خبرگزاری جمهوری اسلامی - Tue Jan 03 13:23:00 IRST 2017 نمایش خبر

زندگی بلوط در دستان تو

ایلام - ایرنا - کهن سال و تنومند، از تنه قطور و پوست های ضمختش می توان سالهای مقاومتش را در برابر باد و بوران و تاب آوریش را در سرمای سخت زمستان و روزهای گرم تابستان فهمید.

به گزارش ایرنا، شاخه های بزرگش یادآور روزهای خوب تاب بازی کودکانه امان بود و سایه دلپذیرش خنکای تابستانمان،برای خاک بازی روزهای کودکی در زیر بلوط های زیبای کوه های اطراف شهرمان، همان روزهایی که از ترس بمباران های هوایی به دامن کوه و جنگل پناه برده بودیم.
لحظات خوش روزهای دل انگیز کودکی در پناه بلوط های زیبا برای هر ایلامی زاگرس نشین یادآور بهترین و شیرین ترین خاطرات کودکی است.
مردمان این دیار در سخت ترین روزهای سخت قطحی و خشکی خیلی سالها قبل از همین دانه های بلوط نان درست می کردند و با آسیاب کردن آن قوت لایموت خود و احشامشان را تامین می کردند.
بی گمان هنوز هم بسیاری از عطاریها و گیاه درمان ها برای درمان معده از بلوط و جفت (شیره سیاه رنگ بلوط) آن استفاده می کنند و از شیرینی 'شوکه' - نوعی شیره شیرین و عنابی رنگ مثل شیره خرما با طعمی ملس تر- آن برای صبحانه استفاده می کنند.
حال آنکه زیبایی بلوط و تنه های بزرگ و تنومند آن با سوراخ های کوچک که مامن سنجاب های کوچ است برای هر کدام از ما ایلامی ها که با این درختان تنومند و زیبا بزرگ شده و خو گرفته ایم خود یاد آور بهترین دوران زندگیمان است.
هنوز هم در این عصر مدرن و ماشینی بهترین تفریح روزهای بهاریمان چادر زدن در زیر درختان بلوط و لذت بردن از مناظر دل انگیز کوهستانی و بهاری ایلام است و در اوج گرمای طاقت فرسای تابستان خنکای سایه سار بلوط ها سایبانی در برابر خورشید و پناه ماست.
حال آنکه در روزهای خزان برگ ریز و زمستان سرد باز این کهنسال ترین درختان مامن و پناه ماه برای دوری و جستن آرامش در سکوت است.
اینک این چند سال است که این بلوط زارهای زیبای و رعنا د برابر هجوم آفت ها و آنچه برخی کارشناسان تغییر اقلیم می نامند قدشان خمیده و روز به روز به زوال و نابودی نهاده اند.
در پی یک حرکتی که از سوی بسیاری از دوستداران محیط زیست این روزها در حال انجام است، بسیاری ها با کندن چاله های کوچک و قرار دادن دانه های بلوط جوانه زده سعی دارند تا رویای روزهای خوش کودکی خود را به کودکان آینده تقسیم کنند و سهمی از این زیبایی و دلپذیری را برای آنها به یادگار بگذارند.
بلوط زارهای زیبای ایلام که ابهت و وقار خاصی به کوه های سر بر فلک کشیده این دیار داده است، این روزها نیازمند توجه دوستداران خویش اند تا در نبود سنجاب های کوچک دانه های جوانه زده اشان را در دل خاک پنهان کنند.
سنجاب های کوچک جنگل یکی از عاملان اصلی افزایش جنگل زارهای بلوط بشمار می روند زیرا این حیوانات زیبا و دوست داشتنی با دستان کوچکشان دانه های بلوط را برای ذخیره زمستانی در جای جای جنگل مدفون می کردند که غذای زمستانی آنها شود اما به دلیل فراموشی بسیاری از این بلوط ها جوانه می زدند و به نهال های بلوط مبدل می شدند.
اما اکنون که دیگر بسیاری از این سنجاب ها از شمار جمعیتی آنها کاسته شده و تنها در جنگل های دور دست و کوهستانی بسر می برند، همچنان به این فعالیت خود ادامه می دهند.
با این حال در بسیاری از مناطق جنگلی در محدوده شهرها که دیگر سنجاب ها به دلیل شلوغی و سرو صدای ماشین ها ترسیده و به سایر نقاط دور دست رفته اند، جنگل های بلوط در معرض انقراض اند زیرا همواره به زایش و رویش برای جایگزینی به جای سایر درختان زوال رفته و خشکیده و پیر بلوط نیاز است.
اکنون با توجه به فصل زمستان و در پی بارش بارانهای اخیر هزاران بلوط که در زیر درختان آنها به زمین افتاده اند، که جوانه زده و زندگی آنها در دستان من و توست تا با کندن چاله ای کوچک و گذاشتن در دل خاک زمینه را برای زنده ماندن و زندگی به آنها فراهم کنیم.
در روزگاران گذشته که سنجاب های کوچک جست و خیز کنان از شاخه های بلوط بالا و پایین می رفتند و دانه های بلوط را برای ذخیره زمستانی پنهان می کردند، زمان زیادی می گذرد، اکنون بسیاری از این بلوط ها در پای درختان ریخته و به دلیل سرما ممکن است از بین بروند.
یک کارشناس منابع طبیعی در ایلام گفت: حدود 640 هزار هکتار جنگل از نوع متوسط، غنی و تنک در استان ایلام وجود دارد که انبوه آنها را درختان بلوط و بنه تشکیل می دهد.
عبدالسلام پیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر پایه بررسی های انجام شده آفت ها، تغییر اقلیم، کرم چوبخوار، نفوذ ریزگردهای عربی و گرد و غبار، عامل اصلی زوال درختان بلوط اعلام شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این موضوع، تغییرات اقلیمی و خشکسالی های متوالی چند سال گذشته بر روند جدی شدن خشکی درختان بلوط دامن زده است.
پیری گفت: ریشه درخت بلوط تنها به عمق چهار تا پنج متری زمین نفوذ می کند و بیشتر در سطح پخش می شود و از آب های سطحی استفاده می کند، اما به علت کاهش بارش برف، آب کمی به ریشه درختان بلوط رسیده و کار به جایی رسیده که بلوط زارها تحمل خود را از دست داده و در حال خشک شدن هستند.
وی افزود: هر هکتار جنگل پهن برگ، 68 تن گرد و غبار را مهار و هوا را سالم و تمیز و به اصطلاح تصفیه می کند اما گرد و غبار گسترده که در سال های گذشته ایلام را به شدت متاثر کرده، توانسته است درختان بلوط را نیز به زانو درآورد. 
ویˈ افزود: برگ های بلوط کرکی هستند و قابلیت جذب گرد و غبار را دارند و بسته شدن روزنه برگ های کرکی بلوط به علت شدت بالای گرد و غبار در زاگرس باعث شده که این درختان دیگر توانایی جذب این همه غبار را نداشته باشند.
وی اظهار کرد: عوامل دیگری همچون ˈانگل لورانتوسˈ و ˈسوسک چوب خوارˈ نیز از فرصت استفاده کرده و به این درختان زیبا حمله می کنند و موجب ضربه زدن به درختان بلوط شده است.
پیری یادآور شد: علاوه بر این می توان حضور گسترده دام و زراعت در کف جنگل ها، بهره برداری بی رویه و نبود ملاحظه های زیست محیطی در اجرای طرح های کلان منطقه زاگرس را عامل غیرمستقیم تخریب گسترده جنگل های زاگرس اعلام کرد.
وی ادامه داد: بررسی ها در زمینه علل خشکیدگی درختان بلوط در دست اقدام است که در این پژوهش سطح تخریب بررسی و برآوردهای نخستین از میزان تخریب به دست می آید که این مطالعات نیاز به زمان زیادی برای کارشناسی دقیق بحران دارد.
وی افزود: گونه های بلوط منطقه زاگرس در اوج پایداری بوده و این تعادل اکنون در حال به هم خوردن است و باید به نقش انسان و تغییرات اقلیمی با دقت بیشتری توجه شود زیرا که این تغییرات گسترده نتیجه 70 تا 80 سال بی توجهی است.
*پیشگامی سازمان های مردم نهاد برای احیای جنگل های بلوط
پیری از حضور شمار زیادی از دوستداران و علاقمندان به منابع طبیعی در قالب تشکل های مردم نهاد غیر دولتی برای احیای جنگل های بلوز خبر داد و گفت: در چند سال اخیر بسیاری از این تشکل ها به صورت خودش به کاشت دانه های بلوط و بذرکاری اقدام کرده اند.
وی افزود: هرچند این کار احساسی به نظر می رسد و بحث خشکیدگی بلوط به دلیل تغییر اقلیم و افزایش گرمای هوا و کاهش نزولات جوی است و یک روزی این جنگل ها از بین می روند و مثل دایناسورها انقراض می یابند اما با این وجود کسی دوست ندارد این واقعیت را بپذیرد.
وی اظهار کرد: مسئولین در راستای فرهنگ سازی و افزایش مشارکت مردم از این اتفاق بیفتد استقبال می کنند، اما باید باور داشت که طبیعت اجازه نمی دهد که دوباره بلوط سبز شود.
پیری گفت: تا چند سال پیش بر اساس آمار هواشناسی دمای ایلام از 35 درجه بالا نمی رفت،اما اکنون این دما به 47 و 45 درجه می رسد و این درختان تنومند دامنه تحملی دارد که تاب بالا رفتن این دما را نخواهند داشت. 
وی افزود: اکنون میزان بارندگی ها بسیار کم شده و بارندگی یک ماه تا دو ماه است در حالی که در سالهای قبل همه ساله سه الی چهار بار برف داشتیم که ارتفاع آنها به بیش از 50 سانتی متر می رسید.
این کارشناس منابع طبیعی معتقد است: اکنون دمای هوای به شدت بالا می رود به سمت گرمسیری شدن بالا می رویم و افزایش دما حرارت یک تا یک و نیم درجه را موجب شده که تنها کار ما برای جلوگیری از فاجعه خشکی استان به سمت گونه های جایگزین برویم. 
وی ادامه داد: باید بذر گونه هایی که خودشان را نشان می دهند، بکاریم اپتا سازگار با محیط رشد کنند و آنچه اکنون هویدا از شواهد است رویداد خلیج عمانی است که باید در مناطق زاگرسی گونه های بر اساس اقلیم این گونه مثل کنار، کنارک، عناب که اکنون در منطقه زاگرسی در حال پیشروی زیادی هستند، بکاریم.
وی افزود: بی گمان بر اساس شواهد می توان دریافت که در آینده نچندان دور جنگل تنک خلیج عمانی داریم اما با این وجود باید حفاظت همچنان ادامه داشته باشد تا آنجا که می توانیم.
وی تاکید کرد: باید گونه های بلوط را همچنان حفظ کنیم و توسعه دهیم و در مناطقی که دیگر این گونه زیبا رشد نمی کند و قابلیت احیا ندارد به فکر گونه های جایگزین باشیم.
*حرکت خودجوش مردم شهرسانهای مختلف ایلام برای کاشت بلوط
معاون فنی منابع طبیعی ایلام در این خصوص گفت: یک کار خودجوش مردمی و یک کار مثبت، این روزها توسط دوستداران محیط زیست در استان ایلام شکل گرفته و بسیاری ها برای توسعه و نجات جنگل های بلوط دست بکار شده اند.
حجت اله فتحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: باید این گونه تلقی شود که خوشبختانه مردم به اهمیت جنگل و درخت بلوط پی برده اند و اکنون بزرگترین خدمت به طبیعت توسط آنان در حال انجام است.
وی ادامه داد: در بحث مشارکت مولفه حضور مردم که بدون چشم داشت ، با علاقه به دامان طبیعت می آیند و اقدام به کاشت دانه می کنند، یک کار مثبت ارزیابی می شود و یک اقدام مناسب در راستای فرهنگ سازی و حفظ منابع طبیعی تلقی می شود. 
فتحی گفت: دستگاه مجری باید به صورت علمی و فنی و به صورت کارگاهی با مشارکت کارشناسان اقدام به اطلاع رسانی در خصوص چگونگی کاشت و غرس درختان کنند تا این زحمات و تلاش های مردم به نتیجه بماند.
وی اظهار کرد: در راستای اجرای طرح جنگلانه و احیای طبیعت به صورت فراخوان عمومی در اکثر استانها مردم از این طرح ها استقبال کرده اند و مردم استان ایلام در شهرستانهای ایلام، ملکشاهی،بدره، دره شهر و ...نیز اقدام به اجرای این طرح کرده اند و استقبال چشمگیری از آن داشته اند.
*مشارکت مردم نیازمند مدیریت و آموزش
فتحی گفت: باید مشارکت مردم مدیریت شود و به صورت خاص این مشارکت ها منسجم شود زیرا نیاز به آموزش و مدیریت دارد تا این پتانسیل قوی که فراهم شده در راستای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست توسعه یابد.
وی اظهار کرد: باید این علاقمندان به منابع طبیعی یاد بگیرند که چه گونه هایی در چه شرایطی بکارند، زیرا بعضی نهال ها پیش آهنگ هستند و برخی پرستاران به همین منظور باید نوع گونه و چگونگی کاشت آن آموزش داده شود تا این تلاش ها به ثمر بنشیند.
وی افزود: گونه های خلیج عمانی باید در رویشگاه ها و مناطقی همچون مهران و دهلران که گرمسیر تر اند کاشته شوند و باید توجه داشت که بیش از 90 درصد تیپ زاگرس گونه بلوط است و تنها ده درصد سایر گونه ها در آن رویش داشته است. 
فتحی میزان جنگل های استان ایلام را 642 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بلوط با این شرایط خشکی بیش از پنج هزار و 500 سال در استان سابقه دارد.
وی تاکید کرد: گونه بلوط در زمان نهالی سایه پسند است اما وقتی رشد می کند نور پسند است و نیاز به سایه ندارد این نکته به ما یاد آور می شود که دانه های بلوط را باید در پناه درختان مادری یا سنگ ها بکاریم تا بتوانند در چند سال قدرت و توان ماندن در اقلیم را بدست آورند.
وی ادامه داد: در فضای باز و بخش هایی که جنگل تنک قرار دارد می توان با کاشت گلابی وحشی، زالزالک، تنگز و گونه های پیش آهنگی به حفظ منابع جنگلی استان کمک کرد.
معاون فنی منابع طبیعی ایلام گفت: مردم علاقمند به حفظ جنگل های بلوط بیاید به خاطر داشته باشند که با کندن چاله های خوب و ایجاد سطوح آبگیری مناسب، عمق خاک مناسب و قرار دادن دانه در جای مناسب و پوشاندن سطح خاک با لاش بر و ... می توانند به توسعه و حفظ جنگل ها همت گمارند.
فتحی افزود: اکنون سالانه بیش از 50 الی 60 هکتار جنگل در استان در قالب طرح های مختلف احیا می شود که امیدواریم تداوم این طرح ها در آینده منتج به حفظ طبیع و جنگل های زیبای استان شود.
وی با تقدیر از این روحیه مشارکت پذیری و احساس مسئولیت مردم در راستای حفظ جنگل های بلوط گفت: از اینکه مردمی چنن فهیم و علاقمند به طبیعت و پاسدار موهبت های الهی داریم بسیار خرسندیم.
به گزارش ایرنا، استان ایلام برخوردار از 11 درصد جنگل های منطقه زاگرس و طبیعت بکر و زیبا به عروس زاگرس شهره است.
خبرنگار: ناهید ابراهیمی *انتشار دهنده : شهربار حیدری فر
7177/6034
خبرگزاری جمهوری اسلامی برنامه خبری بیست و یکم بهمن ماه در چهارمحال و بختیاری Thu Feb 09 11:57:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی آغاز سوگواری ایام فاطمیه در 50 مسجد تالش Tue Feb 21 14:27:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پلیس وظیفه شناس اهواز900میلیون ریال یورو را به صاحبش برگرداند Mon Nov 26 15:03:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی جنگ تمام عیار رسانه ای چین علیه آمریکا Mon Jul 11 22:26:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی باند سرقت گوشی های تلفن همراه در اراک متلاشی شد Sun Jul 31 19:42:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی بانوان سرپرست خانوار بجنورد بازارچه نوروزی دایر کردند Sun Mar 12 15:32:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تشییع پیکر بهمن کشاورز Thu Apr 25 10:37:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی آخرین آدامس اسطوره 390 هزار پوند به فروش رسید Tue Mar 19 20:02:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی «برج 110» نقد و بررسی می شود Sat Dec 31 14:30:00 IRST 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی پیشرفت انقلاب اسلامی با قدرت شهدا حاصل شده است Sun May 14 03:21:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی سقوط جنگنده آمریکایی در جنوب فیلیپین Sat Apr 22 11:11:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بیم و امید حذف قانون تک فرزندی در چین/سیاستی که بتدریج بارور می‌شود Tue Jan 24 14:25:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی اخلاق جامعه ایرانی به زلف نرخ دلار گره خورده است Tue May 21 11:53:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی واردات گاز مایع در چین به بالاترین حد خود رسید Sun Dec 23 13:09:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 200 نفر برای شرکت در مراسم اعتکاف مهاباد نام نویسی کردند Wed Apr 05 19:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی افتتاح هفتمین اتاق‌ کودک و مادر در ایستگاه مترو تهرانپارس Sun Aug 07 16:23:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی ماراتن دید و بازدیدهای نمایندگان در سیستان Tue Jul 12 21:38:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی زمینه آزادی 200 زندانی جرایم غیرعمد در کرمان فراهم شد Thu Jul 26 09:06:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی خوداظهاری شماره کنتور آب در شهرهای خراسان رضوی Mon Jul 04 18:02:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی اسکان یکهزار و 360مسافر توسط آموزش و پرورش مازندران Tue Jun 28 15:45:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی اصلاح‌طلبان همچنان تلاش می‌‌کنند مسیر گفت وگوی ملی را بپیمایند Sat Feb 03 13:12:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی شهدای هواپیمای 707 فردا تشییع می شوند Tue Jan 15 13:33:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی پارس جنوبی قهرمان وزن 70- کیلوگرم بخش ساندا رقابت های بین الملی ووشو جام در سمنان پارس شد Sun Apr 16 21:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی کمکهای دارویی آستان قدس رضوی به استان گلستان ارسال شد Tue Apr 02 16:18:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی تلاش برای ایجاد آبستراکسیون علیه CFT در مجلس به نتیجه نرسید Sun Oct 07 15:33:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی حضور حداکثری مردم در انتخابات فصل مشترک احزاب ایران Mon Apr 24 14:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی روسیه و اردن درباره بازگشت آوارگان سوریه گفت و گو کردند Thu Jul 26 15:52:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی سخنان قالیباف در«گفتگوی ویژه خبری» Sun May 14 04:08:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بررسی مشکلات یک پروژه ریلی در روزنامه خراسان شمالی Wed Jul 25 08:46:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی وزارت فرهنگ از بخش خصوصی در بازارهای جهانی حمایت می کند Tue Jan 15 10:13:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی امام خمینی(ره) در زنده نگه داشتن مساله قدس نقش بزرگی داشت Sat Jun 09 13:01:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی زنگ خطر بحران جمعیتی در ایتالیا Thu Jun 14 20:22:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی یک میلیون فریم نگاتیو عکس از دوران انقلاب و دفاع مقدس جمع آوری شده است Sat Aug 13 16:34:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اسلامی مفتخر به داشتن افزون بر662 هزار شهید، آزاده وجانباز است Sun Jan 29 18:42:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بهتر از تیم صنعت نفت بازی کردیم Fri Apr 12 22:59:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی طرح تحول سلامت تسکینی بر درد و رنج بیماران لرستان Sat Feb 18 13:11:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی مایلی کهن: مقصر شکست برابر خونه به خونه هستم Thu Dec 08 01:36:00 IRST 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی ماجدی: بازی های زیبایی از تیم ها در لیگ برتر شاهد نیستیم Sat Aug 18 17:18:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی دست تقدیر نقش محب اهری را ناتمام گذاشت Wed Jan 16 13:36:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی داوران بازی تیم های ماشین سازی و گسترش فولاد با حریفان مشخص شد Wed Mar 08 22:18:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 13 هزار زائر اربعین استان مرکزی به مرزهای غربی منتقل شدند Mon Oct 29 10:59:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی اعزام چهار ووشو کار البرزی به مسابقات آسیایی Tue Jul 04 18:15:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی عباسعلی:حضور در کمپ کاراته سوئد نقش مهمی در آماده سازی ام دارد Tue Jul 05 20:16:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی رئیس جمهوری عراق اتهام دخالت ایران در کشورش را رد کرد Fri Jul 07 00:45:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تداوم بارندگی در جنوب سیستان و بلوچستان/ توفان در سیستان Sat Jul 15 16:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پلاسکو نقطه عطف محوریت ایمنی در شهرهای کشور/عبرت‌آموزی برای تجهیز امکانات ایمنی و آتش‌نشانی Fri Jan 27 15:15:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد Tue Mar 19 18:42:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی آمریکا و گسترش خشونت ترامپی Sun Oct 28 05:58:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تریاک بیشترین ماده مخدر مورد مصرف معتادان است Wed Oct 17 16:28:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 42 نهاد غیردولتی مسئول پیشگیری از مواد مخدر در خراسان جنوبی هستند Tue Aug 02 22:43:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی صید ماهیان استخوانی در سواحل مازندرانی خزر 10 روز تمدید شد Wed Apr 05 13:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تعیین سرنوشت در نیم روز Thu Jun 28 09:54:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی خلیج فارس جزئی از هویت تاریخی و فرهنگ ایرانیان است - فاطمه حسینی* Sun Apr 29 18:50:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی Mon Nov 05 08:05:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی توزیع دو هزار و 500 سبد کالا بین نیازمندان در دزفول Wed May 24 19:16:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پاسخگویی یک سخنگو به سئوالهای رسانه‌ها درموردسانحه هوایی Wed Feb 28 15:27:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی دانشگاه امام کاظم(ع) عراق خواستار استفاده از تجربیات آموزشی ایران شد Sun Jun 26 17:16:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی اروپا با سازوکار مالی خود آمریکا را پشت سر می گذارد Sat Nov 03 06:51:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی پست برق سیار ساوه آماده بهره برداری است Sun Aug 26 14:09:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی هیات پارلمانی تونس با مقام ارشد حزب الله لبنان دیدار کرد Mon Mar 20 12:35:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تردد در راه های بین شهری کردستان جریان دارد/ راه ارتباطی 90 روستا در محاصره برف Fri Feb 03 17:51:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی برج میلاد میزبان شب فرهنگی تبریز است Tue Aug 14 16:21:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تمهیدات لازم برای میزبانی از هفت شهید گمنام در چهارمحال و بختیاری فراهم شد Sun Feb 19 16:47:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی سازمان همکاری اسلامی خواستار مداخله جامعه جهانی برای نجات جان یمنی ها شد Tue May 23 19:36:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی آتش سوزی در سه هکتار از مراتع قلعه شاداب دزفول Tue May 02 17:18:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی حقوق کارکنان دولت تا 2 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شد Sat Feb 25 14:32:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی مخالفت کویتی ها با سازش عربی - اسرائیلی به بهانه ایران Sat Mar 09 00:44:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی امام جمعه موقت اهواز: هدف اصلی کشورهای غربی و استکبار ایجاد اتحاد در منطقه علیه ایران است Fri May 26 20:48:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی اخراج مسافر هواپیما در سوئد به گمان ارتباط با داعش Mon Jul 25 00:26:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی تب تند طب سنتی در اصفهان Mon May 29 14:35:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی بدون کار کارشناسی مجوز راه اندازی مراکز معاینه فنی صادر نشود Tue Oct 02 18:35:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی بیانات رهبری در‌ دیدار اعضای موسسه عالی فقه و علوم اسلامی Sat Mar 09 16:27:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی امید لنج‌های فراموش شده Wed May 23 09:20:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی بسیاری ازمنابع دانشگاهی کشاورزی با اقلیم ایران سازگار نیست Mon Aug 15 17:48:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی 85 درصد گوشت قرمز مصرف داخل در کشور تولید می شود Tue Oct 23 15:20:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی 28 هزار آواره سوری از اردن به وطن باز گشته اند Tue Dec 04 00:50:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی حضرت زهرا (س) گوهر گرانبهای عصمت و میوه باغ گلستان رسالت Tue Feb 20 09:41:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی شکایت خود از خدمات مشاوران روان درمان گر را اطلاع دهید Wed Apr 17 11:58:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی خوزستان اولین استان صنعتی کشور دارای رتبه سوم بیکاری است Sat Aug 18 16:48:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی یک حلقه مار سمی در پلدختر زنده گیری شد Tue Oct 02 22:46:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی قیمت نان در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت Mon Dec 03 09:29:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی هفدهمین نمایشگاه کتاب فارس Wed Nov 28 13:46:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی شورای اداری مهدیشهر با حضور وزیر بهداشت برگزار شد Tue Dec 04 14:36:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی استاندارگیلان: آزادراه رشت-قزوین محدوده منجیل برای تردد خودروها آماده ست Mon Mar 13 17:57:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی نیویورک تایمز: دستور مهاجرتی دوم ترامپ موجب هراس از مسلمانان می شود Tue Mar 07 21:35:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی شام سیاه فوتبال بوشهر کی سحر می‌شود؟ Tue Jun 06 17:27:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی هند از امضای قرارداد مهاجران با انگلیس خودداری کرد Fri Jun 01 10:23:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی تقوی: ائمه جمعه درکنار نقد منصفانه، از عملکرد دولت دفاع واقع بینانه کنند Wed Jul 27 18:30:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی برف و کولاک راه ارتباطی 80 روستای بستان آباد را بست Sat Jan 28 16:07:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تیم شهدای آتش نشان شهرداری کلاله، نایب قهرمان مسابقات کشوری پینگ پنگ Tue Mar 07 12:00:00 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی 850 هزار نفردر کشور به اردوهای جهادی اعزام می شوند Tue May 09 23:45:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی شهروند اشنویه ای پرنده سارگپه را از دست شکارچیان نجات داد Tue Sep 04 10:29:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی کسب 16 رتبه برترکشوری دانش آموزان کردستانی در پرسش مهر ریاست جمهوری Sun Jul 24 14:41:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی لزوم همکاری‌ بیش از پیش صدا و سیما و دستگاه قضایی Thu Apr 25 19:49:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش بررسی سیلاب ها مستقیم به رئیس جمهوری اعلام می شود Sun Apr 28 12:12:00 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی جلسه معاونین و مدیران وزارت اقتصاد با رییس جمهوری آغاز شد Mon Nov 05 08:05:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی مدیرعامل ستاد دیه خوزستان بر آزادسازی 300 زندانی جرایم غیرعمد اززندان های استان تاکید کرد Thu Jun 23 16:05:00 IRDT 2016
خبرگزاری جمهوری اسلامی ترامپ، روابط آمریکا و ترکیه را به دشمنی تبدیل کرده است Sun Aug 05 11:50:00 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی گرایی: مدالم را به مردم دوست داشتنی خوزستان تقدیم می کنم Fri Jan 26 20:26:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی همایش بین المللی معماری و شهرسازی پیشرو در مشهد آغاز شد Wed May 09 14:59:00 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم کشته و زخمی شدن شماری از نظامیان سعودی در عملیات نیروهای یمنی Thu Oct 25 21:08:02 IRST 2018
پارس نیوز عاشقانه فریبا کوثری برای مادرش Tue Feb 26 12:08:07 IRST 2019
تی نیوز آمریکا به جای جنگ با داعش به دنبال مدیریت آن بوده Tue Sep 12 13:28:01 IRDT 2017
تی نیوز درخواست عجیب سیف از مسافران/آمار عجیب کشفیات مواد مخدر در حاشیه مدارس کشور/ قاضی زاده هاشمی : یا من باید بروم یا قاضی پور!/روایت یک روزنامه اصلاح طلب از اختلاف اصلاح طلبان در شورا/هدایای عجیب رهبران آمریکا و فرانسه به یکدیگر/اقدام مجلس سنای آمریکا علیه حزب الله لبنان/رونمایی بی بی سی از چهره بدون نقاب حقیقت جو و ... Tue Apr 24 20:22:10 IRDT 2018
جماران قطار سریع‌السیر با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت در مسیر همدان به تهران و مشهد Mon Jul 17 23:38:11 IRDT 2017
میزان رنو پارس توسط چه کسانی اداره می‌شود؟ Wed Jan 30 10:08:40 IRST 2019
افکارخبر انتصابی دیگر در شهرداری تهران+ سند Mon Jan 21 14:00:34 IRST 2019
ایسکانیوز 51 قصه در بیستمین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی روایت شد Sat Jan 20 13:34:47 IRST 2018
شفاف درخواست کی‌روش از شاگردانش پیش از دیدار برابر چین Wed Jan 23 09:16:48 IRST 2019
افکارخبر جلسه بررسی وزیران پیشنهادی در مجلس، نشان بلوغ سیاسی نظام بود Wed Oct 31 14:21:03 IRST 2018
افکارخبر افزایش حق بیمه شخص ثالث Thu Mar 16 10:12:48 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد مجادله ضرغامی و آشنا در توییتر +فیلم Wed Dec 12 21:12:30 IRST 2018
افکارخبر «گپ کوک» همزمان با نیمه شعبان پخش می‌شود Tue May 09 15:31:07 IRDT 2017
تی نیوز موافقت با ساخت پنج فیلم در شبکه نمایش خانگی Tue Sep 05 21:25:14 IRDT 2017
خبرگزاری فارس جشنواره فیلم کوتاه امید بین‌المللی شود/ شناسایی مناطق امن و بحران‌زا ضروریست Tue Jan 02 16:58:00 IRST 2018
عصر ایران اشتباهاتی از جنس رژیم غذایی Tue Jan 22 09:01:41 IRST 2019
پرس شیعه تقریب به صورت عملی اجرا شود/ علمای شیعه و سنی هوشیار باشند Thu Feb 23 19:55:22 IRST 2017
خبرگزاری فارس پرنده‌های گردن‌چرخان و ماجرای قتل اخیر Fri May 31 07:52:29 IRDT 2019
شفاف وعده اشتغال میلیونی محقق نشد/تکرار سناریوی یک میلیون شغل برای 98 Fri May 17 18:29:01 IRDT 2019
ایسکانیوز ضرورت معاینه سالانه چشمان افراد دیابتی Sat Apr 22 17:00:00 IRDT 2017
شبکه خبر رئیس جمهور پیروز مجدد اردوغان را تبریک گفت Mon Jun 25 11:30:34 IRDT 2018
بنکر بهبود خدمات به بازنشستگان تامین اجتماعی Mon Sep 18 10:31:49 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران لیست قیمت انواع خودروهای وارداتی در بازار Wed Feb 07 16:59:16 IRST 2018
تی نیوز راهکار جدید پرسپولیس برای حل مشکل طارمی Sun Sep 24 13:09:05 IRST 2017
ایلنا گل محمدی: فردا ما هوادار داریم و پرسپولیس ندارد/ گروسیان فرصت جبران دارد/ پای تعهدم به تراکتور هستم Wed Aug 02 18:35:49 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم «تحریم» حضور برندهای خارجی را کم رنگ کرد، اما فضا برای تولیدکننده داخلی باز شد Fri Dec 14 12:38:00 IRST 2018
آریا وزارت خارجه چین: روحانی به چین سفر می کند Mon May 28 08:57:38 IRDT 2018
انتخاب الجبیر: با متحدانمان در حال بررسی پاسخ به حمله شیمیایی دوما هستیم Tue Apr 10 18:44:20 IRDT 2018
جام نیوز ترکیب احتمالی بارسلونا و اسپانیول در دربی حساس کاتالان Sat Sep 09 14:49:35 IRDT 2017
آفتاب عکس/ پوشش خانم سوئدی در مراسم تحلیف Sat Aug 05 20:13:26 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجو وضعیت و میزان آلودگی هوای صبحگاهی پایتخت +نمودار Sat Aug 04 09:44:54 IRDT 2018
اقتصاد آنلاین توضیح علیرضا بیرانوند درباره لباس خونی‌اش Sat Feb 23 21:44:04 IRST 2019
انتخاب ترس از عروسک در بزرگسالان چه علائمی دارد؟ Tue Jun 11 12:09:30 IRDT 2019
افکارخبر سوسنگرد، ونیز شد!/ عکس Tue Nov 06 16:00:00 IRST 2018
خبرگزاری فارس تصویب طرح اصلاح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در مجلس/ جمع‌آوری امضا در مجلس برای برکناری سیف Sun Apr 15 21:27:00 IRDT 2018
شبکه خبر پیروزی سرخابی ها در لیگ قهرمانان آسیا Tue May 21 09:23:49 IRDT 2019
خبرگزاری فارس برنامه هدایت چند مرحله‌ای کاربران به سمت پیام‌رسان‌های داخلی Tue Apr 24 14:42:56 IRDT 2018
صراط آسان‌ترین گل تاریخ فوتبال را چه بازیکنی به ثمر رساند؟ Mon Apr 03 08:06:01 IRDT 2017
تابناک انتقاد امارات از پوشش سخنان ترامپ خطاب به ملک سلمان در رسانه‌های قطری Sun Oct 07 17:05:45 IRST 2018
واحد مرکزی خبر نقش جمعیت در اقتدار ملی Thu Nov 23 14:00:01 IRST 2017
روزنامه دنیای اقتصاد تمجید پمپئو از اقدام آلمان مبنی بر تحریم‌ ماهان‌ایر Mon Jan 21 17:42:41 IRST 2019
جماران بیش از 11 هزار تن هلو در خراسان رضوی برداشت شد Sat Jul 28 17:40:50 IRDT 2018
خبرگزاری حوزه پاسخ مستدل استاد حوزه به شبهات غدیر Fri Aug 17 14:43:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران اولین خانه جوان چهارمحال و بختیاری افتتاح می‌شود Sun Mar 19 11:30:55 IRST 2017
خبرگزاری مهر حداقل قیمت تهیه جهیزیه/بی‌تدبیری ها عامل رشد صعودی سن ازدواج Mon Sep 10 10:55:09 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم هاشمی: دانشگاه‌ها دارو و تجهیزات ذخیره کنند/برای شرایط بعد ‏از آبان ماه نگرانیم Sat Jul 14 14:56:59 IRDT 2018
صبح تهران مشتری محوری با بانکداری دیجیتال، مفهوم پیدا می کند Sat Jun 23 17:49:44 IRDT 2018
خرداد نیوز فرهادی: اولویتم ساخت فیلم در ایران است Wed May 09 19:53:17 IRDT 2018
ایستا نیوز عصر جدید برجام Wed May 09 14:41:57 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجو مجلس با ماده واحده طرح «اصلاح سهمیه ایثارگران در دانشگاه‌ها» موافقت کرد Wed Jun 20 09:59:44 IRDT 2018
خبرگزاری مهر اعلام مهلت دانشگاه‌ها برای واریز اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی Mon Jul 25 10:53:27 IRDT 2016
روزنامه شهروند رویای تاریخ‌سازی در جمع غول‌ها Tue Sep 12 04:30:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جشنواره عمار به مدائن عراق رسید Tue Apr 04 09:49:35 IRDT 2017
تهران پرس احتمال وزش شدید باد و رعد و برق در جاده چالوس Sat Jun 02 12:10:00 IRDT 2018
آنا ماجرای چند عکس برای فریب افکارعمومی/ رقابت سیاسی برای مصادره ماجرای سپنتا نیکنام+ تصاویر Sun Jul 22 20:44:55 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران 16 کشور دنیا میزبان صادرات محصولات کشاورزی زنجان Tue Jan 09 10:15:12 IRST 2018
اقتصاد آنلاین روحانی حکم سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش را صادر کرد Sun Jun 09 19:36:39 IRDT 2019
خبرگزاری فارس روند افزایشی دمای هوا در هفته آینده ادامه خواهد داشت/ مردم در مصرف آب و برق صرفه جویی کنند Fri Jul 07 13:00:00 IRDT 2017
مشرق نیوز روایت دادستان تهران از سود شرکت های وارد کننده گوشی همراه Wed Oct 10 11:13:16 IRST 2018
وانا حضور آرفی در اردوی پرسپولیس +عکس Fri Apr 26 13:49:50 IRDT 2019
روزنو دادگستری سیستان و بلوچستان: آدم‌ربایی و تجاوز در ایرانشهر تاکنون 3 شاکی دارد/ یک متهم دستگیر شده است Sun Jun 17 14:04:56 IRDT 2018
بی باک نیوز بازخوانی آنچه اصلاح طلبان و دولتی‌ها درباره برجام گفتند Mon Oct 02 15:07:01 IRST 2017
خبرگزاری دانشجو سرمربی تیم ملی عربستان رسما برکنار شد Tue Feb 12 13:02:37 IRST 2019
برنا ضرورت هماهنگی بین بخشی برای تسریع دراجرای طرح های عمرانی شهرداری اهواز Sun May 28 11:03:23 IRDT 2017
آریا سند توسعه صنعت، معدن و تجارت شرق سمنان تهیه شد Thu Nov 22 13:57:22 IRST 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری کارگاه فن بیان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان Mon Dec 31 12:36:06 IRST 2018
ایران آنلاین انجام 413 ماموریت امدادرسانی طی 72 ساعت گذشته Sat Jun 30 10:38:25 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران دستگیری سارقان خودروی حمل پول بانک پاسارگاد در لاهیجان + فیلم Wed Mar 01 12:19:40 IRST 2017
جوان آنلاین می توانستیم گسترش فولاد را شکست دهیم Fri Jan 26 14:21:26 IRST 2018
خبرگزاری مهر واکنش امیرعبداللهیان به ادعای کذب یک خبرنگار اصلاح‌طلب Thu Feb 28 11:19:20 IRST 2019
تابناک 200 خانواده سرنوشت کشور را به گروگان گرفته‌اند Sun Jul 29 18:36:39 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر افتتاح 4 طرح به مناسبت هفته بهزیستی در بیرجند Sat Jul 21 15:39:54 IRDT 2018
پارسینه افتتاح اولین division تحقیقاتی سندروم داون در خاورمیانه به مدیریت دکتر آزاده عباس زاده Sun Feb 24 22:50:54 IRST 2019
آفتاب ایران مکارم دارای  بیشترین رأی در میان کاندیداهای شهرداری تهران Tue Apr 24 13:13:19 IRDT 2018
دولت بهار من آماده شهادتم Sat Aug 26 17:57:00 IRDT 2017
خانه ملت کمک و حمایت ایران نبود، از حکومت فعلی عراق و سوریه چیزی باقی نمی‌ماند Sun Sep 24 18:53:00 IRST 2017
اتاق خبر نمایشگاه «کار» اردیبهشت ماه برگزار می‌شود Thu Apr 12 11:31:05 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران مهار آتش سوزی در مراتع روستای چم مرودشت Thu Jun 29 10:57:20 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر زندگی جانباز 90 درصد Wed Sep 26 16:19:25 IRST 2018
پول نیوز 2 اخاذ مأمورنما در قم دستگیر شدند Thu Nov 22 20:39:45 IRST 2018
نامه نیوز نشست جدید در آستانه با تمرکز روی مبارزه با جبهه النصره Thu Feb 02 20:53:39 IRST 2017
تابناک پیشنهاد ترامپ برای رقابت با سی‌ان‌ان Tue Nov 27 15:16:44 IRST 2018
پارسینه فردا گاز مناطقی از اهواز قطع می‌شود Tue May 28 21:09:55 IRDT 2019
فردا سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزید Wed Jan 23 23:21:16 IRST 2019
شبکه اطلاع رسانی دانا جایگاه ویژه هنر و گردشگری در برنامه جامع توسعه اصفهان Mon Sep 18 16:29:56 IRDT 2017
ورزش 3 فیلیپ لام: دیدار با رئال یک نبرد کلاسیک اروپایی است Fri Mar 17 20:20:00 IRST 2017
وطن امروز ایران آسمان خود را به روی اقلیم بارزانی بست Mon Sep 25 00:00:00 IRST 2017
فرادید مقتول از خواهر قاتل شماره خواسته بود! Wed Oct 31 11:53:35 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا سیاسی کاری و لابی گری، بلای جان شورای پنجم/ وقتی گزینه ها یکی پس از دیگری کنار می روند Sat Sep 02 13:06:47 IRDT 2017
پارس نیوز سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) منصوب شد Tue Nov 20 18:48:33 IRST 2018
جام نیوز باشگاه های دیگر با بازیکنان ما پنهانی مذاکره کرده اند / تا دوشنبه پول نرسد، همه مهره های اصلی ما از دست می روند Sat Dec 31 09:20:56 IRST 2016
اتاق خبر ادعای تولید برق از زباله چقدر صحت دارد؟ Mon May 01 18:08:02 IRDT 2017
روزنامه دنیای اقتصاد هشدار در مورد مصرف ملخ صحرایی Sat Apr 27 00:00:00 IRDT 2019
باشگاه خبرنگاران 721 تن فرآورده دامی غیربهداشتی در آذربایجان شرقی معدوم شد Tue Dec 04 13:07:39 IRST 2018
خبرگزاری دانشجو بیانیه مشترک کشور‌های ساحلی خزر؛ معاهده بین‌المللی بنیادین توسط سران پنج کشور امضا شد Sun Aug 12 16:30:35 IRDT 2018
اعتدال رییس جمهور 4 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد Sat May 27 15:52:17 IRDT 2017
پارسینه شصت و نهمین وزیر خارجه آمریکا تعیین شد Thu Feb 02 06:19:19 IRST 2017
ایلنا ترسیم و بازخوانی ابعاد خدمات علمی علامه طباطبایی، ضرورتی انکارناپذیر است Mon Dec 04 18:35:57 IRST 2017
جهان نیوز خواص و مضرات دل، قلوه و مغز گوسفند Tue Jul 18 11:33:24 IRDT 2017
تی نیوز عکس/ عزاداری روز عاشورا در بندر عباس Sun Oct 01 21:24:44 IRST 2017