خبرگزاری تسنیم - Sat Jul 02 14:49:09 IRDT 2016 نمایش خبر

آموزش 5 زبان خارجی در مدارس جدی گرفته نشد/مشخص نیست مهر 95 برنامه چیست

معاون شورای عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به ضعف در آموزش زبان عربی، انگلیسی و فارسی در مدارس گفت:‌ 14 سال قبل آموزش 5 زبان خارجی در مدارس را مصوب کردیم اما برروند اجرای آن نظارت دقیقی اعمال نشد تا آموزش‌وپرورش ملزم به اجرای این مصوبه شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یادگیری زبان انگلیسی به یک تب اجتماعی در جامعه تبدیل شده است به گونه‌ای که اغلب خانواده‌ها احساس نیاز می‌کنند تا فرزندان خود را از همان سنین کودکی به یادگیری زبان سوق دهند و در این میان مؤسسات بخش خصوصی بازار داغی را برای خود رقم زده‌اند.


 بسیاری از کارشناسان آموزشی براین باورند که آموزش‌وپرورش در بحث آموزش‌های ارائه شده در حوزه زبان انگلیسی ضعیف عمل می‌کند و دانش‌آموز پس از 7 سال فراگیری زبان حتی از مکالمه یک جمله به زبان انگلیسی ناتوان است و همین موضوع منجر به آن شده است تاخانواده‌ها برای جبران این ضعف به سمت موسسات بخش خصوصی سوق پیدا کنند.


 در سوی دیگر ماجرا، موضوع آموزش سایر زبان‌های خارجی در مدارس مطرح است،‌ موضوعی که برای آن مصوبه‌ای 14 ساله وجود دارد اما همچنان مورد بی‌تفاوتی قرار گرفته است.


 برای بررسی آخرین اقدامات آموزش‌وپرورش برای عملیاتی کردن مصوبه آموزش 5 زبان خارجی در مدارس و وضعیت اجرای آن از مهر امسال یا سال آینده با احمد عابدینی معاون شورای عالی آموز‌ش‌وپرورش به گفت‌وگو نشستیم.


 وی در خصوص آموزش 5 زبان خارجی در مدارس گفت:‌ آموزش‌وپرورش در آموزش زبان عربی وضعیت بهتری از زبان انگلیسی ندارد در بحث آموزش زبان فارسی نیز به ویژه املا و انشاء با مشکلات جدی مواجه هستیم و به همین دلیل رئیس جمهور تأکید کرد که املا و انشاء را در اولویت قرار داده و به آن توجه جدی کنید.اصل قضیه که آموش‌وپرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد یا خیر نیاز به اثبات ندارد و مشکل دارد. دانش‌آموزان بعد از 8 سال خواندن عربی باید مفاهیم ساده قرآن و زبان عربی را متوجه شوند اما آیا اینگونه است؟ در بحث زبان انگلیسی نیز بعد از فارغ التحصیلی باید حداقل بتوانند یک مکالمه ساده داشته باشند اما این چنین نیست. به همین دلیل هم بسیاری از موسسات بخش خصوصی توسعه پیدا کرده‌‌اند.


 وی افزود: گزارشی جامعی توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و کانون زبان ایران در حال آماده شدن است تا در صحن شورای عالی آموزش و پرورش بررسی شود. در این گزارش نیازها، مشکلات و موانع آموزش سایر زبان‌ها در مدارس بررسی می‌شود. بخشی از این گزارش به وضعیت موجود اشاره دارد و در بخش دیگرموانع و مشکلات پیش روی آموزش سایر زبان‌ها بررسی می‌شود.


 معاون شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت:‌ هم‌اکنون نمی‌توان گفت برای مهر 95 برنامه چیست، باید گزارش مربوطه تهیه شود و امکانات موجود را بررسی کنیم پس از آن در شورای عالی آموزش‌وپرورش تصمیم گرفته می‌شود که آموزش‌وپرورش موظف است چه اقداماتی را انجام دهد.


 عابدینی بیان کرد:‌ در بحث آموزش زبان و در کل بر اجرای برخی مصوبات نظارت دقیقی از سوی شورای عالی آموزش‌وپرورش اعمال نشده است و باید به اجرای این مصوبه جدی‌تر ورود می‌کردیم تا آموزش‌ و پرورش ملزم به اجرای آن می‌شد.


 مشروح این گفت‌وگو بدین شرح است.


** تسنیم: بسیاری از خانواده‌ها براین باورند به دلیل آن که آموزش‌های ارائه شده در مدارس از کیفیت لازم برخوردار نیست مجبورند تا برای جبران ضعف فرزندانشان در مکامله زبان انگلیسی به سمت آموزشگاه‌های خصوصی سوق پیدا کنند.


** عابدینی:‌ اگر هر موضوعی که در جامعه اتفاق می‌افتد در نظر نگرفته و به آن توجه نکنیم، نمی‌توان قضاوت صحیحی انجام داد و بحث زبان نیز از این موضوع مستثنی نیست.


 به عنوان مثال در بحث آموزش زبان عربی با وجود آنکه زبان قرآن است بررسی کنیم آموزش‌وپرورش تا چه اندازه در آموزش زبان عربی به عنوان کلید فهم قرآن موفق بوده است؟


 از نظربنده در آموزش زبان عربی وضعیت بهتری از زبان انگلیسی نداریم و اشکالات اساسی را در روش‌های تدریس و جذب معلم و سایر مسائل را باید پذیرفت. برخی مسائل به نظر ساده اما تأثیرگذار است به عنوان مثال دانش‌آموز از خود می‌پرسد زبانی که فرامی‌گیرد کاربردش در آینده برای او چه خواهد بود و چه استفاده‌ای از آن می‌برد؟‌


 در بحث آموزش زبان فارسی به ویژه در املا و انشاء نیز با مشکلات جدی مواجه هستیم و به همین دلیل رئیس‌جمهور تأکید کرد که املا و انشا را در اولویت قرار داده و به آن توجه جدی کنید.


** آموزش‌ و پرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد، نیازی به اثبات نیست


** تسنیم: چرا آموزش‌وپرورش در بحث آموزش زبان ( عربی، انگلیسی و فارسی) ضعف‌های بسیاری دارد؟‌ یکی از معلمان معتقد بود که در بحث زبان انگلیسی با تغییر کتاب‌ها و مکالمه محور شدن آن، معلمان همچنان به روش‌های سنتی و با تأکید بر گرامر تدریس می‌کنند و همین موضوع منجر به ضعف یادگیری دانش‌آموز می‌شود


** عابدینی:اصل قضیه که آموش‌وپرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد یا خیر نیاز به اثبات ندارد و مشکل دارد. دانش‌آموزان بعد از 8 سال خواندن عربی باید مفاهیم ساده قرآن و زبان عربی را متوجه شوند اما آیا اینگونه است؟ در بحث زبان انگلیسی نیز بعد از فارغ التحصیلی باید حداقل بتوانند یک مکالمه ساده داشته باشند اما این چنین نیست. به همین دلیل هم بسیاری از مؤسسات بخش خصوصی توسعه پیدا کرده‌‌اند.


 خانواده‌ها برای پرداخت کردن 20 هزار تومان به مدارس واقعاً مقاومت می‌کنند ولی به آسانی هزینه‌های زیادی به مؤسسات بخش خصوصی برای آموزش فرزندانشان پرداخت می‌کنند چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چرا اینگونه است؟ اگر خانواده‌ها پول هزینه نمی‌کنند چرا به مؤسسات بخش خصوصی رقم‌های کلانی پرداخت می‌کنند.


** برای تدریس سایر زبان‌ها در مدارس معلم نداریم


** تسنیم:‌ خوب این موضوع نشان دهنده آن است که خانواده‌ها به آموزش‌های مدارس اعتمادی ندارند


** عابدینی:‌ همه موارد به اعتماد خلاصه نمی‌شود. مؤسسات بخش خصوصی را رصد کنید آیا آنقدر که تمایل به فراگیری زبان انگلیسی وجود دارد به فراگیری سایر زبان‌ها تمایل هست؟ مؤسسات بخش خصوصی تا چه اندازه متقاضی آموزش سایر زبان‌ها هستند؟ معتقدم دلایل دیگری وجود دارد که مردم انقدر به زبان انگلیسی تمایل نشان می‌دهند.


 آموزش‌ و پرورش موظف است معلمان را به صورت هدفمند برای آموزش زبان تربیت کند هر زبانی مهارت خاصی نیاز دارد و باید بر روی تربیت معلمان هم در زبان انگلیسی و هم سایر زبان‌ها سرمایه‌گذاری شود.


 یکی از وظایف دانشگاه فرهنگیان تربیت معلمان تخصصی حرفه‌ای برای آموزش‌وپرورش است. بسیاری از دانشگا‌ه‌ها تخصص را ارائه می‌دهند اما فردی که فارغ‌التحصیل زبان انگلیسی است باید حرفه معلمی را نیز بداند و با مهارت‌های آن آشنا باشد. بسیاری از افراد در برخورد با دانش‌آموزان مهارت تعامل را ندارند تا علاوه بر یادگیری زبان بتوانند ارتباط معلمی را با آنها داشته باشند.


 یکی از ضعف‌های آموزش‌وپرورش نداشتن معلم متخصص و حرفه‌ای برای تدریس سایر زبان‌های خارجی است و نیازمندیم دانشگاه فرهنگیان این وظیفه خود را عملیاتی کند. آموزش‌وپرورش به نیروهای ستادی، کارشناس، مدیر، ناظم و حسابدار نیاز دارد اما تا کنون راجع به تربیت تحخصصی آنها فکر نکرده‌ایم. هم‌اکنون وضعیت به گونه‌ای است، معلمی را که لیسانس ریاضی دارد در رشته حسابداری به کار گرفته‌ایم یا معلمی را که دو یا سه سال سابقه کار دارد به عنوان مدیر مدرسه انتخاب کرده‌ایم.


 یکی از الزامات توسعه زبان‌های خارجی در مدارس تأمین معلمان مورد نیاز است.


** هیچ برنامه‌ای برای ارتقا و به‌روزرسانی معلمان موجود نداریم


** تسنیم:‌ هم‌اکنون دانشگاه فرهنگیان برای معلمان زبان که در مدارس مشغول به تحصیل هستند،‌ دوره‌های آموزشی برای ارتقای توانمندی و بازتوانی آنها چه برنامه‌‌ای دارد؟


** عابدینی: متاسفانه فعلاً هیچ برنامه‌ای برای ارتقای توانمندی معلمان وجود ندارد و بیشترین تأکید دانشگاه فرهنگیان بر روی ورودی‌های جدید است. یکی از وظایف این دانشگاه این است که با همکاری معاونت نیروی انسانی وزارت آموزش‌وپرورش به آموزش معلمان موجود بپردازد و آنها را به روز کند اما هنوز در این موضوع ورود پیدا نکرده است.


** محتوای آموزشی بومی دومین الزام برای تدریس زبان‌های خارجی در مدارس


 دومین الزام در آموزش زبان‌های خارجی فراهم کردن منابع آموزشی است. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با توجه به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در سال 81 برای برخی از زبان‌های خارجی منابع آموزشی تولید کرده است.


 هم‌اکنون یکی از اشکالات اساسی در بحث آموزش زبان‌های خارجی این است که با خود فرهنگ غرب را منتقل می‌کند در این رابطه یا باید باید کتاب‌های زبان را با همان تصاویر و مفاهیم تولید شده در غرب آموزش دهیم که با خود فرهنگ و ارزش‌های غرب را به فرزندانمان منتقل می‌کند و هم‌اکنون آموزشگاه‌ها به این کار مشغول هستند یا باید محتوا را مطابق با فرهنگ خود بومی‌سازی کنیم که این اتفاق هنوز نیفتاده است.


** تسنیم:‌ بومی‌سازی محتوای زبان را کدام نهاد باید انجام دهد تا آموزشگاه‌های بخش خصوصی را ملزم شوند که از این محتوای بومی استفاده کنند؟


** عابدینی: نهادی که به مؤسسه مجوز فعالیت می‌دهد مسئولیت نظارت بر نحوه آموزش را نیز برعهده دارد یعنی باید محتوا، مدرسان و فضا را کنترل کند. هم‌اکنون در بحث اعطای مجوز به مؤسسات خصوصی با تعدد حوزه‌های تصمیم‌گیر مواجهیم یعنی وزراتخانه‌های ارشاد، علوم و آموزش و پرورش در این حوزه فعال هستند اما کلان باید به این نتیجه برسیم که یک نهاد متولی صدور مجوز باشد و نظارت را نیز عهده‌دار شود.


** گزارش‌هایی رسیده که آموزش‌ها در برخی پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک مطابق ارزش‌ها نیست


در شورای عالی آموزش‌وپرورش یک بار این موضوع مطرح و مقرر شد بررسی دقیق‌تری انجام شود برهمین اساس کانون زبان ایران و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مأموریت یافتند تا گزارشی را به صحن شورای عالی بیاورند و پس از آن تصمیم‌گیری کنیم. گزارش‌هایی به دست ما رسیده بود که در پیش دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها نوع آموزش‌هایی که ارائه می‌شود با اهداف نظام سنخیت ندارد.


** فضا و امکانات استاندارد سومین الزام برای تدریس سایر زبان‌ها


 بحث فضای آموزشی نیز یکی دیگر از استلزامات در آموزش زبان‌های خارجی است. موسسات خصوصی فضای مناسبی را برای آموزش زبان فراهم کرده‌اند البته تمام آنها نیز در این رابطه موفق نبوده‌‌اند.


 آموزش زبان استانداردها و تجهیزات خاصی را نیاز دارد و این فضا فعلاً در آموزش‌وپرورش ما موجود نیست یعنی کلاسی که برای فیزیک یا ریاضی به کار می‌رود برای آموزش زبان هم استفاده می‌شود در حالی که آموزش زبان برای تکرار، تمرین و مکالمه به فضای خاص نیاز دارد.


** تقاضای اجتماعی چهارمین استلزام برای تدریس سایر زبان‌ها در مدارس


 تقاضای اجتمای نیز یکی دیگر از الزامات آموزش زبان‌های خارجی در مدارس است.بخش عمده توسعه مؤسسات آموزش زبان در جامعه به دلیل درخواست اجتماعی از سوی مردم است. زمانی که یک دانش‌آموز مشاهده می‌کند وقتی زبان می‌خواند به آسانی می‌تواند در موسسات و شرکت‌ها جذب شود و هزینه زیادی می‌کند تا زبان انگلیسی را فرا بگیرد و در آزمون تافل شرکت کند.دلیل این موضوع چیست؟‌آیا واقعا علاقه به زبان است؟‌ در پس این ماجرا زمینه‌های اجتماعی برای مشاغل آینده نهفته است. ما در آموزش‌وپرورش نمی‌توانیم بدون توجه به تقاضای اجتماعی زبانی را توسعه دهیم.


** تسنیم:‌در آموزش‌وپرورش بررسی کرده‌اید که تقاضا و علایق دانش‌آموزان به چه صورت است؟ هم‌اکنون صرفاً زبان انگلیسی در مدارس ارائه می‌شود و می‌گوییم تمایلی به سایر زبان‌ها نیست؟


** عابدینی:‌ ما نمی‌گوییم مؤسسات خصوصی را بررسی کنید استقبال از سایر زبان‌ها به چه صورت است؟


** تسنیم: به مؤسسه آموزش زبان وابسته به سفارت آلمان که رفتیم استقبال بسیاری از زبان آلمانی انجام می‌شود یا هم‌اکنون در مؤسسات خصوصی که زبان فرانسه ارائه می‌دهند متقاضیان زیادی هستند،‌ بر چه اساسی مطرح می‌کنید، سایر زبان‌ها متقاضی ندارند؟


** عابدینی:‌ شما فقط یک مورد را بررسی کرده‌اید و واقعاً اگر طرفدار داشت به صورت سرانگشتی بررسی کنید از هر صد مؤسسه زبان انگلیسی چند مؤسسه آموزش زبان فرانسه وجود دارد؟


** گزارشی در خصوص پیش نیازهای آموزش سایر زبان‌های خارجی در مدارس در حال تهیه است


** تسنیم:‌ به هر حال آموزش و پرورش طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش باید امکان آموزش 5 زبان دیگر را در مدارس فراهم کنید، چرا تا کنون در این رابطه نطرسنجی نکرده‌اید تا مشخص شود چه تعداد از دانش‌آموزان متقاضی فراگیری سایر زبان‌ها هستند؟


** عابدینی: گزارشی در حال آماده شدن است تا در صحن شورای عالی آموزش و پرورش بررسی شود. در این گزارش نیازها، مشکلات و موانع آموزش سایر زبان‌ها در مدارس بررسی می‌شود و این گزارش جامع توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و کانون زبان ایران در حال تهیه است. بخشی از این گزارش به وضعیت موجود اشاره دارد و در بخش دیگرموانع و مشکلات پیش روی آموزش سایر زبان‌ها بررسی می‌شود.


 یکی از آفت‌ها و مشکلات اساسی ما در تمام حوزه‌ها و به ویژه آموزش‌وپرورش این است که به موضوع تک بعدی نگریسته و تصورمی‌کنیم اگر انواع زبان‌ها در مدارس ارائه دهیم همه با رغبت از آن استقبال می‌کنند.


** به بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس توجهی نشده است


** تسنیم:‌ هم‌اکنون آموزش و پرورش نیز به صورت تک بعدی به موضوع نگاه می‌کند و صرفاً اصرار دارد که زبان انگلیسی باید در مدارس ارائه شود و در برابر آموزش سایر زبان‌ها مقاومت کرده و عنوان می‌شود که استقبال کننده نداریم در حالی که می‌تواند به صورت پایلوت برخی از زبان‌ها مانند فرانسه یا ایتالیایی را در تعدادی از مدارس ارائه کرد تا مشخص شود چه تعداد متقاضی وجود دارد و در صورت موفقیت اقدام به گسترش آن کرد.


** عابدینی:‌ می‌پذیرم که موارد مختلف دست به دست هم داده است و حوزه اجرا به بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس توجهی نکرده است. می‌توان در شهرهای بزرگ به صورت پایلوت این طرح را اجرا کرد و هم اکنون باید راه‌حل‌های مختلف را تک به تک بررسی کنیم. ممکن است یکی از روش‌ها این باشد که در هر استان تعدادی از مدارس متولی آموزش سایر زبان‌ها باشند تا مشخص شود استقبال به چه صورت است.


 شما نیز به عنوان رسانه می‌توانید نظرخواهی کنید که چند درصد از دانش‌آموزان علاقه‌مند به یادگیری سایر زبان‌های خارجی هستند.


** نظارت دقیقی بر اجرای مصوبه آموزش سایر زبان‌ها درمدارس اعمال نشد


** تسنیم:‌ بالاخره آموزش و پرورش باید از یک جایی مقاومت خود را شکسته و بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس را عملیاتی کند


** عابدینی: وظیفه آموزش‌وپرورش این است تا موانع را برطرف کند. ارتباط شورای عالی با آموزش‌وپرورش همانند مجلس با دولت است، شورای عالی وظیفه قانونگذاری و نظارت را برعهده دارد یعنی تمام مقررات آموزشی توسط این شورا تصویب می‌شود و باید بر اجرای آن نیز نظارت داشته باشد.


در بحث آموزش زبان و در کل بر اجرای برخی مصوبات نظارت دقیقی از سوی شورای عالی آموزش‌وپرورش اعمال نشده است و باید به اجرای این مصوبه جدی‌تر ورود می‌کردیم. برخی مصوبات مانند طرح جامع تربیت که 13 سال قبل تصویب شد و حوزه پرورشی را ملزم به تهیه این طرح می‌کرد تا با یک نقشه راه در این حوزه گام برداشت، هنوز تهیه نشده است.


** تسنیم:‌ شورای عالی آموزش‌وپرورش 14 سال قبل آموزش 5 زبان خارجی در مدارس را مصوب کرد، چه اتفاقی رُخ داد که در آن زمان این شورا تصمیم به اجرای این مصوبه گرفت؟


** عابدینی: در سال 80 و 72 شورای عالی آموزش‌وپرورش مصوباتی در این خصوص داشت. در تاریخ 20 آبان 72 مصوب شد تا علاوه بر انگلیسی، زبان‌های فرانسه و آلمانی نیز در مدارس تدریس شود و برای این زبان‌ها کتاب درسی نیز تولید شد تولید شده است.


 در مصوبه سال 72 ذکر شده بود سازمان پژوهش و برنامه ریزی موظف است از طریق طرح‌های تحقیقاتی و با استفاده از نظرات واحدهای ذیربط اضافه کردن زبان‌های جدید به لیست فعلی را بررسی و نتیجه آن را به شورای عالی آموزش‌وپرورش ارائه کند و این پژوهش صورت گرفت و در 2 آبان 81 آموزش 5 زبان در مدارس مصوب شد.


 ضعف در نظارت را می‌پذیریم چرا که بررسی نکردیم چرا این مصوبات عملیاتی نشده است یا اینکه چرا وارد اجرای این مصوبه نشدیم و موانع آن چه بود؟


 در مصوبه سال 81 آمده است:‌ وزارت آموزش‌وپرورش در جاهایی که امکان تشکیل کلاس برای زبان‌های مذکور وجود دارد برای انجام آن اقدام کند.


 امتحان دروس مذکور برابر ضوابط و مقررات آموزش و پرورش است، واگذاری اخذ امتحان دروس مذکور به موسسات واجد شرایط بلامانع است یعنی هر جا که امکانات و تجهیزات نبود برگزاری امتحانات را به موسسات بیرونی واگذار کنند.


** تسنیم: با وجود مسائلی که مطرح کردید، بألاخره آموزش‌وپرورش برای ورود سایر زبان‌های خارجی به مدارس از مهر 95 یا 96 برنامه‌ای دارد؟


** عابدینی: هم‌اکنون نمی‌توان گفت برای مهر 95 برنامه چیست،  باید گزارش مربوطه تهیه شود و امکانات موجود را بررسی کنیم پس از آن در شورای عالی آموزش‌وپرورش تصمیم گرفته می‌شود که آموزش‌وپرورش موظف است چه اقداماتی را انجام دهد.


 اصل موضوع که مهم است، این است که آموزش‌وپرورش برای ورود سایر زبان‌های خارجی به مدارس چاره‌اندیشی کند و در این رابطه تردیدی نیست اما چه اقدامی مشخصاً اقرار است اجرایی شود، مشخص نیست. آیا آموزش و پرورش از سال تحصیلی آینده می‌خواهد زبان‌های دیگر را آموزش دهد این مسئله در حیطه مسائل اجرایی است و شورای عالی نمی‌تواند آن را تعیین کند ما فقط می‌توانیم بگوییم آیا به لحاظ اجرایی امکان آن وجود دارد یا خیر.


 شورای عالی آموزش‌وپرورش اعلام کرده است به لحاظ وجود مصوبه در این رابطه مشکلی نداریم و باید بیشتر نظارت می‌کردیم تا آموزش‌وپرورش در این رابطه فعالتر می‌شد.


** تسنیم:‌ یعنی در این 14 سال نظارتی اعمال نشد که چرا مصوبه آموزش 5 زبان خارجی در مدارس اجرا نمی‌شود؟


** عابدینی:‌ هرسال به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد چند مصوبه را در اولویت گذاشته و گروه‌ها را اعزام می‌کنیم تا بررسی کنند که آیا این مصوبات اجرا می‌شود یا خیر و موضوع آموزش 5 زبان خارجی جزو اولویت‌ها نبود.


 هم‌اکنون آموزش‌وپرورش و شورای عالی به عنوان یک دغدغه در حال بررسی کارشناسی موضوع است و یکی از اقداماتی که انجام دادیم بررسی تعداد پرسنل مرتبط با زبان انگلیسی است یعنی مشخص کردیم  رشته معلمان تا چه اندازه به زبان انگلیسی مرتبط است و چه تعداد در زبان فرانسه یا اسپانیایی یا سایر زبان‌ها تحصیل کرده‌اند و گزارش متقنی را برای شورای عالی آموزش‌وپرورش تهیه می‌‌کنیم و متناسب با آن برنامه ریزی خواهیم کرد.


** تسنیم:‌ آموزش 5 زبان خارجی در مدارس به صورت پایلوت در تعدادی از مدارس کشور آغاز خواهد شد؟


** عابدینی: اغلب مصوبات ما یک دوره آزمایشی را طی می‌کنند و ممکن است به صورت آزمایشی در برخی استان‌ها اجرا شود و این جزو روش‌هاست. آموزش‌وپرورش از این طریق متوجه می‌شود که طرح قابلیت اجرا دارد یا خیر و می توان آموزش 5 زبان خارجی را نیز به صورت آزمایشی در چند استان و منطقه عملیاتی کرد.


 ورود سایر زبان‌ها به مدارس مستلزم یک زمان خاص است و اگر امسال آموزش‌وپرورش تصمیم بگیرد که مدرس در سایر زبان‌ها تربیت کند چند سال طول می‌کشد تا آنها تربیت شوند و تمام این موارد منوط به این است تا بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و موانع را شناسایی کنیم و درخصوص عمده این موارد از طریق گزارشی که به شورای عالی ارائه می‌شود تصمیم گرفته خواهد شد.


 برنامه‌های آموزش‌وپرورش مثل سایر سازمان‌ها نیست که امسال تصمیم بگیرم و تا سال آینده به نتیجه برسد و حتما یک دوره زمانی سه تا چهارساله‌ای را برای یک موضوع باید درنظر بگیریم که فرآیند کارشناسی آن تهیه و زمینه‌ها فراهم شود.


 انتهای پیام/
خبرگزاری تسنیم فیلم/ برگزاری اجتماع بزرگ "حافظان حریم خانواده " در دیار 15 خرداد Mon Jul 16 19:11:54 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم بلومبرگ: در صورت ناکامی تلاش‌ها برای حفظ برجام، بعید است ایران سمت ساخت بمب برود Sun Jul 22 15:31:29 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم لاوروف: اوباما روابط مسکو - واشنگتن را نابود کرد/ ترامپ آماده همکاری است Thu Feb 16 19:53:20 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم تکذیب استعفای رئیس فدراسیون جهانی شطرنج Mon Mar 27 19:49:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم عاقبت نزدیک شدن سوسمار خاردم به آشیانه گنجشک‌های برازجان Mon Mar 26 14:59:55 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ادامه غیبت انصاری‌فرد در فهرست المپیاکوس + عکس Sun Oct 01 09:37:17 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم کردستان| مرزداران غیور ایران هرگز اجازه نفوذ بیگانگان به کشور را نخواهند داد Sat Sep 22 14:40:54 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تساوی اتلتیکومادرید در دربی پایتخت اسپانیا Sun Oct 01 00:19:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم 97 درصد مراکز درمانی استان کرمان طرف قرارداد بیمه سلامت هستند Wed Mar 15 11:01:21 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم معارضان سوری: دی‌میستورا اختیار تشکیل هیئت معارضان را ندارد Wed Feb 01 15:01:30 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اعتراض استقلالی‌ها به پخش دیدارشان با سپیدرود از شبکه شما Thu May 16 17:41:24 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم دومین سفر وزیر امور خارجه پاکستان به آمریکا در یک ماه؛ ادامه رایزنی برای بهبود روابط Thu Oct 05 11:55:47 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم هاب خودروسازی در چابهار دوباره قوت گرفت؛ شهاب خودرو در سال "رونق تولید " بال و پری جدید می‌گیرد Fri Apr 12 05:32:00 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم سوریه و عراق خط مقدم مرزهای عقیدتی ـ سیاسی ‌ایران است Sat Apr 15 18:50:15 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم گل محمدی با پدیده تمدید کرد Sat May 18 21:20:00 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم ادامه ماجرای ساماندهی کارگران ساختمانی قم؛ نه سوله‌ای احداث و نه به وعده‌ای عمل شده است Sat Feb 16 20:38:06 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم تبریز|مهاجری: بحث حضورم در کادر فنی تراکتورسازی مطرح نیست Fri Jun 01 12:59:16 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم جشن شکوفه ها در همدان Wed Sep 20 13:04:23 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ثبت بیشترین میزان بارندگی خراسان‌رضوی در مشهد، کلات و قوچان‌ Sun Oct 07 12:38:24 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم چشم انداز همکاری‌های اقتصادی-تجاری ترکمنستان و ژاپن Fri Apr 26 14:45:12 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم گام بلند سپاه برای پیشرفت و آبادانی مناطق محروم خراسان شمالی آغاز شده است Wed Jan 16 09:46:50 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم برف و سرما مدارس اردبیل را تعطیل کرد Sat Feb 11 09:42:03 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم نشریات ترکیه در یک نگاه|ترکیه برای بازسازی سوریه اقدام می‌کند /دیدار بین سران PYD و دمشق Sat Dec 22 09:54:05 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم کدام اعضای دولت یازدهم بیشترین و کمترین تذکر را از مجلسی‌ها دریافت کرده‌اند؟ + نمودار Mon May 29 14:28:49 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به مواضع مقاومت در غزه Sun Jan 06 20:56:55 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم ‌کمیته امداد اصفهان‌ از 62 هزار روستایی حمایت می‌کند Tue Jan 08 10:16:48 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم بشار جعفری: اجازه نمی‌دهیم کسی به حاکمیت ما تجاوز کند Fri Apr 13 21:29:55 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم قزاقستان مقهور قدرت بلندقامتان ایران شد/ جدال با تایلند در مرحله‌ نیمه‌نهایی Sun May 07 18:42:40 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اهواز| فولاد با ایلی استان به دنبال شکست سپاهان و آبادانی‌ها در رویای اولین پیروزی Fri Sep 21 15:57:44 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم هزینه‌های آخوندی برای نظام، مجلس، مردم و وزارت راه Sun Feb 12 18:50:30 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم معاملات بانکی و مالی ترکیه با ایران راحت‌تر شده است Wed Aug 10 15:06:03 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم سیا: ویکی‌لیکس «یک سازمان اطلاعاتی متخاصم» است Fri Apr 14 09:55:20 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اعلام آمادگی بیش از 400 روحانی و طلبه از ملیت‌های مختلف در «راهیان نور» Wed Mar 01 05:55:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اختصاصی| طرح جدید مجلس برای ممنوعیت کامل واردات کالای مشابه ساخت داخل Tue May 29 14:36:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اصفهان| مدارس دولتی اجازه دریافت هیچ گونه وجهی زمان ثبت‌نام ندارند Tue May 21 15:18:18 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم وجود 68 هزار "بی‌سواد مطلق" در استان گلستان Wed Aug 15 12:38:15 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سیستم آموزشی هدف از زندگی را به دانش‌آموزان آموزش نمی‌دهد Thu Jan 24 20:15:00 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم برخی مدیران حالِ "کار‌ جهادی" را ندارند/در دوران "گذر از رکود" نیستیم/"مدیران آلوده" برای همیشه پاکسازی شوند Wed Aug 10 12:40:37 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم بوشهر| برداشت آب از دشت‌های استان بوشهر 30 درصد کاهش می‌یابد Sun Apr 22 10:22:40 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ادامه یورش نظامیان صهیونیست به مناطق مختلف کرانه باختری/ هیئت مصری بار دیگر به غزه می‌‌رود Wed Mar 27 13:08:09 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم دکترای رشته علوم سلولی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان ایجاد شد Sun May 21 19:19:29 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم ترامپ اقتصاد ایران را در وضعیت بلاتکلیفی نگه داشته است Mon Apr 30 11:02:59 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم حماس: مقاومت تضمین مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی است Sat Sep 23 10:12:36 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم نانسی پلوسی: دموکرات‌ها امسال اکثریت کنگره آمریکا را کسب می‌کنند Thu May 03 11:42:02 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دریادار خانزادی: طرح اشراف برنامه‌ای دقیق در برابر تهدیدات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است Sun Jul 15 13:13:07 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تسنیم|کاریکاتورهای جهان عرب؛ از ترامپ و معاهدات بین‌المللی تا شرایط عمان در برقراری روابط با تل‌آویو Wed Oct 31 16:27:41 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم «خط حزب‌الله» سال جدید را با اقتصاد آغاز کرد Fri Mar 31 16:49:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 100 هکتار از اراضی استان ایلام توسط سپاه استان نهال‌کاری شد Wed Apr 05 11:01:31 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نصرالله خطاب به مبارزان آزاده شده: شما بزرگترین اسطوره پایداری را در تاریخ حزب الله رقم زدید Fri Jul 20 16:59:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اردوهای جهادی در 353 نقطه شهری و روستایی استان مرکزی انجام می‌شود Wed Jul 18 09:52:08 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم برگزاری تجمع بزرگ عزاداران فاطمی در تهران Thu Mar 02 13:02:48 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بسکتبال 3 نفره کاپ آسیا| ناکامی تیم مردان ایران از صعود به یک‌چهارم نهایی Mon Apr 30 17:25:57 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 160 هزار دانش‌آموز مناطق محروم مهمان اردوهای علوی/ ارائه بسته کامل خدمات پزشکی به دانش‌آموزان Sun May 27 15:33:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم امت‌های مسلمان در مقابل فاجعه میانمار و جنایت علیه بشریت سکوت نکنند Fri Sep 15 14:51:40 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم عرب‌عامری: فعالیت دوباره فدراسیون اسلامی ورزش زنان، بانوان را به آینده امیدوار کرد Mon Jan 14 09:26:21 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم دیدار جمعی از دانشجویان با مقام معظم رهبری Sat Jul 02 20:31:00 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم روحانیون و مبلغان تا پایان ماه رمضان در مناطق سیل‌زده گلستان باقی می‌مانند Sat May 11 21:06:55 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم تاکید بر گسترش فعالیت علمی دانشگاه آزاد و آموزش عالی عراق Sun Feb 03 12:29:00 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم مجموعه نشست‌های یک‌روزه هنری ویژه کودک و نوجوان� در اصفهان برگزار می‌شود Fri Aug 18 12:17:58 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم یاسوج|هنرمند برتر کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد Sun May 12 13:52:53 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم همدان| امروز روحانیت بیش از جان خود نگران مرزهای عقیدتی مردم است Sun Apr 28 13:16:26 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم نمایشگاه کشفیات و اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر-خراسان رضوی Sun May 13 14:58:30 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دولت در زمینه حفظ و حراست از منابع آبی کوتاهی کرده است Sun Dec 17 08:36:59 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای رئیس‌جمهور منتخب آرزوی موفقیت کرد Sat May 20 17:25:14 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم کهگیلویه و بویراحمد| بودجه 10 میلیارد تومانی بافت تاریخی دهدشت چگونه هزینه می‌شود؟ Sun May 19 10:01:52 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم نرخ سود بین بانکی25 درصدی برای نظام بانکی فاجعه است Fri Feb 10 10:38:23 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بازی‌های آسیایی 2018|داوران دیدار ایران و قطر مشخص شدند Wed Aug 29 17:56:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اراک| مولاوردی: پیگیر‌ عملیاتی شدن منشور حقوق شهروندی‌ هستیم Mon Feb 19 18:16:59 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم گوگل با نقض قوانین حفاظت از داده کاربران، جریمه شد Tue Jan 22 09:48:12 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم نخستین مجمع ملی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب» + فیلم Fri Feb 24 12:47:39 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم دیدار عراقچی با مراجع عظام تقلید Tue Jan 31 18:36:46 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم برنامه‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در دهه کرامت اعلام شد Mon Aug 01 16:42:42 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم 123 هزار نفر روز در مراکز اسکان فرهنگیان استان فارس اسکان یافتند Sun Mar 19 11:07:20 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم برنامه ورود کولاکوویچ به تهران تغییر کرد Mon Feb 13 10:25:41 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم احتمال شیوع بیماری "آنفلوانزای فوق حاد پرندگان" در تهران Wed Feb 14 10:20:25 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آغاز زندگی مشترک زوج جوان در کنار مزار شهید مدافع حرم+عکس Sat Apr 21 16:11:08 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم 600 خانه ورزش روستایی در سراسر کشور راه‌اندازی می‌شود Thu Jul 06 12:13:25 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم الگوهای سازمانی در شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان تهران به صورت الکترونیکی انجام می‌شود Tue May 07 15:31:08 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم مردم شناسی ضعیف دولت در بخش اقتصاد Tue Oct 10 06:05:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پیکر همرزم "سردار شهید املاکی" در دل خاک آرام گرفت + تصاویر Sat Nov 18 21:02:39 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم جلسه شورای شهر گرگان بدون هیچ مصوبه‌ای برای شهروندان به اتمام رسید Sun Mar 10 09:03:33 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم سیستان و بلوچستان| برادر شهیدان ارجمندی: ما بدهکار انقلاب هستیم نه طلبکار!+فیلم Sun Sep 30 11:23:57 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم خرم‌آباد|خادمین پیاده‌روی اربعین در استان لرستان تجلیل شدند Thu Feb 22 14:52:36 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ملک سلمان تا ماه سپتامبر کنار می‌رود/ بیانیه پادشاهی بن‌سلمان آماده است Thu Jul 20 09:00:20 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم بوشهر| نوای ملکوت در آئین ترتیل‌خوانی قرآن در بوشهر طنین‌انداز شد + تصاویر Fri May 18 10:45:13 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم احداث شهربازی مدرن ارومیه 30 میلیارد تومان در‌بر‌ دارد Mon Jul 30 04:42:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم شورای مدیریت بحران در تمام شهرستان‌های یزد تشکیل شود Wed Feb 27 12:53:53 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم قدس فروشی مصر و عربستان در خلوت Mon Jan 08 15:28:47 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم پدر نریمان جهان به جایگاه ویژه رفت/تیموریان هوادار معلول را در آغوش گرفت Mon Aug 01 18:40:19 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم تصمیمات ضداشتغال Sat Apr 21 06:58:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اگر رفتنی بودیم چرا نرفته‌ایم؟ Sat Dec 29 09:16:53 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تحلیلی بر تلاوت نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی مالزی Mon Apr 22 12:06:54 IRDT 2019
خبرگزاری تسنیم استاندار خراسان شمالی: تسهیلات جدید برای فعالان بخش کشاورزی اعطا می‌شود Sun Oct 07 19:07:07 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم دیدار فرمانده ارتش پاکستان با وزیر دفاع Tue Nov 07 16:00:22 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم چهارمین سالگرد حمله رژیم صهیونیستی به غزه؛ وقتی مقاومت دشمن را شوکه کرد Sun Jul 08 01:03:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم واکنش سلطانی‌فر به تمرین نکردن پرسپولیسی‌ها؛ این کار تبدیل به عادت بدی شده است Wed Apr 26 15:04:33 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم نشست خبری دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر Tue Jan 09 14:04:29 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم بنزما: تا وقتی که در ترکیب اصلی باشم به رفتن از رئال فکر نمی‌کنم Fri Sep 15 10:28:32 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم روز مهم توتال در مجلس ایران/زنگنه با گزارش مفصل قرارداد 20 ساله به مجلس می‎رود Wed Jul 12 07:54:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم کرمان| عادل آذر: وزارت اقتصاد هنوز میزان دارایی‌های کشور را نمی‌داند Thu Feb 15 12:13:59 IRST 2018
سلامت نیوز احتمال تاثیر منفی برخی داروهای بیماری آسم بر قدرت بارداری Sat Feb 17 09:29:00 IRST 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی پیکرهای پاک شش شهید گمنام در گرگان تشییع شد Fri Jul 29 21:19:00 IRDT 2016
پایگاه خبری الف روحانی چهارشنبه با آیت الله سیستانی دیدار می کند Mon Mar 11 23:35:00 IRST 2019
خبرگزاری مهر دستگاه های اجرایی قزوین موظف به انتشار گزارش عملکرد 4 ساله شدند Tue Jan 03 11:15:25 IRST 2017
پارس فوتبال الگو عجیب ستاره چلسی: یک یونایتدی! Sat Sep 22 15:16:28 IRST 2018
خبرگزاری فارس هفتمی و دهمی دو ملی‌پوش ایران در تپانچه 25 متر Mon May 15 15:11:00 IRDT 2017
خبرگزاری فارس تضعیف چرخه اقتصاد بر اثر حاکم شدن مدیریت‌های نادرست در جامعه Wed Sep 06 11:51:00 IRDT 2017
صبا ایران واکنش اردوغان به بمباران دفتر خبرگزاری آناتولی در غزه Sun May 05 10:08:40 IRDT 2019
باشگاه خبرنگاران بانوی تکواندو کاریزدی طلایی شد Wed Sep 12 09:51:57 IRDT 2018
پرس شیعه هشدار مالکی نسبت به خطرات جنگ نرم Tue Sep 05 20:55:11 IRDT 2017
ایران آنلاین اعتراض به سگ کشی در چین+ تصاویر Thu May 18 11:28:22 IRDT 2017
پارسینه حمله جورج لیکنز به رکورد قلعه نویی و تونی Mon Apr 08 12:15:40 IRDT 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی رسانه ها برای مبارزه با جنگ رسانه ای دشمن وارد عمل شوند Fri Aug 17 17:01:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران 390 هزار تن قیر رایگان برای روستا‌های کشور اختصاص یافت Wed Jul 26 11:17:58 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران ناکار کردن سه نظامی رژیم صهیونیستی توسط یک فلسطینی + فیلم Sun Jun 24 11:36:16 IRDT 2018
صنعت بیمه کشت برنج در خارج از استان‌های مازندران و گیلان ممنوع شد Thu Nov 01 14:35:40 IRST 2018
واحد مرکزی خبر سه ماه حبس، جریمه حمل کود مرغی غیر مجاز در طبس Thu Jan 11 08:45:33 IRST 2018
خبرگزاری مهر اجرای 346 پروژه طرح هادی روستایی دراستان زنجان Sat Aug 26 09:19:41 IRDT 2017
ساعت24 مهلت دولت به بدهکاران حساب ذخیره ارزی Wed Feb 22 16:37:22 IRST 2017
خبرگزاری بین المللی قرآن رونمایی از 3 اثر فاخر با موضوع امام‌ حسین(ع) Mon May 01 14:39:54 IRDT 2017
پایگاه خبری الف نمایی از آسمان دودی تهران بر اثر آتش‌سوزی گسترده امروز در انبارهای جنوب تهران Sat Sep 02 21:39:53 IRDT 2017
روزنامه آفتاب یزد حکم پرونده دکل نفتی صادر شد Tue Mar 12 09:21:00 IRST 2019
پارسینه نماینده مجلس: اکثر شرکت های خودروساز از ایران خارج می‌شوند Thu Jun 07 16:39:48 IRDT 2018
عصر ایران محسنی‌اژه‌ای: کشف محموله قاچاق از منزل یکی از وزرا Sun Apr 30 17:36:32 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا بخش سیلوانای ارومیه از کمبود امکانات ورزشی رنج می برد Wed Aug 29 10:01:15 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران خروج خوزستان از اضطرار Mon Apr 22 14:43:06 IRDT 2019
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین قدیمی‌ترین نسخه شاهنامه در ایتالیاست نه ایران + تصاویر Mon May 15 15:03:13 IRDT 2017
فرادید میراث زنان سوری Thu Sep 07 10:44:24 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر معترضان با پلیس لندن درگیر شدند + فیلم Sat Jul 29 15:13:25 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران برداشت خرما از سطح 385 هکتار از نخلستان های بارور قصرشیرین Wed Sep 05 18:22:26 IRDT 2018
دفاع مقدس سردیس مرحومه «حدیدچی» رونمایی شد Wed Sep 26 12:08:19 IRST 2018
خبرگزاری مهر برخورد تراکتور با پراید 4 کشته و زخمی بر جای گذاشت Mon Jun 20 17:02:54 IRDT 2016
آفتاب ایران با این کوله پشتی وزن بار را کمتر احساس می کنید Sat Mar 09 16:10:13 IRST 2019
آفتاب ایران کنایه سنگین حسام الدین آشنا درباره دزدیده شدن آرشیو تلویزیون ملی ایران / عکس Thu Feb 07 21:30:10 IRST 2019
پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور اپل Mon Jan 30 00:12:35 IRST 2017
واحد مرکزی خبر اعزام تیم های بهداشتی، درمانی و آموزشی به مناطق محروم Tue Sep 18 14:27:10 IRDT 2018
مشرق نیوز ظریف به ترکیه رفت Wed Aug 29 19:04:34 IRDT 2018
افکارخبر ادامه جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای شهر تهران پشت درهای بسته Sun Oct 14 10:35:33 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران سردار سلیمانی: توسعه راهیان نور مدیون زحمات سردار فضلی است Mon May 07 10:34:00 IRDT 2018
پایگاه خبری الف اختصاص 100 میلیون دلار به خوزستان Thu Feb 23 07:12:13 IRST 2017
فردا 16 آذر امسال باید نه به خلع سلاح موشکی ایران باشد Tue Dec 05 16:19:23 IRST 2017
خبرگزاری نسیم تاخیر آغاز فعالیت نخستین راکتور هسته‌ای امارات تا سال 2020 Mon May 28 19:39:02 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران چرخش مالی سالانه صنعت نفت امکان ایجاد فساد را مهیا می‌کند/ مبارزه با فساد قوم و خویش و رفاقت ندارد Sat Apr 20 19:05:01 IRDT 2019
تابناک توضیحات استاندار درمورد درگیری مرزی پیرانشهر Mon Jul 03 00:40:01 IRDT 2017
اقتصاد آنلاین جابجایی 35 هزار مسافر توسط متروی تهران در لیالی قدر Fri Jun 08 16:38:29 IRDT 2018
واحد مرکزی خبر پلمپ دو مرکز جمع آوری شیرخام در جغتای Mon Dec 17 15:26:22 IRST 2018
ایسکانیوز وام‌های دانشجویی بعد از انقلاب، سه برابر افزایش داشته است Fri Feb 08 09:52:40 IRST 2019
تدبیر 24 دم خروس فساد روزنامه «کیهان» بیرون زد + عکس Mon Aug 06 11:50:21 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی متهمان تخلف مالی سازمان عمران شهرداری ساری شناسایی شدند Mon Aug 06 15:47:00 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران گوشه ای از طبیعت چشم‌نواز و بی‌نظیر در «راجعون» + فیلم Fri Jun 22 13:43:24 IRDT 2018
آریا سیاست ترامپ علیه ایران موجب فاصله با اروپا می شود Sat Jun 30 17:58:32 IRDT 2018
ایران جیب خداحافظی با ناوگان ریلی 45 ساله Sat Jul 15 12:25:28 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران چندین مقام بلند پایه امنیتی هرات برکنار شدند Tue Aug 08 12:35:58 IRDT 2017
ورزش 3 الهلال با سه غایب مهم مقابل حریف پرسپولیس Sat Mar 16 15:21:00 IRST 2019
بولتن نیوز شین هوا: پایان جنگ سوریه نزدیک است Tue Sep 05 14:06:42 IRDT 2017
انتخاب کلیات طرح تخفیف مجازات اعدام محکومین مواد مخدر تصویب شد Sun Jul 16 10:49:40 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران تغییر ساختار موسسه همشهری در دستور کار بود‏ Mon Dec 24 15:10:00 IRST 2018
پول نیوز شجاع خلیل زاده: شرایط پرسپولیس خوب نیست Sun Nov 25 19:04:19 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران کاهش چند درجه ای دمای هوا از روز پنجشنبه در اردبیل Tue Jul 03 13:01:33 IRDT 2018
رجا نیوز تخفیف‌های 50 - 60 درصدی از کجا آب می‌خورند؟! Mon Aug 21 11:57:58 IRDT 2017
ایلنا مشکل قطعی گاز 95 درصد از ساکنین منطقه بالا تجن قائم شهر برطرف شد Sat Mar 23 16:09:42 IRDT 2019
برنا جشن نوزده سالگی خانه موسیقی Sun Jan 27 01:02:38 IRST 2019
تیک قطع راه 30 روستا و زیر آب رفتن 100 خانه در پلدختر Mon Mar 25 19:19:58 IRDT 2019
باشگاه خبرنگاران وقوع 27 سانحه رانندگی در محور های مواصلاتی استان سمنان Mon Oct 02 17:57:12 IRST 2017
آفتاب ایران اپل برای دومین بار سفارش تولید آیفون را کاهش داد Wed Nov 28 14:51:05 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران 5 ورزش برای درمان افسردگی Sat Mar 31 03:00:51 IRDT 2018
روزنامه کیهان رسوایی بزرگ در صنعت خودروسازی ژاپن Tue Nov 20 19:28:03 IRST 2018
آریا انتقاد روسیه از تنش آفرینی های ناتو Thu Jul 21 10:50:01 IRDT 2016
تابناک تایید خبر بازداشت دختر وزیر سابق Wed Aug 29 22:36:34 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران 5ماده غذایی که اشتها را کنترل می‌کنند Fri Jun 30 09:09:56 IRDT 2017
پارسینه توضیحی درباره مصاحبه نکردن بازیکنان پرسپولیس Wed May 01 21:39:06 IRDT 2019
واحد مرکزی خبر کاهش دید در پی وزش طوفان در ریگان Fri Jan 27 15:33:14 IRST 2017
میزان بحران کره شمالی باید از روش مسالمت آمیز حل شود Tue Sep 19 09:46:33 IRDT 2017
خبرگزاری مهر ساخت و ساز شهری در شهر قدس فراز و فرود بسیاری داشته است Sun Nov 26 21:31:54 IRST 2017
فردا تبریک دی‌کاپریو به ملاله یوسف‌زی +واکنش‌ها Tue Apr 18 15:18:54 IRDT 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی گردنه کلوسه و شادی فریدونشهر مسدود است Fri Dec 07 12:41:00 IRST 2018
ایسکانیوز آخرین آزمون تولیمو در سال 97 برگزار شد Thu Mar 14 09:00:00 IRST 2019
رجا نیوز جزییات شهادت 8 مرزبان در مرز چالدران Wed Nov 08 12:34:21 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی انقلاب اسلامی در جهانی شدن دین اسلام نقش مهمی داشته است Tue Nov 20 01:18:00 IRST 2018
اتاق خبر ضرورت تدوین برنامه 5 ساله اصلاحات اقتصادی Wed Apr 11 15:44:05 IRDT 2018
آفتاب علی کریمی در آستانه بازگشت به سپیدرود رشت Wed Aug 22 16:00:50 IRDT 2018
رجا نیوز کمبود‌های دارویی را با 190 اطلاع دهید Wed Jun 27 20:33:45 IRDT 2018
بولتن نیوز صعود استقلال به مرحله گروهی آسیا Tue Feb 07 21:39:03 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی تصادفات خراسان شمالی یک کشته و 23 مجروح داشت Sun Nov 25 17:22:00 IRST 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران حمایت 300 میلیارد تومانی دولت از دهیاری های مازندران Mon Jan 23 17:26:18 IRST 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران مسئولان موزه‌های دانشگاهی نسبت به ثبت موزه در چارت دانشگاه اقدام کنند Wed Jan 02 11:15:49 IRST 2019
نامه نیوز جزر و مد قیمتی در بازار ارز Thu Mar 07 10:01:19 IRST 2019
ورزش 11 مظاهری: استقلال برای مساوی به اصفهان آمده بود Fri Aug 03 06:20:02 IRDT 2018
اطلاعات صدور مجوز برداشت از حساب‌جاری اشخاص حقیقی بدون ارائه چک Mon Sep 10 17:52:07 IRDT 2018
آریا همراهی اهالی محلات 29 گانه در برف روبی از معابر فرعی منطقه 5 Sun Dec 23 11:36:32 IRST 2018
ایران آنلاین مارکوپولوی کُردستان… Wed Nov 21 14:36:43 IRST 2018
پارسینه بحران اعتماد؛ مسافران سوار «بوئینگ 737» نمی‌شوند Wed Mar 13 13:58:47 IRST 2019
انصاف «توافق درباره ادلب موقتی است» Sat Oct 06 14:14:09 IRST 2018
باشگاه خبرنگاران آغاز خطبه های نماز جمعه ارومیه Fri Feb 15 12:33:02 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی امام جمعه برازجان: سرنگونی هواپیمای مسافربری نمونه ای از دفاع از حقوق بشر آمریکایی است Fri Jun 30 19:14:00 IRDT 2017
باشگاه خبرنگاران شورای عالی مقابله با جرایم پولشویی و تأمین مالی تروریسم تشکیل می‌شود Tue Sep 25 09:32:47 IRST 2018
همشهری آنلاین برداشت آب در کشور 100 برابر بیشتر از میزان تغذیه آب زیرزمینی است Wed Feb 15 16:45:36 IRST 2017
پایگاه خبری الف آیت‌الله عیسی قاسم: ساختار سیاسی بحرین از عقب ماندگی رنج می‌برد Sat May 04 08:29:00 IRDT 2019
جوان آنلاین صعود بارسلونای 9 نفره به فینال کوپا دل‌ری Wed Feb 08 10:36:33 IRST 2017
تابناک تفاوت رهبران مقاومت و سران سازش در تصویر Sat May 12 12:00:01 IRDT 2018