خبرگزاری تسنیم - Sat Jul 02 14:49:09 IRDT 2016 نمایش خبر

آموزش 5 زبان خارجی در مدارس جدی گرفته نشد/مشخص نیست مهر 95 برنامه چیست

معاون شورای عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به ضعف در آموزش زبان عربی، انگلیسی و فارسی در مدارس گفت:‌ 14 سال قبل آموزش 5 زبان خارجی در مدارس را مصوب کردیم اما برروند اجرای آن نظارت دقیقی اعمال نشد تا آموزش‌وپرورش ملزم به اجرای این مصوبه شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یادگیری زبان انگلیسی به یک تب اجتماعی در جامعه تبدیل شده است به گونه‌ای که اغلب خانواده‌ها احساس نیاز می‌کنند تا فرزندان خود را از همان سنین کودکی به یادگیری زبان سوق دهند و در این میان مؤسسات بخش خصوصی بازار داغی را برای خود رقم زده‌اند.


 بسیاری از کارشناسان آموزشی براین باورند که آموزش‌وپرورش در بحث آموزش‌های ارائه شده در حوزه زبان انگلیسی ضعیف عمل می‌کند و دانش‌آموز پس از 7 سال فراگیری زبان حتی از مکالمه یک جمله به زبان انگلیسی ناتوان است و همین موضوع منجر به آن شده است تاخانواده‌ها برای جبران این ضعف به سمت موسسات بخش خصوصی سوق پیدا کنند.


 در سوی دیگر ماجرا، موضوع آموزش سایر زبان‌های خارجی در مدارس مطرح است،‌ موضوعی که برای آن مصوبه‌ای 14 ساله وجود دارد اما همچنان مورد بی‌تفاوتی قرار گرفته است.


 برای بررسی آخرین اقدامات آموزش‌وپرورش برای عملیاتی کردن مصوبه آموزش 5 زبان خارجی در مدارس و وضعیت اجرای آن از مهر امسال یا سال آینده با احمد عابدینی معاون شورای عالی آموز‌ش‌وپرورش به گفت‌وگو نشستیم.


 وی در خصوص آموزش 5 زبان خارجی در مدارس گفت:‌ آموزش‌وپرورش در آموزش زبان عربی وضعیت بهتری از زبان انگلیسی ندارد در بحث آموزش زبان فارسی نیز به ویژه املا و انشاء با مشکلات جدی مواجه هستیم و به همین دلیل رئیس جمهور تأکید کرد که املا و انشاء را در اولویت قرار داده و به آن توجه جدی کنید.اصل قضیه که آموش‌وپرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد یا خیر نیاز به اثبات ندارد و مشکل دارد. دانش‌آموزان بعد از 8 سال خواندن عربی باید مفاهیم ساده قرآن و زبان عربی را متوجه شوند اما آیا اینگونه است؟ در بحث زبان انگلیسی نیز بعد از فارغ التحصیلی باید حداقل بتوانند یک مکالمه ساده داشته باشند اما این چنین نیست. به همین دلیل هم بسیاری از موسسات بخش خصوصی توسعه پیدا کرده‌‌اند.


 وی افزود: گزارشی جامعی توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و کانون زبان ایران در حال آماده شدن است تا در صحن شورای عالی آموزش و پرورش بررسی شود. در این گزارش نیازها، مشکلات و موانع آموزش سایر زبان‌ها در مدارس بررسی می‌شود. بخشی از این گزارش به وضعیت موجود اشاره دارد و در بخش دیگرموانع و مشکلات پیش روی آموزش سایر زبان‌ها بررسی می‌شود.


 معاون شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت:‌ هم‌اکنون نمی‌توان گفت برای مهر 95 برنامه چیست، باید گزارش مربوطه تهیه شود و امکانات موجود را بررسی کنیم پس از آن در شورای عالی آموزش‌وپرورش تصمیم گرفته می‌شود که آموزش‌وپرورش موظف است چه اقداماتی را انجام دهد.


 عابدینی بیان کرد:‌ در بحث آموزش زبان و در کل بر اجرای برخی مصوبات نظارت دقیقی از سوی شورای عالی آموزش‌وپرورش اعمال نشده است و باید به اجرای این مصوبه جدی‌تر ورود می‌کردیم تا آموزش‌ و پرورش ملزم به اجرای آن می‌شد.


 مشروح این گفت‌وگو بدین شرح است.


** تسنیم: بسیاری از خانواده‌ها براین باورند به دلیل آن که آموزش‌های ارائه شده در مدارس از کیفیت لازم برخوردار نیست مجبورند تا برای جبران ضعف فرزندانشان در مکامله زبان انگلیسی به سمت آموزشگاه‌های خصوصی سوق پیدا کنند.


** عابدینی:‌ اگر هر موضوعی که در جامعه اتفاق می‌افتد در نظر نگرفته و به آن توجه نکنیم، نمی‌توان قضاوت صحیحی انجام داد و بحث زبان نیز از این موضوع مستثنی نیست.


 به عنوان مثال در بحث آموزش زبان عربی با وجود آنکه زبان قرآن است بررسی کنیم آموزش‌وپرورش تا چه اندازه در آموزش زبان عربی به عنوان کلید فهم قرآن موفق بوده است؟


 از نظربنده در آموزش زبان عربی وضعیت بهتری از زبان انگلیسی نداریم و اشکالات اساسی را در روش‌های تدریس و جذب معلم و سایر مسائل را باید پذیرفت. برخی مسائل به نظر ساده اما تأثیرگذار است به عنوان مثال دانش‌آموز از خود می‌پرسد زبانی که فرامی‌گیرد کاربردش در آینده برای او چه خواهد بود و چه استفاده‌ای از آن می‌برد؟‌


 در بحث آموزش زبان فارسی به ویژه در املا و انشاء نیز با مشکلات جدی مواجه هستیم و به همین دلیل رئیس‌جمهور تأکید کرد که املا و انشا را در اولویت قرار داده و به آن توجه جدی کنید.


** آموزش‌ و پرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد، نیازی به اثبات نیست


** تسنیم: چرا آموزش‌وپرورش در بحث آموزش زبان ( عربی، انگلیسی و فارسی) ضعف‌های بسیاری دارد؟‌ یکی از معلمان معتقد بود که در بحث زبان انگلیسی با تغییر کتاب‌ها و مکالمه محور شدن آن، معلمان همچنان به روش‌های سنتی و با تأکید بر گرامر تدریس می‌کنند و همین موضوع منجر به ضعف یادگیری دانش‌آموز می‌شود


** عابدینی:اصل قضیه که آموش‌وپرورش در بحث آموزش زبان مشکل دارد یا خیر نیاز به اثبات ندارد و مشکل دارد. دانش‌آموزان بعد از 8 سال خواندن عربی باید مفاهیم ساده قرآن و زبان عربی را متوجه شوند اما آیا اینگونه است؟ در بحث زبان انگلیسی نیز بعد از فارغ التحصیلی باید حداقل بتوانند یک مکالمه ساده داشته باشند اما این چنین نیست. به همین دلیل هم بسیاری از مؤسسات بخش خصوصی توسعه پیدا کرده‌‌اند.


 خانواده‌ها برای پرداخت کردن 20 هزار تومان به مدارس واقعاً مقاومت می‌کنند ولی به آسانی هزینه‌های زیادی به مؤسسات بخش خصوصی برای آموزش فرزندانشان پرداخت می‌کنند چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چرا اینگونه است؟ اگر خانواده‌ها پول هزینه نمی‌کنند چرا به مؤسسات بخش خصوصی رقم‌های کلانی پرداخت می‌کنند.


** برای تدریس سایر زبان‌ها در مدارس معلم نداریم


** تسنیم:‌ خوب این موضوع نشان دهنده آن است که خانواده‌ها به آموزش‌های مدارس اعتمادی ندارند


** عابدینی:‌ همه موارد به اعتماد خلاصه نمی‌شود. مؤسسات بخش خصوصی را رصد کنید آیا آنقدر که تمایل به فراگیری زبان انگلیسی وجود دارد به فراگیری سایر زبان‌ها تمایل هست؟ مؤسسات بخش خصوصی تا چه اندازه متقاضی آموزش سایر زبان‌ها هستند؟ معتقدم دلایل دیگری وجود دارد که مردم انقدر به زبان انگلیسی تمایل نشان می‌دهند.


 آموزش‌ و پرورش موظف است معلمان را به صورت هدفمند برای آموزش زبان تربیت کند هر زبانی مهارت خاصی نیاز دارد و باید بر روی تربیت معلمان هم در زبان انگلیسی و هم سایر زبان‌ها سرمایه‌گذاری شود.


 یکی از وظایف دانشگاه فرهنگیان تربیت معلمان تخصصی حرفه‌ای برای آموزش‌وپرورش است. بسیاری از دانشگا‌ه‌ها تخصص را ارائه می‌دهند اما فردی که فارغ‌التحصیل زبان انگلیسی است باید حرفه معلمی را نیز بداند و با مهارت‌های آن آشنا باشد. بسیاری از افراد در برخورد با دانش‌آموزان مهارت تعامل را ندارند تا علاوه بر یادگیری زبان بتوانند ارتباط معلمی را با آنها داشته باشند.


 یکی از ضعف‌های آموزش‌وپرورش نداشتن معلم متخصص و حرفه‌ای برای تدریس سایر زبان‌های خارجی است و نیازمندیم دانشگاه فرهنگیان این وظیفه خود را عملیاتی کند. آموزش‌وپرورش به نیروهای ستادی، کارشناس، مدیر، ناظم و حسابدار نیاز دارد اما تا کنون راجع به تربیت تحخصصی آنها فکر نکرده‌ایم. هم‌اکنون وضعیت به گونه‌ای است، معلمی را که لیسانس ریاضی دارد در رشته حسابداری به کار گرفته‌ایم یا معلمی را که دو یا سه سال سابقه کار دارد به عنوان مدیر مدرسه انتخاب کرده‌ایم.


 یکی از الزامات توسعه زبان‌های خارجی در مدارس تأمین معلمان مورد نیاز است.


** هیچ برنامه‌ای برای ارتقا و به‌روزرسانی معلمان موجود نداریم


** تسنیم:‌ هم‌اکنون دانشگاه فرهنگیان برای معلمان زبان که در مدارس مشغول به تحصیل هستند،‌ دوره‌های آموزشی برای ارتقای توانمندی و بازتوانی آنها چه برنامه‌‌ای دارد؟


** عابدینی: متاسفانه فعلاً هیچ برنامه‌ای برای ارتقای توانمندی معلمان وجود ندارد و بیشترین تأکید دانشگاه فرهنگیان بر روی ورودی‌های جدید است. یکی از وظایف این دانشگاه این است که با همکاری معاونت نیروی انسانی وزارت آموزش‌وپرورش به آموزش معلمان موجود بپردازد و آنها را به روز کند اما هنوز در این موضوع ورود پیدا نکرده است.


** محتوای آموزشی بومی دومین الزام برای تدریس زبان‌های خارجی در مدارس


 دومین الزام در آموزش زبان‌های خارجی فراهم کردن منابع آموزشی است. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با توجه به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در سال 81 برای برخی از زبان‌های خارجی منابع آموزشی تولید کرده است.


 هم‌اکنون یکی از اشکالات اساسی در بحث آموزش زبان‌های خارجی این است که با خود فرهنگ غرب را منتقل می‌کند در این رابطه یا باید باید کتاب‌های زبان را با همان تصاویر و مفاهیم تولید شده در غرب آموزش دهیم که با خود فرهنگ و ارزش‌های غرب را به فرزندانمان منتقل می‌کند و هم‌اکنون آموزشگاه‌ها به این کار مشغول هستند یا باید محتوا را مطابق با فرهنگ خود بومی‌سازی کنیم که این اتفاق هنوز نیفتاده است.


** تسنیم:‌ بومی‌سازی محتوای زبان را کدام نهاد باید انجام دهد تا آموزشگاه‌های بخش خصوصی را ملزم شوند که از این محتوای بومی استفاده کنند؟


** عابدینی: نهادی که به مؤسسه مجوز فعالیت می‌دهد مسئولیت نظارت بر نحوه آموزش را نیز برعهده دارد یعنی باید محتوا، مدرسان و فضا را کنترل کند. هم‌اکنون در بحث اعطای مجوز به مؤسسات خصوصی با تعدد حوزه‌های تصمیم‌گیر مواجهیم یعنی وزراتخانه‌های ارشاد، علوم و آموزش و پرورش در این حوزه فعال هستند اما کلان باید به این نتیجه برسیم که یک نهاد متولی صدور مجوز باشد و نظارت را نیز عهده‌دار شود.


** گزارش‌هایی رسیده که آموزش‌ها در برخی پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک مطابق ارزش‌ها نیست


در شورای عالی آموزش‌وپرورش یک بار این موضوع مطرح و مقرر شد بررسی دقیق‌تری انجام شود برهمین اساس کانون زبان ایران و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مأموریت یافتند تا گزارشی را به صحن شورای عالی بیاورند و پس از آن تصمیم‌گیری کنیم. گزارش‌هایی به دست ما رسیده بود که در پیش دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها نوع آموزش‌هایی که ارائه می‌شود با اهداف نظام سنخیت ندارد.


** فضا و امکانات استاندارد سومین الزام برای تدریس سایر زبان‌ها


 بحث فضای آموزشی نیز یکی دیگر از استلزامات در آموزش زبان‌های خارجی است. موسسات خصوصی فضای مناسبی را برای آموزش زبان فراهم کرده‌اند البته تمام آنها نیز در این رابطه موفق نبوده‌‌اند.


 آموزش زبان استانداردها و تجهیزات خاصی را نیاز دارد و این فضا فعلاً در آموزش‌وپرورش ما موجود نیست یعنی کلاسی که برای فیزیک یا ریاضی به کار می‌رود برای آموزش زبان هم استفاده می‌شود در حالی که آموزش زبان برای تکرار، تمرین و مکالمه به فضای خاص نیاز دارد.


** تقاضای اجتماعی چهارمین استلزام برای تدریس سایر زبان‌ها در مدارس


 تقاضای اجتمای نیز یکی دیگر از الزامات آموزش زبان‌های خارجی در مدارس است.بخش عمده توسعه مؤسسات آموزش زبان در جامعه به دلیل درخواست اجتماعی از سوی مردم است. زمانی که یک دانش‌آموز مشاهده می‌کند وقتی زبان می‌خواند به آسانی می‌تواند در موسسات و شرکت‌ها جذب شود و هزینه زیادی می‌کند تا زبان انگلیسی را فرا بگیرد و در آزمون تافل شرکت کند.دلیل این موضوع چیست؟‌آیا واقعا علاقه به زبان است؟‌ در پس این ماجرا زمینه‌های اجتماعی برای مشاغل آینده نهفته است. ما در آموزش‌وپرورش نمی‌توانیم بدون توجه به تقاضای اجتماعی زبانی را توسعه دهیم.


** تسنیم:‌در آموزش‌وپرورش بررسی کرده‌اید که تقاضا و علایق دانش‌آموزان به چه صورت است؟ هم‌اکنون صرفاً زبان انگلیسی در مدارس ارائه می‌شود و می‌گوییم تمایلی به سایر زبان‌ها نیست؟


** عابدینی:‌ ما نمی‌گوییم مؤسسات خصوصی را بررسی کنید استقبال از سایر زبان‌ها به چه صورت است؟


** تسنیم: به مؤسسه آموزش زبان وابسته به سفارت آلمان که رفتیم استقبال بسیاری از زبان آلمانی انجام می‌شود یا هم‌اکنون در مؤسسات خصوصی که زبان فرانسه ارائه می‌دهند متقاضیان زیادی هستند،‌ بر چه اساسی مطرح می‌کنید، سایر زبان‌ها متقاضی ندارند؟


** عابدینی:‌ شما فقط یک مورد را بررسی کرده‌اید و واقعاً اگر طرفدار داشت به صورت سرانگشتی بررسی کنید از هر صد مؤسسه زبان انگلیسی چند مؤسسه آموزش زبان فرانسه وجود دارد؟


** گزارشی در خصوص پیش نیازهای آموزش سایر زبان‌های خارجی در مدارس در حال تهیه است


** تسنیم:‌ به هر حال آموزش و پرورش طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش باید امکان آموزش 5 زبان دیگر را در مدارس فراهم کنید، چرا تا کنون در این رابطه نطرسنجی نکرده‌اید تا مشخص شود چه تعداد از دانش‌آموزان متقاضی فراگیری سایر زبان‌ها هستند؟


** عابدینی: گزارشی در حال آماده شدن است تا در صحن شورای عالی آموزش و پرورش بررسی شود. در این گزارش نیازها، مشکلات و موانع آموزش سایر زبان‌ها در مدارس بررسی می‌شود و این گزارش جامع توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و کانون زبان ایران در حال تهیه است. بخشی از این گزارش به وضعیت موجود اشاره دارد و در بخش دیگرموانع و مشکلات پیش روی آموزش سایر زبان‌ها بررسی می‌شود.


 یکی از آفت‌ها و مشکلات اساسی ما در تمام حوزه‌ها و به ویژه آموزش‌وپرورش این است که به موضوع تک بعدی نگریسته و تصورمی‌کنیم اگر انواع زبان‌ها در مدارس ارائه دهیم همه با رغبت از آن استقبال می‌کنند.


** به بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس توجهی نشده است


** تسنیم:‌ هم‌اکنون آموزش و پرورش نیز به صورت تک بعدی به موضوع نگاه می‌کند و صرفاً اصرار دارد که زبان انگلیسی باید در مدارس ارائه شود و در برابر آموزش سایر زبان‌ها مقاومت کرده و عنوان می‌شود که استقبال کننده نداریم در حالی که می‌تواند به صورت پایلوت برخی از زبان‌ها مانند فرانسه یا ایتالیایی را در تعدادی از مدارس ارائه کرد تا مشخص شود چه تعداد متقاضی وجود دارد و در صورت موفقیت اقدام به گسترش آن کرد.


** عابدینی:‌ می‌پذیرم که موارد مختلف دست به دست هم داده است و حوزه اجرا به بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس توجهی نکرده است. می‌توان در شهرهای بزرگ به صورت پایلوت این طرح را اجرا کرد و هم اکنون باید راه‌حل‌های مختلف را تک به تک بررسی کنیم. ممکن است یکی از روش‌ها این باشد که در هر استان تعدادی از مدارس متولی آموزش سایر زبان‌ها باشند تا مشخص شود استقبال به چه صورت است.


 شما نیز به عنوان رسانه می‌توانید نظرخواهی کنید که چند درصد از دانش‌آموزان علاقه‌مند به یادگیری سایر زبان‌های خارجی هستند.


** نظارت دقیقی بر اجرای مصوبه آموزش سایر زبان‌ها درمدارس اعمال نشد


** تسنیم:‌ بالاخره آموزش و پرورش باید از یک جایی مقاومت خود را شکسته و بحث آموزش سایر زبان‌ها در مدارس را عملیاتی کند


** عابدینی: وظیفه آموزش‌وپرورش این است تا موانع را برطرف کند. ارتباط شورای عالی با آموزش‌وپرورش همانند مجلس با دولت است، شورای عالی وظیفه قانونگذاری و نظارت را برعهده دارد یعنی تمام مقررات آموزشی توسط این شورا تصویب می‌شود و باید بر اجرای آن نیز نظارت داشته باشد.


در بحث آموزش زبان و در کل بر اجرای برخی مصوبات نظارت دقیقی از سوی شورای عالی آموزش‌وپرورش اعمال نشده است و باید به اجرای این مصوبه جدی‌تر ورود می‌کردیم. برخی مصوبات مانند طرح جامع تربیت که 13 سال قبل تصویب شد و حوزه پرورشی را ملزم به تهیه این طرح می‌کرد تا با یک نقشه راه در این حوزه گام برداشت، هنوز تهیه نشده است.


** تسنیم:‌ شورای عالی آموزش‌وپرورش 14 سال قبل آموزش 5 زبان خارجی در مدارس را مصوب کرد، چه اتفاقی رُخ داد که در آن زمان این شورا تصمیم به اجرای این مصوبه گرفت؟


** عابدینی: در سال 80 و 72 شورای عالی آموزش‌وپرورش مصوباتی در این خصوص داشت. در تاریخ 20 آبان 72 مصوب شد تا علاوه بر انگلیسی، زبان‌های فرانسه و آلمانی نیز در مدارس تدریس شود و برای این زبان‌ها کتاب درسی نیز تولید شد تولید شده است.


 در مصوبه سال 72 ذکر شده بود سازمان پژوهش و برنامه ریزی موظف است از طریق طرح‌های تحقیقاتی و با استفاده از نظرات واحدهای ذیربط اضافه کردن زبان‌های جدید به لیست فعلی را بررسی و نتیجه آن را به شورای عالی آموزش‌وپرورش ارائه کند و این پژوهش صورت گرفت و در 2 آبان 81 آموزش 5 زبان در مدارس مصوب شد.


 ضعف در نظارت را می‌پذیریم چرا که بررسی نکردیم چرا این مصوبات عملیاتی نشده است یا اینکه چرا وارد اجرای این مصوبه نشدیم و موانع آن چه بود؟


 در مصوبه سال 81 آمده است:‌ وزارت آموزش‌وپرورش در جاهایی که امکان تشکیل کلاس برای زبان‌های مذکور وجود دارد برای انجام آن اقدام کند.


 امتحان دروس مذکور برابر ضوابط و مقررات آموزش و پرورش است، واگذاری اخذ امتحان دروس مذکور به موسسات واجد شرایط بلامانع است یعنی هر جا که امکانات و تجهیزات نبود برگزاری امتحانات را به موسسات بیرونی واگذار کنند.


** تسنیم: با وجود مسائلی که مطرح کردید، بألاخره آموزش‌وپرورش برای ورود سایر زبان‌های خارجی به مدارس از مهر 95 یا 96 برنامه‌ای دارد؟


** عابدینی: هم‌اکنون نمی‌توان گفت برای مهر 95 برنامه چیست،  باید گزارش مربوطه تهیه شود و امکانات موجود را بررسی کنیم پس از آن در شورای عالی آموزش‌وپرورش تصمیم گرفته می‌شود که آموزش‌وپرورش موظف است چه اقداماتی را انجام دهد.


 اصل موضوع که مهم است، این است که آموزش‌وپرورش برای ورود سایر زبان‌های خارجی به مدارس چاره‌اندیشی کند و در این رابطه تردیدی نیست اما چه اقدامی مشخصاً اقرار است اجرایی شود، مشخص نیست. آیا آموزش و پرورش از سال تحصیلی آینده می‌خواهد زبان‌های دیگر را آموزش دهد این مسئله در حیطه مسائل اجرایی است و شورای عالی نمی‌تواند آن را تعیین کند ما فقط می‌توانیم بگوییم آیا به لحاظ اجرایی امکان آن وجود دارد یا خیر.


 شورای عالی آموزش‌وپرورش اعلام کرده است به لحاظ وجود مصوبه در این رابطه مشکلی نداریم و باید بیشتر نظارت می‌کردیم تا آموزش‌وپرورش در این رابطه فعالتر می‌شد.


** تسنیم:‌ یعنی در این 14 سال نظارتی اعمال نشد که چرا مصوبه آموزش 5 زبان خارجی در مدارس اجرا نمی‌شود؟


** عابدینی:‌ هرسال به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد چند مصوبه را در اولویت گذاشته و گروه‌ها را اعزام می‌کنیم تا بررسی کنند که آیا این مصوبات اجرا می‌شود یا خیر و موضوع آموزش 5 زبان خارجی جزو اولویت‌ها نبود.


 هم‌اکنون آموزش‌وپرورش و شورای عالی به عنوان یک دغدغه در حال بررسی کارشناسی موضوع است و یکی از اقداماتی که انجام دادیم بررسی تعداد پرسنل مرتبط با زبان انگلیسی است یعنی مشخص کردیم  رشته معلمان تا چه اندازه به زبان انگلیسی مرتبط است و چه تعداد در زبان فرانسه یا اسپانیایی یا سایر زبان‌ها تحصیل کرده‌اند و گزارش متقنی را برای شورای عالی آموزش‌وپرورش تهیه می‌‌کنیم و متناسب با آن برنامه ریزی خواهیم کرد.


** تسنیم:‌ آموزش 5 زبان خارجی در مدارس به صورت پایلوت در تعدادی از مدارس کشور آغاز خواهد شد؟


** عابدینی: اغلب مصوبات ما یک دوره آزمایشی را طی می‌کنند و ممکن است به صورت آزمایشی در برخی استان‌ها اجرا شود و این جزو روش‌هاست. آموزش‌وپرورش از این طریق متوجه می‌شود که طرح قابلیت اجرا دارد یا خیر و می توان آموزش 5 زبان خارجی را نیز به صورت آزمایشی در چند استان و منطقه عملیاتی کرد.


 ورود سایر زبان‌ها به مدارس مستلزم یک زمان خاص است و اگر امسال آموزش‌وپرورش تصمیم بگیرد که مدرس در سایر زبان‌ها تربیت کند چند سال طول می‌کشد تا آنها تربیت شوند و تمام این موارد منوط به این است تا بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و موانع را شناسایی کنیم و درخصوص عمده این موارد از طریق گزارشی که به شورای عالی ارائه می‌شود تصمیم گرفته خواهد شد.


 برنامه‌های آموزش‌وپرورش مثل سایر سازمان‌ها نیست که امسال تصمیم بگیرم و تا سال آینده به نتیجه برسد و حتما یک دوره زمانی سه تا چهارساله‌ای را برای یک موضوع باید درنظر بگیریم که فرآیند کارشناسی آن تهیه و زمینه‌ها فراهم شود.


 انتهای پیام/
خبرگزاری تسنیم پناهیان: برخی برنامه‌های تلویزیون با تفکر غربی ساخته می‌شود و خبری از رسالت انقلابی و دینی نیست + فیلم Mon Dec 10 00:15:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم مارسلو: در گل سوم بارسلونا من مقصر بودم Mon Apr 24 08:17:26 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم بازنشسته‌ وزارت راه مدیرعامل فولاد مبارکه شد Sat Oct 06 16:40:39 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم هندبال ساحلی قهرمانی جهان| ایران در جایگاه هشتم قرار گرفت Sun Jul 29 13:37:17 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تیم گلستان قهرمان مسابقات والیبال ساحلی کارگران کشور شد Sat Nov 03 15:28:18 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم البرز| ورزش مدرسه‌محور توسط آموزش و پرورش پیگیری می‌شود Mon Nov 12 11:42:24 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم لغو سفر شاه عربستان به بیروت/ ریاض به دنبال فشار بر مراجع تصمیم گیر لبنان Thu Mar 09 09:47:16 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم کدام شخصیت‌های سیاسی به جشن «دکترسلام» رفتند؟+ عکس Thu Aug 30 17:00:54 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم روسیه: تا زمانی به برجام پایبندیم که دیگران پایبند باشند Fri May 04 16:16:24 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم امام‌جمعه زاهدان: اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات کشور از تحریم‌ها است Fri Oct 26 15:29:39 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ممنون خانواده‌های مدافع حرم که نگذاشتند ناموس ایرانی بی‌حرمت شود Wed Apr 04 14:26:30 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم پرونده انتخاب شهردار کرمانشاه به شورای حل اختلاف استان ارجاع می‌شود Mon Sep 10 09:56:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم مشهد| جزئیات ظرفیت‌های اقامتی خراسان رضوی برای پذیرایی از مسافران تابستانی+فیلم Sat Jun 09 13:35:21 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم رئیس سازمان بسیج مستضعفین: دشمنان قسم‌خورده انقلاب سعی در کاهش ارزش ارز کشور دارند Tue Jul 10 20:40:23 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم شهر قم از ابتدایی‌ترین زیرساخت‌های شهری محروم است Thu Jun 28 08:34:16 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دست از حمایت «کشمیر» برنمی‌داریم/رساندن صدای مردم کشمیر به دنیا بر عهده پاکستان است Sat Sep 23 14:40:29 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم تست دوپینگ وزنه‌بردار معلول ایران مثبت شد Mon Jul 30 15:38:16 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم شرکت سوئدی واسطه سرمایه‌گذاری در بورس تهران از طریق پول دیجیتال شد Sat Mar 25 13:23:28 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم افتتاح خانه موزه ابوترابی سبب رونق گردشگری استان قزوین می‌شود Tue Aug 16 13:02:50 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم چند نکته درباره شبکه‌های اجتماعی که شاید ندانید Tue May 08 10:44:23 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم اصفهان| هافبک ذوب آهن: یک بچه هم خطا روی سیلوا را پنالتی می‌گرفت Fri Aug 31 13:27:06 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم جدیدترین تلاوت سوره فجر با صدای «محمود شحات‌انور» + صوت Sun Mar 26 14:29:20 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم آب‌های بسته‌بندی شده در بین زلزله‌زدگان کرندغرب توزیع می‌شود Tue Nov 27 12:44:22 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم لحظه شهادت شهید "عباس طاهری" به روایت برادر/ می‌گفت می‌توانیم قضای نمازمان را ادا کنیم اما جنگ را نه Wed Jan 16 17:35:55 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم روند احداث بیمارستان 400 تختخوابی اسلامشهر رضایت‌بخش نیست Tue Apr 18 14:12:22 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 26 کارگاه تولیدی صنایع دستی در شهرستان بویراحمد راه‌اندازی می‌شود Wed Feb 01 16:29:24 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم گفتگو|جزئیات توقف اقدامات حضرتی از سوی دستگاه قضایی Sun Aug 19 16:20:51 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم جایگاه خانواده و شناخت کارکردهای آن از دیدگاه اسلام Sun Jul 02 16:48:19 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم همدان|باید نسبت به حمایت از کالای ایرانی تعصب داشت Tue Apr 10 16:44:17 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم لاریجانی: توسعه کشورهای منطقه و تبادلات تجاری محور اجلاس مجالس اوراسیا است Mon Oct 08 14:35:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم گزارش تسنیم| نشست صلح مسکو؛ هیاهویی برای هیچ/ مذاکره مستقیم با طالبان همچنان در کما Sat Nov 10 14:42:28 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم ویژه نامه انتخابات ریاست‌جمهوری 96 در خبرگزاری تسنیم Tue Apr 18 12:44:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جام جهانی 2018| اعلام ترکیب اصلی تیم‌های نیجریه و کرواسی Sat Jun 16 22:33:33 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم خانواده "شهید حججی" با امام خامنه‌ای دیدار کردند Tue Oct 03 13:30:05 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم شاخص بورس 2460 واحد افت کرد Tue Oct 23 15:37:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم گزارش تسنیم از نشست خبری "کنفرانس بین‌المللی افق‌نو" Sun May 06 15:06:52 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم مذاکره موفق المپیاکوس با سرمربی پرتغالی Thu Apr 05 11:03:10 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ارتباط بین دانشگاه‌ و پژوهشگران به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد Wed Dec 19 18:02:09 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم شنبه و در خانه تکواندو؛ ترکیب نهایی تیم‌ملی مشخص می‌شود/ 6 ملی‌پوش حذف شدند Wed Apr 25 13:41:57 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم لباس‌های فضانوردی جدید، مجهز به توالت! +عکس Sun Feb 25 11:29:16 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم کاراته زنجان باید به سال‌های طلایی خود برگردد/نیازمند برنامه مدون هستیم‌ Mon Mar 13 22:49:03 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم هشدار یگان ویژه پلیس تهران به هواداران استقلال: باعث محرومیت تیم‌تان نشوید Mon Aug 27 12:41:52 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم حریم میان انسان و حیات وحش را به نام فرهنگسازی از بین نبریم Fri May 26 12:13:34 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم روز طبیعت در تهران ( دریاچه شهدای خلیج فارس ) Mon Apr 02 16:50:31 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم دال زوتو: به انتظارات مردم احترام می‌گزاریم Thu Jun 01 19:00:09 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تصاویر ثبت شده با دوربین گلکسی نوت 8 Mon Aug 28 12:08:25 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم پلیس دوچرخه سوار به خیابان‌های تهران آمد + عکس Fri Oct 27 13:47:31 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اردبیل|نوبت نخست طرح واکسیناسیون فلج اطفال کودکان زیر 5 سال اردبیل آغاز شد Sun Apr 08 15:52:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم امام جمعه شیراز: مراکز مشاوره برای اشتغال جوانان راه‌اندازی شود Wed Oct 24 13:35:13 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم کارخانه زباله سوز تولید برق آرادکوه 22 هزار مگاوات برق تولید کرده است Tue May 02 14:20:03 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جزئیاتی از توافقات نشست آستانه/نظارت ایران در مناطق مرکزی سوریه Tue Jul 04 16:16:24 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم مهاجم پیشین تراکتورسازی به اورنج‌کانتی آمریکا پیوست + عکس Sat Jan 19 11:01:05 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم تولیدتندر 90 ایران خودرو متوقف نشده است Wed Jul 25 17:16:22 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم نخستین کانون خیرین کارآفرین اشتغال در استان سمنان راه اندازی� شد Thu Oct 18 13:15:31 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آمار تکان‌دهنده از تعرض جنسی به زنان شاغل در انگلیس Wed Aug 10 10:42:29 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم اربعین‌حسینی| استقبال کامیون‌داران بجنوردی برای انتقال وسایل مواکب به «کربلای معلی» ادامه دارد Thu Sep 27 10:17:37 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم فرمانده جدید سپاه نینوا استان گلستان معرفی شد Tue Jul 03 12:45:21 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم زلزله کرمانشاه| امدادرسانی جمعی از طلاب به زلزله‌زدگان ازگنه + فیلم Thu Nov 16 13:50:41 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم قطر 45 شهروند ترکیه را به ظن ارتباط با شبکه گولن اخراج کرد Tue Jun 27 16:18:32 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم برآورده شدن آرزوی یک شهید در گلزار شهدای اهواز + تصاویر Tue Aug 29 01:10:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم جایگاه "فرزند دختر" در روایتی از پیامبر(ص) Sat Jul 14 12:52:16 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم تنیس روی میز آزاد بلاروس| پیروزی میعاد لطفی در مرحله گروهی Wed Nov 14 08:56:58 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم لیگ جهانی والیبال در استادیوم 43 هزار نفری کوریتیبا + عکس Tue Mar 07 10:00:39 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پشت پرده 100هزار یورو ارز ورودی همراه مسافر در یکی از گمرکات استان فارس/نامه نگاری وزارت اقتصاد برای روشن شدن جزییات پرونده Mon May 28 01:26:00 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم استاندار لرستان: پروژه‌های بدون پول زیادی در لرستان داریم Sun Dec 09 08:47:05 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم جام جهانی 2018|برنامه دیدارهای رده‌بندی و فینال جام بیست‌ویکم Thu Jul 12 01:10:55 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم شهرکرد| استقبال گسترده مردم چهارمحال و بختیاری از فیلم "به وقت شام" Mon Apr 09 10:53:42 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم عراقی‌ها به سردار سلیمانی بیش از آمریکا اعتماد دارند Mon Dec 11 09:59:11 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم بوشهر| کاروان قرآنی انقلاب تا 22 بهمن صدای دلنشین قرآن را در شهرهای مختلف کشور طنین‌انداز می‌کند Wed Jan 30 15:15:12 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم میتسوبیشی خودروی برقی به بازار ایران عرضه می‌کند Tue Aug 08 12:00:21 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم استاندار خراسان جنوبی: معاون وزیر راه برای تامین اعتبار احداث راه آهن بیرجند ـ مشهد قول مساعد داد Sat Oct 06 19:34:44 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم بسیج سپاه خراسان جنوبی در دهه فجر 3000 برنامه اجرا می‌کند Wed Jan 30 12:54:19 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم رونمایی از نماهنگ «الاحرار» با محوریت حادثه تروریستی اهواز به روایت تصویر Thu Nov 01 16:50:43 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم دیدار وزیران خارجه فرانسه و آمریکا درباره سوریه و منطقه Sun Jul 31 07:50:49 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم مذاکرات همزمان مسئولان آلومینیوم اراک با چند مربی/ مدیرعامل باشگاه تغییر می‌کند؟ Tue Dec 18 14:41:05 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم زن و مرد مسافرنما راننده را با "دلستر انگور" گروگان گرفتند Tue Nov 21 16:39:46 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم ممانعت رژیم آل خلیفه از برگزاری مراسم ختم شهید الحایکی Sat Aug 06 09:12:47 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم فرمانده سپاه: ناجا قدرت هوشمند نظام در امنیت داخلی است Mon Oct 08 12:35:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) Mon Nov 27 12:35:21 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم پرداخت وام با چک برگشتی به صنایع کوچک؛ توقف اجرائیات بیمه برای یک سال Fri Aug 12 13:21:09 IRDT 2016
خبرگزاری تسنیم کشته‌شدن نظامیان اماراتی و سودانی در حمله راکتی ارتش یمن Sat Apr 22 16:03:54 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم 300 تخت به بیمارستان‌های گچساران و باشت اضافه می‌شود Thu Jul 27 16:54:01 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم اردبیل| خانه کشتی سرعین امسال به بهره‌برداری می‌رسد Thu Jun 07 14:47:07 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم سیستان و بلوچستان| تنها راه برون‌رفت از بحران کم‌آبی چابهار اتکا به منابع آبی پایدار است Sat Nov 24 16:52:27 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم تاخیر 5 پرواز یک ایرلاین تا اطلاع ثانوی Mon Jan 29 16:29:00 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم شرایط ماشین سازی برای دیدار با پیکان سخت است/ وضعیت صادقیان هنوز مشخص نیست Wed Mar 29 15:07:54 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم صوت/اگر خدا ستار العیوب نبود پدر ،فرزندش را هنگام مرگ خاک نمی‌کرد Mon Feb 27 09:47:08 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم برف راه ارتباطی 83 روستای شهرستان خلخال مسدود کرد Sat Dec 29 10:42:44 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم کاریکاتور/ منشأ آلودگی هوای تهران فقط خودروها نیستند؟! Sun May 13 15:31:54 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم محمود گبرلو در گفتگو با تسنیم: صداوسیما روزی آرمان‌خواه انقلاب بود و امروز دلخوش سلبریتی‌ها! Tue Jul 24 10:56:55 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم ایلام| تقویت جبهه انقلاب رسالت رسانه‌های ارزشی است Tue May 01 15:21:10 IRDT 2018
خبرگزاری تسنیم برگزاری کورس اسب‌دوانی با پیش‌بینی آنلاین Thu Jun 22 12:33:48 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم کارگردان سینما: به کسی رأی می‌دهم که به شُغال‌ها باج ندهد Sun May 14 14:47:09 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم بازی بعدی تیم والیبال امید ایران یکشنبه برگزار می‌شود Fri May 05 17:05:19 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم شناسایی اولویت‌ها و ظرفیت‌ها مهم‌ترین اصل در سیاست‌های ایجاد اشتغال است Sat May 13 17:11:52 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم تعطیلی مجتمع فولاد اقلید در دولت یازدهم/دولتی‌ها اهتمامی برای حل ‌مشکل ندارند Tue May 16 06:28:00 IRDT 2017
خبرگزاری تسنیم روسیه پنجمین دارنده بزرگ ذخایر طلا در جهان شد Wed Jan 23 13:31:00 IRST 2019
خبرگزاری تسنیم مرحوم دولابی: هرچه خدا بخواهد کجاست؟ Tue Mar 07 00:04:00 IRST 2017
خبرگزاری تسنیم اشتغال 10 هزار نفر از مردم قم در صنعت فرش دستباف Tue Dec 04 17:23:36 IRST 2018
خبرگزاری تسنیم آجرلو: تراکتورسازی 20 میلیارد تومان بدهی دارد/‌به شهید باکری بدهکارم Wed May 03 17:14:59 IRDT 2017
برنا دعوت شدگان به انتخابی تیم ملی نوجوانان، جوانان و امیدهای دختر کاراته معرفی شدند Mon Apr 17 15:01:10 IRDT 2017
ایلنا جزییات سانحه تصادف مرگبار افشین یداللهی Wed Mar 15 11:46:33 IRST 2017
پارس نیوز نکونام نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 شد Mon Nov 26 09:48:54 IRST 2018
جام نیوز پیام کتبی روحانی تحویل اردوغان شد Fri Aug 10 12:44:10 IRDT 2018
روزنو ضرری که جدایی طارمی به پرسپولیس زد Wed Jan 10 15:20:01 IRST 2018
میزان در اروپا هم نمی‌بازیم/نمایش آکروبات ایران/کی روش: تیم ملی احتیاج به بازی سخت دارد Tue Jun 06 08:35:01 IRDT 2017
خرداد نیوز رمزارز ملی می‌تواند تب دلار را بخواباند/ رمزارز ملی، شبیه به ریپل است Fri Oct 05 09:44:32 IRST 2018
پول نیوز کلاهبرداری 8 میلیاردی با جابجایی دستگاه کارتخوان Tue Apr 10 15:08:19 IRDT 2018
پارس نیوز چینی‌ها به جان فوتبال ایتالیا افتادند Wed Jan 30 11:34:08 IRST 2019
شفقنا لیانگ شیانگ: سیاست های ترامپ در قبال ایران نه تنها موضوع تازه ای نیست بلکه تکرار تاریخ است Wed Dec 12 14:46:27 IRST 2018
انتخاب جزئیات آتش‌سوزی در ایستگاه متروی مشهد Fri Aug 18 23:04:00 IRDT 2017
واحد مرکزی خبر رهاسازی یک قطعه بوتیمارکوچک Sun Nov 11 12:21:21 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا مدیران دولت «همه کار دانا» قادر به اصلاح اقتصاد رانتی معیوب نیستند Wed Jun 21 15:01:09 IRDT 2017
عصر ایران انتخاب 28 کاندیدای شهرداری تهران/ خروج عارف و محسن هاشمی از لیست Sun Apr 22 09:47:29 IRDT 2018
آفتاب ایران صالحی: اگر اهداف ایران از برجام تامین نشود، حفظ آن ناممکن است Sat Jun 23 09:01:21 IRDT 2018
اتاق خبر24 حکم محرومان استقلال منتظر ابلاغ ساکت Fri Aug 04 17:00:00 IRDT 2017
نامه نیوز مرغ ها ممنوع الخروج شدند/ کاریکاتور Thu Jan 31 06:45:01 IRST 2019
برنا آمادگی سپاه و بسیج برای حل مشکلات جامعه Sun Nov 26 11:09:42 IRST 2017
فرارو مرگ 2 جوان در برخورد تیبا با درخت Sat Jan 06 15:38:04 IRST 2018
پارسینه جنگ های کی روش روی اعصاب رقیب سنتی Mon Aug 28 20:25:32 IRDT 2017
سیتنا وزیر ارتباطات: در برابر فیلتر شدن تلگرام صوتی مقاومتی نکردیم Mon May 08 22:07:15 IRDT 2017
جماران پست جدید شفر پس از پایان سفری ماجراجویانه Fri Apr 13 15:08:17 IRDT 2018
رخداد24 عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاهوازیه" هستند Sat Sep 22 09:22:00 IRST 2018
تهران پرس طرح منع استفاده از کیسه های پلاستیکی در نیویورک Tue Apr 24 13:09:00 IRDT 2018
افکارخبر اعلام استقلال "القاعده" در سوریه Wed Jan 10 10:31:26 IRST 2018
ایسکانیوز صالحی: بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد جزو افراد برجسته سازمان انرژی اتمی هستند Mon Jan 14 19:22:00 IRST 2019
تابناک ویدیو: معانی جالب زبان بدن ایتالیایی‌ها Tue Mar 21 16:05:39 IRST 2017
برنا روحانی وارد یزد شد Sat Apr 29 17:47:32 IRDT 2017
جماران 21 هزار روادید برای زائران اربعین در هرمزگان صادر شد Mon Oct 22 14:16:43 IRST 2018
ایلنا جنتی: ان‌شاءالله سرنوشت آمریکا هم مانند شاه خواهد بود Sun Feb 11 14:50:48 IRST 2018
صبا ایران اقدام جالب شفر پس از تعویض بازیکن تیمش Sun Apr 08 16:18:35 IRDT 2018
خبرگزاری نسیم درخواست مشترک 16 آژانس ضد دوپینگ برای تصمیم ضربتی وادا درباره روسیه Wed Jan 02 19:40:04 IRST 2019
پرشین خودرو /گزارش خبری/ فریب قیمت و سودهای اغواکننده در پیش‌فروش‌ها را نخورید Sat May 20 10:29:00 IRDT 2017
پایگاه خبری الف کدام مشاغل درد‌های شانه‌ای را به جانتان می‌اندازند؟ Wed Jul 11 10:15:00 IRDT 2018
جوان آنلاین راند دوم آستانه با محور تثبیت آتش‌بس سوریه Mon Feb 13 22:01:02 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی استعدادهای برتر قایقرانی آب‌های آرام کشور معرفی شدند Fri Nov 30 17:19:00 IRST 2018
شفقنا وزیر خارجه بحرین: برای مقابله با خطر ایران همراه آمریکا هستیم Tue Jul 24 07:52:43 IRDT 2018
تابناک عوارض آلودگی هوا بر مردان Fri Nov 02 09:39:04 IRST 2018
همشهری آنلاین جایزه بنیاد موقوفات افشار برای ژیلبر لازار Wed Jun 28 16:43:10 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا بازدید کارشناسان فرانسوی از مزارع کلزا در میاندوآب/ تصاویر Tue Nov 28 11:12:32 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی مراودات غیر نفتی بین ایران وآذربایجان گسترش می یابد Thu Feb 23 00:21:00 IRST 2017
ساعت24 بدرفتاری با دانش آموز کار دست معلم بوشهری داد/ دادستان : این موضوع در راستای حفظ حقوق عامه بررسی می شود/ والدین دانش آموز شکایت نکرده اند Mon Jan 07 13:16:38 IRST 2019
آریا برجام اروپا را به سمت استقلال راهبردی از آمریکا پیش می برد Tue Oct 09 20:14:03 IRST 2018
خبرگزاری مهر اجرای «اگر بمیری...» در تماشاخانه ایرانشهر Wed Jun 28 12:33:25 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا 13 آبان، فرصتی برای آشنایی نوجوان با فرهنگ استکبار ستیزی Sat Nov 03 11:03:19 IRST 2018
عصر ایران «کلاه سفیدها» به اسکار رسیدند/ کارگردان سوری به آمریکا نرفت Mon Feb 27 12:40:31 IRST 2017
شیعه نیوز تاثیر ترس بر سلامت انسان Tue Feb 05 09:31:13 IRST 2019
ایسکانیوز تلاش رژیم صهیونیستی برای فرار از رسانه Sun May 27 20:31:53 IRDT 2018
میزان تعرفه‌های پیشنهادی پایه هزینه جابه‌جایی درختان در شهر تهران Mon Dec 31 09:04:17 IRST 2018
پایگاه خبری الف انقلاب اسلامی و دوراهی‌های انحراف Sat Feb 04 08:30:55 IRST 2017
واحد مرکزی خبر تجلیل از مقام آوران مسابقات ارتش‌های جهان Sun Aug 12 15:08:40 IRDT 2018
اتاق خبر24 نفت رکورد زد؛ قیمت نفت از مرز 81 دلار گذشت Tue Sep 25 10:02:00 IRST 2018
آنا بازگشایی درب بورس کالا به روی خریداران حقیقی Wed Aug 16 15:59:42 IRDT 2017
عصر ایران هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم شد Fri Nov 17 14:22:15 IRST 2017
آنا شعبه بین‌الملل دانشگاه‌ علوم پزشکی تهران در عراق ایجاد می‌شود Wed Apr 11 13:35:50 IRDT 2018
خبرگزاری جمهوری اسلامی ترخیص بیماران بیمارستان امام رضا(ع) مشهد به کمترین زمان رسید Mon Sep 03 21:06:00 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران در نصب ایران کد بر روی کالاها هم تقلب می‌شود؟ Sat Oct 13 13:07:17 IRST 2018
خبرگزاری دانشجو یک ترمینال نفتی در مجتمع بندری امام خمینی افتتاح شد Thu Jun 01 10:44:57 IRDT 2017
ایسکانیوز شهروندان وارد آزادراه قم نشوند/استفاده از قطار به جای خودرو Sun Jan 28 22:38:49 IRST 2018
شبکه اطلاع رسانی دانا میزان مصرف برق تهرانی‌ها چقدر است؟ Fri Apr 07 22:11:39 IRDT 2017
پول نیوز شرکت فرودگاه ها Sat Jan 26 08:13:36 IRST 2019
روزنامه دنیای اقتصاد «مکاشفات درخت» در فرهنگسرای نیاوران Tue Mar 14 09:56:51 IRST 2017
آفتاب فوتسال ایران در رده ششم جهان و نخست آسیا Wed Aug 22 12:14:16 IRDT 2018
ایلنا خدمات رسانی مترو به تماشاگران مسابقه فینال لیگ قهرمانان آسیا Thu Nov 08 12:47:57 IRST 2018
نامه نیوز مقام سعودی خبر نیویورک تایمز را تکذیب کرد: حصر خانگی محمد بن نایف 100 درصد دروغ است Thu Jun 29 13:10:52 IRDT 2017
خرداد نیوز مظنه جدید‌ترین تلویزیون‌های هوشمند؟ +جدول Mon Apr 17 00:41:41 IRDT 2017
مشرق نیوز استقلال و پرسپولیس مجوز حرفه‌ای می‌گیرند؟ Sun May 13 12:07:06 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجویان ایران حمله موشکی سپاه به مواضع داعش پیام آشکاری به دشمنان اسلام بود Wed Jun 21 13:45:37 IRDT 2017
شبکه اطلاع رسانی دانا افزایش قیمت اقلام غذایی و میوه در آستانه نوروز Wed Feb 22 15:58:25 IRST 2017
واحد مرکزی خبر شهروند خبرنگار پنجم دی ماه 1396 + فیلم Tue Dec 26 22:39:30 IRST 2017
خبرگزاری جمهوری اسلامی رفع مشکل آب آشامیدنی شهر مراغه Wed Apr 26 14:32:00 IRDT 2017
نامه نیوز آیا عربستان و بن سلمان هم مانند حسن روحانی فکر می کنند؟/ ریاض در برهه ای تاریخی قرار گرفته است/چرا سعودی ها از سرمایه گذاری روی ترامپ سودی نخواهد برد؟/بازگشت به دوستی ؛ ایران و عربستان گزینه ای غیر از دوری هم دارند Mon Jul 23 07:20:15 IRDT 2018
روزنامه دنیای اقتصاد وزیر نفت عازم عراق شد Mon Feb 20 12:27:32 IRST 2017
ورزش 3 شادی جانفزا بعد از عجیب‌ترین گل هفته Fri Sep 15 03:43:00 IRDT 2017
خبرگزاری دانشجویان ایران منصور برزگر: رسول خادم منعی برای سرمربیگری ندارد Wed Oct 04 16:30:59 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران کرمانشاه میزبان مسابقات کشتی ساحلی استان Sat Aug 04 14:22:22 IRDT 2018
روزنو برانکو رفتنی‌های تیمش را مشخص کرد Sat May 27 16:22:48 IRDT 2017
خبرگزاری حوزه رسالت حوزه های علمیه الگوسازی برای سبک زندگی اسلامی و معرفی آن به سایرین است Sun Apr 29 14:49:00 IRDT 2018
ایسکانیوز خلیفه: برنامه‌ریزی مسابقات لیگ تکواندو خوب نبود/ کار سختی در پیش داریم Wed Dec 13 15:44:18 IRST 2017
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه نقاشی، هنرجویان دانشکده سما در زنجان برپا می شود Sat Feb 02 12:07:00 IRST 2019
خبرگزاری جمهوری اسلامی 70نقطه شهری برای تبلیغات کاندیداها در بیجار تعیین شده است Sat May 06 19:54:00 IRDT 2017
اعتدال نامه عارف به روحانی: خوزستان را دریابید Tue Feb 14 16:55:41 IRST 2017
عصر ایران روحانی وارد رشت شد Thu Mar 30 10:45:52 IRDT 2017
آفتاب ایران افزایش نرخ کالاهای اساسی علیرغم وعده دولت/مرغ 30درصد گران شد Thu Sep 06 23:30:12 IRDT 2018
تی نیوز واژگونی ام وی ام در محور شهرضا –آباده Thu Apr 05 21:05:07 IRDT 2018
اتاق خبر سال 97 نتیجه‌ی فقرزدایی و اشتغال نمایان خواهد شد Mon Sep 04 18:44:42 IRDT 2017
العالم پیشنهاد بری برای مقابله با انتقال سفارت‌واشنگتن به قدس Tue Feb 21 13:52:51 IRST 2017
جمهوریت فهرست کامل دریافت کنندگان ارز دولتی به وزارت اقتصاد اعلام شد Thu Aug 02 06:15:32 IRDT 2018
تی نیوز بهار بهترین زمان برای سفر به سوادکوه + تصاویر Fri Apr 13 18:12:17 IRDT 2018
شیعه نیوز ترکیه کمک های انسانی برای مسلمانان روهینگیا ارسال کرد Wed Feb 22 10:50:43 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران خراسان جنوبی بارانی شد Mon Nov 26 13:26:44 IRST 2018
واحد مرکزی خبر 6میلیارد ریال هزینه برای خانه دار شدن جوانان اصفهان Mon Aug 27 16:45:54 IRDT 2018
فردا لابی داماد ترامپ برای عربستان سعودی Fri May 19 10:55:53 IRDT 2017
میزان فتحی: حسینی به‌دنبال جدایی است/ به این استقلال امیدوارم Sat Jul 28 18:15:23 IRDT 2018
باشگاه خبرنگاران صدور پروانه بهره برداری در واحدهای تولیدی تسریع شود Sun May 13 14:27:22 IRDT 2018
بولتن نیوز خیز مالزی برای افزایش فروش پالم به ایران/جایگزین روغن پالم چیست؟ Wed Jan 25 12:54:48 IRST 2017
باشگاه خبرنگاران تلف شدن 38 رأس گوسفند در خراسان شمالی Sat May 19 10:52:40 IRDT 2018
خبرگزاری دانشجو مهاجم آمریکایی عراق جام ملت‌ها را از دست داد/ اعلام زمان فهرست نهایی حریف ایران و لغو بازی با عمان Sun Nov 18 09:01:53 IRST 2018
خبرگزاری مهر عده ای با دامن زدن به حاشیه ها، باعث فرار سرمایه گذاران شده اند Thu Feb 07 18:11:30 IRST 2019
ایسکانیوز دولت باید در تجاری‌سازی پروژه‌های دانشگاهی اهتمام ورزد Sat Dec 09 10:01:02 IRST 2017