان شد Mon Jan 02 19:42:43 IRST 2017
سلامت نیوز گوسفندهای پروازی تهران! Thu Feb 14 12:34:00 IRST 2019
بازار خبر آیا نرخ 18 هزار تومان برای هر قوطی رب گوجه فرنگی واقعی است؟ Sun Sep 30 07:23:00 IRST 2018
افکارخبر واشنگتن‌پست تحقیقات عربستان را فرمالیته دانست Wed Oct 31 12:51:36 IRST 2018
ایلنا تعطیلی زودهنگام جلسه شورای شهر به دلیل برگزاری همایش بسیجیان شهرداری Tue Sep 26 11:00:31 IRST 2017
تی نیوز اجراهای «اُپرای خیام» بار دیگر تمدید شد Wed Aug 02 15:43:01 IRDT 2017
صراط عکس/ بازگشت مهاجم ایرلندی تراکتورسازی Fri Nov 23 19:44:01 IRST 2018
خبرگزاری مهر 600 قلاده سگ خانگی در تویسرکان علیه بیماری هاری واکسینه شدند Wed Oct 03 18:05:18 IRST 2018
جماران دستاوردهای 40 ساله نظام مایه افتخار ملت ایران است Fri Feb 01 14:24:16 IRST 2019
آفتاب ایران معاون وزیر تعاون: توسعه روستاها با تزریق 100هزارمیلیارد ریال شتاب می گیرد Tue Jul 18 17:52:10 IRDT 2017
خبرگزاری مهر کدام نوع کارواش به صرفه‌تر است؟ Tue Mar 19 10:20:00 IRST 2019
خبرگزاری دانشجو تعامل قوای سه گانه برای بهبود وضعیت زندگی و معیشت مردم ضروری است Thu Feb 07 15:51:39 IRST 2019
باشگاه خبرنگاران ضرورت گسترش طرح خرید نیمه متمرکز دارو و تجهیزات پزشکی Sun Apr 07 09:18:18 IRDT 2019
پایگاه تحلیلی جوانان مومن و انقلابی ایران اسلامی ماجرای شمشیرکشی فتحعلی‌شاه روی تزار روس Sat Dec 31 14:14:28 IRST 2016
خبرگزاری فارس لزوم اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج/ کاندیداهای ریاست جمهوری سلامت روان جامعه را مدنظر قرار دهند Tue May 09 08:49:00 IRDT 2017
آریا ترانشیپ و ترانزیت کالا در بندر چابهار 100 درصد رشد داشت Sat Jul 07 15:05:26 IRDT 2018
صبح تهران انتقاد تلویحی شولتس از سیاست‌های مرکل Mon Jul 24 12:06:13 IRDT 2017
خبرگزاری کتاب ایران «طبیب سرگردان» در رادیو تهران Sat Dec 29 10:06:33 IRST 2018
واحد مرکزی خبر تاکید استاندار خوزستان بر تولید ، اشتغال و حل مشکلات استان Tue Mar 21 12:38:20 IRST 2017
تدبیر 24 شجاعی بالاخره واکنش نشان داد Fri Aug 18 12:17:57 IRDT 2017
خبرگزاری فارس بانک مرکزی مکلف به پرداخت وام ازدواج 15 میلیونی به زوجین از ابتدای سال 97 است Thu Apr 12 05:41:00 IRDT 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا اجتماع مردم پشت درهای بسته فرمانداری برای دیدن استاندار+عکس Tue Jan 24 11:44:14 IRST 2017
تی نیوز ارتش اسرائیل از بیم ایران در بالاترین سطح هشدار قرار گرفت Wed Apr 11 13:32:31 IRDT 2018
خرداد نیوز دستور آخوندی برای بررسی تخلف جدید مالی نظام مهندسی ساختمان تهران Tue Sep 11 08:58:57 IRDT 2018
فرادید ویدئو/ شاهکار دیگری از دختران راننده سعودی Mon Oct 09 15:55:02 IRST 2017
جهان نیوز ایران دوازدهمین بازار بزرگ خودرو در جهان Sun Apr 01 12:21:42 IRDT 2018
تابناک اینفوگرافی: واردات موبایل، قبل و بعد از رجیستری Sat Sep 15 08:40:01 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران کسی از توافق نکردن با غرب می‌ترسد، خدا ندارد Mon Apr 10 12:14:42 IRDT 2017
تی نیوز مراقب سرقت اطلاعات حساب بانکی خود باشید Mon Apr 16 13:55:49 IRDT 2018
دنیای معدن انجام 18 پروژه اکتشافات به وسعت 12670 کیلومترمربع در سال 97 Mon Apr 08 17:47:00 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر ریگ یلان خراسان جنوبی پذیرای موتورسوار رالی داکار Sat Oct 13 11:59:11 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی روند افزایش دما در بیشتر مناطق کشور/کاهش کیفیت هوا از جمعه در جنوب غرب Thu Apr 06 23:17:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران بهره برداری از مرکز شتاب دهنده کسب و کارهای نوپا Mon Mar 13 17:54:33 IRST 2017
صبا ایران درخواست معاون رییس جمهور از زنان نماینده در مجلس Mon Feb 25 18:16:39 IRST 2019
واحد مرکزی خبر آزادی 340 هکتار زمین تحت تصرف محدوده شهری طوس Mon Jul 10 10:42:02 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد ثبات نسبی قیمت شمش فولاد Sat Jul 08 12:51:12 IRDT 2017
تهران پرس رهبر انقلاب درگذشت اخوی حجت‌الاسلام ناصری را تسلیت گفتند Sun Nov 26 15:00:00 IRST 2017
روزنامه ایران اخبار Sat Dec 16 00:00:00 IRST 2017
خبرگزاری نسیم آماده سازی 16هزار شیرینی برای حجاج ایرانی مستقر در مدینه Sat Sep 09 18:58:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر سکه اندکی ارزان شد/نرخ دلار از 4200 تومان عقب نشست Sat Dec 16 15:53:01 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو ارتقای سلف سرویس‌های دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید/ رستوران‎های مکمل افزایش پیدا می‎کند Thu Aug 16 10:31:26 IRDT 2018
تی نیوز ریاضی: مانند مجمع قبلی با استعفای خادم مخالفت شد/ رئیس فدراسیون در این مدت غیبت نداشته است Mon Apr 09 21:50:57 IRDT 2018
خرداد نیوز افزایش نجومی قیمت پرواز‌های داخلی هواپیمایی ماهان! / مشهد 2 میلیون و 260/ بندرعباس 3 میلیون و 80! Thu Aug 16 11:27:31 IRDT 2018
فردا شرکای بابک زنجانی شرط گذاشتند، وزارت‌نفت جوابشان را داد Tue Aug 29 14:38:04 IRDT 2017
ایران آنلاین سرمربی الوحده: باید پرسپولیس را ببریم Fri May 05 15:58:16 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین عربستان در خروج دام از کشور دخالت دارد؟ Mon Feb 18 18:33:10 IRST 2019
اعتدال سروش رفیعی، برنده بزرگ بازی بزرگ Thu Feb 09 23:04:42 IRST 2017
میزان پاتریک پویانه کیست؟ Tue Jul 04 11:01:02 IRDT 2017
بی باک نیوز کاشت ایمپلنت از 18 سالگی امکان پذیر است Sat Mar 04 10:45:01 IRST 2017
دولت بهار اظهارنظر گلر سابق تیم‌ملی درمورد بیرانوند Sat Apr 08 11:27:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر کتاب «چهره‌های موسیقی ایران معاصر» معرفی می‌شود Sun Nov 05 08:48:39 IRST 2017
صبا ایران انتقاد یک نماینده از گزارش نوبخت Sun Oct 08 12:47:50 IRST 2017
وطن امروز «مامه تیام» بزودی به تهران می‌آید Wed Jun 13 00:00:00 IRDT 2018
میزان نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز 17 و 18 بهمن برگزار می شود Wed Jan 24 15:09:03 IRST 2018
خبرگزاری نسیم مقایسه مسابقات کشتی فرنگی جام‌های پادوبنی و جهان پهلوان تختی Sat Jan 27 13:34:02 IRST 2018
اعتدال اذعان ترامپ به امکان شکست در انتخابات Sat Nov 03 14:00:12 IRST 2018
تی نیوز مروری بر مشخصات LG V30 همراه با جدیدترین رندرها Thu Aug 17 21:43:30 IRDT 2017
ایسکانیوز اخراج یک دانش‌آموز به دلیل محجبه بودن Wed Mar 20 09:58:35 IRST 2019
افکارخبر روش هایی سـاده بـرای مقابله با استرس Tue Feb 14 11:24:10 IRST 2017
خبرگزاری مهر زندگی مادر تئاتر مدرن اروپا روایت می شود/ اثری از رویال شکسپیر Tue May 29 11:05:21 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران نجات جان مادر باردار مارگزیده توسط ستاد بحران هرمزگان Mon Apr 15 17:28:10 IRDT 2019
میزان واکنش رئیس هیئت مدیره باشگاه تراکتورسازی به انتخاب مدیرعامل جدید این باشگاه Fri Feb 08 16:48:05 IRST 2019
تی نیوز 10 سال زندگی محکوم به مرگ پشت میله های زندان Sun Aug 06 15:47:20 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر نگرانی زنان روسیه از تصمیم دولت برای افزایش سن بازنشستگی Sat Jun 30 20:26:51 IRDT 2018
ایلنا آمادگی پایانه‌های مرزی برای اربعین حسینی/امسال از مرز خسروی استفاده نخواهد شد Mon Oct 08 14:31:15 IRST 2018
آنا مجید انصاری: تجربه نشان داده عدم مشارکت در انتخابات فاجعه به بار آورده است Tue May 16 10:10:52 IRDT 2017
خبرگزاری فارس رویکرد شورای شهر تهران فرهنگی‌تر می‌شود/ تماشای فیلمی با موضوع انتخاب شهردار Wed Apr 25 14:05:00 IRDT 2018
خبرآنلاین از ادعای تازه درباره محتوای گفت‌و‌گوی خاتمی با شاه عربستان تا درگذشت بهرام شفیع/ پربازدیدهای 17 مهر Tue Oct 09 21:41:12 IRST 2018
تی نیوز درخواست آمریکا برای بازرسی هسته ای از مراکز نظامی ایران Wed Aug 23 16:21:52 IRDT 2017
خبرگزاری مهر 2 پرواز فرودگاه اهواز لغو شد/برخی پروازها در حالت انتظار Sat Feb 18 11:00:44 IRST 2017