خبرگزاری تسنیم - Sat Jul 02 14:49:09 IRDT 2016 نمایش خبر

آموزش 5 زبان خارجی در مدارس جدی گرفته نشد/مشخص نیست مهر 95 برنامه چیست

معاون شورای عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به ضعف در آموزش زبان عربی، انگلیسی و فارسی در مدارس گفت:‌ 14 سال قبل آموزش 5 زبان خارجی در مدارس را مصوب کردیم اما برروند اجرای آن نظارت دقیقی اعمال نشد تا آموزش‌وپرورش ملزم به اجرای این مصوبه شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یادگیری زبان انگلیسی به یک تب اجتماعی در جامعه تبدیل شده است به گونه‌ای که اغلب خانواده‌ها احساس نیاز می‌کنند تا فرزندان خود را از همان سنین کودکی به یادگیری زبان سوق دهند و در این میان مؤسسات بخش خصوصی بازار داغی را برای خود رقم زده‌اند.


 بسیاری از کارشناسان آموزشی براین باورند که آموزش‌وپرورش در بحث آموزش‌های ارائه شده در حوزه زبان انگلیسی ضعیف عمل می‌کند و دانش‌آموز پس از 7 سال فراگیری زبان حتی از مکالمه یک جمله به زبان انگلیسی ناتوان است و همین موضوع منجر به آن شده است تاخانواده‌ها برای جبران این ضعف به سمت موسسات بخش خصوصی سوق پیدا کنند.


 در سوی دیگر ماجرا، موضوع آموزش سایر زبان‌های خارجی در مدارس مطرح است،‌ موضوعی که برای آن مصوبه‌ای 14 ساله وجود دارد اما همچنان مورد بی‌تفاوتی قرار گرفته است.


 برای بررسی آخرین اقدامات آموزش‌وپرورش برای عملیاتی کردن مصوبه آموزش 5 زبان خارجی در مدارس و وضعیت اجرای آن از مهر امسال یا سال آینده با احمد عابدینی معاون شورای عالی آموز‌ش‌وپرورش به گفت‌وگو نشستیم.


 وی در خصوص آموزش 5 زبان خارجی در مدارس گفت:‌ آموزش‌وپرورش در آموزش زبان عربی وضعیت بهتری از زبان انگلیسی ندارد در بحث آموزش زبان فارسی نیز به ویژه املا و انشاء با مشکلات جدی مواجه هستیم و به همین دلیل رئیس جمهور تأکید کرد که املا و انشاء را در اولویت قرار داده و به آن توجه جدی کنید.اصل قضیه که آموش‌وپرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد یا خیر نیاز به اثبات ندارد و مشکل دارد. دانش‌آموزان بعد از 8 سال خواندن عربی باید مفاهیم ساده قرآن و زبان عربی را متوجه شوند اما آیا اینگونه است؟ در بحث زبان انگلیسی نیز بعد از فارغ التحصیلی باید حداقل بتوانند یک مکالمه ساده داشته باشند اما این چنین نیست. به همین دلیل هم بسیاری از موسسات بخش خصوصی توسعه پیدا کرده‌‌اند.


 وی افزود: گزارشی جامعی توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و کانون زبان ایران در حال آماده شدن است تا در صحن شورای عالی آموزش و پرورش بررسی شود. در این گزارش نیازها، مشکلات و موانع آموزش سایر زبان‌ها در مدارس بررسی می‌شود. بخشی از این گزارش به وضعیت موجود اشاره دارد و در بخش دیگرموانع و مشکلات پیش روی آموزش سایر زبان‌ها بررسی می‌شود.


 معاون شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت:‌ هم‌اکنون نمی‌توان گفت برای مهر 95 برنامه چیست، باید گزارش مربوطه تهیه شود و امکانات موجود را بررسی کنیم پس از آن در شورای عالی آموزش‌وپرورش تصمیم گرفته می‌شود که آموزش‌وپرورش موظف است چه اقداماتی را انجام دهد.


 عابدینی بیان کرد:‌ در بحث آموزش زبان و در کل بر اجرای برخی مصوبات نظارت دقیقی از سوی شورای عالی آموزش‌وپرورش اعمال نشده است و باید به اجرای این مصوبه جدی‌تر ورود می‌کردیم تا آموزش‌ و پرورش ملزم به اجرای آن می‌شد.


 مشروح این گفت‌وگو بدین شرح است.


** تسنیم: بسیاری از خانواده‌ها براین باورند به دلیل آن که آموزش‌های ارائه شده در مدارس از کیفیت لازم برخوردار نیست مجبورند تا برای جبران ضعف فرزندانشان در مکامله زبان انگلیسی به سمت آموزشگاه‌های خصوصی سوق پیدا کنند.


** عابدینی:‌ اگر هر موضوعی که در جامعه اتفاق می‌افتد در نظر نگرفته و به آن توجه نکنیم، نمی‌توان قضاوت صحیحی انجام داد و بحث زبان نیز از این موضوع مستثنی نیست.


 به عنوان مثال در بحث آموزش زبان عربی با وجود آنکه زبان قرآن است بررسی کنیم آموزش‌وپرورش تا چه اندازه در آموزش زبان عربی به عنوان کلید فهم قرآن موفق بوده است؟


 از نظربنده در آموزش زبان عربی وضعیت بهتری از زبان انگلیسی نداریم و اشکالات اساسی را در روش‌های تدریس و جذب معلم و سایر مسائل را باید پذیرفت. برخی مسائل به نظر ساده اما تأثیرگذار است به عنوان مثال دانش‌آموز از خود می‌پرسد زبانی که فرامی‌گیرد کاربردش در آینده برای او چه خواهد بود و چه استفاده‌ای از آن می‌برد؟‌


 در بحث آموزش زبان فارسی به ویژه در املا و انشاء نیز با مشکلات جدی مواجه هستیم و به همین دلیل رئیس‌جمهور تأکید کرد که املا و انشا را در اولویت قرار داده و به آن توجه جدی کنید.


** آموزش‌ و پرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد، نیازی به اثبات نیست


** تسنیم: چرا آموزش‌وپرورش در بحث آموزش زبان ( عربی، انگلیسی و فارسی) ضعف‌های بسیاری دارد؟‌ یکی از معلمان معتقد بود که در بحث زبان انگلیسی با تغییر کتاب‌ها و مکالمه محور شدن آن، معلمان همچنان به روش‌های سنتی و با تأکید بر گرامر تدریس می‌کنند و همین موضوع منجر به ضعف یادگیری دانش‌آموز می‌شود


** عابدینی:اصل قضیه که آموش‌وپرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد یا خیر نیاز به اثبات ندارد و مشکل دارد. دانش‌آموزان بعد از 8 سال خواندن عربی باید مفاهیم ساده قرآن و زبان عربی را متوجه شوند اما آیا اینگونه است؟ در بحث زبان انگلیسی نیز بعد از فارغ التحصیلی باید حداقل بتوانند یک مکالمه ساده داشته باشند اما این چنین نیست. به همین دلیل هم بسیاری از مؤسسات بخش خصوصی توسعه پیدا کرده‌‌اند.


 خانواده‌ها برای پرداخت کردن 20 هزار تومان به مدارس واقعاً مقاومت می‌کنند ولی به آسانی هزینه‌های زیادی به مؤسسات بخش خصوصی برای آموزش فرزندانشان پرداخت می‌کنند چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چرا اینگونه است؟ اگر خانواده‌ها پول هزینه نمی‌کنند چرا به مؤسسات بخش خصوصی رقم‌های کلانی پرداخت می‌کنند.


** برای تدریس سایر زبان‌ها در مدارس معلم نداریم


** تسنیم:‌ خوب این موضوع نشان دهنده آن است که خانواده‌ها به آموزش‌های مدارس اعتمادی ندارند


** عابدینی:‌ همه موارد به اعتماد خلاصه نمی‌شود. مؤسسات بخش خصوصی را رصد کنید آیا آنقدر که تمایل به فراگیری زبان انگلیسی وجود دارد به فراگیری سایر زبان‌ها تمایل هست؟ مؤسسات بخش خصوصی تا چه اندازه متقاضی آموزش سایر زبان‌ها هستند؟ معتقدم دلایل دیگری وجود دارد که مردم انقدر به زبان انگلیسی تمایل نشان می‌دهند.


 آموزش‌ و پرورش موظف است معلمان را به صورت هدفمند برای آموزش زبان تربیت کند هر زبانی مهارت خاصی نیاز دارد و باید بر روی تربیت معلمان هم در زبان انگلیسی و هم سایر زبان‌ها سرمایه‌گذاری شود.


 یکی از وظایف دانشگاه فرهنگیان تربیت معلمان تخصصی حرفه‌ای برای آموزش‌وپرورش است. بسیاری از دانشگا‌ه‌ها تخصص را ارائه می‌دهند اما فردی که فارغ‌التحصیل زبان انگلیسی است باید حرفه معلمی را نیز بداند و با مهارت‌های آن آشنا باشد. بسیاری از افراد در برخورد با دانش‌آموزان مهارت تعامل را ندارند تا علاوه بر یادگیری زبان بتوانند ارتباط معلمی را با آنها داشته باشند.


 یکی از ضعف‌های آموزش‌وپرورش نداشتن معلم متخصص و حرفه‌ای برای تدریس سایر زبان‌های خارجی است و نیازمندیم دانشگاه فرهنگیان این وظیفه خود را عملیاتی کند. آموزش‌وپرورش به نیروهای ستادی، کارشناس، مدیر، ناظم و حسابدار نیاز دارد اما تا کنون راجع به تربیت تحخصصی آنها فکر نکرده‌ایم. هم‌اکنون وضعیت به گونه‌ای است، معلمی را که لیسانس ریاضی دارد در رشته حسابداری به کار گرفته‌ایم یا معلمی را که دو یا سه سال سابقه کار دارد به عنوان مدیر مدرسه انتخاب کرده‌ایم.


 یکی از الزامات توسعه زبان‌های خارجی در مدارس تأمین معلمان مورد نیاز است.


** هیچ برنامه‌ای برای ارتقا و به‌روزرسانی معلمان موجود نداریم


** تسنیم:‌ هم‌اکنون دانشگاه فرهنگیان برای معلمان زبان که در مدارس مشغول به تحصیل هستند،‌ دوره‌های آموزشی برای ارتقای توانمندی و بازتوانی آنها چه برنامه‌‌ای دارد؟


** عابدینی: متاسفانه فعلاً هیچ برنامه‌ای برای ارتقای توانمندی معلمان وجود ندارد و بیشترین تأکید دانشگاه فرهنگیان بر روی ورودی‌های جدید است. یکی از وظایف این دانشگاه این است که با همکاری معاونت نیروی انسانی وزارت آموزش‌وپرورش به آموزش معلمان موجود بپردازد و آنها را به روز کند اما هنوز در این موضوع ورود پیدا نکرده است.


** محتوای آموزشی بومی دومین الزام برای تدریس زبان‌های خارجی در مدارس


 دومین الزام در آموزش زبان‌های خارجی فراهم کردن منابع آموزشی است. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با توجه به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در سال 81 برای برخی از زبان‌های خارجی منابع آموزشی تولید کرده است.


 هم‌اکنون یکی از اشکالات اساسی در بحث آموزش زبان‌های خارجی این است که با خود فرهنگ غرب را منتقل می‌کند در این رابطه یا باید باید کتاب‌های زبان را با همان تصاویر و مفاهیم تولید شده در غرب آموزش دهیم که با خود فرهنگ و ارزش‌های غرب را به فرزندانمان منتقل می‌کند و هم‌اکنون آموزشگاه‌ها به این کار مشغول هستند یا باید محتوا را مطابق با فرهنگ خود بومی‌سازی کنیم که این اتفاق هنوز نیفتاده است.


** تسنیم:‌ بومی‌سازی محتوای زبان را کدام نهاد باید انجام دهد تا آموزشگاه‌های بخش خصوصی را ملزم شوند که از این محتوای بومی استفاده کنند؟


** عابدینی: نهادی که به مؤسسه مجوز فعالیت می‌دهد مسئولیت نظارت بر نحوه آموزش را نیز برعهده دارد یعنی باید محتوا، مدرسان و فضا را کنترل کند. هم‌اکنون در بحث اعطای مجوز به مؤسسات خصوصی با تعدد حوزه‌های تصمیم‌گیر مواجهیم یعنی وزراتخانه‌های ارشاد، علوم و آموزش و پرورش در این حوزه فعال هستند اما کلان باید به این نتیجه برسیم که یک نهاد متولی صدور مجوز باشد و نظارت را نیز عهده‌دار شود.


** گزارش‌هایی رسیده که آموزش‌ها در برخی پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک مطابق ارزش‌ها نیست


در شورای عالی آموزش‌وپرورش یک بار این موضوع مطرح و مقرر شد بررسی دقیق‌تری انجام شود برهمین اساس کانون زبان ایران و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مأموریت یافتند تا گزارشی را به صحن شورای عالی بیاورند و پس از آن تصمیم‌گیری کنیم. گزارش‌هایی به دست ما رسیده بود که در پیش دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها نوع آموزش‌هایی که ارائه می‌شود با اهداف نظام سنخیت ندارد.


** فضا و امکانات استاندارد سومین الزام برای تدریس سایر زبان‌ها


 بحث فضای آموزشی نیز یکی دیگر از استلزامات در آموزش زبان‌های خارجی است. موسسات خصوصی فضای مناسبی را برای آموزش زبان فراهم کرده‌اند البته تمام آنها نیز در این رابطه موفق نبوده‌‌اند.


 آموزش زبان استانداردها و تجهیزات خاصی را نیاز دارد و این فضا فعلاً در آموزش‌وپرورش ما موجود نیست یعنی کلاسی که برای فیزیک یا ریاضی به کار می‌رود برای آموزش زبان هم استفاده می‌شود در حالی که آموزش زبان برای تکرار، تمرین و مکالمه به فضای خاص نیاز دارد.


** تقاضای اجتماعی چهارمین استلزام برای تدریس سایر زبان‌ها در مدارس


 تقاضای اجتمای نیز یکی دیگر از الزامات آموزش زبان‌های خارجی در مدارس است.بخش عمده توسعه مؤسسات آموزش زبان در جامعه به دلیل درخواست اجتماعی از سوی مردم است. زمانی که یک دانش‌آموز مشاهده می‌کند وقتی زبان می‌خواند به آسانی می‌تواند در موسسات و شرکت‌ها جذب شود و هزینه زیادی می‌کند تا زبان انگلیسی را فرا بگیرد و در آزمون تافل شرکت کند.دلیل این موضوع چیست؟‌آیا واقعا علاقه به زبان است؟‌ در پس این ماجرا زمینه‌های اجتماعی برای مشاغل آینده نهفته است. ما در آموزش‌وپرورش نمی‌توانیم بدون توجه به تقاضای اجتماعی زبانی را توسعه دهیم.


** تسنیم:‌در آموزش‌وپرورش بررسی کرده‌اید که تقاضا و علایق دانش‌آموزان به چه صورت است؟ هم‌اکنون صرفاً زبان انگلیسی در مدارس ارائه می‌شود و می‌گوییم تمایلی به سایر زبان‌ها نیست؟


** عابدینی:‌ ما نمی‌گوییم مؤسسات خصوصی را بررسی کنید استقبال از سایر زبان‌ها به چه صورت است؟


** تسنیم: به مؤسسه آموزش زبان وابسته به سفارت آلمان که رفتیم استقبال بسیاری از زبان آلمانی انجام می‌شود یا هم‌اکنون در مؤسسات خصوصی که زبان فرانسه ارائه می‌دهند متقاضیان زیادی هستند،‌ بر چه اساسی مطرح می‌کنید، سایر زبان‌ها متقاضی ندارند؟


** عابدینی:‌ شما فقط یک مورد را بررسی کرده‌اید و واقعاً اگر طرفدار داشت به صورت سرانگشتی بررسی کنید از هر صد مؤسسه زبان انگلیسی چند مؤسسه آموزش زبان فرانسه وجود دارد؟


** گزارشی در خصوص پیش نیازهای آموزش سایر زبان‌های خارجی در مدارس در حال تهیه است


** تسنیم:‌ به هر حال آموزش و پرورش طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش باید امکان آموزش 5 زبان دیگر را در مدارس فراهم کنید، چرا تا کنون در این رابطه نطرسنجی نکرده‌اید تا مشخص شود چه تعداد از دانش‌آموزان متقاضی فراگیری سایر زبان‌ها هستند؟


** عابدینی: گزارشی در حال آماده شدن است تا در صحن شورای عالی آموزش و پرورش بررسی شود. در این گزارش نیازها، مشکلات و موانع آموزش سایر زبان‌ها در مدارس بررسی می‌شود و این گزارش جامع توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و کانون زبان ایران در حال تهیه است. بخشی از این گزارش به وضعیت موجود اشاره دارد و در بخش دیگرموانع و مشکلات پیش روی آموزش سایر زبان‌ها بررسی می‌شود.


 یکی از آفت‌ها و مشکلات اساسی ما در تمام حوزه‌ها و به ویژه آموزش‌وپرورش این است که به موضوع تک بعدی نگریسته و تصورمی‌کنیم اگر انواع زبان‌ها در مدارس ارائه دهیم همه با رغبت از آن استقبال می‌کنند.


** به بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس توجهی نشده است


** تسنیم:‌ هم‌اکنون آموزش و پرورش نیز به صورت تک بعدی به موضوع نگاه می‌کند و صرفاً اصرار دارد که زبان انگلیسی باید در مدارس ارائه شود و در برابر آموزش سایر زبان‌ها مقاومت کرده و عنوان می‌شود که استقبال کننده نداریم در حالی که می‌تواند به صورت پایلوت برخی از زبان‌ها مانند فرانسه یا ایتالیایی را در تعدادی از مدارس ارائه کرد تا مشخص شود چه تعداد متقاضی وجود دارد و در صورت موفقیت اقدام به گسترش آن کرد.


** عابدینی:‌ می‌پذیرم که موارد مختلف دست به دست هم داده است و حوزه اجرا به بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس توجهی نکرده است. می‌توان در شهرهای بزرگ به صورت پایلوت این طرح را اجرا کرد و هم اکنون باید راه‌حل‌های مختلف را تک به تک بررسی کنیم. ممکن است یکی از روش‌ها این باشد که در هر استان تعدادی از مدارس متولی آموزش سایر زبان‌ها باشند تا مشخص شود استقبال به چه صورت است.


 شما نیز به عنوان رسانه می‌توانید نظرخواهی کنید که چند درصد از دانش‌آموزان علاقه‌مند به یادگیری سایر زبان‌های خارجی هستند.


** نظارت دقیقی بر اجرای مصوبه آموزش سایر زبان‌ها درمدارس اعمال نشد


** تسنیم:‌ بالاخره آموزش و پرورش باید از یک جایی مقاومت خود را شکسته و بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس را عملیاتی کند


** عابدینی: وظیفه آموزش‌وپرورش این است تا موانع را برطرف کند. ارتباط شورای عالی با آموزش‌وپرورش همانند مجلس با دولت است، شورای عالی وظیفه قانونگذاری و نظارت را برعهده دارد یعنی تمام مقررات آموزشی توسط این شورا تصویب می‌شود و باید بر اجرای آن نیز نظارت داشته باشد.


در بحث آموزش زبان و در کل بر اجرای برخی مصوبات نظارت دقیقی از سوی شورای عالی آموزش‌وپرورش اعمال نشده است و باید به اجرای این مصوبه جدی‌تر ورود می‌کردیم. برخی مصوبات مانند طرح جامع تربیت که 13 سال قبل تصویب شد و حوزه پرورشی را ملزم به تهیه این طرح می‌کرد تا با یک نقشه راه در این حوزه گام برداشت، هنوز تهیه نشده است.


** تسنیم:‌ شورای عالی آموزش‌وپرورش 14 سال قبل آموزش 5 زبان خارجی در مدارس را مصوب کرد، چه اتفاقی رُخ داد که در آن زمان این شورا تصمیم به اجرای این مصوبه گرفت؟


** عابدینی: در سال 80 و 72 شورای عالی آموزش‌وپرورش مصوباتی در این خصوص داشت. در تاریخ 20 آبان 72 مصوب شد تا علاوه بر انگلیسی، زبان‌های فرانسه و آلمانی نیز در مدارس تدریس شود و برای این زبان‌ها کتاب درسی نیز تولید شد تولید شده است.


 در مصوبه سال 72 ذکر شده بود سازمان پژوهش و برنامه ریزی موظف است از طریق طرح‌های تحقیقاتی و با استفاده از نظرات واحدهای ذیربط اضافه کردن زبان‌های جدید به لیست فعلی را بررسی و نتیجه آن را به شورای عالی آموزش‌وپرورش ارائه کند و این پژوهش صورت گرفت و در 2 آبان 81 آموزش 5 زبان در مدارس مصوب شد.


 ضعف در نظارت را می‌پذیریم چرا که بررسی نکردیم چرا این مصوبات عملیاتی نشده است یا اینکه چرا وارد اجرای این مصوبه نشدیم و موانع آن چه بود؟


 در مصوبه سال 81 آمده است:‌ وزارت آموزش‌وپرورش در جاهایی که امکان تشکیل کلاس برای زبان‌های مذکور وجود دارد برای انجام آن اقدام کند.


 امتحان دروس مذکور برابر ضوابط و مقررات آموزش و پرورش است، واگذاری اخذ امتحان دروس مذکور به موسسات واجد شرایط بلامانع است یعنی هر جا که امکانات و تجهیزات نبود برگزاری امتحانات را به موسسات بیرونی واگذار کنند.


** تسنیم: با وجود مسائلی که مطرح کردید، بألاخره آموزش‌وپرورش برای ورود سایر زبان‌های خارجی به مدارس از مهر 95 یا 96 برنامه‌ای دارد؟


** عابدینی: هم‌اکنون نمی‌توان گفت برای مهر 95 برنامه چیست،  باید گزارش مربوطه تهیه شود و امکانات موجود را بررسی کنیم پس از آن در شورای عالی آموزش‌وپرورش تصمیم گرفته می‌شود که آموزش‌وپرورش موظف است چه اقداماتی را انجام دهد.


 اصل موضوع که مهم است، این است که آموزش‌وپرورش برای ورود سایر زبان‌های خارجی به مدارس چاره‌اندیشی کند و در این رابطه تردیدی نیست اما چه اقدامی مشخصاً اقرار است اجرایی شود، مشخص نیست. آیا آموزش و پرورش از سال تحصیلی آینده می‌خواهد زبان‌های دیگر را آموزش دهد این مسئله در حیطه مسائل اجرایی است و شورای عالی نمی‌تواند آن را تعیین کند ما فقط می‌توانیم بگوییم آیا به لحاظ اجرایی امکان آن وجود دارد یا خیر.


 شورای عالی آموزش‌وپرورش اعلام کرده است به لحاظ وجود مصوبه در این رابطه مشکلی نداریم و باید بیشتر نظارت می‌کردیم تا آموزش‌وپرورش در این رابطه فعالتر می‌شد.


** تسنیم:‌ یعنی در این 14 سال نظارتی اعمال نشد که چرا مصوبه آموزش 5 زبان خارجی در مدارس اجرا نمی‌شود؟


** عابدینی:‌ هرسال به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد چند مصوبه را در اولویت گذاشته و گروه‌ها را اعزام می‌کنیم تا بررسی کنند که آیا این مصوبات اجرا می‌شود یا خیر و موضوع آموزش 5 زبان خارجی جزو اولویت‌ها نبود.


 هم‌اکنون آموزش‌وپرورش و شورای عالی به عنوان یک دغدغه در حال بررسی کارشناسی موضوع است و یکی از اقداماتی که انجام دادیم بررسی تعداد پرسنل مرتبط با زبان انگلیسی است یعنی مشخص کردیم  رشته معلمان تا چه اندازه به زبان انگلیسی مرتبط است و چه تعداد در زبان فرانسه یا اسپانیایی یا سایر زبان‌ها تحصیل کرده‌اند و گزارش متقنی را برای شورای عالی آموزش‌وپرورش تهیه می‌‌کنیم و متناسب با آن برنامه ریزی خواهیم کرد.


** تسنیم:‌ آموزش 5 زبان خارجی در مدارس به صورت پایلوت در تعدادی از مدارس کشور آغاز خواهد شد؟


** عابدینی: اغلب مصوبات ما یک دوره آزمایشی را طی می‌کنند و ممکن است به صورت آزمایشی در برخی استان‌ها اجرا شود و این جزو روش‌هاست. آموزش‌وپرورش از این طریق متوجه می‌شود که طرح قابلیت اجرا دارد یا خیر و می توان آموزش 5 زبان خارجی را نیز به صورت آزمایشی در چند استان و منطقه عملیاتی کرد.


 ورود سایر زبان‌ها به مدارس مستلزم یک زمان خاص است و اگر امسال آموزش‌وپرورش تصمیم بگیرد که مدرس در سایر زبان‌ها تربیت کند چند سال طول می‌کشد تا آنها تربیت شوند و تمام این موارد منوط به این است تا بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و موانع را شناسایی کنیم و درخصوص عمده این موارد از طریق گزارشی که به شورای عالی ارائه می‌شود تصمیم گرفته خواهد شد.


 برنامه‌های آموزش‌وپرورش مثل سایر سازمان‌ها نیست که امسال تصمیم بگیرم و تا سال آینده به نتیجه برسد و حتما یک دوره زمانی سه تا چهارساله‌ای را برای یک موضوع باید درنظر بگیریم که فرآیند کارشناسی آن تهیه و زمینه‌ها فراهم شود.


 انتهای پیام/
خبرگزاری تسنیم حق مردم خوزستان نیست که در گرمای 50 درجه بدون آب زندگی کنند Sun Jun 25 21:16:38 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم سرود 1357 نفری دانش‌آموزی در اراک اجرا شد Fri Feb 10 09:51:14 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم کمربند سبز اصفهان تقویت می‌شود/ هوشمندسازی اصفهان به عنوان شهر الکترونیک Fri May 26 04:23:17 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم مونتلا گزینه جانشینی آلگری در یوونتوس Sun Apr 02 15:02:31 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم برتری یک‌طرفه اینتراخت فرانکفورت در شب تساوی سلتیک Wed Jul 05 01:20:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم توقیف محموله میلیاردی پیاز قاچاق در ایرانشهر Thu Jul 27 12:19:54 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم حاشیه‌های نشست لاریجانی؛ از دیدار "شی و تینگ" تا مشکل بلندگو در ایران Mon Dec 03 15:23:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم 40 میلیارد ریال برای تجهیز مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر تخصیص یافت Mon Jul 24 19:47:36 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم محسن رضایی: تهدید های ترامپ برای فروش اسلحه است Sat Feb 11 10:37:50 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم خودکشی 16 نظامی اسرائیلی در سال 2017 Wed Jan 03 09:04:49 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم کمیته رسانه‌های مجازی همایش سواد رسانه‌ای تشکیل شد Sun Jul 24 11:52:38 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم اجرای تبلیغات محیطی لیگ برتر از هفته سوم Sat Aug 04 20:31:16 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم زمزمه‌های شهرداری تهران برای پولی کردن طرح زوج و فرد از خرداد 97 Fri Mar 02 12:15:05 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم دستگیری قاتل فراری در مرز پاکستان Thu Mar 23 00:03:11 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم مقابله با طلاق از قالب مقالات و همایش‌ها خارج شود Thu Aug 04 11:59:08 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم نظارت بر روند انتخابات شوراهای اسلامی کشور آغاز شد Sun Mar 12 12:29:50 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم قیمت طلا افزایش یافت Wed Oct 04 10:51:48 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ارتش ازبکستان قدرتمندترین ارتش آسیای مرکزی شناخته شد Thu Apr 19 12:58:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تردد در همه محورهای مواصلاتی مازندران جریان دارد/ احتمال ریزش کوه در کندوان Fri Oct 06 11:02:17 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم قتل عام مسلمانان بوسنی در «کارخانه باتری»/تفحص شهدا ادامه دارد+فیلم اختصاصی تسنیم Wed Jul 12 11:10:04 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 2 اثر تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد Sun Aug 06 10:48:25 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم خاموشی میدان نقش جهان اصفهان همزمان با برج ایفل پاریس در "روز جهانی ساعت زمین" Sat Mar 25 15:53:05 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم طرح ویژه ارتقای رضایتمندی گردشگران خارجی از خدمات انتظامی در اصفهان Wed Oct 17 14:41:17 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم مسمومیت ده‌ها نفر بر اثر نشت گاز سمی در فرودگاه هامبورگ Sun Feb 12 18:42:36 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم نگاهی به «در مه بخوان»، رادی در غبار عدم Sat Feb 17 13:57:14 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم محور کرج -چالوس باز است/کندی تردد در برخی محورهای مواصلاتی استان البرز Mon Feb 13 09:02:21 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم تحریم هایی که در منطقِ برجام نمی گنجد/راهکار عبور از بدعهدی واشنگتن در حوزه اقتصادی چیست؟ Wed Jun 28 11:30:07 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ایران می‌تواند تا 20 میلیارد دلار درآمد از طریق «کشت گیاهان دارویی» داشته باشد Mon Jan 30 10:28:32 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اعتبارنامه منتخبان اتحادیه املاک هفته آینده صادر می‌شود Fri Dec 08 03:47:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ماموستا خدایی: ترویج فرهنگ اقامه نماز «اتحاد و انسجام جامعه» را تقویت می‌کند Sun Feb 26 16:46:42 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم عملی جاهلانه بود/ امیدواریم انتفاضه‌ای در بحرین برپا شود Thu Jun 23 01:40:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم ‌مدیران آذربایجان غربی به پیشرفت ژیمناستیک بی‌توجهی می‌کنند؛ همه عشق والیبال دارند Tue Dec 26 04:53:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اصفهان| شهادت تنها مقامی است که منفعت شخصی در آن جایی ندارد Fri May 11 08:20:43 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/04/11 Mon Jul 02 12:18:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم بان‌کی‌مون: دوست دارم رئیس بعدی سازمان ملل یک زن باشد Tue Aug 16 12:38:30 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم شرط کرباسیان برای اعلام اسامی واردکنندگان متخلف Tue Jun 26 13:41:08 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم از گرجستان| فردا، برگزاری انتخابات فدراسیون جهانی شطرنج/ تلاش کامبوزیا برای حفظ نایب رئیسی Tue Oct 02 16:37:57 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم مسؤلیت سازمان حج را در فضایی سخت و قطعی روابط با عربستان پذیرفتم Sat Dec 08 18:06:21 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم رایزنی ظریف با دبیرکل سازمان ملل و وزرای خارجه ایتالیا، کویت و ترکیه درباره سوریه Tue Apr 11 10:24:22 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تأثیر زنوزی جلالی به ادبیات داستانی امروز Thu Apr 27 02:19:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم خوراکی هایی که نباید به نوزادان بدهید! Tue Aug 09 03:09:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم 22 قلم نیاز کالاهای حوادث از کشفیات قاچاق تامین می‌شود Sat Aug 06 15:06:26 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم ماه شعبان فرصت طلایی توبه و استغفار Tue Apr 24 15:20:22 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اعتراف جالب باشگاه آلکمار؛ این جهانبخش متعهد + عکس Tue Apr 18 18:35:37 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نخستین رالی فرهنگی، ورزشی و مذهبی راهیان نور غرب کشور به میزبانی البرز برگزار می‌شود‌ Tue Apr 04 01:47:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تسهیلات بانکی مشکلی از صادرات آبزیان آذربایجان غربی حل نکرد Mon Aug 13 17:21:10 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم گزارشی از خروجی سفر قبل رئیس جمهور به استان کرمان برای مردم ارائه شود Fri Feb 02 01:28:03 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آتش‌سوزی منزل مسکونی بروجرد یک کشته و یک مجروح برجای گذاشت Tue Mar 14 11:16:25 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم تحریم‌ با صنایع‌دستی چه می‌کند/ صنایع‌دستی اول تهران را بشناسید Sat Jul 28 15:11:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم لالیگا| تساوی خفاش‌ها در خانه لوانته Sun Sep 02 16:36:21 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم حضور بانوان غواص ایرانی مورد توجه رئیس کمیته فنی فدراسیون جهانی/ غواصی کشورمان صاحب مدرک ملی و بین‌المللی آموزش شد Sun Oct 28 00:08:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم حزب الدعوة عراق: کُردها بازنده اصلی همه پرسی خواهند بود Sat Sep 23 09:51:10 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم رقابت های جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه -4 Fri Feb 17 14:48:08 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم با صاحبان انشعاب‌های غیرمجاز آب در کهگیلویه و بویراحمد برخورد می‌کنیم Sun Sep 09 12:12:26 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم مشکل آب آشامیدنی استان بوشهر عقب افتادگی تاریخی است Tue Jul 03 21:36:15 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم واشنگتن خواستار خلع سلاح حزب الله شد Thu Jul 20 11:27:13 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم صوت/راه کنترل شهوت Tue Aug 16 07:13:21 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم وزیر ارتباطات: اثر گرمایی تشعشعات امواج رادیویی در شیراز استاندارد است Thu Jul 12 14:50:25 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم شوخی طارمی با دروازه‌بان قطری و بوسیدن پیراهن پرسپولیس در مراسم معارفه Wed Jan 17 21:29:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ربیع‌خواه: فعلاً روزی یک نوبت فیزیوتراپی می‌کنم Wed May 09 11:57:19 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم زلزله‌های جهان در 24 ساعت گذشته/ شدیدترین زلزله در فیجی Tue Nov 27 12:27:52 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم 16 کیلوگرم هروئین در استان لرستان کشف شد Sat Sep 16 10:52:08 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم شورایی که یا تعطیل است یا مشغول کارشکنی؛ چرا مردم درب شورای شهر بروجرد را "تخته" کردند؟ Tue Sep 11 14:17:45 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم بسیج در کلام مراجع و علما؛ بسیجیان در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان کوتاه نیایند Sun Nov 25 12:01:48 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم 22 هزار انشعاب غیرمجاز آب و فاضلاب در کهگیلویه و بویراحمد جمع‌آوری شد Fri Nov 23 16:36:13 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم کردستان در تاسوعای حسینی به سوگ نشست + تصاویر Sat Sep 30 16:30:08 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بهترین کتاب دفاع مقدس از سوی مخاطبان معرفی شد Sun Nov 11 09:51:58 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم مشاور سابق ملک فهد: کتاب "وهابیت دین دیگر" را با هدف رد این فرقه نوشتم/ حدیث غدیر مرا نجات داد Wed Jul 06 15:50:04 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم ابتکار انصارالله برای تقویت تلاش‌های صلح سازمان ملل در یمن Mon Nov 19 09:15:44 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ‌برای برگزاری گفتمان‌های دینی با کمبود بودجه و اعتبارات روبه رو هستیم Tue Jan 24 20:26:28 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اختتامیه "جایزه ادبی دفاع مقدس" در چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود Tue Sep 25 12:18:39 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فتوتیتر| حکم پرونده ثامن‌الحجج صادر شد Sat Aug 18 11:44:55 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم بهرامی در ریاست هیئت فوتبال قم ابقا شد Thu Mar 09 13:29:11 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم مواضع طالبان باید مشخص شود/ سیاست ترامپ در افغانستان تا 3 هفته دیگر اعلام می‌شود Sun Apr 23 12:50:26 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم شبکه قرآن و معارف سیما کنگره امام سجاد (ع) را پوشش می‌دهد Sun Sep 17 15:07:06 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پلیس فتا با فروشندگان داروهای غیرمجاز خراسان‌شمالی برخورد می‌کند Sun Sep 17 19:46:22 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم رشت|ورود به مباحث سیاسی آفتی بزرگ برای دستگاه‌ قضایی است Thu Apr 12 11:36:39 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نصیرزاده: امیدوارم حضور هواداران ماشین‌سازی در ورزشگاه تداوم داشته باشد Fri Nov 23 21:10:36 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم اروپا بر سر برجام به دنبال گفتگویی «موفقیت‌آمیز» با آمریکاست Mon May 28 16:51:40 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم خداحافظی افشانی از بهشت / شهردار بعدی تهران کیست؟ Sun Oct 14 20:30:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم سالانه 500 هزار تن ذغال‌سنگ در استان سمنان تولید می‌شود Sat Dec 08 10:51:40 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فتوتیتر/محسن رضایی: جبهه مردمی نیروهای انقلاب چشم‌انداز روشنی دارد Tue Apr 18 15:23:17 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نیم فصل نخست لیگ برتر فوتسال بانوان جمعه به پایان می‌رسد Wed Oct 17 14:57:09 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم وزیر دفاع در شهریار: عاملان حادثه تروریستی اهواز منتظر انتقام سخت باشند Thu Sep 27 18:54:36 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تغییرات جامعه تدبیر نشود،تهدید می‌شود/ متولیان گفتمان انقلاب دغدغه قدرت پیدا کرده‌اند/ انسان ایرانی «سکولار» نیست Mon Aug 21 11:38:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم رئیس اجرایی دولت افغانستان: پاکستان علیه مراکز امن تروریستی اقدام کند Fri Jun 22 10:45:01 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نخستین روز کلاس اولی‌ها در کرمان به روایت تصویر Sat Sep 22 16:11:08 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم وزیر بهداشت در سبزوار: تعداد مراکز ناباروری در سطح کشور افزایش می‌یابد Sat Sep 08 09:17:17 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم بودجه آموزش‌وپرورش و رتبه‌بندی در سال 98 به روایت سازمان برنامه Sat Dec 08 11:48:30 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم نمایش بزرگترین کتیبه نویسیهای آیینی در شهر تهران+ تصویر Sat Jun 25 14:06:24 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم سرای هنر شیراز میزبان آثار هنری و صنایع دستی؛ اقتصاد هنر رونق می‌گیرد Thu Aug 23 12:50:35 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم عصر حماسه| مراسم گرامیداشت شهید "عباس دانشگر" در خبرگزاری تسنیم برگزار شد+عکس Sun Jul 22 19:40:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم پرسپولیس دنبال سرعت گرفتن با پیکان/ نگرانی از رفتن به بحران مقابل تیم خلع سلاح شده Sun Sep 17 00:03:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 6 اردیبهشت ‌ریل‌گذاری راه آهن تهران ـ همدان به اتمام می‌رسد Thu Apr 13 12:12:41 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم استان کهگیلویه و بویراحمد به سمت بیابانی شدن پیش می‌رود Sun Feb 19 12:41:49 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم شهرداری مشهد به‌دور از مسائل سیاسی برای توسعه شهر بکوشد Thu Sep 21 14:52:52 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم امام حسین(ع) در منا به مسلمین چه گفتند؟ Thu Aug 31 13:43:01 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نقاط ضعف انتخابات گذشته تکرار نشود Wed Mar 08 18:06:05 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اولین بازی علی کریمی برای تیم دینامو زاگرب کرواسی Sun Jul 03 00:29:24 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم از دست داده‌ها، دستاورد نیست Sun Apr 16 06:23:00 IRDT 2017
خبرگزاری شبستان مد باید آگاهانه انتخاب شود Sun Jan 29 10:03:00 IRST 2017
شفقنا بودجه را می گیرند و با کمی مبالغه فقر به مردم هدیه می دهند Sat Aug 11 10:57:13 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر روسیه از شلیک موشکهای کروز به مواضع تروریستها در دیر الزور سوریه خبر داد Thu Oct 05 15:54:34 IRST 2017
تی نیوز صالحی : کاغذ در لیست کالاهای اساسی قرار گرفت Mon Apr 16 15:16:22 IRDT 2018
آنا قول سرپرست استقلال به غفوری Mon Jul 23 15:12:16 IRDT 2018
تهران پرس فیلترینگ 3هزار کانال غیراخلاقی تلگرام در هفته Sun Jul 16 07:07:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا همراهی جوانان ایران، لبنان، پاکستان، عراق، افغانستان و سوریه از ویژگی‌های بارز جبهه مقاومت است Wed Nov 22 17:59:51 IRST 2017
آفتاب ایران فاش شدن صحبت های جادویی مسی با بازیکنان آرژانتین از زبان فرشته نجات تیم Wed Jun 27 16:50:14 IRDT 2018
تابناک China’s January exports rise 11.1 percent over a year ago; imports surge 36.9 percent, rebounding from weak December Thu Feb 08 09:24:27 IRST 2018
آریا انگلیس: ارتش میانمار وحشیگری می‌کند Tue Sep 19 04:31:41 IRDT 2017
آفتاب عیسی سحرخیز آزاد شد Tue Apr 25 22:11:50 IRDT 2017
آریا 79 طرح بوم گردی در شهرستان رشت تایید شد Tue May 15 17:54:06 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر تحویل بلیت های سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر Wed Jan 25 01:06:01 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن اعزام حافظان مراکز شبانه‌روزی حفظ استهبان و شیراز به مشهد مقدس Sat Jun 30 12:45:25 IRDT 2018
خبرگزاری فارس متوسط قیمت نفت ایران در فروردین ماه به 51 دلار رسید Fri May 12 13:20:00 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا صحبت های سردار سلیمانی که تا به حال نشنیده اید/فیلم Sun Nov 26 23:28:07 IRST 2017
خبرگزاری مهر حمایت از کالای داخلی سبب رونق تولید و اشتغال می شود Tue Apr 17 11:34:40 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران «فرهنگ ارزیابی کیفیت در آموزش عالی» منتشر شد Mon May 22 11:53:10 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تیم والیبال شهداب یزد، سیستان و بلوچستان را شکست داد Thu Nov 29 19:18:00 IRST 2018
خبرگزاری بین المللی قرآن تجلیل از نیکوکاران حوزه «سلامت» همدان Wed Nov 21 14:33:38 IRST 2018
ایسکانیوز رای پرونده دوم کیارستمی صادر شد، هنوز کسی اعتراض نکرده است Tue Apr 11 11:19:08 IRDT 2017
خبرگزاری فارس دیوار کوتاه بخش کودک در نمایشگاه کتاب 97+ نقشه جانمایی Mon Apr 09 05:15:00 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر جلسه ستاد اربعین در مهران با حضور وزیر کشور Tue Oct 16 11:53:48 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران بازگشت اماراتی‌ها با دست خالی به کشورشان از جهنم هواداران آبی + فیلم Tue May 23 17:08:50 IRDT 2017
شیعه نیوز تلاش داعش به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه Thu Nov 29 08:45:38 IRST 2018
آریا انتصاب عضو هیات مدیره شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن Mon Oct 08 09:29:07 IRST 2018
واحد مرکزی خبر اخبار ضد و نقیض از بازداشت آیت الله شیخ عیسی قاسم Tue May 23 09:54:28 IRDT 2017
آریا کنسرت شاد آذری ها در تالار وزارت کشور برگزار شد Sat Feb 24 16:11:48 IRST 2018
ایسکانیوز حدیث «پروانه و آتش» از فرهنگ معاصر به گوش رسید Sat Jun 02 09:40:13 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی دادگاه تجدید نظر آمریکا علیه ترامپ رای داد Fri Nov 09 00:53:00 IRST 2018
شارا تمرکز بر ارتباطات بصری Mon May 07 09:16:00 IRDT 2018
نامه نیوز شنبه مدارس مناطق زلزله‌زده بازگشایی می‌شود Fri Nov 24 03:30:01 IRST 2017
598 روشن: چند بازیکن استقلال بعد از بازی با العین قلیان می‌‌کشیدند Sat Aug 19 14:21:08 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی پیمانکاران آب و فاضلاب در شهرستان های جنوبی کرمان فعال هستند Sun Nov 04 08:12:00 IRST 2018
افکارخبر افزایش انواع مواد مخدر صنعتی جدید Tue Jul 04 09:22:00 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین 600 میلیارد تومان؛ پرداخت یارانه برای واردات خودرو Thu Jul 05 00:27:09 IRDT 2018
دولت بهار آخرین پیام وزیر خارجه قطر به کشورهای تحریم کننده Fri Jul 07 01:10:00 IRDT 2017
خرداد نیوز برادر محمود سفر پاریس خوش گذشت؟ Sun Mar 12 11:10:08 IRST 2017
جماران 5 مدرسه خیرساز در تکاب افتتاح شد Thu Jul 19 21:05:53 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر خلع ید 90هکتار اراضی ملی در خوی Thu Feb 23 09:22:43 IRST 2017
آنا این انگشتها فقط به رشیدپور اشاره نمی‌‌کنند Mon Feb 12 10:31:03 IRST 2018
جماران شاهین لیگ یک را با تساوی برابر گل گهر آغاز کرد Sat Aug 11 23:57:10 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر تولید 85 تُن قارچ خوراکی در خراسان شمالی Wed Jan 25 09:33:50 IRST 2017
خبرگزاری شبستان اعتراض توییتری به پزشکان فراری از کارتخوان!+تصاویر Sat Aug 11 12:45:00 IRDT 2018
نماینده کارت‌های هوشمند تهیه کالاهای اساسی مانع از احتکار و گرانی می‌شوند Sun Aug 26 09:29:17 IRDT 2018
ایسکانیوز کعبی: مصوبه بانک مرکزی عامل اصلی افزایش قیمت ارز Sun Jun 24 06:30:00 IRDT 2018
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک 187 میلیون تومانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به موسسات قرآنی در سال 96 Sun Jun 24 17:06:03 IRDT 2018
اعتبار نیوز کشف 125 کیلوگرم مصنوعات طلای قاچاق Sat Jan 28 10:43:00 IRST 2017
پارسینه کی‌روش در فدراسیون آفتابی شد Tue Jan 31 16:42:38 IRST 2017
برنا رسوایی زن بی اخلاق عرب سوژه رسانه های جهان شد/ببینید Fri Jun 30 07:03:36 IRDT 2017
انتخاب پل غله زار در آذرشهر شکست / جاده آذرشهر - عجب شیر بسته شد / حاثه تلفات جانی نداشت Sat Mar 31 10:05:02 IRDT 2018
جوان آنلاین انقلابی صنعتی در آذربایجان‌شرقی و منطقه ورزقان در شرف وقوع است Sun Apr 22 18:12:57 IRDT 2018
پول نیوز مدیرعامل رجا: نامشخص بودن زمان فروش بلیت قطار سفرهای تابستانی خسارت زاست Thu Jun 14 15:03:37 IRDT 2018
پرشین خودرو /گزارش خبری/ نهایت سرعت بوگاتی شیرون چقدر است؟ Sun Jun 25 02:17:00 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی روند استخدامی فرزندان شاهد در کهگیلویه وبویراحمد تسهیل شود Sun Jul 01 15:13:00 IRDT 2018
میزان نظر شورای نگهبان درباره لایحه برنامه پنجساله ششم توسعه Wed Mar 01 10:01:56 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن دشمن در برابر انسجام و همدلی ملت بزرگ ایران، کاری از پیش نخواهد برد Sun Sep 24 18:32:18 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن نشست ظهر دلنشین استاد ابوالفضل بهرام‌پور Mon Mar 13 12:21:12 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران "چارک" آماده پذیرش مسافران نوروزی کیش‌ Sat Mar 11 14:12:03 IRST 2017
صبحانه با خبر چرا وام‌های بانکی روی تولید اثر ندارد؟ Thu Sep 21 10:53:04 IRDT 2017
پارسینه ممنوعیت تردد کامیون‌ها در مرزهای ایران-عراق Mon Nov 06 16:10:10 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران میزبانی اصفهان از مسابقات پومسه قهرمانی‌ کشور Wed May 24 12:21:21 IRDT 2017
فرادید لایحه‌‌ حمایت از کودکان با ده سال تأخیر Wed Jul 25 12:45:25 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر نیوجرسی مفصلی به جای گاردریل در آزادراه قم تهران Tue Aug 22 14:31:32 IRDT 2017
ایسکانیوز کشف 52 ژن مرتبط با هوش Thu May 25 10:43:45 IRDT 2017
برنا آتش سوزی بزرگ در جنوب تهران/ ببینید Sat Sep 02 20:49:29 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی چرا کشتی جنگی انگلیس به یمن آمد؟ Tue Feb 28 16:53:00 IRST 2017
شارا معرفی قابلیت‌های جدید اینستاگرام Sun Aug 20 09:19:00 IRDT 2017
آفتاب ایران آمادگی دولت و استانداری ها برای پیاده کردن طرح نشاط اجتماعی در سواحل کشور Mon Jul 02 01:01:27 IRDT 2018
جام نیوز امیرعبداللهیان: تحریم‌ها گریبان آمریکا را می‌گیرد Wed Sep 19 14:20:13 IRDT 2018
پول نیوز خودروهای برقی و آینده ای که می سازند Mon Jul 17 15:21:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر عملیات زیرسازی و سنگ فرش میدان توحید آغاز شد Sun Sep 17 11:02:50 IRDT 2017
جهان نیوز کشته‌شدن 4 نظامی آمریکایی در شمال افغانستان Sat May 12 18:31:24 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم ورود گردشگر به پارک ملی لار ممنوع شد Thu Sep 07 09:42:01 IRDT 2017
خبرگزاری مهر رسانه ملی احساس کرد رقیبی به نام فضای مجازی دارد Thu May 25 19:28:11 IRDT 2017
زومیت چرا بازاریابی جدید به CXM وابسته است Wed Aug 29 18:30:00 IRDT 2018
ایسکانیوز توقف آرژانتین مقابل ایسلند در روز ناکامی مسی Sat Jun 16 19:25:27 IRDT 2018
ورزش 3 2 گزینه جدید برای جانشینی مونتلا در میلان Tue Oct 03 15:35:43 IRST 2017
واحد مرکزی خبر لرستان یکی از سه استان بزرگ کشور از نظر منابع قیر طبیعی + گزارش Tue Jan 23 10:25:34 IRST 2018
تدبیر و امید سبزی ارزان می شود Mon May 28 10:28:29 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران توقیف محموله 760 میلیون ریالی خوراکی قاچاق در اراک Tue Jun 20 15:31:56 IRDT 2017
تدبیر 24 کهن‌ترین سند حضور سینما در ایران Fri May 11 02:20:02 IRDT 2018
پارس فوتبال برنامه السد برای بازی با استقلال مشخص شد Tue Aug 21 13:55:55 IRDT 2018
آی تی نا تلاش فیس‌بوک برای راستی‌آزمایی اخبار در 14 کشور مختلف Mon Jun 25 10:53:14 IRDT 2018
دولت بهار روزبه چشمی : از پرسپولیس پیشنهاد داشتم Tue May 16 23:00:00 IRDT 2017
صبا ایران اعلام جزئیات دستگیری شهرام جزایری Sun Jul 29 11:07:37 IRDT 2018
تدبیر 24 شخصا به استقبال می‌روم Thu May 10 12:20:01 IRDT 2018
صبح تهران مخالفت بارزانی با درخواست اتحادیه عرب برای تعویق همه‌پرسی Sun Sep 10 13:24:24 IRDT 2017
روزنامه کیهان اخبار ویژه Sat Oct 27 23:38:53 IRST 2018
ایسکانیوز تداوم حمایت فرمانداری بردسیر از دانشگاه آزاد اسلامی Sun Dec 10 08:06:33 IRST 2017
تدبیر کارگروه حل پرونده جیووا در بی‌اطلاعی محض Mon Apr 17 09:50:00 IRDT 2017
میزان اکسپرس تریبون: آینده "افغانستان" بستگی به ادامه تعهدات متحدان غربی دارد Sun Mar 26 18:17:01 IRDT 2017
بولتن نیوز اخراج خاخام صهیونیست از روسیه Wed May 17 12:25:46 IRDT 2017
افکارخبر رئیس جمهور سابق و معاونش روی پرده سینماها /عکس Sun Nov 18 10:24:57 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران واکنش ترامپ به درگذشت نماینده روسیه در سازمان ملل Wed Feb 22 10:49:13 IRST 2017
ایلنا نمره قبولی انصاری و برزای از سوی منصوریان Thu Apr 13 07:35:05 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر ابراز نگرانی روسیه از حمله نظامی ترکیه به منطقه عفرین سوریه Sat Jan 20 19:48:54 IRST 2018
خبرگزاری فارس بازچرخانی آب از اولویت‌های مهم شرکت آبفای زنجان است Sat Jul 15 00:21:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس پلاسکویی دیگر در راه است Tue Feb 27 10:28:00 IRST 2018
میزان برگزاری دعای توسل شهدای آتش نشان در مسجد جامع نارمک Wed Jan 25 10:08:00 IRST 2017