خبرگزاری جمهوری اسلامی - Tue Jan 03 13:23:00 IRST 2017 نمایش خبر

زندگی بلوط در دستان تو

ایلام - ایرنا - کهن سال و تنومند، از تنه قطور و پوست های ضمختش می توان سالهای مقاومتش را در برابر باد و بوران و تاب آوریش را در سرمای سخت زمستان و روزهای گرم تابستان فهمید.

به گزارش ایرنا، شاخه های بزرگش یادآور روزهای خوب تاب بازی کودکانه امان بود و سایه دلپذیرش خنکای تابستانمان،برای خاک بازی روزهای کودکی در زیر بلوط های زیبای کوه های اطراف شهرمان، همان روزهایی که از ترس بمباران های هوایی به دامن کوه و جنگل پناه برده بودیم.
لحظات خوش روزهای دل انگیز کودکی در پناه بلوط های زیبا برای هر ایلامی زاگرس نشین یادآور بهترین و شیرین ترین خاطرات کودکی است.
مردمان این دیار در سخت ترین روزهای سخت قطحی و خشکی خیلی سالها قبل از همین دانه های بلوط نان درست می کردند و با آسیاب کردن آن قوت لایموت خود و احشامشان را تامین می کردند.
بی گمان هنوز هم بسیاری از عطاریها و گیاه درمان ها برای درمان معده از بلوط و جفت (شیره سیاه رنگ بلوط) آن استفاده می کنند و از شیرینی 'شوکه' - نوعی شیره شیرین و عنابی رنگ مثل شیره خرما با طعمی ملس تر- آن برای صبحانه استفاده می کنند.
حال آنکه زیبایی بلوط و تنه های بزرگ و تنومند آن با سوراخ های کوچک که مامن سنجاب های کوچ است برای هر کدام از ما ایلامی ها که با این درختان تنومند و زیبا بزرگ شده و خو گرفته ایم خود یاد آور بهترین دوران زندگیمان است.
هنوز هم در این عصر مدرن و ماشینی بهترین تفریح روزهای بهاریمان چادر زدن در زیر درختان بلوط و لذت بردن از مناظر دل انگیز کوهستانی و بهاری ایلام است و در اوج گرمای طاقت فرسای تابستان خنکای سایه سار بلوط ها سایبانی در برابر خورشید و پناه ماست.
حال آنکه در روزهای خزان برگ ریز و زمستان سرد باز این کهنسال ترین درختان مامن و پناه ماه برای دوری و جستن آرامش در سکوت است.
اینک این چند سال است که این بلوط زارهای زیبای و رعنا د برابر هجوم آفت ها و آنچه برخی کارشناسان تغییر اقلیم می نامند قدشان خمیده و روز به روز به زوال و نابودی نهاده اند.
در پی یک حرکتی که از سوی بسیاری از دوستداران محیط زیست این روزها در حال انجام است، بسیاری ها با کندن چاله های کوچک و قرار دادن دانه های بلوط جوانه زده سعی دارند تا رویای روزهای خوش کودکی خود را به کودکان آینده تقسیم کنند و سهمی از این زیبایی و دلپذیری را برای آنها به یادگار بگذارند.
بلوط زارهای زیبای ایلام که ابهت و وقار خاصی به کوه های سر بر فلک کشیده این دیار داده است، این روزها نیازمند توجه دوستداران خویش اند تا در نبود سنجاب های کوچک دانه های جوانه زده اشان را در دل خاک پنهان کنند.
سنجاب های کوچک جنگل یکی از عاملان اصلی افزایش جنگل زارهای بلوط بشمار می روند زیرا این حیوانات زیبا و دوست داشتنی با دستان کوچکشان دانه های بلوط را برای ذخیره زمستانی در جای جای جنگل مدفون می کردند که غذای زمستانی آنها شود اما به دلیل فراموشی بسیاری از این بلوط ها جوانه می زدند و به نهال های بلوط مبدل می شدند.
اما اکنون که دیگر بسیاری از این سنجاب ها از شمار جمعیتی آنها کاسته شده و تنها در جنگل های دور دست و کوهستانی بسر می برند، همچنان به این فعالیت خود ادامه می دهند.
با این حال در بسیاری از مناطق جنگلی در محدوده شهرها که دیگر سنجاب ها به دلیل شلوغی و سرو صدای ماشین ها ترسیده و به سایر نقاط دور دست رفته اند، جنگل های بلوط در معرض انقراض اند زیرا همواره به زایش و رویش برای جایگزینی به جای سایر درختان زوال رفته و خشکیده و پیر بلوط نیاز است.
اکنون با توجه به فصل زمستان و در پی بارش بارانهای اخیر هزاران بلوط که در زیر درختان آنها به زمین افتاده اند، که جوانه زده و زندگی آنها در دستان من و توست تا با کندن چاله ای کوچک و گذاشتن در دل خاک زمینه را برای زنده ماندن و زندگی به آنها فراهم کنیم.
در روزگاران گذشته که سنجاب های کوچک جست و خیز کنان از شاخه های بلوط بالا و پایین می رفتند و دانه های بلوط را برای ذخیره زمستانی پنهان می کردند، زمان زیادی می گذرد، اکنون بسیاری از این بلوط ها در پای درختان ریخته و به دلیل سرما ممکن است از بین بروند.
یک کارشناس منابع طبیعی در ایلام گفت: حدود 640 هزار هکتار جنگل از نوع متوسط، غنی و تنک در استان ایلام وجود دارد که انبوه آنها را درختان بلوط و بنه تشکیل می دهد.
عبدالسلام پیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر پایه بررسی های انجام شده آفت ها، تغییر اقلیم، کرم چوبخوار، نفوذ ریزگردهای عربی و گرد و غبار، عامل اصلی زوال درختان بلوط اعلام شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این موضوع، تغییرات اقلیمی و خشکسالی های متوالی چند سال گذشته بر روند جدی شدن خشکی درختان بلوط دامن زده است.
پیری گفت: ریشه درخت بلوط تنها به عمق چهار تا پنج متری زمین نفوذ می کند و بیشتر در سطح پخش می شود و از آب های سطحی استفاده می کند، اما به علت کاهش بارش برف، آب کمی به ریشه درختان بلوط رسیده و کار به جایی رسیده که بلوط زارها تحمل خود را از دست داده و در حال خشک شدن هستند.
وی افزود: هر هکتار جنگل پهن برگ، 68 تن گرد و غبار را مهار و هوا را سالم و تمیز و به اصطلاح تصفیه می کند اما گرد و غبار گسترده که در سال های گذشته ایلام را به شدت متاثر کرده، توانسته است درختان بلوط را نیز به زانو درآورد. 
ویˈ افزود: برگ های بلوط کرکی هستند و قابلیت جذب گرد و غبار را دارند و بسته شدن روزنه برگ های کرکی بلوط به علت شدت بالای گرد و غبار در زاگرس باعث شده که این درختان دیگر توانایی جذب این همه غبار را نداشته باشند.
وی اظهار کرد: عوامل دیگری همچون ˈانگل لورانتوسˈ و ˈسوسک چوب خوارˈ نیز از فرصت استفاده کرده و به این درختان زیبا حمله می کنند و موجب ضربه زدن به درختان بلوط شده است.
پیری یادآور شد: علاوه بر این می توان حضور گسترده دام و زراعت در کف جنگل ها، بهره برداری بی رویه و نبود ملاحظه های زیست محیطی در اجرای طرح های کلان منطقه زاگرس را عامل غیرمستقیم تخریب گسترده جنگل های زاگرس اعلام کرد.
وی ادامه داد: بررسی ها در زمینه علل خشکیدگی درختان بلوط در دست اقدام است که در این پژوهش سطح تخریب بررسی و برآوردهای نخستین از میزان تخریب به دست می آید که این مطالعات نیاز به زمان زیادی برای کارشناسی دقیق بحران دارد.
وی افزود: گونه های بلوط منطقه زاگرس در اوج پایداری بوده و این تعادل اکنون در حال به هم خوردن است و باید به نقش انسان و تغییرات اقلیمی با دقت بیشتری توجه شود زیرا که این تغییرات گسترده نتیجه 70 تا 80 سال بی توجهی است.
*پیشگامی سازمان های مردم نهاد برای احیای جنگل های بلوط
پیری از حضور شمار زیادی از دوستداران و علاقمندان به منابع طبیعی در قالب تشکل های مردم نهاد غیر دولتی برای احیای جنگل های بلوز خبر داد و گفت: در چند سال اخیر بسیاری از این تشکل ها به صورت خودش به کاشت دانه های بلوط و بذرکاری اقدام کرده اند.
وی افزود: هرچند این کار احساسی به نظر می رسد و بحث خشکیدگی بلوط به دلیل تغییر اقلیم و افزایش گرمای هوا و کاهش نزولات جوی است و یک روزی این جنگل ها از بین می روند و مثل دایناسورها انقراض می یابند اما با این وجود کسی دوست ندارد این واقعیت را بپذیرد.
وی اظهار کرد: مسئولین در راستای فرهنگ سازی و افزایش مشارکت مردم از این اتفاق بیفتد استقبال می کنند، اما باید باور داشت که طبیعت اجازه نمی دهد که دوباره بلوط سبز شود.
پیری گفت: تا چند سال پیش بر اساس آمار هواشناسی دمای ایلام از 35 درجه بالا نمی رفت،اما اکنون این دما به 47 و 45 درجه می رسد و این درختان تنومند دامنه تحملی دارد که تاب بالا رفتن این دما را نخواهند داشت. 
وی افزود: اکنون میزان بارندگی ها بسیار کم شده و بارندگی یک ماه تا دو ماه است در حالی که در سالهای قبل همه ساله سه الی چهار بار برف داشتیم که ارتفاع آنها به بیش از 50 سانتی متر می رسید.
این کارشناس منابع طبیعی معتقد است: اکنون دمای هوای به شدت بالا می رود به سمت گرمسیری شدن بالا می رویم و افزایش دما حرارت یک تا یک و نیم درجه را موجب شده که تنها کار ما برای جلوگیری از فاجعه خشکی استان به سمت گونه های جایگزین برویم. 
وی ادامه داد: باید بذر گونه هایی که خودشان را نشان می دهند، بکاریم اپتا سازگار با محیط رشد کنند و آنچه اکنون هویدا از شواهد است رویداد خلیج عمانی است که باید در مناطق زاگرسی گونه های بر اساس اقلیم این گونه مثل کنار، کنارک، عناب که اکنون در منطقه زاگرسی در حال پیشروی زیادی هستند، بکاریم.
وی افزود: بی گمان بر اساس شواهد می توان دریافت که در آینده نچندان دور جنگل تنک خلیج عمانی داریم اما با این وجود باید حفاظت همچنان ادامه داشته باشد تا آنجا که می توانیم.
وی تاکید کرد: باید گونه های بلوط را همچنان حفظ کنیم و توسعه دهیم و در مناطقی که دیگر این گونه زیبا رشد نمی کند و قابلیت احیا ندارد به فکر گونه های جایگزین باشیم.
*حرکت خودجوش مردم شهرسانهای مختلف ایلام برای کاشت بلوط
معاون فنی منابع طبیعی ایلام در این خصوص گفت: یک کار خودجوش مردمی و یک کار مثبت، این روزها توسط دوستداران محیط زیست در استان ایلام شکل گرفته و بسیاری ها برای توسعه و نجات جنگل های بلوط دست بکار شده اند.
حجت اله فتحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: باید این گونه تلقی شود که خوشبختانه مردم به اهمیت جنگل و درخت بلوط پی برده اند و اکنون بزرگترین خدمت به طبیعت توسط آنان در حال انجام است.
وی ادامه داد: در بحث مشارکت مولفه حضور مردم که بدون چشم داشت ، با علاقه به دامان طبیعت می آیند و اقدام به کاشت دانه می کنند، یک کار مثبت ارزیابی می شود و یک اقدام مناسب در راستای فرهنگ سازی و حفظ منابع طبیعی تلقی می شود. 
فتحی گفت: دستگاه مجری باید به صورت علمی و فنی و به صورت کارگاهی با مشارکت کارشناسان اقدام به اطلاع رسانی در خصوص چگونگی کاشت و غرس درختان کنند تا این زحمات و تلاش های مردم به نتیجه بماند.
وی اظهار کرد: در راستای اجرای طرح جنگلانه و احیای طبیعت به صورت فراخوان عمومی در اکثر استانها مردم از این طرح ها استقبال کرده اند و مردم استان ایلام در شهرستانهای ایلام، ملکشاهی،بدره، دره شهر و ...نیز اقدام به اجرای این طرح کرده اند و استقبال چشمگیری از آن داشته اند.
*مشارکت مردم نیازمند مدیریت و آموزش
فتحی گفت: باید مشارکت مردم مدیریت شود و به صورت خاص این مشارکت ها منسجم شود زیرا نیاز به آموزش و مدیریت دارد تا این پتانسیل قوی که فراهم شده در راستای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست توسعه یابد.
وی اظهار کرد: باید این علاقمندان به منابع طبیعی یاد بگیرند که چه گونه هایی در چه شرایطی بکارند، زیرا بعضی نهال ها پیش آهنگ هستند و برخی پرستاران به همین منظور باید نوع گونه و چگونگی کاشت آن آموزش داده شود تا این تلاش ها به ثمر بنشیند.
وی افزود: گونه های خلیج عمانی باید در رویشگاه ها و مناطقی همچون مهران و دهلران که گرمسیر تر اند کاشته شوند و باید توجه داشت که بیش از 90 درصد تیپ زاگرس گونه بلوط است و تنها ده درصد سایر گونه ها در آن رویش داشته است. 
فتحی میزان جنگل های استان ایلام را 642 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بلوط با این شرایط خشکی بیش از پنج هزار و 500 سال در استان سابقه دارد.
وی تاکید کرد: گونه بلوط در زمان نهالی سایه پسند است اما وقتی رشد می کند نور پسند است و نیاز به سایه ندارد این نکته به ما یاد آور می شود که دانه های بلوط را باید در پناه درختان مادری یا سنگ ها بکاریم تا بتوانند در چند سال قدرت و توان ماندن در اقلیم را بدست آورند.
وی ادامه داد: در فضای باز و بخش هایی که جنگل تنک قرار دارد می توان با کاشت گلابی وحشی، زالزالک، تنگز و گونه های پیش آهنگی به حفظ منابع جنگلی استان کمک کرد.
معاون فنی منابع طبیعی ایلام گفت: مردم علاقمند به حفظ جنگل های بلوط بیاید به خاطر داشته باشند که با کندن چاله های خوب و ایجاد سطوح آبگیری مناسب، عمق خاک مناسب و قرار دادن دانه در جای مناسب و پوشاندن سطح خاک با لاش بر و ... می توانند به توسعه و حفظ جنگل ها همت گمارند.
فتحی افزود: اکنون سالانه بیش از 50 الی 60 هکتار جنگل در استان در قالب طرح های مختلف احیا می شود که امیدواریم تداوم این طرح ها در آینده منتج به حفظ طبیع و جنگل های زیبای استان شود.
وی با تقدیر از این روحیه مشارکت پذیری و احساس مسئولیت مردم در راستای حفظ جنگل های بلوط گفت: از اینکه مردمی چنن فهیم و علاقمند به طبیعت و پاسدار موهبت های الهی داریم بسیار خرسندیم.
به گزارش ایرنا، استان ایلام برخوردار از 11 درصد جنگل های منطقه زاگرس و طبیعت بکر و زیبا به عروس زاگرس شهره است.
خبرنگار: ناهید ابراهیمی *انتشار دهنده : شهربار حیدری فر
7177/6034
خبرگزاری جمهوری اسلامی رایزنی ها در مجلس برای اختصاص بودجه مجزا به فعالیت های قرآنی ادامه دارد Thu Mar 02 14:26:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی رییس کل بانک مرکزی:صحت آمارنهادهای رسمی در مجادلات سیاسی قربانی نشود/ افت اعتماد عمومی تبعات منفی برای نظام دارد Sun Apr 16 13:08:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی نشست مشترک کمیسیون عمران و وزارت راه /ضرورت تسریع در تعیین تکلیف مسکن مهر Tue Aug 16 00:25:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی کالاهای صادراتی قصرشیرین 1088 مورد بازرسی شدند Sat Oct 20 12:01:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی استقرار نیروی درمانی در مجتمع آبگرم فردوس ضروری است Tue Jul 03 22:40:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تابستانی به یاد ماندنی با سفر به طبیعت شگفت انگیز لرستان Sat Aug 13 12:27:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی اون به ترامپ رو دست زد Sun Jul 01 09:26:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی کسب شش مدال توسط بانوان کاراته کار گیلانی در مسابقات انتخابی تیم ملی Sun Feb 18 16:05:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی استان اردبیل ساماندهی گردشگری سلامت را تقویت می کند Sat Apr 06 15:30:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی توقیف محموله 4 میلیارد ریالی کالای قاچاق در لردگان Wed Jun 21 17:53:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 2 هزار و 169 هکتار زمین در اردبیل به بیت المال اعاده شد Wed Oct 17 17:50:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی سقوط یک فروند هواپیمای سبک در رومانی یک کشته بر جا گذاشت Sat Jul 02 23:05:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی فیش های نجومی نباید دستاویز تسویه حساب های سیاسی شود Sun Jul 10 13:46:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی والیبال نوجوانان آسیا؛ آخرین وضعیت تیم ایران در آستانه شروع رقابت ها Mon Mar 27 14:39:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دادستان کل کشور: عامل اصلی تداوم انقلاب اعتقاد قلبی مردم به اسلام و راه ولایت است Fri Feb 10 18:36:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی طرح جوانه های صالحین درمهران آغاز شد Sat Jul 02 20:41:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی سپاه: وحدت ارتش و سپاه ضامن امنیت ملی است Wed Apr 17 19:44:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزیدگان سومین دوره انتخابات کتاب سال سیستان و بلوچستان معرفی شدند Sun Feb 12 19:33:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی سیاست های آمریکا باعث گسترش شبکه های قاچاق انسان شده است Mon Jul 02 10:31:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی جانسون: انگلیس مسئولین قتل خاشقچی را تحریم کند Mon Oct 22 17:21:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تمرین مشترک هوایی روسیه و صربستان Tue Aug 09 00:49:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی مسئولان از ساخت سریال شاهچراغ (ع) شانه خالی می‌کنند Tue Jul 10 13:41:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان بر ضرورت اجرای توافق های سفر روحانی به ایروان تاکید کردند Fri Jun 02 23:59:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پلیس سارق منزل را در طبس دستگیر کرد Tue Oct 23 19:30:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی غلظت ریزگردها در هوای اراک فراتر از حد استاندارد رفت Sun Jul 17 13:06:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی امریکایی‌ها مرد جنگ با ایران نیستند Sun Jul 15 08:26:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی فرودگاه های گرگان وخرم آباد برای کمک رسانی فعالند Mon Mar 25 17:01:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی میثاق اخلاق حرفه ای باعث رونق رسانه ها می شود Mon Apr 24 01:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی سودان / بازار روز در خارطوم Tue Apr 18 12:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 360 میلیون ریال به واحدهای فرسوده پلدختر و معمولان پرداخت شد Fri Jul 27 12:51:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی آغاز کمپین ازدواج سالم/سیر نزولی ازدواج در کشور Sun Jan 01 15:55:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی افزایش سواد رسانه ای باعث کاهش آسیب های فضای سایبری می شود Sat Jul 14 09:11:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تصادف زنجیره ای در جیرفت یک کشته و 2 مصدوم برجای گذاشت Sun Jan 21 15:52:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 30 کیلوگرم مواد مخدر در دلیجان کشف شد Tue Jun 12 12:17:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی هزار و 331 مجتمع ناایمن در مشهد شناسایی شد Sun Aug 12 12:03:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی درباره صلح Wed Mar 15 11:50:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پوتین از طرح اروپایی برای مبادلات مالی با ایران حمایت کرد Wed Oct 03 16:50:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی کشتی گیران نوجوانان به اردو دعوت شدند Sat Aug 06 17:38:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی سه میلیون لیتر سوخت قاچاق در بندرعباس کشف شد Wed Jun 13 13:19:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی مقام سومی اژدهای زرد در جام چهارجانبه چین Sun Jan 15 15:30:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دبیر حزب اعتمادملی منطقه خوزستان: رای به روحانی، رای به استمرار آرمان های انقلاب است Fri May 05 18:14:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی صادرات27.6میلیون دلار فرش دستباف به آمریکا/ امکان خرید اعتباری فراهم شد Tue Aug 16 16:17:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی سرانه فضای آموزشی البرزبا کمبود 8 هزارکلاس به توجه ملی نیاز دارد Wed Feb 14 07:48:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ‎مجمع گفت و گوی سمن ها و دولت تشکیل می شود Tue Aug 07 10:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 5040 زائر پاکستانی در میرجاوه اسکان داده شدند Fri Oct 26 13:46:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نمایشگاه 'باکو تل' فرصتی برای توسعه صادرات فناوری محور است Tue Dec 04 13:04:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تکمیل 129 طرح عمرانی کهگیلویه و بویراحمد در انتظار سفر هیات دولت Sat Aug 13 14:04:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی فارس، قهرمان رقابت های فوتبال نابینایان و کم بینایان کشور Tue Jul 11 20:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی مرمت چهار بنای تاریخی کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد Sat Jul 07 15:57:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی شرکت 18 هزار نفر در جشنواره قرآنی بشارت نور Sun Jun 25 23:18:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی وضعیت هوای تهران در 17 اردیبهشت ماه 1396 Sun May 07 15:07:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دیپلمات انگلیسی نشست کمیسیون مشترک برجام را سازنده خواند Wed Mar 06 18:27:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی محمود عباس: سند جدید حماس دارای تناقض های زیادی است Tue May 09 03:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پیروانی:اکنون زمان ادای دین امید نورافکن به تیم ملی جوانان است Fri May 05 17:44:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ورود مجلس آمریکا به پرونده روابط تجاری ترامپ و عربستان Sun Jan 06 02:11:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی رهبر انصار الله یمن از راه حل فراگیر حمایت کرد Fri Jul 27 04:49:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی پرتغال دچار بحران انرژی شد Wed Apr 17 11:44:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان ‌رضوی قهرمان مسابقه های بانوان کارگر کشور در ایلام شد Fri Oct 05 15:09:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی قیصر در زمینه های مختلف شعر، فرهنگ و ادب صاحب نظر بود Thu Nov 08 23:24:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 200 کیلوگرم گوشت فاسد در بیجار کشف و ضبط شد Sun Aug 12 08:13:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ورودی پرونده ها به دادگستری جیرفت 6.5 درصد کاهش داشته است Tue Jan 24 14:47:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی نمایندگان ایران نامزد هشت پست جهانی وزنه برداری شدند Mon Apr 03 22:38:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی توسعه فرهنگ پهلوانی موجب کاهش معضلات اجتماعی می شود Sun Jul 01 22:51:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی احداث دریاچه مصنوعی از حقابه دریاچه ارومیه متوقف شد Tue Aug 14 19:08:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی مومنان روزه دار در عید فطر پاداش بندگی به درگاه الهی را دریافت می کنند Wed Jul 06 15:05:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی: شعر در خدمت تبلیغ دین باشد Thu Apr 13 13:25:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه Thu Jul 06 12:26:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی فرمانده انتظامی: 25 کیلو گرم تریاک در بوکان کشف و ضبط شد Wed Jun 28 14:58:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی روسیه: آمریکا در مساله کره شمالی هدفمندانه تنش آفرینی می کند Thu Feb 08 11:51:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی آیا می دانید ؛ بازار مصرف پوشاک در جهان در سال 2025 میلادی از مرز دو تریلیون‌دلار خواهد گذشت، در حالی که ارزش فعلی آن 1/1 تریلیون دلار است. Wed Feb 22 20:58:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی قیمت گوشت قرمز در خراسان شمالی کاهش می یابد Mon Apr 30 19:35:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی از بازیکنانم کاملا رضایت دارم/بعد از پایان لیگ در مورد تیم ملی صحبت می کنم Wed Feb 07 14:50:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی سفارت روسیه در دمشق هدف خمپاره تروریست ها قرار گرفت Sat Feb 04 02:28:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی استقبال مردم از مراکز مهارت آموزی سمنان 30 درصد افزایش یافت Mon Nov 26 14:03:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی آسیب مغزی یک دانش آموز مشگین شهری و ادعای ضد و نقیض اولیا و مدیران مدرسه Wed Feb 14 16:27:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نقش برجسته هخامنشی رونمایی شد Sun Oct 07 12:32:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی خطیب نماز جمعه تهران: دوران زورگویی و قلدری رو به افول است Fri Nov 02 13:11:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی واقعیت ها برای مردم بازگو شود Sat Aug 25 12:53:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی بیش از چهار میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در بانه توقیف شد Sun Oct 28 14:31:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی هنرمندان دشتی بوشهر تجلیل شدند Sun Jul 22 13:37:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی رییس هلال احمر از احتمال فرو ریختن منازل سیل زده آق قلا خبر داد Thu Mar 28 00:35:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی «پاکستانی» هستیم و «پاکستانی» می خریم Wed Mar 08 22:10:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران Sat Aug 18 08:01:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نامزدها از راه اندازی اختلافات قومی و مذهبی دوری کنند Thu May 11 20:51:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی معماری سازمانی زمینه ساز پویایی اقتصادی است Wed Nov 14 12:48:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی رویترز: شمار مهاجران موصل از 410 هزار نفر گذشت Sun Apr 23 03:09:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی ورود رئیس کمیته ملی المپیک ایران به جاکارتا Sat Aug 18 10:45:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی آفت فساد و تبعیض نباید در مسئولان نفوذ کند Mon Jul 23 17:10:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی مسمومیت، 22 کارگر گل گهر سیرجان را راهی بیمارستان کرد Sun Jun 10 14:08:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی استاندار کرمان:نقشه آب کرمان در دولت یازدهم تکمیل شد Thu Jul 14 02:53:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی یک مرکز توانبخشی معلولان در قزوین افتتاح شد Fri Aug 31 12:30:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی فرماندار املش :همه مسئولان در رفع مشکلات و بحران ها همت داشته باشند Thu Jan 25 19:21:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی درخشش هنرمند البرزی در جشنواره تئاترفجر Wed Feb 01 16:49:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی هندبال ساحلی آسیا؛ شکست ایران مقابل ویتنام در ضربات پنالتی Tue May 09 21:00:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی دستگاه های اجرایی بندرلنگه میز خدمت ایجاد کنند Sat Jun 02 11:01:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی آبگرفتگی گسترده در مرز دوغارون در تایباد Sun Feb 19 15:30:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی سی ام اسفند بیشترین میزان بارش باران در همدان ثبت کرد Mon Mar 20 15:01:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی رویترز: ترکیه از احتمال فرار گولن خبر داد/ مصر درخواستی دریافت نکرده است Thu Jul 28 19:33:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی هنر انقلابی مغفول مانده است Tue Jul 31 13:37:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی نخست وزیر ارمنستان: روابط با ایران در اولویت کاری ما قرار دارد Sat Feb 10 13:54:00 IRST 2018
واحد مرکزی خبر شبکه کرمان قطب تولید انیمیشن سریال و مستند Mon Jan 07 12:53:48 IRST 2019
پارسینه جنین در رحم سکسکه می‌کند؟! Sat Mar 09 05:57:01 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن پیام سردار سلیمانی به فرمانده کل ارتش Wed Jan 16 22:50:23 IRST 2019
سلامت نیوز اعدام 2 خون‌آشام شمال به اتهام 13 قتل و 80 فقره سرقت مسلحانه Sun May 13 13:20:00 IRDT 2018
روزنامه ایران برانکو: از هواداران عذرخواهی می‌کنم و از تیمم ایرادی نمی‌گیرم Mon Feb 13 00:00:00 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو 860 نفر در 8 ماه ممنوع الخروج شدند/صدور 138 کیفرخواست در پرونده‌های اقتصادی/ بخشی‌هایی از پرونده بانک سرمایه مفتوح است Tue Mar 05 10:08:19 IRST 2019
دولت بهار تصویب اجرای سیستم رنکینگ کشتی از ابتدای سال 2018 Sun Sep 10 19:52:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر جمع‌آوری سبزه عید برای تولید کود "ورمی‌کمپوست" Mon Apr 02 18:14:13 IRDT 2018
ایسکانیوز خبر خوش برا ی مبتلایان به دیابت نوع 1 Tue Nov 21 12:30:00 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران دفاع ترامپ از دیدار با سران کشور‌های دیگر Sun Aug 19 01:22:43 IRDT 2018
پارسینه زمان تشییع پیکر پاک شهیدان مرزبانی Fri Apr 28 13:12:26 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن مداحان، مطالعات در حوزه مداحی و شعر را مبنای کار قرار دهند Tue Sep 04 10:28:06 IRDT 2018
آنا مصدق به آمریکا پناه برد ولی سرنگون شد Sat Aug 19 15:39:59 IRDT 2017
جماران نمایشگاه توانمندی های دانش آموزان قرچک گشایش یافت Sat Apr 28 14:36:16 IRDT 2018
میزان تصمیم باشگاه استقلال برای حضور هواداران در ورزشگاه/ قیمت بلیت طبقه دوم 90 درصد کاهش پیدا کرد Sat Apr 22 15:16:45 IRDT 2017
خبرگزاری مهر معاون وزیر صنعت از خبرگزاری مهر بازدید کرد Sun Aug 07 10:50:06 IRDT 2016
تی نیوز مناقشه وزارت بهداشت و نظام پزشکی در نظارت بر کار پزشکان Sun Jul 30 16:23:54 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا پیوند حوزه و دانشگاه با اسلامی شدن علوم و دانشگاه‌ها محقق می‌شود Sun Dec 17 19:47:21 IRST 2017
پول نیوز ترامپ: آیفون را در آمریکا تولید کنید Sun Jan 06 13:20:06 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران ابراز امیدواری ابتکار برای ایجاد اشتغال پایدار برای زنان سرپرست خانوار Tue Feb 12 20:21:49 IRST 2019
واحد مرکزی خبر خروج تمامی افراد مسلح از دو منطقه مضایا و بقین در ریف دمشق سوریه Fri Apr 14 13:51:12 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر هم اندیشی رسانه های ایران و روسیه Tue Sep 05 13:37:10 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر جدال سپیدرود با حریف جنوبی Wed Nov 01 13:57:41 IRST 2017
خبرگزاری مهر طرح‌های 4 شهر از دشتستان برای انتخاب پایتخت کتاب ایران ارائه شد Sat Jan 06 10:12:09 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم روسیه عوارض واردات برخی کالاهای آمریکایی را افزایش داد Fri Jul 06 18:30:31 IRDT 2018
تهران پرس نوسازی 202 هزار دستگاه خودروی سنگین در سه سال آینده Tue Feb 13 05:18:00 IRST 2018
تابناک طرح نمایندگان برای تقسیم اصفهان به 3 استان Tue Mar 19 15:09:22 IRST 2019
خبرآنلاین فیلم | هم‌قدم با زائران اربعین در شب ورود به کربلا Tue Oct 30 13:05:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران ترامپ احتمالا فهرست کشورهای ممنوع‌الورود به آمریکا را افزایش می‌دهد Mon Jan 30 10:55:23 IRST 2017
پایگاه خبری الف رونالدو 400 تایی شد + عکس Mon May 15 07:47:25 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن کارنامه درخشان شعر عاشورایی/ضعف در مضمون و محتوا/شعر باید گریه‌کن داشته باشد Mon Sep 18 08:59:47 IRDT 2017
تدبیر و امید فدراسیون فوتبال: اولتیماتومی به پرسپولیس برای تغییر سرپرست داده نشده Sun Aug 19 19:48:19 IRDT 2018
جام نیوز ملک سلمان 100 میلیون دلار برای خوشگذرانی در مراکش هزینه کرده است Mon Aug 21 22:25:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم آخرین چهارشنبه سال بیمارستان‌های زنجان در آماده باش کامل هستند Wed Mar 06 17:00:46 IRST 2019
اتاق خبر تکرار ادعاهای مداخله جویانه واشنگتن در مورد ایران Thu Aug 16 09:38:05 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن منطقه چنگ الماس بیجار و انتظارات بحق مردم Mon Jun 25 12:11:09 IRDT 2018
انتخاب موافقت خانواده شاکر، پسردایی و بازیکن همراه مهدی قائدی با اهدای اعضای بدن او Wed Jan 31 10:26:44 IRST 2018
روزنو یکی از جالب ترین اتفاق های بازی استقلال+ عکس Mon Feb 26 07:04:08 IRST 2018
عصر ایران ظریف حادثه مصر را به شدت محکوم کرد Fri Nov 24 21:02:26 IRST 2017
خبرگزاری مهر صفحه اول روزنامه‌های استان زنجان 18 تیر 96 Sun Jul 09 09:22:14 IRDT 2017
تهران پرس کاهش 5 درصدی مالیات تولید درصورت موافقت دولت و مجلس Wed Feb 28 13:47:00 IRST 2018
جام نیوز ستاره تراکتورسازی استقلالی‌ها رو قال گذاشت! Fri Jun 23 10:16:25 IRDT 2017
آفتاب موگرینی: راه‌حل‌های عملیاتی اروپا برای تأمین خواسته‌های ایران به‌زودی اجرایی می‌شود Mon Sep 24 20:17:12 IRST 2018
تدبیر و امید طرح سایپا در راستای قطع دست واسطه ها آغاز می شود Thu Jun 14 18:57:20 IRDT 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن مهلت ارسال آثار به جشنواره منطقه‌ای شعر علوی تمدید شد Sun Jul 23 15:22:52 IRDT 2017
صبا ایران بازیکن کلیدی مراکش غایب بزرگ برابر پرتغال Mon Jun 18 11:35:06 IRDT 2018
پارس نیوز کارگردان فیلم زندگی جان لنون مشخص شد Wed Oct 24 15:03:47 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری نمایشگاه 25 فریم بر ثانیه و تجلیل از حیات هنری ، هنرمند سینما تئاتر گناوه ای Sun Sep 30 08:26:22 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا عکس/ پست اینستاگرامی بنی فاطمه در تقدیر از اقدام قالیباف Tue May 16 07:13:53 IRDT 2017
جام نیوز فیلم «نفس» به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شد Tue Sep 19 20:24:55 IRDT 2017
آفتاب ترامپ خواهان افزایش 2 برابری بودجه دفاعی اعضای ناتو Thu Jul 12 11:18:31 IRDT 2018
ایستا نیوز دوقلوهای بیت‌کوینی Thu Dec 14 10:23:14 IRST 2017
پارس فوتبال فوری؛ گزارشگر بازی فینال “کاشیما – پرسپولیس” انتخاب شد Wed Oct 31 15:39:25 IRST 2018
فردا رئیس‌جمهور فرانسه از گفتگوی صریح با پوتین خبر داد Tue May 30 08:05:07 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران معاون وزیر ورزش: فدراسیون فوتبال انتظارات ما را در جام ملت‌ها محقق نکرد Sun Feb 03 16:57:40 IRST 2019
ورزش 3 معرفی 11 بازیکن سیاه جامگان مقابل پیکان Thu Sep 28 13:18:00 IRST 2017
میزان مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «ایران من» Thu Aug 16 01:54:08 IRDT 2018
ریال نیوز تصمیم ترامپ برای فروش ذخایر نفت آمریکا Tue May 23 11:38:53 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر بهره برداری از دو طرح بزرگ صنعتی در نی‌ریز Fri Jun 23 15:19:09 IRDT 2017
آفتاب هشدار اپل به دولت آمریکا: قیمت‌ها سر به فلک خواهند کشید Sun Sep 09 11:03:42 IRDT 2018
آفتاب ایران آیین نامه اجرایی تبصره 4 ماده 187 قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم ابلاغ شد Tue Jan 09 17:32:05 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا چهارشنبه سوری در شاهنامه فردوسی/تفریحی که گاها موجب مرگ می شود Mon Mar 13 16:10:54 IRST 2017
روزنامه قانون مطهری: سپاه در موضوع مذاکره با آمریکا باید تابع تصمیم مقامات عالی نظام باشد Fri Aug 03 10:49:35 IRDT 2018
تی نیوز چه کسانی به ام اس مبتلا می شوند؟ Wed Apr 11 15:10:01 IRDT 2018
مثلث هدیه یادگاری کی‌روش برای کوپر آرژانتینی Tue Sep 11 23:59:47 IRDT 2018
جام نیوز قیمت پژو 2008 در نمایندگی ایران خودرو چقدر است؟ + جدول قیمت Tue Jun 27 18:00:00 IRDT 2017
خبرآنلاین سد کبار قم سرریز کرد؛ جاده‌های منتهی به سد بسته شد Sat Mar 30 19:27:03 IRDT 2019
نماینده برنامه «صندلی داغ» به تلویزیون بازمی‌گردد؟ Sat Jan 13 12:59:47 IRST 2018
خبر خودرو درخواست «معصومه ابتکار» از قوه قضاییه Sat Sep 15 16:38:02 IRDT 2018
جوان آنلاین وعده جدید دولت برای اجرای طرح رجیستری موبایل Tue Jan 31 09:50:12 IRST 2017
واحد مرکزی خبر ادامه کمک های مردمی گیلان به مناطق زلزله زده کرمانشاه Wed Nov 15 14:08:15 IRST 2017
پارس فوتبال چاره اندیشی برانکو برای رویارویی با آبی ها Tue Jan 16 16:54:33 IRST 2018
روزنامه کیهان پکن: امکان مذاکره اقتصادی با آمریکا وجود ندارد Mon Apr 09 21:49:33 IRDT 2018
آریا رقیب ایران در جام ملت‌های آسیا مقابل فلسطین قرار می‌گیرد Tue May 08 14:59:26 IRDT 2018
عرش نیوز تخلف یک موسسه اعتباری در دقیقه 90/ سود 23 درصد برای جذب مشتری Thu Aug 24 09:32:40 IRDT 2017
پارسینه رئیس‌جمهور پیشین گرجستان بازداشت شد Mon Feb 12 19:39:46 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تجمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بجنورد در اعتراض به کیفیت غذای سلف سرویس Sun Nov 26 14:13:34 IRST 2017
فرارو پروفایل رو ببین، دختر رو بگیر! Thu Apr 19 13:03:28 IRDT 2018
پرس شیعه شورای امنیت اسرائیل را مجازات کند Tue Sep 18 21:27:51 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر خودروسازان داخلی به دنبال افزایش دوباره قیمت Mon May 28 17:26:24 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم فوتبال جهان|اتلتیکومادرید با شکست خارج از خانه از کورس قهرمانی دور شد Sun Mar 17 00:11:03 IRST 2019
خبرگزاری دانشجویان ایران شکست تیم ملی فوتسال بانوان جوانان ایران مقابل تایلند Wed Apr 18 18:56:03 IRDT 2018
فرارو بسیج امکانات بنیاد برکت برای اشتغال‌زایی در کشور Sun Sep 16 09:23:46 IRDT 2018
تی نیوز ورود لشگر "علی اکبر (ع)" به تلعفر Thu Aug 24 17:40:49 IRDT 2017
تی نیوز بهانه بانک ها برای کندی پرداخت تسهیلات مسکن روستایی / 3 بانک عملکرد قابل قبول داشتند Sun Apr 08 16:13:27 IRDT 2018
ورزش 3 گوچی ؛ شاید اولین اقای گل ایرانی تاریخ در اروپا Thu Apr 06 15:53:00 IRDT 2017
تی نیوز سفیر روسیه در آمریکا: آینده روابط مسکو و واشنگتن تیره خواهد بود Thu Aug 24 13:50:43 IRDT 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن کمیته داوران مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در یک نگاه Tue Dec 12 16:38:28 IRST 2017
تی نیوز کشف یک کارگاه مشروب سازی در فاریاب Mon Aug 21 16:36:25 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ‌کلینیک سلامت ورزشی در اردبیل راه اندازی می‌شود Wed Jan 09 13:28:00 IRST 2019
خبرگزاری نسیم سیفی: درکسب طلا نباید از جاور عقب بمانم/ به دنبال طلای چهارم هستم Tue Sep 26 13:41:00 IRST 2017
تی نیوز وزیر ورزش و جوانان وارد تبریز شد Thu Jul 27 14:08:27 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین استخدام طراح صنعتی در شرکت زمانی در تهران Wed May 23 14:03:11 IRDT 2018
ساعت24 برخی مدارس شهرستان دزفول فردا تعطیل اعلام شد Sun Jan 27 19:22:29 IRST 2019
پایگاه خبری الف چرا میرباقری از کارگردانی «ماه تی تی»کناره‌‌گیری کرد؟ Tue May 29 02:02:00 IRDT 2018
خبرگزاری مهر نارگل به یاری محیط زیست می آید/ برداشتی از داستان های کهن ایرانی Thu Dec 21 10:20:48 IRST 2017
پارسینه پست اینستاگرامی رییس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز Thu Dec 13 16:24:01 IRST 2018
خبرگزاری نسیم صعود پاکدامن به جدول 16 نفره مسابقات Mon Apr 02 18:52:03 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر بشار الجعفری: آمریکا از تروریسم استفاده ابزاری می کند Fri Mar 01 21:27:54 IRST 2019
خبرگزاری بین المللی قرآن 270 میلیارد تومان زکات جمع آوری شده است/ گیلان؛ تنها استان دارای زکات مستحب Thu May 25 02:39:39 IRDT 2017