خبرگزاری تسنیم - Wed Feb 01 11:06:00 IRST 2017 نمایش خبر

کسانی از حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد!

امیدوارم در این باقی‌مانده عمر دچار لغزش نشویم که راه بسیار باریک و خطیر است و کسانی از جاده حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد! خوشبختانه پایه‌های انقلاب به‌قدری محکم است که انسان‌ها تحت تأثیر آن هستند و نه اینکه انقلاب تحت تأثیر انسان‌ها باشد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، شاید برجسته‌ترین ویژگی آیت‌الله محمد یزدی در سنین اکنون وی، احساس سربازی انقلاب است، احساسی که او را در نظر و عمل به شور و تحرکی نمایان درمی‌آورد. او با همین نشاط و جوان دلی، با ما به گفت‌وگو نشست. امید آنکه مقبول افتد.


   
برحسب اسناد، پیشینه مبارزاتی جنابعالی به دوران پیش از آغاز نهضت اسلامی بازمی‌گردد. با این حال فعالیت تشکیلاتی شما با جامعه مدرسین حوزه قم آغاز می‌شود. این تشکل از چه مقطعی و چرا تشکیل شد؟


 بسم‌الله‌الرحمن‌‌الرحیم و به نستعین. پس از موضع‌گیری قاطع حضرت امام علیه لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و آغاز نهضت، جامعه مدرسین نخستین گروهی بود که پشت سر ایشان قرار گرفت و تا آخر هم ایشان و انقلاب را همراهی کرد. بنابراین آغاز فعالیت جامعه و فلسفه آن مشخص است.آیا اشتغالات مبارزاتی به هدف اولیه تشکیل این نهاد- که همان تغییر و تحول در نظام درسی حوزه بود- خدشه‌ای وارد نمی‌کرد؟


 هدف جامعه مدرسین همچنان اصلاح وضعیت حوزه بود، اما طبیعتاً کل کار، تحت‌الشعاع اقدامات انقلابی قرار گرفت. قرار گرفتن پشت سر حضرت امام سبب شد جامعه مدرسین کارش را با نظم و انسجام بیشتری انجام دهد و برای اداره آن، اساسنامه و مقرراتی تدوین شود.نحوه فعالیت جامعه مدرسین چگونه بود و در برهه‌های حساسی مثل دستگیری و زندانی شدن اعضای شاخص، چگونه عمل کرد؟


 در ابتدا این توضیح را بدهم که وقتی می‌گوییم تشکل، منظور این نیست که جامعه تشکلی با امکانات و پشتوانه‌های مالی عجیب و غریب، به سبک و سیاق تشکل‌های امروزی بود. واقعیت این است که ما در ابتدای امر، اصلاً مکان و بودجه خاصی نداشتیم و فقط دغدغه‌های مشترک بود که ما را گرد هم آورده و آن هم تغییر و تحول در نظام حوزه و بعد هم پیگیری نهضت اسلامی و همراهی با حضرت امام بود.


 به هر حال پس از تصویب اساسنامه، جلسات جامعه مدرسین به شکل هفتگی شروع شد. بنده از همان ابتدا به کارهای تشکیلاتی علاقه‌مند و معتقد بودم. جلسات منظم و مفیدی بودند و بر اساس مسائل جدیدی که پیش می‌آمدند، جامعه مدرسین احساس وظیفه بیشتری می‌کرد و به روشنگری برای طلاب و ارتباط با مراجع و کمک گرفتن از آنها، سرعت بیشتری بخشید. اولین مرحله حساسی که پیش آمد، بازداشت و سپس زندان و حصر حضرت امام بود. جامعه مدرسین احساس کرد جان ایشان در معرض خطر قرار گرفته است و باید به هر شکل ممکن از این خطر پیشگیری کرد. راهی که به نظر همه رسید این بود که همه مراجع را متقاعد سازد که جمع شوند و مرجعیت ایشان را تأیید کنند، چون طبق قانون اساسی، مراجع مصونیت داشتند و حکومت نمی‌توانست در صورت تأیید مرجعیت، به ایشان صدمه‌ای بزند. اعضای جامعه مدرسین متن تأییدیه مرجعیت حضرت امام را نوشتند و امضا کردند. از روی این امضاها می‌توان به درستی دریافت که چه کسانی در چه برهه‌هایی، در مبارزات مشارکت داشتند. جامعه مدرسین با این کار، وارد مرحله جدیدی از مبارزات شد و تلاش خود را برای مراقبت از حضرت امام و به دست آوردن اخبار و اطلاعات از شرایط ایشان در آن دوره، تشدید کرد.از بازگشت حضرت امام به قم برایمان بگویید.


 هنگامی که حضرت امام از زندان و حصر بازگشتند، در قم استقبال بی‌نظیری از ایشان شد. بعد هم به منزل خود تشریف بردند و در آنجا مردم از اقصی نقاط ایران، به دیدار ایشان می‌آمدند و بحث‌های انقلابی هم مطرح می‌شد. یکی از وقایع عبرت‌آموز در آن ایام، این است که وقتی امام به قم بازگشتند، از ایشان خواهش شد در مسجد اعظم درس بدهند، اما تولیت وقت مسجد، به قول خودش برای حفاظت از مسجد از این امر جلوگیری کرد، به‌خصوص که قضیه مدرسه فیضیه هم پیش آمده بود و عده‌ای ترسیده بودند. لذا امام جلسه درس خود را در صحن کوچک ایوان طلا تشکیل دادند. البته گویا بعداً تولیت مسجد اعظم آمده و اصرار کرده بود امام در همان مسجد درس بدهند که ایشان نهایتاً قبول کردند.پس از تبعید حضرت امام به ترکیه و سپس عراق، جامعه مدرسین چه اقداماتی کرد؟


 تصور رژیم شاه این بود که با تبعید امام به عراق، از آنجا که در حوزه علمیه نجف علما و مراجع بزرگی حضور داشتند، شخصیت امام تحت‌الشعاع آن فضا قرار می‌گیرد و حداقل اتفاقی که می‌افتد گوشه‌نشینی و سکوت ایشان است، اما هنوز مدت زیادی نگذشته بود که بین امام و فضلای حوزه نجف و نیز علما و فضلایی که از حوزه قم به آنجا می‌رفتند، روابط خوبی شکل گرفت. در آن مقطع تنها جمعیتی که توانست همزمان روی بیوت مراجع، بازار و نیز قشر فرهنگی تأثیر بگذارد، همین جامعه مدرسین بود. اعضای جامعه مدرسین مکرراً نزد مراجع می‌رفتند و درباره آرای حضرت امام و کارهایی که باید برای پیشبرد نهضت انجام می‌شدند، با آنها صحبت و همراهی آنان را جلب می‌کردند. در آن ایام کسانی که به نجف می‌رفتند، دستورالعمل‌ها و اطلاعیه‌هایی از حضرت امام می‌گرفتند و درباره شهریه ایشان و برخوردهایی که ساواک با مسئولان شهریه می‌کردند، مسائل را با امام مطرح می‌کردند و ایشان دستورات جدید می‌دادند.به ارتباط جامعه مدرسین و مراجع اشاره کردید. در این‌باره چه خاطرات شخصی‌ای دارید؟


 بنده در صحبت کردن از همه جری‌تر بودم و کمتر ملاحظه بعضی چیزها را می‌کردم. یک بار همراه با چند تن از مراجع کنونی، نزد آقای شریعتمداری رفتیم. ایشان گفت: «من دارم همان کارهایی را که آقای خمینی در نجف انجام می‌دهند در اینجا انجام می‌دهم، با این تفاوت که ایشان در خارج از کشور و آزادند و من در اینجا گرفتار هزاران محدودیت هستم!» من گفتم: «آقای خمینی دائماً دارند همه تقصیرها را به گردن شاه می‌اندازند، اما شما از گفتن حرف «ش» هم ابا دارید. این دو رویکرد یکی است؟» ایشان گفت: «من دارم اصرار می‌کنم قانون اساسی اجرا شود، شیوه کار ما متفاوت است، شما چه می‌دانید قانون اساسی چیست؟» ایشان شاید تصور می‌کرد بنده با این توهین سکوت خواهم کرد، ولی دست برنداشتم و گفتم: «بله، بنده یک روضه‌خوان و شما مرجع هستید، بفرمایید قانون اساسی که حتی حق انحلال مجلس را هم به شاه داده، برای مبارزه با تخلفات او از راه قانون اساسی، چه راهی باقی گذاشته است؟» بحث بالا گرفت و آقای مکارم و آقای سبحانی تلاش کردند مرا ساکت کنند! پس از این ماجرا همراه با مرحوم آقای آذری‌قمی و چند تن از علما، خدمت مرحوم آیت‌الله گلپایگانی رفتیم و در‌باره حضرت امام، انقلاب و مسائلی که پیش آمده بود، صحبت کردیم. ایشان گفتند:«حساب آقای خمینی از آقای شریعتمداری جداست، چطور توقع دارید اینها مثل هم عمل کنند؟» کاملاً معلوم بود آیت‌الله گلپایگانی هم امیدی به همراهی آقای شریعتمداری با انقلاب نداشتند. ما در باره بعضی از برنامه‌هایمان با ایشان صحبت کردیم و ایشان گفتند: «با این برنامه‌ها مشکلی ندارم، ولی انفرادی نمی‌شود کاری کرد، بروید و بررسی کنید که چه باید کرد که فایده داشته باشد.»


 خاطره دیگر را از دوره حکومت نظامی قم و تظاهرات گسترده در این شهر عرض می‌کنم. در آن ایام به من خبر دادند مراجع و علمای تراز اول، شما را احضار کرده‌اند. گفتم: در این شرایط، وسیله ندارم خدمت آقایان بروم. گفتند: برایتان وسیله می‌فرستند!من در آن دوره، در همان خانه‌ای زندگی می‌کردم که حضرت امام پس از پیروزی انقلاب در آن اقامت کردند. در هر حال ماشین آمد و مرا به خانه مرحوم آقای آشتیانی - که رئیس کتابخانه مسجد اعظم بود و به دلیل اینکه زیاد به کتابخانه می‌رفتم، مرا می‌شناخت- بردند. ایشان شخص بسیار معتدلی بودند. عضو جامعه مدرسین نبود، ولی با انقلاب موافق بود. وقتی بنده به منزل ایشان رفتم و دیدم تقریبا همه مراجع از جمله آیت‌الله مرعشی‌نجفی، آیت‌الله شریعتمداری، آیت‌الله حائری، آیت‌الله آملی و تمام اساتید بزرگ حوزه قم حضور دارند. بحث آنها بر سر این بود که به امام تلگراف بزنند یا کسی را نزد ایشان بفرستند که یادآوری کند: اوضاع خطرناک است و دارند مردم را می‌کشند! جو پر از رعب و وحشتی بر مجلس حکمفرما بود. مدتی نشستم و دیدم انگار کسی حواسش نیست. خودشان پی من فرستاده‌اند، به همین دلیل با صدای بلند گفتم: «فرمایشی بود که مرا احضار کردید؟» بعد متوجه شدم که ظاهراً طلاب در بیوت مراجع به نشانه اعتراض تحصن کرده بودند. طلبه‌ای گفت: «آقایان شما را خواسته‌اند که بگویند به منزل آیت‌الله گلپایگانی و آقای شریعتمداری بروید و طلاب را توجیه کنید شرایط خطرناک و بهتر است دست از اعتصاب و اعتراض بردارند!» بلافاصله و همانجا جلوی روی آقای شریعتمداری گفتم: «به منزل آقای گلپایگانی می‌روم، ولی منزل آقای شریعتمداری، اصلاً و ابداً نمی‌روم!» علت را پرسیدند و جواب دادم: «آقای شریعتمداری حتی در مورد حجاب هم که از ضروریات دین است، به خانواده شاه تذکر نمی‌دهند، در حالی که امام همه تقصیرها و گرفتاری‌های مملکت را متوجه شاه می‌دانند و در تبعیدگاه هم علی الدوام فریاد می‌زنند!»مرحوم آقای حاج‌آقا مرتضی حائری - که استاد کفایه‌ام بودند- گفتند: «حالا وقت این حرف‌ها نیست!» گفتم: «اتفاقاً وقت زدن این حرف‌ها همین حالاست!»


 به هر حال با هزار سختی و گرفتاری و در حالی که گاز اشک‌آور در همه جا پخش شده بود، خود را به خانه آیت‌الله گلپایگانی رساندم و دیدم همه حیاط و اتاق‌ها پر از طلاب معترض است! من هم فرصت را غنیمت شمردم و علیه رژیم حرف زدم و گفتم: «اینها خیال می‌کنند ما متوجه چیزی نیستیم و یک مشت دروغ در روزنامه‌هایشان می‌نویسند که به خیال خودشان سر ما را کلاه بگذارند و...» خلاصه هر چه دلم خواست علیه رژیم شاه گفتم. مطمئن بودم بیرون که بیایم، سر و کارم با ساواک خواهد بود و همین‌طور هم شد. در آنجا سرهنگ ترابی ـ که فرد بسیار خشن و بداخلاقی بود و برخوردهای زشتی داشت ـ گفت: «آقایان علما تو را فرستادند که بروی و اوضاع را آرام کنی، تو که رفتی و همه را تحریک کردی!» تا جایی که توانست به من توهین کرد و بعد هم دستور داد مرا ببرند و مدتی نگه دارند.جامعه مدرسین در قبال افکار دکتر شریعتی دو رویکرد متفاوت داشت. گروهی که فرد شاخص آنها آیت‌الله مصباح یزدی بود، معتقد به برخورد صریح بودند، اما عده‌ای هم قائل به مدارا بودند. در این چه تحلیلی دارید؟


 قاعدتاً اطلاع دارید که دکتر شریعتی با دعوت و همراهی مرحوم شهید مطهری، به حسینیه ارشاد دعوت شد و تقریباً با هم، دفاع از اندیشه‌ اسلامی را آغاز کردند و شخصیت‌های بزرگی هم به آنجا دعوت می‌شدند. اوایل اینطور به نظر می‌رسید که هر دو در یک خط حرکت می‌کنند، ولی به‌تدریج لحن شهید مطهری اعتراض‌آمیز و فاصله بین آنها آشکار شد. در پی اعتراضات شهید مطهری، جامعه مدرسین تصمیم گرفت آثار دکتر شریعتی را نقد و بررسی کند و به‌خصوص کتاب «تشیع صفوی و تشیع علوی» منشأ بحث و دو‌دستگی زیادی شد. خود بنده از تشتت و تضعیف جامعه مدرسین بسیار نگران بودم. نهایتاً در جلسه‌ای که در منزل آقای نوری همدانی تشکیل دادیم و سعی کردیم همه اعضا حاضر شوند، گفتیم: این دوگانگی فایده ندارد. یا همه با هم تصمیم بگیرید و مثلاً بگویید دکتر شریعتی کافر است، یا بپذیرید که مسلمان است! بحث بالا گرفت و آقایی گفت: دکتر شریعتی به خاطر این جمله‌ای که گفته کافر است و دیگری پاسخ داد: ملاصدرا هم در اسفار همین را گفته است، پس او هم کافر است؟ من گفتم: «‌به جنبه طلبگی قضیه کاری ندارم، نگرانی من از دودستگی در جامعه مدرسین است، تصمیم خود را بگیرید، یا حکم به کفر دکتر شریعتی بدهید یا مسلمانش بدانید». البته می‌دانستم به این سادگی‌ها نمی‌شود حکم کافر بودن برای کسی صادر کرد. نهایتاً کسانی هم که اصرار داشتند ایشان را کافر بدانند، قانع شدند که به این آسانی نمی‌شود گفت کسی کافر است. در آن دوره، در جاهای دیگری مثل منزل آقای اسلامی از مبارزان قم، جلساتی تشکیل و مواضع تندی علیه دکتر شریعتی اتخاذ شد، ولی خوشبختانه قضیه در جامعه مدرسین خاتمه یافت و دیگر در این باره بحثی پیش نیامد، اما در سطح جامعه، همچنان این دوگانگی وجود داشت.موضع امام در این باره بسیار قابل تأمل است...


 بله، اما در این مورد مطلقاً سکوت کردند. نه نفی می‌کردند و نه اثبات! بنده سکوت امام را نفی تلقی می‌کردم و به این نتیجه رسیده بودم امام قصد همراهی ندارند، ولی برخی حتی این سکوت را، حمایت معنا می‌کردند!رویکرد جامعه مدرسین در قبال ماجرای کتاب «شهید جاوید» هم از زبان شما- که در متن قضایا بودید شنیدنی است.


 بله، متأسفانه چاپ این کتاب، دستاویز بسیار کارآیی به دست ساواک داد و آتش اختلاف را بین علما، منبری‌ها و طلبه‌ها شعله‌ور کرد. منبری‌های قم با حمایت بیت آیت‌الله گلپایگانی، رسماً علیه «شهید جاوید» وارد میدان شدند. از آن سو آقای منتظری و آقای مشکینی بر این کتاب تقریظ نوشته بودند و این خود عده‌ای را به موضع نفی و اثبات می‌کشاند...شما خودتان با مرحوم صالحی نجف‌آبادی نویسنده این کتاب، گفت‌وگوی انتقادی داشتید؟


 بله، منزل ایشان در خیابان آبشار و منزل ما حوالی راه‌آهن بود و گاهی روی پل، به هم برمی‌خوردیم! یک بار قبل از نوشتن این کتاب، ایشان را دیدم و گفتم: «‌آقای طباطبایی بحث مفصلی در‌باره علم امام دارند، به منزل ما بیایید تا در این باره کمی با هم صحبت کنیم، متأسفانه دائماً به دنبال مباحث نقلی هستید و به مباحث عقلی علاقه ندارید و این برخورد بالاخره گرفتارتان می‌کند». همینطور هم شد و ایشان به‌خصوص در این کتاب، دچار اشتباهات بزرگی شد. دشمن هم نهایت استفاده را از این موضوع کرد و وضعیت بدی پیش آمد. نامه‌ای خدمت حضرت امام فرستادم. امام در پاسخ نوشتند:«در شرایطی که اصل اسلام در خطر است، آقایان بر سر یک موضوع فرعی دچار اختلاف، بحث و دعوا شده‌اند. بر شماست که هر چه زودتر این غائله را ختم کنید!»


 وقتی نامه حضرت امام به دستم رسید، احساس کردم وظیفه‌ دارم به هر نحو ممکن جلوی این اختلافات را بگیرم، لذا مرحوم حاج‌آقا مهدی گلپایگانی را صدا زدم و نامه حضرت امام را به ایشان نشان دادم و گفتم: «کاری به این بحث‌های طلبگی درباره شهید جاوید ندارم، اما این وضعیت خطرناک است، شما بیا و همکاری کن که این مشکل را حل کنیم» ایشان گفت: «منبری‌های قم و آقای آل‌طه که به این سادگی قبول نمی‌کنند، با این همه شما هر چه بگویید انجام می‌دهم». نهایتاً قرار شد از اهل منبر دعوت کنیم به منزل آیت‌الله گلپایگانی بیایند و در آنجا خطر موضوع را گوشزد کنیم. از بزرگانی چون حاج آقایان آقا مرتضی حائری، حاج شیخ عبدالجواد اصفهانی و چند تن از علمای بزرگ حوزه هم- که حرفشان مؤثر بود- دعوت به عمل آمد. وقتی به منزل آیت‌الله گلپایگانی رفتم و جماعت منبری‌ها را دیدم تعجب کردم. باور نداشتم آن همه منبری در قم داشته باشیم! اول جلسه چند نفری بلند شدند و شعارهای تندی علیه کتاب و نویسنده آن و تقریظ‌نویسان دادند. وقتی حرف‌هایشان تمام شد، خطاب به آیت‌الله گلپایگانی گفتم: چند جمله‌ای عرض می‌کنم و بعد هر دستوری که شما بفرمایید، اجرا خواهد شد. بعد توضیح دادم:«شرایطی که پیش آمده است، فقط به نفع دشمنان اسلام است.


 حال اگر نویسنده و آقایان تقریظ‌نویس را حاضر کنیم که اصلاحیه بنویسند مشکل حل می‌شود؟»بعد از آن آیت‌الله گلپایگانی کمی آقایان منبری و بنده را نصیحت کردند. دو شب بعد، باز با کمک آقا مهدی، جلسه‌ای را تشکیل دادیم و آقای صالحی را به زور به جلسه آوردیم و خطرناک بودن شرایط را برایش توضیح دادیم و گفتیم: «دو کلمه بنویسید تا فعلاً این آتش خاموش شود، تا بعد ببینیم چه باید بکنیم.» یادم هست سه، چهار بار متنی را نوشت و بردند منزل آیت‌الله گلپایگانی و خواندند، ولی آقایان منبری زیر بار نرفتند و گفتند: کافی نیست! بالاخره دیروقت شد و آقا مهدی گفت:‌«‌آقا خوابیده است، بهتر است بماند برای فردا صبح». گفتم: فردا که بشود دیگر نمی‌شود اینها را جمع کرد... نهایتاً آقایان منبری را قانع کردیم که دیگر این بحث را مطرح نکنند. این هم توفیقات الهی بود که با دستور حضرت امام و کمک مرحوم آقا مهدی گلپایگانی، توانستیم این غائله را ختم کنیم.قدری هم به وقایع پس از پیروزی انقلاب بپردازیم. جنابعالی و عده‌ای از همفکرانتان در جامعه مدرسین، در دهه اول انقلاب درباره دولت وقت مواضعی داشتید که برخی آن را در تقابل با مواضع امام تفسیر می‌کردند. اکنون پس از سال‌ها، در این باره چگونه فکر می‌کنید؟


 به هیچ‌وجه این‌طور نیست. جامعه مدرسین با سیاست‌های اقتصادی دولت آقای موسوی مخالف بود و همچنان معتقد است آن سیاست اقتصادی غلط و به ضرر کشور بود. نکته مهم این است که در آن دوره آقای موسوی به حرف امام هم توجه نمی‌کرد! امام همواره از واگذار کردن امور اقتصادی مردم به خود آنها سخن می‌گفتند، ولی او بر اساس سیاست‌های غلط، اقتصاد را هر روز دولتی‌تر می‌کرد و می‌گفت: دخالت مردم در اقتصاد، یعنی همین کاری که الان ما داریم می‌کنیم! جامعه مدرسین با مکاتبات مختلف و ملاقات و صحبت با امام، این سیاست‌ها را نقد می‌کردند.


 سرانجام امام فرمودند: چند تن از اعضای جامعه مدرسین بروند و در جلسات هیئت دولت شرکت کنند. مرحوم آقای روحانی، آقای آسید جعفر کریمی و آقای ابطحی کاشانی چند جلسه‌ای رفتند، ولی بعد آمدند و گفتند: «اینها کار خودشان را می‌کنند و به حرف کسی هم گوش نمی‌دهند، ما هم خودمان را سبک نمی‌کنیم و نمی‌رویم!». این اظهارنظرها و نقدها به معنی مقابله با حضرت امام نبود، بلکه قصدمان نشان دادن واقعیتِ وضعیت موجود بود. ما نظرمان را می‌گفتیم، اما نهایتاً این امام بودند که می‌گفتند چه باید بکنیم. نامه‌ها و مکاتبات ما کاملاً از سر خیرخواهی و برای اصلاح امور بود. البته در آن دوره، فضای بسیار سنگینی وجود داشت و حتی در انتخابات مجلس سوم، مرحوم آقای مهدوی کنی و ما به اسلام امریکایی منتسب شدیم! البته حضرت امام با حمایت تام و تمامی که از ایشان کردند و نیز با توثیق صریحی که از جامعه مدرسین به عمل آوردند، به این حرف‌ها پایان دادند.از چگونگی انتصاب خود به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان، پس از انتخابات دوره سوم مجلس بفرمایید.


 رابطه بنده و حضرت امام غیر از استاد و شاگردی، رابطه خاصی بود. بارها پیش آمد که بنده می‌خواستم از حوزه منقطع شوم و حضرت امام مانع شدند. بنده همواره در تمام امور، بر اساس مبانی حضرت امام تصمیم می‌گرفتم و در مواردی هم مستقیم با ایشان تبادل‌نظر می‌کردم، از جمله در دوره‌ای که در کمیسیون قضایی مجلس مسئول بودم، هر وقت نمی‌توانستم از مبنا برداشت روشنی داشته باشم، وقت می‌گرفتم و خدمت امام می‌رفتم و سؤال می‌کردم. بنده علاقه خاصی به امور قضایی داشتم و در مجلس هم که بودم، هیچ‌وقت در کمیسیونی غیر از کمیسیون قضایی شرکت نکردم. به هرحال انتصاب در شورای نگهبان هم، ادامه همان الطاف دیرینه حضرت امام بود.در دوره‌ای، عده‌ای سعی می‌کردند اینگونه القا کنند که امام در برخی از موارد، تحت تأثیر مرحوم سید احمد آقا تصمیم می‌گیرند. در این‌باره چه تحلیلی دارید؟


 این سؤال شما را با ذکر خاطره‌ای پاسخ می‌دهم. یک بار به ملاقات امام رفتم و وقتی کارم تمام شد، داشتم کفش‌هایم را می‌پوشیدم که بروم، حاج احمد آقا آمدند و گفتند: برگردید، امام با شما کار دارند! برگشتم و دیدم امام می‌خواهند به اندرونی بروند. مجدداً سلام کردم و گفتم: «امری دارید؟» امام فرمودند: «به آقایان هیئت رئیسه مجلس بگویید احمد بدون اجازه من نه می‌تواند کاری را انجام بدهد و نه این کار را می‌کند!» و تشریف بردند. معلوم می‌شد بعضی حرف‌ها به گوش امام رسیده است. عرض کردم: «به روی چشم! پیغام شما را می‌رسانم» و در جلسه بعد هیئت رئیسه پیام امام را رساندم و برخی ذهنیت‌های اینچنینی هم برطرف شد.شما همواره علاقه داشتید که از کارهای اجرایی کنار بروید و به حوزه و درس و بحث برگردید. چه شد که تا مدت‌ها موفق به این کار نشدید؟


 اتفاقاً در دور سوم مجلس که رأی نیاوردم، حقیقتاً خیلی خوشحال بودم که می‌توانم از کارهای اجرایی کنار بروم و به حوزه برگردم. یادم هست در جلسه‌ای گفتم: «کی می‌شود برگردم به حوزه و تدریس را شروع کنم!» فرزندانم همیشه مبادی آداب هستند و فوق‌العاده ادب را رعایت می‌کنند و وقتی حرف می‌زنم، جواب نمی‌دهند، اما آن روز پسرم حمید آقا گفت: «هر وقت امام برگشتند و تدریس را شروع کردند، شما هم این کار را بکنید!» واقعاً احساس شرمندگی کردم که فرزندم چنین تحلیلی دارد و من از برگشتن به قم حرف می‌زنم!در دوره‌ای که مقام معظم رهبری امام جمعه تهران بودند، یک بار شما بدون اطلاع قبلی نماز را اقامه کردید. قضیه از چه قرار بود؟


 خاطرم هست آقای دری‌نجف‌آبادی گاهی به شوخی به من می‌گفتند: من مانده بودم سخنران قبل از خطبه‌ها چرا دارد اینقدر طولانی صحبت می‌کند؟! ایشان تصور کرده بودند من سخنران قبل از خطبه‌ها هستم! این هم لطفی بود که حضرت امام به بنده داشتند. آن روز قرار بود حضرت آقا و مرحوم آقای هاشمی با حضرت امام جلسه‌ای داشته باشند. خدمت امام بودم و داشتم برمی‌گشتم که آقای صانعی کسی را فرستادند که امروز آقایان اینجا هستند و آقای یزدی بروند نماز جمعه را اقامه کنند! گفتم: «به امام اطلاع بدهید مسافر هستم و دارم برمی‌گردم!» چون مسافر نمی‌تواند نماز جمعه را بخواند. رفت و برگشت و گفت: «امام می‌فرمایند قصد کنید و بخوانید!» برای بنده بسیار جای خوشوقتی بود که امام تا این حد به من اعتماد داشتند و احساس می‌کردند بدون آمادگی قبلی می‌توانم از پس چنین مسئولیت بزرگی بربیایم.و سخن آخر؟


 خدا را شکر می‌کنم با اینکه از نظر جسمی شرایط خوبی ندارم، اما از نظر روحی در نشاط هستم. گاهی فرزندانم می‌گویند: حاج‌آقا با روحش زندگی می‌کند! خداوند مرحمت فرموده است و همیشه این احساس نشاط را داشته‌ام. معتقدم یا نباید کار و مسئولیتی را به عهده گرفت یا باید آن را به نحو احسن انجام داد. خدا را شکر می‌کنم در حد توان خود، در کاری کوتاهی نکرده‌ام. به مظاهر دنیا هم علاقه‌ای ندارم. آرزویم این بود که تا زنده هستم، ترجمه قرآن خود را تمام کنم که به لطف خدا انجام شد.


 امیدوارم در این باقی‌مانده عمر دچار لغزش نشویم که راه بسیار باریک و خطیر است و کسانی از جاده حق منحرف شدند که در باور انسان نمی‌گنجد! خوشبختانه پایه‌های انقلاب به‌قدری محکم است که انسان‌ها تحت تأثیر آن هستند و نه اینکه انقلاب تحت تأثیر انسان‌ها باشد. از خدا عاقبت بخیری و خدمت به مردم و انقلاب را مسئلت می‌کنم. والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته.با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.


 منبع: جوان


 انتهای پیام/


  
خبرگزاری تسنیم وزرای خارجه آلمان و روسیه در برلین درباره بحران سوریه مذاکره می‌کنند Thu Sep 13 13:37:13 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نرخ حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی 10 درصد گران شد Sun Aug 06 15:47:46 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم محموله تجهیزات پزشکی قاچاق در مشهد کشف و شناسایی شد Mon Jul 10 20:17:21 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم حمایت حجت‌الاسلام و المسلیمن میر احمد تقوی از رئیسی Wed May 17 15:47:49 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم آئین تکریم و معارفه دادستان نظامی و رئیس سازمان قضایی کردستان برگزار شد+تصاویر Thu Nov 15 13:36:24 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم جاماندگان بسته حمایتی چه کسانی هستند؟ Mon Dec 31 00:01:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم راه‌های ارتباطی 160 روستای حومه ارومیه مسدود شد Thu Feb 02 12:56:53 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پیش بینی وضعیت شبکه بانکی کشور در سال 97 Fri Mar 30 13:18:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نهادهای وابسته به تروریست‌ها: محاصره حلب شکسته نشده است Sat Aug 06 21:31:59 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم فرمانداری اراک از برنامه‌های نشاط اجتماعی حمایت می‌کند Mon Jun 18 21:47:51 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نگرانی «غنی» از به حاشیه رانده شدن در روند صلح افغانستان توسط آمریکا Fri Oct 19 14:20:07 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم چین تهدیدات جدید تجاری آمریکا را محکوم کرد Wed May 30 10:57:13 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سامانه کنترل و پایش آب‌های زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی می‌شود‌ Mon Jan 22 16:42:41 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم سقف منابع و مصارف درآمد هدفمندی یارانه‌ها مشخص شد Sat Mar 04 09:25:55 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم مادر شهید ‌خلبان غفور جدی اردبیلی به فرزندش پیوست Mon Jan 30 22:10:54 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بررسی مشکلات و چالش‌های سینمای دینی ایران در کانون فرهنگی زیتون Thu May 04 14:28:25 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم قم| سازمان تبلیغات اسلامی به دنبال چابک سازی درون‌سازمانی باشد Wed Dec 12 18:25:52 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم زیبنده نیست ایران در ردیف نخستین کشورهای پرتلفات جاده‌ای باشد Tue Feb 28 18:21:05 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم احمدی: از نحوه پنالتی زدن بازیکنان پیکان شناخت داشتم/ 30 درصد از قراردادمان را چک گرفته‌ایم Fri Sep 14 22:05:41 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ترکیب استقلال خوزستان برای بازی با الفتح اعلام شد Mon Feb 20 13:05:26 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم هنرمند برجسته بین المللی مشاور افتخاری منطقه یک شهرداری کاشان شد Wed Apr 19 14:43:52 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اعتراف های هولناک شکارچی زنان Sun Apr 23 08:54:17 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم مطهری: عشق انقلابیون به خمینی(ره) همان عشق به حسین(ع) است Tue Jan 31 14:41:05 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اعلام اسامی 2 گزینه نهایی شهرداری اصفهان تا هفته آینده/ پخش زنده ارائه برنامه منتخبان بررسی می‌شود Tue Aug 15 16:03:24 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جزییات بخشنامه احتساب سنوات ارفاقی معلمان مدارس استثنایی Wed Jun 13 04:39:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم لیگ اروپا|نیس با بالوتلی حذف شد Thu Feb 22 21:27:04 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تیم‌های شرکت‌کننده در جام‌جهانی کشتی آزاد خیلی خوب حاضر شدند Fri Feb 17 19:09:17 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم قم|آیت الله سبحانی: ترویج معارف الهی با بهره گیری از منطق دینی باشد Tue May 22 19:17:29 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سفر مشاور نخست وزیر پاکستان به ایران Tue Feb 21 09:42:39 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم کنسرت فرزاد فرزین به روایت تصویر Tue Aug 15 09:18:19 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم بوشهر میزبان نخستین منطقه مرجع پایش وضعیت پلنگ ایرانی Wed Aug 03 16:53:24 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم گزارش مشروح تسنیم از مراسم تقدیر عوامل سریال "پایتخت 5"/ محمدحسنی: سیروس مقدم علمدار و پرچمدار سریال «پایتخت» است Wed Apr 18 14:25:58 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ماجراجویی آمریکایی‌ها با واکنش کوبنده ایران مواجه می‌شود Tue Sep 12 16:38:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم شهید حججی عزت و کرامت را به ملت ایران هدیه کرد Thu Sep 28 18:47:24 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم برپایی سومین نمایشگاه کالاهای فرهنگی از فردا در بوستان گفت‌وگو Tue Jan 02 12:44:54 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ناکامی مسئولان باشگاه پرسپولیس در فسخ قرارداد بازیکنان اوکراینی Wed Feb 01 18:46:57 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم جزئیات تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا علیه 2 فرد و 4 شرکت مرتبط با ایران Tue Nov 21 09:19:57 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بختیاری‌زاده: غرور به پرسپولیس ضربه زد/ به بازیکنان جوان استقلال افتخار می‌کنم Mon Feb 13 11:26:57 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم حرکت افتان و خیزان بالان صنعت شیراز در لیگ دسته اول فوتسال Mon Dec 18 03:24:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ایجاد نخستین خیریه انتقال خون در اصفهان Mon Jul 30 14:59:32 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نشست خبری سرمربی و کاپیتان تیم ایران پیش از دیدار با پرتغال Sun Jun 24 20:01:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم درمان بیماری ناسزاگویی با اخلاق امام کاظم(ع) Sun Apr 23 16:55:37 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم کوتاه آمدن در مقابل آمریکا خیانت به ملت ایران است Fri Jul 07 14:47:18 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم برگزاری کنفرانس بین‌المللی «حمایت از انتفاضه فلسطین» نشان از اقتدار ایران است‌ Fri Feb 24 13:24:02 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ثبت نام 287 نفر در انتخابات شورای شهر و روستا/ اعلام زمان وضعیت تایید صلاحیت‌ها به داوطلبان Mon Mar 27 10:11:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم صادرات بیش از اندازه شیر خشک بازار داخلی را به هم ریخت Sun Jul 29 02:30:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم کشتی با چوخه - شیروان Mon Apr 02 12:08:27 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 214 پروژه نیمه تمام همدان به بخش خصوصی واگذار شد Thu Apr 13 19:00:47 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم عرضه 6500 دستگاه خودروی دنا در بورس کالا Mon Jul 10 17:10:09 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم فوتبال جهان| آمیا در حضور 90 دقیقه‌ای قدوس شکست خورد/ موناکو با آنری هم کماکان می‌بازد Sun Nov 04 00:35:09 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اردوهای جهادی محرومیت‌زدایی از رویش‌های انقلاب اسلامی است Wed Sep 06 18:49:38 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سد مخزنی کمندان در استان لرستان دهه فجر آبگیری می‌شود Wed Jul 27 13:18:22 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم از مخالفت نمایندگان با احداث نیروگاه حرارتی در قم تا پرداخت نشدن مطالبات خرید تضمینی جو Tue Jul 26 20:35:41 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم نخستین گروه جهادی دانشجویان بسیجی کردستان به مناطق محروم اعزام شدند+تصاویر Mon Sep 03 20:29:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 90 درصد آب استان گلستان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود/ مسئولان فکری برای رفع مشکل آب کنند Wed Aug 23 18:10:47 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم صانعی: اگر قرار باشد بدون برنامه به المپیک برویم، فردی دیگر جای من بیاید/از هیچ مربی‌ای نمی‌ترسم/سرمربی عراق نظامی و ناشی بود Wed May 31 02:28:31 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پیروزی نزدیک است ألیس الصبح بقریب‌ Tue Jul 12 09:42:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم واکنش رئیس کمیته انضباطی به اتفاقات دیدار خونه‌به‌خونه - نساجی Tue Mar 14 12:41:43 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم مذاکرات مجدد ائتلاف جامائیکا به شرط کناره گیری مرکل بعید نیست Sun Dec 24 14:37:29 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم تحولات مصر| 75 تن از اعضای اخوان‌المسلمین به اعدام محکوم شدند Sat Jul 28 17:14:29 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم برج‌سازها درکمین خانه نیما؟ Wed Jan 17 15:16:32 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم رتبه پنجمی ایران و صدرنشینی میزبان در پایان روز دوم+ عکس Sat May 13 22:40:33 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم وزارت اطلاعات با تامین‌کنندگان خوراک برای رسانه‌های ضدانقلاب برخورد کند Mon Jul 10 10:49:37 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سقوط هواپیمای مسافربری تهران _ یاسوج در سمیرم Sun Feb 18 10:48:49 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم پلیس هیچ اغماضی در برخورد با هنجار‌شکنان جامعه ندارد Mon Oct 08 12:54:14 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم معترضان به جمع‌آوری نقره‌های قاچاق بازار رضای مشهد "افراد غیرمجاز" بودند نه "کسبه بازار"؛ معترضان "جواز کسب" هم نداشتند Sun Mar 05 14:20:41 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم دوره آموزشی «جهان هستی در قرآن» برگزار می‌شود Mon Aug 08 01:53:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم مجارستان خواستار عادی شدن روابط روسیه و غرب است Sun Jul 15 16:12:24 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 50 درصد آب روستایی شهرستان کنگان تامین می‌شود‌ Thu Jun 29 13:08:18 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سنندج| سوغات و شیرینی‌های سنتی خاص استان کردستان برای میهمانان نوروزی+ تصاویر Sat Mar 31 13:46:05 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم معاون اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز اردبیل منصوب شد‌ Wed Apr 05 16:51:04 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ممنوعیت تعلیق مجازات قاچاق کالا، مشمول نوجوانان نمی‌شود Sat Jul 14 05:47:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نجات 130 ساکن یک ساختمان گرفتار شده در دود Sun Jan 01 12:37:28 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم برخی‌ها درصدد‌ند ‌حضور نیروهای مقاومت ‌در سوریه و عراق را ‌زیر سوال ببرند‌ Fri Mar 31 16:20:13 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اسامی لیست خدمت انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد Wed May 10 10:34:45 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم رئیس جمهور پنجم فروردین ماه به کردستان سفر می‌کند+برنامه Tue Mar 21 10:45:11 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم فرمانده جدید سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد به دیدار ‌خانواده شهدای ‌باشت رفت+تصاویر Wed Nov 07 10:04:07 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم پاری‌سن‌ژرمن تنها رقیب بدون شکستش را تحقیر کرد/ کاوانی به نیمار پنالتی داد! Sat Sep 30 20:21:42 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم "اصفهان در آیینه مطبوعات" نمایشگاهی از نیم قرن روزنامه‌نگاری Sat Dec 01 12:28:08 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم یک روزنامه آلمانی: اروپا برای حفظ برجام باید با سلاح دلار آمریکا مقابله کند Thu Jun 28 22:38:57 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم مطالبات 10 ساله ایثارگران، فرهنگیان و بازنشستگان اردبیل پرداخت شد Mon Feb 13 11:09:13 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بعد از برنج و چای؛ مبلغ مشهور سعودی با تبلیغ قهوه جنجال‌ساز شد + عکس Wed Jul 25 09:40:45 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سپاهان به دنبال ادامه رکورد نباختن در خانه پرسپولیس Wed Feb 15 16:03:42 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 190 تن میوه نوروزی در سردخانه‌های خوزستان ذخیره‌سازی شد Mon Jan 14 14:25:01 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم قلیچ: به فروزان توصیه می‌کنم که در بازی‌های بعد از «آووکادو» استفاده کند! Mon Nov 27 14:54:36 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم چین قهرمان جام قهرمانان بزرگ زنان شد Sat Sep 09 18:51:40 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سالن ووشو شهید مدافع حرم "حامد کوچک‌زاده" در رشت افتتاح شد Thu Apr 20 14:29:16 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم برق‌رسانی میان‌گذر دریاچه ارومیه شهریور ماه به پایان می‌رسد Sun Jul 22 01:39:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم قرآن کریم پاسخگوی تمام نیازهای انسانی است/ تجوید و قرائت باید با تدبر همراه باشد Sun Aug 13 04:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم گزارش تسنیم| آمریکا می‌خواهد به دست دیگران مشکلات خود در سوریه را حل کند Wed Apr 18 13:46:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اصلاح‌طلبان به فکر مشکلات مردم نیستند Thu Aug 02 12:22:45 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم پلیس انگلیس هویت عامل حمله لندن را فاش کرد Thu Mar 23 22:32:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تیم منتخب نقل و انتقالات برتر تابستانی کالچو/ بازار در قبضه یوونتوس و میلانی‌ها Sat Aug 18 13:14:54 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم حماس: خلع سلاح مقاومت را نمی‌پذیریم Tue Nov 28 10:28:41 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم سنندج|ماموستا شیرزادی: مسئولان برای اشتغال جوانان با تمام قوا تلاش کنند Sat Apr 28 12:20:58 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم از ورود سازمان بازرسی به مسئله هدایت تحصیلی دانش‌آموزان استقبال می‌کنیم Mon Aug 01 13:14:06 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم مرکز آمار ایران: 1 میلیون بیکار در فصل بهار شاغل شدند Sun Jul 09 15:26:56 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم حمله همزمان مقاومت یمن به ریاض و ناوآمریکایی نشانه برنامه ریزی و روحیه بالاست Tue Feb 14 15:34:15 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم هنوز عید حقیقی فرا نرسیده است Tue Mar 28 13:41:11 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 28 میلیون و 742 هزار نفرساعت آموزش‌های مهارتی در استان اردبیل ارائه شد Tue Sep 12 17:13:41 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران فرمانده جدید پلیس ولایت قندهار رسما معرفی شد Mon Oct 22 14:25:56 IRST 2018
واحد مرکزی خبر گزیده نمازجمعه در شهرستان ها+فیلم Sat Jul 01 00:59:53 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا تکذیب تاثیر بارش‌ها در افزایش تراز دریاچه ارومیه و تائید تنزل بارندگی در کاهش تراز آبی!/ میلیاردها تومان کجا خرج شد؟ Wed Jun 28 13:34:49 IRDT 2017
598 هویج برجام هم رسید! کیلویی 90 هزار تومان Sat Dec 09 10:27:09 IRST 2017
خبرگزاری مهر مذاکرات جدید اشتغالی با ILO/اجرای آموزش‌های نوین در ایران Mon Aug 15 22:45:11 IRDT 2016
خرداد نیوز توکلی:لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی احتمالا در مجمع تشخیص تایید شود Tue Sep 25 17:16:10 IRST 2018
فردا اعتراف سارقان 11 بانک به سرقت میلیاردی! Fri Mar 10 11:49:16 IRST 2017
تابناک بورس تهران دوباره قرمز شد/ نماگر بورس پس از جهش 6450 واحدی، دوباره ریزش کرد Tue Dec 04 14:46:18 IRST 2018
صراط توضیحات نامزد خاشقچی از روز حادثه Wed Oct 10 11:53:59 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران معرفی برگزیدگان مسابقات قرآن، عترت و نماز Sat Mar 11 11:04:29 IRST 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آخرین آمار فروش فیلم‌های در حال اکران Sat Jul 14 12:49:00 IRDT 2018
آنا بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی سختگیری نکنند Mon Dec 18 14:58:33 IRST 2017
جماران حضور سعیدی‌کیا در جشن بزرگ وحدت در رمشک + عکس Sun Nov 25 12:54:56 IRST 2018
بی باک نیوز بخش اول سند بال 3 ترجمه و منتشر شد Sun Oct 08 13:22:01 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی برترین های اسکواش دختران ایران مشخص شدند Sun Sep 09 09:13:00 IRDT 2018
مشرق نیوز چه کسی با یک اشاره امام زنده می‌شود؟ Sat Jun 23 08:13:15 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجو دانشجویان روشنفکران جامعه هستند/ ماموریت آستان قدس علم‌افزایی و معرفت‌افزایی است Fri Dec 07 11:14:31 IRST 2018
آنا برگزاری کنگره حزب توسعه ملی با حضور چهره‌های اصلاح‌طلب و پیام رئیس دولت اصلاحات Thu Apr 27 12:32:03 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر غار آبی سهولان مهاباد ، میزبان گردشگران نوروزی Fri Mar 24 16:49:50 IRDT 2017
افکارخبر نتایج اولیه همه‌پرسی کاتالونیا Mon Oct 02 10:51:14 IRST 2017
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین عقیلی: آنهایی که به سردار حمله کردند،ایرانی نبودند! Sat Jul 07 12:44:03 IRDT 2018
برنا عملکرد رویایی بوفون در لیگ قهرمانان اروپا Wed Apr 12 10:19:00 IRDT 2017
بی باک نیوز دلیل احساس خواب آلودگی در فصل بهار Tue Mar 21 13:27:05 IRST 2017
آفتاب سفر پوتین به چین همزمان با افزایش فشارهای Thu Jun 07 11:27:55 IRDT 2018
صراط پیروزی پیشکسوتان استقلال مقابل پرسپولیس Tue Oct 31 17:34:34 IRST 2017
مشرق نیوز عروسک‌های جنسی و خطر «انقراض» ژاپنی‌ها! +عکس Sat Jul 28 11:02:04 IRDT 2018
ایران آنلاین حمله اشتباهی ائتلاف ضد داعش در دیرالزور Tue Dec 11 12:51:50 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا آغاز برنامه‌های هفته وحدت از دوشنبه در حرم مطهر/ برگزاری برنامه ویژه اهل تسنن در دارالهدایه Sun Nov 18 20:52:41 IRST 2018
مشرق نیوز حضور مالباختگان سکه ثامن مقابل دادسرای تهران+تصاویر Sat Oct 20 13:27:42 IRST 2018
برنا تاج: صعود پرسپولیس اتفاق بزرگی بود/ میهمانانی از یوفا و فیفا برای تماشای دیدار پایانی به ایران می آیند/ فینال لیگ قهرمانان آسیا کمتر از فینال جام ملتهای آسیا نیست Wed Oct 24 17:18:30 IRST 2018
پول نیوز شاسی‌بلند 200 هزار دلاری «بنتلی» (+عکس) Mon Jan 15 11:15:24 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا 58 درصد از جرائم فضای مجازی مربوط به مسائل مالی بوده اند Sun Jun 10 20:34:25 IRDT 2018
تیک واکنش اصلاح طلبان مجلس به اظهارات مداخله جویانه وزیرخارجه آمریکا Tue Jun 20 00:03:43 IRDT 2017
بولتن نیوز ایران، روسیه و ترکیه بازیگران اصلی در حل مناقشه سوریه هستند Tue Feb 21 11:45:51 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران پیروزی والیبالیست های سرمایه مقابل فیلیپین/ شاگردان شعبانیان به دنبال مقام پنجمی Tue May 30 12:36:25 IRDT 2017
رجا نیوز رایزنی ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه در سوچی Mon Jul 30 15:08:00 IRDT 2018
بی باک نیوز ادامه بازتاب عملکرد ضعیف ترامپ در نظرسنجی‌ها Mon Jul 03 13:07:01 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اطلاعیه باشگاه پرسپولیس در خصوص دیدار با السد قطر در لیگ قهرمانان آسیا Sun Apr 15 18:15:43 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر اولین دوره مسابقات فوتسال جام حذفی کارکنان شرکت سنگ آهن Wed Aug 23 13:07:56 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران روشن :شکایت این روز ها مُد شده/ اگر توهین معینی قابل جبران نیست شکایت بهترین راه است Tue Jul 04 12:10:38 IRDT 2017
عصر ایران فروش چری تیگو5 جدید به مناسبت دهه فجر Mon Jan 23 16:17:00 IRST 2017
شفاف چرا نرخ ارز کاهشی شد؟ Mon Dec 03 09:33:58 IRST 2018
خبرگزاری نسیم عاملان واژگونی قطار‌های غرب استان تهران دستگیر شدند + عکس Wed Aug 08 20:00:02 IRDT 2018
آفتاب ایران افتتاحیه نمایشگاه کتاب با حضور روحانی Tue Apr 17 17:52:23 IRDT 2018
تابناک سکه 13 هزار تومان ارزان شد Wed Feb 14 18:31:19 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران برگزاری جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان کویر در بیرجند Tue Nov 21 12:27:34 IRST 2017
شفقنا روحانی: بهبود معیشت و زندگی مردم هدف نخست سال آینده است Wed Dec 26 14:21:22 IRST 2018
بنکر رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی(NFC ) Sat May 13 13:21:23 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر ریابکوف:روسیه به همراه ترکیه و ایران آتش بس در سوریه را تقویت کرده است Fri Mar 03 17:58:51 IRST 2017
واحد مرکزی خبر راه اندازی بیست و سومین فرستنده دیجیتال خراسان جنوبی Tue Jan 03 14:42:47 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران اقرار 2 سارق حرفه‌ای به سرقت اماکن خصوصی میاندورود Sat Aug 04 15:56:38 IRDT 2018
انتخاب جزئیات دیدار دستیار ارشد ظریف با بشار ارسد Sat Jan 27 17:28:29 IRST 2018
ساعت24 وضعیت مهاجم فولاد بعد از سانحه رانندگی Mon Apr 03 16:04:53 IRDT 2017
ایلنا معرفی دامداران لالی به بانک جهت اخذ تسهیلات Sat Oct 13 12:22:36 IRST 2018
وطن امروز اخبار Sat Apr 07 00:00:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران "جشن طلاق" حاصل کم‌رنگ شدن قبح طلاق در جامعه است Sat Jun 16 12:44:00 IRDT 2018
آنا رویارویی پسران نیل با پنجه آبی‌ها/ آرزوی اروگوئه‌ای‌ها برای تداوم مصدومیت محمد صلاح Thu Jun 14 23:20:00 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم فدراسیون فوتبال الجزایر دیدار با ایران و پرتغال را تایید کرد Thu Dec 21 14:09:10 IRST 2017
واحد مرکزی خبر بشار الجعفری از حامیان برگزاری نشست قزاقستان تقدیر کرد Thu Feb 16 17:01:41 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران ناتو: تا نابودی کامل داعش، نیروهای ائتلاف در سوریه می‌مانند Sat Apr 07 10:30:08 IRDT 2018
صراط کنترل دیابت با کاهش مصرف گوشت Thu Nov 01 12:44:18 IRST 2018
خبرگزاری حوزه سریع ترین پاداش ها و عذاب ها Tue May 30 08:28:00 IRDT 2017
اعتدال تصویری از وضعیت عجیب ورزشگاه انزلی Wed Oct 04 16:03:11 IRST 2017
پول نیوز شکایت بیش از 40 کشور علیه آمریکا در WTO Wed Jul 04 10:53:52 IRDT 2018
خبرگزاری مهر 28 میلیون تردد در محورهای مواصلاتی قزوین به ثبت رسید Wed Sep 27 11:39:21 IRST 2017
واحد مرکزی خبر امداد رسانی تیم های عملیاتی هلال احمر به حادثه دیدگان Tue Nov 06 14:17:37 IRST 2018
تدبیر و امید قیمت دام زنده اعلام شد Wed Aug 30 16:34:42 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران چین افزایش نیروی نظامی در مرز کره شمالی را تکذیب کرد Thu Feb 23 16:12:16 IRST 2017
تی نیوز لغو اجرای «ده سال تنهایی» اشکان خطیبی Fri Apr 13 00:49:56 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران پرداخت هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی Tue Jul 24 19:40:46 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران هندبالیست همدانی همراه تیم ملی سوم آسیا شد Tue May 16 11:22:52 IRDT 2017
ساعت24 کشته شدن یک کودک و زخمی شدن یک زن باردار در تیراندازی در شیکاگو Wed Feb 15 10:38:03 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ام اس، یک عمر اضطراب Sat Nov 10 08:05:00 IRST 2018
بی باک نیوز لالوویچ عضو کمیسیون همبستگی کمیته بین‌المللی المپیک شد Sat Apr 29 06:59:01 IRDT 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری آزمون خوشنویسی در شهرستان نمین Sat May 12 14:05:46 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن فراخوان ثبت نام طرح «تسنیم» در مؤسسه مجمع‌القرآن فاطمیون Wed Jun 13 15:59:50 IRDT 2018
میزان هوشیاری مرزبان وظیفه شناس در شناسایی بدهکار بزرگ مالیاتی Mon Jul 30 09:51:55 IRDT 2018
خبرگزاری فارس نقش پر رنگ نور شبانگاهی در ابتلا به سرطان سینه Fri Aug 18 12:26:00 IRDT 2017
خبرگزاری نسیم جلالی: استقلال نشان داده یکی از تیم های خوب غرب آسیا است Sat Apr 21 14:54:01 IRDT 2018
جماران ضرورت تدوین قوانین حمایتی از بانوان Mon Nov 13 13:23:30 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو در بودجه 40 پیشنهاد علیه تامین اجتماعی را داشتیم که تمام تلاش خود را برای رفع آن‌ها انجام دادیم Thu Apr 20 18:54:48 IRDT 2017
پول نیوز تکلیف عوارض برق مشخص شد Sun Dec 09 12:03:03 IRST 2018
واحد مرکزی خبر فردا؛افتتاح نخستین جشنواره فولاد Sun Jan 06 12:45:19 IRST 2019
بنکر رتبه 156 جهانی رشوه خواری در ایران Sat Jan 12 08:41:52 IRST 2019
آفتاب علائم هشدار دهنده سکته مغزی Sat Feb 10 17:45:37 IRST 2018
شفاف داستان عشقی که از المپیک پا گرفت Tue Jul 25 23:11:28 IRDT 2017
خبرگزاری فارس اولویت «تاشکند» افزایش همکاری با کشورهای منطقه است Fri Jun 23 11:55:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر اعلام برنامه‌های هفته بسیج در حاجی آباد Fri Nov 23 19:02:04 IRST 2018
اعتدال «طیب» که بود و چرا اعدام شد؟ Sat Nov 03 08:30:02 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران قلع و قمع بنا‌های غیرمجاز در سوادکوه Sun Sep 17 16:35:18 IRDT 2017
آران و بیدگل برنامه بازیهای مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی Thu Jul 05 15:11:02 IRDT 2018
پارس نیوز لستر رقم فروش ریاض محرز را اعلام کرد Thu Jun 01 12:03:51 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی منشور همدلی احزاب به فضای انتخابات استان نشاط بخشیده است Sun May 07 17:08:00 IRDT 2017
شفاف فراستی: آدم فروش در قدم اول خودفروش است! Sat Feb 25 10:34:52 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تکذیب پاداش 60 میلیونی شهرداری به فرماندار توسط رئیس و اعضای شورای قرچک Fri Apr 28 16:18:00 IRDT 2017
خبرگزاری مهر تئاترخیابانی مریوان به کعبه آمال هنرمندان حوزه تئاترتبدیل شده است Mon Sep 03 09:37:50 IRDT 2018
ایسکانیوز مدارس بیجار تعطیل شد Sat Feb 17 10:08:07 IRST 2018
جماران طرح 238 هکتاری جنگلکاری و کپه کاری در باشت آغاز شد Fri Dec 21 13:00:20 IRST 2018
ساعت24 قتل پسر 24 ساله در رودخانه با شلیک گلوله Tue Feb 14 10:30:39 IRST 2017
اقتصاد آنلاین آغاز به کار ادارات دولتی با 2ساعت تاخیر در روز دوشنبه Sun Jan 28 21:05:36 IRST 2018